New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls soccer
NYSSCOGS/NYSSWA all-state team, 2017

2017 NYSSCOGS/NYSSWA All-State Girls Soccer
Edited by Perry L. Novak


All-State certificates are available: 
 -- $5 for one, $4 extra for a second, $3 per for each after that. 
 -- Payable to NYSSCOGS, 3350 Rt 28, Herkimer, NY 13350. 
  

Class AA

Co-Players of the Year: Molly Feighan (Arlington-1) 
and Brianna Passaro (LI St. Anthony's-CHSAA)
Co-Coaches of the Year: Kathy Morse (Baldwinsville-3) 
and Sue Alber (St. Anthony's-CHSAA)

1st Team
01   12   A Molly Feighan (Arlington)
02   12   A Izzy Lynch (Niskayuna)
03   12   D Gabrielle Piontkowski (Baldwinsville)
06   12   D Maya Palmer (Williamsville North)
06   11   D Cassandra Bykowicz (Clarence)
08   12   M Taylor Curcio (Calhoun)
08   11   D Kayla Leary (East Meadow)
08   12   G Haylee Poltorak (Massapequa)
11   12   D Talani Barnett (Bay Shore)
C    11   A Brianna Passaro (St. Anthony's)
C    12   D Jenn Bonifazio (St. Anthony's)

2nd Team
01   12   G Rebecca Gold (Arlington)
02   11   M Grace Hotaling (Bethlehem)
02   12   M Ava Sullivan (Shenendehowa)
03   11   M Kelsey Delola (Baldwinsville)
05   12   A Claire Myers (Fairport)
06   11   F Emma Faso (Clarence)
08   12   M Rebecca Rosen (Port Washington)
08   12   G Julia Miguel (Calhoun)
08   11   M Grace Bernardi (Massapequa)
09   12   A/M Nikki Colantuono (Minisink Valley)
11   09   A Jordyn Levy (Half Hollow Hills West)

3rd Team
01   12   D Emma Sbrollini (Arlington)
02   12   M Ali Greco (Niskayuna)  
03   12   D Emily Dorr (Liverpool)
03   12   A Carli Kovarik (Liverpool)
04   12   A Kendra Oldroyd (Elmira) 
05   10   M Anna Hewlett (Webster Schroeder)
05   10   M Grace Murphy (Penfield)
08   12   D Sabrina Bell (Hicksville)
11   12   A Allison Seidman (Commack)
11   10   A Emily Leverich (Smithtown West)
C    12   M/D Emily Rose (Holy Trinity)

4th Team
02   12   A Cait Wood (Shaker)
03   10   A Simone Neivel (Baldwinsville)
05   12   M Emily Leonard (Victor)
05   12   M Molly Williams (Victor)
06   09   F Erin Weir (Niagara-Wheatfield)
08   11   A Sydney Moore (Farmingdale)
08   12   M Julie Dell Aquila (Farmingdale)
09   12   M Lauren Desrats (Warwick)
11   12   M Emily McNelis (Northport)
11   12   A Nicole Liucci Ward Melville)
C    11   A Caitlyn Kennedy (Hempstead Sacred Heart)

5th Team
01   11   D/M Allison Stafford (Scarsdale)
02   12   M Holly Moore (Bethlehem)
02   12   G Kelsey Kohler (Shenendehowa)
03   12   D Carolyn Brussel (Baldwinsville)
04   12   M Alexus Boorse (Elmira)
05   12   M Zoe Janes (Fairport)
06   12   G Alyssa Lutz (Orchard Park)
06   11   M Megan McCraith (Clarence)
09   12   A Meagan Geary (Washingtonville) 
09   12   M Kayla Mckenzie (Monroe-Woodbury)
11   11   A Jessica Garziano (Half Hollow Hill East) 
  
6th Team
03   12   A Brianna Kovarik (Liverpool)
03   12   A Rachel Dobricki (Fayetteville-Manlius)        
05   11   A Megan Letta (Hilton)
06   11   M Alyssa Lorka (Frontier) 
06   12   A Samantha Diamond (Williamsville North)  
08   10   A Grace Conway (Long Beach)
09   12   D Gianna Romano (Valley Central)
11   12   A Erika Breitfeller (Lindenhurst) 
11   11   A Gia Inzerillo (Eastport-South Manor) 
C    12   G Vanessa Cole (St. Anthony's)
C    12   A Gianna Russo (St. Anthony's)
  
 

