New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Softball
NYSSWA all-stars, 2007

Class AA

First team   

1B -- Cassie Reilly-Boccia , Jr., Yorktown-1

P -- Angie Sagnelli , Sr., Shenendehowa-2

P -- Abby Martin , Sr., Oswego-3

C -- Jessica Phillips , Jr., Cicero-North Syracuse-3

C -- Kara Morenus , Sr., Horseheads-4

SS -- Kyrstin Lekki , Jr., Niagara-Wheatfield-6

P -- Melissa Donnelly , Sr., Long Beach-8

P -- Erika Sullivan , Sr., Bay Shore-11

2B -- Lisa Compitello , Sr., Connetquot-11

P -- Jenna Vanacore , Sr., Holy Trinity-CHS

Second team

P -- Jillian Schonberg , Sr., New Rochelle-1

C -- Maddy Shufelt , Sr., Troy-2

CF -- Marissa Amirian , Sr., Shaker-2

Inf. -- Kayla Hines , Sr., Shenendehowa-2

P -- Cassie Eckenrode , Sr., Union-Endicott-4

P -- Michelle Krier , Sr., Kenmore West-6

P -- Heather Viola , Sr., East Meadow-8

SS -- Kristina Walraven , Sr., Pine Bush-9

SS -- Alyssa Leonard , Jr., Bay Shore-11

SS -- Laura Valentino , Sr., Smithtown West-11

Third team   

C -- Olivia Calcagnini , Sr., Yorktown-1

C -- Caitlin Schultze , Soph., Queensbury-2

SS -- Kristin Andreszewski , Sr., Liverpool-3

RF -- Lyndsay Hampton , Sr., Binghamton-4

P -- Stacy Kuiwk , Sr., Fairport-5

P -- Amanda Norman , Sr., Frontier-6

SS -- Nicole Farber , Sr., Connetquot-11

P/1B -- Deirdre White , Sr., East Islip-11

P -- Alicia Grosso , Jr., Kellenberg-CHS

P -- Olivia Galati , Soph., St. John the Baptist-CHS

Fourth team   

P -- Samantha Howe , Sr., John Jay East Fishkill-1

P -- Courtney Brinkman , Sr., Troy-2

C -- Lindsey Stout , Soph., Vestal-4

2B -- Meghan Dunham , Sr., Webster Thomas-5

1B -- Ashley Passaro , Sr., Long Beach-8

CF -- Diane MacDowell , Jr., Valley Central-9

CF -- Andrianna Walraven , Sr., Pine Bush-9

C -- Katarina Menendez , Soph., Hauppauge-11

P -- Amanda Filippazzo , Jr., West Islip-11

SS -- Diana Stout , Sr., Tottenville-PSAL

Fifth team   

C -- Sandra Mastrangelo , Jr., White Plains-1

1B/P -- Dana Rizzo , Jr., Columbia-2

P -- Brittney Lindley , Jr., Cicero-North Syracuse-3

P -- Danielle Singer , Sr., Binghamton-4

CF -- Caitlin Carner , Sr., Binghamton-4

OF -- Abbie Surosky , Jr., Horseheads-4

SS -- Katie Dixon , Jr., Webster Schroeder-5

SS -- Katie Lancellotti , Jr., Clarence-6

P -- Gretchen Wolfe , Sr., Newburgh Free Academy-9

P -- Dana Amatucci , Sr., Tottenville-PSAL

Sixth team   

SS -- Kasey O’Connor , Jr., Yorktown-1

U -- Sharon Dennis , Sr., Liverpool-3

3B -- Megan Shoniker , Sr., Greece Arcadia-5

OF -- Courtney Keleher , Sr., Kenmore West-6

SS -- Shelly Seeger , Sr., Frontier-6

C -- Ali Wigand , Jr., Oceanside-8

SS -- Alicia Ashe , Sr., Roosevelt-9

P -- Heather Buckshaw , Sr., Connetquot-11

C -- Nickie Massoni , Jr., Bay Shore-11

P -- Alyson Chiaramonte , Jr., Moore Catholic-CHS

 

