New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls indoor track
2007 NYSPHSAA championships

At Cornell University

 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
16 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 1 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Deiddra Rogers            12 Middle College            7.14Q  2 
  2 Lareea Chisholm           12 Baldwinsville             7.23Q  4 
  3 Analise Austin            12 Middle College            7.31Q  1 
  4 Angela Smith              12 Riverhead                 7.36Q  5 
  5 Britney Clarke            11 North Rockland            7.38Q  3 
  6 Jess Antoniades           12 St. Anthony's             7.34Q  2 
  7 Shaveen Rowe              10 Samuel Tilden             7.37Q  5 
  8 Sherilyn Groeninger       12 St. Anthony's             7.39Q  3 
  9 Deaja Reid                12 N.Rose-Wolcott            7.40Q  1 
 10 Hyacinth DeGuzman         11 Central Islip             7.42Q  4 
 11 Renee McDougall           11 Horace Mann               7.40Q  3 
 12 Jillian O'Brien           11 West Seneca West          7.42Q  1 
 13 Deidra Bryant             11 Baldwin                   7.46Q  4 
 14 Madalayne Smith            9 Saratoga Springs          7.46Q  2 
 14 Heidi Paul                12 Uniondale                 7.46Q  5 
 16 Jennifer Clayton           9 Suffern                   7.42q  3 
 17 Geneen Dore               11 Indian River              7.44   1 
 18 Jamiee McCleary           10 Mercy                     7.46   4 
 19 Kaleigh McKinney          11 Rome Free Acad            7.47   4 
 20 Brianna Cromartie         10 Franklin                  7.49   5 
 21 Stephanie Williams        12 Corning                   7.50   4 
 22 Melissa Tassone           11 Comsewogue                7.51   1 
 23 Casey Green               12 North Tonawanda           7.51   2 
 24 Laura Morehouse           12 Shenendehowa              7.52   2 
 25 Ashley Furtick            11 Indian River              7.58   3 
 26 Claire Ciabotti           12 Cornwall                  7.59   5 
 27 Natavia Berry             11 Middletown                7.59   2 
 28 Katie Woodcock            12 Waverly                   7.61   3 
 29 Corrine Williams           9 Bishop Ford               7.65   5 
 30 Annie Lynch                9 Horace Mann               7.69   2 
 31 Emily Hepworth            12 Garden City               7.74   1 
 32 Hannah Sporn              11 Saranac Lake              7.85   1 
 -- Trisha Hawthorne          12 A. Hamilton                 FS   3 
 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Deiddra Rogers            12 Middle College            7.08Q  1 
  2 Analise Austin            12 Middle College            7.16Q  2 
  3 Lareea Chisholm           12 Baldwinsville             7.20Q  2 
  4 Jennifer Clayton           9 Suffern                   7.37Q  1 
  5 Shaveen Rowe              10 Samuel Tilden             7.27Q  2 
  6 Jillian O'Brien           11 West Seneca West          7.40Q  1 
  7 Jess Antoniades           12 St. Anthony's             7.32Q  2 
  8 Angela Smith              12 Riverhead                 7.41Q  1 
  9 Renee McDougall           11 Horace Mann               7.36   2 
 10 Hyacinth DeGuzman         11 Central Islip             7.41   2 
 11 Britney Clarke            11 North Rockland            7.42   1 
 12 Deaja Reid                12 N.Rose-Wolcott            7.43   1 
 13 Madalayne Smith            9 Saratoga Springs          7.47   2 
 14 Deidra Bryant             11 Baldwin                   7.49   1 
 15 Sherilyn Groeninger       12 St. Anthony's             7.53   1 
 16 Heidi Paul                12 Uniondale                 7.54   2 
 
Girls 55 Meter Dash
================================================================
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Deiddra Rogers            12 Middle College            6.99  
  2 Analise Austin            12 Middle College            7.06  
  3 Lareea Chisholm           12 Baldwinsville             7.25  
  4 Jess Antoniades           12 St. Anthony's             7.27  