	
ADVERTISEMENT

Class A Player of the Year: Hannah Franco (Islip-11) Co-Coaches of the Year: Tim Peabody (Pearl River-1) and Jamie Schneider (Spencerport-5) 1st Team 01 11 D Sarah Donovan (Pearl River) 01 12 D Claire Mensi (Somers) 01 12 M Cate Feerick (Pearl River) 03 12 M Lainey Foti (Jamesville-DeWitt) 05 11 M Leah Wengender (Spencerport) 05 11 M/A Waniya Hudson (Greece Athena) 05 11 A Erin Coykendall (Spencerport) 08 12 M Selena Fortich (North Shore) 08 12 A Isabella Glennon (North Shore) 11 12 M/A Hannah Franco (Islip) 11 11 A Nicky Constant (Shoreham-Wading River) 2nd Team 01 11 M Sara DeGraw (Rye) 02 11 M Tanya Leggiero (Scotia-Glenville) 04 11 M Victoria McKnight (Vestal) 04 11 M Olivia McKnight (Vestal) 05 12 M Luca Fahmer (Spencerport) 05 12 M/A Amelia Mounts (Honeoye Falls-Lima) 06 12 M Tess Ford (Williamsville East) 08 11 A Cailey Welch (North Shore) 08 12 M Jackie Morris (Garden City) 08 12 A Gina Giovinco (Lynbrook) 11 12 M Nicole Scudero (Hauppauge) 3rd Team 01 11 D Molly Broderick (Rye) 02 12 A Lexi Canavally (Mohonasen) 03 11 D Aryssa Lux (Jamesville-DeWitt) 03 12 A Jordan Coulon (Fulton) 04 11 D Kaitlyn Cooke (Vestal) 05 11 D Olivia Wall (Spencerport) 05 11 G Lauren Oplanden (Spencerport) 06 11 D Alexa Chiarenza (Grand Island) 06 12 F Meghan Root (Pioneer) 08 12 A Sara Bayer (Mepham) 11 12 A Stephanie Tsangaris (John Glenn) 4th Team 01 11 D Avery David (John Jay Cross River) 02 10 A Alexandra Skoda (Mohonasen) 02 10 D Jessica Haskins (Averill Park) 03 12 G Catherine Burns (Syracuse CBA) 06 12 M Grace Stranahan (Grand Island) 06 09 F Bella Buscaglia (Williamsville East) 09 12 G Reaghan Duval (Goshen) 08 12 D Laura Ferraris (Manhasset) 08 12 M Julianna Kissane (Wantagh) 11 11 A Sam Hogan (Kings Park) 11 12 G Lydia Kessel (Shoreham-Wading River) 5th Team 01 11 D Alyssa Portington (Pearl River) 02 12 A Sydnee Smith (Scotia-Glenville) 02 11 M Aly Fish (South Glens Falls) 03 12 A Jordan Restivo (New Hartford) 04 12 G Meghan Swartz (Maine-Endwell) 06 12 F Lexi Aquilino (Maryvale) 08 12 G Julianna King (Wantagh) 09 11 G Amber Serrano (Red Hook) 11 12 A Jill Mapley (Westhampton) 11 12 M Caiya Schuster (Mount Sinai) 11 11 A Dominique Bono (Islip) 6th Team 02 11 M Mollie Boone (Burnt Hills-Ballston Lake) 02 12 G Lauren Hosner (Scotia-Glenville) 03 12 M Cailyn Onate (Whitesboro) 05 11 D Megan Hanna (Pittsford Sutherland) 