Class A

First team   

C -- Julie Pacino , Sr., Tappan Zee-1

P -- Marissa Carpenter , Jr., South Glens Falls-2

P -- Emily Ostrom , Fr., Burnt Hills-2

SS -- Nalin Bennett , Sr., East Syracuse-Minoa-3

P -- Erin Nargi , Jr., Victor-5

P -- Chelsea Plimpton , Sr., Williamsville South-6

SS -- Beth Wiggins , Sr., Malone-10

P -- Jessie Stavola , Jr., East Hampton-11

C -- Deandra Leo , Sr., Miller Place-11

1B -- Melissa Cascio , Sr., Kings Park-11

Second team   

1B/P -- Jillian Gallagher , Sr., Hendrick Hudson-1

C -- Amanda Perry , Soph., South Glens Falls-2

P -- Nicole Osovsky , Soph., Maine-Endwell-4

P -- Leah Fedrizzi , Sr., Pittsford Sutherland-5

SS -- Katie Valerio , Sr., Pittsford Mendon-5

P -- Chris Hilcken , Sr., Seaford-8

P -- Danielle Iovino , Sr., Westbury Clarke-8

P -- Jaclyn Doolin , Jr., Miller Place-11

P -- Casandra Fontinell , Sr., Islip-11

C -- Caity O’Brien , Sr., East Hampton-11

Third team   

P -- Melissa Tarantino , Sr., Pearl River-1

C -- Kirby Wright , Jr., Hendrick Hudson-1

CF -- Brittni Alexander , Jr., Tappan Zee-1

C -- Stephanie Hartquist , Jr., Homer-3

P -- Brianna Allen , Jr., Aquinas-5

SS -- Angela Vistocco , Sr., Victor-5

P -- Amanda Mazurek , Sr., Dunkirk-6

C -- Liza Fronzak , Sr., Williamsville South-6

C/3B -- Destiny Ocasio , Sr., Floral Park-8

P -- Cali Campbell , Sr., Port Jervis-9

Fourth team   

SS -- Jaime Lorenzo , Sr., Eastchester-1

P -- Kathryn Sullivan , Sr., Our Lady of Lourdes-1

SS -- Bethany Truax , Sr., South Glens Falls-2

1B -- Vicki Antanavige , Sr., New Hartford-3

SS -- Devon Croll , Sr., Vernon-Verona-Sherrill-3

P -- Jessica Sisti , Sr., Depew-6

C -- Jen Heenan , Jr., Seaford-8

3B -- Meghan Callahan , Sr., Carey-8

SS -- Lacey Kellenbeck , Sr., Port Jervis-9

C -- Alison Pyszczynski , Sr., Sacred Heart-CHS

Fifth team   

SS -- Jackie Bruno , Jr., Pearl River-1

2B -- Molly McDonough , Jr., Lansingburgh-2

P/3B -- Amanda Jacobs , Sr., Ichabod Crane-2

P -- Kolleene Simmons , Jr., Corning West-4

P -- Amanda Poppleton , Sr., Elmira Free Academy-4

OF/P -- Tiara McCall , Sr., Dunkirk-6

CF  -- Amelia Minischetti , Sr., Westbury Clarke-8

C -- Haley Poupore , Jr., Malone-10

OF/P -- Devin O’Brien , Sr., East Hampton-11

1B -- Mildred Paredes , Sr., Islip-11

 

