New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls outdoor track
2015 NYSPHSAA championships

University at Albany


Girls 100 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   555 Lanae-Tava Thomas    9 Rush-Henrietta-1         12.01Q -0.5  2 
  2  1216 Brenessa Thompson   12 Medgar Evers-1           12.16Q -1.6  1 
  3  1235 Ariel Strunkey      12 Taft EC-1                12.37Q -1.8  3 
  4   932 Rochelle Williams   12 Middletown-1             12.29Q -0.5  2 
  5   556 Tori Thompson       11 Rush-Henrietta-1         12.48Q -1.8  3 
  6   141 Jhada Francis       10 Ossining-1               12.64Q -1.6  1 
  7   627 Lynda Brundige      11 Hutch Tech-1             12.58q -1.8  3 
  8   209 Jahari Coleman      11 Albany HS-1              12.59q -1.8  3 
  9  1158 Alexandra Greaves   11 Walt Whitman-1           12.62  -0.5  2 
 10   637 Kyri Jackson        11 Niag.-Wheat.-1           12.65  -1.6  1 
 11  1139 Taylor Figueroa     11 North Babylon-1          12.72  -0.5  2 
 12   278 Kerris Moore        12 Shenendehowa-1           12.73  -0.5  2 
 13  1316 Victoria St. John   11 Holy Trinity-1           12.81  -1.8  3 
 14   131 Nicole Dodrill      11 North Rockland-1         12.85  -1.6  1 
 15   842 Shaday Lawerence    11 Roosevelt-1              12.91  -1.6  1 
 16   813 Cameryn Miller      11 Freeport-1               12.98  -1.8  3 
 17   955 Greer Ligouri       10 Warwick Valley-1         13.03  -0.5  2 
 18   463 Emma Sexton         11 Union-Endicott-1         13.23  -1.6  1 
 --   342 Hilda Jordan        12 Proctor-1                   FS  -1.6  1 
 
Girls 100 Meter Dash Division 1
=====================================================================
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1  1216 Brenessa Thompson   12 Medgar Evers-1           11.85   1.5 
  2   555 Lanae-Tava Thomas    9 Rush-Henrietta-1         12.07   1.5 
  3  1235 Ariel Strunkey      12 Taft EC-1                12.16   1.5 
  4   556 Tori Thompson       11 Rush-Henrietta-1         12.33   1.5 
  5   932 Rochelle Williams   12 Middletown-1             12.36   1.5 
  6   141 Jhada Francis       10 Ossining-1               12.39   1.5 
  7   627 Lynda Brundige      11 Hutch Tech-1             12.45   1.5  12.441
  8   209 Jahari Coleman      11 Albany HS-1              12.45   1.5  12.445
 
Girls 200 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   158 Imani Solan         12 Suffern-1                24.57Q -2.9  2 
  2  1234 Arianne Strunkey    12 Taft EC-1                25.01Q -3.4  1 
  3  1216 Brenessa Thompson   12 Medgar Evers-1           25.25Q -2.9  2 
  4   464 Tia Jones            8 Vestal-1                 25.56Q -3.4  1 
  5   320 Patrice Williams    12 Corcoran-1               25.66q -2.9  2 
  6   209 Jahari Coleman      11 Albany HS-1              25.71q -2.9  2 
  7  1114 Mary Chimezie       11 HHH East-1               25.75q -3.4  1 
  8   928 De'ja Bowen          8 Middletown-1             25.86q -3.4  1 
  9   627 Lynda Brundige      11 Hutch Tech-1             25.88  -2.9  2 
 10  1344 Mary Kate Kenny     12 Sacred Heart-1           26.00  -2.9  2 
 11   842 Shaday Lawerence    11 Roosevelt-1              26.25  -3.4  1 
 12   637 Kyri Jackson        11 Niag.-Wheat.-1           26.36  -2.9  2 
 13   572 Hallie Buddendeck   10 Webster Thomas-1         26.61  -2.9  2 
 14   406 Michaela Burrell    11 Corning-1                26.94  -3.4  1 
 --   817 Niasia Harding      11 Hempstead-1                 FS  -3.4  1 
 
Girls 200 Meter Dash Division 1
=====================================================================
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1  1234 Arianne Strunkey    12 Taft EC-1                24.25  +0.0 
  2   158 Imani Solan         12 Suffern-1                24.36  +0.0 
  3  1216 Brenessa Thompson   12 Medgar Evers-1           24.79  +0.0  24.783
  4   464 Tia Jones            8 Vestal-1                 24.79  +0.0  24.788
  5   320 Patrice Williams    12 Corcoran-1               25.01  +0.0 
  6  1114 Mary Chimezie       11 HHH East-1               25.40  +0.0 
  7   928 De'ja Bowen          8 Middletown-1             25.41  +0.0 
  8   209 Jahari Coleman      11 Albany HS-1              25.49  +0.0 
 
Girls 400 Meter Dash Division 1
===================================================================
State Record: # 51.04  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
 Meet Record: * 53.42  2009        Chamique Francis, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   558 Sammy Watson        10 Rush-Henrietta-1         52.69*  2 
  2  1219 Amanda Crawford     11 Paul Robeson-1           54.22   2 
  3   557 Ceara Watson        12 Rush-Henrietta-1         54.68   2 
  4  1118 Jasmine Davis       12 Hauppauge-1              56.18   2 
  5   320 Patrice Williams    12 Corcoran-1               56.22   2 
  6  1223 Latoya Stewart      11 Paul Robeson-1           56.40   2 
  7   238 Selena Lott         10 Columbia-1               56.51   1 
  8   639 Jenna Crean          8 Orchard Park-1           56.70   2 
  9   955 Greer Ligouri       10 Warwick Valley-1         56.79   2 
 10   829 Kiyah Owens         11 Manhasset-1              56.92   1 
 11   625 Amy Villarini       12 Hamburg-1                57.37   1 
 12   844 Kristina Cherringt  11 Uniondale-1              57.47   2 
 13   918 Kate Laskoski       10 Goshen-1                 58.28   1 
 14  1305 Luana Bowers        12 C. Spellman-1            58.58   1 
 15   118 Claire Hotchkin     10 Horace Greeley-1         58.98   1 
 16  1124 Latoya Shand        11 Huntington-1             59.06   1 
 17   403 Nicole Leo          11 Binghamton-1             59.93   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 13.49  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1  1101 Aviana Goode        11 Bay Shore-1              14.45Q -1.6  2 
  2  1204 Paula Salmon        10 Clara Barton-1           14.55Q -0.9  1 
  3  1126 Crystal Henderson   12 Longwood-1               14.61Q -0.9  1 
  4  1351 Alyssa Yeboah-Kodi  10 St. Anthony's-1          14.92Q -1.6  2 
  5   128 Victoria Jones-All  11 New Rochelle-1           14.66q -0.9  1 
  6  1230 Sophia Myers         9 Queens HS Teach1         14.93q -1.6  2 
  7   267 Mimi Liebers        10 Saratoga-1               15.19q -1.6  2 
  8   516 Samantha Carro      12 Canandaigua-1            15.28q -1.6  2 
  9   527 Meaghan Schwartz    12 Gates-Chili-1            15.29  -1.6  2 
 10   148 Hailey Thornton     11 Scarsdale-1              15.47  -0.9  1 
 11  1328 Gabrielle Schreib   11 Kellenberg-1             15.64  -0.9  1 
 12   666 Alyssa Oviasogie    11 Wmsvl. South-1           15.67  -0.9  1 
 13   219 Jaleah Owens        12 Burnt Hills-1            15.73  -0.9  1 
 14   941 Michelle Mitchell   12 Monroe-Woodbury1         15.96  -1.6  2 
 15   940 Morgan Menzzasalma  12 Monroe-Woodbury1         16.13  -0.9  1 
 16   440 Quinn Kingsley      10 Ithaca-1                 17.07  -1.6  2 
 17   329 Gwenn Shepardson     9 Fay.-Manlius-1           17.20  -0.9  1 
 18   853 Zaria Scarlett      10 Westbury-1               19.31  -1.6  2 
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 1
=====================================================================
State Record: # 13.49  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1  1204 Paula Salmon        10 Clara Barton-1           14.12   0.1 
  2   128 Victoria Jones-All  11 New Rochelle-1           14.33   0.1 
  3  1126 Crystal Henderson   12 Longwood-1               14.36   0.1 
  4  1230 Sophia Myers         9 Queens HS Teach1         14.58   0.1 
  5  1351 Alyssa Yeboah-Kodi  10 St. Anthony's-1          14.92   0.1 
  6   516 Samantha Carro      12 Canandaigua-1            15.05   0.1 
  7   267 Mimi Liebers        10 Saratoga-1               15.25   0.1 
  8  1101 Aviana Goode        11 Bay Shore-1              15.33   0.1 
 
Girls 400 Meter Hurdles Division 1
===================================================================
State Record: # 57.09  2007        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
 Meet Record: * 57.81  2008        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   957 Debbie Boerke       12 Washingtonville1       1:00.47   2 
  2  1222 Alyssa Sandy        11 Paul Robeson-1         1:02.12   2 
  3   263 Ellery Bianco       12 Saratoga-1             1:02.90   2 
  4   847 Crystal Green       12 Uniondale-1            1:03.79   2 
  5  1140 Tara Hernandez      11 North Babylon-1        1:03.92   2 
  6   521 Sinead Sargeant      9 Fairport-1             1:04.00   1 
  7   940 Morgan Menzzasalma  12 Monroe-Woodbury1       1:04.47   1 
  8   335 Oreoluwa Akinpelu   12 Liverpool-1            1:04.75   2 
  9   280 Olivia Robbins      11 Shenendehowa-1         1:04.88   2 
 10  1146 Shelby Trentini     11 Sachem East-1          1:05.45   2 
 11  1328 Gabrielle Schreib   11 Kellenberg-1           1:06.42   1 
 12   623 Samantha Ruszczyk   12 Hamburg-1              1:07.57   1 
 13   140 Louise Jones         9 Nyack-1                1:07.95   2 
 14   439 Ainslie Denman      10 Ithaca-1               1:10.18   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Division 1
===================================================================
State Record: # 46.06  2013        Medgar Evers                                
                       Thompson, Brown, Thompson-Charles, Baird          
 Meet Record: * 46.25  2014        Medgar Evers                                
                       B Thompson, M Brown, J Cameron, K Senior          
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Medgar Evers-1                                        47.79   3 
     1) 1213 Janai Cameron 12           2) 1212 Brianna Browne 9          
     3) 1215 Karimah Senior 12          4) 1216 Brenessa Thompson 12      
     5) 1211 Martina Brown 12           6) 1214 Codi Ann Reid 9           
  2 Rush-Henrietta-1                                      47.87   3 
     1) 554 Stephanie Nwachi 9          2) 556 Tori Thompson 11           
     3) 550 Adama Donzo 11              4) 555 Lanae-Tava Thomas 9        
     5) 551 Alexis Frith 10             6) 553 Stephanie Hyde 9           
  3 Sachem North-1                                        48.30   3 
     1) 1147 Leah Blackall 11           2) 1149 Nikki Fogarty 12          
     3) 1150 Kelly Gardner 11           4) 1151 Alyssa Leto 12            
     5) 1148 Chassity Carrion 10        6)                                
  4 Brentwood-1                                           48.53   3 
     1) 1105 Sabrina Mozart 12          2) 1106 Keshia Sealy 12           
     3) 1107 Briana Shand 11            4) 1103 Alexia Douglas 12         
     5) 1104 Ashley Mack 12             6)                                
  5 Uniondale-1                                           48.55   2 
     1) 848 Asia Jinks 10               2) 845 Micah Forehand 12          
     3) 849 Brianna McGregor 9          4) 851 Ayanna Whittaker 11        
     5) 844 Kristina Cherrington 11     6) 847 Crystal Green 12           
  6 Holy Trinity-1                                        48.60   2 
     1) 1314 Kimberly Perogine 10       2) 1310 Aries Burrell 10          
     3) 1312 Dominque Kelly 10          4) 1316 Victoria St. John 11      
     5) 1313 Brianna Meyers 11          6) 1315 Kiara Powell 12           
  7 Columbia-1                                            48.76   1 
     1) 236 Asia Cornwall 10            2) 239 Mary Rose Patwell 11       
     3) 238 Selena Lott 10              4) 237 Nastasja Johnston 12       
     5) 235 Jonay Battle 12             6) 240 Fiona Shea 11              
  8 North Rockland-1                                      48.81   2 
     1) 131 Nicole Dodrill 11           2) 137 Marissa Mileski 11         
     3) 134 Emmanuela Lauredent 11      4) 130 Camille Cameron 11         
     5) 132 Anika Dwyer 11              6)                                
  9 Shenendehowa-1                                        49.04   2 
     1) 274 Melissa Haas 9              2) 278 Kerris Moore 12            
     3) 276 Analise Kirby 12            4) 283 Alexandra Tudor 9          
     5) 280 Olivia Robbins 11           6) 272 Sydney Brown 10            
 10 Lancaster-1                                           49.19   3 
     1) 631 Ashley Grazen 11            2) 630 Olivia Gervan 10           
     3) 629 Tiffany Cycon 12            4) 633 Molly Scarpello 11         
     5) 632 Allie Mazur 12              6)                                
 11 Sweet Home-1                                          49.43   2 
     1) 658 Nerae Trueheart 11          2) 652 Sadira Brown 12            
     3) 657 Rachel Roberson 12          4) 660 Terionna Ware 12           
     5) 655 Camryn McCrossan 10         6)                                
 12 Middletown-1                                          49.55   2 
     1) 930 Cierra Deveaux 12           2) 929 Taniya Brown 11            
     3) 932 Rochelle Williams 12        4) 928 De'ja Bowen 8              
     5) 933 Keyana Zollner 11           6) 931 Jasmyn Patterson 12        
 13 Carthage-1                                            50.05   1 
     1) 306 Tyesia Walker 12            2) 303 Raven Bey 9                
     3) 304 Bryanna Gagnon 12           4) 305 Kierra Richardson 10       
     5) 302 Angie Bernal 11             6) 307 Piyanat Woravisade 9       
 14 Washingtonville-1                                     50.52   1 
     1) 957 Debbie Boerke 12            2) 959 Bridget Curtin 11          
     3) 964 Christiane White 12         4) 960 Aniyah Fisher 10           
     5) 961 Christina Jerolomann 11     6) 963 Alisa Vasquez 11           
 15 Suffern-1                                             52.01   3 
     1) 159 Terisha Theodore 12         2) 154 Renee Liporace 12          
     3) 151 Elina Breton 12             4) 157 Darly Numa 12              
     5) 158 Imani Solan 12              6) 149 Nicole Becker 11           
 16 Elmira-1                                              53.11   1 
     1) 430 Amari Hadlock 12            2) 429 Jalasia Demember 11        
     3) 428 Hannah Brooks 10            4) 427 Claudette Belgrave 9       
     5) 431 Audem Jackson 8             6) 432 Jamillah Jackson 10        
 -- Webster Thomas-1                                        DNF   2 
     1) 572 Hallie Buddendeck 10        2) 573 Sarah Frame 11             
     3) 571 Amy Buckner 11              4) 574 Nicole Gerritz 12          
     5) 575 Marley Jarvis 12            6) 576 McKenzie Sicke 11          
 -- St. Anthony's-1                                         DNF   3 
     1) 1351 Alyssa Yeboah-Kodie 10     2) 1345 Sara Edmond 11            
     3) 1347 Elizabeth Mazzucca 11      4) 1348 Michaela Mincone 12       
     5) 1346 Sofia Lagano 9             6)                                
 -- Port Richmond-1                                          DQ   1  
     1) 1225 Christina Fabre 10         2) 1226 Nia Meyers 9              
     3) 1229 Ashley Stewart 12          4) 1228 Ijeoma-Mir Nwobu 12       
     5) 1224 Aniya Allen 12             6) 1227 Janelle Morgan 12         
 
