New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly.
See the latest plus the earlier weeks'
updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

 

Monday, March 14, 2016: Where we stand in boys basketball

   Leading off today: We're down to the last weekend of games for the 2015-16 season, so Steve Grandin of the New York State Sportswriters Association has pulled together this postseason recap:

	
	
NYSPHSAA

CLASS AA

Sectional Championships
1-Fox Lane 67, Mount Vernon 60
2-Shenendehowa 62, Green Tech 46
3-Bishop Ludden 49, Liverpool 37
4-Horseheads 66, Elmira 53
5-Aquinas Institute 47, Fairport 43
6-Niagara Falls 58, Jamestown 44
7-None
8-Baldwin 65, Westbury 49
9-Middletown 67, Burke Catholic 59
10-None
11-Half Hollow Hills West 86, Brentwood 69

State First Round
Fox Lane 65, Horseheads 44

State Quarterfinals
Baldwin 65, Half Hollow Hills West 55
Middletown 62, Fox Lane 44
Shenendehowa 70, Bishop Ludden 54
Aquinas Institute 65, Niagara Falls 42

State Semifinals
Aquinas Institute 55, Shenendehowa 51 (OT)
Middletown 77, Baldwin 64

State Championship
Aquinas Institute 68, Middletown, 50

CLASS A

Sectional Championships
1-Byram Hills 46, Tappan Zee 45
2-Troy 64, Lansingburgh 49
3-Syracuse CBA 61, Notre Dame 46
4-Johnson City 75, Union-Endicott 67
5-Batavia 57, Sutherland 53
6-Williamsville South 52, Amherst 42
7-None
8-Elmont 55, South Side 51
9-Red Hook 57, Poughkeepsie 46
10-Massena 51, Malone 48
11-Harborfields 45. East Hampton 42

State First Round
Syracuse CBA 53, Massena 42
Byram Hills 53, Red Hook 45

State Quarterfinals
Elmont 41, Harborfields 32
Byram Hills 50, Johnson City 48
Troy 54, Syracuse CBA 51 (OT)
Williamsville South 53, Batavia 51

State Semifinals
Troy 78, Williamsville South 39
Elmont 50, Byram Hills 48

State Championship 
Elmont 57, Troy 43

CLASS B

Sectional Championships
1-Briarcliff 53, Putnam Valley 42
2-Hudson 82, Glens Falls 78
3-Bishop Grimes 72, Academy of Science 60
4-Norwich 63, Chenango Valley 56
5-Wellsville 62, Newark 47
6-Olean 54, Fredonia 45
7-Northeastern Clinton 52, Saranac 41
8-Oyster Bay 54, Wheatley 42
9-Marlboro 82, Spackenkill 76 (3OT)
10-Ogdensburg Free Academy 75, Canton 72 (OT)
11-Southampton 77, Babylon 59

State First Round
Hudson 76, Northeastern Clinton 66
Marlboro 57, Briarcliff 49
Southampton 83, Oyster Bay 67

State Quarterfinals
Marlboro 79, Southampton 65
Hudson 70, Ogdensburg Free Academy 63
Bishop Grimes 69, Norwich 60
Olean 54, Wellsville 30

State Semifinals
Olean 58, Hudson 38
Marlboro 74, Bishop Grimes 60

State Championship
Olean 56, Marlboro 45

CLASS C
Sectional Championships
1-Haldane 61, Alexander Hamilton 52
2-Saratoga Catholic 59, Lake George 42
3-Cooperstown 52, Tully 50
4-Moravia 61, Trumansburg 60
5-Early College 55, Northstar Christian 52
6-Middle College 69, Olmsted 62
7-AuSable Valley 67, Northern Adirondack 51
8-East Rockaway (only team)
9-Chester 57, Seward 53 (OT)
10-Brushton-Moira 59, Potsdam 57
11-Stony Brook 51, Pierson 44

State First Round
Brushton-Moira 68, Saratoga Catholic 65
Stony Brook 52, East Rockaway 33
Haldane 52, Chester 47

State Quarterfinals
Haldane 35, Stony Brook 34
AuSable Valley 50, Brushton-Moira 38
Moravia 81, Cooperstown 74 (2OT)
Middle College 62, Early College 58

State Semifinals
Middle College 65, AuSable Valley 51
Haldane 36, Moravia 34

State Championship
Middle College 82, Haldane 40

CLASS D

Sectional Championships
1-Clark Academy 77, Martin Luther King 57
2-Argyle 73, Oppen.-Ephratah-St. Johnsville 62
3-Oriskany 65, New York Mills 54
4-South Kortright/Andes 71, Stamford 33
5-C.G. Finney 65, Lima Christian 59
6-Panama 56, Ellicottville 36
7-Moriah 62, Willsboro 44
8-None
9-Eldred 50, Livingston Manor 32
10-Chateaugay 49, Madrid-Waddington 35
11-Bridgehampton 80, Shelter Island 53

State First Round
Moriah 72, Chateaugay 39
Bridgehampton 67, Eldred 50
State Quarterfinals
Clark Academy 67, Bridgehampton 56
Moriah 82, Argyle 59
Oriskany 70, South Kortright/Andes 61
Panama 70, C.G. Finney 67

State Semifinals
Moriah 62, Panama 59
Oriskany 59, Clark Academy 40

State Championship
Oriskany 79, Moriah 54

PSAL

CLASS AA

Quarterfinals
Westinghouse 58, Benjamin Cardozo 56 (OT)
Abraham Lincoln 86, Queens Teaching 52
Wings 62, Construction 48
Thomas Jefferson 75, Curtis 66

