New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls soccer
NYSSCOGS/NYSSWA all-state team, 2012

2012 NYSSCOGS/NYSSWA All-State Girls Soccer
Edited by Perry L. Novak

(To obtain information on how to obtain All-State
certificates, send an email to nysscogs@yahoo.com)


Class AA

NYSSCOGS NYS Coach of the Year: Jennifer Czumak (Washingtonville-9)
NYSSCOGS NYS Co-Players of the Year: Meghan Doyle (Niskayuna-2) and
Alana O'Neill (Washingtonville-9)

First Team
02 11 A Meghan Doyle (Niskayuna) 
02 12 A Tara Teal (Bethlehem)
05 12 G Brenna Mason (Webster Thomas)
05 12 M Alexa Antetomaso (Webster Schroeder)
06 12 M Hannah Crofut (Williamsville North)
08 12 A Michelle Iacono (Calhoun)
09 11 D Alana O'Neill (Washingtonville)
09 11 M Kathleen Bidad (Washingtonville)
09 12 A Andrea Pereira (Monroe-Woodbury) 
11 11 M Kristin Desmond (Northport)
11 11 A Kayla Sager (East Islip)
Second Team
01 10 M Julianna Cabrera (North Rockland)
02 12 A Kristen Connors (Shenendehowa)
03 10 A Eva Gordon (Syracuse CBA) 
04 11 D Rose Carboni (Union-Endicott) 
05 11 A Tess Pullano (Penfield)
06 12 A Melissa Smith (Niagara-Wheatfield)
08 12 A Rosie DiMartino (Massapequa) 
09 10 M Nicole Wagner (Monroe-Woodbury)
09 12 D Haleigh Svede (Minisink Valley)
11 12 G Dianna Poulin (Hauppauge)
 C 12 A Christina Akalski (Kellenberg)
Third Team
01 11 M Brianna Jean Charles (Clarkstown South)
02 12 A Jess Capone (Guilderland)
02 12 A Anka Parzych (Niskayuna)
03 12 A Emma Firenze (Baldwinsville) 
05 12 M Kara Shue (Fairport)
06 12 M Courtney Harnett (Orchard Park)
06 12 D Christine Brindel (Orchard Park)
08 11 M Kayla Capuzzo (Calhoun)
08 12 D Nicole Epstein (Massapequa) 
09 12 A Celina Carrero (Newburgh Free Academy)
11 11 G Phallon Tullis Joyce (Longwood)
Fourth Team
01 11 M Melissa Ardizzone (Horace Greeley)
02 12 G Katie Nickles (Bethlehem) 
03 12 A Cheyene Hall (Fayetteville-Manlius) 
04 12 M Haley Lukefahr (Corning)
05 12 M Morgan Graus (Hilton)
08 12 D Alexis Panariello (Farmingdale) 
08 12 M Tori Maley (Massapequa) 
09 12 A Jenn Peters (Minisink Valley)
11 12 A Cortney Fortunado (Northport)
11 11 M Erin Neville (Commack)
 C 12 A Maggie Bill (LI St. Anthony's)
Fifth Team
01 12 A Biz Latuso (Arlington)
01 12 A Alyssa Zeoli (John Jay East Fishkill)
02 12 A Laurie Knapp (Guilderland)
03 10 A Ore Akinpelu (Liverpool)
05 12 A Charlene Kearns (Gates Chili)
06 11 A Meredith Licata (Williamsville North)
08 12 D Alexandra Girardi (Syosset) 
11 12 M Erika Flowers (Patchogue-Medford)
11 12 M Julia DiMaria (Half Hollow Hills West)
11 12 M Juliette Loccisano (Hauppauge)
11 11 G Samantha Myers-Dineen (Walt Whitman)
Sixth Team
01 12 D Kelly Clare (New Rochelle)
02 12 M Megan Nash (Saratoga)
02 10 A Sophia Constantine (Niskayuna)
03 10 D Mary Kate Ordway (Cicero-North Syracuse)
04 10 M Sierra Barr (Elmira)
05 12 M Bella Mitrevski (Churchville-Chili)
05 12 A Steph Drago (Greece Athena)
08 12 D Gabby Batista (Hicksville) 
09 12 A Ashley Kenny (Washingtonville)
09 10 D Maddie Dasches (Monroe-Woodbury) 
09 12 A Emma Bodeker (Warwick)


Class A

NYSSCOGS NYS Coach of the Year: Shannon McEntee (Rockville Centre 
South Side-8)
NYSSCOGS NYS Co-Players of the Year: Christina Klaum (Rockville Centre
South Side-8) and Morgan Santoro (Islip-11)

