New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls cross country
2008 NYSPHSAA championships


    
At Sunken Meadow State Park


Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Fayetteville-Manlius        22
  2     Saratoga Springs            48
  3     Arlington                  116
  4     Bayshore                   116
  5     Monroe-Woodbury            123
  6     Syosset                    177
  7     Rush-Henrietta             186
  8     West Seneca West           193
  9     Corning                    195

Race : N.Y.S. X-C Girls AA Sunken Meadows(XI)

Date : November 8, 2008


Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     III     184
  2      II     198
  3       I     379
  4      XI     392
  5      IX     394
  6       V     608
  7    VIII     639
  8      VI     727
  9      IV     750


Race : N.Y.S. X-C Girls AA Sunken Meadows(XI)
Date : November 8, 2008
    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1   1   1  336  Courtney Chapman-10      Fayetteville-Manlius     18:12.9
  2       2  170  Shelby Greany-12         Suffern                  18:46.3
  3   2   3  337  Hannah Luber-11          Fayetteville-Manlius     18:54.0
  4       4  275  Lizzie Predmore-9        Shenendehowa             19:07.4
  5   3   5  230  Cassie Goutos-11         Saratoga Springs         19:08.8
  6   4   6  339  Molly Malone-11          Fayetteville-Manlius     19:09.8
  7   5   7  338  Meaghan Anklin-12        Fayetteville-Manlius     19:16.6
  8       8  980  Holly Cavalluzzo-8       Valley Central           19:19.7
  9       9  982  Lauren Hehir-9           Washingtonville          19:20.2
 10   6  10  915  Meaghan Ventarola-9      Monroe-Woodbury          19:20.8
 11   7  11 1143  Kim Moran-12             Bayshore                 19:21.2
 12   8  12  127  Rachel Sorna-11          Arlington                19:21.7
 13      13  485  Mary Carroll-9           Ithaca                   19:22.3
 14   9  14  232  Brianne Bellon-11        Saratoga Springs         19:23.5
 15  10  15  341  MacKenzie Carter-11      Fayetteville-Manlius     19:25.5
 16  11  16  234  Keelin Hollowood-8       Saratoga Springs         19:29.2
 17  12  17  233  Amanda Borroughs-10      Saratoga Springs         19:35.5
 18      18 1190  Caroline O'Hea-9         Ward Melville            19:37.1
 19  13  19  231  Sydney King-10           Saratoga Springs         19:39.3
 20  14  20  340  Kathryn Buchan-12        Fayetteville-Manlius     19:42.1
 21      21  276  Cara Janeczko-11         Shenendehowa             19:43.0
 22      22  277  Jordan Westcott-11       Shenendehowa             19:43.6
 23      23  171  Jessica Tobin-11         Clarkstown South         19:50.1
 24  15  24  122  Brianna Service-12       Arlington                19:52.6
 25      25  383  Danae Polsin-12          Baldwinsville            19:53.7
 26      26  590  Brianna Deming-11        Webster Thomas           19:57.7
 27      27  695  Erin Kling-12            Jamestown                20:00.1
 28      28  983  Soibhan O'Brien-10       Warwick Valley           20:01.6
 29      29  380  Taylor Wendler-11        Cicero North Syracuse    20:02.1
 30  16  30  916  Sabrina Brooks-10        Monroe-Woodbury          20:02.6
 31      31  172  Elizabeth Trelstad-9     White Plains             20:03.1
 32      32 1193  Sarah Zieve-8            Northport                20:04.0
 33      33 1192  Lianne Farber-11         Northport                20:07.3
 34  17  34  229  Madison Carr-8           Saratoga Springs         20:07.6
 35      35  384  Brigid Heenam-12         Liverpool                20:08.5
 36  18  36  443  Kate Rosettie-12         Corning                  20:09.9
 37      37 1194  Victoria Lowe-9          Smithtown                20:10.9
 38      38  593  Rosie Roessel-12         Fairport                 20:13.1
 39  19  39 1144  Stephanie Barnes-12      Bayshore                 20:15.5
 40      40  591  Amanda Cocchiara-10      Hilton                   20:19.8
 41  20  41  917  Elizabeth O'Donnell-11   Monroe-Woodbury          20:22.9
 42      42 1191  Mary Kate Anselmini-10   Ward Melville            20:23.3
 43  21  43  342  Alexandra Chapman        Fayetteville-Manlius     20:23.6
 44      44  173  Rachel Miura-12          John Jay East Fishkill   20:26.9
 45  22  45  124  Carolyn Nasr-12          Arlington                20:29.8
 46      46  278  Alex Burtnick-10         Shenendehowa             20:32.1
 47  23  47 1147  Kathryn Glynn-10         Bayshore                 20:32.8
 48      48  279  Mikala Anson-12          Colonie                  20:36.0
 49      49  879  Emily Marchini-11        Massapequa               20:36.8
 50  24  50  444  Alex Nagle-11            Corning                  20:37.7
 51  25  51  808  Esther Lok-12            Syosset                  20:38.7
 52      52  981  Melissa Carder-11        Valley Central           20:39.0
 53  26  53  235  Megan Conway-10          Saratoga Springs         20:39.9
 54      54  877  Amanda Schmidt-10        Massapequa               20:40.3
 55      55  878  Caitlyn Krug-10          Massapequa               20:41.6
 56  27  56  551  Jodi Robinson-11         Rush-Henrietta           20:41.9
 57  28  57  662  Emily Sullivan-12        West Seneca West         20:42.3
 58      58  174  Gina Talt-10             Mamaroneck               20:43.3
 59      59  984  Lia Gizzarelli-12        Newburgh                 20:44.2
 60  29  60  661  Chelsea Needham-10       West Seneca West         20:46.5
 61  30  61  813  Rachel Ngu-10            Syosset                  20:49.5
 62  31  62  811  Kiera Harrison-12        Syosset                  20:50.3
 63      63  381  Dana Rinaldi-9           Cicero North Syracuse    20:51.8
 64      64  875  Cara Mattson-12          East Meadow              20:53.0
 65  32  65 1145  Lindsay Arcuri-8         Bayshore                 20:53.3
 66  33  66  553  Zarah Quinn-12           Rush-Henrietta           20:53.7
 67  34  67  123  Chelsea Hanson-12        Arlington                20:54.4
 68  35  68 1146  Megan O'Donovan-11       Bayshore                 20:56.7
 69  36  69  552  Lizzie Greiner-9         Rush-Henrietta           20:59.0
 70      70  876  Charlene Lipsey-12       Hempstead                21:00.9
 71      71  594  Jenn Spitzer-12          Fairport                 21:01.8
 72      72  592  Lindsay Crocetti-12      Hilton                   21:02.1
 73  37  73  128  Victoria Sanford-11      Arlington                21:04.6
 74      74  696  Nichole Bochman-12       Jamestown                21:07.3
 75  38  75  918  Carly Keiss-11           Monroe-Woodbury          21:08.8
 76  39  76  125  Mallory Mecca-11         Arlington                21:10.0
 77      77  697  Rebecca Love-10          Frontier                 21:10.8
 78  40  78  658  Mary Janak-10            West Seneca West         21:15.0
 79      79  382  Lindsay Raulli-12        Cicero North Syracuse    21:16.2
 80  41  80  659  Victoria Luongo-10       West Seneca West         21:18.3
 81  42  81  550  Rachel Zoyhofski-12      Rush-Henrietta           21:22.2
 82  43  82  920  Christina Clarkin        Monroe-Woodbury          21:23.0
 83      83  698  Sarah Loud-9             Williamsville North      21:23.9
 84      84  486  Elizabeth Reamer-12      Ithaca                   21:24.2
 85  44  85  126  Allison Ryley-11         Arlington                21:32.3
 86  45  86  814  Rebecca Alizzi-12        Syosset                  21:34.6
 87  46  87  812  Kim Ridini-12            Syosset                  21:37.1
 88  47  88  919  Kate Fitzgerald-12       Monroe-Woodbury          21:40.3
 89  48  89  554  Kristen Cronmiller-11    Rush-Henrietta           21:42.5
 90  49  90  921  Jenn Boyle               Monroe-Woodbury          21:46.2
 91      91  699  Rachel Dorogi-9          Williamsville North      21:47.2
 92      92  488  Zoe McAlear-9            Ithaca High              21:50.9
 93  50  93  446  Mattea Rossettie-11      Corning                  21:57.9
 94      94  487  Taryn VanValen-11        Ithaca                   22:02.4
 95      95  489  Megan Mormile-11         Ithaca High              22:04.7
 96  51  96  449  Lani Nagle-9             Corning                  22:12.2
 97  52  97  445  Jenn Abel-12             Corning                  22:25.0
 98  53  98 1149  Catherine Schmidt-10     Bayshore                 22:25.5
 99  54  99  810  Katherine Wilkens-12     Syosset                  22:28.9
100  55 100  663  Kelsie Tangelder-11      West Seneca West         22:43.8
101  56 101  660  Michelle McLaughlin-10   West Seneca West         22:58.0
102  57 102  448  Amanda Oggeri-10         Corning                  22:59.3
103  58 103 1148  Shannon Christie-11      Bayshore                 23:03.5
104  59 104  657  Megan Weinreber-8        West Seneca West         23:06.7
105  60 105  447  Aisha Muhammad-12        Corning                  23:11.9
106  61 106  555  Emily Wegman-10          Rush-Henrietta           24:03.5
107  62 107  556  Meggie Crandall-12       Rush-Henrietta           26:02.1
DNF          809  Sophia Arzoumanidis      Syosset                         

Race : N.Y.S. X-C Girls AA Sunken Meadows(XI)
Date : November 8, 2008

   1    Fayetteville-Manlius     

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    336      Courtney Chapman-10           18:12.9
   3    2    337      Hannah Luber-11               18:54.0
   6    4    339      Molly Malone-11               19:09.8
   7    5    338      Meaghan Anklin-12             19:16.6
  15   10    341      MacKenzie Carter-11           19:25.5
  20   14    340      Kathryn Buchan-12             19:42.1
  43   21    342      Alexandra Chapman             20:23.6

  Score : 22      Time gap (1 - 5): 1:12.6       Time total (1 - 5): 94:58.8

   2    Saratoga Springs         

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   5    3    230      Cassie Goutos-11              19:08.8
  14    9    232      Brianne Bellon-11             19:23.5
  16   11    234      Keelin Hollowood-8            19:29.2
  17   12    233      Amanda Borroughs-10           19:35.5
  19   13    231      Sydney King-10                19:39.3
  34   17    229      Madison Carr-8                20:07.6
  53   26    235      Megan Conway-10               20:39.9

  Score : 48      Time gap (1 - 5): 0:30.5       Time total (1 - 5): 97:16.3

   3    Arlington                

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  12    8    127      Rachel Sorna-11               19:21.7
  24   15    122      Brianna Service-12            19:52.6
  45   22    124      Carolyn Nasr-12               20:29.8
  67   34    123      Chelsea Hanson-12             20:54.4
  73   37    128      Victoria Sanford-11           21:04.6
  76   39    125      Mallory Mecca-11              21:10.0
  85   44    126      Allison Ryley-11              21:32.3

  Score : 116      Time gap (1 - 5): 1:42.9       Time total (1 - 5): 101:43.1

   4    Bayshore                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  11    7   1143      Kim Moran-12                  19:21.2
  39   19   1144      Stephanie Barnes-12           20:15.5
  47   23   1147      Kathryn Glynn-10              20:32.8
  65   32   1145      Lindsay Arcuri-8              20:53.3
  68   35   1146      Megan O'Donovan-11            20:56.7
  98   53   1149      Catherine Schmidt-10          22:25.5
 103   58   1148      Shannon Christie-11           23:03.5

  Score : 116      Time gap (1 - 5): 1:35.5       Time total (1 - 5): 101:59.5


   5    Monroe-Woodbury          

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  10    6    915      Meaghan Ventarola-9           19:20.8
  30   16    916      Sabrina Brooks-10             20:02.6
  41   20    917      Elizabeth O'Donnell-11        20:22.9
  75   38    918      Carly Keiss-11                21:08.8
  82   43    920      Christina Clarkin             21:23.0
  88   47    919      Kate Fitzgerald-12            21:40.3
  90   49    921      Jenn Boyle                    21:46.2

  Score : 123      Time gap (1 - 5): 2:02.2       Time total (1 - 5): 102:18.1

   6    Syosset                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  51   25    808      Esther Lok-12                 20:38.7
  61   30    813      Rachel Ngu-10                 20:49.5
  62   31    811      Kiera Harrison-12             20:50.3
  86   45    814      Rebecca Alizzi-12             21:34.6
  87   46    812      Kim Ridini-12                 21:37.1
  99   54    810      Katherine Wilkens-12          22:28.9
    DNF      809      Sophia Arzoumanidis                  

  Score : 177      Time gap (1 - 5): 0:58.4       Time total (1 - 5): 105:30.2

   7    Rush-Henrietta           

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  56   27    551      Jodi Robinson-11              20:41.9
  66   33    553      Zarah Quinn-12                20:53.7
  69   36    552      Lizzie Greiner-9              20:59.0
  81   42    550      Rachel Zoyhofski-12           21:22.2
  89   48    554      Kristen Cronmiller-11         21:42.5
 106   61    555      Emily Wegman-10               24:03.5
 107   62    556      Meggie Crandall-12            26:02.1

  Score : 186      Time gap (1 - 5): 1:00.6       Time total (1 - 5): 105:39.3

   8    West Seneca West         

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  57   28    662      Emily Sullivan-12             20:42.3
  60   29    661      Chelsea Needham-10            20:46.5
  78   40    658      Mary Janak-10                 21:15.0
  80   41    659      Victoria Luongo-10            21:18.3
 100   55    663      Kelsie Tangelder-11           22:43.8
 101   56    660      Michelle McLaughlin-10        22:58.0
 104   59    657      Megan Weinreber-8             23:06.7

  Score : 193      Time gap (1 - 5): 2:01.5       Time total (1 - 5): 106:45.9


   9    Corning                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  36   18    443      Kate Rosettie-12              20:09.9
  50   24    444      Alex Nagle-11                 20:37.7
  93   50    446      Mattea Rossettie-11           21:57.9
  96   51    449      Lani Nagle-9                  22:12.2
  97   52    445      Jenn Abel-12                  22:25.0
 102   57    448      Amanda Oggeri-10              22:59.3
 105   60    447      Aisha Muhammad-12             23:11.9

  Score : 195      Time gap (1 - 5): 2:15.1       Time total (1 - 5): 107:22.7




Race : N.Y.S. X-C Girls AA Sunken Meadows(XI)

Date : November 8, 2008

   1    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    336      Courtney Chapman-10           18:12.9
   3    3    337      Hannah Luber-11               18:54.0
   6    6    339      Molly Malone-11               19:09.8
   7    7    338      Meaghan Anklin-12             19:16.6
  15   15    341      MacKenzie Carter-11           19:25.5
  20   20    340      Kathryn Buchan-12             19:42.1
  25   25    383      Danae Polsin-12               19:53.7
  29   29    380      Taylor Wendler-11             20:02.1
  35   35    384      Brigid Heenam-12              20:08.5
  43   43    342      Alexandra Chapman             20:23.6
  63   63    381      Dana Rinaldi-9                20:51.8
  79   79    382      Lindsay Raulli-12             21:16.2

