New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls indoor track
2010 NYSPHSAA championships

At Cornell University

 
Event 1  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 8 Best Times
State Record: #  7.76  2/27/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kailyn Arcury             10 Wmsville South            8.08Q  4 
  2 Madalayne Smith           12 Saratoga                  8.12Q  1 
  3 Lateisha Philson          10 Cardozo                   8.16Q  2 
  4 Dotrine Jacobs            12 Newburgh                  8.37Q  3 
  5 Nicole Cummings           12 Peekskill                 8.34Q  4 
  6 Allie VanBuren            12 Batavia                   8.40Q  2 
  7 Diana Sainvil             12 Woodlands                 8.48Q  1 
  8 Olivia Abbate             12 St. Anthony's             8.59Q  3 
  9 Kelsey Hanson             12 Shenendehowa              8.57q  2 
 10 Akayla Anderson            9 Cardozo                   8.69q  3  8.684
 11 Aichatou Kamate           12 Campus Magnet             8.69q  3  8.689
 12 Emily Renna               11 Fairport                  8.78q  4 
 13 Regine Lazard             12 Baldwin                   8.80q  4 
 14 Michelle Anthony          11 Kellenberg                8.87q  4 
 15 Jasmine Thompson          12 Cicero-NS                 8.88q  4 
 16 Sarah Bell                11 Commack                   8.89q  1 
 17 Casey Browne              11 Miller Place              8.90   1 
 18 Katie Osborne             10 Cicero-NS                 8.93   3 
 19 Autumn Johnson            12 Waverly                   9.02   2 
 20 Erin Carney               11 Newfield                  9.07   2 
 21 Sara Wickes               12 Monroe-Woodbury           9.10   2 
 22 Adrianna Powell           10 Uniondale                 9.15   3 
 23 Amy French                12 Wmsville East             9.19   1 
 24 Metika Ngbokoli           11 Hackley                   9.20   1 
 25 Lauren Voss               10 Nyack                     9.32   1 
 26 Kylie Disotelle           10 Malone                    9.63   2 
 27 Robbi Bailey              12 Saranac                  10.14   3 
 -- Alex Farrington           11 Saranac                    SCR   4 
 
Event 1  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: #  7.76  2/27/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Lateisha Philson          10 Cardozo                   7.97Q  2 
  2 Kailyn Arcury             10 Wmsville South            8.05Q  1 
  3 Madalayne Smith           12 Saratoga                  8.15Q  2 
  4 Nicole Cummings           12 Peekskill                 8.20Q  1 
  5 Diana Sainvil             12 Woodlands                 8.38q  2 
  6 Dotrine Jacobs            12 Newburgh                  8.41q  1 
  7 Allie VanBuren            12 Batavia                   8.49q  2 
  8 Kelsey Hanson             12 Shenendehowa              8.52q  1 
  9 Olivia Abbate             12 St. Anthony's             8.59   1 
 10 Akayla Anderson            9 Cardozo                   8.60   2 
 11 Emily Renna               11 Fairport                  8.77   1 
 12 Aichatou Kamate           12 Campus Magnet             8.89   2 
 13 Sarah Bell                11 Commack                   8.90   1 
 14 Jasmine Thompson          12 Cicero-NS                 8.92   2 
 15 Regine Lazard             12 Baldwin                   9.00   1 
 -- Michelle Anthony          11 Kellenberg                 DNS   2 
 
Event 1  Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
State Record: #  7.76  2/27/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Lateisha Philson          10 Cardozo                   7.95   7.947
  2 Madalayne Smith           12 Saratoga                  7.95   7.950
  3 Kailyn Arcury             10 Wmsville South            7.96  
  4 Dotrine Jacobs            12 Newburgh                  8.26  
  5 Nicole Cummings           12 Peekskill                 8.29  
  6 Diana Sainvil             12 Woodlands                 8.31  
  7 Kelsey Hanson             12 Shenendehowa              8.51  
  8 Allie VanBuren            12 Batavia                   8.52  
 
Event 2  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Klarissa Ricks            11 Holy Names                7.17Q  3 
  2 Madalayne Smith           12 Saratoga                  7.22Q  1 
  3 Valencia Hannon           10 Elmont                    7.26Q  2 
  4 Ahtyana Johnson           11 Cardozo                   7.27Q  5 
  5 Colby Lubman              12 Commack                   7.32Q  4 
  6 Corrine Williams          12 Bishop Ford               7.34Q  3 
  7 Janet Mellor              12 Mount Sinai               7.34Q  4 
  8 Sabrina Cammock           11 Mary Louis                7.34Q  5 
  9 Lindsey Seymour           11 Elmira                    7.35Q  2 
 10 Tanaya Yarde              10 Mount Vernon              7.36Q  1 
 11 Victoria Alexander        11 Beacon                    7.37q  2 
 12 Shilesha Johnson          12 Spring Valley             7.38q  4 
 13 Kamari Canady             12 Binghamton                7.40q  4 
 14 Camille Edwards           11 Medgar Evers              7.40q  1 
 15 Rachel Pierantozzi        12 Millbrook                 7.41q  1 
 16 Emily Easton              11 Manhasset                 7.44q  5 
 17 Melissa Caddle            12 Canarsie                  7.46   5 
 18 Ashley Brooks             11 Edison Tech               7.50   4 
 19 Olivia Hallstein          11 Longwood                  7.53   2 
 20 Jasmine Poles             12 LeRoy                     7.53   1 
 21 Jessica Dunnigan          11 Liberty                   7.54   5 
 22 Ernestine Skipper         11 Guilderland               7.55   3 
 23 Jessica Razy              12 Rome Free Acad.           7.63   2 
 24 Camaria Long              10 Aquinas                   7.64   3 
 25 Katelyn Racanelli         12 Holy Child                7.65   3 
 26 Latressa Graham           11 Indian River              7.67   5 
 27 Jackie Hoffman            12 Lancaster                 7.71   3 
 28 Emilee McGee              10 JFK-Buffalo               7.78   2 
 29 Rhea Breyette             11 Seton Catholic            7.81   1 
 30 Jaleigh Pier              10 Canton                    7.84   1 
 31 Vanessa Salamy             9 Saranac Lake              7.90   3 
 32 Angelice Tearney          12 Corcoran                  7.94   4 
 33 Sally Homburger           12 Horace Mann               8.02   2 
 
