New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls indoor track
2008 NYSPHSAA championships

At Cornell University

 
Girls 55 Meter Dash
=================================================================
16 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
=================================================================
Preliminaries
  1   222 Klarissa Ricks       9 Holy Names                7.20Q  3 
  2  1225 Whitney Fountain    10 Columbus                  7.21Q  1 
  2   282 Madalayne Smith     10 Saratoga Springs          7.21Q  4 
  4   146 Sasha Richards      12 Mount Vernon              7.25Q  2 
  5   527 Brianna Cromartie   11 Aquinas                   7.24Q  1 
  6  1016 Geneen Dore         12 Indian River              7.27Q  2 
  7   625 Nicole Castilloux   11 West Seneca West          7.32Q  3 
  8  1228 Geronne Black       12 Paul Robeson              7.33Q  4 
  9  1344 Corrine Williams    10 Bishop Ford               7.29Q  2 
 10   838 Samantha Edwards    12 Floral Park               7.32Q  1 
 11   119 Britney Clarke      12 North Rockland            7.34Q  3 
 12   800 Deidra Bryant       11 Baldwin                   7.35Q  4 
 13   530 Jamiee McClary      11 Mercy                     7.30Q  2 
 14   139 Jen Clayton         10 Suffern                   7.35Q  1 
 15  1109 Melissa Tassone     12 Comsewogue                7.41Q  4 
 16  1408 Renee Mc Dougall    12 Horace Mann               7.47Q  3 
 17  1291 Shevenna Rowe       11 Samuel Tilden             7.36   2 
 18   324 Geonnitta McClain    9 Proctor                   7.42   4 
 19   532 Sametra Kelly       11 Edison                    7.46   1 
 19   904 Rachel Pierantozzi  10 Millbrook                 7.46   2 
 21   335 Wanetta Rodney      11 Liverpool                 7.48   3 
 22   903 Natavia Berry       12 Middletown                7.49   4 
 23   609 Kala Allen           8 Williamsville Ea          7.52   2 
 24   722 Corinne Becker      11 Saranac Lake              7.54   1 
 25  1141 Corine Magee        11 William Floyd             7.61   1 
 26  1114 Marisa Mills        12 Islip                     7.62   4 
 27   441 Katie Benenati      10 Norwich                   7.69   2 
 28   400 Erika Kisel         10 Waverly                   7.73   3 
 29  1410 Annie Lynch         10 Horace Mann               7.79   4 
 30  1321 Kristin Wenthen     12 Kellenberg                7.81   3 
 30  1342 Shekinah Lorcy      12 Bishop Ford               7.81   3 
 32  1017 Latressa Graham      9 Indian River              7.85   1 
 
Girls 55 Meter Dash
=================================================================
8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                   Semis  H#
=================================================================
Semi-Finals
  1  1225 Whitney Fountain    10 Columbus                  7.16Q  2 
  2   222 Klarissa Ricks       9 Holy Names                7.20Q  1 
  3   527 Brianna Cromartie   11 Aquinas                   7.19Q  2 
  4  1016 Geneen Dore         12 Indian River              7.28Q  1 
  5   146 Sasha Richards      12 Mount Vernon              7.29Q  1 
  6   530 Jamiee McClary      11 Mercy                     7.32Q  2 
  7   139 Jen Clayton         10 Suffern                   7.30Q  1 
  8   282 Madalayne Smith     10 Saratoga Springs          7.34Q  2 
  9   838 Samantha Edwards    12 Floral Park               7.34   2 
 10  1344 Corrine Williams    10 Bishop Ford               7.31   1 
 11   625 Nicole Castilloux   11 West Seneca West          7.37   1 
 11   119 Britney Clarke      12 North Rockland            7.37   2 
 13   800 Deidra Bryant       11 Baldwin                   7.39   1 
 14  1228 Geronne Black       12 Paul Robeson              7.40   2 
 15  1408 Renee Mc Dougall    12 Horace Mann               7.43   2 
 16  1109 Melissa Tassone     12 Comsewogue                7.44   1 
 
Girls 55 Meter Dash
==============================================================
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                  Finals 
==============================================================
Finals
  1   222 Klarissa Ricks       9 Holy Names                7.16  
  2  1225 Whitney Fountain    10 Columbus                  7.17  
  3   527 Brianna Cromartie   11 Aquinas                   7.19  
  4   146 Sasha Richards      12 Mount Vernon              7.22  
  5   530 Jamiee McClary      11 Mercy                     7.23  
  6   282 Madalayne Smith     10 Saratoga Springs          7.25  
  7   139 Jen Clayton         10 Suffern                   7.26  
  8  1016 Geneen Dore         12 Indian River              7.29  
 
Girls 300 Meter Dash
=================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
=================================================================
Preliminaries
  1  1222 Nadonnia Rodriques  12 Boys & Girls             39.62Q  1 
  2  1117 Janet Mellor        10 Mount Sinai              39.87Q  4 
  3   527 Brianna Cromartie   11 Aquinas                  40.02Q  3 
  4   801 Christie Verdier    11 Baldwin                  40.34Q  2 
  5   609 Kala Allen           8 Williamsville Ea         40.79q  3 
  6   521 Sharisse Gaskin     11 East                     40.88q  2 
  7  1203 Ahtayana Johnson     9 Benjamin Cardozo         41.11q  4 
  8  1107 Colby Lubman        10 Comack                   41.14q  3 
  9  1343 Sheina Roberts      11 Bishop Loughlin          41.19   4 
 10   145 Karlie Dean         12 John Jay East Fi         41.20   1 
 11  1230 Juliena Mc Intosh   12 Thomas Jefferson         41.21   3 
 12   832 Cara Rostant        11 Valley Str. Cent         41.53   1 
 13   608 Anna Holmes         12 Pioneer                  41.57   3 
 14   320 Kaleigh McKinney    12 Rome Free Acad           41.70   1 
 15   142 Ihiechi Ohia-Enyia  12 Saunders                 41.74   2 
 16   235 Diana Hummel        12 Shaker                   41.78   4 
 17  1408 Renee Mc Dougall    12 Horace Mann              42.15   2 
 18   400 Erika Kisel         10 Waverly                  42.21   2 
 19  1015 Jessica Farmer      11 Franklin Academy         42.26   2 
 20   324 Geonnitta McClain    9 Proctor                  42.30   1 
 21  1307 Patrice Johnson     11 Card. Spellman           42.40   4 
 22   201 Kendra Adams        11 Burnt Hills              42.65   1 
 23   905 Dasia Jones         11 Newburgh                 42.74   3 
 24   404 Rachel Mann         11 Elmirra Notre Da         42.97   4 
 25   906 Kelly Connolly      12 Washingtonville          43.31   1 
 26  1405 Dana Walsh          10 Convent of S.H.          43.74   3 
 27  1017 Latressa Graham      9 Indian River             44.06   2 
 28   720 Missy Seymour       12 Saranac Central          45.78   4 
 