  5 Jillian O'Brien           11 West Seneca West          7.30   7.291
  6 Shaveen Rowe              10 Samuel Tilden             7.30   7.295
  7 Jennifer Clayton           9 Suffern                   7.35  
  8 Angela Smith              12 Riverhead                 7.50  
 
Girls 300 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Christie Verdier          11 Baldwin                  39.78Q  1 
  2 Nadonni Rodrigues         11 Boys & Girls             39.91Q  4 
  3 Elizabeth Mott            11 New Rochelle             40.70Q  2 
  4 Ashlea McLaughlin         12 Uniondale                40.73Q  3 
  5 Trisha Hawthorne          12 A. Hamilton              40.12q  4 
  6 Janet Mellor               9 Mount Sinai              40.68q  1 
  7 Jennifer Clayton           9 Suffern                  40.92q  3 
  8 Kaleigh McKinney          11 Rome Free Acad           41.00q  1 
  9 Renee McDougall           11 Horace Mann              41.03   1 
 10 Anna Holmes               11 Pioneer                  41.34   3 
 11 Alex Lyles                12 Bishop Loughlin          41.43   2 
 12 Sharisse Gaskin           10 East                     41.55   4 
 13 Lareea Chisholm           12 Baldwinsville            41.59   2 
 14 Sherika Nicholas          12 Bellport                 42.24   1 
 15 Patrice Johnson           10 Card. Spellman           42.44   2 
 16 Jacqueline Cinella        12 Ballston Spa             42.45   1 
 17 Brianna Cromartie         10 Franklin                 42.77   4 
 18 Emily Pryslak             11 Mercy                    42.92   3 
 19 Maggie Lapinski           10 Canton                   42.95   4 
 20 Analise Austin            12 Middle College           43.23   3 
 21 Casey Green               12 North Tonawanda          43.61   2 
 22 Rachael Mann              10 Corning                  43.75   4 
 23 Jessica Farmer            10 Franklin Academy         43.77   2 
 24 Jackie McDougall          10 Horace Mann              43.82   4 
 25 Megan Patgrignelli         9 Monroe-Woodbury          44.11   1 
 26 Danielle McHolder         10 Newburgh                 44.30   2 
 27 Chelsea Rogers            12 Cobleskill               44.43   3 
 28 Katelyn Laurey            12 Horseheads               44.49   3 
 29 Hannah Sporn              11 Saranac Lake             45.16   4 
 30 Megan Black                9 Peru                     47.18   3 
 
Girls 300 Meter Dash
================================================================
State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Ashlea McLaughlin         12 Uniondale                39.17  
  2 Nadonni Rodrigues         11 Boys & Girls             39.51  
  3 Elizabeth Mott            11 New Rochelle             39.85  
  4 Janet Mellor               9 Mount Sinai              40.86  
  5 Jennifer Clayton           9 Suffern                  41.62  
  6 Kaleigh McKinney          11 Rome Free Acad           42.27  
 -- Christie Verdier          11 Baldwin                     FS  
 -- Trisha Hawthorne          12 A. Hamilton                DNS  
 
Girls 600 Meter Run
===================================================================
State Record: # 1:29.69  2/23/2002   Stacey Ann Livingston, Boys & Girls       
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Phyllis Francis            9 McAuley                1:34.76   4 
  2 Dalilah Muhammad          11 Benjamin Cardozo       1:35.32   4 
  3 Sarah McCurdy             11 Bayshore               1:35.78   4 
  4 Jessica Hennig            10 Pine Bush              1:36.57   4 
  5 Kim Piard                 12 Albertus Magnus        1:36.66   4 
  6 Claire Pettit             11 Warwick Valley         1:37.19   4 
  7 Michelle Youseffian       11 Scarsdale              1:37.45   2 
  8 Brianne Bellon             9 Saratoga Springs       1:37.50   2 
  9 Anna Francis              10 Bellport               1:37.69   2 
 10 Sheena Simpkins           12 Middletown             1:37.85   3 
 11 Colee Landes              10 North Rockland         1:38.05   3 
 12 Jacqueline Burns          11 North Tonawanda        1:38.17   3 
