New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls indoor track
2012 NYSPHSAA championships

At Cornell University


Event 1  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 8 Best Times
 Top 2 Plus Next 4 Best Times Advance From Semis To Final
State Record: #  7.76  2/27/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   639 Kailyn Arcury       12 Wmsvl. South              8.11Q  2 
  2   839 Brittney Webley     12 Uniondale                 8.15Q  3 
  3  1202 Akayla Anderson     11 Benjamin Cardozo          8.22Q  1 
  4   122 Lexus Harney        12 Mount Vernon              8.67Q  4 
  5  1310 Katie Cavanaugh     12 Kellenberg                8.26Q  1 
  6  1203 Sandreka Bancroft    9 Benjamin Cardozo          8.30Q  3 
  7  1309 Odrine Belot        12 Kellenberg                8.46Q  2 
  8   214 Jackie Kearney      12 Bethlehem                 8.75Q  4 
  9   131 Ashley Wiggins      10 New Rochelle              8.51q  3 
 10   822 Kristina Romano     12 MacArthur                 8.76q  2 
 11   913 Courtney Warden     10 Marlboro                  8.77q  2 
 12   837 Adrionna Powell-La  12 Uniondale                 8.82q  1 
 13   302 Paige Biviano       12 Cazenovia                 8.83q  3 
 14   215 Jaleah Owens         9 Burnt Hills               8.84q  2 
 15   924 Aliyah Matta        10 Newburgh                  8.84q  3 
 16  1237 Khadijah Cudjoe     12 Sheepshead Bay            8.87q  4 
 17   614 Cienna Simon        11 Jamestown                 8.88   1 
 18   401 Julia Knapp          9 BGA                       8.88   2 
 19   532 Samantha Turner     12 Red Jacket                8.94   1 
 20   307 Katie Osborne       12 Cicero-NS                 8.95   4 
 21  1403 Alyza Ngbokoli      11 Hackley                   8.96   1 
 22   140 Sarah Bowens        12 Suffern                   9.00   4 
 23  1118 Kayla Koelbel       12 Kings Park                9.02   3 
 24  1145 Jeana Esernio       12 Ward Melville             9.08   2 
 25   510 Christine Lyttle    11 Canandaigua               9.11   4 
 26   429 Arianna Scaptura    11 Horseheads                9.24   3 
 27   229 Dejana Harris       12 Guilderland               9.46   1 
 28  1010 Kylie Disotelle     12 Franklin Academy          9.58   4 
 29   729 Courtney Shaner     12 Ticonderoga              10.19   4 
 30   715 Sabrina Bruno        9 Saranac                  10.87   2 
 31  1411 Virginia Cook       10 Trinity                  11.91   3 
 
Event 1  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Top 2 Plus Next 4 Best Times Advance From Semis To Final
State Record: #  7.76  2/27/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1  1202 Akayla Anderson     11 Benjamin Cardozo          8.10Q  2 
  2   639 Kailyn Arcury       12 Wmsvl. South              8.13Q  1 
  3   839 Brittney Webley     12 Uniondale                 8.11Q  2 
  4  1310 Katie Cavanaugh     12 Kellenberg                8.20Q  1 
  5  1309 Odrine Belot        12 Kellenberg                8.32q  2 
  6  1203 Sandreka Bancroft    9 Benjamin Cardozo          8.33q  2 
  7   131 Ashley Wiggins      10 New Rochelle              8.42q  1 
  8   837 Adrionna Powell-La  12 Uniondale                 8.60q  1 
  9  1237 Khadijah Cudjoe     12 Sheepshead Bay            8.71   1 
 10   214 Jackie Kearney      12 Bethlehem                 8.73   1 
 11   215 Jaleah Owens         9 Burnt Hills               8.74   2 
 12   822 Kristina Romano     12 MacArthur                 8.74   2 
 13   302 Paige Biviano       12 Cazenovia                 8.80   1 
 14   122 Lexus Harney        12 Mount Vernon              8.84   1 
 15   913 Courtney Warden     10 Marlboro                  9.15   2 
 
Event 1  Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
 Top 2 Plus Next 4 Best Times Advance From Semis To Final
State Record: #  7.76  2/27/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1   639 Kailyn Arcury       12 Wmsvl. South              8.01  
  2  1202 Akayla Anderson     11 Benjamin Cardozo          8.06  
  3   839 Brittney Webley     12 Uniondale                 8.14  
  4  1309 Odrine Belot        12 Kellenberg                8.21  
  5  1310 Katie Cavanaugh     12 Kellenberg                8.23  
  6  1203 Sandreka Bancroft    9 Benjamin Cardozo          8.34  
  7   131 Ashley Wiggins      10 New Rochelle              8.44  
  8   837 Adrionna Powell-La  12 Uniondale                 8.60  
 
Event 2  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 8 Best Times
 Top 2 Plus Next 4 Best Times Advance From Semis To Final
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   639 Kailyn Arcury       12 Wmsvl. South              7.21Q  4 
  2  1211 Monique Green       12 Campus Magnet             7.23Q  3 
  3   803 Valencia Hannon     12 Elmont                    7.23Q  1 
  4   123 Robbi Rogers        11 Mount Vernon              7.32Q  2 
  5   630 Kala Allen          12 Wmsvl. East               7.27Q  1 
  6  1132 Sara Ronde          12 Northport                 7.29Q  4 
  7  1237 Khadijah Cudjoe     12 Sheepshead Bay            7.30Q  3 
  8   305 Ashley Winn         11 Cazenovia                 7.39Q  2 
  9  1113 Janel Francis       12 Copiague                  7.32q  4 
 10  1241 Kimberly Bailey     11 Taft                      7.33q  4 
 11  1304 Lauren Lyons         9 Card. Spellman            7.33q  4 
 12   516 Tanisha Love        11 Edison Tech               7.37q  1 
 13   518 Demonica Stanley     9 Edison Tech               7.43q  2 
 14   234 Ellery Bianco        9 Saratoga                  7.44q  3 
 15  1412 Zoe Jacobs          11 Trinity                   7.45q  1 
 16   139 Emily Polvere       10 Somers                    7.49q  3 
 17   138 Jillan Berger       12 Sleepy Hollow             7.50   2 
 18   207 Natasia Brown       11 Albany                    7.50   3 
 19  1327 Chynna-Monica Chun  12 St. Anthony's             7.52   3 
 20   622 Lauren Sullivan     11 Lancaster                 7.52   1 
 21   911 Destiny Johnson     12 Kingston                  7.53   1 
 22   929 Kalissa Caesar      11 Port Jervis               7.54   2 
 23   419 Taylor Pierson      12 Elmira                    7.55   2 
 24   541 Madeline Kopp       11 Spencerport               7.56   2 
 25  1111 Mallory Dugan       10 Commack                   7.56   4 
 26   423 Brittany Schutrum   11 Elmira Notre Dam          7.66   4 
 27   723 Nicky Trudeau       12 Saranac Lake              7.74   4 
 28   328 Ke'arra Allen        9 Nottingham                7.76   1 
 29   806 Shekinah Pettway    10 Friends Academy           7.80   3 
 30  1017 Maddie Dreschel      9 Potsdam                   7.86   3 
 31  1404 Charlotte Diamond   10 Nightingale Bmfd          8.08   1 
 32   718 Selena Baillargeon   9 Saranac Lake              8.31   2 
 
