New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls cross country
NYSSWA all-state team, 2018

All-State certificates are available: 
 -- $5 for one blank certificate, $4 extra for a second, $3 per for each 
after that. Payable to NYSSCOGS, 3350 Rt 28, Herkimer, NY 13350. 

-- Online ordering of certificates with the details already printed can 
be ordered via PayPal or credit card. (Scroll to the bottom of that page.)
Overall runner of the year: Katelyn Tuohy, North Rockland 

Senior of the year: Kelsey Chmiel, Saratoga
Junior of the year: Katelyn Tuohy, North Rockland
Sophomore of the year: Brooke Rauber, Tully
Freshman of the year: Ella Kurto, Saratoga
Junior-high runner of the year: Karrie Baloga, Cornwall

CLASS A First Team Kelsey Chmiel-12, Saratoga Mary Hennelly-11, Suffern Ella Kurto-9, Saratoga Jenna Schulz-11, Liverpool Sarah Trainor-11, FDR Hyde Park Katelyn Tuohy-11, North Rockland Claire Walters-11, Fayetteville-Manlius Second Team Lindsey Butler-12, Corning Faith Demars-11, Balston Spa Madison Klein-12, Horseheads Haleigh Morales-11, North Rockland Madison Neuner-12, Liverpool Roshni Singh-11, Bayshore Phoebe White-11, Fayetteville-Manlius Third Team Sydney Carlson-10, Liverpool Justus Holden-Betts-12, Baldwinsville Hannah Kaercher-8, , Fayetteville-Manlius Maggie Maier-11, Sacred Heart Jordyn McDonnell-12, Sachem North Sydney Nowicki-10, Lockport Katie Turk-10, Carmel Fourth Team Emily Bush-7, Saratoga Gianna Capoccia-10, Rome Free Academy Jada Dennis-11, Shenendehowa Molly Fitzgibbons-11, Oswego Sarah Flynn-12, Ursuline Grace Kaercher-10, Fayetteville-Manlius Liyat Kebbede-9, Niskayuna Fifth Team Windsor Ardner-12, Liverpool Hannah Bellevile-11, Shenendehowa Katie Cobos-12, Canandaigua Delia McDade-Clay-12, Brighton Melissa Merone-11, Sachem East Gillian Roeder-11, Bethlehem Samantha Woodworth-9, Horseheads Sixth Team Leonni Griffin-7, Shaker Kaleigh Higgins-8, Shaker Faithe Ketchum-9, Corning Fiona McLoughlin-11, Commack Jessica Pidgeon-12, Monroe-Woodbury Alex Ventresca-10, Rush-Henrietta Mckinley Wheeler-8, Saratoga Honorable Mention Kathryn Altieri-10, Wagner Lejla Borcilo-10, , Fayetteville-Manlius Chloe Bullough-12, , Fayetteville-Manlius Sydney Carpenter-11, Bayshore Rylee Davis-8, Bethlehem Lindsey Dodenhoff-12, Sachem East Emily Ginty-11, Smithtown Rachel Hirschkind-12, Monroe-Woodbury Luccabella Hotaling-9, Shenendehowa Ciara Knott-12, Saratoga Skyler Knott-8, Saratoga Dana Lynch-12, Middletown Sophia Muccini-11, Cardozo Kaitlyn Murtagh-10, Arlington Emily Neuner-12, Liverpool Anna Recktenwalt-10, Arlington Andria Scaglione-12, Oceanside Gabrielle Schneider-12, Smithtown Raven Stanet-10, Arlington Kathryn Tenney-12, Colonie Shannon Thieke-11, Sacred Heart Sheridan Wheeler-8, Saratoga
ADVERTISEMENT