Girls 300 Meter Dash
==============================================================
State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     
    Name                    Year School                  Finals 
==============================================================
Finals
  1  1222 Nadonnia Rodriques  12 Boys & Girls             38.72  
  2   527 Brianna Cromartie   11 Aquinas                  39.99  
  3  1117 Janet Mellor        10 Mount Sinai              40.06  
  4   609 Kala Allen           8 Williamsville Ea         40.75  
  5   801 Christie Verdier    11 Baldwin                  40.79  
  6  1107 Colby Lubman        10 Comack                   40.85  
  7  1203 Ahtayana Johnson     9 Benjamin Cardozo         43.25  
  8   521 Sharisse Gaskin     11 East                     43.59  
 
Girls 600 Meter Run
=================================================================
State Record: # 1:29.65  2/10/2008   Phyllis Francis, Catherine Mc Auley       
    Name                    Year School                  Finals  H#
=================================================================
  1  1311 Phyllis Francis     10 McAuley                1:33.11   4 
  2   826 Charlene Lipsey     11 Hempstead              1:34.17   4 
  3   908 Claire Pettit       12 Warwick Valley         1:35.54   4 
  4   811 Nicole Banker       12 East Meadow            1:36.36   4 
  5   909 Megan Patrignelli   10 Monroe-Woodbury        1:37.08   3 
  6   144 Michelle Yousefian  12 Scarsdale              1:37.22   3 
  7   907 Jessica Hennig      11 Pine Bush              1:37.67   4 
  8  1217 Meagan Gillespie    12 Boys & Girls           1:37.75   4 
  9  1112 Magdalena Robak     12 Hills West             1:38.15   3 
 10   241 Leah Wightman       11 Chatham                1:38.55   2 
 11   101 Ashley Mauer        11 Carmel                 1:38.90   4 
 12   302 Melissa Zajdel      11 Cba-Syracuse           1:39.35   3 
 13  1196 Jennifer Johnston   10 Longwood               1:39.49   3 
 14   143 Heidy Palacios      12 Saunders               1:39.93   3 
 15  1019 Kyla Kenyon          9 Tupper Lake            1:40.61   2 
 16  1206 Tessa West          11 Benjamin Cardozo       1:40.79   4 
 17  1148 Mary-Kate Sivillia  10 John Glenn             1:40.87   2 
 18   210 Nayamka Roberts-Sm  11 Colonie                1:40.99   2 
 19   609 Kala Allen           8 Williamsville Ea       1:41.83   1 
 20   337 Amy Sleeper         11 New Hartford           1:41.96   1 
 21   618 Jacqueline Burns    12 North Tonawanda        1:41.97   3 
 22   716 Mikayla Mc Ginn     12 Peru                   1:42.08   1 
 23   405 Stephanie Bristow   12 Elmira                 1:42.50   2 
 24   339 Katie Bott          10 West Genesee           1:42.79   2 
 25   406 Bethany Norris      12 Bainbridge-G.A.        1:43.46   2 
 26  1005 Maggie Lapinski     11 Canton                 1:43.75   1 
 27  1404 Alice Walsh         10 Convent of S.H.        1:47.07   1 
 28  1308 Kekelly Ketemepi    12 Card. Spellman         1:47.19   1 
 29   519 Rosie Roessel       11 Fairport               1:47.47   3 
 --   509 Kaitlin Breed       12 Red Jacket                 DNF   2 
 
Girls 1000 Meter Run
==============================================================
State Record: # 2:48.44  3/2/1996    Tameika Grizzle, George Washington        
    Name                    Year School                  Finals 
==============================================================
  1   102 Kristin Reese       12 Carmel                 2:52.86  
  2   910 Lillian Griebeslan  10 Warwick Valley         2:54.15  
  3   135 Emma Miller-Bedell  12 Tappen Zee             2:55.21  
  4   806 Brianna Welch       10 North Shore            2:55.65  
  5   312 Molly Malone        10 Fayetteville-Man       2:57.19  
  6   224 Jordan White        12 Holy Names             2:57.28  
  7   911 Tori Pennings       12 Warwick Valley         2:58.24  
  8  1118 Janie Turek         11 Mount Sinai            3:00.00  
  9  1200 Claudia Francis      9 Benjamin Cardozo       3:00.10  
 10   306 McKaye Neumeister   12 Cicero-NS              3:00.72  
 11  1121 Laura Greene        12 Sachem East            3:00.79  
 12  1232 Monique Mc Kenzie   12 Samuel Tilden          3:01.39  
 13   136 Megan Brown         12 Ursuline School        3:02.12  
 14   533 Kendra Zaffuto      12 Mercy                  3:02.40  
 15   407 Kati Holowacz       12 Bainbridge-G.A.        3:02.88  
 16  1341 Malekah Holland     10 Bishop Ford            3:04.82  
 17   634 Emily Sullivan      11 West Seneca West       3:05.59  
 18  1405 Dana Walsh          10 Convent of S.H.        3:06.11  
 19   912 Kristal Conklin     12 Valley Central         3:06.30  
 20   633 Kelsey Fraser       12 Lockport               3:06.41  
 21   804 Samantha Beim       11 Mepham                 3:06.56  
 22   408 Bethany Coons       11 Elmira                 3:08.58  
 23  1018 Katherine Mc Crum    9 Indian River           3:19.58  
 24   739 Baily Weightman     10 Beekmantown            3:20.60  
 25  1324 Erin Bayer          11 St. Anthony's          3:21.15  
 26   520 Angela Ryck         11 Fairport               3:21.91  
 27   703 Andrea Maynard      11 Seton Catholic         3:26.54  
 28   202 Rachael Cyrus       10 Burnt Hills            3:29.40  
 
