New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls soccer
NYSSCOGS/NYSSWA all-state team, 2013

2013 NYSSCOGS/NYSSWA All-State Girls Soccer
Edited by Perry L. Novak


All-State certificates are available: 
 -- $5 for one, $4 extra for a second, $3 per for each after that. 
 -- Payable to NYSSCOGS, 3350 Rt 28, Herkimer, NY 13350. 
  

Class AA
NYSSCOGS State Players of the Year:
Meghan Doyle (Niskayuna-2) and Kayla Cappuzzo (Calhoun-8) 
NYSSCOGS State Coach of the Year:
Bruce Stegner (Massapequa-8)
 
1st Team
01  12  G    Shannon Robinson (North Rockland)
01  12  D    Laura Rolston (Clarkstown South)
02  12  A    Meghan Doyle (Niskayuna) 
05  12  M    Tess Pullano (Penfield)
08  12  M    Kayla Cappuzzo (Calhoun)
08  12  A    Shannon Horgan (Long Beach)
08  12  G    Katie Hatziyianis (Massapequa)
09  12  M    Alana O'Neill (Washingtonville)
11  12  A    Kristen Desmon (Northport)
11  12  M    Erin Neville (Commack)
11  11  M    Brianna Hernandez (East Islip)

2nd Team
01  12  D    Amanda Becker (Horace Greeley)
01  12  D    Nicole Aylmer (North Rockland)
02  12  G    Makala Foley (Shenendehowa) 
02  12  M    Lauren Koglemann (Guilderland) 
05  12  M    Courtney Hunt (Brockport)
06  10  A    Sydney Cerza (Clarence)
06  12  A    Merideth Licata (Williamsville North)
08  12  G    Jenna Borresen (East Meadow)
09  11  M    Nicole Wagner (Monroe-Woodbury)
11  12  D    Nicole Crofton (West Islip)
11  11  A    Katie O'Connor (Ward Melville)
 
3rd Team
02  12  M    Kate Essepian (Shaker)
02  11  D    Sophia Constantine (Niskayuna) 
03  11  M    Reid Garner (Cicero-North Syracuse)
03  11  M    Hanna Haven (Cicero-North Syracuse)
05  12  A    Julia Schojan (Greece Athena)
05  11  M    Nicole Gerritz (Webster Thomas)
06  11  G    Lauren Fibich (West Seneca West)
06  12  M    Caitlyn Roberts (Clarence)
08  12  G    Michelle Lammers (Port Washington)
11  11  M    Gabrielle Scirica (Smithtown West)
11  12  M    Natasha Albanese (Northport)
 
4th Team
01  12  M    Brianna Jean Charles (Clarkstown South)
02  11  M/A  Katherine Benson (Shenendehowa) 
04  11  M    Sierra Barr (Elmira)
05  10  G    Vanessa L'Abbate (Hilton)
05  12  A    Isabela Ekeze (Brockport)
08  12  A    Taylor Sipos (Calhoun)
08  12  D    Keley Abbrianno (Hicksville)
08  12  D    Kristin Muir (Massapequa)
08  11  D    MacKenzie Palmer (Massapequa)
09  12  D    Lindsay Clifford (Monroe-Woodbury)
C   12  G    Paige Salmon (Kellenberg)
 
5th Team
01  12  D    Kate Landes (North Rockland)
02  12  D    Emily Center (Guilderland)
02  10  A    Marika Contompasis (Niskayuna)
03  12  A    Eva Gordon (Syracuse CBA)
04  10  A    Hailey Bricknell (Corning)
05  12  A    Jamie Forken (Penfield)
08  12  M    Nora Charidah (Calhoun)
11  12  G    Phallen Tullis-Joyce (Longwood)
11  12  A    Shannon Walter (West Islip)
C   11  M    Brooke Salmon (Kellenberg)
C   11  A/M  Mackenzie Kober (St. Anthony's)

6th Team
03  12  D    Katherine Millet (Fayetteville-Manlius) 
03  12  M    Emma Geyer (Liverpool)
04  12  A    Tianna Hatch-Daily (Elmira)
05  12  M    Taylor Fletcher (Churchville-Chili)
05  11  M    Marely Jarvis (Webster Thomas)
05  12  D    Kendall Cirella (Webster Schroeder)
06  11  D    Megan Barry (Williamsville North) 
08  12  D    Kelly Gerdes (MacArthur)
08  12  M    Katie Gerdes (MacArthur)
11  12  A    Kayla Saeger (East Islip)
C   11  M    Holly Habyan (St. John the Baptist)

Class A
NYSSCOGS State Player of the Year:
Keri Cavallo (Rockville Centre South Side-8)
NYSSCOGS State Coach of the Year:
Mike Heedles (Garden City-8)
 