CLASS B First Team Karrie Baloga-8, Cornwall Mary Borkoski-12, Pearl River Sarah Connelly-11, Mount Sinai Sierra Dinneen-11, Notre Dame Academy Elizabeth Lucason-9, Camden Olivia Morganti-11, Syracuse CBA Alexandra Thomas-12, Tappan Zee Second Team Kaitlyn Chandrika-10, Mount Sinai Kelsey Crawford-10, John Jay Cross River Rory Graham-12, Burnt Hills-Ballston Lake Kyra Guerci-12, Nanuet Megan McLaughlin-9, East Aurora Kayla Schramm-9, Goshen Kate Sherman-10, Mohonasen Third Team Emily Berg-9, Burnt Hills-Ballston Lake Angeline Caamano-10, Manhasset Olivia Duca-10, Rockville Centre South Side Sarah Grodin-12, Monticello Deanna Martin-12, Valley Stream South Jenna Newman-12, Sayville Deja Scripa-Jones-10, Syracuse CBA Fourth Team Una Boylan-9, Pearl River Alyssia Brown-9, Notre Dame Academy Sheena Dwyer-McNulty-12, Red Hook Meredith Hickman-12, Cornwall Morgan Johnson-11, John Jay Cross River Morgan Lucason-11, Camden Lindsey Stokes-10, Maine-Endwell Fifth Team Maggie Casey-12, Pittsford Mendon Tori Fears-12, Tappan Zee Fiona Haegeland-11, Cold Spring Harbor Claire Kelly-10, Cornwall Rebekah Preisser-12, Pittsford Sutherland Lauren Pollak-12, John Jay Cross River Jamisen Vendetti-9, Burnt Hills-Ballston Lake Honorable Mention Logan Barsalow-8, Averill Park Adriana Behrendt-11, Wayne Giavanna Comerford-10, Notre Dame Academy Cameron Crawford-12, John Jay Cross River Niamh Durcan-10, Pearl River Hannah Dykens-9, Pittsford Sutherland Ava Engstrom-10, East Hampton Karis Ertel-11, East Aurora Ellie Fantauzzo-11, Pittsford Sutherland Chloe Hanson-12, Saugerties Ashley Hickman-10, Cornwall Haley Hinds-11, Camden Mya June-10, Schalmont Cory Knox-12, Cba Syracuse Olivia Lucia-9, Pittsford Mendon Madison Mack-9, Oneida Clodagh Mcgrory-11, John Jay Cross River Maggie Mclaughlin-11, East Aurora Adia Palmer-10, Bishop Loughlin Kirsi Rajagopal-12, Harrison Bridget Roell-11, Kings Park Julia Samuelson-10, Cornwall Kayla Schmidt-10, Williamsville South Sophia Vinciguerra-12, Jamesville-Dewitt Trinity Wells-9, Newark Carly Woelfel-11, Rockville Centre South Side CLASS C First Team Eva Borton-12, Clinton Delaney Brewer-11, Vernon-Verona-Sherrill Kimberly Goerss-12, Newfane Ava Jolley-10, North Salem Nina Sgambelluri-9, Greenwich Rachael Woodruff-11, Saranac Brynne Wright-11, Greenwich Second Team Emma Cronin-11, Greenwich Lauryn Heskin-10, Marymount Madison Luke-9, Clinton Marissa Silba-12, Newark Valley Ava Vaccarella-8, Mattituck Phoebe Ward-11, Dobbs Ferry Teagan Wright-8, Greenwich Third Team Emily Brown-11, Fredonia Greta Flanagan-10, Oyster Bay Sunni Labounty-11, Schuylerville Mary Kate McGranahan-12, Trinity School Emily Miller-11, Dryden Alia Moustafa-12, Dobbs Ferry Roxana Reisch-11, Harley Allendale-Columbia Fourth, Team Riley Corey-12, Waterloo Alanna Holman-10, Albion Kinsley Jacobs-8, Lansing Lily Janjigian-11, Blind Brook Lily Potthast-11, Ausable Valley Natalie Weiner-12, Bronxville Arianna Whittaker-11, Canton Honorable Mention, Ellie Decker-10, Silver Creek-Forestville Joddie Decker-10, Penn Yan Jenna Denaver-11, Poly Prep Alexa Doe-9, South Jefferson Catie Eisenhut-11, Lansing Patty Haggerty-12, Bronxville Emmaline Jackson-10, Lansing Sonya Krezmein-11, Springville Payton Maddaloni-11, Mattituck Emma Mandanas-12, Bronxville Gracie Murphy-10, Penn Yan Claira Royce-11, Canton Faith Skowvron-8, Addison Sophie Stewart-12, Newark Valley Hannah Sullivan-12 , Southwestern Brooke Wright-11, Greenwich
ADVERTISEMENT

CLASS D First Team Brynn Bernard-7, South Lewis Lexi Bernard-9, South Lewis Jade Dening-10, Remsen Hannah Ielfield-10, South Lewis Kylee Odell-11, Clymer/Sherman/Panama Brooke Rauber-10, Tully Madison Relyea-10, Mayfield Second Team Elaine Atanasova-12, Duanesburg Ava Crist-10, Maple Grove Maddie Dinneen-9, Norwood-Norfolk Christina Peppy-10, Maple Grove Emily Rudolph-11, Old Forge Alyssa Walker-11, Elmira Notre Dame Kelsey Young-11, Deposit/Hancock Third Team Abby Brunanavas-9, Maple Grove Alison Carr-12, Tully Lily Czub-8, Hoosic Valley Sienna Dorr-9, Delhi Shannon Ferri-10, Haldane Olivia Lynch-11, Southold Alexa Wolcott-9, Pavilion/York Honorable Mention Rachel Berry-12, Tully Rylee Campeau-12, Beaver River Lee DeJordy-11, Plattsburgh Seton Autumn Dorr-12, Delhi Katie Edinger-8, Tully Ripley Insalaco-12, East Rochester Sydney Levison-12, Norwood-Norfolk Libby Powers-11, Avon Angelina Pusateri-8, Maple Hill Michelle Puzulis-10, Berne-Knox-Westerlo Elizabeth Radyn-10, Lake George Jennifer Skeeter-12, Duanesburg


  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 7/18: Vestal's Stepanovsky stepping down
  • 7/15: Timon football player shot to death
  • 7/14: Retired Sweet Home coach Faller dies
  • 7/12: Catching up on coaching changes
  • 7/6: NYSSWA adds more all-state football files
  • 7/2: Iroquois drops veteran baseball coach
  • 7/1: More turmoil strikes North Salem
  • 6/27: Groton football, hoops coach Prior dies
  • 6/27: Fairport earns 11th annual Kerr Cup
  • 6/26: Poughkeepsie loses another coach
  • 6/23: All-state softball team announced
  • 6/22: Canisius loses QB to Md. prep school
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2007-19 Abbott Trento Online Media. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com