New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls outdoor track
2016 NYSPHSAA championships

Cicero-North Syracuse


Girls 100 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1  1341 Halle Hazzard       11 St. Anthony's-1          11.65Q  5.0  1 
  2   561 Lanae-Tava Thomas   10 Rush-Henrietta-1         11.68Q  4.3  2 
  3  1210 Charnice Anderson   12 Paul Robeson-1           12.10Q  2.2  3 
  4   643 Jenna Crean          9 Orchard Park-1           11.85Q  4.3  2 
  5   466 Tia Jones            9 Vestal-1                 11.98Q  5.0  1 
  6   408 Michaela Burrell    12 Corning-1                12.16Q  2.2  3 
  7  1348 Iantha Wright       10 St. John's Prep1         12.09q  5.0  1 
  8   637 Kyri Jackson        12 Niag.-Wheat.-1           12.22q  2.2  3 
  9   140 Nicole Dodrill      12 North Rockland-1         12.24   4.3  2 
 10   150 Jhada Francis       11 Ossining-1               12.28   4.3  2 
 11   948 Ahnrea McCaskill    11 Newburgh-1               12.31   2.2  3  12.301
 12   203 Jahari Coleman      12 Albany HS-1              12.31   4.3  2  12.306
 13   545 Abby Frank          11 Penfield-1               12.32   5.0  1 
 14  1150 Alexandra Greaves   12 Walt Whitman-1           12.34   4.3  2  12.331
 15  1131 Taylor Figueroa     12 North Babylon-1          12.34   5.0  1  12.337
 16   924 De'ja Bowen          9 Middletown-1             12.34   2.2  3  12.338
 17  1205 Mariam Magassouba   11 Harry S Truman-1         12.35   5.0  1 
 18   812 Brianna Harris      10 Elmont-1                 12.38   2.2  3 
 19   314 Sasha Pulaski       12 Cicero-NS-1              12.53   5.0  1 
 20   820 Cameryn Miller      12 Freeport-1               12.56   2.2  3 
 21   211 Renee Manosh        10 Burnt Hills-1            12.72   2.2  3 
 22   329 Kierra Richardson   11 Liverpool-1              12.79   4.3  2 
 
Girls 100 Meter Dash Division 1
=====================================================================
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1  1341 Halle Hazzard       11 St. Anthony's-1          11.73   1.1 
  2   561 Lanae-Tava Thomas   10 Rush-Henrietta-1         11.83   1.1 
  3  1210 Charnice Anderson   12 Paul Robeson-1           12.15   1.1  12.144
  4   466 Tia Jones            9 Vestal-1                 12.15   1.1  12.147
  5   643 Jenna Crean          9 Orchard Park-1           12.17   1.1 
  6  1348 Iantha Wright       10 St. John's Prep1         12.38   1.1 
  7   408 Michaela Burrell    12 Corning-1                12.45   1.1 
  8   637 Kyri Jackson        12 Niag.-Wheat.-1           12.52   1.1 
 
Girls 200 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   561 Lanae-Tava Thomas   10 Rush-Henrietta-1         24.10Q  0.7  1 
  2  1341 Halle Hazzard       11 St. Anthony's-1          24.35Q  1.7  2 
  3   643 Jenna Crean          9 Orchard Park-1           24.82Q  1.9  3 
  4  1161 Brittany Korsah     11 West Babylon-1           24.83Q  1.9  3 
  5  1218 Latoya Stewart      12 Paul Robeson-1           24.86Q  0.7  1 
  6   627 Lynda Brundige      12 Hutch Tech-1             25.14Q  1.7  2 
  7   466 Tia Jones            9 Vestal-1                 25.00q  1.9  3 
  8  1348 Iantha Wright       10 St. John's Prep1         25.06q  0.7  1 
  9  1203 Paula Salmon        11 Clara Barton-1           25.28   1.7  2 
 10   139 Camille Cameron     12 North Rockland-1         25.32   0.7  1 
 11   562 Tori Thompson       12 Rush-Henrietta-1         25.66   1.9  3 
 12   408 Michaela Burrell    12 Corning-1                25.72   1.9  3 
 13   817 DeAsia Greer        12 Freeport-1               25.96   1.7  2 
 14  1151 Antoinette Miller   10 Walt Whitman-1           26.07   0.7  1 
 15   976 Alisa Vasquez       12 Washingtonville-         26.17   1.9  3 
 16   204 Mercedes Johnson    12 Albany HS-1              26.25   0.7  1 
 17   301 Nakeya Rogers       11 Auburn-1                 26.26   1.7  2 
 18   859 Angeli Andre        12 VS North-1               26.48   1.7  2 
 
Girls 200 Meter Dash Division 1
=====================================================================
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   561 Lanae-Tava Thomas   10 Rush-Henrietta-1         23.68  -0.2 
  2  1341 Halle Hazzard       11 St. Anthony's-1          24.05  -0.2 
  3   643 Jenna Crean          9 Orchard Park-1           24.45  -0.2 
  4   466 Tia Jones            9 Vestal-1                 24.71  -0.2 
  5  1161 Brittany Korsah     11 West Babylon-1           24.75  -0.2 
  6  1218 Latoya Stewart      12 Paul Robeson-1           24.93  -0.2 
  7   627 Lynda Brundige      12 Hutch Tech-1             25.14  -0.2 
  8  1348 Iantha Wright       10 St. John's Prep1         25.38  -0.2 
 
Girls 400 Meter Dash Division 1
===================================================================
State Record: # 51.04  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
 Meet Record: * 52.69  6/12/2015   Sammy Watson, Rush-Henrietta-1              
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   563 Sammy Watson        11 Rush-Henrietta-1         54.34   3 
  2   643 Jenna Crean          9 Orchard Park-1           56.37   3 
  3   910 Kate Laskoski       11 Goshen-1                 56.49   2 
  4  1303 Leah Anderson       11 C. Spellman-1            56.87   2 
  5   841 Kiyah Owens         12 Manhasset-1              57.14   3 
  6   203 Jahari Coleman      12 Albany HS-1              57.45   2 
  7   853 Kristina Cherringt  12 Uniondale-1              57.86   3 
  8   632 Isabelle Licata     10 Lancaster-1              57.95   3 
  9  1119 Mary Chimezie       12 HHH East-1               58.64   2 
 10   549 Annie Hanna         11 Pitt Sutherland1         58.84   3 
 11   969 Greer Ligouri       11 Warwick Valley-1         59.01   3 
 12  1128 Amanda Stead        11 Miller Place-1           59.15   2 
 13   143 Sofia Housman       10 North Rockland-1         59.56   1 
 14   403 Nicole Leo          12 Binghamton-1             59.76   1 
 15   333 Kayla Barber        11 Rome-1                   59.86   1 
 --  1206 Daniella Griffith   10 Medgar Evers-1             DNF   2 
 --  1211 Amanda Crawford     12 Paul Robeson-1             DNS   3 
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 13.45  5/29/2016   Alyssa Sandy, Paul Robeson                  
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1  1216 Alyssa Sandy        12 Paul Robeson-1           13.88Q  1.7  1 
  2  1101 Aviana Goode        12 Bay Shore-1              14.05Q  2.5  3 
  3  1203 Paula Salmon        11 Clara Barton-1           14.07Q  0.7  2 
  4   133 Victoria Jones-All  12 New Rochelle-1           14.28Q  2.5  3 
  5  1345 Alyssa Yeboah-Kodi  12 St. Anthony's-1          14.55Q  0.7  2 
  6  1323 Gabrielle Schreib   12 Kellenberg-1             14.82Q  1.7  1 
  7   144 Emmanuela Laurende  12 North Rockland-1         14.77q  2.5  3 
  8   528 Chima Dimgba        11 Greece Athena-1          15.08q  1.7  1 
  9   968 Penny Greibesland   11 Warwick Valley-1         15.17   1.7  1 
 10   524 Indya Richards       9 Gates-Chili-1            15.22   0.7  2 
 11   245 Mimi Liebers        11 Saratoga-1               15.25   1.7  1  15.242
 12   862 Chibugo Obichere     9 VS South-1               15.25   2.5  3  15.248
 13  1162 Hanna Battaglini    11 West Islip-1             15.27   0.7  2 
 14   662 Alyssa Oviasogie    12 Wmsvl. South-1           15.41   2.5  3 
 15   908 Anycia Cole         11 Goshen-1                 15.48   2.5  3 
 16   802 Cristin Rodriguez   11 Calhoun-1                15.62   0.7  2 
 17   415 Anne Wozniak        12 Corning-1                15.93   1.7  1 
 18   629 Christina Wende     10 Kenmore West-1           16.05   0.7  2 
 19   377 Kendra Lawton       11 Carthage-1               16.56   0.7  2 
 20  1019 Jacalyn Lamica      12 Massena-1                17.06   1.7  1 
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 1
=====================================================================
State Record: # 13.45  5/29/2016   Alyssa Sandy, Paul Robeson                  
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1  1216 Alyssa Sandy        12 Paul Robeson-1           13.85  -0.8 
  2  1203 Paula Salmon        11 Clara Barton-1           13.97  -0.8 
  3  1101 Aviana Goode        12 Bay Shore-1              14.02  -0.8 
  4   133 Victoria Jones-All  12 New Rochelle-1           14.27  -0.8 
  5  1323 Gabrielle Schreib   12 Kellenberg-1             14.95  -0.8 
  6  1345 Alyssa Yeboah-Kodi  12 St. Anthony's-1          15.19  -0.8 
  7   144 Emmanuela Laurende  12 North Rockland-1         15.26  -0.8 
  8   528 Chima Dimgba        11 Greece Athena-1          15.40  -0.8 
 
Girls 400 Meter Hurdles Division 1
===================================================================
State Record: # 57.09  2007        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
 Meet Record: * 57.81  2008        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1  1216 Alyssa Sandy        12 Paul Robeson-1         1:01.11   3 
  2  1132 Tara Hernandez      12 North Babylon-1        1:02.16   3 
  3   149 Louise Jones        10 Nyack-1                1:02.20   3 
  4   565 Erika Tillotson     11 Victor -1              1:02.47   3 
  5   830 Niasia Harding      12 Hempstead-1            1:03.00   3 
  6   908 Anycia Cole         11 Goshen-1               1:03.72   2 
  7   207 Julia Nugent        12 Bethlehem-1            1:04.09   3 
  8   853 Kristina Cherringt  12 Uniondale-1            1:04.24   2 
  9   120 Brooke Nohilly      11 John Jay CR-1          1:04.26   2 
 10  1323 Gabrielle Schreib   12 Kellenberg-1           1:05.05   3 
 11  1111 Asia Chen           12 Brentwood-1            1:05.42   3 
 12  1217 Bryann Sandy        11 Paul Robeson-1         1:05.49   2 
 13  1340 Ellen Byrnes        10 Sacred Heart-1         1:05.58   2 
 14   512 Sinead Sargeant     10 Fairport-1             1:06.34   2 
 15   647 Ali Binga           12 Starpoint-1            1:08.42   1 
 16   327 Natalie Kurz        10 Liverpool-1            1:09.65   1 
 17   415 Anne Wozniak        12 Corning-1              1:09.72   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Division 1
===================================================================
State Record: # 46.06  2013        Medgar Evers                                
                       Thompson, Brown, Thompson-Charles, Baird          
 Meet Record: * 46.25  2014        Medgar Evers                                
                       B Thompson, M Brown, J Cameron, K Senior          
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Rush-Henrietta-1                                      47.40   2 
     1) 559 Stephanie Nwachi 10         2) 562 Tori Thompson 12           
     3) 554 Adama Donzo 12              4) 561 Lanae-Tava Thomas 10       
  2 North Rockland-1                                      47.46   2 
     1) 140 Nicole Dodrill 12           2) 164 Akemi Dwyer 12             
     3) 144 Emmanuela Laurendent 12     4) 139 Camille Cameron 12         
  3 Paul Robeson-1                                        47.49   2 
     1) 1210 Charnice Anderson 12       2) 1218 Latoya Stewart 12         
     3) 1212 Toshel Goffe 9             4) 1215 Shawnakay Peart 9         
  4 Newburgh Free Academy-1                               47.99   2 
     1) 948 Ahnrea McCaskill 11         2) 942 Marielle Aponti 11         
     3) 950 Kyara Thompson 11           4) 943 Justine Brooks 11          
  5 Holy Trinity-1                                        48.45   2 
     1) 1313 Kimberly Perogine 11       2) 1309 Aries Burrell 11          
     3) 1312 Dominque Kelly 11          4) 1314 Victoria St. John 12      
  6 Shenendehowa-1                                        48.55   2 
     1) 255 Melissa Haas 10             2) 256 Kelly Hamlin 10            
     3) 261 Emily Schaffer 11           4) 263 Alexandra Tudor 10         
  7 North Babylon-1                                       48.79   1 
     1) 1130 Nicola Calabrese 10        2) 1132 Tara Hernandez 12         
     3) 1131 Taylor Figueroa 12         4) 1134 Samantha Quigley 10       
  8 New Rochelle-1                                        48.86   1 
     1) 138 Jada Thompson 9             2) 133 Victoria Jones-Alleyne 12  
     3) 130 Diana Diaz 10               4) 137 Kiana Stallworth 11        
  9 Niagara-Wheatfield-1                                  49.20   1 
     1) 637 Kyri Jackson 12             2) 638 Le'Gary Jackson 9          
     3) 639 Heather Stahlman 12         4) 640 Danielle Thaler 11         
 10 Springfield Gardens-1                                 49.31   1  49.301
     1) 1222 Kalice Hitchman 11         2) 1223 Keanna McKnight 12        
     3) 1226 Kyoko Reid 9               4) 1224 Angelique Owens 12        
 11 Rome Free Academy-1                                   49.31   1  49.303
     1) 337 Sydney Lewis 10             2) 333 Kayla Barber 11            
     3) 336 Mattison Hunt 10            4) 338 Tekitha Posey-barry 11     
 12 Gates-Chili-1                                         49.37   2 
     1) 518 Dyonte Allen 9              2) 524 Indya Richards 9           
     3) 523 Brianna Randolph 11         4) 522 SherDavesia Jacque 10      
 13 Middletown-1                                          49.40   1 
     1) 924 De'ja Bowen 9               2) 927 Taniya Johnson 12          
     3) 928 Bria Oatman 9               4) 929 Keyana Zollner 12          
 14 Elmira-1                                              49.59   1 
     1) 428 Claudette Belgrave 10       2) 429 Hannah Brooks 11           
     3) 433 Ava Pellor 11               4) 430 Jalasia Demember 12        
 15 Uniondale-1                                           49.76   1 
     1) 858 Ayanna Whittaker 12         2) 853 Kristina Cherrington 12    
     3) 856 Brianna McGregor 10         4) 852 Mikayla Berry 10           
 16 Elmont-1                                              50.26   2 
     1) 811 Erykah Camal 12             2) 813 Christal Thompson 12       
     3) 812 Brianna Harris 10           4) 814 Khalia Whyte 10            
 
Girls 4x400 Meter Relay Division 1
===================================================================
 Split Data Reflect a 3-Turn Stagger
State Record: # 3:39.77  2008        Boys & Girls                              
                         Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno               
 Meet Record: * 3:42.60  2011        Medgar Evers                              
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 West Babylon-1                                      3:49.90   2 
     1) 1161 Brittany Korsah 11         2) 1157 Nadja Ashley 9            
     3) 1158 Dana Beggins 11            4) 1160 Paige Keefer 11           
  2 Shenendehowa-1                                      3:51.69   2 
     1) 264 Rachel Venditti 12          2) 256 Kelly Hamlin 10            
     3) 263 Alexandra Tudor 10          4) 260 Olivia Robbins 12          
  3 Hempstead-1                                         3:51.75   2 
     1) 830 Niasia Harding 12           2) 829 Courtashia Felton 10       
     3) 831 Dajour Jones 11             4) 833 Mya Smithson 10            
  4 Saratoga Springs-1                                  3:53.08   2 
     1) 245 Mimi Liebers 11             2) 246 Sija Los 11                
     3) 247 Amelia Mahoney 11           4) 249 Valentine Starnes 11       
  5 North Rockland-1                                    3:53.75   2 
     1) 145 Ivana Lopez 10              2) 139 Camille Cameron 12         
     3) 143 Sofia Housman 10            4) 146 Sydney March 12            
  6 Paul Robeson-1                                      3:54.11   2 
     1) 1218 Latoya Stewart 12          2) 1212 Toshel Goffe 9            
     3) 1217 Bryann Sandy 11            4) 1214 Danielle Moore 11         
  7 Newburgh Free Academy-1                             3:54.83   2 
     1) 942 Marielle Aponti 11          2) 944 Juantasia Cumberbatch 11   
     3) 943 Justine Brooks 11           4) 948 Ahnrea McCaskill 11        
  8 Freeport-1                                          3:55.52   1 
     1) 817 DeAsia Greer 12             2) 819 Nakacee McNab 9            
     3) 820 Cameryn Miller 12           4) 818 Ashley Lyons 12            
  9 Washingtonville-1                                   3:55.66   1 
     1) 972 Bridget Curtin 12           2) 975 Brianna Lawless 11         
     3) 976 Alisa Vasquez 12            4) 971 Kristen Boerke 10          
 10 Ward Melville-1                                     3:56.78   1 
     1) 1154 Samantha Rutt 10           2) 1153 Elizabeth Radke 8         
     3) 1152 Allyson Gaedje 10          4) 1156 Samantha Sturgess 10      
 11 New Rochelle-1                                      4:00.70   2 
     1) 134 Adraine Long 12             2) 136 Moriah Rayson 11           
     3) 133 Victoria Jones-Alleyne 12   4) 132 Gabby Johnson 9            
 12 Fairport-1                                          4:01.79   1 
     1) 511 Samantha Ritter 10          2) 509 Julia Flocco 12            
     3) 508 Emily Fish 10               4) 512 Sinead Sargeant 10         
 13 Vestal-1                                            4:02.23   1 
     1) 465 Jasmine Fahrenkrug 9        2) 469 Emily Xiao 9               
     3) 468 Jecholeah Stephenson 9      4) 466 Tia Jones 9                
 14 Cardinal Spellman-1                                 4:02.56   1 
     1) 1308 Solange Wright 11          2) 1305 Tayla Davis 11            
     3) 1306 Jada Grant 11              4) 1303 Leah Anderson 11          
 15 West Genesee-1                                      4:02.81   1 
     1) 361 Carly Benson 10             2) 365 Maria Matkoski 12          
     3) 362 Megan Delia 10              4) 364 Kelsey Fox 10              
 16 Williamsville South-1                               4:05.01   1 
     1) 664 Sam Vahue 11                2) 659 Sarah Cook 10              
     3) 663 Amberlee Robertson 10       4) 662 Alyssa Oviasogie 12        
 