Class B   

First team   

P -- Courtney Galuski , Jr., Cohoes-2

P -- Beckah Wiggins , Sr., Susquehanna Valley-4

P/3B -- Dani Koltz , Soph., Chenango Valley-4

P -- Anne-Marie Pagano , Sr., Whitney Point-4

P/3B -- Siera Sheehan , Jr., Chenango Valley-4

C -- Meghan Shager , Sr., Susquehanna Valley-4

C -- Kristin Waldron , Jr., Windsor-4

SS -- Lisa Santos , Sr., Nazareth-5

SS -- Samantha Demartine , Sr., Marlboro-9

C -- Kenzie Maloney , Jr., Hampton Bays-11

Second team   

C/SS -- Gaby Elsbree , Jr., Holy Names-2

C -- Kelly Schuldt , Sr., Whitney Point-4

SS -- Tenley Halaquist , Jr., Windsor-4

2B -- Donnalynn Cross , Sr., Chenango Valley-4

C -- Courtney Lincoln , Sr., Waterloo-5

P -- Katie Bartkowiak , Soph., Fredonia-6

C -- Jordan Rutkowski , Jr., Alden-6

C -- Alyssa Luksch , Jr., Cleveland Hill-6

P -- Samantha Krantz , Jr., Hampton Bays-11

SS -- Megan Mackenzie , Jr., Port Jefferson-11

Third team   

C -- Jessica Dearstyne , Jr., Cohoes-2

3B -- Rachel Joseph , Sr., Chatham-2

C -- Amanda Pratt , Sr., Adirondack-3

U/P -- Colleen Ryan , Sr., Jordan-Elbridge-3

SS -- Kara Gorgos , Jr., Susquehanna Valley-4

P -- Tanya Fedyshyn , Soph., Waterloo-5

P -- Taylor Carney , Soph., Olean-6

P -- Jaylane Rabideau , Sr., Northeastern Clinton-7

P -- Shannon Hicks , Sr., Marlboro-9

P -- Stephanie Watkins , Sr., Port Jefferson-11

Fourth team   

P -- Erin Flaherty , Jr., Albertus Magnus-1

P/SS -- Betsy Towne , Jr., Spa Catholic-2

P -- Katie Ives , Sr., Schuylerville-2

LF -- Dani Pendlebury , Sr., Susquehanna Valley-4

CF -- Elly Disbrow , Jr., Penn Yan-5

C -- Jordan Goode , Sr., Nazareth-5

SS -- Carissa Drossos , Jr., Babylon-11

1B/P -- Marian Leeman , Sr., Hampton Bays-11

SS -- Stephanie Caso , Soph., Poly Prep-AIS

P -- Erica Raepple , Sr., Holy Angels-CHS

Fifth team   

P -- Samantha Corrado , Sr., Westlake-2

P -- Halie Tyler , Sr., Adirondack-3

C -- Liz Dennis , Sr., Canastota-3

SS -- Grace Barnard , Sr., Albany CBA-2

P -- Megan Coffey , Fr., Greece Odyssey-5

3B -- Erica Horvath , Sr., Wilson-6

P -- Alyssa Bruckner , Sr., Carle Place-8

C -- Jessica Stellar , Sr., Locust Valley-8

C -- Mary Beth Davis , Sr., Ogdensburg Free-10

U -- Amanda Cross , Sr., Salmon River-10

 

