New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly.
See the latest plus the earlier weeks'
updates on our rankings page.

 

 
→ User tools

Girls cross country
NYSSWA all-state team, 2019

All-State certificates are available: 
 -- $5 for one blank certificate, $4 extra for a second, $3 per for each 
after that. Payable to NYSSCOGS, 3350 Rt 28, Herkimer, NY 13350. 

-- Online ordering of certificates with the details already printed can 
be ordered via PayPal or credit card. (Scroll to the bottom of that page.)
Overall runner of the year: Katelyn Tuohy, North Rockland 

Senior of the year: Katelyn Tuohy, North Rockland
Junior of the year: Brooke Rauber, Tully
Sophomore of the year: Ella Kurto, Saratoga
Freshman of the year: Karrie Baloga, Cornwall
Junior-high runner of the year: Brynn Bernard, South Lewis

ALL-STATE TEAM CLASS A First Team Karrie Baloga, fr., Cornwall Ella Kurto, soph., Saratoga Jenna Schulz, sr., Liverpool Katelyn Tuohy, sr., North Rockland Katie Turk, jr., Carmel Claire Walters, sr., Fayetteville-Manlius Phoebe White, sr., Fayetteville-Manlius Second Team Leonni Griffin, 8th, Shaker Hannah Kaercher, fr., Fayetteville-Manlius Tori Mariano, sr., Shaker Haleigh Morales, sr., North Rockland Sydney Nowicki, jr., Lockport Mckinley Wheeler, fr., Saratoga Sheridan Wheeler, fr., Saratoga Third Team Anya Belisle, 8th, Saratoga Rylee Davis, fr., Bethlehem Jada Dennis, sr., Shenendehowa Mckenzie Hart, fr., Saratoga Mary Hennelly, sr., Suffern Grace Kaercher, jr., Fayetteville-Manlius Liyat Kebbede, soph., Niskayuna Fourth Team Emily Bush, 8th, Saratoga Catherine Mongan, soph., Saratoga Eilee Ossont, soph., Brighton Kate Putman, fr., Cicero-North Syracuse Jalyssa Smith, sr., Arlington Sarah Trainor, sr., Hyde Park FDR Candace Tytler, soph., Irondequoit Fifth Team Annalee Capuano, soph., Irondequoit Sydney Carlson, jr., Liverpool Faith Demars, sr., Ballston Spa Luccinda Doogan, sr., Brooklyn Tech Evelyn Gonzalez-Valle, sr., Monroe-Woodbury Debbie Lucchetti, soph., Fayetteville-Manlius Kaitlyn Murtagh, jr., Arlington Sixth Team Erin Boler, fr., Niskayuna Briana Grant, jr., Ward Melville Faithe Ketchum, soph., Corning Hayley McLean, sr., Ursuline Gillian Roeder, sr., Bethlehem Samantha Woodworth, soph., Horseheads Christina Yakaboski, sr., Riverhead Honorable Mention Hannah Belleville, sr., Shenendehowa Kaitlyn Casas, fr., New Rochelle Jade Dennis, sr., Shenendehowa Molly Fitzgibbons, sr., Oswego Miranda Gilbert, sr., Oswego Mackenzie Hart, soph., Saratoga Katherine Hesler, sr., Niskayuna Kaleigh Higgins, fr., Shaker Rachel Hodge, sr., Bethlehem Claire Kelly, jr., Cornwall Victoria Laguerre, soph., Ward Melville Zariel Macchia, 7th, William Floyd Maggie Maier, sr., Sacred Heart Siena Muccini, soph., Benjamin Cardozo Marissa Navarra, fr., Cicero-North Syracuse Anna Recktenwalt, jr., Arlington Catherine Ruffino, sr., North Rockland Leah Smith, fr., Monroe-Woodbury Veronica Szygalowicz, sr., Lindenhurst Raven Stanet, jr., Arlington Emily Toth-Ratazzi, soph., Rome Free Academy Grace Weigele, jr., Walt Whitman
ADVERTISEMENT

