New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls outdoor track
2014 NYSPHSAA championships

At Cicero-North Syracuse 


Event 1  Girls 100 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1  1120 Alexia Douglas      11 Brentwood-1              11.94Q  4.8  2 
  2  1221 Brenessa Thompson   11 Medgar Evers-1           12.00Q  2.0  1  11.994
  3  1231 Ariel Strunkey      11 Taft EC-1                12.15Q  2.6  3 
  4   571 Catarra Burroughs   12 Wilson Magnet-1          12.00Q  4.8  2  11.994
  5   634 Lynda Brundige      10 Hutch Tech-1             12.28Q  2.0  1 
  6   165 Imani Solan         11 Suffern-1                12.43Q  2.6  3 
  7  1169 Alyssa Leto         11 Sachem North-1           12.21q  4.8  2 
  8   247 Olivia Ventra       11 Saratoga-1               12.25q  4.8  2 
  9   927 Rochelle Williams   11 Middletown-1             12.32   2.0  1 
 10   211 Jahari Coleman      10 Albany HS-1              12.44   2.6  3 
 11  1341 Halle Hazzard        9 St. Anthony's-1          12.46   4.8  2 
 12   531 Abby Frank           9 Penfield-1               12.48   2.6  3 
 13   338 Hilda Jordan        11 Proctor-1                12.49   4.8  2 
 14   647 Kyri Jackson        10 Niag.-Wheat.-1           12.56   2.6  3 
 15   137 Nicole Dodrill      10 North Rockland-1         12.57   2.0  1 
 16   411 Michaela Burrell    10 Corning-1                12.59   4.8  2 
 17   818 Laura Jaeger        12 Garden City-1            12.61   2.0  1 
 18   806 Samantha Polluci    12 Division Ave -1          12.68   2.0  1 
 19   419 Emily Stiker        12 Corning-1                12.83   2.6  3 
 20   966 Greer Liguori        9 Warwick Valley-1         12.98   2.0  1 
 
Event 1  Girls 100 Meter Dash Division 1
=====================================================================
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1  1221 Brenessa Thompson   11 Medgar Evers-1           11.85   0.1 
  2  1231 Ariel Strunkey      11 Taft EC-1                12.18   0.1 
  3   571 Catarra Burroughs   12 Wilson Magnet-1          12.20   0.1  12.191
  4   165 Imani Solan         11 Suffern-1                12.20   0.1  12.195
  5   634 Lynda Brundige      10 Hutch Tech-1             12.29   0.1 
  6  1169 Alyssa Leto         11 Sachem North-1           12.48   0.1 
  7   247 Olivia Ventra       11 Saratoga-1               12.50   0.1 
 
Event 2  Girls 200 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   132 Symone Darius       10 New Rochelle-1           24.12Q  4.0  1 
  2  1340 Mary Kate Kenny     11 Sacred Heart-1           24.80Q  4.2  3 
  3  1221 Brenessa Thompson   11 Medgar Evers-1           24.86Q  2.9  2 
  4   571 Catarra Burroughs   12 Wilson Magnet-1          24.79Q  4.0  1 
  5   634 Lynda Brundige      10 Hutch Tech-1             25.08Q  4.2  3 
  6   314 Patrice Williams    11 Corcoran-1               25.11Q  2.9  2 
  7   548 Lanae-Tava Thomas    8 Rush-Henrietta-1         24.95q  4.0  1 
  8   256 Alexandra Tudor      8 Shenendehowa-1           25.29q  4.2  3 
  9  1213 Martina Brown       11 Medgar Evers-1           25.33   4.0  1 
 10  1169 Alyssa Leto         11 Sachem North-1           25.49   2.9  2 
 11   338 Hilda Jordan        11 Proctor-1                25.60   2.9  2 
 12   818 Laura Jaeger        12 Garden City-1            25.62   2.9  2 
 13   924 Jonel Henry         12 Middletown-1             25.87   4.2  3 
 14   419 Emily Stiker        12 Corning-1                25.95   2.9  2 
 15   829 Jenny Aguiar        11 Port Washington1         26.27   4.2  3 
 16   146 Livvy Meyers        11 Scarsdale-1              26.47   4.0  1 
 --  1120 Alexia Douglas      11 Brentwood-1                 FS   4.2  3 
 
Event 2  Girls 200 Meter Dash Division 1
=====================================================================
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   132 Symone Darius       10 New Rochelle-1           23.85   1.6 
  2  1221 Brenessa Thompson   11 Medgar Evers-1           24.75   1.6 
  3   314 Patrice Williams    11 Corcoran-1               24.89   1.6 
  4   571 Catarra Burroughs   12 Wilson Magnet-1          25.01   1.6 
  5   548 Lanae-Tava Thomas    8 Rush-Henrietta-1         25.10   1.6 
  6  1340 Mary Kate Kenny     11 Sacred Heart-1           25.15   1.6 
  7   634 Lynda Brundige      10 Hutch Tech-1             25.21   1.6 
  8   256 Alexandra Tudor      8 Shenendehowa-1           25.36   1.6 
 
Event 3  Girls 400 Meter Dash Division 1
===================================================================
State Record: # 51.04  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
 Meet Record: * 53.42  2009        Chamique Francis, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   104 Zola Golden         11 Arlington-1              55.02   2 
  2  1151 D'Jai Baker         10 North Babylon-1          55.86   2 
  3   551 Sammy Watson         9 Rush-Henrietta-1         55.93   2 
  4   314 Patrice Williams    11 Corcoran-1               56.46   1 
  5   253 Sarah Knowles       11 Shenendehowa-1           57.22   2 
  6  1222 Amanda Crawford     10 Paul Robeson-1           57.47   2 
  7   550 Ceara Watson        11 Rush-Henrietta-1         57.55   2 
  8  1134 Jasmine Davis       11 Hauppauge-1              57.81   1 
  9   840 Kristina Cherringt  10 Uniondale-1              58.03   2 
 10   150 Chelsea Edwards     12 Spring Valley-1          58.32   1 
 11   632 Amy Villarini       11 Hamburg-1                58.53   1 
 12   923 Becky Dionisio      12 Middletown-1             58.68   1 
 13   406 Nicole Leo          10 Binghamton-1             59.92   1 
 14  1308 Aishling Fitzgeral  10 Holy Trinity-1         1:01.08   1 
 
Event 7  Girls 100 Meter Hurdles Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 13.49  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1  1211 Leann Parke         12 Harry S Truman-1         14.53Q  1.9  3 
  2  1102 Aviana Goode        10 Bay Shore-1              14.61Q  2.7  2 
  3   237 Nikari Carota       12 Queensbury-1             14.81Q  3.3  1 
  4  1139 Crystal Henderson   11 Longwood-1               14.63Q  1.9  3 
  5  1320 Melany Belot        12 Kellenberg-1             14.76Q  2.7  2 
  6  1212 Shayla Broughton    10 Medgar Evers-1           14.83Q  3.3  1 
  7   142 Amanda Moroney      12 Pearl River-1            14.69q  1.9  3 
  8   506 Samantha Carro      11 Canandaigua-1            15.00q  2.7  2 
  9   220 Jaleah Owens        11 Burnt Hills-1            15.10   3.3  1 
 10   843 Crystal Green       11 Uniondale-1              15.13   1.9  3 
 11   134 Victoria Jones-All  10 New Rochelle-1           15.21   3.3  1 
 12   510 Alyssia Colson      12 Gates-Chili-1            15.24   2.7  2 
 13   807 Kelsea Thompson     11 Farmingdale-1            15.32   2.7  2 
 14   963 Ciarra Holmes       12 Wallkill-1               15.48   2.7  2 
 15   635 Madison Roberts     12 Iroquois-1               15.59   3.3  1 
 16   936 Michelle Mitchell   11 Monroe-Woodbury1         15.82   1.9  3 
 17   664 Alyssa Oviasogie    10 Wmsvl. South-1           15.88   1.9  3 
 18  1322 Bridget McNierney   11 Kellenberg-1             15.99   3.3  1 
 19   345 Mariah Johnson      12 Rome-1                   16.49   3.3  1 
 20   457 Megan Tinklepaugh   12 Vestal-1                 17.09   2.7  2 
 21  1018 Jackie Lamica       10 Massena-1                17.12   1.9  3 
 
Event 7  Girls 100 Meter Hurdles Division 1
=====================================================================
State Record: # 13.49  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1  1212 Shayla Broughton    10 Medgar Evers-1           14.51  +0.0 
  2  1102 Aviana Goode        10 Bay Shore-1              14.67  +0.0 
  3  1211 Leann Parke         12 Harry S Truman-1         14.68  +0.0 
  4  1139 Crystal Henderson   11 Longwood-1               14.73  +0.0 
  5   142 Amanda Moroney      12 Pearl River-1            14.84  +0.0 
  6  1320 Melany Belot        12 Kellenberg-1             15.00  +0.0 
  7   237 Nikari Carota       12 Queensbury-1             15.06  +0.0 
  8   506 Samantha Carro      11 Canandaigua-1            15.12  +0.0 
 
Event 8  Girls 400 Meter Hurdles Division 1
===================================================================
State Record: # 57.09  2007        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
 Meet Record: * 57.81  2008        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   816 Emma Gallagher      11 Garden City-1            59.94   2 
  2   239 Ellery Bianco       11 Saratoga-1             1:00.06   2 
  3   334 Oreoluwa Akinpelu   11 Liverpool-1            1:01.18   2 
  4   967 Debbie Boerke       11 Washingtonville1       1:01.80   2 
  5  1138 Shannon Ahern       12 Kings Park-1           1:03.06   2 
  6   968 Jenn Boerke         12 Washingtonville1       1:03.09   1 
  7  1016 Rebekkah Bond       12 Franklin Acad.-1       1:03.85   1 
  8   535 Lauren Bamford      12 Pittsford Mend-1       1:04.90   2 
  9  1164 Kaitlyn McDonald    12 Rocky Point-1          1:05.20   2 
 10   843 Crystal Green       11 Uniondale-1            1:05.90   2 
 11   637 Erin O'Brien        12 Kenmore East-1         1:06.18   1 
 12   138 Sydney March        10 North Rockland-1       1:06.42   1 
 13  1210 Torisha Laforce     11 Francis Lewis-1        1:07.54   1 
 14  1322 Bridget McNierney   11 Kellenberg-1           1:07.94   1 
 15   452 Taylor Hessler      10 Union-Endicott-1       1:13.09   1 
 
Event 11  Girls Long Jump Division 1
===============================================================================
State Record: # 20-10.75              Clayton, Wiginton, Soley                 
 Meet Record: *    20-07  2009        Jen Clayton, Suffern                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1   226 Nastasja Johnston   11 Columbia-1            19-10.50   1.6     6.05m 
     FOUL      19-10.50(1.6) ND(NWI) PASS      PASS      PASS     
  2  1103 Imani McGhee        12 Bay Shore-1           19-02.50   1.2     5.85m 
     18-08(2.1) 19-02.50(1.2) 18-11.25(1.5) 18-09(1.1) 18-04(2.6) 18-00.75(1.2)
  3   629 McKyla Brooks       11 Frontier-1            19-01.25   1.7     5.82m 
     19-01.25(1.7) 18-00.25(1.5) 18-00.75(1.5) 17-05.25(1.5) FOUL      19-00.75(2.1)
  4   143 Jazmin Acosta       12 Port Chester-1        18-09.00   1.6     5.71m 
     17-00.50(1.7) 18-00.75(0.6) 18-00.25(2.2) 18-09(1.6) 18-05.50(0.4) 17-11(2.0)
  5   144 Kaylyn Gordon       12 Ramapo-1              18-08.50   2.2     5.70m 
     18-06.75(0.7) 18-03.25(3.0) 18-08.50(2.2) 17-10.25(1.9) 18-00.50(2.6) 18-04.50(2.2)
  6  1168 Sunja Joseph        12 Sachem North-1        18-08.25   1.5     5.69m 
     18-08.25(1.5) 18-04.75(2.1) 17-10(1.5) FOUL      18-01.50(3.6) 17-06(1.7)
  7   310 Javielle Fanizzi    10 Cicero-NS-1           18-04.50   1.2     5.60m 
     16-03.50(1.4) 16-10.75(1.4) 18-04.50(1.2) 17-05.25(0.4) 16-04.50(1.6) 17-08.75(1.9)
  8   302 Shahnika Williams   11 Auburn-1              18-00.75   0.3     5.50m 
     17-06.50(2.2) 17-02.25(1.3) 18-00.75(0.3) 16-10.75(1.1) 16-11(1.0) 16-11.50(2.3)
  9   851 Anointing Onuoha    12 VS North-1            17-08.00   1.8     5.38m 
     17-08(1.8) 17-01.75(2.5) 14-05.75(1.8)           
 10   402 Monique Avila       11 Binghamton-1          17-03.25   2.0     5.26m 
     17-02.25(1.1) 16-09.50(0.8) 17-03.25(2.0)           
 11  1229 Sara Kaye Freeman   11 Taft EC-1             17-00.00   0.9     5.18m 
     16-06.50(0.3) FOUL      17-00(0.9)           
 12   820 Alyssa Mustafa      11 Island Trees-1        16-11.50   1.2     5.16m 
     15-09.50(2.6) 16-11.50(1.2) 16-10.25(1.3)           
 13  1323 Gabrielle Schreib   10 Kellenberg-1          16-10.25  +0.0     5.13m 
     16-05(2.0) 16-10.25(+0.0) 15-04(0.6)           
 14   949 Malaika Palacios    12 Pine Bush-1           16-07.50   1.7     5.06m 
     16-07.50(1.7) PASS      PASS                 
 15  1220 Ashley Tasher       12 Medgar Evers-1        15-03.25   2.1     4.65m 
     15-00.50(2.0) 15-03.25(2.1) PASS                 
 16   919 Angelica Butler     11 Middletown-1          14-08.75  +0.0     4.48m 
     14-08.75(+0.0) 14-03.50(1.8) 13-05(+0.0)           
 
Event 12  Girls Triple Jump Division 1
===============================================================================
State Record: # 42-00.50  1997        Lynette Wiginton, Mattituck              
 Meet Record: * 41-04.25  1999        Jodi Schlesinger, Clarkstown South       
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1   144 Kaylyn Gordon       12 Ramapo-1              40-10.50   2.5    12.45m 
     38-05.50(1.1) 40-02(3.4) 39-09.75(2.7) 38-01(2.4) 40-10.50(2.5) 38-05.75(2.8)
  2   629 McKyla Brooks       11 Frontier-1            38-06.75   2.2    11.75m 
     FOUL      FOUL      37-07.75(3.8) 36-07.50(1.3) 38-06.75(2.2) FOUL     
  3  1103 Imani McGhee        12 Bay Shore-1           38-04.00  +0.0    11.68m 
     36-02(1.8) 37-10.50(2.5) 36-05.25(1.3) 37-10.75(1.3) 38-04(+0.0) 37-09.75(+0.0)
  4   147 Maggie O'Keefe      11 Scarsdale-1           38-03.50   2.1    11.67m 
     36-00.25(-2.0) 35-08(1.3) 38-03.50(2.1) 38-00.50(3.2) FOUL      37-08(+0.0)
  5   851 Anointing Onuoha    12 VS North-1            37-07.50   2.6    11.46m 
     36-03.25(1.8) 37-07.50(2.6) 37-04(-0.5) 37-05(2.8) 36-04.50(+0.0) 37-00(2.7)
  6  1165 Leah Blackall       10 Sachem North-1        37-06.25  -0.1    11.43m 
     37-06.25(-0.1) 37-05.50(3.1) 36-07.25(2.5) 36-09.50(2.6) 35-09(1.7) 36-03(2.3)
  7   538 Davida Hawkes       12 Pitt Sutherland1      37-05.75   2.4    11.42m 
     37-05.75(2.4) 37-01.75(1.8) FOUL      37-03.75(2.2) FOUL      FOUL     
  8  1220 Ashley Tasher       12 Medgar Evers-1        36-11.50   3.6    11.26m 
     33-10.50(-0.5) 36-10(3.6) 36-11.50(3.6) PASS(+0.0) 34-06.75(+0.0) PASS     
  9  1202 Saida Burnsmoore    11 Columbus-1            36-10.25   1.6    11.23m 
     36-10.25(1.6) 36-01(2.0) 36-06.50(2.0)           
 10   652 Sadira Brown        11 Sweet Home-1          36-09.50   4.4    11.21m 
     35-06(2.3) 33-05.50(-1.5) 36-09.50(4.4)           
 11  1320 Melany Belot        12 Kellenberg-1          36-08.75   1.2    11.19m 
     36-08.75(1.2) PASS      PASS                 
 12   318 Christobel Ezidieg  11 Fay.-Manlius-1        36-01.75   0.1    11.01m 
     34-08.25(+0.0) 35-10.50(1.8) 36-01.75(0.1)           
 13   415 Taylor Jubilee      10 Corning-1             34-00.50   1.7    10.37m 
     34-00.50(1.7) 34-00.25(2.0) 33-06.25(0.3)           
 14   212 Tiaria Gaines       11 Albany HS-1           33-11.50   2.9    10.35m 
     33-09(2.5) 33-11.50(2.9) 32-11.75(2.0)           
 15   938 Catherine Walker    11 Monroe-Woodbury1      33-10.00   0.9    10.31m 
     32-05.75(+0.0) FOUL      33-10(0.9)           
 