  Score : 184      Time gap (1 - 10): 2:10.7       Time total (1 - 10): 195:08.8


   2    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    4    275      Lizzie Predmore-9             19:07.4
   5    5    230      Cassie Goutos-11              19:08.8
  14   14    232      Brianne Bellon-11             19:23.5
  16   16    234      Keelin Hollowood-8            19:29.2
  17   17    233      Amanda Borroughs-10           19:35.5
  19   19    231      Sydney King-10                19:39.3
  21   21    276      Cara Janeczko-11              19:43.0
  22   22    277      Jordan Westcott-11            19:43.6
  34   34    229      Madison Carr-8                20:07.6
  46   46    278      Alex Burtnick-10              20:32.1
  48   48    279      Mikala Anson-12               20:36.0
  53   53    235      Megan Conway-10               20:39.9

  Score : 198      Time gap (1 - 10): 1:24.7       Time total (1 - 10): 196:30.0


   3    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    170      Shelby Greany-12              18:46.3
  12   12    127      Rachel Sorna-11               19:21.7
  23   23    171      Jessica Tobin-11              19:50.1
  24   24    122      Brianna Service-12            19:52.6
  31   31    172      Elizabeth Trelstad-9          20:03.1
  44   44    173      Rachel Miura-12               20:26.9
  45   45    124      Carolyn Nasr-12               20:29.8
  58   58    174      Gina Talt-10                  20:43.3
  67   67    123      Chelsea Hanson-12             20:54.4
  73   73    128      Victoria Sanford-11           21:04.6
  76   76    125      Mallory Mecca-11              21:10.0
  85   85    126      Allison Ryley-11              21:32.3

  Score : 379      Time gap (1 - 10): 2:18.3       Time total (1 - 10): 201:32.8


   4    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  11   11   1143      Kim Moran-12                  19:21.2
  18   18   1190      Caroline O'Hea-9              19:37.1
  32   32   1193      Sarah Zieve-8                 20:04.0
  33   33   1192      Lianne Farber-11              20:07.3
  37   37   1194      Victoria Lowe-9               20:10.9
  39   39   1144      Stephanie Barnes-12           20:15.5
  42   42   1191      Mary Kate Anselmini-10        20:23.3
  47   47   1147      Kathryn Glynn-10              20:32.8
  65   65   1145      Lindsay Arcuri-8              20:53.3
  68   68   1146      Megan O'Donovan-11            20:56.7
  98   98   1149      Catherine Schmidt-10          22:25.5
 103  103   1148      Shannon Christie-11           23:03.5

  Score : 392      Time gap (1 - 10): 1:35.5       Time total (1 - 10): 202:22.1


   5    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   8    8    980      Holly Cavalluzzo-8            19:19.7
   9    9    982      Lauren Hehir-9                19:20.2
  10   10    915      Meaghan Ventarola-9           19:20.8
  28   28    983      Soibhan O'Brien-10            20:01.6
  30   30    916      Sabrina Brooks-10             20:02.6
  41   41    917      Elizabeth O'Donnell-11        20:22.9
  52   52    981      Melissa Carder-11             20:39.0
  59   59    984      Lia Gizzarelli-12             20:44.2
  75   75    918      Carly Keiss-11                21:08.8
  82   82    920      Christina Clarkin             21:23.0
  88   88    919      Kate Fitzgerald-12            21:40.3
  90   90    921      Jenn Boyle                    21:46.2

  Score : 394      Time gap (1 - 10): 2:03.3       Time total (1 - 10): 202:22.8


   6    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  26   26    590      Brianna Deming-11             19:57.7
  38   38    593      Rosie Roessel-12              20:13.1
  40   40    591      Amanda Cocchiara-10           20:19.8
  56   56    551      Jodi Robinson-11              20:41.9
  66   66    553      Zarah Quinn-12                20:53.7
  69   69    552      Lizzie Greiner-9              20:59.0
  71   71    594      Jenn Spitzer-12               21:01.8
  72   72    592      Lindsay Crocetti-12           21:02.1
  81   81    550      Rachel Zoyhofski-12           21:22.2
  89   89    554      Kristen Cronmiller-11         21:42.5
 106  106    555      Emily Wegman-10               24:03.5
 107  107    556      Meggie Crandall-12            26:02.1

  Score : 608      Time gap (1 - 10): 1:44.8       Time total (1 - 10): 208:13.8


   7    Section VIII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  49   49    879      Emily Marchini-11             20:36.8
  51   51    808      Esther Lok-12                 20:38.7
  54   54    877      Amanda Schmidt-10             20:40.3
  55   55    878      Caitlyn Krug-10               20:41.6
  61   61    813      Rachel Ngu-10                 20:49.5
  62   62    811      Kiera Harrison-12             20:50.3
  64   64    875      Cara Mattson-12               20:53.0
  70   70    876      Charlene Lipsey-12            21:00.9
  86   86    814      Rebecca Alizzi-12             21:34.6
  87   87    812      Kim Ridini-12                 21:37.1
  99   99    810      Katherine Wilkens-12          22:28.9
    DNF      809      Sophia Arzoumanidis                  

  Score : 639      Time gap (1 - 10): 1:00.3       Time total (1 - 10): 209:22.8


   8    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  27   27    695      Erin Kling-12                 20:00.1
  57   57    662      Emily Sullivan-12             20:42.3
  60   60    661      Chelsea Needham-10            20:46.5
  74   74    696      Nichole Bochman-12            21:07.3
  77   77    697      Rebecca Love-10               21:10.8
  78   78    658      Mary Janak-10                 21:15.0
  80   80    659      Victoria Luongo-10            21:18.3
  83   83    698      Sarah Loud-9                  21:23.9
  91   91    699      Rachel Dorogi-9               21:47.2
 100  100    663      Kelsie Tangelder-11           22:43.8
 101  101    660      Michelle McLaughlin-10        22:58.0
 104  104    657      Megan Weinreber-8             23:06.7

  Score : 727      Time gap (1 - 10): 2:43.7       Time total (1 - 10): 212:15.2


   9    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  13   13    485      Mary Carroll-9                19:22.3
  36   36    443      Kate Rosettie-12              20:09.9
  50   50    444      Alex Nagle-11                 20:37.7
  84   84    486      Elizabeth Reamer-12           21:24.2
  92   92    488      Zoe McAlear-9                 21:50.9
  93   93    446      Mattea Rossettie-11           21:57.9
  94   94    487      Taryn VanValen-11             22:02.4
  95   95    489      Megan Mormile-11              22:04.7
  96   96    449      Lani Nagle-9                  22:12.2
  97   97    445      Jenn Abel-12                  22:25.0
 102  102    448      Amanda Oggeri-10              22:59.3
 105  105    447      Aisha Muhammad-12             23:11.9

  Score : 750      Time gap (1 - 10): 3:02.7       Time total (1 - 10): 214:07.2

Race : N.Y.S. X-C Girls A Sunken Meadows(XI)
Date : November 8, 2008


Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Burnt Hills-Ballston Spa    23
  2     Cornwall                    57
  3     Mendon                      86
  4     Ursuline                   104
  5     Vestal                     144
  6     MacArthur                  179
  7     Whitesboro                 190
  8     Starpoint                  190
  9     Kings Park                 199

Race : N.Y.S. X-C Girls A Sunken Meadows(XI)

Date : November 8, 2008


Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1      II     106
  2       V     317
  3      IX     361
  4       I     391
  5    VIII     573
  6      IV     603
  7     III     610
  8      VI     620
  9      XI     725

Race : N.Y.S. X-C Girls A Sunken Meadows(XI)
Date : November 8, 2008
    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1       1  883  Emily Lipari-11          Roslyn                   18:17.8
  2   1   2  929  Aisling Cuffe-10         Cornwall                 18:22.8
  3       3  280  Danielle Winslow-10      Queensbury               18:25.2
  4   2   4  243  Sam Roecker-12           Burnt Hills-Ballston Spa 18:59.0
  5   3   5  244  Molly Pezzulo-10         Burnt Hills-Ballston Spa 18:59.7
  6       6  985  Jessica Finger-12        Monticello               19:03.0
  7   4   7  501  Shaylyn Tuite-10         Mendon                   19:21.9
  8   5   8  247  Meaghan Gregory-12       Burnt Hills-Ballston Spa 19:35.6
  9       9  175  Emily Singer-11          Harrison                 19:37.8
 10      10  282  Carly Wynn-10            Queensbury               19:44.0
 11      11  281  Morgan Mueller-11        Queensbury               19:46.0
 12   6  12  248  Riley Wilk-10            Burnt Hills-Ballston Spa 19:46.9
 13   7  13  245  Alyssa Drapeau-9         Burnt Hills-Ballston Spa 19:47.8
 14      14  490  Sydney Williams-10       Susquehanna Valley       19:48.2
 15      15  597  Jeannie Sauter-12        Canandaigua              19:49.1
 16      16  595  Meghan McCormick-9       Canandaigua              19:54.7
 17   8  17  502  Morgan Atkins-10         Mendon                   19:55.2
 18      18  283  Katie Messina-12         Queensbury               19:56.3
 19      19  882  Samantha Rae Beim-12     Mepham                   19:59.7
 20      20  670  Katie Niblock-11         Sweet Home               20:01.3
 21   9  21  930  Amanda Fasano-9          Cornwall                 20:02.0
 22      22  284  Chelsea Trant-11         Niskayuna                20:02.5
 23  10  23  931  Dana Welch-12            Cornwall                 20:04.3
 24  11  24  612  Lauren Scarupa-12        Starpoint                20:15.9
 25  12  25  136  Katie Sullivan-12        Ursuline                 20:17.0
 26  13  26  246  Stephanie Carrier-7      Burnt Hills-Ballston Spa 20:19.6
 27      27  176  Jacqueline Pollack-11    Tappan Zee               20:20.3
 28      28  596  Kellie Mack-8            Canandaigua              20:23.2
 29      29  599  Sarah Swertfeger-9       Greece Olympia           20:26.6
 30  14  30  249  Kiersten Anderson-11     Burnt Hills-Ballston Spa 20:28.9
 31      31  387  Tia Bullard-10           Mexico                   20:32.9
 32      32  598  Mindy Sawnor-12          Greece Athena            20:35.7
 33      33  672  Mikelle Cala-11          Lake Shore               20:36.4
 34      34  385  Jillian Busby-12         Watertown                20:37.1
 35  15  35  503  Allison Hallock-9        Mendon                   20:37.5
 36  16  36  458  Mary Katherine Kulp-10   Vestal                   20:38.0
 37  17  37  350  Kelsey Peek-12           Whitesboro               20:39.2
 38  18  38  932  Emily McVan-12           Cornwall                 20:42.6
 39      39  177  Miriam Munn-11           Brewster                 20:43.2
 40      40  179  Ariana Bottalico-8       Brewster                 20:43.8
 41  19  41  933  Christina LoCurto-10     Cornwall                 20:44.7
 42      42  987  Justine Davis-9          Monticello               20:45.3
 43  20  43  457  Jessica Spellane-12      Vestal                   20:45.7
 44      44  986  Emma Cohen-12            Monticello               20:46.7
 45      45 1196  Michelle Gaye-10         Harborfields             20:54.9
 46  21  46  139  Carlie Brittan-10        Ursuline                 20:57.4
 47      47  881  Cassie Papandrew-12      Lynbrook                 21:00.0
 48  22  48  138  Jackie McCarthy-11       Ursuline                 21:01.6
 49      49  178  Christy Bak-12           Brewster                 21:03.2
 50      50  671  Kimberly Vona-11         Lake Shore               21:04.3
 51  23  51  142  Ashley O'Sullivan-11     Ursuline                 21:10.8
 52      52  388  Eileen Cody-11           Jameville DeWitt         21:12.3
 53      53  386  Erin Hudson-12           Fulton                   21:13.7
 54  24  54 1158  Christine Hagan-10       Kings Park               21:14.3
 55  25  55  826  Kristina Coiro-9         MacArthur                21:15.3
 56      56  674  Alexandra Zielinski-10   West Seneca East         21:16.0
 57  26  57  137  Mary O'Shea-9            Ursuline                 21:21.7
 58      58  988  Nicki McCarthy-12        Wallkill                 21:22.7
 59      59 1195  Amber Selig-12           Westhampton              21:24.3
 60      60  884  Kaleigh Craig-9          Wantagh                  21:25.2
 61      61  389  Meghan Visser-11         East Syracuse Minoa      21:26.1
 62  27  62 1157  Ale Taylor-11            Kings Park               21:28.3
 63      63 1197  Krystina Choinski-10     Hauppauge                21:29.8
 64  28  64  351  Kaitlyn Day-11           Whitesboro               21:31.4
 65      65  493  Rebecca Judson-11        Elmira Southside         21:35.7
 66      66  880  Ava Fitzgerald-10        Calhoun                  21:37.3
 67      67  492  Bethany Coons-12         Elmira Southside         21:38.5
 68  29  68  507  Lauren Young-11          Mendon                   21:39.6
 69      69 1198  Melissa Del Rosario-12   Bellport                 21:40.5
 70  30  70  505  Anna Bower-12            Mendon                   21:55.2
 71      71  491  Andrea Prusik-11         Union Endicott           21:56.3
 72      72  494  Kristin Pasquino-12      Union Endicott           21:57.2
 73  31  73  506  Katherine Hawes-10       Mendon                   22:05.3
 74  32  74  825  Jessica Race-9           MacArthur                22:07.1
 75  33  75  462  Carly Gates-9            Vestal                   22:09.9
 76  34  76  459  Amy Sorber-10            Vestal                   22:11.9
 77  35  77  611  Courtney Laderer-9       Starpoint                22:13.4
 78  36  78  822  Caitlin Smith-12         MacArthur                22:15.9
 79  37  79  504  Casey McCarthy-11        Mendon                   22:17.1
 80  38  80  141  Shanel Golding-10        Ursuline                 22:22.3
 81  39  81  140  Madie Federle-11         Ursuline                 22:22.9
 82      82  673  Martina Tsembelis-11     Grand Island             22:24.4
 83  40  83  352  Laura Szczesniak-10      Whitesboro               22:25.5
 84  41  84  460  Alicia Sutpin-9          Vestal                   22:28.0
 85  42  85  828  Jen McLaughlin-11        MacArthur                22:30.6
 86      86  989  Brittany Foote-10        Goshen                   22:33.4
 87  43  87  609  Molly Emerick-10         Starpoint                22:35.8
 88  44  88  824  Courtney Livoti-10       MacArthur                22:36.4
 89  45  89  827  Lindsey McLaughlin-9     MacArthur                22:37.8
 90  46  90 1159  Shannon Hopkins-12       Kings Park               22:41.3
 91  47  91 1161  Nicole Cronin-11         Kings Park               22:41.9
 92      92 1199  Sarah Pellegrini-10      Sayville                 22:45.7
 93  48  93  934  Mikayla Bittner-10       Cornwall                 22:50.3
 94  49  94  613  Cassie Weldon-12         Starpoint                22:58.0
 95  50  95  935  Meghan Donovan-10        Cornwall                 23:08.5
 96  51  96  356  Shelby Fiorini           Whitesboro               23:10.7
 97         1090* Renee Deruchia-9         Massena                  23:27.6
 98  52  97  608  Audrey Collins-8         Starpoint                23:32.6
 99  53  98  461  Alyssa Mushalla-10       Vestal                   23:35.2
100  54  99  354  Taylor Decker-9          Whitesboro               23:44.7
101  55 100 1163  Kristen Schultz-11       Kings Park               23:47.1
102  56 101  463  Shivani Kamodia-10       Vestal                   23:54.1
103  57 102 1162  Julianne Rudmann-12      Kings Park               24:07.5
104  58 103  353  Katelyn Rounds-10        Whitesboro               24:10.7
105  59 104  355  Ashley Everhart-11       Whitesboro               25:09.7
106  60 105  610  Haylee Keeley-10         Starpoint                28:48.4
DNF         1160  Stephanie Roberts-10     Kings Park                      
DNF          823  Candice Noakes-11        MacArthur                       

