New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls soccer
NYSSWA all-state team, 2005

CLASS AA

First Team

Mid -- Hannah Cerrone, sr., R.C. Ketcham-1

For -- Ashley Moore, sr. Shenendehowa-2

For -- Ashleigh Barone, soph., Shenendehowa-2

Mid -- Jillian Arnault, sr., Cicero-North Syracuse-3,

For -- Jessica Schufelt, soph., Greece Arcadia-5

Mid -- Gina Dimartino, sr., Massapequa-8

Mid -- Kelly Henderson, sr., Baldwin-8

GK -- Brittany Henderson, sr., Commack-11

Mid -- Kelly Eagan, sr., Smithtown West-11

For -- Grace Hawkins, sr., Northport-11

Mid -- Akilah Duggan, sr., Brentwood-11

Second Team

Mid -- Mary Hennesey, sr., Mahopac-1

Mid -- Rachel Schniedman, sr., Horace Greeley-1

For -- Maria Dematteo, jr., Saratoga-2

Mid -- Lyndsay Banach, sr., Cicero-North Syracuse-3

Mid -- Nicole Gibaud, sr., Greece Arcadia-5

For -- Lindsay Rogers, sr., Irondequoit-5

Def -- Hanna Sklar, sr., Massapequa-8

Mid -- Kim Miller, sr., Farmingdale-8

For -- Courtney Fedge, sr., Bellport-11

Def -- Liz Hillin, sr., St. Anthony-CHSAA

Mid -- Tiffany Yovino, jr, Sachem East-11

Third Team

For -- Lynne Layne, sr., New Rochelle-1

GK -- Jeanette Gibson, sr., North Rockland-1

GK -- Brittany Fernside, sr., Niskayuna-2

For -- Laura Boucher, jr., Bethlehem-2

Def -- Jen Mihok, sr., Guilderland-2

Def -- Alyssa Pollock, sr., Liverpool-3

Def -- Denise Eckert, sr., Greece Arcadia-5

GK -- Liz Zorn, sr., Churchville-Chili-5

Mid -- Brittany Heist, jr., Lancaster-6

Mid -- Danielle Shehan, sr., Farmingdale-8

Mid -- Danielle Ingram, jr., East Islip-11

Fourth Team

Mid -- Amanda Popoli, sr., John Jay, Cross River-1

Mid -- Caitlyn McEvily, jr., Ursuline-1

Def -- Kathryn Greene, sr., Shaker-2

Mid -- Elizabeth Radigan, jr., Troy-2

Def -- Kate Ferrarra, sr., Baldwinsville-3

Mid -- Calli Karl, jr., Union-Endicott-4

For -- Laura Willit, sr., Spencerport-5

Def -- Kathleen Dipasquale, sr., Williamsville North-6

For -- Melissa Gorenkoff, sr., Syosset-8

For -- Stephanie Bergin, sr., Pine Bush-9

GK -- Meghan Reichelt, jr., Centereach-11

Fifth Team

Mid -- Becca Millock, soph., Shaker-2

Def -- Courtney Paddock, sr., Baldwinsville-3

For -- Tabby Tice, jr., Fayetteville-Manlius-3

For -- Liz Healey, sr., Ithaca-4

Def -- Sara Wahila, sr., Union-Endicott-4

GK -- Rebecca Ritchie, sr., Hilton-5

Def -- Maura Martin, jr., Gates Chili-5

For -- Dani Radlich, sr., Clarence-6

Mid -- Katelin Blaine, sr., Warwick-9

For -- Derienne Jacobowitz, jr., Staten Island Moore-CHSAA

Mid -- Erin Stebbins, sr. Walt Whitman-11

 

