New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls indoor track
2015 NYSPHSAA championships

At Cornell University
 
		
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lanae-Tava Thomas          9 Rush-Henrietta            7.09Q  2
  2 Halie Hazzard             10 St. Anthony's             7.19Q  5
  3 Alyssa Leto               12 Sachem North              7.23Q  3
  4 Ariel Strunkey            12 Taft                      7.25Q  1
  5 Sarah Militano            12 Miller Place              7.27Q  4  7.266
  6 Jahari Coleman            11 Albany                    7.26Q  5
  7 Nicole Dodrill            11 North Rockland            7.27Q  2  7.267
  8 Imani Solan               12 Suffern                   7.27Q  4  7.269
  9 Iantha Wright              9 St. John's Prep           7.34Q  3  7.335
 10 De'ja Bowen                8 Middletown                7.38Q  1
 11 Tori Thompson             11 Rush-Henrietta            7.28q  5
 12 Rochelle Williams         12 Middletown                7.33q  2  7.324
 13 Jhada Francis              9 Ossining                  7.33q  4  7.326
 14 Candhace Forrest          12 Fallsburg                 7.34q  4  7.333
 15 Elizabeth Plympton        11 Beekmantown               7.36q  2  7.356
 16 Ijeoma-Mir Nwobu          12 Port Richmond             7.36q  3  7.359
 17 Michaela Burrell          11 Corning                   7.37   2
 18 Joshane Wakefield         12 Holy Child                7.39   1  7.382
 19 Allie Mazur               12 Lancaster                 7.39   5  7.389
 20 Tia Jones                  8 Vestal                    7.40   1
 21 Adegoke Yejide            12 Amityville                7.46   3
 22 Tatiana Monds             12 Westhill-Ludden           7.47   5
 23 Karra Douglas             12 Ravena-Coeymans           7.48   1
 24 Jamie Guadagno            12 Orchard Park              7.49   4
 25 Mercedes Riley            11 Holy Child                7.52   2
 26 Katherine Hallett         12 Manhasset                 7.56   4
 27 Ashley Brown              11 Wilson Magnet             7.62   5
 28 Hayley Flannery           12 Orchard Park              7.63   3
 29 Micah Forehand            12 Uniondale                 7.65   2
 30 Shahnika Williams         12 Auburn                    7.68   3
 31 Maddie Dreschel           12 Potsdam                   7.78   1
 32 Madi Fortier              12 Tupper Lake               7.87   4
 33 Brianna Coon              11 Plattsburgh               8.00   3

Girls 55 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Lanae-Tava Thomas          9 Rush-Henrietta            7.11Q  1
  2 Halie Hazzard             10 St. Anthony's             7.14Q  2
  3 Alyssa Leto               12 Sachem North              7.21Q  2
  4 Ariel Strunkey            12 Taft                      7.22Q  1
  5 Imani Solan               12 Suffern                   7.24q  1  7.234
  6 Sarah Militano            12 Miller Place              7.24q  1  7.240
  7 Jahari Coleman            11 Albany                    7.25q  2
  8 Nicole Dodrill            11 North Rockland            7.27q  2  7.265
  9 Ijeoma-Mir Nwobu          12 Port Richmond             7.27   1  7.268
 10 Iantha Wright              9 St. John's Prep           7.28   1
 11 Rochelle Williams         12 Middletown                7.30   1
 12 Jhada Francis              9 Ossining                  7.31   1  7.305
 13 Candhace Forrest          12 Fallsburg                 7.31   2  7.306
 14 Tori Thompson             11 Rush-Henrietta            7.33   2
 15 Elizabeth Plympton        11 Beekmantown               7.40   2
 16 De'ja Bowen                8 Middletown                7.44   2

Girls 55 Meter Dash
================================================================
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Lanae-Tava Thomas          9 Rush-Henrietta            7.08
  2 Halie Hazzard             10 St. Anthony's             7.10
  3 Alyssa Leto               12 Sachem North              7.19
  4 Nicole Dodrill            11 North Rockland            7.20
  5 Jahari Coleman            11 Albany                    7.22
  6 Ariel Strunkey            12 Taft                      7.24
  7 Imani Solan               12 Suffern                   7.27
  8 Sarah Militano            12 Miller Place              7.34

Girls 300 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 37.54  2/2/2013    Kadecia Barid, Benjamin Cardozo
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jenna Crean                8 Orchard Park             40.07Q  2
  2 Arianne Strunkey          12 Taft                     40.12Q  1
  3 Mary Chimezie             11 HHH East                 41.01Q  4  41.001
  4 Anna Schug                11 CBA-Syracuse             41.01Q  3  41.010
  5 Kiana Lee                 12 Irvington                40.29q  2
  6 Tia Jones                  8 Vestal                   41.09q  3
  7 Sammy Watson              10 Rush-Henrietta           41.25q  3
  8 Niasia Harding            11 Hempstead                41.26q  4
  9 Justina Sanders-Schifano  12 Sodus                    41.43   2
 10 DeAsia Greer              11 Freeport                 41.48   2
 11 Abbey Yatsko              11 Dryden                   41.51   3
 12 Kallie Villemaire         12 Beekmantown              41.62   3
 13 Joshane Wakefield         12 Holy Child               41.68   4
 14 Skylar Pastor             12 Altmar-Par.-Will         41.84   2
 15 Paris Peoples              9 Benjamin Cardozo         41.85   4
 16 Khiara Young              10 John Jay E.F.            41.90   2
 17 Terionna Ware             12 Sweet Home               41.93   3
 18 Jinjer Pearce             11 Rye Country Day          41.97   3
 19 Jahari Coleman            11 Albany                   42.03   4
 20 Daniella Griffith          9 Medgar Evers             42.05   1
 21 Debbie Boerke             12 Washingtonville          42.08   2
 22 Camille Cameron           11 North Rockland           42.18   1
 23 Brittany Korsah           10 West Babylon             42.40   4
 24 Megan Delia                9 West Genesee             42.45   1
 25 Iantha Wright              9 St. John's Prep          42.60   1
 26 Morgan Menzzasalma        12 Monroe-Woodbury          42.72   1
 27 Suzi Hanehan              11 Schuylerville            43.26   4
 28 Luana Bowers              12 Card. Spellman           43.29   1
 29 Janyll Barber             10 Saranac                  44.05   4
 30 Tess Klossner             10 Tupper Lake              45.47   3
 31 Ciara Spicer               9 Gouverneur               46.50   2

Girls 300 Meter Dash
================================================================
State Record: # 37.54  2/2/2013    Kadecia Barid, Benjamin Cardozo
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Arianne Strunkey          12 Taft                     39.26
  2 Sammy Watson              10 Rush-Henrietta           40.25
  3 Kiana Lee                 12 Irvington                40.34
  4 Jenna Crean                8 Orchard Park             40.50
  5 Mary Chimezie             11 HHH East                 40.75
  6 Tia Jones                  8 Vestal                   40.78
  7 Niasia Harding            11 Hempstead                40.93
  8 Anna Schug                11 CBA-Syracuse             41.04