Race : N.Y.S. X-C Girls A Sunken Meadows(XI)
Date : November 8, 2008

   1    Burnt Hills-Ballston Spa 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    2    243      Sam Roecker-12                18:59.0
   5    3    244      Molly Pezzulo-10              18:59.7
   8    5    247      Meaghan Gregory-12            19:35.6
  12    6    248      Riley Wilk-10                 19:46.9
  13    7    245      Alyssa Drapeau-9              19:47.8
  26   13    246      Stephanie Carrier-7           20:19.6
  30   14    249      Kiersten Anderson-11          20:28.9

  Score : 23      Time gap (1 - 5): 0:48.8       Time total (1 - 5): 97:09.0

   2    Cornwall                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    1    929      Aisling Cuffe-10              18:22.8
  21    9    930      Amanda Fasano-9               20:02.0
  23   10    931      Dana Welch-12                 20:04.3
  38   18    932      Emily McVan-12                20:42.6
  41   19    933      Christina LoCurto-10          20:44.7
  93   48    934      Mikayla Bittner-10            22:50.3
  95   50    935      Meghan Donovan-10             23:08.5

  Score : 57      Time gap (1 - 5): 2:21.9       Time total (1 - 5): 99:56.4

   3    Mendon                   

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    4    501      Shaylyn Tuite-10              19:21.9
  17    8    502      Morgan Atkins-10              19:55.2
  35   15    503      Allison Hallock-9             20:37.5
  68   29    507      Lauren Young-11               21:39.6
  70   30    505      Anna Bower-12                 21:55.2
  73   31    506      Katherine Hawes-10            22:05.3
  79   37    504      Casey McCarthy-11             22:17.1

  Score : 86      Time gap (1 - 5): 2:33.3       Time total (1 - 5): 103:29.4

   4    Ursuline                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  25   12    136      Katie Sullivan-12             20:17.0
  46   21    139      Carlie Brittan-10             20:57.4
  48   22    138      Jackie McCarthy-11            21:01.6
  51   23    142      Ashley O'Sullivan-11          21:10.8
  57   26    137      Mary O'Shea-9                 21:21.7
  80   38    141      Shanel Golding-10             22:22.3
  81   39    140      Madie Federle-11              22:22.9

  Score : 104      Time gap (1 - 5): 1:04.7       Time total (1 - 5): 104:48.5


   5    Vestal                   

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  36   16    458      Mary Katherine Kulp-10        20:38.0
  43   20    457      Jessica Spellane-12           20:45.7
  75   33    462      Carly Gates-9                 22:09.9
  76   34    459      Amy Sorber-10                 22:11.9
  84   41    460      Alicia Sutpin-9               22:28.0
  99   53    461      Alyssa Mushalla-10            23:35.2
 102   56    463      Shivani Kamodia-10            23:54.1

  Score : 144      Time gap (1 - 5): 1:50.0       Time total (1 - 5): 108:13.5

   6    MacArthur                

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  55   25    826      Kristina Coiro-9              21:15.3
  74   32    825      Jessica Race-9                22:07.1
  78   36    822      Caitlin Smith-12              22:15.9
  85   42    828      Jen McLaughlin-11             22:30.6
  88   44    824      Courtney Livoti-10            22:36.4
  89   45    827      Lindsey McLaughlin-9          22:37.8
    DNF      823      Candice Noakes-11                    

  Score : 179      Time gap (1 - 5): 1:21.1       Time total (1 - 5): 110:45.3

   7    Whitesboro               

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  37   17    350      Kelsey Peek-12                20:39.2
  64   28    351      Kaitlyn Day-11                21:31.4
  83   40    352      Laura Szczesniak-10           22:25.5
  96   51    356      Shelby Fiorini                23:10.7
 100   54    354      Taylor Decker-9               23:44.7
 104   58    353      Katelyn Rounds-10             24:10.7
 105   59    355      Ashley Everhart-11            25:09.7

  Score : 190      Time gap (1 - 5): 3:05.5       Time total (1 - 5): 111:31.5

  8    Starpoint                

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  24   11    612      Lauren Scarupa-12             20:15.9
  77   35    611      Courtney Laderer-9            22:13.4
  87   43    609      Molly Emerick-10              22:35.8
  94   49    613      Cassie Weldon-12              22:58.0
  98   52    608      Audrey Collins-8              23:32.6
 106   60    610      Haylee Keeley-10              28:48.4

  Score : 190      Time gap (1 - 5): 3:16.7       Time total (1 - 5): 111:35.7


   9    Kings Park               

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  54   24   1158      Christine Hagan-10            21:14.3
  62   27   1157      Ale Taylor-11                 21:28.3
  90   46   1159      Shannon Hopkins-12            22:41.3
  91   47   1161      Nicole Cronin-11              22:41.9
 101   55   1163      Kristen Schultz-11            23:47.1
 103   57   1162      Julianne Rudmann-12           24:07.5
    DNF     1160      Stephanie Roberts-10                 

  Score : 199      Time gap (1 - 5): 2:32.8       Time total (1 - 5): 111:52.9




Race : N.Y.S. X-C Girls A Sunken Meadows(XI)

Date : November 8, 2008

   1    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   3    3    280      Danielle Winslow-10           18:25.2
   4    4    243      Sam Roecker-12                18:59.0
   5    5    244      Molly Pezzulo-10              18:59.7
   8    8    247      Meaghan Gregory-12            19:35.6
  10   10    282      Carly Wynn-10                 19:44.0
  11   11    281      Morgan Mueller-11             19:46.0
  12   12    248      Riley Wilk-10                 19:46.9
  13   13    245      Alyssa Drapeau-9              19:47.8
  18   18    283      Katie Messina-12              19:56.3
  22   22    284      Chelsea Trant-11              20:02.5
  26   26    246      Stephanie Carrier-7           20:19.6
  30   30    249      Kiersten Anderson-11          20:28.9

  Score : 106      Time gap (1 - 10): 1:37.3       Time total (1 - 10): 195:03.0


   2    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    7    501      Shaylyn Tuite-10              19:21.9
  15   15    597      Jeannie Sauter-12             19:49.1
  16   16    595      Meghan McCormick-9            19:54.7
  17   17    502      Morgan Atkins-10              19:55.2
  28   28    596      Kellie Mack-8                 20:23.2
  29   29    599      Sarah Swertfeger-9            20:26.6
  32   32    598      Mindy Sawnor-12               20:35.7
  35   35    503      Allison Hallock-9             20:37.5
  68   68    507      Lauren Young-11               21:39.6
  70   70    505      Anna Bower-12                 21:55.2
  73   73    506      Katherine Hawes-10            22:05.3
  79   79    504      Casey McCarthy-11             22:17.1

  Score : 317      Time gap (1 - 10): 2:33.3       Time total (1 - 10): 204:38.7


   3    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    929      Aisling Cuffe-10              18:22.8
   6    6    985      Jessica Finger-12             19:03.0
  21   21    930      Amanda Fasano-9               20:02.0
  23   23    931      Dana Welch-12                 20:04.3
  38   38    932      Emily McVan-12                20:42.6
  41   41    933      Christina LoCurto-10          20:44.7
  42   42    987      Justine Davis-9               20:45.3
  44   44    986      Emma Cohen-12                 20:46.7
  58   58    988      Nicki McCarthy-12             21:22.7
  86   86    989      Brittany Foote-10             22:33.4
  93   93    934      Mikayla Bittner-10            22:50.3
  95   95    935      Meghan Donovan-10             23:08.5

  Score : 361      Time gap (1 - 10): 4:10.6       Time total (1 - 10): 204:27.5


   4    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   9    9    175      Emily Singer-11               19:37.8
  25   25    136      Katie Sullivan-12             20:17.0
  27   27    176      Jacqueline Pollack-11         20:20.3
  39   39    177      Miriam Munn-11                20:43.2
  40   40    179      Ariana Bottalico-8            20:43.8
  46   46    139      Carlie Brittan-10             20:57.4
  48   48    138      Jackie McCarthy-11            21:01.6
  49   49    178      Christy Bak-12                21:03.2
  51   51    142      Ashley O'Sullivan-11          21:10.8
  57   57    137      Mary O'Shea-9                 21:21.7
  80   80    141      Shanel Golding-10             22:22.3
  81   81    140      Madie Federle-11              22:22.9

  Score : 391      Time gap (1 - 10): 1:43.9       Time total (1 - 10): 207:16.8


   5    Section VIII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    883      Emily Lipari-11               18:17.8
  19   19    882      Samantha Rae Beim-12          19:59.7
  47   47    881      Cassie Papandrew-12           21:00.0
  55   55    826      Kristina Coiro-9              21:15.3
  60   60    884      Kaleigh Craig-9               21:25.2
  66   66    880      Ava Fitzgerald-10             21:37.3
  74   74    825      Jessica Race-9                22:07.1
  78   78    822      Caitlin Smith-12              22:15.9
  85   85    828      Jen McLaughlin-11             22:30.6
  88   88    824      Courtney Livoti-10            22:36.4
  89   89    827      Lindsey McLaughlin-9          22:37.8
    DNF      823      Candice Noakes-11                    

  Score : 573      Time gap (1 - 10): 4:18.6       Time total (1 - 10): 213:05.3


   6    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  14   14    490      Sydney Williams-10            19:48.2
  36   36    458      Mary Katherine Kulp-10        20:38.0
  43   43    457      Jessica Spellane-12           20:45.7
  65   65    493      Rebecca Judson-11             21:35.7
  67   67    492      Bethany Coons-12              21:38.5
  71   71    491      Andrea Prusik-11              21:56.3
  72   72    494      Kristin Pasquino-12           21:57.2
  75   75    462      Carly Gates-9                 22:09.9
  76   76    459      Amy Sorber-10                 22:11.9
  84   84    460      Alicia Sutpin-9               22:28.0
  99   98    461      Alyssa Mushalla-10            23:35.2
 102  101    463      Shivani Kamodia-10            23:54.1

  Score : 603      Time gap (1 - 10): 2:39.8       Time total (1 - 10): 215:09.4


   7    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  31   31    387      Tia Bullard-10                20:32.9
  34   34    385      Jillian Busby-12              20:37.1
  37   37    350      Kelsey Peek-12                20:39.2
  52   52    388      Eileen Cody-11                21:12.3
  53   53    386      Erin Hudson-12                21:13.7
  61   61    389      Meghan Visser-11              21:26.1
  64   64    351      Kaitlyn Day-11                21:31.4
  83   83    352      Laura Szczesniak-10           22:25.5
  96   96    356      Shelby Fiorini                23:10.7
 100   99    354      Taylor Decker-9               23:44.7
 104  103    353      Katelyn Rounds-10             24:10.7
 105  104    355      Ashley Everhart-11            25:09.7

  Score : 610      Time gap (1 - 10): 3:11.8       Time total (1 - 10): 216:33.6


   8    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  20   20    670      Katie Niblock-11              20:01.3
  24   24    612      Lauren Scarupa-12             20:15.9
  33   33    672      Mikelle Cala-11               20:36.4
  50   50    671      Kimberly Vona-11              21:04.3
  56   56    674      Alexandra Zielinski-10        21:16.0
  77   77    611      Courtney Laderer-9            22:13.4
  82   82    673      Martina Tsembelis-11          22:24.4
  87   87    609      Molly Emerick-10              22:35.8
  94   94    613      Cassie Weldon-12              22:58.0
  98   97    608      Audrey Collins-8              23:32.6
 106  105    610      Haylee Keeley-10              28:48.4

  Score : 620      Time gap (1 - 10): 3:31.3       Time total (1 - 10): 216:58.1


   9    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  45   45   1196      Michelle Gaye-10              20:54.9
  54   54   1158      Christine Hagan-10            21:14.3
  59   59   1195      Amber Selig-12                21:24.3
  62   62   1157      Ale Taylor-11                 21:28.3
  63   63   1197      Krystina Choinski-10          21:29.8
  69   69   1198      Melissa Del Rosario-12        21:40.5
  90   90   1159      Shannon Hopkins-12            22:41.3
  91   91   1161      Nicole Cronin-11              22:41.9
  92   92   1199      Sarah Pellegrini-10           22:45.7
 101  100   1163      Kristen Schultz-11            23:47.1
 103  102   1162      Julianne Rudmann-12           24:07.5
    DNF     1160      Stephanie Roberts-10                 

  Score : 725      Time gap (1 - 10): 2:52.2       Time total (1 - 10): 220:08.1

Race : N.Y.S. X-C Girls B  Sunken Meadows(XI)

Date : November 8, 2008


Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     East Aurora                 46
  2     Pearl River                 69
  3     North Shore                 73
  4     Honeoye Falls-Lima         125
  5     Maine Endwell              136
  6     Broadalbin-Perth           139
  7     Canton                     181
  8     Shoreham Wading River      212
  9     New Paltz                  235
 10     Westhill                   255
 11     Plattsburgh                314

Race : N.Y.S. X-C Girls B  Sunken Meadows(XI)

Date : November 8, 2008


Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1      VI     224
  2    VIII     332
  3       I     336
  4       V     346
  5      IV     434
  6      II     588
  7      XI     681
  8     III     746
  9       X     867
 10      IX     875
 11     VII    1075


Race : N.Y.S. X-C Girls B  Sunken Meadows(XI)
Date : November 8, 2008
    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1       1  675  Brenna Symoniak-11       Amherst                  18:50.6
  2       2  495  Lauren Mullins-9         Johnson City             18:54.8
  3   1   3  835  Samantha Nadel-9         North Shore              19:02.1
  4       4  570  Christine Driscoll-10    Geneva                   19:23.8
  5       5  885  Erica Cirino-11          Cold Spring Harbor       19:25.2
  6   2   6  401  Megan Jacoby-12          Maine Endwell            19:30.6
  7   3   7  621  Kirsten Weberg-12        East Aurora              19:46.2
  8   4   8  830  Brianna Welch-11         North Shore              19:47.2
  9   5   9  143  Chelsea Kushner-10       Pearl River              19:48.0
 10   6  10  620  Catherine Phillips-11    East Aurora              19:49.0

