New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls indoor track
2013 NYSPHSAA championships

At Cornell University

Girls 55 Meter Dash
===================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kadecia Baird             12 Medgar Evers              7.17Q  1 
  2 Kimberly Bailey           12 Taft                      7.22Q  3 
  3 Melissa Michels           11 Sachem North              7.25Q  2 
  4 McKayla Brooks            10 Frontier                  7.28Q  5  7.279
  5 Alicia Donaldson          11 New Rochelle              7.29Q  4 
  6 Ashley Winn               12 Cazenovia                 7.23Q  1 
  7 Ashley Grazen              9 Lancaster                 7.28Q  2  7.275
  8 Lauren Sullivan           12 Lancaster                 7.30Q  4 
  9 Paige Thompson Charles    12 Medgar Evers              7.31Q  3 
 10 Arnise Garrison           12 Bellport                  7.33Q  5 
 11 Mallory Dugan             12 Commack                   7.32q  1 
 12 Keishorea Armstrong       12 Emma Willard              7.35q  3 
 13 Melissa June              11 St. Anthony's             7.37q  5  7.364
 14 Madeline Kopp             12 Spencerport               7.37q  2  7.368
 15 Allison Phillips          12 Pal-Mac                   7.43q  4 
 16 Kalissa Caesar            12 Port Jervis               7.45q  4  7.441
 17 Zoe Jacobs                12 Trinity                   7.45   2  7.442
 18 Monique Richards          11 St. Anthony's             7.46   3 
 19 Brittany Steele           12 Spence                    7.47   5 
 20 Rachel Berk               11 Eastchester               7.48   1 
 21 Chelsea Beshures          12 Mexico                    7.49   4 
 22 Janel Batiste             10 A. Hamilton               7.49   4 
 23 Briyanna Brinkley         12 S.O.T.A.                  7.49   2 
 24 Felicia Cantine           12 Card. Spellman            7.50   5 
 25 Arnelle Thomas            12 Bethlehem                 7.51   3 
 26 Aleisha Jeffers           11 Uniondale                 7.57   1 
 27 Brittany Schutrum         12 Elmira Notre Dam          7.57   3 
 28 Delany Williams           12 Washingtonville           7.61   5 
 29 Abbey Yatsko               9 Dryden                    7.62   1 
 30 Kathryn Hallett           10 Manhasset                 7.63   2 
 31 Claire Deshaies            9 Plattsburgh               7.64   3 
 32 Maddie Dreschel           10 Potsdam                   7.74   2 
 33 Emma Collins              10 Canton                    7.82   1 
 34 Adrienne Nye              10 Plattsburgh               8.28   4 
 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Kadecia Baird             12 Medgar Evers              7.14Q  1 
  2 Kimberly Bailey           12 Taft                      7.17Q  2 
  3 Paige Thompson Charles    12 Medgar Evers              7.21Q  1 
  4 Ashley Winn               12 Cazenovia                 7.22Q  2  7.218
  5 Lauren Sullivan           12 Lancaster                 7.22q  1  7.219
  6 Ashley Grazen              9 Lancaster                 7.23q  2 
  7 Melissa Michels           11 Sachem North              7.25q  2 
  8 Melissa June              11 St. Anthony's             7.26q  1 
  9 McKayla Brooks            10 Frontier                  7.28   1 
 10 Mallory Dugan             12 Commack                   7.33   2  7.322
 11 Keishorea Armstrong       12 Emma Willard              7.33   1  7.325
 12 Alicia Donaldson          11 New Rochelle              7.36   1  7.352
 13 Madeline Kopp             12 Spencerport               7.36   2  7.353
 14 Arnise Garrison           12 Bellport                  7.36   2  7.357
 15 Allison Phillips          12 Pal-Mac                   7.45   2 
 16 Kalissa Caesar            12 Port Jervis               7.53   1 
 
Girls 55 Meter Dash
================================================================
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Kadecia Baird             12 Medgar Evers              7.08  
  2 Kimberly Bailey           12 Taft                      7.12  
  3 Paige Thompson Charles    12 Medgar Evers              7.18  
  4 Ashley Grazen              9 Lancaster                 7.21  
  5 Lauren Sullivan           12 Lancaster                 7.24  
  6 Melissa Michels           11 Sachem North              7.26  
  7 Ashley Winn               12 Cazenovia                 7.27  
  8 Melissa June              11 St. Anthony's             7.39  
 
Girls 300 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 37.54  2/2/2013    Kadecia Barid, Benjamin Cardozo             
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Deajah Stevens            12 Benjamin Cardozo         39.01Q  2 
  2 Madeline Kopp             12 Spencerport              39.93Q  4 
  3 Arianne Strunkey          10 Taft                     40.86Q  3 
  4 Kadecia Baird             12 Medgar Evers             40.90Q  1 
  5 Zoe Jacobs                12 Trinity                  40.17q  2 
  6 Skylar Pastor             10 Beaver River             40.73q  2 
  7 Blessing Uzoeshi          12 Albany                   40.80q  4 
  8 Oreoluwa Akinpelu         10 Liverpool                41.18q  2 
  9 Kiana Lee                 10 Irvington                41.42   1 
 10 D'Yanna McCaskill         12 Newburgh                 41.43   4 
 11 Gabby Maldonado           12 Sleepy Hollow            41.79   3 
 12 Candace Taylor            11 Friends Academy          41.84   2 
 13 Nicole Hamilton           12 John Glenn               41.86   1 
 14 Aziza Hawthorne           12 Mary Louis               41.88   3 
 15 Mary Chimezie              9 HH Hills East            41.93   4 
 16 Jasmine Davis             10 Hauppauge                42.02   3 
 17 Sara Flores               12 Kingston                 42.20   1 
 18 Abbey Yatsko               9 Dryden                   42.21   3 
 19 Emma Ford                 12 Skaneateles              42.34   1 
 20 Zola Golden               10 Arlington                42.42   4 
 21 Diamond Watts             12 Hempstead                42.83   4 
 22 Mary Kate Kenny           10 Sacred Heart             43.17   2 
 23 Lauren Jenney             11 Iroquois                 43.30   1 
 24 Kylie Wilson              12 Jamestown                43.72   1 
 25 Joshane Wakefield         10 Holy Child               44.01   4 
 26 Amara Steenburn           11 Albany Academy           44.51   3 
 27 Claire Deshaies            9 Plattsburgh              44.72   4 
 28 Emily Stiker              11 Corning                  44.84   2 