Girls 600 Meter Run
===================================================================
State Record: # 1:28.78  2/17/2015   Kamryn McIntosh, Suffern
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Kamryn McIntosh           10 Suffern                1:30.78   4
  2 Emma Gallagher            12 Benjamin Cardozo       1:33.86   4
  3 Amanda Crawford           11 Paul Robeson           1:34.96   4
  4 Sarah Knowles             12 Shenendehowa           1:35.62   3
  5 Shari Rauls               11 Mamaroneck             1:36.03   4
  6 Kathleen Cibuls           11 Bayport-Blue Pt        1:37.04   3
  7 Gabryelle Fanning         10 Cornwall               1:37.13   3
  8 Leah Anderson             10 Card. Spellman         1:37.23   3
  9 Jasmine Davis             12 Hauppauge              1:37.47   3
 10 Jazmine Fray              12 Kellenberg             1:37.53   4
 11 Chelsea Ogindo            11 Peekskill              1:37.69   4
 12 Samantha McCormick        11 Manhasset              1:38.48   2
 13 Nicolette Agostinacchi    11 MacArthur              1:38.94   3
 14 Khiere Ashley             12 Elmira                 1:38.97   2
 15 Ava O'Mara                10 Poly Prep              1:39.02   1
 16 Emily O'Neill             11 St. Anthony's          1:39.13   3
 17 Amberlee Robertson         9 Will. South            1:39.44   2
 18 Elyse Barkstrom           10 Pittsford Mendon       1:39.68   2
 19 Claire Melvin             10 Trumansburg            1:40.03   2
 20 Ceara Watson              12 Rush-Henrietta         1:40.08   4
 21 Jodi Collymore            12 Pine Bush              1:41.03   2
 22 Marissa Lathrop           12 Baldwinsville          1:41.19   1
 23 Aliyah Ojo-Banks          12 James I. O'Neill       1:41.48   2
 24 Katie Wicks               11 Baldwinsville          1:42.42   1
 25 Claire Deshaies           11 Plattsburgh            1:42.65   1
 26 Kristina Cherrington      11 Uniondale              1:42.79   3
 27 Valentine Starnes         10 Saratoga               1:42.88   1
 28 Lexi Blockson             12 Saranac                1:43.28   1
 29 Madi Dow                  12 Potsdam                1:43.37   1
 30 Margaret Hock              8 Spence                 1:43.49   1
 31 Talia Williams            11 Clarence               1:43.55   2

Girls 1000 Meter Run
===================================================================
State Record: # 2:47.27  1/30/2015   Sammy Watson, Rush Henrietta
    NYS Open: ! 2:35.80  2/8/2014    Mary Cain, Unattached
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Sammy Watson              10 Rush-Henrietta         2:53.33   3
  2 Kaitlin Ryan              10 Bronxville             2:55.29   3
  3 Katie Devore              11 Mamaroneck             2:58.17   3
  4 Madeline Ustanik          12 Corning                2:58.63   3
  5 Sam Peterman              10 Sweet Home             2:59.25   3
  6 Suzie Petryk              12 Huntington             3:00.20   3
  7 Olivia Ryan               12 Fay.-Manlius           3:00.37   3
  8 Anna Jurew                12 Nightingale Bam.       3:00.51   3
  9 Courtney Breiner          12 Emma Willard           3:01.01   3
 10 Estela Smith              12 Saratoga               3:01.71   3
 11 Meg Tuthill               11 Mercy (LI)             3:01.78   2
 12 Janelle Rothaker          12 Burnt Hills            3:01.80   2
 13 Taylor McClay             10 Eastport-S Manor       3:02.81   2
 14 Hayleigh Palotti           9 Livonia                3:02.84   2
 15 Mary Hennelly              7 Suffern                3:03.58   2
 16 Chase Yoder               10 Elmira ND              3:03.86   2
 17 Deidre Lewin              11 Kellenberg             3:05.04   2
 18 Megan Gordon              10 Wantagh                3:05.83   2
 19 Abbey Lang                12 Lockport               3:06.57   2
 20 Kaylah Quarshie           10 Port Jervis            3:06.68   1
 21 Shalah Means               9 Benjamin Cardozo       3:08.18   1
 22 Kaycie Saucier            11 Norwood-Norfolk        3:08.81   1
 23 Kirsten Villemaire         9 Beekmantown            3:11.21   1
 24 Derica Pitters            11 Dewitt Clinton         3:12.46   2
 25 Erin Endres               11 St. John The Bap       3:12.61   1
 26 Lauren Gruber             11 Syosset                3:14.94   1
 27 Adrianna VanCuyck         11 Wayne                  3:17.51   2
 28 Caitlin Pearson           12 Poly Prep              3:22.21   1
 29 Katie Kern                12 Monroe-Woodbury        3:23.18   1
 30 Abby Cerne                12 Saranac                3:26.06   1
 31 Gabby Dunkelberg          11 Gouverneur             3:28.06   1
 -- Carly Benson               9 West Genesee               DNF   3

Girls 1500 Meter Run
===================================================================
State Record: # 4:22.10  2002        Molly Huddle, Elmira Notre Dame
    NYS Open: ! 4:06.63  1/24/2014   Mary Cain, Unattached
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Paige Duca                12 Friends Academy        4:36.42   3
  2 Abbey Wheeler             11 Elmira                 4:39.49   3
  3 Alexandra DeCicco         11 Sachem East            4:41.84   2
  4 Katelyn Tuohy              7 North Rockland         4:42.23   3
  5 Bella Burda               12 Arlington              4:43.81   3
  6 Paris Calcagnini          10 Conv. of the SH        4:45.19   3
  7 Julia Flower              11 Schalmont              4:46.89   2
  8 Julia Stevenson           11 Hackley                4:47.04   3
  9 Natalie Marra             11 East Syr.-Minoa        4:48.10   2
 10 Lauren Chapey             11 Mamaroneck             4:49.58   3
 11 Kaitlyn Ohrtman           11 Shoreham WR            4:50.60   2
 12 Kate McCormack            12 St. John The Bap       4:52.02   1
 13 Gabrielle Robens          11 Saratoga               4:52.27   2
 14 Cassidy Scott             11 Canton                 4:52.84   1
 15 Emily Mackay              11 Union-Endicott         4:53.38   2
 16 Mary Visca                12 Pitt Sutherland        4:53.97   2
 17 Isabelle Harouche         12 Cold Spr. Harbor       4:54.36   3
 18 Autumn Albrecht           12 Brockport              4:54.40   2
 19 Megan Reilly              11 Warwick Valley         4:54.99   1
 20 Amelia Mahoney            10 Saratoga               4:55.34   3
 21 Aaliyah Regg Wajid        11 Dewitt Clinton         4:55.43   1
 22 Clare Losito              12 Will. South            4:58.16   1
 23 Katie Butler              12 Corning                4:58.69   2
 24 Sarah Rudge               11 Onteora                4:59.67   1
 25 Annika Avery              12 Fay.-Manlius           5:02.39   3
 26 Megan Caltagirone         11 Holland                5:03.02   1
 27 Kimberly Fohrd            11 Mount St. Mary's       5:13.54   1
 28 Elysha O'Connell          11 Saranac                5:18.46   1
 29 Makenzie Baker             9 Plattsburgh            5:22.54   1

