New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Softball
2016 NYSSWA rankings (Final)

Class AA  

 1.   22-2   Binghamton-4 ***
 2.   18-9   Orchard Park-6 **
 3.   21-4   MacArthur-8 *
 4.   18-5   Ballston Spa-2 *
 5.   22-2   John Jay East Fishkill-1
 6.   20-2   Liverpool-3
 7.   21-5   Commack-11
 8.   22-2   North Rockland-1
 9.   19-1   Moore Catholic-CHS
10.   20-4   Middletown-9
11.   18-4   Shenendehowa-2
12.   19-5   Webster Schroeder-5
13.   17-3   Hempstead Sacred Heart-CHS
14.   17-2   Tottenville-PSAL
15.   20-8   East Islip-11
16.   21-4   Eastport-South Manor-11
17.   17-5   Victor-5
18.   16-10  Kellenberg-CHS
19.   13-10  Williamsville North-6
20.   19-2   Shaker-2
21.   13-10  Cicero-North Syracuse-3
22.   17-4   East Meadow-8
23.   18-7   North Babylon-11
24.   15-5   Horseheads-4
25.   17-6   Suffern-1
26.   15-7   Columbia-2
27.   17-3   Curtis-PSAL
28.   15-7   Yorktown-1
29.   13-6   Baldwinsville-3
30.   18-7   West Islip-11
30.   12-11  Monroe-Woodbury-9

Class A

 1.   14-7   Maine-Endwell-4 ***
 2.   18-4   W.T. Clarke-8 **
 3.   25-1   Pittsford Mendon-5 * 
 4.   17-7   Troy-2*
 5.   21-4   Pearl River-1
 6.   16-3   Carey-8
 7.   22-2   Lakeland-1
 8.   20-2   South Glens Falls-2
 9.   22-2   Mount Sinai-11
10.   20-5   West Seneca East-6  
11.   10-13  Burnt Hills-Ballston Lake-2
12.   15-7   Averill Park-2
13.   20-5   Islip-11
14.   17-4   Jamesville-DeWitt-3
15.   14-3   New Paltz-9
16.   17-4   Geneva-5
17.   12-7   Johnson City-4
18.   17-5   Oneida-3
19.   19-4   Hendrick Hudson-1
20.   19-4   Ursuline-1
21.   16-6   Williamsville East-6
22.   16-5   Pittsford Sutherland-5
23.   8-12   Union-Endicott-4
24.   17-8   Hampton Bays-11
25.   17-3   Lewiston-Porter-6
26.   14-6-1 Amherst-6
27.   14-6   Island Trees-8
28.   14-8   Miller Place-11
29.   18-4   Sayville-11
30.   11-10  Brighton-5
30.   17-4   Brewster-1

Class B

 1.   22-3   Marlboro-9 ***
 2.   17-8   Windsor-4 **
 3.   23-3   Ichabod Crane-2 *
 4.   20-5   Depew-6 *
 5.   18-6   Hoosic Valley-2
 6.   19-3   Susquehanna Valley-4
 7.   18-3   Alden-6
 8.   18-4   Cohoes-2
 9.   22-2   Center Moriches-11
10.   19-3   Pawling-1
11.   19-4   Bath-5
12.   18-4   Altmar-Parish-Williamstown-3
13.   17-4   Eden-6
14.   13-8   Chenango Forks-4
15.   16-5   South Jefferson-3
16.   20-3   LeRoy-5
17.   16-4   Schuylerville-2
18.   17-3   Solvay-3
19.   17-4   Olean-6
20.   20-2   Adirondack-3
21.   19-5   Babylon-11
22.   19-3   Wellsville-5
23.   16-3   General Brown-3
24.   18-4   Wayland-Cohocton-5
25.   14-4   Ellenville-9
26.   16-5   Rye Neck-1
27.   17-4   Mynderse-5
28.   20-2   Akron-6
29.   18-2   Fredonia-6
30.   14-5   Saranac-7
30.   5-14   Oyster Bay-8
30.   13-6   Ogdensburg-10

Class C

 1.   21-4   Elmira Notre Dame-4 ***
 2.   22-6   Caledonia-Mumford-5 **
 3.   20-2   Cooperstown-3
 4.   18-3   Sandy Creek-3
 5.   16-4   Elmira Heights Edison-4
 6.   13-9   East Rockaway-8 *
 7.   14-3   Ticonderoga-7 *
 8.   16-9   North Salem-1
 9.   17-5   Pine Plains-9
10.   17-2   Chester-9 
11.   17-5   Tioga-4
12.   21-1   Gananda-5
13.   14-6   Cleveland Hill-6
14.   15-3   Sidney-4
15.   19-4   Greenville-2
16.   17-5   St. Lawrence-10
17.   18-2   Norwood-Norfolk-10
18.   16-6   Maple Hill-2
19.   17-4   Greenwich-2
20.   16-6   Oakfield-Alabama-5
21.   14-6   Letchworth-5
22.   7-14   Barker-6
23.   16-6   Haldane-1
24.   17-3   Tuckahoe-1
25.   7-11   Pierson-11
 
Class D

 1.   22-1   Deposit-4 ***
 2.   16-1   Heuvelton-10 *
 3.   18-5   Bradford-5 **
 4.   21-1   Fort Ann-2*
 5.   15-2   Edmeston-4
 6.   16-2   LaFargeville-3
 7.   12-8   Afton-4
 8.   17-4   Franklinville-6
 9.   18-5   West Canada Valley-3
10.   18-2   Poland-3
11.   17-3   Elba-5
12.   15-4   Eldred-9
13.   10-4   Edwards-Knox-10
14.   10-4   Chateaugay-10
15.   10-1   Crown Point-7
16.   14-7   Hartford-2
17.   16-6   Salem-2
18.   14-5   Stockbridge Valley-3
19.   16-6   Andover-5
20.   12-4   Arkport-5
21.   13-5   Pine Valley-6
22.   17-1   C.G. Finney-5
23.   12-4   Milford-4
24.   12-5   Honeoye-5
25.   12-9   North Collins-6

* - final four team
** - state runner-up
*** - state champ






  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 2/16: Section 3 swim meet ends in tie
  • 2/15: Wisc. dispute has officials worried
  • 2/14: Park beats undefeated Cardinal O'Hara
  • 2/13: NFHS approves football video reviews
  • 2/11: Why most football offers are worthless
  • 2/9: Glens Falls' Girard scores 69 in win
  • 2/8: Hofstra picked for 2020 lacrosse finals
  • 2/7: Tuohy wins another national award
  • 2/6: Olean's Pfeiffer scores 63 in game
  • 2/5: UAS boys avenge loss to Cooperstown
  • 2/3: Recapping Friday's NYSPHSAA meeting
  • 2/2: Cops: Hoops coach shot player's dad
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2018 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com