Event 2  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Klarissa Ricks            11 Holy Names                7.17Q  1 
  2 Madalayne Smith           12 Saratoga                  7.18Q  2 
  3 Shilesha Johnson          12 Spring Valley             7.25Q  1 
  4 Valencia Hannon           10 Elmont                    7.26Q  2 
  5 Ahtyana Johnson           11 Cardozo                   7.26q  1 
  6 Victoria Alexander        11 Beacon                    7.29q  2 
  7 Janet Mellor              12 Mount Sinai               7.30q  2  7.295
  8 Tanaya Yarde              10 Mount Vernon              7.30q  2  7.296
  9 Lindsey Seymour           11 Elmira                    7.30   1  7.299
 10 Colby Lubman              12 Commack                   7.31   1 
 11 Corrine Williams          12 Bishop Ford               7.33   2 
 12 Rachel Pierantozzi        12 Millbrook                 7.35   2 
 13 Sabrina Cammock           11 Mary Louis                7.39   1 
 14 Emily Easton              11 Manhasset                 7.40   1 
 15 Kamari Canady             12 Binghamton                7.40   1 
 16 Camille Edwards           11 Medgar Evers              7.46   2 
 
Event 2  Girls 55 Meter Dash
================================================================
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Madalayne Smith           12 Saratoga                  7.11  
  2 Valencia Hannon           10 Elmont                    7.17  
  3 Shilesha Johnson          12 Spring Valley             7.21   7.203
  4 Klarissa Ricks            11 Holy Names                7.21   7.205
  5 Janet Mellor              12 Mount Sinai               7.25   7.242
  6 Ahtyana Johnson           11 Cardozo                   7.25   7.243
  7 Victoria Alexander        11 Beacon                    7.48  
  8 Tanaya Yarde              10 Mount Vernon              7.50  
 
Event 3  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kyle Plante               10 Colonie                  39.20Q  1 
  2 Deajah Stevens             9 Mount Vernon             39.93Q  2 
  3 Rachel Leeke              12 Medgar Evers             40.71Q  3 
  4 Katelyn Racanelli         12 Holy Child               41.01Q  4 
  5 Kala Allen                10 Wmsville East            40.32q  1 
  6 Colby Lubman              12 Commack                  41.04q  4 
  7 Kyla Ridley               10 Elmont                   41.48q  1 
  8 Sherriean Ashman          11 Prospect Heights         41.51q  2 
  9 Shenika King              10 Canarsie                 41.53   2 
 10 Stefanny Laureano         12 Brentwood                41.60   3 
 11 Kathleen Klein            12 Shenendehowa             41.73   3 
 12 Camaria Long              10 Aquinas                  41.78   3 
 13 Shamika Mindingall        12 Mount Vernon             41.79   4 
 14 Kaitlin Mallinson         11 Ursuline                 41.99   3 
 15 Jasmine Poles             12 LeRoy                    42.03   2 
 16 Jasmine Blocker           12 Manhasset                42.06   4 
 17 Jamie King-Prunty         12 Jamestown                42.14   3 
 18 Megan Fiedler              9 St. Anthony's            42.25   2 
 19 Amber Passalaqua          12 Pine Bush                42.72   1 
 20 Eliza Parker              12 Oswego                   42.96   1 
 21 Jasmine Green             10 Horseheads               43.63   2 
 22 Delany Lynch              12 Monroe-Woodbury          43.64   2 
 23 Nikiya Harris             10 Card. Spellman           43.65   1 
 24 Anjelique Parnell         12 Hackley                  43.90   4 
 25 Katie Bott                12 West Genesee             44.01   3 
 26 Kyla Kenyon               11 Tupper Lake              45.14   4 
 27 Rhea Breyette             11 Seton Catholic           45.49   4 
 28 Amanda Moeller            11 Tupper Lake              45.57   3 
 29 Cleo Daoud                11 Norwich                  45.73   1 
 30 Rachel Danis              11 Peru                     46.11   4 
 
Event 3  Girls 300 Meter Dash
================================================================
State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Kyle Plante               10 Colonie                  38.94  
  2 Deajah Stevens             9 Mount Vernon             40.38  
  3 Kala Allen                10 Wmsville East            40.60  
  4 Rachel Leeke              12 Medgar Evers             41.10  
  5 Katelyn Racanelli         12 Holy Child               41.15  
  6 Colby Lubman              12 Commack                  41.40  
  7 Sherriean Ashman          11 Prospect Heights         41.89  
  8 Kyla Ridley               10 Elmont                   43.04  
 
Event 4  Girls 600 Meter Run
===================================================================
State Record: # 1:29.69  2/23/2002   Stacey Ann Livingston, Boys & Girls       
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Brie Roller               11 Lakeland/Panas         1:35.75   4 
  2 Donna Jeanty              12 Brentwood              1:35.81   3 
  3 Kala Allen                10 Wmsville East          1:36.60   2 
  4 Mariah Claudio            10 St. John Villa         1:37.22   4 
  5 Shanique DaSilva          12 Bishop Ford            1:37.61   4 
  6 Anima Banks               10 Mamaroneck             1:37.63   3 
  7 Kristen Walsh             11 North Rockland         1:37.66   4 
  8 Christina DiBernardo      11 Syosset                1:38.25   4 
  9 Margaret MacDonald        10 Saratoga               1:38.79   3 
 10 Laura Isabelle            12 Holy Names             1:38.84   2 
 11 Annis Mars                12 Boys and Girls         1:38.84   4 
 12 Christina Zelenoy          9 Monroe-Woodbury        1:39.13   3 
 13 Danielle Rowe             10 Bay  Shore             1:39.37   2 
 14 Shavonna Hinton           11 Web. Thomas            1:39.67   3 
 15 Jillian Lee                9 Cold Spring Harb       1:40.04   2 
 16 Abigail Benson            11 Iroquois               1:40.28   1 
 17 Cynthia Gray              10 Pine Bush              1:40.31   3 
 18 Ryan Woolley              12 St. John The Bap       1:41.26   2 
 19 Shakele Seaton            11 Medgar Evers           1:42.13   4 
 20 Anna Boughtwood           11 Columbia               1:42.82   2 
 21 Kyla Kenyon               11 Tupper Lake            1:43.21   1 
 22 Erika Kisel               12 Waverly                1:43.71   1 
 23 Kaylie Lamica             12 Malone                 1:43.99   1 
 24 Katie Bott                12 West Genesee           1:44.01   2 
 25 Patricia Fleishman        12 Auburn                 1:44.91   1 
 26 Mariah Brown              11 Waverly                1:46.12   1 
 27 Kaitlyn Facteau           12 Saranac                1:46.87   1 
 28 Ashley Leta                8 Peru                   1:46.91   1 
 29 Rachel Miller             11 Cornwall               1:48.10   3 
 30 Nyanka Moise              11 Medgar Evers           1:50.29   4 
 -- Lauren Burke              11 Fairport                   DNF   3 
 -- Jenna DeAngelo            10 Garden City                DNF   2 
 