  

  • 2016 NYSPHSAA boys basketball brackets
  • 2016 NYSPHSAA girls basketball brackets
  • 2016 NYSPHSAA boys hockey brackets
  • 2016 N.Y. complete wrestling brackets (PDF)
  • 2016 N.Y. boys swim championships
  • N.Y. indoor track championships: Boys | Girls
  • 
    Semifinals
    Abraham Lincoln 59, Westinghouse 50
    Thomas Jefferson 74, Wings 65
    
    Championship
    Thomas Jefferson 90, Abraham Lincoln 61
    
    CLASS A
    
    Quarterfinals
    Frederick Douglass 63, McKee/Staten Is. Tech 53
    Transit Tech 76, Fort Hamilton 74
    John Bowne 77, Brooklyn Law & Technology 66 (OT)
    Telecommunications 65, Seward Park 59
    
    Semifinals
    Telecommunications 50, John Bowne 44
    Frederick Douglass 72, Transit Tech 54
    
    Championship (at St. Francis College)
    Telecommunications 54, Frederick Douglass 51
    
    CLASS B
    
    Quarterfinals
    KIPP College Prep 84, Pace 66
    South Bronx Prep 68, New Explorations 62
    Jane Addams 85, Maspeth 75 (OT)
    Fannie Lou Hamer 76, Scholars Academy 48
    
    Semifinals
    Jane Addams 49, Fannie Lou Hamer 44
    KIPP College Prep 90, South Bronx Prep 82
    
    Championship
    KIPP College Prep 95, Jane Addams Sunday 82
    
    NYSCHSAA
    
    CLASS AA
    
    Quarterfinals
    Xaverian 62, Cardinal Hayes 57
    Archbishop Molloy 53, Iona Prep 43
    Christ the King 79, St. Raymond 77 (2OT)
    Bishop Loughlin 78, Holy Cross 62
    
    Semifinals
    Xaverian 57, Archbishop Molloy 55
    Bishop Loughlin 68, Christ the King 64
    
    Championship 
    Xaverian 59, Bishop Loughlin 56
    
    CLASS A
    
    Downstate Championship
    Monsignor Farrell 59, Kennedy Catholic 46
    
    Upstate Championship
    Canisius 60, Park 58 (OT)
    
    Long Island Championship
    St. Anthony's 49, Kellenberg 45
    
    State Semifinal
    Canisius 51, St. Anthony's 50
    
    State Championship (at Villa Maria)
    Canisius 44, Monsignor Farrell 41
    
    CLASS B
    
    Downstate Championship
    Salesian 67, Sacred Heart 43
    
    Upstate Championship
    Nichols 59, Niagara Catholic 44
    
    State Championship 
    Salesian 71, Nichols 54
    
    NYSAIS
    
    CLASS AA
    Long Island Lutheran (only team)
    
    CLASS A
    Albany Academy (only team)
    
    CLASS B
    
    Quarterfinals
    Poly Prep 62, Dalton 30
    Fieldston 70, Riverdale Country Day 50
    Leman Manhattan 66, Berkeley Carroll 55
    Collegiate 73, Dwight 53
    
    Semifinals
    Poly Prep 47, Fieldston 44
    Collegiate 69, Leman Manhattan 59
    
    Championship
    Collegiate 66, Poly Prep 31
    
    CLASS C 
    
    Quarterfinals
    Packer Collegiate 83, Columbia Prep 51
    Friends Seminary 62, Rye Country Day 61
    Trinity 35, Lawrence Woodmere 32
    Staten Island Academy 73, York Prep 62
    
    Semifinals
    Packer Collegiate 66, Friends Seminary 50
    Staten Island Academy 57, Trinity 49
    
    Championship
    Packer Collegiate 70, Staten Island Academy 44
    
    NEW YORK STATE FEDERATION
    
    CLASS AA
    
    Semifinals (at Times Union Center)
    Aquinas vs. Xaverian, Friday
    Long Island Lutheran vs. Thomas Jefferson, Friday
    
    Championship (at Times Union Center)
    Semifinal winners, Saturday
    
    CLASS A
    
    Semifinals (at Times Union Center)
    Elmont vs. Telecommunications, Friday
    Albany Academy vs. Canisius, Friday
    
    Championship (at Times Union Center)
    Semifinal winners, Saturday
    
    CLASS B
    
    Semifinals (at Times Union Center)
    Olean vs. KIPP Prep, Saturday
    Collegiate vs. Salesian, Saturday
    
    Championship (at Times Union)
    Semifinal winners, March 20
    
    
    

      
    → Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 11/11: Weekly New York City football recap
  • 11/8: Sec. 5 revokes newspapers' credentials
  • 11/7: Cain blasts Salazar, Oregon Project
  • 11/6: Haldane girls win states opener on PKs
  • 11/5: Mercy senior wins state singles title
  • 11/4: Weekly New York City football recap
  • 11/4: Frewsburg girls win marathon shootout
  • 11/3: Holy Trinity defeats No. 1 Glens Falls
  • 11/2: Auburn rallies big, wins in two OTs
  • 11/1: McQuaid advances; M-W pulls title sweep
  • 10/31: Niskayuna girls edge Shen in overtime
  • 10/30: Big win gets L.I. coach suspended
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2007-19 Abbott Trento Online Media. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com