 29 Taylor Baynham            12 Indian River             45.72   3 
 30 Rayanne Canet             12 Plattsburgh              46.40   2 
 -- Justina Sanders-Schifano  10 Sodus                       FS   3 
 
Girls 300 Meter Dash
================================================================
State Record: # 37.54  2/2/2013    Kadecia Barid, Benjamin Cardozo             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Deajah Stevens            12 Benjamin Cardozo         39.24  
  2 Madeline Kopp             12 Spencerport              39.64  
  3 Arianne Strunkey          10 Taft                     39.94  
  4 Skylar Pastor             10 Beaver River             40.66  
  5 Zoe Jacobs                12 Trinity                  40.86  
  6 Oreoluwa Akinpelu         10 Liverpool                41.02  
  7 Blessing Uzoeshi          12 Albany                   41.25  
 -- Kadecia Baird             12 Medgar Evers                FS  
 
Girls 600 Meter Run
===================================================================
State Record: # 1:29.65  2/10/2008   Phyllis Francis, Catherine McAuley        
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Emma Gallagher            10 Garden City            1:33.17   4 
  2 Erin Jaskot               11 Tappan Zee             1:34.64   4 
  3 Katie O'Neill             11 Garden City            1:35.10   4 
  4 Ceara Watson              10 Rush-Henrietta         1:35.58   4 
  5 Jillian Lee               12 Cold Spring Hbr.       1:36.47   4 
  6 Yazmin Wilsonjones        11 Port Richmond          1:36.80   4 
  7 Christina Zelenoy         12 Monroe-Woodbury        1:37.34   3 
  8 Shaniqua Kirkpatrick      10 Benjamin Cardozo       1:38.31   3 
  9 Kirsten Kaminski          10 Colonie                1:38.55   3 
 10 Emily Irish Ryan          12 Amherst                1:38.74   2 
 11 Kaitlin Close             10 Holy Names             1:39.12   2 
 12 Dypna Umunakwe            11 Dewitt Clinton         1:39.24   4 
 13 Jillian Decker            10 Cornwall               1:39.52   3 
 14 Maggie Pryslak            12 Mercy                  1:39.58   3 
 15 Gemma GelRossi            11 Canton                 1:39.68   3 
 16 Isabella Franz            12 Southampton            1:39.85   1 
 17 Kristen Lavallee          11 St. John The Bap       1:40.15   2 
 18 Rachel Fairbanks          10 Jamesville-Dewit       1:40.39   2 
 19 Rosalie Caracciolo        12 Sacred Heart           1:40.99   1 
 20 Shannon Page              10 Hilton                 1:41.30   4 
 21 Chelsea Grupp             11 Holland                1:41.55   1 
 22 Emily DeWald              11 Niskayuna              1:41.64   3 
 23 Olivia Ryan               10 Fay.-Manlius           1:41.69   2 
 24 Melissa Whyman            11 Seton Catholic         1:42.46   2 
 25 Laurie Semetsis           12 Sachem East            1:42.57   1 
 26 Alison Moky                9 Fox Lane               1:42.70   2 
 27 Kaylee Uhl                10 Waverly                1:45.74   3 
 28 Margot Corper             10 Nightingale Bam.       1:46.25   1 
 29 Jessica Tregidgo          11 Poly Prep              1:49.44   1 
 30 Samantha Goble            11 Waverly                1:50.13   2 
 31 Kurstyn MacAulay          11 Ogdensburg             1:51.45   1 
 32 Taylor Canet               9 Plattsburgh            2:02.38   1 
 
Girls 1000 Meter Run
================================================================
State Record: # 2:47.29  2/3/2012    Mary Cain, Bronxville                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Leah Triller              11 Holy Names             2:53.39  
  2 Taylor Driscoll           12 Saratoga               2:53.84  
  3 Sarah Hardie              11 John Glenn             2:54.98  
  4 Katie DeVore               9 Mamaroneck             2:55.79  
  5 Jazmine Fray              10 Kellenberg             2:56.34  
  6 Shanna Heaney             12 Hampton Bays           2:57.14  
  7 Darby Ginley              11 Warwick Valley         2:57.60  
  8 Rachel Hutchinson         12 Dryden                 2:57.75  
  9 Emily Waligurski          12 Onteora                2:57.96  
 10 Fabiola Oubida            12 HS Health Prof.        2:58.57  
 11 Katie Brislin             12 Fay.-Manlius           2:58.84  
 12 Valarie Palermo           12 Web. Schroeder         3:00.10  
 13 Beaux Mitton              12 Friends Seminary       3:00.685
 14 Mary Barger               10 Fay.-Manlius           3:00.686
 15 Kamryn McIntosh            8 Suffern                3:00.76  
 16 Megan Young               12 Nanuet                 3:01.58  
 17 Bizzy Moore                9 Will. South            3:01.66  
 18 Melissa Whyman            11 Seton Catholic         3:02.15  
 19 Anna Jurew                10 Nightingale Bam.       3:03.79  
 20 Rebecca DelRossi          12 Canton                 3:04.04  
 21 Emily O'Neill              9 Garden City            3:04.60  
 22 Kennedy Lewandowski       12 Sweet Home             3:05.68  
 23 Haley Keene               12 Hilton                 3:06.38  
 24 Elizabeth Jewiss          12 Marathon               3:09.09  
 25 Erin Endres                9 St. John The Bap       3:09.45  
 26 Corinne Birchard          12 Curtis                 3:11.93  
 27 Kara McKenna              11 Massapequa             3:13.65  
 28 Lexi Blockson             10 Saranac                4:21.28  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================
State Record: # 4:22.10  2002        Molly Huddle, Elmira Notre Dame           
    NYS Open: ! 4:11.72  2/16/2013   Mary Cain, Unattached                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sabrina Southerland       12 Benjamin Cardozo       4:34.26  
  2 Tiana Guevara             11 Miller Place           4:39.88  
  3 Eileen O'Hara             12 Webster Thomas         4:39.98  
  4 Catherine Maloy           12 Holy Names             4:40.64  
  5 Laura Leff                11 West Genesee           4:41.18  
  6 Laura Pierce              11 Canton                 4:41.54  
  7 Alana Pearl               11 Fay.-Manlius           4:41.64  
  8 Joelle Feinberg           11 Port Washington        4:43.06  
  9 Beatrice Boylan           10 Cornwall               4:44.43  
 10 Delphi Cleaveland         12 Arlington              4:44.56  
 11 Holly Cavalluzzo          12 Valley Central         4:45.46  
 12 Henna Rustami             12 Syosset                4:46.13  
 13 Caroline Brown            12 Holy Trinity           4:47.85  
