New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Softball
NYSSWA all-stars, 2006

 

Class AA

First team

P – Kelsey Kulk, sr., White Plains-1

P – Deanna Minuto, sr., Clarksown North-1

SS – Michelle Connors, sr., Shenendehowa-2

C – Jessica Phillips, soph., Cicero-North Syracuse-3

P – Nicole Lindley, sr., Cicero-North Syracuse-3

P – Jackie Dean, sr., Horseheads-4

C – Lisa Boystak, sr., Lindenhurst-11

SS – Christine Knauer, sr., Walt Whitman-11

P – Erika Sullivan, jr., Bay Shore-11

P – Brittney Stratton, sr., Tottenville-PSAL

Second team

SS – Julianne Flood, sr., Arlington-1

3B – Kayla Hines, jr., Shenendehowa-2

3B/P – Brittney Lindley, soph., Cicero-North Syracuse-3

C – Kara Morenus, jr., Horseheads-4

P – Bailey Phillips, sr., Greece Arcadia-5

P – Michelle Krier, jr., Kenmore West-6

SS – Emily Thompson, sr., Niagara Falls-6

P – Brooke Kithcart, sr., Minisink Valley-9

P – Olivia Galati, fr., St. John the Baptist-CHS

P – Kristen Clohessy, sr., St. Joe’s by the Sea-CHS

Third team

C – Lauren Weingart, sr., John Jay East Fishkill-1

SS – Lauren DePaul, sr., Liverpool-3

P – Cassie Eckenrode, jr., Union-Endicott-4

SS – Amy Couch, soph., Fairport-5

OF – Laura Dischner, sr., West Seneca West-6

P – Stephanie Wydra, sr., Clarence-6

CF – Melissa Medina, sr., Holy Trinity-CHS

SS – Laura Valentino, jr., Smithtown West-11

P – Hope Zino, jr., Bay Shore-11

CF – Tara Dalton, sr., Tottenville-PSAL

Fourth team

P – Jillian Schonberg, jr., New Rochelle-1

P – Caitlin Schell, soph., Arlington-1

P – Courtney Brinkman, jr., Troy-2

P – Jenna Hubbard, sr., Rome Free Academy-3

SS – Briana Andrews, jr., Union-Endicott-4

P – Holly Seiwand, sr., Webster Thomas-5

P – Melissa Donnelly, jr., Long Beach-8

SS – Nicole Kothe, sr., Minisink Valley-9

C – Kristina DeMeo, sr., Bay Shore-11

P – Megan Lee, sr., MSIT-CHS

Fifth team

1B – Cassie Reilly-Boccia, soph., Yorktown-1

1B – Kate Dombrowski, sr., Bethlehem-2

C – Megan Lane, sr., Saratoga-2

P – Abby Martin, jr., Oswego-3

SS – Rachel Clonick, sr., Hilton-5

P – Maria Mangine, sr., Lockport-6

2B/P – Lindsay McKillop, 8th, East Meadow-8

CF – Alexis Gonzalez, fr., Hauppauge-11

P – Alyson Chiarmonte, sr., Moore-CHS

P – Jenna Vanacore, jr., Holy Trinity-CHS

Sixth team

C – Melissa Jacob, sr., North Rockland-1

OF – Marissa Amirian, jr., Shaker-2

3B – Cara Lynch, soph., Colonie-2

P – Angie Sagnelli, jr., Shenendehowa-2

3B – Sammi Dieffenbach, sr., Horseheads-4

P – Cassie Stone, sr., North Tonawanda-6

P – Andrea Cornelius, sr., Niagara-Wheatfield-6

P – Marissa Brucculeri, sr., Herricks-8

P – Laura Newswanger, sr., Hyde Park FDR-9

CF – Kristina Walraven, jr., Pine Bush-9

SS – Adrianna Walraven, jr., Pine Bush-9

 