Girls Long Jump Division 1
===============================================================================
State Record: # 20-10.75              Clayton, Wiginton, Soley                 
 Meet Record: *    20-07  2009        Jen Clayton, Suffern                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1   561 Lanae-Tava Thomas   10 Rush-Henrietta-1      20-08.00   2.8     6.29m 
     19-04.50(1.4) 18-05.50(1.9) 20-08(2.8) FOUL      19-08(2.5) FOUL     
  2  1101 Aviana Goode        12 Bay Shore-1           18-10.25   1.0     5.74m 
     FOUL      17-09.50(1.3) 18-07(2.9) 18-10.25(1.0) 18-05.50(2.0) 17-11.25(1.6)
  3   263 Alexandra Tudor     10 Shenendehowa-1        18-10.00   1.6     5.74m 
     17-11.50(+0.0) 18-10(1.6) 18-06.25(1.5) 16-05.25(1.2) PASS      17-09(+0.0)
  4   137 Kiana Stallworth    11 New Rochelle-1        18-09.00   2.0     5.71m 
     17-05(2.2) FOUL      18-09(2.0) 17-06.75(1.3) 16-03.50(0.6) 17-01(-0.3)
  5   404 Madeeah Oranchak    12 Binghamton-1          18-08.00   2.6     5.68m 
     FOUL      18-08(2.6) 17-07(2.2) FOUL      16-05(1.7) 17-06.75(0.9)
  6   908 Anycia Cole         11 Goshen-1              18-07.25   1.2     5.67m 
     FOUL      18-07.25(1.2) 17-09(0.7) FOUL      FOUL      17-06.50(1.6)
  7   635 Sarah Yensan        12 Lockport-1            18-03.50   2.1     5.57m 
     FOUL      18-02.25(2.7) 18-03.50(2.1) 18-03.50(1.3) 18-03.25(1.5) 17-05.50(+0.0)
  8   130 Diana Diaz          10 New Rochelle-1        18-02.50  +0.0     5.54m 
     18-02.50(+0.0) 16-01.25(1.4) 17-00(1.9) 15-06.50(2.3) 16-11(0.2) 16-05.75(1.9)
  9   436 EJ Onah             10 Ithaca-1              18-01.25   2.1     5.51m 
     15-09(0.4) 17-11(3.2) 18-01.25(2.1)            
 10   815 Njaure Ewa          11 Farmingdale-1         18-00.75   1.9     5.50m 
     FOUL      17-11(1.8) 18-00.75(1.9)            
 11   526 Morgan Femiano      11 Greece Arcadia-1      17-11.25   2.7     5.46m 
     17-03.50(1.0) 17-01.50(2.3) 17-11.25(2.7)           
 12  1142 Leah Blackall       12 Sachem North-1        17-08.75   1.2     5.40m 
     FOUL      17-08.75(1.2) 17-02(1.9)            
 13   315 Shayla Webb         10 Cicero-NS-1           17-05.00   2.2     5.30m 
     17-05(2.2) FOUL      FOUL                 
 14   630 Jessica Dunlap      10 Lake Shore-1          17-00.50   2.9     5.19m 
     FOUL      15-05.25(2.5) 17-00.50(2.9)            
 15  1344 Samantha Stetz      11 St. Anthony's-1       16-08.50   1.3     5.09m 
     FOUL      FOUL      16-08.50(1.3)            
 16  1323 Gabrielle Schreib   12 Kellenberg-1          16-05.50   0.1     5.01m 
     FOUL      16-03.75(0.1) 16-05.50(0.1)            
 17  1207 Janai Lyons         10 Medgar Evers-1        16-02.75   2.9     4.94m 
     16-02.75(2.9) FOUL      FOUL                 
 18   863 Dieusi Armand        9 Westbury-1            16-01.25   1.2     4.90m 
     FOUL      FOUL      16-01.25(1.2)            
 19  1019 Jacalyn Lamica      12 Massena-1             15-08.00   1.4     4.77m 
     15-08(1.4) 15-05.75(2.0) 15-07.50(2.1)            
 
Girls Triple Jump Division 1
===============================================================================
State Record: # 42-01.25  4/23/2015   Marie-Josee Ebwea-Bile, Benjamin Cardozo 
 Meet Record: * 41-04.25  1999        Jodi Schlesinger, Clarkstown South       
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1   864 Denisha West        12 Westbury-1            40-00.25   3.4    12.19m 
     40-00.25(3.4) 39-01.25(3.0) 37-03.50(3.0) 37-11.75(2.1) 38-03.75(3.4) PASS     
  2  1142 Leah Blackall       12 Sachem North-1        39-06.50   4.4    12.05m 
     37-10.50(1.3) 39-06.50(4.4) 39-01(4.0) 38-09(3.1) 39-06(4.1) 39-06.25(3.4)
  3   315 Shayla Webb         10 Cicero-NS-1           39-05.75   2.3    12.03m 
     37-11.75(1.7) 39-05.75(2.3) 39-03(-0.0) 36-02(2.8) 38-03(2.6) 38-03.50(4.1)
  4   141 Anika Dwyer         12 North Rockland-1      38-04.25   3.8    11.69m 
     38-04.25(3.8) 36-02(4.6) 36-05(1.1) FOUL      FOUL      37-07.25(3.5)
  5  1208 Codi Ann Reid        9 Medgar Evers-1        38-01.75   2.3    11.62m 
     FOUL      35-07.75(0.7) 38-01.75(2.3) 36-11(2.8) 38-01(2.8) 37-08(3.7)
  6  1344 Samantha Stetz      11 St. Anthony's-1       37-09.75   0.5    11.52m 
     FOUL      FOUL      37-08.75(1.8) 37-09.75(0.5) FOUL      36-09.25(2.4)
  7  1346 Marian Wright       11 St. Francis-1         37-07.00   2.7    11.45m 
     37-07(2.7) 37-05(1.1) FOUL      37-02.50(4.2) 34-02.75(2.7) 35-11.75(3.6)
  8   627 Lynda Brundige      12 Hutch Tech-1          37-05.25   3.7    11.41m 
     36-01.50(1.0) 37-05.25(3.7) FOUL      36-07.25(+0.0) FOUL      36-07.50(2.5)
  9   863 Dieusi Armand        9 Westbury-1            37-04.75   3.8    11.39m 
     36-10(2.9) 34-09.75(1.5) 37-04.75(3.8)            
 10  1163 Sarena Choi         11 Westhampton Bch1      37-04.00   3.9    11.37m 
     35-07.25(2.8) 36-10.25(2.8) 37-04(3.9)            
 11   548 Colleen Eckl        11 Pittsford Mend-1      36-09.25   2.3    11.20m 
     FOUL      36-01(3.6) 36-09.25(2.3)            
 12   233 Isabella Bruno       9 Guilderland-1         36-06.00   4.1    11.12m 
     34-07(0.9) 36-06(4.1) 36-03.25(3.1)            
 13   317 Mia Montgomery      10 East Syr-Minoa-1      36-06.00   0.4    11.12m 
     34-00.25(0.7) 35-10.50(2.6) 36-06(0.4)            
 14   921 Grace Longendyke    10 Kingston-1            36-03.75   4.1    11.06m 
     35-09.75(3.6) 36-00.25(2.8) 36-03.75(4.1)            
 15   411 Taylor Jubilee      12 Corning-1             36-02.25   3.0    11.02m 
     FOUL      36-02.25(3.0) 34-09(2.0)            
 16   662 Alyssa Oviasogie    12 Wmsvl. South-1        35-11.00   4.3    10.94m 
     35-03.75(2.3) 34-07.50(2.9) 35-11(4.3)            
 17   506 Olivia Lewis        12 Churchville-Ch-1      35-10.00   2.8    10.92m 
     35-10(2.8) 35-07.25(2.5) 34-11.50(0.2)            
 --  1209 Jadah Tappin        12 Midwood-1                  DNS   NWI           
 
Girls Shot Put Division 1
==========================================================================
State Record: # 50-07.50  6/2/2016    Alexis Daniels, Binghamton               
 Meet Record: *    48-03  2009        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   402 Alexis Daniels      12 Binghamton-1          44-11.75     13.70m 
      FOUL  40-09.75  FOUL  44-11.75  FOUL  FOUL
  2  1120 Leeyan Redwood      12 HHH West-1            42-00.00     12.80m 
      42-00  41-04.25  41-01.75  FOUL  FOUL  FOUL
  3   244 Grayce French       12 Saratoga-1            40-00.25     12.19m 
      38-10  38-10.50  39-08.75  39-02.75  40-00.25  39-11.50
  4   262 Jillian Shippee     11 Shenendehowa-1        39-10.25     12.14m 
      39-00  37-09.75  39-10.25  FOUL  FOUL  39-02.25
  5  1116 Jenna Phillips      12 Connetquot-1          38-05.75     11.72m 
      FOUL  37-09.50  36-07.25  38-05.75  FOUL  36-11.25
  6   557 Leah Hulbert        12 Rush-Henrietta-1      38-00.25     11.58m 
      FOUL  38-00.25  37-01.25  FOUL  FOUL  FOUL
  7   334 Sarah Crockett       9 Rome-1                37-10.75     11.55m 
      37-03.75  37-08.75  37-10.75  36-11.25  34-03  36-05
  8   860 Juel Charles         9 VS North-1            37-07.00     11.45m 
      35-04.75  37-05.25  33-02.75  37-07  FOUL  34-02
  9  1307 Pearl Webster       11 C. Spellman-1         37-05.25     11.41m 
      37-05.25  35-00.75  35-07.25  FOUL  FOUL  35-03.75
 10   157 Briana Montgomery   11 Suffern-1             36-11.50     11.26m 
      36-07.75  36-08  36-11.50            
 11   665 Brittany Walek      12 Starpoint-1           36-08.00     11.17m 
      36-08  36-00  FOUL            
 12   922 Endi Nardi          12 Kingston-1            35-00.00     10.66m 
      32-11  34-05.50  35-00            
 13   628 Dayvene Williams    12 Jamestown-1           34-05.25     10.49m 
      32-10.75  34-05.25  33-05.50            
 14  1222 Kalice Hitchman     11 Spr. Gardens-1        34-03.00     10.43m 
      FOUL  34-03  31-00.50            
 --   129 Monae Cooper        12 New Rochelle-1            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Girls Discus Throw Division 1
==========================================================================
State Record: # 172-00  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
 Meet Record: * 166-05  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   402 Alexis Daniels      12 Binghamton-1            137-02     41.80m 
      132-01  132-03  137-02  FOUL  134-11  FOUL
  2   244 Grayce French       12 Saratoga-1              128-11     39.29m 
      127-01  127-03  128-11  120-11  123-01  127-11
  3   633 Brianna McKenzie    11 Lancaster-1             124-10     38.04m 
      109-11  FOUL  119-08  111-00  FOUL  124-10
  4  1120 Leeyan Redwood      12 HHH West-1              124-08     37.99m 
      121-09  124-08  FOUL  FOUL  121-10  FOUL
  5   557 Leah Hulbert        12 Rush-Henrietta-1        124-03     37.87m 
      124-03  121-10  111-00  123-02  112-11  122-11
  6   328 Sarah Lavalley      10 Liverpool-1             115-08     35.25m 
      115-08  108-09  110-05  108-02  110-00  106-05
  7   843 Brittany Membreno   10 Massapequa-1            114-09     34.97m 
      113-01  101-08  105-03  114-09  FOUL  FOUL
  8   334 Sarah Crockett       9 Rome-1                  112-06     34.29m 
      100-04  97-00  112-06  105-06  106-05  FOUL
  9  1117 Samantha Smith      12 Connetquot-1            107-03     32.68m 
      FOUL  FOUL  107-03            
 10   634 Cassandra Rohrdanz  12 Lancaster-1             106-03     32.38m 
      FOUL  106-03  98-02            
 11   473 Addison Wolff        9 Ithaca-1                104-09     31.92m 
      91-04  100-10  104-09            
 12   930 Rachel Campo        12 Monroe-Woodbury1        102-09     31.31m 
      93-04  FOUL  102-09            
 13  1204 Anieka Henry        11 Harry S Truman-1         97-08     29.76m 
      97-08  81-06  86-05            
 14   157 Briana Montgomery   11 Suffern-1                85-00     25.90m 
      FOUL  FOUL  85-00            
 --   262 Jillian Shippee     11 Shenendehowa-1            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 --  1343 Olivia Seifert      12 St. Anthony's-1            DNS            
 
Girls 100 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   654 Nia Stevens          9 Tapestry-2               12.28Q  4.0  1 
  2   450 Courtney McNeil     11 Newark Valley-2          12.37Q  3.2  3  12.369
  3   653 Taylor Hunter       10 Tapestry-2               12.62Q  1.9  2 
  4  1422 Carson Brisk        12 Trevor Day-2             12.37Q  4.0  1  12.362
  5   702 Elisabeth Plympton  12 Beekmantown-2            12.61Q  3.2  3 
  6   577 Nazjahe Boswell     10 World of Inq.-2          12.68Q  1.9  2  12.675
  7   224 Janelle Willams     12 Emma Willard-2           12.52q  4.0  1 
  8   458 Mallory Stillman    10 Sidney-2                 12.57q  4.0  1 
  9   240 Elizabeth Singleto  10 Mekeel Chrstn.-2         12.65   3.2  3 
 10   158 Mia Yancy           11 Tuckahoe-2               12.68   1.9  2  12.676
 11   540 Andrea Smith        10 Livonia-2                12.69   3.2  3 
 12   965 Mecca Walters       12 Rondout Valley-2         12.71   1.9  2  12.701
 13   826 Abigail Regis        8 Friends Academy2         12.71   4.0  1  12.707
 14  1334 Caitlan Lucien      12 Notre Dame Acad2         12.76   1.9  2 
 15   330 Mary-Catherine Coo  11 Marcellus-2              12.79   3.2  3 
 16   960 Lyric Coleman       10 Rondout Valley-2         12.92   4.0  1 
 17  1417 Kailah Brinson      12 Holy Child-2             12.96   3.2  3 
 18   321 Alsasce Lorraine S  11 Homer-2                  13.09   1.9  2 
 19  1149 Gabriella Gavalas   12 Southampton-2            13.49   3.2  3 
 20  1013 Ciara Spicer        10 Gouverneur-2             13.50   1.9  2 
 21   834 Krista Anson        12 Island Trees-2           13.55   4.0  1 
 
Girls 100 Meter Dash Division 2
=====================================================================
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   450 Courtney McNeil     11 Newark Valley-2          12.49  -0.3 
  2   654 Nia Stevens          9 Tapestry-2               12.60  -0.3 
  3   224 Janelle Willams     12 Emma Willard-2           12.76  -0.3 
  4   458 Mallory Stillman    10 Sidney-2                 12.83  -0.3 
  5   653 Taylor Hunter       10 Tapestry-2               12.84  -0.3 
  6  1422 Carson Brisk        12 Trevor Day-2             12.86  -0.3 
  7   577 Nazjahe Boswell     10 World of Inq.-2          12.98  -0.3  12.974
  8   702 Elisabeth Plympton  12 Beekmantown-2            12.98  -0.3  12.980
 