Event 5  Girls 1000 Meter Run
================================================================
State Record: # 2:48.44  3/2/1996    Tameika Grizzle, George Washington        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kelsey Margey             10 Harborfields           2:51.87  
  2 Amanda Borroughs          11 Saratoga               2:54.42  
  3 Kimberly Mackay           11 Kellenberg             2:54.96  
  4 Alaine Tate               12 Bayside                2:56.56  
  5 Katie Sischo              10 Fay.-Manlius           2:56.61  
  6 Courtney Chapman          11 Fay.-Manlius           2:57.27  
  7 Emily Menges              12 Garden City            2:57.84  
  8 Danika Simonson           12 Shenendehowa           2:59.26  
  9 Lillian Greibesland       12 Warwick Valley         3:00.26  
 10 Maria Lamontagne           8 Cicero-NS              3:00.31  
 11 Kali Kendall               9 Bishop Loughlin        3:00.88  
 12 Rachel Paul               10 Sachem East            3:01.01  
 13 Allison Stapleton         11 Commack                3:01.53  
 14 Megan Patrignelli         12 Monroe-Woodbury        3:02.32  
 15 Brianne Bellon            12 Saratoga               3:02.53  
 16 Henrietta Miers           12 Bronxville             3:03.69  
 17 Katie Niblock             12 Sweet Home             3:03.96  
 18 Caile Kohlbrenner         11 Tappan Zee             3:05.18  
 19 Leila Mantilla            10 Penfield               3:05.50  
 20 Michelle Rotondo          11 Garden City            3:05.90  
 21 Brittney Killebrew        12 James Madison          3:05.91  
 22 Hilary Swartwood          12 Trumansburg            3:06.19  
 23 Emma Gallagher             7 Garden City            3:06.70  
 24 Lauren Hehir              10 Washingtonville        3:06.88  
 25 Anna Rabideau             11 Seton Catholic         3:08.57  
 26 Brandi Pettit             11 Holland                3:08.93  
 27 Jessica Kendzor           12 JFK Catholic           3:09.90  
 28 Molly Halpin              11 Web. Thomas            3:10.54  
 29 Elizabeth Jewiss           9 Marathon               3:11.26  
 30 Sophie Goobic             12 Canton                 3:12.10  
 31 Dana Walsh                12 Conv. of the SH        3:14.22  
 32 Justina Cositore          10 Malone                 3:18.73  
 33 Alexa Cosgro              12 Seton Catholic         3:20.10  
 
Event 6  Girls 1500 Meter Run
================================================================
State Record: # 4:22.1h  3/10/2002   Molly Huddle, Elmira Notre Dame           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Emily Lipari              12 Roslyn                 4:28.21  
  2 Lizzie Predmore           10 Shenendehowa           4:35.72  
  3 Coleen Schmidt            11 Holy Trinity           4:40.37  
  4 Keelin Hollowood           9 Saratoga               4:41.40  
  5 Hayley McMahon            11 Arlington              4:42.10  
  6 Emily Waligurski           9 Onteora                4:42.42  
  7 Megan Young                9 Nanuet                 4:45.53  
  8 Gina Talt                 11 Mamaroneck             4:47.87  
  9 Catherine Maloy            9 Holy Names             4:49.27  
 10 Katie Niblock             12 Sweet Home             4:49.88  
 11 Meaghan Ventarola         10 Monroe-Woodbury        4:51.19  
 12 Rachel Ngu                11 Syosset                4:51.98  
 13 Sabrina Southerland        9 Cardozo                4:54.16  
 14 Melanie Notarstefano      10 Sachem East            4:55.02  
 15 Aimee Beaudette           11 Canton                 4:55.05  
 16 Shaylyn Tuite             11 Pittsford Mendon       4:57.12  
 17 Katie Brislin              9 CBA-Syracuse           4:57.77  
 18 Caroline O'Hea            10 Ward Melville          4:58.10  
 19 Jodi Robinson             12 Rush Henrietta         4:58.35  
 20 Allison Lasnicki          12 Canastota              4:58.68  
 21 Lauren Lavoro             10 St. Anthony's          5:03.33  
 22 Anna Rabideau             11 Seton Catholic         5:03.48  
 23 Taylor Hackett            11 Maine-Endwell          5:03.74  
 24 Laura Pierce               8 Canton                 5:03.90  
 25 Rebecca Love              11 Frontier               5:05.03  
 26 Cara Roberts              12 Hackley                5:05.16  
 27 Alaine Tate               12 Bayside                5:06.59  
 28 Rachel O'Driscoll         12 Holy Child             5:13.78  
 29 Morgan Kelly              10 Saranac                5:33.97  
 30 Mary Katherine Kulp       12 Vestal                 5:36.22  
 
Event 7  Girls 1500 Meter Race Walk
================================================================
State Record: # 6:28.20  1998        Lisa Kutzing, Port Jefferson              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Destiny Lalane            12 Bay  Shore             7:06.94  
  2 Amy Cheung                12 Connetquot             7:11.70  
  3 Crosby Tillman            11 Somers                 7:13.10  
  4 Molly Josephs             10 Garden City            7:16.45  
  5 Suzy Farber               10 Northport              7:18.16  
  6 Rachael Tylock            11 Penfield               7:25.03  
  7 Diana Quinde              11 HS Health Prof.        7:30.89  
  8 Jaymee Caplan             10 Rush Henrietta         7:38.11  
  9 Sandi Cheng               12 Brooklyn Tech          7:43.39  
 10 Sally Holt                12 Hilton                 7:46.06  
 11 Amanda Borok              11 Yorktown               7:49.24  
 12 Rachel Deppa              10 Sullivan West          7:54.21  
 13 Courtney Garrison         12 Newburgh               7:54.25  
 14 Barbara Ward              11 Massapequa             7:59.31  
 15 Lisa Kuhn                 10 Wmsville North         8:12.45  
 16 Jennifer Mooney           12 Wmsville South         8:18.74  
 17 Laura Flood               11 Watkins Glen           8:34.74  
 18 Alexis VanOsdol            9 Elmira                 8:40.59  
 19 Micaela Barker            12 Lansingburgh           9:24.62  
 20 Kelly Cooney              12 Cohoes                 9:26.21  
 -- Dana Rinaldi              10 Cicero-NS                   DQ   Bent Knee
 -- Avery Share               11 Jamesville-Dewit            DQ   Bent Knee
 