05 10 A Emily Tabone (Rochester Mercy) 06 12 G Sarah Bykowicz (Grand Island) 09 12 G Taylor Moreau (Cornwall) 09 11 A Maeghan Allspach (Goshen) 09 12 M Hallie Klosterman (Wallkill) 11 12 A Brooke Cergol (Mount Sinai) 11 12 D Kayla Multer (Islip) Class B Player of the Year: Alana Piano (Aquinas-5) Co-Coaches of the Year: Lisa Eipp (Westhill-3) and Adam Schwartz (Aquinas-5) 1st Team 01 12 M Zoe Maxwell (Irvington) 02 12 A Natalie Ricci (Cohoes) 03 12 A Hannah Dorfman (Westhill) 03 12 M Meg O'Reilly (Westhill) 04 10 A Emma Bough (Chenango Forks) 05 11 A Alana Piano (Aquinas) 05 12 D Madison McCaffrety (Livonia) 05 12 M Emily Wolak (Aquinas) 06 12 M Emily Foltz (Newfane) 09 12 A Hannah Sullivan (Marlboro) 11 12 A Olivia Maldonado (Babylon) 2nd Team 01 11 M Rachel Peacock (Bronxville) 01 12 A Danielle LaRochelle (Albertus Magnus) 02 12 A Mackenzie Bowie (Mechanicville) 02 10 A Sofia Cassano (Schalmont) 03 11 A Anna Vetsch (Marcellus) 04 10 M Lauren Ashman (Chenango Forks) 05 12 M Olivia Keller (Palmyra-Macedon) 06 12 F Kayleigh Daniels (Newfane) 06 12 G Emily Kelly (Wilson) 07 12 M Kirsten Villemaire (Beekmantown) 11 12 M Sarah Quigley (Babylon) 3rd Team 01 12 A Katie Dorn (Croton-Harmon) 01 11 D Julianna Hanigan (Albertus Magnus) 02 12 A Lea Hickey (Mechanicville) 02 11 M Vanessa Wainwright Schalmont) 03 12 M Jamie Joseph (Cazenovia) 03 12 D Morgan Elmer (Westhill) 04 10 M/D Lexi Bartlow (Chenango Forks) 05 11 A Camryn Pettit (Newark) 05 12 A Hannah Dentel (Palmyra-Macedon) 05 12 D/M Hannah Brown Trice (Mynderse) 09 12 A Samantha McClenahan (Rhinebeck) 4th Team 02 12 M Amy Moreau (Schuylerville) 02 12 G Samantha Dayter (Cohoes) 03 12 D Haley Cole (Lowville) 03 12 D Allie Lehman (Clinton) 04 10 M Melina Ortiz (Waverly) 05 12 M Abby Austin (Hornell) 06 12 F Hope Balling (Tonawanda) 08 11 A Amanda Marasco (Carle Place) 10 12 M Brianna Larrabee (Canton) 11 12 D Chelsea Marlborough (Mattituck) A 11 M Marisa Warren (Nichols) 5th Team 02 10 A Kaelyn Lawson (Voorheesville) 02 11 M Alyssa Duvall (Fonda-Fultonville) 02 10 A Ava Panto (Holy Names) 02 12 M Molly Older (Schalmont) 03 12 M Sydni Dreimiller (Clinton) 05 12 D Carley LoPresto (Livonia) 06 11 F Calista Heister (Olean) 07 12 M Brina Micheels (Plattsburgh) 09 10 M Brooke Harris (Highland) 09 12 A Caitlyn Speranza (Spackenkill) C 11 D Abby Malloy (Nardin Academy)
ADVERTISEMENT