CLASS A

First Team

Mid -- Meghan Starpoli, sr., Tappan Zee-1

Mid -- Amy Scheffer, sr., Schalmont-2

Mid -- Leah Perazzo, sr., Burnt Hills-2

GK -- Rachael Cavosie, sr., Troy Catholic-2

For -- Marci Pasenello, sr., Honeoye Falls-Lima-5

For -- Erica Henderson, jr., Aquinas-5

For -- Jessica Remmes, sr., Grand Island-6

For -- Melissa Gimpel, sr., Rockville Center South Side-8

Util --  Molly Dreska, sr., Rockville Center South Side-8

For -- Nicole Cavallaro, jr., New Hyde Park-8

Mid -- Jessica Herrmann, jr., Islip-11

GK -- Meghan Berlingo, jr., Long Island Sacred Heart-CHSAA

Second Team

Def -- Andrea Nash, sr., Somers-1

GK -- Mia Simone, sr., Holy Names-2

Mid -- Jackie Levie, sr., Ravena-Coeymans-Selkirk-2

For -- Megan O’Shea, sr., East Syracuse-Minoa-3

Mid -- Laura Buerkle, jr., Homer-3

For -- Danielle Hiza, jr., Johnson City-4

Mid -- Liesel Toth, jr., Victor-5

For -- Leighanna Krzyzanowski, sr., Wayne-5

Mid -- Alicia Barnaby, jr., Grand Island-6

GK -- Molly Bojanek, jr., Williamsville East-6

Mid -- Nicole Benko, sr., Valley Stream South-8

Mid -- Danielle DeLuca, jr., Islip-11

Third Team

Mid -- M.E. Lapham, soph., Syracuse CBA-3

Def -- Susan Conroy, sr., Maine-Endwell-4

Def -- Melissa Hill, sr., Brighton-5

For -- Rachel Murphy, sr., Pittsford Sutherland-5

Mid -- Laura Hansen, soph., Pittsford Mendon-5

For -- Rachel Piemonte, jr., Williamsville East-6

Def -- Jessica Kuehne, jr., Grand Island-6

GK -- Jen Macaro, sr., Island Trees-8

Mid -- Marin McDermott, soph., Red Hook-9

For -- Melissa Pascarella, sr., Sayville-11

Def -- Samantha Butzke, jr., Comsewogue-11

GK -- Jacklyn Craig, sr., Rocky Point-11

Fourth Team

For -- Caitlin Morrison, sr., Beacon-1

For -- Heather Hahn, jr., Burnt Hills-2

For -- Dana Gentile, sr., Whitesboro-3

For -- Danielle Smith, sr., Vernon-Verona-Sherrill-3

GK -- Grace Barnard, jr., Syracuse CBA-3

Def -- Kyra Petrole, jr., Aquinas-5

For -- Beth Allport, soph., Honeoye Falls-Lima-5

Mid -- Juli Valls, sr., Rockville Center South Side-8

GK -- Alexa D’Agostino, jr., Cornwall-9

For -- Lauren Singer, jr., Mt. Sinai-11

For -- Julie Vigliotti, fr., Staten Island Notre Dame-CHSAA

Fifth Team

For -- Katelyn Bosy, jr., Scotia-2

Def -- Jaclyn Wallace, sr., South Glens Falls-2

For -- Christina Macera, sr., Chittenango-3

GK -- Kayla Murphy, jr., Elmira Southside-4

Def -- Christa Morgante, jr., Williamsville East-6

Def -- Jenny Peveraro, sr., New Hyde Park-8

For -- Analise Siciliano, sr., New Hyde Park-8

Def -- Jenny Fragner, sr., Lawrence-8

For -- Emily Reilley, jr., Massena-10

GK -- Kate Morrisey, sr., Huntington-11

For -- Michelle Orelli, jr., Huntington-11

Mid -- Lauren Sawyer, sr. Smithtown East-11

 