Girls 3000 Meter Run
===================================================================
State Record: # 9:29.89  3/5/2011    Aisling Cuffe, Cornwall
    NYS Open: ! 9:02.10  2012        Mary Cain, Unattached
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Bella Burda               12 Arlington              9:58.10   2
  2 Anna Flynn                11 Ursuline               9:59.78   2
  3 Jessica Lawson            10 Corning               10:04.87   2
  4 Katrina Patterson         10 Clarence              10:07.87   2
  5 Rachel Ludwikowski        10 Suffern               10:08.73   2
  6 Jaclyn Gallery            10 Smithtown East        10:10.08   2
  7 Diana Vizza               11 North Shore           10:11.30   2
  8 Katie Munks               11 Monroe-Woodbury       10:12.04   2
  9 Alex Cooper               12 Rush-Henrietta        10:20.40   2
 10 Daniela LoCastro          11 Cold Spr. Harbor      10:21.01   1
 11 Emily Acker               12 Albany Academy        10:22.41   1
 12 Anna Kostarellis          10 ChurchvilleChili      10:26.18   2
 13 Samantha Levy             12 Fay.-Manlius          10:27.12   1
 14 Spencer Hayes             12 Saratoga              10:28.99   2
 15 Reilly Siebert             9 Syosset               10:30.01   2
 16 Jessica Thatcher          12 Elmira                10:30.71   1
 17 Katherine Lee              9 Shoreham WR           10:32.71   2
 18 Paris Fenoff               8 Saratoga              10:33.28   1
 19 Valerie Romero            11 Sachem East           10:35.13   2
 20 Sydney Rice               10 Notre Dame Acad.      10:35.75   1
 21 Margaret Champagne        11 Seton Catholic        10:37.00   1
 22 Maria Ricalton            12 Canton                10:42.20   1
 23 Naomi Wistner              8 Will. North           10:42.88   1
 24 Brittany Fuller           12 Port Jervis           10:44.41   1
 25 Sophia Ryan                9 Fay.-Manlius          10:47.25   1
 26 Elizabeth Perez Bossut    11 Benjamin Cardozo      10:51.25   2
 27 Mary Kate Drennan         10 McKee/SI Tech         10:53.88   1
 28 Claire Gomba              12 Hackley               11:07.61   1
 29 Tara Kelly                11 Notre Dame Acad.      11:31.23   1
 30 Sofia DeJordy              8 Seton Catholic        11:53.53   1

Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Record: #  7.69  3/11/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Alyssa Sandy              11 Paul Robeson              8.24Q  1
  2 Victoria Jones-Alleyne    11 New Rochelle              8.26Q  3
  3 Paula Salmon              10 Clara Barton              8.44Q  5  8.437
  4 Sophia Myers               9 Queens HS-Teach.          8.44Q  4  8.440
  5 Aviana Goode              11 Bay Shore                 8.47Q  2
  6 Alyssa Yeboah-Kodie       10 St. Anthony's             8.36Q  3
  7 Meaghan Schwartz          12 Gates-Chili               8.56Q  1
  8 Rachel Darius              9 New Rochelle              8.58Q  2
  9 Alana Morrow              11 Mercy                     8.60Q  4
 10 Crystal Green             12 Uniondale                 8.75Q  5
 11 Samantha Carro            12 Canandaigua               8.57q  1
 12 Jaleah Owens              12 Burnt Hills               8.62q  3
 13 Tiana Luton               11 Sweet Home                8.63q  2  8.623
 14 Gabrielle Schreib         11 Kellenberg                8.63q  3  8.630
 15 Nikki Fogarty             12 Sachem North              8.66q  4
 16 Mimi Liebers              10 Saratoga                  8.77q  2  8.763
 17 Bridget McNierney         12 Kellenberg                8.77   5  8.769
 18 Alyssa Oviasogie          11 Will. South               8.78   2
 19 Asia Chen                 11 Brentwood                 8.80   5
 20 Hannah Madden             12 Burnt Hills               8.88   1
 21 Kelsea Thompson           12 Farmingdale               8.92   1
 22 Penny Greibesland         10 Warwick Valley            8.95   4
 23 Michelle Mitchell         12 Monroe-Woodbury           8.97   3
 24 Alexandria Payne           9 Jamesville-Dewit          9.07   5
 25 Gabriella Zak             11 Hackley                   9.18   5
 26 Anne Wozniak              11 Corning                   9.39   1
 27 Tayler Dence              11 Hannibal                  9.47   3
 28 Tristen Reid              11 Beekmantown               9.50   2  9.492
 29 Catherine Walker          11 Rye Country Day           9.50   4  9.496
 30 Lillith Ida               12 Ticonderoga               9.58   1
 31 Emma Egli                 12 Sidney-Delhi-Una          9.80   2
 32 Jacalyn Lamica            11 Massena                   9.98   3
 33 Katelyn Kennedy           11 Gouverneur               10.04   4
 34 Kyra Greenbaum            10 Suffern                  12.81   4

Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: #  7.69  3/11/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Victoria Jones-Alleyne    11 New Rochelle              8.22Q  2
  2 Alyssa Sandy              11 Paul Robeson              8.30Q  1
  3 Alyssa Yeboah-Kodie       10 St. Anthony's             8.32Q  2
  4 Aviana Goode              11 Bay Shore                 8.34Q  1
  5 Paula Salmon              10 Clara Barton              8.38q  2
  6 Sophia Myers               9 Queens HS-Teach.          8.39q  1
  7 Jaleah Owens              12 Burnt Hills               8.48q  1
  8 Crystal Green             12 Uniondale                 8.49q  2
  9 Alana Morrow              11 Mercy                     8.50   1
 10 Samantha Carro            12 Canandaigua               8.53   2
 11 Nikki Fogarty             12 Sachem North              8.56   2
 12 Rachel Darius              9 New Rochelle              8.57   1
 13 Gabrielle Schreib         11 Kellenberg                8.60   2
 14 Meaghan Schwartz          12 Gates-Chili               8.61   2
 15 Tiana Luton               11 Sweet Home                8.64   1
 16 Mimi Liebers              10 Saratoga                  8.79   1

Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
State Record: #  7.69  3/11/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Victoria Jones-Alleyne    11 New Rochelle              8.04
  2 Alyssa Sandy              11 Paul Robeson              8.15
  3 Sophia Myers               9 Queens HS-Teach.          8.36
  4 Aviana Goode              11 Bay Shore                 8.44
  5 Paula Salmon              10 Clara Barton              8.45   8.446
  6 Jaleah Owens              12 Burnt Hills               8.45   8.448
  7 Alyssa Yeboah-Kodie       10 St. Anthony's             8.57
  8 Crystal Green             12 Uniondale                18.11

Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 1:37.29  3/10/2013   Medgar Evers
                         M. Brown, K. Baird, P. Thompson, J. Cameron
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Rush-Henrietta                                      1:43.72Q  2
     1) Sammy Watson 10                 2) Ceara Watson 12
     3) Lanae-Tava Thomas 9             4) Tori Thompson 11
  2 Medgar Evers College Prep                           1:45.38Q  1
     1) Daniella Griffith 9             2) Karimah Senior 12
     3) Martina Brown 12                4) Aleah Stewart 11
  3 Uniondale                                           1:45.44Q  2
     1) Brianna McGregor 9              2) Michala Webster 12
     3) Crystal Green 12                4) Asia Jinks 10
  4 Middletown                                          1:45.61Q  1
     1) De'ja Bowen 8                   2) Keyana Zollner 11
     3) Bria Oatman 8                   4) Rochelle Williams 12
  5 North Babylon                                       1:46.69q  2
     1) Nailah Jones 12                 2) Jasmine Perkins 12
     3) Taylor Figueroa 11              4) Tara Hernandez 11
  6 St. Anthony's                                       1:46.84q  1
     1) Elizabeth Mazzucca 11           2) Halie Hazzard 10
     3) Asia Taylor 12                  4) Alyssa Yeboah-Kodie 10
  7 Lancaster                                           1:47.29q  2
     1) Tiffany Cycon 12                2) Molly Scarpello 11
     3) Isabelle Licata 9               4) Allie Mazur 12
  8 North Rockland                                      1:49.43q  1
     1) Sydney March 10                 2) Akemi Dwyer 11
     3) Anika Dwyer 11                  4) Emma Lauredent 11
  9 Albany                                              1:49.80   2
     1) Destini Harris 10               2) Mercedes Johnson 11
     3) Nina Rouse 11                   4) Larisa Chestnut 11
 10 Skaneateles                                         1:50.44   1
     1) Amanda Wetmore 11               2) Angela Krause 10
     3) Maddie Peterson 9               4) Olivia Gage 11
 11 Elmira Notre Dame                                   1:50.87   2
     1) Cassie Ellis 11                 2) Megan O'Dell 12
     3) Victoria Schutrum 11            4) Deborah Diarra 12
 12 Rye Country Day                                     1:51.42   1
     1) Jinjer Pearce 11                2) Charlotte Boehning 11
     3) Catherine Walker 11             4) Christine Campisi 12
 13 Canton                                              1:57.46   2
     1) Emma Collins 12                 2) Dasha LaPoint 12
     3) Isabel Dashnaw 9                4) Grace Bessette 9
 -- Beekmantown                                              DQ   1  Out Of Zone
     1) Kallie Villemaire 12            2) Elizabeth Plympton 11
     3) Kirsten Villemaire 9            4) Kimberlin Ratliff 10

Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
State Record: # 1:37.29  3/10/2013   Medgar Evers
                         M. Brown, K. Baird, P. Thompson, J. Cameron
    School                                               Finals
================================================================
Finals
  1 Medgar Evers College Prep                           1:42.44
     1) Daniella Griffith 9             2) Karimah Senior 12
     3) Martina Brown 12                4) Janai Cameron 12
  2 Rush-Henrietta                                      1:43.44
     1) Sammy Watson 10                 2) Ceara Watson 12
     3) Lanae-Tava Thomas 9             4) Tori Thompson 11
  3 Uniondale                                           1:44.06
     1) Kristina Cherrington 11         2) Michala Webster 12
     3) Crystal Green 12                4) Asia Jinks 10
  4 St. Anthony's                                       1:46.08
     1) Michaela Mincone 11             2) Halie Hazzard 10
     3) Asia Taylor 12                  4) Alyssa Yeboah-Kodie 10
  5 Lancaster                                           1:46.53
     1) Tiffany Cycon 12                2) Molly Scarpello 11
     3) Olivia Gervan 10                4) Allie Mazur 12
  6 Middletown                                          1:46.63
     1) De'ja Bowen 8                   2) Keyana Zollner 11
     3) Bria Oatman 8                   4) Rochelle Williams 12
  7 North Babylon                                       1:47.28
     1) Nailah Jones 12                 2) Zyndasha Farris 11
     3) Taylor Figueroa 11              4) Tara Hernandez 11
  8 North Rockland                                      1:48.81
     1) Camille Cameron 11              2) Akemi Dwyer 11
     3) Anika Dwyer 11                  4) Emma Lauredent 11

Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 3:42.67  3/13/2011   Medgar Evers
                         N. Joseph, K. Baird, S. Seaton, S. Farquharson
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Monroe-Woodbury                                     4:00.77Q  1
     1) Alexis Gomez 12                 2) Olivia Gibson 12
     3) Spencer Pavia 12                4) Morgan Menzzasalma 12
  2 Saratoga                                            4:00.98Q  2
     1) Ellery Bianco 12                2) Sija Los 10
     3) Amelia Mahoney 10               4) Valentine Starnes 10
  3 Suffern                                             4:01.07Q  2
     1) Imani Solan 12                  2) Nicole Becker 11
     3) Kyra Greenbaum 10               4) Renee Liporace 12
  4 MacArthur                                           4:03.35Q  1
     1) Nicolette Agostinacchi 11       2) Sydney Sopchak 12
     3) Natalie Sopchak 12              4) Erin Cassano 9
  5 Liverpool                                           4:03.52q  2
     1) Oreoluwa Akinpelu 12            2) Yasmeen Griffin 12
     3) Morgan Chewning-Kulick 11       4) Danelle Sims 12
  6 Westhampton Beach                                   4:03.91q  2
     1) Grace Gilbakian 11              2) Jennifer Jordan 10
     3) Lauren Lorefice 12              4) Nora Murphy 11
  7 Sweet Home                                          4:04.11q  2
     1) Bella Calloway 10               2) Tiana Luton 11
     3) Rachel Roberson 12              4) Terionna Ware 12
  8 Cardinal Spellman                                   4:07.43q  1
     1) Luana Bowers 12                 2) Amanda Carby 12
     3) Rebecca Mota 12                 4) Leah Anderson 10
  9 Hilton                                              4:11.60   2
     1) Jenny Coleman 12                2) Shannon Page 12
     3) Melissa Rudy 12                 4) Madison Walker 11
 10 Spence                                              4:14.25   1
     1) Frances Lodge 12                2) Margaret Hock 8
     3) Ida Thomas 12                   4) Natalie Bernstein 10
 11 Trumansburg                                         4:21.17   1
     1) Julia Tantillo 12               2) Olivia Colon 12
     3) Kara VanValen 10                4) Claire Melvin 10
 12 Canton                                              4:23.61   1
     1) Hannah Tupper 8                 2) Gabby Scott 9
     3) Claire Bartlett 10              4) Grace Bessette 9
 13 Saranac                                             4:25.46   2
     1) Lexi Blockson 12                2) Janyll Barber 10
     3) Montana Kirkum 9                4) Elysha O'Connell 11
 -- Benjamin Cardozo                                         DQ   1 
     1) Kenisha Lawson 11               2) Shaniqua Kirkpatrick 12
     3) Alana Williams 12               4) Nia Lundy 10

Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
State Record: # 3:42.67  3/13/2011   Medgar Evers
                         N. Joseph, K. Baird, S. Seaton, S. Farquharson
    School                                               Finals
================================================================
Finals
  1 Suffern                                             3:55.37
     1) Imani Solan 12                  2) Nicole Becker 11
     3) Kamryn McIntosh 10              4) Renee Liporace 12
  2 Saratoga                                            4:01.61
     1) Ellery Bianco 12                2) Sija Los 10
     3) Amelia Mahoney 10               4) Valentine Starnes 10
  3 Westhampton Beach                                   4:02.72
     1) Grace Gilbakian 11              2) Jennifer Jordan 10
     3) Lauren Lorefice 12              4) Nora Murphy 11
  4 Monroe-Woodbury                                     4:03.05
     1) Alexis Gomez 12                 2) Olivia Gibson 12
     3) Spencer Pavia 12                4) Morgan Menzzasalma 12
  5 MacArthur                                           4:03.34
     1) Nicolette Agostinacchi 11       2) Sydney Sopchak 12
     3) Natalie Sopchak 12              4) Erin Cassano 9
  6 Liverpool                                           4:07.22
     1) Oreoluwa Akinpelu 12            2) Yasmeen Griffin 12
     3) Morgan Chewning-Kulick 11       4) Danelle Sims 12
  7 Sweet Home                                          4:09.40
     1) Bella Calloway 10               2) Tiana Luton 11
     3) Rachel Roberson 12              4) Terionna Ware 12
  8 Cardinal Spellman                                   4:10.25
     1) Luana Bowers 12                 2) Amanda Carby 12
     3) Rebecca Mota 12                 4) Leah Anderson 10

Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
State Record: # 8:53.67  3/1/2001    Boys & Girls
                         A Vargas, K Fernandez, M Francis, S.A. Livingston
    School                                               Finals
================================================================
  1 Cornwall                                            9:22.07
     1) Ashley Wallace 12               2) Beatrice Boylan 12
     3) Dara Cuffe 12                   4) Jillian Decker 12
  2 Shenendehowa                                        9:22.82
     1) Emily Crounse 11                2) Caroline Rusch 12
     3) Hannah Reale 9                  4) Ally Arserio 9
  3 Corning                                             9:27.38
     1) Natalie Rogus 12                2) Katie Butler 12
     3) Jessica Lawson 10               4) Madeline Ustanik 12
  4 Bronxville                                          9:30.35
     1) Delia Hayes 12                  2) Caroline Kirby 9
     3) Laura Holland 9                 4) Kaitlin Ryan 10
  5 Fayetteville-Manlius                                9:34.11
     1) Olivia Ryan 12                  2) Sophia Ryan 9
     3) Jenna Farrell 11                4) Annika Avery 12
  6 Sachem East                                         9:37.54
     1) Jillian Manfredi 11             2) Alexandra DeCicco 11
     3) Kaylie Wessberg 11              4) Ciara Murphy 11
  7 Brooklyn Technical                                  9:40.53
     1) Tori Johnson 11                 2) Ejiroghene Ojeni 12
     3) Megan Carroll 12                4) Ria Russo 11
  8 North Shore                                         9:48.96
     1) Stephanie Bazan 11              2) Stacie Nadel 12
     3) Morgan Nerud 11                 4) Cailey Welch 8
  9 Clarence                                            9:49.32
     1) Dana Warner 12                  2) Katrina Patterson 10
     3) Hannah Reinhardt 11             4) Natalie Badding 10
 10 Notre Dame Academy                                  9:49.64
     1) Ariella Garcia 10               2) Lauren Pitarresi 10
     3) Jackie Thompson 9               4) Keiana Mitchell 9
 11 Canton                                             10:10.91
     1) Grace Bessette 9                2) Maria Ricalton 12
     3) Claire Bartlett 10              4) Cassidy Scott 11
 12 Penfield                                           10:18.43
     1) Megan Sedita 11                 2) Claire Miller 11
     3) Abby Bourcy 12                  4) Tory Fahrenholz 11
 13 Plattsburgh                                        10:31.43
     1) Madison Baker 9                 2) Makenzie Baker 9
     3) Claire Deshaies 11              4) Chynna LaBarge 11
 14 Poly Prep                                          10:38.48
     1) Katherine Kenny 8               2) Lily Boyce 11
     3) Ava O'Mara 10                   4) Caitlin Pearson 12

Girls Intersectional Medley
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
  1 Section 3                                          10:33.54
     1) Oreoluwa Akinpelu 12            2) Jilliann Norris 11
     3) Juliana Basla 11                4) Abby Gugel 11
  2 Section 2                                          10:36.25
     1) Emily Digman 11                 2) Ericka Stewart 12
     3) Allison Fernandez 12            4) Emily Burns 12
  3 Section 6                                          10:37.89
     1) Natalie Cummings 10             2) Amy Villarini 12
     3) Riley Jones 9                   4) Anna Rybczynski 8
  4 Section 11                                         10:38.86
     1) Devin Abernethy 11              2) Nia McCaslin 12
     3) Caelyn Reilly 11                4) Elise Ramirez 12
  5 Section 8                                          10:39.81
     1) Jenny Aguiar 12                 2) Laurel Fisher 12
     3) Sydney Sopchak 12               4) Grace Moore 11
  6 PSAL                                               10:40.61
     1) Eketa Roberts 12                2) Latoya Stewart 11
     3) Nicole Maliborska 12            4) Erika Yamazaki 12
  7 Section 5                                          10:47.89
     1) Natalie Neamtu 10               2) Shannon Page 12
     3) Sinead Sargeant 9               4) Kaylee Cassidy 12
  8 Section 4                                          10:49.03
     1) Pearl Cooper 10                 2) Kaylee Uhl 12
     3) Nicole Leo 11                   4) Mackenzie Tubbs 10
  9 Section 1                                          10:51.39
     1) Danielle Murray 12              2) Grace Bugara 10
     3) Sydney March 10                 4) Kassidy Ayres 12
 10 Section 9                                          11:00.42
     1) Maeve Kelly 12                  2) Olivia Gibson 12
     3) Brianna Lawless 10              4) Angelique Atlas 11
 11 CHSAA                                              11:09.02
     1) Olivia Jaenicke 11              2) Nia Ogunsanya 9
     3) Mary Ellen Woods 12             4) Shea Bohan 12