 14 Georgia Tuttle            12 Irondequoit            4:48.55  
 15 Isabelle Harouche         10 Cold Spring Hbr.       4:48.61  
 16 Jessica Scheriff          11 North Babylon          4:48.82  
 17 Jenny DelSignore          12 Sweet Home             4:50.31  
 18 Katie Lembo               11 Penfield               4:50.53  
 19 Kalleigh Forrester        11 Newburgh               4:51.72  
 20 Melinda Wheeler           12 Elmira                 4:52.86  
 21 Paris Calcagnini           8 Conv. of the SH        4:53.07  
 22 Kaylee Scott              10 Holy Names             4:53.10  
 23 Sasha Whittle             12 Nightingale Bam.       4:54.61  
 24 Angelique Demeo           11 Tottenville            4:55.92  
 25 Kate McCormack            10 St. John The Bap       4:56.48  
 26 Kelly Hayes               11 Pearl River            4:59.05  
 27 Jessica Wojtkowiak        11 Springville            5:02.96  
 28 Ashley Leta               11 Peru                   5:13.06  
 29 Hannah Dreschel            7 Potsdam                5:20.09  
 30 Mia Bates                 11 Corning                5:39.44  
 31 Naomi Forkas              10 Ticonderoga            5:41.71  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================
State Record: # 9:29.89  3/5/2011    Aisling Cuffe, Cornwall                   
    NYS Open: ! 9:02.10  2012        Mary Cain, Unattached                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bella Burda               10 Arlington              9:56.78  
  2 Katie Lembo               11 Penfield              10:02.19  
  3 Marissa Saenger           11 Clarence              10:03.02  
  4 Gianna Frontera           11 Newburgh              10:05.27  
  5 Keelin Hollowood          12 Saratoga              10:11.04  
  6 Denise Branch             11 Benjamin Cardozo      10:11.09  
  7 Amanda Ashe               11 East Meadow           10:12.30  
  8 Carolyn Hopkins           11 Will. South           10:14.22  
  9 Madeline Montague         12 Greenwich             10:14.56  
 10 Elizabeth Caldwell        12 North Shore           10:17.40  
 11 Kineta Wahl               12 Stuyvesant            10:18.37  
 12 Talia Guevara             11 Miller Place          10:20.54  
 13 Kate Zendall              10 Suffern               10:20.89  
 14 Abby Wheeler               9 Elmira                10:23.60  
 15 Corinne Florie            12 Mahopac               10:23.96  
 16 Erin McConnell            12 Fabius-Pompey         10:25.49  
 17 Megan Reilly               9 Warwick Valley        10:29.08  
 18 Brigid Brennan            11 Northport             10:29.81  
 19 Paige Duca                10 Sacred Heart          10:33.00  
 20 Felicia Sciortino         12 Niskayuna             10:41.51  
 21 Katie Butler              10 Corning               10:45.63  
 22 Amanda Vestri              8 Webster Thomas        10:46.67  
 23 Morgan Mahoney            11 Liverpool             10:49.92  
 24 Victoria SanFilippo       10 St. John Villa        10:51.69  
 25 Margaret Champagne         9 Seton Catholic        10:56.13  
 26 Emma Chesley              11 Nightingale Bam.      11:27.02  
 27 Gabrielle Doran           10 Poly Prep             11:38.83  
 28 Elysha O'Connell           9 Saranac               12:08.08  
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 8 Best Times
State Record: #  7.76  2/27/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ashley Wiggins            11 New Rochelle              8.21Q  2 
  2 Akayla Anderson           12 Benjamin Cardozo          8.26Q  1 
  3 Sandreka Bancroft         10 Benjamin Cardozo          8.37Q  3 
  4 Brigitte Pewu             12 Curtis                    8.46Q  4 
  5 Mallory Honan             12 Northeast Clinto          8.41Q  2 
  6 Christine Lyttle          12 Canandaigua               8.44Q  3 
  7 Sarah Osaheni             12 Shenendehowa              8.47Q  4 
  8 Melany Belot              11 Kellenberg                8.71Q  1 
  9 Crystal Green             10 Uniondale                 8.67q  4  8.666
 10 Jaleah Owens              10 Burnt Hills               8.67q  3  8.667
 11 Julia Knapp               10 BGA                       8.70q  2 
 12 Isabella Borini           12 Schalmont                 8.71q  4 
 13 Nicole Natland            12 MacArthur                 8.79q  1  8.787
 14 Breann Burns              11 Pulaski                   8.79q  3  8.789
 15 Mary Camarano             12 Kellenberg                8.82q  4 
 16 Amanda Moroney            11 Pearl River               8.88q  1 
 17 Brianna Colello           12 W. Seneca West            8.95   2 
 18 Samantha Carro            10 Canandaigua               8.97   3 
 19 Melanie Trinkwald         12 Sayville                  8.98   2 
 20 Hillary Augustin          11 East Meadow               8.98   4 
 21 Aliyah Matta              11 Newburgh                  9.00   3 
 22 Alyza Ngbokoli            12 Hackley                   9.00   1 
 23 Johari Privot-Yeiser      12 New Rochelle              9.10   2 
 24 Nicole Anderson           11 St. Anthony's             9.14   1 
 25 Megan Tinkelpaugh         11 Vestal                    9.16   4 
 26 Alyssa Ovlasogie           9 Will. South               9.19   2 
 27 Jekeytha Adkins           12 Homer                     9.35   3 
 28 Ciarra Holmes             11 Wallkill                  9.38   4 
 29 Lindsay Proulx            11 Canton                    9.74   2 
 30 Ashlee Carper             11 Plattsburgh               9.99   3 
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: #  7.76  2/27/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Ashley Wiggins            11 New Rochelle              8.20Q  1 
  2 Akayla Anderson           12 Benjamin Cardozo          8.23Q  2 
  3 Sandreka Bancroft         10 Benjamin Cardozo          8.33Q  2 
  4 Brigitte Pewu             12 Curtis                    8.38Q  1 
  5 Mallory Honan             12 Northeast Clinto          8.45q  1 
  6 Crystal Green             10 Uniondale                 8.52q  1 
  7 Christine Lyttle          12 Canandaigua               8.53q  2 
  8 Sarah Osaheni             12 Shenendehowa              8.55q  2 
  9 Nicole Natland            12 MacArthur                 8.58   1  8.572
 10 Melany Belot              11 Kellenberg                8.58   1  8.577
 11 Julia Knapp               10 BGA                       8.59   2 
 12 Jaleah Owens              10 Burnt Hills               8.61   2 