CLASS B

First Team

M/F -- Diana Spadarao, sr., Albertus Magnus-1

GK -- Marisa Abbott, sr., Tamarac-2

Mid -- Jenna McIntosh, sr., Johnstown-2

For -- Natalie Sloboda, jr., Tamarac-2

Def -- Hannah Vaughn, sr., Marcellus-3

For -- Megan Bellingham, jr., Binghamton Seton-4

Mid -- Kaitlin Long, jr., Buffalo Mt. St. Mary’s-CHSAA

For -- Heidi Erichsen, jr., Highland-9

GK -- Marissa Viola, sr., Mattituck-11

Mid -- Kimberly Volinsky, sr., Southold/Greenport-11

For -- Kristie Palmer, sr., Mattituck-11

Second Team

Mid -- Alex Dundie, jr., Pleasantville-1

Mid -- Jess VanAllen, sr., Chatham-2

For -- Hayley George, jr., Voorheesville-2

Mid -- Mackenzie Moore, jr., Cazenovia-3

For -- Katie Eaton, sr., Chenango Valley-4

Mid -- Anna Whitmore, sr., Dryden-4

Mid -- Bredyn Ordway, jr., Bath-5

GK -- Samantha Rollins, sr., Hornell-5

For -- Natalie Hojnacki, sr., Nardin Academy-CHSAA

For -- Christine Morano, sr., Highland-9

Mid -- Caitlin Flynn, sr., Southold/Greenport-11

Third Team

For -- Kelly Murphy, soph., Mechanicville-2

Mid -- Danielle Filbeck, jr., Broadalbin-Perth-2

Mid -- Christine Ryan, sr., Taconic Hills-2

For -- Kaitlin Robbins, jr., Watertown Immaculate Heart-3

For -- Chelsea Berry, sr., Lowville-3

Mid -- Jacqui Fritsch, jr., Binghamton Seton-4

For -- Jessica Bush, jr., Dryden-4

Mid -- Jenny Mauro, sr., Hornell-5

For -- Mona Lekaj, sr., Wheatley-8

M/F --  Jenn Nichols, sr., Potsdam-10

For -- Natasha Davis, sr., Center Moriches-11

Fourth Team

Def -- Laura Finan, sr., Tamarac-2

Mid -- Ashley Hamel, jr., Schuylerville-2

Def -- Alex Dwyer, sr., Westhill-3

Def -- Megan Dumka, sr., Watertown Immaculate Heart-3

Mid -- Katie Walter, sr., Marcellus-3

Def -- Stephanie Hoffman, soph., Chenango Valley-4

GK -- Erika Puffer, sr., Unatego-4

For -- Katie Sieminski, sr., Greece Odyssey-5

For -- Leah Ponticello, jr., Buffalo Mt. St. Mary’s-CHSAA

For -- Kelsey Rdzanek, sr., Saranac Lake-7

Mid -- Caitlin Burke, jr., Center Moriches-11

 