Event 13  Girls Shot Put Division 1
==========================================================================
State Record: # 49-09.50  2010        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
 Meet Record: *    48-03  2009        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   640 McKenzie Kuehlewin  12 Lancaster-1           44-04.25     13.51m 
      44-04.25  41-04.75  42-08.50  42-04  43-11.75  42-06.25
  2   631 Jess Dhaliwall      12 Grand Island-1        44-02.00     13.46m 
      41-09.25  FOUL  44-02  43-11.75  FOUL  41-08
  3  1228 Kourtney Edwards C  12 Susan Wagner-1        43-11.75     13.40m 
      FOUL  FOUL  42-11.50  43-11.75  FOUL  FOUL
  4   822 Tara Belinsky       12 Manhasset-1           43-08.00     13.30m 
      38-06.25  41-04.75  39-11.50  38-07.50  38-10.75  43-08
  5   916 Valerie Hinds       11 Kingston-1            41-04.00     12.59m 
      41-04  39-03  39-07  39-04.25  41-01.75  38-05.50
  6  1133 Oyinkansola Adewal  12 HHH West-1            41-02.75     12.56m 
      40-11  FOUL  38-07.75  FOUL  FOUL  41-02.75
  7   347 Mariah Mays         11 Rome-1                40-09.75     12.43m 
      38-11.75  40-09.75  40-05.25  38-11.75  FOUL  39-09
  8   512 Victoire Kothor     12 Greece Athena-1       40-06.75     12.36m 
      38-05.50  FOUL  40-06.75  38-07.50  38-11.25  39-05.50
  9  1309 Kristina Insingo    11 Holy Trinity-1        39-10.75     12.16m 
      38-08.75  36-10  39-10.75            
 10   241 Grayce French       10 Saratoga-1            39-01.50     11.92m 
      38-04.25  38-04.25  39-01.50            
 11   942 Emmani Robinson     12 Newburgh-1            39-01.00     11.91m 
      38-10  39-01  38-08            
 12  1163 Madison Blom        12 Riverhead-1           39-00.50     11.89m 
      36-04.25  36-09.75  39-00.50            
 13   837 Celeste Pipia       12 Sewanhaka-1           38-04.00     11.68m 
      FOUL  38-00.75  38-04            
 14   529 Kierra Carter       12 Mercy-1               38-03.25     11.66m 
      38-03.25  37-03  35-10.75            
 15   136 Nijera Manuel       11 New Rochelle-1        38-01.50     11.62m 
      36-06  38-01.50  37-04            
 16   403 Alexis Daniels      10 Binghamton-1          35-10.50     10.93m 
      33-11  30-10  35-10.50            
 
Event 14  Girls Discus Throw Division 1
==========================================================================
State Record: # 172-00  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
 Meet Record: * 166-05  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   631 Jess Dhaliwall      12 Grand Island-1          153-09     46.86m 
      153-09  FOUL  FOUL  141-05  146-03  138-08
  2   347 Mariah Mays         11 Rome-1                  142-04     43.38m 
      142-04  140-07  FOUL  141-08  141-02  FOUL
  3  1309 Kristina Insingo    11 Holy Trinity-1          138-10     42.31m 
      135-06  103-07  131-04  125-10  138-10  116-05
  4   251 Jessica Craven      11 Shenendehowa-1          127-08     38.91m 
      101-07  126-05  109-07  127-08  118-08  122-05
  5  1135 Danielle Valenza    12 Hauppauge-1             119-07     36.44m 
      116-11  109-11  FOUL  119-07  117-01  113-09
  6   241 Grayce French       10 Saratoga-1              118-06     36.11m 
      117-11  FOUL  FOUL  108-01  118-06  99-10
  7   837 Celeste Pipia       12 Sewanhaka-1             118-02     36.01m 
      FOUL  118-00  118-02  FOUL  FOUL  FOUL
  8   136 Nijera Manuel       11 New Rochelle-1          117-02     35.71m 
      FOUL  FOUL  117-02  89-00  83-01  FOUL
  9   560 Steevie Hill        12 Victor -1               114-11     35.02m 
      FOUL  FOUL  114-11            
 10   504 Brianna Young        8 Brockport-1             114-08     34.95m 
      107-11  114-08  114-02            
 11  1133 Oyinkansola Adewal  12 HHH West-1              114-08     34.95m 
      FOUL  114-08  FOUL            
 12   103 CJ Burris           12 Arlington-1             111-00     33.83m 
      104-05  FOUL  111-00            
 13   403 Alexis Daniels      10 Binghamton-1            108-11     33.19m 
      FOUL  108-11  108-01            
 14   455 Helen Merriwether   11 Vestal-1                104-08     31.90m 
      104-08  101-11  FOUL            
 15  1228 Kourtney Edwards C  12 Susan Wagner-1          104-08     31.90m 
      FOUL  104-08  FOUL            
 16   930 Rachel Campo        10 Monroe-Woodbury1         89-04     27.22m 
      77-05  89-04  80-06            
 --   630 Rebecca Stiefler    11 Frontier-1                FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Event 17  Girls 4x100 Meter Relay Division 1
===================================================================
State Record: # 46.06  2013        Medgar Evers                                
                       Thompson, Brown, Thompson-Charles, Baird          
 Meet Record: * 46.83  2001        Paul Robeson                                
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Medgar Evers-1                                        47.93   2 
     1) 1220 Ashley Tasher 12           2) 1213 Martina Brown 11          
     3) 1215 Janai Cameron 11           4) 1217 Karimah Senior 11         
  2 North Babylon-1                                       48.15   2 
     1) 1151 D'Jai Baker 10             2) 1154 Nailah Jones 11           
     3) 1153 Danae Glover 12            4) 1155 Tasmere Lee 12            
  3 Sachem North-1                                        48.17   2 
     1) 1165 Leah Blackall 10           2) 1167 Kelly Gardner 10          
     3) 1170 Melissa Michels 12         4) 1169 Alyssa Leto 11            
  4 Lancaster-1                                           48.72   2 
     1) 642 Allie Mazur 11              2) 643 Molly Scarpello 10         
     3) 641 Dominique Logronio 12       4) 638 Tiffany Cycon 11           
  5 Rush-Henrietta-1                                      48.86   2 
     1) 541 Adama Donzo 10              2) 549 Tori Thompson 10           
     3) 548 Lanae-Tava Thomas 8         4) 544 Tiaja Jeffries 12          
  6 Washingtonville-1                                     49.02   2 
     1) 971 Alisa Vasquez 10            2) 968 Jenn Boerke 12             
     3) 972 Christiane White 11         4) 967 Debbie Boerke 11           
  7 Uniondale-1                                           49.39   1 
     1) 841 Chelsea Desuze 12           2) 842 Micah Forehand 11          
     3) 846 Brianna McGregor 9          4) 845 Asia Jinks 9               
  8 Spring Valley-1                                       49.63   1 
     1) 152 Gesnide Pierre 10           2) 149 Dora Copeland 12           
     3) 150 Chelsea Edwards 12          4) 151 Kettlaine Mesidor 10       
  9 Saratoga-1                                            49.70   2 
     1) 239 Ellery Bianco 11            2) 242 Mimi Liebers 9             
     3) 247 Olivia Ventra 11            4) 240 Kelsey Briddell 11         
 10 Holy Trinity-1                                        49.72   1 
     1) 1311 Kimberly Perigene 9        2) 1313 Victoria St. John 10      
     3) 1312 Kiarra Powell 11           4) 1310 Rachel Luebke 12          
 11 Middletown-1                                          49.80   2 
     1) 918 Taniya Brown 10             2) 924 Jonel Henry 12             
     3) 922 Cierra Deveaux 11           4) 927 Rochelle Williams 11       
 12 Rome Free Academy-1                                   50.24   1 
     1) 348 Tekitha Posey-Barry 9       2) 345 Mariah Johnson 12          
     3) 344 Mattison Hunt 8             4) 342 Teresa Anken 11            
 13 Binghamton-1                                          50.61   1 
     1) 404 Chelsea Deuel 10            2) 406 Nicole Leo 10              
     3) 407 Madeeah Ornachak 10         4) 408 Anyah Wright 12            
 14 Suffern-1                                             51.63   1 
     1) 166 Terisha Theodore 11         2) 154 Nicole Becker 10           
     3) 157 Katie Ellsworth 12          4) 164 Dejanae Smith 12           
 
Event 18  Girls 4x400 Meter Relay Division 1
===================================================================
State Record: # 3:39.77  2008        Boys & Girls                              
                         Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno               
 Meet Record: * 3:42.60  2011        Medgar Evans                              
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Suffern-1                                           3:48.59   2 
     1) 165 Imani Solan 11              2) 159 Renee Liporace 11          
     3) 158 Kyra Greenberg 10           4) 161 Kamryn McIntosh 9          
  2 Uniondale-1                                         3:51.50   2 
     1) 849 Michala Webster 11          2) 848 Ashley Souffrant 12        
     3) 845 Asia Jinks 9                4) 840 Kristina Cherrington 10    
  3 Rush-Henrietta-1                                    3:52.72   1 
     1) 550 Ceara Watson 11             2) 552 Emily Zeafla 12            
     3) 545 Elvira Martinez 12          4) 551 Sammy Watson 9             
  4 New Rochelle-1                                      3:53.48   1 
     1) 131 Rachel Darius 8             2) 132 Symone Darius 10           
     3) 134 Victoria Jones-Alleyne 10   4) 135 Adriane Long 10            
  5 Paul Robeson-1                                      3:53.72   2 
     1) 1225 Eketa Roberts 11           2) 1227 Latoya Stewart 10         
     3) 1226 Alyssa Sandy 10            4) 1222 Amanda Crawford 10        
  6 Cardinal Spellman-1                                 3:55.01   1 
     1) 1304 Luana Bowers 11            2) 1306 Rebecca Mota 11           
     3) 1305 Lauren Lyons 11            4) 1303 Leah Anderson 9           
  7 Middletown-1                                        3:55.21   1 
     1) 923 Becky Dionisio 12           2) 926 Akua Williams 12           
     3) 928 Keyana Zollner 10           4) 924 Jonel Henry 12             
  8 Half Hollow Hills East-1                            3:55.43   2 
     1) 1128 Mary Chimezie 10           2) 1130 Lauren Keschner 11        
     3) 1131 Christina Perrier 12       4) 1132 Amanda Ribeiro 11         
  9 Brentwood-1                                         3:56.28   2 
     1) 1123 Shiseido Robinson 10       2) 1121 Cassie Gibbons 12         
     3) 1118 Natasia Almonacy 12        4) 1119 Asia Chen 10              
 10 Baldwinsville-1                                     3:57.81   1 
     1) 303 Cierra Allen 12             2) 308 Katie Wicks 10             
     3) 305 Marissa Lathrop 11          4) 307 Rachael Miller 11          
 11 Saratoga-1                                          3:58.32   2 
     1) 246 Valentine Starnes 9         2) 242 Mimi Liebers 9             
     3) 243 Sija Los 9                  4) 244 Amelia Mahoney 9           
 12 Columbia-1                                          4:00.67   2 
     1) 228 Alison Romer 12             2) 225 Asia Cornwall 9            
     3) 227 Selena Lott 9               4) 226 Nastasja Johnston 11       
 13 Sweet Home-1                                        4:02.14   1 
     1) 659 Rachel Roberson 11          2) 658 Sam Peterman 9             
     3) 653 Bella Calloway 9            4) 660 Terionna Ware 11           
 14 Medgar Evers-1                                      4:05.22   2 
     1) 1216 Kenisha Pugh 12            2) 1217 Karimah Senior 11         
     3) 1214 Kiya Burke 10              4) 1218 Ramatoulay Sonko 10       
 15 Ithaca-1                                            4:15.22   1 
     1) 439 Zoe Wilkie-Tomasik 8        2) 440 Charlotte Williams 9       
     3) 437 Sylvia Frank 10             4) 438 Lauren Trumble 11          
 
Event 101  Girls 100 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   908 Candhace Forrest    11 Fallsburg-2              12.25Q  2.8  2 
  2  1413 Kennedy Kerr        10 LI Lutheran-2            12.29Q  1.9  3 
  3  1101 Ashley Lucas        12 Babylon-2                12.37Q  3.3  1 
  4   646 Christina Walter    12 Maple Grove-2            12.30Q  2.8  2 
  5   521 Shannon Gordinier   12 Keshequa-2               12.40Q  1.9  3 
  6   833 Ashe Davis          12 Roosevelt-2              12.50Q  3.3  1 
  7   502 Lauren Wiard        10 Avon-2                   12.57q  2.8  2  12.562
  8   612 Julia Ziaja         10 City Honors-2            12.57q  3.3  1  12.563
  9   235 Sarah Friess        11 Maple Hill-2             12.58   1.9  3 
 10   832 Kamishea Callender  12 Roosevelt-2              12.62   2.8  2  12.612
 11   238 Karra Douglas       11 Ravena-CS-2              12.62   3.3  1  12.620
 12   707 Halie Snyder        12 EKMW-2                   12.63   1.9  3 
 13   421 Abbey Yatsko        10 Dryden-2                 12.72   3.3  1 
 14   917 Courtney Warden     12 Marlboro-2               12.75   2.8  2 
 15   425 Deborah Diarra      11 Elmira ND-2              12.83   1.9  3 
 16   169 Mia Vaney            9 Tuckahoe-2               12.84   3.3  1  12.839
 16  1417 Amaris Hemmings     11 Riverdale-2              12.84   1.9  3  12.839
 18   335 Abbie Fallon        12 Marcellus-2              12.88   2.8  2 
 19  1338 Brianna Tirelli     11 Good Counsel-2           13.07   2.8  2 
 20  1009 Claire Olin         12 Canton-2                 13.28   3.3  1 
 
Event 101  Girls 100 Meter Dash Division 2
=====================================================================
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   521 Shannon Gordinier   12 Keshequa-2               12.26   0.8 
  2   646 Christina Walter    12 Maple Grove-2            12.38   0.8 
  3  1101 Ashley Lucas        12 Babylon-2                12.41   0.8 
  4   908 Candhace Forrest    11 Fallsburg-2              12.45   0.8 
  5   612 Julia Ziaja         10 City Honors-2            12.49   0.8  12.484
  6  1413 Kennedy Kerr        10 LI Lutheran-2            12.49   0.8  12.486
  7   833 Ashe Davis          12 Roosevelt-2              12.67   0.8 
  8   502 Lauren Wiard        10 Avon-2                   12.77   0.8 
 