Girls 4x400 Meter Relay Division 1
===================================================================
State Record: # 3:39.77  2008        Boys & Girls                              
                         Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno               
 Meet Record: * 3:42.60  2011        Medgar Evers                              
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Rush-Henrietta-1                                    3:43.94   2 
     1) 558 Sammy Watson 10             2) 555 Lanae-Tava Thomas 9        
     3) 557 Ceara Watson 12             4) 556 Tori Thompson 11           
     5) 550 Adama Donzo 11              6) 554 Stephanie Nwachi 9         
  2 Suffern-1                                           3:46.89   2 
     1) 149 Nicole Becker 11            2) 158 Imani Solan 12             
     3) 152 Kyra Greenbaum 10           4) 156 Kamryn McIntosh 10         
     5) 159 Terisha Theodore 12         6) 154 Renee Liporace 12          
  3 Uniondale-1                                         3:51.75   2 
     1) 850 Michala Webster 12          2) 844 Kristina Cherrington 11    
     3) 848 Asia Jinks 10               4) 847 Crystal Green 12           
     5) 846 Colby Green 9               6) 849 Brianna McGregor 9         
  4 Shenendehowa-1                                      3:55.68   2 
     1) 272 Sydney Brown 10             2) 280 Olivia Robbins 11          
     3) 283 Alexandra Tudor 9           4) 277 Sarah Knowles 12           
     5) 271 Ally Arserio 9              6) 281 Caroline Rusch 12          
  5 Monroe-Woodbury-1                                   3:55.95   2 
     1) 935 Olivia Gibson 12            2) 936 Alexis Gomez 12            
     3) 939 Kristin Lubeskie 9          4) 940 Morgan Menzzasalma 12      
     5) 942 Katie Munks 11              6) 937 Angela Iccarino 9          
  6 Colonie-1                                           3:57.01   2 
     1) 230 Mikeisha Kelly SR           2) 234 Ronke Osipitan SR          
     3) 233 Allyson Oertel JR           4) 232 Marilyn O'Brien 9          
     5) 229 Dev Baskerville SO          6) 231 Shannen Kerin JR           
  7 Port Washington-1                                   3:57.08   2 
     1) 836 Jenny Aguiar 12             2) 837 Beatriz Chavarria 10       
     3) 839 Christina Marinelli 11      4) 840 Laura Russo 12             
     5) 841 Catalina Salvatierra 11     6)                                
  8 Kellenberg-1                                        3:57.30   1 
     1) 1323 Jazmine Fray 12            2) 1324 Deirdre Lewin 11          
     3) 1325 Bridget McNierney 12       4) 1329 Erica Waleski 12          
     5) 1328 Gabrielle Schreib 11       6) 1322 Gabby Buissereth 9        
  9 Westhampton Beach-1                                 3:59.16   1 
     1) 1161 Grace Gilbakian 11         2) 1162 Jennifer Jordan 10        
     3) 1164 Lauren Lorefice 12         4) 1165 Nora Murphy 11            
     5) 1160 Morgan Ford 12             6) 1159 Serena Choi 10            
 10 Cardinal Spellman-1                                 4:00.13   1 
     1) 1306 Amanda Carby 12            2) 1309 Rebecca Mota 12           
     3) 1305 Luana Bowers 12            4) 1304 Leah Anderson 10          
     5) 1308 Brianna Joseph 9           6) 1307 Diamond Christain 9       
 11 Rome Free Academy-1                                 4:00.90   1 
     1) 345 Teresa Anken 12             2) 346 Kayla Barber 10            
     3) 350 Breanne Payson 11           4) 347 Meghan Evans 11            
     5) 351 Amanda Wilbert 9            6) 348 Kati Gotch 12              
 12 Sweet Home-1                                        4:01.49   1 
     1) 653 Bella Calloway 10           2) 657 Rachel Roberson 12         
     3) 660 Terionna Ware 12            4) 656 Sam Peterman 10            
     5) 659 Amaya Turnage 9             6)                                
 13 Washingtonville-1                                   4:04.11   2 
     1) 957 Debbie Boerke 12            2) 959 Bridget Curtin 11          
     3) 962 Brianna Lawless 10          4) 960 Aniyah Fisher 10           
     5) 958 Kristen Boerke 9            6) 961 Christina Jerolomann 11    
 14 Corning-1                                           4:04.47   1 
     1) 406 Michaela Burrell 11         2) 412 Madeline Ustanik 12        
     3) 410 Kailey Merrill 11           4) 408 Jacqueen Fisher 12         
     5) 413 Anne Wozniak 11             6) 411 Natalie Rogus 12           
 15 Paul Robeson-1                                      4:06.27   2 
     1) 1223 Latoya Stewart 11          2) 1220 Tajera Lawkin 12          
     3) 1221 Eketa Roberts 12           4) 1219 Amanda Crawford 11        
     5) 1222 Alyssa Sandy 11            6) 1218 Charnice Anderson 11      
 
Girls Long Jump Division 1
===============================================================================
State Record: # 20-10.75              Clayton, Wiginton, Soley                 
 Meet Record: *    20-07  2009        Jen Clayton, Suffern                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1  1101 Aviana Goode        11 Bay Shore-1           18-02.25  -1.1     5.54m 
     17-01.50(-2.4) 17-07.75(0.7) FOUL(0.5) 17-06.50(+0.0) FOUL(-0.5) 18-02.25(-1.1)
  2   621 McKyla Brooks       12 Frontier-1            17-10.50  -0.5     5.44m 
     FOUL(-1.7) 16-11(+0.0) 17-08.50(-1.1) FOUL(+0.0) 17-10.50(-0.5) 17-06.50(-0.1)
  3   555 Lanae-Tava Thomas    9 Rush-Henrietta-1      17-07.00  +0.0     5.35m 
     FOUL(+0.0) 17-04.50(-1.8) 17-06(+0.0) 17-07(+0.0) 16-11.50(-2.4) FOUL(+0.0)
  4  1233 Sara Kaye Freeman   12 Taft EC-1             17-06.00   1.2     5.33m 
     FOUL(-1.1) 17-06(1.2) 16-09.50(+0.0) 16-00(+0.0) FOUL(-0.6) 17-00.25(+0.0)
  5   430 Amari Hadlock       12 Elmira-1              17-01.75   2.4     5.22m 
     17-01.75(2.4) 16-05(1.8) 15-06.50(+0.0) 15-08.50(+0.0) 15-03.75(-2.0) FOUL(-1.9)
  6  1147 Leah Blackall       11 Sachem North-1        16-10.75  -1.9     5.14m 
     FOUL(-1.5) 16-09.50(0.5) 16-09.25(0.5) FOUL(+0.0) 16-07.25(-0.9) 16-10.75(-1.9)
  7   848 Asia Jinks          10 Uniondale-1           16-08.00   0.8     5.08m 
     16-08(0.8) 16-02.25(+0.0) 15-07(-1.3) 15-08.75(-0.1) 15-05.25(-2.7) 16-04.75(-0.3)
  8   342 Hilda Jordan        12 Proctor-1             16-07.25  -0.3     5.06m 
     15-07.75(1.7) 16-07.25(-0.3) 16-03(-2.3) FOUL(-0.7) FOUL(+0.0) FOUL(-1.5)
  9   237 Nastasja Johnston   12 Columbia-1            16-06.75  +0.0     5.04m 
     FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 16-06.75(+0.0)           
 10   117 Meng Jia Luo        12 Harrison-1            16-04.50   0.6     4.99m 
     16-04.50(0.6) FOUL(1.2) FOUL(0.1)           
 11   441 EJ Onah              9 Ithaca-1              16-04.25   1.4     4.98m 
     16-04.25(1.4) FOUL(-1.1) 15-11(-1.2)           
 12   317 Javielle Fanizzi    11 Cicero-NS-1           16-02.50  +0.0     4.94m 
     FOUL(+0.0) 15-04.75(-0.5) 16-02.50(+0.0)           
 13   854 Denisha West        11 Westbury-1            16-00.50  -0.8     4.88m 
     15-05(-1.3) 15-09.75(+0.0) 16-00.50(-0.8)           
 14   635 Sarah Yensan        11 Lockport-1            15-06.25  -1.5     4.73m 
     FOUL(2.4) 15-06.25(-1.5) 15-05(-0.6)           
 15   954 Riley Wood          10 Wallkill-1            15-04.75   3.3     4.69m 
     14-09(1.8) 15-04.75(3.3) PASS                 
 16  1325 Bridget McNierney   12 Kellenberg-1          14-06.00  -1.5     4.41m 
     13-08.75(1.4) 12-04(-1.9) 14-06(-1.5)           
 
Girls Triple Jump Division 1
===============================================================================
State Record: # 42-00.50  1997        Lynette Wiginton, Mattituck              
 Meet Record: * 41-04.25  1999        Jodi Schlesinger, Clarkstown South       
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1  1147 Leah Blackall       11 Sachem North-1        39-06.50   2.8    12.05m 
     38-10.75(2.3) 39-02.50(4.0) 38-02.25(1.2) 39-06.50(2.8) 39-02(2.4) 38-06.50(1.6)
  2   652 Sadira Brown        12 Sweet Home-1          39-06.00   1.4    12.03m 
     38-10.75(1.9) 39-06(1.4) 39-02.75(2.3) FOUL(2.6) FOUL(2.8) 38-04.50(2.5)
  3   237 Nastasja Johnston   12 Columbia-1            39-03.00   2.2    11.96m 
     FOUL(1.5) 39-03(2.2) FOUL(3.2) 38-02.50(2.9) 37-07.50(3.1) FOUL(2.4)
  4   323 Christabel Ezidieg  12 Fay.-Manlius-1        38-01.00  +0.0    11.60m 
     FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 38-01(+0.0) FOUL(3.2) FOUL(2.1) 36-03.25(2.0)
  5   854 Denisha West        11 Westbury-1            37-07.00   1.7    11.45m 
     36-11.25(3.3) 37-03.50(1.3) 37-06.75(1.7) 35-05.50(1.5) 36-02.75(1.1) 37-07(1.7)
  6  1350 Samantha Stetz      10 St. Anthony's-1       37-05.25   1.0    11.41m 
     FOUL(0.5) 37-05.25(1.0) 37-00(+0.0) 35-08.75(2.1) FOUL(1.7) 36-03.75(-0.5)
  7   621 McKyla Brooks       12 Frontier-1            37-00.25   1.6    11.28m 
     37-00.25(1.6) 36-08.75(3.0) 36-03.25(1.8) FOUL(3.0) FOUL(1.7) FOUL(2.4)
  8  1159 Serena Choi         10 Westhampton Bch1      36-09.25  +0.0    11.20m 
     FOUL(+0.0) 35-11.75(+0.0) 36-09.25(+0.0) 36-04.25(1.4) 36-08(2.1) 35-05(2.4)
  9  1233 Sara Kaye Freeman   12 Taft EC-1             36-08.50   2.7    11.18m 
     FOUL(2.0) 36-05(3.0) 36-08.50(2.7)           
 10  1217 Jadah Tappin        11 Midwood-1             36-05.00   1.7    11.09m 
     36-05(1.7) 35-09.75(+0.0) 36-00.50(+0.0)           
 11   132 Anika Dwyer         11 North Rockland-1      36-03.75   2.8    11.06m 
     35-06(0.5) 35-02.75(1.8) 36-03.75(2.8)           
 12   116 Emily Dugoff        11 Harrison-1            35-09.75   2.0    10.91m 
     35-09.75(2.0) FOUL(0.3) 33-08.25(1.5)           
 13   409 Taylor Jubilee      11 Corning-1             35-09.50   1.9    10.90m 
     35-09.50(1.9) 35-05.75(1.8) 34-07.75(+0.0)           
 14   949 Sarah Smith         11 Pine Bush-1           35-05.50   0.5    10.80m 
     FOUL(0.8) 35-01(+0.0) 35-05.50(0.5)           
 15   566 Darcy DeAngelis     12 Spencerport-1         35-04.25  +0.0    10.77m 
     FOUL(0.8) 35-04.25(+0.0) 34-11.50(+0.0)           
 
Girls Shot Put Division 1
==========================================================================
State Record: # 49-09.50  2010        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
 Meet Record: *    48-03  2009        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1  1311 Kristina Insingo    12 Holy Trinity-1        45-11.25     14.00m 
      FOUL  FOUL  43-03.25  42-04.50  45-11.25  45-01.50
  2   402 Alexis Daniels      11 Binghamton-1          43-11.50     13.39m 
      43-11.50  FOUL  39-01.25  FOUL  36-09  39-09.50
  3   349 Mariah Mays         12 Rome-1                42-08.00     13.00m 
      FOUL  42-08  FOUL  FOUL  40-00.75  FOUL
  4   926 Valerie Hinds       12 Kingston-1            42-03.25     12.88m 
      40-04  41-08  FOUL  37-08.25  FOUL  42-03.25
  5   622 Rebecca Stiefler    12 Frontier-1            41-05.00     12.62m 
      39-03  41-03  35-01  39-04.25  37-07.25  41-05
  6   266 Grayce French       11 Saratoga-1            41-04.50     12.61m 
      40-04  39-00.25  41-04.50  40-07.25  41-00.50  41-03.75
  7   282 Jill Shippee        10 Shenendehowa-1        41-02.00     12.54m 
      37-03.75  38-04.50  41-00.25  40-07  40-05.25  41-02
  8  1115 Leeyan Redwood      11 HHH West-1            38-06.75     11.75m 
      34-07.75  FOUL  38-06.75  FOUL  33-05  34-02.25
  9   339 Shayna Santarelli-  12 Nottingham-1          38-06.25     11.74m 
      38-06.25  37-01  33-01.25            
 10   129 Nijera Manuel       12 New Rochelle-1        38-03.25     11.66m 
      37-00.50  38-03.25  37-08.25            
 11   640 Alexa Hillis        12 Orchard Park-1        38-01.50     11.62m 
      38-01.50  38-00  34-04            
 12   127 Monae Cooper        11 New Rochelle-1        37-09.00     11.50m 
      FOUL  FOUL  37-09            
 13   814 Eylan Preston       12 Freeport-1            36-08.25     11.18m 
      FOUL  36-02.25  36-08.25            
 14   517 Rachel Richenberg   11 Canandaigua-1         35-00.25     10.67m 
      35-00.25  34-04.25  34-03.50            
 15  1110 Jenna Phillips      11 Connetquot-1          34-09.25     10.59m 
      33-06  33-09.50  34-09.25            
 16   552 Leah Hulbert        11 Rush-Henrietta-1      32-02.25      9.81m 
      31-07.25  32-02.25  FOUL            
 17  1203 Chynalle Williams   11 Columbus-1            30-06.25      9.30m 
      30-06.25  28-05  FOUL            
 
Girls Discus Throw Division 1
==========================================================================
State Record: # 172-00  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
 Meet Record: * 166-05  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   349 Mariah Mays         12 Rome-1                  144-08     44.09m 
      FOUL  144-08  FOUL  FOUL  132-03  FOUL
  2  1311 Kristina Insingo    12 Holy Trinity-1          132-08     40.43m 
      132-08  FOUL  118-07  125-11  125-10  127-07
  3   622 Rebecca Stiefler    12 Frontier-1              130-07     39.80m 
      FOUL  126-06  FOUL  130-07  126-10  128-00
  4   266 Grayce French       11 Saratoga-1              129-01     39.34m 
      124-07  127-11  FOUL  127-09  129-01  128-09
  5   514 Brianna Young        9 Brockport-1             129-01     39.34m 
      124-07  128-04  129-01  127-07  124-01  117-04
  6   273 Jessica Craven      12 Shenendehowa-1          128-10     39.26m 
      FOUL  128-10  FOUL  123-06  116-05  111-04
  7   640 Alexa Hillis        12 Orchard Park-1          119-01     36.29m 
      FOUL  119-01  FOUL  116-02  117-07  118-05
  8   129 Nijera Manuel       12 New Rochelle-1          115-06     35.20m 
      FOUL  112-11  97-10  FOUL  FOUL  115-06
  9  1231 Angelique Allan     11 South Shore-1           111-01     33.85m 
      83-11  111-01  101-03            
 10   926 Valerie Hinds       12 Kingston-1              108-01     32.94m 
      FOUL  96-06  108-01            
 11   465 Helen Merriwether   12 Vestal-1                107-06     32.76m 
      99-10  104-01  107-06            
 12  1154 Jennifer DeGaetano  12 Smithtown West-1        107-00     32.61m 
      107-00  105-08  103-08            
 13   339 Shayna Santarelli-  12 Nottingham-1            102-07     31.26m 
      101-01  102-07  FOUL           
 14   810 Khadia Jenkins      11 Farmingdale-1           100-09     30.70m 
      99-11  FOUL  100-09            
 15   126 Allie Amazan        11 New Rochelle-1           99-02     30.22m 
      97-11  99-02  FOUL           
 16   513 Geralyn Halmond     12 Brockport-1              98-10     30.12m 
      98-10  FOUL  FOUL           
 17  1111 Alexi Bolster       12 East Islip-1             98-07     30.04m 
      98-07  FOUL  FOUL           
 18   818 Delilah Velez       12 Hewlett-1                90-07     27.60m 
      90-07  FOUL  84-04            
 --   402 Alexis Daniels      11 Binghamton-1              FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Girls 100 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1  1414 Kennedy Kerr        11 LI Lutheran-2            12.22Q -0.4  2 
  2   504 Lauren Wiard        11 Avon-2                   12.52Q  0.7  1 
  3   162 Mia Yancy           10 Tuckahoe-2               12.58Q -0.1  3  12.571
  4   448 Courtney McNeil     10 Newark Valley-2          12.56Q -0.4  2 
  5   661 Taylor Alston       12 Tapestry-2               12.57Q  0.7  1 
  6   102 Janel Batiste       12 Hamilton-2               12.70Q -0.1  3 
  7   246 Mikayla Culnan      11 Emma Willard-2           12.58q  0.7  1  12.571
  8   502 Travasia Singletar   9 Aquinas Inst.-2          12.63q -0.4  2 
  9   254 Sarah Friess        12 Maple Hill-2             12.64  -0.4  2 
 10   310 Kiana Ferguson      11 CBA-Syr.-2               12.72   0.7  1  12.712
 10   916 Candhace Forrest    12 Fallsburg-2              12.72  -0.1  3  12.712
 12   455 Mallory Stillman     9 Sidney-2                 12.74   0.7  1 
 13   337 Sarah Grabiec       10 Morrisville-2            12.93  -0.4  2 
 14   663 Taniya Jamison      12 Tapestry-2               13.00  -0.1  3 
 15  1338 Caitlan Lucien      11 Notre Dame Acad2         13.10  -0.1  3 
 16   705 Elisabeth Plympton  11 Beekmantown-2            13.14  -0.1  3 
 17   826 Alexandra Vassallo  10 Locust Valley-2          13.34  -0.4  2 
 18  1127 Megan Dinizio        9 Mattituck-2              13.37   0.7  1 
 19  1024 Madi Fortier        12 Tupper Lake-2            13.51   0.7  1 
 
