New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls cross country
NYSSWA all-state team, 2006

Class AA

First Team

Kathryn Buchan, Soph., Fayetteville-Manlius

Mackenzie Carter, Fr., Fayetteville-Manlius

Hannah Davidson, Jr., Saratoga

Shelby Greany, Soph., Suffern

Callie Hogan, Sr., Bayshore

Allison Sawyer, Sr., Hilton

Caroline Schultz, Sr., Hilton

 

Second Team

Suejin Ahn, Jr., Ward Melville

Kaylin Gilmartin-Donohue, Jr., White Plains

Cassie Goutos, Fr., Saratoga

Cara Janeczko, Fr., Shenendehowa

Claire Mcillvennie, Jr., Ithaca

Elizabeth Mcmahon, Sr., West Genesee

Kristin Reese, Jr., Carmel

 

Third Team

Mikala Anson, Soph., Colonie

Catherine Desarle, Sr., Carmel

Lillian Griebesland, Fr., Warwick

Alysha Mcelroy, Sr., Saratoga

Nicole Rosario, Jr., Pine Bush

Kate Rossettie, Soph., Corning

Brina Sequine, Sr., Columbia

 

Fourth Team

Alie Cornell, Sr., Ithaca

Jessica Hauser, Sr., Fayetteville-Manlius

Kristen Kenney, Jr., Bethlehem

Emily Mctague, Jr., Niskayuna

Sarah Ritchie, Soph., Hilton

Jenn Spitzer, Soph., Fairport

Kailey Sullivan, Jr., West Seneca West

 

Fifth Team

Brianna Deming, Fr., Webster Thomas

Ashley Maurer, Soph., Carmel

Lucia Montefusco, Fr., Levittown

Kim Moran, Soph., Bayshore

Tori Pennings, Jr., Warwick

Bridget Reilly, Sr., Ward Melville

Karen Roa, Jr., St. Francis Prep

 

Sixth Team

Marykate Anselmini, 8th, Ward Melville

Julie Cass, Jr., Fairport

Courtney Chapman, 8th, Fayetteville-Manlius

Shannon Finnegan, Sr., Colonie

Christa Goldmann, Soph., Suffern

Ashona Gomes, Soph., South Shore

Shelby Herman, Jr., Hilton

 

Class A

First Team

Meaghan Gregory, Soph., Burnt Hills

Caroline King, Sr., Scotia-Glenville

Jillian King, Jr., Scotia-Glenville

Emily Lipari, Fr., Roslyn

Sam Roecker, Soph., Burnt Hills

Cara Sprague, Sr., Queensbury

Shaylyn Tuite, 8th, Pittsford Mendon

 

Second Team

Claire Hardwick, Jr., Holy Names

Courtney Kelly, Jr., Mepham

Lauren Recchia, Fr., Holy Names

Jeannie Sauter, Soph., Canandaigua

Katie Sullivan, Soph., Ursuline

Hallie Schwab, Sr., Rondout Valley

Sydney Williams, 8th, Susquehanna Valley

 

Third Team

Leah Andrianos, Sr., East Syracuse-Minoa

Sara Graney, Jr., Tappan Zee

Meghan Houser, Sr., Horace Greeley

Kim Law, Sr., Newark

Alana Levy, Sr., Horace Greeley

Kristy Longman, Sr., Sayville

Molly Pezullo, 8th, Burnt Hills

 

Fourth Team

Morgan Atkins, 8th, Pittsford Mendon

Rachael Cyrus, Fr., Burnt Hills

Jackie Kaste, Jr., Sayville

Jackie Marshall, Jr., Kings Park

Morgan Muller, Fr., Queensbury

Megan Niblock, Sr., Sweet Home

Kelsey Peek, Soph., Whitesboro

 

Fifth Team

Samantha Rae Beim, Soph., Mepham

Jacquie Brambley, Sr., Queensbury

Renee Mercedes, Sr., Clarke

Ashlee Nieves, Jr., Elmont

Elizabeth O'brien, Soph., Horace Greeley

Katie O'brien, Soph., Mepham

Leanne Skrabacz, Sr., West Seneca East

 

Class B

First Team

Liz Deir, Sr., Honeoye Falls-Lima

Jenna Hulton, Jr., East Aurora

Catherine Lussardi, Jr., East Aurora

Paige Mullins, Jr., Johnson City

Meg Van Houten, Jr., Honeoye Falls-Lima

Jaime Wallace, Fr., Alden

Brianna Welch, Fr., North Shore

 