Girls High Jump
================================================================
State Record: #  6-01  3/7/1987    Alison Smith, Clarence
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Faith Penny               12 East Islip             5-06.00
  2 Grace Smith               12 Bethlehem              5-05.00
  3 Aviana Goode              11 Bay Shore              5-05.00
  4 Shayla Broughton          11 Medgar Evers           5-04.00
  5 Keira Kelly               11 Westhampton            5-04.00
  6 Samantha Hjelmar          11 Burnt Hills            5-04.00
  7 Saida Burnsmoore          12 Columbus Campus        5-03.00
  7 Olivia Gervan             10 Lancaster              5-03.00
  9 Neve Devine               12 Port Washington        5-03.00
 10 Eileen Bequette           10 Albany                 5-02.00
 11 Jaynie Criscione          12 Brewster               5-02.00
 12 Frances Lodge             12 Spence                 5-02.00
 13 Emilee Hanlon              9 Dunkirk                5-02.00
 13 Elaina Hobbs              12 VS North               5-02.00
 13 Asia McInnis              10 Greece Arcadia         5-02.00
 16 Ahnrea McCaskill          10 Newburgh               5-02.00
 17 Katie Murphy              11 Cornwall               5-00.00
 17 Aubrianna Lantrip         11 Midlakes               5-00.00
 17 Kene Odenigbo             11 Ursuline               5-00.00
 20 Tori Towndrow             12 Mexico                 5-00.00
 21 Alayna Lofgren            12 Clinton                5-00.00
 22 Khadia Jenkins            11 Farmingdale            5-00.00
 23 Paige Baisley             11 Beacon                 4-09.00
 23 Vicotria Godden           11 Chenango Forks         4-09.00
 23 Dyonte Allen               8 Gates-Chili            4-09.00
 26 Kari Stromhaug            12 Vestal                 4-09.00
 26 Jacalyn Lamica            11 Massena                4-09.00
 28 Kayla Pollock             11 St. John The Bap       4-09.00
 29 Meg McDonald              12 Ticonderoga            4-06.00
 29 Lillith Ida               12 Ticonderoga            4-06.00
 -- Skylar Pastor             12 Altmar-Par.-Will            NH

Girls Pole Vault
================================================================
State Record: # 14-02  3/13/2005   Mary Saxer, Lancaster
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Kari Stromhaug            12 Vestal                12-00.00
  2 Samantha Beyar            12 Monroe-Woodbury       11-06.00
  3 Earnie Burapan            10 Hilton                11-06.00
  4 Zoe Camillaci             12 Hilton                11-06.00
  5 Emily Gallagher           10 Lansing               10-06.00
  5 Taylor Thurnherr          12 Hamburg               10-06.00
  5 Kerstyn Ciulla            11 Sachem East           10-06.00
  5 Aubrey Rockoff            11 Amherst               10-06.00
  5 Kalli Manly               11 Burnt Hills           10-06.00
 10 Bethany Cripps            11 Central Square        10-06.00
 11 Brianna Law               12 Commack               10-06.00
 12 Taylor Haude              11 Hilton                10-06.00
 13 Megan Hagerty             12 Hamburg               10-00.00
 14 Maddy Luksha              10 Ursuline              10-00.00
 14 Erin Leahey               12 Warwick Valley        10-00.00
 14 Tedi DeMaria              11 Bethlehem             10-00.00
 17 Brittany Hurst            12 Long Beach             9-00.00
 17 Hayley Wigsten            12 Lansing                9-00.00
 17 Alana Carroll              9 Averill Park           9-00.00
 20 Katherine Doherty         11 Westhill-Ludden        9-00.00
 20 Melissa Capri             10 St. Anthony's          9-00.00
 22 Vivian Mroz               12 Bronxville             9-00.00
 23 Kristin Lubeskie           9 Monroe-Woodbury        9-00.00
 24 Kellie Zestanakis         11 Townsend Harris        8-00.00
 25 Ginamarie Ospedale        11 Farmingdale            8-00.00
 -- Laura Williams            12 Arch. Molloy                NH
 -- Emily Taylor              12 John Glenn                  NH

Girls Long Jump
================================================================
State Record: # 21-01.25  3/1/1997    Keyon Soley, Uniondale
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Marie-Jose Ebweabile      12 Benjamin Cardozo      19-01.00
      18-03.75  18-07.75  18-06.25  FOUL  19-01  18-04.50
  2 McKyla Brooks             12 Frontier              19-00.50
      19-00.50  17-11.25  18-09  19-00  17-06.25  18-08.75
  3 Alyssa Mustafa            12 Island Trees          18-03.50
      17-09  18-03.50  17-11  18-01  17-03  18-01
  4 Leah Moran                11 Holy Names            18-01.75
      17-10  17-09.75  18-01.75  17-02.25  17-06  17-06
  5 Justina Sanders-Schifano  12 Sodus                 17-11.50
      FOUL  17-03.50  17-06.75  17-02.50  17-11.50  FOUL
  6 Leah Blackall             11 Sachem North          17-10.50
      17-08.75  17-06  FOUL  17-01.50  17-10.50  17-00.75
  7 Javielle Fanizzi          11 Cicero-NS             17-03.50
      16-06.75  FOUL  17-03.50  FOUL  16-11.25  FOUL
  8 Sara Kaye Freeman         12 Taft                  17-03.00
      17-03  16-11.50  17-00.50  FOUL  15-11  16-01.75
  9 Rachel McMahon            12 Trinity               17-02.00
      16-09.75  16-10.75  17-02
 10 Bridget McNierney         12 Kellenberg            17-02.00
      16-05  16-01.50  17-02
 11 Darcy DeAngelis           12 Spencerport           17-01.25
      16-08.25  17-01.25  17-00.25
 12 Avery Maillet             12 Onteora               17-01.25
      16-07  17-01.25  16-04.25
 13 Lanae-Tava Thomas          9 Rush-Henrietta        17-00.00
      16-10.50  16-01.25  17-00
 14 Nailah Jones              12 North Babylon         16-09.75
      15-11  16-04.25  16-09.75
 15 Taylor Jubilee            11 Corning               16-09.50
      16-09.50  16-07.50  16-00
 16 Gabrielle Schreib         11 Kellenberg            16-07.75
      14-10.50  16-00  16-07.75
 17 Christabel Ezidiegwu      12 Fay.-Manlius          16-07.50
      16-07.50  14-05.25  15-10.50
 18 Tiana Luton               11 Sweet Home            16-05.75
      14-10.25  15-10.75  16-05.75
 19 Sophia Myers               9 Queens HS-Teach.      16-03.75
      15-04.50  FOUL  16-03.75
 20 Jaynie Criscione          12 Brewster              16-03.25
      15-08  16-03.25  16-02.75
 21 Amari Hadlock             12 Elmira                16-03.00
      15-09  15-10.75  16-03
 22 Eileen Bequette           10 Albany                16-01.25
      16-01.25  16-01.25  15-07.25
 23 Shahnika Williams         12 Auburn                16-00.50
      15-11  16-00.50  FOUL
 24 Hailey Thornton           11 Scarsdale             16-00.25
      FOUL  FOUL  16-00.25
 25 Carson Brisk              11 Trevor                16-00.00
      14-10.50  15-05.25  16-00
 26 Patrice Baston            12 Bay Shore             15-08.75
      15-08.75  PASS  PASS
 27 Kate Oteng-Bediako         9 Waverly               15-07.00
      15-06.75  15-07  15-05
 28 Njaure Ewa                10 Farmingdale           15-05.00
      15-02.25  15-04.50  15-05
 29 Lydia Torres              12 Indian River          15-04.00
      14-08.25  14-00.50  15-04
 30 Christa Sidoti            12 Cornwall              15-01.25
      15-01.25  FOUL  FOUL
 31 Belle Hall                11 Gouverneur            14-10.50
      14-00  14-10.50  14-04
 32 Aubrey Rockoff            11 Amherst               14-09.50
      FOUL  14-09.50  FOUL
 33 Desiree Dashnaw            9 Saranac               14-00.75
      13-07.75  14-00.75  FOUL
 -- Kallie Villemaire         12 Beekmantown               FOUL
      FOUL  FOUL  FOUL