Girls 100 Meter Dash Division 2
=====================================================================
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1  1414 Kennedy Kerr        11 LI Lutheran-2            12.12   0.2 
  2   448 Courtney McNeil     10 Newark Valley-2          12.37   0.2 
  3   502 Travasia Singletar   9 Aquinas Inst.-2          12.56   0.2 
  4   162 Mia Yancy           10 Tuckahoe-2               12.61   0.2  12.602
  5   246 Mikayla Culnan      11 Emma Willard-2           12.61   0.2  12.605
  6   661 Taylor Alston       12 Tapestry-2               12.65   0.2 
  7   102 Janel Batiste       12 Hamilton-2               12.68   0.2 
  8   504 Lauren Wiard        11 Avon-2                   12.71   0.2 
 
Girls 200 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   315 Anna Schug          11 CBA-Syr.-2               25.71Q -1.0  2 
  2   706 Kallie Villemaire   12 Beekmantown-2            25.73Q -1.6  1 
  3   515 Kate Nagel          12 Byron-Bergen-2           25.80Q -1.0  2 
  4   448 Courtney McNeil     10 Newark Valley-2          25.91Q -1.6  1 
  5   121 Kiana Lee           12 Irvington-2              25.99q -1.6  1 
  6   502 Travasia Singletar   9 Aquinas Inst.-2          26.02q -1.6  1 
  7  1427 Carson Brisk        11 Trevor Day-2             26.15q -1.0  2 
  8   162 Mia Yancy           10 Tuckahoe-2               26.30q -1.0  2 
  9   259 Karra Douglas       12 Ravena-CS-2              26.43  -1.0  2 
 10   249 Janelle Williams    11 Emma Willard-2           26.61  -1.0  2 
 11   613 Emilee Hanlon        9 Dunkirk-2                26.77  -1.6  1 
 12   923 Aliyah Ojo-Banks    12 James O'Neill-2          26.82  -1.6  1 
 13  1143 Allegra Fils-Aime   12 Port Jefferson-2         26.83  -1.6  1 
 14   950 Stephanie Cassens    9 Rhinebeck-2              27.00  -1.6  1 
 15   417 Deb Diarra          12 Elmira ND-2              27.14  -1.6  1 
 16   806 Alexia Insinga      11 Cold Spring Hbr2         27.18  -1.0  2 
 17   606 Ayana Bursie        10 Cheektowaga-2            27.60  -1.0  2 
 18  1024 Madi Fortier        12 Tupper Lake-2            28.09  -1.0  2 
 
Girls 200 Meter Dash Division 2
=====================================================================
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evers                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   448 Courtney McNeil     10 Newark Valley-2          24.85   1.5 
  2   706 Kallie Villemaire   12 Beekmantown-2            24.96   1.5 
  3   121 Kiana Lee           12 Irvington-2              25.18   1.5 
  4   315 Anna Schug          11 CBA-Syr.-2               25.19   1.5 
  5   162 Mia Yancy           10 Tuckahoe-2               25.46   1.5 
  6   515 Kate Nagel          12 Byron-Bergen-2           25.50   1.5 
  7   502 Travasia Singletar   9 Aquinas Inst.-2          25.57   1.5 
  8  1427 Carson Brisk        11 Trevor Day-2             25.67   1.5 
 
Girls 400 Meter Dash Division 2
===================================================================
State Record: # 51.04  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
 Meet Record: * 53.42  2009        Chamique Francis, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1  1420 Jinjer Pearce       11 Rye Country Day2         55.54   2 
  2   121 Kiana Lee           12 Irvington-2              55.59   2 
  3   706 Kallie Villemaire   12 Beekmantown-2            56.15   2 
  4   315 Anna Schug          11 CBA-Syr.-2               56.23   2 
  5   443 Emily Cluck         11 Johnson City-2           58.14   2 
  6   923 Aliyah Ojo-Banks    12 James O'Neill-2          58.43   2 
  7   414 Abbey Yatsko        11 Dryden-2                 58.68   2 
  8   530 Lauren Chester      12 Greece Olympia-2         58.69   2 
  9  1335 Ariella Garcia      10 Notre Dame Acad2         59.88   1 
 10  1156 Hannah Connolly-Sp  12 Southampton-2          1:00.05   1 
 11   650 Emma Seiders        10 Silver Creek-2         1:00.48   1 
 12   202 Hannah Loder        10 Holy Names-2           1:00.91   2 
 13  1025 Tess Klossner       10 Tupper Lake-2          1:01.73   1 
 14   802 Lauren Bower        12 Clarke-2               1:01.74   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 13.49  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   603 Hailey Rospierski   11 Alden-2                  15.28Q -0.9  2 
  2   301 Kylee Bartlett      12 APW-2                    15.29Q -1.5  1 
  3   646 Mckenna Maycock     12 Randolph-2               16.07Q -1.3  3 
  4   447 Alex Laubert        11 Maine-Endwell-2          15.96Q -1.5  1 
  5   508 Marissa Dispenza    12 Batavia-2                16.40Q -1.3  3 
  6   112 Vivian Mroz         12 Bronxville-2             16.57Q -0.9  2 
  7   227 Dainara Veeder      12 Canajoharie-2            16.32q -1.5  1 
  8   269 Caitlin Scavone     11 Schuylerville-2          16.65q -0.9  2 
  9   145 Kaitlyn Lavan       12 Pearl River-2            16.92  -1.3  3 
 10   945 Morgane Kuyl        10 New Paltz-2              16.97  -0.9  2 
 11   825 Stephanie Reyes     11 Locust Valley-2          17.03  -1.5  1 
 12   511 Addi Geitner        11 Bloomfield-2             17.04  -1.3  3 
 13   704 Octavio Pizzaro     12 Beekmantown-2            17.45  -1.3  3 
 14  1413 Gabriella Zak       11 Hackley-2                17.60  -0.9  2 
 15  1023 Nidia DeArmareyo    10 Salmon River-2           17.83  -0.9  2  17.821
 16   333 Rebekah Blonski     11 Jordan-Elbridge2         17.83  -1.5  1  17.824
 17  1117 Drew Zaweski        11 Hampton Bays-2           18.34  -1.5  1 
 18   946 Avi Kleine          12 Onteora-2                18.38  -1.3  3 
 19   450 Morgan Hagenbuch    12 Norwich-2                18.45  -1.5  1 
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 2
=====================================================================
State Record: # 13.49  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   603 Hailey Rospierski   11 Alden-2                  14.66   1.4 
  2   301 Kylee Bartlett      12 APW-2                    15.15   1.4 
  3   447 Alex Laubert        11 Maine-Endwell-2          15.50   1.4 
  4   646 Mckenna Maycock     12 Randolph-2               15.59   1.4 
  5   227 Dainara Veeder      12 Canajoharie-2            15.65   1.4 
  6   508 Marissa Dispenza    12 Batavia-2                15.78   1.4 
  7   269 Caitlin Scavone     11 Schuylerville-2          15.99   1.4 
  8   112 Vivian Mroz         12 Bronxville-2             16.07   1.4 
 
Girls 400 Meter Hurdles Division 2
===================================================================
State Record: # 57.09  2007        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
 Meet Record: * 57.81  2008        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   565 Justina Sanders-Sc  12 Sodus-2                1:01.78   2 
  2   646 Mckenna Maycock     12 Randolph-2             1:02.88   2 
  3  1426 Frances Lodge       12 Spence School-2        1:03.51   2 
  4   336 Hunter Gowans       12 Mexico-2               1:05.15   2 
  5   708 Jessica Cartier     11 NE Clinton-2           1:06.15   1 
  6   458 Claire Melvin       10 Trumansburg-2          1:06.17   2 
  7   508 Marissa Dispenza    12 Batavia-2              1:06.83   2 
  8   444 Emma Dhimitri       10 Lansing-2              1:07.28   2 
  9   110 Caroline Kirby       9 Bronxville-2           1:07.29   2 
 10   602 Sara Augustine      10 Alden-2                1:07.40   1 
 11   269 Caitlin Scavone     11 Schuylerville-2        1:07.50   1 
 12   262 Amelia Stapleton    12 Renssalaer-DS-2        1:07.85   2 
 13   913 Megan Wood          12 Dover-2                1:08.69   1 
 14  1008 Rinn Schanck        11 Franklin Acad.-2       1:10.86   1 
 15   825 Stephanie Reyes     11 Locust Valley-2        1:11.56   1 
 16  1331 Rachel Joachimi     11 Mt St. Mary-2          1:13.63   1 
 17  1116 Cameron Heaney      11 Hampton Bays-2         1:16.28   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Division 2
===================================================================
State Record: # 46.06  2013        Medgar Evers                                
                       Thompson, Brown, Thompson-Charles, Baird          
 Meet Record: * 46.25  2014        Medgar Evars                                
                       B Thompson, M Brown, J Cameron, K Senior          
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Tapestry-2                                            48.39   2 
     1) 664 Nia Stevens 8               2) 662 Taylor Hunter 9            
     3) 663 Taniya Jamison 12           4) 661 Taylor Alston 12           
  2 Irvington-2                                           49.49   2 
     1) 120 Julia Correa 12             2) 121 Kiana Lee 12               
     3) 123 Brianna Pierre 9            4) 122 Zoe Maxwell 9              
     5) 119 Suzanne Castaneda 9         6)                                
  3 Maple Hill-2                                          49.62   2 
     1) 253 Bridgett Bennett 9          2) 256 Lauryn Krupa 11            
     3) 257 Cameron Lankenau 10         4) 254 Sarah Friess 12            
     5) 258 Tori Whimple 9              6) 255 Taylor Gerrain 9           
  4 Skaneateles-2                                         49.86   2 
     1) 360 Amanda Wetmore 11           2) 352 Katelyn Ellison 11         
     3) 356 Cecilia Marrinan 8          4) 355 Angela Krause 10           
  5 CBA-Syracuse-2                                        50.06   2 
     1) 310 Kiana Ferguson 11           2) 312 Kate LaCasse 11            
     3) 315 Anna Schug 11               4) 314 Ryleigh Peterson 11        
  6 Rye Country Day-2                                     50.14   2 
     1) 1420 Jinjer Pearce 11           2) 1417 Charlotte Boehning 11     
     3) 1422 Catherine Walker 11        4) 1419 Sabrina Kwenda 9          
     5) 1421 Sabrina Piccini 11         6) 1418 Christine Campisi 12      
  7 Trumansburg-2                                         50.47   1 
     1) 457 Finley Edmonds 8            2) 459 Julia Tantillo 12          
     3) 460 Kara VanValen 10            4) 456 Olivia Colon 12            
  8 Beekmantown-2                                         50.55   1 
     1) 705 Elisabeth Plympton 11       2) 707 Kirsten Villemaire 9       
     3) 706 Kallie Villemaire 12        4) 701 Carlee Casey 12            
  9 Depew-2                                               50.58   1 
     1) 667 Caitlin Augustyn 12         2) 668 Cassie Serafin 10          
     3) 669 Katelynn Frawley 11         4) 670 Samantha Spinella 10       
 10 School Of The Arts-2                                  50.68   2 
     1) 561 Jah-Nease McCullough 12     2) 563 Ky'Hanti Smith-Brown 9     
     3) 564 Shana Spinks 10             4) 559 Jamellah Craven 12         
 11 Bronxville-2                                          50.74   1 
     1) 113 Margot Richards 9           2) 105 Caroline DePaul 11         
     3) 106 Alisa Fominykh 8            4) 111 Sophie Kohlhoff 10         
 12 Emma Willard-2                                        50.89   2 
     1) 243 Lauren Berry 9              2) 249 Janelle Williams 11        
     3) 245 Ava Cristiano 9             4) 246 Mikayla Culnan 11          
     5) 242 Kelley Abunaw 10            6) 247 Tiffany Ding 10            
 13 Greece Olympia-2                                      51.06   2 
     1) 534 Samoya Ricketts 12          2) 533 Anaujah Nelson 10          
     3) 530 Lauren Chester 12           4) 529 Dasia Barclay 11           
     5) 531 Kasandra Diaz 10            6)                                
 14 Hackley-2                                             51.07   1 
     1) 1403 Julia Baker 12             2) 1405 Raechelle Emanuel 12      
     3) 1413 Gabriella Zak 11           4) 1412 Sabina Thomas 11          
 15 Dover-2                                               51.39   1 
     1) 908 Kristin Butts 11            2) 910 Crystal Hughes 10          
     3) 911 Jen Joseph 11               4) 912 Kayla Moccio 12            
 16 Mercy-LI-2                                            51.95   1 
     1) 1131 Juliana Cintron-Leonardo 1 2) 1129 Adafih Blackburn 12       
     3) 1137 Dayna Young 11             4) 1134 Delaney Macchirole 12     
 17 Gouverneur-2                                          53.06   1 
     1) 1012 Ciara Spicer 9             2) 1010 Belle Hall 11             
     3) 1014 Jackie Ward 11             4) 1011 Kaitlin Kennedy 11        
 -- Locust Valley-2                                          DQ   1  
     1) 820 Lindsey Abraham 10          2) 821 Callie Catacosinos 12      
     3) 827 Aija Zamurs 11              4) 826 Alexandra Vassallo 10      
 