1st Team
01  11  A    Nicole Hoffman (Byram Hills)
02  12  A    Morgan Burchardt (Burnt Hills-Ballston Lake)
02  10  A    Brittany LaPlant (Queensbury)
05  12  G    Rachel Brightman (Greece Olympia)
05  11  M    Charlotte Williams (Brighton)
08  11  A    Keri Cavallo (Rockville Centre South Side)
08  12  M    Christina Klum (Rockville Centre South Side)
08  12  D    Kelsey Ford (Rockville Centre South Side)
08  12  M    Hanley O'Hanlan (Garden City)
11  11  D    Jessica O'Shaughnessy (Sayville)
11  11  A    Nicole Copping (Bayport-Blue Point)
 
2nd Team
01  10  A    Carly Barnett (Byram Hills)
02  12  A    Morgan Loder (Cobleskill-Richmondville)
02  11  M    Meghan Malone (Burnt Hills-Ballston lake)
03  11  D    Caroline Kopp (Jamesville-DeWitt)
05  12  M    Riley Bartoo (Honeoye Falls-Lima)
05  11  M    Amanda Mietus (Rochester Mercy)
06  12  A    Carissima Cutrona (Williamsville South)
08  12  D    Jessica Hawley (Rockville Centre South Side)
08  12  A    Teresa Fazio (Cold Spring Harbor)
09  12  M    Camille Bowen (Goshen)
11  12  G    Tara Mackey (Islip)

3rd Team
01  12  M    Monica DiDonato (Eastchester)
03  11  M    Erin Brinley (Jamesville-DeWitt)
04  12  A    Victoria Antonakos (Vestal)
05  12  D    Amber Thomas (Aquinas)
06  10  A    Kara Daly (Hamburg)
08  11  M    Patricia Looney (Lynbrook)
08  12  A    Nina Boria (W. Hempstead)
08  11  G    Nathalie Nedetich (Hewlett)
08  09  M    Caroline Beaty (Garden City)
09  10  A    Braxton Clark (Goshen)
11  11  D    Brooke Skahan (Islip)
 
4th Team
01  12  A    Marisa Bentley (Tappan Zee)
02  12  G    Kelly Donnelly (Averill Park)
03  12  M    Sarah Britton (East Syracuse-Minoa)
04  12  D    Emily Caslin (Vestal)
05  11  M    Morgan Machiele (Honeoye Falls-Lima)
06  11  D    Monique Green (Williamsville South)
08  11  D    Lauren Miesmer (Garden City)
08  10  D    Kery Defiliese (Garden City)
09  12  D    Laura Craig (Cornwall)
11  11  A    Julia Johnston (Sayville)
11  12  M    Laura Johnson (Harborfields)
 
5th Team
02  12  M    Alexis Whalen (Lansingburgh)
03  11  A    Mariah Williams (Whitesboro)
04  11  G    Megan Smetana (Owego)
05  12  M    Laura Herrman (Pittsford Mendon)
05  11  M    Shannon Miller (Pittsford Mendon)
06  12  D    Bridget Scioli (Williamsville East)
11  12  G    Kelly Wynkoop (Shoreham-Wading River)
11  11  M    Courtney Clasen (Shoreham-Wading River)
11  10  M    Mary O'Hara (Islip)
11  12  M    Lauren Sparks (Islip)
C   11  A    Sandra Battista (Staten Island Notre Dame)
 
6th Team
01  12  M    Campbell Fee (Pelham)
05  12  G    Claire VanNewkirk (Honeoye Falls-Lima)
06  12  M    Emily Opalinski (Williamsville East)
08  11  A    Alexa Dolgos (Island Trees)
08  12  M    Alanna McDougall (Valley Stream North)
09  11  M    Megan Gagon (Cornwall)
09  12  M    Bridget McKeever (Wallkill)
09  12  A    Andrea Schoonmaker (Marlboro)
11  12  M    Gabrielle Corrente (Mount Sinai)
11  11  A    Kara Patrovic (Miller Place)
11  10  D    Ryan Reilly (Bayport-Blue Point)
C   12  D    Sarah Donohue (Nardin Academy)

Class B
NYSSCOGS State Players of the Year:
Taryn More and Mariah Ruff (Oneonta-4)
NYSSCOGS State Coach of the Year:
Jerry Mackey (Oneonta-4)
 
1st Team
01  12  M    Meredith Donovan (Bronxville) 
02  12  G    Hannah Fricke (Hoosick Falls) 
03  11  M    Brielle Filtch (Marcellus)
03  10  A    Jada Sargeant (Marcellus)
04  11  A    Taryn More (Oneonta)
04  12  M    Mariah Ruff (Oneonta)
04  10  A    Taylor Bennett (Dryden)
05  12  D    Kelsey Lafferty (Greece Odyssey)
06  12  M    Cailin Regan (Akron)
08  12  M    Jessica Covas (Carle Place)
11  12  A    Shelby Fredericks (Babylon)
 
