New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls outdoor track
2018 NYSPHSAA championships
At Cicero-North Syracuse


Girls 100 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: S 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: M 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Lanae-Tava Thomas         12 Rush-Henrietta-1         11.68Q  2.7  1 
  2 Kahniya James              9 Lockport-1               12.08Q  1.5  3 
  3 Toshel Goffe              11 Paul Robeson-1           12.09Q  3.0  2 
  4 Tia Jones                 11 Vestal-1                 12.11Q  3.0  2 
  5 Jada Obie                 12 Hauppauge-1              12.14Q  2.7  1 
  6 Imani Gray                12 Elmont-1                 12.25Q  1.5  3 
  7 Chibugo Obichere          11 VS South-1               12.21q  2.7  1 
  8 Kayla Meade               12 Cornwall-1               12.22q  3.0  2 
  9 Markira Garner             9 McKinley-1               12.26   3.0  2 
 10 Samara Herzog             11 Kingston-1               12.38   1.5  3 
 11 Zhanna Green              11 St.John the Bap1         12.40   1.5  3 
 12 Yesenia Andrews           10 Spr. Gardens-1           12.41   2.7  1 
 13 Chriselee Hendricks       12 Spring Valley-1          12.42   2.7  1 
 14 Stefani Teglash           11 Penfield-1               12.43   3.0  2 
 15 Akajia Atkins             12 Copiague-1               12.47   1.5  3 
 16 Marissa Baskin            11 Liverpool-1              12.50   2.7  1 
 17 Jamika Hypolite           12 Mount Vernon-1           12.51   3.0  2  12.502
 18 Lydia Ware                10 Averill Park-1           12.51   1.5  3  12.504
 19 Hayley Castagnier         11 Massena-1                13.10   3.0  2 
 20 Jecholiah Stephenson      11 Vestal-1                 13.97   2.7  1 
 
Girls 100 Meter Dash Division 1
=====================================================================
State Record: S 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: M 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Lanae-Tava Thomas         12 Rush-Henrietta-1         11.65   1.6 
  2 Jada Obie                 12 Hauppauge-1              12.20   1.6 
  3 Tia Jones                 11 Vestal-1                 12.23   1.6 
  4 Imani Gray                12 Elmont-1                 12.26   1.6 
  5 Toshel Goffe              11 Paul Robeson-1           12.28   1.6 
  6 Kahniya James              9 Lockport-1               12.29   1.6 
  7 Kayla Meade               12 Cornwall-1               12.36   1.6 
  8 Chibugo Obichere          11 VS South-1               12.53   1.6 
 
Girls 200 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: S 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: M 23.42  6/10/2017   Lanae-Tava Thomas, Rush-Henrietta           
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Lanae-Tava Thomas         12 Rush-Henrietta-1         23.64Q  3.1  1 
  2 Kahniya James              9 Lockport-1               24.66Q  2.7  3 
  3 Jenna Crean               11 Orchard Park-1           24.71Q  4.4  2 
  4 Kassidy Frankson          10 Dewitt Clinton-1         24.67Q  3.1  1 
  5 Dana Cerbone              12 Middle Country-1         24.89Q  4.4  2 
  6 Jada Obie                 12 Hauppauge-1              24.96Q  2.7  3 
  7 Imani Gray                12 Elmont-1                 24.99q  2.7  3 
  8 Tia Jones                 11 Vestal-1                 25.05q  3.1  1 
  9 Toshel Goffe              11 Paul Robeson-1           25.15   4.4  2 
 10 Kayla Meade               12 Cornwall-1               25.16   2.7  3 
 11 Brianna Harris            12 Elmont-1                 25.42   3.1  1 
 12 Ivana Lopez               12 North Rockland-1         25.57   4.4  2 
 13 Camryn Beckford           10 Kellenberg-1             25.63   3.1  1 
 14 Kiari Hameed              11 Corcoran-1               25.73   2.7  3 
 15 Steffany Batista          12 Ramapo-1                 25.76   4.4  2 
 16 Jecholiah Stephenson      11 Vestal-1                 25.87   2.7  3 
 17 Brenda Santana            12 Amsterdam-1              26.23   4.4  2 
 
Girls 200 Meter Dash Division 1
=====================================================================
State Record: S 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: M 23.42  6/10/2017   Lanae-Tava Thomas, Rush-Henrietta           
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Lanae-Tava Thomas         12 Rush-Henrietta-1         24.10   1.3 
  2 Jenna Crean               11 Orchard Park-1           24.31   1.3 
  3 Kassidy Frankson          10 Dewitt Clinton-1         24.86   1.3 
  4 Dana Cerbone              12 Middle Country-1         24.94   1.3 
  5 Imani Gray                12 Elmont-1                 25.10   1.3 
  6 Tia Jones                 11 Vestal-1                 25.29   1.3 
  7 Jada Obie                 12 Hauppauge-1              26.12   1.3 
 -- Kahniya James              9 Lockport-1                 DNS   1.3 
 
Girls 400 Meter Dash Division 1
===================================================================
State Record: S 51.04  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
 Meet Record: M 52.69  6/12/2015   Sammy Watson, Rush-Henrietta-1              
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Paris Peoples             12 Cardozo-1                55.77   2 
  2 Jenna Crean               11 Orchard Park-1           56.40   2 
  3 Bria Oatman               11 Middletown-1             56.86   2 
  4 Brianna Brown              9 Dewitt Clinton-1         57.28   2 
  5 Maritza Blanchard         12 Middle Country-1         57.39   2 
  6 Lauren Santiago           11 Amsterdam-1              57.42   1 
  7 Gabrielle Buissereth      12 Kellenberg-1             58.31   1 
  8 Nia Singer                12 Bay Shore-1              58.43   2 
  9 Linise Greene             10 New Rochelle-1           58.67   1 
 10 Maxana Grubb              10 Amherst-1                58.98   2 
 11 Tori Daniels               7 VS North-1               59.35   1 
 12 Jaelyn Howard             11 Corcoran-1               59.73   1 
 13 Farrah Miller             11 White Plains-1         1:00.58   2 
 14 Jayla Skeete              10 Corning-1              1:01.17   1 
 15 Elizabeth Sagan            9 Brockport-1            1:01.52   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: S 13.45  5/29/2016   Alyssa Sandy, Paul Robeson                  
 Meet Record: M 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Sophia Myers              12 Queens HS Teach1         13.97Q  0.2  1 
  2 Chibugo Obichere          11 VS South-1               14.33Q  3.3  2 
  3 Indya Richards            11 Gates-Chili-1            14.46Q  0.2  1 
  4 Gabby Stanavich           11 Amsterdam-1              14.61Q  3.3  2 
  5 Trinity Smith             12 St. Francis-1            14.78q  0.2  1 
  6 Anaya Dees                10 Hilton-1                 14.87q  3.3  2 
  7 Samara Herzog             11 Kingston-1               15.16q  3.3  2 
  8 Isabel Caprood            12 Queensbury-1             15.17q  0.2  1 
  9 Arianna Mcleod            11 Longwood-1               15.19   0.2  1 
 10 Christina Wende           12 Kenmore West-1           15.25   0.2  1 
 11 Lisa Jacobsen             12 Monroe-Woodbury1         15.26   0.2  1 
 12 Kiari Hameed              11 Corcoran-1               15.54   3.3  2 
 13 Anya Alfonsetti            9 Union Endicott-1         16.69   3.3  2 
 14 Hayley Castagnier         11 Massena-1                17.28   0.2  1 
 15 Kiera Hughes              12 Ward Melville-1          21.76   3.3  2 
 -- Brittney James            11 New Rochelle-1             DNF   3.3  2 
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 1
=====================================================================
State Record: S 13.45  5/29/2016   Alyssa Sandy, Paul Robeson                  
 Meet Record: M 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Sophia Myers              12 Queens HS Teach1         13.86  -0.2 
  2 Chibugo Obichere          11 VS South-1               14.37  -0.2 
  3 Trinity Smith             12 St. Francis-1            14.53  -0.2 
  4 Indya Richards            11 Gates-Chili-1            14.61  -0.2 
  5 Gabby Stanavich           11 Amsterdam-1              14.79  -0.2 
  6 Anaya Dees                10 Hilton-1                 15.11  -0.2 
  7 Samara Herzog             11 Kingston-1               15.28  -0.2 
 -- Isabel Caprood            12 Queensbury-1                DQ  -0.2  No Attempt At Hurdle
 
Girls 400 Meter Hurdles Division 1
===================================================================
State Record: S 57.09  2007        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
 Meet Record: M 57.81  2008        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Vanessa Watson            11 Spencerport-1            59.46   2 
  2 Linesha Thompson          12 James Madison-1        1:01.78   2 
  3 Ellen Byrnes              12 Sacred Heart-1         1:03.85   2 
  4 Anna Rybczynski           11 W. Seneca West-1       1:03.87   2 
  5 Kaitlyn Famiglietti       12 Sachem East-1          1:04.34   2 
  6 Courtashia Felton         12 Hempstead-1            1:04.60   2 
  7 Gabby Griffin             12 Comsewogue-1           1:04.67   1 
  8 Julia Barker               9 Shaker-1               1:04.91   1 
  9 Lailah White              10 Paul Robeson-1         1:05.21   2 
 10 Caroline Reiner           11 North Shore-1          1:05.24   2 
 11 Gloria Kirkland           11 Newburgh-1             1:06.13   1  1:06.121
 12 Skylar Moreno             12 Clarkstown So.-1       1:06.13   1  1:06.130
 13 Justus Holden-Betts       11 Baldwinsville-1        1:07.62   1 
 14 Brianna Cadet             11 Union Endicott-1       1:10.86   1 
 15 Violet Reyes              10 Massena-1              1:11.13   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Division 1
===================================================================
State Record: S 46.06  2013        Medgar Evers                                
                       Thompson, Brown, Thompson-Charles, Baird          
 Meet Record: M 46.25  2014        Medgar Evers                                
                       B Thompson, M Brown, J Cameron, K Senior          
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Rush-Henrietta-1                                      46.89   2 
     1) Stephanie Nwachi 12             2) Jaelyn Davis 10                
     3) Oumou Donzo 9                   4) Lanae-Tava Thomas 12           
  2 William Floyd-1                                       47.47   2 
     1) Kylasia Bullard 10              2) Jade Foster 11                 
     3) Tatianna Kistner 9              4) Antoinette Miller 12           
  3 North Rockland-1                                      48.16   2 
     1) Jahlyah Goodbee 11              2) Sofia Houseman 12              
     3) Ivana Lopez 12                  4) Nadia Saunders 10              
  4 New Rochelle-1                                        48.19   2 
     1) River Sampson 8                 2) Jada Thompson 11               
     3) Arriana Crosswhite 10           4) Rammona Genus 11               
  5 Brentwood-1                                           48.29   2 
     1) Hillary Edwards 12              2) Alexia Mayo 12                 
     3) Angelique Palmer 12             4) Brianna Davis 10               
  6 Vestal-1                                              48.36   1 
     1) Jaz Fahrenkrug 11               2) Angelina Fahrenkrug 11         
     3) Jecholiah Stephenson 11         4) Tia Jones 11                   
  7 Christopher Columbus-1                                48.40   2 
     1) Dylann Core 12                  2) Dominique A. Jackson 12        
     3) Rori Lowe 11                    4) kiara Harris 12                
  8 Shenendehowa-1                                        48.70   2  48.694
     1) Alexandra Tudor 12              2) Samantha Ivey 10               
     3) Lauren Daigle 11                4) Kelly Hamlin 12                
  9 Elmont-1                                              48.70   1  48.698
     1) Israel Phillips 12              2) Zhaneia Thybulle 12            
     3) Brianna Harris 12               4) Imani Gray 12                  
 10 Middletown-1                                          48.87   1 
     1) Bria Oatman 11                  2) Itziar Declavijo 11            
     3) Mercedes Junior 12              4) De'ja Bowen 11                 
 11 Monroe-Woodbury-1                                     49.23   2 
     1) Rachel Gutierrez 12             2) Nia Slaughter 11               
     3) Jody Smith 11                   4) Kristin Lubeskie 12            
 12 Colonie-1                                             49.49   1 
     1) Tola Osipitan 11                2) Ianah Mackey 10                
     3) Corrine Jackson 9               4) Navi Shaw 11                   
 13 Lancaster-1                                           50.15   1 
     1) Brianna Grazen 10               2) alison Wojciechowski 10        
     3) Amanda Konieczny 10             4) Kendyl Kerner 9                
 14 West Genesee-1                                        50.47   1 
     1) Caitlin Mills 10                2) Amina Mambambu 12              
     3) Sandy Gardino 11                4) Megan Delia 12                 
 15 St. John the Baptist-1                                50.71   1 
     1) Ann-Isabelle Eustache 11        2) Zhanna Green 11                
     3) Kristin Hess 12                 4) Tiese Antitlus 11              
 
Girls 4x400 Meter Relay Division 1
===================================================================
State Record: S 3:39.77  2008        Boys & Girls                              
                         Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno               
 Meet Record: M 3:42.60  2011        Medgar Evers                              
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Rush-Henrietta-1                                    3:52.52   2 
     1) Milan Linzy 11                  2) Haley Riorden 11               
     3) Stephanie Nwachi 12             4) Lanae-Tava Thomas 12           
  2 Middle Country-1                                    3:52.92   2 
     1) Lexi Roth 12                    2) Jessica Faustin 10             
     3) Dana Cerbone 12                 4) Maritza Blanchard 12           
  3 Medgar Evers-1                                      3:54.17   2 
     1) Jasmin Muhammad Graham 10       2) Daniella Griffith 12           
     3) Tatyana Quinonez 12             4) Zakiya Scott 12                
  4 Monroe-Woodbury-1                                   3:55.65   2 
     1) Asya Jeune 11                   2) Kristin Lubeskie 12            
     3) Katie Conter 11                 4) Angela Iaccarino 12            
  5 New Rochelle-1                                      3:58.15   2 
     1) Olivia Morgan 12                2) Linise Greene 10               
     3) Sierra Perry 11                 4) Rammona Genus 11               
  6 Fayetteville-Manlius-1                              3:58.38   1 
     1) Fiona Mejico 9                  2) Cady Barns 12                  
     3) Phoebe White 10                 4) Susan Bansbach 11              
  7 Amsterdam-1                                         3:59.63   1 
     1) Brenda Santana 12               2) Gabby Stanavich 11             
     3) Olivia Lazarou 12               4) Lauren Santiago 11             
  8 St. Anthony's-1                                     3:59.97   1 
     1) Kelly Gaffney 12                2) Nyha Butler 10                 
     3) Sophia Lagana 12                4) Brianna Burkley 12             
  9 Freeport-1                                          4:00.01   2 
     1) Nakacee McNab 11                2) Alexandria Yarbrough 10        
     3) Enyero Omokeni 9                4) Lizbeth Marine 10              
 10 Corning-1                                           4:00.85   1 
     1) Jayla Skeete 10                 2) Elora Ferrie 10                
     3) Lindsey Butler 11               4) Cleo Baker 11                  
 11 Hempstead-1                                         4:01.81   2 
     1) Courtashia Felton 12            2) Lindsey Webb 10                
     3) Rene'e Newton 9                 4) Ayanna Higgins 12              
 12 Niskayuna-1                                         4:02.82   2 
     1) Megan Daviero 12                2) Zoe Harris 10                  
     3) Marissa Wise 9                  4) Kristina Koes 11               
 -- Lockport-1                                               DQ   1  1-2 Out of Zone
     1) Katie Pollock 12                2) Jada Fluellen 11               
     3) Alyssa Scheib 11                4) Kahniya James 9                
 