 13 Breann Burns              11 Pulaski                   8.68   2 
 14 Mary Camarano             12 Kellenberg                8.84   2 
 15 Isabella Borini           12 Schalmont                 8.85   1 
 16 Amanda Moroney            11 Pearl River               8.86   1 
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
State Record: #  7.76  2/27/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Ashley Wiggins            11 New Rochelle              8.07  
  2 Sandreka Bancroft         10 Benjamin Cardozo          8.20   8.192
  3 Akayla Anderson           12 Benjamin Cardozo          8.20   8.200
  4 Brigitte Pewu             12 Curtis                    8.36   8.354
  5 Christine Lyttle          12 Canandaigua               8.36   8.360
  6 Mallory Honan             12 Northeast Clinto          8.42  
  7 Sarah Osaheni             12 Shenendehowa              8.43  
  8 Crystal Green             10 Uniondale                 8.72  
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 1:37.73  2/5/2011    Medgar Evers                              
                    S.Daphness,S.Fargiharson,K.Baird, N.Moise-Joesph  
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 New Rochelle                                        1:44.43Q  2 
     1) Symone Darius 9                 2) Ashley Wiggins 11              
     3) Rasheeda Bull 11                4) Alicia Donaldson 11            
  2 Medgar Evers College Prep                           1:45.13Q  1 
     1) Martina Brown 10                2) Paige Thompson Charles 12      
     3) Janai Cameron 10                4) Karimah Senior 10              
  3 Lancaster                                           1:45.72Q  2 
     1) Ashley Grazen 9                 2) Lauren Sullivan 12             
     3) Allie Mazur 10                  4) Tiffany Cycon 10               
  4 Uniondale                                           1:46.64Q  1 
     1) Crystal Green 10                2) Kadesha Roberts 12             
     3) Timaya Forehand 12              4) Kristina Cherrington 9         
  5 The Mary Louis Academy                              1:47.74q  2 
     1) Aziza Hawthorne 12              2) Angel Pierre 11                
     3) Stephanie Osuji 11              4) Mariah Howard 10               
  6 Washingtonville                                     1:47.93q  1 
     1) Delany Williams 12              2) Jenn Boerke 11                 
     3) Debbie Boerke 10                4) Alisa Vasquez 9                
  7 North Babylon                                       1:48.13q  2 
     1) Nailah Jones 10                 2) Danae Glover 11                
     3) Shiloe Garder 10                4) Ashley Mandat 12               
  8 Shenendehowa                                        1:48.52q  1 
     1) Analise Kirby 10                2) Alex Jacques 11                
     3) Julianna Klein 11               4) Audrey Meany 9                 
  9 Elmira Notre Dame                                   1:48.95   2 
     1) Deborah Dianna 10               2) Mary Pelkowski 12              
     3) Victoria Schutrum 9             4) Brittany Schutrum 12           
 10 Liverpool                                           1:49.57   1 
     1) Oreoluwa Akinpelu 10            2) Tammy Brodie 12                
     3) Catherine Rowell 12             4) Jazmine Herbert 12             
 11 Pittsford Sutherland                                1:51.14   2 
     1) Deaven Winebrake 12             2) Davida Hawkes 11               
     3) Annie Hanna 8                   4) Lauren Corbett 12              
 12 Spence                                              1:51.37   1 
     1) Prisca Obi 11                   2) Ida Thomas 10                  
     3) Keishan Christophe 10           4) Brittany Steele 12             
 13 Potsdam                                             1:55.61   1 
     1) Kalli Bartlett 10               2) Hannah Dreschel 7              
     3) Maddie Dreschel 10              4) Madi Dow 10                    
 14 Plattsburgh                                         1:57.85   2 
     1) Rayanne Canet 12                2) Ashlee Carper 11               
     3) Anna Hewitt 10                  4) Adrienne Nye 10                
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
State Record: # 1:37.73  2/5/2011    Medgar Evers                              
                   S.Daphness,S.Fargiharson,K.Baird, N.Moise-Joesph  
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Medgar Evers College Prep                           1:41.80  
     1) Martina Brown 10                2) Paige Thompson Charles 12      
     3) Janai Cameron 10                4) Kadecia Baird 12               
  2 New Rochelle                                        1:42.75  
     1) Symone Darius 9                 2) Ashley Wiggins 11              
     3) Rasheeda Bull 11                4) Alicia Donaldson 11            
  3 Lancaster                                           1:45.42  
     1) Ashley Grazen 9                 2) Lauren Sullivan 12             
     3) Allie Mazur 10                  4) Tiffany Cycon 10               
  4 North Babylon                                       1:45.93  
     1) Nailah Jones 10                 2) Danae Glover 11                
     3) Teena Mobley 12                 4) Ashley Mandat 12               
  5 Washingtonville                                     1:46.13  
     1) Delany Williams 12              2) Jenn Boerke 11                 
     3) Debbie Boerke 10                4) Alisa Vasquez 9                
  6 Uniondale                                           1:47.20  
     1) Crystal Green 10                2) Aleisha Jeffers 11             
     3) Timaya Forehand 12              4) Kristina Cherrington 9         
  7 Shenendehowa                                        1:49.84  
     1) Analise Kirby 10                2) Alex Jacques 11                
     3) Julianna Klein 11               4) Audrey Meany 9                 
  8 The Mary Louis Academy                              1:52.14  
     1) Aziza Hawthorne 12              2) Angel Pierre 11                
     3) Stephanie Osuji 11              4) Mariah Howard 10               
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Suffern                                             4:01.64Q  1 
     1) Sarah Adler 12                  2) Soraya Theard 12               
     3) Imani Solan 10                  4) Renee Liporase 10              
  2 Baldwinsville                                       4:02.49Q  2 