Girls Triple Jump
================================================================
State Record: # 41-08.50  3/11/2001   Shenae Dawkins, New Rochelle
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Marie-Jose Ebweabile      12 Benjamin Cardozo      41-01.00
      40-09.25  40-00  41-01  39-01.25  38-09.50  39-02
  2 Sadira Brown              12 Sweet Home            38-11.75
      FOUL  38-01.75  37-02.75  37-05.75  37-05  38-11.75
  3 Leah Moran                11 Holy Names            38-09.25
      37-06.75  38-09  37-09  38-02.50  38-09  38-09.25
  4 Crystal Henderson         12 Longwood              38-08.75
      37-06.75  37-02.25  37-04.25  38-08.75  35-11  37-10
  5 Leah Blackall             11 Sachem North          38-02.25
      38-01.50  37-07.75  37-10.75  38-02.25  37-09.25  38-02
  6 Denisha West              11 Westbury              37-10.50
      37-10.50  33-01  35-00.50  35-07  36-07.75  36-05.50
  7 McKyla Brooks             12 Frontier              37-08.50
      37-08.50  37-02.75  FOUL  FOUL  37-07.50  FOUL
  8 Saida Burnsmoore          12 Columbus Campus       37-07.00
      37-07  35-04.50  35-00  34-03  PASS  32-02.75
  9 Darcy DeAngelis           12 Spencerport           37-02.75
      FOUL  36-09.25  37-02.75
 10 Christabel Ezidiegwu      12 Fay.-Manlius          37-01.50
      FOUL  35-11  37-01.50
 11 Anika Dwyer               11 North Rockland        36-09.50
      FOUL  36-09.50  36-09.50
 12 Asia Jinks                10 Uniondale             36-08.50
      36-08.50  35-08.25  36-01.50
 13 Allegra Fils-Aime         12 Port Jefferson        36-06.00
      36-06  FOUL  FOUL
 14 Sara Kaye Freeman         12 Taft                  36-00.75
      36-00.25  36-00.75  FOUL
 15 Taylor Jubilee            11 Corning               35-09.50
      33-11.75  35-08  35-09.50
 16 Jiya Grayson              12 Wilson Magnet         35-08.00
      34-10.50  35-08  35-00.75
 17 Samantha Stetz            10 St. Anthony's         35-05.00
      34-04.50  34-00.25  35-05
 18 Emily Marchitte           10 West Seneca West      35-04.50
      35-04.50  34-03  34-07
 19 Javielle Fanizzi          11 Cicero-NS             34-04.00
      FOUL  34-04  FOUL
 20 Tedi DeMaria              11 Bethlehem             33-11.50
      33-11.50  FOUL  FOUL
 21 Morgan Rosser             11 Canton                33-10.50
      33-03  33-07.50  33-10.50
 22 Rachel McMahon            12 Trinity               33-07.50
      33-00.50  33-07.50  32-07.25
 23 Michelle Mitchell         12 Monroe-Woodbury       33-06.75
      33-06.75  FOUL  33-01.75
 24 Gabriella Zak             11 Hackley               33-06.50
      32-11.75  33-06.50  32-10
 25 Madeeah Oranchak          11 Binghamton            33-04.00
      33-04  FOUL  31-02.75
 26 Gabrielle Gordon          12 Pine Bush             32-06.50
      32-06.50  31-08.25  32-06
 27 Janyll Barber             10 Saranac               31-11.50
      30-05.25  30-10.75  31-11.50
 28 Tess Klossner             10 Tupper Lake           30-09.75
      29-04.25  30-09.75  29-00.75
 29 Desiree Dashnaw            9 Saranac               29-09.50
      FOUL  27-10.25  29-09.50
 -- Maggie O'Keefe            12 Scarsdale                 FOUL
      FOUL  FOUL  FOUL
 -- Olivie Bespolka           10 Valhalla                  FOUL
      FOUL  FOUL  FOUL
 -- Kaleah Miller             12 Mary Louis                FOUL
      FOUL  FOUL  FOUL

Girls Shot Put
================================================================
State Record: # 50-06  2/13/2010   Melissa Kurzdorfer, Lancaster
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Alexis Daniels            11 Binghamton            45-06.50
      41-11.25  FOUL  45-01.25  42-10.50  FOUL  45-06.50
  2 Valerie Hinds             12 Kingston              45-04.00
      45-04  45-03  44-02.50  42-06.75  42-11  43-00
  3 Kristina Insingo          12 Holy Trinity          44-09.25
      42-09.75  38-07.75  44-09.25  43-04.75  38-01.75  39-00
  4 Mariah Mays               12 Rome Free Acad.       43-05.75
      43-05.75  42-02.50  42-08  FOUL  40-10.75  41-00
  5 Monae Cooper              11 New Rochelle          43-04.25
      FOUL  41-10.25  39-06.50  FOUL  43-04.25  41-07.50
  6 Grayce French             11 Saratoga              42-05.50
      40-03.75  40-00.75  42-05.50  39-06  42-02.50  41-08
  7 Jillian Shippee           10 Shenendehowa          40-11.50
      39-04.25  38-08.25  40-11.50  39-11.50  39-00.75  38-11
  8 Rebecca Stiefler          12 Frontier              39-10.75
      39-10.75  39-07.75  36-07.50  39-06.50  37-08.75  38-00.25
  9 Nijera Manuel             12 New Rochelle          39-05.00
      37-09.75  37-01.25  39-05
 10 Leeyan Redwood            11 HHH West              39-00.75
      39-00.75  FOUL  FOUL
 11 Alexa Hillis              12 Orchard Park          38-10.25
      38-10.25  34-06  38-02.50
 12 Eylan Preston             12 Freeport              38-02.50
      38-02.50  36-11.50  FOUL
 13 Kaitlyn Klein             11 Cobleskill            37-04.50
      33-07.75  34-10.75  37-04.50
 14 Shayna Santarelli-Hansen  12 Nottingham            36-06.75
      33-05  35-01.25  36-06.75
 15 Justyn Milks              12 Pion/ALS              34-06.25
      34-06.25  FOUL  30-02
 16 Ana Santiago              12 East HS-Roch          34-05.00
      33-11.25  34-05  34-02.50
 17 Megan Smith               12 Brockport             34-04.50
      32-03  33-07  34-04.50
 18 Katelyn Shaver            11 Norwich               34-04.00
      33-07.25  FOUL  34-04
 19 Jaclyn Williams           12 New Hyde Park         33-07.75
      32-09.75  33-03.50  33-07.75
 20 Rachel Hatcher            12 Longwood              33-07.25
      31-11  31-09.75  33-07.25
 21 Denaia Flanders           12 Monroe-Woodbury       33-06.25
      33-06.25  FOUL  32-00.75
 22 Elaina Pascarella         11 Mary Louis            32-09.00
      31-01.50  32-03.25  32-09
 23 Brianna Coon              11 Plattsburgh           31-03.00
      29-00.75  29-09  31-03
 24 Tiffany Anderson          12 Thomas Edison         30-09.50
      30-09.50  30-06.25  29-09.50
 25 Chynalle Williams         11 Columbus Campus       28-03.25
      FOUL  28-01.25  28-03.25
 26 Jerika LaValley           12 Beekmantown           26-10.50
      25-06.25  26-10.50  26-01.75
 27 Breanna Trombley          11 Tupper Lake           26-00.25
      25-01.50  26-00.25  25-08
 28 Sierra LaClair            11 Indian River          24-10.50
      22-01  24-10.50  23-00.75