2nd Team
01  12  A    Julia McGowan (Albertus Magnus) 
01  11  D    Grace Orr (Briarcliff) 
02  12  M    MacKenzie Hinchcliffe (Hoosick Falls) 
02  12  A    Katie Herba (Broadalbin-Perth) 
02  12  M    Madeline Saccocio (Schalmont) 
03  10  A    Madi Belvito (Marcellus)
03  12  G    Sam Peebles (Westhill)
04  11  M    Madison Miller (Oneonta)
05  12  A    Samantha Gagliano (Palmyra-Macedon)
08  12  M    Rebecca Layne (Oyster Bay) 
11  12  M    Claire Brady (Center Moriches)
 
3rd Team
01  11  G    Charley Warble (Bronxville)
02  11  A    Madison Purcell (Troy Catholic)
02  12  M    Mariella Jacome (Ichabod Crane)
03  10  D    Shelby Stack (Westhill)
03  12  D    Shanon Donahue (Marcellus)
04  11  M    Emily Myers (Waverly)
04  10  M    Taylor Hitchcock (Oneonta)
05  12  M    Jocelyn Acor (Hornell)
05  10  M    Mackenzie Smith (Bath)
05  12  A    Marissa Apollono (Livonia)
11  12  M    Mairead Swords (Port Jefferson)
 
4th Team
01  11  D    Shayna Levy (North Salem)
02  10  D    Kennedy Cronk (Schalmont)
02  12  M    Kelsey Moss (Troy Catholic)
03  12  M    Molly Wood (Skaneateles)
03  12  M    Hannah Shankman (Clinton)
05  12  D    Carly Argentieri (Hornell)
06  11  A    Paige Buscaglia (Akron)
07  12  G    Jamie Favreau (Saranac)
09  12  A    Aislinn Speranza (Spackenkill)
10  12  A    Annette Rishe (Potsdam)
11  09  M    Jillian Colucci (Port Jefferson)
 
5th Team
01  10  A    Remi Manna (Pleasantville) 
02  11  A    Carly Johnson (Greenville)
02  12  D    Bridget Alber (Schuylerville)
04  12  D    Meg Burns (Oneonta)
05  11  M    Ali Minnehan (Livonia)
07  11  A    Ellen Thew (Saranac)
07  11  A    Kallie Villemaire (Beekmantown)
07  12  G    Lauren O'Connor (Beekmantown) 
09  12  D    Juliana Neves (Spackenkill)
11  09  A    Casey Luongo (Center Moriches)
C   12  M    Val McNamara (Nichols)
 
Class C
NYSSCOGS State Player of the Year:
Olivia Schmidt (Holland-6)
NYSSCOGS State Coaches of the Year:
George Schmidt (Holland-6) and Sal Marchese (Little Falls-3)
 
1st Team
01  12  M    Jessica Harrison (Haldane)
02  12  A    Jenelle Dillenbeck (Canajoharie)
03  11  M    Grace Johnson (Tully)
04  11  A    Shea McCartney (Lansing) 
04  12  A    Paige Wilcox (Greene) 
04  12  M    Elena Perkins (Lansing)
05  12  G    Kate Forrester (Keshequa)
05  12  A    Hayley Russell (Keshequa)
06  10  A/M  Olivia Schmidt (Holland)
06  12  M    Cortnie Vaughn (Allegany-Limestone)
06  12  D    Chelsea Grupp (Holland)
 
2nd Team
02  12  A    Amanda Roney (Middleburgh)
03  10  A    Kennedy Yearby (Bishop Grimes)
04  12  G    Sheridan Heine (Elmira ND)
04  11  D    Maura McCartney (Lansing)
05  12  M    Nicole Browe (Kendall)
05  12  A    Shannon Gordinier (Keshequa)
06  11  M/A  Emma Franczak (Maple Grove)
06  10  A    Janessa Annis (Frewsburg)
07  12  A    Paige Spittler (Plattsburgh Seton)
08  11  D    Alexis Toles (Friends)
11  12  A    Justina Babcock (Southold-Greenport)

3rd Team
01  12  G    Cali Schweikhart (Haldane)
02  12  A    Sydney Fitzpatrick (Hoosic Valley)
03  11  A    Nakeya Stedman (Sauquoit Valley)
04  09  A    Tanner Reed (Unatego)
04  11  A/M  Torri Halaquist (Unatego)
05  11  A    Abbie Keenan (Avon)
05  10  M    Giulia Mahoney (Gananda)
06  12  D    Kristen Heitzhaus (Holland)
06  11  D    Julie Barton (Allegany-Limestone)
07  12  A    Elle Warick (Northern Adirondack)
10  12  MD   Lindsay Thayer (St. Lawrence)
 