First Team
01 12 M Marissa Scognamiglio (Pearl River)
02 11 A Morgan Burchhardt (Burnt Hills-Ballston Lake)
03 12 M Jennifer Deuel (Whitesboro)
05 12 D Christina Fluman (Pittsford Mendon)
06 12 G Erin Kinz (Lewiston-Porter)
08 11 A Christina Klaum (Rockville Centre South Side) 
08 12 D Alexa Schneider (Levittown Division) 
08 12 M Alexandra Reis (Rockville Centre South Side)
11 12 M Morgan Santoro (Islip)
11 12 A Madison Hoon (Sayville)
11 12 A Amanda Buck (Islip)
Second Team
01 12 M Hannah Wear (John Jay Cross River)
02 12 M Miranda Haraughty (Glens Falls)
03 12 A Jessica Holmes (Jamesville-DeWitt)
04 12 M Rachel Terry (Vestal)
05 10 A Charlotte Williams (Brighton)
06 11 A Carissima Cutrona (Williamsville South)
08 12 G Dolores Diemicke (Plainedge) 
08 11 D Kelsey Ford (Rockville Centre South Side) 
09 12 A Caroline Staudle (Cornwall)
11 12 M Sarah McGary (Islip)
11 12 D Shannon McKenna (Islip)
Third Team
01 12 A Casey Walsh (Pearl River) 
02 09 A Brittany LaPlant (Queensbury)
03 12 A Michaela Soules (Camden)
03 12 M Maddie Devereaux (Jamesville-DeWitt)
04 12 A Erin Savoldy (Maine-Endwell)
05 12 D Emma Diehl (Brighton)
05 12 G Mackenzie Moranz (Pittsford Sutherland)
06 12 M Jenna Smolinski (Hamburg)
08 10 A Keri Cavallo (Rockville Centre South Side) 
09 12 M Andrea Mancuso (Cornwall)
11 10 M Jessica O'Shaughnessy (Sayville)
Fourth Team
01 10 A Nicole Hoffman (Byram Hills)
02 12 A Sammy Blizzard (South Glens Falls) 
03 12 A Ashley Williams (Whitesboro)
05 12 A Brittany Maggio (Wayne)
05 11 D Taylor Reed (Honeoye Falls-Lima)
05 12 M Sam Sansone (Aquinas)
 C 10 D Tricia Mangon (Buffalo Nardin Academy)
08 12 D Colleen McCormack (Jericho) 
08 11 G Sarah McCarthy (Rockville Centre South Side) 
10 12 A Dominique Valancius (Massena)
11 10 M Julianna Johnston (Sayville)
Fifth Team
02 12 A Sophie Constantino (Scotia-Glenville)
02 10 A Meghan Malone (Burnt Hills-Ballston Lake)
03 12 G Tyler Julian (Mexico)
04 12 D Heide Stahl (Vestal)
05 12 D Julia Jenkins (Rochester Mercy)
05 11 A Laura Herman (Pittsford Mendon)
05 12 M Sam Greenhagen (East Irondequoit)
 C 12 D Rachel Loescher (Buffalo Sacred Heart) 
08 12 M Courtney Sills (West Hempstead) 
09 12 M Caitlin Swanson (Red Hook)
11 10 A Caroline Wallace (Harborfields)

Class B

NYSSCOGS NYS Coach of the Year: Nino Pilato (Greece Odyssey-5)
NYSSCOGS NYS Player of the Year: Emily Tucker (Greece Odyssey-5)