     1) Cierra Allen 11                 2) Angelica Tomasello 12          
     3) Sarah Klaben 12                 4) Mackenzie Ross 12              
  3 Colonie                                             4:01.82Q  1 
     1) Devanee Baskerville 8           2) Alicia Bousa 12                
     3) Mikeisha Kelly 10               4) Allyson Oertel 9               
  4 Port Richmond                                       4:05.00Q  2 
     1) Florina Jajaga 12               2) Alison Doway 12                
     3) Amanda Delacruz 12              4) Yazmin Wilsonjones 11          
  5 Half Hollow Hills East                              4:04.02q  1 
     1) Amanda Ribeiro 10               2) Lauren Keschner 10             
     3) Christina Perrier 11            4) Tiffany Perrier 12             
  6 West Seneca West                                    4:05.74q  1 
     1) Brianna Colello 12              2) Abigail Janikowski 11          
     3) Isabella Mancino 9              4) Kathleen Zimmer 12             
  7 Cornwall                                            4:05.82q  2 
     1) Elena Rudy 12                   2) Christa Sidoti 10              
     3) Gabyrelle Fanning 8             4) Jillian Decker 10              
  8 Garden City                                         4:06.66q  2 
     1) Emily Cafaro 11                 2) Paulette Mohacsi 12            
     3) Laura Jaeger 11                 4) Kelly Lawkins 11               
  9 St. John The Baptist                                4:06.88   2 
     1) Kristen Lavallee 11             2) Maria Alexander 12             
     3) Gillian Cutolo 10               4) Lauren Rivera 12               
 10 Waverly                                             4:11.01   2 
     1) Liia Carpenter 12               2) Samantha Goble 11              
     3) Lea McMahon 12                  4) Kaylee Uhl 10                  
 11 Hilton                                              4:14.29   1 
     1) Madison Walker 9                2) Jenny Coleman 10               
     3) Colleen Arnold 11               4) Shannon Page 10                
 12 Plattsburgh                                         4:37.98   1 
     1) Claire Deshaies 9               2) Rayanne Canet 12               
     3) Taylor Canet 9                  4) Chynna LaBarge 9               
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                 M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Garden City                                         3:54.95  
     1) Katie O'Neill 11                2) Emma Gallagher 10              
     3) Laura Jaeger 11                 4) Kelly Lawkins 11               
  2 Suffern                                             3:55.16  
     1) Sarah Adler 12                  2) Soraya Theard 12               
     3) Imani Solan 10                  4) Kamryn McIntosh 8              
  3 Port Richmond                                       4:00.79  
     1) Florina Jajaga 12               2) Alison Doway 12                
     3) Amanda Delacruz 12              4) Yazmin Wilsonjones 11          
  4 Half Hollow Hills East                              4:01.23  
     1) Amanda Ribeiro 10               2) Lauren Keschner 10             
     3) Christina Perrier 11            4) Tiffany Perrier 12             
  5 Colonie                                             4:02.45  
     1) Kirsten Kaminski 10             2) Alicia Bousa 12                
     3) Mikeisha Kelly 10               4) Allyson Oertel 9               
  6 Baldwinsville                                       4:02.90  
     1) Cierra Allen 11                 2) Angelica Tomasello 12          
     3) Sarah Klaben 12                 4) Mackenzie Ross 12              
  7 Cornwall                                            4:06.90  
     1) Elena Rudy 12                   2) Christa Sidoti 10              
     3) Gabyrelle Fanning 8             4) Jillian Decker 10              
  8 West Seneca West                                    4:09.11  
     1) Brianna Colello 12              2) Abigail Janikowski 11          
     3) Isabella Mancino 9              4) Kathleen Zimmer 12             
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
State Record: # 8:53.67  3/1/2001    Boys & Girls                              
                A Vargas, K Fernandez, M Francis, S.A. Livingston 
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bronxville                                          9:20.84  
     1) Courtney Campbell 11            2) Hilary Rizzo 9                 
     3) Kaitlyn Ryan 8                  4) Meredith Rizo 12               
  2 Warwick Valley                                      9:21.48  
     1) Agnes Eigo 9                    2) Megan Reilly 9                 
     3) Darby Ginley 11                 4) Kathleen FitzGerald 12         
  3 Rush-Henrietta                                      9:24.47  
     1) Emma Jones 12                   2) Ceara Watson 10                
     3) Alex Cooper 10                  4) Alana MacDonald 12             
  4 Academy of the Holy Names                           9:26.76  
     1) Estela Smith 10                 2) Kaitlin Close 10               
     3) Catherine Maloy 12              4) Leah Triller 11                
  5 Miller Place                                        9:33.52  
     1) Laura Barreca 10                2) Dominique Betterbed 10         
     3) Talia Guevara 11                4) Tiana Guevara 11               
  6 Fayetteville-Manlius                                9:34.23  
     1) Jillian Fanning 12              2) Katie Brislin 12               
     3) Michelle Duffy 12               4) Alana Pearl 11                 
  7 Canton                                              9:43.18  
     1) Abby Hampson 12                 2) Laura Pierce 11                
     3) Rebecca DelRossi 12             4) Gemma GelRossi 11              
  8 Port Washington                                     9:44.32  
     1) Ashley Pollack 12               2) Dian Lin 12                    
     3) Joelle Feinberg 11              4) Laura Russo 10                 
  9 Kellenberg Memorial                                 9:44.37  
     1) Emily O'Hara 10                 2) Liz Magno 12                   
     3) Mackenzie Freeman 11            4) Jazmine Fray 10                
 10 Clarence                                            9:54.50  
     1) Hannah Reinhardt 9              2) Dana Warner 10                 