 13 Nicole Banker             11 East Meadow            1:38.38   3 
 14 Kaleigh Wood              12 Red Jacket             1:38.66   3 
 15 Jessica Balling           12 Levittown              1:38.83   3 
 16 Mindy Sawnor              10 Greece Athena          1:39.19   2 
 17 Danielle Toritto          10 Smithtown              1:39.24   2 
 18 Grace Golden              12 Sacred Heart           1:39.29   3 
 19 Tessa West                10 Benjamin Cardozo       1:40.72   4 
 20 Chelsea Borbolla          12 Greenwich              1:40.84   2 
 21 Kyla Kenyon                8 Tupper Lake            1:41.14   1 
 22 Lindsey Forte             11 Marcellus              1:41.32   2 
 23 Corrine Stepney           12 St. Peter's            1:41.85   4 
 24 Dana Walsh                 9 Convent of S.H.        1:42.84   1 
 25 Keri Pretorius            11 Clarence               1:44.41   1 
 26 Anna Mapes                10 Lansing                1:44.44   1 
 27 Bethany Norris            11 Bainbridge-G.A.        1:45.13   1 
 28 Emily Pierce              12 Canton                 1:45.37   1 
 29 Meagan Gillespie          11 Boys & Girls           1:45.74   3 
 30 Justine Hastings          11 Peru                   1:45.87   1 
 -- Avery Klein-Cloud         11 Poly Prep                  DNS   1 
 -- Kaitlyn Flynn             12 Liverpool                  DNS   2 
 
Girls 1000 Meter Run
================================================================
State Record: # 2:48.44  3/2/1996    Tameika Grizzle, George Washington        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Caroline King             12 Scotia                 2:54.90  
  2 Brittany Sheffey          12 Bellport               2:55.06  
  3 Kristin Reese             11 Carmel                 2:55.26  
  4 Emma Miller-Bedell        11 Tappen Zee             2:57.05  
  5 Laura Greene              11 Sachem East            2:57.07  
  6 Kristen Peluso            12 Warwick Valley         3:01.31  
  7 Emily Menges               9 Garden City            3:01.41  
  8 Kendra Zaffuto            11 Mercy                  3:01.44  
  9 Donna Cheung              12 Connetquot             3:02.87  
 10 Gina Perno                12 St. Anthony's          3:03.11  
 11 Lauren Recchia             9 Holy Names             3:03.71  
 12 Malekah Holland            9 Bishop Ford            3:05.41  
 13 Devotia Moore             12 Townsend Harris        3:05.45  
 14 Gillian Taylor            12 Byron-Bergen           3:05.66  
 15 Kati Holowacz             11 Bainbridge-G.A.        3:05.69  
 16 Monique McKenzie          11 Samuel Tilden          3:06.77  
 17 Julie Hudak               12 Pearl River            3:06.83  
 18 Shelby Herman             11 Hilton                 3:08.19  
 19 Heather Wilson            11 Homer                  3:08.34  
 20 Kailey Sullivan           11 West Seneca West       3:08.95  
 21 Kerri Gallagher           12 Bishop Kearney         3:09.01  
 22 Brooke Senken             11 Garden City            3:09.79  
 23 Leanne Skrabacz           12 West Seneca East       3:11.22  
 24 Hilary Hooley             12 Fayetteville-Man       3:12.15  
 25 Emily Moore               11 Pine Bush              3:14.59  
 26 Stephanie Bristow         11 Elmira                 3:16.78  
 27 Nadine Longmore           11 South Jefferson        3:21.33  
 28 Robbi Bailey               9 Saranac Central        3:33.98  
 -- Alexa Cosgro               9 Seton Catholic             DNS  
 -- Corina Whiteford          11 Canton                     DNS  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================
State Record: # 4:22.1h  3/10/2002   Molly Huddle, Elmira Notre Dame           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kathryn Buchan            10 Fayetteville-Man       4:37.62  
  2 Leah Andrianos            12 E Syracuse-Minoa       4:37.73  
  3 Jillian King              11 Scotia                 4:41.23  
  4 Brianna Welch              9 North Shore            4:46.08  
  5 Allison Sawyer            12 Hilton                 4:47.00  