First Team
01 12 A Brenna Brown (North Salem) 
01 11 G Sarah Goldstien (Briarcliff) 
02 11 A Katie Herba (Broadalbin-Perth)
02 12 M Rachel Gac (Schalmont)
03 11 M Brielle Filtch (Marcellus)
04 11 M Mariah Ruff (Oneonta) 
04 12 M Leighann Bennett (Dryden)
05 12 M Emily Tucker (Greece Odyssey)
05 11 M Jessica Marlowe (Greece Odyssey)
08 11 A Teressa Fazio (Cold Spring Harbor) 
11 11 M Shelby Fredericks (Babylon)
Second Team
01 12 U Meredith Donovan (Bronxville) 
01 10 G Charley Warble (Bronxville)
02 12 D Isabella Borini (Schalmont)
02 12 A Diana DiCocco (Schalmont)
04 10 M Madison Miller (Oneonta)
04 12 A Cami Cleaveland (Oneonta)
05 11 A Jacelyn Acor (Hornell)
06 10 M Cailin Regan (Akron)
08 12 D Katherine Rueger (Cold Spring Harbor) 
09 12 M Amy Moren (Spackenkill)
11 12 D Takia Plummer (Center Moriches)
Third Team
02 12 M Victoria Marotta (Broadalbin-Perth)
03 11 A Hannah Shankman (Clinton) 
03 12 A Lexy Bird (Marcellus)
04 12 M Dani Nicosia (Oneonta)
05 12 G Sarah Ehrmentraut (LeRoy)
05 11 M Marissa Apollonio (Livonia) 
06 11 A Tiana Woodarek (Springville)
07 12 A Mallory Honan (Northeastern Clinton)
07 10 A Kallie Villemaire (Beekmantown)
11 11 M Claire Brady (Center Moriches)
 C 12 M Sarah Rose Barone-Stern (Staten Island Notre Dame)
Fourth Team
02 11 A Morgan Loder (Cobleskill-Richmondville)
03 11 D Rachel Hurley (Skaneateles)
03 12 D Mercedes Hayes (Bishop Ludden)
04 09 A Taylor Bennett (Dryden)
05 09 M Mackenzie Smith (Bath)
05 11 A Sam Gagliano (Palmyra-Macedon)
05 12 A Brandi Lauer (Newark)
06 10 M Paige Buscaglia (Akron)
09 12 A Rachel Davis (Spackenkill)
09 12 A Deanna Ryan (Highland Falls O'Neill)
11 11 G Hannah McGlinchey (Babylon)
Fifth Team
02 11 D Kaci Aschenbrenner (Ichabod Crane)
02 11 M Mariela Jacome (Ichabod Crane)
03 11 G Jackie Decker (South Jefferson) 
04 11 M Emily Myers (Waverly) 
05 12 M Leah May (Palmyra-Macedon)
05 12 A Cydney Hrycko (Waterloo)
06 12 A Alexis Moreland (Newfane)
07 12 M Marie Curle (Plattsburgh)
08 12 D Melissa LaCorte (Oyster Bay) 
09 12 M Sarah Glassberg (Spackenkill)
10 12 A Kady Hart (Potsdam)

Class C

NYSSCOGS NYS Coach of the Year: Tom Husser (Hoosick Falls-2)
NYSSCOGS NYS Player of the Year: Grace DeLurey (Hoosick Falls-2)

First Team
02 12 A Grace DeLurey (Hoosick Falls)
02 12 D Alice Hayden (Hoosick Falls)
02 11 G Hannah Fricke (Hoosick Falls)
03 12 A Elisa Marchione (Sauquoit Valley)
04 12 A Sarah Mannina (Unatego)
04 12 D Rebecca Watts (Elmira Notre Dame)
05 12 M Alex Flint (Keshequa)
05 12 A Kristen Jackson (Keshequa)
08 12 M Krystina Iordanou (Friends Academy) 
09 12 A Gladys Loyas (Florida)
11 12 A Mareid Swords (Port Jefferson)
Second Team
02 09 A Jordyn Haynes (Hoosick Falls)
02 12 A Mikayla Gowett (Mechanicville) 
02 11 A Amanda Roney (Middleburgh)
03 12 D Vickey Gregory (Manlius Pebble Hill)
03 12 M Terry Netsusil (Manlius Pebble Hill)
04 12 M Katrina Clark (Unatego)
05 12 A Kelly Duval (Addison)
05 12 A Emily Phillips (Caledonia-Mumford)
06 12 M Abby Schmidt (Holland)
11 12 G Mikaela Sticklickas (Stony Brook)
 A 11 M Jeanine Nunez (Staten Island Academy)
Third Team
01 11 M Jessica Harrison (Haldane) 
02 12 A Cassidy Chapko (Hoosic Valley)
03 10 D Grace Johnson (Tully)
04 11 A Paige Wilcox (Greene)
05 11 A Taylor Chapman (Naples)
05 09 A Mackenzie Wooldridge (Addison)
05 12 A Abby Shilvock (Alexander)
06 11 M Cortnie Vaughn (Allegany-Limestone)
06 09 A Olivia Schmidt (Holland)
06 12 G Lauren Nickerson (Maple Grove)
11 11 A Olivia Racanelli (Port Jefferson)
Fourth Team
01 11 G Cali Schweikhart (Haldane) 
02 12 A Maria Gordon (Berlin)
03 10 A Jessie Murray (Morrisville-Eaton)
03 12 D Abbie Reed (Tully)
03 10 M Jenna Mazza (Sauquoit Valley)
04 12 A Hannah Haskell (Elmira Notre Dame)
04 12 D Brittany Schutrum (Elmira Notre Dame)
05 11 A Nicole Browe (Kendall)
05 12 D Jackie Stryker (Wheatland-Chili)
09 12 D Annie Whalen (Millbrook)
11 12 A Gianna Scavo (Stony Brook)
Fifth Team
02 11 M Nicole Soultanion (Stillwater)
03 12 M Alexandra Guhin (Bishop Grimes)
04 10 A Shea McCartney (Lansing)
05 10 M Meghan Stuck (Bolivar-Richburg)
05 11 A Emily Hotchkiss (Red Jacket)
05 12 A Jackie Morgan (York)
05 12 M Tatiana Van Vliet (Geneseo)
05 12 G Mackenzie Henderson (Bloomfield)
08 12 M Heather Maierle (Friends Academy) 
09 12 D Kyla Karten (Millbrook)
10 12 A Ema Rexford (Canton)