Event 8  Girls 3000 Meter Run
================================================================
State Record: # 9:31.97  2/24/2002   Molly Huddle, Elmira Notre Dame           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Aisling Cuffe             11 Cornwall               9:36.95  
  2 Coleen Schmidt            11 Holy Trinity           9:56.39  
  3 Nicole Irving             12 Shenendehowa          10:07.14  
  4 Taylor Wendler            12 Cicero-NS             10:10.88  
  5 Sydney King               11 Saratoga              10:11.01  
  6 Katie Skinner             12 Riverhead             10:11.48  
  7 Nicki Nesi                10 Pelham                10:12.16  
  8 Roxanne Henningson        12 Greenwich             10:19.06  
  9 Allison Lasnicki          12 Canastota             10:19.76  
 10 Emily Marchini            12 Massapequa            10:20.66  
 11 Kira Garry                11 Friends Academy       10:24.58  
 12 Anne Carey                11 St. John The Bap      10:24.78  
 13 Ursula Svoboda             9 Suffern               10:24.79  
 14 Holly Cavalluzzo           9 Valley Central        10:28.97  
 15 Laura Leff                 8 West Genesee          10:29.65  
 16 Brianna Deming            12 Web. Thomas           10:34.08  
 17 Brigid Brennan             8 Northport             10:35.72  
 18 Ali Foote                 11 West Islip            10:36.40  
 19 Deirdre Dwyer             10 Spackenkill           10:45.39  
 20 Rachel Sorna              12 Arlington             10:45.61  
 21 Alison Lockwood           11 Geneva                10:47.30  
 22 Kimberly Vona             12 Lake Shore            10:48.74  
 23 Beth Schwab               12 Dryden                10:49.23  
 24 Nynneya Columbus          11 Port Richmond         10:52.85  
 25 Madison Wawrzynek          9 North Tonawanda       10:56.32  
 26 Dayna Eikeseth            12 Tottenville           11:13.06  
 27 Antonia Woodford          12 Horace Mann           11:14.66  
 28 Beth Gollin               11 Oneonta               11:17.71  
 29 Abby Flock                12 Hackley               11:20.99  
 30 Jackie Bowen              12 Saranac               12:22.69  
 31 Melissa Whyman             8 Saranac               12:26.61  
 -- Samantha Nadel            10 North Shore                SCR  
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 1:38.39  2/10/2001   AP Randolph                               
                         N. Hastings, D. Moorer, N. Emmanuel, N. O’Connor  
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Elmont                                              1:44.71Q  2 
     1) Valencia Hannon 10              2) Kyla Ridley 10                 
     3) Ashley McCarthy 11              4) Cherrelle King 12              
  2 Mount Vernon                                        1:46.96Q  1 
     1) Robbi Rogers 9                  2) Shamika Mindingall 12          
     3) Lexus Harney 10                 4) Tanaya Yarde 10                
  3 Medgar Evers                                        1:44.71Q  2 
     1) Nyanka Moise 11                 2) Kimberly Campbell 9            
     3) Rachel Leeke 12                 4) Shakele Seaton 11              
  4 St. Anthony's                                       1:47.40Q  1 
     1) Emily Taussig 11                2) Gabrielle Barbour 11           
     3) Chynna-Mo Chung 10              4) Lauren Kilkenny 12             
  5 Monroe-Woodbury                                     1:50.22q  1 
     1) Sara Wickes 12                  2) Aimee Goldstein 12             
     3) Delany Lynch 12                 4) Ashley Grant 12                
  6 Rome Free Academy                                   1:50.52q  2 
     1) Hilary Baker 12                 2) Jessica Gallagher 9            
     3) Jessica Razy 12                 4) Erin Thomas 12                 
  7 Saratoga                                            1:51.70q  2 
     1) Cassidy Driscoll 8              2) Kelly Fredette 11              
     3) Rachael Shannon 9               4) Clarissa Stephens 10           
  8 West Seneca West                                    1:53.10q  2 
     1) Kristen Harrigan 11             2) Brianna Colello 9              
     3) Kelsey Travers 11               4) Natalie Barrea 9               
  9 Peru                                                1:55.23   1 
     1) Megan Black 12                  2) Rachel Danis 11                
     3) Chloe Lemza 12                  4) Ashley Carpenter 8             
 10 Longwood                                            1:55.57   1 
     1) Olivia Hallstein 11             2) Briana Munoz 9                 
     3) Ashley Adams 9                  4) Jordyn Holt 12                 
 11 Horace Mann                                         1:57.30   1 
     1) Annie Lynch 12                  2) Sally Homburger 12             
     3) Jenna Spitzer 10                4) Anise Charles 9                
 12 Indian River                                        2:02.53   2  Qualified
     1) Latressa Graham 11              2) Hilary Baynham 11         on protest
     3) Meghan Everett 10               4) Alexandra Mason 10             
 -- Elmira                                                  DNF   2  Qualified 
     1) Lindsey Seymour 11              2) Taylor Pierson 10         on protest 
     3) Shatima Brown 11                4) Tanya McGee 12                 
 -- Aquinas                                                  DQ   1  1-2 Intere
     1) Jenna Sabers 9                  2) Mandi Hochheimer 12            
     3) Allyssa Darling 11              4) Bridget Morgan 10              
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
State Record: # 1:38.39  2/10/2001   AP Randolph                               
                         N. Hastings, D. Moorer, N. Emmanuel, N. O’Connor  
    School                                               Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Medgar Evers                                        1:43.80   1 
     1) Nyanka Moise 11                 2) Kimberly Campbell 9            
     3) Kadecia Baird 9                 4) Shakele Seaton 11              
  2 Mount Vernon                                        1:43.82   1 
     1) Deajah Stevens 9                2) Shamika Mindingall 12          
     3) Lexus Harney 10                 4) Tanaya Yarde 10                
  3 Elmont                                              1:44.20   1 
     1) Valencia Hannon 10              2) Kyla Ridley 10                 
     3) Ashley McCarthy 11              4) Cherrelle King 12              
  4 St. Anthony's                                       1:47.08   1 
     1) Emily Taussig 11                2) Gabrielle Barbour 11           
     3) Chynna-Mo Chung 10              4) Lauren Kilkenny 12             
  5 Elmira                                              1:47.26   2 
     1) Lindsey Seymour 11              2) Taylor Pierson 10              
     3) Shatima Brown 11                4) Tanya McGee 12                 
  6 Saratoga                                            1:48.31   2 
     1) Cassidy Driscoll 8              2) Kelly Fredette 11              
     3) Madalayne Smith 12              4) Clarissa Stephens 10           
  7 Rome Free Academy                                   1:48.54   2 
     1) Hilary Baker 12                 2) Jessica Gallagher 9            
     3) Jessica Razy 12                 4) Erin Thomas 12                 
  8 Monroe-Woodbury                                     1:50.66   1 
     1) Christina Zelenoy 9             2) Aimee Goldstein 12             
     3) Delany Lynch 12                 4) Megan Patrignelli 12           
  9 West Seneca West                                    1:52.98   2 
     1) Kristen Harrigan 11             2) Brianna Colello 9              
     3) Kelsey Travers 11               4) Natalie Barrea 9               
 10 Indian River                                        1:55.47   2 
     1) Latressa Graham 11              2) Hilary Baynham 11              
     3) Meghan Everett 10               4) Alexandra Mason 10             
 