  6 Claire Hardwick           11 Holy Names             4:50.98  
  7 Genna Hartung             10 Seton Catholic         4:51.28  
  8 Shannon Finnegan          12 Colonie                4:54.10  
  9 Katie Sullivan            10 Ursuline School        4:57.01  
 10 Julie Lanning             11 Victor                 4:57.01  
 11 Ryan Cretney              11 Lansing                4:57.15  
 12 Christy Goldmann          10 Suffern                4:59.92  
 13 Dana Walsh                 9 Convent of S.H.        5:01.26  
 14 Tori Pennings             11 Warwick Valley         5:01.76  
 15 Christy Ambroshi          10 Long Beach             5:02.01  
 16 Wendy Pavlus              12 Tupper Lake            5:02.60  
 17 Shannon Browne            10 Curtis                 5:02.66  
 18 Julie McMahon              9 Poly Prep              5:02.66  
 19 Amanda Solly              11 West Seneca East       5:03.03  
 20 Kelly Billingiere         12 Harpursville           5:04.69  
 21 Alison Lee                11 Benjamin Cardozo       5:04.93  
 22 Jackie Bozich             12 Cornwall               5:05.25  
 23 Erin Hays                 12 Shoreham WR            5:07.28  
 24 Samantha Rodriguez        11 St. John's Prep        5:07.44  
 25 Arielle Newman            12 Notre Dame Acad.       5:12.34  
 26 Emily Sullivan            10 West Seneca West       5:13.37  
 27 Sarah Marlowe             11 Franklin Academy       5:34.24  
 -- Brooke Johnson            10 Shoreham WR                DNF  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================
State Record: # 9:31.97  2/24/2002   Molly Huddle, Elmira Notre Dame           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Callie Hogan              12 Bayshore              10:01.52  
  2 Shelby Greany             10 Suffern               10:02.48  
  3 Suejin Ahn                11 Ward Melville         10:03.05  
  4 Meaghan Gregory           10 Burnt Hills           10:03.09  
  5 Mary Kate Champagne       11 Seton Catholic        10:11.94  
  6 Lillian Greibesland        9 Warwick Valley        10:13.49  
  7 Hannah Davidson           11 Saratoga Springs      10:17.33  
  8 Emily Lipari               9 Roslyn                10:28.26  
  9 Caroline Schultz          12 Hilton                10:30.56  
 10 Lucia Montefusco           9 Levittown             10:32.83  
 11 Hannah Luber               9 Fayetteville-Man      10:33.11  
 12 Molly Pezzulo              8 Burnt Hills           10:33.29  
 13 Karen Roa                 11 St. Francis Prep      10:35.11  
 14 Kate Rossettie            10 Corning               10:35.48  
 15 Arianna Garrison          12 Newburgh              10:42.05  
 16 Sara Graney               11 Tappen Zee            10:42.85  
 17 Florence Williams         12 Pittsford-Suth.       10:45.79  
 18 Courtney Kelly            11 Mepham                10:47.47  
 19 Kelly Billingiere         12 Harpursville          10:52.54  
 20 Brenna Symoniak            9 Amherst               10:53.66  
 21 Vicky Luongo               8 West Seneca West      10:59.91  
 22 Shannon Lavelle           10 Holy Trinity          11:05.97  
 23 MacKenzie Carter           9 Fayetteville-Man      11:19.53  
 24 Annie Johnson             12 Tottenville           11:27.34  
 25 Colleen Cotey             11 Norwood-Norfolk       12:02.18  
 26 Jadon Works               11 Paul Robeson          12:29.54  
 
Girls 1500 Meter Race Walk
================================================================
State Record: # 6:28.20  1998        Lisa Kutzing, Port Jefferson              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Leah Buletti              10 Westhampton            6:46.66  
  2 Jenna Monahan             12 Sachem East            7:05.96  
  3 Emilija Vaskyte            9 Valley Str North       7:15.63  
  4 Olivia Lapham             11 Penfield               7:15.85  
  5 Mary Dutkoski             11 Clarkstown South       7:19.11  
  6 Elizabeth Giorgio         12 Northport              7:33.47  