Girls Long Jump Division 1
===============================================================================
State Record: S    21-11  7/26/2017   Lanae-Tava Thomas, Rush-Henrietta        
 Meet Record: M 20-07.50  6/10/2017   Lanae-Tava Thomas, Rush-Henrietta        
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Nadia Saunders            10 North Rockland-1      19-02.25   3.2     5.84m 
     17-11.50(1.5) 18-00.50(1.4) 18-05(1.9) 16-06.25(1.9) 19-02.25(3.2) 18-05.25(2.0)
  2 Anaya Dees                10 Hilton-1              19-00.75   1.9     5.81m 
     18-03.75(2.8) 18-08.75(0.9) PASS      17-02.75(1.5) FOUL      19-00.75(1.9)
  3 Taylor Pannell            10 Pine Bush-1           18-09.50   3.4     5.72m 
     18-05.50(+0.0) FOUL      15-10(1.9) FOUL      18-09.50(3.4) FOUL     
  4 Alexandra Tudor           12 Shenendehowa-1        18-08.50   2.9     5.70m 
     18-06.50(1.4) 18-01(1.9) 18-02.50(1.4) 18-07(2.9) 18-08.50(2.9) FOUL     
  5 Ijeyikowoicho Onah        12 Ithaca-1              18-04.75   1.9     5.60m 
     18-00(+0.0) 16-11(+0.0) FOUL      FOUL      18-04.75(1.9) 16-04(2.0)
  6 Dieusi Armand             11 Westbury-1            18-02.50  +0.0     5.54m 
     18-02.50(+0.0) 17-04.25(1.6) 17-08.50(1.6) FOUL      17-05.50(1.2) 17-09(2.6)
  7 Mia Abulencia             12 HHH West-1            18-02.00   2.4     5.53m 
     FOUL      17-05.25(1.3) 18-02(2.4) FOUL      17-07.75(1.6) FOUL     
  8 Isabella Bruno            11 Guilderland-1         18-01.75   2.1     5.53m 
     16-11.25(3.3) FOUL      18-01.75(2.1) 17-01(+0.0) FOUL      17-03.50(3.9)
  9 Jamillyah Mallory         11 Amherst-1             17-10.50   2.0     5.44m 
     17-10.50(2.0) 16-09.50(2.7) 17-05.50(+0.0)           
 10 Alissa Braxton            10 Commack-1             17-10.25   1.6     5.44m 
     16-06.25(+0.0) 17-00(2.1) 17-10.25(1.6)            
 11 Faith Edwards             10 Young Women's-1       17-06.00   1.7     5.33m 
     16-06.50(+0.0) 17-01.50(1.8) 17-06(1.7)           
 12 Celine Cayo               11 Holy Trinity-1        17-00.00  +0.0     5.18m 
     17-00(+0.0) 16-03.25(+0.0) 16-04.25(2.1)            
 13 Sara Puskar               10 Orchard Park-1        16-08.75   0.8     5.09m 
     15-09(2.3) 16-07(3.1) 16-08.75(0.8)            
 14 Marissa Baskin            11 Liverpool-1           16-01.00   2.1     4.90m 
     15-11.75(2.3) 15-09.75(2.2) 16-01(2.1)            
 -- Jummie Akinwunmi          12 Beacon-1                  FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 
Girls Triple Jump Division 1
===============================================================================
State Record: S 42-01.25  4/23/2015   Marie-Josee Ebwea-Bile, Benjamin Cardozo 
 Meet Record: M 41-04.25  1999        Jodi Schlesinger, Clarkstown South       
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Alexandra Tudor           12 Shenendehowa-1        39-06.50   1.5    12.05m 
     37-08.25(0.2) 37-04.50(+0.0) FOUL      39-01.25(0.8) 39-06.50(1.5) FOUL     
  2 Kaylah Britt              11 William Floyd-1       38-11.50   2.3    11.87m 
     FOUL      35-06.25(+0.0) 38-08.25(2.2) 36-08.50(1.7) 38-11.50(2.3) 38-11.25(1.6)
  3 Isabella Bruno            11 Guilderland-1         38-04.75   1.6    11.70m 
     37-00.75(-0.5) 37-08(+0.0) 37-07.50(2.3) 37-11.50(0.3) 38-04.75(1.6) 38-01(+0.0)
  4 Christina Wende           12 Kenmore West-1        38-02.25   1.6    11.63m 
     38-02.25(1.6) 36-06.50(+0.0) 37-01.25(2.2) 38-01.75(2.3) 37-01.25(+0.0) 38-01.25(+0.0)
  5 Mikhelia Griffith         11 Dewitt Clinton-1      38-02.00   1.0    11.63m 
     37-04.50(+0.0) 35-09.75(+0.0) 36-09.75(1.1) FOUL      38-02(1.0) FOUL     
  6 Marie-Claire Etong Ntong  10 Taft EC-1             37-10.75   3.0    11.55m 
     36-00(0.8) 37-06.25(1.0) 37-09.50(+0.0) 37-10.75(3.0) 37-06(1.1) 35-03(+0.0)
  7 Chiamaka Odenigbo         10 New Rochelle-1        37-06.75   3.0    11.44m 
     36-07(+0.0) 36-07.25(0.3) 37-06.50(2.0) 36-10.75(1.1) 35-09.25(2.2) 37-06.75(3.0)
  8 Anaya Dees                10 Hilton-1              37-06.25  +0.0    11.43m 
     37-06.25(+0.0) 37-05(+0.0) 35-02.25(1.9) 33-06(0.1) 35-11.50(0.6) FOUL     
  9 Bryanna Holguin           11 Connetquot-1          37-04.25  +0.0    11.38m 
     36-05.75(0.5) 37-04.25(+0.0) FOUL                 
 10 Libby Gressin             11 John Jay CR-1         37-01.25   0.2    11.30m 
     FOUL      37-01.25(0.2) 36-06.75(2.3)            
 11 Amanda Belgrave           12 Farmingdale-1         36-08.75  +0.0    11.19m 
     FOUL      FOUL      36-08.75(+0.0)           
 12 Dieusi Armand             11 Westbury-1            36-08.00  +0.0    11.17m 
     FOUL      36-08(+0.0) FOUL                 
 13 Jamillyah Mallory         11 Amherst-1             36-06.50  +0.0    11.13m 
     36-06.50(+0.0) FOUL      35-04(2.7)            
 14 Emily Gerdin              11 Washingtonville1      36-03.00  +0.0    11.04m 
     35-06.50(+0.0) 36-03(+0.0) 35-09.75(1.1)            
 15 Brooke Blaisdell           9 Cicero-NS-1           35-11.50   0.8    10.96m 
     33-07.50(+0.0) FOUL      35-11.50(0.8)            
 16 Taylor Pannell            10 Pine Bush-1           35-10.50  +0.0    10.93m 
     35-10.50(+0.0) 35-10(0.5) 35-01.50(2.9)            
 17 Melissa Carden            10 Vestal-1              34-07.50  +0.0    10.55m 
     34-00.75(+0.0) 34-07.50(+0.0) 34-04.25(+0.0)            
 18 Sierra Davis              10 Cicero-NS-1           34-07.00   1.4    10.54m 
     34-07(1.4) FOUL      FOUL                 
 
Girls Shot Put Division 1
==========================================================================
State Record: S 50-07.50  6/2/2016    Alexis Daniels, Binghamton               
 Meet Record: M    48-03  2009        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Amy Alagor                12 Columbus-1            41-00.25     12.50m 
      36-06.25  39-06.25  FOUL  FOUL  37-05.25  41-00.25
  2 Sarah Crockett            11 Rome-1                39-11.75     12.18m 
      36-03.25  38-06.50  35-00  37-04.75  36-02.50  39-11.75
  3 Lindsay Johnson           12 Rush-Henrietta-1      37-08.50     11.49m 
      36-06  FOUL  34-05.25  32-11.75  37-08.50  37-06
  4 Natya Glasco              11 Roslyn-1              37-05.25     11.41m 
      35-01.75  34-11  35-11.25  37-05.25  35-09.75  34-07.75
  5 Lynne Gbadamosi           12 Deer Park-1           37-02.00     11.32m 
      37-02  36-03  34-11.50  35-07.25  FOUL  35-01.50
  6 Monica Reyes              11 Kingston-1            36-08.50     11.18m 
      35-05.50  FOUL  FOUL  36-08.50  FOUL  35-05.75
  7 Kalena Yearwood           11 Ithaca-1              36-05.75     11.11m 
      35-07.25  36-05.75  33-06  FOUL  36-04.50  FOUL
  8 Kyria Moore               12 Copiague-1            35-08.50     10.88m 
      35-06.50  35-06.75  35-05.75  34-11.75  35-08.50  33-10.75
  9 Mikyla Rodgers            12 St. Anthony's-1       35-04.25     10.77m 
      34-06.75  35-04.25  FOUL            
 10 Juel Charles              11 VS North-1            34-09.75     10.61m 
      34-09.75  34-07.25  34-03.75            
 11 Shiana Galette            12 Ramapo-1              34-05.00     10.49m 
      29-06.50  34-04.25  34-05            
 12 Madelyn Harrison           8 Hamburg-1             33-08.75     10.28m 
      33-08.25  33-08.75  31-06.75            
 13 Journey Myricks           12 Shaker-1              32-08.00      9.95m 
      31-02.25  32-08  30-07.50            
 
Girls Discus Throw Division 1
==========================================================================
State Record: S 172-00  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
 Meet Record: M 166-05  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Imoniri Aghomon           12 Bay Shore-1             128-08     39.21m 
      128-08  120-08  124-06  112-10  FOUL  126-00
  2 Kira Lindner              10 Horace Greeley-1        124-11     38.07m 
      111-09  119-02  FOUL  114-10  124-11  120-07
  3 Addison Wolff             11 Ithaca-1                120-03     36.65m 
      110-10  111-08  115-03  FOUL  120-03  117-09
  4 Chidalu Anameze           11 Shenendehowa-1          120-02     36.62m 
      116-03  120-02  FOUL  118-11  113-07  FOUL
  5 Holly Charles             10 Paul Robeson-1          119-09     36.49m 
      115-11  104-04  98-08  FOUL  119-00  119-09
  6 Brittny Membreno          12 Massapequa-1            119-06     36.42m 
      116-08  FOUL  119-06  117-04  FOUL  107-11
  7 Katey Ringo               12 Rush-Henrietta-1        119-03     36.34m 
      106-02  119-03  FOUL  101-04  FOUL  FOUL
  8 Liz Manderson             11 Cornwall-1              117-03     35.73m 
      117-03  FOUL  FOUL  FOUL  111-09  FOUL
  9 Monique Hardy             10 Webster Thomas-1        113-02     34.49m 
      113-02  98-02  FOUL            
 10 Nina Senn                 12 East Islip-1            113-00     34.44m 
      104-05  113-00  101-09            
 11 Austyn Durham             12 Great Neck N.-1         111-01     33.85m 
      105-02  101-05  111-01            
 12 Sarah Crockett            11 Rome-1                  110-07     33.70m 
      110-07  107-04  90-09            
 13 Alexandria Criswell       12 Lockport-1              110-04     33.62m 
      108-04  FOUL  110-04            
 14 Journey Myricks           12 Shaker-1                108-10     33.17m 
      92-10  108-10  FOUL            
 15 Amy Alagor                12 Columbus-1              107-11     32.89m 
      FOUL  107-11  91-04            
 16 Litia Werner              11 Corning-1               102-03     31.16m 
      102-03  FOUL  FOUL            
 17 Sarah Lavalley            12 Liverpool-1             101-03     30.86m 
      101-03  96-05  FOUL            
 18 Mickaylah Desormeaux      11 Sacred Heart-1           83-06     25.45m 
      83-06  FOUL  FOUL            
 
Girls 100 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: S 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: M 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jayla Moss                11 Cheektowaga-2            12.21Q  2.0  2 
  2 Miquela Hunter             9 Olmsted-2                12.24Q  1.0  1 
  3 Nazjahe Boswell           12 World of Inq.-2          12.31Q  2.6  3 
  4 Natalie Ricci             12 Cohoes-2                 12.36Q  2.6  3 
  5 Ava McLeod                12 Sullivan West-2          12.37Q  2.0  2 
  6 Treanna Blenman           10 Greece Odyssey-2         12.40Q  1.0  1 
  7 Gianna McGowan             9 Island Trees-2           12.41q  1.0  1 
  8 Sadé Greenidge            10 Poly Prep-2              12.51q  2.0  2 
  9 Nia Givan                  8 Putnam Valley-2          12.56   2.0  2 
 10 Julia Oglesby             12 Unadilla Valley2         12.60   2.6  3 
 11 Medina Walters            11 Rondout Valley-2         12.64   2.6  3 
 12 Daly Dedyo                10 Albertus Mag-2           12.69   2.6  3 
 13 Jalynn Sharp              12 John Glenn-2             12.70   2.0  2 
 14 Chynna Lockenwitz         12 Taconic Hills-2          12.73   1.0  1 
 15 Alyssa Waters             12 Beekmantown-2            12.79   2.6  3 
 16 Fannie Kumeh              10 Inst. of Tech-2          12.87   2.0  2 
 17 Breanna Sprague           12 Franklin Acad-2          13.28   1.0  1 
 -- Shemayah William          10 Nazareth-2                 DNS   1.0  1 
 
Girls 100 Meter Dash Division 2
=====================================================================
State Record: S 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: M 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Jayla Moss                11 Cheektowaga-2            12.31  +0.0 
  2 Ava McLeod                12 Sullivan West-2          12.47  +0.0 
  3 Natalie Ricci             12 Cohoes-2                 12.50  +0.0 
  4 Nazjahe Boswell           12 World of Inq.-2          12.52  +0.0 
  5 Gianna McGowan             9 Island Trees-2           12.63  +0.0 
  6 Sadé Greenidge            10 Poly Prep-2              12.65  +0.0 
  7 Treanna Blenman           10 Greece Odyssey-2         12.66  +0.0 
  8 Miquela Hunter             9 Olmsted-2                13.41  +0.0 
 