Event 10  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Garden City                                         4:04.71Q  2 
     1) Taylor Hennig 10                2) Cartherine Cafaro 12           
     3) Taryn Schmelzinger 11           4) Alexis Yeboah-Kodie 10         
  2 Brentwood                                           4:05.59Q  1 
     1) Stefanny Laureano 12            2) Bionca Richardson 10           
     3) Donna Jeanty 12                 4) Brianna Reid 10                
  3 Newburgh                                            4:07.32Q  2 
     1) Dotrine Jacobs 12               2) D'Yanna McCaskill 9            
     3) Jennifer Mitchell 12            4) Tiyi Boone 11                  
  4 Skaneateles                                         4:12.19Q  1 
     1) Eileen Ford 12                  2) Emma Ford 9                    
     3) Cassie Berg 12                  4) Victoria Sakal 12              
  5 Cardozo                                             4:08.67q  2 
     1) Alexis Mapson 11                2) Alexis Panisse 10              
     3) Mya Lighty 9                    4) Ugonna Okpala 11               
  6 Fairport                                            4:09.52q  2 
     1) Michelle Barnum 12              2) Angie Zablotny 11              
     3) Janessa Mathews 10              4) Lauren Burke 11                
  7 Waverly                                             4:09.83q  2 
     1) Mariah Brown 11                 2) Serena Emms 10                 
     3) Kaylee Uhl 7                    4) Erika Kisel 12                 
  8 Kellenberg Memorial                                 4:11.91q  2 
     1) Amanda Barroca 10               2) Juliana Galante 12             
     3) Rebecca Furboter 11             4) Lauren Wheatley 11             
  9 Colonie                                             4:12.36q  1 
     1) Kristina Lenge 11               2) Uwa Omorogbe 11                
     3) Corrine Serrano 10              4) Alicia Bousa 9                 
 10 Mount Vernon                                        4:12.79q  1 
     1) Michelle McCrae 12              2) Dana Lyttle 11                 
     3) Myla Allen 12                   4) Shantay Beacon 11              
 11 Allegany-Limestone/Olean                            4:12.86q  1 
     1) Hannah Hughes 12                2) Samantha Huselstein 11         
     3) Summer Sawaya 11                4) Mallory Clark 11               
 12 Saranac                                             4:25.24q  1 
     1) Katie McIntosh 12               2) Robbi Bailey 12                
     3) Kristina Lord 12                4) Kaitlyn Facteau 12             
 13 Tupper Lake                                         4:29.03q  1 
     1) Kyla Kenyon 11                  2) Hannah Klossner 9              
     3) Olivia Walsh 11                 4) Amanda Moeller 11              
 
Event 10  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Garden City                                         4:01.96  
     1) Taylor Hennig 10                2) Cartherine Cafaro 12           
     3) Taryn Schmelzinger 11           4) Alexis Yeboah-Kodie 10         
  2 Newburgh                                            4:02.70  
     1) Dotrine Jacobs 12               2) Doris Little 11                
     3) Jennifer Mitchell 12            4) Tiyi Boone 11                  
  3 Cardozo                                             4:04.06  
     1) Alexis Mapson 11                2) Alexis Panisse 10              
     3) Sabrina Southerland 9           4) Ugonna Okpala 11               
  4 Brentwood                                           4:04.70  
     1) Stefanny Laureano 12            2) Brittany Richardson 10         
     3) Donna Jeanty 12                 4) Brianna Reid 10                
  5 Kellenberg Memorial                                 4:08.35  
     1) Amanda Barroca 10               2) Juliana Galante 12             
     3) Kimberly Mackay 11              4) Lauren Wheatley 11             
  6 Fairport                                            4:11.87  
     1) Michelle Barnum 12              2) Angie Zablotny 11              
     3) Janessa Mathews 10              4) Lauren Burke 11                
  7 Waverly                                             4:12.45  
     1) Mariah Brown 11                 2) Serena Emms 10                 
     3) Kaylee Uhl 7                    4) Erika Kisel 12                 
  8 Skaneateles                                         4:13.63  
     1) Eileen Ford 12                  2) Emma Ford 9                    
     3) Cassie Berg 12                  4) Victoria Sakal 12              
 
Event 11  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
State Record: # 8:53.67  3/1/2001    Boys & Girls                              
                         A Vargas, K Fernandez, M Francis, S.A. Livingston 
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Shenendehowa                                        9:17.78  
     1) Lizzie Predmore 10              2) Gina Stalica 10                
     3) Alexandra Burtnick 11           4) Danika Simonson 12             
  2 Bronxville                                          9:20.60  
     1) Mary Cain 8                     2) Meredith Rizzo 9               
     3) Henrietta Miers 12              4) Amelia Phillips 9              
  3 Fayetteville-Manlius                                9:22.07  
     1) Kathryn Fanning 12              2) Heather Martin 10              
     3) Katie Sischo 10                 4) Courtney Chapman 11            
  4 Garden City                                         9:29.49  
     1) Emma Gallagher 7                2) Jenna DeAngelo 10              
     3) Michelle Rotondo 11             4) Emily Menges 12                
  5 Monroe-Woodbury                                     9:33.78  
     1) Sabrina Brooks 11               2) Carly Kiess 12                 
     3) Christina Zelenoy 9             4) Megan Patrignelli 12           
  6 Northport                                           9:37.58  
     1) Elizabeth Fierro 11             2) Kelly Abbate 12                
     3) Anna Corrigan 10                4) Lianne Farber 12               
  7 St. John Villa                                      9:42.33  
     1) Jillian Biagini 11              2) Alexis Bivona 12               
     3) Dana Mannarino 12               4) Samantha Lauro 12              
  8 Boys and Girls                                      9:48.09  
     1) Jhanee Sterrett 9               2) Omawattie Singh 9              
     3) Tineika Toussaint 12            4) Shanique Hyde 12               
  9 Webster Thomas                                      9:58.04  
     1) Brianna Deming 12               2) Molly Halpin 11                
     3) Shavonna Hinton 11              4) Melissa Mazzo 11               
 10 Frontier                                           10:01.92  
     1) Amanda Olsen 12                 2) Lauren Courtade 9              
     3) Emily Krasinski 10              4) Renae Sweeney 11               
 11 Holy Child                                         10:27.42  
     1) Katelyn Racanelli 12            2) Brianna Mcloughlin 11          
     3) Georgia Crane 10                4) Rachel O'Driscoll 12           
 12 Horseheads                                         10:29.70  
     1) Sarah Audinwood 9               2) Nikki Deiseroth 11             
     3) Abby Braiman 11                 4) Maggie Everett 10              
 13 South Jefferson                                    10:37.67  
     1) Paula Morse 10                  2) Alyssa Scordo 12               
     3) Olivia Hudson 11                4) Carly VanTassel 12             
 14 Saranac                                            10:39.68  
     1) Melissa Whyman 8                2) Molly Bowen 12                 
     3) Carmen Leduc 12                 4) Kaitlyn Facteau 12             
 