Girls 200 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   311 Anna Schug          12 CBA-Syracuse-2           25.11Q  2.3  2 
  2   654 Nia Stevens          9 Tapestry-2               25.21Q  2.3  1 
  3   450 Courtney McNeil     11 Newark Valley-2          25.44Q  2.3  2 
  4   642 Miquela Hunter       7 Olmsted-2                25.61Q  2.3  1 
  5   502 Kiaya Franklin      10 Batavia-2                25.71q  2.3  2 
  6  1422 Carson Brisk        12 Trevor Day-2             25.91q  2.3  1 
  7   224 Janelle Willams     12 Emma Willard-2           25.93q  2.3  2 
  8  1334 Caitlan Lucien      12 Notre Dame Acad2         26.20q  2.3  2 
  9   540 Andrea Smith        10 Livonia-2                26.33   2.3  1 
 10   158 Mia Yancy           11 Tuckahoe-2               26.53   2.3  1 
 11   807 Ellie Fox            9 Cold Spring Hbr2         26.59   2.3  2 
 12   715 Claire Deshaies     12 Plattsburgh-2            26.75   2.3  1 
 13   902 Kristin Butts       12 Dover-2                  27.05   2.3  1 
 14  1013 Ciara Spicer        10 Gouverneur-2             27.54   2.3  2 
 15  1122 Meg Dinizio         10 Mattituck-2              27.75   2.3  2 
 
Girls 200 Meter Dash Division 2
=====================================================================
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   654 Nia Stevens          9 Tapestry-2               25.07   0.9 
  2   450 Courtney McNeil     11 Newark Valley-2          25.12   0.9 
  3   642 Miquela Hunter       7 Olmsted-2                25.30   0.9 
  4   311 Anna Schug          12 CBA-Syracuse-2           25.41   0.9 
  5   224 Janelle Willams     12 Emma Willard-2           25.64   0.9 
  6  1422 Carson Brisk        12 Trevor Day-2             25.73   0.9 
  7  1334 Caitlan Lucien      12 Notre Dame Acad2         26.46   0.9 
  8   502 Kiaya Franklin      10 Batavia-2                26.51   0.9 
 
Girls 400 Meter Dash Division 2
===================================================================
State Record: # 51.04  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
 Meet Record: * 53.42  2009        Chamique Francis, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   441 Emily Cluck         12 Johnson City-2           56.47   2 
  2   215 Zhane Smith         11 Cohoes-2                 56.84   2 
  3   636 Caroline Walter     11 Maple Grove-2            57.00   2 
  4  1415 Michelle Garratt    12 Poly Prep-2              58.02   1 
  5   119 Zoe Maxwell         10 Irvington-2              58.63   2 
  6   502 Kiaya Franklin      10 Batavia-2                58.71   2 
  7   340 Marissa Jones       12 Sauquoit Valley2         58.94   2 
  8   954 Stephanie Cassens   10 Rhinebeck-2              59.48   1 
  9   642 Miquela Hunter       7 Olmsted-2              1:00.16   2 
 10  1332 Ariella Garcia      11 Notre Dame Acad2       1:00.62   1 
 11  1004 Sydney Lorenc        8 Canton-2               1:00.90   1 
 12   715 Claire Deshaies     12 Plattsburgh-2          1:00.97   1 
 13  1126 Olivia Kneski       10 Mercy-LI-2             1:02.20   1 
 14   805 Emma Baudo           9 Cold Spring Hbr2       1:04.57   1 
 --   239 Carly Vreugde       12 Lake George-2               FS   2 
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 13.45  5/29/2016   Alyssa Sandy, Paul Robeson                  
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1  1104 Kathleen Cibuls     12 Bayport-Bluept-2         14.91Q  2.2  2 
  2   541 Aubrianna Lantrip   12 Midlakes-2               15.21Q  2.9  3 
  3   459 Mallory Bowen       12 Tioga-2                  15.29Q  2.5  1 
  4   235 Ama Boham            9 Ichabod Crane-2          15.40Q  2.2  2 
  5   504 Addi Geitner        12 Bloomfield-2             15.48Q  2.5  1 
  6   117 Maranda Edwards     11 Hastings-2               15.54Q  2.9  3  15.531
  7   615 Savia Moreland      12 Dunkirk-2                15.54q  2.9  3  15.537
  8   445 Alexandra Laubert   12 Maine-Endwell-2          15.57q  2.5  1 
  9   641 Aaliyah Blanks      10 Olmsted-2                15.59   2.2  2 
 10   839 Stephanie Reyes     12 Locust Valley-2          15.88   2.5  1 
 11   320 Tayler Dence        12 Hannibal-2               15.89   2.2  2 
 12   939 Morgane Kuyl        11 New Paltz-2              15.99   2.9  3 
 13   920 Taylor Giza         12 John S. Burke-2          16.09   2.2  2 
 14   703 Tristan Reid        12 Beekmantown-2            16.24   2.5  1 
 15  1412 Eliza Baker         11 Marymount-2              16.62   2.2  2 
 16   371 Katie De Veyra      12 Westhill-Ludden2         16.79   2.9  3 
 17  1020 Maddie Seguin       11 Norwood-Norfolk2         16.97   2.5  1  16.961
 18  1349 Kathryn Vogl        11 St.Mary's Lan.-2         16.97   2.5  1  16.965
 19   163 Jheon Webb          11 Woodlands-2              21.21   2.9  3 
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 2
=====================================================================
State Record: # 13.45  5/29/2016   Alyssa Sandy, Paul Robeson                  
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1  1104 Kathleen Cibuls     12 Bayport-Bluept-2         15.02  -1.1 
  2   541 Aubrianna Lantrip   12 Midlakes-2               15.25  -1.1 
  3   459 Mallory Bowen       12 Tioga-2                  15.44  -1.1 
  4   235 Ama Boham            9 Ichabod Crane-2          15.71  -1.1 
  5   445 Alexandra Laubert   12 Maine-Endwell-2          15.95  -1.1 
  6   504 Addi Geitner        12 Bloomfield-2             15.99  -1.1 
  7   117 Maranda Edwards     11 Hastings-2               16.02  -1.1 
  8   615 Savia Moreland      12 Dunkirk-2                16.52  -1.1 
 
Girls 400 Meter Hurdles Division 2
===================================================================
State Record: # 57.09  2007        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
 Meet Record: * 57.81  2008        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1  1418 Natalie Bernstein   11 Spence School-2        1:03.57   3 
  2   417 Abbey Yatsko        12 Dryden-2               1:03.79   3 
  3   538 Kelsy Hastings      10 Letchworth-2           1:05.21   3 
  4   917 Anna Northup        11 O'Neill-2              1:06.50   3 
  5   645 Lauren Swan         10 Southwestern-2         1:06.91   3 
  6   442 Emma Dhimitri       11 Lansing-2              1:07.23   2 
  7   657 Maddison Knapp      11 Westfield-2            1:07.26   3 
  8   939 Morgane Kuyl        11 New Paltz-2            1:07.30   3 
  9   706 Jessica Cartier     12 NE Clinton-2           1:07.67   2 
 10   354 Lexi Hamilton       10 Tully-2                1:07.81   3 
 11  1007 Rinn Schanck        12 Franklin Acad.-2       1:08.88   1 
 12   839 Stephanie Reyes     12 Locust Valley-2        1:09.17   2 
 13   161 Madison Brand       12 Valhalla-2             1:09.49   2 
 14   229 Lucia D'Acchille     9 Greenwich-2            1:10.57   2 
 15  1302 Janee Patterson      9 Bshp Loughlin-2        1:14.06   1 
 16  1148 Annie Connolly-Spo  12 Southampton-2          1:20.84   1 
 --   320 Tayler Dence        12 Hannibal-2                 DNS   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay Division 2
===================================================================
State Record: # 46.06  2013        Medgar Evers                                
                       Thompson, Brown, Thompson-Charles, Baird          
 Meet Record: * 46.25  2014        Medgar Evars                                
                       B Thompson, M Brown, J Cameron, K Senior          
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Tapestry Charter-2                                    49.30   3 
     1) 654 Nia Stevens 9               2) 653 Taylor Hunter 10           
     3) 651 Kim Bostic 11               4) 652 Esquisite Dunnigan 10      
  2 Rondout Valley-2                                      49.40   3 
     1) 960 Lyric Coleman 10            2) 964 Sasha Stratton 11          
     3) 966 Medina Walters 9            4) 965 Mecca Walters 12           
  3 Emma Willard-2                                        49.61   3 
     1) 220 Mikayla Culnan 12           2) 217 Kelley Abunaw 11           
     3) 218 Lauren Berry 10             4) 224 Janelle Willams 12         
  4 Depew-2                                               49.79   3 
     1) 612 Cassie Serafin 11           2) 610 Aviance Clark 11           
     3) 611 Katelynn Frawley 12         4) 613 Samantha Spinella 11       
  5 Skaneateles-2                                         49.79   3 
     1) 349 Amanda Wetmore 12           2) 341 Katelyn Ellison 12         
     3) 345 Cecilia Marrinan 9          4) 344 Angela Krause 11           
  6 Bayport-Bluepoint-2                                   50.25   3 
     1) 1104 Kathleen Cibuls 12         2) 1105 Jayne Cudia 11            
     3) 1109 Brigitte Strobl 12         4) 1108 Ashley Magnifico 12       
  7 Kendall-2                                             50.30   3 
     1) 537 Lyndsay Wright 10           2) 533 TT Requa 10                
     3) 535 Taylor Rutland 12           4) 534 Maya Rutland 12            
  8 Newark Valley-2                                       50.52   2 
     1) 452 Maddy Sherwood 9            2) 449 Courtney Maule 8           
     3) 451 Alicia Scales 11            4) 450 Courtney McNeil 11         
  9 World of Inquiry-2                                    51.09   2 
     1) 577 Nazjahe Boswell 10          2) 580 Eyland Marxey 10           
     3) 576 Dajah Barnett-Latta 8       4) 581 Destiny Smith 9            
 10 Bronxville-2                                          51.13   2 
     1) 111 Margot Richards 10          2) 105 Caroline DePaul 12         
     3) 108 Alisa Fominykh 9            4) 110 Sophie Kohlhoff 11         
 11 Sidney-2                                              51.70   2 
     1) 458 Mallory Stillman 10         2) 454 Ariyahna Bernard 11        
     3) 455 Jessica Champlin 11         4) 456 Anna Egli 11               
 12 Locust Valley-2                                       52.14   2 
     1) 836 Lily D'Addario 10           2) 840 Alexandra Vassallo 11      
     3) 835 Lindsay Abraham 11          4) 839 Stephanie Reyes 12         
 13 Beekmantown-2                                         52.43   1 
     1) 701 Lindsey Gonyea 12           2) 702 Elisabeth Plympton 12      
     3) 703 Tristan Reid 12             4) 704 Kirsten Villemaire 10      
 14 Madrid-Waddington-2                                   53.36   1 
     1) 1014 Taylor Harris 10           2) 1015 Megan McCall 10           
     3) 1018 Kellsie Tiernan 9          4) 1017 Chloe Tiernan 7           
 -- CBA-Syracuse-2                                          DNF   2 
     1) 305 Kiana Ferguson 12           2) 306 Kat Fletcher 12            
     3) 308 Anna Langlois 10            4) 310 Ryleigh Peterson 12        
 -- Lake George-2                                           DNF   3 
     1) 236 Kira Bieber 11              2) 237 Paige Potter 12            
     3) 238 Andrea Smith 12             4) 239 Carly Vreugde 12           
 -- Chapin-2                                                 DQ   1  1-2 Out Of Zone
     1) 1401 Claire Guthrie 11          2) 1403 Charlotte Mittenthal 11   
     3) 1402 Noa Hines 11               4) 1405 Amy Weinberg 8            
 
Girls 4x400 Meter Relay Division 2
===================================================================
 Split Data Reflect a 3-Turn Stagger
State Record: # 3:39.77  2008        Boys & Girls                              
                         Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno               
 Meet Record: * 3:42.60  2011        Medgar Evars                              
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 CBA-Syracuse-2                                      3:59.04   2 
     1) 304 Claire Bargabos 10          2) 307 Kate Lacasse 12            
     3) 309 Olivia Morganti 8           4) 311 Anna Schug 12              
  2 Bronxville-2                                        3:59.66   2 
     1) 102 Eve Balsiero 8              2) 103 Caroline Brashear 9        
     3) 112 Hillary Rizzo 12            4) 113 Kaitlin Ryan 11            
  3 Lake George-2                                       4:00.68   2 
     1) 236 Kira Bieber 11              2) 237 Paige Potter 12            
     3) 238 Andrea Smith 12             4) 239 Carly Vreugde 12           
  4 Bayport-Bluepoint-2                                 4:01.12   2 
     1) 1109 Brigitte Strobl 12         2) 1104 Kathleen Cibuls 12        
     3) 1105 Jayne Cudia 11             4) 1108 Ashley Magnifico 12       
  5 Tapestry Charter-2                                  4:04.68   2 
     1) 653 Taylor Hunter 10            2) 651 Kim Bostic 11              
     3) 654 Nia Stevens 9               4) 655 Rayshawna White 12         
  6 Rhinebeck-2                                         4:04.93   2 
     1) 953 Maggie Bennett 11           2) 956 Daisy Gadsby 9             
     3) 958 Elise Voorhis 8             4) 954 Stephanie Cassens 10       
  7 Elmira Notre Dame-2                                 4:05.23   1 
     1) 426 Chase Yoder 11              2) 420 Cassie Ellis 12            
     3) 422 Kristen Oplinger 9          4) 418 Emma Booth 12              
  8 Wayland-Cohocton-2                                  4:05.44   2 
     1) 572 Taylor Quackenbush 11       2) 569 Madison Lewis 12           
     3) 570 Maggie McAllister 10        4) 567 Meghan Curtin 12           
  9 The Spence School-2                                 4:13.33   1 
     1) 1420 Maggie Hock 9              2) 1421 Esme Lee 9                
     3) 1419 Eloise Freitag 9           4) 1418 Natalie Bernstein 11      
 10 Peru-2                                              4:14.05   1 
     1) 709 Haile LaDuke 9              2) 708 Taylor Canet 12            
     3) 711 Ally Post 9                 4) 712 Rebecca Romanowicz 11      
 11 Mt. St. Mary Academy-2                              4:17.19   1 
     1) 1324 Kimberly Fohrd 12          2) 1325 Rachel Joachimi 12        
     3) 1327 Marissa Saber 12           4) 1326 Arianna Marra 9           
 12 Gouverneur-2                                        4:18.60   1 
     1) 1011 Elaina Porter 9            2) 1009 Gabby Dunkelberg 12       
     3) 1013 Ciara Spicer 10            4) 1012 Margeaux Simmons 12       
 13 Cold Spring Harbor-2                                4:23.59   1 
     1) 805 Emma Baudo 9                2) 807 Ellie Fox 9                
     3) 806 Gillian Drexler 9           4) 809 Sibelle O'Donnell 9        
 -- Skaneateles-2                                            FS   2 
     1) 343 Mia Grasso 10               2) 348 Shannon Roberts 11         
     3) 347 Maddie Peterson 10          4) 342 Olivia Gage 12             
 