4th Team
02  10  A    Seana Cleveland (Schoharie)
03  12  A    Sara Bruins (Little Falls)
03  11  G    Jillian Firenze (Bishop Grimes)
03  12  A    Amanda Keplinger (Fabius-Pompey)
04  12  M    Lisa Nelson (Spencer-Van Etten)
04  10  A    Emma Booth (Elmira Notre Dame)
05  12  M    Shawna Adams (Byron-Bergen)
05  11  D    Hannah Anderson (Caledonia-Mumford)
06  10  A    Molly Zientek (Holland)
09  12  D    Maggie Paras (Florida)
11  11  M    Emily Pius (Stony Brook)
 
5th Team
01  09  D    Missy Lisikatos (Haldane) 
02  12  A    Erica Chase (Galway)
02  12  A    Ashley Lefebvre (Waterford)
02  11  A    Jordan Logan (Canajoharie)
03  10  D    Jordan Talma (Sauquoit Valley)
04  09  M    Madeline Boerman (Lansing)
05  11  M    Katie White (Gananda)
05  11  D    Rachel Sutruk (Addison)
05  10  F    Arianne Smith (Bishop Kearney)
11  11  D    Isabelle Simon (Southold-Greenport)
A   12  D    Aurora Tormey (Staten Island Academy)
 
Class D
NYSSCOGS State Player of the Year:
Kaitlin Huyler (Jasper-Troupsburg-5)
NYSSCOGS State Coach of the Year:
Beki Button (Jasper-Troupsburg-5)
 
1st Team
03  10  A    Mikayla Blumenstock (Poland)
03  12  M    Paige Sullivan (Poland)
03  10  M    Claire Stackel (Copenhagen)
05  12  A    Kaitlin Huyler (Jasper-Troupsburg)
05  12  M    Kendall Austin (Jasper-Troupsburg)
05  11  M    Mckenzie Prutsman (Jasper-Troupsburg)
06  10  A    Morgan Zlockie (Ellicottville)
06  12  G    Elizabeth Wendel (Ellicottville) 
07  11  M    Kinnan Latremore (Chazy)
07  11  A    Rachel Pombrio (Chazy)
10  12  A    Hannah Cooke (Chateaugay)
 
2nd Team
03  11  A    Joleen Marfone (Remsen)
03  10  M    Emma Roberts (Copenhagen)
04  10  A    Kaileen Townsend (Downsville) 
04  12  A    Lauren Loucks (Cherry Valley-Springfield)
05  11  M    Amanda Swarts (Arkport)
05  12  M    Lauren Wyant (Jasper-Troupsburg)
05  10  A    Brooke Geibel (Arkport)
06  12  D    Chantel Perez (Ellicottville)
07  12  D    Amber Polomsky (Chazy)
10  12  D    Abbey Barnes (Chateaugay)
10  12  G    Jackie Sovie (Lisbon)
 
3rd Team
02  12  M    Skyler Viveros (O-E-SJ)
03  12  M    Alyssa Lepper (Poland)
03  12  M    Brittany Waterbury (Remsen)
04  11  A    Emilie Mertz (Milford)
04  12  G    Jordan Beers (Franklin)
05  12  M    Kayli Williams (Belfast)
05  11  D    Erika Lewis -Ellison (Whitesville)
05  10  D    Kylie Hadley (Jasper-Troupsburg)
05  11  M    Meghan Stuck (Bolivar-Richburg)
10  12  A    Alexis Weidner (Heuvelton)
11  12  D    Katelyn Jones (Smithtown Christian)
 
4th Team
02  12  G    Leann Clark (O-E-SJ) 
02  12  A    Olivia Seamans (Bolton)
02  12  A    Kayleigh Foran (Fort Ann)
03  11  D    Kara Morrison (Poland)
03  12  M    Tara Seigel (Poland)
04  10  A    Addy Lawson (Milford)
04  12  A    Sarah Haight (Davenport) 
04  12  A    Jordan Loucks, (Cherry Valley-Springfield) 
05  12  D    Kayla Caiazza (Belfast)
07  11  A    Hannah Laurin (Chazy)
10  12  M    Kodie Perkins (Parishville-Hopkinton)



  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 7/27: Rules tightened on combined teams
  • 7/26: Pearl River reinstates Oliva as coach
  • 7/25: Hockey games will get longer in 2018
  • 7/24: Inaugural boys all-state lacrosse team
  • 7/23: Previewing the NYSPHSAA meeting
  • 7/21: BCANY tweaks tournament roster rules
  • 7/21: Policelli says he'll transfer to LuHi
  • 7/18: Ninth annual Kerr Cup: Shen defends
  • 7/17: Lindenhurst's Ruckert picks Ohio St.
  • 7/15: Timon loses hoops coach, hires Licata
  • 7/14: All-state baseball team announced
  • 7/12: Canisius receiver Woods picks Rutgers
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com