     3) Katrina Patterson 8             4) Marissa Saenger 11             
 11 Elmira                                              9:56.29  
     1) Khiere Ashley 10                2) Jordyn Kurcoba 10              
     3) Abby Wheeler 9                  4) Melinda Wheeler 12             
 12 Port Richmond                                      10:27.44  
     1) Jaclyn Panepinto 12             2) Ashley Stewart 10              
     3) Chelsea Goring 10               4) Amberlynn Flores 10            
 13 Saranac                                            11:20.70  
     1) Alexis Bruno 12                 2) Elysha O'Connell 9             
     3) Abby Cerne 10                   4) Lexi Blockson 10               
 
Girls Distance Medley
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Section 11                                         10:22.00  
     1) Alyssa Barthelmeas 12           2) Jacqueline Anderson 11         
     3) Jessica Ball 12                 4) Kathleen Naeher 12             
  2 Section 9                                          10:29.06  
     1) Kristen Borriello 11            2) Morgan Menzzasalma 10          
     3) Elena Rudy 12                   4) Julia Rubin-Armstrong 11       
  3 Section 2                                          10:29.43  
     1) Janelle Rothacker 10            2) Samantha Taillon 11            
     3) Kayleigh Lavender 12            4) Erin Clark 9                   
  4 Section 1                                          10:33.75  
     1) Chelsea Ogindo 9                2) Noemi Bechu 12                 
     3) Rachel Okun 11                  4) Ariana Bottalico 12            
  5 Section 8                                          10:34.27  
     1) Kathryn Hallett 10              2) Alexa Dolgos 10                
     3) Tristynn Mercedes 12            4) Jennifer Gerland 10            
  6 Section 5                                          10:36.71  
     1) Karli O'Neill 12                2) Jessica Colmerauer 12          
     3) Cassidy Bishop 12               4) Autumn Albrecht 10             
  7 PSAL                                               10:36.85  
     1) Ariel Strunkey 10               2) Shanee Grant 11                
     3) Biel Biggs 11                   4) Denise Branch 11               
  8 Section 3                                          10:44.01  
     1) Rachel Garn 11                  2) Clare Costello 10              
     3) Emily Mizer 12                  4) Kaitlyn Neal 9                 
  9 CHSAA                                              11:03.26  
     1) Charlotte Molloy 11             2) Courtney Dunning 11            
     3) Nicole Hubert 11                4) Deirdre Lewin 9                
 10 Section 6                                          11:08.66  
     1) Clare Losito 11                 2) Kelly Nichols 10               
     3) Maddie Van Remmen 12            4) Fiona Dargan 10                
 11 Section 4                                          11:11.77  
     1) Maddie Ustanik 10               2) Emily Niman 11                 
     3) Amanda Greenwood 8              4) Felicia Lalomia 11             
 
Girls High Jump
================================================================
State Record: #  6-01  3/7/1987    Alison Smith, Clarence                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Shayla Broughton           9 Medgar Evers           5-07.00  
  2 Amanda Burkey             12 Fairport               5-06.00  
  3 Lauren Hudson             11 Will. North            5-06.00  
  4 Mackenzie Sturtz          12 Marion                 5-06.00  
  4 Grace Smith               10 Bethlehem              5-06.00  
  6 Jackie Crunden            12 Walt Whitman           5-04.00  
  6 Faith Penny               10 East Islip             5-04.00  
  6 Madelyn Schwartz          11 Wayland-Cohocton       5-04.00  
  6 Meredith Przybocki        12 Pine Bush              5-04.00  
 10 Paige Baisley              9 Beacon                 5-04.00  
 11 Dypna Umunakwe            11 Dewitt Clinton         5-04.00  
 12 Keishorea Armstrong       12 Emma Willard           5-04.00  
 13 Elaina Hobbs              10 Valley Str North       5-02.00  
 13 Dana Husband              12 Rome Free Acad.        5-02.00  
 15 Samantha Hjelmar           9 Burnt Hills            5-02.00  
 16 Marie Johnson             12 Middletown             5-00.00  
 16 Neve Devine               11 Port Washington        5-00.00  
 16 Kari Stromhaug            10 Vestal                 5-00.00  
 19 Megan Casler              12 Horseheads             5-00.00  
 20 Victoria Pileggi          12 St. Anthony's          5-00.00  
 20 Keyona Dandy              12 Cheektowaga            5-00.00  
 22 Skylar Pastor             10 Beaver River           5-00.00  
 22 Alayna Lofgren            10 Clinton                5-00.00  
 24 Antoinette Perpepaj       12 Pawling                4-09.00  
 25 Brittany LeJouan          12 Kellenberg             4-09.00  
 26 Britany Maragh            10 Nanuet                 4-06.00  
 -- Aviana Goode               9 Bay Shore                   NH  
 -- Ashlee Estes              11 Ausable Valley              NH  
 -- Adrienne Nye              10 Plattsburgh                 NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================
State Record: # 14-02  3/13/2005   Mary Saxer, Lancaster                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jenny Thill               11 Lancaster             12-06.00  
  2 Karmen Auble              11 Warsaw                12-03.00  
  3 Charlene Kearns           12 Gates-Chili           11-06.00  
  4 Kari Stromhaug            10 Vestal                11-00.00  
  4 Ireland Armstrong         12 Bath-Haverling        11-00.00  
  6 Marisa Robbins            12 Goshen                11-00.00  
  7 Sarah Haley               12 Dover                 10-06.00  
  7 Kara Snyder               11 Colonie               10-06.00  
  9 Megan Evans               12 Lockport              10-06.00  
 10 Crystal Wyliie            12 Ward Melville         10-06.00  
 11 Nicole Natland            12 MacArthur             10-06.00  
 12 Olivia Matthews           12 Ballston Spa          10-00.00  
 12 Catherine Walker          10 Monroe-Woodbury       10-00.00  
 14 Amanda Zaput              12 Sachem East           10-00.00  
 15 Jade Knaster              12 Syosset               10-00.00  
 15 Melissa Barrett           12 Farmingdale           10-00.00  
 15 Leah Wachsmuth            11 RC Ketcham            10-00.00  