 11      11  677  Jaime Wallace-11         Alden                    19:52.0
 12   7  12  250  Gina Cristaldi-12        Broadalbin-Perth         19:54.9
 13   8  13 1057  Aimee Beaudette-10       Canton                   19:55.6
 14      14  180  Megan Young-8            Nanuet                   19:56.1
 15   9  15  144  Kelli VanHouten-9        Pearl River              19:56.5
 16  10  16  617  Megan Hulton-10          East Aurora              19:56.8
 17  11  17  402  Marie Ferro-12           Maine Endwell            19:57.5
 18  12  18  508  Jessica Brunet-11        Honeoye Falls-Lima       20:03.7
 19  13  19  616  Erin Crawford-12         East Aurora              20:04.5
 20  14  20  619  Marta McLaughlin-7       East Aurora              20:11.3
 21      21 1170  Janie Turek-10           Mount Sinai              20:16.0
 22  15  22  145  Kerry Guerin-10          Pearl River              20:22.0
 23      23  573  Angela Jarvela-11        Batavia                  20:23.8
 24  16  24  146  Erica Guerin-10          Pearl River              20:27.6
 25      25  888  Brianna Cano-12          Valley Stream North      20:28.5
 26      26  572  Alison Lockwood-10       Geneva                   20:30.3
 27  17  27  510  Ruth Steinke-9           Honeoye Falls-Lima       20:32.7
 28  18  28  829  Brianna Nerud-9          North Shore              20:37.1
 29  19  29  936  Gabby Mancuso-10         New Paltz                20:38.2
 30      30  571  Kelley Driscoll-11       Geneva                   20:39.5
 31      31  497  Kristy Scordino-11       Owego                    20:40.8
 32      32  390  Elizabeth Dean-8         Marcellus                20:41.9
 33      33  182  Jessica Kendzor-11       Kennedy Catholic         20:42.9
 34  20  34  618  Sarah Mars-10            East Aurora              20:43.2
 35  21  35  833  Gabriella Vezza-8        North Shore              20:45.5
 36  22  36 1058  Maggie Lapinski-12       Canton                   20:55.3
 37  23  37  251  Opal Jessica Bogdan-9    Broadalbin-Perth         20:55.6
 38      38  394  Savannah Boucher-11      New Hartford             20:59.5
 39  24  39  147  Maria Kohlbrenner-9      Pearl River              21:01.7
 40  25  40  148  Tara Clinton-12          Pearl River              21:02.7
 41  26  41 1059  Sophie Goobic-11         Canton                   21:03.7
 42      42  496  McKenna Coughlin-10      Johnson City             21:04.0
 43  27  43  513  Emma Denton-12           Honeoye Falls-Lima       21:05.9
 44      44  391  Carly VanTassel-11       South Jefferson          21:08.0
 45  28  45 1102  Kristen Purdy-11         Shoreham Wading River    21:08.3
 46  29  46  832  Elizabeth Caldwell-8     North Shore              21:10.7
 47  30  47  509  Allison Hoh-11           Honeoye Falls-Lima       21:16.8
 48  31  48  252  Emily Baker-9            Broadalbin-Perth         21:17.4
 49  32  49  253  Nicole Wojciechowski-12  Broadalbin-Perth         21:18.7
 50  33  50  615  Ashley Beyer-12          East Aurora              21:20.0
 51      51  886  Karissa Chiantella-11    Locust Valley            21:20.4
 52  34  52  722  Monique Arvisais Anhalt-1Plattsburgh              21:23.2
 53  35  53 1101  Brooke Johnson-12        Shoreham Wading River    21:26.5
 54  36  54  403  Taylor Hackett-10        Maine Endwell            21:27.0
 55      55  286  Analiese Mau-9           Cobleskill-Richmondville 21:28.5
 56      56  676  Victoria Sosnowski       Amherst                  21:30.6
 57  37  57 1103  Codi Mullen-10           Shoreham Wading River    21:30.9
 58      58  498  Alexis Fairbanks-12      Owego                    21:31.2
 59      59 1174  Meagan Donovan-11        John Glenn               21:32.0
 60      60  285  Erica Kuhn-10            Glens Falls              21:35.7
 61      61  889  Kristen Wraith-11        Valley Stream South      21:38.4
 62  38  62  358  Katie Powers-11          Westhill                 21:41.9
 63  39  63  512  Emmy Held-8              Honeoye Falls-Lima       21:45.9
 64      64 1171  Amanda Stasiewicz-11     Mount Sinai              21:46.2
 65      65  574  Erika Steensma-9         Wayne                    21:46.5
 66  40  66  404  Kristine Fish-10         Maine Endwell            21:51.0
 67      67  784  Bailey Weightman-11      Beekmantown              21:53.9
 68  41  68  149  Caitlin Lardaro-9        Pearl River              21:55.4
 69  42  69  511  Kaylin Beiter-10         Honeoye Falls-Lima       21:56.4
 70  43  70  831  Charlotte Manogue-11     North Shore              21:58.3
 71      71  287  Larissa Melendez-10      Cobleskill-Richmondville 21:59.5
 72      72  181  Deanna Felicissimo-9     Nanuet                   21:59.8
 73      73  991  Kim Wiley-10             Onteora                  22:01.1
 74      74  499  Madison Zeitz-8          Windsor                  22:02.4
 75      75  679  Rachel Parker-11         Newfane                  22:02.7
 76      76  678  Hannah Moffett-11        Albion                   22:03.4
 77  44  77  357  Heather Clancy-12        Westhill                 22:07.3
 78      78  184  Margaret Larkin-12       Pelham                   22:07.8
 79      79  183  Breeda Mannion-11        Kennedy Catholic         22:08.8
 80  45  80  834  Marisa Dussel-12         North Shore              22:09.1
 81      81  990  Diana Gonzalez           Onteora                  22:13.2
 82  46  82  254  Julianna Mendez-12       Broadalbin-Perth         22:17.0
 83      83 1172  Brittany Callahan-11     Mount Sinai              22:17.6
 84  47  84  405  Samantha Wilks-8         Maine Endwell            22:20.2
 85      85  288  Sandra Garcia Fine-10    Cobleskill-Richmondville 22:25.5
 86      86  393  Lauren MacDonald-11      Vernon Verona Sherrill   22:25.8
 87      87  887  Kristen Adorno           Seaford                  22:26.2
 88  48  88  407  Adriana Hartung-11       Maine Endwell            22:28.4
 89      89  289  Taylor Florio-9          Notre Dame-Bishop Gibbons22:29.5
 90  49  90  938  Kayla Koonz-12           New Paltz                22:29.7
 91      91  392  Leah Williams-11         South Jefferson          22:31.0
 92  50  92  937  Jordan Stern-11          New Paltz                22:33.3
 93      93 1173  Ashley Bofinger-11       Bayport/Bluepoint        22:36.0
 94      94 1095  Megan Morrison-11        Ogdenburg Free Academy   22:43.7
 95  51  95  406  Amber McGlynn-12         Maine Endwell            22:45.4
 96      96  992  Erica Beesmer-11         Onteora                  22:46.7
 97  52  97  939  Naomi Bouchard-9         New Paltz                22:49.6
 98      98  993  Cara Ugolino-11          Onteora                  22:50.9
 99  53  99  514  Rebekah Steinke-11       Honeoye Falls-Lima       22:52.7
100  54 100  359  Lissa DiPaloa-10         Westhill                 22:58.7
101     101  994  Lorna Brundrett-9        Red Hook                 22:59.3
102  55 102 1104  Corinne Woederkehr-10    Shoreham Wading River    22:59.8
103  56 103 1060  Emily Sweeney-11         Canton                   23:00.0
104  57 104 1105  Stephanie Anderson-12    Shoreham Wading River    23:01.0
105     105 1098  Paige Studlack-12        Franklin Academy         23:04.0
106  58 106 1106  Caitlin Condron-11       Shoreham Wading River    23:11.4
107  59 107  360  Susan Lopez-10           Westhill                 23:15.2
108     108  780  Abi Lajti-10             Peru                     23:18.6
109  60 109  361  Catherine Coon-11        Westhill                 23:37.2
110  61 110  255  Sarah DePalma-9          Broadalbin-Perth         23:48.6
111  62 111  723  Sophie Deshaies-9        Plattsburgh              23:51.1
112  63 112  256  Nicole Vainauskas-9      Broadalbin-Perth         24:00.4
113     113 1099  Jacqueline Whitman-9     Franklin Academy         24:19.2
114  64 114  362  Katie Lenkiewicz-11      Westhill                 24:28.2
115     115 1096  Mithra Mohtashan-9       Ogdenburg Free Academy   24:29.4
116     116  781  Brittany Maulding-9      Peru                     24:30.6
117     117  783  Grace Mayhew-8           Peru                     24:35.8
118  65 118  941  Machele Clark-11         New Paltz                24:39.2
119  66 119  940  Catherine Bird-10        New Paltz                24:40.8
120  67 120 1107  Alyssa Fleming-9         Shoreham Wading River    24:46.6
121     121  782  Becca Goddeau-10         Peru                     24:53.5
122  68 122  363  Kathryn Christensen-11   Westhill                 24:59.6
123     123 1097  Amanda LaRue-11          Ogdenburg Free Academy   25:20.1
124  69 124 1061  Nicole Potter-10         Canton                   25:22.2
125  70 125 1062  Claire Sweeney-11        Canton                   25:39.3
126  71 126  725  Rochelle Gist-12         Plattsburgh              25:47.8
127  72 127  942  Mairead Fogarty-11       New Paltz                25:48.3
128  73 128  726  Emily Manchester-10      Plattsburgh              26:15.5
129  74 129  724  Emma Schneider Ferrari-11Plattsburgh              26:17.2
130  75 130  728  Savannah Moore-12        Plattsburgh              26:32.4
131  76 131  727  Molly Defayette-10       Plattsburgh              26:32.8
DNF         1063  Audrey Mooradian-10      Canton                          

Race : N.Y.S. X-C Girls B  Sunken Meadows(XI)
Date : November 8, 2008

   1    East Aurora              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    3    621      Kirsten Weberg-12             19:46.2
  10    6    620      Catherine Phillips-11         19:49.0
  16   10    617      Megan Hulton-10               19:56.8
  19   13    616      Erin Crawford-12              20:04.5
  20   14    619      Marta McLaughlin-7            20:11.3
  34   20    618      Sarah Mars-10                 20:43.2
  50   33    615      Ashley Beyer-12               21:20.0

  Score : 46      Time gap (1 - 5): 0:25.1       Time total (1 - 5): 99:47.8

   2    Pearl River              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   9    5    143      Chelsea Kushner-10            19:48.0
  15    9    144      Kelli VanHouten-9             19:56.5
  22   15    145      Kerry Guerin-10               20:22.0
  24   16    146      Erica Guerin-10               20:27.6
  39   24    147      Maria Kohlbrenner-9           21:01.7
  40   25    148      Tara Clinton-12               21:02.7
  68   41    149      Caitlin Lardaro-9             21:55.4

  Score : 69      Time gap (1 - 5): 1:13.7       Time total (1 - 5): 101:35.8

   3    North Shore              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   3    1    835      Samantha Nadel-9              19:02.1
   8    4    830      Brianna Welch-11              19:47.2
  28   18    829      Brianna Nerud-9               20:37.1
  35   21    833      Gabriella Vezza-8             20:45.5
  46   29    832      Elizabeth Caldwell-8          21:10.7
  70   43    831      Charlotte Manogue-11          21:58.3
  80   45    834      Marisa Dussel-12              22:09.1

  Score : 73      Time gap (1 - 5): 2:08.6       Time total (1 - 5): 101:22.6


   4    Honeoye Falls-Lima       

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  18   12    508      Jessica Brunet-11             20:03.7
  27   17    510      Ruth Steinke-9                20:32.7
  43   27    513      Emma Denton-12                21:05.9
  47   30    509      Allison Hoh-11                21:16.8
  63   39    512      Emmy Held-8                   21:45.9
  69   42    511      Kaylin Beiter-10              21:56.4
  99   53    514      Rebekah Steinke-11            22:52.7

  Score : 125      Time gap (1 - 5): 1:42.2       Time total (1 - 5): 104:45.0


   5    Maine Endwell            

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    2    401      Megan Jacoby-12               19:30.6
  17   11    402      Marie Ferro-12                19:57.5
  54   36    403      Taylor Hackett-10             21:27.0
  66   40    404      Kristine Fish-10              21:51.0
  84   47    405      Samantha Wilks-8              22:20.2
  88   48    407      Adriana Hartung-11            22:28.4
  95   51    406      Amber McGlynn-12              22:45.4

  Score : 136      Time gap (1 - 5): 2:49.6       Time total (1 - 5): 105:06.3

   6    Broadalbin-Perth         

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  12    7    250      Gina Cristaldi-12             19:54.9
  37   23    251      Opal Jessica Bogdan-9         20:55.6
  48   31    252      Emily Baker-9                 21:17.4
  49   32    253      Nicole Wojciechowski-12       21:18.7
  82   46    254      Julianna Mendez-12            22:17.0
 110   61    255      Sarah DePalma-9               23:48.6
 112   63    256      Nicole Vainauskas-9           24:00.4

  Score : 139      Time gap (1 - 5): 2:22.1       Time total (1 - 5): 105:43.6


   7    Canton                   

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  13    8   1057      Aimee Beaudette-10            19:55.6
  36   22   1058      Maggie Lapinski-12            20:55.3
  41   26   1059      Sophie Goobic-11              21:03.7
 103   56   1060      Emily Sweeney-11              23:00.0
 124   69   1061      Nicole Potter-10              25:22.2
 125   70   1062      Claire Sweeney-11             25:39.3
    DNF     1063      Audrey Mooradian-10                  

  Score : 181      Time gap (1 - 5): 5:26.6       Time total (1 - 5): 110:16.8


   8    Shoreham Wading River    

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  45   28   1102      Kristen Purdy-11              21:08.3
  53   35   1101      Brooke Johnson-12             21:26.5
  57   37   1103      Codi Mullen-10                21:30.9
 102   55   1104      Corinne Woederkehr-10         22:59.8
 104   57   1105      Stephanie Anderson-12         23:01.0
 106   58   1106      Caitlin Condron-11            23:11.4
 120   67   1107      Alyssa Fleming-9              24:46.6

  Score : 212      Time gap (1 - 5): 1:52.7       Time total (1 - 5): 110:06.5


   9    New Paltz                

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  29   19    936      Gabby Mancuso-10              20:38.2
  90   49    938      Kayla Koonz-12                22:29.7
  92   50    937      Jordan Stern-11               22:33.3
  97   52    939      Naomi Bouchard-9              22:49.6
 118   65    941      Machele Clark-11              24:39.2
 119   66    940      Catherine Bird-10             24:40.8
 127   72    942      Mairead Fogarty-11            25:48.3

  Score : 235      Time gap (1 - 5): 4:01.0       Time total (1 - 5): 113:010.0


  10    Westhill                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  62   38    358      Katie Powers-11               21:41.9
  77   44    357      Heather Clancy-12             22:07.3
 100   54    359      Lissa DiPaloa-10              22:58.7
 107   59    360      Susan Lopez-10                23:15.2
 109   60    361      Catherine Coon-11             23:37.2
 114   64    362      Katie Lenkiewicz-11           24:28.2
 122   68    363      Kathryn Christensen-11        24:59.6