Girls 1500 Meter Run
==============================================================
State Record: # 4:22.1h  3/10/2002   Molly Huddle, Elmira Notre Dame           
    Name                    Year School                  Finals 
==============================================================
  1  1115 Jaclyn Marshall     12 Kings Park             4:38.97  
  2   215 Caitlin Lane        12 Greenwich              4:39.06  
  3   283 Hannah Davidson     12 Saratoga Springs       4:39.80  
  4  1103 Sarah Mc Curdy      12 Bay Shore              4:40.89  
  5   205 Sam Roecker         11 Burnt Hills            4:42.52  
  6   913 Jessica Fingers     11 Monticello             4:44.08  
  7   809 Maddie Adams        12 Garden City            4:44.74  
  8   914 Holly Cavalluzzo     7 Valley Central         4:49.99  
  9   127 Katie Sullivan      11 Ursuline School        4:50.57  
 10   607 Brenna Symoniak     10 Amherst                4:55.10  
 11   704 Genna Hartung       11 Seton Catholic         4:56.25  
 12   606 Amanda Solly        12 West Seneca East       4:56.40  
 13   887 Michelle Duffy      11 Island Trees           4:57.19  
 14  1212 Victoria Pontecorv  11 Tottenville            4:58.77  
 15   125 Chelsea Kushner      9 Pearl River            4:59.73  
 16  1339 Shanique DA Silva    9 Bishop Ford            5:00.14  
 17  1234 Ewa Sadej           12 Stuyvesant             5:00.40  
 18   409 Ryann Cretney       12 Lansing                5:01.72  
 19   309 Courtney Chapman     9 Fayetteville-Man       5:02.30  
 20   314 Jocelyn Richards    12 Fayetteville-Man       5:03.91  
 21   410 Tricia Rosettie     12 Corning                5:06.46  
 22   835 Nicole Wissler      12 Mineola                5:06.59  
 23   512 Kim Mills           11 Oakfield-Alabama       5:07.34  
 24   510 Kate Cufari         12 Pittsford-Suth.        5:08.65  
 25  1322 Samantha Rodriquez  12 St. John's Prep        5:10.50  
 26  1413 Cara Roberts        10 Hackley School         5:15.87  
 27  1013 Nadine Longmore     12 South Jefferson        5:16.87  
 28   711 Megan Black         10 Peru                   5:36.05  
 
Girls 3000 Meter Run
==============================================================
State Record: # 9:31.97  2/24/2002   Molly Huddle, Elmira Notre Dame           
    Name                    Year School                  Finals 
==============================================================
  1   203 Meaghan Gregory     11 Burnt Hills           10:07.92  
  2   138 Shelby Greany       11 Suffern               10:08.90  
  3  1134 Suejin Ahn          12 Ward Melville         10:09.35  
  4   707 Mary-Kate Champagn  12 Seton Catholic        10:10.02  
  5   204 Molly Pezzulo        9 Burnt Hills           10:10.48  
  6   411 Kate Rosettie       11 Corning               10:13.28  
  7   825 Emily Lipari        10 Roslyn                10:17.91  
  8   309 Courtney Chapman     9 Fayetteville-Man      10:22.37  
  9   240 Morgan Roche        12 Shenendehowa          10:25.70  
 10   314 Jocelyn Richards    12 Fayetteville-Man      10:30.57  
 11   823 Courtney Kelly      12 Mepham                10:30.99  
 12  1120 Samantha D'Amato    10 Northport             10:31.76  
 13  1406 Julia Mc Mahon      10 Poly Prep             10:38.60  
 14   134 Sara Graney         12 Tappen Zee            10:42.13  
 15   409 Ryann Cretney       12 Lansing               10:46.07  
 16  1319 Kaitlin Stordeur    11 Kellenberg            10:52.56  
 17   515 Shelby Herman       12 Hilton                10:52.59  
 18  1238 Shannon Browne      11 Curtis                10:52.97  
 19   632 Erin Kling          11 Jamestown             10:55.02  
 20  1020 Ashley Lamica       12 Franklin Academy      10:56.91  
 21   915 Courtney Roosa      12 Tri Valley            10:58.52  
 22  1323 Karen Roa           12 St. Francis Prep      10:59.14  
 23   916 Elizabeth O'Donnel  10 Monroe-Woodbury       11:04.47  
 24   606 Amanda Solly        12 West Seneca East      11:08.23  
 25   534 Jeanie Sauter       11 Canandaigua           11:24.46  
 26  1407 Andrea Tocci        11 Poly Prep             11:32.66  
 27   714 Abi Lajti            9 Peru                  11:53.43  
 28  1021 Elizabeth Morrow     7 Salmon River          12:19.43  
 --   828 Emily Menges        10 Garden City                DNF  
 
Girls 1500 Meter Race Walk
==============================================================
State Record: # 6:28.20  1998        Lisa Kutzing, Port Jefferson              
    Name                    Year School                  Finals 
==============================================================
  1   511 Olivia Lapham       12 Penfield               7:12.55  
  2   803 Emiija Vaskyte      10 Valley Str North       7:14.87  
  3  1130 Leah Buletti        11 Westhampton            7:16.03  
  4   805 Molly Joseph         8 Garden City            7:16.81  
  5   103 Mary Dutkoski       12 Clarkstown South       7:26.57  
  6  1110 Amy Cheung          10 Connetquot             7:30.10  
  7   508 Rachel Zoyhofski    11 Rush Henrietta         7:50.55  
  8   917 Courtney Garrison   10 Newburgh               7:56.94  
  9  1207 Dan Ping He         11 Stuyvesant             7:58.92  
 10   918 Nina Pasquarelli    12 Washingtonville        8:04.60  
 11   109 Tyeasha Savage      11 New Rochelle           8:17.61  
 12   604 Krystal Walsh       12 Clarence               8:18.21  
 13   605 Melissa Szymanowsk  12 West Seneca West       8:47.34  
 14   225 Justine Schulerud   12 Ichabod Cran           8:57.54  
 15   234 Melissa Ashley       9 Shaker                 9:30.78  
 --   443 Aisha Muhammad      11 Corning                     DQ  
 --   442 Jenna Lamb          11 Lansing                     DQ  
 --   300 Elizabeth Mahoney   11 Auburn                      DQ  
 --  1209 Nina Yang           12 Stuyvesant                  DQ  
 --   332 Avery Share          9 JD                          DQ  
 