Girls 200 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: S 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: M 23.42  6/10/2017   Lanae-Tava Thomas, Rush-Henrietta           
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Natalie Ricci             12 Cohoes-2                 25.27Q  2.3  1 
  2 Miquela Hunter             9 Olmsted-2                25.42Q  2.7  2 
  3 Gianna McGowan             9 Island Trees-2           25.47Q  2.3  1 
  4 Taylor Hunter             12 Tapestry-2               25.60Q  2.7  2 
  5 Ava McLeod                12 Sullivan West-2          25.73q  2.3  1 
  6 MacKenzie Mix              9 Camden-2                 25.88q  2.3  1 
  7 Sadé Greenidge            10 Poly Prep-2              25.95q  2.7  2 
  8 Nazjahe Boswell           12 World of Inq.-2          26.03q  2.3  1 
  9 Daly Dedyo                10 Albertus Mag-2           26.07   2.7  2 
 10 Janee' Patterson          11 Bshp Loughlin-2          26.26   2.3  1 
 11 Amberlyn Robertson        11 Sherburne-2              26.29   2.7  2 
 12 Jalynn Sharp              12 John Glenn-2             26.39   2.3  1 
 13 Alyssa Waters             12 Beekmantown-2            26.53   2.7  2 
 14 Dolce McPherson            9 Fallsburg-2              26.72   2.7  2 
 15 Ciara Spicer              12 Gouverneur-2             27.08   2.3  1 
 16 Keziah Dick               10 Johnson City-2           27.53   2.7  2 
 
Girls 200 Meter Dash Division 2
=====================================================================
State Record: S 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: M 23.42  6/10/2017   Lanae-Tava Thomas, Rush-Henrietta           
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Natalie Ricci             12 Cohoes-2                 25.43  -0.5 
  2 Taylor Hunter             12 Tapestry-2               25.79  -0.5 
  3 Nazjahe Boswell           12 World of Inq.-2          26.00  -0.5 
  4 MacKenzie Mix              9 Camden-2                 26.17  -0.5 
  5 Gianna McGowan             9 Island Trees-2           26.22  -0.5 
  6 Sadé Greenidge            10 Poly Prep-2              26.30  -0.5 
  7 Ava McLeod                12 Sullivan West-2          26.44  -0.5 
 -- Miquela Hunter             9 Olmsted-2                  DNS  -0.5 
 
Girls 400 Meter Dash Division 2
===================================================================
State Record: S 51.04  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
 Meet Record: M 52.69  6/12/2015   Sammy Watson, Rush-Henrietta                
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Miquela Hunter             9 Olmsted-2                57.33   2 
  2 Anna Flaitz               12 Hornell-2                57.53   2 
  3 Aubrey Runkle              9 Wayne-2                  57.66   2 
  4 Claudia Iannelli          11 Poly Prep-2              57.77   2 
  5 Eve Balseiro              10 Bronxville-2             57.90   2 
  6 Samantha Shea             12 Starpoint-2              58.34   2 
  7 Zoe Maxwell               12 Irvington-2              58.43   2 
  8 Emily Brown               11 Downsville-2             58.76   2 
  9 Stephanie Cassens         12 Rhinebeck-2              58.98   1 
 10 Mia D'Ambrosio            10 Schalmont-2              59.58   1 
 11 MacKenzie Mix              9 Camden-2                 59.64   1 
 12 Ellie Fox                 11 CS Harbor-2            1:00.11   1 
 13 Alanni Cannon              9 SJ Brooklyn-2          1:00.20   1 
 14 Edina Cecunjanin          11 Saranac Lake-2         1:01.18   1 
 15 Olivia Kneski             12 Mercy (LI)-2           1:01.54   1 
 16 Luca Pecora                9 Potsdam-2              1:01.55   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: S 13.45  5/29/2016   Alyssa Sandy, Paul Robeson                  
 Meet Record: M 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Ama Boham                 11 Ichabod Crane-2          14.84Q  2.5  1 
  2 Lydia Lanski              12 Fredonia-2               15.11Q  1.9  2 
  3 Marissa Klimczak          10 Pioneer-2                15.61Q  1.9  2 
  4 Lucia D'Acchille          11 Greenwich-2              15.62Q  2.5  1 
  5 Ciarra Franz               9 Harley-A-C-2             15.69q  1.9  2 
  6 McKenna Cone              11 LeRoy-2                  15.76q  2.5  1 
  7 Leeann Redlo               8 Bayport-Blue Pt2         15.96q  1.9  2 
  8 Roxee Hughes              10 Clinton-2                16.24q  1.9  2 
  9 Rosalind Bendell          12 New Paltz-2              16.51   2.5  1 
 10 Mary Lynch                12 Oneonta-2                16.62   1.9  2 
 11 Grace Clark               11 Saranac Lake-2           16.92   2.5  1 
 12 Jasmyn Phillips            9 Hackley-2                16.95   1.9  2  16.948
 13 Courtney Martin           10 Island Trees-2           16.95   2.5  1  16.949
 14 Megan Bourgeois           12 Nanuet-2                 16.97   2.5  1 
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 2
=====================================================================
State Record: S 13.45  5/29/2016   Alyssa Sandy, Paul Robeson                  
 Meet Record: M 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Ama Boham                 11 Ichabod Crane-2          14.69   0.8 
  2 Lydia Lanski              12 Fredonia-2               15.15   0.8 
  3 Ciarra Franz               9 Harley-A-C-2             15.51   0.8 
  4 Lucia D'Acchille          11 Greenwich-2              15.70   0.8 
  5 Marissa Klimczak          10 Pioneer-2                15.83   0.8 
  6 McKenna Cone              11 LeRoy-2                  16.42   0.8 
  7 Leeann Redlo               8 Bayport-Blue Pt2         16.48   0.8 
  8 Roxee Hughes              10 Clinton-2                19.71   0.8 
 
Girls 400 Meter Hurdles Division 2
===================================================================
State Record: S 57.09  2007        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
 Meet Record: M 57.81  2008        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Kayleigh Robinson         11 Mount Sinai-2          1:03.03   3 
  2 Adia Palmer               10 Bshp Loughlin-2        1:03.32   3 
  3 Mia Grasso                12 Skaneateles-2          1:03.55   3 
  4 Payton Rowe               11 Springville-2          1:04.83   3 
  5 Emmeline MacPherson       11 Clinton-2              1:05.32   3 
  6 Sam Becker                11 Sullivan West-2        1:05.33   2 
  7 Abigail Gottung           11 Johnstown-2            1:06.14   3 
  8 Katie Gawronski           10 Norwich-2              1:06.38   2 
  9 Maggie McAllister         12 Wayland-Cohctn.2       1:06.45   3 
 10 Marina Iodice             12 Albertus Mag-2         1:07.11   2 
 11 Marissa Klimczak          10 Pioneer-2              1:07.35   3 
 12 Erin Clinton              12 Pearl River-2          1:08.96   2 
 13 Katelyn Burger            10 Palmyra-Macedon2       1:09.43   2 
 14 Madison Grimone           12 Saranac Lake-2         1:10.53   1 
 15 Katharine Sorensen        10 Trinity School-2       1:11.30   1 
 16 Luca Pecora                9 Potsdam-2              1:11.33   1 
 17 Julia Schriefer            8 Wheatley-2             1:11.71   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Division 2
===================================================================
State Record: S 46.06  2013        Medgar Evers                                
                       Thompson, Brown, Thompson-Charles, Baird          
 Meet Record: M 46.25  2014        Medgar Evars                                
                       B Thompson, M Brown, J Cameron, K Senior          
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Tapestry Charter-2                                    48.86   2 
     1) Nevaeh Parker 8                 2) Taylor Hunter 12               
     3) Mirielle Ngoopos 12             4) Nia Stevens 11                 
  2 World of Inquiry-2                                    49.40   2 
     1) Chloe Henton 9                  2) Destiny Smith 11               
     3) Nazjahe Boswell 12              4) Zy'asia Session-Diggs 10       
  3 Skaneateles-2                                         49.71   2 
     1) Emme Conan 10                   2) Graeson Landsberg 10           
     3) Mia Grasso 12                   4) Maddie Peterson 12             
  4 Aquinas Institute-2                                   49.73   2 
     1) Oomarie Diggs 10                2) Travasia Singletary 12         
     3) Nia Williams-Mathews 10         4) Jenai Youmas 10                
  5 Rondout Valley-2                                      50.18   2 
     1) Lyric Coleman 11                2) Brianna Kruchowy 10            
     3) Olivia Avello 11                4) Medina Walters 11              
  6 Cohoes-2                                              50.47   2 
     1) Hannah Ragule 10                2) Alexis Stratton 11             
     3) Caileigh Miron 10               4) Natalie Ricci 12               
  7 Malverne-2                                            50.84   1 
     1) Azia Rogers 11                  2) Yasmin Senior 10               
     3) Hope Matthews 12                4) Nya Cort 11                    
  8 Poly Prep-2                                           50.90   1 
     1) Caroline Iannelli 12            2) Claudia Iannelli 11            
     3) Isabel Bernieri 11              4) Sadé Greendige 10              
  9 Mattituck-2                                           51.15   1 
     1) Nikki Searles 9                 2) Bella Masotti 9                
     3) Miranda Annunziata 11           4) Meg Dinizio 12                 
 10 Norwich-2                                             51.16   1 
     1) Delilah Geislinger 12           2) Riley Marsh 11                 
     3) Hailey Colabelli 11             4) Caroline Stewart 12            
 11 Bronxville-2                                          51.19   1 
     1) Margot Richards 12              2) Amelia Koenig 8                
     3) Ava Downs 10                    4) Alisa Kanganis 10              
 12 Cleveland Hill-2                                      51.23   2 
     1) Jasmine Cosme 12                2) Amani Scott 11                 
     3) Skye Pratt 10                   4) Christina Funderburk 12        
 13 Hudson Falls                                          51.41   2 
     1) Autum Bryant 12                 2) Ashleigh Lacy 11               
     3) Emily Sherman 10                4) Kayleigh Lacy 11               
 14 Beekmantown-2                                         51.62   1 
     1) Kirsten Villemarie 12           2) Renee Wnuk 11                  
     3) Avery Durgan 10                 4) Alyssa Waters 12               
 15 Potsdam-2                                             51.75   1 
     1) Sophia Janoyan 10               2) Yvonshae Stevens 11            
     3) Grace Merchant 12               4) Lily Kenyon 12                 
 16 Cardinal O'Hara-2                                     52.77   1 
     1) Chalise Brundige 10             2) Olivia Harrington 9            
     3) Morgan Applegate 10             4) Alyssa Harrington 10           
 
Girls 4x400 Meter Relay Division 2
===================================================================
State Record: S 3:39.77  2008        Boys & Girls                              
                         Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno               
 Meet Record: M 3:42.60  2011        Medgar Evars                              
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bronxville-2                                        3:58.56   2 
     1) Eve Balseiro 10                 2) Rachael Peacock 11             
     3) Caroline Brashear 11            4) Laura Holland 12               
  2 Iroquois-2                                          3:59.71   2  3:59.703
     1) Kathryn Blair 12                2) Laina Caparaso 11              
     3) Logan Streety 10                4) Leah Streety 10                
  3 East Aurora-2                                       3:59.71   2  3:59.710
     1) Molly McLaughlin 12             2) Megan McLaughlin 8             
     3) Celia Cocca 9                   4) Maddie Mclaughlin 12           
  4 Letchworth-2                                        4:02.49   2 
     1) Brooke Hessel 11                2) Olivia Quartz 12               
     3) Kelsy Hastings 12               4) Rayna Fravel 12                
  5 Poly Prep-2                                         4:02.80   1 
     1) Claudia Iannelli 11             2) Shania Smith 11                
     3) Madison Stephenson 10           4) Sadé Greenidge 10              
  6 Rhinebeck-2                                         4:05.97   1 
     1) Stephanie Cassens 12            2) Elise Voorhis 10               
     3) Penelope Paldino 10             4) Daisy Gadsby 11                
  7 Cold Spring Harbor-2                                4:06.15   1 
     1) Ellie Fox 11                    2) Samantha Reim 11               
     3) Sarah DiMaio 10                 4) Emma Baudo 11                  
  8 Mount Sinai-2                                       4:07.84   2 
     1) Catherine Carillo 10            2) Heather Caputo 11              
     3) Aristea Franks 11               4) Kayleigh Robinson 11           
  9 South Lewis-2                                       4:10.92   1 
     1) Marsella Ventura 12             2) Alyssa Evans 12                
     3) Brooke Everson 11               4) Aaliyah Williams 10            
 10 Bishop Loughlin-2                                   4:11.50   2 
     1) Adia Palmer 10                  2) Janee' Patterson 11            
     3) Nosimat Salami 10               4) Jemeria Pantoon 10             
 11 Albertus Magnus-2                                   4:12.76   2 
     1) Marina Iodice 12                2) Daly Dedyo 10                  
     3) Mollie Moran 10                 4) Claire Gardner 9               
 12 Stillwater-2                                        4:13.56   1 
     1) Faith Sheehan 12                2) Avery Hebert 10                
     3) Brooke Pickett 11               4) Kyleigh Frank 10               
 13 Lansing-2                                           4:14.43   1 
     1) Catalina Zaloj 10               2) Destiny Little 11              
     3) Teresa Garcia 10                4) Catie Eisenhut 10              
 14 Saranac-2                                           4:15.24   1 
     1) Rebekah Hilpl 12                2) Heather Dutko 11               
     3) Mackenzie Converse 8            4) Kennedy Ubl 8                  
 15 Gouverneur-2                                        4:16.98   1 
     1) Ciara Spicer 12                 2) Elaina Porter 11               
     3) Kaydence Spicer 9               4) Riley Storrin 10               
 16 World of Inquiry-2                                  4:23.95   2 
     1) Chloe Henton 9                  2) Destiny Smith 11               
     3) Nazjahe Boswell 12              4) Zy'asia Session-Diggs 10       
 