Event 102  Girls 200 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   514 Jocelyn Acor        12 Hornell-2                24.95Q +0.0  2 
  2   309 Anna Schug          10 CBA-Syr.-2               25.09Q  3.9  3 
  3   707 Halie Snyder        12 EKMW-2                   25.57Q -2.2  1 
  4  1101 Ashley Lucas        12 Babylon-2                25.27Q  3.9  3 
  5  1413 Kennedy Kerr        10 LI Lutheran-2            25.44Q +0.0  2 
  6   959 Shasche Allen       12 Spackenkill-2            26.04Q -2.2  1 
  7   612 Julia Ziaja         10 City Honors-2            25.45q  3.9  3 
  8   833 Ashe Davis          12 Roosevelt-2              25.48q  3.9  3 
  9   705 Kallie Villemaire   11 Beekmantown-2            25.60  +0.0  2 
 10  1418 Jinjer Pearce       10 Rye Country Day2         25.66   3.9  3 
 11   124 Kiana Lee           11 Irvington-2              25.70  +0.0  2 
 12   425 Deborah Diarra      11 Elmira ND-2              25.93  +0.0  2 
 13   333 Julie Hines          9 Jordan-Elbridge2         26.09   3.9  3 
 14   605 Abby Squicciarini   12 Albion-2                 26.21  -2.2  1 
 15   235 Sarah Friess        11 Maple Hill-2             26.33  +0.0  2  26.321
 16   534 Heather Andersen    12 Penn Yan-2               26.33  -2.2  1  26.324
 17   210 Amara Steenburn     12 Albany Academy-2         26.38  +0.0  2 
 18  1143 Danisha Carter      12 Mercy-LI-2               26.43  -2.2  1 
 19   441 Emily Cluck         10 Johnson City-2           26.49  -2.2  1 
 20   139 Emma R. Allen       12 North Salem-2            26.78   3.9  3 
 21   909 Halia Scott         12 Highland-2               26.81  -2.2  1 
 22  1022 Maddie Drechsel     11 Potsdam-2                27.33   3.9  3 
 
Event 102  Girls 200 Meter Dash Division 2
=====================================================================
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   309 Anna Schug          10 CBA-Syr.-2               25.06  -0.4 
  2   514 Jocelyn Acor        12 Hornell-2                25.31  -0.4 
  3  1413 Kennedy Kerr        10 LI Lutheran-2            25.37  -0.4 
  4   707 Halie Snyder        12 EKMW-2                   25.46  -0.4 
  5  1101 Ashley Lucas        12 Babylon-2                25.49  -0.4 
  6   612 Julia Ziaja         10 City Honors-2            25.81  -0.4 
  7   959 Shasche Allen       12 Spackenkill-2            25.95  -0.4 
  8   833 Ashe Davis          12 Roosevelt-2              25.97  -0.4 
 
Event 103  Girls 400 Meter Dash Division 2
===================================================================
State Record: # 51.04  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
 Meet Record: * 53.42  2009        Chamique Francis, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   707 Halie Snyder        12 EKMW-2                   54.96   2 
  2   815 Candace Taylor      12 Friends Academy2         55.55   2 
  3  1104 Kathleen Cibuls     10 Bayport-Bluept-2         56.47   2 
  4   534 Heather Andersen    12 Penn Yan-2               56.90   2 
  5   124 Kiana Lee           11 Irvington-2              57.49   2 
  6   651 Brittany Feldman    12 Southwestern-2           58.11   2 
  7   359 Skylar Pastor       11 S. Jefferson-2           58.74   2 
  8  1418 Jinjer Pearce       10 Rye Country Day2         58.97   2 
  9   249 Suzi Hanehan        10 Schuylerville-2          59.11   1 
 10   505 Lindsey Lovett      11 Byron-Bergen-2           59.55   1 
 11   901 Maggie Mcdermott    11 Chapel Field-2           59.91   1 
 12   460 Samantha Goble      12 Waverly-2                59.97   1 
 13  1315 Grace Attea         11 Immaculata-2           1:01.46   1 
 14  1023 Tess Klossner        9 Tupper Lake-2          1:04.30   1 
 
Event 107  Girls 100 Meter Hurdles Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: # 13.49  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   339 Breann Burns        12 Pulaski-2                14.51Q +0.0  1 
  2   917 Courtney Warden     12 Marlboro-2               14.94Q -0.1  2 
  3   608 Hailey Rospierski   10 Alden-2                  15.60Q  2.0  3 
  4   503 Marissa Dispenza    11 Batavia-2                15.73Q  2.0  3 
  5   223 Carly Bulich        11 Catskill-2               15.93Q -0.1  2 
  6   557 Zamaya Smith        11 S.O.T.A.-2               16.03Q +0.0  1 
  7   443 Allison Coughlin    12 Maine-Endwell-2          16.01q  2.0  3 
  8   444 Alex Laubert        10 Maine-Endwell-2          16.13q +0.0  1 
  9   120 Ana Timoney         12 Bronxville-2             16.16  +0.0  1 
 10  1412 Gabriella Zak       10 Hackley-2                16.17  -0.1  2 
 11   627 Devin Kowalewski    12 Fredonia-2               16.33  -0.1  2 
 12   710 Ashlee Carper       12 Plattsburgh-2            16.47   2.0  3 
 13   905 Kayla Dale          12 Dover-2                  16.73   2.0  3 
 14  1108 Dariya Dolan         9 Bayport-Bluept-2         16.76  +0.0  1 
 15  1011 Lindsey Proulx      12 Canton-2                 17.09  -0.1  2 
 16  1337 Maggie McKee        11 Good Counsel-2           17.82  -0.1  2 
 17   852 Sarah Golden        11 Wheatley-2               17.92   2.0  3 
 
Event 107  Girls 100 Meter Hurdles Division 2
=====================================================================
State Record: # 13.49  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   917 Courtney Warden     12 Marlboro-2               14.29  -1.3 
  2   339 Breann Burns        12 Pulaski-2                14.30  -1.3 
  3   608 Hailey Rospierski   10 Alden-2                  15.47  -1.3 
  4   223 Carly Bulich        11 Catskill-2               15.61  -1.3 
  5   503 Marissa Dispenza    11 Batavia-2                15.65  -1.3 
  6   443 Allison Coughlin    12 Maine-Endwell-2          16.02  -1.3 
  7   557 Zamaya Smith        11 S.O.T.A.-2               16.20  -1.3 
  8   444 Alex Laubert        10 Maine-Endwell-2          16.43  -1.3 
 
Event 108  Girls 400 Meter Hurdles Division 2
===================================================================
State Record: # 57.09  2007        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
 Meet Record: * 57.81  2008        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   324 Clara Jones         12 Hamilton-2             1:03.43   3 
  2   650 Hannah Seiders      10 Silver Creek-2         1:04.65   3 
  3   559 Justina Sanders-Sc  11 Sodus-2                1:04.92   3 
  4   349 Raenah Campbell      9 Skaneateles-2          1:05.26   3 
  5   606 Sara Augustine       9 Alden-2                1:06.00   3 
  6   429 Jenny Smithers      12 Elmira ND-2            1:06.15   3 
  7   451 Charlise Bowen      12 Tioga-2                1:07.21   3 
  8   708 Jessica Cartier     10 NE Clinton-2           1:07.47   2 
  9   939 Honour Butler       12 New Paltz-2            1:08.04   2 
 10   507 Darien Hooker       10 Canisteo-2             1:08.10   3 
 11   223 Carly Bulich        11 Catskill-2             1:08.46   2 
 12   171 Pamela Romero Cruz  12 Valhalla-2             1:08.53   2 
 13   854 Alana Leahy         11 Wheatley-2             1:09.07   1 
 14  1171 Erika Gulija        12 Southampton-2          1:10.01   1 
 15  1412 Gabriella Zak       10 Hackley-2              1:10.46   2 
 16  1020 Cadence Hunkins     12 Norwood-Norfolk2       1:11.26   1 
 17  1316 Isabelle Blanchard  10 Immaculata-2           1:12.19   1 
 
Event 111  Girls Long Jump Division 2
===============================================================================
State Record: # 20-10.75              Clayton, Wiginton, Soley                 
 Meet Record: *    20-07  2009        Jen Clayton, Suffern                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1   261 Leah Moran          10 Stillwater-2          18-04.75   0.7     5.60m 
     18-02(2.2) 17-07.50(+0.0) 18-02.25(2.3) 18-04.75(0.7) 18-01.50(1.7) 18-04(1.6)
  2  1104 Kathleen Cibuls     10 Bayport-Bluept-2      18-01.50   2.4     5.52m 
     18-01.50(2.4) 17-03.25(1.2) 16-02(2.6) PASS      15-09.75(3.6) 16-00.25(2.2)
  3   712 Brooke Knight       12 Plattsburgh-2         18-00.75   2.4     5.50m 
     16-08.75(1.8) 17-08.50(1.2) 18-00.75(2.4) 17-01.50(-0.0) FOUL      FOUL     
  4   340 Alycia Atwell-Chwa  11 Remsen-2              17-10.50   1.8     5.44m 
     17-04.50(2.0) 17-00.75(0.8) 17-10.25(3.6) 17-10.50(1.8) 17-10(2.3) 17-06(1.8)
  5   711 Kaylia Carper       12 Plattsburgh-2         17-09.00   1.4     5.41m 
     16-10(1.6) 17-09(1.4) 17-05.50(0.3) 17-02.50(2.2) 17-05.50(0.3) 16-11.50(0.7)
  6   951 Caitlin Schmitz     10 Red Hook-2            17-09.00   0.4     5.41m 
     17-03(1.6) 17-02.50(1.2) 17-00.50(1.3) FOUL(+0.0) 17-09(0.4) 17-05.50(2.6)
  7  1426 Carson Brisk        10 Trevor Day-2          17-07.75   1.5     5.37m 
     15-11.25(2.2) 14-11.50(1.1) 16-11.25(+0.0) 16-04(0.3) 17-01.75(1.2) 17-07.75(1.5)
  8   959 Shasche Allen       12 Spackenkill-2         17-06.50   1.4     5.34m 
     FOUL      16-11.75(+0.0) 17-01(2.7) 15-06.75(2.5) 17-06.50(1.4) FOUL     
  9   447 Emily Shattuck       8 Norwich-2             16-11.00   2.4     5.15m 
     16-11(2.4) FOUL      15-02.25(0.4)           
 10  1318 Meghan Krawiec      11 Immaculata-2          16-10.25   1.0     5.13m 
     16-09.75(2.1) 16-03(1.3) 16-10.25(1.0)           
 11   607 Marisa Gosdeck      12 Alden-2               16-07.50   2.2     5.06m 
     FOUL      FOUL      16-07.50(2.2)           
 12   210 Amara Steenburn     12 Albany Academy-2      16-07.00   1.8     5.05m 
     16-07(1.8) 15-06(1.7) 16-05.25(2.2)           
 13  1009 Claire Olin         12 Canton-2              16-06.00   3.0     5.02m 
     16-06(3.0) 16-00.50(2.4) 15-05.50(2.2)           
 14  1172 Noel Hodges         12 Southampton-2         16-02.00   2.2     4.92m 
     16-02(2.2) 16-00.75(+0.0) 16-00(2.0)           
 15   325 Kyria Plunkett      12 Herkimer-2            16-00.00   1.8     4.87m 
     15-09.25(2.5) 15-08(1.6) 16-00(1.8)           
 16   854 Alana Leahy         11 Wheatley-2            15-09.00  +0.0     4.80m 
     15-05.25(1.8) 15-09(+0.0) 15-02.50(2.0)           
 17   101 Chontel Fils        11 Albertus Magnus-      15-08.50   1.3     4.78m 
     FOUL      15-08.50(1.3) 13-07.25(1.7)           
 18   530 Aubrianna Lantrip   10 Midlakes-2            15-05.50   2.2     4.71m 
     FOUL      14-11.75(+0.0) 15-05.50(2.2)           
 19   559 Justina Sanders-Sc  11 Sodus-2               15-03.00   1.4     4.64m 
     15-03(1.4) 14-02.75(1.4) 14-10.75(2.7)           
 20   102 Emily Jiang         12 Ardsley-2             14-04.50   0.6     4.38m 
     FOUL      14-04.50(0.6) 14-04(2.6)           
 
Event 112  Girls Triple Jump Division 2
===============================================================================
State Record: # 42-00.50  1997        Lynette Wiginton, Mattituck              
 Meet Record: * 41-04.25  1999        Jodi Schlesinger, Clarkstown South       
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1   261 Leah Moran          10 Stillwater-2          38-10.25  +0.0    11.84m 
     FOUL      FOUL      37-07.75(1.8) 38-10.25(+0.0) 38-05.25(2.6) 38-08.75(1.5)
  2   101 Chontel Fils        11 Albertus Magnus-      37-07.00   2.0    11.45m 
     FOUL(1.7) 35-11.25(1.2) 37-07(2.0) 36-01.50(4.4) 35-09(+0.0) 37-00.50(3.0)
  3  1318 Meghan Krawiec      11 Immaculata-2          37-06.00   3.5    11.43m 
     36-06(3.3) 37-05.25(1.6) 36-07.75(+0.0) 37-06(3.5) 36-04(0.8) 36-09.50(2.9)
  4   340 Alycia Atwell-Chwa  11 Remsen-2              37-02.25   3.2    11.33m 
     36-06(+0.0) 37-01(4.0) 37-00(2.6) 36-06(2.5) 36-03.75(0.7) 37-02.25(3.2)
  5   125 Zoe Maxwell          8 Irvington-2           37-01.50   4.1    11.31m 
     34-04(3.1) 36-10.25(1.2) 35-10.50(+0.0) 35-09.25(3.5) 36-00.75(2.2) 37-01.50(4.1)
  6  1172 Noel Hodges         12 Southampton-2         36-11.00   2.4    11.25m 
     35-10(1.9) 36-09.25(4.6) 36-11(2.4) 34-10(2.5) 34-10(1.8) FOUL(3.4)
  7   604 Chanyce Powell       9 Albion-2              36-10.00   2.0    11.22m 
     FOUL      36-10(2.0) 36-06.25(3.8) 35-04.50(0.7) 36-05.75(3.8) 36-06.50(-0.0)
  8   562 Carissa Plesums     12 Warsaw-2              36-02.00   2.7    11.02m 
     36-01(2.4) 36-02(2.7) 34-08.50(0.5) FOUL(+0.0) 34-06.50(-0.1) 35-08.50(+0.0)
  9   626 Mackenzie Wright    12 Falconer-2            35-11.75   2.6    10.96m 
     35-11.75(2.6) 35-03.50(1.5) 32-04.50(1.2)           
 10   448 Caroline Stewart     8 Norwich-2             35-04.00  +0.0    10.76m 
     35-04(+0.0) 35-02.25(2.0) 34-06.75(2.0)           
 11   712 Brooke Knight       12 Plattsburgh-2         34-07.25   1.1    10.54m 
     34-00(2.4) 34-07.25(1.1) 34-06.50(1.4)           
 12   944 Kaitlyn King        12 Onteora-2             34-06.00   0.9    10.51m 
     34-03.25(+0.0) 34-06(0.9) FOUL                 
 13   854 Alana Leahy         11 Wheatley-2            34-03.75   1.5    10.45m 
     33-11.25(0.4) 34-03.75(1.5) 34-01(0.3)           
 14  1013 Morgan Rosser       11 Canton-2              33-03.75   4.8    10.15m 
     32-03(+0.0) 33-00.50(0.6) 33-03.75(4.8)           
 