Event 12  Girls Intersectional Medley
================================================================
 Meet Record: * 10:13.33  2004        Section 2                                
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Section 2                                          10:23.40  
     1) Bailey Kowalczyk 9              2) Bianca Jordan 11               
     3) Sam Crisafulli 11               4) Rachael Cyrus 12               
  2 Section 11                                         10:27.38  
     1) Kelly Abbate 12                 2) Jenna Barreto 12               
     3) Erin Neville 8                  4) Shannon McDonnell 10           
  3 Section 1                                          10:27.42  
     1) Taylor Jo Gillen 10             2) Shanel Golding 11              
     3) Nina Sarmiento 10               4) Allie Bernasconi 12            
  4 Section 9                                          10:30.72  
     1) Mallory Peterson 10             2) Olivia Jebb 10                 
     3) Jillian Brooks 11               4) Amanda Fasano 10               
  5 Section 6                                          10:31.39  
     1) Elisa Frazier 11                2) Abigail Zabrodski 12           
     3) Sarah Loud 10                   4) Maritina Tsembelis 12          
  6 PSAL                                               10:33.91  
     1) Jonelle White 12                2) Alesa Liverpool 12             
     3) Fatoumata Samura 11             4) Brittney Killebrew 12          
  7 Section 8                                          10:35.76  
     1) Brianna Nerud 10                2) Cherrelle King 12              
     3) Emily Osman 11                  4) Samantha Nadel 10              
  8 Section 3                                          10:48.82  
     1) Rachel Zajdel 11                2) Liz Pieri 10                   
     3) Nicole Campagna 11              4) Nicole Watterud 9              
  9 CHSAA                                              10:54.37  
     1) Meghan Hayes 12                 2) Imani Cutting 9                
     3) Bridget Carey 11                4) Krystal Foster 12              
 10 Section 5                                          10:59.60  
     1) Doriean Broady 12               2) Erika Steensma 10              
     3) Liz Larson 12                   4) Jessi Thon 10                  
 11 Section 4                                          11:13.71  
     1) Isamarie Ramos 8                2) Rachel Larson 12               
     3) Sarah Krizan 11                 4) Jennifer Jelic 9               


Field events

Event 13  Girls High Jump
================================================================
State Record: #  6-01  3/7/1987    Alison Smith, Clarence                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sarah Palmer              11 Schuylerville          5-08.00  
  2 Eliza Bell                11 Clinton                5-06.00  
  3 Joanne Imbert             11 Valley Str. Cent       5-06.00  
  4 Sally Gale                11 Nyack                  5-06.00  
  5 Ashley Grant              12 Monroe-Woodbury        5-06.00  
  6 Amber Passalaqua          12 Pine Bush              5-05.00  
  7 Megan Talay               12 Irvington              5-04.00  
  8 Victoria Profit           12 St. Anthony's          5-04.00  
  9 Danielle Anderson         11 Jamestown              5-02.00  
 10 Cara Hallahan             12 Smithtown East         5-02.00  
 10 Theresa Kennedy           12 Holy Names             5-02.00  
 12 Kaylea Morse              11 Mexico                 5-02.00  
 13 Liz Fallon                10 St. Anthony's          5-02.00  
 13 Amira Yeiser              11 New Rochelle           5-02.00  
 15 Margaret Fuller           10 Jamesville-Dewit       5-00.00  
 15 Chamique Francis          11 Cardozo                5-00.00  
 15 Kayla Hager               12 Waverly                5-00.00  
 18 Victoria Shaffer          10 Rush Henrietta         5-00.00  
 18 Amanda Breymeier          12 Wmsville South         5-00.00  
 18 Molly Gunter-Droney       12 Romulus                5-00.00  
 21 Kelly Clifford            10 MacArthur              5-00.00  
 22 Kristen Faulkner          12 Sachem East            4-09.00  
 22 Juliana Lawniczak         12 Churchville-Ch.        4-09.00  
 22 Mary Kamp                 11 Chenango Forks         4-09.00  
 22 Lindsay Tolman            12 Ogdensburg             4-09.00  
 26 Nacia Johnson             11 Paul Robeson           4-09.00  
 27 Hannah Klossner            9 Tupper Lake            4-09.00  
 -- Katie McIntosh            12 Saranac                     NH  
 -- Alex Farrington           11 Saranac                    SCR  
 