Girls 55 Meter Hurdles
=================================================================
16 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  7.76  3/11/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
=================================================================
Preliminaries
  1  1292 Janice Jackson      11 Middle College            8.20Q  1 
  1   282 Madalayne Smith     10 Saratoga Springs          8.20Q  4 
  3  1205 Dalilah Muhammad    12 Benjamin Cardozo          8.34Q  3 
  4   114 Elizabeth Mott      12 New Rochelle              8.40Q  2 
  5   821 Ashley Hendrix      12 Uniondale                 8.37Q  3 
  6   901 Avery Evans         11 Pine Plains               8.45Q  4 
  7  1225 Whitney Fountain    10 Columbus                  8.46Q  2 
  8   530 Jamiee McClary      11 Mercy                     8.76Q  1 
  9   531 Ayotunde Ehindero   12 Brighton                  8.47Q  2 
 10   629 Allie Van Buren     10 Williamsville S.          8.50Q  3 
 11  1109 Melissa Tassone     12 Comsewogue                8.70Q  4 
 12   501 Natasha Greggs      11 Wilson Magnet             8.77Q  1 
 13  1116 Kaitlin Sullivan    12 Kings Park                8.65Q  2 
 14   630 Sarah Mikulski      12 Williamsville N.          8.78Q  4 
 15   900 Daira Veloz         12 Middletown                8.82Q  1 
 16   807 Danielle Silas      12 Glen Cove                 8.98Q  3 
 17   902 Dotrine Jacobs      10 Newburgh                  8.73   2 
 18   334 Janeeka Benson      12 Liverpool                 8.80   4 
 19  1125 Lauren Paciorek     12 Sayville                  8.81   4 
 20   402 Ashley Mahlmeister  11 Sidney                    8.85   1 
 21  1012 Brittany Moody      12 South Jefferson           8.95   2 
 22   308 Jasmine Thompson    10 Cicero-NS                 9.01   3 
 23   209 Kyle Plante          8 Colonie                   9.05   1 
 24   121 Brittany Brown      11 Pelham                    9.06   3 
 25  1300 Jessica Conte       12 Arch. Molloy              9.35   1 
 26   723 Emily Palmer        12 Ticonderoga               9.40   2 
 27  1329 Helena Adams        11 St. John The Bap          9.57   4 
 28   403 Lauren Nelson       12 Trumansburg               9.61   3 
 29  1014 Mikayla George      12 Massena                   9.97   4 
 30  1411 Amanda Hill         12 Horace Mann              10.82   2 
 31  1403 Alex Flinchum        9 Convent of S.H.          11.13   3 
 
Girls 55 Meter Hurdles
=================================================================
8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  7.76  3/11/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                   Semis  H#
=================================================================
Semi-Finals
  1  1292 Janice Jackson      11 Middle College            8.10Q  1 
  2   282 Madalayne Smith     10 Saratoga Springs          8.17Q  2 
  3  1205 Dalilah Muhammad    12 Benjamin Cardozo          8.31Q  2 
  4   901 Avery Evans         11 Pine Plains               8.34Q  1 
  5  1225 Whitney Fountain    10 Columbus                  8.37Q  1 
  6   629 Allie Van Buren     10 Williamsville S.          8.41Q  2 
  7   114 Elizabeth Mott      12 New Rochelle              8.44Q  1 
  8   821 Ashley Hendrix      12 Uniondale                 8.45Q  2 
  9   807 Danielle Silas      12 Glen Cove                 8.48   2 
 10  1116 Kaitlin Sullivan    12 Kings Park                8.51   2 
 11   530 Jamiee McClary      11 Mercy                     8.52   2 
 12   531 Ayotunde Ehindero   12 Brighton                  8.57   1 
 13   630 Sarah Mikulski      12 Williamsville N.          8.67   1 
 14  1109 Melissa Tassone     12 Comsewogue                8.73   2 
 15   900 Daira Veloz         12 Middletown                8.80   1 
 16   501 Natasha Greggs      11 Wilson Magnet             8.90   1 
 
Girls 55 Meter Hurdles
==============================================================
State Record: #  7.76  3/11/2007   Lindsay Rowe, Benjamin Cardozo              
    Name                    Year School                  Finals 
==============================================================
Finals
  1  1292 Janice Jackson      11 Middle College            8.05  
  2   114 Elizabeth Mott      12 New Rochelle              8.13  
  3   282 Madalayne Smith     10 Saratoga Springs          8.14  
  4  1205 Dalilah Muhammad    12 Benjamin Cardozo          8.20  
  5   901 Avery Evans         11 Pine Plains               8.30  
  6   821 Ashley Hendrix      12 Uniondale                 8.32  
  7  1225 Whitney Fountain    10 Columbus                  8.37  
  8   629 Allie Van Buren     10 Williamsville S.          8.47  
 
Girls 4x200 Meter Relay
=================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 1:38.39  2/10/2001   AP Randolph                               
                         N. Hastings, D. Moorer, N. Emmanuel, N. O’Connor  
    School                                              Prelims  H#
=================================================================
Preliminaries
  1 Suffern                                             1:45.48Q  1 

     1) 140 Janelle Clayton 11          2) 130 Tamikah Montama 12         
     3) 124 Jenna Schaffer 10           4) 139 Jen Clayton 10             
  2 Boys & Girls                                        1:45.83Q  2 
     1) 1224 Kerri Thompson 10          2) 1221 Ma Shanta Pitts 11        
     3) 1222 Nadonnia Rodriques 12      4) 1223 Shanel Smith 11           
  3 Newburgh Free Academy                               1:47.02Q  2 
     1) 938 Danielle Mc Holder 11       2) 902 Dotrine Jacobs 10          
     3) 922 Doris Little 9              4) 939 Mikia Mc Queen 11          
  4 Cardinal Spellman                                   1:47.93Q  1 
     1) 1310 Kayla Smith 12             2) 1307 Patrice Johnson 11        
     3) 1308 Kekelly Ketemepi 12        4) 1305 Christina Abebreseh 12    
  5 Rome Free Academy                                   1:47.98q  1 
     1) 316 Hillary Baker 10            2) 320 Kaleigh McKinney 12        
     3) 321 Chanelle McWilliams 12      4) 322 Jessica Razy 10            
  6 Hempstead                                           1:48.03q  1 
     1) 836 Lawson Sasha 11             2) 824 Natasha Kennedy 12         
     3) 808 Suhailah Abdul-Wali 12      4) 826 Charlene Lipsey 11         
  7 Lansing                                             1:48.70q  1 
     1) 423 Chloe Ryan 10               2) 424 Anna Mapes 11              
     3) 420 Lindsey Petry 9             4) 425 Katheryn Hornibrook 9      
  8 Aquinas                                             1:50.32q  2 
     1) 536 Elyssa Place 10             2) 537 Sarah Henderson 11         
     3) 529 Jessica Walker 12           4) 538 Ashley Grove 12            
  9 Niskayuna                                           1:50.59   1 
     1) 230 Caitlyn Mills 11            2) 229 Samantha Legere 12         
     3) 226 Mary Corey 12               4) 227 Alicia D'Alessandro 12     
 10 John Glenn                                          1:52.63   2 
     1) 1108 Jackie Wild 12             2) 1148 Mary-Kate Sivillian 10    
     3) 1147 Maddy Sivilli 8            4) 1146 Caitlin Schlachter 11     
 11 Horace Mann                                         1:53.06   2 
     1) 1408 Renee Mc Dougall 12        2) 1410 Annie Lynch 10            
     3) 1409 Nikki Lustig 12            4) 1411 Amanda Hill 12            
 12 North Tonawanda                                     1:53.26   1 
     1) 620 Karyn Wasielewski 11        2) 617 Olivia Di  Palma 10        
     3) 615 Staci Czaja 9               4) 618 Jacqueline Burns 12        
 13 Peru                                                1:56.45   2 
     1) 710 Holly Black 12              2) 709 Justine Bardelcik 12       
     3) 712 Rachel Danis 9              4) 713 Hannah Dennie 11           
 