Class A

First team

C – Julie Pacino, jr., Tappen Zee-1

SS – Kristen Gallipani, sr., Brewster-1

C – Katie Pesature, sr., Brewster-1

P – Diana Perez, sr., Tappen Zee-1

P – Marissa Carpenter, soph., South Glens Falls-2

P – Nicole Osovsky, fr., Maine-Endwell-4

P – Chelsea Plimpton, jr., Williamsville South-6

C – Michelle Fridey, sr., Williamsville South-6

3B – Jamie Downer, sr., Glen Cove-8

CF – Melissa Pascarella, sr., Sayville-11

Second team

P – Kelly Briscoe, sr., Ichabod Crane-2

P – Ceara Dufort, sr., Holy Names-2

SS – Rachel Pirozzolo, sr., Elmira Free Academy-4

P – Joanna Kurycki, sr., Rochester Mercy-5

P – Lisa Nazarenko, sr., Victor-5

SS – Elyse Monte, sr., Buffalo Sacred Heart-6

P – Chris Hilcken, jr., Seaford-8

P – Crista Cerrone, sr., Floral Park-8

C – Christie Softy, sr., Floral Park-8

SS – Brittany DeVries, sr., Islip-11

Third team

P – Melissa Tarantino, jr., Pearl River-1

SS – Kathryn Moore, sr., Pearl River-1

3B/P – Kelly Ann Baldino, sr., Lourdes-1

SS – Nalin Bennett, jr., East Syracuse-Minoa-3

P – Olivia Piacentini, sr., Eastridge

C – Jackie Pienkowski, sr., Holy Angels-6

3B – Gen Falco, jr., Seaford-8

P – Cali Campbell, jr., Port Jervis-9

P – Jessie Stavola, soph., East Hampton-11

C – Deandra Leo, jr., Miller Place-11

Fourth team

1B – Ji;;ian Gallagher, jr., Hendrick Hudson-1

P – Kiersten Schramek, sr., Brewster-1

C – Gaby Elsbree, soph., Holy Names-2

2B – Devon Croll, jr., Vernon-Verona-Sherrill-3

C – Stephanie Hartquist, soph., Homer-3

C – Amanda Page, sr., Batavia-5

SS – Sammy Vara, sr., Hamburg-6

U – Amanda Cannizzo, soph., Sweet Home-6

2B – Nicole Stellato, sr., Port Jervis-9

1B – Willa Johann, sr., East Hampton-11

Fifth team

P – Ginny Sack, sr., Burnt Hills-2

3B – Courtney Freeman, sr., Corning West-4

SS – Justina Augustine, sr., Geneva-5

P – Leah Fedrizzi, jr., Pittsford Sutherland-5

P – Samantha Thompson, sr., Maryvale-6

OF – Cassie Koehne, jr., Kenmore East-6

OF/C – Heather Young, jr., Saugerties-9

C – Kara Darcey, sr., Levittown Division-8

P – Beth Wiggins, jr., Malone-10

C – Ashley Olsen, sr., Staten Island Notre Dame-CHS

 

Class B

First team

P – Katlin McKeever, sr., Mechanicville-2

SS – Laci Sullivan, sr., Schuylerville-2

SS – Alicia Jones, jr., Mechanicville-2

P – Colleen Ryan, jr., Jordan-Elbridge-3

P – Becca Wiggins, jr., Susquehanna Valley-4

C – Brittni Frantellizzi, sr., Susquehanna Valley-4

CF – Meghan Shager, jr., Susquehanna Valley-4

SS – Samantha Demartine, jr., Marlboro-9

C – Amanda Morano, sr., Highland-9

SS – Marisa Viola, sr., Mattituck-11

Second team

CF – Jessica Tait, sr., North Salem-1

P – Maura Bruen, sr., North Salem-1

2B – Samantha Brown, sr., Mechanicville-2

SS – Grace Barnard, jr., Syracuse CBA-3

C – Kristen Waldron, soph., Windsor-4

SS – Jessica Klotz, jr., Chenango Valley-4

P – Chelsey Cary, jr., Pembroke-5

P – Amanda Westling, sr., Dunkirk-6

SS – Haley Meier, sr., Wilson-6

P – Alyssa Lanino, sr., Hampton Bays-11

Third team

C -- Whitney Clement, sr., Saratoga Catholic-2

P – Meg Fitzgerald, soph., Tamarac-2

SS – Kitsten Costello, sr., Windsor-4

SS – Mary Grace, jr., Susquehanna Valley-4

P – Dani Koltz, fr., Chenango Valley-4

SS – Samantha Rollins, sr., Hornell-5

SS – Jordan Rutkowski, soph., Alden-6

C – Shelby Carlson, sr., Falconer-6

P – Michele Biandretti, sr., Burke-9

CF – Diana Polli, sr., Burke-9

Fourth team

SS – Jaime Lorenzo, jr., Eastchester-1

U – Katie Ives, sr., Schuylerville-2

SS – Erin Jamieson, sr., South Jefferson-3

P – Sierra Sheehan, soph., Chenango Forks-4

P – Anne Marie Pagano, jr., Whitney Point-4

P – Brittany Wilson, sr., Wayland-Cohocton-5

SS – Sam Gaetano, sr., Nazareth-5

P – Alexandra Aarons, sr., Oyster Bay-8

C – Kenzie Maloney, soph., Hampton Bays-11

P – Annie Stype, sr., Mattituck-11

Fifth team

P – Brittney Stockert, sr., Westlake-1

SS – Vikki Wojcik, sr., Broadalbin-Perth-2

OF – Brianne Raymond, sr., South Lewis-3

P – Jillian Kreitzer, sr., Elmira Notre Dame-4

P – Tanya Fedyshyn, fr., Waterloo-5

C – Alyssa Luksch, soph., Cleveland Hill-6

P – Lauren Miller, sr., Highland-9

P – Alyssa Farrell, sr., Ogdensburg-10

SS – LeeAnn Poppe, sr., Babylon-11

SS – Natasha Davis, sr., Center Moriches-11

 