Event 2  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Top 2 Plus Next 4 Best Times Advance From Semis To Final
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1   803 Valencia Hannon     12 Elmont                    7.20Q  2 
  2   639 Kailyn Arcury       12 Wmsvl. South              7.22Q  1 
  3  1241 Kimberly Bailey     11 Taft                      7.21Q  2 
  4   630 Kala Allen          12 Wmsvl. East               7.28Q  1 
  5  1211 Monique Green       12 Campus Magnet             7.21q  2 
  6  1132 Sara Ronde          12 Northport                 7.27q  2 
  7   123 Robbi Rogers        11 Mount Vernon              7.31q  1 
  8  1237 Khadijah Cudjoe     12 Sheepshead Bay            7.33q  2 
  9  1113 Janel Francis       12 Copiague                  7.35   1 
 10  1304 Lauren Lyons         9 Card. Spellman            7.37   2 
 11   305 Ashley Winn         11 Cazenovia                 7.41   1 
 12   234 Ellery Bianco        9 Saratoga                  7.45   2 
 13   139 Emily Polvere       10 Somers                    7.47   1 
 14   516 Tanisha Love        11 Edison Tech               7.49   1 
 15  1412 Zoe Jacobs          11 Trinity                   7.52   2 
 16   518 Demonica Stanley     9 Edison Tech               7.68   1 
 
Event 2  Girls 55 Meter Dash
================================================================
 Top 2 Plus Next 4 Best Times Advance From Semis To Final
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1  1241 Kimberly Bailey     11 Taft                      7.15  
  2  1211 Monique Green       12 Campus Magnet             7.17  
  3   803 Valencia Hannon     12 Elmont                    7.22  
  4   123 Robbi Rogers        11 Mount Vernon              7.26  
  5   639 Kailyn Arcury       12 Wmsvl. South              7.27   7.263
  6  1132 Sara Ronde          12 Northport                 7.27   7.265
  7   630 Kala Allen          12 Wmsvl. East               7.27   7.269
  8  1237 Khadijah Cudjoe     12 Sheepshead Bay            7.33  
 
Event 3  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   222 Kyle Plante         12 Colonie                  38.56Q  2 
  2   630 Kala Allen          12 Wmsvl. East              39.81Q  4 
  3  1304 Lauren Lyons         9 Card. Spellman           40.59Q  1 
  4   541 Madeline Kopp       11 Spencerport              40.64Q  3 
  5   124 Tanaya Yarde        12 Mount Vernon             40.61q  4 
  6  1212 Shenika King        12 Canarsie Campus          40.86q  3 
  7  1213 Simone Grant        12 Columbus                 41.17q  2 
  8   909 Sara Flores         11 Kingston                 41.22q  2 
  9   840 Shanice Johnson     12 Valley Str North         41.32   1 
 10  1115 Kerri Graber        11 HHH West                 41.33   3 
 11   925 D'Yanna McCaskill   11 Newburgh                 41.58   4 
 12   305 Ashley Winn         11 Cazenovia                41.62   4 
 13   501 Camaria Long        12 Aquinas                  41.68   2 
 14   211 Blessing Uzoeshi    11 Albany                   41.69   1 
 15   818 Noveka McKay        12 Hempstead                42.04   4 
 16   301 Gina Carnovale      12 Baldwinsville            42.10   1 
 17   333 Emma Ford           11 Skaneateles              42.14   4 
 18  1412 Zoe Jacobs          11 Trinity                  42.17   3 
 19   420 Saige Thomas        12 Elmira                   42.41   3 
 20  1120 Alyssa Barthelmes   11 Lindenhurst              42.47   2 
 21   613 Chelsea Grupp       10 Holland                  42.93   1 
 22   115 Tiffany Vera        12 Lakeland/Panas           43.29   2 
 23   433 Sydney Chaffee      10 Norwich                  44.08   1 
 24   723 Nicky Trudeau       12 Saranac Lake             44.71   3 
 25  1003 Jaleigh Pier        12 Canton                   45.85   2 
 26   707 Ryanna Canet        11 Plattsburgh              47.19   4 
 27  1410 Jania Walker-Ander  11 Poly Prep                47.29   4 
 --  1331 Olicia Williams     12 St. Anthony's               FS   3 
 
Event 3  Girls 300 Meter Dash
================================================================
State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1   222 Kyle Plante         12 Colonie                  38.23  
  2   630 Kala Allen          12 Wmsvl. East              39.59  
  3  1212 Shenika King        12 Canarsie Campus          40.04  
  4   541 Madeline Kopp       11 Spencerport              40.27  
  5   124 Tanaya Yarde        12 Mount Vernon             40.32  
  6  1304 Lauren Lyons         9 Card. Spellman           40.40  
  7   909 Sara Flores         11 Kingston                 41.00  
  8  1213 Simone Grant        12 Columbus                 41.08  
 
Event 4  Girls 600 Meter Run
===================================================================
 2 Turn Stagger
State Record: # 1:29.65  2/10/2008   Phyllis Francis, Catherine McAuley        
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   809 Emma Gallagher       9 Garden City            1:32.37   4 
  2  1331 Olicia Williams     12 St. Anthony's          1:33.11   4 
  3  1104 Jessica Gelibert    12 Bay Shore              1:33.39   4 
  4   143 Erin Jaskot         10 Tappan Zee             1:35.03   4 
  5  1142 Shannon McDonnell   12 Shoreham W.R.          1:35.82   3 
  6   922 Christina Zelenoy   11 Monroe-Woodbury        1:36.22   4 
  7   135 Gabby Cuccia        12 RC Ketcham             1:36.43   4 
  8  1215 Brittney Adams      12 Dewitt Clinton         1:36.54   4 
  9  1320 Pariis Garcia       12 Notre Dame Acad.       1:37.65   3 
 10   811 Taylor Hennig       12 Garden City            1:37.78   3 
 11   321 Oreoluwa Akinpelu    9 Liverpool              1:37.93   2 
 12   802 Jillian Lee         11 Cold Spring Harb       1:38.35   3 
 13   201 Kaitlin Close        9 Holy Names             1:38.61   2 
 14  1210 Jhanee Sterrett     11 Boys and Girls         1:38.76   3 
 15   525 Maggie Pryslak      11 Mercy                  1:39.06   2 
 16   941 Kerry Connors       12 Washingtonville        1:39.20   3 
 17   243 Kayleigh Lavender   11 Shaker                 1:39.59   2 
 18   902 Jillian Decker       9 Cornwall               1:39.72   3 
 19   602 Emily Irish-Ryan    11 Amherst                1:39.98   2 
 20  1336 Chelsea Penn        12 St. John The Bap       1:40.16   2 
 21   314 Olivia Ryan          9 Fay.-Manlius           1:40.62   1 
 22  1236 Yazmin Wilsonjones  10 Port Richmond          1:40.78   4 
 23  1405 Sarah Van der Elst  12 Nightingale Bmfd       1:40.82   1 
 24   528 Ilana Schnaufer     11 Penfield               1:41.16   2 
 25   704 Ashley Leta         10 Peru                   1:41.17   1 
 26   612 Amanda Murray       12 Hamburg                1:41.68   1 
 27   128 Selena Marshall     12 New Rochelle           1:41.70   3 
 28  1001 Rebecca DelRossi    10 Canton                 1:42.19   1 
 29   442 Kaylee Uhl           9 Waverly                1:43.57   2 
 30   422 Mary Pelkowski      11 Elmira Notre Dam       1:44.16   1 
 31   728 Melissa Whyman      10 Seton Catholic         1:46.51   1 
 32  1014 Brianna Hayes       10 Norwood-Norfolk        1:55.07   1 
 