 18 Abby Uczen                10 West Genesee          10-00.00  
 18 Hannah Shankman           11 Clinton               10-00.00  
 20 Johari Privot-Yeiser      12 New Rochelle          10-00.00  
 21 Kalli Manley               9 Burnt Hills            9-00.00  
 22 Madison Roberts           11 Iroquois               9-00.00  
 23 Hayley Wigsten            10 Lansing                8-00.00  
 23 Takira Solomon            11 Evander Childs         8-00.00  
 23 Erinie Farid              11 St Joe's B.T.S         8-00.00  
 26 Jessica Szela             11 McKee/SI Tech          8-00.00  
 -- Laura Williams            10 Arch. Molloy                NH  
 -- Taylor-Rae Danforth       12 Jamesville-Dewit            NH  
 
Girls Long Jump
================================================================
State Record: # 21-01.25  3/1/1997    Keyon Soley, Uniondale                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Anointing Onuoha          11 Valley Str North      18-03.25  
      17-00.50  17-02.25  18-03.25         
  2 Teena Mobley              12 North Babylon         17-11.25  
      16-11  FOUL  17-03.75  17-02.25  17-01.75  17-11.25
  3 Anisa Toppin              11 Bay Shore             17-07.50  
      FOUL  17-07.25  17-04.75  FOUL  FOUL  17-07.50
  4 McKayla Brooks            10 Frontier              17-07.25  
      16-10  FOUL  15-08.25  16-05.75  16-09  17-07.25
  5 Eva Kiehl                 12 Columbia              17-04.00  
      FOUL  16-06.50  17-04  14-06.50  16-03.75  16-01
  6 Justina Sanders-Schifano  10 Sodus                 16-11.50  
      16-03.50  16-11.50  16-04.50  16-03.50  15-04  16-03.25
  7 Sierra Vasiliou           12 Jamesville-Dewit      16-11.00  
      16-10.75  16-07.50  16-07.50  16-01.25  16-06  16-11
  8 Jalilissa Marcus          12 St. Edmund's          16-11.00  
      16-10.25  16-10.50  16-11  16-05  16-08.75  16-08.75
  9 Mikayla Capestrani        11 Jamestown             16-05.25  
      14-01  15-10  16-05.25         
 10 Damiana Dendy             12 Roslyn                16-05.00  
      15-09.75  15-08  16-05         
 11 Saleen Matta              11 Newburgh              16-05.00  
      15-07.50  15-06.75  16-05         
 12 Joanna Heath              12 Irondequoit           16-04.50  
      16-04.50  16-02  FOUL         
 13 Ethanity Dunn             12 Dewitt Clinton        16-04.25  
      16-04.25  FOUL  14-07         
 14 Julia Knapp               10 BGA                   16-04.00  
      16-04  15-11.75  FOUL         
 15 Ololade Afolayan          12 Arch. Molloy          16-03.75  
      15-05  16-03.75  15-10.50           
 16 Alicia Donaldson          11 New Rochelle          16-02.75  
      14-02.25  15-02.75  16-02.75         
 17 Leah Moran                 9 Stillwater            16-01.25  
      16-01.25  15-05  14-05.25           
 18 Mareena DiMilia           12 Tri-Valley            15-10.50  
      15-10.50  13-10.50  15-02.50         
 19 Mackenzie Todd            10 Dryden                15-09.00  
      FOUL  15-00  15-09         
 20 Sabrina Joseph            12 Medgar Evers          15-08.00  
      15-08  15-04.50  14-07         
 21 Samantha Shopovick        11 Harrison              15-06.75  
      14-10.25  15-06.75  FOUL           
 22 Brooke Knight             11 Plattsburgh           15-06.50  
      15-06.50  FOUL  15-00         
 23 Haylie Virginia           11 Phoenix               15-06.00  
      14-07  14-11.50  15-06         
 24 Annika Anderson            9 Poly Prep             15-03.50  
      14-10.75  15-02  15-03.50         
 25 Maddie Dreschel           10 Potsdam               15-01.50  
      15-01.50  FOUL  FOUL         
 26 Samantha Ormsby           12 Tupper Lake           14-11.25  
      14-02  14-11.25  14-03         
 27 Maddie Hammer             11 Will. North           14-09.50  
      FOUL  FOUL  14-09.50         
 28 Kayla Byerley             10 Saranac               13-04.00  
      13-04  FOUL  FOUL         
 
Girls Triple Jump
================================================================
State Record: # 41-08.50  3/11/2001   Shenae Dawkins, New Rochelle             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sarah Osaheni             12 Shenendehowa          38-00.50  
      38-00.50  37-04.50  36-11.50  FOUL  36-06.75  36-09.75
  2 McKayla Brooks            10 Frontier              37-09.25  
      FOUL  36-11.75  37-09.25  37-00  36-08  37-06
  3 Anointing Onuoha          11 Valley Str North      37-09.25  
      36-01.50  36-04.75  36-07.25  36-09.75  36-10  37-09.25
  4 Alexis Fernandez          12 St. Anthony's         37-06.75  
      36-00.50  37-00  37-06.75  36-00.75  36-07.25  FOUL
  5 Kelsey Palomino           12 Bay Shore             37-05.25  
      FOUL  35-10.75  36-04.25  36-04  37-04.50  37-05.25
  6 Alex Kober                12 Web. Schroeder        37-02.00  
      36-08.25  FOUL  37-02  FOUL  36-07.75  36-02.25
  7 Tristan Bevans            12 Smithtown East        36-09.50  
      FOUL  36-09.50  36-03.50  35-10.75  35-00.25  35-09.75
  8 Eva Kiehl                 12 Columbia              36-09.00  
      35-06.25  36-07  35-08.25  35-04.50  36-09  35-08.25
  9 Symone Darius              9 New Rochelle          36-03.75  
      35-08.50  36-03.75  35-10.75         
 10 Sadira Brown              10 Sweet Home            35-08.50  
      35-08.50  FOUL  35-08         
 11 Ethanity Dunn             12 Dewitt Clinton        35-07.75  
      35-07.75  35-07.75  34-11.25         
 12 Anisa Toppin              11 Bay Shore             35-03.50  
      35-03.50  34-06.75  35-00.25         
 13 Katiana Hill              12 Port Richmond         35-03.00  
      35-03  34-07  33-10.25         
 14 Alyza Ngbokoli            12 Hackley               35-01.25  
      35-01.25  32-02  32-09.50         
 15 Melany Belot              11 Kellenberg            34-11.00  
      33-03  34-00  34-11         
 16 Lorraine Santiago         12 Clarkstown North      34-06.75  
      34-01  34-06.75  34-06.50         
 17 Javielle Fanizzi           9 Cicero-NS             34-04.25  
      34-04.25  33-06.50  33-07.50         
 18 Ruthie Weissman           12 Vestal                34-02.00  
      32-10.50  33-05.50  34-02         
 19 Mallory Honan             12 Northeast Clinto      34-02.00  
      FOUL  FOUL  34-02           
 20 Raychael Goldstein        10 Oceanside             34-00.00  
      32-05.75  34-00  FOUL         
 21 Megan Casler              12 Horseheads            33-10.00  