Class C Player of the year: Molly McClelland (Allegany-Limestone-6) Coach of the year: Dale MacArthur (Allegany-Limestone-6) 1st Team 02 10 A Brooke Pickett (Stillwater) 02 12 M Carrie Krohn (Schoharie) 02 09 M Keelyn Peacock (Stillwater) 03 11 A Nicole Failing (Little Falls) 03 11 G Allison Moreau (Sauquoit Valley) 04 11 A/M Laurel Vargas (Elmira Notre Dame) 05 10 A Chloe DeLeyser (Marion) 05 12 M Leah Thompson (Byron-Bergen) 06 10 M Molly McClelland (Allegany-Limestone) 06 10 F Alyssa Spring (Allegany-Limestone) 11 11 A Jillian Golden (Southold-Greenport) 2nd Team 01 10 A Jade Villela (Haldane) 02 12 A Taylor Mann (Hoosick Falls) 03 11 M Lauren Chamberlain (Watertown IHC) 04 12 M Jillian Perrault (Elmira Notre Dame) 04 12 M Hannah Morapugo (Trumansburg) 05 11 A Tayah Jackson (Addison) 05 12 M Katy Kheil (Geneseo) 05 11 G Payton Powers (Keshequa) 06 12 F Adrianna Carlson (Maple Grove) 11 12 M Grace Syron (Southold-Greenport) C 10 M Skylar Baun (Lancaster St. Mary's) 3rd Team 02 12 D Faith Sheehan (Stillwater) 02 10 M Gabby Marchellon (Lake George) 02 09 M Megan Krohn (Schoharie) 03 12 M Jess Donald (Tully) 04 12 M Julia Oglesby (Unadilla Valley) 04 11 D Jenna Seafuse (Trumansburg) 04 12 G Taylor Gray (Elmira Notre Dame) 05 12 D Autumn Jeffery (Caledonia-Mumford) 06 11 M Clare Crosley (Maple Grove) 09 12 D Liz Smith (Millbrook) 11 12 D Annie Lincoln (Southold-Greenport) 4th Team 02 12 A Miranda Secord (Cambridge) 02 12 A Darian Morgan (Hoosick Falls) 03 12 M Raquel Burton (Sauquoit Valley) 04 10 D/A Lauren Reeves (Groton) 04 12 A Maddy Sherwood (Newark Valley) 04 12 D Jill Austin (Lansing) 05 11 M Nina Gonzalez (Marion) 05 12 A Katrina Yencer (Avon) 06 12 D Karolyn Schmidt (Holland) 06 12 D Anna Seamon (Allegany-Limestone) C 10 F Samantha Carlson (Lancaster St. Mary's) 5th Team 02 11 A Sarah Kohls (Lake George) 02 12 D Madelyn Pratt (Bolton/Warrensburg) 02 11 G Keegan Deyo (Cairo-Durham) 03 12 A Alexi Hamilton (Tully) 03 09 A Gabby Sylstra (Little Falls) 05 12 M Grace Wolf (Warsaw) 06 12 G Sky Tarapacki (Maple Grove) 06 12 D Brianna Kellner (Allegany-Limestone) 07 12 M Sydney Falb (Plattsburgh Seton) 09 12 M Laclyn Musa (Tri-Valley) 09 12 D Leizel Schlott (Sullivan West) Class D Player of the Year: Claire Lepper (Poland-3) Coach of the Year: Gary Ward (Wheatland-Chili-5) 1st Team 02 12 A Hannah Coupas (Northville) 03 12 G Claire Lepper (Poland) 03 10 A Riley Wisheart (Poland) 03 11 M Delaney Rutan (Cincinnatus) 04 12 G Kaitlynn Finch (Delhi) 04 12 A Logan Bruce (Delhi) 05 12 M Hannah Callaghan (Wheatland-Chili) 05 11 A Jenny Manderano (York) 05 12 D Abby Callaghan (Wheatland-Chili) 05 12 M Taylor ReQua (Kendall) 05 12 M Erin Geibel (Arkport) 2nd Team 02 10 A Sarah Paige (Fort Ann) 03 11 A Kamryn Barnes (LaFargeville) 03 11 M/D Keara Blumenstock (Poland) 03 10 M Leah Basel (Poland) 04 12 A Rachelle Soucia (Laurens) 04 12 A Hannah Faulkner (Laurens) 05 12 M Amata Valentini (Bishop Kearney) 05 11 M Cassie Parker (Wheatland-Chili) 05 09 A Niyah Rosado (Wheatland-Chili) 06 12 F Emma Kron (North Collins) 09 12 G Sami Clemmons (Eldred) 3rd Team 02 11 M Amanda Godfrey (Fort Ann) 02 10 M Brytney Moore (Northville) 02 12 M Neva DiBlasi (Salem) 04 12 A Abigail Terrill (Windham-Ashland-Jewett) 05 12 G Makenna Cuozzo (Arkport) 05 12 D Julia Nolan (Wheatland-Chili) 06 12 D Rebecca Cyrek (North Collins) 06 11 M Gabby Luculano (Frewsburg) 06 12 F Evelyn Cortez (Ellicottville) 09 12 D Alaina Gaughn (Eldred) 10 12 M Alexandra Steele (Heuvelton) 4th Team 02 10 D Bella Masi (Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville) 02 12 M Morgan Razzano (Heatly) 02 12 M Emily Shepard (Northville) 03 12 M Emily LeBlanc (Morrisville-Eaton) 04 12 D/M Kirsten Brownell (Franklin) 04 11 G Rhia Beers (Laurens) 05 11 F Carmen Mancuso (Fullmore) 06 12 F Maddy Sohl (Frewsburg) 06 12 D Kourtney Robinson (Ellicottville) 06 12 M Shannon Brown (Franklinville) 07 12 A Madison Olcott (Moriah) 10 12 M Jada Flanagan (Edwards-Knox)


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 12/17: Christ the KIng girls down LuHi
  • 12/16: Girard scores 60 in Glens Falls win
  • 12/13: Senior scores 21 after near-tragedy
  • 12/12: Hilton bowler breaks U.S. record
  • 12/11: Gatorade honors L.I. star Ruckert
  • 12/10: S-WR's Lee fourth at Foot Locker
  • 12/9: Girls cross country all-state team
  • 12/6: Curtis tops Erasmus Hall in PSAL final
  • 12/4: Report: Foot Locker approached Tuohy
  • 12/3: Tuohy, F-M girls run to NXNs wins
  • 12/2: Girard passes father on scoring list
  • 12/1: Sec. 5 keeps Aquinas hoops in 'AA'
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com