Event 5  Girls 1000 Meter Run
================================================================
 2 Turn Box
State Record: # 2:47.29  2/3/2012    Mary Cain, Bronxville                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   116 Anima Banks         12 Mamaroneck             2:49.84  
  2  1137 Rachel Paul         12 Sachem East            2:50.47  
  3   235 Taylor Driscoll     11 Saratoga               2:53.46  
  4   814 Emily O'Neill        8 Garden City            2:55.31  
  5   105 Meredith Rizzo      11 Bronxville             2:57.10  
  6   914 Amber Goodspeed     12 Middletown             2:57.52  
  7  1148 Jessica Ball        11 West Islip             3:00.30  
  8  1119 Kathleen Naeher     11 Kings Park             3:00.47  
  9   937 Katie FitzGerald    11 Warwick Valley         3:00.70  
 10   317 Hannah Smith        11 Fay.-Manlius           3:01.12  
 11   204 Leah Triller        10 Holy Names             3:01.47  
 12   132 Alexis Hatcher      12 North Rockland         3:01.55  
 13   327 Rachel Garn         10 Marcellus              3:01.77  
 14   545 Eileen O'Hara       11 Webster Thomas         3:02.42  
 15  1313 Jazmine Fray         9 Kellenberg             3:03.54  
 16   938 Darby Ginley        10 Warwick Valley         3:03.65  
 17   213 Danika Jensen       10 Bethlehem              3:03.91  
 18   609 Emily Krasinski     12 Frontier               3:03.99  
 19   534 Alana MacDonald     11 Rush Henrietta         3:04.14  
 20   704 Ashley Leta         10 Peru                   3:05.05  
 21  1330 Sloane Russ         12 St. Anthony's          3:05.23  
 22   413 Rachel Hutchinson   11 Dryden                 3:05.47  
 23  1209 Omawattie Singh     11 Boys and Girls         3:07.59  
 24   825 Shannon McBrien     12 Massapequa             3:07.81  
 25  1214 Corinne Birchard    11 Curtis                 3:08.47  
 26   626 Sharae Smith        12 Niagara Falls          3:09.88  
 27  1018 Christina Firl      11 Potsdam                3:13.67  
 28   440 Kristine Reed       12 Walton                 3:14.10  
 29  1413 Haley Keyko         12 Trinity                3:14.71  
 30  1409 Jessica Tregidgo    10 Poly Prep              3:16.10  
 --   714 Lexi Blockson        9 Saranac                    DNF  
 
Event 6  Girls 1500 Meter Run
================================================================
 1 Turn Box
State Record: # 4:22.1h  2/10/2002   Molly Huddle, Elmira Notre Dame           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   104 Mary Cain           10 Bronxville             4:24.25  
  2   831 Brianna Nerud       12 North Shore            4:29.21  
  3   202 Catherine Maloy     11 Holy Names             4:39.91  
  4   933 Holly Cavalluzzo    11 Valley Central         4:40.69  
  5  1208 Sabrina Southerlan  11 Benjamin Cardozo       4:43.94  
  6   926 Emily Waligurski    11 Onteora                4:44.53  
  7   126 Megan Young         11 Nanuet                 4:45.05  
  8  1124 Tiana Guevara       10 Miller Place           4:45.24  
  9   239 Estela Smith         9 Saratoga               4:47.19  
 10   527 Leila Mantilla      12 Penfield               4:47.37  
 11   805 Kelsey Margey       12 Friends Academy        4:48.72  
 12  1239 Christina Melian    12 Susan Wagner           4:50.54  
 13   203 Kaylee Scott         9 Holy Names             4:52.09  
 14  1318 Kerri Butler        12 Notre Dame Acad.       4:52.29  
 15   923 Gianna Frontera     10 Newburgh               4:54.25  
 16   101 Delphi Cleveland    11 Arlington              4:55.44  
 17   405 Katie Butler         9 Corning                4:56.06  
 18   336 Betsy Black         12 Westhill-Ludden        4:56.29  
 19  1005 Maria Ricalton       9 Canton                 4:56.43  
 20  1402 Isabeaux Mitton     11 Friends                4:56.90  
 21   544 Valerie Palermo     11 Web. Schroeder         4:58.98  
 22   607 Katelyn Tresino     12 Clarence               4:59.26  
 23  1406 Sasha Whittle       11 Nightingale Bmfd       5:00.27  
 24  1326 Paige Duca           9 Sacred Heart           5:00.44  
 25   309 Annika Avery         9 Fay.-Manlius           5:03.70  
 26   431 Elizabeth Jewiss    11 Marathon               5:06.11  
 27   708 Emma Deshaies       12 Plattsburgh            5:11.38  
 28  1146 Juliana Marcucci    12 Ward Melville          5:15.30  
 29   609 Emily Krasinski     12 Frontier               5:26.92  
 30   703 Taylor Durocher     10 Peru                   5:48.05  
 
Event 7  Girls 1500 Meter Race Walk
================================================================
 1 Turn Box
State Record: # 6:28.20  1998        Lisa Kutzing, Port Jefferson              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   813 Molly Josephs       12 Garden City            7:04.84  
  2  1149 Annica Penn         11 Westhampton            7:04.86  
  3  1135 Kelly Maranchuck    12 Sachem East            7:06.36  
  4  1243 Ji Won Kang         11 Townsend Harris        7:09.22  
  5   523 Rebekah Champlin    11 Marcus Whitman         7:15.15  
  6  1141 Katie Michta        10 Sachem North           7:18.60  
  7   133 Meghan Keetley      10 Pearl River            7:23.17  
  8   421 Alexis VanOsdol     11 Elmira                 7:33.68  
  9   529 Melissa Tylock       9 Penfield               7:35.10  
 10  1244 Sophia Mahin        10 Townsend Harris        7:36.98  
 11   930 Rachel Deppa        12 Sullivan West          7:41.45  
 12   134 Caitlin Lardaro     12 Pearl River            7:44.23  
 13  1238 Karen Zheng         12 Stuyvesant             7:46.33  
 14   841 Allison McConville  10 Valley Str North       7:48.33  
 15   412 Jackie Vaughan      10 Corning                7:51.00  
 16   530 Elizabeth Wilkins   11 Penfield               7:57.10  
 17   611 Maggie DeMarco      12 Grand Island           8:00.28  
 18   634 Lisa Kuhn           12 Wmsvl. North           8:01.20  
 19   943 Abi Roe             10 Washingtonville        8:16.42  
 20   225 Bridget O'Malley    11 Emma Willard           9:14.03  
 21   231 Shaunna Simmons     12 Lansingburgh          11:15.32  
 