Girls 4x400 Meter Relay Division 2
===================================================================
State Record: # 3:39.77  2008        Boys & Girls                              
                         Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno               
 Meet Record: * 3:42.60  2011        Medgar Evars                              
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bronxville-2                                        3:56.84   2 
     1) 110 Caroline Kirby 9            2) 108 Laura Holland 9            
     3) 109 Kirsten Ircha 8             4) 115 Kaitlin Ryan 10            
     5) 114 Hillary Rizzo 11            6) 105 Caroline DePaul 11         
  2 The Spence School-2                                 3:57.48   2 
     1) 1426 Frances Lodge 12           2) 1423 Sophie Aikenhead 9        
     3) 1425 Maggie Hock 8              4) 1424 Natalie Bernstein 10      
  3 Canajoharie-2                                       4:01.53   2 
     1) 226 Christina Towse 12          2) 225 Jordan Porter 9            
     3) 223 Ariannah Logan 12           4) 224 Jordyn Logan 12            
     5) 227 Dainara Veeder 12           6) 222 Morgan Koelbl 12           
  4 Batavia-2                                           4:02.89   2 
     1) 508 Marissa Dispenza 12         2) 507 Sophia Dinehart 9          
     3) 506 Rebecca Canale 12           4) 509 Kiaya Franklin 9           
     5) 510 Claire Zickl 9              6) 505 Briana Bromley 8           
  5 Skaneateles-2                                       4:02.94   2 
     1) 358 Maddie Peterson 9           2) 359 Shannan Roberts 10         
     3) 354 Mia Grasso 9                4) 353 Olivia Gage 11             
     5) 361 Julia Willcox 10            6) 356 Cecilia Marrinan 8         
  6 Elmira Notre Dame-2                                 4:05.45   2 
     1) 424 Chase Yoder 10              2) 415 Emma Booth 11              
     3) 421 Victoria Schutrum 11        4) 417 Deb Diarra 12              
     5) 418 Cassie Ellis 11             6) 420 Megan O'Dell 12            
  7 Notre Dame Academy-2                                4:08.34   1 
     1) 1339 Mary Mastoros 9            2) 1335 Ariella Garcia 10         
     3) 1337 Olivia Jaenicke 11         4) 1340 Keiana Mitchell 9         
     5) 1334 Jesse Correale 11          6) 1343 Nalisha Waas 11           
  8 James O'Neill-2                                     4:09.45   2 
     1) 923 Aliyah Ojo-Banks 12         2) 925 Natalie Tyce 12            
     3) 921 Autumn Jensen 11            4) 922 Ameera Mustafa 9           
     5) 966 Anna Northup 10             6) 924 Dakota Sabotka 12          
  9 Cold Spring Harbor-2                                4:10.52   1 
     1) 803 Emma Baudo 8                2) 806 Alexia Insinga 11          
     3) 804 Ellie Fox 8                 4) 809 Katherine Wells 10         
     5) 805 Isabelle Harouche 12        6) 808 Lauren Spinnato 11         
 10 Rye Country Day-2                                   4:11.07   2 
     1) 1420 Jinjer Pearce 11           2) 1417 Charlotte Boehning 11     
     3) 1422 Catherine Walker 11        4) 1419 Sabrina Kwenda 9          
     5) 1421 Sabrina Piccini 11         6) 1418 Christine Campisi 12      
 11 Peru-2                                              4:15.84   1 
     1) 709 Abby Adams 12               2) 712 Rebecca Rowanwice 10       
     3) 711 Taylor Canet 12             4) 713 Racheal Sheldrake 12       
     5) 710 Lilly Adams 10              6)                                
 12 Madrid-Waddington-2                                 4:17.51   1 
     1) 1016 Jennifer King 12           2) 1019 Cassidy Scott 12          
     3) 1015 Kaleigh Field 12           4) 1020 Gabriella Scott 9         
     5) 1017 Hannah Marcellus 10        6) 1018 Kerry Mayette 9           
 13 Randolph-2                                          4:19.00   2 
     1) 644 Alexis Hinman 11            2) 645 Halle Lienhart 11          
     3) 643 Mackenzie Evans 12          4) 646 Mckenna Maycock 12         
     5) 642 Taryn Dechow 12             6) 647 Reagan Miinte 10           
 14 Mercy-LI-2                                          4:25.09   1 
     1) 1133 Olivia Kneski 9            2) 1134 Delaney Macchirole 12     
     3) 1131 Juliana Cintron-Leonardo 1 4) 1137 Dayna Young 11            
     5) 1132 Maddie Joinnides 10        6)                                
 
Girls Long Jump Division 2
===============================================================================
State Record: # 20-10.75              Clayton, Wiginton, Soley                 
 Meet Record: *    20-07  2009        Jen Clayton, Suffern                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1   204 Leah Moran          11 Holy Names-2          18-00.00  +0.0     5.48m 
     17-04(-3.6) 15-11(0.8) 17-08(+0.0) 17-11.75(-1.1) 17-02(-1.7) 18-00(+0.0)
  2   947 Avery Maillet       12 Onteora-2             17-08.25  -2.7     5.39m 
     16-11(-2.2) 17-00.75(-0.8) 17-07.25(-1.2) 16-11.50(+0.0) 17-08.25(-2.7) 17-01(+0.0)
  3   565 Justina Sanders-Sc  12 Sodus-2               17-08.25   1.4     5.39m 
     17-06.25(-0.5) 17-06(+0.0) 17-08.25(1.4) 17-04.25(+0.0) 17-03(-0.9) 15-11(-0.1)
  4  1427 Carson Brisk        11 Trevor Day-2          17-06.75   0.4     5.35m 
     16-03.50(-1.4) 17-02.25(+0.0) 17-06.75(0.4) 15-07(+0.0) 15-06.50(-2.8) 15-10.50(-4.4)
  5   607 Shawnn Foster       12 Cheektowaga-2         17-01.00  -1.0     5.20m 
     16-00.75(+0.0) FOUL(+0.0) 17-01(-1.0) FOUL(+0.0) 15-06.25(-3.1) 14-07.75(-3.4)
  6   819 Alyssa Mustafa      12 Island Trees-2        17-00.75  +0.0     5.20m 
     16-03.25(-0.1) 15-04.25(-1.2) 17-00.75(+0.0) 15-11.75(+0.0) 15-09(-3.0) 15-10.25(-2.1)
  7   450 Morgan Hagenbuch    12 Norwich-2             16-10.00   2.7     5.13m 
     16-10(2.7) 16-08.50(2.3) 15-04.25(-2.0) 15-07.75(-2.5) 15-10.25(+0.0) 15-11.75(-0.9)
  8   911 Jen Joseph          11 Dover-2               16-09.75   1.4     5.12m 
     FOUL(2.2) 16-09.75(1.4) FOUL(-1.5) FOUL(-0.5) 15-10.50(1.2) 16-00.50(+0.0)
  9   250 Brittany Castelluc   9 Fonda-Fville-2        16-08.25   0.1     5.08m 
     16-01.75(1.8) 15-09(4.0) 16-08.25(0.1)           
 10   518 Jaiden Weitzel       8 Canisteo-2            16-02.75   2.1     4.94m 
     16-02.75(2.1) 15-08.75(-1.4) 15-08(-1.4)           
 11   166 Olivia Bespolka     10 Valhalla-2            16-00.50   2.7     4.88m 
     16-00.50(2.7) 15-07.75(-3.9) 15-05.50(+0.0)           
 12  1416 Annika Anderson     11 Poly Prep-2           15-09.25  -1.2     4.80m 
     FOUL(2.6) 15-09.25(-1.2) 15-02(+0.0)           
 13  1318 Meghan Krawiec      11 Immaculata-2          15-08.75   1.9     4.79m 
     15-08.75(1.9) 15-00.50(-1.8) FOUL(+0.0)           
 14   638 Aleeya Clemons      12 Olean-2               15-08.50  -0.8     4.78m 
     FOUL(-1.7) 15-08.50(-0.8) 15-00.75(-1.9)           
 15   705 Elisabeth Plympton  11 Beekmantown-2         15-07.00   1.8     4.74m 
     15-07(1.8) 14-04.25(3.8) PASS                 
 16  1026 Sophia Martin        8 Tupper Lake-2         15-05.75   2.4     4.71m 
     15-03.50(2.1) 15-05.75(2.4) 14-01.25(-2.8)           
 17  1157 Gabriella Gavalas   11 Southampton-2         14-10.50   1.8     4.53m 
     14-07.50(1.6) 14-10.50(1.8) 14-02.25(-2.9)            
 18   344 Alycia Atwell-Chwa  12 Remsen-2              14-08.75  -0.9     4.48m 
     FOUL(-2.6) FOUL(-1.9) 14-08.75(-0.9)           
 --   333 Rebekah Blonski     11 Jordan-Elbridge2          FOUL                 
     FOUL(-2.3) FOUL(-1.1) FOUL(+0.0)           
 --   101 Chontel Fils        12 Albertus Mag-2            FOUL                 
     FOUL(-1.6) FOUL(-1.1) FOUL(-0.7)           
 
Girls Triple Jump Division 2
===============================================================================
State Record: # 42-00.50  1997        Lynette Wiginton, Mattituck              
 Meet Record: * 41-04.25  1999        Jodi Schlesinger, Clarkstown South       
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1   204 Leah Moran          11 Holy Names-2          40-00.00   3.4    12.19m 
     39-04(+0.0) FOUL      FOUL      39-04(1.2) 39-10(3.4) 40-00(3.4)
  2   101 Chontel Fils        12 Albertus Mag-2        38-08.00   1.7    11.78m 
     37-05.75(1.6) 38-08(1.7) 37-07.25(1.5) 36-05.25(2.1) 37-07.25(2.2) 37-05.25(2.5)
  3  1143 Allegra Fils-Aime   12 Port Jefferson-2      38-04.50   3.0    11.69m 
     36-05.50(-1.2) 37-11(+0.0) 38-04.50(3.0) 36-00(2.0) 37-08(1.9) 37-10.75(1.9)
  4   540 Aubrianna Lantrip   11 Midlakes-2            36-06.50   2.2    11.13m 
     33-05.50(1.3) 36-06.50(2.2) 35-07.75(+0.0) 33-04.25(1.8) FOUL      FOUL     
  5   166 Olivia Bespolka     10 Valhalla-2            36-01.50   3.7    11.01m 
     FOUL      35-10.50(2.0) 34-06.25(1.5) 35-10.50(2.6) 36-01.50(3.7) 35-08.50(2.6)
  6   607 Shawnn Foster       12 Cheektowaga-2         36-00.00   1.2    10.97m 
     36-00(1.2) 35-09(1.5) FOUL      35-08(1.9) FOUL(3.5) 35-07(4.7)
  7   819 Alyssa Mustafa      12 Island Trees-2        35-08.00   0.5    10.87m 
     35-08(0.5) 34-11.50(1.4) FOUL      33-08(1.9) 35-05(3.6) 32-07.50(2.2)
  8   344 Alycia Atwell-Chwa  12 Remsen-2              35-07.25   0.1    10.85m 
     34-02(0.3) 35-06(2.4) 35-07.25(0.1) 34-09(2.4) 33-09.75(0.8) FOUL(3.1)
  9   915 Jenelle Russell     11 Ellenville-2          35-06.50   1.9    10.83m 
     34-08(0.7) 35-06.50(1.9) FOUL(1.3)           
 10  1318 Meghan Krawiec      11 Immaculata-2          35-04.00   2.6    10.76m 
     33-09.75(+0.0) 35-04(2.6) 33-10.25(+0.0)           
 11   601 Chanyce Powell      10 Albion-2              35-03.25   2.1    10.75m 
     34-10.50(0.9) FOUL(2.8) 35-03.25(2.1)           
 12   452 Caroline Stewart     9 Norwich-2             34-03.00  +0.0    10.43m 
     33-00(1.4) 34-03(+0.0) FOUL                 
 13  1025 Tess Klossner       10 Tupper Lake-2         33-06.25   1.8    10.21m 
     33-06.25(1.8) 31-02.50(+0.0) 33-04.50(0.9)           
 14  1413 Gabriella Zak       11 Hackley-2             33-01.75   2.4    10.10m 
     FOUL      33-01.75(2.4) 32-10.50(+0.0)           
 15   714 Janyll Barber       10 Saranac-2             31-10.50   1.3     9.71m 
     30-11(2.0) 31-10.50(1.3) 30-07.50(0.1)           
 
Girls Shot Put Division 2
==========================================================================
State Record: # 49-09.50  2010        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
 Meet Record: *    48-03  2009        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   211 Shayla Lyons        11 Bishop Maginn-2       39-03.75     11.98m 
      35-01  36-06.75  38-05.50  39-03.75  37-11.75  38-10.75
  2   641 Justyn Milks        12 Pioneer-2             38-03.75     11.67m 
      36-03.75  36-06.75  37-07.50  38-03.75  35-07.25  35-04
  3   651 Jessica Wiede       12 Springville-2         37-07.25     11.46m 
      37-05.75  36-04.50  37-03.75  35-09.75  37-03  37-07.25
  4  1402 Alexis Arnold       11 Hackley-2             36-11.75     11.27m 
      34-11.75  35-04.50  36-11.75  33-00.75  35-09.25  35-04.50
  5   248 Cecelia Porter      11 Emma Willard-2        35-09.75     10.91m 
      35-09.75  34-00.75  35-09  34-05.25  33-11.25  35-02.75
  6  1317 Maggie Gerard       12 Immaculata-2          35-04.25     10.77m 
      35-04.25  35-02.25  35-04  33-03.25  33-10.25  33-00.50
  7   917 Nyasia Harris       12 Fallsburg-2           35-01.50     10.70m 
      30-07.75  35-01.50  33-02.25  33-02.75  32-01  31-09.25
  8   451 Katelyn Shaver      11 Norwich-2             34-10.50     10.62m 
      33-11  FOUL  34-10.50  33-01.50  33-04.75  33-01.75
  9   520 Katy Broach         12 Clyde-Savannah-2      34-03.50     10.45m 
      FOUL  32-00.75  34-03.50            
 10   167 Samantha Morillo     9 Valhalla-2            33-09.50     10.29m 
      32-05.75  33-09.50  33-05.50            
 11   343 Morgan Jordal       11 Pulaski-2             33-04.50     10.17m 
      31-04.25  33-04.50  FOUL            
 12   577 Alyssa Smith        12 Wellsville-2          33-01.00     10.08m 
      33-01  31-07.50  30-02.50            
 13   828 Alexus Young        10 Malverne-2            31-07.75      9.64m 
      30-04.50  30-07  31-07.75            
 14   703 Jerika Lavalley     12 Beekmantown-2         30-02.00      9.19m 
      30-02  29-05  FOUL            
 15  1027 Casey O'Connor      10 Tupper Lake-2         29-10.50      9.10m 
      29-10.50  29-05.75  29-09.50            
 16  1142 Lillian Concepcion  12 Port Jefferson-2      25-09.00      7.84m 
      25-09  23-04.50  24-04            
 
Girls Discus Throw Division 2
==========================================================================
State Record: # 172-00  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
 Meet Record: * 166-05  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   620 Brianna Tutuska     12 Eden-2                  112-09     34.36m 
      110-03  104-05  112-09  109-00  111-02  103-06
  2   577 Alyssa Smith        12 Wellsville-2            111-01     33.85m 
      105-11  94-07  101-04  103-09  111-01  FOUL
  3   567 Mady Dibble         11 Waterloo-2              110-05     33.65m 
      92-02  85-10  101-04  107-02  106-09  110-05
  4   419 Anna Lackner        11 Elmira ND-2             110-00     33.52m 
      110-00  103-09  85-04  102-03  FOUL  106-00
  5  1028 Katie Zurek         10 Tupper Lake-2           109-00     33.22m 
      105-07  109-00  107-07  94-04  104-08  108-10
  6   616 Morgan Palmer       11 East Aurora-2           107-09     32.84m 
      104-09  98-09  FOUL  107-09  FOUL  106-07
  7  1317 Maggie Gerard       12 Immaculata-2            105-02     32.05m 
      90-11  98-06  105-02  103-06  100-00  98-01
  8   167 Samantha Morillo     9 Valhalla-2              103-02     31.44m 
      100-05  103-02  94-01  98-07  95-07  96-07
  9   438 Christina Hawkins   12 GMU-Morris-2            100-07     30.65m 
      FOUL  93-01  100-07            
 10   340 Natalie Aserian     11 Oneida-2                100-05     30.60m 
      89-00  95-09  100-05            
 11   211 Shayla Lyons        11 Bishop Maginn-2         100-02     30.53m 
      100-02  84-06  84-03            
 12   285 Madison Krochina     9 Stillwater-2             99-08     30.37m 
      FOUL  89-09  99-08            
 13  1402 Alexis Arnold       11 Hackley-2                92-08     28.24m 
      75-04  91-01  92-08            
 14  1141 Rita Chen           11 Port Jefferson-2         91-10     27.99m 
      82-01  FOUL  91-10            
 15   914 Taylor Chappel      12 Ellenville-2             91-05     27.86m 
      91-05  85-02  81-04            
 16   720 Logan Thatcher      10 Saranac-2                79-03     24.15m 
      75-10  79-03  76-04           
 17   801 Anastasia Koronios  12 Carle Place-2            72-10     22.19m 
      71-00  72-10  72-03            
 
Girls 100 Meter Dash Championship
============================================================================
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evars                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1  1216 Brenessa Thompson   12 Medgar Evers-1           11.69   2.4  10   
  2  1414 Kennedy Kerr        11 LI Lutheran-2            11.89   2.4   8   
  3   555 Lanae-Tava Thomas    9 Rush-Henrietta-1         11.98   2.4   6    11.972
  4  1235 Ariel Strunkey      12 Taft EC-1                11.98   2.4   4    11.976
  5   448 Courtney McNeil     10 Newark Valley-2          12.12   2.4   2   
  6   932 Rochelle Williams   12 Middletown-1             12.21   2.4   1   
  7   141 Jhada Francis       10 Ossining-1               12.23   2.4 
  8   556 Tori Thompson       11 Rush-Henrietta-1         12.25   2.4 
 
Girls 200 Meter Dash Championship
============================================================================
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evars                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1  1234 Arianne Strunkey    12 Taft EC-1                24.01   1.8  10   
  2   158 Imani Solan         12 Suffern-1                24.16   1.8   8   
  3  1216 Brenessa Thompson   12 Medgar Evers-1           24.20   1.8   6   
  4   464 Tia Jones            8 Vestal-1                 24.83   1.8   4   
  5   320 Patrice Williams    12 Corcoran-1               25.09   1.8   2   
  6   706 Kallie Villemaire   12 Beekmantown-2            25.28   1.8   1   
  7   448 Courtney McNeil     10 Newark Valley-2          25.41   1.8 
  8   121 Kiana Lee           12 Irvington-2              25.83   1.8 
 