Girls Long Jump Division 2
===============================================================================
State Record: S    21-11  7/26/2017   Lanae-Tava Thomas, Rush-Henrietta        
 Meet Record: M 20-07.50  6/10/2017   Lanae-Tava Thomas, Rush-Henrietta        
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Brittany Castelluccio     12 Fonda-F'ville-2       18-10.00   2.0     5.74m 
     17-00(2.0) 17-11(-2.2) 18-01.50(-2.7) 18-04.25(-2.5) 17-08.75(-1.5) 18-10(2.0)
  2 Olivia Chamberlain         9 Cobleskill-2          18-05.25  -2.0     5.61m 
     16-02.75(-1.9) 18-00.25(-2.5) 17-07.50(-3.0) 17-06.75(2.9) 18-00.75(-3.2) 18-05.25(-2.0)
  3 Kaitlyn Bonczyk           12 Wayne-2               18-04.00  -2.4     5.58m 
     17-03.25(0.9) 16-09.25(-1.6) 16-07.75(-3.2) 17-07.75(3.3) 18-04(-2.4) 17-02.50(-2.0)
  4 Caroline Stewart          12 Norwich-2             18-01.25  -1.3     5.51m 
     17-08.75(-1.8) 13-04(-1.6) 18-01.25(-1.3) 18-01(1.3) FOUL      FOUL     
  5 McKenna Cone              11 LeRoy-2               18-01.00  -2.4     5.51m 
     FOUL      17-05.50(-2.5) 17-11.50(-2.0) 17-07.25(-1.7) 18-01(-2.4) 17-09(-2.0)
  6 Julia Oglesby             12 Unadilla Valley2      17-09.00  -0.5     5.41m 
     16-10.50(-1.3) 17-09(-0.5) 17-04.50(-2.4) 17-00.50(-2.0) FOUL      17-05.25(1.9)
  7 Emilee Hanlon             12 Dunkirk-2             17-06.75  -2.0     5.35m 
     17-01.25(-2.3) 16-08.75(-1.7) 17-04.75(-1.2) 16-10.50(1.5) 17-00(-1.0) 17-06.75(-2.0)
  8 Sara O'Connor             12 Alden-2               17-03.75  -3.4     5.27m 
     16-08.50(-2.3) FOUL      17-03.75(-3.4) 15-07.75(3.1) 17-00.50(-2.8) 16-05.25(-1.9)
  9 Adia Palmer               10 Bshp Loughlin-2       17-00.50  -2.0     5.19m 
     FOUL      16-07(-1.9) 17-00.50(-2.0)            
 10 Philippa Kok              12 Trinity School-2      16-09.00  -1.3     5.10m 
     FOUL      FOUL      16-09(-1.3)            
 11 Julianna Cavanagh         12 Oneida-2              16-08.50  -1.4     5.09m 
     16-07.75(-1.6) 16-08.50(-1.4) FOUL                 
 12 Yilynn Yang               12 Ardsley-2             16-08.50  -1.8     5.09m 
     15-09.25(-1.0) 16-08.50(-1.8) FOUL                 
 13 Wenjing Chen              11 Bishop Grimes-2       16-02.75  -3.6     4.94m 
     16-02.75(-3.6) FOUL      FOUL                 
 14 Mia Lowery                12 Nanuet-2              16-01.25  -1.3     4.90m 
     15-04(-2.7) 15-11(-1.9) 16-01.25(-1.3)            
 15 Lauren Wilke              12 Bayport-Blue Pt2      15-11.50  -2.7     4.86m 
     15-04.75(-2.4) 15-11.50(-2.7) FOUL                 
 16 Yvonshae Stevens          11 Potsdam-2             15-10.00  -2.4     4.82m 
     FOUL      15-08.50(-3.7) 15-10(-2.4)            
 17 Acinel Bruce              12 Ellenville-2          15-08.25  -1.5     4.78m 
     14-05.25(-1.2) 15-08.25(-1.5) 15-02.50(-1.7)            
 18 Sue Sivakumaran           12 Plattsburgh-2         15-01.25  -3.5     4.60m 
     15-01.25(-3.5) 14-05.75(-1.8) 14-11.25(-1.4)            
 19 Shyla Burrell             11 W. Hempstead-2        14-00.00  -1.8     4.26m 
     13-07.25(-2.2) 13-11.25(-1.8) 14-00(-1.8)            
 
Girls Triple Jump Division 2
===============================================================================
State Record: S 42-01.25  4/23/2015   Marie-Josee Ebwea-Bile, Benjamin Cardozo 
 Meet Record: M 41-04.25  1999        Jodi Schlesinger, Clarkstown South       
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kaitlyn Bonczyk           12 Wayne-2               38-02.25  -0.7    11.63m 
     FOUL      36-05.25(-0.8) 37-01.50(-2.6) 36-04.50(-0.9) FOUL      38-02.25(-0.7)
  2 Zoe Maxwell               12 Irvington-2           38-00.75  -1.9    11.60m 
     FOUL      36-09.25(-0.2) FOUL      36-07.75(-0.5) 37-03.25(-1.5) 38-00.75(-1.9)
  3 Tori Whimple              12 Maple Hill-2          38-00.00   0.1    11.58m 
     36-06.50(1.6) 36-00.50(1.2) 37-07.75(-2.3) 36-03(-2.6) 37-11.25(-0.5) 38-00(0.1)
  4 Rachel Sequeira           11 Honeoye Falls-2       37-09.50  -1.1    11.51m 
     35-02.50(2.8) 37-00.25(+0.0) 35-04.75(-2.4) FOUL      37-09.50(-1.1) FOUL     
  5 Caroline Stewart          12 Norwich-2             37-08.50  -1.9    11.49m 
     35-05.50(+0.0) 36-04.25(-0.3) 36-06.75(-1.9) FOUL      36-03(-1.7) 37-08.50(-1.9)
  6 Julianna Cavanagh         12 Oneida-2              37-08.00  -1.2    11.48m 
     37-03.75(+0.0) 36-03.25(-0.3) 36-10.50(-0.5) 37-05.50(-2.1) 37-08(-1.2) 37-05(1.3)
  7 Ally Alvira               10 Cheektowaga-2         37-00.00  -1.4    11.27m 
     FOUL      FOUL      37-00(-1.4) FOUL      36-04.75(-1.4) FOUL     
  8 Brittany Castelluccio     12 Fonda-F'ville-2       36-05.75  -0.9    11.11m 
     FOUL      36-03.50(+0.0) 36-05.75(-0.9) 36-01.50(-1.7) FOUL      FOUL     
  9 Acinel Bruce              12 Ellenville-2          36-03.75  -1.3    11.06m 
     35-11.75(-1.9) 35-05.25(+0.0) 36-03.75(-1.3)            
 10 Sara Bartlett              9 Valhalla-2            36-00.75  -1.1    10.99m 
     33-05.75(-0.6) 36-00.75(-1.1) FOUL                 
 11 Shyla Burrell             11 W. Hempstead-2        35-08.25  -2.3    10.87m 
     32-08.75(+0.0) 34-05.50(+0.0) 35-08.25(-2.3)            
 12 Nina Cialone              10 Locust Valley-2       35-06.25  -3.6    10.82m 
     35-04.25(+0.0) 34-11.50(+0.0) 35-06.25(-3.6)            
 13 Mallorie Turner           11 Chenango Valley2      35-05.50  +0.0    10.80m 
     FOUL      35-05.50(+0.0) 35-04.50(-1.6)            
 14 Sarah Gunasekera          10 Mount Sinai-2         35-03.25  -1.4    10.75m 
     FOUL      35-03.25(-1.4) 34-05(-0.0)            
 15 Alyssa Harrington         10 Cardinal O'Hara2      35-02.00  -1.3    10.71m 
     35-02(-1.3) 33-10.50(+0.0) 33-09.75(-0.0)            
 16 Kiara Abbey                9 Hackley-2             33-04.25   0.6    10.16m 
     33-04.25(0.6) 32-07.25(+0.0) FOUL                 
 17 Ella Messner              11 Peru-2                33-03.25   NWI    10.14m 
     32-05.25(0.4) 33-00(-1.1) 33-03.25(-0.0)            
 18 Sophia Janoyan            10 Potsdam-2             32-07.00  +0.0     9.93m 
     32-07(+0.0) 31-06.50(+0.0) 32-04.75(-0.5)            
 
Girls Shot Put Division 2
==========================================================================
State Record: S 50-07.50  6/2/2016    Alexis Daniels, Binghamton               
 Meet Record: M    48-03  2009        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Samantha Morillo          12 Valhalla-2            44-10.25     13.67m 
      38-05  42-06.75  42-04.75  43-06.75  44-05  44-10.25
  2 Ashley Walsh              12 Bayport-Blue Pt2      42-08.75     13.02m 
      39-11  40-04.75  40-07.50  41-04.50  42-08.75  42-02.75
  3 Ashley Bosco              12 Solvay-2              42-06.75     12.97m 
      42-04  40-05.50  39-08.25  41-03.75  42-06.75  41-11.75
  4 Rachel Donner             12 Iroquois-2            42-01.00     12.82m 
      41-01.25  42-01  40-04  39-00.50  FOUL  37-02.75
  5 Jane Fahy                 12 Oriskany-2            39-08.25     12.09m 
      35-11.75  37-05.50  37-00.50  34-11.50  36-07  39-08.25
  6 Madison Krochina          12 Stillwater-2          38-02.50     11.64m 
      36-10.25  36-07.75  37-00.50  37-06  38-02.50  36-11.75
  7 Madison Offhaus           12 Warsaw-2              37-05.75     11.42m 
      36-05.75  35-06  37-05.75  35-10.25  FOUL  FOUL
  8 Maryam Akaic              11 Tapestry-2            36-08.50     11.18m 
      32-00.75  31-08  36-08.50  35-10.50  34-10.50  33-08.75
  9 Kaitlyn Conte             11 Marlboro-2            33-11.75     10.35m 
      31-11  33-03.50  33-11.75            
 10 Kat Furman                12 Saranac-2             33-08.25     10.26m 
      32-02  33-08.25  FOUL            
 11 Sanaa Shakwi              12 Masters School-2      33-02.75     10.12m 
      32-01.50  33-02.75  32-10.75            
 12 Alexis Lake               12 Malverne-2            32-09.00      9.98m 
      29-05  32-09  27-10.75            
 13 Molly Avolio              10 Unadilla Valley2      32-03.00      9.82m 
      31-03  28-05.25  32-03            
 14 Shea Warren               12 Park School-2         31-05.25      9.58m 
      30-10.50  31-00.25  31-05.25            
 15 Haley Raville             11 Franklin Acad-2       30-05.00      9.27m 
      29-10.50  29-00.25  30-05            
 
Girls Discus Throw Division 2
==========================================================================
State Record: S 172-00  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
 Meet Record: M 166-05  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Rachel Donner             12 Iroquois-2              138-04     42.16m 
      FOUL  138-04  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Samantha Morillo          12 Valhalla-2              133-00     40.53m 
      124-07  133-00  FOUL  FOUL  131-03  132-11
  3 Madison Krochina          12 Stillwater-2            123-04     37.59m 
      122-03  118-02  123-04  FOUL  FOUL  100-00
  4 Ashley Walsh              12 Bayport-Blue Pt2        122-08     37.38m 
      113-07  118-10  121-05  122-08  107-02  102-06
  5 Sanaa Shakwi              12 Masters School-2        119-08     36.47m 
      119-08  118-10  117-03  FOUL  99-11  112-07
  6 Madison Offhaus           12 Warsaw-2                112-03     34.21m 
      FOUL  105-00  FOUL  109-10  108-02  112-03
  7 Emma Kinnicutt            10 Wellsville-2            104-05     31.82m 
      87-04  FOUL  104-05  FOUL  96-08  97-04
  8 Abigail Santos            11 New Paltz-2             103-06     31.54m 
      94-04  99-02  103-06  100-09  FOUL  97-08
  9 Elle Nittinger            12 Waverly-2               102-10     31.34m 
      FOUL  88-06  102-10            
 10 Maddie Hoeth              11 Saranac-2                96-03     29.33m 
      FOUL  96-03  94-05            
 11 Tara Donahue              12 Island Trees-2           96-02     29.31m 
      FOUL  FOUL  96-02            
 12 Emma Bilinski             10 Dolgeville-2             91-02     27.78m 
      89-00  91-02  83-06            
 13 Shea Warren               12 Park School-2            89-09     27.35m 
      85-10  89-09  84-07            
 -- Alaina Elliot             10 Norwood-Norfolk2           DNS            
 
Girls 100 Meter Dash Championship
=====================================================================
State Record: S 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: M 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evars                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lanae-Tava Thomas         12 Rush-Henrietta-1         11.74  -1.3 
  2 Toshel Goffe              11 Paul Robeson-1           12.22  -1.3 
  3 Kayla Meade               12 Cornwall-1               12.31  -1.3 
  4 Jada Obie                 12 Hauppauge-1              12.33  -1.3 
  5 Jayla Moss                11 Cheektowaga-2            12.36  -1.3 
  6 Imani Gray                12 Elmont-1                 12.38  -1.3 
 -- Tia Jones                 11 Vestal-1                   DNS  -1.3 
 -- Kahniya James              9 Lockport-1                 DNS  -1.3 
 
Girls 200 Meter Dash Championship
=====================================================================
State Record: S 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: M 23.42  6/10/2017   Lanae-Tava Thomas, Rush-Henrietta           
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lanae-Tava Thomas         12 Rush-Henrietta-1         24.35  -1.8 
  2 Kassidy Frankson          10 Dewitt Clinton-1         24.92  -1.8 
  3 Jenna Crean               11 Orchard Park-1           25.05  -1.8 
  4 Dana Cerbone              12 Middle Country-1         25.33  -1.8 
  5 Imani Gray                12 Elmont-1                 25.48  -1.8 
  6 Natalie Ricci             12 Cohoes-2                 25.75  -1.8 
  7 Taylor Hunter             12 Tapestry-2               26.75  -1.8 
 -- Tia Jones                 11 Vestal-1                   DNS  -1.8 
 
Girls 400 Meter Dash Championship
================================================================
State Record: S 51.04  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
 Meet Record: M 52.69  6/15/2015   Sammy Watson, Rush-Henrietta                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Paris Peoples             12 Cardozo-1                55.02  
  2 Jenna Crean               11 Orchard Park-1           56.31  
  3 Maritza Blanchard         12 Middle Country-1         56.78  
  4 Brianna Brown              9 Dewitt Clinton-1         57.72  
  5 Bria Oatman               11 Middletown-1             57.95  
  6 Lauren Santiago           11 Amsterdam-1              58.54  
  7 Anna Flaitz               12 Hornell-2                58.75  
 -- Miquela Hunter             9 Olmsted-2                  DNS  
 