Event 113  Girls Shot Put Division 2
==========================================================================
State Record: # 49-09.50  2010        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
 Meet Record: *    48-03  2009        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   611 Stephanie Lombardo  12 Cheektowaga-2         42-03.00     12.87m 
      40-09.75  42-03  41-00.75  38-09.75  36-04.25  37-07
  2   230 Zoe Doolittle       12 Glens Falls-2         40-11.00     12.47m 
      38-03.50  38-08.25  39-00  37-07.50  37-10  40-11
  3   570 Alyssa Smith        11 Wellsville-2          39-11.50     12.17m 
      39-11.50  FOUL  38-01  36-10.75  35-06.25  37-02.50
  4   722 Meghann Wood        12 Saranac-2             37-06.75     11.44m 
      35-04.50  37-06.75  35-06.75  37-02.50  35-03.75  36-06
  5   119 Claire Sargent      12 Bronxville-2          36-09.00     11.20m 
      36-00.50  35-10.25  36-09  33-07.50  FOUL  34-00.50
  6   648 Justyn Milks        11 Pioneer-2             36-06.50     11.13m 
      35-11.75  35-04.75  36-03  35-11  36-06.50  35-10.75
  7   341 Megan Will          12 Remsen-2              35-05.75     10.81m 
      32-09  33-01  35-04.25  35-00.50  35-03.50  35-05.75
  8   363 Bella Sterly        12 Westhill-Lud.-2       35-00.50     10.68m 
      34-08.25  33-10.75  34-04  34-09  35-00.50  34-05.75
  9   446 Brooke Bonney       12 Norwich-2             34-07.00     10.54m 
      FOUL  33-06  34-07            
 10  1024 Katie Zurek          9 Tupper Lake-2         32-09.00      9.98m 
      32-09  31-10.50  32-06            
 11   907 Danielle Borriello  12 Ellenville-2          32-07.75      9.95m 
      32-06.50  32-07.75  31-11.75            
 12  1117 Jeami Van Weele     11 Bayport-Bluept-2      32-04.00      9.85m 
      FOUL  FOUL  32-04            
 13  1402 Alexis Arnold       10 Hackley-2             31-10.75      9.72m 
      30-09  FOUL  31-10.75            
 14  1317 Maggie Gerard       11 Immaculata-2          31-08.00      9.65m 
      31-07  31-08  30-10.50            
 15   802 Jessica O'Connor    12 Carle Place-2         28-08.00      8.73m 
      28-07.25  28-08  FOUL            
 --   561 Karmen Auble        12 Warsaw-2                  FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Event 114  Girls Discus Throw Division 2
==========================================================================
State Record: # 172-00  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
 Meet Record: * 166-05  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   611 Stephanie Lombardo  12 Cheektowaga-2           134-05     40.97m 
      121-02  127-04  134-05  127-11  127-11  123-08
  2   570 Alyssa Smith        11 Wellsville-2            128-09     39.24m 
      FOUL  103-09  113-06  99-00  FOUL  128-09
  3   230 Zoe Doolittle       12 Glens Falls-2           114-07     34.92m 
      114-04  112-07  FOUL  114-01  FOUL  114-07
  4   907 Danielle Borriello  12 Ellenville-2            113-08     34.64m 
      109-09  FOUL  105-01  109-11  FOUL  113-08
  5   563 Mady Dibble         10 Waterloo-2              113-08     34.64m 
      105-09  101-06  113-08  FOUL  FOUL  FOUL
  6   609 Paige Rice          12 Amherst-2               113-07     34.62m 
      89-05  113-07  FOUL  110-07  109-02  FOUL
  7   434 Christina Hawkins   11 GMU-Morris-2            112-05     34.26m 
      FOUL  FOUL  111-07  112-05  108-09  FOUL
  8   713 Val Simmons          9 Plattsburgh-2           107-03     32.68m 
      FOUL  107-00  107-03  105-03  FOUL  93-05
  9   329 Brynn Hyde          11 Homer-2                 107-03     32.68m 
      99-05  FOUL  107-03  FOUL  98-00  100-02
 10   961 Colleen Jones       12 Tri-Valley-2            107-01     32.63m 
      FOUL  107-01  101-09            
 11   232 Heather Chapman     12 Granville-2             104-09     31.92m 
      FOUL  98-01  104-09            
 12   802 Jessica O'Connor    12 Carle Place-2           104-00     31.69m 
      102-07  FOUL  104-00            
 13   701 Emily Anderson      12 Beekmantown-2           104-00     31.69m 
      92-06  FOUL  104-00            
 14   119 Claire Sargent      12 Bronxville-2             99-03     30.25m 
      91-00  FOUL  99-03            
 15   446 Brooke Bonney       12 Norwich-2                97-11     29.84m 
      FOUL  97-11  FOUL            
 16  1111 Lauren Hansen       10 Bayport-Bluept-2         95-07     29.13m 
      95-07  94-03  83-09            
 17  1317 Maggie Gerard       11 Immaculata-2             95-07     29.13m 
      78-04  84-02  95-07            
 18  1024 Katie Zurek          9 Tupper Lake-2            94-09     28.87m 
      84-00  94-09  88-09            
 19  1402 Alexis Arnold       10 Hackley-2                71-01     21.66m 
      69-03  71-01  FOUL            
 
Event 117  Girls 4x100 Meter Relay Division 2
===================================================================
State Record: # 46.06  2013        Medgar Evers                                
                       Thompson, Brown, Thompson-Charles, Baird          
 Meet Record: * 46.83  2001        Paul Robeson                                
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Roosevelt-2                                           48.87   2 
     1) 832 Kamishea Callender 12       2) 836 Nikita Robertson 10        
     3) 834 Raven Jones 11              4) 833 Ashe Davis 12              
  2 Kendall-2                                             49.58   2 
     1) 520 Jamie Smith 12              2) 519 Taylor Rutland 10          
     3) 517 Taylor Requa 8              4) 518 Maya Rutland 10            
  3 Albion-2                                              49.94   2 
     1) 604 Chanyce Powell 9            2) 605 Abby Squicciarini 12       
     3) 602 Mariah Elsenheimer 10       4) 601 Kayla Doyle 12             
  4 Beekmantown-2                                         50.12   2 
     1) 703 Mikaela Frechette 12        2) 706 Courtney Wilson 12         
     3) 704 Tristan Reid 10             4) 705 Kallie Villemaire 11       
  5 Bronxville-2                                          50.29   2 
     1) 115 Margot Richards 8           2) 109 Caroline DePaul 10         
     3) 108 Jamie Carroll 12            4) 114 Sophie Kohlhoff 9          
  6 Skaneateles-2                                         50.38   2 
     1) 357 Amanda Wetmore 10           2) 350 Katelyn Ellison 10         
     3) 355 Laurel Parker 10            4) 358 Taylor Woodruff 12         
  7 Mercy-LI-2                                            50.42   1 
     1) 1144 Julianna Cintron-Leonardo  2) 1142 Adafih Blackburn 11       
     3) 1145 Delaney Macchirole 11      4) 1143 Danisha Carter 12         
  8 Elmira Notre Dame-2                                   50.52   2 
     1) 428 Victoria Schutrum 10        2) 425 Deborah Diarra 11          
     3) 427 Megan O'Dell 11             4) 429 Jenny Smithers 12          
  9 Stillwater-2                                          50.61   1 
     1) 258 Adrienne Dudla 12           2) 259 Brooke Ferrell 12          
     3) 262 Brittney Myers 9            4) 261 Leah Moran 10              
 10 Rondout Valley-2                                      51.53   1 
     1) 954 Alex Mondini 10             2) 955 Amanda Mondini 12          
     3) 958 Jaime Winnie 12             4) 957 Mecca Walters 10           
 11 Hackley-2                                             52.24   1 
     1) 1403 Julia Baker 11             2) 1411 Sabina Thomas 10          
     3) 1406 Raechelle Emanuel 11       4) 1412 Gabriella Zak 10          
 12 Our Lady of Good Counsel-2                            53.52   1 
     1) 1338 Brianna Tirelli 11         2) 1334 Tiarra Griffith 10        
     3) 1335 Lia Hayden 9               4) 1336 Adia Haye 11              
 13 Canton-2                                              53.64   1 
     1) 1003 Emma Collins 11            2) 1015 Holly Williams 11         
     3) 1014 Carly Whiteford 12         4) 1009 Claire Olin 12            
 -- School Of The Arts-2                                     DQ   2  1-2 Out Of Zone
     1) 556 Jah-Nease McCullough 11     2) 554 Clarissa Henry 11          
     3) 557 Zamaya Smith 11             4) 558 Ky'hanti Smith-Brown 8     
 
Event 118  Girls 4x400 Meter Relay Division 2
===================================================================
State Record: # 3:39.77  2008        Boys & Girls                              
                         Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno               
 Meet Record: * 3:42.60  2011        Medgar Evans                              
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bayport-Bluepoint-2                                 3:57.59   2 
     1) 1104 Kathleen Cibuls 10         2) 1112 Ashley Magnifico 10       
     3) 1116 Brigitte Strobl 10         4) 1109 Courtney Dooley 12        
  2 Bronxville-2                                        3:58.27   2 
     1) 107 Courtney Campbell 12        2) 116 Hilary Rizzo 10            
     3) 112 Lise Hudson 12              4) 111 Laura Holland 8            
  3 Academy of Holy Names-2                             3:59.47   2 
     1) 202 Hannah Loder 9              2) 205 Leah Triller 12            
     3) 203 Kerry Losert 12             4) 201 Kaitlin Close 11           
  4 Irvington-2                                         3:59.75   2 
     1) 124 Kiana Lee 11                2) 123 Emily Friedman 12          
     3) 125 Zoe Maxwell 8               4) 126 Shannon Spencer 12         
  5 Friends Academy-2                                   4:00.83   1 
     1) 815 Candace Taylor 12           2) 814 Shekinah Pettway 12        
     3) 810 Lydia Graham 12             4) 812 Katherine Hom 11           
  6 East Aurora-2                                       4:00.90   1 
     1) 620 Hannah Hitchcock 11         2) 621 Marta McLaughlin 12        
     3) 622 Molly McLaughlin 8          4) 625 Bekah Zee 12               
  7 Skaneateles-2                                       4:01.55   2 
     1) 352 Mia Grasso 8                2) 349 Raenah Campbell 9          
     3) 356 Shannan Roberts 9           4) 358 Taylor Woodruff 12         
  8 The Spence School-2                                 4:03.00   2 
     1) 1424 Prisca Obi 12              2) 1420 Keishan Christophe 11     
     3) 1425 Ida Thomas 11              4) 1421 Maggie Hock 7             
  9 Wayland-Cohocton-2                                  4:03.05   2 
     1) 565 Courtney Lewis 12           2) 566 Madison Lewis 10           
     3) 564 Meghan Curtin 10            4) 568 Madelyn Schwartz 12        
 10 Waverly-2                                           4:03.76   2 
     1) 460 Samantha Goble 12           2) 461 Kate Moore 12              
     3) 458 Dani Burkhart 11            4) 463 Kaylee Uhl 11              
 11 Canton-2                                            4:10.63   1 
     1) 1006 Rebecca DelRossi 12        2) 1005 Gemma DelRossi 12         
     3) 1007 Paige Hamilton 11          4) 1004 Tori Daley 10             
 12 Onteora-2                                           4:12.57   1 
     1) 946 Katie Klercker 12           2) 947 Avery Maillet 11           
     3) 945 Avi Kleine 11               4) 944 Kaitlyn King 12            
 13 Notre Dame Academy-2                                4:14.05   1 
     1) 1326 Ariella Garcia 9           2) 1333 Susanna Weir 9            
     3) 1332 Jackie Roda 11             4) 1327 Olivia Jaenicke 10        
 14 Saranac-2                                           4:17.76   1 
     1) 715 Lexi Blockson 11            2) 718 Faith Haley 9              
     3) 714 Janyll Barber 9             4) 721 Ellen Thew 11              
 
Event 501  Girls 100 Meter Dash Championship
============================================================================
State Record: # 11.40  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: * 11.63  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1  1221 Brenessa Thompson   11 Medgar Evers-1           11.74   2.1  10   
  2  1231 Ariel Strunkey      11 Taft EC-1                12.01   2.1   8   
  3   571 Catarra Burroughs   12 Wilson Magnet-1          12.16   2.1   6   
  4   646 Christina Walter    12 Maple Grove-2            12.28   2.1   4   
  5   165 Imani Solan         11 Suffern-1                12.34   2.1   2   
  6   634 Lynda Brundige      10 Hutch Tech-1             12.38   2.1   1   
  7  1101 Ashley Lucas        12 Babylon-2                12.40   2.1 
  8   521 Shannon Gordinier   12 Keshequa-2               12.43   2.1 
 
Event 502  Girls 200 Meter Dash Championship
============================================================================
State Record: # 23.24  2003        Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 23.57  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1   132 Symone Darius       10 New Rochelle-1           23.83   3.7  10   
  2  1221 Brenessa Thompson   11 Medgar Evers-1           24.06   3.7   8   
  3   571 Catarra Burroughs   12 Wilson Magnet-1          25.04   3.7   6   
  4   314 Patrice Williams    11 Corcoran-1               25.08   3.7   4   
  5   309 Anna Schug          10 CBA-Syr.-2               25.10   3.7   2   
  6  1340 Mary Kate Kenny     11 Sacred Heart-1           25.14   3.7   1   
  7   548 Lanae-Tava Thomas    8 Rush-Henrietta-1         25.19   3.7 
  8   634 Lynda Brundige      10 Hutch Tech-1             25.21   3.7 
 
Event 503  Girls 400 Meter Dash Championship
=======================================================================
State Record: # 51.04  2012        Kadecia Baird, Medgar Evans                 
 Meet Record: * 53.42  2009        Chamique Francis, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   104 Zola Golden         11 Arlington-1              54.00   10   
  2  1151 D'Jai Baker         10 North Babylon-1          54.31    8   
  3   314 Patrice Williams    11 Corcoran-1               55.08    6   
  4   707 Halie Snyder        12 EKMW-2                   55.11    4   
  5   551 Sammy Watson         9 Rush-Henrietta-1         55.51    2   
  6   815 Candace Taylor      12 Friends Academy2         56.19    1   
  7   534 Heather Andersen    12 Penn Yan-2               56.74  
  8  1104 Kathleen Cibuls     10 Bayport-Bluept-2         57.22  
 
Event 504  Girls 800 Meter Run Championship
==========================================================================
State Record: # 1:59.51  2013        Mary Cain, Unattatched                    
 Meet Record: * 2:06.09  6/8/2013    Sabrina Southerland, Cardozo-1            
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   205 Leah Triller        12 Holy Names-2           2:13.10   3  10   
  2   161 Kamryn McIntosh      9 Suffern-1              2:13.30   3   8   
  3   128 Shari Rauls         10 Mamaroneck-1           2:13.66   3   6   
  4  1136 Sarah Hardie        12 John Glenn-1           2:13.69   3   4   
  5  1321 Jazmine Fray        11 Kellenberg-1           2:13.79   3   2   
  6   336 Rachel Garn         12 Marcellus-2            2:13.91   2   1   
  7   221 Janelle Rothacker   11 Burnt Hills-1          2:14.64   3 
  8  1006 Rebecca DelRossi    12 Canton-2               2:14.79   2 
  9   564 Meghan Curtin       10 Wayland-Cohctn.2       2:14.80   2 
 10   965 Darby Ginley        12 Warwick Valley-1       2:14.93   3 
 11  1005 Gemma DelRossi      12 Canton-2               2:15.10   2 
 12   621 Marta McLaughlin    12 East Aurora-2          2:15.19   2 
 13   803 Isabelle Harouche   11 Cold Spring Hbr2       2:15.73   1 
 14   932 Kat Frey            12 Monroe-Woodbury1       2:15.80   3 
 15   323 Sage Hurta          10 Hamilton-2             2:16.01   3 
 16   438 Lauren Trumble      11 Ithaca-1               2:16.38   3 
 17   360 Carly Benson         8 West Genesee-1         2:16.53   2 
 18   728 Melissa Whyman      12 Seton Platt.-2         2:17.43   1 
 19   661 Abigail Jankowski   12 W. Seneca West-1       2:17.58   1 
 20   107 Courtney Campbell   12 Bronxville-2           2:19.01   2 
 21   229 Courtney Breiner    11 Emma Willard-2         2:19.07   1 
 22  1206 Derica Pitters      10 Dewitt Clinton-1       2:19.42   1 
 23   831 Joelle Feinberg     12 Port Washington1       2:19.63   1 
 24  1146 Meg Tuthill         10 Mercy-LI-2             2:19.77   2 
 25   464 Mattie Seamans      12 Windham-AJ-2           2:22.81   1 
 26   948 Sarah Rudge         10 Onteora-2              2:26.29   2 
 27  1333 Susanna Weir         9 Notre Dame Acad2       2:26.34   1 
 28  1416 Caitlin Pearson     11 Poly Prep-2            2:27.29   1 
 29   534 Heather Andersen    12 Penn Yan-2             2:27.39   1 
 --   550 Ceara Watson        11 Rush-Henrietta-1           DNF   2 
 