CLASS B First Team Sarah Connelly, jr., Mount Sinai Kris Ertel, sr., East Aurora Mallory Grubb, soph., Amherst Megan McLaughlin, soph., East Aurora Olivia Morganti, jr., Syracuse CBA Mady Moroney, 8th, Pearl River Kate Sherman, jr., Mohonasen Second Team Una Boylan, soph., Pearl River Sierra Dinneen, sr., Staten Island Notre Dame Nicole Garcia, sr., Shoreham-Wading River Kaylee Lacreta, jr., New Hartford Maddy Mack, soph., Oneida Nicole Schneider, sr., North Shore Lindsey Stokes, jr., Maine-Endwell Third Team Alyssia Brown, fr., Staten Island Notre Dame Kelsey Crawford, jr., John Jay Cross River Emily Lamena, fr., John Glenn Elsa Neubauer, sr., Brewster Mia Paolino, 8th, Burnt Hills-Ballston Lake Kayla Schramm, soph., Goshen Carly Woelfel, sr., Rockville Centre South Side Fourth Team Logan Barsalow, fr., Averill Park Lola Dinneen, fr., Staten Island Notre Dame Niamh Durcan, jr., Pearl River Danelle Rose, sr., Miller Place Maya Spottiswood, jr., Bellmore JFK Marissa Spottiswood, soph., Bellmore JFK Marisa Swiatek, soph., Williamsville East Fifth Team Emily Berg, soph., Burnt Hills-Ballston Lake Juliana Elberson, fr., Oneida Julia Fears, jr., Tappan Zee Geneva Green, jr., East Aurora Stephanie James, fr., Scotia-Glenville Kayla Schmidt, jr., Williamsville South Jamisen Vendetti, soph., Burnt Hills-Ballston Lake Honorable Mention Jackie Amato, jr., Westhampton Beach Adriana Behrendt, sr., Wayne Angeline Caamano, jr., Manhasset Ellie Fantauzzo, sr., Pittsford Sutherland Maggie McLaughlin, sr., East Aurora Rachel Miller-7, Mohonasen Meghan O'Donnell, jr., Goshen Emilia O'Leary-7, East Aurora Sophie Rosencrans, jr., North Shore Emma Sinisgalli, sr., Mohonasen Arianna Whittaker, sr., Canton Trinity Wills, soph., Newark CLASS C First Team Brynn Bernard, 8th, South Lewis Lexi Bernard, soph., South Lewis Hannah Ieifield, jr., South Lewis Ava Jolley, jr., North Salem Elizabeth Lucason, soph., Camden Rachael Woodruff, sr., Saranac Brynne Wright, sr., Greenwich Second Team Emily Brown, sr., Fredonia Madelyn Dinneen, soph., Norwood-Norfolk Alexa Doe, soph., South Jefferson Sonya Krezmien, sr., Springville Madison Luke, soph., Clinton Brigid McCabe, jr., Manhattan Notre Dame Piper Reid, soph., Chenango Forks Third Team Adriana Catalano, soph., Pleasantville Tess Fitzmaurice, jr., Greenville Angelina Napoleon, fr., Allegany-Limestone Lily Potthast, sr., Ausable Valley Leah Richardson, fr., James I. O'Neill Sheridan Talada, sr., Waverly Lauren Wagner, soph., Akron Fourth Team Holly Arrison, jr., Nichols Kylie Bowman, 8th, Newfane Joddie Decker, jr., Penn Yan Fenna Laban, fr., Dobbs Ferry Morgan Lucason, sr., Camden Emily Miller, sr., Dryden Phoebe Ward, sr., Dobbs Ferry Honorable Mention Delaney Brewer, sr., Vernon-Verona-Sherill Karsyn Burnash, soph., South Jefferson Eva Demarco, jr., Dobbs Ferry Gabriela Gallen-Kallela, soph., Nichols Haley Hinds, sr., Camden Emmaline Jackson, jr., Lansing Emmie Keys, soph., Wheatley Roxana Reisch, sr., Harley Allendale-Columbia Anna Rickard, sr., Royalton-Hartland Nina Sgambelluir, soph., Greenwich Isabella Shatraw, fr., Potsdam Faith Skowvron, fr., Addison Isabel Stronski, sr., Rye Country Day Brooke Wright, sr., Greenwich
ADVERTISEMENT

CLASS D First Team Ava Crist, jr., Maple Grove Lily Czub, fr., Hoosic Valley Katie Edinger, fr., Tully Penelope Greene, jr., Pierson Kylee O'Dell, sr., Clymer/Sherman/Panama Brooke Rauber, jr., Tully Madison Relyea, jr., Mayfield Second Team Caitlyn Acompora, soph., Hamilton Acacia Barber, jr., Frewsburg Madalenn Fee, soph., Red Jacket Christina Peppy, jr., Maple Grove Cella Schnabel, jr., Delhi Alexa Wolcott, soph., Pavilion/York Kelsey Young, sr., Deposit/Hancock Third Team Abby Brunanavas, soph., Maple Grove Elsie Corbett, fr., Berlin Jade Dening, jr., Remsen/Old Forge Lilly Fowler-Conner, jr., Tully Gretel Hilson-Schneider, 8th, Delhi Ellie Lees, 8th, Delhi Angelina Pusateri, fr., Maple Hill Honorable Mention Sophia Bennett, soph., Southern Cayuga Lauren Brandt, fr., Beaver River Shannon Ferri, jr., Haldane Jenna Franklin, fr., Arkport/Canaseraga Michelle Puzulis, jr., Berne-Knox-Westerlo Elizabeth Radyn, jr., Lake George Emily Rudolph, sr., Remsen/Old Forge Alison Sawyer, jr., Red Creek Riley Soehnnlein, soph., Elmira Notre Dame Anna Tessier, soph., Delhi Alyssa Walker, sr., Elmira Notre Dame Lonnie Weiss, soph., Delhi Paris Welker, soph., Oriskany Piper Young, fr., Elmira Notre Dame


  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 5/27: Football gets approval to add a game
  • 4/29: Officials turning focus toward the fall
  • 4/23: Boys all-state basketball (large schools)
  • 4/22: Westhill hoops star dies in crash
  • 4/16: Boys all-state basketball (small schools)
  • 4/8: LuHi girls coach Slater steps down
  • 3/24: NYSPHSAA ends winter sports season
  • 3/18: Davis, Poole capture BCANY honors
  • 3/18: Weekly NYC boys basketball recap
  • 3/13: Dutchess Co. teams idle until April 30
  • 3/12: A day unlike any other in H.S. sports
  • 3/11: Coronavirus hits hockey, hoops plans
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2007-19 Abbott Trento Online Media. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com