Girls Long Jump Division 2
===============================================================================
State Record: # 20-10.75              Clayton, Wiginton, Soley                 
 Meet Record: *    20-07  2009        Jen Clayton, Suffern                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1   613 Samantha Spinella   11 Depew-2               17-09.75   2.4     5.42m 
     17-05.25(1.4) 16-08.75(1.5) 17-05.25(1.6) 17-09.75(2.4) FOUL      17-04.75(2.5)
  2   453 Emily Shattuck      10 Norwich-2             17-07.50   2.0     5.37m 
     16-05(3.6) 16-09(2.5) 17-07.50(2.0) 16-08.50(0.9) 16-08.50(0.2) 17-04(2.0)
  3   331 Juliana Cavanagh    10 Oneida-2              17-07.00   1.7     5.35m 
     16-09.75(1.8) 16-11(3.8) 16-11.75(0.9) 17-05(0.2) 17-07(1.7) FOUL     
  4   471 Emily Salvemini     10 Whitney Point-2       17-05.75   1.9     5.32m 
     15-08(0.9) 17-02.25(1.9) 17-03.25(1.9) 17-00(0.8) 17-05.75(1.9) 16-10.25(0.5)
  5   601 Chanyce Powell      11 Albion-2              17-04.00   2.2     5.28m 
     17-01.50(2.6) 17-04(2.2) 16-06.25(1.1) 17-03.25(0.7) 16-02.75(0.5) FOUL     
  6  1422 Carson Brisk        12 Trevor Day-2          17-01.00   2.3     5.20m 
     15-08(0.8) 16-00.75(1.6) 17-01(2.3) 15-03(2.4) 16-05.75(1.9) 16-10(1.1)
  7   702 Elisabeth Plympton  12 Beekmantown-2         16-11.00   2.6     5.15m 
     16-04(1.1) 16-11(2.6) 16-05(1.8) 15-10(+0.0) 15-09(0.9) 15-04.50(0.1)
  8   501 Emily Tait           8 Attica-2              16-09.75   1.7     5.12m 
     15-05.25(0.8) 16-09.75(1.7) 16-05.50(2.9) 15-11(1.5) 16-04.50(0.9) 15-10(1.2)
  9  1107 Taylor Gensler      12 Bayport-Bluept-2      16-09.50   3.3     5.11m 
     FOUL      FOUL      16-09.50(3.3)            
 10  1315 Anna Brady          12 Immaculata-2          16-05.75   2.0     5.02m 
     15-04(3.2) FOUL      16-05.75(2.0)            
 11   160 Olivia Bespolka     11 Valhalla-2            16-04.00   3.2     4.97m 
     16-04(3.2) 15-03.50(1.9) 16-01.50(1.4)            
 12   903 Jennifer Joseph     12 Dover-2               16-03.50   2.9     4.96m 
     FOUL      16-02.75(2.5) 16-03.50(2.9)            
 13   906 Jenna Vairo         10 Fallsburg-2           16-01.75   2.0     4.92m 
     16-01.75(2.0) 15-09(1.6) 15-10(0.7)            
 14  1022 Sophia Martin        9 Tupper Lake-2         16-00.00   2.2     4.87m 
     15-04.50(0.7) 16-00(2.2) 16-00(1.4)            
 15   803 Ariela Kovary       12 Carle Place-2         15-11.00   0.9     4.85m 
     14-11.50(1.2) 14-11.75(2.6) 15-11(0.9)            
 16   221 Tiffany Ding        11 Emma Willard-2        15-01.50   2.3     4.61m 
     15-01.50(2.3) 14-01.50(2.4) FOUL                 
 17   375 Cheyenne Smithson    8 Westmoreland-2        15-01.50   0.9     4.61m 
     FOUL      15-01.50(0.9) FOUL                 
 --  1414 Annika Anderson     12 Poly Prep-2               FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 --   529 Dasia Barclay       12 Greece Olympia-2          FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 
Girls Triple Jump Division 2
===============================================================================
State Record: # 42-01.25  4/23/2015   Marie-Josee Ebwea-Bile, Benjamin Cardozo 
 Meet Record: * 41-04.25  1999        Jodi Schlesinger, Clarkstown South       
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1  1104 Kathleen Cibuls     12 Bayport-Bluept-2      38-10.50   3.8    11.84m 
     36-07.25(1.5) 38-08.75(3.9) 38-02.50(4.7) PASS      PASS      38-10.50(3.8)
  2   119 Zoe Maxwell         10 Irvington-2           38-08.00   3.8    11.78m 
     36-05.50(1.0) FOUL      38-08(3.8) FOUL      FOUL      37-03.75(3.8)
  3   541 Aubrianna Lantrip   12 Midlakes-2            38-00.50   2.6    11.59m 
     37-00.50(+0.0) 38-00.50(2.6) 34-08.50(3.8) FOUL      FOUL      34-09.50(3.0)
  4   601 Chanyce Powell      11 Albion-2              37-07.50   4.0    11.46m 
     FOUL      37-07.50(4.0) FOUL      36-05(1.6) 36-10(3.3) 36-04(1.5)
  5   470 Kate Oteng-Bediako  10 Waverly-2             37-05.75   0.9    11.42m 
     37-05.25(0.8) 37-03.25(3.5) 37-00.75(4.3) 37-05.75(0.9) 36-10.75(2.6) 35-09.75(2.3)
  6   604 Jamillyah Mallory    9 Amherst-2             36-08.75   6.1    11.19m 
     FOUL      34-10.25(0.9) 36-08.75(6.1) 35-04(1.0) 35-09(3.4) 34-06.50(0.1)
  7  1349 Kathryn Vogl        11 St.Mary's Lan.-2      36-03.25   2.7    11.05m 
     FOUL      36-01.50(4.0) 36-03.25(2.7) FOUL      FOUL      FOUL     
  8   905 Jenelle Russell     12 Ellenville-2          35-09.50   2.9    10.90m 
     FOUL      35-09.50(2.9) 35-08.25(4.3) 34-04.50(0.5) 34-07.25(2.5) 35-08.50(3.9)
  9   505 Jaiden Weitzel       9 Canisteo-2            35-09.50   3.8    10.90m 
     FOUL      35-09.50(3.8) 35-04.50(3.2)            
 10   226 Kasey Gorton        10 Glens Falls-2         35-07.25   2.4    10.85m 
     FOUL      FOUL      35-07.25(2.4)            
 10  1424 Cailin Stollar      11 Trinity School-2      35-07.25   2.6    10.85m 
     FOUL      FOUL      35-07.25(2.6)            
 12  1015 Megan McCall        10 Madrid-Wadd.-2        35-02.50   2.6    10.73m 
     FOUL      35-00.75(2.7) 35-02.50(2.6)            
 13   303 Maddy Gavitt         9 Cazenovia-2           35-02.25   3.0    10.72m 
     34-05.50(2.5) 33-08.50(3.9) 35-02.25(3.0)            
 14   716 Janyll Barber       11 Saranac-2             33-11.75   4.0    10.35m 
     32-06.50(1.9) FOUL      33-11.75(4.0)            
 --   835 Lindsay Abraham     11 Locust Valley-2           FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 
Girls Shot Put Division 2
==========================================================================
State Record: # 50-07.50  6/2/2016    Alexis Daniels, Binghamton               
 Meet Record: *    48-03  2009        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   214 Kaitlin Klein       11 Cobleskill-2          39-07.00     12.06m 
      39-00.25  37-09.25  39-07  38-01  39-04  38-08
  2   162 Samantha Morillo    10 Valhalla-2            39-04.50     12.00m 
      37-01.75  39-04.50  39-01.25  37-01.75  38-10  36-03.25
  3   444 Jaden Finch         11 Maine-Endwell-2       38-07.75     11.77m 
      36-03.75  37-10  38-07.75  36-10.75  38-07  FOUL
  4   401 Cheyanne Weaver     12 Andes-2               37-03.75     11.37m 
      37-03.75  FOUL  FOUL  33-05.25  FOUL  33-04.25
  5  1110 Ashley Walsh        10 Bayport-Bluept-2      36-09.25     11.20m 
      34-06.75  35-11.75  36-09.25  35-01.25  35-05.25  36-02.75
  6   201 Maddie Clark        11 Holy Names-2          36-08.50     11.18m 
      36-08.50  36-04  35-04.25  36-02  35-08.50  FOUL
  7   623 Amber Morrison      11 Falconer-2            36-07.25     11.15m 
      32-10.75  33-00  36-07.25  34-11.25  31-11.75  30-01.25
  8   566 Mady Dibble         12 Waterloo-2            36-03.75     11.06m 
      FOUL  36-03.50  35-10  36-02.50  33-09.50  36-03.75
  9  1411 Ivie Uzamere        11 Hackley-2             35-09.00     10.89m 
      31-03.75  31-11.25  35-09            
 10   316 Aneesa Lewis        12 Clinton-2             34-09.75     10.61m 
      34-09.75  34-08.50  33-04.75            
 11  1023 Katie Zurek         11 Tupper Lake-2         34-08.75     10.58m 
      34-08.75  33-08.50  33-10.50            
 12   619 Morgan Palmer       12 East Aurora-2         34-02.25     10.42m 
      32-05  33-00.25  34-02.25            
 13   714 Brianna Coon        12 Plattsburgh-2         33-09.00     10.28m 
      33-09  FOUL  30-08.50            
 14   707 Valerie Simmons     11 NE Clinton-2          33-01.25     10.09m 
      33-01.25  31-03.25  27-10            
 15   904 Diana Echols        12 Ellenville-2          32-09.75     10.00m 
      FOUL  FOUL  32-09.75            
 16  1331 Jodie Bonhometre    11 Notre Dame Acad2      31-09.50      9.69m 
      31-09.50  30-08.75  FOUL            
 17   804 Eileen Liang        12 Carle Place-2         31-07.50      9.63m 
      30-02  31-07.50  31-00            
 
Girls Discus Throw Division 2
==========================================================================
State Record: # 172-00  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
 Meet Record: * 166-05  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   566 Mady Dibble         12 Waterloo-2              122-08     37.38m 
      120-08  119-03  118-10  118-07  115-00  122-08
  2   162 Samantha Morillo    10 Valhalla-2              121-11     37.16m 
      110-06  116-02  121-11  102-04  118-01  110-00
  3   444 Jaden Finch         11 Maine-Endwell-2         118-10     36.22m 
      FOUL  118-10  FOUL  FOUL  FOUL  112-00
  4   206 Shayla Lyons        12 Berne-Knox-2            118-09     36.19m 
      111-06  107-06  106-03  107-00  100-00  118-09
  5   542 Rebecca Krenzer     12 ND-Batavia-2            114-01     34.77m 
      100-05  108-07  FOUL  FOUL  110-07  114-01
  6   214 Kaitlin Klein       11 Cobleskill-2            113-04     34.54m 
      FOUL  113-04  FOUL  FOUL  105-06  FOUL
  7   941 Kaela Santos        11 New Paltz-2             112-01     34.16m 
      FOUL  106-04  FOUL  112-01  FOUL  106-05
  8   619 Morgan Palmer       12 East Aurora-2           109-06     33.37m 
      FOUL  106-04  FOUL  FOUL  109-06  FOUL
  9  1023 Katie Zurek         11 Tupper Lake-2           107-00     32.61m 
      103-10  107-00  99-00  93-05  98-04  107-00
 10   646 Emily Zebrowski     12 Springville-2           105-07     32.18m 
      100-08  105-04  105-07            
 11   332 Morgan Jordal       12 Pulaski-2               105-06     32.15m 
      100-08  105-06  104-01            
 12   707 Valerie Simmons     11 NE Clinton-2            105-01     32.02m 
      103-10  105-01  102-01            
 13   439 Asionna Bradham     11 Johnson City-2           99-11     30.45m 
      FOUL  99-11  FOUL            
 14  1411 Ivie Uzamere        11 Hackley-2                95-09     29.18m 
      95-09  FOUL  FOUL            
 15  1316 Theresa Gerard      12 Immaculata-2             92-05     28.16m 
      88-04  92-05  87-04            
 16  1110 Ashley Walsh        10 Bayport-Bluept-2         92-01     28.06m 
      89-00  92-01  FOUL            
 17   316 Aneesa Lewis        12 Clinton-2                89-03     27.20m 
      82-09  FOUL  89-03            
 18   804 Eileen Liang        12 Carle Place-2            82-03     25.06m 
      FOUL  FOUL  82-03            
 
Girls 100 Meter Dash Championship
=====================================================================
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evars                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1  1341 Halle Hazzard       11 St. Anthony's-1          11.76  -0.1 
  2   561 Lanae-Tava Thomas   10 Rush-Henrietta-1         11.84  -0.1 
  3   466 Tia Jones            9 Vestal-1                 12.22  -0.1 
  4  1210 Charnice Anderson   12 Paul Robeson-1           12.24  -0.1 
  5   408 Michaela Burrell    12 Corning-1                12.37  -0.1 
  6  1348 Iantha Wright       10 St. John's Prep1         12.48  -0.1 
  7   643 Jenna Crean          9 Orchard Park-1           12.50  -0.1 
  8   450 Courtney McNeil     11 Newark Valley-2          12.72  -0.1 
 
Girls 200 Meter Dash Championship
=====================================================================
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evars                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1   561 Lanae-Tava Thomas   10 Rush-Henrietta-1         23.73   1.6 
  2  1341 Halle Hazzard       11 St. Anthony's-1          23.92   1.6 
  3   466 Tia Jones            9 Vestal-1                 24.39   1.6 
  4  1161 Brittany Korsah     11 West Babylon-1           24.66   1.6 
  5  1218 Latoya Stewart      12 Paul Robeson-1           24.72   1.6 
  6   654 Nia Stevens          9 Tapestry-2               25.07   1.6 
  7   450 Courtney McNeil     11 Newark Valley-2          25.77   1.6 
 --   643 Jenna Crean          9 Orchard Park-1             DNS   1.6 
 
Girls 400 Meter Dash Championship
================================================================
State Record: # 51.04  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
 Meet Record: * 53.42  2009        Chamique Francis, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   563 Sammy Watson        11 Rush-Henrietta-1         54.70  
  2   841 Kiyah Owens         12 Manhasset-1              55.46  
  3  1303 Leah Anderson       11 C. Spellman-1            56.18  
  4   910 Kate Laskoski       11 Goshen-1                 56.26  
  5   441 Emily Cluck         12 Johnson City-2           56.71  
  6   215 Zhane Smith         11 Cohoes-2                 56.94  
  7   636 Caroline Walter     11 Maple Grove-2            57.19  
 --   643 Jenna Crean          9 Orchard Park-1             DNS  
 
Girls 800 Meter Run Championship
===================================================================
State Record: # 1:59.51  2013        Mary Cain, Unattatched                    
 Meet Record: * 2:05.63  6/12/2015   Kamryn McIntosh, Suffern-1                
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   319 Sage Hurta          12 Hamilton-2             2:08.57   5 
  2   113 Kaitlin Ryan        11 Bronxville-2           2:09.31   4 
  3   259 Hannah Reale        10 Shenendehowa-1         2:10.47   5 
  4   247 Amelia Mahoney      11 Saratoga-1             2:11.13   5 
  5  1420 Maggie Hock          9 Spence School-2        2:11.22   4 
  6  1160 Paige Keefer        11 West Babylon-1         2:11.87   5 
  7   146 Sydney March        12 North Rockland-1       2:11.98   5 
  8   650 Sam Peterman        11 Sweet Home-1           2:12.27   4 
  9   125 Katie DeVore        12 Mamaroneck-1           2:12.55   5 
 10   539 Hayleigh Palotti    10 Livonia-2              2:12.79   5 
 11  1127 Meg Tuthill         12 Mercy-LI-2             2:12.93   5 
 12   361 Carly Benson        10 West Genesee-1         2:13.08   4 
 13   151 Caroline Timm       10 Lourdes-2              2:13.57   4 
 14   574 Natalie Neamtu      11 Webster Thomas-1       2:14.58   4 
 15   606 Abby Gostomski      10 Catt-L. Valley-2       2:14.77   3 
 16   618 Molly McLaughlin    10 East Aurora-2          2:14.81   3 
 17  1340 Ellen Byrnes        10 Sacred Heart-1         2:15.36   3 
 18   861 Emily Martino       12 VS North-1             2:15.86   3 
 19   461 Claire Melvin       11 Trumansburg-2          2:16.26   3 
 20  1139 Ciara Murphy        12 Sachem East-1          2:16.32   3 
 21  1202 Tori Johnson        12 Brooklyn Tech-1        2:16.64   3 
 22   828 Samantha Law        10 Great Neck No.-1       2:16.73   3 
 23   901 Gabby Fanning       11 Cornwall-1             2:17.26   4 
 24   546 Elyse Barkstrom     11 Pittsford Mend-1       2:18.21   2 
 25   704 Kirsten Villemaire  10 Beekmantown-2          2:18.44   1 
 26   952 Kaylah Quarshie     11 Port Jervis-1          2:18.66   4 
 27   352 Ashleigh Crawford   12 Tully-2                2:19.80   2 
 28  1003 Grace Bessett       10 Canton-2               2:21.23   1 
 29  1333 Olivia Jaenicke     12 Notre Dame Acad2       2:21.50   1 
 30   837 Roisin O'Neill      11 Locust Valley-2        2:21.91   1 
 31   213 Erin Clark          12 Chatham-2              2:26.08   2 
 32   435 Sylvia Frank        12 Ithaca-1               2:26.58   2 
 33   951 Sarah Rudge         12 Onteora-2              2:31.61   2 
 
