New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls soccer
NYSSWA all-state team, 2008

Class AA

 

First team

D -- Erin Egan, sr., John Jay EF-1

A -- Stephanie Velez, sr., Mamaroneck-1

G -- Stephanie Reimer, sr., Suffern-1

M -- Jen Mansfield, sr., John Jay EF-1

A -- Whitney Frary, sr., Niskayuna-2

A -- Chelsea Kuss, sr., West Genesee-3

D -- Sarah Henderson, sr., Aquinas-5

M/A -- Kim DeCesare, sr., Massapequa-8

A -- Jackie Frey, sr., Monroe-Woodbury-9

A -- Chelsea Deverna, sr., Ward Melville-11

A -- Danielle Murnino, sr., Connetquot-11

Second Team

A -- Aislunn McIvenny, jr., Arlington-1

A -- Kristina Maksuti, soph., Bethlehem-2

A -- Caitlin Cahalan, sr., Shaker-2

G -- Ashley Walsh, sr., Syracuse CBA-3

F -- Brittany Kinmond, jr., Spencerport-5

M -- Ashley Hughes, sr., Aquinas-5

F -- Jenna Rickan, sr., Kenmore West-6

M -- Jenna Maisto, jr., Warwick-9

A -- Tiffany O'Keefe, fr., Washingtonville-9

M -- Alexis Parotta, sr., Centereach-11

D -- Alyssa Brandofino, sr., Commack-11

Third Team

A -- Francesca Kentimenos, soph., North Rockland-1

M -- Megan Olsen, sr., Bethlehem-2

G -- Renae Cairns, jr., Ballston Spa-2

A -- Alexis Koval, soph., Syracuse CBA-3

M -- Nicole Close, sr., Baldwinsville-3

M -- Kylie Strom, jr., Union-Endicott-4

F -- Nicole Rosso, sr., Greece Athena-5

M -- Regina Nowicki, sr., Fairport-5

D -- Danielle Charboneau, sr., Williamsville North-6

M -- Alex Rohloff, jr., Clarence-6

M -- Jennifer Melton, sr., North Babylon-11

Fourth Team

M -- Molly Popolizio, jr., Shenendehowa-2

A -- Taylor D'Alfonso, jr., Cicero-North Syracuse-3

M -- Ali Nagle, sr., Baldwinsville-3

F -- Olivia Guy, sr., Aquinas-5

G -- Jessica Sexton, sr., Greece Arcadia-5

M -- Alexa Krebs, jr., Clarence-6

D -- Jillian Gross, jr., East Meadow-8

D -- Andrea Arnold, jr., Massapequa-8

M -- Gabrielle D’Aprile, sr., Patchogue-Medford-11

A -- Cari Roccaro, fr., East Islip-11

M -- Maggie DeVerna, sr., Ward Melville-11

Fifth Team

A -- Danielle Tetreault, sr., Guilderland-2

A -- Liz Dwornik, jr., Union-Endicott-4

M -- Courtney Mann, soph., Frontier-6

M -- Hannah Bachwitz, jr., Williamsville North-6

D -- Tara Coyle, sr., Farmingdale-8

M -- Carly Collins, sr., Monroe-Woodbury-9

M -- Siobhan Brady, sr., Warwick-9

M -- Jennifer Gibbons, jr., Bellport-11

A -- Kelsey Dlugos, jr., Commack-11

G -- Stephanie Dilegge, sr., Bay Shore-11

M -- Rachel Madasci, sr., LI Sacred Heart-CHSAA

Sixth Team

A -- Gab Santorio, fr., Schenectady-2

A -- Liz Boyer, jr., Saratoga-2

D -- Allyn Parrino, sr., Brockport-5

F -- Natalie Rogers, jr., Webster Thomas-5

M -- Christine Belding, sr., Gates Chili-5

D -- Jessica Whitman, soph., East Meadow-8

M -- Brooke Madura, sr., Minisink Valley-9

D -- Meghan Mohr, sr., Sachem East-11

D -- Sophia Sanchez, jr., Deer Park-11

A -- Jennifer Meier, jr., LI St. Anthony’s-CHSAA

 