      32-06.50  33-04  33-10           
 22 Catherine Walker          10 Monroe-Woodbury       33-09.50  
      FOUL  33-09.50  32-09.50         
 23 Davida Hawkes             11 Pitt Sutherland       33-02.75  
      33-01.50  33-02.75  FOUL         
 24 Samantha Ormsby           12 Tupper Lake           33-02.50  
      33-02.50  32-05  32-07         
 25 Erin Lutley               12 Monroe-Woodbury       33-02.00  
      FOUL  32-10.75  33-02         
 26 Brianna Richardson        11 West Genesee          33-01.00  
      31-09.50  32-04  33-01         
 27 Brittany Steele           12 Spence                32-04.50  
      31-04.25  FOUL  32-04.50         
 28 Brooke Knight             11 Plattsburgh           31-10.50  
      FOUL  31-10.50  31-03         
 
Girls Shot Put
================================================================
State Record: # 50-06  2/13/2010   Melissa Kurzdorfer, Lancaster               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Briyah Brown              12 New Rochelle          44-00.25  
      44-00.25  42-03.25  40-11  42-10.50  38-07.75  38-09
  2 Tara Belinsky             11 Manhasset             42-10.50  
      42-07.50  41-04.25  42-05.75  41-00.25  42-07.75  42-10.50
  3 McKenzie Kuehlewind       11 Lancaster             41-07.50  
      40-04  41-07.50  40-05  40-11.75  38-10.75  41-06
  4 Jaskiran Dhaliwall        11 Grand Island          41-06.25  
      36-04.50  36-03  38-04.25  FOUL  41-06.25  40-05.25
  5 Victoire Kothor           11 Greece Odyssey        40-05.00  
      36-01  38-03.50  37-03.50  40-05  40-04.50  36-08.50
  6 Tia Robinson              12 Sweet Home            38-05.25  
      38-05.25  38-01  37-11.50  37-06.50  37-11.50  38-00.50
  7 Sydney Kurtic             12 Hon Falls-Lima        38-04.75  
      34-08.50  37-11  35-11.50  33-08.25  35-11.75  38-04.75
  8 Valerie Hinds             10 Kingston              37-09.00  
      37-09  36-11.25  37-08.25  37-02.25  37-07.25  34-09
  9 Keziann Jones             11 Boys and Girls        37-06.00  
      36-02  37-06  36-09.50         
 10 Desiree Gordon            12 Dewitt Clinton        37-04.00  
      37-04  29-00  33-03         
 11 Tiara Davis               12 HH Hills West         37-02.25  
      37-02.25  35-06.50  35-00.25         
 12 Diamond Jackson           12 Sachem East           36-09.00  
      36-01.50  36-09  35-03.50         
 13 Brooke Bonney             11 Norwich               36-06.25  
      34-07  36-06.25  FOUL         
 14 Mariah Mays               10 Rome Free Acad.       36-04.50  
      34-10.50  36-04.50  35-00.50         
 15 Victoria Taibe            12 Arch. Molloy          36-04.00  
      36-03  35-06.25  36-04           
 16 Katherine Mollahan        12 Cornwall              36-01.75  
      35-09.50  36-01.75  36-01         
 17 Deidree Golbourne         12 Westbury              35-11.50  
      32-08.50  35-05.25  35-11.50         
 18 Celeste Pipia             11 Sewanhaka             35-11.50  
      31-00  34-02  35-11.50         
 19 Shayna Santarelli-Hansen  10 Nottingham            35-10.75  
      31-10.25  34-00.75  35-10.75         
 20 Alexis Daniels             9 Binghamton            35-06.00  
      33-02.50  34-10  35-06         
 21 Kierra Carter             11 Mercy                 34-10.50  
      34-09  34-10.50  34-02.50         
 22 Natalie Jean              12 Kellenberg            34-08.50  
      34-06.75  34-08.50  FOUL         
 23 Mareena DiMilia           12 Tri-Valley            34-03.50  
      33-10  34-03.50  32-10.50         
 24 Tiana Gillenwater         11 New Rochelle          33-10.00  
      30-07.50  33-10  31-10         
 25 Riley Martin              11 Troy                  33-04.00  
      32-01  33-04  33-02         
 26 Brianna Seeley            12 Hudson Falls          31-02.25  
      30-10.50  30-07  31-02.25         
 27 Elizabeth Kolodgy         12 Indian River          29-07.50  
      29-05.75  29-07.50  29-02.50         
 28 Brianna Pena              12 Peru                  27-02.50  
      25-05.50  27-02.50  26-06.50         
 29 Arianna Colbert           11 Norwood-Norfolk       27-01.50  
      27-01.50  26-00.50  25-07.25         
 30 Natasha Lindor            12 Peru                  24-09.00  
      FOUL  24-09  FOUL         
 
Girls 1500 Meter Race Walk
================================================================
State Record: # 6:28.20  1998        Lisa Kutzing, Port Jefferson              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 JI Won Kang               12 Townsend Harris        7:04.41  
  2 Alexa Kluepfel            11 John Glenn             7:06.26  
  3 Maria Gorecki             11 Somers                 7:11.29  
  4 Melissa Tylock            10 Penfield               7:11.77  
  5 Rebekah Champlin          12 Marcus Whitman         7:12.18  
  6 Meghan Keetley            11 Pearl River            7:17.18  
  7 Allison McConville        11 Valley Str North       7:28.42  
  8 Sophia Mahin              11 Townsend Harris        7:30.54  
  9 Loren Lozano              11 Valley Central         7:33.21  
 10 Athena Blair              10 Cornwall               7:37.62  
 11 Kelsey Barrett            10 Lancaster              7:41.89  
 12 Monica LaBorde            11 Mercy                  7:46.85  
 13 Alexis VanOsdol           12 Elmira                 7:57.90  
 14 Katie Connors             12 Manhasset              7:58.79  
 15 Bridget O'Malley          12 Emma Willard           8:03.90  
 16 Meaghan Podlaski          10 Colonie                8:10.95  
 17 Celina Spitznogle         10 Will. East             8:12.03  
 18 Jackie Vaughan            11 Corning                8:31.91  
 -- Holly Lindoe              12 Sachem East                 DQ  
 -- Annica Penn               12 Westhampton                 DQ  

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 6/26: Pine Bush's Cain makes late switch
  • 6/25: Hameir Wright signs with Washington
  • 6/24: Comerford quits in Timon shakeup
  • 6/23: Numerous coaches, ADs on the move
  • 6/22: Nottingham senior lands BC full ride
  • 6/21: Ludden all-stater opts for prep school
  • 6/19: Tuohy, Watson complete N.Y. sweep
  • 6/18: 'Toga's Chmiel adds to N.Y. medal haul
  • 6/17: Lawson wins national 5,000 meters
  • 6/16: Fort Ann coach leaves after state title
  • 6/13: Monroe rolls to PSAL baseball crown
  • 6/12: Onteora's Lane wins Federation title
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com