Girls 1500 Meter Run Championship
===================================================================
State Record: # 4:04.62  2013        Mary Cain, Unattached                     
 Meet Record: * 4:17.84  2011        Mary Cain, Bronxville                     
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   563 Sammy Watson        11 Rush-Henrietta-1       4:22.09   3 
  2   148 Katelyn Tuohy        8 North Rockland-1       4:24.36   3 
  3   319 Sage Hurta          12 Hamilton-2             4:25.29   3 
  4   650 Sam Peterman        11 Sweet Home-1           4:28.19   3 
  5  1146 Katherine Lee       10 Shoreham WR-1          4:28.96   3 
  6   242 Kelsey Chmiel        9 Saratoga-1             4:30.02   3 
  7   844 Diana Vizza         12 North Shore-1          4:30.51   3 
  8   434 Abbey Wheeler       12 Elmira-1               4:31.74   3 
  9   151 Caroline Timm       10 Lourdes-2              4:32.23   2 
 10  1127 Meg Tuthill         12 Mercy-LI-2             4:32.82   2 
 11   113 Kaitlin Ryan        11 Bronxville-2           4:33.34   3 
 12   849 Reilly Siebert      10 Syosset-1              4:34.00   2 
 13   935 Katie Munks         12 Monroe-Woodbury1       4:36.12   2 
 14   122 Gemma Nuttall       12 John Jay CR-1          4:36.49   2 
 15   574 Natalie Neamtu      11 Webster Thomas-1       4:36.58   2 
 16  1329 Danielle Orie       11 Nardin Academy-1       4:38.01   1 
 17  1407 Paris Calcagnini    11 Conv of The SH-2       4:39.13   2 
 18  1102 Bridget Kanaley     11 Bay Shore-1            4:40.02   2 
 19   719 Margaret Champagne  12 Seton Platt.-2         4:40.11   1 
 20   951 Sarah Rudge         12 Onteora-2              4:40.58   1 
 21   539 Hayleigh Palotti    10 Livonia-2              4:44.65   1 
 22   253 Maryanna Lansing    12 Shaker-1               4:47.25   2 
 23  1006 Emily Pomainville   10 Franklin Acad.-2       4:47.92   1 
 24   865 Brianna O'Brien     11 Wheatley-2             4:49.07   1 
 25   325 Juliana Basla       12 Liverpool-1            4:49.95   1 
 26  1335 Keiana Mitchell     10 Notre Dame Acad2       4:51.40   1 
 27   656 Anna Rybczynski      9 W. Seneca West-1       4:55.44   2 
 28   462 Mary Rommer         11 Unatego-2              4:56.19   1 
 29  1234 Shayla Sanders      10 Young Women's-1        5:02.57   1 
 --   252 Julia Flower        12 Schalmont-2                DNS   2 
 --  1416 Ella Ketchum        11 Poly Prep-2                DNS   3 
 --   412 Jessica Lawson      11 Corning-1                  DNS   3 
 --   606 Abby Gostomski      10 Catt-L. Valley-2           DNS   1 
 
Girls 3000 Meter Run Championship
===================================================================
 1 Turn Box
State Record: # 9:16.63  2011        Aisling Cuffe, Cornwall                   
 Meet Record: * 9:16.63  2011        Aisling Cuffe, Cornwall                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   412 Jessica Lawson      11 Corning-1              9:24.36   2 
  2   844 Diana Vizza         12 North Shore-1          9:32.26   2 
  3   434 Abbey Wheeler       12 Elmira-1               9:33.49   2 
  4   242 Kelsey Chmiel        9 Saratoga-1             9:39.85   2 
  5  1146 Katherine Lee       10 Shoreham WR-1          9:39.88   2 
  6   318 Samantha Levy       12 Fay.-Manlius-1         9:40.58   2 
  7   620 Sophia Tasselmyer   12 East Aurora-2          9:41.80   2 
  8   575 Amanda Vestri       11 Webster Thomas-1       9:48.84   2 
  9  1410 Julia Stevenson     12 Hackley-2              9:52.94   2 
 10   935 Katie Munks         12 Monroe-Woodbury1       9:53.60   2  9:53.592
 11   607 Katrina Patterson   11 Clarence-1             9:53.60   1  9:53.596
 12   719 Margaret Champagne  12 Seton Platt.-2         9:58.89   1 
 13  1330 Gabrielle Orie      11 Nardin Academy-1      10:00.54   1 
 14  1102 Bridget Kanaley     11 Bay Shore-1           10:01.92   2 
 15   909 Olivia Elston       11 Goshen-1              10:04.87   2 
 16   359 Brooke Rauber        7 Tully-2               10:07.64   1 
 17  1416 Ella Ketchum        11 Poly Prep-2           10:09.94   2 
 18   865 Brianna O'Brien     11 Wheatley-2            10:10.95   1 
 19   801 Grace Moore         12 Calhoun-1             10:11.12   2 
 20   514 Elsa Cole           11 Fillmore-2            10:14.33   1 
 21   324 Abby Gugel          12 Jordan-Elbridge2      10:14.56   1 
 22  1227 Zovinar Khrimian    11 Stuyvesant-1          10:19.52   1 
 23   115 Vicky Martinez      12 Fox Lane-1            10:22.20   1 
 24   322 Hannah Butler       11 Jamesville-Dew-1      10:22.57   2 
 25   101 Caroline Pennacchi  12 Briarcliff-2          10:24.42   1 
 26   252 Julia Flower        12 Schalmont-2           10:28.36   2 
 27  1002 Emma Bentley-Hicks  10 Canton-2              10:30.86   1 
 28   617 Fiona Danieu        12 East Aurora-2         10:31.39   1 
 29   550 Chloe Weaver        11 Red Creek-2           10:32.91   1 
 30  1123 Melanie Pfennig     11 Mattituck-2           10:33.09   1 
 31   122 Gemma Nuttall       12 John Jay CR-1         10:34.04   2 
 32   460 Molly McQueen        8 Trumansburg-2         10:57.54   1 
 33   472 Kaylee Stone        11 Windsor-2             11:08.95   1 
 34   940 Jordan Nagel        10 New Paltz-2           11:18.73   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles Championship
=====================================================================
State Record: # 13.45  5/29/2016   Alyssa Sandy, Paul Robeson                  
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1  1216 Alyssa Sandy        12 Paul Robeson-1           13.78  -0.4 
  2  1203 Paula Salmon        11 Clara Barton-1           14.08  -0.4 
  3  1101 Aviana Goode        12 Bay Shore-1              14.29  -0.4 
  4   133 Victoria Jones-All  12 New Rochelle-1           14.50  -0.4 
  5  1323 Gabrielle Schreib   12 Kellenberg-1             14.76  -0.4 
  6  1345 Alyssa Yeboah-Kodi  12 St. Anthony's-1          15.04  -0.4 
  7  1104 Kathleen Cibuls     12 Bayport-Bluept-2         15.23  -0.4 
  8   541 Aubrianna Lantrip   12 Midlakes-2               15.47  -0.4 
 
Girls 400 Meter Hurdles Championship
================================================================
State Record: # 57.09  2007        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
 Meet Record: * 57.81  2008        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1132 Tara Hernandez      12 North Babylon-1        1:00.91  
  2   565 Erika Tillotson     11 Victor -1              1:01.97  
  3   830 Niasia Harding      12 Hempstead-1            1:02.48  
  4  1216 Alyssa Sandy        12 Paul Robeson-1         1:02.55  
  5   149 Louise Jones        10 Nyack-1                1:03.20  
  6  1418 Natalie Bernstein   11 Spence School-2        1:03.34  
  7   908 Anycia Cole         11 Goshen-1               1:03.41  
  8   417 Abbey Yatsko        12 Dryden-2               1:04.80  
 
Girls 2000 Meter Steeplechase Championship
===================================================================
State Record: # 6:29.56  2011        Brianna Nerud, North Shore                
 Meet Record: * 6:33.14  2011        Mary Kate Anselmini, Ward Melville        
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   970 Megan Reilly        12 Warwick Valley-1       6:45.34   3 
  2   142 Alexandra Harris    11 North Rockland-1       6:49.65   3 
  3   156 Mary Hennelly        8 Suffern-1              6:51.26   3 
  4   318 Samantha Levy       12 Fay.-Manlius-1         6:51.28   3 
  5   514 Elsa Cole           11 Fillmore-2             6:58.12   3 
  6   606 Abby Gostomski      10 Catt-L. Valley-2       7:00.17   2 
  7   352 Ashleigh Crawford   12 Tully-2                7:03.11   2 
  8   801 Grace Moore         12 Calhoun-1              7:08.52   3 
  9   234 Alexandra Bartolot  12 Hudson-2               7:11.98   2 
 10   152 Mary Borkoski        9 Pearl River-2          7:13.17   3 
 11   625 Megan Caltagirone   12 Holland-2              7:13.61   2 
 12  1336 Sydney Rice         11 Notre Dame Acad2       7:14.29   3 
 13   208 Emily Digman        12 Burnt Hills-1          7:15.03   3 
 14   324 Abby Gugel          12 Jordan-Elbridge2       7:16.45   2 
 15  1115 Kelly Iocca         11 Connetquot-1           7:18.92   2 
 16  1201 Aziza Chigataeva    10 Brooklyn Tech-1        7:19.94   2 
 17   531 Sydney McDaniel     12 Honeoye Falls-1        7:20.80   2 
 18   932 Kiersten Kral       11 Monroe-Woodbury1       7:21.12   3 
 19   216 Marilyn O'Brien     10 Colonie-1              7:23.55   3 
 20  1106 Melody Delzell       9 Bayport-Bluept-2       7:24.87   1 
 21  1350 Caitlin Tzimorotas  11 Mary Louis Acad1       7:26.04   1 
 22   437 Lizzy Rayle         10 Ithaca-1               7:32.97   2 
 23   232 Brynne Wright        8 Greenwich-2            7:34.00   2 
 24   977 Taylor Edmundson    10 Webutuck-2             7:35.02   1 
 25   718 Elysha O'Connell    12 Saranac-2              7:36.46   1 
 26  1423 Michelle Flesaker   11 Trevor Day-2           7:38.89   1 
 27  1001 Claire Bartlett     11 Canton-2               7:44.17   1 
 28   609 Liz Rott            11 Clarence-1             7:50.70   1 
 29   845 Dana Duggan         12 Seaford-2              7:51.91   1 
 30   153 Annie McCormack     10 Pearl River-2          7:52.54   1 
 31   440 Molly Burdick       10 Johnson City-2         8:03.09   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Championship
================================================================
State Record: # 46.06  2013        Medgar Evers                                
                       O'Connor, Hastings, Gilchrist, Moorer             
 Meet Record: * 46.25  2014        Medgar Evers, Medgar Evers                  
                       B Thompson, M Brown, J Cameron, K Senior          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Paul Robeson-1                                        47.23  
     1) 1210 Charnice Anderson 12       2) 1218 Latoya Stewart 12         
     3) 1212 Toshel Goffe 9             4) 1215 Shawnakay Peart 9         
  2 North Rockland-1                                      47.40  
     1) 140 Nicole Dodrill 12           2) 164 Akemi Dwyer 12             
     3) 144 Emmanuela Laurendent 12     4) 139 Camille Cameron 12         
  3 Rush-Henrietta-1                                      47.59  
     1) 559 Stephanie Nwachi 10         2) 562 Tori Thompson 12           
     3) 554 Adama Donzo 12              4) 561 Lanae-Tava Thomas 10       
  4 Newburgh Free Academy-1                               47.89  
     1) 948 Ahnrea McCaskill 11         2) 942 Marielle Aponti 11         
     3) 950 Kyara Thompson 11           4) 943 Justine Brooks 11          
  5 Shenendehowa-1                                        48.36  
     1) 255 Melissa Haas 10             2) 256 Kelly Hamlin 10            
     3) 261 Emily Schaffer 11           4) 263 Alexandra Tudor 10         
  6 Holy Trinity-1                                        48.66  
     1) 1313 Kimberly Perogine 11       2) 1309 Aries Burrell 11          
     3) 1312 Dominque Kelly 11          4) 1314 Victoria St. John 12      
  7 New Rochelle-1                                        48.80  
     1) 138 Jada Thompson 9             2) 133 Victoria Jones-Alleyne 12  
     3) 130 Diana Diaz 10               4) 137 Kiana Stallworth 11        
  8 North Babylon-1                                       48.93  
     1) 1130 Nicola Calabrese 10        2) 1132 Tara Hernandez 12         
     3) 1131 Taylor Figueroa 12         4) 1134 Samantha Quigley 10       
 
Girls 4x400 Meter Relay Championship
================================================================
 Split Data Reflect a 3-Turn Stagger
State Record: # 3:39.77  2008        Boys & Girls                              
                         Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno               
 Meet Record: * 3:42.60  2011        Medgar Evers                              
    School                                               Finals 
================================================================
  1 West Babylon-1                                      3:50.06  
     1) 1161 Brittany Korsah 11         2) 1157 Nadja Ashley 9            
     3) 1158 Dana Beggins 11            4) 1160 Paige Keefer 11           
  2 Hempstead-1                                         3:51.22  
     1) 830 Niasia Harding 12           2) 829 Courtashia Felton 10       
     3) 831 Dajour Jones 11             4) 833 Mya Smithson 10            
  3 North Rockland-1                                    3:51.50  
     1) 145 Ivana Lopez 10              2) 142 Alexandra Harris 11        
     3) 143 Sofia Housman 10            4) 146 Sydney March 12            
  4 Shenendehowa-1                                      3:54.36  
     1) 264 Rachel Venditti 12          2) 256 Kelly Hamlin 10            
     3) 263 Alexandra Tudor 10          4) 260 Olivia Robbins 12          
  5 Freeport-1                                          3:54.80  
     1) 817 DeAsia Greer 12             2) 819 Nakacee McNab 9            
     3) 820 Cameryn Miller 12           4) 818 Ashley Lyons 12            
  6 Saratoga Springs-1                                  3:56.71  
     1) 245 Mimi Liebers 11             2) 246 Sija Los 11                
     3) 247 Amelia Mahoney 11           4) 249 Valentine Starnes 11       
  7 Newburgh Free Academy-1                             3:58.93  
     1) 945 Alayjah Fisher 12           2) 944 Juantasia Cumberbatch 11   
     3) 943 Justine Brooks 11           4) 947 Darah Martin 12            
 -- Paul Robeson-1                                          DNS  
     1) 1218 Latoya Stewart 12          2) 1212 Toshel Goffe 9            
     3) 1217 Bryann Sandy 11            4) 1214 Danielle Moore 11         
 
Girls 4x800 Meter Relay Championship
===================================================================
State Record: # 8:46.98  2010        Fayetteville-Manlius                      
                         Luber, Sischo, Carter, Malone                     
 Meet Record: * 8:49.88  2010        Garden City                               
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Mamaroneck-1                                        8:54.33   2 
     1) 127 Shari Rauls 12              2) 128 Lauren Shpiz 10            
     3) 124 Lauren Chapey 12            4) 125 Katie DeVore 12            
  2 Shenendehowa-1                                      8:56.83   2 
     1) 254 Emily Crounse 12            2) 257 Danielle Jordan 12         
     3) 266 Julia Zachgo 11             4) 259 Hannah Reale 10            
  3 Bronxville-2                                        9:06.48   2 
     1) 112 Hillary Rizzo 12            2) 114 Olivia Scotti 10           
     3) 109 Laura Holland 10            4) 113 Kaitlin Ryan 11            
  4 Shoreham Wading River-1                             9:07.58   2 
     1) 1146 Katherine Lee 10           2) 1147 Kaitlyn Ohrtman 12        
     3) 1145 Alexandra Hays 11          4) 1143 Payton Capes-Davis 11     
  5 West Genesee-1                                      9:08.19   2 
     1) 361 Carly Benson 10             2) 366 Emily Young 10             
     3) 363 Kendall Dombroske 9         4) 365 Maria Matkoski 12          
  6 John Jay Cross River-1                              9:09.62   2 
     1) 122 Gemma Nuttall 12            2) 123 Pippa Nuttall 9            
     3) 120 Brooke Nohilly 11           4) 121 Kathryn Nohilly 11         
  7 Monroe-Woodbury-1                                   9:11.53   2 
     1) 935 Katie Munks 12              2) 932 Kiersten Kral 11           
     3) 933 Annie Kurdziel 11           4) 931 Jessica Cueva-Scarpelli 12 
  8 Saratoga Springs-1                                  9:12.31   2 
     1) 242 Kelsey Chmiel 9             2) 250 Madeline Tooker 11         
     3) 248 Mari Ellen Penzer 11        4) 247 Amelia Mahoney 11          
  9 East Aurora-2                                       9:15.06   2 
     1) 617 Fiona Danieu 12             2) 618 Molly McLaughlin 10        
     3) 621 Maisy Webster 11            4) 620 Sophia Tasselmyer 12       
 10 Mercy-LI-2                                          9:16.28   2 
     1) 1126 Olivia Kneski 10           2) 1127 Meg Tuthill 12            
     3) 1124 Kaitlyn Butterfield 11     4) 1125 Maddie Joinnides 11       
 11 Williamsville South-1                               9:17.27   2 
     1) 660 Grace Malinowski 9          2) 661 Molly Moore 10             
     3) 659 Sarah Cook 10               4) 663 Amberlee Robertson 10      
 12 Sachem East-1                                       9:18.12   2 
     1) 1137 Alexandra DeCicco 12       2) 1139 Ciara Murphy 12           
     3) 1140 Valerie Romero 12          4) 1141 Rachel Ruggiero 10        
 13 Goshen-1                                            9:19.91   2 
     1) 913 Morgan Serkes 11            2) 907 Grace Atlas 10             
     3) 909 Olivia Elston 11            4) 910 Kate Laskoski 11           
 14 Tully-2                                             9:20.57   2 
     1) 359 Brooke Rauber 7             2) 352 Ashleigh Crawford 12       
     3) 353 Jessica Donald 10           4) 358 Emme Perkins 11            
 15 Rush-Henrietta-1                                    9:22.81   1 
     1) 560 Bailey Pierce 10            2) 556 Monica Gregg 9             
     3) 551 Abby Baerwaldt 11           4) 563 Sammy Watson 11            
 16 Kellenberg-1                                        9:26.97   1 
     1) 1320 Deirdre Lewin 12           2) 1321 Maureen Lewin 9           
     3) 1317 Nora Bennett 10            4) 1322 Sarah Newman 12           
 17 Elmira Notre Dame-2                                 9:27.50   1 
     1) 426 Chase Yoder 11              2) 418 Emma Booth 12              
     3) 427 Payton Yoder 9              4) 424 Camille VanderMeer 10      
 18 Syosset-1                                           9:27.86   2 
     1) 849 Reilly Siebert 10           2) 851 Lauren White 11            
     3) 848 Lauren Gruber 12            4) 850 Hannah Tell 11             
 19 Notre Dame Academy-2                                9:27.94   1 
     1) 1335 Keiana Mitchell 10         2) 1333 Olivia Jaenicke 12        
     3) 1338 Susanna Weir 11            4) 1332 Ariella Garcia 11         
 20 Corning-1                                           9:28.37   2 
     1) 410 Pearl Cooper 11             2) 407 Cleo Baker 9               
     3) 414 Kate Mertus 10              4) 409 Alivia Collins 10          
 21 Young Women's Leadership-1                          9:41.71   1 
     1) 1233 Mya Dumpson 11             2) 1231 Gabrielle Chenault 11     
     3) 1229 Lakeisha Bryan 11          4) 1234 Shayla Sanders 10         
 22 Canton-2                                            9:45.56   1 
     1) 1001 Claire Bartlett 11         2) 1003 Grace Bessett 10          
     3) 1002 Emma Bentley-Hicks 10      4) 1004 Sydney Lorenc 8           
 23 Fillmore-2                                          9:47.38   1 
     1) 515 Julia Hotchkiss 11          2) 516 Carmen Mancuso 9           
     3) 517 Tess Schilke 11             4) 514 Elsa Cole 11               
 24 James I. O'Neill-2                                  9:47.81   1 
     1) 918 Summer Solheim 11           2) 915 Allyson Lyle 11            
     3) 917 Anna Northup 11             4) 914 Kaylan Dunham 11           
 25 Greenwich-2                                         9:50.74   1 
     1) 230 Tori Spiezio 12             2) 228 Emma Cronin 8              
     3) 227 Quinn Collins 8             4) 232 Brynne Wright 8            
 26 Peru-2                                              9:53.02   1 
     1) 708 Taylor Canet 12             2) 711 Ally Post 9                
     3) 710 Ella Messner 9              4) 712 Rebecca Romanowicz 11      
 27 Convent of The Sacred Heart-2                       9:54.91   1 
     1) 1409 Mia Rahn 9                 2) 1406 Fiona Calcagnini 9        
     3) 1408 Julia Larson 10            4) 1407 Paris Calcagnini 11       
 28 Westhill-Ludden-2                                  10:04.90   1 
     1) 367 Annibel Coolican 12         2) 368 Haylei Coolican 9          
     3) 369 Genny Corcoran 12           4) 370 Olivia Daigneau 12         
 29 Friends Academy-2                                  10:35.65   1 
     1) 822 Karly Eberly 9              2) 824 Leah Loetman 8             
     3) 823 Laura Greene 10             4) 825 Riona Park 10              
 