  7 Miranda Melville          12 Rush Henrietta         7:40.48  
  8 Kalie Albrecht            12 Arlington              7:42.79  
  9 Mary Kelly                12 Garden City            7:52.50  
 10 Kelly McCann              11 Townsend Harris        8:12.01  
 11 Marissa Conroy            12 McKee-SI Tech          8:13.50  
 12 Krystal Walsh             11 Clarence               8:23.04  
 13 Jenny Mooney               9 Williamsville S.       8:34.87  
 14 Courtney Garrison          9 Newburgh               8:42.10  
 15 Malarie Tillman           12 Columbia               9:19.88  
 16 Leah Rossettie            12 Corning                9:21.83  
 17 Sara Pick                 12 Westmoreland          10:05.09  
 18 Jenny Devaney             12 Fayetteville-Man      10:31.11  
 -- Erin Montrello            10 Niskayuna                   DQ  
 -- Chelsea Conway            12 East Irondequoit            DQ  
 -- Olivia Sonnefeld          11 Corning                     DQ  
 -- Nina Pasquarelli          11 Washingtonville             DQ  
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
16 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  7.80  3/6/1989    Monifa Taylor, Harry S. Truman              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lindsay Rowe              12 Benjamin Cardozo          8.12Q  1 
  2 Gehian Regis              12 Paul Robeson              8.40Q  4 
  3 Ashley Hendrix            11 Uniondale                 8.42Q  2 
  4 Saleena Abdur-Rasheed     12 Bishop Loughlin           8.46Q  3 
  5 Madalayne Smith            9 Saratoga Springs          8.46Q  3 
  6 Erica Nixon               12 Card. Spellman            8.73Q  2 
  7 Melissa Tassone           11 Comsewogue                8.76Q  1 
  8 Lauren Paciorek           11 Sayville                  8.85Q  4 
  9 Avery Evans               10 Pine Plains               8.70Q  3 
 10 Michelle Brutus           12 Longwood                  8.92Q  4 
 11 Elizabeth Mott            11 New Rochelle              8.93Q  1 
 12 Desiree Allen             12 Proctor                   9.02Q  2 
 13 Tricia Beckles            11 South Shore               8.74Q  3 
 14 Sarah Mikulski            11 Williamsville N.          9.01Q  1 
 15 Caitlyn Brennan           12 Aquinas                   9.04Q  4 
 16 Assata Cowart             12 New Rochelle              9.19Q  2 
 17 Danielle Silas            11 Glen Cove                 9.05   1 
 18 Allie Van Buren            9 Williamsville S.          9.10   3 
 19 Sara Wickes                9 Monroe-Woodbury           9.14   4 
 20 Ashley Davis              12 Baldwin                   9.18   4 
 21 Lacresha Simpson          12 New Rochelle              9.24   3 
 22 Ashley Mahlmeister        10 Sidney                    9.26   1 
 23 Kristin Raeon             11 Jordan-Elbridge           9.44   1 
 24 Maria Quagliana           12 Horseheads                9.47   4 
 25 Brittany Moody            11 South Jefferson           9.48   3 
 26 Kareen Bedford            12 Ogdensburg                9.56   4 
 27 Colleen Hart              12 Bethlehem                 9.69   2 
 28 Maggie Tappitake          10 Poly Prep                10.13   3 
 29 Emily Palmer                 Ticonderoga              10.52   2 
 -- Neshay Maxwell            12 Edison                     DNS   2 
 -- Katherine Sirico             St. Anthony's              DNS   2 
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  7.80  3/6/1989    Monifa Taylor, Harry S. Truman              
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Lindsay Rowe              12 Benjamin Cardozo          8.06Q  1 
  2 Ashley Hendrix            11 Uniondale                 8.24Q  2 
  3 Madalayne Smith            9 Saratoga Springs          8.40Q  2 
  4 Erica Nixon               12 Card. Spellman            8.53Q  1 
  5 Saleena Abdur-Rasheed     12 Bishop Loughlin           8.57Q  1 
  6 Tricia Beckles            11 South Shore               8.61Q  2 
  7 Avery Evans               10 Pine Plains               8.71Q  1 
  8 Gehian Regis              12 Paul Robeson              8.80Q  2 