Event 14  Girls Pole Vault
================================================================
State Record: # 14-02  3/13/2005   Mary Saxer, Lancaster                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Carissa Leonardi          11 Lakeland/Panas        12-00.00  
  2 Camille Ginyard           12 Vestal                11-03.00  
  3 Megann Kaiser             11 Clarence              11-00.00  
  4 Kayla Leahey              12 Warwick Valley        10-06.00  
  5 Hayley Christiano         11 Hilton                10-06.00  
  5 Kelly Benfey              12 Rome Free Acad.       10-06.00  
  7 Kailee Kunst              12 Glens Falls           10-06.00  
  8 Alexis Bartholomew        10 Binghamton            10-06.00  
  9 Nicole Kulaga             11 Pine Bush             10-00.00  
 10 Katie Mack                12 Alleg-Lime/Olean      10-00.00  
 10 Eden Wondra               11 Perry                 10-00.00  
 10 Caroline Botvin           12 Scarsdale             10-00.00  
 13 Holly Weldon              12 Honeoye Falls          9-06.00  
 13 Lindsay Petry             11 Lansing                9-06.00  
 15 Ashley Materise           10 Wmsville North         9-06.00  
 16 Ariel LaChance            11 Cornwall               9-06.00  
 17 Caroline McManus          12 Cold Spring Harb       9-06.00  
 18 Maddesen Weekes           10 Shenendehowa           9-00.00  
 18 Claire Murphy             11 Ursuline               9-00.00  
 20 Jessica Wheeler           10 Cicero-NS              9-00.00  
 20 Kaya Cataldo              12 Sachem North           9-00.00  
 22 Mallory Baio              12 St. John Villa         8-03.00  
 22 Alyssa Genduso            11 Sachem East            8-03.00  
 24 Leah Dawkins              12 Brooklyn Tech          8-03.00  
 25 Ashley Mayer              10 Arch. Molloy           8-03.00  
 26 Nina Gorgoglione          11 Susan Wagner           7-06.00  
 -- Melissa Lam               11 Syosset                     NH  
 
Event 15  Girls Long Jump
================================================================
State Record: # 20-05.75  1/9/2010    Jen Clayton, Suffern                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jen Clayton               12 Suffern               19-00.75  
      FOUL  18-07.75  FOUL  19-00.75  18-03.50  FOUL
  2 Nicole Cummings           12 Peekskill             18-06.50  
      FOUL  FOUL  18-06.50  18-02.50  FOUL  FOUL
  3 Mikayla Pearce            10 Maryvale              18-06.00  
      17-11.75  18-04  18-06  17-07.50  18-03.50  FOUL
  4 Camille Edwards           11 Medgar Evers          17-08.75  
      FOUL  16-09  16-05.25  16-08.75  17-04.50  17-08.75
  5 Veronica Henry            12 Springfield           17-06.75  
      16-06.25  16-04.25  17-00.75  17-06.75  17-01.75  16-10
  6 Jocelyn Redlinski         12 Orchard Park          17-02.00  
      16-02.25  16-10.75  17-02  FOUL  FOUL  17-01.75
  7 Jalilissa Marcus           9 Bishop Loughlin       17-00.50  
      16-09.75  16-09  16-09  16-08.75  16-11  17-00.50
  8 Soroya Hudson             12 Cornwall              16-09.50  
      16-03.25  16-08.25  16-09.50  16-09  FOUL  16-03.75
  9 Klarissa Ricks            11 Holy Names            16-07.50  
      16-00  16-05.75  16-07.50            
 10 Doris Little              11 Newburgh              16-07.25  
      16-00  16-07.25  16-06            
 11 Amanda Egbuta             12 New Rochelle          16-06.75  
      FOUL  16-06.75  15-07.25            
 12 Taylor Pierson            10 Elmira                16-03.25  
      16-00.50  15-05.50  16-03.25            
 13 Jessica Dunnigan          11 Liberty               16-02.75  
      15-08  FOUL  16-02.75            
 14 Cookie Wyckoff            11 Kings Park            16-01.75  
      15-03.75  15-09  16-01.75            
 15 Tara Greco                11 Kings Park            16-01.00  
      15-09.25  16-01  15-07.25            
 16 Theresa Kennedy           12 Holy Names            16-00.75  
      14-09.75  16-00  16-00.75            
 17 Paige Ware                12 Gates-Chili           16-00.25  
      FOUL  15-10  16-00.25            
 18 Nacia Johnson             11 Paul Robeson          16-00.00  
      FOUL  16-00  FOUL            
 19 Corrine Williams          12 Bishop Ford           15-10.50  
      PASS  15-04.25  15-10.50            
 20 Heather Sweeney           10 Massapequa            15-10.25  
      15-03.75  FOUL  15-10.25            
 21 Vanessa Pierre            10 Hewlett               15-09.00  
      15-09  15-02  FOUL            
 22 Ashley Palmer             11 Phoenix               15-08.25  
      FOUL  FOUL  15-08.25            
 23 Camille Ginyard           12 Vestal                15-07.50  
      15-07.50  FOUL  15-02.50            
 24 Jasmine Thompson          12 Cicero-NS             15-05.00  
      FOUL  15-05  FOUL            
 25 Ashley Bryan              12 Poly Prep             15-01.75  
      14-09.25  15-01.25  15-01.75            
 26 Breana Eason              11 Gates-Chili           14-05.75  
      14-05.75  FOUL  13-08.50            
 27 Colleen Hathaway          11 South Jefferson       14-03.25  
      14-03.25  14-01.75  14-01            
 28 Megan Black               12 Peru                  13-11.00  
      13-11  FOUL  FOUL            
 29 Korrine Stay              12 Beekmantown           13-03.25  
      13-02  FOUL  13-03.25            
 30 Kara Ritchie              12 Gouverneur            13-00.50  
      13-00.50  12-08  12-07            
 