Girls 4x200 Meter Relay
==============================================================
State Record: # 1:38.39  2/10/2001   AP Randolph                               
                         N. Hastings, D. Moorer, N. Emmanuel, N. O’Connor  
    School                                               Finals 
==============================================================
Finals
  1 Suffern                                             1:43.63  
     1) 140 Janelle Clayton 11          2) 130 Tamikah Montama 12         
     3) 124 Jenna Schaffer 10           4) 139 Jen Clayton 10             
  2 Boys & Girls                                        1:44.17  
     1) 1224 Kerri Thompson 10          2) 1221 Ma Shanta Pitts 11        
     3) 1222 Nadonnia Rodriques 12      4) 1223 Shanel Smith 11           
  3 Newburgh Free Academy                               1:45.91  
     1) 938 Danielle Mc Holder 11       2) 902 Dotrine Jacobs 10          
     3) 922 Doris Little 9              4) 905 Dasia Jones 11             
  4 Hempstead                                           1:46.88  
     1) 836 Lawson Sasha 11             2) 824 Natasha Kennedy 12         
     3) 808 Suhailah Abdul-Wali 12      4) 826 Charlene Lipsey 11         
  5 Cardinal Spellman                                   1:47.82  
     1) 1310 Kayla Smith 12             2) 1307 Patrice Johnson 11        
     3) 1308 Kekelly Ketemepi 12        4) 1305 Christina Abebreseh 12    
  6 Aquinas                                             1:47.95  
     1) 536 Elyssa Place 10             2) 537 Sarah Henderson 11         
     3) 527 Brianna Cromartie 11        4) 538 Ashley Grove 12            
  7 Rome Free Academy                                   1:48.00  
     1) 316 Hillary Baker 10            2) 320 Kaleigh McKinney 12        
     3) 321 Chanelle McWilliams 12      4) 322 Jessica Razy 10            
  8 Lansing                                             1:51.45  
     1) 423 Chloe Ryan 10               2) 424 Anna Mapes 11              
     3) 420 Lindsey Petry 9             4) 425 Katheryn Hornibrook 9      
 
Girls 4x400 Meter Relay
=================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
    School                                              Prelims  H#
=================================================================
Preliminaries
  1 Fairport                                            4:03.48Q  2 
     1) 540 Michelle Barnum 10          2) 520 Angela Ryck 11             
     3) 541 Lauren Burke 9              4) 519 Rosie Roessel 11           
  2 Boys & Girls                                        4:03.57Q  1 
     1) 1220 Deandra Nelson 12          2) 1217 Meagan Gillespie 12       
     3) 1214 Hadassa Bruno 12           4) 1213 Kenesha Abrams 11         
  3 Kellenberg Memorial                                 4:03.93Q  2 
     1) 1318 Candice Gibson 11          2) 1321 Kristin Wenthen 12        
     3) 1317 Kelsey Gardner 11          4) 1320 Meghan Wendeiken 12       
  4 Pine Bush                                           4:03.97Q  1 
     1) 907 Jessica Hennig 11           2) 934 Nicole Rozario 12          
     3) 936 Alexis Grable 11            4) 937 Amber Pasalaqua 10         
  5 New Rochelle                                        4:04.32q  2 
     1) 110 Misle Bien-Amie 12          2) 116 Naima Thomas 12            
     3) 117 Amira Yeiser 9              4) 111 Sofia Bien-Amie 11         
  6 Colonie                                             4:05.58q  1 
     1) 211 Corrine Serrano 8           2) 209 Kyle Plante 8              
     3) 207 Kristina Lenge 9            4) 210 Nayamka Roberts-Smith 11   
  7 North Tonawanda                                     4:05.61q  1 
     1) 615 Staci Czaja 9               2) 616 Kayleigh Bemisderfer       
     3) 617 Olivia Di  Palma 10         4) 618 Jacqueline Burns 12        
  8 East Meadow                                         4:09.50q  2 
     1) 819 Alyssa Graziano 11          2) 810 Sara Alpert 11             
     3) 818 Gabby Fuduli 9              4) 817 Jennifer Flores 10         
  9 Bay Shore                                           4:10.57   1 
     1) 1100 Stephanie Barnes 11        2) 1101 Rashida Charles 12        
     3) 1104 Tenica Roberts 12          4) 1105 Brittany Silipo 11        
 10 Corning                                             4:17.30   1 
     1) 427 Amelia Hawbaker 12          2) 428 Rebecca Marx 12            
     3) 429 Tiffany Payne 12            4) 430 Amanda Baker 11            
 11 Peru                                                4:17.49   2 
     1) 710 Holly Black 12              2) 711 Megan Black 10             
     3) 716 Mikayla Mc Ginn 12          4) 712 Rachel Danis 9             
 12 Jamesville-Dewitt                                   4:22.29   2 
     1) 331 Linsay Royer 10             2) 327 Destiny Jett 12            
     3) 330 Natalie Mannion 10          4) 315 Kathryn Blackley 12        
 13 Canton                                              4:29.78   1 
     1) 1002 Samantha Brown 9           2) 1007 Joanna Te Riele 12        
     3) 1010 Rachael Bowdish 12         4) 1003 Kaitlin Fanning 10        
 