Event 505  Girls 1500 Meter Run Championship
==========================================================================
State Record: # 4:04.62  2013        Mary Cain, Unattached                     
 Meet Record: * 4:17.84  2011        Mary Cain, Bronxville                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1149 Tiana Guevara       12 Miller Place-1         4:30.03   2  10   
  2   323 Sage Hurta          10 Hamilton-2             4:32.42   2   8   
  3   532 Katie Lembo         12 Penfield-1             4:36.56   2   6   
  4   316 Annika Avery        11 Fay.-Manlius-1         4:37.00   2   4   
  5   453 Emily MacKay        10 Union-Endicott-1       4:37.87   2   2   
  6   803 Isabelle Harouche   11 Cold Spring Hbr2       4:38.12   2   1   
  7   168 Erin Jaskot         12 Tappan Zee-1           4:40.83   2 
  8  1321 Jazmine Fray        11 Kellenberg-1           4:41.53   2 
  9   624 Sophia Tasselmyer   10 East Aurora-2          4:41.88   2 
 10   801 Grace Moore         10 Calhoun-1              4:42.16   1 
 11   170 Anna Flynn          10 Ursuline-1             4:42.82   2 
 12   628 Sydney Bova         12 Frontier-1             4:42.91   1 
 13   250 Marryanna Lansing   10 Shaker-1               4:43.43   1 
 14  1401 Paris Calcagnini     9 Conv of The SH-2       4:45.75   1 
 15   948 Sarah Rudge         10 Onteora-2              4:46.73   1 
 16   248 Julia Flower        10 Schalmont-2            4:46.75   2 
 17   564 Meghan Curtin       10 Wayland-Cohctn.2       4:48.88   1 
 18   450 Jamie Farrell       11 Seton Catholic-2       4:50.01   1 
 19   962 Kristen Borriello   12 Valley Central-1       4:53.17   2 
 20   811 Harmony Grodsky     12 Friends Academy2       4:53.65   2 
 21   509 Tess Schilke         9 Fillmore-2             4:54.95   1 
 22  1146 Meg Tuthill         10 Mercy-LI-2             4:56.07   1 
 23  1302 Lisa Fajardo        11 Bishop Ford-2          4:57.46   1 
 24  1209 Lorna Sherwoodcaba  12 Laguardia-1            4:59.17   1 
 25   106 Caroline Pennacchi  10 Briarcliff-2           5:07.30   1 
 
Event 506  Girls 3000 Meter Run Championship
==========================================================================
State Record: # 9:16.63  2011        Aisling Cuffe, Cornwall                   
 Meet Record: * 9:16.63  2011        Aisling Cuffe, Cornwall                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   416 Jessica Lawson       9 Corning-1              9:41.55   2  10   
  2   172 Bella Burda         11 Arlington-1            9:46.23   2   8   
  3   532 Katie Lembo         12 Penfield-1             9:51.67   2   6   
  4   624 Sophia Tasselmyer   10 East Aurora-2         10:02.69   2   4   
  5  1010 Laura Pierce        12 Canton-2              10:03.90   2   2   
  6   245 Estela Smith        11 Saratoga-1            10:06.41   2   1   
  7  1012 Maria Ricalton      11 Canton-2              10:08.54   1 
  8   319 Jenna Farrell       10 Fay.-Manlius-1        10:09.09   2 
  9   433 Abbey Wheeler       10 Elmira-1              10:10.26   2 
 10  1126 Erin Melly          12 Connetquot-1          10:10.37   1 
 11   941 Gianna Frontera     12 Newburgh-1            10:15.47   2 
 12  1415 Ella Ketchum         9 Poly Prep-2           10:19.83   2 
 13   817 Stephanie Gerland   10 Garden City-1         10:20.72   2 
 14   170 Anna Flynn          10 Ursuline-1            10:22.49   2 
 15   617 Marissa Saenger     12 Clarence-1            10:26.76   1 
 16   208 Emily Acker         11 Albany Academy-2      10:28.94   1 
 17   804 Daniela LoCastro    10 Cold Spring Hbr2      10:33.70   2 
 18   118 Kaitlin Ryan         9 Bronxville-2          10:37.23   1 
 19   619 Fiona Danieu        10 East Aurora-2         10:39.31   1 
 20   508 Elsa Cole            9 Fillmore-2            10:41.72   1 
 21  1339 Charlotte Molloy    12 O.L of Mercy-1        10:42.83   1 
 22   354 Kaitlyn Neal        10 Skaneateles-2         10:46.08   1 
 23  1330 Sydney Rice          9 Notre Dame Acad2      10:48.65   1 
 24  1173 Margot Rashba       12 Stony Brook-2         11:00.44   1 
 25   466 Kaylee Stone         9 Windsor-2             11:01.73   1 
 26   950 Kaitlin McGovern    12 Red Hook-2            11:16.14   1 
 --   723 Margaret Champagne  10 Seton Platt.-2             DNF   2 
 --  1201 Elizabeth Perez Bo  10 Cardozo-1                  DNF   1 
 
Event 507  Girls 100 Meter Hurdles Championship
============================================================================
State Record: # 13.49  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
 Meet Record: * 13.66  2003        Ronnetta Alexander, Williamsville South     
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1   917 Courtney Warden     12 Marlboro-2               14.26   1.4  10   
  2   339 Breann Burns        12 Pulaski-2                14.32   1.4   8   
  3  1212 Shayla Broughton    10 Medgar Evers-1           14.43   1.4   6   
  4  1102 Aviana Goode        10 Bay Shore-1              14.53   1.4   4   
  5  1211 Leann Parke         12 Harry S Truman-1         14.61   1.4   2   
  6   142 Amanda Moroney      12 Pearl River-1            14.75   1.4   1   
  7  1320 Melany Belot        12 Kellenberg-1             14.81   1.4 
  8  1139 Crystal Henderson   11 Longwood-1               14.87   1.4 
 
Event 508  Girls 400 Meter Hurdles Championship
=======================================================================
State Record: # 57.09  2007        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
 Meet Record: * 57.81  2008        Dalilah Muhammad, Cardozo                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   816 Emma Gallagher      11 Garden City-1            59.98   10   
  2   334 Oreoluwa Akinpelu   11 Liverpool-1            1:01.30    8   
  3   967 Debbie Boerke       11 Washingtonville1       1:01.57    6   
  4   239 Ellery Bianco       11 Saratoga-1             1:01.66    4   
  5  1138 Shannon Ahern       12 Kings Park-1           1:03.18    2   
  6   968 Jenn Boerke         12 Washingtonville1       1:03.49    1   
  7  1016 Rebekkah Bond       12 Franklin Acad.-1       1:05.95  
  8   324 Clara Jones         12 Hamilton-2             1:06.18  
 
Event 509  Girls 2000 Meter Steeplechase Championship
==========================================================================
State Record: # 6:29.56  2011        Brianna Nerud, North Shore                
 Meet Record: * 6:33.14  2011        Mary Kate Anselmini, Ward Melville        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   141 Kelly Hayes         12 Pearl River-1          6:49.47   3  10   
  2  1157 Jessica Scheriff    12 North Babylon-1        6:50.48   3   8   
  3   167 Kate Zendell        11 Suffern-1              6:56.41   3   6   
  4   321 Alana Pearl         11 Fay.-Manlius-1         6:58.78   3   4   
  5   336 Rachel Garn         12 Marcellus-2            7:01.12   3   2   
  6  1126 Erin Melly          12 Connetquot-1           7:05.19   3   1   
  7   633 Megan Caltagirone   10 Holland-2              7:08.83   2 
  8   657 Ally Ortega         11 Sweet Home-1           7:09.88   3 
  9   140 Sarah Marvin        11 Pawling-2              7:14.78   2 
 10   508 Elsa Cole            9 Fillmore-2             7:16.79   1 
 11   412 Katie Butler        11 Corning-1              7:17.77   3 
 12  1410 Julia Stevenson     10 Hackley-2              7:18.52   1 
 13  1016 Rebekkah Bond       12 Franklin Acad.-1       7:23.78   2 
 14  1207 Aaliyah Regg Wajid  10 Dewitt Clinton-1       7:26.97   2 
 15   828 Nicole Giannetti    12 Oyster Bay-2           7:28.51   2 
 16   234 Ali Bartolotta      10 Hudson-2               7:31.14   2 
 17   233 Emily Burns         11 Guilderland-1          7:31.45   2 
 18   129 Brooke Madry        11 Nanuet-2               7:31.89   2 
 19   445 Kayla Stewart       11 Newark Valley-2        7:33.88   1 
 20   839 Lauren Gruber       10 Syosset-1              7:39.74   2 
 21   903 Beatrice Boylan     11 Cornwall-1             7:41.34   2 
 22   537 Colleen Yancey      12 Pittsford Mend-1       7:42.15   2 
 23  1349 Jillian Baldassarr  11 St Joseph Hill1        7:52.32   1 
 24  1017 Cassidy Scott       11 Madrid-Wadd.-2         7:52.89   1 
 25   973 Denise Ibarra       12 Webutuck-2             8:00.27   1 
 26  1140 Delina Auciello     12 Mercy-LI-2             8:08.35   1 
 27   709 Maria Remillard     12 Peru-2                 8:09.25   1 
 28  1319 Katie Simon         11 Immaculata-2           8:11.49   1 
 
Event 510  Girls Outdoor Pentathlon Championship
=======================================================================
State Record: #  3783  2010        Whitney Fountain, Columbus                  
 Meet Record: *  3614  2005        Alyissa Hasan, Williamsville South          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   301 Kylee Bartlett      11 APW-2                     3337   10   
  2   649 McKenna Maycock     11 Randolph-2                3269    8   
  3  1422 Frances Lodge       11 Spence School-2           3092    6   
  4   827 Emily Hagarty       12 Mepham-1                  2993    4   
  5  1114 Kerri Nickel        12 Bayport-Bluept-2          2985    2   
  6   533 Harper Stewart      11 Penfield-1                2974    1   
  7   231 Chanel Thomas       12 Gloversville-1            2973  
  8  1233 Zimmie Greene       12 T. Jefferson-1            2969  
  9   401 Julia Knapp         11 BGA-2                     2956  
 10   662 Maddie Hammer       12 Wmsvl. North-1            2938  
 11   236 Amanda Roney        12 Middleburgh-2             2931  
 12  1166 Nikki Fogarty       11 Sachem North-1            2887  
 13   337 Haylie Virginia     12 Phoenix-2                 2846  
 14  1232 Abbigale Butler     11 T. Jefferson-1            2843  
 15   148 Hailey Thornton     10 Scarsdale-1               2839  
 16   656 Tiana Luton         10 Sweet Home-1              2812  
 17  1019 Brianna Hayes       12 Norwood-Norfolk2          2792  
 18  1125 Lauren Waldeck      12 Comsewogue-1              2724  
 19   361 Brianna Richardson  12 West Genesee-1            2711  
 19   902 Megan McGowan       12 Chapel Field-2            2711  
 21   569 Adeline Runkle      11 Wayne-2                   2639  
 22   904 Christa Sidoti      11 Cornwall-1                2577  
 23   465 Julie Nemcek         9 Windsor-2                 2550  
 24   117 Fiona Roediger      12 Bronxville-2              2537  
 25   819 Gabi Schwartz       12 Hewlett-1                 2458  
 26   853 Katie Keller        11 Wheatley-2                2450  
 27   716 Jamie Favereau      12 Saranac-2                 2234  
 28   436 Ainslie Deman        9 Ithaca-1                  2147  
 
Event 510  Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles Championship Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   301 Kylee Bartlett      11 APW-2                    14.84   3.5  7    863
  2  1166 Nikki Fogarty       11 Sachem North-1           14.97   1.7  8    846
  3   401 Julia Knapp         11 BGA-2                    15.11   4.7  5    827
  4  1233 Zimmie Greene       12 T. Jefferson-1           15.12   3.5  7    826
  5   148 Hailey Thornton     10 Scarsdale-1              15.53   2.6  4    773
  6   231 Chanel Thomas       12 Gloversville-1           15.53   4.2  2    773
  7   649 McKenna Maycock     11 Randolph-2               15.56   1.7  8    769
  8  1114 Kerri Nickel        12 Bayport-Bluept-2         15.60   1.7  8    764
  9  1422 Frances Lodge       11 Spence School-2          15.63   3.3  6    760
 10   361 Brianna Richardson  12 West Genesee-1           15.75   4.2  2    745
 11   656 Tiana Luton         10 Sweet Home-1             15.82   4.7  5    736
 12  1125 Lauren Waldeck      12 Comsewogue-1             15.84   3.5  7    734
 13   662 Maddie Hammer       12 Wmsvl. North-1           15.87   3.5  7    730
 14   827 Emily Hagarty       12 Mepham-1                 15.92   3.3  6    724
 15  1232 Abbigale Butler     11 T. Jefferson-1           16.08   3.3  6    704
 16   533 Harper Stewart      11 Penfield-1               16.31   4.7  5    677
 17   465 Julie Nemcek         9 Windsor-2                16.39   2.6  4    667
 18   236 Amanda Roney        12 Middleburgh-2            16.46   3.2  3    659
 19   819 Gabi Schwartz       12 Hewlett-1                16.52   4.2  2    652
 20   569 Adeline Runkle      11 Wayne-2                  16.57   2.6  4    646
 21   904 Christa Sidoti      11 Cornwall-1               16.64   2.6  4    638
 22   117 Fiona Roediger      12 Bronxville-2             16.71   3.2  3    630
 23   337 Haylie Virginia     12 Phoenix-2                16.88   1.7  8    610
 24   716 Jamie Favereau      12 Saranac-2                17.17   3.2  3    577
 25  1019 Brianna Hayes       12 Norwood-Norfolk2         17.42   2.7  1    550
 26   902 Megan McGowan       12 Chapel Field-2           17.47   3.2  3    544
 27   436 Ainslie Deman        9 Ithaca-1                 17.89   2.7  1    500
 28   853 Katie Keller        11 Wheatley-2               18.41   2.7  1    447
 
Event 510  Outdoor Pentathlon: #2 Girls High Jump Championship Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   301 Kylee Bartlett      11 APW-2                    1.64m    5-04.50    783
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O    O    O  XXO    O   XO  XXX 
  2  1422 Frances Lodge       11 Spence School-2          1.61m    5-03.25    747
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP  PPP    O  XXO   XO  XXO  XXX 
  3   827 Emily Hagarty       12 Mepham-1                 1.58m    5-02.25    712
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O  XXX 
  4   148 Hailey Thornton     10 Scarsdale-1              1.55m    5-01.00    678
     1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXO  XXO    O  XXX 
  4   236 Amanda Roney        12 Middleburgh-2            1.55m    5-01.00    678
     1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O   XO    O  XXO  XXX 
  4   656 Tiana Luton         10 Sweet Home-1             1.55m    5-01.00    678
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO  PPP    O  XXO  XXO  XXX 
  7  1019 Brianna Hayes       12 Norwood-Norfolk2         1.52m    4-11.75    644
     1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O  XXO   XO  XXX 
  7   337 Haylie Virginia     12 Phoenix-2                1.52m    4-11.75    644
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O    O   XO    O    O   XO  XXX 
  7   649 McKenna Maycock     11 Randolph-2               1.52m    4-11.75    644
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O    O    O  XXX 
  7   853 Katie Keller        11 Wheatley-2               1.52m    4-11.75    644
     1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O   XO    O  XXX 
 11  1233 Zimmie Greene       12 T. Jefferson-1           1.49m    4-10.50    610
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXX 
 11  1125 Lauren Waldeck      12 Comsewogue-1             1.49m    4-10.50    610
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP   XO  PPP   XO  PPP  XXX 
 11  1114 Kerri Nickel        12 Bayport-Bluept-2         1.49m    4-10.50    610
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO    O    O   XO  XXX 
 11   465 Julie Nemcek         9 Windsor-2                1.49m    4-10.50    610
     1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O   XO  XXX 
 11   902 Megan McGowan       12 Chapel Field-2           1.49m    4-10.50    610
     1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O   XO   XO    O  XXX 
 11   569 Adeline Runkle      11 Wayne-2                  1.49m    4-10.50    610
     1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O   XO  XXO   XO  XXX 
 17   231 Chanel Thomas       12 Gloversville-1           1.46m    4-09.50    577
     1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO    O   XO  XXX 
 17   533 Harper Stewart      11 Penfield-1               1.46m    4-09.50    577
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO    O    O  XXO  XXX 
 17   819 Gabi Schwartz       12 Hewlett-1                1.46m    4-09.50    577
     1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O   XO    O   XO  XXX 
 20   361 Brianna Richardson  12 West Genesee-1           1.43m    4-08.25    544
     1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXO  XXX 
 20  1166 Nikki Fogarty       11 Sachem North-1           1.43m    4-08.25    544
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 
      PPP  PPP  PPP   XO   XO    O  PPP  OPP  PPP  XXX 
 20   401 Julia Knapp         11 BGA-2                    1.43m    4-08.25    544
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 
        O  PPP    O    O    O   XO    O    O  XXX 
 20   662 Maddie Hammer       12 Wmsvl. North-1           1.43m    4-08.25    544
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 
      PPP  PPP    O  XXO    O   XO   XO    O  XXX 
 24   117 Fiona Roediger      12 Bronxville-2             1.40m    4-07.00    512
     1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 
        O  PPP    O    O   XO    O    O  XXO    O  XXX 
 24  1232 Abbigale Butler     11 T. Jefferson-1           1.40m    4-07.00    512
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO  XXX 
 26   716 Jamie Favereau      12 Saranac-2                1.34m    4-04.75    449
     1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 
        O  PPP    O    O    O    O    O  XXX 
 26   436 Ainslie Deman        9 Ithaca-1                 1.34m    4-04.75    449
     1.16 1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 
      PPP   XO  XXO    O    O    O  XXO  XXX 
 28   904 Christa Sidoti      11 Cornwall-1               1.22m    4-00.00    331
     1.16 1.19 1.22 1.25 
        O    O   XO  XXX 
 