Girls 400 Meter Dash Championship
=======================================================================
State Record: # 51.04  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
 Meet Record: * 53.42  2009        Chamique Francis, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   558 Sammy Watson        10 Rush-Henrietta-1         53.89   10   
  2  1219 Amanda Crawford     11 Paul Robeson-1           54.72    8   
  3   557 Ceara Watson        12 Rush-Henrietta-1         55.21    6   
  4   320 Patrice Williams    12 Corcoran-1               56.34    4   
  5  1420 Jinjer Pearce       11 Rye Country Day2         56.66    2   
  6  1118 Jasmine Davis       12 Hauppauge-1              56.77    1   
  7   121 Kiana Lee           12 Irvington-2              56.82  
  8   706 Kallie Villemaire   12 Beekmantown-2            58.43  
 
Girls 800 Meter Run Championship
==========================================================================
State Record: # 1:59.51  2013        Mary Cain, Unattatched                    
 Meet Record: * 2:06.09  2013        Sabrina Southerland, Cardozo              
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   156 Kamryn McIntosh     10 Suffern-1              2:05.63*  3  10   
  2  1323 Jazmine Fray        12 Kellenberg-1           2:10.35   3   8   
  3   331 Sage Hurta          11 Hamilton-2             2:11.77   3   6   
  4   124 Shari Rauls         11 Mamaroneck-1           2:12.28   3   4   
  5   539 Hayleigh Palotti     9 Livonia-2              2:13.55   3   2   
  6  1145 Alexandra DeCicco   11 Sachem East-1          2:13.66   2   1   
  7   615 Molly Mclaughlin     9 East Aurora-2          2:13.68   2 
  8  1333 Gabrielle Orie      10 Nardin Academy-1       2:14.53   2 
  9  1136 Meg Tuthill         11 Mercy-LI-2             2:14.87   3 
 10   412 Madeline Ustanik    12 Corning-1              2:15.01   3 
 11   244 Courtney Breiner    12 Emma Willard-2         2:15.33   2 
 12   815 Paige Duca          12 Friends Academy2       2:15.52   1 
 13  1123 Suzie Petryk        12 Huntington-1           2:15.62   3 
 14   401 Katie Nolan         12 BG-2                   2:15.69   2 
 15   270 Maryanna Lansing    11 Shaker-1               2:15.73   3 
 16   904 Gabryelle Fanning   10 Cornwall-1             2:15.76   2 
 17   634 Abbey Lang          12 Lockport-1             2:15.89   2 
 18   707 Kirsten Villemaire   9 Beekmantown-2          2:17.04   1 
 19   568 Meghan Curtin       11 Wayland-Cohctn.2       2:17.79   1 
 20  1201 Alana Williams      12 Cardozo-1              2:18.60   2 
 21   948 Sarah Rudge         12 Onteora-2              2:19.65   1 
 22  1019 Cassidy Scott       12 Madrid-Wadd.-2         2:21.49   1 
 23   228 Erin Clark          11 Chatham-2              2:23.32   2 
 24   327 Olivia Ryan         12 Fay.-Manlius-1         2:24.25   2 
 25  1330 Kimberly Fohrd      11 Mt St. Mary-2          2:24.99   1 
 26   835 Cailey Welch         8 North Shore-1          2:25.40   1 
 27  1415 Anna Jurew          12 Nightingale-Bam2       2:35.28   3 
 28   535 Taylor Alloco       10 Hilton-1               2:36.31   1 
 
Girls 1500 Meter Run Championship
==========================================================================
State Record: # 4:04.62  2013        Mary Cain, Unattached                     
 Meet Record: * 4:17.84  2011        Mary Cain, Bronxville                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   558 Sammy Watson        10 Rush-Henrietta-1       4:25.24   2  10   
  2   462 Emily MacKay        11 Union-Endicott-1       4:25.32   2   8   
  3   163 Anna Flynn          11 Ursuline-1             4:27.39   2   6   
  4   115 Kaitlin Ryan        10 Bronxville-2           4:29.71   2   4   
  5   442 Lauren Trumble      12 Ithaca-1               4:29.80   2   2   
  6   656 Sam Peterman        10 Sweet Home-1           4:30.79   2   1   
  7   268 Julia Flower        11 Schalmont-2            4:34.22   2 
  8   284 Julia Zachgo        10 Shenendehowa-1         4:36.20   2 
  9   264 Kelsey Chmiel        8 Saratoga-1             4:37.15   2 
 10   331 Sage Hurta          11 Hamilton-2             4:37.38   2 
 11  1145 Alexandra DeCicco   11 Sachem East-1          4:39.83   2 
 12  1401 Paris Calcagnini    10 Conv of The SH-2       4:39.90   2 
 13  1153 Kaitlyn Ohrtmann    11 Shoreham WR-1          4:40.68   2 
 14   539 Hayleigh Palotti     9 Livonia-2              4:42.27   1 
 15   328 Sophia Ryan          9 Fay.-Manlius-1         4:42.82   2 
 16   805 Isabelle Harouche   12 Cold Spring Hbr2       4:44.42   1 
 17  1136 Meg Tuthill         11 Mercy-LI-2             4:44.67   2 
 18   401 Katie Nolan         12 BG-2                   4:45.43   1 
 19   843 Reilly Siebert       9 Syosset-1              4:45.51   1 
 20   525 Tess Schilke        10 Fillmore-2             4:45.66   1 
 21   617 Sophia Tasselmyer   11 East Aurora-2          4:45.90   1 
 22   948 Sarah Rudge         12 Onteora-2              4:46.06   1 
 23  1303 Lisa Fajardo        12 Bishop Kearney-2       4:47.18   1 
 24   308 Clara Rowles         8 Cazenovia-2            4:47.19   1 
 25   207 Emily Acker         12 Albany Academy-2       4:47.67   1 
 26   636 Hope Pietrocarlo    11 Maple Grove-2          4:48.61   1 
 27  1232 Zovinar Khrimian    10 Stuyvesant-1           4:49.10   1 
 28  1332 Danielle Orie       10 Nardin Academy-1       4:49.89   1 
 29  1007 Emily Pomainville   10 Franklin Acad.-2       4:52.56   1 
 30   161 Kassidy Ayres       12 Tappan Zee-1           4:52.62   2 
 31  1340 Keiana Mitchell      9 Notre Dame Acad2       4:53.77   1 
 32   956 Megan Reilly        11 Warwick Valley-1       5:05.02   2 
 33   719 Elysha O'Connell    10 Saranac-2              5:16.64   1 
 
Girls 3000 Meter Run Championship
==========================================================================
State Record: # 9:16.63  2011        Aisling Cuffe, Cornwall                   
 Meet Record: * 9:16.63  2011        Aisling Cuffe, Cornwall                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   103 Bella Burda         12 Arlington-1            9:38.14   2  10   
  2   437 Abbey Wheeler       11 Elmira-1               9:45.66   2   8   
  3   264 Kelsey Chmiel        8 Saratoga-1             9:52.87   2   6   
  4   942 Katie Munks         11 Monroe-Woodbury1       9:53.54   2   4   
  5   163 Anna Flynn          11 Ursuline-1             9:57.44   2   2   
  6  1152 Katherine Lee        9 Shoreham WR-1          9:59.15   2   1   
  7   608 Katrina Patterson   10 Clarence-1            10:02.24   2 
  8   834 Diana Vizza         11 North Shore-1         10:02.96   2 
  9   325 Samantha Levy       12 Fay.-Manlius-1        10:04.09   2 
 10  1209 Aaliyah Regg Wajid  11 Dewitt Clinton-1      10:11.74   1 
 11   146 Caroline Pennacchi  11 Briarcliff-2          10:13.43   2 
 12   268 Julia Flower        11 Schalmont-2           10:13.82   2 
 13   334 Abby Gugel          11 Jordan-Elbridge2      10:15.78   1 
 14   207 Emily Acker         12 Albany Academy-2      10:16.17   2 
 15   512 Autumn Albrecht     12 Brockport-1           10:16.47   2 
 16   617 Sophia Tasselmyer   11 East Aurora-2         10:18.07   2 
 17   321 Natalie Marra       11 East Syr-Minoa-1      10:18.18   2 
 18   522 Elsa Cole           10 Fillmore-2            10:18.22   1 
 19   357 Kaitlyn Neal        11 Skaneateles-2         10:18.30   1 
 20  1411 Julia Stevenson     11 Hackley-2             10:18.39   2 
 21   807 Daniela LoCastro    11 Cold Spring Hbr2      10:18.86   1 
 22  1022 Kaycee Saucier      11 Norwood-Norfolk2      10:19.56   1 
 23   468 Kaylee Stone        10 Windsor-2             10:25.79   1 
 24   144 Mary Borkoski        8 Pearl River-2         10:30.09   2 
 25  1113 Taylor McClay       10 Eastport-SM-1         10:31.89   2 
 26   614 Fiona Danieu        11 East Aurora-2         10:40.66   1 
 27  1341 Lauren Pitarresi    10 Notre Dame Acad2      10:51.91   1 
 28   461 Mary Rommer         10 Unatego-2             11:00.44   1 
 29   718 Amy Lotemplio       12 Saranac-2             11:06.41   1 
 30   830 Stephanie Bazan     11 North Shore-1         11:08.71   1 
 31   953 Jules Picuri        12 Rondout Valley-2      11:14.16   1 
 32  1135 Devyn O'Brien       10 Mercy-LI-2            11:30.86   1 
 33  1302 Mikayla Roberts     11 Molloy-1              11:33.16   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles Championship
============================================================================
State Record: # 13.49  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1  1204 Paula Salmon        10 Clara Barton-1           14.15   1.9  10   
  2  1126 Crystal Henderson   12 Longwood-1               14.36   1.9   8   
  3  1230 Sophia Myers         9 Queens HS Teach1         14.43   1.9   6   
  4   128 Victoria Jones-All  11 New Rochelle-1           14.51   1.9   4   
  5  1351 Alyssa Yeboah-Kodi  10 St. Anthony's-1          14.70   1.9   2    14.694
  6   603 Hailey Rospierski   11 Alden-2                  14.70   1.9   1    14.696
  7   516 Samantha Carro      12 Canandaigua-1            15.06   1.9 
  8   301 Kylee Bartlett      12 APW-2                    15.26   1.9 
 
Girls 400 Meter Hurdles Championship
=======================================================================
State Record: # 57.09  2007        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
 Meet Record: * 57.81  2008        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1222 Alyssa Sandy        11 Paul Robeson-1         1:00.31   10   
  2   957 Debbie Boerke       12 Washingtonville1       1:00.53    8   
  3   565 Justina Sanders-Sc  12 Sodus-2                1:00.77    6   
  4   263 Ellery Bianco       12 Saratoga-1             1:02.07    4   
  5   646 Mckenna Maycock     12 Randolph-2             1:02.30    2   
  6  1140 Tara Hernandez      11 North Babylon-1        1:02.38    1   
  7  1426 Frances Lodge       12 Spence School-2        1:03.25  
  8   847 Crystal Green       12 Uniondale-1            1:04.70  
 
Girls 2000 Meter Steeplechase Championship
==========================================================================
State Record: # 6:29.56  2011        Brianna Nerud, North Shore                
 Meet Record: * 6:33.14  2011        Mary Kate Anselmini, Ward Melville        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   901 Beatrice Boylan     12 Cornwall-1             6:52.70   2  10   
  2   251 Emily Burns         12 Guilderland-1          6:56.52   2   8   
  3   133 Alex Harris         10 North Rockland-1       6:58.27   2   6   
  4  1123 Suzie Petryk        12 Huntington-1           6:59.66   2   4   
  5   519 Anna Kostarellis    10 Churchville-Ch-1       6:59.78   2   2   
  6   522 Elsa Cole           10 Fillmore-2             7:02.71   1   1   
  7   407 Katie Butler        12 Corning-1              7:04.52   2 
  8  1209 Aaliyah Regg Wajid  11 Dewitt Clinton-1       7:07.92   2 
  9   626 Megan Caltagirone   11 Holland-2              7:09.38   1 
 10  1411 Julia Stevenson     11 Hackley-2              7:09.42   2 
 11   665 Naomi Wistner        8 Wmsvl. North-1         7:11.23   2 
 12  1138 Laura Nolan         11 Miller Place-1         7:11.71   2 
 13   366 Ashleigh Crawford   11 Tully-2                7:12.07   2 
 14   155 Rachel Ludwikowski  10 Suffern-1              7:17.90   2 
 15   265 Peyton Engborg       9 Saratoga-1             7:18.11   2 
 16   449 Kayla Stewart       12 Newark Valley-2        7:19.72   1 
 17   252 Alexandra Bartolot  11 Hudson-2               7:24.17   1 
 18   330 Phoebe White         7 Fay.-Manlius-1         7:26.85   2 
 19   143 Sarah Marvin        12 Pawling-2              7:28.83   1 
 20   816 Laurel Fisher       12 Garden City-1          7:32.24   2 
 21   570 Adrianna VanCuyck   11 Wayne-2                7:33.88   1 
 22  1019 Cassidy Scott       12 Madrid-Wadd.-2         7:41.33   1 
 23   919 Cameron Daddis      12 James O'Neill-2        7:44.05   1 
 24   369 Ellen Jaworski      11 Tully-2                7:44.45   1 
 25  1319 Katie Simon         12 Immaculata-2           7:45.74   1 
 26   722 Sofia DeJordy        8 Seton Platt.-2         7:58.10   1 
 27   824 Maggie Reid         12 Locust Valley-2        8:00.05   1 
 28  1353 Caitlin Tzimorotas  10 Mary Louis Acad1       8:01.66   1 
 29  1155 Michele Abatangelo  12 Southampton-2          8:11.31   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Championship
=======================================================================
State Record: # 46.06  2013        Medgar Evers                                
                       O'Connor, Hastings, Gilchrist, Moorer             
 Meet Record: * 46.25  2014        Medgar Evers, Medgar Evers                  
                       B Thompson, M Brown, J Cameron, K Senior          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Medgar Evers-1                                        47.32   10   
     1) 1213 Janai Cameron 12           2) 1215 Karimah Senior 12         
     3) 1211 Martina Brown 12           4) 1216 Brenessa Thompson 12      
     5) 1212 Brianna Browne 9           6) 1214 Codi Ann Reid 9           
  2 Rush-Henrietta-1                                      47.55    8   
     1) 554 Stephanie Nwachi 9          2) 556 Tori Thompson 11           
     3) 550 Adama Donzo 11              4) 555 Lanae-Tava Thomas 9        
     5) 551 Alexis Frith 10             6) 553 Stephanie Hyde 9           
  3 Sachem North-1                                        48.16    6   
     1) 1147 Leah Blackall 11           2) 1149 Nikki Fogarty 12          
     3) 1150 Kelly Gardner 11           4) 1151 Alyssa Leto 12            
     5) 1148 Chassity Carrion 10        6)                                
  4 Brentwood-1                                           48.34    4   
     1) 1105 Sabrina Mozart 12          2) 1106 Keshia Sealy 12           
     3) 1107 Briana Shand 11            4) 1103 Alexia Douglas 12         
     5) 1104 Ashley Mack 12             6)                                
  5 Tapestry-2                                            48.52    2   
     1) 664 Nia Stevens 8               2) 662 Taylor Hunter 9            
     3) 663 Taniya Jamison 12           4) 661 Taylor Alston 12           
  6 Uniondale-1                                           48.91    1   
     1) 848 Asia Jinks 10               2) 845 Micah Forehand 12          
     3) 849 Brianna McGregor 9          4) 847 Crystal Green 12           
     5) 844 Kristina Cherrington 11     6) 851 Ayanna Whittaker 11        
  7 Columbia-1                                            49.00  
     1) 236 Asia Cornwall 10            2) 239 Mary Rose Patwell 11       
     3) 238 Selena Lott 10              4) 237 Nastasja Johnston 12       
     5) 235 Jonay Battle 12             6) 240 Fiona Shea 11              
  8 Holy Trinity-1                                        49.34  
     1) 1314 Kimberly Perogine 10       2) 1310 Aries Burrell 10          
     3) 1312 Dominque Kelly 10          4) 1316 Victoria St. John 11      
     5) 1313 Brianna Meyers 11          6) 1315 Kiara Powell 12           
 