Event 16  Girls Triple Jump
================================================================
State Record: # 41-08.50  3/11/2001   Shenae Dawkins, New Rochelle             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Imani Oliver              12 Midwood               39-01.00  
      37-09.50  38-02.75  39-01  38-02.75  37-00  37-09
  2 Jennifer Mitchell         12 Newburgh              38-05.50  
      FOUL  38-05.50  37-05.75  37-05.50  36-11  36-10
  3 Soroya Hudson             12 Cornwall              37-06.50  
      36-08.75  35-01.75  36-03.25  36-05  37-06.50  36-01.50
  4 Sara Wickes               12 Monroe-Woodbury       37-04.00  
      37-03.50  37-03.75  36-09.75  36-05.75  36-08.75  37-04
  5 Olivia Stevens            12 O.L. of Lourdes       37-02.00  
      35-04.50  36-06.25  35-01  37-00.50  37-02  36-10.25
  6 Pony Sokiri               12 Proctor               37-01.50  
      FOUL  37-01.50  FOUL  35-07  FOUL  35-10.50
  7 Shatima Brown             11 Elmira                37-00.50  
      35-04.50  36-06  35-09.25  36-10.50  37-00.50  35-11
  8 Mikayla Pearce            10 Maryvale              36-00.50  
      36-00.50  35-02.50  35-02.75  34-11  35-11.50  FOUL
  9 Alexx Baum                11 Lawrence              36-00.00  
      34-03.25  36-00  35-07.25            
 10 Paige Ware                12 Gates-Chili           35-10.50  
      FOUL  FOUL  35-10.50            
 11 Alexis Murray             12 St. Francis Prep      35-08.75  
      34-04.75  35-08.75  34-09            
 12 Ashley Palmer             11 Phoenix               35-08.50  
      35-03.75  35-08.50  35-07.75            
 13 Jessica Ciraulo           12 Mohonasen             35-07.25  
      35-07.25  FOUL  35-00.50            
 14 Imani McGhee               8 Bay  Shore            35-06.50  
      34-08.75  35-06.50  34-01.50            
 15 Theresa Kennedy           12 Holy Names            35-05.75  
      34-01.75  35-05.75  35-00.25            
 16 Kelly Santangelo          11 Sayville              35-02.25  
      35-02.25  34-10.50  34-11.25            
 17 Sara Ronde                10 Northport             35-00.00  
      34-08.75  FOUL  35-00            
 18 Stephanie Izard           10 Sweet Home            35-00.00  
      34-08.50  35-00  34-07            
 19 Victoria Profit           12 St. Anthony's         34-10.25  
      32-05.50  34-03.50  34-10.25            
 20 Samantha Gabriel          12 Spring Valley         34-10.00  
      34-10  34-04.25  FOUL            
 21 Lauren Kappleman          12 Massapequa            34-08.25  
      34-08  34-01  34-08.25            
 22 Shauna Murray             10 Trumansburg           34-02.75  
      33-06.25  34-00.75  34-02.75            
 23 Sidney Flint              12 Ausable Valley        34-00.75  
      32-01.75  32-01.25  34-00.75            
 24 Emily Renna               11 Fairport              33-11.25  
      PASS  33-11.25  33-07            
 25 Latressa Graham           11 Indian River          33-04.75  
      FOUL  33-04.75  31-04.50            
 26 Tsian Haywood             11 Dewitt Clinton        33-03.50  
      32-08.50  33-03.50  33-02.50            
 27 Maxine Rock               11 Saranac               33-02.25  
      32-11.25  33-02.25  32-09.50            
 28 Ashley Bryan              12 Poly Prep             33-02.00  
      33-01  33-02  32-07.50            
 29 Kara Ritchie              12 Gouverneur            32-03.50  
      32-03.50  31-00.75  30-03.25            
 
Event 17  Girls Shot Put
================================================================
State Record: # 50-06  2/13/2010   Melissa Kurzdorfer, Lancaster               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Melissa Kurzdorfer        12 Lancaster             48-10.25  
      46-00  48-10.25  48-09  48-01.50  46-09.50  48-01.75
  2 Vanessa Stewart           12 North Babylon         45-02.00  
      45-02  FOUL  40-07.25  FOUL  FOUL  42-09
  3 Adrienne Alexander        10 Bishop Loughlin       41-05.25  
      FOUL  FOUL  38-10.50  38-08.75  40-04.75  41-05.25
  4 Amanda Spoto              12 St. Joseph Hill       40-06.50  
      37-05.75  39-04  36-09  40-06.50  39-02.25  38-10.50
  5 Megan Seeley              12 Hudson Falls          39-11.50  
      39-11.50  38-02.25  35-07  36-00  PASS  FOUL
  6 Brittany Broomfield       11 Dewitt Clinton        39-06.25  
      39-06.25  FOUL  36-03  39-03.25  FOUL  37-01.75
  7 Kolbi Smith               12 Holy Names            38-03.75  
      36-08.75  37-07  38-03.75  37-03.25  37-04  37-08
  8 Lindsay Aponte            12 West Islip            37-11.50  
      37-11.50  37-07.50  37-06.50  36-01.50  34-11.25  36-04.50
  9 Natasha Amazan            12 New Rochelle          36-11.75  
      36-11.75  36-07.50  FOUL            
 10 Imani White               11 Longwood              34-10.75  
      FOUL  FOUL  34-10.75            
 11 Andrea Dycha              12 Wmsville South        34-06.50  
      FOUL  34-06  34-06.50            
 12 Marae Tearney             12 Jamesville-Dewit      34-05.50  
      34-05.50  33-11.25  29-03.75            
 13 Amelia Gonzales           11 Ballston Spa          34-02.25  
      32-08.75  FOUL  34-02.25            
 14 Natasha Graham            12 New Rochelle          34-01.50  
      33-04.25  32-01  34-01.50            
 15 Tiffany Goodwin           12 East Meadow           33-10.25  
      33-10.25  33-08.50  32-08            
 16 Valerie Vancol            11 Calhoun               33-04.25  
      32-04.75  31-11.25  33-04.25            
 17 Corrine Taylor            11 Auburn                33-02.75  
      33-02.75  32-11.50  33-00.25            
 18 Charmaine Delotch         11 Paul Robeson          32-06.50  
      32-06.50  FOUL  27-10.50            
 19 Trisha Helms              11 Saranac               32-04.50  
      32-04.50  30-06.25  29-09            
 20 Domininique Darby         10 Tri-Valley            32-03.50  
      29-11.25  32-03.50  31-00.75            
 21 Kathryn Perry             11 Aquinas               32-00.75  
      29-11.25  31-05.25  32-00.75            
 22 Katherine Mollahan         9 Cornwall              31-10.50  
      31-10.50  31-02.25  30-06            
 23 Jodi-Ann Robinson         12 Horace Mann           31-09.50  
      31-09.50  31-05  30-05.75            
 24 Hunter Wexler             10 Brockport             31-05.00  
      30-09.50  FOUL  31-05            
 25 Savannah Cook             11 Corning               28-06.50  
      28-05.25  28-06.50  27-10.25            
 26 Kaitlin Sayer-Hall        11 Ogdensburg            28-05.00  
      28-05  27-02.50  26-02.50            
 27 Elissa Finnegan           12 Malone                27-09.75  
      26-07.25  27-04.75  27-09.75            
 28 Sarah Leclair             12 Beekmantown           26-11.75  
      26-11.50  26-11.75  26-00.75            
 29 Haley Ballard             11 Whitney Point         25-05.75  
      23-09.50  25-05.75  23-03.50           
 
  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 9/19: Victor upsets Churchville in soccer
  • 9/17: 3 schools sweep on state XC course
  • 9/17: Mourning RB shines for Centereach
  • 9/16: Sec. 1 school forfeits homecoming game
  • 9/16: Ossining coach's gamble pays off
  • 9/15: Tupper Lake calls off Week 3 game
  • 9/15: Commack boys topple No.1 Brentwood
  • 9/14: Senior scores 10 in 23-0 soccer rout
  • 9/13: Tappan Zee ends Pearl River record run
  • 9/12: North Shore girls blank South Side
  • 9/10: Pair of impressive starts by runners
  • 9/10: Iona Prep snaps R.I. school's streak
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com