Girls 800 Meter Run Championship
===================================================================
State Record: S 1:59.51  2013        Mary Cain, Unattatched                    
 Meet Record: M 2:05.63  6/12/2015   Kamryn McIntosh, Suffern-1                
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Haley Riorden             11 Rush-Henrietta-1       2:09.86   2 
  2 Lindsey Butler            11 Corning-1              2:10.17   4 
  3 DeAnna Martin             11 VS South-1             2:10.67   3 
  4 Sarah Trainor             10 FDR-1                  2:11.00   3 
  5 Lily Flynn                11 Ursuline-1             2:11.15   4 
  6 Hali Ielfield             12 South Lewis-2          2:11.35   2 
  7 Caroline Timm             12 Lourdes-2              2:11.98   3 
  8 Hayleigh Palotti          12 Livonia-2              2:12.42   4 
  9 Molly McLaughlin          12 East Aurora-2          2:13.07   2 
 10 Maxana Grubb              10 Amherst-1              2:13.32   4 
 11 Reilly Siebert            12 Syosset-1              2:13.61   3 
 12 Ellen Byrnes              12 Sacred Heart-1         2:13.70   4 
 13 Sophia Muccini            10 Cardozo-1              2:13.88   2 
 14 Hannah Reale              12 Shenendehowa-1         2:13.99   4 
 15 Samantha Rutt             12 Ward Melville-1        2:14.07   3 
 16 Jessica Donald            12 Tully-2                2:14.21   2 
 17 Emily Young               12 West Genesee-1         2:14.50   3 
 18 Maureen Lewin             11 Kellenberg-1           2:14.83   4 
 19 Allyson Gaedje            12 Ward Melville-1        2:14.91   2 
 20 Kathryn Blair             12 Iroquois-2             2:15.37   2 
 21 Jade Sessions             12 Carmel-1               2:15.42   4 
 22 Kaitlyn Chandrika          9 Mount Sinai-2          2:15.59   1 
 23 Anna Rybczynski           11 W. Seneca West-1       2:15.62   3 
 24 Phoebe White              10 Fay.-Manlius-1         2:17.79   3 
 25 Juliana Geniti            12 Scotia-2               2:18.43   1 
 26 Lucinda Shotts            12 Packer-2               2:18.87   1 
 27 Kayla Schramm              8 Goshen-1               2:19.31   2 
 28 Alyssa Walker             10 Elmira ND-2            2:19.32   1 
 29 Tallula Gann              11 Sullivan West-2        2:19.94   1 
 30 Maddie Dinneen             8 Norwood-Norfolk2       2:23.55   1 
 31 Kirsten Villemarie        12 Beekmantown-2          2:25.40   1 
 32 Julia Schriefer            8 Wheatley-2             2:26.13   1 
 33 Jourdan Garnett            9 SJ Brooklyn-2          2:31.17   1 
 
Girls 1500 Meter Run Championship
===================================================================
State Record: S 4:04.62  2013        Mary Cain, Unattached                     
 Meet Record: M 4:17.84  2011        Mary Cain, Bronxville                     
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Katelyn Tuohy             10 North Rockland-1       4:14.45M  3 
  2 Reilly Siebert            12 Syosset-1              4:27.69   3 
  3 Lily Flynn                11 Ursuline-1             4:27.80   3 
  4 Caroline Timm             12 Lourdes-2              4:28.41   3 
  5 Hali Ielfield             12 South Lewis-2          4:28.50   3 
  6 Hayleigh Palotti          12 Livonia-2              4:34.22   3 
  7 Elizabeth Lucason          8 Camden-2               4:35.30   2 
  8 Carly Benson              12 West Genesee-1         4:36.50   3 
  9 Sarah Connelly            10 Mount Sinai-2          4:36.52   3 
 10 Dana Lynch                11 Middletown-1           4:38.46   2 
 11 Bailey Gostomski          12 Catt-L. Valley-2       4:39.83   2 
 12 Amelia Kokernak           12 Niskayuna-1            4:39.91   3 
 13 Catie Eisenhut            10 Lansing-2              4:40.08   2 
 14 Catherine Farrell         11 Smithtown East-1       4:40.17   2 
 15 Sierra Dinneen            10 Notre Dame Acad1       4:40.42   2 
 16 Sydney Nowicki             9 Lockport-1             4:41.26   2 
 17 Kylee Odell               10 Clymer-2               4:45.32   2 
 18 Shannon Trevor             9 Mercy-1                4:48.62   2 
 19 Alyssa Walker             10 Elmira ND-2            4:51.78   2 
 20 Isabel Stronski           10 Rye Country Day2       4:52.73   1 
 21 Samantha Woodworth         8 Horseheads-1           4:53.72   1 
 22 Grace Bessette            12 Canton-2               4:54.05   1 
 23 Abby Dolge                 8 Ichabod Crane-2        4:54.67   1 
 24 Sarah Keane                9 Seaford-2              4:59.20   1 
 25 Sierra Stacy              12 Ticonderoga-2          5:16.23   1 
 26 Valentina Arizzi          12 New Paltz-2            5:18.93   1 
 27 Jillian Phillips           9 Cardinal O'Hara2       5:29.75   1 
 -- Sophia Muccini            10 Cardozo-1                  DNS   2 
 
Girls 3000 Meter Run Championship
===================================================================
State Record: S 9:15.20  5/31/2018   Katelyn Touhy, North Rockland             
 Meet Record: M 9:16.63  2011        Aisling Cuffe, Cornwall                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Katelyn Tuohy             10 North Rockland-1       9:09.71S  2 
  2 Kelsey Chmiel             11 Saratoga-1             9:46.03   2 
  3 Sarah Connelly            10 Mount Sinai-2          9:52.24   2 
  4 Abigail Spiers            12 Niskayuna-1            9:52.64   2 
  5 Claire Walters            10 Fay.-Manlius-1         9:56.77   2 
  6 Samantha Law              12 Great Neck N.-1        9:59.30   2 
  7 Sydney Nowicki             9 Lockport-1            10:14.30   2 
  8 Dana Lynch                11 Middletown-1          10:15.30   2 
  9 Hannah Ielfield            9 South Lewis-2         10:17.68   2 
 10 Delia McDade Clay         11 Brighton-1            10:19.10   2 
 11 Maggie Maier              10 Sacred Heart-1        10:21.91   2 
 12 Zoe Cooper                10 Bronx Science-1       10:23.66   1 
 13 Megan McLaughlin           8 East Aurora-2         10:26.61   1 
 14 Riley Jones               12 Holland-2             10:27.25   2 
 15 Eva Borton                11 Clinton-2             10:27.57   1 
 16 Brynne Wright             10 Greenwich-2           10:28.34   1 
 17 Madison Klein             11 Horseheads-1          10:29.26   1 
 18 Roshni Singh              10 Bay Shore-1           10:29.32   2 
 19 Rachel Woodruff           10 Saranac-2             10:29.85   1 
 20 Kyra Guerci               11 Nanuet-2              10:38.62   1 
 21 Sarah Keane                9 Seaford-2             10:43.74   1 
 22 Brigid McCabe              9 ND of Manhattan2      10:46.25   1 
 23 Jennifer Callan           10 Rondout Valley-2      10:46.40   1 
 24 Jenna Denaver             10 Poly Prep-2           10:47.87   1 
 25 Pipher Reid                8 Chenango Forks-2      10:53.11   1 
 26 Arianna Whittaker         10 Canton-2              10:53.27   1 
 27 Casey Walike              10 Honeoye Falls-2       10:55.06   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles Championship
=====================================================================
State Record: S 13.45  5/29/2016   Alyssa Sandy, Paul Robeson                  
 Meet Record: M 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sophia Myers              12 Queens HS Teach1         13.96  -0.7 
  2 Chibugo Obichere          11 VS South-1               14.66  -0.7 
  3 Trinity Smith             12 St. Francis-1            14.68  -0.7 
  4 Indya Richards            11 Gates-Chili-1            14.82  -0.7 
  5 Gabby Stanavich           11 Amsterdam-1              15.06  -0.7 
  6 Ama Boham                 11 Ichabod Crane-2          15.41  -0.7 
  7 Lydia Lanski              12 Fredonia-2               15.82  -0.7 
  8 Anaya Dees                10 Hilton-1                 16.35  -0.7 
 
Girls 400 Meter Hurdles Championship
================================================================
State Record: S 57.09  2007        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
 Meet Record: M 57.81  2008        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Vanessa Watson            11 Spencerport-1            59.67  
  2 Linesha Thompson          12 James Madison-1        1:00.32  
  3 Ellen Byrnes              12 Sacred Heart-1         1:02.19  
  4 Mia Grasso                12 Skaneateles-2          1:03.04  
  5 Anna Rybczynski           11 W. Seneca West-1       1:03.17  
  6 Kayleigh Robinson         11 Mount Sinai-2          1:03.79  
  7 Adia Palmer               10 Bshp Loughlin-2        1:04.24  
  8 Kaitlyn Famiglietti       12 Sachem East-1          1:04.56  
 
Girls 2000 Meter Steeplechase Championship
===================================================================
State Record: S 6:29.56  2011        Brianna Nerud, North Shore                
 Meet Record: M 6:33.14  2011        Mary Kate Anselmini, Ward Melville        
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Aziza Chigatayeva         12 Brooklyn Tech-1        6:43.04   3 
  2 Brooke Rauber              9 Tully-2                6:45.34   3 
  3 Sarah Trainor             10 FDR-1                  6:47.78   3 
  4 Madison Neuner            11 Liverpool-1            6:51.25   3 
  5 Haleigh Morales           10 North Rockland-1       6:51.28   3 
  6 Mary Hennelly             10 Suffern-1              6:55.02   2 
  7 Mary Borkoski             11 Pearl River-2          6:57.15   3 
  8 Lauryn Heskin              9 Marymount-2            6:58.95   2 
  9 Kaitlyn Chandrika          9 Mount Sinai-2          7:01.26   3 
 10 Molly Ramirez             10 Sachem North-1         7:02.90   2 
 11 Faith DeMars              10 Ballston Spa-1         7:03.25   2 
 12 Nicole Abbondandelo       12 Huntington-1           7:03.43   2 
 13 Molly Fitzgibbons         10 Oswego-1               7:04.20   2 
 14 Emily Brown               10 Fredonia-2             7:06.93   2 
 15 Noreen Guilfoyle          12 Mount Sinai-2          7:07.25   2 
 16 Abby Gostomski            12 Catt-L. Valley-2       7:08.14   2 
 17 Madeleine Shellard        12 Irondequoit-1          7:10.18   2 
 18 Olivia Lovejoy            12 Elmira-1               7:10.39   2 
 19 Brynne Wright             10 Greenwich-2            7:10.88   2 
 20 Olivia Morganti           10 CBA-Syracuse-2         7:11.43   3 
 21 Lucy Hurt                 12 Port Washington1       7:12.35   2 
 22 Rachel Hirschkind         11 Monroe-Woodbury1       7:23.58   3 
 23 Marin Bogulski            10 Orchard Park-1         7:27.53   1 
 24 Giavanna Comerford         9 Notre Dame Acad1       7:30.87   1 
 25 Elise Lepage              10 Saranac-2              7:37.39   1 
 26 Clara Flores-Reineinger   12 Onteora-2              7:47.30   1 
 27 Molly Burdick             12 Johnson City-2         7:51.99   1 
 28 Ariana Noriega            10 Massena-1              7:53.60   1 
 29 Samantha Reim             11 CS Harbor-2            7:57.67   1 
 30 Grace Cummings            11 Gouverneur-2           7:58.20   1 
 31 Maci Nicholson            11 Penn Yan-2             8:04.51   1 
 32 Libby Benzer              12 St.Mary's Lan.-2       8:05.37   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Championship
================================================================
State Record: S 46.06  2013        Medgar Evers                                
                       O'Connor, Hastings, Gilchrist, Moorer             
 Meet Record: M 46.25  2014        Medgar Evers, Medgar Evers                  
                       B Thompson, M Brown, J Cameron, K Senior          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Rush-Henrietta-1                                      46.61  
     1) Stephanie Nwachi 12             2) Jaelyn Davis 10                
     3) Oumou Donzo 9                   4) Lanae-Tava Thomas 12           
  2 William Floyd-1                                       47.15  
     1) Kylasia Bullard 10              2) Jade Foster 11                 
     3) Tatianna Kistner 9              4) Antoinette Miller 12           
  3 North Rockland-1                                      48.28  
     1) Jahlyah Goodbee 11              2) Sofia Houseman 12              
     3) Ivana Lopez 12                  4) Nadia Saunders 10              
  4 New Rochelle-1                                        48.47  
     1) River Sampson 8                 2) Jada Thompson 11               
     3) Arriana Crosswhite 10           4) Rammona Genus 11               
  5 Brentwood-1                                           48.97  
     1) Deonna Beard 11                 2) Alexia Mayo 12                 
     3) Angelique Palmer 12             4) Brianna Davis 10               
  6 Shenendehowa-1                                        49.24  
     1) Alexandra Tudor 12              2) Samantha Ivey 10               
     3) Lauren Daigle 11                4) Kelly Hamlin 12                
  7 Vestal-1                                              51.36  
     1) Jaz Fahrenkrug 11               2) Angelina Fahrenkrug 11         
     3) Emily Xiao 11                   4) Melissa Carden 10              
 -- Christopher Columbus-1                                   DQ   2-3 Out of Zone
     1) Dylann Core 12                  2) Dominique A. Jackson 12        
     3) Rori Lowe 11                    4) kiara Harris 12                
 
Girls 4x400 Meter Relay Championship
================================================================
State Record: S 3:39.77  2008        Boys & Girls                              
                         Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno               
 Meet Record: M 3:42.60  2011        Medgar Evers                              
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Medgar Evers-1                                      3:50.50  
     1) Jasmin Muhammad Graham 10       2) Daniella Griffith 12           
     3) Tatyana Quinonez 12             4) Zakiya Scott 12                
  2 Rush-Henrietta-1                                    3:55.07  
     1) Milan Linzy 11                  2) Alliyah Allen 9                
     3) Stephanie Nwachi 12             4) Lanae-Tava Thomas 12           
  3 Fayetteville-Manlius-1                              3:56.68  
     1) Fiona Mejico 9                  2) Cady Barns 12                  
     3) Phoebe White 10                 4) Susan Bansbach 11              
  4 Middle Country-1                                    3:57.82  
     1) Lexi Roth 12                    2) Jessica Faustin 10             
     3) Dana Cerbone 12                 4) Maritza Blanchard 12           
  5 Monroe-Woodbury-1                                   3:59.39  
     1) Asya Jeune 11                   2) Kristin Lubeskie 12            
     3) Katie Conter 11                 4) Angela Iaccarino 12            
  6 New Rochelle-1                                      4:00.53  
     1) Olivia Morgan 12                2) Linise Greene 10               
     3) Sierra Perry 11                 4) Jhenne Joseph 11               
  7 Amsterdam-1                                         4:00.58  
     1) Brenda Santana 12               2) Gabby Stanavich 11             
     3) Olivia Lazarou 12               4) Lauren Santiago 11             
  8 Bronxville-2                                        4:03.52  
     1) Eve Balseiro 10                 2) Rachael Peacock 11             
     3) Caroline Brashear 11            4) Laura Holland 12               
 