Girls 4x400 Meter Relay Championship
=======================================================================
State Record: # 3:39.77  2008        Boys & Girls                              
                         Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno               
 Meet Record: * 3:42.60  2011        Medgar Evers                              
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Suffern-1                                           3:46.15   10   
     1) 149 Nicole Becker 11            2) 158 Imani Solan 12             
     3) 152 Kyra Greenbaum 10           4) 156 Kamryn McIntosh 10         
     5) 159 Terisha Theodore 12         6) 154 Renee Liporace 12          
  2 Shenendehowa-1                                      3:47.50    8   
     1) 272 Sydney Brown 10             2) 280 Olivia Robbins 11          
     3) 283 Alexandra Tudor 9           4) 277 Sarah Knowles 12           
     5) 271 Ally Arserio 9              6) 281 Caroline Rusch 12          
  3 Uniondale-1                                         3:49.33    6   
     1) 850 Michala Webster 12          2) 844 Kristina Cherrington 11    
     3) 848 Asia Jinks 10               4) 847 Crystal Green 12           
     5) 846 Colby Green 9               6) 849 Brianna McGregor 9         
  4 Rush-Henrietta-1                                    3:51.85    4   
     1) 558 Sammy Watson 10             2) 555 Lanae-Tava Thomas 9        
     3) 557 Ceara Watson 12             4) 556 Tori Thompson 11           
     5) 550 Adama Donzo 11              6) 554 Stephanie Nwachi 9         
  5 Monroe-Woodbury-1                                   3:52.02    2   
     1) 935 Olivia Gibson 12            2) 936 Alexis Gomez 12            
     3) 939 Kristin Lubeskie 9          4) 940 Morgan Menzzasalma 12      
     5) 942 Katie Munks 11              6) 937 Angela Iccarino 9          
  6 Port Washington-1                                   3:53.02    1   
     1) 836 Jenny Aguiar 12             2) 837 Beatriz Chavarria 10       
     3) 839 Christina Marinelli 11      4) 840 Laura Russo 12             
     5) 841 Catalina Salvatierra 11     6)                                
  7 Colonie-1                                           3:53.56  
     1) 230 Mikeisha Kelly SR           2) 234 Ronke Osipitan SR          
     3) 233 Allyson Oertel JR           4) 232 Marilyn O'Brien 9          
     5) 229 Dev Baskerville SO          6) 231 Shannen Kerin JR           
  8 Bronxville-2                                        3:58.48  
     1) 110 Caroline Kirby 9            2) 108 Laura Holland 9            
     3) 109 Kirsten Ircha 8             4) 115 Kaitlin Ryan 10            
     5) 114 Hillary Rizzo 11            6) 105 Caroline DePaul 11         
 
Girls 4x800 Meter Relay Championship
==========================================================================
State Record: # 8:46.98  2010        Fayetteville-Manlius                      
                         Luber, Sischo, Carter, Malone                     
 Meet Record: * 8:49.88  2010        Garden City                               
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bronxville-2                                        9:02.52   2  10   
     1) 107 Delia Hayes 12              2) 114 Hillary Rizzo 11           
     3) 108 Laura Holland 9             4) 115 Kaitlin Ryan 10            
     5) 109 Kirsten Ircha 8             6) 110 Caroline Kirby 9           
  2 Suffern-1                                           9:05.05   2   8   
     1) 150 Anna Breton 12              2) 160 Kate Zendell 12            
     3) 153 Mary Hennelly 7             4) 156 Kamryn McIntosh 10         
     5) 151 Elina Breton 12             6) 155 Rachel Ludwikowski 10      
  3 North Rockland-1                                    9:05.08   2   6   
     1) 138 Claire Tantillo 11          2) 136 Sydney March 11            
     3) 139 Katelyn Tuohy 7             4) 133 Alex Harris 10             
     5) 135 Amber Lubaszka 12           6)                                
  4 Burnt Hills-Ballston Lake-1                         9:05.48   2   4   
     1) 215 Allie Fernandez 12          2) 213 Emily Digman 11            
     3) 216 Rory Graham 8               4) 220 Janelle Rothacker 12       
     5) 214 Lily Digman 8               6) 212 Jordan Casey 12            
  5 Elmira-1                                            9:08.06   2   2   
     1) 435 Casey Roman 9               2) 426 Khiere Ashley 12           
     3) 436 Mackenzie Tubbs 10          4) 437 Abbey Wheeler 11           
     5) 434 Olivia Riley 10             6) 433 Olivia Lovejoy 9           
  6 Shenendehowa-1                                      9:12.56   2   1   
     1) 271 Ally Arserio 9              2) 279 Hannah Reale 9             
     3) 281 Caroline Rusch 12           4) 284 Julia Zachgo 10            
     5) 277 Sarah Knowles 12            6) 275 Danielle Jordan 11         
  7 Cornwall-1                                          9:15.84   2 
     1) 901 Beatrice Boylan 12          2) 902 Dara Cuffe 12              
     3) 907 Ashley Wallace 12           4) 903 Jillian Decker 12          
     5) 904 Gabryelle Fanning 10        6) 906 Hannah Mellino 10          
  8 East Aurora-2                                       9:17.68   2 
     1) 614 Fiona Danieu 11             2) 615 Molly Mclaughlin 9         
     3) 618 Maisy Webster 10            4) 617 Sophia Tasselmyer 11       
     5) 619 Hannah Weppner 12           6)                                
  9 Pittsford Mendon-1                                  9:19.07   2 
     1) 548 Shannon Miller 12           2) 545 Elyse Barkstrom 10         
     3) 544 Mary Barger 12              4) 547 Katelynn Krapf 11          
     5) 549 Amanda Zeccola 12           6) 543 Jamie Amoroso 11           
 10 Huntington-1                                        9:19.42   2 
     1) 1119 Nicole Abbondandelo 9      2) 1120 Alex Koumas 11            
     3) 1121 Katie Nugent 12            4) 1123 Suzie Petryk 12           
     5) 1122 Alexis Pastorelli 10       6) 1124 Latoya Shand 11           
 11 Fayetteville-Manlius-1                              9:20.34   2 
     1) 324 Jessica Howe 12             2) 330 Phoebe White 7             
     3) 328 Sophia Ryan 9               4) 327 Olivia Ryan 12             
     5) 326 Reilly Madsen 10            6) 329 Gwenn Shepardson 9         
 12 Mercy-LI-2                                          9:23.96   1 
     1) 1133 Olivia Kneski 9            2) 1132 Maddie Joinnides 10       
     3) 1130 Kaitlyn Butterfield 10     4) 1136 Meg Tuthill 11            
     5) 1135 Devyn O'Brien 10           6)                                
 13 North Shore-1                                       9:24.53   1 
     1) 835 Cailey Welch 8              2) 830 Stephanie Bazan 11         
     3) 831 Stacie Nadel 12             4) 832 Morgan Nerud 11            
     5) 834 Diana Vizza 11              6) 833 Emma Rivera 8              
 14 Clarence-1                                          9:29.03   2 
     1) 608 Katrina Patterson 10        2) 609 Hannah Reinhardt 11        
     3) 610 Elisabeth Rott 10           4) 611 Dana Warner 12             
     5) 612 Talia Williams 11           6)                                
 15 Kellenberg-1                                        9:31.27   2 
     1) 1326 Sarah Newman 11            2) 1323 Jazmine Fray 12           
     3) 1324 Deirdre Lewin 11           4) 1327 Emily O'Hara 12           
     5) 1321 Julia Bryant 9             6) 1320 Nora Bennett 9            
 16 Elmira Notre Dame-2                                 9:33.95   1 
     1) 416 Allerga Dawes 12            2) 423 Laurel Vargas 8            
     3) 415 Emma Booth 11               4) 424 Chase Yoder 10             
     5) 422 Camille VanderMeer 9        6) 425 Payton Yoder 8             
 17 Hackley-2                                           9:35.28   1 
     1) 1406 Claire Gomba 12            2) 1407 Greer Levin 12            
     3) 1411 Julia Stevenson 11         4) 1410 Luisa Stalman 10          
     5) 1404 Callye Bolster 12          6) 1409 Lexi Schecter 9           
 18 Notre Dame Academy-2                                9:37.22   1 
     1) 1337 Olivia Jaenicke 11         2) 1341 Lauren Pitarresi 10       
     3) 1335 Ariella Garcia 10          4) 1340 Keiana Mitchell 9         
     5) 1342 Jackie Thompson 9          6) 1334 Jesse Correale 11         
 19 Academy of Holy Names-2                             9:40.10   1 
     1) 205 Madeleine Vogel 9           2) 201 Kaitlin Close 12           
     3) 202 Hannah Loder 10             4) 206 Brianna Wagner 10          
     5) 203 Kate McCarthy 8             6)                                
 20 Tully-2                                             9:41.27   1 
     1) 365 Allison Congelli 9          2) 367 Jessica Donald 9           
     3) 366 Ashleigh Crawford 11        4) 369 Ellen Jaworski 11          
     5) 368 Lexi Hamilton 9             6) 370 Gabby Moncoda 9            
 21 Dewitt Clinton-1                                    9:41.51   1 
     1) 1209 Aaliyah Regg Wajid 11      2) 1206 Monique Beckford 12       
     3) 1208 Derica Pitters 11          4) 1205 Amber Ayala 9             
     5) 1207 Deandra Goodwin 11         6)                                
 22 Fillmore-2                                          9:45.42   1 
     1) 522 Elsa Cole 10                2) 523 Julia Hotchkiss 10         
     3) 525 Tess Schilke 10             4) 524 Carmen Mancuso 8           
     5) 526 Natasha Worthington 10      6)                                
 23 Canton-2                                            9:51.58   1 
     1) 1005 Hannah Tupper 8            2) 1003 Grace Bessette 9          
     3) 1002 Emma Bentley-Hicks 10      4) 1001 Claire Bartlett 10        
     5) 1004 Maria Ricalton 12          6)                                
 24 Cold Spring Harbor-2                                9:54.10   1 
     1) 809 Katherine Wells 10          2) 807 Daniela LoCastro 11        
     3) 808 Lauren Spinnato 11          4) 805 Isabelle Harouche 12       
     5) 806 Alexia Insinga 11           6) 804 Ellie Fox 8                
 25 James O'Neill-2                                     9:56.57   1 
     1) 924 Dakota Sabotka 12           2) 920 Sara Decker 10             
     3) 919 Cameron Daddis 12           4) 921 Autumn Jensen 11           
     5) 923 Aliyah Ojo-Banks 12         6) 925 Natalie Tyce 12            
 26 Saranac-2                                          10:02.99   1 
     1) 714 Janyll Barber 10            2) 718 Amy Lotemplio 12           
     3) 717 Faith Haley 10              4) 715 Alexis Blockson 12         
     5) 716 Abby Cerne 12               6) 721 Ellen Thew 12              
 
Girls High Jump Championship
=================================================================================
State Record: # 6-00.75  1990        Shelly Choppa, Glens Falls                
 Meet Record: *    6-00  1988        Shelly Choppa, Glens Falls                
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1  1301 Sarah Kowpak        11 Molloy-1               5-09.00      1.75m  10   
  2  1112 Faith Penny         12 East Islip-1           5-08.00      1.72m   8   
  3   630 Olivia Gervan       10 Lancaster-1            5-06.00      1.67m   6   
  4  1163 Keira Kelly         11 Westhampton Bch1       5-05.00      1.65m   4   
  5   221 Olivia Mooney       11 Cambridge-2            5-05.00      1.65m   2   
  6   838 Neve Devine         12 Port Washington1       5-04.00      1.62m   1   
  7   338 Maya Hammonds       12 New Hartford-1         5-04.00      1.62m 
  7   405 Victoria Godden     11 Chenango Forks-2       5-04.00      1.62m 
  9  1202 Saida Burnsmoore    12 Columbus-1             5-04.00      1.62m 
  9   528 Asia McInnis        10 Greece Arcadia-1       5-04.00      1.62m 
 11   217 Samantha Hjelmar    11 Burnt Hills-1          5-04.00      1.62m 
 12   603 Hailey Rospierski   11 Alden-2                5-02.00      1.57m 
 13   260 Ciara Miller        12 Ravena-CS-2            5-02.00      1.57m 
 13   165 Kene Odenigbo       12 Ursuline-1             5-02.00      1.57m 
 15   952 Jordan Earl         11 Rondout Valley-2       5-02.00      1.57m 
 15   241 Estelle Yedynak     11 Columbia-1             5-02.00      1.57m 
 15   546 Jenna Berry         10 Pittsford Mend-1       5-02.00      1.57m 
 15   540 Aubrianna Lantrip   11 Midlakes-2             5-02.00      1.57m 
 19   538 Colette Anikwue     10 Letchworth-2           5-02.00      1.57m 
 19   318 Nicole Herringshaw  12 Cicero-NS-1            5-02.00      1.57m 
 21   628 Chrisanna Green     12 Jamestown-1            5-02.00      1.57m 
 22   319 Alayna Lofgren      12 Clinton-2              5-02.00      1.57m 
 22   821 Callie Catacosinos  12 Locust Valley-2        5-02.00      1.57m 
 24   649 Ryanne Yehl         11 Salamanca-2            5-00.00      1.52m 
 24   125 Britany Maragh      12 Nanuet-2               5-00.00      1.52m 
 26   909 Sydney Heidt        11 Dover-2                5-00.00      1.52m 
 26   104 Jaynie Criscione    12 Brewster-1             5-00.00      1.52m 
 28   322 Adelia Alexander    11 Fabius-Pompey-2        5-00.00      1.52m 
 28   927 Sam Shaw            11 Kingston-1             5-00.00      1.52m 
 30   454 Ariyahna Bernard    10 Sidney-2               4-09.00      1.44m 
 31  1428 Rachel McMahon      12 Trinity School-2       4-09.00      1.44m 
 32   702 Grace Kelly         12 Beekmantown-2          4-09.00      1.44m 
 32  1128 Sam Husak           10 Mattituck-2            4-09.00      1.44m 
 34   467 Kalina Yadlosky      9 Vestal-1               4-09.00      1.44m 
 35  1338 Caitlan Lucien      11 Notre Dame Acad2       4-06.00      1.37m 
 36  1006 Lillian Gishey      12 Franklin Acad.-2       4-06.00      1.37m 
 
Girls Pole Vault Championship
=================================================================================
State Record: # 13-09  2005        Mary Saxer, Lancaster                       
 Meet Record: * 13-05  2004        Tiffany Maskulinski, Iroquois               
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   210 Tedi DeMaria        11 Bethlehem-1           12-03.00      3.73m  10   
  2   943 Catherine Walker    12 Monroe-Woodbury1      12-03.00      3.73m   8   
  3   624 Taylor Thurnherr    12 Hamburg-1             12-00.00      3.65m   6   
  4   316 Bethany Cripps      11 Central Square-1      11-09.00      3.58m   3   
  4   466 Kari Stromhaug      12 Vestal-1              11-09.00      3.58m   3   
  6   934 Samantha Beyar      12 Monroe-Woodbury1      11-06.00      3.50m   1   
  7   536 Earnie Burapan      10 Hilton-1              11-03.00      3.42m 
  8  1144 Kerstyn Ciulla      11 Sachem East-1         11-03.00      3.42m 
  9   537 Zoe Camillaci       12 Hilton-1              11-00.00      3.35m 
 10   944 Samantha Kaplan     11 New Paltz-2           11-00.00      3.35m 
 11  1109 Amanda McNelis      10 Commack-1             10-09.00      3.27m 
 12   445 Emily Gallagher     10 Lansing-2             10-06.00      3.20m 
 12   446 Miya Kuramoto        9 Lansing-2             10-06.00      3.20m 
 14   218 Kalli Manly         11 Burnt Hills-1         10-06.00      3.20m 
 15   501 Kyra Kress          12 Alfred-Almond-2       10-06.00      3.20m 
 16   605 Aubrey Rockoff      11 Amherst-2             10-00.00      3.04m 
 16   164 Maddy Luksha        10 Ursuline-1            10-00.00      3.04m 
 18   951 Sophia Alter        11 Rondout Valley-2      10-00.00      3.04m 
 19   541 Morgan Adams        10 Pavilion-2            10-00.00      3.04m 
 20   811 Ginamarie Ospedale  11 Farmingdale-1          9-00.00      2.74m 
 20   364 Christina Platt     11 South Lewis-2          9-00.00      2.74m 
 20   648 Alyssa Coustenis    12 Salamanca-2            9-00.00      2.74m 
 23  1350 Samantha Stetz      10 St. Anthony's-1        9-00.00      2.74m 
 23   261 Maurin O'Connor     11 Renssalaer-DS-2        9-00.00      2.74m 
 23   112 Vivian Mroz         12 Bronxville-2           9-00.00      2.74m 
 --  1236 Kellie Zestanakis   11 Townsend Harris1            NH            
 