Class C

First team

C – Stephanie Farone, sr., Duanesburg-2

P – Katelyn Fowler, jr., Sandy Creek-3

SS – Kelcie Cashel, soph., Sandy Creek-3

P – Jordan Ingalls, soph., Bolivar-Richburg-5

P – Lindsay Grace, jr., Honeoye-5

C – Aimee Sisson, soph., Bolivar-Richburg-5

P – Alicia Morley, sr., Cassadaga Valley-6

P – Melissa Oliphant, sr., Florida-9

P/1B – Kristin Jung, jr., Chester-9

Second team

P – Jennifer Mineau, soph., Hoosic Valley-2

3B – Alicia Westfall, sr., Duanesburg-2

SS – Leah Ford, sr., Pulaski-3

P – Stephanie Gear, jr., Seton-4

P – Kaitlyn Hamilton, sr., Harpursville-4

P – Morgan Shepard, sr., Bloomfield-5

C – Britani Kamholz, sr., Frewsburg-6

P – HeatherLoughran, soph., East Rockaway-8

SS – Sharis Ruiz, soph., Tuxedo-9

Third team

P – Lindsey Heiser, sr., Canajoharie-2

P/SS – Erika Hillenbrand, jr., Duanesburg-2

P – Megan Beschler, sr., Elmira Heights-4

P – Mary Bostwick, jr., Oakfield-Alabama-5

P – Lauren Larsen, soph., Panama-6

C/IF – Katie Lores, soph., East Rockaway-8

U – Alanna Woody, sr., Rhinebeck-9

1B – Heather Bull, soph., Millbrook-9

P – Brooke Sharpe, jr., Madrid-Waddington-10

Fourth team

P – Alana Burns, jr., Blind Brook-1

SS – Kayla Critser, jr., Herkimer-2

U – Courtney Wight, soph., Bolivar-Richburg-5

P – Claire Bennett, soph., Caledonia-Mumford-5

P – Erica Adams, sr., Randolph-6

P – Laura Olcott, jr., Ticonderoga-7

C – Dale Cornelius, sr., Carle Place-8

C – Melissa Husni, jr., Millbrook-9

OF – Megan LaBaff, sr., St. Lawrence-10

 

Class D

First team

P/IF – Samantha Mattison, jr., Fort Ann-2

C – Meghan Graves, sr., Fort Ann-2

P – Madison Staie, jr., LaFargeville-3

SS – Jesse Winans, 8th, Afton-4

P – Morgan Muller, soph., Afton-4

P – Sarah Schwartzmeyer, fr., Elba-5

SS – Samantha Eimers, soph., Ripley-6

P – Ashlee Renwick, sr., Chapel Field-9

P/SS – Heather Johnson, fr., Heuvelton-10

C – Megan Lalonde, sr., Parishville-Hopkinton-10

Second team

IF – Tiffany Gashel, sr., Germantown-2

SS – Samantha Mattison, jr., Argyle-2

SS – Erin Clark, jr., Fort Ann-2

2B – Brittney Sines, sr., Afton-4

P – Liz Rice, jr., Hancock-4

P – Kirstyn Manning, sr. Scio-5

DP – Ashley Szpara, jr., Immaculata-AIS

P – Madison Finnegan, sr., Ellicottville-6

C/P – Megan Johnson, 8th, Heuvelton-10

3B – Amber Demers, sr., Chateaugay-10

 


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 3/25: Fed recap: A .500 day for L.I. Lutheran
  • 3/23: Ex-Island ace Stroman hero of WBC
  • 3/22: Fired Garden City coach files suit
  • 3/21: St. Ray's guard is Mr. N.Y. Basketball
  • 3/20: Mount Vernon wins 11th state crown
  • 3/19: Boys basketball scoreboard, schedule
  • 3/19: Girls recap: Baldwin ends Ossining's run
  • 3/19: Boys recap: Westhill earns fifth crown
  • 3/18: Armory track visionary Sander dies
  • 3/18: Boys recap: Both Sec. 4 teams win
  • 3/18: Girls recap: Ossining fights off Mercy
  • 3/17: Two share Miss N.Y. Basketball award
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com