Class D

NYSSCOGS NYS Coach of the Year: Tom Basel (Poland-3)
NYSSCOGS NYS Co-Players of the Year: Hannah Cook (Chateaugay-10) and
Erin O'Connor (Remsen)

First Team
02 11 A Fiona Fittro (Loudonville Christian)
03 12 A Erin O'Connor (Remsen)
03 11 M Paige Sullivan (Poland) 
03 09 A Mikayla Blumenstock (Poland)
04 12 G Haley Downin (Franklin)
04 11 M Jordan Beers (Franklin)
05 12 D Jessica Rodrigues (Jasper-Troupsburg)
05 12 D Katie Talbot (Arkport)
07 12 M Megan Reynolds (Chazy)
10 11 D Hannah Cook (Chateaugay)
10 12 A Alexis Beach (Chateaugay)
Second Team
02 12 G Kayla Bancroft (Fort Ann)
02 10 A Macie Holmes (Mekeel Christian)
03 09 M Claire Stackel (Copenhagen)
03 12 A Bailey Rutan (Cincinnatus)
03 12 M Ashley O'Connor (Remsen)
04 12 A Ellena Holl (Marathon)
05 10 M Amanda Swartz (Arkport)
05 12 A Emily Chamberlain (Genesee Valley)
06 09 A Morgan Zlockie (Ellicottville)
10 11 A Kodie Perkins (Parishville-Hopkinton)
10 12 A Courtney Boyea (Chateaugay)
Third Team
02 10 G Leann Knapp (St. Johnsville)
02 11 D Mary Ryan (Northville)
03 11 D Kara Morrison (Poland)
03 11 G Megan Will (Remsen)
03 12 A Bailey Shattell (Faith Heritage)
04 09 A Kaileen Townsend (Downsville)
04 11 A Sarah Haight (Davenport)
04 12 M Kelsea Webster (Morris)
05 10 M MacKenzie Prutsman (Jasper-Troupsburg)
05 12 A McKenzie Miller (Belfast)
07 10 A Makenzie Winslow (Minerva-Newcomb)
Fourth Team
02 10 A Olivia Seamans (Bolton)
02 12 A Kara White (Fort Ann)
03 12 M Mallory Cobb (Cincinnatus)
04 11 D Rebeckah Whitmore (Candor)
05 10 A Amber Niedermaier (Andover)
05 11 A Kaitlyn Huyler (Jasper-Troupsburg)
06 11 G Elizabeth Wendel (Ellicottville)
07 12 A Kylee Cassavaugh (Elizabethtown-Lewis)
09 12 M Samantha Scott (Livingston Manor)
10 11 A Alexis Weidner (Heuvelton)
11 12 A Gennifer Vandeventer (Smithtown Christian)


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 5/28: Saturday's baseball, softball action
  • 5/27: 13th no-hitter by Franklinville ace
  • 5/27: Boys lacrosse playoffs scoreboard
  • 5/26: Guilderland grabs Sec. 2 girls title
  • 5/25: Northport girls upset Ward Melville
  • 5/24: B'ville picks up controversial win
  • 5/23: Wappingers wins on goal with :04 left
  • 5/22: FDA wins PSAL boys lacrosse crown
  • 5/21: R-H's Thomas breaks 3 Sec. 5 marks
  • 5/20: Top seeds tumble in Sec. 5 baseball
  • 5/19: POY Bertram heading to Vermont school
  • 5/18: Softball player hits 2 slams in inning
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com