Event 510  Outdoor Pentathlon: #3 Girls Shot Put Championship Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   662 Maddie Hammer       12 Wmsvl. North-1           9.34m   30-07.75    486
      9.34m  8.99m  9.23m            
  2   301 Kylee Bartlett      11 APW-2                    9.18m   30-01.50    476
      9.18m  8.40m  8.40m            
  3   827 Emily Hagarty       12 Mepham-1                 8.98m   29-05.50    463
      8.98m  8.98m  8.67m            
  4  1166 Nikki Fogarty       11 Sachem North-1           8.96m   29-04.75    462
      8.96m  8.27m  8.28m            
  5   716 Jamie Favereau      12 Saranac-2                8.89m   29-02.00    457
      8.35m  8.68m  8.89m            
  5   649 McKenna Maycock     11 Randolph-2               8.89m   29-02.00    457
      8.02m  8.89m  FOUL            
  7   533 Harper Stewart      11 Penfield-1               8.65m   28-04.50    441
      8.05m  8.65m  7.70m            
  8  1114 Kerri Nickel        12 Bayport-Bluept-2         8.64m   28-04.25    441
      8.62m  8.34m  8.64m            
  9   902 Megan McGowan       12 Chapel Field-2           8.55m   28-00.75    435
      8.47m  8.44m  8.55m            
 10   231 Chanel Thomas       12 Gloversville-1           8.48m   27-10.00    430
      8.48m  8.25m  7.67m            
 11  1019 Brianna Hayes       12 Norwood-Norfolk2         8.40m   27-06.75    425
      8.40m  7.18m  7.47m            
 12  1125 Lauren Waldeck      12 Comsewogue-1             7.98m   26-02.25    398
      7.98m  7.57m  7.27m            
 13  1233 Zimmie Greene       12 T. Jefferson-1           7.74m   25-04.75    383
      6.81m  7.74m  6.98m            
 14  1232 Abbigale Butler     11 T. Jefferson-1           7.62m   25-00.00    375
      7.35m  7.09m  7.62m            
 15   337 Haylie Virginia     12 Phoenix-2                7.60m   24-11.25    374
      7.24m  7.60m  6.82m            
 16   656 Tiana Luton         10 Sweet Home-1             7.58m   24-10.50    372
      7.32m  6.47m  7.58m            
 17   853 Katie Keller        11 Wheatley-2               7.57m   24-10.00    372
      7.25m  7.03m  7.57m            
 18   904 Christa Sidoti      11 Cornwall-1               7.43m   24-04.50    363
      7.11m  7.43m  7.06m            
 19   401 Julia Knapp         11 BGA-2                    7.38m   24-02.50    359
      7.20m  7.38m  6.70m            
 20   236 Amanda Roney        12 Middleburgh-2            7.35m   24-01.50    357
      7.18m  7.15m  7.35m            
 20  1422 Frances Lodge       11 Spence School-2          7.35m   24-01.50    357
      7.15m  7.35m  6.86m            
 22   117 Fiona Roediger      12 Bronxville-2             7.31m   23-11.75    355
      7.27m  7.31m  7.22m            
 23   819 Gabi Schwartz       12 Hewlett-1                7.27m   23-10.25    352
      7.27m  5.73m  6.74m            
 24   148 Hailey Thornton     10 Scarsdale-1              7.26m   23-10.00    352
      6.92m  6.80m  7.26m            
 25   361 Brianna Richardson  12 West Genesee-1           7.16m   23-06.00    345
      6.99m  6.76m  7.16m            
 26   569 Adeline Runkle      11 Wayne-2                  6.65m   21-10.00    313
      5.95m  6.65m  6.37m            
 27   436 Ainslie Deman        9 Ithaca-1                 6.16m   20-02.50    281
      5.88m  6.16m  5.85m            
 28   465 Julie Nemcek         9 Windsor-2                5.97m   19-07.00    269
      5.80m  FOUL  5.97m            
 
Event 510  Outdoor Pentathlon: #4 Girls Long Jump Championship Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   231 Chanel Thomas       12 Gloversville-1           5.38m  -1.1  17-08.00    665
     FOUL      4.95m(-0.9) 5.38m(-1.1)            
  2   236 Amanda Roney        12 Middleburgh-2            5.15m  +0.0  16-10.75    601
     4.88m(0.4) 5.15m(+0.0) 5.02m(+0.0)            
  3   148 Hailey Thornton     10 Scarsdale-1              5.06m  +0.0  16-07.25    576
     4.96m(2.0) 4.94m(-1.3) 5.06m(+0.0)            
  4   301 Kylee Bartlett      11 APW-2                    5.05m  +0.0  16-07.00    573
     5.05m(+0.0) 4.94m(-0.3) 5.02m(+0.0)            
  5   401 Julia Knapp         11 BGA-2                    5.00m   0.3  16-05.00    559
     4.81m(1.0) 4.89m(-0.9) 5.00m(0.3)            
  6   465 Julie Nemcek         9 Windsor-2                4.98m  +0.0  16-04.25    554
     4.98m(+0.0) 4.89m(1.2) 4.71m(0.1)            
  7   649 McKenna Maycock     11 Randolph-2               4.97m   0.9  16-03.75    551
     4.97m(0.9) 4.95m(-1.1) 4.82m(-0.2)            
  8  1166 Nikki Fogarty       11 Sachem North-1           4.94m  +0.0  16-02.50    543
     4.89m(0.4) 4.94m(+0.0) 4.79m(-0.2)            
  9   533 Harper Stewart      11 Penfield-1               4.93m   1.1  16-02.25    540
     4.93m(1.1) 4.88m(-1.3) 4.46m(+0.0)            
 10   819 Gabi Schwartz       12 Hewlett-1                4.91m   1.0  16-01.50    535
     4.76m(0.3) 4.91m(1.0) 4.78m(+0.0)            
 10   904 Christa Sidoti      11 Cornwall-1               4.91m   1.7  16-01.50    535
     4.91m(1.7) 4.60m(0.6) 4.52m(-0.3)            
 12   337 Haylie Virginia     12 Phoenix-2                4.88m   1.8  16-00.25    527
     4.88m(1.8) 4.73m(-0.2) 4.87m(+0.0)            
 13   361 Brianna Richardson  12 West Genesee-1           4.84m  -1.3  15-10.50    516
     4.82m(0.9) 4.84m(-1.3) 4.79m(0.6)            
 14   827 Emily Hagarty       12 Mepham-1                 4.80m  -0.7  15-09.00    506
     4.77m(2.0) 4.80m(-0.7) 4.74m(1.1)            
 15  1232 Abbigale Butler     11 T. Jefferson-1           4.68m   1.0  15-04.25    474
     4.56m(1.9) 4.68m(1.0) 4.63m(+0.0)            
 15  1233 Zimmie Greene       12 T. Jefferson-1           4.68m   0.9  15-04.25    474
     4.68m(0.9) 4.13m(+0.0) 4.14m(+0.0)            
 17  1114 Kerri Nickel        12 Bayport-Bluept-2         4.67m  -0.7  15-04.00    472
     4.54m(1.8) 4.38m(+0.0) 4.67m(-0.7)            
 18  1125 Lauren Waldeck      12 Comsewogue-1             4.66m  -0.2  15-03.50    469
     4.50m(0.8) 4.26m(-1.0) 4.66m(-0.2)            
 19   569 Adeline Runkle      11 Wayne-2                  4.65m  +0.0  15-03.25    466
     4.59m(1.1) 4.65m(+0.0) 4.51m(+0.0)            
 20  1422 Frances Lodge       11 Spence School-2          4.59m  +0.0  15-00.75    451
     4.59m(+0.0) 4.30m(0.2) 4.49m(-0.5)            
 20   662 Maddie Hammer       12 Wmsvl. North-1           4.59m   1.0  15-00.75    451
     4.59m(1.0) 4.45m(+0.0) 4.40m(-1.1)            
 22   902 Megan McGowan       12 Chapel Field-2           4.58m   0.4  15-00.50    448
     4.36m(+0.0) 4.52m(-1.3) 4.58m(0.4)            
 23   656 Tiana Luton         10 Sweet Home-1             4.53m  +0.0  14-10.50    436
     FOUL      4.52m(+0.0) 4.53m(+0.0)            
 24  1019 Brianna Hayes       12 Norwood-Norfolk2         4.47m  -0.7  14-08.00    421
     FOUL      4.47m(-0.7) 4.36m(1.1)            
 25   716 Jamie Favereau      12 Saranac-2                4.31m   0.1  14-01.75    381
     FOUL      4.31m(0.1) FOUL                 
 26   117 Fiona Roediger      12 Bronxville-2             4.30m   1.3  14-01.25    379
     4.30m(1.3) 4.25m(1.0) 4.09m(+0.0)            
 27   853 Katie Keller        11 Wheatley-2               4.08m  +0.0  13-04.75    326
     4.08m(+0.0) 4.03m(+0.0) 4.00m(-0.9)            
 27   436 Ainslie Deman        9 Ithaca-1                 4.08m   2.0  13-04.75    326
     4.08m(2.0) 3.77m(+0.0) 4.03m(+0.0)            
 
Event 510  Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Run Championship Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1   649 McKenna Maycock     11 Randolph-2             2:18.22   2    848
  2  1232 Abbigale Butler     11 T. Jefferson-1         2:23.40   1    778
  3  1422 Frances Lodge       11 Spence School-2        2:23.50   2    777
  4  1019 Brianna Hayes       12 Norwood-Norfolk2       2:25.37   1    752
  5   533 Harper Stewart      11 Penfield-1             2:26.40   2    739
  6   662 Maddie Hammer       12 Wmsvl. North-1         2:27.31   2    727
  7   904 Christa Sidoti      11 Cornwall-1             2:28.68   1    710
  8  1114 Kerri Nickel        12 Bayport-Bluept-2       2:29.63   2    698
  9   337 Haylie Virginia     12 Phoenix-2              2:30.11   1    691
 10  1233 Zimmie Greene       12 T. Jefferson-1         2:31.34   2    676
 11   902 Megan McGowan       12 Chapel Field-2         2:31.52   1    674
 12   401 Julia Knapp         11 BGA-2                  2:32.10   2    667
 13   853 Katie Keller        11 Wheatley-2             2:32.56   1    661
 14   117 Fiona Roediger      12 Bronxville-2           2:32.61   1    661
 15   301 Kylee Bartlett      11 APW-2                  2:34.14   2    642
 16   236 Amanda Roney        12 Middleburgh-2          2:34.61   2    636
 17   569 Adeline Runkle      11 Wayne-2                2:37.30   1    604
 18   436 Ainslie Deman        9 Ithaca-1               2:38.40   1    591
 19   656 Tiana Luton         10 Sweet Home-1           2:38.48   2    590
 20   827 Emily Hagarty       12 Mepham-1               2:38.72   2    588
 21   361 Brianna Richardson  12 West Genesee-1         2:41.05   1    561
 22   231 Chanel Thomas       12 Gloversville-1         2:43.98   2    528
 23  1125 Lauren Waldeck      12 Comsewogue-1           2:45.35   2    513
 24  1166 Nikki Fogarty       11 Sachem North-1         2:47.26   2    492
 25   148 Hailey Thornton     10 Scarsdale-1            2:50.35   2    460
 26   465 Julie Nemcek         9 Windsor-2              2:51.28   1    450
 27   716 Jamie Favereau      12 Saranac-2              2:59.52   1    370
 28   819 Gabi Schwartz       12 Hewlett-1              3:02.49   1    342
 
Event 511  Girls Long Jump Championship
======================================================================================
State Record: # 20-10.75              Clayton, Wiginton, Soley                 
 Meet Record: *    20-07  2009        Jen Clayton, Suffern                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   226 Nastasja Johnston   11 Columbia-1            19-09.50   0.2     6.03m  10   
     19-09.50(0.2) 19-07.25(0.5) 18-11.25(+0.0) FOUL(2.8)       
  2   629 McKyla Brooks       11 Frontier-1            19-04.50   3.7     5.90m   8   
     18-01.75(2.9) 18-10(2.6) 17-07.25(1.2) 19-04.50(3.7)       
  3   144 Kaylyn Gordon       12 Ramapo-1              19-00.50   2.2     5.80m   6   
     18-08.50(1.7) 17-08(0.1) 19-00.50(2.2) 19-00.50(2.0)       
  4   143 Jazmin Acosta       12 Port Chester-1        18-10.25   2.0     5.74m   4   
     16-10(0.1) 18-05(+0.0) 18-06.25(1.9) 18-10.25(2.0)       
  5  1103 Imani McGhee        12 Bay Shore-1           18-08.50   2.8     5.70m   2   
     18-01(1.8) 18-08.50(2.8) FOUL(0.6) 18-02(1.4)       
  6   261 Leah Moran          10 Stillwater-2          18-06.25   2.4     5.64m   1   
     17-11.75(3.1) 17-01(+0.0) 18-06.25(2.4) 17-09.50(3.3)       
  7  1168 Sunja Joseph        12 Sachem North-1        17-11.00   1.9     5.46m 
     17-10.25(2.9) 16-10.50(1.0) 17-11(1.9) 17-10(3.3)       
  8   310 Javielle Fanizzi    10 Cicero-NS-1           17-06.00   1.8     5.33m 
     16-11.50(3.3) 16-09(1.4) 17-06(1.8) 16-04.50(0.4)       
 
Event 512  Girls Triple Jump Championship
======================================================================================
State Record: # 42-00.50  1997        Lynette Wiginton, Mattituck              
 Meet Record: * 41-04.25  1999        Jodi Schlesinger, Clarkstown South       
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   144 Kaylyn Gordon       12 Ramapo-1              39-10.25   1.4    12.14m  10   
     38-05.25(0.3) 39-10.25(1.4) 38-04.50(1.0) 36-01(+0.0)       
  2   629 McKyla Brooks       11 Frontier-1            39-02.25   0.8    11.94m   8   
     36-03.50(0.4) 37-11.50(0.8) 39-02.25(0.8) FOUL             
  3   261 Leah Moran          10 Stillwater-2          38-09.00   2.0    11.81m   6   
     38-03(0.4) 38-07(1.7) 38-08.75(0.3) 38-09(2.0)       
  4  1103 Imani McGhee        12 Bay Shore-1           37-10.25   1.5    11.53m   4   
     36-00.25(1.2) 34-06.25(0.1) 37-10.25(1.5) 36-02.25(1.7)       
  5  1165 Leah Blackall       10 Sachem North-1        37-09.00   1.5    11.50m   2   
     36-02.75(2.0) 37-01.25(2.0) 37-09(1.5) 36-01.50(0.4)       
  6   147 Maggie O'Keefe      11 Scarsdale-1           37-09.00  +0.0    11.50m   1   
     36-10.25(+0.0) 35-05(+0.0) 36-07(1.5) 37-09(+0.0)       
  7   101 Chontel Fils        11 Albertus Magnus-      37-04.50   0.6    11.39m 
     36-04.50(1.8) 36-11.25(1.7) 36-11(3.3) 37-04.50(0.6)       
  8   851 Anointing Onuoha    12 VS North-1            32-05.00  +0.0     9.88m 
     32-05(+0.0) PASS      PASS      PASS             
 