Girls Long Jump Championship
======================================================================================
State Record: # 20-10.75              Clayton, Wiginton, Soley                 
 Meet Record: *    20-07  2009        Jen Clayton, Suffern                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   621 McKyla Brooks       12 Frontier-1            18-02.75  -1.8     5.55m  10   
     18-02.75(-1.8) 16-08(-0.5) 17-05.75(-1.8) 17-11.75(+0.0)       
  2   204 Leah Moran          11 Holy Names-2          17-09.50  +0.0     5.42m   8   
     FOUL      17-09.50(+0.0) 17-05.50(-3.0) FOUL             
  3  1427 Carson Brisk        11 Trevor Day-2          17-07.00  -0.5     5.35m   6   
     17-00.25(-1.9) 17-07(-0.5) 17-03.25(-1.7) 17-06(+0.0)       
  4  1101 Aviana Goode        11 Bay Shore-1           17-05.00  -1.8     5.30m   4   
     FOUL      FOUL      17-05(-1.8) 16-03.25(-3.3)       
  5  1233 Sara Kaye Freeman   12 Taft EC-1             17-03.50  +0.0     5.27m   2   
     FOUL      FOUL      16-05(-0.8) 17-03.50(+0.0)       
  6   947 Avery Maillet       12 Onteora-2             17-03.00  -3.5     5.25m   1   
     15-10.25(-1.8) 16-08(-0.5) 17-03(-3.5) FOUL             
  7   565 Justina Sanders-Sc  12 Sodus-2               16-10.00  -1.6     5.13m 
     15-11.50(+0.0) 16-10(-1.6) 16-08.75(+0.0) PASS             
  8   555 Lanae-Tava Thomas    9 Rush-Henrietta-1      16-07.50  +0.0     5.06m 
     PASS      PASS      16-07.50(+0.0) FOUL             
 
Girls Triple Jump Championship
======================================================================================
State Record: # 42-00.50  1997        Lynette Wiginton, Mattituck              
 Meet Record: * 41-04.25  1999        Jodi Schlesinger, Clarkstown South       
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1  1147 Leah Blackall       11 Sachem North-1        38-11.75  -0.9    11.88m  10   
     38-01.75(-0.2) 37-11.75(+0.0) 37-06.75(+0.0) 38-11.75(-0.9)       
  2   652 Sadira Brown        12 Sweet Home-1          38-02.25  -0.8    11.63m   8   
     38-01.25(+0.0) 36-09.75(-2.4) 38-02.25(-0.8) 36-11.75(+0.0)       
  3   204 Leah Moran          11 Holy Names-2          38-02.25  +0.0    11.63m   6   
     38-02.25(+0.0) 37-09.50(-2.1) 37-07.75(-1.3) 38-00.50(-2.6)       
  4   101 Chontel Fils        12 Albertus Mag-2        37-09.75  +0.0    11.52m   4   
     36-06.75(-2.2) 37-01.75(-1.1) 33-01(+0.0) 37-09.75(+0.0)       
  5   854 Denisha West        11 Westbury-1            37-07.50  +0.0    11.46m   2   
     37-04(+0.0) 37-07.50(+0.0) 35-04.50(-2.9) 36-08.50(-1.9)       
  6  1143 Allegra Fils-Aime   12 Port Jefferson-2      37-04.75  -0.4    11.39m   1   
     37-04.75(-0.4) 37-02.75(-0.4) FOUL      FOUL             
  7   323 Christabel Ezidieg  12 Fay.-Manlius-1        36-09.50  -1.5    11.21m 
     FOUL      FOUL      36-09.50(-1.5) FOUL             
 --   237 Nastasja Johnston   12 Columbia-1                FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL             
 
Girls Shot Put Championship
=================================================================================
State Record: # 49-09.50  2010        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
 Meet Record: *    48-03  2009        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   926 Valerie Hinds       12 Kingston-1            43-05.75     13.25m  10   
      42-08.75  43-05.75  41-03.50  40-00.50        
  2   622 Rebecca Stiefler    12 Frontier-1            42-04.50     12.91m   8   
      39-05.75  42-04.50  40-03.50  40-10.50        
  3   266 Grayce French       11 Saratoga-1            42-03.50     12.89m   6   
      38-06  39-03.75  41-09.50  42-03.50        
  4   349 Mariah Mays         12 Rome-1                42-03.50     12.89m   4   
      FOUL  39-07  40-02.50  42-03.50        
  5   282 Jill Shippee        10 Shenendehowa-1        41-03.50     12.58m   2   
      41-03.50  40-01.25  39-10.75  40-05        
  6   211 Shayla Lyons        11 Bishop Maginn-2       39-10.75     12.16m   1   
      39-04.25  37-06.25  38-02.75  39-10.75        
  7   402 Alexis Daniels      11 Binghamton-1          38-05.75     11.72m 
      FOUL  FOUL  38-05.75  FOUL        
 --  1311 Kristina Insingo    12 Holy Trinity-1            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL        
 
Girls Discus Throw Championship
=================================================================================
State Record: # 172-00  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
 Meet Record: * 166-05  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   349 Mariah Mays         12 Rome-1                  147-00     44.80m  10   
      133-00  147-00  134-08  142-09        
  2   622 Rebecca Stiefler    12 Frontier-1              140-10     42.92m   8   
      119-04  140-10  FOUL  FOUL        
  3   273 Jessica Craven      12 Shenendehowa-1          133-11     40.81m   6   
      133-11  124-11  126-08  126-08        
  4   266 Grayce French       11 Saratoga-1              132-08     40.43m   4   
      129-09  129-11  132-08  126-07        
  5   129 Nijera Manuel       12 New Rochelle-1          126-01     38.43m   2   
      114-04  126-01  FOUL  121-00        
  6  1311 Kristina Insingo    12 Holy Trinity-1          125-02     38.15m   1   
      119-07  111-10  125-02  113-07        
  7   514 Brianna Young        9 Brockport-1             124-09     38.02m 
      113-10  124-09  122-11  FOUL        
  8   640 Alexa Hillis        12 Orchard Park-1          113-11     34.72m 
      FOUL  113-11  106-08  FOUL        
 
Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Run Championship Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1102 Kathleen Cibuls     11 Bayport-Bluept-1       2:17.00   2    865
  2   363 Skylar Pastor       12 S. Jefferson-2         2:17.30   2    861
  3   147 Sandra Wilson       12 Pearl River-2          2:22.15   2    795
  4   654 Tiana Luton         11 Sweet Home-1           2:22.59   2    789
  5  1237 Mya Dumpson         10 Young Women's-1        2:24.28   1    766
  6   332 Alexandria Payne     9 Jamesville-Dew-1       2:24.65   2    761
  7   542 Harper Stewart      12 Penfield-1             2:25.25   2    754
  8   362 Katie Harrington    10 Solvay-2               2:26.13   2    742
  9   965 Taylor Edmundson     9 Webutuck-2             2:28.29   1    714
 10   208 Eileen Bequette     10 Albany HS-1            2:28.50   2    712
 11   855 Katherine Keller    12 Wheatley-2             2:30.31   1    689
 12   569 Adeline Runkle      12 Wayne-2                2:32.23   2    665
 13   503 Amy Faville         10 Avon-2                 2:35.95   2    620
 14  1125 Salvinija Barsausk  11 Longwood-1             2:37.07   2    607
 15   604 Brenna Gelen        12 Allegany-Lime.-2       2:37.38   1    603
 16   286 Emily LaPlant       10 Tamarac-2              2:37.63   1    600
 17   905 Kristen Henry       10 Cornwall-1             2:40.91   1    562
 18   453 Dana Roberts        12 Odessa-Montour-2       2:43.07   2    538
 19  1210 Shayla Broughton    11 Medgar Evers-1         2:46.44   2    501
 20  1352 Kathryn Vogl        10 St.Mary's Lan.-2       2:46.90   1    496
 21   723 Lillith Ida         12 Ticonderoga-2          2:47.03   1    495
 22   404 Kaylee Scott        12 Binghamton-1           2:48.53   1    479
 23  1108 Tamia Rowland       12 Center Moriches2       2:50.02   1    463
 24  1021 Jackie Lamica       11 Massena-1              2:55.09   1    412
 25   812 Kelsea Thompson     12 Farmingdale-1          2:55.62   2    407
 26   168 Alexa Lapierre      11 Yorktown-1             3:09.33   1    283
 
Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles Championship Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1  1210 Shayla Broughton    11 Medgar Evers-1           14.65  -1.2  6    888
  2   332 Alexandria Payne     9 Jamesville-Dew-1         15.34  -1.7  8    797
  3   654 Tiana Luton         11 Sweet Home-1             15.43  -0.7  5    786
  4  1102 Kathleen Cibuls     11 Bayport-Bluept-1         15.52  -1.7  8    774
  5   453 Dana Roberts        12 Odessa-Montour-2         15.94  -1.2  6    722
  6   812 Kelsea Thompson     12 Farmingdale-1            16.09  -0.3  7    703
  7   341 Illeigha Graham     12 Proctor-1                16.33  -1.2  6    674
  8   363 Skylar Pastor       12 S. Jefferson-2           16.33  -0.3  7    674
  9   569 Adeline Runkle      12 Wayne-2                  16.42  -1.2  6    664
 10   542 Harper Stewart      12 Penfield-1               16.61  -0.3  7    641
 11   604 Brenna Gelen        12 Allegany-Lime.-2         16.85  -1.0  4    614
 12   208 Eileen Bequette     10 Albany HS-1              16.99  -1.7  8    598
 13  1237 Mya Dumpson         10 Young Women's-1          17.06  -0.7  5    590
 14   286 Emily LaPlant       10 Tamarac-2                17.26  -1.0  4    567
 15   503 Amy Faville         10 Avon-2                   17.30  -0.7  5    563
 16  1021 Jackie Lamica       11 Massena-1                17.56  -0.9  2    535
 17   723 Lillith Ida         12 Ticonderoga-2            17.64  -1.0  1    526
 18  1125 Salvinija Barsausk  11 Longwood-1               17.68  -0.7  5    522
 19   147 Sandra Wilson       12 Pearl River-2            17.92  -2.0  3    497
 20   965 Taylor Edmundson     9 Webutuck-2               18.02  -1.0  4    486
 21   168 Alexa Lapierre      11 Yorktown-1               18.03  -1.0  1    485
 22   855 Katherine Keller    12 Wheatley-2               18.29  -2.0  3    459
 23  1352 Kathryn Vogl        10 St.Mary's Lan.-2         18.36  -2.0  3    452
 24   362 Katie Harrington    10 Solvay-2                 18.40  -0.9  2    448
 25   905 Kristen Henry       10 Cornwall-1               18.44  -1.0  1    444
 26   404 Kaylee Scott        12 Binghamton-1             19.65  -1.0  1    332
 27  1108 Tamia Rowland       12 Center Moriches2         20.24  -0.9  2    283
 
Outdoor Pentathlon: #2 Girls High Jump Championship Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1  1210 Shayla Broughton    11 Medgar Evers-1           1.70m    5-07.00    855
     1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO    O    O  XXO  XXX 
  2   654 Tiana Luton         11 Sweet Home-1             1.64m    5-04.50    783
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O  PPP   XO  XXO  XXX 
  3  1102 Kathleen Cibuls     11 Bayport-Bluept-1         1.61m    5-03.25    747
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O  XXO    O  XXX 
  4  1021 Jackie Lamica       11 Massena-1                1.58m    5-02.25    712
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  PPP    O    O    O    O   XO  XXO  XXX 
  4   208 Eileen Bequette     10 Albany HS-1              1.58m    5-02.25    712
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO    O   XO  XXX 
  6   147 Sandra Wilson       12 Pearl River-2            1.55m    5-01.00    678
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O    O    O  XXO   XO  XXX 
  6   332 Alexandria Payne     9 Jamesville-Dew-1         1.55m    5-01.00    678
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 
        O  PPP   XO  PPP    O   XO    O   XO   XO    O   XO   XO  XXX 
  6   363 Skylar Pastor       12 S. Jefferson-2           1.55m    5-01.00    678
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO    O    O  XXO  XXX 
  6   453 Dana Roberts        12 Odessa-Montour-2         1.55m    5-01.00    678
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O   XO    O    O    O  XXX 
 10   503 Amy Faville         10 Avon-2                   1.52m    4-11.75    644
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O   XO   XO   XO   XO  XXX 
 11   569 Adeline Runkle      12 Wayne-2                  1.49m    4-10.50    610
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O    O  XXX 
 11   542 Harper Stewart      12 Penfield-1               1.49m    4-10.50    610
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O    O    O  XXX 
 11   168 Alexa Lapierre      11 Yorktown-1               1.49m    4-10.50    610
     1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  PPP   XO   XO   XO   XO  XXO  XXX 
 11   362 Katie Harrington    10 Solvay-2                 1.49m    4-10.50    610
     1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O   XO    O    O  XXX 
 11   855 Katherine Keller    12 Wheatley-2               1.49m    4-10.50    610
     1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO    O  XXO   XO  XXX 
 11   341 Illeigha Graham     12 Proctor-1                1.49m    4-10.50    610
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO   XO  XXX 
 17   905 Kristen Henry       10 Cornwall-1               1.46m    4-09.50    577
     1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  OPP  PPP    O  XXO  XXO  XXX 
 17   812 Kelsea Thompson     12 Farmingdale-1            1.46m    4-09.50    577
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO   XO  XXX  PPP 
 17   286 Emily LaPlant       10 Tamarac-2                1.46m    4-09.50    577
     1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O    O    O    O    O  XXX 
 20  1125 Salvinija Barsausk  11 Longwood-1               1.43m    4-08.25    544
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 
      PPP  PPP    O  PPP  PPP    O  PPP    O  PPP  XXX 
 20  1237 Mya Dumpson         10 Young Women's-1          1.43m    4-08.25    544
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 
      PPP  PPP  PPP  PPP  XXO    O   XO  XXO  XXX 
 20   604 Brenna Gelen        12 Allegany-Lime.-2         1.43m    4-08.25    544
     1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO   XO  XXX 
 20   723 Lillith Ida         12 Ticonderoga-2            1.43m    4-08.25    544
     1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O  PPP    O    O   XO  XXO  XXX 
 20   965 Taylor Edmundson     9 Webutuck-2               1.43m    4-08.25    544
     1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO  PPP    O   XO   XO  XXX 
 25  1352 Kathryn Vogl        10 St.Mary's Lan.-2         1.40m    4-07.00    512
     1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO    O    O  XXX 
 26  1108 Tamia Rowland       12 Center Moriches2         1.37m    4-06.00    481
     1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O  XXX 
 27   404 Kaylee Scott        12 Binghamton-1             1.28m    4-02.25    389
     1.10 1.13 1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 
      PPP   XO  OPP    O    O  XXO  XXO  XXX 
 