Girls 4x800 Meter Relay Championship
===================================================================
State Record: S 8:46.98  2010        Fayetteville-Manlius                      
                         Luber, Sischo, Carter, Malone                     
 Meet Record: M 8:49.88  2010        Garden City                               
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Shenendehowa-1                                      8:55.04   2 
     1) Hannah Reale 12                 2) Jade Dennis 10                 
     3) Jada Dennis 10                  4) Olivia Lomascolo 12            
  2 Bronxville-2                                        9:07.52   2 
     1) Natalie Weiner 11               2) Patty Haggerty 11              
     3) Laura Holland 12                4) Caroline Brashear 11           
  3 Corning-1                                           9:09.17   2 
     1) Claire Mason 10                 2) Lindsey Butler 11              
     3) Jayla Skeete 10                 4) Cleo Baker 11                  
  4 Ursuline-1                                          9:09.80   2 
     1) Claire Wilson 10                2) Sarah Flynn 11                 
     3) Haley McLean 10                 4) Lily Flynn 11                  
  5 East Aurora-2                                       9:10.58   1 
     1) Ava Danieu 11                   2) Megan McLaughlin 8             
     3) Maggie McLaughlin 10            4) Molly McLaughlin 12            
  6 Ward Melville-1                                     9:11.52   2 
     1) Elizabeth Radke 10              2) Allyson Gaedje 12              
     3) Samantha Rutt 12                4) Samantha Sturgess 12           
  7 Carmel-1                                            9:12.16   2 
     1) Angela Castrovuovo 12           2) Kayla Sexton 12                
     3) Katie Turk 9                    4) Jade Sessions 12               
  8 Rush-Henrietta-1                                    9:16.11   2 
     1) Haley Riorden 11                2) Lily Oliver 11                 
     3) Monica Gregg 11                 4) Bailey Pierce 12               
  9 Sachem East-1                                       9:17.46   2 
     1) Bridget Abraldes 10             2) Shayna Arrigo 12               
     3) Melissa Merone 10               4) Lauren Trejo 9                 
 10 Mount Sinai-2                                       9:18.67   2 
     1) Isabella DiPalermo 10           2) Sarah Connelly 10              
     3) Kaitlyn Chandrika 9             4) Noreen Guilfoyle 12            
 11 Fayetteville-Manlius-1                              9:26.01   2 
     1) Grace Kaercher 9                2) Claire Walters 10              
     3) Rebecca Walters 12              4) Alex Villalba 12               
 12 Newburgh Free Academy-1                             9:26.63   1 
     1) Amilia Wise-sweat 9             2) Genesis Gonzalez 12            
     3) Alondra Cruz-Delgado 8          4) Sydney Reede 11                
 13 Tully-2                                             9:26.86   2 
     1) Alison Congellli 12             2) Jessica Donald 12              
     3) Gabby Moncada 12                4) Lily Fowler-Conner 9           
 14 Greenwich-2                                         9:27.33   1 
     1) Emma Cronin 10                  2) Quinn Collins 10               
     3) Emily Skiff 8                   4) Nina Sgambelluri 8             
 15 East Meadow-1                                       9:28.03   2 
     1) Madison Sohl 11                 2) Katherine Marsh 11             
     3) Alexia Moustakas 12             4) Isabel Marsh 11                
 16 Pearl River-2                                       9:29.94   1 
     1) Sarah Hayes 11                  2) Annie McCormack 12             
     3) Erin Clinton 12                 4) Mary Borkoski 11               
 17 Camden-2                                            9:30.50   1 
     1) Morgan Lucason 10               2) Delainey Hebble 10             
     3) Elizabeth Lucason 8             4) MacKenzie Mix 9                
 18 Williamsville South-1                               9:34.78   1 
     1) Sarah Cook 12                   2) Kayla Schmidt 9                
     3) Amberlee Robertson 12           4) Molly Moore 12                 
 19 Brooklyn Tech-1                                     9:34.81   1 
     1) Juliet Gottfried 11             2) Lucinda Doogan 10              
     3) Kelsey Damier 12                4) Aziza Chigatayeva 12           
 20 Notre Dame Academy-1                                9:36.08   2 
     1) Giavanna Comerford 9            2) Keiana Mitchell 12             
     3) Lindsey Field 10                4) Sierra Dinneen 10              
 21 Poly Prep-2                                         9:40.62   1 
     1) Katherine Kenny 11              2) Alice Cutter 10                
     3) Jenna Denaver 10                4) Shania Smith 11                
 22 Saranac-2                                           9:40.63   1 
     1) Rachel Woodruff 10              2) Elise Lepage 10                
     3) Heather Dutko 11                4) Rebekah Hilpl 12               
 23 Wayne-2                                             9:42.30   1 
     1) Olivia Gilbert 10               2) Caitlin Schojan 9              
     3) Adriana Behrendt 10             4) Alana Kornaker 12              
 24 Lansing-2                                           9:54.08   1 
     1) Mikaela Garcia 12               2) Kinsley Jacobs 7               
     3) Emmaline Jackson 9              4) Catie Eisenhut 10              
 25 Onteora-2                                           9:56.94   1 
     1) Brooklyn Zeh 10                 2) Lucci Robertson 8              
     3) Erin Downs 10                   4) Clara Flores-Reineinger 12     
 26 Canton-2                                            9:58.50   1 
     1) Grace Bessette 12               2) Rachel Noble 11                
     3) Hannnah Tupper 11               4) Arianna Whittaker 10           
 27 Cold Spring Harbor-2                               10:25.07   1 
     1) Gillian Drexler 11              2) Sibelle O'Donnell 11           
     3) Fiona Haegeland 10              4) Samantha Reim 11               
 
Girls High Jump Championship
==========================================================================
State Record: S 6-00.75  1990        Shelly Choppa, Glens Falls                
 Meet Record: M    6-00  1988        Shelly Choppa, Glens Falls                
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Sharde Johnson            12 Emma Willard-2         5-07.00      1.70m 
     5-00 5-02 5-04 5-05 5-06 5-07 5-08 
        O    O    O   XO   XO  XXO  XXX 
  2 Liliana Klemanski         11 Cicero-NS-1            5-06.00      1.67m 
     5-00 5-02 5-04 5-05 5-06 5-07 
        O    O    O    O   XO  XXX 
  3 Julietta Ford             12 Cooperstown-2          5-05.00      1.65m 
     5-00 5-02 5-04 5-05 5-06 
        O   XO    O   XO  XXX 
  4 Anyia Wilson              11 Hewlett-1              5-04.00      1.62m 
     5-00 5-02 5-04 5-05 
        O    O   XO  XXX 
  4 Emilee Hanlon             12 Dunkirk-2              5-04.00      1.62m 
     5-00 5-02 5-04 5-05 
        O    O   XO  XXX 
  6 Anna Evans                 9 Saratoga-1             5-04.00      1.62m 
     5-00 5-02 5-04 5-05 
        O   XO  XXO  XXX 
  6 Halle King                12 Onteora-2              5-04.00      1.62m 
     5-00 5-02 5-04 5-05 
        O   XO  XXO  XXX 
  8 Olivia Rodriguez          11 South Side-1           5-02.00      1.57m 
     5-00 5-02 5-04 
        O    O  XXX 
  8 Alice Chiodo              12 John Glenn-2           5-02.00      1.57m 
     5-00 5-02 5-04 
        O    O  XXX 
  8 Dyonte Allen              11 Gates-Chili-1          5-02.00      1.57m 
     5-00 5-02 5-04 
        O    O  XXX 
  8 Jaid Harrell              12 Kingston-1             5-02.00      1.57m 
     5-00 5-02 5-04 
        O    O  XXX 
 12 Caroline Peyron           11 Shenendehowa-1         5-02.00      1.57m 
     5-00 5-02 5-04 
        O   XO  XXX 
 13 Grace Merchant            12 Potsdam-2              5-02.00      1.57m 
     5-00 5-02 5-04 
       XO   XO  XXX 
 13 Kate Brennan              12 Union Endicott-1       5-02.00      1.57m 
     5-00 5-02 5-04 
       XO   XO  XXX 
 15 Karina Morling            12 Canisteo-2             5-02.00      1.57m 
     5-00 5-02 5-04 
        O  XXO  XXX 
 15 Kaitlyn Bonczyk           12 Wayne-2                5-02.00      1.57m 
     5-00 5-02 5-04 
        O  XXO  XXX 
 17 Brooke Bensche            11 Scarsdale-1            5-02.00      1.57m 
     5-00 5-02 5-04 
       XO  XXO  XXX 
 18 Kalina Yadlosky           12 Vestal-1               5-00.00      1.52m 
     5-00 5-02 
        O  XXX 
 18 Cathryn Kramer            11 Island Trees-2         5-00.00      1.52m 
     5-00 5-02 
        O  XXX 
 18 Julia Oglesby             12 Unadilla Valley2       5-00.00      1.52m 
     5-00 5-02 
        O  XXX 
 18 Le'Gary Jackson           11 Niag.-Wheat.-1         5-00.00      1.52m 
     5-00 5-02 
        O  XXX 
 18 Kelsey Shapiro            12 Longwood-1             5-00.00      1.52m 
     5-00 5-02 
        O  XXX 
 23 Taylor Pannell            10 Pine Bush-1            5-00.00      1.52m 
     5-00 5-02 
       XO  XXX 
 23 Catalina Zaloj            10 Lansing-2              5-00.00      1.52m 
     5-00 5-02 
       XO  XXX 
 25 Marissa Burke             12 Whitesboro-1           5-00.00      1.52m 
     5-00 5-02 
      XXO  XXX 
 25 Kaitlyn Bulega            12 Holland-2              5-00.00      1.52m 
     5-00 5-02 
      XXO  XXX 
 25 Mia Grassia                8 Bay Shore-1            5-00.00      1.52m 
     5-00 5-02 
      XXO  XXX 
 -- Meg Mcdonald              12 Ticonderoga-2               NH            
     5-00 
      XXX 
 -- Jummie Akinwunmi          12 Beacon-1                    NH            
     5-00 
      XXX 
 -- Kelly Vucinic             11 Nanuet-2                    NH            
     5-00 
      XXX 
 -- Nicole Mangaroo           12 Poly Prep-2                 NH            
     5-00 
      XXX 
 -- Rachel Wnuk               10 Galway-2                    NH            
     5-00 
      XXX 
 -- Lucci Robertson            8 Onteora-2                   NH            
     5-00 
      XXX 
 -- Chelsi Chevannes           9 Young Women's-1             NH            
     5-00 
      XXX 
 -- Philippa Kok              12 Trinity School-2            NH            
     5-00 
      XXX 
 -- Justine Bell              10 Syr Acad of Sci2            NH            
     5-00 
      XXX 
 -- Alexandra Earle           10 Sacred Heart-1              NH            
     5-00 
      XXX 
 
Girls Pole Vault Championship
==========================================================================
State Record: S 13-09  2005        Mary Saxer, Lancaster                       
 Meet Record: M 13-05  2004        Tiffany Maskulinski, Iroquois               
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Alana Carroll             12 Averill Park-1        13-00.00      3.96m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 11-06 12-00 12-03 12-06 12-09 13-00 13-03 
      PPP  PPP  PPP   PPP   PPP   PPP     O   PPP     O     O    XO   XXX 
  2 Kaeli Thompson            11 Warwick Valley-1      13-00.00      3.96m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 11-06 12-00 12-03 12-06 12-09 13-00 13-03 
      PPP  PPP  PPP   PPP   PPP    XO     O   PPP     O     O   XXO   XXX 
  3 Liliana Cohen             10 Cardozo-1             12-06.00      3.81m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 11-06 12-00 12-03 12-06 12-09 13-00 
      PPP  PPP  PPP   PPP   PPP     O    XO     O     O   XPP    XX 
  4 Leah Pasqualetti          10 Orchard Park-1        12-06.00      3.81m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 11-06 12-00 12-03 12-06 12-09 13-00 
      PPP  PPP  PPP   PPP     O     O   XXO   XXO   XXO   PPP   XXX 
  5 Meghan Matheny            12 Lansing-2             12-00.00      3.65m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 11-06 12-00 12-03 
      PPP  PPP  PPP     O     O    XO     O   XXX 
  6 Kristin Lubeskie          12 Monroe-Woodbury1      11-06.00      3.50m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 11-06 12-00 
      PPP  PPP  PPP     O     O     O   XXX 
  7 Laura Reigle               8 Hilton-1              11-06.00      3.50m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 11-06 12-00 
      PPP  PPP    O     O     O    XO   XXX 
  8 Violet Drinkwater         11 Longwood-1            11-06.00      3.50m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 11-06 12-00 
      PPP  PPP  PPP     O    XO   XXO   XXX 
  9 Miya Kuramoto             12 Lansing-2             11-00.00      3.35m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 11-06 
      PPP  PPP  PPP    XO    XO   XXX 
 10 Lena Calkins              11 Mohonasen-1           11-00.00      3.35m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 11-06 
      PPP  PPP  PPP     O   XXO   XXX 
 10 Gabrielle Gaygen          12 Will. North-1         11-00.00      3.35m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 11-06 
      PPP  PPP  PPP     O   XXO   XXX 
 12 Mushirah Sheppard         11 Salamanca-2           10-00.00      3.04m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 
      PPP  PPP  PPP     O   XXX 
 12 Mackenzie Delles          11 Tully-2               10-00.00      3.04m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 
      PPP  PPP    O     O   XXX 
 12 Sarah Miller              11 Vestal-1              10-00.00      3.04m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 
      PPP  PPP    O     O   XXX 
 12 Rachael Ward              11 Falconer-2            10-00.00      3.04m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 
      PPP  PPP  PPP     O   XXX 
 12 Emily Schaeffer           11 Duanesburg-2          10-00.00      3.04m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 
      PPP    O    O     O   XXX 
 17 Martha Kemp-Neilson       11 New Rochelle-1        10-00.00      3.04m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 
      PPP  PPP  PPP    XO   XXX 
 17 Jordyn Pettit             12 Wellsville-2          10-00.00      3.04m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 
      PPP  PPP    O    XO   XXX 
 17 Liz Daugherty             12 Livonia-2             10-00.00      3.04m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 
      PPP  PPP    O    XO   XXX 
 20 Daniela Vazquez           12 Great Neck N.-1       10-00.00      3.04m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 
      PPP  PPP  PPP   XXO   XXX 
 20 Julia Cappiello           12 Hilton-1              10-00.00      3.04m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 11-00 
      PPP    O    O   XXO   XXX 
 22 Ava Tyler                  9 Broadalbin-2           9-00.00      2.74m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 
      PPP    O    O   XXX 
 22 Tiffany Khiamdavanh       12 Whitesboro-1           9-00.00      2.74m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 
        O    O    O   XXX 
 22 Keira Coulard-Smith       11 New Paltz-2            9-00.00      2.74m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 
      PPP    O    O   XXX 
 22 Marley Montague           11 Hampton Bays-2         9-00.00      2.74m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 
      PPP    O    O   XXX 
 26 Kristin Hess              12 St.John the Bap1       9-00.00      2.74m 
     7-00 8-00 9-00 10-00 
      PPP   XO    O   XXX 
 27 Molly Palma               10 Bronxville-2           8-00.00      2.43m 
     7-00 8-00 9-00 
        O   XO  XXX 
 28 Nicolette LoMonte          8 Island Trees-2         7-00.00      2.13m 
     7-00 8-00 
        O  XXX 
 -- Marlena Jacobs            11 South Jefferson2            NH            
     7-00 8-00 9-00 10-00 
      PPP  PPP  PPP   XXX 
 