CLASS A  

 

First Team

A -- Lia Bellizzi, soph., Rye-1

A -- Jamie Holliday, sr., Maine-Endwell-4

D -- Allyssa Abel, sr., Victor-5

A -- Tara Kiernan, sr., Williamsville East-6

M/A -- Nicole Daly, sr., New Hyde Park-8

D/M -- Emily Menges, jr., Garden City-8

D/M -- Ashley Moore, sr., Island Trees-8

A -- Carly Beyar, jr., Rockville Center Sourh Side-8

G -- Ali Griffin, jr., Islip-11

M -- Domenica Hodak, sr., Sayville-11

M -- Dianna Marinaro, sr., Shoreham-Wading River-11

Second Team

A -- Sara Sheehan, jr., Beacon-1

A -- Alexandra Rimmer, sr., Rye-1

A -- Kylie Watt, sr., Ichabod Crane-2

A -- Georgina Farrow, sr., Burnt Hills-2

A -- Aubrey VanGorder, jr., Cortland-3

A -- Jenna Raepple, soph., Grand Island-6

M -- Kim Rose, sr., Seaford-8

D -- Elizabeth Stewart, sr., Plainedge-8

G -- Alexis Gonzalez, sr., Hauppauge-11

A -- Dariann Selitti, soph., Sayville-11

A -- Breanne Ingargiola, sr., Bayport-Blue Point-11

Third Team

A -- Sara Cowan, sr., Averill Park-2

G -- Teegan Kelly, sr., Burnt Hills-2

M -- Kaitlyn Cook, jr., Maine-Endwell-4

G -- Breanna Maggio, sr., Wayne-5

M -- Lindsay Powell, jr., Honeoye Falls-Lima-5

D -- Neha Bakhai, sr., Williamsville East-6

M -- Karin Simonian, soph., Clarke-8

M -- Stacey Wood, sr., New Hyde Park-8

A -- Stephaine Strine, sr., Cornwall-9

M -- Prudence Rydstrom, sr., Islip-11

A -- Trisha Sileo, sr., Islip-11

Fourth Team

M -- Liza Falk, sr., Byram Hills-1

M -- Brittany Egan, sr., Pearl River-1

D -- Sarah Cipperly, jr., Lansingburgh-2

M -- Maddy Tiddick, jr., Owego-4

M -- Jackie D’Antonio, sr., Mercy-5

A -- Shannon Spusta, sr., Palmyra Macedon-5

D -- Paula Jones, sr., Amherst-6

A -- Italia Smith, sr., Manhasset-8

G -- Sandita McDermott, sr., Red Hook-9

D -- Jillian Moretto, sr., Cornwall-9

A -- Jasmine DePompeo, sr., Sayville-11

Fifth Team

G -- Tatiana Saunders, sr., Rye-1

D -- Christina Porco, jr., Lourdes-1

M -- Tess Massaroni, sr., Holy Names-2

M -- Ashlene Potter, sr., Schalmont-2

M -- Casey Marks, sr., Cortland-3

M -- Amanda Murphy, sr., Elmira Southside-4

M -- Brooke Hessney, sr., Victor-5

A -- Kate Smith, sr., Mercy-5

M -- Jamie Raepple, sr., Grand Island-6

D -- Megan Carey, sr., Island Trees-8

A -- Julie Vigliotti, sr., SI Notre Dame-CHSAA

   

CLASS B

 