  Score : 255      Time gap (1 - 5): 1:55.3       Time total (1 - 5): 113:40.3


  11    Plattsburgh              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  52   34    722      Monique Arvisais Anhalt-1     21:23.2
 111   62    723      Sophie Deshaies-9             23:51.1
 126   71    725      Rochelle Gist-12              25:47.8
 128   73    726      Emily Manchester-10           26:15.5
 129   74    724      Emma Schneider Ferrari-11     26:17.2
 130   75    728      Savannah Moore-12             26:32.4
 131   76    727      Molly Defayette-10            26:32.8

  Score : 314      Time gap (1 - 5): 4:54.0       Time total (1 - 5): 123:34.8



Race : N.Y.S. X-C Girls B  Sunken Meadows(XI)

Date : November 8, 2008

   1    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    675      Brenna Symoniak-11            18:50.6
   7    7    621      Kirsten Weberg-12             19:46.2
  10   10    620      Catherine Phillips-11         19:49.0
  11   11    677      Jaime Wallace-11              19:52.0
  16   16    617      Megan Hulton-10               19:56.8
  19   19    616      Erin Crawford-12              20:04.5
  20   20    619      Marta McLaughlin-7            20:11.3
  34   34    618      Sarah Mars-10                 20:43.2
  50   50    615      Ashley Beyer-12               21:20.0
  56   56    676      Victoria Sosnowski            21:30.6
  75   75    679      Rachel Parker-11              22:02.7
  76   76    678      Hannah Moffett-11             22:03.4

  Score : 224      Time gap (1 - 10): 2:40.0       Time total (1 - 10): 202:04.2


   2    Section VIII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   3    3    835      Samantha Nadel-9              19:02.1
   5    5    885      Erica Cirino-11               19:25.2
   8    8    830      Brianna Welch-11              19:47.2
  25   25    888      Brianna Cano-12               20:28.5
  28   28    829      Brianna Nerud-9               20:37.1
  35   35    833      Gabriella Vezza-8             20:45.5
  46   46    832      Elizabeth Caldwell-8          21:10.7
  51   51    886      Karissa Chiantella-11         21:20.4
  61   61    889      Kristen Wraith-11             21:38.4
  70   70    831      Charlotte Manogue-11          21:58.3
  80   80    834      Marisa Dussel-12              22:09.1
  87   87    887      Kristen Adorno                22:26.2

  Score : 332      Time gap (1 - 10): 2:56.2       Time total (1 - 10): 206:13.4


   3    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   9    9    143      Chelsea Kushner-10            19:48.0
  14   14    180      Megan Young-8                 19:56.1
  15   15    144      Kelli VanHouten-9             19:56.5
  22   22    145      Kerry Guerin-10               20:22.0
  24   24    146      Erica Guerin-10               20:27.6
  33   33    182      Jessica Kendzor-11            20:42.9
  39   39    147      Maria Kohlbrenner-9           21:01.7
  40   40    148      Tara Clinton-12               21:02.7
  68   68    149      Caitlin Lardaro-9             21:55.4
  72   72    181      Deanna Felicissimo-9          21:59.8
  78   78    184      Margaret Larkin-12            22:07.8
  79   79    183      Breeda Mannion-11             22:08.8

  Score : 336      Time gap (1 - 10): 2:11.8       Time total (1 - 10): 207:12.7


   4    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    4    570      Christine Driscoll-10         19:23.8
  18   18    508      Jessica Brunet-11             20:03.7
  23   23    573      Angela Jarvela-11             20:23.8
  26   26    572      Alison Lockwood-10            20:30.3
  27   27    510      Ruth Steinke-9                20:32.7
  30   30    571      Kelley Driscoll-11            20:39.5
  43   43    513      Emma Denton-12                21:05.9
  47   47    509      Allison Hoh-11                21:16.8
  63   63    512      Emmy Held-8                   21:45.9
  65   65    574      Erika Steensma-9              21:46.5
  69   69    511      Kaylin Beiter-10              21:56.4
  99   99    514      Rebekah Steinke-11            22:52.7

  Score : 346      Time gap (1 - 10): 2:22.7       Time total (1 - 10): 207:28.9


   5    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    495      Lauren Mullins-9              18:54.8
   6    6    401      Megan Jacoby-12               19:30.6
  17   17    402      Marie Ferro-12                19:57.5
  31   31    497      Kristy Scordino-11            20:40.8
  42   42    496      McKenna Coughlin-10           21:04.0
  54   54    403      Taylor Hackett-10             21:27.0
  58   58    498      Alexis Fairbanks-12           21:31.2
  66   66    404      Kristine Fish-10              21:51.0
  74   74    499      Madison Zeitz-8               22:02.4
  84   84    405      Samantha Wilks-8              22:20.2
  88   88    407      Adriana Hartung-11            22:28.4
  95   95    406      Amber McGlynn-12              22:45.4

  Score : 434      Time gap (1 - 10): 3:25.4       Time total (1 - 10): 209:19.5


   6    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  12   12    250      Gina Cristaldi-12             19:54.9
  37   37    251      Opal Jessica Bogdan-9         20:55.6
  48   48    252      Emily Baker-9                 21:17.4
  49   49    253      Nicole Wojciechowski-12       21:18.7
  55   55    286      Analiese Mau-9                21:28.5
  60   60    285      Erica Kuhn-10                 21:35.7
  71   71    287      Larissa Melendez-10           21:59.5
  82   82    254      Julianna Mendez-12            22:17.0
  85   85    288      Sandra Garcia Fine-10         22:25.5
  89   89    289      Taylor Florio-9               22:29.5
 110  110    255      Sarah DePalma-9               23:48.6
 112  112    256      Nicole Vainauskas-9           24:00.4

  Score : 588      Time gap (1 - 10): 2:34.6       Time total (1 - 10): 215:42.3


   7    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  21   21   1170      Janie Turek-10                20:16.0
  45   45   1102      Kristen Purdy-11              21:08.3
  53   53   1101      Brooke Johnson-12             21:26.5
  57   57   1103      Codi Mullen-10                21:30.9
  59   59   1174      Meagan Donovan-11             21:32.0
  64   64   1171      Amanda Stasiewicz-11          21:46.2
  83   83   1172      Brittany Callahan-11          22:17.6
  93   93   1173      Ashley Bofinger-11            22:36.0
 102  102   1104      Corinne Woederkehr-10         22:59.8
 104  104   1105      Stephanie Anderson-12         23:01.0
 106  106   1106      Caitlin Condron-11            23:11.4
 120  120   1107      Alyssa Fleming-9              24:46.6

  Score : 681      Time gap (1 - 10): 2:45.0       Time total (1 - 10): 218:34.3


   8    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  32   32    390      Elizabeth Dean-8              20:41.9
  38   38    394      Savannah Boucher-11           20:59.5
  44   44    391      Carly VanTassel-11            21:08.0
  62   62    358      Katie Powers-11               21:41.9
  77   77    357      Heather Clancy-12             22:07.3
  86   86    393      Lauren MacDonald-11           22:25.8
  91   91    392      Leah Williams-11              22:31.0
 100  100    359      Lissa DiPaloa-10              22:58.7
 107  107    360      Susan Lopez-10                23:15.2
 109  109    361      Catherine Coon-11             23:37.2
 114  114    362      Katie Lenkiewicz-11           24:28.2
 122  122    363      Kathryn Christensen-11        24:59.6

  Score : 746      Time gap (1 - 10): 2:55.3       Time total (1 - 10): 221:26.5


   9    Section X
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  13   13   1057      Aimee Beaudette-10            19:55.6
  36   36   1058      Maggie Lapinski-12            20:55.3
  41   41   1059      Sophie Goobic-11              21:03.7
  94   94   1095      Megan Morrison-11             22:43.7
 103  103   1060      Emily Sweeney-11              23:00.0
 105  105   1098      Paige Studlack-12             23:04.0
 113  113   1099      Jacqueline Whitman-9          24:19.2
 115  115   1096      Mithra Mohtashan-9            24:29.4
 123  123   1097      Amanda LaRue-11               25:20.1
 124  124   1061      Nicole Potter-10              25:22.2
 125  125   1062      Claire Sweeney-11             25:39.3
    DNF     1063      Audrey Mooradian-10                  

  Score : 867      Time gap (1 - 10): 5:26.6       Time total (1 - 10): 230:13.2


  10    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  29   29    936      Gabby Mancuso-10              20:38.2
  73   73    991      Kim Wiley-10                  22:01.1
  81   81    990      Diana Gonzalez                22:13.2
  90   90    938      Kayla Koonz-12                22:29.7
  92   92    937      Jordan Stern-11               22:33.3
  96   96    992      Erica Beesmer-11              22:46.7
  97   97    939      Naomi Bouchard-9              22:49.6
  98   98    993      Cara Ugolino-11               22:50.9
 101  101    994      Lorna Brundrett-9             22:59.3
 118  118    941      Machele Clark-11              24:39.2
 119  119    940      Catherine Bird-10             24:40.8
 127  127    942      Mairead Fogarty-11            25:48.3

  Score : 875      Time gap (1 - 10): 4:01.0       Time total (1 - 10): 226:01.2


  11    Section VII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  52   52    722      Monique Arvisais Anhalt-1     21:23.2
  67   67    784      Bailey Weightman-11           21:53.9
 108  108    780      Abi Lajti-10                  23:18.6
 111  111    723      Sophie Deshaies-9             23:51.1
 116  116    781      Brittany Maulding-9           24:30.6
 117  117    783      Grace Mayhew-8                24:35.8
 121  121    782      Becca Goddeau-10              24:53.5
 126  126    725      Rochelle Gist-12              25:47.8
 128  128    726      Emily Manchester-10           26:15.5
 129  129    724      Emma Schneider Ferrari-11     26:17.2
 130  130    728      Savannah Moore-12             26:32.4
 131  131    727      Molly Defayette-10            26:32.8

  Score : 1075      Time gap (1 - 10): 4:54.0       Time total (1 - 10): 242:47.2

Race : N.Y.S. X-C Girls C Sunken Meadows(XI)
Date : November 8,2008


Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Bronxville                  47
  2     Rhinebeck                   51
  3     Newark Valley               64
  4     Tully                       89
  5     Fredonia                   126
  6     Saranac Lake               172
  7     Voorheesville              187
  8     Mynderse                   193
  9     Oyster Bay                 236
 10     Hampton Bays               266
 11     Salmon River               355


Race : N.Y.S. X-C Girls C Sunken Meadows(XI)

Date : November 8,2008


Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1       I     222
  2     III     252
  3      IX     284
  4      VI     465
  5      II     471
  6      IV     486
  7       V     613
  8     VII     831
  9    VIII     865
 10       X     986
 11      XI    1040