  9 Melissa Tassone           11 Comsewogue                8.79   1 
 10 Sarah Mikulski            11 Williamsville N.          8.80   1 
 11 Lauren Paciorek           11 Sayville                  8.84   2 
 12 Michelle Brutus           12 Longwood                  8.90   2 
 13 Assata Cowart             12 New Rochelle              8.93   1 
 14 Caitlyn Brennan           12 Aquinas                   8.99   2 
 15 Desiree Allen             12 Proctor                   9.06   1 
 16 Elizabeth Mott            11 New Rochelle              9.37   2 
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
State Record: #  7.80  3/6/1989    Monifa Taylor, Harry S. Truman              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Lindsay Rowe              12 Benjamin Cardozo          7.86  
  2 Ashley Hendrix            11 Uniondale                 8.17  
  3 Saleena Abdur-Rasheed     12 Bishop Loughlin           8.34  
  4 Madalayne Smith            9 Saratoga Springs          8.42  
  5 Tricia Beckles            11 South Shore               8.47  
  6 Gehian Regis              12 Paul Robeson              8.57  
  7 Erica Nixon               12 Card. Spellman            8.60  
  8 Avery Evans               10 Pine Plains               8.62  
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 1:38.39  2/10/2001   AP Randolph                               
                         N. Hastings, D. Moorer, N. Emmanuel, N. O’Connor  
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Uniondale                                           1:45.44Q  1 
     1) Vanessa Thompson 12             2) Ashlea McLaughlin 12           
     3) Courtni Walker 12               4) Aprilynn Ratley 10             
  2 Mount Vernon                                        1:46.03Q  2 
     1) Sasha-Gay Richards 11           2) Katya Marin 12                 
     3) Breanda Crump 10                4) Myla Allen 9                   
  3 Horace Mann                                         1:46.23Q  2 
     1) Jackie McDougall 10             2) Annie Lynch 9                  
     3) Laura Halis 9                   4) Renee McDougall 11             
  4 West Seneca West                                    1:46.25Q  1 
     1) Morgan Billi 11                 2) Nicole Castilloux 10           
     3) Jillian O'Brien 11              4) Kelsey Randall 11              
  5 Cardinal Spellman                                   1:46.54q  2 
     1) Patrice Johnson 10              2) Christina Abebreseh            
     3) Kekelly Ketemepi                4) Erica Nixon 12                 
  6 Middletown                                          1:46.72q  1 
     1) Daira Velez                     2) Natavia Berry 11               
     3) Savanna Conners                 4) Sheena Simpkins 12             
  7 Shenendehowa                                        1:47.64q  2 
     1) Julia Urban 12                  2) Laura Morehouse 12             
     3) Kathleen Klein 9                4) Kelsey Hanson 9                
  8 Central Islip                                       1:47.80q  1 
     1) Hyacinth DeGuzman 11            2) Brittany Edison 12             
     3) Donna Jeanty 9                  4) Chiamaka Opara 12              
  9 Webster Schroeder                                   1:48.70   2 
     1) Cassandra Hake 12               2) Abby Arday 12                  
     3) Megan Frate 11                  4) Kate Brett 12                  
 10 Boys & Girls                                        1:49.34   1 
     1) Shanel Smith 11                 2) Sharlen Isaac 11               
     3) Fatima Sano 11                  4) Deandra Nelson 11              
 11 Corning                                             1:50.48   1 
     1) Stephanie Williams 12           2) Amelia Hawbaker 11             
     3) Becca Marx 11                   4) Rachael Mann 10                
 12 Indian River                                        1:50.94   1 
     1) Chantelle Robinson 9            2) Geneen Dore 11                 
     3) Taylor Kubber 10                4) Jenae Woodson 12               