Event 513  Girls Shot Put Championship
=================================================================================
State Record: # 49-09.50  2010        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
 Meet Record: *    48-03  2009        Melissa Kurzdorfer, Lancaster            
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   631 Jess Dhaliwall      12 Grand Island-1        44-02.25     13.46m  10   
      FOUL  41-10.75  43-11.25  44-02.25        
  2   640 McKenzie Kuehlewin  12 Lancaster-1           44-01.50     13.44m   8   
      44-01.50  42-05  42-11.25  42-05.75        
  3  1228 Kourtney Edwards C  12 Susan Wagner-1        43-07.00     13.28m   6   
      42-03  41-10.75  43-07  FOUL        
  4   822 Tara Belinsky       12 Manhasset-1           43-01.75     13.15m   4   
      42-11.25  42-11.50  43-01.75  43-01.25        
  5   916 Valerie Hinds       11 Kingston-1            42-05.75     12.94m   2   
      40-06  41-06.50  40-11.50  42-05.75        
  6  1133 Oyinkansola Adewal  12 HHH West-1            41-10.75     12.76m   1   
      39-00  38-02  40-01.75  41-10.75        
  7   611 Stephanie Lombardo  12 Cheektowaga-2         40-06.50     12.35m 
      39-10.75  37-07.25  40-05.25  40-06.50        
  8   230 Zoe Doolittle       12 Glens Falls-2         37-08.50     11.49m 
      37-06  37-04.50  37-08.50  37-01.25        
 
Event 514  Girls Discus Throw Championship
=================================================================================
State Record: # 172-00  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
 Meet Record: * 166-05  1992        Stacy Schroeder, Grand Island              
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   631 Jess Dhaliwall      12 Grand Island-1          152-10     46.58m  10   
      137-11  152-10  FOUL  140-05        
  2   347 Mariah Mays         11 Rome-1                  148-02     45.16m   8   
      137-01  138-07  140-06  148-02        
  3   611 Stephanie Lombardo  12 Cheektowaga-2           135-08     41.35m   6   
      135-08  129-05  133-03  FOUL        
  4   251 Jessica Craven      11 Shenendehowa-1          129-07     39.49m   4   
      121-03  129-07  104-03  FOUL        
  5  1309 Kristina Insingo    11 Holy Trinity-1          125-05     38.22m   2   
      FOUL  123-08  125-05  FOUL        
  6   570 Alyssa Smith        11 Wellsville-2            123-04     37.59m   1   
      121-03  108-03  123-04  FOUL        
  7   241 Grayce French       10 Saratoga-1              122-04     37.28m 
      FOUL  119-02  FOUL  122-04        
  8  1135 Danielle Valenza    12 Hauppauge-1             121-10     37.13m 
      FOUL  FOUL  118-00  121-10        
 
Event 515  Girls High Jump Championship
=================================================================================
State Record: # 6-00.75  1990        Shelly Choppa, Glens Falls                
 Meet Record: *    6-00  1988        Shelly Choppa, Glens Falls                
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   213 Grace Smith         11 Bethlehem-1            5-07.00      1.70m  10   
  2   608 Hailey Rospierski   10 Alden-2                5-07.00      1.70m   8   
  3  1212 Shayla Broughton    10 Medgar Evers-1         5-06.00      1.67m   6   
  4   830 Neve Devine         11 Port Washington1       5-06.00      1.67m   4   
  5   528 Tessa Artruc        12 Livonia-2              5-06.00      1.67m   2   
  6   222 Olivia Mooney       10 Cambridge-2            5-05.00      1.65m   0.50
  6   217 Samantha Hjelmar    10 Burnt Hills-1          5-05.00      1.65m   0.50
  8  1102 Aviana Goode        10 Bay Shore-1            5-05.00      1.65m 
  9   530 Aubrianna Lantrip   10 Midlakes-2             5-05.00      1.65m 
  9   639 Olivia Gervan        9 Lancaster-1            5-05.00      1.65m 
 11   536 Jenna Berry          9 Pittsford Mend-1       5-05.00      1.65m 
 12   663 Lauren Hudson       12 Wmsvl. North-1         5-04.00      1.62m 
 13  1127 Faith Penny         11 East Islip-1           5-04.00      1.62m 
 14   364 Emily Soeder        12 Baldwinsville-1        5-04.00      1.62m 
 15  1301 Sarah Kowpak        10 Molloy-1               5-04.00      1.62m 
 16   418 Franny Sariego      11 Corning-1              5-04.00      1.62m 
 17   105 Paige Baisley       10 Beacon-1               5-02.00      1.57m 
 17   409 Victoria Godden     10 Chenango Forks-2       5-02.00      1.57m 
 17   850 Elaina Hobbs        11 VS North-1             5-02.00      1.57m 
 17   313 Lucy Ford           12 Cooperstown-2          5-02.00      1.57m 
 21   311 Nicole Herringshaw  11 Cicero-NS-1            5-02.00      1.57m 
 22   651 Brittany Feldman    12 Southwestern-2         5-02.00      1.57m 
 22   130 Brittany Maragh     11 Nanuet-2               5-02.00      1.57m 
 24   456 Kari Stromhaug      11 Vestal-1               5-00.00      1.52m 
 24   511 Asia McInnis         9 Greece Arcadia-1       5-00.00      1.52m 
 26  1018 Jackie Lamica       10 Massena-1              5-00.00      1.52m 
 26   214 Chelsea LeBlanc     11 Broadalbin-2           5-00.00      1.52m 
 28   449 Brittany Herrick    12 Oneonta-2              5-00.00      1.52m 
 29   821 Callie Catacosinos  11 Locust Valley-2        5-00.00      1.52m 
 30   964 Jessica Armand      12 Warwick Valley-1       4-09.00      1.44m 
 30   315 Charlotte Matzal    10 Faith Heritage-2       4-09.00      1.44m 
 30   113 Caroline Kirby       8 Bronxville-2           4-09.00      1.44m 
 33  1423 Sophie Meade        12 Spence School-2        4-09.00      1.44m 
 33  1011 Lindsey Proulx      12 Canton-2               4-09.00      1.44m 
 33   717 Allison Fink        12 Saranac-2              4-09.00      1.44m 
 33   127 Megan Kohl          11 John Jay-EF-1          4-09.00      1.44m 
 37   960 Katlynn Greffrath   12 Tri-Valley-2           4-09.00      1.44m 
 
Event 516  Girls Pole Vault Championship
=================================================================================
State Record: # 13-09  2005        Mary Saxer, Lancaster                       
 Meet Record: * 13-05  2004        Tiffany Maskulinski, Iroquois               
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   561 Karmen Auble        12 Warsaw-2              12-03.00      3.73m  10   
  2   456 Kari Stromhaug      11 Vestal-1              12-00.00      3.65m   8   
  3   938 Catherine Walker    11 Monroe-Woodbury1      11-09.00      3.58m   6   
  4   451 Charlise Bowen      12 Tioga-2               11-09.00      3.58m   4   
  5   929 Samantha Beyar      11 Monroe-Woodbury1      11-06.00      3.50m   2   
  6   224 Kara Snyder         12 Colonie-1             11-06.00      3.50m   1   
  7   513 Zoe Camillaci       11 Hilton-1              11-06.00      3.50m 
  8   645 Kristen Sawyer      12 Lockport-1            11-03.00      3.42m 
  9   145 Leah Wachsmuth      12 Roy C Ketcham-1       10-06.00      3.20m 
  9  1137 Emily Taylor        11 John Glenn-1          10-06.00      3.20m 
  9   636 Mikalya Capestrani  12 Jamestown-1           10-06.00      3.20m 
 12  1124 Briana Law          11 Commack-1             10-06.00      3.20m 
 12  1115 Stephanie Silver    12 Bayport-Bluept-2      10-06.00      3.20m 
 14   442 Hayley Wigsten      11 Lansing-2             10-06.00      3.20m 
 15   501 Jessica DeAngelo    12 Alexander-2            9-06.00      2.89m 
 15   610 Aubrey Rockoff      10 Amherst-2              9-06.00      2.89m 
 15   952 Sophia Alter        10 Rondout Valley-2       9-06.00      2.89m 
 15   838 Carolan Frisina     12 Syosset-1              9-06.00      2.89m 
 15   218 Kalli Manly         10 Burnt Hills-1          9-06.00      2.89m 
 15   312 Hannah Shankman     12 Clinton-2              9-06.00      2.89m 
 21   362 Abby Uczen          11 West Genesee-1         9-06.00      2.89m 
 21   940 Samantha Kaplan     10 New Paltz-2            9-06.00      2.89m 
 23   209 Sarah Jones         11 Albany Academy-2       9-06.00      2.89m 
 24   121 Isabella Puig       11 Edgemont-2             8-06.00      2.59m 
 25   805 Emily Samuels       11 Cold Spring Hbr2       7-06.00      2.28m 
 
Event 517  Girls 4x100 Meter Relay Championship
=======================================================================
State Record: # 46.06  2013        Medgar Evers                                
                       O'Connor, Hastings, Gilchrist, Moorer             
 Meet Record: * 46.49  6/8/2013    Medgar Evers-1, Medgar Evers-1              
                       B Thompson, M Brown, P Thompson Charle, K Baird   
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Medgar Evers-1                                        46.25*  10   
     1) 1221 Brenessa Thompson 11       2) 1213 Martina Brown 11          
     3) 1215 Janai Cameron 11           4) 1217 Karimah Senior 11         
  2 North Babylon-1                                       46.80    8   
     1) 1151 D'Jai Baker 10             2) 1154 Nailah Jones 11           
     3) 1153 Danae Glover 12            4) 1155 Tasmere Lee 12            
  3 Sachem North-1                                        47.61    6   
     1) 1165 Leah Blackall 10           2) 1167 Kelly Gardner 10          
     3) 1170 Melissa Michels 12         4) 1169 Alyssa Leto 11            
  4 Rush-Henrietta-1                                      48.40    4   
     1) 541 Adama Donzo 10              2) 549 Tori Thompson 10           
     3) 548 Lanae-Tava Thomas 8         4) 544 Tiaja Jeffries 12          
  5 Roosevelt-2                                           48.69    2   
     1) 832 Kamishea Callender 12       2) 836 Nikita Robertson 10        
     3) 834 Raven Jones 11              4) 833 Ashe Davis 12              
  6 Uniondale-1                                           48.81    1   
     1) 841 Chelsea Desuze 12           2) 842 Micah Forehand 11          
     3) 846 Brianna McGregor 9          4) 845 Asia Jinks 9               
  7 Lancaster-1                                           49.14  
     1) 642 Allie Mazur 11              2) 643 Molly Scarpello 10         
     3) 641 Dominique Logronio 12       4) 638 Tiffany Cycon 11           
 -- Washingtonville-1                                        DQ   Out of Zone 1-2
     1) 971 Alisa Vasquez 10            2) 968 Jenn Boerke 12             
     3) 972 Christiane White 11         4) 967 Debbie Boerke 11           
 
Event 518  Girls 4x400 Meter Relay Championship
=======================================================================
State Record: # 3:39.77  2008        Boys & Girls                              
                         Rodriques, Gillespie, Nelson, Bruno               
 Meet Record: * 3:42.60  2011        Medgar Evans                              
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Uniondale-1                                         3:47.19   10   
     1) 849 Michala Webster 11          2) 848 Ashley Souffrant 12        
     3) 843 Crystal Green 11            4) 840 Kristina Cherrington 10    
  2 Paul Robeson-1                                      3:47.62    8   
     1) 1225 Eketa Roberts 11           2) 1227 Latoya Stewart 10         
     3) 1226 Alyssa Sandy 10            4) 1222 Amanda Crawford 10        
  3 Suffern-1                                           3:50.63    6   
     1) 165 Imani Solan 11              2) 159 Renee Liporace 11          
     3) 158 Kyra Greenberg 10           4) 161 Kamryn McIntosh 9          
  4 Middletown-1                                        3:51.98    4   
     1) 923 Becky Dionisio 12           2) 926 Akua Williams 12           
     3) 928 Keyana Zollner 10           4) 924 Jonel Henry 12             
  5 New Rochelle-1                                      3:53.18    2   
     1) 131 Rachel Darius 8             2) 132 Symone Darius 10           
     3) 134 Victoria Jones-Alleyne 10   4) 135 Adriane Long 10            
  6 Half Hollow Hills East-1                            3:53.93    1   
     1) 1128 Mary Chimezie 10           2) 1130 Lauren Keschner 11        
     3) 1131 Christina Perrier 12       4) 1132 Amanda Ribeiro 11         
  7 Cardinal Spellman-1                                 3:56.32  
     1) 1304 Luana Bowers 11            2) 1306 Rebecca Mota 11           
     3) 1305 Lauren Lyons 11            4) 1303 Leah Anderson 9           
  8 Rush-Henrietta-1                                    4:10.36  
     1) 550 Ceara Watson 11             2) 552 Emily Zeafla 12            
     3) 542 Bryce Felton 10             4) 543 Sasha Fowler 10            
 