Race : N.Y.S. X-C Girls C Sunken Meadows(XI)
Date : November 8,2008
    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1   1   1  422  Erin Cawley-12           Newark Valley            19:19.2
  2       2  395  Katie Weisneburger-10    Pulaski                  19:38.8
  3   2   3  957  Annabel Clarke-11        Rhinebeck                19:56.4
  4       4  290  Samantha Watson-10       Schuylerville            19:58.5
  5   3   5  959  Elizabeth Marvin-12      Rhinebeck                20:07.2
  6       6  397  Rachel Hosie-12          Skaneateles              20:10.1
  7       7  680  Shannon Murphy-9         Falconer                 20:10.6
  8   4   8  958  Anna Clark-9             Rhinebeck                20:11.2
  9   5   9  101  Caitlin Hudson-12        Bronxville               20:11.7
 10      10  396  Katie Brislin-8          CBA-Syracuse             20:13.4
 11      11  185  Libby Lazare-11          Pleasantville            20:17.9
 12      12  292  Emma D'Ambrio-12         Hoosic Valley            20:20.7
 13   6  13  102  Tori Flannery-12         Bronxville               20:21.6
 14      14  291  Rachel Wysocki-12        Schuylerville            20:24.7
 15   7  15  423  Jenna Cupp-8             Newark Valley            20:28.7
 16      16  399  Leah Rice-10             Holland Patent           20:29.5
 17      17  187  Annie Field-10           Irvington                20:30.7
 18   8  18  106  Amelia Phillips-8        Bronxville               20:33.6
 19   9  19  425  Jessica Johnson-11       Newark Valley            20:34.5
 20  10  20  424  Katie Weeks-11           Newark Valley            20:39.5
 21      21  575  Kristina Martin-11       Holley                   20:41.9
 22      22  186  Sarah King-9             Dobbs Ferry              20:43.8
 23      23  995  Rachel Sanborn-12        Tri-Valley               20:45.4
 24      24  293  Courtney Tedeschi-8      Berne-Knox-Westerlo      20:46.5
 25  11  25  315  Kelseigh Groth-11        Tully                    20:47.2
 26  12  26  317  Marietta Burt-10         Tully                    20:48.3
 27      27  892  Kira Garry-10            Friends Academy          20:49.6
 28  13  28  107  Meredith Rizzo-8         Bronxville               20:52.9
 29      29  398  Allison Lasnicki-11      Canastota                20:54.5
 30  14  30  316  Ashley Evans-9           Tully                    20:57.5
 31  15  31  104  Henrietta Miers-11       Bronxville               21:05.6
 32      32  998  Deirdre Dwyer-9          Spackenkill              21:06.1
 33  16  33  639  Carlene Sluberski-12     Fredonia                 21:07.5
 34      34  999  Rianne Erlwein-10        Sullivan West            21:07.8
 35  17  35  208  Michelyn Little-9        Voorheesville            21:09.7
 36      36  189  Caitlin Jelinek-11       Pawling                  21:10.0
 37      37  188  Sarah Costa-10           Croton-Harmon            21:11.2
 38  18  38  529  Sierra Devine-9          Mynderse                 21:20.8
 39  19  39  960  Catherine Clarke-8       Rhinebeck                21:27.9
 40  20  40  853  Kaitlyn Collins-12       Oyster Bay               21:28.8
 41      41  996  Caroline Bertholf-10     Tri-Valley               21:30.2
 42      42  681  Katie Saff-9             Falconer                 21:35.4
 43  21  43  743  Kendra Leonidas-10       Saranac Lake             21:36.0
 44      44 1070  Megan Morrow-9           Gouverneur               21:39.7
 45  22  45  318  Casey Cole-9             Tully                    21:40.1
 46      46  577  McKenzie Bennett-9       Dansville                21:42.7
 47      47  682  Ellen Goldhawk-12        Akron                    21:43.0
 48  23  48  961  Martha Alvarez-11        Rhinebeck                21:47.3
 49  24  49  852  Fiona Brunner-11         Oyster Bay               21:48.6
 50  25  50  103  Olivia Bruton-12         Bronxville               21:55.9
 51      51  997  Mallory Peterson-9       Millbrook                21:59.1
 52      52  683  Emma Wilson-11           Akron                    21:59.9
 53      53  473  Abbie Elliot-12          Chenango Valley          22:00.7
 54  26  54  642  Emily Wendell-11         Fredonia                 22:02.0
 55  27  55  636  Alissa Conti-11          Fredonia                 22:05.7
 56  28  56  638  Kaitlyn Marshall-11      Fredonia                 22:06.7
 57      57 1071  Jennifer Brown-11        Gouverneur               22:09.2
 58  29  58  640  Jessica Swoyer-10        Fredonia                 22:09.9
 59      59  579  Abby Decker-12           Wayland Cohocton         22:15.6
 60      60  578  Katie Piechowiak-11      Attica                   22:18.8
 61      61  684  Kelly Heuer-11           Royalton-Hartland        22:20.8
 62      62  576  Cassidy Bishop-8         Williamson               22:22.3
 63  30  63  319  Becky Bloom-12           Tully                    22:24.3
 64      64  294  Christina Bartonice-12   Berne-Knox-Westerlo      22:25.3
 65  31  65  744  Emily Kriwox-10          Saranac Lake             22:32.7
 66  32  66  320  Katherine Ward-9         Tully                    22:33.8
 67  33  67  746  Harriet Pederson-10      Saranac Lake             22:35.6
 68  34  68  637  Erin Criss-12            Fredonia                 22:38.1
 69      69  474  Janel Kaufman-11         Chenango Valley          22:40.0
 70  35  70  321  Erica Cole-10            Tully                    22:43.0
 71  36  71  745  Julie Bowler-10          Saranac Lake             22:45.0
 72      72  472  Shannon Hazlitt-10       Watkins Glen             22:46.4
 73  37  73  426  Angela Richter-10        Newark Valley            22:47.2
 74  38  74  209  Casey Morrison-9         Voorheesville            22:48.7
 75  39  75 1122  Sarah Reed-9             Hampton Bays             22:49.9
 76  40  76  211  Sawyer Cresap-9          Voorheesville            22:53.8
 77      77  894  Michelle Chin-11         Wheatley                 22:55.2
 78  41  78  427  Emily Gac-11             Newark Valley            22:56.4
 79      79 1072  Lindsey McCormick-9      Gouverneur               23:00.8
 80  42  80  534  Shea Oleksa-10           Mynderse                 23:05.1
 81  43  81  531  Isabella Baxter-10       Mynderse                 23:05.4
 82  44  82  530  Amy Lee-11               Mynderse                 23:07.2
 83  45  83  212  Grace Giampaglia-12      Voorheesville            23:07.5
 84  46  84  533  Liz Havelin-11           Mynderse                 23:15.6
 85  47  85  210  Zoe Edmunds-11           Voorheesville            23:16.9
 86      86  470  Brianna Vansoest-9       Trumansburg              23:20.0
 87  48  87  105  Katherine Marrone-11     Bronxville               23:21.2
 88  49  88 1123  Nicole Noa-9             Hampton Bays             23:25.1
 89      89 1074  Madelyn Ball-11          Potsdam                  23:35.5
 90  50  90  213  Sarah Madden-9           Voorheesville            23:36.8
 91  51  91  747  Emily Martin-12          Saranac Lake             23:40.4
 92      92  785  Claire Hipko-9           Northeasten Clinton      23:41.3
 93  52  93  428  Kelly Cawley-12          Newark Valley            23:41.6
 94  53  94  641  Laura Poweski-11         Fredonia                 23:47.2
 95  54  95  532  Rebecca Dygert-12        Mynderse                 23:50.9
 96  55  96  214  Carla Planz-8            Voorheesville            23:54.2
 97      97 1073  Robin Collyns-11         Gouverneur               23:59.8
 98      98  787  Persephone Turetsky-11   Ausable Valley           24:02.1
 99      99  786  Justine Rabideau-9       Northeasten Clinton      24:03.1
100  56 100  963  Marli Oxenholm           Rhinebeck                24:05.6
101     101  788  Kaitlyn Facteau-11       Saranac                  24:15.2
102     102 1175  Gabrielle Comanda-11     Center Moriches          24:18.5
103  57 103 1124  Samantha Makis-9         Hampton Bays             24:20.0
104  58 104  748  Hillary Pond-11          Saranac Lake             24:24.2
105  59 105 1125  Melissa Gregory-11       Hampton Bays             24:25.1
106     106  891  Catherine O'Connell StingFriends Academy          24:29.6
107     107  893  Mariel Halpern-11        Wheatley                 24:29.9
108     108  890  Erin Eschbach-11         East Rockaway            24:37.8
109     109 1177  Francesca Monaco-9       Center Moriches          24:42.2
110  60 110  962  Carrie Simon-11          Rhinebeck                24:45.3
111     111 1179  Elizabeth Garland-12     Port Jefferson           24:55.8
112  61 112  749  Jackie Cummings-10       Saranac Lake             25:19.9
113  62 113 1126  Sandra Cuccia-9          Hampton Bays             25:47.2
114     114  789  Maxine Rock-10           Saranac                  26:05.3
115     115 1178  Leigh Anne Fournier-11   Center Moriches          26:07.9
116  63 116  850  Brooke Mahoski-9         Oyster Bay               26:14.9
117  64 117  851  Christine Dreler-9       Oyster Bay               26:15.7
118  65 118  854  LeeAnne Dillman-10       Oyster Bay               26:22.3
119  66 119 1127  August Thilberg-10       Hampton Bays             26:31.4
120  67 120 1128  Stefani Joslin-9         Hampton Bays             26:58.0
121  68 121  535  Miranda Lombardo-12      Mynderse                 27:21.7
122  69 122 1016  Tahentahawi Chubb-12     Salmon River             27:22.8
123  70 123 1015  Samantha Whitehead-11    Salmon River             27:25.9
124  71 124 1017  Desiree Black-12         Salmon River             27:34.4
125  72 125 1019  Kanieh Chubb-9           Salmon River             28:30.3
126  73 126 1018  Kawe Francis Herne-9     Salmon River             28:30.5
127  74 127 1020  Kaylee Gadway-12         Salmon River             31:21.4
128  75 128 1021  Sara Spaulding-11        Salmon River             34:09.4
129     129  471  Somer Pettet-11          Watkins Glen                 DNF
DNF         1176  Molly Schaefer-9         Center Moriches                 

Race : N.Y.S. X-C Girls C Sunken Meadows(XI)
Date : November 8,2008

   1    Bronxville               
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   9    5    101      Caitlin Hudson-12             20:11.7
  13    6    102      Tori Flannery-12              20:21.6
  18    8    106      Amelia Phillips-8             20:33.6
  28   13    107      Meredith Rizzo-8              20:52.9
  31   15    104      Henrietta Miers-11            21:05.6
  50   25    103      Olivia Bruton-12              21:55.9
  87   48    105      Katherine Marrone-11          23:21.2

  Score : 47      Time gap (1 - 5): 0:53.9       Time total (1 - 5): 103:05.4

   2    Rhinebeck                
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   3    2    957      Annabel Clarke-11             19:56.4
   5    3    959      Elizabeth Marvin-12           20:07.2
   8    4    958      Anna Clark-9                  20:11.2
  39   19    960      Catherine Clarke-8            21:27.9
  48   23    961      Martha Alvarez-11             21:47.3
 100   56    963      Marli Oxenholm                24:05.6
 110   60    962      Carrie Simon-11               24:45.3

  Score : 51      Time gap (1 - 5): 1:50.9       Time total (1 - 5): 103:30.0

   3    Newark Valley            
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    422      Erin Cawley-12                19:19.2
  15    7    423      Jenna Cupp-8                  20:28.7
  19    9    425      Jessica Johnson-11            20:34.5
  20   10    424      Katie Weeks-11                20:39.5
  73   37    426      Angela Richter-10             22:47.2
  78   41    427      Emily Gac-11                  22:56.4
  93   52    428      Kelly Cawley-12               23:41.6

  Score : 64      Time gap (1 - 5): 3:28.0       Time total (1 - 5): 103:49.1


   4    Tully                    
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  25   11    315      Kelseigh Groth-11             20:47.2
  26   12    317      Marietta Burt-10              20:48.3
  30   14    316      Ashley Evans-9                20:57.5
  45   22    318      Casey Cole-9                  21:40.1
  63   30    319      Becky Bloom-12                22:24.3
  66   32    320      Katherine Ward-9              22:33.8
  70   35    321      Erica Cole-10                 22:43.0

  Score : 89      Time gap (1 - 5): 1:37.1       Time total (1 - 5): 106:37.4

   5    Fredonia                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  33   16    639      Carlene Sluberski-12          21:07.5
  54   26    642      Emily Wendell-11              22:02.0
  55   27    636      Alissa Conti-11               22:05.7
  56   28    638      Kaitlyn Marshall-11           22:06.7
  58   29    640      Jessica Swoyer-10             22:09.9
  68   34    637      Erin Criss-12                 22:38.1
  94   53    641      Laura Poweski-11              23:47.2

  Score : 126      Time gap (1 - 5): 1:02.4       Time total (1 - 5): 109:31.8

   6    Saranac Lake             
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  43   21    743      Kendra Leonidas-10            21:36.0
  65   31    744      Emily Kriwox-10               22:32.7
  67   33    746      Harriet Pederson-10           22:35.6
  71   36    745      Julie Bowler-10               22:45.0
  91   51    747      Emily Martin-12               23:40.4
 104   58    748      Hillary Pond-11               24:24.2
 112   61    749      Jackie Cummings-10            25:19.9

  Score : 172      Time gap (1 - 5): 2:04.4       Time total (1 - 5): 113:09.7

   7    Voorheesville            
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  35   17    208      Michelyn Little-9             21:09.7
  74   38    209      Casey Morrison-9              22:48.7
  76   40    211      Sawyer Cresap-9               22:53.8
  83   45    212      Grace Giampaglia-12           23:07.5
  85   47    210      Zoe Edmunds-11                23:16.9
  90   50    213      Sarah Madden-9                23:36.8
  96   55    214      Carla Planz-8                 23:54.2

  Score : 187      Time gap (1 - 5): 2:07.2       Time total (1 - 5): 113:16.6


   8    Mynderse                 
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  38   18    529      Sierra Devine-9               21:20.8
  80   42    534      Shea Oleksa-10                23:05.1
  81   43    531      Isabella Baxter-10            23:05.4
  82   44    530      Amy Lee-11                    23:07.2
  84   46    533      Liz Havelin-11                23:15.6
  95   54    532      Rebecca Dygert-12             23:50.9
 121   68    535      Miranda Lombardo-12           27:21.7

  Score : 193      Time gap (1 - 5): 1:54.8       Time total (1 - 5): 113:54.1


   9    Oyster Bay               

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  40   20    853      Kaitlyn Collins-12            21:28.8
  49   24    852      Fiona Brunner-11              21:48.6
 116   63    850      Brooke Mahoski-9              26:14.9
 117   64    851      Christine Dreler-9            26:15.7
 118   65    854      LeeAnne Dillman-10            26:22.3

  Score : 236      Time gap (1 - 5): 4:53.5       Time total (1 - 5): 122:10.3


  10    Hampton Bays             

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  75   39   1122      Sarah Reed-9                  22:49.9
  88   49   1123      Nicole Noa-9                  23:25.1
 103   57   1124      Samantha Makis-9              24:20.0
 105   59   1125      Melissa Gregory-11            24:25.1
 113   62   1126      Sandra Cuccia-9               25:47.2
 119   66   1127      August Thilberg-10            26:31.4
 120   67   1128      Stefani Joslin-9              26:58.0

  Score : 266      Time gap (1 - 5): 2:57.3       Time total (1 - 5): 120:47.3


  11    Salmon River             

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
 122   69   1016      Tahentahawi Chubb-12          27:22.8
 123   70   1015      Samantha Whitehead-11         27:25.9
 124   71   1017      Desiree Black-12              27:34.4
 125   72   1019      Kanieh Chubb-9                28:30.3
 126   73   1018      Kawe Francis Herne-9          28:30.5
 127   74   1020      Kaylee Gadway-12              31:21.4
 128   75   1021      Sara Spaulding-11             34:09.4

  Score : 355      Time gap (1 - 5): 1:07.7       Time total (1 - 5): 139:23.9

 
Race : N.Y.S. X-C Girls C Sunken Meadows(XI)
Date : November 8,2008

   1    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   9    9    101      Caitlin Hudson-12             20:11.7
  11   11    185      Libby Lazare-11               20:17.9
  13   13    102      Tori Flannery-12              20:21.6
  17   17    187      Annie Field-10                20:30.7
  18   18    106      Amelia Phillips-8             20:33.6
  22   22    186      Sarah King-9                  20:43.8
  28   28    107      Meredith Rizzo-8              20:52.9
  31   31    104      Henrietta Miers-11            21:05.6
  36   36    189      Caitlin Jelinek-11            21:10.0
  37   37    188      Sarah Costa-10                21:11.2
  50   50    103      Olivia Bruton-12              21:55.9
  87   87    105      Katherine Marrone-11          23:21.2

  Score : 222      Time gap (1 - 10): 0:59.5       Time total (1 - 10): 206:59.0

   2    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    395      Katie Weisneburger-10         19:38.8
   6    6    397      Rachel Hosie-12               20:10.1
  10   10    396      Katie Brislin-8               20:13.4
  16   16    399      Leah Rice-10                  20:29.5
  25   25    315      Kelseigh Groth-11             20:47.2
  26   26    317      Marietta Burt-10              20:48.3
  29   29    398      Allison Lasnicki-11           20:54.5
  30   30    316      Ashley Evans-9                20:57.5
  45   45    318      Casey Cole-9                  21:40.1
  63   63    319      Becky Bloom-12                22:24.3
  66   66    320      Katherine Ward-9              22:33.8
  70   70    321      Erica Cole-10                 22:43.0

  Score : 252      Time gap (1 - 10): 2:45.5       Time total (1 - 10): 208:03.7

   3    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   3    3    957      Annabel Clarke-11             19:56.4
   5    5    959      Elizabeth Marvin-12           20:07.2
   8    8    958      Anna Clark-9                  20:11.2
  23   23    995      Rachel Sanborn-12             20:45.4
  32   32    998      Deirdre Dwyer-9               21:06.1
  34   34    999      Rianne Erlwein-10             21:07.8
  39   39    960      Catherine Clarke-8            21:27.9
  41   41    996      Caroline Bertholf-10          21:30.2
  48   48    961      Martha Alvarez-11             21:47.3
  51   51    997      Mallory Peterson-9            21:59.1
 100  100    963      Marli Oxenholm                24:05.6
 110  110    962      Carrie Simon-11               24:45.3

  Score : 284      Time gap (1 - 10): 2:02.7       Time total (1 - 10): 209:58.6




   4    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    7    680      Shannon Murphy-9              20:10.6
  33   33    639      Carlene Sluberski-12          21:07.5
  42   42    681      Katie Saff-9                  21:35.4
  47   47    682      Ellen Goldhawk-12             21:43.0
  52   52    683      Emma Wilson-11                21:59.9
  54   54    642      Emily Wendell-11              22:02.0
  55   55    636      Alissa Conti-11               22:05.7
  56   56    638      Kaitlyn Marshall-11           22:06.7
  58   58    640      Jessica Swoyer-10             22:09.9
  61   61    684      Kelly Heuer-11                22:20.8
  68   68    637      Erin Criss-12                 22:38.1
  94   94    641      Laura Poweski-11              23:47.2

