New York State Sportswriters Association   
    
→ Recent blogs and news
  • 2/11: Uprising by Sec. 5 baseball committee
  • 2/11: Sec. 3 revises 'B' bracket after forfeits
  • 2/10: Fredonia board opts for football merger
  • 2/7: L.I. Lutheran boys roar past Cardozo
  • 2/6: Olean boys survive rare hoops scare
  • 2/4: 19 New York seniors join FBS schools
  • 2/2: Canton edges St. Lawrence in hockey
  • 2/1: Troy caps challenging weekend with win
  • 1/30: Cardozo, Christ the King win SNY semis
  • 1/29: Lacrosse playoffs will add a 4th class
  • → More content
  • 12/15: NYSHSFCA December issue
  • 11/12: Mark Adair's WNY football weekly
  • 8/9: 2014-15 NY school sports year in review
  • 7/21: Shenendehowa captures 2015 Kerr Cup

  •  
    Search
     
     
    → User tools

    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    Girls soccer
    2011 NYSSWA rankings (final)
    
    Class AA
    1: 18-2-0 MacArthur-8 **
    2: 20-3-1 Arlington-1 **
    3: 20-2-0 Brockport-5 **
    4: 15-4-2 Bethlehem-2 **
    5: 18-2-0 Williamsville North-6 * 
    6: 14-1-2 St. Anthony's-CHS
    7: 16-1-0 Washingtonville-9 *
    8: 11-2-2 Ward Melville-11 *
    9: 15-4-1 Liverpool-3 *
    10: 15-2-1 Northport-11
    11: 16-1-2 Calhoun-8
    12: 11-2-4 Vestal-4 *
    13: 13-5-1 Shenendehowa-2
    14: 17-2-1 Clarkstown South-1
    15: 17-2-0 Kenmore West-6
    16: 16-4-0 Fairport-5
    17: 12-4-3 Syracuse CBA-3
    18: 13-3-2 Saratoga-2
    19: 15-4-0 West Islip-11
    20: 15-3-0 Scarsdale-1
    21: 10-4-4 Corning-4
    22: 12-2-2 Farmingdale-8
    23: 16-2-1 Webster Thomas-5
    24: 11-2-1 Kellenberg-CHS
    25: 15-3-1 Greece Athena-5
    
    Class A
    1: 12-2-4 Rockville Centre South Side-8 **  
    2: 20-2-1 Somers-1 **
    3: 17-5-0 Burnt Hills-Ballston Lake-2 **
    4:  8-8-1 Islip-11 *
    5: 14-0-3 Division-8
    6: 16-3-1 Williamsville South-6 **
    7: 13-3-4 Rochester Mercy-5 *
    8: 15-3-1 Cornwall-9 *
    9: 14-5-0 Bayport-Blue Point-11
    10: 16-1-0 Sayville-11
    11: 18-1-1 Jamesville-DeWitt-3 *
    12: 12-3-1 Owego-4 *
    13:  9-2-5 Garden City-8
    14: 15-1-3 South Glens Falls-2
    15: 13-5-1 Pittsford Mendon-5
    16: 17-2-0 Whitesboro-3
    17: 11-3-4 Honeoye Falls-Lima-5
    18: 13-2-0 Island Trees-8
    19: 14-4-0 Lansingburgh-2
    20: 12-6-2 John Jay Cross River-1
    20: 12-5-1 Red Hook-9
    
    Class B
    1: 22-0-0 Schalmont-2 ***
    2: 18-1-1 Lowville-3 *
    3: 14-1-1 Beekmantown-7 *
    4: 17-3-3 Greece Odyssey-5 **
    5: 18-2-2 Bronxville-1 **
    6:  8-6-2 Cold Spring Harbor-8 **
    7: 18-2-0 Oneonta-4 *
    8: 14-1-0 Buffalo Nichols-AIS
    9: 10-1-3 Center Moriches-11 *
    10: 16-2-1 Marcellus-3
    11: 14-1-4 Briarcliffe-1
    12: 17-3-0 Newfane-6 *
    13:  9-6-1 Mattituck-11
    14: 13-6-0 Spackenkill-9 *
    15: 14-3-1 Salmon River-10 *
    16: 12-5-2 Broadalbin-Perth-2
    17: 12-4-1 Somers JFK-1
    18: 14-3-1 Hornell-5
    19: 14-4-0 Binghamton Seton-4
    20: 15-3-0 Westhill-3
    
    Class C
    1: 20-1-2 Hoosick Falls-2 ** 
    1: 12-0-2 Friends-8 **
    3: 21-1-0 Keshequa-5 **
    4: 17-3-0 Mechanicville-2
    5: 15-1-3 Hoosic Valley-2
    6: 20-1-1 Tully-3 **
    7: 16-3-1 Elmira Notre Dame-4 *
    8: 19-1-1 Addison-5   
    9: 16-2-1 Lansing-4
    10: 17-3-0 Florida-9 *
    11:  7-9-1 Stony Brook-11 * 
    12: 13-5-1 Frewsburg-6 *
    13: 16-2-0 Unatego-4
    14: 16-2-1 Caledonia-Mumford-5
    15: 15-2-1 Bishop Ludden-3
    16: 14-3-2 Gananda-5
    17: 15-1-2 Sauquoit Valley-3
    18: 11-7-1 Haldane-1 *
    19: 15-1-1 Millbrook-9
    20: 12-8-0 Morrisville-Eaton-3
    20: 12-2-0 Port Jefferson-11
    
    Class D 
    1: 20-1-0 Chazy-7 **
    2: 15-5-1 Northville-2 **
    3: 17-1-0 Remsen-3 **
    4: 14-4-1 Ellicottville-6 **
    5: 16-4-1 Belfast-5 *
    6: 16-2-3 Morris-4 *
    7:  6-9-1 Coleman-9 *
    8: 10-2-0 Smithtown Christian-11 *
    9: 16-3-1 Chateaugay-10 *
    10: 16-3-0 Poland-3
    11: 16-2-1 Parishville-Hopkinton-10
    12: 12-6-1 Arkport-5
    13:  8-6-5 Candor-4
    14: 14-2-2 Davenport-4
    15: 14-4-0 Heuvelton-10
    16: 13-3-2 Alfred-Almond-5 
    17: 16-0-2 Fillmore-5
    18: 12-1-3 Milford-4
    19: 11-6-1 North Collins-6
    20: 12-6-0 Elizabethtown-Lewis-7
     
    * - sectional champion
    ** - NYSPHSAA semifinalist
    
    
    


    This Site
    ©2015 New York State Sportswriters Association.
    All rights reserved. Contact us via e-mail.
     
    → User tools

    Navigation
    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter