New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls indoor track
2011 NYSPHSAA championships

At Cornell University

 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Victoria Alexander        12 Beacon                    7.08Q  5 
  2 Klarissa Ricks            12 Holy Names                7.10Q  2 
  3 Valencia Hannon           11 Elmont                    7.16Q  3 
  4 Essence Rogers            12 Bay Shore                 7.30Q  1 
  5 Emily Easton              12 Manhasset                 7.31Q  4 
  6 Olivia Hallstein          12 Longwood                  7.23Q  3 
  7 Sheniece Daphness         12 Medgar Evers              7.25Q  5 
  8 Kailyn Arcury             11 Wmsville South            7.26Q  2 
  9 Katie Woodford            12 BGA-Oxford                7.33Q  4 
 10 Sabrina Cammock           12 Mary Louis                7.43Q  1  7.427
 11 Lindsey Seymour           12 Elmira                    7.24q  3 
 12 Emily Taussig             12 St. Anthony's             7.32q  2 
 13 Jessica Dunnigan          12 Liberty                   7.38q  5 
 14 Janel Francis             11 Copiague                  7.39q  5 
 15 Alicia Donaldson           9 New Rochelle              7.41q  2 
 16 Ashley Brooks             12 Edison Tech               7.42q  3 
 17 Robbi Rogers              10 Mount Vernon              7.43   4  7.423
 18 Casey Lee                 10 Maine-Endwell             7.44   1 
 19 Tanisha Love              10 Edison Tech               7.45   5 
 20 Kalissa Caeser            10 Port Jervis               7.52   4  7.515
 21 Gabrielle Barbour         12 St. Anthony's             7.52   3  7.518
 22 Emilee McGee              11 JFK-Buffalo               7.55   1 
 23 Lauren Sullivan           10 Lancaster                 7.57   2 
 24 Vanessa Salamy            10 Saranac Lake              7.74   1  7.739
 25 Gina Carnovale            11 Baldwinsville             7.74   2  7.740
 26 Jaleigh Pier              11 Canton                    7.78   1 
 27 Tessa Cavanaugh           10 Hackley                   7.81   4  7.807
 28 Asheyla Ellegor           11 Indian River              7.81   3  7.810
 29 Daria Legall              11 Packer                    7.86   2 
 30 Vita Puma                 10 RFA                       7.88   4 
 31 Selena Baillargeon         8 Saranac Lake              8.18   3 
 -- Arnelle Thomas            10 Ravena-C.S.                 FS   5 
 -- Chamique Francis          12 Benjamin Cardozo           SCR   4 
 -- Lateisha Philson          11 Benjamin Cardozo           DNS   1 
 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Klarissa Ricks            12 Holy Names                7.01Q  2 
  2 Victoria Alexander        12 Beacon                    7.09Q  1 
  3 Valencia Hannon           11 Elmont                    7.14Q  2 
  4 Essence Rogers            12 Bay Shore                 7.27Q  1  7.262
  5 Olivia Hallstein          12 Longwood                  7.24q  2 
  6 Sheniece Daphness         12 Medgar Evers              7.26q  2 
  7 Kailyn Arcury             11 Wmsville South            7.27q  1  7.265
  8 Emily Easton              12 Manhasset                 7.28q  1 
  9 Katie Woodford            12 BGA-Oxford                7.30   1 
 10 Emily Taussig             12 St. Anthony's             7.31   1  7.308
 11 Lindsey Seymour           12 Elmira                    7.31   2  7.309
 12 Sabrina Cammock           12 Mary Louis                7.36   2 
 13 Jessica Dunnigan          12 Liberty                   7.42   1 
 14 Janel Francis             11 Copiague                  7.47   2 
 15 Ashley Brooks             12 Edison Tech               7.48   1 
 16 Alicia Donaldson           9 New Rochelle              7.52   2 
 
Girls 55 Meter Dash
================================================================
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Klarissa Ricks            12 Holy Names                7.02  
  2 Victoria Alexander        12 Beacon                    7.04  
  3 Valencia Hannon           11 Elmont                    7.13  
  4 Essence Rogers            12 Bay Shore                 7.24  
  5 Emily Easton              12 Manhasset                 7.26   7.253
  6 Olivia Hallstein          12 Longwood                  7.26   7.255
  7 Kailyn Arcury             11 Wmsville South            7.27  
  8 Sheniece Daphness         12 Medgar Evers              7.30  
 
Girls 300 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Tayana Yarde              11 Mount Vernon             39.99Q  1 
  2 Kamilah Williams          12 White Plains             40.47Q  4 
  3 Megan Fiedler             10 St. Anthony's            40.73Q  2 
  4 Shenika King              11 Canarsie                 41.19Q  3 
  5 Danielle Martin           12 Freeport                 40.94q  1 
  6 Sherrieann Ashman         12 Prospect Heights         40.95q  2 
  7 Shanice Johnson           11 Valley Str North         41.41q  3 
  8 Charmaine Delotch         12 Paul Robeson             41.46q  4 
  9 Victoria Lundin           12 St. John The Bap         41.57   3 
 10 Madeline Kopp             10 Spencerport              41.89   4 
 11 Skylar Pastor              8 South Jefferson          41.93   2 
 12 Alyssa Barthelmes         10 Lindenhurst              41.98   1 
 13 Nia Holmes                12 Woodlands                42.31   2 
 14 Kyla Kenyon               12 Tupper Lake              42.48   4 
 15 Olivia Hallstein          12 Longwood                 42.55   1 
 16 Bianca Jordan             12 Troy                     42.60   3 
 17 Jillian Vogl              11 Cazenovia                42.87   1 
 18 Jazlyn Porter             11 Niagara Falls            42.88   1 
 19 Jennifer Stodgell         12 Holy Names               42.92   3 
 20 Cassandra Bouton          12 Kingston                 43.13   2 
 21 Asante Brown              11 Hilton                   43.15   3 
 22 Emma Ford                 10 Skaneateles              43.20   4 
 23 Emily Irish-Ryan          10 Amherst                  43.27   4 
 24 Cleo Daoud                12 Norwich                  44.33   2 
 25 Katie Klercker             9 Onteora                  45.14   1 
 26 Erin Carney               12 Newfield                 45.23   2 
 27 Isabelle Despins          11 Holy Child               45.48   3 
 28 Maxine Rock               12 Saranac                  45.60   4 
 29 Lyndsay Lamica            12 Peru                     48.02   4 
 
Girls 300 Meter Dash
================================================================
State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Tayana Yarde              11 Mount Vernon             39.67  
  2 Kamilah Williams          12 White Plains             40.20  
  3 Danielle Martin           12 Freeport                 40.66  
  4 Shenika King              11 Canarsie                 40.85  
  5 Charmaine Delotch         12 Paul Robeson             41.03  
  6 Megan Fiedler             10 St. Anthony's            41.07  
  7 Sherrieann Ashman         12 Prospect Heights         41.39  
  8 Shanice Johnson           11 Valley Str North         42.77  
 
Girls 600 Meter Run
===================================================================
State Record: # 1:29.65  2/10/2008   Phyllis Francis, Catherine McAuley        
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Claudia Francis           12 Benjamin Cardozo       1:30.97   4 
  2 Shakele Seaton            12 Medgar Evers           1:35.13   4 
  3 Heather Martin            11 FM                     1:35.95   4 
  4 Shannon McDonnell         11 Shoreham W.R.          1:36.22   3 
  5 Lauren Burke              12 Fairport               1:36.27   3 
  6 Kaleigh Higgins           11 Niskayuna              1:36.99   3 
  7 Kristen Walsh             12 North Rockland         1:37.00   4 
  8 Meghan Manley             12 Orchard Park           1:37.22   1 
  9 Taylor Hennig             11 Garden City            1:37.56   3 
 10 Bridget Carey             12 St. John The Bap       1:38.04   4 
 11 Rachel Miller             12 Cornwall               1:38.24   2 
 12 Keira Wood                12 Sachem North           1:38.81   4 
 13 Jillian Lee               10 Cold Spring Harb       1:38.87   2 
 14 Kathleen Naeher           10 Kings Park             1:39.11   2 
 15 Diona Woods               11 Freeport               1:39.39   2 
 16 Erin Jaskot                9 Tappan Zee             1:39.50   2 
 17 Mariah Brown              12 Waverly                1:39.69   1 
 18 Kaitlin Malinson          12 Ursuline               1:39.73   4 
 19 Christina Zelenoy         10 Monroe-Woodbury        1:39.74   3 
 20 Sarah Loud                11 Wmsville North         1:40.21   1 
 21 Shavonna Hinton           12 Webster Thomas         1:40.66   2 
 22 Sam Crisafulli            12 Shenendehowa           1:41.15   3 
 23 Rachel Putman             10 Liverpool              1:41.82   2 
 24 Emma Deshaies             11 Plattsburgh            1:42.01   1 
 25 Ashley Leta                9 Peru                   1:42.02   1 
 26 Anna Kuchera              10 Vestal                 1:43.12   1 
 27 Kyla Kenyon               12 Tupper Lake            1:43.43   2 
 28 Chelsea Penn              11 St. John The Bap       1:43.71   3 
 29 Kaitlyn Levison           12 Norwood-Norfolk        1:50.87   1 
 30 Dominique Claudio         11 St. John Villa         2:04.17   3 
 -- Nyanka Joseph             12 Medgar Evers               SCR   4 
 
Girls 1000 Meter Run
================================================================
State Record: # 2:48.44  3/2/1996    Tameika Grizzle, George Washington        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Anima Banks               11 Mamaroneck             2:51.75  
  2 Mary Cain                  9 Bronxville             2:52.65  
  3 Olicia Williams           11 St. Anthony's          2:52.77  
  4 Amanda Borroughs          12 Saratoga               2:53.17  
  5 Rachel Paul               11 Sachem East            2:53.39  
  6 Abigail Benson            12 Iroquois               2:54.10  
  7 Katie Sischo              11 FM                     2:58.37  
  8 Laura Leff                 9 West Genesee           2:58.44  
  9 Emily Krasinski           11 Frontier               3:01.86  
 10 Emily O'Neill              7 Garden City            3:02.64  
 11 Emma Gallagher             8 Garden City            3:02.71  
 12 Alexis Hatcher            11 North Rockland         3:02.82  
 13 Sabrina Brooks            12 Monroe-Woodbury        3:03.08  
 14 Mariah Claudio            11 St. John Villa         3:05.07  
 15 Christine Coughlin        12 Shaker                 3:05.60  
 16 Bori Tozser               12 Homer                  3:05.67  
 17 Mary Katherine Kulp       12 Vestal                 3:06.30  
 18 Terese Thompson           12 HS Health Prof.        3:06.86  
 19 Sabrina Southerland       10 Benjamin Cardozo       3:08.02  
 20 Abbie Bideaux             10 Binghamton             3:08.20  
 21 Lauren Hehir              11 Washingtonville        3:08.38  
 22 Valerie Palermo           10 Webster Schroede       3:08.95  
 23 Allison Stapleton         12 Commack                3:09.78  
 24 Alana MacDonald           10 Rush Henrietta         3:10.53  
 25 Ashley Leta                9 Peru                   3:11.11  
 26 Hannah Klossner           10 Tupper Lake            3:21.91  
 27 Alexis Bruno              10 Saranac                3:33.78  
 -- Betsy Edinger             12 Greenwich                  SCR  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================
State Record: # 4:22.1h  3/10/2002   Molly Huddle, Elmira Notre Dame           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kelsey Margey             11 Harborfields           4:34.34  
  2 Brianna Nerud             11 North Shore            4:36.28  
  3 Emily Waligurski          10 Onteora                4:38.99  
  4 Shaylyn Tuite             12 Pittsford Mendon       4:39.81  
  5 Gina Talt                 12 Mamaroneck             4:40.38  
  6 Holly Cavalluzzo          10 Valley Central         4:42.46  
  7 Ashley Murphy             12 Sacred Heart           4:46.60  
  8 Hayley McMahon            12 Arlington              4:49.58  
  9 Abigail Benson            12 Iroquois               4:49.78  
 10 Laura Pierce               9 Canton                 4:50.21  
 11 Megan Reilly              12 Deer Park              4:50.93  
 12 Calie Kohlbrenner         12 Tappan Zee             4:52.27  
 13 Katie Lembo                9 Penfield               4:54.51  
 14 Erin Neville               9 Commack                4:54.65  
 15 Kylie Pearse              12 Kellenberg             5:00.20  
 16 Katie O'Neill              9 Garden City            5:00.21  
 17 Kaitie Schillaci           9 Colonie                5:01.73  
 18 Lexi Brannigan            12 Colonie                5:02.28  
 19 Emily McGurrin            11 FM                     5:03.86  
 20 Beth Gollin               12 Oneonta                5:05.83  
 21 Breanna Cummings          11 Ben Banneker           5:07.51  
 22 Taylor Hackett            12 Maine-Endwell          5:12.40  
 23 Rebecca Love              12 Frontier               5:13.25  
 24 Rebekkah Bond              9 Malone                 5:20.01  
 25 Claire Kowalczyk           9 New Hartford           5:22.40  
 26 Melissa Whyman             9 Seton Catholic         5:36.27  
 27 Morgan Kelly              11 Saranac                5:42.29  
 -- Claudia Francis           12 Benjamin Cardozo           SCR  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================
State Record: # 9:31.97  2/24/2002   Molly Huddle, Elmira Notre Dame           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Aisling Cuffe             12 Cornwall               9:29.89# 
  2 Samantha Nadel            11 North Shore            9:33.41  
  3 Mary Kate Anselmini       12 Ward Melville          9:48.85  
  4 Jillian Fanning           10 FM                     9:57.67  
  5 Colleen Schmidt           12 Holy Trinity          10:03.77  
  6 Elizabeth Predmore        11 Shenendehowa          10:08.65  
  7 Anne Carey                12 St. John The Bap      10:12.23  
  8 Sami Jorgensen            12 Pawling               10:16.73  
  9 Jessica Donohue           10 North Shore           10:17.01  
 10 Meaghan Ventarola         11 Monroe-Woodbury       10:19.45  
 11 Kira Garry                12 Friends Academy       10:21.18  
 12 Molly Pezzulo             12 Saratoga              10:23.60  
 13 Leah Triller               9 Holy Names            10:24.31  
 14 Meghan McCormick          11 Canandaigua           10:32.41  
 15 Leila Mantilla            11 Penfield              10:33.54  
 16 Caroline O'Hea            11 Ward Melville         10:33.79  
 17 Kaitlin McCadden          11 Clarence              10:34.31  
 18 Alexis Panisse            11 Benjamin Cardozo      10:40.46  
 19 Nynneya Columbus          12 Port Richmon          10:41.33  
 20 Ariana Bottalico          10 Brewster              10:45.06  
 21 Betsy Black               11 Westhill/Ludden       10:56.01  
 22 Chelsea Needham           12 West Seneca West      10:58.93  
 23 Sarah Krizan              12 Chenango Forks        11:27.02  
 24 Margaret Champagne         7 Seton Catholic        11:35.05  
 25 Meghan Edwards            10 Elmira                11:37.71  
 26 Renee Deruchia            11 Massena               11:41.61  
 27 Tracy Rush                11 Saranac               12:24.41  
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 8 Best Times
State Record: #  7.76  2/27/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kailyn Arcury             11 Wmsville South            8.06Q  2 
  2 Michelle Anthony          12 Kellenberg                8.24Q  4 
  3 Aiesha McDavid            12 Ursuline                  8.25Q  3  8.241
  4 Akayla Anderson           10 Benjamin Cardozo          8.34Q  1 
  5 Britney Webley            11 Uniondale                 8.25Q  4  8.246
  6 Jessica Gelibert          11 Bay Shore                 8.45Q  2 
  7 Katie Cavanaugh           11 Kellenberg                8.55Q  3 
  8 Lauren Voss               11 Nyack                     8.66Q  1 
  9 ToniAnn Werner            12 Pine Bush                 8.59q  4 
 10 Sarah Bell                12 Commack                   8.65q  2 
 11 Shykiera Heyward          12 Proctor                   8.75q  1 
 12 Desiree Johnson-Greene    12 Uniondale                 8.78q  1  8.775
 13 Amira Yeiser              12 New Rochelle              8.78q  3  8.777
 14 Aliyah Matta               9 Newburgh                  8.78q  2  8.779
 15 Jackie Kearney            11 Bethlehem                 8.79q  4 
 16 Jekeytha Adkins           10 Homer                     8.97q  3 
 17 Olivia Sinatra            11 Jamestown                 8.98   2 
 18 Dejana Harris             11 Guilderland               9.03   1 
 19 Janessa Mathews           11 Fairport                  9.19   4 
 20 Jasmine Green             11 Horseheads                9.28   2 
 21 Samantha Turner           11 Red Jacket                9.31   3 
 22 Erin Carney               12 Newfield                  9.46   4 
 23 Kylee Disotelle           11 Malone                    9.54   1 
 24 Asheyla Ellegor           11 Indian River              9.61   3 
 25 Alex Farrington           12 Saranac                   9.86   1 
 26 Lyndsay Lamica            12 Peru                     17.29   2 
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: #  7.76  2/27/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================

Semi-Finals
  1 Kailyn Arcury             11 Wmsville South            7.98Q  1 
  2 Aiesha McDavid            12 Ursuline                  8.17Q  2 
  3 Michelle Anthony          12 Kellenberg                8.25Q  2 
  4 Akayla Anderson           10 Benjamin Cardozo          8.29Q  1 
  5 Britney Webley            11 Uniondale                 8.30q  1 
  6 Katie Cavanaugh           11 Kellenberg                8.42q  1 
  7 Jessica Gelibert          11 Bay Shore                 8.49q  2 
  8 Shykiera Heyward          12 Proctor                   8.64q  2 
  9 Lauren Voss               11 Nyack                     8.65   1 
 10 Amira Yeiser              12 New Rochelle              8.74   1 
 11 Sarah Bell                12 Commack                   8.79   2 
 12 Aliyah Matta               9 Newburgh                  8.88   1 
 13 Jekeytha Adkins           10 Homer                     8.91   1 
 14 Jackie Kearney            11 Bethlehem                 8.93   2 
 15 Desiree Johnson-Greene    12 Uniondale                 8.94   2 
 16 ToniAnn Werner            12 Pine Bush                 9.96   2 
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
State Record: #  7.76  2/27/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Kailyn Arcury             11 Wmsville South            7.96  
  2 Michelle Anthony          12 Kellenberg                8.15  
  3 Akayla Anderson           10 Benjamin Cardozo          8.19  
  4 Aiesha McDavid            12 Ursuline                  8.29  
  5 Britney Webley            11 Uniondale                 8.39  
  6 Katie Cavanaugh           11 Kellenberg                8.42  
  7 Jessica Gelibert          11 Bay Shore                 8.46  
  8 Shykiera Heyward          12 Proctor                   8.68  
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 1:37.73  2/5/2011    Medgar Evers                              
                         S.Daphness,S.Fargiharson,K.Baird, N.Moise-Joesph  
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Medgar Evers                                        1:44.89Q  2 
     1) Paige Thompsoncharles 10        2) Sheniece Daphness 12           
     3) Nyanka Joseph 12                4) Kadecia Baird 10               
  2 Mount Vernon                                        1:45.79Q  1 
     1) Robbi Rogers 10                 2) Tayana Yarde 11                
     3) Lexus Harney 11                 4) Amber Lacey 11                 
  3 Bay Shore                                           1:45.05Q  2 
     1) Anisa Toppin 9                  2) Brianah Allen 11               
     3) Essence Rogers 12               4) Jessica Gelibert 11            
  4 St. Anthony's                                       1:45.90Q  1 
     1) Emily Taussig 12                2) Gabrielle Barbour 12           
     3) Chynna Monica Chung 11          4) Kathryn Mazzucca 10            
  5 Aquinas                                             1:49.41q  1 
     1) Jaya Granger 9                  2) Winsom Hudson 12               
     3) Allyssa Darling 12              4) Camaria Long 11                
  6 Elmira                                              1:49.45q  2 
     1) Lindsey Seymour 12              2) Taylor Pierson 11              
     3) Shatima Brown 12                4) Saige Thomas 11                
  7 Liverpool                                           1:49.79q  1 
     1) Shanice Leach 9                 2) Armani Moore 12                
     3) Connie Torres 11                4) Hannah Anthes 12               
  8 Uniondale                                           1:49.95q  2 
     1) Desiree Johnson-Greene 12       2) Roberts Kadesha 10             
     3) Adrionna Powell 11              4) Britney Webley 11              
  9 Lancaster                                           1:50.84   2 
     1) Lauren Sullivan 10              2) Shannon Ponitz 10              
     3) Corinne McCarthy 12             4) Tiffany Cycon 8                
 10 Newburgh                                            1:52.30   2 
     1) Aliyah Matta 9                  2) Nicole McRae 11                
     3) Kristina Smith 9                4) Kayla Phipps 10                
 11 Colonie                                             1:52.72   1 
     1) Raquel Cunningham 12            2) Amy Bacher 11                  
     3) Corrine Serrano 11              4) Jaimee Walters 11              
 12 Indian River                                        1:55.80   1 
     1) Asheyla Ellegor 11              2) Meghan Everett 11              
     3) Taylor Baynham 10               4) Hillary Baynham 12             
 13 Saranac                                             2:03.92   1 
     1) Maxine Rock 12                  2) Nicole Turcotte 10             
     3) Tiffany Helms 12                4) Trisha Helms 12                
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
State Record: # 1:37.73  2/5/2011    Medgar Evers                              
                         S.Daphness,S.Fargiharson,K.Baird, N.Moise-Joesph  
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Medgar Evers                                        1:43.53  
     1) Paige Thompsoncharles 10        2) Sheniece Daphness 12           
     3) Nyanka Joseph 12                4) Kadecia Baird 10               
  2 Mount Vernon                                        1:44.58  
     1) Robbi Rogers 10                 2) Tayana Yarde 11                
     3) Lexus Harney 11                 4) Amber Lacey 11                 
  3 Bay Shore                                           1:44.72  
     1) Anisa Toppin 9                  2) Brianah Allen 11               
     3) Essence Rogers 12               4) Jessica Gelibert 11            
  4 St. Anthony's                                       1:44.74  
     1) Emily Taussig 12                2) Gabrielle Barbour 12           
     3) Chynna Monica Chung 11          4) Kathryn Mazzucca 10            
  5 Elmira                                              1:47.03  
     1) Lindsey Seymour 12              2) Taylor Pierson 11              
     3) Shatima Brown 12                4) Saige Thomas 11                
  6 Aquinas                                             1:48.72  
     1) Jaya Granger 9                  2) Winsom Hudson 12               
     3) Allyssa Darling 12              4) Camaria Long 11                
  7 Liverpool                                           1:49.50  
     1) Shanice Leach 9                 2) Armani Moore 12                
     3) Connie Torres 11                4) Hannah Anthes 12               
 -- Uniondale                                                DQ   
     1) Desiree Johnson-Greene 12       2) Roberts Kadesha 10             
     3) Adrionna Powell 11              4) Britney Webley 11              
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Colonie                                             4:02.27Q  1 
     1) Alicia Bousa 10                 2) Uwa Omorogbe 12                
     3) Kyle Plante 11                  4) Christina Lenge 12             
  2 Garden City                                         4:03.44Q  2 
     1) Alexis Yeboah-Kodie 11          2) Taryn Schmelzinger 12          
     3) Jenna DeAngelo 11               4) Laura Jaeger 9                 
  3 St. Anthony's                                       4:04.15Q  1 
     1) Megan Fiedler 10                2) Shannon Murphy 11              
     3) Olicia Williams 11              4) Alexia Fernandez 10            
  4 Suffern                                             4:04.57Q  2 
     1) Sara Shedler 9                  2) Soraya Theard 10               
     3) Fabienne Theard 12              4) Meg McNally 12                 
  5 Newburgh                                            4:06.42q  1 
     1) Doris Little 12                 2) Saleen Matta 9                 
     3) D'Yanna McCaskill 10            4) Tiyi Boone 12                  
  6 Bay Shore                                           4:08.09q  2 
     1) Nia McCaslin 8                  2) Aasha Jackson 12               
     3) Danielle Rowe 11                4) Cesia Andrade 9                
  7 Dewitt Clinton                                      4:09.48q  1 
     1) Taniecia Freckleton 10          2) Katrina Lambert 11             
     3) Marlena Wright 11               4) Dypna Umunakwe 9               
  8 BGA-Oxford                                          4:10.26q  2 
     1) Nikiah Gaydorus 9               2) Julia Knapp 8                  
     3) Isamarie Ramos 9                4) Katie Woodford 12              
  9 Allegany-Limestone/Olean                            4:11.92   2 
     1) Stephanie Foster 10             2) Samantha Huselstein 12         
     3) Summer Sawaya 12                4) Mallory Clark 12               
 10 Webster Thomas                                      4:17.43   1 
     1) Molly Halpin 12                 2) Shavonna Hinton 12             
     3) Shannon O'Hara 11               4) Melissa Mazzo 12               
 11 New Hartford                                        4:29.66   1 
     1) Stephanie Boucher 10            2) Casey McMichael 11             
     3) Rebecca LaPorte 11              4) Andrea Keady 12                
 12 Tupper Lake                                         4:40.15   2 
     1) Hannah Klossner 10              2) Sam Ormsby 10                  
     3) Amanda Moeller 12               4) Ariana Bishop 8                
 13 Saranac                                             4:51.04   1 
     1) Alex Farrington 12              2) Sabrina Bruno 8                
     3) Emily Crawford 12               4) Tiffany Helms 12               
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Colonie                                             3:58.28  
     1) Andrea Guidarelli 11            2) Uwa Omorogbe 12                
     3) Kyle Plante 11                  4) Christina Lenge 12             
  2 St. Anthony's                                       4:00.18  
     1) Megan Fiedler 10                2) Shannon Murphy 11              
     3) Olicia Williams 11              4) Alexia Fernandez 10            
  3 Garden City                                         4:00.80  
     1) Alexis Yeboah-Kodie 11          2) Taryn Schmelzinger 12          
     3) Jenna DeAngelo 11               4) Emma Gallagher 8               
  4 Dewitt Clinton                                      4:01.05  
     1) Brittney Adams 11               2) Katrina Lambert 11             
     3) Marlena Wright 11               4) Fatoumata Samura 12            
  5 Suffern                                             4:02.45  
     1) Sarah Adler 10                  2) Soraya Theard 10               
     3) Fabienne Theard 12              4) Meg McNally 12                 
  6 Newburgh                                            4:06.15  
     1) Doris Little 12                 2) Saleen Matta 9                 
     3) D'Yanna McCaskill 10            4) Tiyi Boone 12                  
  7 Bay Shore                                           4:10.13  
     1) Nia McCaslin 8                  2) Aasha Jackson 12               
     3) Danielle Rowe 11                4) Cesia Andrade 9                
  8 BGA-Oxford                                          4:15.46  
     1) Nikiah Gaydorus 9               2) Julia Knapp 8                  
     3) Isamarie Ramos 9                4) Katie Woodford 12              
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
State Record: # 8:53.67  3/1/2001    Boys & Girls                              
                         A Vargas, K Fernandez, M Francis, S.A. Livingston 
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Shenendehowa                                        9:12.41  
     1) Sam Crisafulli 12               2) Alex Burtnick 12               
     3) Gina Stalica 11                 4) Elizabeth Predmore 11          
  2 North Shore                                         9:16.15  
     1) Elizabeth Caldwell 10           2) Emily Osman 12                 
     3) Samantha Nadel 11               4) Brianna Nerud 11               
  3 St. Anthony's                                       9:20.25  
     1) Lauren Fontana 11               2) Sloane Russ 10                 
     3) Alex Russo 10                   4) Danielle Cornell 12            
  4 Northport                                           9:24.53  
     1) Anna Corrigan 11                2) Brigid Brennan 9               
     3) Natasha Albaneze 9              4) Elizabeth Fierro 12            
  5 Fayetteville-Manlius                                9:28.57  
     1) Jillian Fanning 10              2) Katie Sischo 11                
     3) Heather Martin 11               4) Natalie Zazzara 9              
  6 Bronxville                                          9:30.35  
     1) Mary Cain 9                     2) Meredith Rizzo 10              
     3) Amelia Phillips 10              4) Courtney Campbell 9            
  7 Frontier                                            9:30.75  
     1) Rebecca Love 12                 2) Shannon Dalton 11              
     3) Emily Krasinski 11              4) Renae Sweeney 12               
  8 Port Richmond                                       9:44.18  
     1) Kassandra Somers 11             2) Nynneya Columbus 12            
     3) Alison Doway 10                 4) Danielle Sorrentino 12         
  9 Cornwall                                            9:53.33  
     1) Rachel Miller 12                2) Megan O'Donnell 11             
     3) Michelle Lujan 10               4) Aisling Cuffe 12               
 10 Fairport                                           10:08.70  
     1) Lauren Burke 12                 2) Ashton Hughes 11               
     3) Rachel Malone 12                4) Erin Sedita 9                  
 11 Vestal                                             10:14.46  
     1) Mary Katherine Kulp 12          2) Anna Kuchera 10                
     3) Sara Vasisko 10                 4) Alicia Sutphin 11              
 12 Seton Catholic                                     10:42.23  
     1) Maddy Munn 7                    2) Rhea Breyette 12               
     3) Melissa Whyman 9                4) Margaret Champagne 7           
 
Girls Distance Medley
================================================================
 Meet Record: * 10:13.33  2004        Section 2                                
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Section 11                                         10:28.63  
     1) Christine Hagan 12              2) Melanie Notarstefano 11        
     3) Catherine Sandkuhl 12           4) Olivia Schumann 12             
  2 CHSAA                                              10:28.97  
     1) Jaclyn Masucci 12               2) Paris Garcia 11                
     3) Caroline Brown 10               4) Kerri Butler 11                
  3 Section 9                                          10:33.14  
     1) Taylor Hock 11                  2) Jillian Decker 8               
     3) Jillian Brooks 12               4) Lauren Hehir 11                
  4 Section 2                                          10:35.67  
     1) Kaitlin Close 8                 2) Kelly Fredette 12              
     3) Mollie Gilchrist 12             4) Bailey Kowalczyk 10            
  5 Section 6                                          10:36.84  
     1) Brandi Pettit 12                2) Emilee McGee 11                
     3) Rachel Dorogi 11                4) Rachel Prutsman 12             
  6 Section 8                                          10:36.85  
     1) Shannon McBrien 11              2) Amanda Schmidt 12              
     3) Nicolette Sands 12              4) Amanda Ashe 9                  
  7 Section 5                                          10:40.59  
     1) Kathleen McCormick 11           2) Nicole Tomasso 11              
     3) Maggie Pryslak 10               4) Sarah Coon 11                  
  8 Section 1                                          10:46.70  
     1) Marlene Delices 12              2) Tiffany Vera 11                
     3) Gabby Cuccia 11                 4) Lindsey VanZandt 12            
  9 Section 3                                          10:53.99  
     1) Nicole Watterud 10              2) Jessica Gallagher 10           
     3) Nicole Campagna 12              4) Megan Holzwarth 9              
 10 PSAL                                               10:56.73  
     1) Brittney Adams 11               2) Kimberly Bailey 10             
     3) Fatoumata Samura 12             4) Christina Melian 10            
 11 Section 4                                          11:14.61  
     1) Abby Braiman 12                 2) Morgan Cluck 9                 
     3) McKenna Coughlin 12             4) Brittany Schutrum 10           
 
Girls High Jump
================================================================
State Record: #  6-01  3/7/1987    Alison Smith, Clarence                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Joanne Imbert             12 Valley Str. Cent       5-08.00  
  2 Sarah Palmer              12 Schuylerville          5-07.00  
  3 Taylor Hudson             12 Victor                 5-06.00  
  4 Amanda Burkey             10 Fairport               5-05.00  
  5 Victoria Shaffer          11 Rush Henrietta         5-05.00  
  6 Stephanie Izard           11 Sweet Home             5-05.00  
  7 Shykiera Heyward          12 Proctor                5-05.00  
  7 Jessica Armand             9 Warwick Valley         5-05.00  
  9 Ashley Peterson           11 Alleg-Lime/Olean       5-04.00  
  9 Sally Gale                12 Nyack                  5-04.00  
  9 Christie O'Connor         12 Oneonta                5-04.00  
 12 Katie Gallagher           12 St. Anthony's          5-04.00  
 13 Jackie Cruden             10 Walt Whitman           5-04.00  
 14 Eliza Bell                12 Clinton                5-02.00  
 14 Kaitlin Whitehorn         11 John Glenn             5-02.00  
 16 Amira Yeiser              12 New Rochelle           5-02.00  
 17 Hannah Klossner           10 Tupper Lake            5-02.00  
 17 Kaylea Morse              12 Mexico                 5-02.00  
 19 Kayla Prochnow            12 Trumansburg            5-00.00  
 20 Kayleigh Wasielewski      11 West Seneca East       5-00.00  
 21 Leigh Poetzscha            9 St. Anthony's          5-00.00  
 22 Nicole Hertzberg          11 Clarke                 5-00.00  
 23 Isabella Borini           10 Schalmont              5-00.00  
 24 Alexandra Parise          12 Pine Bush              4-09.00  
 24 Katie McCrumm             12 Indian River           4-09.00  
 26 Leah Perry                 9 Peru                   4-09.00  
 27 Imani Beard               11 Martin L. King         4-09.00  
 -- Kadijah Brown             10 Plattsburgh                 NH  
 -- Chamique Francis          12 Benjamin Cardozo           SCR  
 
Girls Pole Vault
================================================================
State Record: # 14-02  3/13/2005   Mary Saxer, Lancaster                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Megan Clark               11 James I. O'Neill      12-06.00  
  2 Carissa Leonardi          12 Lakeland/Panas        12-00.00  
  3 Karmen Auble               9 Warsaw                11-06.00  
  4 Alexis Bartholomew        11 Binghamton            11-06.00  
  5 Christina DiMichelle      12 Vestal                11-00.00  
  6 Taylor Bates              11 Lake Shore            11-00.00  
  7 Megann Kaiser             12 Clarence              11-00.00  
  8 Emma Cleary               11 St. John The Bap      10-06.00  
  9 Claire Murphy             12 Ursuline              10-06.00  
 10 Ashley Materise           11 Wmsville North        10-06.00  
 11 Nicole Bell               12 Gates-Chili           10-06.00  
 12 Eden Wondra               12 Perry                 10-00.00  
 12 Nicole Kulaga             12 Pine Bush             10-00.00  
 14 Brianna Cristiano         11 Connetquot            10-00.00  
 15 Maddesen Weekes           11 Shenendehowa          10-00.00  
 15 Alexandra Parise          12 Pine Bush             10-00.00  
 17 Amanda Stark              12 Holy Names            10-00.00  
 18 Caroline Botvin           12 Scarsdale             10-00.00  
 19 Kristina Romano           11 MacArthur             10-00.00  
 20 Alex Seymour              11 Dryden                10-00.00  
 21 Kayla Cataldo             12 Sachem North           9-06.00  
 22 Shannon Lenzi             10 Shenendehowa           9-06.00  
 23 Ashley Mayer              11 Arch. Molloy           8-09.00  
 23 Piper Gianforte           12 Cazenovia              8-09.00  
 25 Hallee Henze              11 Cold Spring Harb       8-09.00  
 26 Danielle Doss             11 JD                     8-00.00  
 -- Alex Russo                10 St. Anthony's               NH  
 -- Nina Gorgoglione          12 Susan Wagner                NH  
 
Girls Long Jump
================================================================
State Record: # 21-01.25  3/1/1997    Keyon Soley, Uniondale                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sarah Bowens              11 Suffern               18-11.75  
      18-11.75  18-11  18-00.50  17-11  PASS  18-04.25
  2 Klarissa Ricks            12 Holy Names            18-10.00  
      17-08.25  17-09.75  18-08  16-11  18-01.25  18-10
  3 Olivia Jebb               11 Cornwall              18-05.75  
      16-07  17-02.75  18-00.75  17-03.25  17-00.25  18-05.75
  4 Sara Ronde                11 Northport             18-03.25  
      17-06  16-03  18-03.25  17-11.75  18-02  18-00.50
  5 Ashley Palmer             12 Phoenix               17-11.50  
      16-11  16-09.75  17-11  17-06  17-00.25  17-11.50
  6 Camille Edwards           12 Medgar Evers          17-07.75  
      15-08.50  17-02.25  17-07.75  15-06.25  16-11.50  15-09
  7 Janel Francis             11 Copiague              17-06.50  
      17-06.50  FOUL  17-04.25  16-10.50  17-05.75  16-11.50
  8 Taylor Hudson             12 Victor                17-04.75  
      FOUL  16-09  17-04.75  16-09.25  FOUL  FOUL
  9 Mikayla Pearce            11 Maryvale              17-02.50  
      17-02.50  16-07.50  16-00           
 10 Victoria Alexander        12 Beacon                17-01.50  
      16-07.25  16-06.50  17-01.50         
 11 Jessica Dunnigan          12 Liberty               17-00.75  
      17-00.75  FOUL  FOUL           
 12 Alyssa Genduso            12 Sachem East           16-11.25  
      16-11.25  16-03.75  16-05.25         
 13 Jennifer Cajou            12 Farmingdale           16-09.75  
      16-09.75  16-01.50  16-01.50         
 14 Vanessa Pierre            12 Hewlett               16-08.75  
      FOUL  16-07.50  16-08.75         
 15 Heather Sweeney           11 Massapequa            16-08.50  
      16-06  15-05  16-08.50         
 16 Emily Renna               12 Fairport              16-08.50  
      FOUL  16-08.50  FOUL         
 17 Nacia Johnson             12 Paul Robeson          16-07.50  
      16-07.50  FOUL  16-02.75         
 18 Molly Shapiro             11 Emma Willard          16-07.00  
      16-05  16-01.75  16-07         
 19 Taylor Pierson            11 Elmira                16-02.25  
      16-02.25  14-09  13-06.75         
 20 Cassidy Keane             11 Colonie               16-01.00  
      15-05.75  15-05.75  16-01         
 21 Katie Gallagher           12 St. Anthony's         15-09.50  
      14-11.75  15-07.50  15-09.50         
 22 Katie Osborne             11 CNS                   15-09.25  
      15-09.25  FOUL  15-03.50         
 23 Breana Eason              12 Gates-Chili           15-07.00  
      15-07  14-02.25  14-05.25         
 24 Shauna Murray             11 Trumansburg           15-02.25  
      FOUL  14-11  15-02.25         
 25 Sidney Flint              12 Ausable Valley        14-09.25  
      14-04  FOUL  14-09.25         
 26 Natalie Barrea            10 West Seneca West      14-07.00  
      14-02  14-07  13-10.25         
 27 Tatianna Tutt             12 Holy Trinity          14-04.00  
      14-04  FOUL  FOUL         
 28 Brittany Okon             11 Columbus              14-02.50  
      13-03.50  13-09  14-02.50           
 29 Allysha Bracy             11 Ogdensburg            14-01.75  
      FOUL  FOUL  14-01.75         
 30 Skylar Pastor              8 South Jefferson       13-01.00  
      12-06.50  13-01  FOUL         
 31 Emily Crawford            12 Saranac               12-10.75  
      12-07  12-10.75  12-07         
 