CLASS C

First Team

For -- Heidi Reece, sr., Hoosick Falls-2

Mid -- Brenna Mereness, sr., Maple Hill-2

Mid -- Dana Hamm, sr., Middleburg-2

GK -- Jen McEachron, sr., Hoosick Falls-2

For -- Bre Nasypany, jr., Herkimer-3

Def -- Briana Turi, sr., Cooperstown-3

Mid -- Rachel Andres, sr., Honeoye-5

For -- Lisa Skeffington, jr., York-5

For -- Jacquie Bruckel, sr., Geneseo-5

For -- Theresa Space, sr., Florida-9

Mid -- Caroline Boneparth, sr., Woodmere-AIS

Second Team

Def -- Megan Fontecchio, sr.,  Rye Neck-1

Mid -- Su Griffin, sr., Galway-2

For -- Kelly Gannon, jr., Schoharie-2

For -- Nha Wright, jr., Duanesburg-2

For -- Jamie Ott, sr., Stillwater-2

For -- Anna Kieler, soph., Cooperstown-3

For -- Stacy Bruce, jr., Candor-4

For -- Bridgette Varin, jr., Wheatland-Chili-5

Mid -- Gabriella Palacio, soph., Harley-Allendale-Columbia-5

GK -- Alicia Wright, jr., York-5

Def -- Donna McCullough, jr., Florida-9

Third Team

Def -- Rachael Kuch, jr., Cooperstown-3

Mid -- Dana Leonard, sr., Cooperstown-3

Mid -- Katie Ahart, soph., Candor-4

For -- Erica Conte, jr., Caledonia-Mumford-5

Def -- Ann Dale, sr., York-5

Mid -- Marie Savage, jr., Lyons-5

Def -- Ali Tigh, sr., Portville-6

Def -- Jessie Doty, jr., Portville-6

Def -- Caitlin McCullough, soph., Tuxedo-9

Mid -- Brooke Sharpe, jr., Madrid-Waddington-10

Mid -- Siobhan Straub, jr., Riverhead Mercy-11

Fourth Team

For -- Lona Speidell, fr., Rye Neck-1

For -- Nicole Lonczak, sr., Hoosic Valley-2

Mid -- Morgan Burns, sr., Cambridge-2

Mid -- Angelica Martinez, jr., Hoosick Falls-2

For -- Amy O’Brien, sr., Walton-4

For -- Jenny Zagrodzki, sr., Lake Placid-7

For -- Lindsey Keyser, soph., AuSable Valley-7

Mid -- Jessica Lakis, soph., Chester-9

For -- Courtney Poirer, jr., Brushton-Moira-10

Mid -- Vanessa Andrews, soph., Stony Brook-11

Mid -- Deidre Harrington, soph., Port Jefferson-11

 

CLASS D

First Team

For -- Katrina Stauch, sr., New Lebanon-2

For -- Rachael Kohrs, sr., New Lebanon-2

For -- Nicole Hennings, sr., Poland-3

For -- Alexa Henderson, sr., Downsville-4

Mid -- Courtney Hoyt, sr., Downsville-4

GK -- Monica Nuzzo, jr., Downsville-4

For -- Megan Gee, jr., Arkport-5

For -- Leslie Foster, sr., Jasper-Troupsburg-5

Def -- Laura Ellis, jr., Arkport-5

For -- Mallory Morris, sr., Elizabethtown-Lewis-7

For -- Kristie LaBarre, sr., Chateaugay-10

Second Team

Def -- Shannon Neville, sr., Loudenville Christian-2

GK -- Kendra Thomson, jr., Doane Stuart-2

For -- Meagan Wademan, jr., Faith Heritage-3

For -- Jen Rutan, sr., McGraw-3

Mid -- Kelsey Allen, sr., Faith Heritage-3

For -- Courtney Adam, sr., Davenport-4

For -- Maria Arnot, sr., Milford-4

For -- Meghan Miller, sr., Genesee Valley-5

For -- Morgan Prentice, sr., Ellicottville-6

Def -- Chelsey Roblee, sr., Ellicottville-6

For -- Helen Giroux, jr., Chazy-7

Third Team

For -- Sara Hammons, sr., Northville

For -- Becky Roderick, sr., LaFargeville

For -- Tricia Sullivan, sr., Copenhagen

M/D -- Jessica Laing, sr., South Kortright

Def -- Alana Henderson, sr., Downsville

Mid -- Alison Rickert, sr., Fillmore

Mid -- Lisa Ellison, sr., Whitesville

For -- Jacy Lipowicz, jr., North Collins

For -- Rianne Fletcher, jr., Lisbon

For -- Natalie Sykes, sr., Edwards-Knox

Mid -- Niki Perkins, sr., Parishville-Hopkinton


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 9/24: Lourdes pulls upset of No. 1 Somers
  • 9/23: Pittsford downs Victor in football
  • 9/23: Sec. 5 soph already at 144 career goals
  • 9/22: Schalmont girls win, improve to 9-0
  • 9/21: Lake George boys defeat Fort Ann
  • 9/20: F-M, Scarsdale score soccer upsets
  • 9/19: Victor upsets Churchville in soccer
  • 9/17: 3 schools sweep on state XC course
  • 9/17: Mourning RB shines for Centereach
  • 9/16: Sec. 1 school forfeits homecoming game
  • 9/16: Ossining coach's gamble pays off
  • 9/15: Tupper Lake calls off Week 3 game
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com