Girls Weight Throw
================================================================
State Record: # 61-04  3/12/2010   Melissa Kurzdorfer, Lancaster
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Monae Cooper              11 New Rochelle          53-11.75
      44-11.50  52-03  FOUL  51-00.50  51-08.75  53-11.75
  2 Mariah Mays               12 Rome Free Acad.       50-01.50
      49-05.75  FOUL  50-01.50  48-08  49-08.25  49-11.25
  3 Jessica Jeffrey           11 New Rochelle          49-08.25
      47-06.25  48-09.25  49-08.25  43-09.75  47-07.50  49-03.75
  4 Jillian Shippee           10 Shenendehowa          49-02.75
      48-10.75  46-00.75  49-02.75  FOUL  43-04  FOUL
  5 Lundy Spinner             12 Shenendehowa          47-08.75
      43-06.25  45-02.50  47-08.75  45-02.75  46-01  47-03
  6 Rebecca Stiefler          12 Frontier              47-00.75
      43-03.25  47-00.75  46-10  FOUL  45-04.25  45-11.75
  7 Sochima Bishop            12 New Rochelle          46-07.75
      46-07.75  FOUL  FOUL  40-03  41-01.25  44-01
  8 Zandra Adams              12 Wallkill              44-02.75
      41-05.50  FOUL  44-02.75  FOUL  40-00  FOUL
  9 Gina Graziani             11 Lancaster             42-10.00
      40-08  42-10  41-04.50
 10 Cecelia Porter            11 Emma Willard          42-06.00
      41-08.50  41-05.50  42-06
 11 Kristina Insingo          12 Holy Trinity          41-06.75
      41-06.75  FOUL  FOUL
 12 Alexis Daniels            11 Binghamton            41-02.25
      35-11  FOUL  41-02.25
 13 Valerie Hinds             12 Kingston              41-01.25
      39-04.75  34-03.25  41-01.25
 14 Alise Murray              12 West Seneca West      39-00.25
      FOUL  39-00.25  34-10.75
 15 Brealle Brown             11 Rush-Henrietta        38-09.50
      37-11.50  37-03.25  38-09.50
 16 Diana Echols              11 Ellenville            37-10.00
      37-10  35-03.50  FOUL
 17 Anna Lackner              11 Elmira ND             35-08.75
      35-08.75  34-02.50  34-05.50
 18 Rebecca Rock              11 Penfield              34-10.25
      34-10.25  FOUL  24-07.50
 19 Khadia Jenkins            11 Farmingdale           34-03.25
      FOUL  34-03.25  FOUL
 20 Kayla Christie            11 Bay Shore             33-06.25
      32-05.75  33-03  33-06.25
 21 Juliana Piemonte          12 Rome Free Acad.       32-04.00
      32-04  FOUL  FOUL
 22 Olivia Smithwick          11 Massapequa            30-07.25
      29-00.50  FOUL  30-07.25
 23 Elaina Pascarella         11 Mary Louis            29-05.50
      FOUL  29-02.75  29-05.50
 24 Jennifer DeGaetano        12 Smithtown West        29-03.25
      25-04.50  29-03.25  28-10.25
 25 Zaire Francis             11 Port Richmond         27-09.50
      23-10  25-01.50  27-09.50
 -- Tiara Hendricks           12 Young Women's LA          FOUL
      FOUL  FOUL  FOUL

Girls 1500 Meter Race Walk
===================================================================
State Record: # 6:28.20  1998        Lisa Kutzing, Port Jefferson
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Meaghan Podlaski          12 Colonie                6:49.67   2
  2 Katharine Newhoff         12 East Islip             6:52.72   2
  3 Lauren Harris             10 Sachem East            6:58.58   2
  4 Maria Garcia              11 North Rockland         7:07.42   2
  5 Kaitlin Martins           11 Sachem North           7:12.42   2
  6 Kaitlynn Tuohy            10 Grand Island           7:16.40   1
  7 Natalie Cohen             11 Hewlett                7:18.71   2
  8 Olivia Harbol             12 Palmyra-Macedon        7:23.25   2
  9 Melissa Tylock            12 Penfield               7:25.56   2
 10 Tara Mandel               10 Farmingdale            7:26.74   1
 11 Kelsey Barrett            12 Lancaster              7:28.15   1
 12 Rebecca Wittlin           12 Pittsford Mendon       7:28.73   2
 13 Katie Miale               12 Monroe-Woodbury        7:33.09   2
 14 Sagan Leggett             12 Ichabod Crane          7:53.08   1
 15 Athena Blair              12 Cornwall               7:54.53   1
 16 Hannah Yoo                11 Townsend Harris        8:02.89   1
 17 Wennie Wang               11 Brooklyn Tech          8:03.03   1
 18 Emily Forman              12 Monroe-Woodbury        8:03.90   1
 19 Luz Nin                   11 VS North               8:06.30   1
 20 Emma Mason                10 Corning                8:11.16   1
 21 Jordyn Naylor             11 Elmira ND             10:03.84   1
 -- Brenna Farrell            12 Clarkstown South            DQ   2

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 7/27: Rules tightened on combined teams
  • 7/26: Pearl River reinstates Oliva as coach
  • 7/25: Hockey games will get longer in 2018
  • 7/24: Inaugural boys all-state lacrosse team
  • 7/23: Previewing the NYSPHSAA meeting
  • 7/21: BCANY tweaks tournament roster rules
  • 7/21: Policelli says he'll transfer to LuHi
  • 7/18: Ninth annual Kerr Cup: Shen defends
  • 7/17: Lindenhurst's Ruckert picks Ohio St.
  • 7/15: Timon loses hoops coach, hires Licata
  • 7/14: All-state baseball team announced
  • 7/12: Canisius receiver Woods picks Rutgers
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com