Girls Long Jump Championship
===============================================================================
State Record: S    21-11  7/6/2017    Lanae-Tava Thomas, Rush-Henrietta        
 Meet Record: M 20-07.50  6/10/2017   Lanae-Tava Thomas, Rush-Henrietta        
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Anaya Dees                10 Hilton-1              18-08.50  +0.0     5.70m 
     16-10.25(-1.3) 18-01(+0.0) 16-07.50(+0.0) 18-08.50(+0.0)       
  2 Nadia Saunders            10 North Rockland-1      17-10.75  +0.0     5.45m 
     16-10(+0.0) 17-05.25(+0.0) 17-04.50(+0.0) 17-10.75(+0.0)        
  3 Alexandra Tudor           12 Shenendehowa-1        17-10.75  -0.7     5.45m 
     17-00.50(-0.7) FOUL      FOUL      17-10.75(-0.7)        
  4 Ijeyikowoicho Onah        12 Ithaca-1              17-10.50  +0.0     5.44m 
     17-08.50(+0.0) 16-08.75(-1.7) 17-10.50(+0.0) 16-09(-0.2)        
  5 Brittany Castelluccio     12 Fonda-F'ville-2       17-07.50  -0.1     5.37m 
     16-01.50(-0.4) 17-07.50(-0.1) 17-04(+0.0) FOUL             
  6 Kaitlyn Bonczyk           12 Wayne-2               17-01.25  +0.0     5.21m 
     15-10.75(+0.0) 16-01.75(+0.0) 17-01.25(+0.0) 15-11(+0.0)       
  7 Olivia Chamberlain         9 Cobleskill-2          17-00.50  +0.0     5.19m 
     16-09(-0.2) 16-08.50(+0.0) 17-00.50(+0.0) 16-07.75(-0.7)        
  8 Taylor Pannell            10 Pine Bush-1           16-06.75  +0.0     5.04m 
     FOUL      16-06.75(+0.0) 16-04.50(0.3) 16-01(+0.0)        
 
Girls Triple Jump Championship
===============================================================================
State Record: S 42-01.25  4/23/2015   Marie-Josee Ebwea-Bile, Benjamin Cardozo 
 Meet Record: M 41-04.25  1999        Jodi Schlesinger, Clarkstown South       
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Isabella Bruno            11 Guilderland-1         38-00.00   0.4    11.58m 
     36-02.25(-1.4) 36-09.75(-0.6) 38-00(0.4) 37-09(+0.0)       
  2 Zoe Maxwell               12 Irvington-2           38-00.00  -0.7    11.58m 
     37-04.75(-1.3) 38-00(-0.7) 37-05.75(+0.0) 37-05.75(1.2)        
  3 Christina Wende           12 Kenmore West-1        37-09.50  -1.0    11.51m 
     37-09.50(-1.0) 37-02.50(+0.0) 36-01.50(0.7) 35-04(0.1)        
  4 Alexandra Tudor           12 Shenendehowa-1        37-07.25   1.9    11.46m 
     37-05.75(-1.2) 37-05(0.4) FOUL      37-07.25(1.9)        
  5 Mikhelia Griffith         11 Dewitt Clinton-1      36-11.75  -1.9    11.27m 
     36-11.75(-1.9) 36-10.25(-1.3) 35-08.75(1.3) 36-00(1.3)        
  6 Tori Whimple              12 Maple Hill-2          36-08.25  -1.4    11.18m 
     36-08.25(-1.4) FOUL      36-06.75(0.4) 35-05.25(1.4)        
  7 Kaitlyn Bonczyk           12 Wayne-2               35-11.00  -1.3    10.94m 
     FOUL      35-11(-1.3) 33-00.75(1.8) 35-08.50(1.4)        
  8 Kaylah Britt              11 William Floyd-1       35-02.25  -2.2    10.72m 
     35-02.25(-2.2) FOUL      FOUL      34-08.75(0.5)        
 
Girls Shot Put Championship
==========================================================================
State Record: S 50-07.50  6/2/2016    Alexis Daniels, Binghamton               
 Meet Record: M    48-03  2009        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Samantha Morillo          12 Valhalla-2            44-04.25     13.51m 
      43-11.50  43-11.25  42-07.25  44-04.25        
  2 Ashley Bosco              12 Solvay-2              42-09.75     13.04m 
      42-09.75  40-09.50  41-10  41-09.25        
  3 Ashley Walsh              12 Bayport-Blue Pt2      42-02.50     12.86m 
      40-06.75  40-07.75  39-00.50  42-02.50        
  4 Sarah Crockett            11 Rome-1                41-02.00     12.54m 
      38-06  37-11.75  36-05  41-02        
  5 Rachel Donner             12 Iroquois-2            40-07.50     12.38m 
      40-05  38-08.25  40-07.50  39-03.75        
  6 Jane Fahy                 12 Oriskany-2            40-06.25     12.35m 
      36-04.50  40-06.25  40-02.75  39-09        
  7 Amy Alagor                12 Columbus-1            40-00.25     12.19m 
      FOUL  FOUL  38-03.25  40-00.25        
  8 Madison Krochina          12 Stillwater-2          36-07.25     11.15m 
      36-05.75  FOUL  36-07.25  35-06        
 
Girls Discus Throw Championship
==========================================================================
State Record: S 172-00  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
 Meet Record: M 166-05  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Samantha Morillo          12 Valhalla-2              135-10     41.40m 
      126-03  131-00  135-10  124-07        
  2 Imoniri Aghomon           12 Bay Shore-1             125-09     38.32m 
      122-01  122-05  125-09  122-00        
  3 Kira Lindner              10 Horace Greeley-1        123-06     37.64m 
      123-06  FOUL  FOUL  FOUL        
  4 Ashley Walsh              12 Bayport-Blue Pt2        117-09     35.89m 
      101-00  113-06  FOUL  117-09        
  5 Madison Krochina          12 Stillwater-2            115-11     35.33m 
      115-11  110-05  FOUL  113-04        
 -- Rachel Donner             12 Iroquois-2                FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL        
 -- Chidalu Anameze           11 Shenendehowa-1             DNS            
 -- Addison Wolff             11 Ithaca-1                   DNS            
 
Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Run Championship Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jillian Patterson         12 Miller Place-1         2:21.29   2    806
  2 Morgan Halt               10 Amherst-1              2:23.54   2    776
  3 Sydnie Rohme              11 Northport-1            2:24.91   2    758
  4 Alexandria Payne          12 Jamesville-Dew-1       2:25.73   2    747
  5 Jayna Galley              11 Holland-2              2:25.79   1    747
  6 Kayleigh Miedreich        12 Pearl River-2          2:28.50   2    712
  7 Anna Mae Nellis           10 Arlington-1            2:28.69   1    709
  8 Danielle Fisk             10 Honeoye Falls-2        2:29.62   2    698
  9 Kristen Boerke            12 Washingtonville1       2:31.16   1    678
 10 Zaria Fuller              11 Uniondale-1            2:31.47   2    675
 11 Brittani Broderick        12 HS Fashion Ind-1       2:31.51   1    674
 12 Sara VanAken              11 Red Jacket-2           2:31.76   2    671
 13 Anu Akil                  12 Brooklyn Tech-1        2:32.11   1    667
 14 Ebelyn Harriman           12 Mount Sinai-2          2:32.44   1    663
 15 Adriana Straughter        12 Baldwinsville-1        2:32.45   2    662
 16 Logan Bruce               12 Delhi-2                2:32.49   2    662
 17 Abbey Stowell             12 Haldane-2              2:32.70   2    659
 18 Lauren McGrath            12 Lew-Port-2             2:33.08   2    655
 19 Molly Baker               12 Newark Valley-2        2:33.65   2    648
 20 Hailey Ballard            10 Queensbury-1           2:37.33   2    604
 21 Stephanie Hyde            12 Rush-Henrietta-1       2:38.98   2    585
 22 Destiny Fernandes         11 Greece Athena-1        2:39.61   2    577
 23 Taylor Edmundson          12 Webutuck-2             2:40.03   1    573
 24 Caitlyn Burns             12 Scotia-2               2:40.50   1    567
 25 Sophia Martin             11 Tupper Lake-2          2:40.55   1    567
 26 Claire Dickson            12 Red Hook-2             2:41.32   1    558
 27 Megan Carden              10 Vestal-1               2:41.79   1    553
 28 Jensen Kingsley           12 Saratoga-1             2:42.56   1    544
 29 Anjalyna Talmadge         11 Pine Bush-1            2:45.67   1    510
 30 Desiree Dashnaw           12 Saranac-2              2:55.77   1    405
 31 Gabby Treble               9 Oyster Bay-2           3:01.21   1    354
 32 Melina Ball               11 Oneida-2               3:06.45   1    308
 
Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles Championship Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Alexandria Payne          12 Jamesville-Dew-1         14.65  -0.1  8    888
  2 Zaria Fuller              11 Uniondale-1              14.80  -0.1  8    868
  3 Adriana Straughter        12 Baldwinsville-1          15.17   2.6  5    819
  4 Destiny Fernandes         11 Greece Athena-1          15.21   0.5  7    814
  5 Stephanie Hyde            12 Rush-Henrietta-1         15.24  -0.1  8    810
  6 Logan Bruce               12 Delhi-2                  15.27   2.6  5    806
  7 Morgan Halt               10 Amherst-1                15.31   0.5  7    801
  8 Sydnie Rohme              11 Northport-1              15.32   2.4  6    800
  9 Molly Baker               12 Newark Valley-2          15.47   2.6  5    781
 10 Jillian Patterson         12 Miller Place-1           15.64   2.4  6    759
 11 Brittani Broderick        12 HS Fashion Ind-1         15.65  -1.5  4    758
 12 Lauren McGrath            12 Lew-Port-2               15.74   2.6  5    746
 13 Hailey Ballard            10 Queensbury-1             15.76   2.4  6    744
 14 Abbey Stowell             12 Haldane-2                15.87   0.5  7    730
 15 Kayleigh Miedreich        12 Pearl River-2            16.20   1.0  2    690
 16 Kristen Boerke            12 Washingtonville1         16.24  -0.1  8    685
 17 Danielle Fisk             10 Honeoye Falls-2          16.41   2.4  6    665
 18 Sara VanAken              11 Red Jacket-2             16.51   0.5  7    653
 19 Claire Dickson            12 Red Hook-2               16.80   1.0  2    619
 20 Melina Ball               11 Oneida-2                 16.82   1.0  3    617
 21 Taylor Edmundson          12 Webutuck-2               17.01  -1.5  4    595
 22 Desiree Dashnaw           12 Saranac-2                17.02   0.8  1    594
 23 Gabby Treble               9 Oyster Bay-2             17.07   1.0  3    589
 24 Anu Akil                  12 Brooklyn Tech-1          17.28   1.0  2    565
 25 Megan Carden              10 Vestal-1                 17.35   0.8  1    558
 26 Jensen Kingsley           12 Saratoga-1               17.64   1.0  3    526
 27 Jayna Galley              11 Holland-2                17.71   0.8  1    519
 28 Anjalyna Talmadge         11 Pine Bush-1              17.80  -1.5  4    509
 29 Ebelyn Harriman           12 Mount Sinai-2            17.83   1.0  3    506 17.822
 30 Anna Mae Nellis           10 Arlington-1              17.83  -1.5  4    506 17.830
 31 Caitlyn Burns             12 Scotia-2                 18.34   0.8  1    454
 32 Sophia Martin             11 Tupper Lake-2            18.97   1.0  2    393
 
Outdoor Pentathlon: #2 Girls High Jump Championship Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Morgan Halt               10 Amherst-1                1.66m    5-05.25    806
     1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.57 1.60 1.60 1.63 1.63 1.66 1.66 1.69 1.69 
      PPP  PPP  PPP    O  PPP    O    O    O  XXO  XXO    O    O   XO   XO  XXO  XXO  XXX  XXX 
  1 Zaria Fuller              11 Uniondale-1              1.66m    5-05.25    806
     1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.57 1.60 1.60 1.63 1.63 1.66 1.66 1.69 1.69 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O    O    O  XXO  XXO   XO   XO  XXX  XXX 
  3 Alexandria Payne          12 Jamesville-Dew-1         1.63m    5-04.25    771
     1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.57 1.60 1.60 1.63 1.63 1.66 1.66 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O    O    O    O    O    O    O    O   XO   XO  XXX  XXX 
  4 Lauren McGrath            12 Lew-Port-2               1.60m    5-03.00    736
     1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.57 1.60 1.60 1.63 1.63 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O    O    O    O    O    O  XXX  XXX 
  4 Molly Baker               12 Newark Valley-2          1.60m    5-03.00    736
     1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.57 1.60 1.60 1.63 1.63 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO   XO    O    O    O    O  XXX  XXX 
  4 Adriana Straughter        12 Baldwinsville-1          1.60m    5-03.00    736
     1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.57 1.60 1.60 1.63 1.63 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXO  XXO    O    O  XXX  XXX 
  7 Sara VanAken              11 Red Jacket-2             1.57m    5-01.75    701
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.57 1.60 1.60 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO   XO   XO  XXX  XXX 
  7 Kayleigh Miedreich        12 Pearl River-2            1.57m    5-01.75    701
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O   XO    O  XXX 
  7 Danielle Fisk             10 Honeoye Falls-2          1.57m    5-01.75    701
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.57 1.60 1.60 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O   XO    O    O   XO   XO  XXX  XXX 
  7 Logan Bruce               12 Delhi-2                  1.57m    5-01.75    701
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.57 1.60 1.60 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  PPP    O    O   XO    O    O  XXX  XXX 
 11 Kristen Boerke            12 Washingtonville1         1.54m    5-00.50    666
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.57 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O    O    O    O    O   XO  XXX  XXX 
 11 Anjalyna Talmadge         11 Pine Bush-1              1.54m    5-00.50    666
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO  PPP    O    O   XO  XXX 
 11 Destiny Fernandes         11 Greece Athena-1          1.54m    5-00.50    666
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.57 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO    O   XO   XO   XO  XXX  XXX 
 11 Stephanie Hyde            12 Rush-Henrietta-1         1.54m    5-00.50    666
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.57 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  PPP   XO   XO  XXO   XO  XXO  XXX  XXX 
 15 Jillian Patterson         12 Miller Place-1           1.51m    4-11.50    632
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO    O   XO   XO   XO  XXX 
 16 Jayna Galley              11 Holland-2                1.48m    4-10.25    599
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O   XO    O  XXX 
 16 Taylor Edmundson          12 Webutuck-2               1.48m    4-10.25    599
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O  PPP    O    O  XXX 
 16 Sydnie Rohme              11 Northport-1              1.48m    4-10.25    599
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O  XXO    O  XXX 
 16 Sophia Martin             11 Tupper Lake-2            1.48m    4-10.25    599
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O    O   XO  XXO  XXX 
 16 Claire Dickson            12 Red Hook-2               1.48m    4-10.25    599
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 
      PPP    O  PPP    O  PPP    O  XPP  PPP    O    O    O   XO  XXX 
 16 Hailey Ballard            10 Queensbury-1             1.48m    4-10.25    599
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O  XXO  XXO  XXX 
 16 Ebelyn Harriman           12 Mount Sinai-2            1.48m    4-10.25    599
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O    O   XO   XO  XXX 
 23 Megan Carden              10 Vestal-1                 1.45m    4-09.00    566
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO  PPP    O  PPP  XXO  XXO  XXX 
 24 Jensen Kingsley           12 Saratoga-1               1.42m    4-07.75    534
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO    O  XXX 
 25 Abbey Stowell             12 Haldane-2                1.39m    4-06.75    502
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXO    O  XXX 
 25 Anna Mae Nellis           10 Arlington-1              1.39m    4-06.75    502
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXO  XXO  XXX 
 27 Brittani Broderick        12 HS Fashion Ind-1         1.36m    4-05.50    470
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXX 
 28 Anu Akil                  12 Brooklyn Tech-1          1.33m    4-04.25    439
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP  XXO  XXX 
 28 Caitlyn Burns             12 Scotia-2                 1.33m    4-04.25    439
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 
      PPP  PPP    O    O  XXO   XO  XXO  XXX 
 28 Gabby Treble               9 Oyster Bay-2             1.33m    4-04.25    439
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 
      PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O    O   XX 
 31 Desiree Dashnaw           12 Saranac-2                1.30m    4-03.25    409
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 
      PPP  PPP    O   XO    O  XXO  XXX 
 31 Melina Ball               11 Oneida-2                 1.30m    4-03.25    409
     1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 
        O    O    O    O  XXO    O  XXX 
 