Event 8  Girls 3000 Meter Run
================================================================
 2 Turn Box
State Record: # 9:18.36  3/13/2011   Aisling Cuffe, Cornwall                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1207 Alexis Panisse      12 Benjamin Cardozo       9:59.28  
  2   923 Gianna Frontera     10 Newburgh               9:59.34  
  3   313 Christie Rutledge   12 Fay.-Manlius          10:02.03  
  4   827 Elizabeth Caldwell  11 North Shore           10:07.33  
  5   828 Jessica Donohue     11 North Shore           10:07.35  
  6  1130 Brigid Brennan      10 Northport             10:13.68  
  7   512 Meghan McCormick    12 Canandaigua           10:15.86  
  8   236 Keelin Hollowood    11 Saratoga              10:16.47  
  9   526 Katie Lembo         10 Penfield              10:19.68  
 10   103 Ariana Bottalico    11 Brewster              10:21.96  
 11  1239 Christina Melian    12 Susan Wagner          10:24.91  
 12   228 Madeline Montague   11 Greenwich             10:25.02  
 13   511 Kathleen McCormick  12 Canandaigua           10:26.05  
 14   240 Katie Treichel      12 Saratoga              10:27.36  
 15  1402 Isabeaux Mitton     11 Friends               10:28.35  
 16  1004 Laura Pierce        10 Canton                10:30.83  
 17   142 Kate Zendell         9 Suffern               10:31.00  
 18   810 Stephanie Gerland    8 Garden City           10:41.61  
 19   606 Kaitlin McCadden    12 Clarence              10:44.53  
 20   114 Claire Gomba         9 John Jay E.F.         10:48.01  
 21  1329 Kerri-Anne Flynn    11 St. Anthony's         10:50.86  
 22  1147 Caroline O'Hea      12 Ward Melville         10:53.56  
 23  1311 Ashlin Conroy       12 Kellenberg            10:56.48  
 24   907 Ashley Wallace       9 Cornwall              11:00.18  
 25   337 Jessica Curry       12 Westhill-Ludden       11:00.30  
 26   603 Emily Garrett       10 Clarence              11:07.32  
 27  1401 Caroline Wagner     10 Conv. of the SH       11:10.50  
 28   436 Taylor Hitchcock     8 Oneonta               11:10.97  
 29   438 Kaitlin Shippy      12 Trumansburg           11:15.60  
 30   724 Margaret Champagne   8 Seton Catholic        11:22.26  
 31   702 Cheyenne Dobozy      9 Peru                  11:45.90  
 --  1016 Madi Dow             9 Potsdam                    DNF  
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
 3 Turn Stagger
State Record: # 1:37.73  2/5/2011    Medgar Evers                              
                         S.Daphness,S.Fargiharson,K.Baird, N.Moise-Joesph  
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mount Vernon                                        1:44.06Q  2 
     1) 124 Tanaya Yarde 12             2) 123 Robbi Rogers 11            
     3) 120 Shanice Cameron 12          4) 122 Lexus Harney 12            
  2 North Babylon                                       1:46.89Q  1 
     1) 1125 Alena Gannon 11            2) 1126 Shiloe Gardner 9          
     3) 1128 Ashley Mandat 11           4) 1129 Tori Thompson 12          
  3 Edison Tech                                         1:45.25Q  2 
     1) 516 Tanisha Love 11             2) 517 Nyasia Mercado 10          
     3) 514 Billie Carroll 12           4) 518 Demonica Stanley 9         
  4 Liverpool                                           1:47.10Q  1 
     1) 321 Oreoluwa Akinpelu 9         2) 322 Tammy Brodie 11            
     3) 325 Catherine Rowell 11         4) 326 Connie Torres 12           
  5 Albany                                              1:46.74q  2 
     1) 211 Blessing Uzoeshi 11         2) 208 Quimoni Chandler 11        
     3) 210 Kyniqua Marable 12          4) 207 Natasia Brown 11           
  6 Cornwall                                            1:47.13q  2 
     1) 901 Brittany Bryant 12          2) 902 Jillian Decker 9           
     3) 903 Olivia Jebb 12              4) 905 Elena Rudy 11              
  7 Uniondale                                           1:47.81q  1 
     1) 834 Timaya Forehand 11          2) 836 Crystal Green 9            
     3) 838 Kadesha Roberts 11          4) 837 Adrionna Powell-Lawrence 12
  8 Medgar Evers                                        1:48.71q  1 
     1) 1228 Sabrina Joseph 11          2) 1224 Martina Brown 9           
     3) 1232 Ashley Tasher 10           4) 1226 Kimberly Campbell 11      
  9 Elmira                                              1:48.89   1 
     1) 419 Taylor Pierson 12           2) 418 Meg Knuth 10               
     3) 417 Amari Hadlock 9             4) 420 Saige Thomas 12            
 10 Lancaster                                           1:50.19   2 
     1) 622 Lauren Sullivan 11          2) 619 Ashley Grazen 8            
     3) 617 Tiffany Cycon 9             4) 621 Allie Mazur 9              
 11 Kellenberg Memorial                                 1:52.51   2 
     1) 1310 Katie Cavanaugh 12         2) 1306 Kelcey Batzer 12          
     3) 1312 Danielle Correia 10        4) 1317 Carly Montgomery 11       
 12 Potsdam                                             1:56.55   1 
     1) 1017 Maddie Dreschel 9          2) 1018 Christina Firl 11         
     3) 1016 Madi Dow 9                 4) 1015 Kalli Bartlett 9          
 13 Saranac Lake                                        1:57.36   1 
     1) 723 Nicky Trudeau 12            2) 722 Vanessa Salamy 11          
     3) 718 Selena Baillargeon 9        4) 719 Chelsea LaFountain 12      
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
 3 Turn Stagger
State Record: # 1:37.73  2/5/2011    Medgar Evers                              
                         S.Daphness,S.Fargiharson,K.Baird, N.Moise-Joesph  
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Mount Vernon                                        1:43.51  
     1) 124 Tanaya Yarde 12             2) 123 Robbi Rogers 11            
     3) 120 Shanice Cameron 12          4) 122 Lexus Harney 12            
  2 Edison Tech                                         1:44.42  
     1) 516 Tanisha Love 11             2) 517 Nyasia Mercado 10          
     3) 514 Billie Carroll 12           4) 518 Demonica Stanley 9         
  3 Uniondale                                           1:44.88  
     1) 834 Timaya Forehand 11          2) 836 Crystal Green 9            
     3) 839 Brittney Webley 12          4) 837 Adrionna Powell-Lawrence 12
  4 Albany                                              1:45.74  
     1) 211 Blessing Uzoeshi 11         2) 208 Quimoni Chandler 11        
     3) 210 Kyniqua Marable 12          4) 207 Natasia Brown 11           
  5 Liverpool                                           1:46.97  
     1) 321 Oreoluwa Akinpelu 9         2) 322 Tammy Brodie 11            
     3) 325 Catherine Rowell 11         4) 326 Connie Torres 12           
  6 North Babylon                                       1:47.31  
     1) 1125 Alena Gannon 11            2) 1126 Shiloe Gardner 9          
     3) 1128 Ashley Mandat 11           4) 1129 Tori Thompson 12          
  7 Cornwall                                            1:48.03  
     1) 901 Brittany Bryant 12          2) 902 Jillian Decker 9           
     3) 903 Olivia Jebb 12              4) 905 Elena Rudy 11              
  8 Medgar Evers                                        1:50.42  
     1) 1228 Sabrina Joseph 11          2) 1224 Martina Brown 9           
     3) 1230 Imani McDaniels-James 9    4) 1226 Kimberly Campbell 11      
 
Event 10  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
 2 Turn
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Fayetteville-Manlius                                4:00.42Q  2 
     1) 315 Marri Ryu 11                2) 318 Natalie Zazzara 10         
     3) 310 Katie Brislin 11            4) 312 Heather Martin 12          
  2 Garden City                                         4:03.19Q  1 
     1) 815 Katie O'Neill 10            2) 812 Laura Jaeger 10            
     3) 816 Alexis Yeboah-Kodie 12      4) 808 Jenna DeAngelo 12          
  3 Medgar Evers                                        4:03.42Q  2 
     1) 1227 Odessa Fernandes 11        2) 1231 Kenisha Pugh 10           
     3) 1223 Kadecia Baird 11           4) 1225 Janai Cameron 9           
  4 Colonie                                             4:03.82Q  1 
     1) 217 Alicia Bousa 11             2) 218 Andrea Guidarelli 12       
     3) 219 Kirsten Kaminski 9          4) 221 Mikeisha Kelly 9           
  5 Kellenberg Memorial                                 4:06.11q  1 
     1) 1307 Jasmine Belcher 12         2) 1313 Jazmine Fray 9            
     3) 1308 Melany Belot 10            4) 1309 Odrine Belot 12           
  6 Williamsville North                                 4:11.99q  2 
     1) 635 Sarah Loud 12               2) 631 Rachel Dorogi 12           
     3) 637 Joy Nyaanga 11              4) 632 Madeline Hammer 10         
  7 Harrison                                            4:12.54q  2 
     1) 109 Hannah Hochman 11           2) 112 Sam Shopovick 10           
     3) 108 Ashley DelliPaoli 11        4) 110 Rula Samad 10              
  8 Bay Shore                                           4:13.01q  1 
     1) 1101 Jacqueline Anderson 10     2) 1107 Danielle Rowe 12          
     3) 1105 Nia McCaslin 9             4) 1103 Cynthia Del Core 11       
  9 Monroe-Woodbury                                     4:13.13   2 
     1) 919 Morgan Menzzasalma 9        2) 920 Spencer Pavia 9            
     3) 916 Jennifer Boyle 12           4) 917 Dayzondra Gonzalez 11      
 10 Rush Henrietta                                      4:13.40   1 
     1) 540 Emily Zeafla 10             2) 539 Ceara Watson 9             
     3) 535 Elvira Martinez 10          4) 536 Tatiana Quinn 11           
 11 Horseheads                                          4:17.45   2 
     1) 430 Elizabeth Wall 11           2) 429 Arianna Scaptura 11        
     3) 426 Jasmine Green 12            4) 424 Rebecca Briggs 10          
 12 Plattsburgh                                         4:37.61   1 
     1) 708 Emma Deshaies 12            2) 707 Ryanna Canet 11            
     3) 712 Aderienne Nye 10            4) 709 Anna Hewitt 10             
 
Event 10  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
 2 Turn
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Garden City                                         3:55.73  
     1) 815 Katie O'Neill 10            2) 812 Laura Jaeger 10            
     3) 816 Alexis Yeboah-Kodie 12      4) 808 Jenna DeAngelo 12          
  2 Bay Shore                                           3:59.08  
     1) 1101 Jacqueline Anderson 10     2) 1107 Danielle Rowe 12          
     3) 1105 Nia McCaslin 9             4) 1103 Cynthia Del Core 11       
  3 Kellenberg Memorial                                 4:02.79  
     1) 1307 Jasmine Belcher 12         2) 1313 Jazmine Fray 9            
     3) 1308 Melany Belot 10            4) 1309 Odrine Belot 12           
  4 Fayetteville-Manlius                                4:06.82  
     1) 315 Marri Ryu 11                2) 318 Natalie Zazzara 10         
     3) 310 Katie Brislin 11            4) 312 Heather Martin 12          
  5 Colonie                                             4:07.18  
     1) 217 Alicia Bousa 11             2) 218 Andrea Guidarelli 12       
     3) 219 Kirsten Kaminski 9          4) 221 Mikeisha Kelly 9           
  6 Williamsville North                                 4:13.77  
     1) 635 Sarah Loud 12               2) 631 Rachel Dorogi 12           
     3) 637 Joy Nyaanga 11              4) 632 Madeline Hammer 10         
  7 Harrison                                            4:21.00  
     1) 109 Hannah Hochman 11           2) 112 Sam Shopovick 10           
     3) 108 Ashley DelliPaoli 11        4) 110 Rula Samad 10              
 -- Medgar Evers                                             DQ   
     1) 1227 Odessa Fernandes 11        2) 1231 Kenisha Pugh 10           
     3) 1223 Kadecia Baird 11           4) 1225 Janai Cameron 9           
 