Event 515  Girls High Jump Championship
=================================================================================
 Progression: 4-10, 5-0, 5-2, 5-4, then up 1" to Completion                      
State Record: # 6-00.75  1990        Shelly Choppa, Glens Falls                  
 Meet Record: *    6-00  1988        Shelly Choppa, Glens Falls                  
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals                                                                           
  1 Sarah Kowpak              12 Archbishop Molloy-1    5-08.00      1.72m  10   
     4-10 5-00 5-02 5-04 5-05 5-06 5-07 5-08 5-09 5-10                           
      PPP  PPP   XO    O  PPP    O    O    O  PPP  XXX                           
  2 Kendall Bensche           11 Scarsdale-1            5-07.00      1.70m   8   
     4-10 5-00 5-02 5-04 5-05 5-06 5-07 5-08                                     
      PPP    O  PPP    O  XXO    O    O  XXX                                     
  3 Samantha Hjelmar          12 Burnt Hills-1          5-06.00      1.67m   5   
     4-10 5-00 5-02 5-04 5-05 5-06 5-07                                          
      PPP  PPP    O   XO    O    O  XXX                                          
  3 Olivia Mooney             12 Cambridge-2            5-06.00      1.67m   5   
     4-10 5-00 5-02 5-04 5-05 5-06 5-07                                          
      PPP    O    O    O   XO    O  XXX                                          
  5 Morgan Halt                8 Amherst-2              5-06.00      1.67m   2   
     4-10 5-00 5-02 5-04 5-05 5-06 5-07                                          
       XO    O   XO   XO  XXO   XO  XXX                                          
  6 Jenna Berry               11 Pittsford Mendon-1     5-04.00      1.62m   0.50
     4-10 5-00 5-02 5-04 5-05                                                    
        O   XO    O    O  XXX                                                    
  6 Olivia Gervan             11 Lancaster-1            5-04.00      1.62m   0.50
     4-10 5-00 5-02 5-04 5-05                                                    
      PPP    O   XO    O  XXX                                                    
  8 Victoria Major            12 Deer Park-1            5-04.00      1.62m       
     4-10 5-00 5-02 5-04 5-05                                                    
      PPP  PPP   XO   XO  XXX                                                    
  9 Kayla Pollock             12 St.John the Bap1       5-04.00      1.62m       
     4-10 5-00 5-02 5-04 5-05                                                    
        O    O   XO  XXO  XXX                                                    
 10 Keira Kelly               12 Westhampton Beach-1    5-02.00      1.57m       
     4-10 5-00 5-02 5-04                                                         
      PPP  PPP    O  XXX                                                         
 10 Sharde Johnson            10 Emma Willard-2         5-02.00      1.57m       
     4-10 5-00 5-02 5-04                                                         
        O    O    O  XXX                                                         
 12 Le'Gary Jackson            9 Niag.-Wheat.-1         5-02.00      1.57m       
     4-10 5-00 5-02 5-04                                                         
       XO    O    O  XXX                                                         
 12 Kaitlyn Bonczyk           10 Wayne-2                5-02.00      1.57m       
     4-10 5-00 5-02 5-04                                                         
        O   XO    O  XXX                                                         
 14 Kate Brennan              10 Union-Endicott-1       5-02.00      1.57m       
     4-10 5-00 5-02 5-04                                                         
        O    O   XO  XXX                                                         
 15 Jacalyn Lamica            12 Massena-1              5-02.00      1.57m       
     4-10 5-00 5-02 5-04                                                         
        O  XXO  XXO  XXX                                                         
 16 Gwen Stokes               12 Fredonia-2             5-00.00      1.52m       
     4-10 5-00 5-02                                                              
        O    O  XXX                                                              
 16 Aubrianna Lantrip         12 Midlakes-2             5-00.00      1.52m       
     4-10 5-00 5-02                                                              
      PPP    O  XXX                                                              
 16 Mecca Muamba              11 Roosevelt EC-1         5-00.00      1.52m       
     4-10 5-00 5-02                                                              
        O    O  XXX                                                              
 16 Victoria Godden           12 Chenango Forks-2       5-00.00      1.52m       
     4-10 5-00 5-02                                                              
        O    O  XXX                                                              
 20 Adriana Straughter        10 Baldwinsville-1        5-00.00      1.52m       
     4-10 5-00 5-02                                                              
       XO    O  XXX                                                              
 20 Megan McCall              10 Madrid-Waddington-2    5-00.00      1.52m       
     4-10 5-00 5-02                                                              
       XO    O  XXX                                                              
 22 Marissa Burke             10 Whitesboro-1           5-00.00      1.52m       
     4-10 5-00 5-02                                                              
      XXO    O  XXX                                                              
 23 Asia McInnis              11 Greece Arcadia-1       5-00.00      1.52m       
     4-10 5-00 5-02                                                              
        O   XO  XXX                                                              
 23 Angeli Andre              12 VS North-1             5-00.00      1.52m       
     4-10 5-00 5-02                                                              
        O   XO  XXX                                                              
 23 Samantha Shaw             11 Kingston-1             5-00.00      1.52m       
     4-10 5-00 5-02                                                              
      PPP   XO  XXX                                                              
 26 Ariyahna Bernard          11 Sidney-2               5-00.00      1.52m       
     4-10 5-00 5-02                                                              
       XO  XXO  XXX                                                              
 27 Nafysa Williams           11 CBA-Syracuse-2         4-10.00      1.47m       
     4-10 5-00                                                                   
        O  XXX                                                                   
 27 Mia Grasso                10 Skaneateles-2          4-10.00      1.47m       
     4-10 5-00                                                                   
        O  XXX                                                                   
 27 Caitlan Lucien            12 Notre Dame Acad2       4-10.00      1.47m       
     4-10 5-00                                                                   
        O  XXX                                                                   
 27 Ella Messner               9 Peru-2                 4-10.00      1.47m       
     4-10 5-00                                                                   
        O  XXX                                                                   
 31 Carleigh Chiaviello       12 Marymount-2            4-10.00      1.47m       
     4-10 5-00                                                                   
       XO  XXX                                                                   
 31 Kristen Boerke            10 Washingtonville-1      4-10.00      1.47m       
     4-10 5-00                                                                   
       XO  XXX                                                                   
 33 Jordan Earl               12 Rondout Valley-2       4-10.00      1.47m       
     4-10 5-00                                                                   
      XXO  XXX                                                                   
 -- Kayleigh Miedreich        10 Pearl River-2               NH                  
     4-10                                                                        
      XXX                                                                        
 -- Sophia Sacknievich        12 Center Moriches-2           NH                  
     4-10                                                                        
      XXX                                                                        
 -- Nataly Ramirez            10 Seaford-2                   NH                  
     4-10                                                                        
      XXX  


Event 516  Girls Pole Vault Championship
=================================================================================
 Progression:                                                                    
 8-0, 9-0, 10-0, 10-6, 11-0, then up 3" to Completion                            
State Record: # 13-09  2005        Mary Saxer, Lancaster                         
 Meet Record: * 13-05  2004        Tiffany Maskulinski, Iroquois                 
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals                                                                           
  1 Bethany Cripps            12 Central Square-1      12-08.00      3.86m  10     
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-03 11-06 11-09 12-00 12-03 12-06 12-08 13-00 
      PPP  PPP   PPP     O     O   PPP    XO     O     O   XXO     O   XXO   XXX 
  2 Alana Carroll             10 Averill Park-1        12-00.00      3.65m   8    
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-03 11-06 11-09 12-00 12-03                   
      PPP  PPP   PPP   PPP     O   PPP    XO     O     O   XXX                   
  3 Amanda McNelis            11 Commack-1             12-00.00      3.65m   6    
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-03 11-06 11-09 12-00 12-03                   
      PPP  PPP   PPP     O     O    XO     O   XXO     O   XXX                   
  4 Emily Gallagher           11 Lansing-2             11-09.00      3.58m   4    
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-03 11-06 11-09 12-00                         
      PPP  PPP   PPP   PPP     O   PPP    XO    XO   XXX                         
  5 Gabrielle Gaygen          10 Wmsvl. North-1        11-06.00      3.50m   2    
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-03 11-06 11-09                               
      PPP  PPP     O     O   XXO   XXO     O   XXX                               
  6 Earnie Burapan            11 Hilton-1              11-03.00      3.42m   1    
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-03 11-06                                     
      PPP  PPP   PPP    XO    XO     O   XXX                                     
  7 Kristin Lubeskie          10 Monroe-Woodbury-1     11-03.00      3.42m       
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-03 11-06                                     
      PPP  PPP     O     O   XXO   XXO   XXX                                     
  8 Kalli Manly               12 Burnt Hills-1         11-00.00      3.35m       
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-03                                           
      PPP  PPP    XO     O     O   XXX                                           
  9 Kerstyn Ciulla            12 Sachem East-1         11-00.00      3.35m       
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00 11-03                                           
      PPP  PPP   PPP   XXO     O   XXX                                           
 10 Samantha Kaplan           12 New Paltz-2           10-06.00      3.20m       
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00                                                 
      PPP  PPP     O     O   XXX                                                 
 11 Christina Platt           12 South Lewis-2         10-06.00      3.20m       
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00                                                 
      PPP    O    XO     O   XXX                                                 
 11 Mallory Prelewicz         11 Clarence-1            10-06.00      3.20m       
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00                                                 
      PPP  PPP    XO     O   XXX                                                 
 13 Katherine Doherty         12 Westhill-Ludden-2     10-06.00      3.20m       
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00                                                 
      PPP    O    XO    XO   XXX                                                 
 14 Aubrey Rockoff            12 Amherst-2             10-06.00      3.20m       
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00                                                 
      PPP  PPP     O   XXO   XXX                                                 
 15 Sophia Alter              12 Rondout Valley-2      10-06.00      3.20m       
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00                                                 
      PPP  PPP   XXO   XXO   XXX                                                 
 16 Morgan Adams              11 Pavilion-2            10-00.00      3.04m       
     8-00 9-00 10-00 10-06                                                       
      PPP    O     O   XXX                                                       
 17 Hannah Duttweiler         12 Pembroke-2            10-00.00      3.04m       
     8-00 9-00 10-00 10-06                                                       
        O    O    XO   XXX                                                       
 17 Mushirah Sheppard          9 Salamanca-2           10-00.00      3.04m       
     8-00 9-00 10-00 10-06                                                       
        O    O    XO   XXX                                                       
 19 Lauren Berry              10 Emma Willard-2        10-00.00      3.04m       
     8-00 9-00 10-00 10-06                                                       
        O    O   XXO   XXX                                                       
 19 Emily Corso               10 Massapequa-1          10-00.00      3.04m       
     8-00 9-00 10-00 10-06                                                       
        O    O   XXO   XXX                                                       
 21 Kellie Zestanakis         12 Townsend Harris-1      9-00.00      2.74m       
     8-00 9-00 10-00                                                             
        O    O   XXX                                                             
 21 Amelie Legg               11 Delaware Academy-2     9-00.00      2.74m       
     8-00 9-00 10-00                                                             
      PPP    O   XXX                                                             
 21 Maddy Luksha              10 Ursuline-1             9-00.00      2.74m       
     8-00 9-00 10-00                                                             
      PPP    O   XXX                                                             
 24 Sylvie Studier            12 Ithaca-1               9-00.00      2.74m       
     8-00 9-00 10-00                                                             
       XO    O   XXX                                                             
 25 Marley Montague            9 Hampton Bays-2         8-00.00      2.43m       
     8-00 9-00                                                                   
        O  XXX                                                                   
 25 Lauren Wenzel             11 Hendrick Hudson-2      8-00.00      2.43m       
     8-00 9-00                                                                   
        O  XXX                                                                   
 -- Marissa Lindner            9 St. Anthony's-1             NH                  
     8-00                                                                        
      XXX                                                                        
 -- Erica Ellis                9 Gates-Chili-1               NH                  
     8-00 9-00 10-00 10-06 11-00                                                 
      PPP  PPP   PPP   PPP   XXX                                                 
 -- Maurin O'Connor           12 Rensselaer-2                NH                  
     8-00 9-00 10-00                                                             
      PPP  PPP   XXX                                                                                                                               
 
Girls Long Jump Championship
===============================================================================
State Record: # 20-10.75              Clayton, Wiginton, Soley                 
 Meet Record: *    20-07  2009        Jen Clayton, Suffern                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1   561 Lanae-Tava Thomas   10 Rush-Henrietta-1      20-04.00  +0.0     6.19m 
     FOUL      19-09.25(+0.0) 20-04(+0.0) FOUL             
  2   263 Alexandra Tudor     10 Shenendehowa-1        18-09.75   0.1     5.73m 
     17-11.75(+0.0) 18-09.75(0.1) 17-10.50(0.8) 18-06.50(-0.1)        
  3   908 Anycia Cole         11 Goshen-1              18-02.50   0.9     5.54m 
     16-11.25(-0.1) 17-07(+0.0) 15-06.25(1.2) 18-02.50(0.9)        
  4  1101 Aviana Goode        12 Bay Shore-1           17-11.50  +0.0     5.47m 
     16-11.50(+0.0) 17-06(0.7) 17-05.75(1.1) 17-11.50(+0.0)        
  5   137 Kiana Stallworth    11 New Rochelle-1        17-10.75   0.8     5.45m 
     16-04.75(-0.7) 17-04(+0.0) 17-10.75(0.8) 17-06.50(+0.0)        
  6   130 Diana Diaz          10 New Rochelle-1        17-10.00   0.9     5.43m 
     17-04.25(-1.1) 17-03.50(+0.0) 17-10(0.9) 17-03.75(1.3)        
  7   635 Sarah Yensan        12 Lockport-1            17-07.50   1.3     5.37m 
     16-09.50(+0.0) 17-03.75(-0.2) 17-07.50(1.3) 17-03.50(1.5)        
  8   404 Madeeah Oranchak    12 Binghamton-1          17-02.25   0.8     5.23m 
     16-05.75(-0.8) 16-06.75(-0.6) 16-02(0.3) 17-02.25(0.8)        
 