Girls 4x400 Meter Relay
==============================================================
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
    School                                               Finals 
==============================================================
Finals
  1 Boys & Girls                                        4:00.19  
     1) 1220 Deandra Nelson 12          2) 1217 Meagan Gillespie 12       
     3) 1214 Hadassa Bruno 12           4) 1213 Kenesha Abrams 11         
  2 New Rochelle                                        4:03.25  
     1) 110 Misle Bien-Amie 12          2) 112 Vanessa Bigaud 12          
     3) 114 Elizabeth Mott 12           4) 111 Sofia Bien-Amie 11         
  3 Colonie                                             4:03.81  
     1) 211 Corrine Serrano 8           2) 209 Kyle Plante 8              
     3) 207 Kristina Lenge 9            4) 210 Nayamka Roberts-Smith 11   
  4 Kellenberg Memorial                                 4:04.01  
     1) 1318 Candice Gibson 11          2) 1321 Kristin Wenthen 12        
     3) 1317 Kelsey Gardner 11          4) 1320 Meghan Wendeiken 12       
  5 East Meadow                                         4:05.73  
     1) 819 Alyssa Graziano 11          2) 810 Sara Alpert 11             
     3) 811 Nicole Banker 12            4) 817 Jennifer Flores 10         
  6 Fairport                                            4:06.36  
     1) 540 Michelle Barnum 10          2) 520 Angela Ryck 11             
     3) 541 Lauren Burke 9              4) 519 Rosie Roessel 11           
  7 Pine Bush                                           4:07.02  
     1) 907 Jessica Hennig 11           2) 934 Nicole Rozario 12          
     3) 936 Alexis Grable 11            4) 937 Amber Pasalaqua 10         
  8 North Tonawanda                                     4:10.49  
     1) 615 Staci Czaja 9               2) 616 Kayleigh Bemisderfer       
     3) 617 Olivia Di  Palma 10         4) 618 Jacqueline Burns 12        
 
Girls 4x800 Meter Relay
==============================================================
State Record: # 8:53.67  3/1/2001    Boys & Girls                              
                         A Vargas, K Fernandez, M Francis, S.A. Livingston 
    School                                               Finals 
==============================================================
  1 Warwick Valley                                      9:16.95  
     1) 930 Kristen Jados 11            2) 908 Claire Pettit 12           
     3) 911 Tori Pennings 12            4) 910 Lillian Griebesland 10     
  2 Fayetteville-Manlius                                9:17.66  
     1) 312 Molly Malone 10             2) 311 Hannah Luber 10            
     3) 328 MacKenzie Carter 10         4) 310 Kathryn Fanning 10         
  3 Suffern                                             9:27.54  
     1) 141 Allie Carlson 11            2) 132 Carol Dugandzic 11         
     3) 138 Shelby Greany 11            4) 131 Christy Goldman 11         
  4 Benjamin Cardozo                                    9:28.37  
     1) 1205 Dalilah Muhammad 12        2) 1206 Tessa West 11             
     3) 1204 Alison Lee 12              4) 1200 Claudia Francis 9         
  5 Holy Names                                          9:29.56  
     1) 218 Laura Isabelle 10           2) 217 Claire Hardwick 12         
     3) 221 Lauren Recchia 10           4) 224 Jordan White 12            
  6 Garden City                                         9:29.63  
     1) 834 Elizabeth Slattery 11       2) 839 Michelle Rotondo 9         
     3) 833 Brooke Senken 12            4) 809 Maddie Adams 12            
  7 Ward Melville                                       9:31.66  
     1) 1134 Suejin Ahn 12              2) 1135 Mary Kate Anselmini 9     
     3) 1137 Brigid Paddock 12          4) 1138 Cecile Reuge 12           
  8 Rush Henrietta                                      9:42.40  
     1) 504 Cassie DiMarino 12          2) 507 Laura Varble 12            
     3) 506 Jamie Varble 12             4) 505 Jodi Robinson 10           
  9 Clarence                                           10:03.14  
     1) 610 Kaitlin McCadden 8          2) 611 Jeanine Lipiarz 11         
     3) 612 Holly Bly 10                4) 613 Keri Pretorius 12          
 10 St. John Villa                                     10:03.95  
     1) 1331 Alexis Bivona 10           2) 1333 Samantha Lauro 10         
     3) 1330 Mallory Baio 10            4) 1328 Erin Frawley 11           
 11 Seton Catholic                                     10:16.64  
     1) 707 Mary-Kate Champagne 12      2) 704 Genna Hartung 11           
     3) 703 Andrea Maynard 11           4) 708 Alexa Cosgro 10            
 12 Elmira                                             10:21.15  
     1) 433 Rebecca Judson 10           2) 405 Stephanie Bristow 12       
     3) 434 Sara Colon 9                4) 408 Bethany Coons 11           
 13 Canton                                             10:27.81  
     1) 1005 Maggie Lapinski 11         2) 1004 Sophie Goobic 10          
     3) 1003 Kaitlin Fanning 10         4) 1000 Aimee Beaudette 9         
 
Girls Distance Medley
==============================================================
 Meet Record: * 10:13.33  2004        Section 2                                
    School                                               Finals 
==============================================================
  1 Section 2                                          10:28.13  
     1) 238 Cara Janeczko 10            2) 214 Roxanne Henningson 10      
     3) 236 Meredith Cully 10           4) 216 Liz Schwennker 12          
  2 Section 3                                          10:32.81  
     1) 382 Laura Zimmerman 12          2) 302 Melissa Zajdel 11          
     3) 329 Caitlin McMahon 12          4) 326 Heather Vroman 12          
  3 Section 9                                          10:34.54  
     1) 941 Jackie Cavalluzzo 12        2) 937 Amber Pasalaqua 10         
     3) 942 Bernadette Gaffney 12       4) 934 Nicole Rozario 12          
  4 Section 1                                          10:36.61  
     1) 137 Elia Francis 12             2) 116 Naima Thomas 12            
     3) 108 Katherine Hekker 11         4) 147 Andi De Fonce 11           
  5 Section 11                                         10:40.65  
     1) 1132 Danielle Toritto 11        2) 1140 Erin O'Shea 11            
     3) 1122 Lisa Luchsinger 10         4) 1102 Olivia Civardill 11       
  6 Section 5                                          10:43.13  
     1) 522 Danielle Potter 9           2) 514 Jasmine Poles 10           
     3) 518 Mindy Sawnor 11             4) 516 Sarah Ritchie 11           
  7 Section 8                                          10:45.08  
     1) 802 Lucia Montefusco 10         2) 831 Lisa Page 12               
     3) 812 Jasmine Blocker 10          4) 829 Gina Nocerino 10           
  8 Section 6                                          10:48.74  
     1) 621 Katie Niblock               2) 675 Meredith Kirby 12          
     3) 622 Ashley Ferenczy 11          4) 623 Mary Rachel Robbins 12     
  9 Section 4                                          11:05.60  
     1) 437 Somer Pettet 10             2) 438 Ann Ward 12                
     3) 439 Hilary Swartwood 10         4) 411 Kate Rosettie 11           
 10 Psal                                               11:05.85  
     1) 1233 Brittney Killebrew 10      2) 1237 Yolanda Rumph 11          
     3) 1226 Sherril Mc Farlane 11      4) 1208 Diana Mc Keage 11         
 11 Chsaa                                              11:27.80  
     1) 1335 Anne Carey 9               2) 1340 Shanyce Goulding 11       
     3) 1325 Bridget Carey 9            4) 1327 Krystal Foster 10         
 12 Section 10                                         11:55.80  
     1) 1019 Kyla Kenyon 9              2) 1009 Michelle Smith 11         
     3) 1001 Lynea Longmore 12          4) 1053 Olivia Walsh 9            
 