Outdoor Pentathlon: #4 Girls Long Jump Championship Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1  1210 Shayla Broughton    11 Medgar Evers-1           5.48m  -1.0  17-11.75    694
     5.48m(-1.0) 5.23m(-2.0) 5.20m(-2.6)            
  2  1102 Kathleen Cibuls     11 Bayport-Bluept-1         5.13m   0.4  16-10.00    595
     5.13m(0.4) FOUL      4.81m(-1.9)            
  3   654 Tiana Luton         11 Sweet Home-1             5.10m  -2.0  16-08.75    587
     4.95m(-1.3) 4.92m(-1.8) 5.10m(-2.0)            
  4   542 Harper Stewart      12 Penfield-1               5.00m  +0.0  16-05.00    559
     4.87m(-1.0) 5.00m(+0.0) 4.68m(-1.0)            
  5   332 Alexandria Payne     9 Jamesville-Dew-1         4.99m  -1.7  16-04.50    557
     4.30m(+0.0) FOUL      4.99m(-1.7)            
  6  1352 Kathryn Vogl        10 St.Mary's Lan.-2         4.92m  +0.0  16-01.75    538
     FOUL(+0.0) 4.92m(+0.0) 4.85m(-0.6)            
  7   341 Illeigha Graham     12 Proctor-1                4.91m   0.7  16-01.50    535
     4.91m(0.7) PASS      PASS                 
  8   208 Eileen Bequette     10 Albany HS-1              4.90m  +0.0  16-01.00    532
     4.82m(+0.0) 4.50m(-0.9) 4.90m(+0.0)            
  9  1125 Salvinija Barsausk  11 Longwood-1               4.83m  -1.0  15-10.25    514
     4.50m(-1.7) 4.74m(+0.0) 4.83m(-1.0)            
  9   363 Skylar Pastor       12 S. Jefferson-2           4.83m  -1.2  15-10.25    514
     4.62m(-1.0) 4.57m(+0.0) 4.83m(-1.2)            
 11   147 Sandra Wilson       12 Pearl River-2            4.73m   0.7  15-06.25    487
     4.10m(-1.8) 4.32m(-1.4) 4.73m(0.7)            
 12   362 Katie Harrington    10 Solvay-2                 4.67m  -3.0  15-04.00    472
     4.26m(-0.3) 4.43m(-1.6) 4.67m(-3.0)            
 13   812 Kelsea Thompson     12 Farmingdale-1            4.66m  +0.0  15-03.50    469
     4.66m(+0.0) FOUL(-0.9) FOUL                 
 14   453 Dana Roberts        12 Odessa-Montour-2         4.62m  +0.0  15-02.00    459
     4.43m(-2.9) 4.31m(-2.0) 4.62m(+0.0)            
 15   503 Amy Faville         10 Avon-2                   4.55m  -0.3  14-11.25    441
     4.49m(+0.0) 4.46m(0.7) 4.55m(-0.3)            
 16   569 Adeline Runkle      12 Wayne-2                  4.52m  -0.5  14-10.00    433
     4.52m(-0.5) 4.45m(-1.5) 4.47m(-1.9)            
 17   604 Brenna Gelen        12 Allegany-Lime.-2         4.43m  +0.0  14-06.50    411
     4.30m(+0.0) 4.43m(+0.0) FOUL(-0.8)            
 17   286 Emily LaPlant       10 Tamarac-2                4.43m  -0.9  14-06.50    411
     4.41m(-1.3) 4.43m(-0.9) 4.29m(-1.5)            
 19   168 Alexa Lapierre      11 Yorktown-1               4.39m  +0.0  14-05.00    401
     4.33m(-1.6) 4.39m(+0.0) 4.08m(0.2)            
 20   723 Lillith Ida         12 Ticonderoga-2            4.19m  -1.4  13-09.00    352
     FOUL(+0.0) 4.19m(-1.4) 4.16m(-0.2)            
 21   965 Taylor Edmundson     9 Webutuck-2               4.17m  +0.0  13-08.25    347
     3.94m(0.2) 4.17m(+0.0) 4.05m(-2.5)            
 22  1108 Tamia Rowland       12 Center Moriches2         4.14m  -1.1  13-07.00    340
     3.83m(-0.3) 4.14m(-1.1) 3.96m(+0.0)            
 23   905 Kristen Henry       10 Cornwall-1               4.08m  -1.7  13-04.75    326
     4.08m(-1.7) 4.05m(-1.3) 4.07m(-1.3)            
 24  1021 Jackie Lamica       11 Massena-1                3.95m  -2.6  12-11.50    296
     3.93m(+0.0) 3.89m(-1.2) 3.95m(-2.6)            
 25  1237 Mya Dumpson         10 Young Women's-1          3.93m  -2.2  12-10.75    292
     3.91m(-2.0) 3.93m(-2.2) FOUL                 
 26   404 Kaylee Scott        12 Binghamton-1             3.88m  -0.5  12-08.75    281
     FOUL(-0.3) 3.88m(-0.5) FOUL(+0.0)            
 27   855 Katherine Keller    12 Wheatley-2               3.73m  -0.2  12-03.00    248
     3.73m(-0.2) 3.63m(-2.3) 3.70m(-1.3)            
 
Outdoor Pentathlon: #3 Girls Shot Put Championship Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   363 Skylar Pastor       12 S. Jefferson-2           9.45m   31-00.00    494
      8.25m  9.45m  9.15m            
  2   503 Amy Faville         10 Avon-2                   9.09m   29-10.00    470
      8.76m  8.32m  9.09m            
  3   654 Tiana Luton         11 Sweet Home-1             8.88m   29-01.75    456
      8.67m  8.88m  8.44m            
  4  1102 Kathleen Cibuls     11 Bayport-Bluept-1         8.69m   28-06.25    444
      8.69m  8.63m  8.28m            
  5   341 Illeigha Graham     12 Proctor-1                8.59m   28-02.25    438
      8.36m  8.59m  7.93m            
  6   332 Alexandria Payne     9 Jamesville-Dew-1         8.58m   28-01.75    437
      8.07m  7.82m  8.58m            
  7   812 Kelsea Thompson     12 Farmingdale-1            8.57m   28-01.50    436
      8.45m  8.43m  8.57m            
  8  1210 Shayla Broughton    11 Medgar Evers-1           8.50m   27-10.75    432
      7.86m  8.50m  8.01m            
  9   404 Kaylee Scott        12 Binghamton-1             8.49m   27-10.25    431
      8.49m  8.26m  7.77m            
 10   542 Harper Stewart      12 Penfield-1               8.48m   27-10.00    430
      7.99m  8.48m  8.46m            
 11   453 Dana Roberts        12 Odessa-Montour-2         8.42m   27-07.50    427
      FOUL  8.42m  FOUL            
 12   905 Kristen Henry       10 Cornwall-1               8.36m   27-05.25    423
      8.05m  8.06m  8.36m            
 13   362 Katie Harrington    10 Solvay-2                 8.23m   27-00.00    414
      8.18m  7.79m  8.23m            
 14  1108 Tamia Rowland       12 Center Moriches2         8.12m   26-07.75    407
      8.12m  7.88m  7.58m            
 15   855 Katherine Keller    12 Wheatley-2               7.71m   25-03.50    381
      7.36m  7.71m  7.21m            
 16   208 Eileen Bequette     10 Albany HS-1              7.55m   24-09.25    370
      7.55m  7.54m  6.73m            
 17  1125 Salvinija Barsausk  11 Longwood-1               7.54m   24-09.00    370
      7.52m  7.54m  7.36m            
 18   965 Taylor Edmundson     9 Webutuck-2               7.27m   23-10.25    352
      7.27m  7.21m  7.01m            
 18   286 Emily LaPlant       10 Tamarac-2                7.27m   23-10.25    352
      7.27m  7.12m  FOUL            
 20  1021 Jackie Lamica       11 Massena-1                7.25m   23-09.50    351
      6.94m  6.81m  7.25m            
 21  1352 Kathryn Vogl        10 St.Mary's Lan.-2         7.16m   23-06.00    345
      6.63m  FOUL  7.16m            
 21   168 Alexa Lapierre      11 Yorktown-1               7.16m   23-06.00    345
      7.01m  7.16m  7.00m            
 23   723 Lillith Ida         12 Ticonderoga-2            7.12m   23-04.50    343
      6.42m  6.55m  7.12m            
 24  1237 Mya Dumpson         10 Young Women's-1          7.06m   23-02.00    339
      6.93m  6.45m  7.06m            
 25   569 Adeline Runkle      12 Wayne-2                  7.01m   23-00.00    336
      6.07m  6.99m  7.01m            
 26   604 Brenna Gelen        12 Allegany-Lime.-2         6.70m   21-11.75    316
      6.26m  6.70m  6.12m            
 27   147 Sandra Wilson       12 Pearl River-2            6.63m   21-09.00    311
      6.63m  6.39m  6.33m            
 
Girls Outdoor Pentathlon Championship
=======================================================================
State Record: #  3783  2010        Whitney Fountain, Columbus                  
 Meet Record: *  3614  2005        Alyissa Hasan, Williamsville South          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1102 Kathleen Cibuls     11 Bayport-Bluept-1          3425   10   
  2   654 Tiana Luton         11 Sweet Home-1              3401    8   
  3  1210 Shayla Broughton    11 Medgar Evers-1            3370    6   
  4   332 Alexandria Payne     9 Jamesville-Dew-1          3230    4   
  5   363 Skylar Pastor       12 S. Jefferson-2            3221    2   
  6   542 Harper Stewart      12 Penfield-1                2994    1   
  7   208 Eileen Bequette     10 Albany HS-1               2924  
  8   453 Dana Roberts        12 Odessa-Montour-2          2824  
  9   147 Sandra Wilson       12 Pearl River-2             2768  
 10   503 Amy Faville         10 Avon-2                    2738  
 11   569 Adeline Runkle      12 Wayne-2                   2708  
 12   362 Katie Harrington    10 Solvay-2                  2686  
 13   812 Kelsea Thompson     12 Farmingdale-1             2592  
 14  1125 Salvinija Barsausk  11 Longwood-1                2557  
 15  1237 Mya Dumpson         10 Young Women's-1           2531  
 16   286 Emily LaPlant       10 Tamarac-2                 2507  
 17   604 Brenna Gelen        12 Allegany-Lime.-2          2488  
 18   965 Taylor Edmundson     9 Webutuck-2                2443  
 19   855 Katherine Keller    12 Wheatley-2                2387  
 20  1352 Kathryn Vogl        10 St.Mary's Lan.-2          2343  
 21   905 Kristen Henry       10 Cornwall-1                2332  
 22  1021 Jackie Lamica       11 Massena-1                 2306  
 23   723 Lillith Ida         12 Ticonderoga-2             2260  
 24   168 Alexa Lapierre      11 Yorktown-1                2124  
 25  1108 Tamia Rowland       12 Center Moriches2          1974  
 26   404 Kaylee Scott        12 Binghamton-1              1912  

Girls Outdoor Pentathlon Championship
                            Points     100H       HJ       SP       LJ      800
    ---------------------------------------------------------------------------
  1 Kathleen Cibuls                   15.52    1.61m    8.69m    5.13m  2:17.00
    Bayport-Bluepoint-1             w: -1.7  5-03.25 28-06.25   w: 0.4         
    11 Team Points: 10        3425    (774)    (747)    (444)    (595)    (865)
                              -------------------------------------------------
  2 Tiana Luton                       15.43    1.64m    8.88m    5.10m  2:22.59
    Sweet Home-1                    w: -0.7   5-04.5 29-01.75  w: -2.0         
    11 Team Points: 8         3401    (786)    (783)    (456)    (587)    (789)
                              -------------------------------------------------
  3 Shayla Broughton                  14.65    1.70m    8.50m    5.48m  2:46.44
    Medgar Evers-1                  w: -1.2     5-07 27-10.75  w: -1.0         
    11 Team Points: 6         3370    (888)    (855)    (432)    (694)    (501)
                              -------------------------------------------------
  4 Alexandria Payne                  15.34    1.55m    8.58m    4.99m  2:24.65
    Jamesville-Dewitt-1             w: -1.7     5-01 28-01.75  w: -1.7         
    9 Team Points: 4          3230    (797)    (678)    (437)    (557)    (761)
                              -------------------------------------------------
  5 Skylar Pastor                     16.33    1.55m    9.45m    4.83m  2:17.30
    South Jefferson-2               w: -0.3     5-01    31-00  w: -1.2         
    12 Team Points: 2         3221    (674)    (678)    (494)    (514)    (861)
                              -------------------------------------------------
  6 Harper Stewart                    16.61    1.49m    8.48m    5.00m  2:25.25
    Penfield-1                      w: -0.3   4-10.5    27-10  w: +0.0         
    12 Team Points: 1         2994    (641)    (610)    (430)    (559)    (754)
                              -------------------------------------------------
  7 Eileen Bequette                   16.99    1.58m    7.55m    4.90m  2:28.50
    Albany HS-1                     w: -1.7  5-02.25 24-09.25  w: +0.0         
    10                        2924    (598)    (712)    (370)    (532)    (712)
                              -------------------------------------------------
  8 Dana Roberts                      15.94    1.55m    8.42m    4.62m  2:43.07
    Odessa-Montour-2                w: -1.2     5-01  27-07.5  w: +0.0         
    12                        2824    (722)    (678)    (427)    (459)    (538)
                              -------------------------------------------------
  9 Sandra Wilson                     17.92    1.55m    6.63m    4.73m  2:22.15
    Pearl River-2                   w: -2.0     5-01    21-09   w: 0.7         
    12                        2768    (497)    (678)    (311)    (487)    (795)
                              -------------------------------------------------
 10 Amy Faville                       17.30    1.52m    9.09m    4.55m  2:35.95
    Avon-2                          w: -0.7  4-11.75    29-10  w: -0.3         
    10                        2738    (563)    (644)    (470)    (441)    (620)
                              -------------------------------------------------
 11 Adeline Runkle                    16.42    1.49m    7.01m    4.52m  2:32.23
    Wayne-2                         w: -1.2   4-10.5    23-00  w: -0.5         
    12                        2708    (664)    (610)    (336)    (433)    (665)
                              -------------------------------------------------
 12 Katie Harrington                  18.40    1.49m    8.23m    4.67m  2:26.13
    Solvay-2                        w: -0.9   4-10.5    27-00  w: -3.0         
    10                        2686    (448)    (610)    (414)    (472)    (742)
                              -------------------------------------------------
 13 Kelsea Thompson                   16.09    1.46m    8.57m    4.66m  2:55.62
    Farmingdale-1                   w: -0.3   4-09.5  28-01.5  w: +0.0         
    12                        2592    (703)    (577)    (436)    (469)    (407)
                              -------------------------------------------------
 14 Salvinija Barsauskas              17.68    1.43m    7.54m    4.83m  2:37.07
    Longwood-1                      w: -0.7  4-08.25    24-09  w: -1.0         
    11                        2557    (522)    (544)    (370)    (514)    (607)
                              -------------------------------------------------
 15 Mya Dumpson                       17.06    1.43m    7.06m    3.93m  2:24.28
    Young Women's Leadership-       w: -0.7  4-08.25    23-02  w: -2.2         
    10                        2531    (590)    (544)    (339)    (292)    (766)
                              -------------------------------------------------
 16 Emily LaPlant                     17.26    1.46m    7.27m    4.43m  2:37.63
    Tamarac-2                       w: -1.0   4-09.5 23-10.25  w: -0.9         
    10                        2507    (567)    (577)    (352)    (411)    (600)
                              -------------------------------------------------
 17 Brenna Gelen                      16.85    1.43m    6.70m    4.43m  2:37.38
    Allegany-Limestone-2            w: -1.0  4-08.25 21-11.75  w: +0.0         
    12                        2488    (614)    (544)    (316)    (411)    (603)
                              -------------------------------------------------
 18 Taylor Edmundson                  18.02    1.43m    7.27m    4.17m  2:28.29
    Webutuck-2                      w: -1.0  4-08.25 23-10.25  w: +0.0         
    9                         2443    (486)    (544)    (352)    (347)    (714)
                              -------------------------------------------------
 19 Katherine Keller                  18.29    1.49m    7.71m    3.73m  2:30.31
    Wheatley-2                      w: -2.0   4-10.5  25-03.5  w: -0.2         
    12                        2387    (459)    (610)    (381)    (248)    (689)
                              -------------------------------------------------
 20 Kathryn Vogl                      18.36    1.40m    7.16m    4.92m  2:46.90
    St. Mary's Lancaster--2         w: -2.0     4-07    23-06  w: +0.0         
    10                        2343    (452)    (512)    (345)    (538)    (496)
                              -------------------------------------------------
 21 Kristen Henry                     18.44    1.46m    8.36m    4.08m  2:40.91
    Cornwall-1                      w: -1.0   4-09.5 27-05.25  w: -1.7         
    10                        2332    (444)    (577)    (423)    (326)    (562)
                              -------------------------------------------------
 22 Jackie Lamica                     17.56    1.58m    7.25m    3.95m  2:55.09
    Massena-1                       w: -0.9  5-02.25  23-09.5  w: -2.6         
    11                        2306    (535)    (712)    (351)    (296)    (412)
                              -------------------------------------------------
 23 Lillith Ida                       17.64    1.43m    7.12m    4.19m  2:47.03
    Ticonderoga-2                   w: -1.0  4-08.25  23-04.5  w: -1.4         
    12                        2260    (526)    (544)    (343)    (352)    (495)
                              -------------------------------------------------
 24 Alexa Lapierre                    18.03    1.49m    7.16m    4.39m  3:09.33
    Yorktown-1                      w: -1.0   4-10.5    23-06  w: +0.0         
    11                        2124    (485)    (610)    (345)    (401)    (283)
                              -------------------------------------------------
 25 Tamia Rowland                     20.24    1.37m    8.12m    4.14m  2:50.02
    Center Moriches-2               w: -0.9     4-06 26-07.75  w: -1.1         
    12                        1974    (283)    (481)    (407)    (340)    (463)
                              -------------------------------------------------
 26 Kaylee Scott                      19.65    1.28m    8.49m    3.88m  2:48.53
    Binghamton-1                    w: -1.0  4-02.25 27-10.25  w: -0.5         
    12                        1912    (332)    (389)    (431)    (281)    (479)
                              -------------------------------------------------
DNF Illeigha Graham                   16.33    1.49m    8.59m    4.91m      SCR
    Proctor-1                       w: -1.2   4-10.5 28-02.25   w: 0.7         
    12                                (674)    (610)    (438)    (535)      (0)
                              -------------------------------------------------



  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 6/22: Nottingham senior lands BC full ride
  • 6/21: Ludden all-stater opts for prep school
  • 6/19: Tuohy, Watson complete N.Y. sweep
  • 6/18: 'Toga's Chmiel adds to N.Y. medal haul
  • 6/17: Lawson wins national 5,000 meters
  • 6/16: Fort Ann coach leaves after state title
  • 6/13: Monroe rolls to PSAL baseball crown
  • 6/12: Onteora's Lane wins Federation title
  • 6/11: State track and field meet recap
  • 6/11: Baseball and softball finals recaps
  • 6/11: Lacrosse: Epic Ward Melville rally
  • 6/10: R-H's Thomas ties meet LJ record
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com