Girls Triple Jump Championship
===============================================================================
State Record: # 42-01.25  4/23/2015   Marie-Josee Ebwea-Bile, Benjamin Cardozo 
 Meet Record: * 41-04.25  1999        Jodi Schlesinger, Clarkstown South       
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1   864 Denisha West        12 Westbury-1            39-03.25   0.8    11.96m 
     FOUL      38-07(1.1) 39-03.25(0.8) FOUL             
  2  1142 Leah Blackall       12 Sachem North-1        38-09.50   1.4    11.82m 
     37-01(-0.8) 37-09.75(0.8) 38-05.50(1.0) 38-09.50(1.4)        
  3   119 Zoe Maxwell         10 Irvington-2           37-08.00   1.2    11.48m 
     35-10(0.2) 37-08(1.2) FOUL      FOUL             
  4  1208 Codi Ann Reid        9 Medgar Evers-1        37-07.75  +0.0    11.47m 
     36-08(+0.0) 37-04.75(1.3) 37-05.25(0.1) 37-07.75(+0.0)        
  5   541 Aubrianna Lantrip   12 Midlakes-2            36-10.25  +0.0    11.23m 
     36-06.25(0.2) 36-10.25(+0.0) FOUL      35-11(+0.0)        
  6   315 Shayla Webb         10 Cicero-NS-1           36-09.50   0.3    11.21m 
     36-09.50(0.3) 35-05.25(0.8) FOUL      FOUL             
  7  1104 Kathleen Cibuls     12 Bayport-Bluept-2      36-08.00   1.0    11.17m 
     35-11.50(0.4) 36-08(1.0) 36-02.75(+0.0) 36-07.50(0.4)        
  8   141 Anika Dwyer         12 North Rockland-1      35-11.50   0.2    10.96m 
     35-11.50(0.2) 35-11.50(1.2) PASS      PASS             
 
Girls Shot Put Championship
==========================================================================
State Record: # 50-07.50  6/2/2016    Alexis Daniels, Binghamton               
 Meet Record: *    48-03  2009        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   402 Alexis Daniels      12 Binghamton-1          46-05.00     14.14m 
      FOUL  46-05  FOUL  FOUL        
  2  1120 Leeyan Redwood      12 HHH West-1            40-01.75     12.23m 
      36-08.50  36-03.75  40-01.75  34-01.50        
  3   244 Grayce French       12 Saratoga-1            39-10.50     12.15m 
      38-02  39-02.75  39-10  39-10.50        
  4   214 Kaitlin Klein       11 Cobleskill-2          39-07.00     12.06m 
      36-08.25  38-07.25  38-04.50  39-07        
  5  1116 Jenna Phillips      12 Connetquot-1          38-05.75     11.72m 
      36-06.75  38-03.25  38-05.75  37-00        
  6   262 Jillian Shippee     11 Shenendehowa-1        37-08.00     11.48m 
      35-03.75  37-08  FOUL  36-05.25        
  7   162 Samantha Morillo    10 Valhalla-2            36-05.50     11.11m 
      34-11.50  33-05.50  36-05.50  33-06.75        
  8   444 Jaden Finch         11 Maine-Endwell-2       36-05.50     11.11m 
      36-05.50  FOUL  FOUL  FOUL        
 
Girls Discus Throw Championship
==========================================================================
State Record: # 172-00  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
 Meet Record: * 166-05  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   402 Alexis Daniels      12 Binghamton-1            134-06     40.99m 
      FOUL  132-10  124-00  134-06        
  2   244 Grayce French       12 Saratoga-1              132-10     40.48m 
      112-06  130-01  132-10  FOUL        
  3   633 Brianna McKenzie    11 Lancaster-1             130-11     39.90m 
      86-04  130-11  117-02  107-11        
  4  1120 Leeyan Redwood      12 HHH West-1              130-06     39.77m 
      125-08  128-03  123-04  130-06        
  5   566 Mady Dibble         12 Waterloo-2              126-03     38.48m 
      115-08  120-03  126-03  FOUL        
  6   557 Leah Hulbert        12 Rush-Henrietta-1        122-01     37.21m 
      117-11  119-05  111-11  122-01        
  7   162 Samantha Morillo    10 Valhalla-2              115-02     35.10m 
      110-07  106-09  115-02  113-03        
  8   444 Jaden Finch         11 Maine-Endwell-2         105-07     32.18m 
      FOUL  FOUL  FOUL  105-07        
 
Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Run Championship Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   202 Eileen Bequette     11 Albany HS-1            2:20.81   2    813
  2   564 Emily Lavarnway     11 South Seneca-2         2:22.08   2    795
  3  1233 Mya Dumpson         11 Young Women's-1        2:23.17   1    781
  4   967 Kellyann Averill    12 Saugerties-1           2:23.76   1    773
  5   323 Alexandria Payne    10 Jamesville-Dew-1       2:25.13   2    755
  6   525 Makayla Binter      12 Greece Arcadia-1       2:27.66   2    722
  7   648 Tiana Luton         12 Sweet Home-1           2:28.16   2    716
  8   827 Tianna Biscone      12 Garden City-1          2:29.24   2    702
  9   503 Mackenzie Smith     12 Bath-Haverling-2       2:30.66   2    685
 10   626 Jayna Galley         9 Holland-2              2:33.12   1    654
 11   355 Ellen Jaworski      12 Tully-2                2:34.39   2    639
 12   854 Zaria Fuller         9 Uniondale-1            2:36.88   2    609
 13  1021 Ann Beauchamp       10 Potsdam-2              2:37.04   1    607
 14   135 Olivia Morgan       10 New Rochelle-1         2:37.79   2    598
 15   963 Adelai Spiegler     12 Rondout Valley-2       2:39.06   1    584
 16   116 Abbey Stowell       10 Haldane-2              2:39.12   1    583
 17   360 Cora Maxwell        12 West Canada-2          2:39.32   1    581
 18   446 Molly Baker         10 Newark Valley-2        2:39.97   1    573
 19  1114 Tori Reid           12 Comsewogue-1           2:44.07   2    527
 20  1339 Caroline Dougherty  12 O.L of Mercy-1         2:44.64   1    521
 21   225 Alesha Heacock      12 Fonda-Fville-2         2:46.50   1    501
 22  1135 Sabrina Schully      9 Port Jefferson-2       2:49.76   1    466
 23   847 Ashley Soliwoda     11 Seaford-2              2:49.94   1    464
 24   267 Sabrena Quintois-M  11 S. Glens Falls-1       2:54.17   2    421
 25   602 Hailey Rospierski   12 Alden-2                3:02.42   2    343
 26   405 Grace Perna         11 Binghamton-1           3:05.54   1    315
 --  1219 Sophia Myers        10 Queens HS Teach1           DNF   2 
 --   717 Desiree Dashnaw     10 Saranac-2                  DNF   1 
 
Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles Championship Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   648 Tiana Luton         12 Sweet Home-1             14.70   1.1  6    882 14.694
  2  1219 Sophia Myers        10 Queens HS Teach1         14.70   1.1  6    882 14.696
  3   323 Alexandria Payne    10 Jamesville-Dew-1         15.33   1.1  6    799
  4  1114 Tori Reid           12 Comsewogue-1             15.36   3.5  7    795
  5   854 Zaria Fuller         9 Uniondale-1              15.38   2.5  8    792
  6  1233 Mya Dumpson         11 Young Women's-1          15.46   3.5  7    782
  7   564 Emily Lavarnway     11 South Seneca-2           15.53   1.6  5    773
  8   267 Sabrena Quintois-M  11 S. Glens Falls-1         15.67   1.6  5    755
  9   135 Olivia Morgan       10 New Rochelle-1           15.97   2.5  8    718
 10   525 Makayla Binter      12 Greece Arcadia-1         16.06   2.5  8    707
 11   202 Eileen Bequette     11 Albany HS-1              16.07   1.1  6    706
 12   360 Cora Maxwell        12 West Canada-2            16.25   2.2  4    684
 13  1339 Caroline Dougherty  12 O.L of Mercy-1           16.26   2.1  3    683
 14   355 Ellen Jaworski      12 Tully-2                  16.27   3.7  1    682
 15   503 Mackenzie Smith     12 Bath-Haverling-2         16.39   1.6  5    667
 16   116 Abbey Stowell       10 Haldane-2                16.56   3.7  1    647
 17   963 Adelai Spiegler     12 Rondout Valley-2         16.69   2.2  2    632
 18   827 Tianna Biscone      12 Garden City-1            16.75   1.6  5    625
 19   446 Molly Baker         10 Newark Valley-2          16.97   3.7  1    600
 20   602 Hailey Rospierski   12 Alden-2                  17.02   3.5  7    594
 21   225 Alesha Heacock      12 Fonda-Fville-2           17.22   2.2  4    572
 22   626 Jayna Galley         9 Holland-2                17.63   2.2  2    527
 23   717 Desiree Dashnaw     10 Saranac-2                17.85   2.1  3    504
 24   405 Grace Perna         11 Binghamton-1             18.19   2.2  2    469
 25   847 Ashley Soliwoda     11 Seaford-2                18.23   2.1  3    465
 26   967 Kellyann Averill    12 Saugerties-1             18.68   2.2  4    421
 27  1135 Sabrina Schully      9 Port Jefferson-2         19.27   2.2  2    366
 28  1021 Ann Beauchamp       10 Potsdam-2                22.73   3.7  1    115
 
Outdoor Pentathlon: #2 Girls High Jump Championship Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   854 Zaria Fuller         9 Uniondale-1              1.66m    5-05.25    806
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O    O    O    O    O    O    O   XO  XXX 
  1   648 Tiana Luton         12 Sweet Home-1             1.66m    5-05.25    806
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP  XXO    O  XXO  XXX 
  3   602 Hailey Rospierski   12 Alden-2                  1.60m    5-03.00    736
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O  XXO    O    O  XXX 
  4   323 Alexandria Payne    10 Jamesville-Dew-1         1.57m    5-01.75    701
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O    O  XXO  XXO  XXX 
  4   202 Eileen Bequette     11 Albany HS-1              1.57m    5-01.75    701
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXO  XXX 
  6   355 Ellen Jaworski      12 Tully-2                  1.54m    5-00.50    666
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O  PPP    O   XO   XO  XXX 
  6   446 Molly Baker         10 Newark Valley-2          1.54m    5-00.50    666
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXO    O    O  XXX 
  6   525 Makayla Binter      12 Greece Arcadia-1         1.54m    5-00.50    666
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXO    O  XXX 
  6   267 Sabrena Quintois-M  11 S. Glens Falls-1         1.54m    5-00.50    666
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXO  XXX 
  6   827 Tianna Biscone      12 Garden City-1            1.54m    5-00.50    666
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O  XXO  XXX 
 11   626 Jayna Galley         9 Holland-2                1.51m    4-11.50    632
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O   XO  XXO  XXX 
 11   564 Emily Lavarnway     11 South Seneca-2           1.51m    4-11.50    632
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O   XO  XXX 
 11  1114 Tori Reid           12 Comsewogue-1             1.51m    4-11.50    632
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 
      PPP  PPP  PPP    O  XXO   XO   XO    O   XO  XXO  XXX 
 11   503 Mackenzie Smith     12 Bath-Haverling-2         1.51m    4-11.50    632
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O   XO    O    O  XXX 
 11   225 Alesha Heacock      12 Fonda-Fville-2           1.51m    4-11.50    632
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 
      PPP  PPP  PPP    O  PPP    O  PPP    O  PPP    O    O    O   XO   XO  XXX 
 16  1021 Ann Beauchamp       10 Potsdam-2                1.48m    4-10.25    599
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O   XO  XXX 
 16  1219 Sophia Myers        10 Queens HS Teach1         1.48m    4-10.25    599
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O    O    O  XXX 
 18   967 Kellyann Averill    12 Saugerties-1             1.42m    4-07.75    534
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 
      PPP  PPP    O  PPP   XO    O    O    O  XXO    O  XXO  XXX 
 18   963 Adelai Spiegler     12 Rondout Valley-2         1.42m    4-07.75    534
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 
      PPP  PPP    O  PPP    O    O    O    O    O   XO   XO  XXX 
 20  1339 Caroline Dougherty  12 O.L of Mercy-1           1.39m    4-06.75    502
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXO  XXX 
 20  1233 Mya Dumpson         11 Young Women's-1          1.39m    4-06.75    502
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  XXO  XXX 
 20   135 Olivia Morgan       10 New Rochelle-1           1.39m    4-06.75    502
     1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 
      PPP    O    O    O    O    O  XXX 
 23   360 Cora Maxwell        12 West Canada-2            1.36m    4-05.50    470
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O   XO  XXX 
 23   116 Abbey Stowell       10 Haldane-2                1.36m    4-05.50    470
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO   XO    O  XXO  XXX 
 23   405 Grace Perna         11 Binghamton-1             1.36m    4-05.50    470
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 
      PPP  PPP  PPP    O  PPP    O  PPP    O    O  XXX 
 23  1135 Sabrina Schully      9 Port Jefferson-2         1.36m    4-05.50    470
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 1.39 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O   XO  XXX 
 27   847 Ashley Soliwoda     11 Seaford-2                1.33m    4-04.25    439
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXO  XXX 
 28   717 Desiree Dashnaw     10 Saranac-2                1.30m    4-03.25    409
     1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 
        O  PPP  PPP    O    O   XO  XXO  XXX 
 