Outdoor Pentathlon: #4 Girls Long Jump Championship Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Adriana Straughter        12 Baldwinsville-1          5.50m  -0.1  18-00.50    700
     5.50m(-0.1) 5.35m(+0.0) FOUL                 
  2 Stephanie Hyde            12 Rush-Henrietta-1         5.28m   0.4  17-04.00    637
     4.89m(+0.0) FOUL      5.28m(0.4)            
  3 Alexandria Payne          12 Jamesville-Dew-1         5.20m  +0.0  17-00.75    614
     4.94m(-0.7) 5.20m(+0.0) 5.01m(0.5)            
  4 Zaria Fuller              11 Uniondale-1              5.16m   1.5  16-11.25    603
     4.55m(+0.0) 5.02m(+0.0) 5.16m(1.5)            
  4 Jensen Kingsley           12 Saratoga-1               5.16m  +0.0  16-11.25    603
     4.91m(+0.0) 4.94m(-0.7) 5.16m(+0.0)            
  6 Destiny Fernandes         11 Greece Athena-1          5.14m   1.9  16-10.50    598
     4.47m(-0.9) 5.05m(+0.0) 5.14m(1.9)            
  7 Morgan Halt               10 Amherst-1                5.10m  +0.0  16-08.75    587
     4.57m(-0.7) 5.10m(+0.0) 4.67m(1.2)            
  8 Abbey Stowell             12 Haldane-2                5.08m  +0.0  16-08.00    581
     4.78m(+0.0) 5.08m(+0.0) 5.02m(+0.0)            
  9 Logan Bruce               12 Delhi-2                  5.06m  +0.0  16-07.25    576
     4.81m(+0.0) 5.03m(+0.0) 5.06m(+0.0)            
 10 Sydnie Rohme              11 Northport-1              5.04m  +0.0  16-06.50    570
     4.95m(+0.0) 4.94m(+0.0) 5.04m(+0.0)            
 11 Jillian Patterson         12 Miller Place-1           5.03m   1.3  16-06.00    567
     4.77m(-0.5) 4.83m(0.2) 5.03m(1.3)            
 12 Brittani Broderick        12 HS Fashion Ind-1         4.98m  +0.0  16-04.25    554
     4.98m(+0.0) 4.78m(-0.1) 4.73m(+0.0)            
 13 Sara VanAken              11 Red Jacket-2             4.95m  +0.0  16-03.00    546
     4.71m(+0.0) 4.95m(+0.0) 4.84m(+0.0)            
 14 Anu Akil                  12 Brooklyn Tech-1          4.94m  +0.0  16-02.50    543
     4.69m(+0.0) 4.51m(+0.0) 4.94m(+0.0)            
 14 Danielle Fisk             10 Honeoye Falls-2          4.94m   0.9  16-02.50    543
     4.63m(-0.5) 4.79m(+0.0) 4.94m(0.9)            
 16 Gabby Treble               9 Oyster Bay-2             4.93m  +0.0  16-02.25    540
     4.92m(+0.0) 4.72m(-0.1) 4.93m(+0.0)            
 17 Megan Carden              10 Vestal-1                 4.92m  +0.0  16-01.75    538
     4.92m(+0.0) 4.51m(-0.3) 4.81m(0.1)            
 18 Hailey Ballard            10 Queensbury-1             4.89m  +0.0  16-00.50    530
     4.55m(+0.0) 4.28m(-0.8) 4.89m(+0.0)            
 19 Kristen Boerke            12 Washingtonville1         4.86m  +0.0  15-11.50    522
     4.69m(+0.0) 4.83m(-0.4) 4.86m(+0.0)            
 20 Anjalyna Talmadge         11 Pine Bush-1              4.71m  +0.0  15-05.50    482
     4.71m(+0.0) 4.70m(+0.0) 4.60m(+0.0)            
 21 Caitlyn Burns             12 Scotia-2                 4.68m  +0.0  15-04.25    474
     4.50m(+0.0) 4.68m(+0.0) FOUL                 
 21 Lauren McGrath            12 Lew-Port-2               4.68m  +0.0  15-04.25    474
     4.51m(+0.0) 4.68m(+0.0) 4.59m(+0.0)            
 23 Ebelyn Harriman           12 Mount Sinai-2            4.60m  +0.0  15-01.25    454
     4.54m(+0.0) 4.60m(+0.0) 4.14m(+0.0)            
 24 Melina Ball               11 Oneida-2                 4.56m   2.4  14-11.50    443
     4.24m(+0.0) 4.41m(+0.0) 4.56m(2.4)            
 25 Kayleigh Miedreich        12 Pearl River-2            4.53m  +0.0  14-10.50    436
     4.53m(+0.0) 4.27m(+0.0) 4.22m(+0.0)            
 26 Molly Baker               12 Newark Valley-2          4.50m   0.6  14-09.25    428
     4.28m(-1.1) 4.49m(+0.0) 4.50m(0.6)            
 27 Jayna Galley              11 Holland-2                4.47m  +0.0  14-08.00    421
     4.47m(+0.0) 4.14m(+0.0) 4.35m(0.4)            
 28 Sophia Martin             11 Tupper Lake-2            4.44m  +0.0  14-07.00    413
     4.44m(+0.0) FOUL      FOUL                 
 28 Desiree Dashnaw           12 Saranac-2                4.44m  +0.0  14-07.00    413
     4.10m(+0.0) 4.44m(+0.0) 4.12m(1.8)            
 30 Taylor Edmundson          12 Webutuck-2               4.36m  +0.0  14-03.75    393
     4.12m(+0.0) 4.18m(+0.0) 4.36m(+0.0)            
 31 Anna Mae Nellis           10 Arlington-1              4.35m  +0.0  14-03.25    391
     4.35m(+0.0) FOUL      FOUL                 
 32 Claire Dickson            12 Red Hook-2               4.25m  +0.0  13-11.50    367
     4.25m(+0.0) 4.16m(+0.0) 4.03m(+0.0)            
 
Outdoor Pentathlon: #3 Girls Shot Put Championship Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Anu Akil                  12 Brooklyn Tech-1         10.68m   35-00.50    574
      9.98m  10.68m  10.49m            
  2 Jayna Galley              11 Holland-2               10.45m   34-03.50    559
      10.08m  10.45m  10.05m            
  3 Stephanie Hyde            12 Rush-Henrietta-1        10.15m   33-03.75    539
      9.65m  10.15m  9.85m            
  4 Anna Mae Nellis           10 Arlington-1             10.11m   33-02.00    537
      9.56m  10.11m  10.10m            
  5 Abbey Stowell             12 Haldane-2                9.97m   32-08.50    527
      9.59m  9.97m  9.10m            
  6 Zaria Fuller              11 Uniondale-1              9.69m   31-09.50    509
      9.69m  9.32m  9.30m            
  7 Alexandria Payne          12 Jamesville-Dew-1         9.44m   30-11.75    493
      9.44m  9.33m  9.28m            
  8 Sydnie Rohme              11 Northport-1              9.40m   30-10.25    490
      8.57m  9.30m  9.40m            
  9 Molly Baker               12 Newark Valley-2          9.37m   30-09.00    488
      8.95m  9.00m  9.37m            
 10 Hailey Ballard            10 Queensbury-1             8.88m   29-01.75    456
      8.67m  8.59m  8.88m            
 11 Megan Carden              10 Vestal-1                 8.54m   28-00.25    434
      8.47m  8.02m  8.54m            
 12 Logan Bruce               12 Delhi-2                  8.32m   27-03.75    420
      7.71m  8.32m  7.81m            
 13 Morgan Halt               10 Amherst-1                8.28m   27-02.00    417
      8.02m  8.28m  7.27m            
 14 Sophia Martin             11 Tupper Lake-2            8.26m   27-01.25    416
      8.26m  7.26m  6.68m            
 15 Ebelyn Harriman           12 Mount Sinai-2            8.16m   26-09.25    410
      8.11m  7.65m  8.16m            
 16 Kayleigh Miedreich        12 Pearl River-2            8.14m   26-08.50    408
      FOUL  7.86m  8.14m            
 17 Gabby Treble               9 Oyster Bay-2             8.11m   26-07.25    406
      6.90m  7.47m  8.11m            
 18 Anjalyna Talmadge         11 Pine Bush-1              8.10m   26-07.00    406
      7.24m  7.58m  8.10m            
 19 Brittani Broderick        12 HS Fashion Ind-1         8.02m   26-03.75    401
      8.02m  FOUL  7.09m            
 20 Jillian Patterson         12 Miller Place-1           7.79m   25-06.75    386
      7.60m  7.52m  7.79m            
 21 Lauren McGrath            12 Lew-Port-2               7.74m   25-04.75    383
      7.65m  7.74m  7.60m            
 21 Taylor Edmundson          12 Webutuck-2               7.74m   25-04.75    383
      7.74m  7.45m  7.11m            
 23 Claire Dickson            12 Red Hook-2               7.72m   25-04.00    381
      7.72m  6.25m  6.51m            
 24 Adriana Straughter        12 Baldwinsville-1          7.56m   24-09.75    371
      7.46m  7.46m  7.56m            
 25 Destiny Fernandes         11 Greece Athena-1          7.54m   24-09.00    370
      7.54m  6.18m  FOUL            
 26 Jensen Kingsley           12 Saratoga-1               7.29m   23-11.00    354
      7.22m  6.90m  7.29m            
 27 Sara VanAken              11 Red Jacket-2             7.19m   23-07.25    347
      7.19m  FOUL  6.28m            
 28 Kristen Boerke            12 Washingtonville1         7.08m   23-02.75    340
      7.08m  6.63m  7.08m            
 29 Caitlyn Burns             12 Scotia-2                 6.80m   22-03.75    322
      4.59m  5.95m  6.80m            
 30 Danielle Fisk             10 Honeoye Falls-2          6.61m   21-08.25    310
      6.20m  6.61m  6.29m            
 31 Melina Ball               11 Oneida-2                 6.53m   21-05.25    305
      6.53m  5.84m  6.29m            
 32 Desiree Dashnaw           12 Saranac-2                5.99m   19-08.00    271
      5.92m  5.99m  5.72m            
 
Girls Outdoor Pentathlon Championship
================================================================
State Record: S  3783  2010        Whitney Fountain, Columbus                  
 Meet Record: M  3614  2005        Alyissa Hasan, Williamsville South          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Alexandria Payne          12 Jamesville-Dew-1          3513  
  2 Zaria Fuller              11 Uniondale-1               3461  
  3 Morgan Halt               10 Amherst-1                 3387  
  4 Adriana Straughter        12 Baldwinsville-1           3288  
  5 Stephanie Hyde            12 Rush-Henrietta-1          3237  
  6 Sydnie Rohme              11 Northport-1               3217  
  7 Logan Bruce               12 Delhi-2                   3165  
  8 Jillian Patterson         12 Miller Place-1            3150  
  9 Molly Baker               12 Newark Valley-2           3081  
 10 Destiny Fernandes         11 Greece Athena-1           3025  
 11 Abbey Stowell             12 Haldane-2                 2999  
 12 Lauren McGrath            12 Lew-Port-2                2994  
 13 Kayleigh Miedreich        12 Pearl River-2             2947  
 14 Hailey Ballard            10 Queensbury-1              2933  
 15 Sara VanAken              11 Red Jacket-2              2918  
 16 Danielle Fisk             10 Honeoye Falls-2           2917  
 17 Kristen Boerke            12 Washingtonville1          2891  
 18 Brittani Broderick        12 HS Fashion Ind-1          2857  
 19 Jayna Galley              11 Holland-2                 2845  
 20 Anu Akil                  12 Brooklyn Tech-1           2788  
 21 Megan Carden              10 Vestal-1                  2649  
 22 Anna Mae Nellis           10 Arlington-1               2645  
 23 Ebelyn Harriman           12 Mount Sinai-2             2632  
 24 Anjalyna Talmadge         11 Pine Bush-1               2573  
 25 Jensen Kingsley           12 Saratoga-1                2561  
 26 Taylor Edmundson          12 Webutuck-2                2543  
 27 Claire Dickson            12 Red Hook-2                2524  
 28 Sophia Martin             11 Tupper Lake-2             2388  
 29 Gabby Treble               9 Oyster Bay-2              2328  
 30 Caitlyn Burns             12 Scotia-2                  2256  
 31 Desiree Dashnaw           12 Saranac-2                 2092  
 32 Melina Ball               11 Oneida-2                  2082 							  

  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 10/22: Weekly NYC football recap & rundown
  • 10/21: Shen wrestler to miss season's start
  • 10/21: Forks wins Class B showdown vs. M-E
  • 10/20: DeLyser breaks two scoring records
  • 10/20: St. Anthony's knocks off Iona Prep
  • 10/19: Survey: WNY gridders want more games
  • 10/18: Liverpool girls dethrone F-M runners
  • 10/17: Cazenovia runner lauded for gesture
  • 10/17: Weekly NYC football recap & rundown
  • 10/14: Glens Falls' Girard picks Syracuse
  • 10/14: Winless Oneonta beats Newark Valley
  • 10/13: Spencerport streak breaks record
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2018 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com