 13 Liverpool                                           1:51.26   2 
     1) Emily Coldren 11                2) Amanda Pollock 11              
     3) Brittany Ford 12                4) Kaitlyn Flynn 12               
 14 Peru                                                1:58.00   2 
     1) Justine Bardelcik 11            2) Samantha Chung 11              
     3) Megan Black 9                   4) Holly Black 11                 
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
State Record: # 1:38.39  2/10/2001   AP Randolph                               
                         N. Hastings, D. Moorer, N. Emmanuel, N. O’Connor  
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Uniondale                                           1:41.98  
     1) Vanessa Thompson 12             2) Ashlea McLaughlin 12           
     3) Ashley Hendrix 11               4) Heidi Paul 12                  
  2 Mount Vernon                                        1:44.43  
     1) Sasha-Gay Richards 11           2) Katya Marin 12                 
     3) Breanda Crump 10                4) Myla Allen 9                   
  3 Horace Mann                                         1:44.95  
     1) Jackie McDougall 10             2) Annie Lynch 9                  
     3) Laura Halis 9                   4) Renee McDougall 11             
  4 Middletown                                          1:46.11  
     1) Daira Velez                     2) Natavia Berry 11               
     3) Savanna Conners                 4) Sheena Simpkins 12             
  5 West Seneca West                                    1:46.76  
     1) Morgan Billi 11                 2) Nicole Castilloux 10           
     3) Jillian O'Brien 11              4) Kelsey Randall 11              
  6 Central Islip                                       1:47.66   1:47.654
     1) Hyacinth DeGuzman 11            2) Brittany Edison 12             
     3) Donna Jeanty 9                  4) Chiamaka Opara 12              
  7 Shenendehowa                                        1:47.66   1:47.657
     1) Julia Urban 12                  2) Laura Morehouse 12             
     3) Kathleen Klein 9                4) Kelsey Hanson 9                
  8 Cardinal Spellman                                   1:48.33  
     1) Patrice Johnson 10              2) Kekelly Ketemepi               
     3) Erica Nixon 12                  4) Crystal Johnson                
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bishop Loughlin                                     4:00.29Q  1 
     1) Tierra Chavis                   2) Alex Lyles 12                  
     3) Saleena Abdur-Rasheed 12        4) Sheina Roberts 10              
  2 Hempstead                                           4:03.19Q  2 
     1) Julia Smith 12                  2) Charlene Lipsey 10             
     3) Maxine Moodie 12                4) Latonya Estrin 12              
  3 Colonie                                             4:01.02Q  1 
     1) Marisa Poleto 12                2) Najla Singleton-McKinnon 12    
     3) Laura Bolognino 12              4) Alicia Williams 12             
  4 Boys & Girls                                        4:04.60Q  2 
     1) Godline Deterville 12           2) Nicole Brown 12                
     3) Meagan Brown 12                 4) Meagan Gillespie 11            
  5 New Rochelle                                        4:02.88q  1 
     1) Assata Cowart 12                2) Karisha Ewell 12               
     3) Jerica Torres 12                4) Mislie Bien-Aime 11            
  6 Longwood                                            4:04.86q  2 
     1) Christine Johnston 11           2) Jennifer Johnston 9            
     3) Stephanie Kanner 12             4) Michelle Brutus 12             
  7 North Tonawanda                                     4:05.83q  1 
     1) Val Rosart 12                   2) Bridget Montesanti 12          
     3) Casey Green 12                  4) Jacqueline Burns 11            
  8 Our Lady of Mercy                                   4:10.27q  2 