Event 11  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
 2 Turn Box
State Record: # 8:53.67  3/1/2001    Boys & Girls                              
              A Vargas, K Fernandez, M Francis, S.A. Livingston 
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Fayetteville-Manlius                                9:08.77  
     1) 311 Jillian Fanning 11          2) 316 Katie Sischo 12            
     3) 312 Heather Martin 12           4) 310 Katie Brislin 11           
  2 Sachem East                                         9:24.24  
     1) 1136 Melanie Notarstefano 12    2) 1138 Laurie Semetsis 11        
     3) 1139 Nicole Silvestre 10        4) 1137 Rachel Paul 12            
  3 Mamaroneck                                          9:29.17  
     1) 116 Anima Banks 12              2) 118 Leonie Rauls 8             
     3) 117 Katie Devore 10             4) 119 Shari Rauls 8              
  4 Warwick Valley                                      9:30.42  
     1) 939 Megan Reilly 8              2) 935 Charlotte Brunjes 12       
     3) 937 Katie FitzGerald 11         4) 938 Darby Ginley 10            
  5 Saratoga                                            9:30.62  
     1) 240 Katie Treichel 12           2) 237 Margaret MacDonald 12      
     3) 235 Taylor Driscoll 11          4) 239 Estela Smith 9             
  6 Benjamin Cardozo                                    9:38.09  
     1) 1207 Alexis Panisse 12          2) 1208 Sabrina Southerland 11    
     3) 1205 Yerin Kim 10               4) 1206 Kesha Medas King 11       
  7 Notre Dame Academy                                  9:41.22  
     1) 1321 Katherine Henri 12         2) 1322 Alexa Roda 10             
     3) 1323 Stephanie Van Pelt 12      4) 1318 Kerri Butler 12           
  8 Canandaigua                                         9:41.39  
     1) 512 Meghan McCormick 12         2) 511 Kathleen McCormick 12      
     3) 509 Lauren D'Amore 11           4) 508 Kendall D'Amore 11         
  9 North Shore                                         9:44.17  
     1) 827 Elizabeth Caldwell 11       2) 828 Jessica Donohue 11         
     3) 829 Lea Farrell 10              4) 831 Brianna Nerud 12           
 10 Clarence                                            9:53.02  
     1) 606 Kaitlin McCadden 12         2) 605 Jacqueline Huben 12        
     3) 603 Emily Garrett 10            4) 607 Katelyn Tresino 12         
 11 Corning                                            10:09.34  
     1) 408 Laura Demartino 12          2) 410 Liza Gerwig 12             
     3) 407 Michelle Crook 10           4) 405 Katie Butler 9             
 12 Franklin Academy                                   10:37.23  
     1) 1008 Morgan Bronner 10          2) 1012 Carrie Pomainville 10     
     3) 1007 Rebekkah Bond 10           4) 1009 Justina Cositore 12       
 13 Seton Catholic                                     10:58.50  
     1) 728 Melissa Whyman 10           2) 724 Margaret Champagne 8       
     3) 726 Pheobe Christopher 8        4) 727 Maddy Munn 8               
 
Event 12  Girls Intersectional Medley
================================================================
 2 Turn Box
 Meet Record: * 10:13.33  2004        Section 2                                
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Section 2                                          10:16.68  
     1) 216 Schuyler Pruyn 11           2) 242 Kristen Hayes 12           
     3) 232 Kaleigh Higgins 12          4) 246 Caroline Hampton 11        
  2 Section 8                                          10:22.36  
     1) 833 Kathleen Kennedy 12         2) 807 Candace Taylor 10          
     3) 820 Kristina Cioro 12           4) 826 Catherine Young 12         
  3 Section 11                                         10:25.62  
     1) 1123 Talia Guevara 10           2) 1114 Ashley West 12            
     3) 1116 Sarah Hardie 10            4) 1122 Sasa Vann 12              
  4 Section 9                                          10:28.88  
     1) 942 Lauren Hehir 12             2) 915 Jenn Peters 11             
     3) 910 Kayley Jansen 10            4) 921 Meaghan Ventarola 12       
  5 Section 1                                          10:35.44  
     1) 125 Deana Felicissimo 12        2) 141 Kameron McIntosh 7         
     3) 145 Shannon Teevens 12          4) 136 Natalie Tanner 10          
  6 Section 3                                          10:35.72  
     1) 303 Caroline Marshall 12        2) 304 Jillian Vogl 12            
     3) 335 Kelly Powell 12             4) 331 Madeline Adams 10          
  7 CHSAA                                              10:41.81  
     1) 1332 Delany Worth 10            2) 1328 Megan Fiedler 11          
     3) 1324 Bridget Krumholz 12        4) 1325 Rosalie Caracciolo 11     
  8 Section 5                                          10:50.46  
     1) 505 Autumn Albrecht 9           2) 546 Georgia Tuttle 11          
     3) 504 Miranda Gilbert-Smalt 8     4) 543 Breonica Smith 12          
  9 PSAL                                               10:50.53  
     1) 1221 Meredith Hansalik 11       2) 1201 Josephine Watson 12       
     3) 1217 Marlena Wright 12          4) 1234 Amanda Delacruz 11        
 10 Section 4                                          11:04.16  
     1) 423 Brittany Schutrum 11        2) 434 Sarah Spittler 12          
     3) 403 Abbie Bideaux 11            4) 404 Nicole Madden 12           
 11 Section 6                                          11:10.58  
     1) 629 Brianna Colello 11          2) 627 Kelly Nichols 9            
     3) 615 Olivia Zabrodsky 11         4) 640 Carolyn Hopkins 10         
 
Event 13  Girls High Jump
================================================================
 Progression: 4-6, 4-9  5-0, 5-2, 5-4, 5-5, Up 1 Inch
State Record: #  6-01  3/7/1987    Alison Smith, Clarence                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   628 Stephanie Izard     12 Sweet Home             5-06.00  
  2   538 Victoria Shaffer    12 Rush Henrietta         5-05.00  
  2   601 Ashley Peterson     12 Al-Limestone           5-05.00  
  4   928 Meredith Przybocki  11 Pine Bush              5-05.00  
  4   524 Mackenzie Sturtz    11 Marion                 5-05.00  
  6   329 Dana Husband        11 Rome Free Acad.        5-05.00  
  7  1117 Kaitlin Whitehorn   12 John Glenn             5-02.00  
  7   804 Christina Vargas    11 Farmingdale            5-02.00  
  7   137 Lilliam Foote       11 Scarsdale              5-02.00  
  7   320 Maggie Fuller       12 Jamesville-Dew.        5-02.00  
  7   241 Isabella Borini     11 Schalmont              5-02.00  
  7   519 Amanda Burkey       11 Fairport               5-02.00  
 13   212 Anna Bertrand       11 Ballston Spa           5-02.00  
 14  1144 Jackie Crunden      11 Walt Whitman           5-02.00  
 14   633 Laura Hudson        10 Wmsvl. North           5-02.00  
 14   307 Katie Osborne       12 Cicero-NS              5-02.00  
 17   144 Jessica Grant       12 Valhalla               5-02.00  
 18   934 Jessica Armand      10 Warwick Valley         5-02.00  
 19  1334 Elizabeth Kalvoda   12 St. Francis Prep       5-00.00  
 19   113 Helene Hall         10 Irvington              5-00.00  
 19  1108 Erica Silhan        10 Bay Shore              5-00.00  
 22   842 Ariel Fieldman      12 Wheatley               5-00.00  
 23  1301 Ashley Mayer        12 Arch. Molloy           5-00.00  
 23   705 Lea Perry           10 Peru                   5-00.00  
 23   821 Kelly Clifford      12 MacArthur              5-00.00  
 26  1220 Treasure Glymph     12 Harry S. Truman        4-09.00  
 27   425 Megan Casler        11 Horseheads             4-09.00  
 28  1021 Hannah Klossner     11 Tupper Lake            4-09.00  
 29  1218 Zerah Theodore      12 Lane Campus            4-06.00  
 30  1020 Tiffani Love        11 Potsdam                4-06.00  
 31   435 Theresa DiMartin    12 Oneonta                4-06.00  
 --   701 Leann Cook          12 Ausable Valley              NH  
 