Girls High Jump
==============================================================
State Record: #  6-01  3/7/1987    Alison Smith, Clarence                      
    Name                    Year School                  Finals 
==============================================================
  1  1205 Dalilah Muhammad    12 Benjamin Cardozo       5-09.00  
  2   307 Monique Roberts     12 Cicero-NS              5-08.00  
  3   219 Theresa Kennedy     10 Holy Names             5-06.00  
  4   233 Sarah Palmer         9 Schuylerville          5-05.00  
  5   523 Juliana Lawniczak   10 Churchville-           5-04.00  
  6   140 Janelle Clayton     11 Suffern                5-02.00  
  6  1311 Phyllis Francis     10 McAuley                5-02.00  
  8   517 Paige Wray          12 Hilton                 5-02.00  
  9  1111 Emily Hren          11 East Hampton           5-02.00  
  9   925 Tiffany Bennett     13 Marlboro               5-02.00  
 11   200 Morgan Wheeler      11 Averill Park           5-02.00  
 12   528 Lindsay Sturnick    11 Aquinas                5-00.00  
 12   624 Laura Lesch         12 Hamburg                5-00.00  
 12   674 Amanda Breymeier    10 Williamsville S.       5-00.00  
 15  1316 Angela Ferrante     10 Kellenberg             5-00.00  
 15   926 Alexis Tellefson    11 Middletown             5-00.00  
 17   305 Gina Campagna       11 Cicero-NS              5-00.00  
 18  1008 Cali Hutchinson     12 South Jefferson        5-00.00  
 18   717 Amanda Maynard      12 Plattsburgh            5-00.00  
 20  1236 Antonia Armstrong   12 Paul Robeson           5-00.00  
 20   837 Bernadette Groul     9 Calhoun                5-00.00  
 22   413 Lindsey Dubas       12 Windsor                5-00.00  
 22   927 Ashley Grant        10 Monroe-Woodbury        5-00.00  
 22   121 Brittany Brown      11 Pelham                 5-00.00  
 25  1011 Justine Ward        12 Gouverneur             4-10.00  
 25   415 Kerry Tkacik        11 Horseheads             4-10.00  
 27   414 Julie Pascal        11 Corning                4-10.00  
 27   887 Michelle Duffy      11 Island Trees           4-10.00  
 --  1131 Lauren Mc Grath     12 Shoreham WR                 NH  
 
Girls Pole Vault
==============================================================
State Record: # 14-02  3/13/2005   Mary Saxer, Lancaster                       
    Name                    Year School                  Finals 
==============================================================
  1   239 Michelle Quimby     11 Shenendehowa          11-06.00  
  2   928 Kelsey Branch       12 Cornwall              11-03.00  
  3   929 Sydnie Leroy        11 Port Jervis           11-03.00  
  4   317 Kelly Benfey        10 Rome Free Acad        10-09.00  
  5   105 Lori Rendos         12 Clarkstown South      10-06.00  
  5   418 Tara Brener         11 Dryden                10-06.00  
  7   133 Nicole Corey        12 Tappen Zee            10-06.00  
  8   924 Jenna Marrione      11 Warwick Valley        10-00.00  
  8  1126 Aly Rofrano         12 Sayville              10-00.00  
 10   840 Heather Theiss      10 Hewlett                9-06.00  
 10   419 Catherine Hursh     12 Waverly                9-06.00  
 12   420 Lindsey Petry        9 Lansing                9-06.00  
 12   228 Patty Horan         12 Niskayuna              9-06.00  
 12   525 Claire Dishong      11 Brockport              9-06.00  
 15   627 Jessica Gniazdowsk  12 Pioneer                9-06.00  
 16  1303 Rebecca Power       12 Arch. Molloy           9-00.00  
 16   503 Sharlyn Ramirez     11 Victor                 9-00.00  
 16  1229 Andesha Abraham     12 Harry Truman           9-00.00  
 16   815 Megan Devine        11 Syosset                9-00.00  
 16  1211 Anna Puchkoff       11 Susan Wagner           9-00.00  
 21   628 Rebecca Fabbiano    12 Lockport               8-06.00  
 21  1129 Tori Hill           12 Shoreham WR            8-06.00  
 21   237 Illissa Di Nuzzo    12 Shenendehowa           8-06.00  
 24   325 Paris Mclean        12 Proctor                8-00.00  
 --  1304 Beth Terranova      12 Arch. Molloy                NH  
 --   128 Shardae Rawlins     10 Ursuline School             NH  
 