  Score : 465      Time gap (1 - 10): 2:10.2       Time total (1 - 10): 217:21.5

   5    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    4    290      Samantha Watson-10            19:58.5
  12   12    292      Emma D'Ambrio-12              20:20.7
  14   14    291      Rachel Wysocki-12             20:24.7
  24   24    293      Courtney Tedeschi-8           20:46.5
  35   35    208      Michelyn Little-9             21:09.7
  64   64    294      Christina Bartonice-12        22:25.3
  74   74    209      Casey Morrison-9              22:48.7
  76   76    211      Sawyer Cresap-9               22:53.8
  83   83    212      Grace Giampaglia-12           23:07.5
  85   85    210      Zoe Edmunds-11                23:16.9
  90   90    213      Sarah Madden-9                23:36.8
  96   96    214      Carla Planz-8                 23:54.2

  Score : 471      Time gap (1 - 10): 3:18.4       Time total (1 - 10): 217:12.3


   6    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    422      Erin Cawley-12                19:19.2
  15   15    423      Jenna Cupp-8                  20:28.7
  19   19    425      Jessica Johnson-11            20:34.5
  20   20    424      Katie Weeks-11                20:39.5
  53   53    473      Abbie Elliot-12               22:00.7
  69   69    474      Janel Kaufman-11              22:40.0
  72   72    472      Shannon Hazlitt-10            22:46.4
  73   73    426      Angela Richter-10             22:47.2
  78   78    427      Emily Gac-11                  22:56.4
  86   86    470      Brianna Vansoest-9            23:20.0
  93   93    428      Kelly Cawley-12               23:41.6
 129  129    471      Somer Pettet-11                   DNF

  Score : 486      Time gap (1 - 10): 4:00.8       Time total (1 - 10): 217:32.6


   7    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  21   21    575      Kristina Martin-11            20:41.9
  38   38    529      Sierra Devine-9               21:20.8
  46   46    577      McKenzie Bennett-9            21:42.7
  59   59    579      Abby Decker-12                22:15.6
  60   60    578      Katie Piechowiak-11           22:18.8
  62   62    576      Cassidy Bishop-8              22:22.3
  80   80    534      Shea Oleksa-10                23:05.1
  81   81    531      Isabella Baxter-10            23:05.4
  82   82    530      Amy Lee-11                    23:07.2
  84   84    533      Liz Havelin-11                23:15.6

  95   95    532      Rebecca Dygert-12             23:50.9
 121  121    535      Miranda Lombardo-12           27:21.7

  Score : 613      Time gap (1 - 10): 2:33.7       Time total (1 - 10): 223:15.4


   8    Section VII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  43   43    743      Kendra Leonidas-10            21:36.0
  65   65    744      Emily Kriwox-10               22:32.7
  67   67    746      Harriet Pederson-10           22:35.6
  71   71    745      Julie Bowler-10               22:45.0
  91   91    747      Emily Martin-12               23:40.4
  92   92    785      Claire Hipko-9                23:41.3
  98   98    787      Persephone Turetsky-11        24:02.1
  99   99    786      Justine Rabideau-9            24:03.1
 101  101    788      Kaitlyn Facteau-11            24:15.2
 104  104    748      Hillary Pond-11               24:24.2
 112  112    749      Jackie Cummings-10            25:19.9
 114  114    789      Maxine Rock-10                26:05.3

  Score : 831      Time gap (1 - 10): 2:48.2       Time total (1 - 10): 233:35.6

   9    Section VIII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  27   27    892      Kira Garry-10                 20:49.6
  40   40    853      Kaitlyn Collins-12            21:28.8
  49   49    852      Fiona Brunner-11              21:48.6
  77   77    894      Michelle Chin-11              22:55.2
 106  106    891      Catherine O'Connell Sting     24:29.6
 107  107    893      Mariel Halpern-11             24:29.9
 108  108    890      Erin Eschbach-11              24:37.8
 116  116    850      Brooke Mahoski-9              26:14.9
 117  117    851      Christine Dreler-9            26:15.7
 118  118    854      LeeAnne Dillman-10            26:22.3

  Score : 865      Time gap (1 - 10): 5:32.7       Time total (1 - 10): 239:32.4


  10    Section X
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  44   44   1070      Megan Morrow-9                21:39.7
  57   57   1071      Jennifer Brown-11             22:09.2
  79   79   1072      Lindsey McCormick-9           23:00.8
  89   89   1074      Madelyn Ball-11               23:35.5
  97   97   1073      Robin Collyns-11              23:59.8
 122  122   1016      Tahentahawi Chubb-12          27:22.8
 123  123   1015      Samantha Whitehead-11         27:25.9
 124  124   1017      Desiree Black-12              27:34.4
 125  125   1019      Kanieh Chubb-9                28:30.3
 126  126   1018      Kawe Francis Herne-9          28:30.5
 127  127   1020      Kaylee Gadway-12              31:21.4
 128  128   1021      Sara Spaulding-11             34:09.4

  Score : 986      Time gap (1 - 10): 6:50.8       Time total (1 - 10): 253:48.9


  11    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  75   75   1122      Sarah Reed-9                  22:49.9
  88   88   1123      Nicole Noa-9                  23:25.1
 102  102   1175      Gabrielle Comanda-11          24:18.5
 103  103   1124      Samantha Makis-9              24:20.0
 105  105   1125      Melissa Gregory-11            24:25.1
 109  109   1177      Francesca Monaco-9            24:42.2
 111  111   1179      Elizabeth Garland-12          24:55.8
 113  113   1126      Sandra Cuccia-9               25:47.2
 115  115   1178      Leigh Anne Fournier-11        26:07.9
 119  119   1127      August Thilberg-10            26:31.4
 120  120   1128      Stefani Joslin-9              26:58.0
    DNF     1176      Molly Schaefer-9                     

  Score : 1040      Time gap (1 - 10): 3:41.5       Time total (1 - 10): 247:23.1

Race : N.Y.S. X-C Girls D Sunken Meadows(XI)
Date : November 8, 2008


Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Greenwich                   30
  2     Geneseo                     91
  3     Seton Plattsburgh          107
  4     Delhi                      108
  5     Fabius Pompey              137
  6     Sherman                    139
  7     John A. Coleman            145
  8     Norwood-Norfolk            172
  9     Pierson                    215
 10     Haldane                    290


Race : N.Y.S. X-C Girls D Sunken Meadows(XI)

Date : November 8, 2008


Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1       V     203
  2      II     267
  3      IV     350
  4     III     358
  5      VI     489
  6      IX     537
  7     VII     645
  8       X     722
  9      XI     734
 10       I     997


Race : N.Y.S. X-C Girls D Sunken Meadows(XI)
Date : November 8, 2008
    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1       1  580  Amanda Moreland          Bloomfield               18:54.8
  2   1   2  215  Roxanne Henningson-11    Greenwich                19:23.6
  3   2   3  536  Elizabeth Schinski-11    Geneseo                  19:40.8
  4   3   4  750  Genna Hartung-12         Seton Plattsburgh        20:02.2
  5       5  370  Victoria Champanian-8    South Lewis              20:13.1
  6       6  583  Marissa Liberati-12      Red Jacket               20:20.7
  7       7  582  Kim Mills-12             Oakfield-Alabama         20:29.4
  8   4   8  216  Cady Kuzmich-10          Greenwich                20:34.1
  9       9  475  Sarah Palmer-11          Thomas A. Edison         20:35.1
 10      10  581  Liz Valento-9            Pavilion                 20:46.7
 11   5  11  217  Brittney Lane-11         Greenwich                20:53.9
 12   6  12  901  Ann Shults-12            John A. Coleman          20:55.1
 13   7  13  537  Emily Ingalls-11         Geneseo                  20:56.8
 14   8  14  646  Holly Eliason-7          Sherman                  20:57.7
 15      15  584  Carey Crooker-12         Addison                  20:58.9
 16   9  16  218  Betsy Edinger-10         Greenwich                21:01.2
 17  10  17  431  Sarah Cummings-11        Delhi                    21:04.7
 18      18  371  Samantha Moade-11        DeRuyter                 21:17.8
 19  11  19  220  Madeline Montague-9      Greenwich                21:18.8
 20      20  372  Karlee Duffer-9          Beaver River             21:20.5
 21      21 1180  Alexis Fernandez-8       Stony Brook              21:23.9
 22      22  477  Elizabeth Jewiss-8       Marathon                 21:28.2
 23      23  685  Caroline Benson-7        Maple Grove              21:30.5
 24  12  24  219  Britney Henderson-12     Greenwich                21:31.9
 25  13  25 1023  Emily Cotey-11           Norwood-Norfolk          21:32.5
 26  14  26 1022  Victoria Hall-10         Norwood-Norfolk          21:34.1
 27      27  295  Lauren McGarry-12        Duanesburg               21:40.8
 28      28  373  Renee Koch-11            Onondaga                 21:46.6
 29  15  29  751  Anna Rabideau-10         Seton Plattsburgh        21:48.4
 30  16  30  902  Kate Shults-9            John A. Coleman          21:52.2
 31  17  31  752  Andrea Maynard-12        Seton Plattsburgh        21:56.4
 32      32  970  Lyndi Fielitz-12         Chapel Field             21:58.1
 33      33  478  Aubrie Russell-9         Candor                   22:06.7
 34      34  374  Emily Peebles-9          Lafayette                22:15.4
 35  18  35 1129  Keriann Fitzpatrick-9    Pierson                  22:20.8
 36      36  476  Sam Sauer-8              Thomas A. Edison         22:21.1
 37  19  37  322  Dia Haffar-11            Fabius Pompey            22:21.9
 38      38  971  Heather St. Germain-8    Chapel Field             22:27.3
 39  20  39  323  Erin McConnell-8         Fabius Pompey            22:28.3
 40  21  40  435  Joanna Wheatley-11       Delhi                    22:29.2
 41  22  41  649  Cheryl Svetz-12          Sherman                  22:32.8
 42  23  42  430  Hannah Backus-12         Delhi                    22:33.5
 43  24  43  538  Connie Lin-11            Geneseo                  22:36.9
 44  25  44  539  Casey Emerson-9          Geneseo                  22:38.2
 45  26  45  429  Bethany Althaus-11       Delhi                    22:41.0
 46      46  686  Emma Verdonik-7          Maple Grove              22:46.9
 47      47 1181  Alexandra Russo-8        Stony Brook              22:48.3
 48  27  48  324  BarbaraAnn Scheibel-10   Fabius Pompey            22:49.4
 49  28  49  434  Gabriella Rollo-9        Delhi                    22:54.1
 50      50  296  Kelsey Demick-11         Berlin                   23:10.3
 51  29  51  221  Candace Haskell-8        Greenwich                23:11.0
 52      52  973  Christina Donnelly-9     Eldred                   23:12.5
 53  30  53  325  Natalie Teale-12         Fabius Pompey            23:14.0
 54      54  689  Deanna Platt-10          Barker                   23:16.1
 55  31  55  643  Lindsey Alday-12         Sherman                  23:16.9
 56      56  688  Abby Benton-12           Frewsburg                23:17.7
 57      57  479  Aimee Glenister-11       Moravia                  23:19.0
 58      58  687  Mallory Apperson-11      Maple Grove              23:20.9
 59      59  297  Ashley Rokjer-12         Berlin                   23:21.9
 60  32  60  644  Alyssa Cole-10           Sherman                  23:26.8
 61  33  61  540  Kristen Wiezel-9         Geneseo                  23:27.5
 62      62  790  Katie Karkoski-11        Ticonderoga              23:30.4
 63      63  298  Emily DeGeyter-9         Hawthorne Valley         23:32.3
 64  34  64  754  Kathryn VanHerp-10       Seton Plattsburgh        23:34.7
 65  35  65  541  Leah Moreland-10         Geneseo                  23:39.2
 66      66 1076  Becky Dukett-10          Tupper Lake              23:40.0
 67  36  67 1131  Amelia Skerys-12         Pierson                  23:42.1
 68      68  974  Kristina Brown-11        Eldred                   23:44.4
 69      69 1075  Olivia Walsh-10          Tupper Lake              23:49.9
 70  37  70  903  Lindsay Tschinkel-12     John A. Coleman          23:54.3
 71  38  71  753  Mary Glynn-10            Seton Plattsburgh        23:57.2
 72  39  72  542  Rachel Gambino-11        Geneseo                  23:59.1
 73  40  73 1130  Rafaela Gurtler-12       Pierson                  24:02.8
 74      74  190  Kirstine Jessamy-12      Alexander Hamilton       24:03.2
 75      75  299  Cassie Maday-9           North Warren             24:03.9
 76  41  76  326  Caitlin Hudgston-12      Fabius Pompey            24:06.8
 77      77  972  Sarah Girardin-12        Chapel Field             24:11.0
 78  42  78  905  Lena Reagan-10           John A. Coleman          24:11.8
 79  43  79  327  Sierra Giruad-10         Fabius Pompey            24:16.4
 80  44  80  904  Taylor Gengo-12          John A. Coleman          24:22.1
 81  45  81 1024  Morgan Langtry-9         Norwood-Norfolk          24:26.4
 82  46  82  647  Rachel Ottaway-12        Sherman                  24:33.4
 83  47  83 1025  Jess Fulk-8              Norwood-Norfolk          24:33.9
 84  48  84  645  Nicole Damcott-9         Sherman                  24:34.5
 85  49  85  328  Rosie Kolb-11            Fabius Pompey            24:38.5
 86  50  86  906  Taylor Tschinkel-9       John A. Coleman          24:47.7
 87  51  87  755  Dana Chapman-8           Seton Plattsburgh        25:00.3
 88  52  88  108  Shauna Kalantri-11       Haldane                  25:08.5
 89  53  89 1026  Allie Willer-11          Norwood-Norfolk          25:09.3
 90      90 1183  Ive Croteau-10           Southold                 25:21.3
 91  54  91 1028  Ashley Woodward-8        Norwood-Norfolk          25:26.7
 92      92 1077  Britney LaPierre-10      Tupper Lake              25:40.9
 93  55  93  109  K'yla Moran-9            Haldane                  25:47.8
 94      94  793  Ashley Lavery-12         Lake Placid              25:49.3
 95  56  95  111  Juliette Loeb-10         Haldane                  25:52.6
 96      96 1184  Valerie Tomici-12        Southold                 26:11.4
 97      97 1182  Alexandra Damianos-8     Stony Brook              26:12.2
 98      98  191  Sydney Bridges-10        Alexander Hamilton       26:13.8
 99      99  794  Elise Mellor-11          Lake Placid              26:25.2
100  57 100 1027  Shannon Harris-9         Norwood-Norfolk          26:33.6
101  58 101  433  Anna Padovani-9          Delhi                    26:35.1
102  59 102 1133  Aura Skerys-11           Pierson                  26:53.3
103  60 103  432  Julie Higbie-11          Delhi                    26:53.9
104  61 104  756  Elizabeth Fisher-8       Seton Plattsburgh        26:56.3
105     105  791  Amber Perkins-12         Ticonderoga              26:57.2
106  62 106 1132  Brianna Kinnier-10       Pierson                  27:11.0
107  63 107  110  Hannah Parks-11          Haldane                  27:20.7
108     108  792  Brittney LaVoie-12       Ticonderoga              27:31.3
109     109  192  Kathleen Gonzales-10     Alexander Hamilton       27:53.8
110  64 110  112  Skylar Francis-11        Haldane                  28:46.6
111     111  193  Dulce Rosas-10           Alexander Hamilton       29:06.3
112  65 112  113  Briana Harrold-12        Haldane                  31:01.9
DNF         1135  Arielle Chase-12         Pierson                         
DNF         1134  Olivia Kaminski-11       Pierson                         
DNF          907  K.C.Keegan Twonbly-12    John A. Coleman                 
DNF          648  Ellen Reed-8             Sherman                         