Outdoor Pentathlon: #4 Girls Long Jump Championship Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   525 Makayla Binter      12 Greece Arcadia-1         5.53m  +0.0  18-01.75    709
     5.29m(+0.0) FOUL      5.53m(+0.0)            
  2   827 Tianna Biscone      12 Garden City-1            5.28m  +0.0  17-04.00    637
     5.28m(+0.0) 5.10m(-0.4) 5.18m(+0.0)            
  2   135 Olivia Morgan       10 New Rochelle-1           5.28m  +0.0  17-04.00    637
     5.18m(+0.0) 5.28m(+0.0) 5.10m(+0.0)            
  4   648 Tiana Luton         12 Sweet Home-1             5.27m  +0.0  17-03.50    634
     FOUL      5.23m(+0.0) 5.27m(+0.0)            
  5   854 Zaria Fuller         9 Uniondale-1              5.26m  +0.0  17-03.25    631
     FOUL      4.86m(+0.0) 5.26m(+0.0)            
  6   267 Sabrena Quintois-M  11 S. Glens Falls-1         5.23m  +0.0  17-02.00    623
     5.05m(+0.0) 5.08m(+0.0) 5.23m(+0.0)            
  7  1114 Tori Reid           12 Comsewogue-1             5.14m  +0.0  16-10.50    598
     5.03m(+0.0) 5.00m(+0.0) 5.14m(+0.0)            
  8   202 Eileen Bequette     11 Albany HS-1              5.02m  +0.0  16-05.75    565
     4.98m(+0.0) 5.02m(+0.0) 4.88m(+0.0)            
  9   602 Hailey Rospierski   12 Alden-2                  5.00m  +0.0  16-05.00    559
     4.51m(+0.0) 5.00m(+0.0) 4.89m(+0.0)            
  9   323 Alexandria Payne    10 Jamesville-Dew-1         5.00m  +0.0  16-05.00    559
     4.76m(-0.6) 4.68m(+0.0) 5.00m(+0.0)            
 11   963 Adelai Spiegler     12 Rondout Valley-2         4.91m  +0.0  16-01.50    535
     FOUL      4.91m(+0.0) 4.63m(+0.0)            
 12   355 Ellen Jaworski      12 Tully-2                  4.90m  +0.0  16-01.00    532
     4.71m(+0.0) 4.62m(+0.0) 4.90m(+0.0)            
 13  1219 Sophia Myers        10 Queens HS Teach1         4.86m  +0.0  15-11.50    522
     4.61m(+0.0) 4.86m(+0.0) 4.52m(+0.0)            
 13   503 Mackenzie Smith     12 Bath-Haverling-2         4.86m  +0.0  15-11.50    522
     4.86m(+0.0) 4.47m(+0.0) 4.38m(+0.0)            
 15   116 Abbey Stowell       10 Haldane-2                4.80m  +0.0  15-09.00    506
     FOUL      4.21m(+0.0) 4.80m(+0.0)            
 16   360 Cora Maxwell        12 West Canada-2            4.78m  +0.0  15-08.25    500
     4.78m(+0.0) 4.75m(0.3) 4.77m(+0.0)            
 17  1233 Mya Dumpson         11 Young Women's-1          4.75m  +0.0  15-07.00    492
     4.75m(+0.0) 4.75m(+0.0) 4.63m(+0.0)            
 18   225 Alesha Heacock      12 Fonda-Fville-2           4.73m  +0.0  15-06.25    487
     4.36m(+0.0) 4.44m(+0.0) 4.73m(+0.0)            
 19   564 Emily Lavarnway     11 South Seneca-2           4.71m  +0.0  15-05.50    482
     4.71m(+0.0) 4.40m(+0.0) 4.43m(+0.0)            
 20   967 Kellyann Averill    12 Saugerties-1             4.65m   0.2  15-03.25    466
     4.65m(0.2) 4.40m(+0.0) 4.45m(0.4)            
 21  1135 Sabrina Schully      9 Port Jefferson-2         4.48m  +0.0  14-08.50    423
     4.25m(0.4) 4.11m(+0.0) 4.48m(+0.0)            
 22  1339 Caroline Dougherty  12 O.L of Mercy-1           4.44m  +0.0  14-07.00    413
     4.38m(+0.0) 4.44m(+0.0) 4.31m(+0.0)            
 23   446 Molly Baker         10 Newark Valley-2          4.35m  +0.0  14-03.25    391
     4.35m(+0.0) 4.14m(+0.0) FOUL                 
 24   626 Jayna Galley         9 Holland-2                4.32m  +0.0  14-02.25    384
     4.09m(+0.0) 4.23m(+0.0) 4.32m(+0.0)            
 25   847 Ashley Soliwoda     11 Seaford-2                4.28m  +0.0  14-00.50    374
     4.22m(+0.0) 3.91m(+0.0) 4.28m(+0.0)            
 26   717 Desiree Dashnaw     10 Saranac-2                4.24m  +0.0  13-11.00    364
     4.12m(+0.0) 4.24m(+0.0) 4.00m(-0.1)            
 27  1021 Ann Beauchamp       10 Potsdam-2                3.70m  +0.0  12-01.75    242
     3.63m(+0.0) 3.68m(+0.0) 3.70m(+0.0)            
 --   405 Grace Perna         11 Binghamton-1              FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 
Outdoor Pentathlon: #3 Girls Shot Put Championship Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   503 Mackenzie Smith     12 Bath-Haverling-2         9.86m   32-04.25    520
      9.66m  9.13m  9.86m            
  2   267 Sabrena Quintois-M  11 S. Glens Falls-1         9.69m   31-09.50    509
      8.09m  9.69m  9.65m            
  3   116 Abbey Stowell       10 Haldane-2                9.67m   31-08.75    508
      9.67m  9.54m  9.04m            
  4   648 Tiana Luton         12 Sweet Home-1             9.60m   31-06.00    503
      7.89m  9.60m  8.94m            
  5   967 Kellyann Averill    12 Saugerties-1             9.59m   31-05.75    503
      9.59m  9.57m  9.13m            
  6   564 Emily Lavarnway     11 South Seneca-2           9.49m   31-01.75    496
      8.67m  9.49m  FOUL            
  7   854 Zaria Fuller         9 Uniondale-1              9.39m   30-09.75    490
      9.39m  8.28m  FOUL            
  8   135 Olivia Morgan       10 New Rochelle-1           9.10m   29-10.25    471
      9.10m  8.89m  FOUL            
  9   525 Makayla Binter      12 Greece Arcadia-1         9.01m   29-06.75    465
      9.01m  8.41m  7.78m            
 10   323 Alexandria Payne    10 Jamesville-Dew-1         8.81m   28-11.00    452
      FOUL  8.13m  8.81m            
 11   446 Molly Baker         10 Newark Valley-2          8.71m   28-07.00    445
      8.49m  8.13m  8.71m            
 12   202 Eileen Bequette     11 Albany HS-1              8.37m   27-05.50    423
      8.18m  8.22m  8.37m            
 13  1219 Sophia Myers        10 Queens HS Teach1         8.32m   27-03.75    420
      8.18m  8.11m  8.32m            
 14   602 Hailey Rospierski   12 Alden-2                  8.29m   27-02.50    418
      8.07m  8.29m  8.29m            
 15  1114 Tori Reid           12 Comsewogue-1             8.28m   27-02.00    417
      8.03m  7.99m  8.28m            
 16   360 Cora Maxwell        12 West Canada-2            7.86m   25-09.50    390
      7.29m  7.53m  7.86m            
 17   626 Jayna Galley         9 Holland-2                7.75m   25-05.25    383
      7.53m  7.75m  6.88m            
 18  1233 Mya Dumpson         11 Young Women's-1          7.72m   25-04.00    381
      7.45m  7.72m  6.52m            
 19   355 Ellen Jaworski      12 Tully-2                  7.43m   24-04.50    363
      7.43m  7.22m  6.74m            
 20   405 Grace Perna         11 Binghamton-1             7.19m   23-07.25    347
      6.00m  6.62m  7.19m            
 21  1135 Sabrina Schully      9 Port Jefferson-2         7.07m   23-02.50    340
      6.57m  7.07m  6.72m            
 22   225 Alesha Heacock      12 Fonda-Fville-2           6.77m   22-02.50    320
      6.54m  6.70m  6.77m            
 23  1339 Caroline Dougherty  12 O.L of Mercy-1           6.75m   22-01.75    319
      6.75m  5.87m  6.62m            
 24   847 Ashley Soliwoda     11 Seaford-2                6.70m   21-11.75    316
      FOUL  6.41m  6.70m            
 25   827 Tianna Biscone      12 Garden City-1            6.58m   21-07.25    308
      6.04m  6.58m  6.39m            
 26   963 Adelai Spiegler     12 Rondout Valley-2         6.30m   20-08.00    290
      FOUL  FOUL  6.30m            
 27   717 Desiree Dashnaw     10 Saranac-2                6.15m   20-02.25    281
      5.79m  5.19m  6.15m            
 28  1021 Ann Beauchamp       10 Potsdam-2                5.39m   17-08.25    233
      5.39m  5.22m  5.10m            
 
Girls Outdoor Pentathlon Championship
================================================================
State Record: #  3783  2010        Whitney Fountain, Columbus                  
 Meet Record: *  3614  2005        Alyissa Hasan, Williamsville South          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   648 Tiana Luton         12 Sweet Home-1              3541  
  2   854 Zaria Fuller         9 Uniondale-1               3328  
  3   525 Makayla Binter      12 Greece Arcadia-1          3269  
  4   323 Alexandria Payne    10 Jamesville-Dew-1          3266  
  5   202 Eileen Bequette     11 Albany HS-1               3208  
  6   564 Emily Lavarnway     11 South Seneca-2            3178  
  7   503 Mackenzie Smith     12 Bath-Haverling-2          3026  
  8   267 Sabrena Quintois-M  11 S. Glens Falls-1          2974  
  9  1114 Tori Reid           12 Comsewogue-1              2969  
 10  1233 Mya Dumpson         11 Young Women's-1           2938  
 11   827 Tianna Biscone      12 Garden City-1             2938  
 12   135 Olivia Morgan       10 New Rochelle-1            2926  
 13   355 Ellen Jaworski      12 Tully-2                   2882  
 14   116 Abbey Stowell       10 Haldane-2                 2714  
 15   967 Kellyann Averill    12 Saugerties-1              2697  
 16   446 Molly Baker         10 Newark Valley-2           2675  
 17   602 Hailey Rospierski   12 Alden-2                   2650  
 18   360 Cora Maxwell        12 West Canada-2             2625  
 19   626 Jayna Galley         9 Holland-2                 2580  
 20   963 Adelai Spiegler     12 Rondout Valley-2          2575  
 21   225 Alesha Heacock      12 Fonda-Fville-2            2512  
 22  1339 Caroline Dougherty  12 O.L of Mercy-1            2438  
 23  1219 Sophia Myers        10 Queens HS Teach1          2423  
 24  1135 Sabrina Schully      9 Port Jefferson-2          2065  
 25   847 Ashley Soliwoda     11 Seaford-2                 2058  
 26  1021 Ann Beauchamp       10 Potsdam-2                 1796  
 27   405 Grace Perna         11 Binghamton-1              1601  
 28   717 Desiree Dashnaw     10 Saranac-2                 1558  

 Leone Timing and Results Services - Contractor License   HY-TEK's Meet Manager
                  New York State Track & Field Championships                   
          Cicero-North Syracuse High School  - 6/10/2016 to 6/11/2016          
                             Last Completed Event                              
 
Girls Outdoor Pentathlon Championship
                            Points     100H       HJ       SP       LJ      800
    ---------------------------------------------------------------------------
  1 Tiana Luton                       14.70    1.66m    9.60m    5.27m  2:28.16
    Sweet Home-1                     w: 1.1  5-05.25    31-06  w: +0.0         
    12 Team Points: 10        3541    (882)    (806)    (503)    (634)    (716)
                              -------------------------------------------------
  2 Zaria Fuller                      15.38    1.66m    9.39m    5.26m  2:36.88
    Uniondale-1                      w: 2.5  5-05.25 30-09.75  w: +0.0         
    9 Team Points: 8          3328    (792)    (806)    (490)    (631)    (609)
                              -------------------------------------------------
  3 Makayla Binter                    16.06    1.54m    9.01m    5.53m  2:27.66
    Greece Arcadia-1                 w: 2.5   5-00.5 29-06.75  w: +0.0         
    12 Team Points: 6         3269    (707)    (666)    (465)    (709)    (722)
                              -------------------------------------------------
  4 Alexandria Payne                  15.33    1.57m    8.81m    5.00m  2:25.13
    Jamesville-Dewitt-1              w: 1.1  5-01.75    28-11  w: +0.0         
    10 Team Points: 4         3266    (799)    (701)    (452)    (559)    (755)
                              -------------------------------------------------
  5 Eileen Bequette                   16.07    1.57m    8.37m    5.02m  2:20.81
    Albany HS-1                      w: 1.1  5-01.75  27-05.5  w: +0.0         
    11 Team Points: 2         3208    (706)    (701)    (423)    (565)    (813)
                              -------------------------------------------------
  6 Emily Lavarnway                   15.53    1.51m    9.49m    4.71m  2:22.08
    South Seneca-2                   w: 1.6   4-11.5 31-01.75  w: +0.0         
    11 Team Points: 1         3178    (773)    (632)    (496)    (482)    (795)
                              -------------------------------------------------
  7 Mackenzie Smith                   16.39    1.51m    9.86m    4.86m  2:30.66
    Bath-Haverling-2                 w: 1.6   4-11.5 32-04.25  w: +0.0         
    12                        3026    (667)    (632)    (520)    (522)    (685)
                              -------------------------------------------------
  8 Sabrena Quintois-McKinney         15.67    1.54m    9.69m    5.23m  2:54.17
    South Glens Falls-1              w: 1.6   5-00.5  31-09.5  w: +0.0         
    11                        2974    (755)    (666)    (509)    (623)    (421)
                              -------------------------------------------------
  9 Tori Reid                         15.36    1.51m    8.28m    5.14m  2:44.07
    Comsewogue-1                     w: 3.5   4-11.5    27-02  w: +0.0         
    12                        2969    (795)    (632)    (417)    (598)    (527)
                              -------------------------------------------------
 10 Mya Dumpson                       15.46    1.39m    7.72m    4.75m  2:23.17
    Young Women's Leadership-        w: 3.5  4-06.75    25-04  w: +0.0         
    11                        2938    (782)    (502)    (381)    (492)    (781)
                              -------------------------------------------------
 11 Tianna Biscone                    16.75    1.54m    6.58m    5.28m  2:29.24
    Garden City-1                    w: 1.6   5-00.5 21-07.25  w: +0.0         
    12                        2938    (625)    (666)    (308)    (637)    (702)
                              -------------------------------------------------
 12 Olivia Morgan                     15.97    1.39m    9.10m    5.28m  2:37.79
    New Rochelle-1                   w: 2.5  4-06.75 29-10.25  w: +0.0         
    10                        2926    (718)    (502)    (471)    (637)    (598)
                              -------------------------------------------------
 13 Ellen Jaworski                    16.27    1.54m    7.43m    4.90m  2:34.39
    Tully-2                          w: 3.7   5-00.5  24-04.5  w: +0.0         
    12                        2882    (682)    (666)    (363)    (532)    (639)
                              -------------------------------------------------
 14 Abbey Stowell                     16.56    1.36m    9.67m    4.80m  2:39.12
    Haldane-2                        w: 3.7   4-05.5 31-08.75  w: +0.0         
    10                        2714    (647)    (470)    (508)    (506)    (583)
                              -------------------------------------------------
 15 Kellyann Averill                  18.68    1.42m    9.59m    4.65m  2:23.76
    Saugerties-1                     w: 2.2  4-07.75 31-05.75   w: 0.2         
    12                        2697    (421)    (534)    (503)    (466)    (773)
                              -------------------------------------------------
 16 Molly Baker                       16.97    1.54m    8.71m    4.35m  2:39.97
    Newark Valley-2                  w: 3.7   5-00.5    28-07  w: +0.0         
    10                        2675    (600)    (666)    (445)    (391)    (573)
                              -------------------------------------------------
 17 Hailey Rospierski                 17.02    1.60m    8.29m    5.00m  3:02.42
    Alden-2                          w: 3.5     5-03  27-02.5  w: +0.0         
    12                        2650    (594)    (736)    (418)    (559)    (343)
                              -------------------------------------------------
 18 Cora Maxwell                      16.25    1.36m    7.86m    4.78m  2:39.32
    West Canada Valley-2             w: 2.2   4-05.5  25-09.5  w: +0.0         
    12                        2625    (684)    (470)    (390)    (500)    (581)
                              -------------------------------------------------
 19 Jayna Galley                      17.63    1.51m    7.75m    4.32m  2:33.12
    Holland-2                        w: 2.2   4-11.5 25-05.25  w: +0.0         
    9                         2580    (527)    (632)    (383)    (384)    (654)
                              -------------------------------------------------
 20 Adelai Spiegler                   16.69    1.42m    6.30m    4.91m  2:39.06
    Rondout Valley-2                 w: 2.2  4-07.75    20-08  w: +0.0         
    12                        2575    (632)    (534)    (290)    (535)    (584)
                              -------------------------------------------------
 21 Alesha Heacock                    17.22    1.51m    6.77m    4.73m  2:46.50
    Fonda-Fultonville-2              w: 2.2   4-11.5  22-02.5  w: +0.0         
    12                        2512    (572)    (632)    (320)    (487)    (501)
                              -------------------------------------------------
 22 Caroline Dougherty                16.26    1.39m    6.75m    4.44m  2:44.64
    Our Lady of Mercy Academy        w: 2.1  4-06.75 22-01.75  w: +0.0         
    12                        2438    (683)    (502)    (319)    (413)    (521)
                              -------------------------------------------------
 23 Sophia Myers                      14.70    1.48m    8.32m    4.86m      DNF
    Queens HS of Teaching-1          w: 1.1  4-10.25 27-03.75  w: +0.0         
    10                        2423    (882)    (599)    (420)    (522)      (0)
                              -------------------------------------------------
 24 Sabrina Schully                   19.27    1.36m    7.07m    4.48m  2:49.76
    Port Jefferson-2                 w: 2.2   4-05.5  23-02.5  w: +0.0         
    9                         2065    (366)    (470)    (340)    (423)    (466)
                              -------------------------------------------------
 25 Ashley Soliwoda                   18.23    1.33m    6.70m    4.28m  2:49.94
    Seaford-2                        w: 2.1  4-04.25 21-11.75  w: +0.0         
    11                        2058    (465)    (439)    (316)    (374)    (464)
                              -------------------------------------------------
 26 Ann Beauchamp                     22.73    1.48m    5.39m    3.70m  2:37.04
    Potsdam-2                        w: 3.7  4-10.25 17-08.25  w: +0.0         
    10                        1796    (115)    (599)    (233)    (242)    (607)
                              -------------------------------------------------
 27 Grace Perna                       18.19    1.36m    7.19m     FOUL  3:05.54
    Binghamton-1                     w: 2.2   4-05.5 23-07.25                  
    11                        1601    (469)    (470)    (347)      (0)    (315)
                              -------------------------------------------------
 28 Desiree Dashnaw                   17.85    1.30m    6.15m    4.24m      DNF
    Saranac-2                        w: 2.1  4-03.25 20-02.25  w: +0.0         
    10                        1558    (504)    (409)    (281)    (364)      (0)
                              -------------------------------------------------


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 2/20: All Hallows shocks Cardinal Hayes
  • 2/19: Lincoln snares Brooklyn hoops title
  • 2/18: McQuaid shootout goal ousts Penfield
  • 2/17: Fifth Suffolk diving crown for Carter
  • 2/16: Mr. Basketball, Miss Basketball finalists
  • 2/16: Ludden AD called upon to coach hoops
  • 2/15: Wrestling wildcard berths announced
  • 2/15: Hoopster benched after assisting rescue
  • 2/14: Talk about your strange injuries ...
  • 2/12: Watson takes down Decker's 800 mark
  • 2/11: Bishop Grimes pulls off wild comeback
  • 2/10: Sec. 3 bringing back 8-man football
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com