First Team

D -- Katie Underwood, jr., Briarcliff-1

A -- Rosina Calisto, sr., Rye Neck-1

A -- Amy Marron, jr., Westlake-1

A -- Ashley Wilson, sr., Ravena-Coeymans-Selkirk-2

M -- Kate Gosson, sr., Marcellus-3

A -- Rachael Palladino, sr., Lansing-4

D -- Megan Palladino, sr., Lansing-4

G -- Adele Jackson-Gibson, sr., Buffalo Nichols-AIS

F -- Bri Smith, jr., Buffalo Nichols-AIS

D/M -- Molly Bruh, sr., Wheatley-8

M -- Kayla Brantmeyer, sr., Center Moriches-11

Second Team

A -- Lauren Kahn, jr., Nanuet-1

A -- Lianna Conacchio, soph., Briarcliff-1

D -- Amanda Konieczny, sr., Tamarac-2

D -- Katie Pearl, sr., Mechanicville-2

D -- Taylor Mazursky, jr., Chenango Forks-4

M -- Ellyn Grant-Keane, sr., Lansing-4

G -- M.C. Barrett, jr., Lansing-4

F -- Karly Tolentino, jr., Greece Odyssey-5

M -- Kaitlin Donohoe, sr., Buffalo Nichols-AIS

M -- Emily Brenner, sr., Cold Spring Harbor-8

A -- Christie Morano, sr., Highland-9

Third Team

M -- Danielle Christiano, soph., Briarcliff-1

M -- Savina Reid, soph., Briarcliff-1

D -- Brynn Feeney, sr., Ravena-Coeymans-Selkirk-2

A/M -- Ashleigh Tracy, sr., Cobleskill-2

A -- Carly Cooper, sr., Westhill-3

A -- Samantha Williams, sr., Susquehanna Valley-4

D -- Lexie George, sr., Binghamton Seton-4

F -- Laura Lanzafame, sr., Bishop Kearney-5

D -- Lauren Schwartzenholzer, sr., East Aurora-6

D -- Kristen Insardi, jr., Cold Spring Harbor-8

M -- Jena Arnister, sr., Southampton-11

Fourth Team

M -- Brittany Keeler, sr., Chatam-2

M -- Toressa Young, sr., Greenville-2

D -- Heather Konieczny, sr., Tamarac-2

M -- Taryn VanThof, sr., Livonia-5

M -- Brittany Luckey, sr., LeRoy-5

G -- Alyssa Englert, jr., Wayland-Cohocton-5

F -- Vanessa Gillette, sr., Fredonia-6

A -- Sarah Carter, jr., Plattsburgh-7

M -- Alyssa Abrahamsen, sr., Highland-9

A/M -- Kaila Maguire, sr., Potsdam-10

M -- Demi Mello, sr., Mattituck-11

   

CLASS C

 