Event 519  Girls 4x800 Meter Relay Championship
==========================================================================
State Record: # 8:46.98  2010        Fayetteville-Manlius                      
                         Luber, Sischo, Carter, Malone                     
 Meet Record: * 8:49.88  2010        Garden City                               
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Corning-1                                           9:04.51   2  10   
     1) 414 Morgan Gallager 12          2) 413 Michelle Crook 12          
     3) 420 Maddie Ustanik 11           4) 416 Jessica Lawson 9           
  2 Canton-2                                            9:08.51   2   8   
     1) 1006 Rebecca DelRossi 12        2) 1005 Gemma DelRossi 12         
     3) 1010 Laura Pierce 12            4) 1012 Maria Ricalton 11         
  3 Fayetteville-Manlius-1                              9:09.42   2   6   
     1) 316 Annika Avery 11             2) 321 Alana Pearl 11             
     3) 320 Jessica Howe 11             4) 319 Jenna Farrell 10           
  4 Suffern-1                                           9:10.53   2   4   
     1) 156 Elina Breton 11             2) 160 Rachel Ludwikowski 9       
     3) 167 Kate Zendell 11             4) 161 Kamryn McIntosh 9          
  5 Bronxville-2                                        9:13.59   2   2   
     1) 107 Courtney Campbell 12        2) 110 Delia Hayes 11             
     3) 116 Hilary Rizzo 10             4) 118 Kaitlin Ryan 9             
  6 Northport-1                                         9:15.57   2   1   
     1) 1158 Brigid Brennan 12          2) 1159 Amelia Kuehn 10           
     3) 1161 Rachel Molzon 9            4) 1162 Jackie Thorne 10          
  7 Burnt Hills-Ballston Lake-1                         9:17.54   2 
     1) 219 Dani Martino 12             2) 215 Emily Digman 10            
     3) 216 Allie Fernandez 11          4) 221 Janelle Rothacker 11       
  8 East Aurora-2                                       9:18.17   2 
     1) 619 Fiona Danieu 10             2) 621 Marta McLaughlin 12        
     3) 622 Molly McLaughlin 8          4) 624 Sophia Tasselmyer 10       
  9 Shenendehowa-1                                      9:18.59   2 
     1) 257 Julia Zachgo 9              2) 253 Sarah Knowles 11           
     3) 254 Hannah Reale 8              4) 255 Caroline Rusch 11          
 10 Monroe-Woodbury-1                                   9:19.40   2 
     1) 932 Kat Frey 12                 2) 931 Jessica Cueva-Scarpelli 10 
     3) 935 Kiersten Kral 9             4) 933 Alexis Gomez 11            
 11 St. John the Baptist-1                              9:21.03   2 
     1) 1345 Kate McCormack 11          2) 1347 Gillian Sokol 12          
     3) 1342 Erin Endres 10             4) 1344 Kristen Lavallee 12       
 12 Clarence-1                                          9:29.94   1 
     1) 618 Dana Warner 11              2) 617 Marissa Saenger 12         
     3) 615 Hannah Reinhardt 10         4) 614 Katrina Patterson 9        
 13 Miller Place-1                                      9:31.62   2 
     1) 1147 Laura Barreca 11           2) 1148 Talia Guevara 12          
     3) 1149 Tiana Guevara 12           4) 1150 Laura Nolan 10            
 14 Elmira Notre Dame-2                                 9:32.73   1 
     1) 424 Allegra Dawes 11            2) 422 Emma Booth 10              
     3) 430 Laurel Vargas 7             4) 431 Chase Yoder 9              
 15 Academy of Holy Names-2                             9:33.46   2 
     1) 202 Hannah Loder 9              2) 201 Kaitlin Close 11           
     3) 203 Kerry Losert 12             4) 205 Leah Triller 12            
 16 Massapequa-1                                        9:34.23   1 
     1) 823 Kay Harrell 12              2) 825 Taylor Rettig 10           
     3) 824 Kara McKenna 12             4) 826 Samantha Strype 11         
 17 Bayport-Bluepoint-2                                 9:37.58   1 
     1) 1104 Kathleen Cibuls 10         2) 1110 Maddy Fiorentine 12       
     3) 1107 Brianna Delzell 11         4) 1109 Courtney Dooley 12        
 18 Friends Academy-2                                   9:40.02   1 
     1) 811 Harmony Grodsky 12          2) 809 Katrina Garry 12           
     3) 815 Candace Taylor 12           4) 813 Isabella Pascucci 11       
 19 Letchworth-2                                        9:44.75   1 
     1) 524 Katie Nicastro 11           2) 522 Sierra Greene 11           
     3) 527 Tara Vrooman 11             4) 523 Kelsy Hastings 8           
 20 Dewitt Clinton-1                                    9:45.91   1 
     1) 1204 Monique Beckford 11        2) 1207 Aaliyah Regg Wajid 10     
     3) 1206 Derica Pitters 10          4) 1203 Leah Amponsah 10          
 21 Homer-2                                             9:46.74   1 
     1) 330 Erin Leach 11               2) 327 McKayla Crawford 10        
     3) 331 Arielle Moheimani 9         4) 326 Jade Auchmoody 12          
 22 Hackley-2                                           9:47.65   1 
     1) 1404 Callye Bolster 11          2) 1408 Greer Levin 11            
     3) 1410 Julia Stevenson 10         4) 1407 Claire Gomba 11           
 23 Notre Dame Academy-2                                9:50.30   1 
     1) 1326 Ariella Garcia 9           2) 1329 Lauren Pitarresi 9        
     3) 1327 Olivia Jaenicke 10         4) 1333 Susanna Weir 9            
 24 Seton Catholic-Plattsburgh-2                       10:05.05   1 
     1) 728 Melissa Whyman 12           2) 724 Phoebe Christopher 10      
     3) 726 Ashley Leta 12              4) 725 Sofia DeJordy 7            
 25 James O'Neill-2                                    10:11.07   1 
     1) 911 Sarah Decker 9              2) 913 Stephanie McDermott 12     
     3) 910 Aliyah Banks 11             4) 914 Dakota Sabotka 11          
 -- Rush-Henrietta-1                                         DQ   2  Undeclared
     1) 550 Ceara Watson 11             2) 546 Siobhan Quinn 11      Runner
     3) 540 Alex Cooper 11              4) 551 Sammy Watson 9             


Girls Outdoor Pentathlon Championship
                            Points     100H       HJ       SP       LJ      800
    ---------------------------------------------------------------------------
  1 Kylee Bartlett                    14.84    1.64m    9.18m    5.05m  2:34.14
    Altmar-Parish-Williamstow        w: 3.5   5-04.5  30-01.5  w: +0.0         
    11 Team Points: 10        3337    (863)    (783)    (476)    (573)    (642)
                              -------------------------------------------------
  2 McKenna Maycock                   15.56    1.52m    8.89m    4.97m  2:18.22
    Randolph-2                       w: 1.7  4-11.75    29-02   w: 0.9         
    11 Team Points: 8         3269    (769)    (644)    (457)    (551)    (848)
                              -------------------------------------------------
  3 Frances Lodge                     15.63    1.61m    7.35m    4.59m  2:23.50
    The Spence School-2              w: 3.3  5-03.25  24-01.5  w: +0.0         
    11 Team Points: 6         3092    (760)    (747)    (357)    (451)    (777)
                              -------------------------------------------------
  4 Emily Hagarty                     15.92    1.58m    8.98m    4.80m  2:38.72
    Mepham-1                         w: 3.3  5-02.25  29-05.5  w: -0.7         
    12 Team Points: 4         2993    (724)    (712)    (463)    (506)    (588)
                              -------------------------------------------------
  5 Kerri Nickel                      15.60    1.49m    8.64m    4.67m  2:29.63
    Bayport-Bluepoint-2              w: 1.7   4-10.5 28-04.25  w: -0.7         
    12 Team Points: 2         2985    (764)    (610)    (441)    (472)    (698)
                              -------------------------------------------------
  6 Harper Stewart                    16.31    1.46m    8.65m    4.93m  2:26.40
    Penfield-1                       w: 4.7   4-09.5  28-04.5   w: 1.1         
    11 Team Points: 1         2974    (677)    (577)    (441)    (540)    (739)
                              -------------------------------------------------
  7 Chanel Thomas                     15.53    1.46m    8.48m    5.38m  2:43.98
    Gloversville-1                   w: 4.2   4-09.5    27-10  w: -1.1         
    12                        2973    (773)    (577)    (430)    (665)    (528)
                              -------------------------------------------------
  8 Zimmie Greene                     15.12    1.49m    7.74m    4.68m  2:31.34
    Thomas Jefferson-1               w: 3.5   4-10.5 25-04.75   w: 0.9         
    12                        2969    (826)    (610)    (383)    (474)    (676)
                              -------------------------------------------------
  9 Julia Knapp                       15.11    1.43m    7.38m    5.00m  2:32.10
    Bainbridge-Guilford-Afton        w: 4.7  4-08.25  24-02.5   w: 0.3         
    11                        2956    (827)    (544)    (359)    (559)    (667)
                              -------------------------------------------------
 10 Maddie Hammer                     15.87    1.43m    9.34m    4.59m  2:27.31
    Williamsville North-1            w: 3.5  4-08.25 30-07.75   w: 1.0         
    12                        2938    (730)    (544)    (486)    (451)    (727)
                              -------------------------------------------------
 11 Amanda Roney                      16.46    1.55m    7.35m    5.15m  2:34.61
    Middleburgh-2                    w: 3.2     5-01  24-01.5  w: +0.0         
    12                        2931    (659)    (678)    (357)    (601)    (636)
                              -------------------------------------------------
 12 Nikki Fogarty                     14.97    1.43m    8.96m    4.94m  2:47.26
    Sachem North-1                   w: 1.7  4-08.25 29-04.75  w: +0.0         
    11                        2887    (846)    (544)    (462)    (543)    (492)
                              -------------------------------------------------
 13 Haylie Virginia                   16.88    1.52m    7.60m    4.88m  2:30.11
    Phoenix-2                        w: 1.7  4-11.75 24-11.25   w: 1.8         
    12                        2846    (610)    (644)    (374)    (527)    (691)
                              -------------------------------------------------
 14 Abbigale Butler                   16.08    1.40m    7.62m    4.68m  2:23.40
    Thomas Jefferson-1               w: 3.3     4-07    25-00   w: 1.0         
    11                        2843    (704)    (512)    (375)    (474)    (778)
                              -------------------------------------------------
 15 Hailey Thornton                   15.53    1.55m    7.26m    5.06m  2:50.35
    Scarsdale-1                      w: 2.6     5-01    23-10  w: +0.0         
    10                        2839    (773)    (678)    (352)    (576)    (460)
                              -------------------------------------------------
 16 Tiana Luton                       15.82    1.55m    7.58m    4.53m  2:38.48
    Sweet Home-1                     w: 4.7     5-01  24-10.5  w: +0.0         
    10                        2812    (736)    (678)    (372)    (436)    (590)
                              -------------------------------------------------
 17 Brianna Hayes                     17.42    1.52m    8.40m    4.47m  2:25.37
    Norwood-Norfolk-2                w: 2.7  4-11.75 27-06.75  w: -0.7         
    12                        2792    (550)    (644)    (425)    (421)    (752)
                              -------------------------------------------------
 18 Lauren Waldeck                    15.84    1.49m    7.98m    4.66m  2:45.35
    Comsewogue-1                     w: 3.5   4-10.5 26-02.25  w: -0.2         
    12                        2724    (734)    (610)    (398)    (469)    (513)
                              -------------------------------------------------
 19 Megan McGowan                     17.47    1.49m    8.55m    4.58m  2:31.52
    Chapel Field-2                   w: 3.2   4-10.5 28-00.75   w: 0.4         
    12                        2711    (544)    (610)    (435)    (448)    (674)
                              -------------------------------------------------
 19 Brianna Richardson                15.75    1.43m    7.16m    4.84m  2:41.05
    West Genesee-1                   w: 4.2  4-08.25    23-06  w: -1.3         
    12                        2711    (745)    (544)    (345)    (516)    (561)
                              -------------------------------------------------
 21 Adeline Runkle                    16.57    1.49m    6.65m    4.65m  2:37.30
    Wayne-2                          w: 2.6   4-10.5    21-10  w: +0.0         
    11                        2639    (646)    (610)    (313)    (466)    (604)
                              -------------------------------------------------
 22 Christa Sidoti                    16.64    1.22m    7.43m    4.91m  2:28.68
    Cornwall-1                       w: 2.6     4-00  24-04.5   w: 1.7         
    11                        2577    (638)    (331)    (363)    (535)    (710)
                              -------------------------------------------------
 23 Julie Nemcek                      16.39    1.49m    5.97m    4.98m  2:51.28
    Windsor-2                        w: 2.6   4-10.5    19-07  w: +0.0         
    9                         2550    (667)    (610)    (269)    (554)    (450)
                              -------------------------------------------------
 24 Fiona Roediger                    16.71    1.40m    7.31m    4.30m  2:32.61
    Bronxville-2                     w: 3.2     4-07 23-11.75   w: 1.3         
    12                        2537    (630)    (512)    (355)    (379)    (661)
                              -------------------------------------------------
 25 Gabi Schwartz                     16.52    1.46m    7.27m    4.91m  3:02.49
    Hewlett-1                        w: 4.2   4-09.5 23-10.25   w: 1.0         
    12                        2458    (652)    (577)    (352)    (535)    (342)
                              -------------------------------------------------
 26 Katie Keller                      18.41    1.52m    7.57m    4.08m  2:32.56
    Wheatley-2                       w: 2.7  4-11.75    24-10  w: +0.0         
    11                        2450    (447)    (644)    (372)    (326)    (661)
                              -------------------------------------------------
 27 Jamie Favereau                    17.17    1.34m    8.89m    4.31m  2:59.52
    Saranac-2                        w: 3.2  4-04.75    29-02   w: 0.1         
    12                        2234    (577)    (449)    (457)    (381)    (370)
                              -------------------------------------------------
 28 Ainslie Deman                     17.89    1.34m    6.16m    4.08m  2:38.40
    Ithaca-1                         w: 2.7  4-04.75  20-02.5   w: 2.0         
    9                         2147    (500)    (449)    (281)    (326)    (591)
                              -------------------------------------------------

                 Female Team Scores -  5 Championship Division                 
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Medgar Evers-1                     MDME             40  
                2 Suffern-1                          SUFF             26  
                3 North Babylon-1                    NB               24  
                4 Grand Island-1                     GI               20  
                4 Corning-1                          CORN             20  
                6 Arlington-1                        ARL              18  
                7 Ramapo-1                           RAM              16  
                7 Frontier-1                         FRON             16  
                9 Fayetteville-Manlius-1             FM               14  
               10 Penfield-1                         PENF             13  
               11 New Rochelle-1                     NEWR             12  
               11 Wilson Magnet-1                    MAGN             12  
               13 Uniondale-1                        UNIO             11  
               13 Pearl River-1                      PR               11  
               15 Bay Shore-1                        BAYS             10  
               15 Miller Place-1                     MP               10  
               15 Canton-2                           CANT             10  
               15 Warsaw-2                           WARW             10  
               15 Columbia-1                         COLU             10  
               15 Bethlehem-1                        BETH             10  
               15 Garden City-1                      GC               10  
               15 Marlboro-2                         MARL             10  
               15 Altmar-Parish-Williamstown-2       APW              10  
               15 Corcoran-1                         CORC             10  
               15 Academy of Holy Names-2            AOHN             10  
               26 Rome Free Academy-1                RFA               8  
               26 Vestal-1                           VEST              8  
               26 Pulaski-2                          PUL               8  
               26 Randolph-2                         RAND              8  
               26 Liverpool-1                        LIV               8  
               26 Taft Educational Campus-1          WHT               8  
               26 Hamilton-2                         HAM               8  
               26 Sachem North-1                     SACN              8  
               26 Monroe-Woodbury-1                  MW                8  
               26 Paul Robeson-1                     PROB              8  
               26 Alden-2                            ALD               8  
               26 Lancaster-1                        LANC              8  
               38 Washingtonville-1                  WASH              7  
               38 Stillwater-2                       STIL              7  
               40 Susan Wagner-1                     SW$               6  
               40 The Spence School-2                TSSC              6  
               40 Cheektowaga-2                      CHK               6  
               40 Mamaroneck-1                       MAM               6  
               40 Rush-Henrietta-1                   RH                6  
               45 Saratoga-1                         SARA              5  
               46 Maple Grove-2                      MGRV              4  
               46 Tioga-2                            TIOG              4  
               46 Port Washington-1                  PW                4  
               46 Manhasset-1                        MANH              4  
               46 Shenendehowa-1                     SHEN              4  
               46 EKMW-2                             EKMW              4  
               46 Mepham-1                           MEPH              4  
               46 Middletown-1                       MIDD$             4  
               46 Port Chester-1                     PC                4  
               46 East Aurora-2                      EA                4  
               46 John Glenn-1                       JG                4  
               57 Marcellus-2                        MARC              3  
               58 Kellenberg-1                       KELL              2  
               58 Bronxville-2                       BRON              2  
               58 Harry S.Truman-1                   HST               2  
               58 Livonia-2                          LIVO              2  
               58 Union-Endicott-1                   UE                2  
               58 Roosevelt-2                        ROOS              2  
               58 Kingston-1                         KING              2  
               58 CBA-Syracuse-2                     CBA               2  
               58 Bayport-Bluepoint-2                BPT               2  
               58 Kings Park-1                       KP                2  
               58 Holy Trinity-1                     HOLT              2  
               69 Colonie-1                          COLO              1  
               69 Half Hollow Hills East-1           HHHE              1  
               69 Northport-1                        NPT               1  
               69 Cold Spring Harbor-2               CSH               1  
               69 Friends Academy-2                  FRIE              1  
               69 Connetquot-1                       CONN              1  
               69 Hutchinson Technical-1             H-T               1  
               69 Sacred Heart Academy-1             SACH              1  
               69 Half Hollow Hills West-1           HHHW              1  
               69 Wellsville-2                       WELL              1  
               69 Scarsdale-1                        SCAR              1  
               80 Burnt Hills-Ballston Lake-1        BHBL              0.5
               80 Cambridge-2                        CAMB              0.5




  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 2/20: All Hallows shocks Cardinal Hayes
  • 2/19: Lincoln snares Brooklyn hoops title
  • 2/18: McQuaid shootout goal ousts Penfield
  • 2/17: Fifth Suffolk diving crown for Carter
  • 2/16: Mr. Basketball, Miss Basketball finalists
  • 2/16: Ludden AD called upon to coach hoops
  • 2/15: Wrestling wildcard berths announced
  • 2/15: Hoopster benched after assisting rescue
  • 2/14: Talk about your strange injuries ...
  • 2/12: Watson takes down Decker's 800 mark
  • 2/11: Bishop Grimes pulls off wild comeback
  • 2/10: Sec. 3 bringing back 8-man football
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com