Girls Long Jump
==============================================================
State Record: # 21-01.25  3/1/1997    Keyon Soley, Uniondale                   
    Name                    Year School                  Finals 
==============================================================
  1   139 Jen Clayton         10 Suffern               18-09.75  
  2   821 Ashley Hendrix      12 Uniondale             18-01.50  
  3  1225 Whitney Fountain    10 Columbus              17-11.25  
  4   119 Britney Clarke      12 North Rockland        17-08.25  
  5   222 Klarissa Ricks       9 Holy Names            17-06.00  
  6   625 Nicole Castilloux   11 West Seneca West      17-05.25  
  7   535 Jen Adams           12 Batavia               17-04.50  
  8  1106 Essence Felder      11 Brentwood             17-03.00  
  9   301 Brittany Ewald      10 Baldwinsville         16-09.75  
 10   827 Patricia Mc Nish    11 Manhasset             16-08.75  
 11  1123 Michelle Mazzola    12 Sachem East           16-08.50  
 12   212 Nadina Turner       12 Colonie               16-04.50  
 13   304 Marshay Zamlowski   12 Chittenango           16-04.25  
 14   416 Katie Sessions      12 Oneonta               16-02.75  
 14   921 Diane MAC Dowell    12 Valley Central        16-02.75  
 16   502 Jazmin Dunham       11 Wilson Magnet         16-02.50  
 17   200 Morgan Wheeler      11 Averill Park          15-10.25  
 18  1201 Altagracia Vasquez  12 AP Randolph           15-10.00  
 19  1131 Lauren Mc Grath     12 Shoreham WR           15-09.25  
 20  1227 Kia Allen           11 Murry Bergtraum       15-08.50  
 21   414 Julie Pascal        11 Corning               15-06.25  
 22   922 Doris Little         9 Newburgh              15-05.75  
 23   514 Jasmine Poles       10 LeRoy                 15-04.25  
 24  1326 Alexis Murray       10 St. Francis Prep      15-04.00  
 25  1300 Jessica Conte       12 Arch. Molloy          15-03.25  
 26  1012 Brittany Moody      12 South Jefferson       14-11.75  
 27  1009 Michelle Smith      11 Gouverneur            14-10.25  
 28   710 Holly Black         12 Peru                  14-08.75  
 29   626 Mikayla Pearce       8 Maryvale              14-07.50  
 
Girls Triple Jump
==============================================================
State Record: # 41-08.50  3/11/2001   Shenae Dawkins, New Rochelle             
    Name                    Year School                  Finals 
==============================================================
  1   532 Sametra Kelly       11 Edison                37-11.75  
  2  1016 Geneen Dore         12 Indian River          37-03.00  
  3   417 Olivia Weeks        11 Elmirra Notre Da      37-01.00  
  4   529 Jessica Walker      12 Aquinas               37-00.00  
  5  1128 Ashley Dell'Aira    12 Shoreham WR           36-08.00  
  6   513 Alexis Smith        11 Lyons                 36-07.75  
  7   923 Sara Wickes         10 Monroe-Woodbury       36-02.00  
  8   120 Ashley Ramsey       11 Peekskill             35-09.50  
  9   219 Theresa Kennedy     10 Holy Names            35-06.50  
 10  1104 Tenica Roberts      12 Bay Shore             35-02.00  
 11   827 Patricia Mc Nish    11 Manhasset             34-11.50  
 12  1100 Stephanie Barnes    11 Bay Shore             34-11.50  
 13   113 Aisha Chisolm       12 New Rochelle          34-11.00  
 13  1210 Natresha Lee        11 Taft Education        34-11.00  
 15   924 Jenna Marrione      11 Warwick Valley        34-08.25  
 16   212 Nadina Turner       12 Colonie               34-06.75  
 17   402 Ashley Mahlmeister  11 Sidney                34-01.25  
 18  1231 Jasmine Springer    11 Dewitt Clinton        34-00.00  
 19   603 Morgan Billi        12 West Seneca West      33-10.75  
 20   602 Kristen Angierski   12 Depew                 33-04.00  
 20   308 Jasmine Thompson    10 Cicero-NS             33-04.00  
 22  1302 Alex Jean Joseph    12 Arch. Molloy          33-03.50  
 23  1313 Ashleigh Whitfield  12 Kellenberg            33-00.50  
 24   304 Marshay Zamlowski   12 Chittenango           32-07.50  
 25   813 Jennifer Cajou       9 Farmingdale           32-05.50  
 26   700 Alison Gratto       12 Saranac Central       32-04.00  
 27  1402 Marian Davidson     11 Convent of S.H.       29-08.25  
 --  1017 Latressa Graham      9 Indian River              FOUL  
 --   104 Michelle Eberhardt  12 Clarkstown South          FOUL  
 
Girls Shot Put
==============================================================
State Record: # 46-10.50  2/9/1998    Deshaya Williams, Saratoga Springs       
    Name                    Year School                  Finals 
==============================================================
  1   600 Melissa Kurzdorfer  10 Lancaster             44-04.50  
  2  1119 Vanessa Stewart     10 North Babylon         42-09.50  
  3  1235 Ashley Alexander    12 Flushing              40-04.00  
  4   338 Shante' White       12 Henninger             40-01.00  
  5  1133 Jessica Toritto     12 Smithtown East        37-02.00  
  6   601 Erin Miller         11 Lockport              37-01.50  
  7   526 Kathryn Wahls       11 Brockport             36-11.00  
  8   213 Kirstyn Newkirk     12 Fonda                 36-10.50  
  9  1202 Dwanya Freeland     11 AP Randolph           36-01.00  
 10   115 Charlotte Pope      11 New Rochelle          35-10.50  
 11   284 Haley Franco        11 Saratoga Springs      35-08.00  
 12   919 Deanna Knapp        12 Middletown            35-01.50  
 13  1127 Ashley Clasen       11 Shoreham WR           34-10.50  
 14   100 Alyssa Pehmoeller   12 Arlington             34-05.00  
 15   525 Claire Dishong      11 Brockport             33-04.50  
 16   421 Jennifer Cornwell   11 Moravia               32-10.50  
 17  1301 Natalie Higgins     12 Arch. Molloy          32-08.00  
 18   323 Nicole Wasco        11 Rome Free Acad        32-04.00  
 19  1312 Bianca Egolite      12 Holy Trinity          32-03.25  
 20   734 Ikeyana Hamlin      12 Beekmantown           32-01.50  
 21  1022 Leanna Poirier      12 South Jefferson       32-01.00  
 22   920 Meaghan Jackson     11 Goshen                31-10.00  
 23   822 Debbie Pearsall     12 Oceanside             31-08.00  
 24  1023 Katelyn Mc Carney   11 Ogdensburg            31-02.50  
 25   422 Keiran Raupers      11 Waverly               31-00.00  
 26   830 Catie Nyitray       10 Carey                 26-08.25 
 
 

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 3/23: Ex-Island ace Stroman hero of WBC
  • 3/22: Fired Garden City coach files suit
  • 3/21: St. Ray's guard is Mr. N.Y. Basketball
  • 3/20: Mount Vernon wins 11th state crown
  • 3/19: Boys basketball scoreboard, schedule
  • 3/19: Girls recap: Baldwin ends Ossining's run
  • 3/19: Boys recap: Westhill earns fifth crown
  • 3/18: Armory track visionary Sander dies
  • 3/18: Boys recap: Both Sec. 4 teams win
  • 3/18: Girls recap: Ossining fights off Mercy
  • 3/17: Two share Miss N.Y. Basketball award
  • 3/14: From long shots to semifinalists
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com