Race : N.Y.S. X-C Girls D Sunken Meadows(XI)
Date : November 8, 2008

   1    Greenwich                

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    1    215      Roxanne Henningson-11         19:23.6
   8    4    216      Cady Kuzmich-10               20:34.1
  11    5    217      Brittney Lane-11              20:53.9
  16    9    218      Betsy Edinger-10              21:01.2
  19   11    220      Madeline Montague-9           21:18.8
  24   12    219      Britney Henderson-12          21:31.9
  51   29    221      Candace Haskell-8             23:11.0

  Score : 30      Time gap (1 - 5): 1:55.2       Time total (1 - 5): 103:11.6

   2    Geneseo                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   3    2    536      Elizabeth Schinski-11         19:40.8
  13    7    537      Emily Ingalls-11              20:56.8
  43   24    538      Connie Lin-11                 22:36.9
  44   25    539      Casey Emerson-9               22:38.2
  61   33    540      Kristen Wiezel-9              23:27.5
  65   35    541      Leah Moreland-10              23:39.2
  72   39    542      Rachel Gambino-11             23:59.1

 Score : 91      Time gap (1 - 5): 3:46.7       Time total (1 - 5): 109:20.2

   3    Seton Plattsburgh        

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    3    750      Genna Hartung-12              20:02.2
  29   15    751      Anna Rabideau-10              21:48.4
  31   17    752      Andrea Maynard-12             21:56.4
  64   34    754      Kathryn VanHerp-10            23:34.7
  71   38    753      Mary Glynn-10                 23:57.2
  87   51    755      Dana Chapman-8                25:00.3
 104   61    756      Elizabeth Fisher-8            26:56.3

  Score : 107      Time gap (1 - 5): 3:55.0       Time total (1 - 5): 111:18.9

   4    Delhi                    

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  17   10    431      Sarah Cummings-11             21:04.7
  40   21    435      Joanna Wheatley-11            22:29.2
  42   23    430      Hannah Backus-12              22:33.5
  45   26    429      Bethany Althaus-11            22:41.0
  49   28    434      Gabriella Rollo-9             22:54.1
 101   58    433      Anna Padovani-9               26:35.1
 103   60    432      Julie Higbie-11               26:53.9

  Score : 108      Time gap (1 - 5): 1:49.4       Time total (1 - 5): 111:42.5


   5    Fabius Pompey            

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  37   19    322      Dia Haffar-11                 22:21.9
  39   20    323      Erin McConnell-8              22:28.3
  48   27    324      BarbaraAnn Scheibel-10        22:49.4
  53   30    325      Natalie Teale-12              23:14.0
  76   41    326      Caitlin Hudgston-12           24:06.8
  79   43    327      Sierra Giruad-10              24:16.4
  85   49    328      Rosie Kolb-11                 24:38.5

  Score : 137      Time gap (1 - 5): 1:44.9       Time total (1 - 5): 115:00.4

   6    Sherman                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  14    8    646      Holly Eliason-7               20:57.7
  41   22    649      Cheryl Svetz-12               22:32.8
  55   31    643      Lindsey Alday-12              23:16.9
  60   32    644      Alyssa Cole-10                23:26.8
  82   46    647      Rachel Ottaway-12             24:33.4
  84   48    645      Nicole Damcott-9              24:34.5
    DNF      648      Ellen Reed-8                         

  Score : 139      Time gap (1 - 5): 3:35.7       Time total (1 - 5): 114:47.6

  7    John A. Coleman          

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  12    6    901      Ann Shults-12                 20:55.1
  30   16    902      Kate Shults-9                 21:52.2
  70   37    903      Lindsay Tschinkel-12          23:54.3
  78   42    905      Lena Reagan-10                24:11.8
  80   44    904      Taylor Gengo-12               24:22.1
  86   50    906      Taylor Tschinkel-9            24:47.7
    DNF      907      K.C.Keegan Twonbly-12                

  Score : 145      Time gap (1 - 5): 3:27.0       Time total (1 - 5): 115:15.5

   8    Norwood-Norfolk          

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  25   13   1023      Emily Cotey-11                21:32.5
  26   14   1022      Victoria Hall-10              21:34.1
  81   45   1024      Morgan Langtry-9              24:26.4
  83   47   1025      Jess Fulk-8                   24:33.9
  89   53   1026      Allie Willer-11               25:09.3
  91   54   1028      Ashley Woodward-8             25:26.7
 100   57   1027      Shannon Harris-9              26:33.6

  Score : 172      Time gap (1 - 5): 3:36.8       Time total (1 - 5): 117:16.2

   9    Pierson                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  35   18   1129      Keriann Fitzpatrick-9         22:20.8
  67   36   1131      Amelia Skerys-12              23:42.1
  73   40   1130      Rafaela Gurtler-12            24:02.8
 102   59   1133      Aura Skerys-11                26:53.3
 106   62   1132      Brianna Kinnier-10            27:11.0
    DNF     1135      Arielle Chase-12                     
    DNF     1134      Olivia Kaminski-11                   

  Score : 215      Time gap (1 - 5): 4:50.2       Time total (1 - 5): 124:010.0

  10    Haldane                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  88   52    108      Shauna Kalantri-11            25:08.5
  93   55    109      K'yla Moran-9                 25:47.8
  95   56    111      Juliette Loeb-10              25:52.6
 107   63    110      Hannah Parks-11               27:20.7
 110   64    112      Skylar Francis-11             28:46.6
 112   65    113      Briana Harrold-12             31:01.9

  Score : 290      Time gap (1 - 5): 3:38.1       Time total (1 - 5): 132:56.2
 


Race : N.Y.S. X-C Girls D Sunken Meadows(XI)

Date : November 8, 2008

   1    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    580      Amanda Moreland               18:54.8
   3    3    536      Elizabeth Schinski-11         19:40.8
   6    6    583      Marissa Liberati-12           20:20.7
   7    7    582      Kim Mills-12                  20:29.4
  10   10    581      Liz Valento-9                 20:46.7
  13   13    537      Emily Ingalls-11              20:56.8
  15   15    584      Carey Crooker-12              20:58.9
  43   43    538      Connie Lin-11                 22:36.9
  44   44    539      Casey Emerson-9               22:38.2
  61   61    540      Kristen Wiezel-9              23:27.5
  65   65    541      Leah Moreland-10              23:39.2
  72   72    542      Rachel Gambino-11             23:59.1

  Score : 203      Time gap (1 - 10): 4:32.7       Time total (1 - 10): 210:50.7


   2    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    215      Roxanne Henningson-11         19:23.6
   8    8    216      Cady Kuzmich-10               20:34.1
  11   11    217      Brittney Lane-11              20:53.9
  16   16    218      Betsy Edinger-10              21:01.2
  19   19    220      Madeline Montague-9           21:18.8
  24   24    219      Britney Henderson-12          21:31.9
  27   27    295      Lauren McGarry-12             21:40.8
  50   50    296      Kelsey Demick-11              23:10.3
  51   51    221      Candace Haskell-8             23:11.0
  59   59    297      Ashley Rokjer-12              23:21.9
  63   63    298      Emily DeGeyter-9              23:32.3
  75   75    299      Cassie Maday-9                24:03.9

  Score : 267      Time gap (1 - 10): 3:58.3       Time total (1 - 10): 216:07.5


   3    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   9    9    475      Sarah Palmer-11               20:35.1
  17   17    431      Sarah Cummings-11             21:04.7
  22   22    477      Elizabeth Jewiss-8            21:28.2
  33   33    478      Aubrie Russell-9              22:06.7
  36   36    476      Sam Sauer-8                   22:21.1
  40   40    435      Joanna Wheatley-11            22:29.2
  42   42    430      Hannah Backus-12              22:33.5
  45   45    429      Bethany Althaus-11            22:41.0
  49   49    434      Gabriella Rollo-9             22:54.1
  57   57    479      Aimee Glenister-11            23:19.0
 101  101    433      Anna Padovani-9               26:35.1
 103  103    432      Julie Higbie-11               26:53.9

  Score : 350      Time gap (1 - 10): 2:43.9       Time total (1 - 10): 221:32.6


   4    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   5    5    370      Victoria Champanian-8         20:13.1
  18   18    371      Samantha Moade-11             21:17.8
  20   20    372      Karlee Duffer-9               21:20.5
  28   28    373      Renee Koch-11                 21:46.6
  34   34    374      Emily Peebles-9               22:15.4
  37   37    322      Dia Haffar-11                 22:21.9
  39   39    323      Erin McConnell-8              22:28.3
  48   48    324      BarbaraAnn Scheibel-10        22:49.4
  53   53    325      Natalie Teale-12              23:14.0
  76   76    326      Caitlin Hudgston-12           24:06.8
  79   79    327      Sierra Giruad-10              24:16.4
  85   85    328      Rosie Kolb-11                 24:38.5

  Score : 358      Time gap (1 - 10): 3:53.7       Time total (1 - 10): 221:53.8


   5    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  14   14    646      Holly Eliason-7               20:57.7
  23   23    685      Caroline Benson-7             21:30.5
  41   41    649      Cheryl Svetz-12               22:32.8
  46   46    686      Emma Verdonik-7               22:46.9
  54   54    689      Deanna Platt-10               23:16.1
  55   55    643      Lindsey Alday-12              23:16.9
  56   56    688      Abby Benton-12                23:17.7
  58   58    687      Mallory Apperson-11           23:20.9
  60   60    644      Alyssa Cole-10                23:26.8
  82   82    647      Rachel Ottaway-12             24:33.4
  84   84    645      Nicole Damcott-9              24:34.5
    DNF      648      Ellen Reed-8                         

  Score : 489      Time gap (1 - 10): 3:35.7       Time total (1 - 10): 228:59.7


   6    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  12   12    901      Ann Shults-12                 20:55.1
  30   30    902      Kate Shults-9                 21:52.2
  32   32    970      Lyndi Fielitz-12              21:58.1
  38   38    971      Heather St. Germain-8         22:27.3
  52   52    973      Christina Donnelly-9          23:12.5
  68   68    974      Kristina Brown-11             23:44.4
  70   70    903      Lindsay Tschinkel-12          23:54.3
  77   77    972      Sarah Girardin-12             24:11.0
  78   78    905      Lena Reagan-10                24:11.8
  80   80    904      Taylor Gengo-12               24:22.1
  86   86    906      Taylor Tschinkel-9            24:47.7
    DNF      907      K.C.Keegan Twonbly-12                

  Score : 537      Time gap (1 - 10): 3:27.0       Time total (1 - 10): 230:48.8

   7    Section VII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    4    750      Genna Hartung-12              20:02.2
  29   29    751      Anna Rabideau-10              21:48.4
  31   31    752      Andrea Maynard-12             21:56.4
  62   62    790      Katie Karkoski-11             23:30.4
  64   64    754      Kathryn VanHerp-10            23:34.7
  71   71    753      Mary Glynn-10                 23:57.2
  87   87    755      Dana Chapman-8                25:00.3
  94   94    793      Ashley Lavery-12              25:49.3
  99   99    794      Elise Mellor-11               26:25.2
 104  104    756      Elizabeth Fisher-8            26:56.3
 105  105    791      Amber Perkins-12              26:57.2
 108  108    792      Brittney LaVoie-12            27:31.3

  Score : 645      Time gap (1 - 10): 6:54.1       Time total (1 - 10): 239:00.4


   8    Section X
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  25   25   1023      Emily Cotey-11                21:32.5
  26   26   1022      Victoria Hall-10              21:34.1
  66   66   1076      Becky Dukett-10               23:40.0
  69   69   1075      Olivia Walsh-10               23:49.9
  81   81   1024      Morgan Langtry-9              24:26.4
  83   83   1025      Jess Fulk-8                   24:33.9
  89   89   1026      Allie Willer-11               25:09.3
  91   91   1028      Ashley Woodward-8             25:26.7
  92   92   1077      Britney LaPierre-10           25:40.9
 100  100   1027      Shannon Harris-9              26:33.6

  Score : 722      Time gap (1 - 10): 5:01.1       Time total (1 - 10): 242:27.3


   9    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  21   21   1180      Alexis Fernandez-8            21:23.9
  35   35   1129      Keriann Fitzpatrick-9         22:20.8
  47   47   1181      Alexandra Russo-8             22:48.3
  67   67   1131      Amelia Skerys-12              23:42.1
  73   73   1130      Rafaela Gurtler-12            24:02.8
  90   90   1183      Ive Croteau-10                25:21.3
  96   96   1184      Valerie Tomici-12             26:11.4
  97   97   1182      Alexandra Damianos-8          26:12.2
 102  102   1133      Aura Skerys-11                26:53.3
 106  106   1132      Brianna Kinnier-10            27:11.0
    DNF     1135      Arielle Chase-12                     
    DNF     1134      Olivia Kaminski-11                   

  Score : 734      Time gap (1 - 10): 5:47.1       Time total (1 - 10): 246:07.1

  10    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  74   74    190      Kirstine Jessamy-12           24:03.2
  88   88    108      Shauna Kalantri-11            25:08.5
  93   93    109      K'yla Moran-9                 25:47.8
  95   95    111      Juliette Loeb-10              25:52.6
  98   98    191      Sydney Bridges-10             26:13.8
 107  107    110      Hannah Parks-11               27:20.7
 109  109    192      Kathleen Gonzales-10          27:53.8
 110  110    112      Skylar Francis-11             28:46.6
 111  111    193      Dulce Rosas-10                29:06.3
 112  112    113      Briana Harrold-12             31:01.9

  Score : 997      Time gap (1 - 10): 6:58.7       Time total (1 - 10): 271:15.2



  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 8/18: Oriskany, Pulaski eye 8-man football
  • 8/17: Sachem East still has not practiced
  • 8/15: Light turnout a worry at Frewsburg
  • 8/11: Park's Jones will leave for Canada
  • 8/10: Sachem East player dies at workout
  • 8/10: NFHS fires back at safety scorecard
  • 8/9: Syracuse CBA's Scott chooses Rutgers
  • 8/8: Scotia picks Sausville for hoops job
  • 8/7: Central boys, Southern Tier girls win
  • 8/4: Fifth Erasmus Hall player is FBS-bound
  • 8/3: Spectrum unveils football coverage plan
  • 8/1: Ex-McKinley coach loses Idaho job
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com