First Team

M -- Stacey Buzzeto, sr., North Salem-1

M -- Amanda Hathaway, jr., Stillwater-2

M/A -- Megan Rozumalski, sr., Middleburgh-2

A -- Dana Reina, sr., Utica Notre Dame-3

A -- Rachel Parker, jr., Marathon-4

D -- Caley Manuel, sr., Elmira Notre Dame-4

F -- Jenna Carson, jr., York-5

G -- Ashley McArdle, sr., Naples-5

M -- Jessalyn Gates, sr., York-5

F -- Gina Laing, sr., Holland-6

A -- Karina Scavo, sr., Stony Brook-11

Second Team

A -- Meeghan Arno, soph., Maple Hill-2

D -- Olivia Hopeck, sr., Stillwater-2

D -- Carrie Gorka, jr., Voorheesville-2

D -- Ashley Mahlmeister, sr., Sidney-4

A -- Kristen Cleveland, sr., Candor-4

F -- Dzindzi Wade, sr., Nazareth-5

F -- Jen Hudson, sr., Bloomfield-5

A -- Kayla Rabideau, jr., Northern Adirondack-7

A -- Natalie Abbeme, jr., Pierson-11

A -- Bridget Straub, sr., McGann-Mercy-11

G -- Danielle Pappas, soph., Stony Brook-11

Third Team

M -- Sierra Legge, jr., Maple Hill-2

G -- Lisa Bates, sr., Galway-2

A -- Jenna Stever, jr., Fort Plain-2

A -- Shawna Hulbert, jr., Marathon-4

D -- Paige McCarthy, jr., Marathon-4

D -- Marcy Manning, sr., Avon-5

D -- Molly Root, jr., Geneseo-5

M -- Caitie Pfeiffer, jr., Holland-6

M -- Renee Egan, sr., Seton Catholic-7

A -- Rebecca Monteith, sr., Tuxedo-9

A -- Shelbie McGraw, sr., St. Lawrence-10

Fourth Team

A -- Naomi Pollack, sr., Schecter-1

M -- Megan Clemente, sr., Waterford-2

M -- Becca La Porte, soph., Hoosick Falls-2

A -- Courtney Henry, sr., Thousand Islands-3

A -- Megan McDermott, sr., Greene-4

D -- Brooke Greer, sr., Bloomfield-5

M -- Sarah Andres, sr., Honeoye-5

M -- Alexa DiNapoli, sr., Frewsburg-6

D -- Brittany Crump, sr., St. Lawrence-10

A -- Katie Osieki, sr., Pierson-11

G -- Christa Pappalardo, soph., Port Jefferson-11

   

CLASS D

 

First Team

A -- Nicole Law, sr., McGraw-3

F -- Kori Hamm, jr., Edmeston-4

F -- Chelsea Haight, sr., Davenport-4

F -- Katie Wyant, sr., Jasper-Troupsburg-5

F -- Allison Richter, sr., Fillmore-5

D -- Alex Josephson, sr., Maple Grove-6

M -- Kelsey Gibson, sr., Elizabethtown-Lewis-7

G -- Alina Greiser, sr., Florida-9

A -- Jillian Collova, sr., Florida-9

D -- Taylor Mims, sr., Smithtown Christian-11

M -- Jessica Calandra, sr., Staten Island Acad.-AIS

Second Team

A/M -- Geneva Furlano, jr., New Lebanon-2

M -- Kerrin Ehrenspeck, sr., Old Forge-3

D -- Lucy Campbell, sr., Hamilton-3

D -- Taylor Ross, soph., Edmeston-4

G -- Susanna Johnson, jr., Edmeston-4

F -- Stephany Ellison, soph., Whitesville-5

M -- Patty Capwell, sr., Canaseraga-5

A -- Victoria Reynolds, jr., Chazy-7

M -- Madelaine Guay, sr., Chazy-7

M -- Michelle Dugan, sr., Florida-9

A -- Katelin Hamelin, sr., Chateaugay-10

Third Team

G -- Chelsea Paul, sr., Northville-2

M -- Tara Brand, sr., Remsen-3

M -- Kristen Guy, jr., McGraw-3

D -- Rachel Roberts, sr., Remsen-3

G -- Katie Goss, fr., Davenport-4

M -- Bridget Woolston, sr., Genesee Valley-5

F -- Erika Neuwirth, jr., Ellicottville-6

M -- Brigid Daul, sr., Chazy-7

A -- Heather Johnson, sr., Heuvelton-10

M/A -- Leah Malbeuf, sr., Harrisville-10

A -- Christina Casamassina, soph., Smithtown Christian-11


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 9/19: Victor upsets Churchville in soccer
  • 9/17: 3 schools sweep on state XC course
  • 9/17: Mourning RB shines for Centereach
  • 9/16: Sec. 1 school forfeits homecoming game
  • 9/16: Ossining coach's gamble pays off
  • 9/15: Tupper Lake calls off Week 3 game
  • 9/15: Commack boys topple No.1 Brentwood
  • 9/14: Senior scores 10 in 23-0 soccer rout
  • 9/13: Tappan Zee ends Pearl River record run
  • 9/12: North Shore girls blank South Side
  • 9/10: Pair of impressive starts by runners
  • 9/10: Iona Prep snaps R.I. school's streak
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com