Girls Triple Jump
================================================================
State Record: # 41-08.50  3/11/2001   Shenae Dawkins, New Rochelle             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Olivia Jebb               11 Cornwall              37-11.00  
      37-00.50  35-10.75  37-08.25  37-05  36-03.25  37-11
  2 Molly Shapiro             11 Emma Willard          37-08.75  
      36-11.75  37-08.75  36-07.50  37-04  36-06  FOUL
  3 Shatima Brown             12 Elmira                37-08.50  
      37-00.25  35-11  37-08.50  35-01.75  36-02.75  37-05.25
  4 Jennifer Cajou            12 Farmingdale           37-08.25  
      36-08.50  37-08.25  36-03  37-01.25  FOUL  36-11.75
  5 Ashley Palmer             12 Phoenix               37-06.25  
      35-08.75  37-06.25  37-02.50  36-06  37-04  37-06.25
  6 Catalena Diamonte         11 Guilderland           37-06.00  
      34-06.50  36-04  37-06  33-11.50  37-01.75  37-01
  7 Tiara Mitchell            12 Westbury              37-04.75  
      37-04.75  36-09.75  35-03.50  36-00  37-00  36-01.50
  8 Mikayla Pearce            11 Maryvale              37-04.00  
      FOUL  31-09.50  37-00.75  35-01  37-00.50  37-04
  9 Tsian Haywood             12 Dewitt Clinton        36-11.75  
      FOUL  FOUL  36-11.75         
 10 Tara Greco                12 Kings Park            36-05.25  
      35-07.50  36-00.50  36-05.25         
 11 Stephanie Izard           11 Sweet Home            36-05.25  
      34-04.25  36-05.25  34-09.75           
 12 Tiyi Boone                12 Newburgh              36-03.25  
      35-02.50  36-03.25  36-02.25         
 13 Alexis Barrau             11 Bay Shore             36-01.00  
      36-01  FOUL  35-00         
 14 Aiesha McDavid            12 Ursuline              36-00.50  
      34-09.75  36-00.50  FOUL         
 15 Emily Renna               12 Fairport              35-10.50  
      35-10.50  FOUL  FOUL         
 16 Sarah Bowens              11 Suffern               35-09.50  
      35-06.75  35-09.50  35-06.25         
 17 Heather Sweeney           11 Massapequa            35-08.50  
      FOUL  34-07.25  35-08.50         
 18 Tonika Forrester          12 Arch. Molloy          35-07.50  
      35-07.50  34-07.75  34-11           
 19 Odrine Belot              11 Kellenberg            35-05.50  
      33-11.75  35-05.50  35-03         
 20 Raquel Cunningham         12 Colonie               34-07.50  
      34-00.50  34-07.50  32-05.50         
 21 Hailey Smith              11 Corning               34-07.00  
      33-06.50  34-07  33-10.75         
 22 Sarah Wiatr               11 West Canada           33-09.75  
      FOUL  33-01  33-09.75         
 23 Danielle Potter           12 Dansville             33-07.25  
      33-07.25  32-08.75  33-06.25         
 24 Sidney Flint              12 Ausable Valley        32-01.25  
      FOUL  32-01.25  FOUL         
 25 Maxine Rock               12 Saranac               31-08.00  
      30-00.50  31-01  31-08         
 26 Sam Ormsby                10 Tupper Lake           29-10.50  
      29-06  29-05.25  29-10.50         
 -- Tatianna Tutt             12 Holy Trinity              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Tiana Gondola             12 Medgar Evers              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Girls Shot Put
================================================================
State Record: # 50-06  2/13/2010   Melissa Kurzdorfer, Lancaster               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Adrienne Alexander        11 Bishop Loughlin       43-00.25  
      40-07.25  FOUL  43-00.25  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Sam Kosa                  12 Shenendehowa          41-08.50  
      41-08.50  38-04.25  39-06.25  39-02.25  40-07  38-05.50
  3 Janice Johnson            12 Fox Lane              39-11.00  
      34-07.25  35-01.50  39-06.25  FOUL  FOUL  39-11
  4 Imani White               12 Longwood              39-08.25  
      37-05.50  FOUL  FOUL  FOUL  39-08.25  39-03.75
  5 Erica Williams            11 Batavia               39-08.25  
      39-00.75  32-01  39-08.25  37-00.25  38-11.25  37-11.75
  6 Aaliyah Pittman           10 Newburgh              38-05.50  
      33-00  36-09  38-02.25  FOUL  36-04.50  38-05.50
  7 McKenzie Kuehlewind        9 Lancaster             38-03.75  
      36-08.75  37-04.50  38-03.75  36-10.75  36-05.25  38-00.75
  8 Natalya Neguch            12 Monroe-Woodbury       37-09.25  
      37-09.25  FOUL  FOUL  34-10.25  36-06.25  35-00.25
  9 Corrine Taylor            12 Auburn                37-02.75  
      34-10.75  37-02.25  37-02.75           
 10 Kymberle Gordon           12 Canandaigua           36-09.00  
      36-09  35-01.50  FOUL         
 11 Kelsie Benjamin           12 Whitehall             36-06.25  
      36-06.25  34-11  34-10.50         
 12 Brittany Broomfield       12 Dewitt Clinton        35-06.50  
      33-10  35-06.50  FOUL         
 13 Rebecca Hildebrand        12 West Seneca West      35-05.00  
      34-01.75  35-05  FOUL         
 14 Caroline Walton           12 Skaneateles           35-04.00  
      33-06.50  35-01  35-04         
 15 Betina Mondelice          12 Valley Str North      34-10.25  
      34-10.25  34-08.25  34-06.25         
 16 Brittany Christiansen     12 Sachem East           34-05.75  
      FOUL  FOUL  34-05.75         
 17 Valerie Vancol            12 Calhoun               34-02.25  
      34-02.25  33-09.50  33-10         
 18 Amber Flint               12 Vestal                34-00.50  
      30-09.50  32-05.25  34-00.50           
 19 Charmaine Delotch         12 Paul Robeson          33-05.50  
      31-03.75  33-05.50  31-01.75         
 20 Courtney White            12 Massena               33-02.75  
      32-11.50  33-02.75  29-10.50         
 21 Naomi Hines               12 Mount Vernon          32-10.00  
      32-10  32-09.75  31-05.25         
 22 Trisha Helms              12 Saranac               32-02.50  
      32-02.50  30-09.50  31-11.75         
 23 Kenyon Merriwether        11 Vestal                30-11.00  
      28-09.50  30-09.50  30-11         
 24 Tori Phaneuf              10 Saranac               30-09.50  
      30-00.25  30-09.50  30-07         
 25 Cathy Terranova           12 Arch. Molloy          30-05.00  
      30-05  30-00  27-10.75           
 
Girls 1500 Meter Race Walk
================================================================
State Record: # 6:28.20  1998        Lisa Kutzing, Port Jefferson              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Danielle Opatovsky        12 Shoreham W.R.          6:51.59  
  2 Crosby Tillman            12 Somers                 7:01.08  
  3 Jennifer Halloran         12 Bay Shore              7:07.19  
  4 Rachael Tylock            12 Penfield               7:13.94  
  5 Molly Josephs             11 Garden City            7:15.61  
  6 Meghan Keetley             9 Pearl River            7:15.67  
  7 Caitlin Lardaro           11 Pearl River            7:20.50  
  8 Kelly Maranchuck          11 Sachem East            7:33.09  
  9 Kelly McConnville         11 Valley Str North       7:37.75  
 10 Rachel Deppa              11 Sullivan West          7:45.21  
 11 Diana Quinde              12 HS Health Prof.        7:48.00  
 12 Melissa Tylock             8 Penfield               7:52.14  
 13 Alexis VanOsdol           10 Elmira                 7:56.72  
 14 Lisa Kuhn                 11 Wmsville North         7:57.51  
 15 Michelle Hoffman          12 Valley Central         8:04.82  
 16 Aimy Yu                   11 Bronx Science          8:10.05  
 17 Jordan Snajczuk           12 West Seneca West       8:27.35  
 18 Laura Flood               12 Watkins Glen           8:56.03  
 19 Lindsey Guzewicz          12 Auburn                 9:44.58  
 20 Aileen Gray               12 Ballston Spa           9:58.66  
 -- Erica Freund              12 Clinton                     DQ   
 -- Elizabeth Wilkins         10 Penfield                    DQ   
 -- Maggie Belensz            12 Shenendehowa                DQ   
 
  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 9/24: Lourdes pulls upset of No. 1 Somers
  • 9/23: Pittsford downs Victor in football
  • 9/23: Sec. 5 soph already at 144 career goals
  • 9/22: Schalmont girls win, improve to 9-0
  • 9/21: Lake George boys defeat Fort Ann
  • 9/20: F-M, Scarsdale score soccer upsets
  • 9/19: Victor upsets Churchville in soccer
  • 9/17: 3 schools sweep on state XC course
  • 9/17: Mourning RB shines for Centereach
  • 9/16: Sec. 1 school forfeits homecoming game
  • 9/16: Ossining coach's gamble pays off
  • 9/15: Tupper Lake calls off Week 3 game
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com