Second Team

Michelle Brandt, Jr., Chittenango

Natalie Busby, Jr., New Paltz

Mckenna Coughlin, Fr., Johnson City

Erin Hayes, Sr., Shoreham-Wading River

Julie Hudak, Sr., Pearl River

Megan Jacoby, Soph., Maine-Endwell

Kirsten Weberg, Soph., East Aurora

 

Third Team

Jessica Brunett, Fr., Honeoye Falls-Lima

Carrie Carlton, Jr., Marcellus

Erica Cirino, Fr., Cold Spring Harbor

Marla Kelley, Sr., East Aurora

Margaret Knight, Sr., Cortland

Hannah Moffett, Fr., Albion

Amber Sanders, Sr., Batavia

 

Fourth Team

Nicole Calbi, Jr., Olean

Brooke Johnson, Soph., Shoreham-Wading River

Ryan Kelly, Sr., Vernon-Verona-Sherrill

Gabby Mancuso, 8th, New Paltz

Kristine Mun, Sr., Pearl River

Paige Pelton, 8th, East Aurora

Emily Pierce, Sr., Canton

 

Class C

First Team

Erin Cawley, Soph., Newark Valley

Kelly Coyne, Soph., Tully

Tori Flannery, Soph., Bronxville

Emily Fung, Jr., Greenwich

Brittney Lane, Fr., Greenwich

Caitlin Lane, Jr., Greenwich

Ellen Muster, Sr., Marion

 

Second Team

Emma Clarke, Jr., Bronxville

Cady Kuzmich, 8th, Greenwich

Henrietta Miers, Fr., Bronxville

Jen Pernisi, Sr., Altmar-Parish-Williamstown

Courtney Roosa, Jr., Tri-Valley

Sophie Spring, Sr., Croton-Harmon

Samantha Stedman, Sr., Sauquoit Valley

 

Third Team

Chelsea Borbolla, Sr., Greenwich

Kaitlin Collins, Soph., Oyster Bay

Kathleen Durante, Sr., Friends Academy

Libby Lazare, Fr., Pleasantville

Jackie Mcgowan, Jr., Albertus Magnus

Francesca Minale, Sr., Syracuse Cba

Justine Swartz, Fr., Attica

 

Fourth Team

Hannah Borenstein, Fr., Edgemont

Annabel Clarke, Fr., Rhinebeck

Carey Crooker, Soph., Addison

Ashley Fung, Jr., Greenwich

Paulina Nunez, Sr., Dobbs Ferry

Katie Saff, 7th, Falconer

Gillian Taylor, Sr., Byron-Bergen

 

Class D

First Team

Kelly Billingiere, Sr., Harpursville

Mary Kate Champagne, Jr., Seton Catholic

Genna Hartung, Soph., Seton Catholic

Ashley Horton, Sr., Candor

Amanda Moreland, Fr., Bloomfield

Sarah Palmer, Fr., Elmira Thomas A. Edison

Wendy Paulus, Sr., Tupper Lake

 

Second Team

Jessica Bradley, Jr., Pavilion

Kelseigh Groth, Fr., Lafayette

Renee Koch, Fr., Onondaga

Kim Mills, Soph., Oakfield-Alabama

Jessica Neville, Sr., Haldane

Ann Shuts, Soph., John A. Coleman

Bobbie Steeprock, Soph., Lafayette

 

Third Team

Brooke Adams, Sr., Randolph

Heidi Baumbach, Jr., Lake Placid

Ashley Jackman, Jr., Duanesburg

Alissa Kersey, Sr., Sandy Creek

Emily Kriwox, 8th, Tupper Lake

Caitlin Palmer, Sr., Elmira Thomas A. Edison

Sarah Wignall, Sr., Weedsport

 


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 5/29: Livonia ace fans 21 in title game no-no
  • 5/28: Saturday's baseball, softball action
  • 5/27: 13th no-hitter by Franklinville ace
  • 5/27: Boys lacrosse playoffs scoreboard
  • 5/26: Guilderland grabs Sec. 2 girls title
  • 5/25: Northport girls upset Ward Melville
  • 5/24: B'ville picks up controversial win
  • 5/23: Wappingers wins on goal with :04 left
  • 5/22: FDA wins PSAL boys lacrosse crown
  • 5/21: R-H's Thomas breaks 3 Sec. 5 marks
  • 5/20: Top seeds tumble in Sec. 5 baseball
  • 5/19: POY Bertram heading to Vermont school
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com