Event 14  Girls Pole Vault
================================================================
 Progression: 7-6, 8-03, 9-0, 9-9, 10-6, 11-0, Up 3 Inches
State Record: # 14-02  3/13/2005   Mary Saxer, Lancaster                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   248 Maddesen Weekes     12 Shenendehowa          11-09.00  
  2   223 Kara Snyder          9 Colonie               11-06.00  
  3   542 Karmen Auble        10 Warsaw                11-03.00  
  4   616 Taylor Bates        12 Lake Shore            11-03.00  
  5   402 Alexis Bartholomew  12 Binghamton            11-00.00  
  6  1335 Emma Cleary         12 St. John The Bap      11-00.00  
  7   623 Jennifer Thill      11 Lancaster             11-00.00  
  8   414 Alex Seymour        12 Dryden                10-06.00  
  9   332 Kaela Fiutak        12 Skaneateles           10-06.00  
 10  1112 Brianna Cristiano   12 Connetquot            10-06.00  
 10   636 Ashley Materise     12 Wmsvl. North          10-06.00  
 12   106 Sarah Haley         11 Dover                  9-09.00  
 12  1133 Stephanie Curtin     9 Sachem East            9-09.00  
 12   230 Kendra Lizotte      11 Guilderland            9-09.00  
 15   908 Breanna Brucher     12 Eldred                 9-09.00  
 16   822 Kristina Romano     12 MacArthur              9-09.00  
 17   503 Ireland Armstrong   11 Bath-Haverling         9-09.00  
 18   319 Danielle Doss       12 Jamesville-Dew.        9-09.00  
 19   824 Julia Batista       12 Massapequa             9-00.00  
 19   912 Amanda Bertholf     12 Liberty                9-00.00  
 21  1301 Ashley Mayer        12 Arch. Molloy           8-03.00  
 22   129 Johari Privott-Yei  11 New Rochelle           8-03.00  
 --  1222 Jessica Szela       10 McKee/SI Tech               NH  
 --   522 Gabrielle Sherwood  12 Livonia                     NH  
 --  1219 Dina Gutierrez      12 Grover Cleveland            NH  
 
Event 15  Girls Long Jump
================================================================
 8 Advance To Finals
 Fights: 1 & 2: Inside Pit
 Flights 3 & 4:  Outside Pit
State Record: # 21-01.25  3/1/1997    Keyon Soley, Uniondale                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   625 Mikayla Pearce      12 Maryvale              19-00.50  
      18-07.75  FOUL  18-03  18-10.50  19-00.50  18-11.25
  2  1113 Janel Francis       12 Copiague              18-02.75  
      17-04.50  18-00.25  18-02.75  17-07.50  16-00  17-11.75
  3  1132 Sara Ronde          12 Northport             18-00.75  
      17-01  FOUL  18-00.75  17-07.50  18-00  FOUL
  4   608 McKyla Brooks        9 Frontier              17-11.25  
      17-11.25  17-08  16-11.50  16-05.50  FOUL  16-05.25
  5   903 Olivia Jebb         12 Cornwall              17-08.75  
      FOUL  16-11.25  17-08.75  15-08.75  FOUL  15-02.75
  6   628 Stephanie Izard     12 Sweet Home            17-07.75  
      17-00  17-05.75  17-07.75  16-05  17-03.25  16-01.50
  7   901 Brittany Bryant     12 Cornwall              17-06.25  
      16-11.75  FOUL  17-06.25  17-05.50  17-06  16-11
  8   140 Sarah Bowens        12 Suffern               17-04.50  
      17-01.25  17-04.50  FOUL  FOUL  16-10  16-10.25
  9   419 Taylor Pierson      12 Elmira                17-04.50  
      17-04.50  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  16-11
 10   244 Emma Torncello      12 Shaker                17-02.75  
      16-10  16-08.25  17-02.75            
 11   226 Molly Shapiro       12 Emma Willard          17-01.50  
      17-01.50  16-08.50  16-10.75            
 12   220 Cassidy Keane       12 Colonie               16-07.25  
      16-02.25  FOUL  16-07.25            
 13   521 Amanda Entress      12 Gates-Chili           16-05.25  
      15-02.50  16-05.25  16-04            
 14  1333 Jalilissa Marcus    11 St. Edmund's          16-05.00  
      FOUL  15-00.50  16-05            
 15   138 Jillan Berger       12 Sleepy Hollow         16-02.00  
      FOUL  16-02  FOUL            
 16   801 Kaitlyn Kieser      12 Clarke                16-01.75  
      16-01.75  FOUL  16-00.75         
 17   307 Katie Osborne       12 Cicero-NS             16-01.00  
      13-00  14-10  16-01            
 18  1242 Jonelle Campbell    11 Taft                  16-00.00  
      16-00  13-09  FOUL            
 19   819 Carrie Feltkamp     12 Lynbrook              15-11.75  
      15-09.75  15-11.75  15-10.50            
 20   334 Sarah Wiatr         12 West Canada           15-10.75  
      15-00.50  15-10.75  15-10.75            
 21   520 Janessa Mathews     12 Fairport              15-08.75  
      14-10  15-04  15-08.75            
 22  1143 Tristan Bevans      11 Smithtown East        15-07.75  
      14-01.75  13-00.75  15-07.75            
 23   441 Sabrina Emms        12 Waverly               15-06.75  
      15-04.50  14-08.75  15-06.75            
 24  1232 Ashley Tasher       10 Medgar Evers          15-03.50  
      15-03.50  14-10.25  PASS            
 25   710 Brooke Knight       10 Plattsburgh           14-06.00  
      13-01.50  14-00.75  14-06            
 26  1407 Annika Anderson      8 Poly Prep             14-04.50  
      14-04.50  FOUL  FOUL            
 27   716 Kayla Byerley        9 Saranac               13-05.25  
      13-05.25  13-04.25  12-06.25            
 
Event 16  Girls Triple Jump
================================================================
 8 Advance To Finals
 Fights 1 & 2: Inside Pit
 Flights 3 & 4:  Outside Pit
State Record: # 41-08.50  3/11/2001   Shenae Dawkins, New Rochelle             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1309 Odrine Belot        12 Kellenberg            39-01.25  
      36-08.75  37-10.25  37-01.75  39-01.25  37-10.75  38-07.75
  2   226 Molly Shapiro       12 Emma Willard          39-00.25  
      37-11  37-07.25  FOUL  37-00.50  38-00.25  39-00.25
  3   138 Jillan Berger       12 Sleepy Hollow         37-03.00  
      35-11.75  34-11.75  36-04.25  36-02.75  35-04  37-03
  4   625 Mikayla Pearce      12 Maryvale              37-02.75  
      FOUL  FOUL  36-08.50  37-02  37-02.75  36-01.50
  5   247 Sarah Osaheni       11 Shenendehowa          37-02.00  
      36-08.75  FOUL  FOUL  FOUL  35-01.25  37-02
  6   835 Tawanda Francis     12 Uniondale             37-00.75  
      FOUL  36-09.50  37-00.75  35-07  36-03  36-01.25
  7   531 Eleonore Grant      12 Red Creek             36-11.50  
      FOUL  36-00.50  36-11.50  36-10  36-06  35-06
  8   903 Olivia Jebb         12 Cornwall              36-08.75  
      36-04.50  35-06.75  34-00.75  36-03.75  35-05  36-08.75
  9  1213 Simone Grant        12 Columbus              36-03.75  
      35-07  35-03.50  36-03.75            
 10   334 Sarah Wiatr         12 West Canada           36-02.25  
      35-08.75  36-02.25  FOUL            
 11   140 Sarah Bowens        12 Suffern               35-08.50  
      FOUL  FOUL  35-08.50            
 12   411 Hailey Smith        12 Corning               35-04.75  
      35-04.75  33-11.50  34-01.50            
 13  1109 Anisa Toppin        10 Bay Shore             35-04.50  
      FOUL  35-04.50  34-07.50            
 14   901 Brittany Bryant     12 Cornwall              35-04.50  
      FOUL  35-04.50  33-11.75            
 15  1106 Kelsey Palomino     11 Bay Shore             35-03.25  
      31-03  35-03.25  35-03            
 16  1131 Hannah Helrich      11 Northport             35-02.50  
      34-04.50  35-02.50  34-11.25            
 17   514 Billie Carroll      12 Edison Tech           35-01.00  
      33-02.75  34-10.75  35-01            
 18   432 Erica Carney        11 Newfield              34-07.25  
      33-06.50  34-03.25  34-07.25            
 19  1235 Katiana Hill        11 Port Richmond         34-06.00  
      34-06  33-07.75  33-08.25            
 20   245 Emily VanDenburgh   12 Shaker                34-03.50  
      34-03.50  34-00.50  FOUL            
 21   821 Kelly Clifford      12 MacArthur             33-04.50  
      FOUL  33-04.50  33-04.50            
 22   306 Jade Jenkins        11 Cicero-NS             32-08.75  
      31-11.25  32-08.75  31-09.75            
 23  1002 Jen Lomaki          12 Canton                31-08.50  
      FOUL  31-08.50  30-10.50            
 24  1408 Madeline Bell       11 Poly Prep             31-06.00  
      31-06  FOUL  FOUL            
 25  1022 Samantha Ormsby     11 Tupper Lake           31-03.50  
      FOUL  31-02.25  31-03.50            
 26   713 Khila Pecoraro      10 Plattsburgh           30-07.75  
      FOUL  30-07.75  30-04            
 26  1403 Alyza Ngbokoli      11 Hackley               30-07.75  
      30-07.75  FOUL  29-05.25            
 28   716 Kayla Byerley        9 Saranac               29-10.50  
      28-09  28-05.50  29-10.50            
 --   608 McKyla Brooks        9 Frontier                  FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Event 17  Girls Shot Put
================================================================
 8 Advance To Finals
State Record: # 50-06  2/13/2010   Melissa Kurzdorfer, Lancaster               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1303 Adrienne Alexander  12 Bishop Loughlin       42-08.00  
      41-07.50  41-10.50  FOUL  39-10  42-04.50  42-08
  2  1121 Adaora Nwodili      12 Longwood              42-03.50  
      40-05.50  FOUL  40-06.25  39-02.25  40-06  42-03.50
  3   502 Erica Williams      12 Batavia               41-03.50  
      38-01.75  38-10  41-03.50  FOUL  39-10  39-03.50
  4  1110 Jordan Collins      12 Bayport/Blue Pt.      40-08.00  
      37-07.25  37-00  34-09.50  40-08  36-09.50  38-00.75
  5   620 McKenzie Keuhlewin  10 Lancaster             39-05.25  
      39-05.25  38-06  FOUL  37-07.75  39-03.75  38-09.75
  6   249 Caysie Capano       12 Troy                  39-03.75  
      38-01.50  37-10.50  37-11.75  37-09.50  39-02.50  39-03.75
  7   102 Domonique Peterson  12 Beacon                39-00.00  
      39-00  FOUL  35-11  38-04  FOUL  37-07.50
  8   227 Liz Hogan           12 Gloversville          36-10.50  
      35-01.50  36-02  36-10.50  35-01.75  34-06  36-03.75
  9   817 Jocelyn Harris      12 Great Neck South      36-08.50  
      35-05.50  36-08.50  34-09.75           
 10   823 Tara Belinsky       10 Manhasset             36-06.25  
      36-06.25  34-11.75  36-01.50           
 11  1314 Natalie Jean        11 Kellenberg            36-02.75  
      33-09.50  36-02.75  33-00.75           
 12   127 Briyah Brown        11 New Rochelle          36-00.50  
      33-05  36-00.50  FOUL           
 13   610 Brenda Perrella     10 Frontier              35-04.75  
      FOUL  32-07  35-04.75           
 14   904 Katherine Mollahan  11 Cornwall              35-03.50  
      35-03.50  33-11  34-04.25           
 15   308 Mariah Thomson      12 Cicero-NS             34-07.25  
      33-08.50  34-07.25  FOUL           
 16   931 Dominique Darby     12 Tri-Valley            34-06.25  
      33-02  34-06.25  34-01           
 17   717 Tori Phaneuf        11 Saranac               33-11.00  
      33-11  FOUL  33-08           
 18  1216 Desiree Gordon      11 Dewitt Clinton        33-06.00  
      33-06  32-11  29-10           
 19   439 Kanyon Merriwether  12 Vestal                33-05.00  
      31-10.25  31-08  33-05           
 20   537 Ayanna Sanchez-Jon  12 Rush Henrietta        32-07.00  
      FOUL  32-07  31-06           
 21   437 Asia Revis          12 Sidney                32-01.75  
      32-01.75  31-00  31-07.25           
 22  1240 Elaine Minew        10 Susan Wagner          31-09.50  
      30-07.25  31-02.75  31-09.50           
 23   711 Jackie Moore        12 Plattsburgh           30-08.00  
      28-05  27-07.75  30-08           
 24   330 Mariah Mays          9 Rome Free Acad.       29-10.75  
      FOUL  29-10.75  FOUL           
 25  1013 Beth Kolodgy        11 Indian River          27-00.25  
      23-09.50  26-09.75  27-00.25           
 26  1023 Stacey Pavlus       12 Tupper Lake           24-10.00  
      24-10  24-03.75  24-06.50         
  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 9/23: Pittsford downs Victor in football
  • 9/23: Sec. 5 soph already at 144 career goals
  • 9/22: Schalmont girls win, improve to 9-0
  • 9/21: Lake George boys defeat Fort Ann
  • 9/20: F-M, Scarsdale score soccer upsets
  • 9/19: Victor upsets Churchville in soccer
  • 9/17: 3 schools sweep on state XC course
  • 9/17: Mourning RB shines for Centereach
  • 9/16: Sec. 1 school forfeits homecoming game
  • 9/16: Ossining coach's gamble pays off
  • 9/15: Tupper Lake calls off Week 3 game
  • 9/15: Commack boys topple No.1 Brentwood
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com