Class C   

First team   

P -- Jen Mineau , Jr., Hoosic Valley-2

SS -- Alicia Jones , Sr., Mechanicville-2

P/SS -- Erika Hillenbrand , Jr., Duanesburg-2

P/U -- Katelyn Fowler , Sr., Sandy Creek-3

SS -- Kelcie Cashel , Jr., Sandy Creek-3

P -- Stephanie Geer , Sr., Binghamton Seton-4

P -- Jordan Ingalls , Jr., Bolivar-Richburg-5

P -- Lindsay Grace , Sr., Honeoye-5

P -- Laura Olcott , Sr., Ticonderoga-7

1B -- Heather Bull , Jr., Millbrook-9

Second team   

C/3B -- Kayla Jones , Sr., Mechanicville-2

C -- Maureen Brosman , Sr., Duanesburg-2

C -- Erin Clark , Sr., Sandy Creek-3

P/SS -- Leah Ford , Sr., Pulaski-3

OF/P -- Anderson Conte , Jr., Binghamton Seton-4

SS -- Brittany Schrock , Sr., Elmira Heights Edison-4

P -- Mary Bostwick , Sr., Oakfield-Alabama-5

C -- Aimee Sisson , Jr., Bolivar-Richburg-5

P -- Kelly Spear , Soph., Warsaw-5

1B/P -- Kristin Jung , Sr., Chester-9

Third team   

C -- Andrea Nielsen , Sr., Hoosic Valley-2

P/3B -- Kelly Budzik , Jr., Fort Plain-2

P/SS -- Ashley Snyder , Sr., Pulaski-3

P -- Chelsey Cary , Sr., Pembroke-5

P -- Alyssa Brosius , Sr., Westfield-6

P -- Juliana Walker , Jr., Frewsburg-6

1B -- Cheryl Meserve , Sr., Ticonderoga-7

C -- Michele Corso , Jr., East Rockaway-8

SS -- Sharis Ruiz , Jr., Tuxedo-9

P -- Megan Smith , Fr., Immaculata-CHS

Fourth team   

C -- Jenn Mann , Sr., Corinth-2

P -- Nicole Gaibroio , Sr., Lake George-2

P -- Stefanie Mitchell , Fr., Onondaga-3

SS -- Alicia Garbade , Fr., Binghamton Seton-4

CF -- Morgan Engelbert , Sr., Edison-4

3B -- Kari Barmore , Sr., Cassadaga Valley-6

P -- Janelle Lewis , Sr., Barker-6

P -- Heather Loughran , Jr., East Rockaway-8

P -- Kallie Relyea , Soph., Millbrook-9

P -- Brooke Sharpe , Sr., Madrid-Waddington-10

 

Class D   

First team   

P -- Samantha Mattison , Sr., Fort Ann-2

SS -- Erin Clark , Sr., Fort Ann-2

SS -- Jessie Winans , Fr., Afton-4

P -- Morgan Muller , Soph., Afton-4

P -- Liz Rice , Sr., Hancock-4

P -- Sarah Schwartzmeyer , Soph., Elba-5

SS -- Samantha Eimers , Jr., Ripley-6

P -- Alyssa Brognano , Soph., Chapel Field-9

C -- Jackie Roebuck , Jr., Chapel Field-9

C -- Megan Johnson , Fr., Heuvelton-10

Second team   

P/SS -- Ashley Brayman , Jr., Hartford-2

P -- Cheyenne Bumpus , Fr., Stockbridge Valley-2

SS -- Liz Unger , Jr., Hamilton-3

1B -- Marie Loher , Sr., Afton-4

P -- Cara DiMartino , Sr., Northstar Christian-5

P -- Kirstyn Manning , Jr., Scio-5

P -- Michelle McCutcheon , Jr., Hinsdale-6

P -- Lauren Larsen , Sr., Panama-6

P -- Marissa Diescher , 8th, Livingston Manor-9

P -- Miranda Typhair , Sr., Edwards-Knox-10

Third team   

C -- Ashley Mercure , Sr., Hartford-2

SS -- Samantha Allen , Sr., Sackets Harbor-3

P -- Blair Kiernan , Sr., Copenhagen-3

SS -- Georgia Bucholz , Sr., Andover-5

P -- Megan Stockmeyer , Sr., Forestville-6

C -- Marijane Ross , Sr., Crown Point-7

P -- Kaylee Sprague , Jr., Moriah-7

C -- Amber Swanston , Sr., Chateaugay-10

P -- Ayla Langs , Sr., Harrisville-10

P -- Heather Johnson , Soph., Heuvelton-10

 


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 9/24: Lourdes pulls upset of No. 1 Somers
  • 9/23: Pittsford downs Victor in football
  • 9/23: Sec. 5 soph already at 144 career goals
  • 9/22: Schalmont girls win, improve to 9-0
  • 9/21: Lake George boys defeat Fort Ann
  • 9/20: F-M, Scarsdale score soccer upsets
  • 9/19: Victor upsets Churchville in soccer
  • 9/17: 3 schools sweep on state XC course
  • 9/17: Mourning RB shines for Centereach
  • 9/16: Sec. 1 school forfeits homecoming game
  • 9/16: Ossining coach's gamble pays off
  • 9/15: Tupper Lake calls off Week 3 game
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com