     1) Emily Pryslak 11                2) Jackie D'Antonio 10            
     3) Kendra Zaffuto 11               4) Julie Dahlkemper 11            
  9 Westhill                                            4:11.57   1 
     1) Carolyn Clark 11                2) Emily Ondrejka 12              
     3) Emily Owen 12                   4) Brittany Pelsue 12             
 10 Newburgh Free Academy                               4:11.63   2 
     1) Kenyetta Stackhouse 12          2) Kerrie Landell 11              
     3) Dasia Jones 10                  4) Shantaee Corlett 10            
 11 Elmira                                              4:23.42   2 
     1) Lindsey Reardon 10              2) Alexis McLaughlin 10           
     3) Stephanie Bristow 11            4) Bethany Coons 10               
 12 Franklin Academy                                    4:24.01   1 
     1) Jessica Honahan 12              2) Sarah Marlowe 11               
     3) Kaitlin Sexton 10               4) Jessica Farmer 10              
 13 Peru                                                4:25.09   1 
     1) Justine Hastings 11             2) Megan Black 9                  
     3) Kristen Callioras 10            4) Holly Black 11                 
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Boys & Girls                                        3:57.10  
     1) Nicole Brown 12                 2) Meagan Brown 12                
     3) Meagan Gillespie 11             4) Nadonni Rodrigues 11           
  2 Colonie                                             3:59.10  
     1) Marisa Poleto 12                2) Najla Singleton-McKinnon 12    
     3) Laura Bolognino 12              4) Alicia Williams 12             
  3 Hempstead                                           3:59.81  
     1) Julia Smith 12                  2) Charlene Lipsey 10             
     3) Maxine Moodie 12                4) Latonya Estrin 12              
  4 Bishop Loughlin                                     4:00.24  
     1) Tierra Chavis                   2) Alex Lyles 12                  
     3) Saleena Abdur-Rasheed 12        4) Sheina Roberts 10              
  5 New Rochelle                                        4:01.89  
     1) Assata Cowart 12                2) Karisha Ewell 12               
     3) Jerica Torres 12                4) Mislie Bien-Aime 11            
  6 Longwood                                            4:07.10  
     1) Christine Johnston 11           2) Jennifer Johnston 9            
     3) Stephanie Kanner 12             4) Michelle Brutus 12             
  7 North Tonawanda                                     4:10.07  
     1) Val Rosart 12                   2) Bridget Montesanti 12          
     3) Casey Green 12                  4) Jacqueline Burns 11            
  8 Our Lady of Mercy                                   4:13.08  
     1) Emily Pryslak 11                2) Jackie D'Antonio 10            
     3) Kendra Zaffuto 11               4) Susi Guitterez 11              
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
State Record: # 8:53.67  3/1/2001    Boys & Girls                              
                         A Vargas, K Fernandez, M Francis, S.A. Livingston 
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bayshore                                            9:30.63  
     1) Alexa deLyra 10                 2) Kate Keagins 11                
     3) Callie Hogan 12                 4) Sarah McCurdy 11               
  2 Warwick Valley                                      9:32.65  
     1) Kristen Peluso 12               2) Lillian Greibesland 9          
     3) Claire Pettit 11                4) Kristen Jadow 10               
  3 Suffern                                             9:36.98  
     1) Shelby Greany 10                2) Christy Goldmann 10            
     3) Sami Randazzo 9                 4) Carol Dugandzic 10             
  4 Scotia-Glenville                                    9:42.68  
     1) Joya Clark 9                    2) Jillian King 11                
     3) Brittany Schaub 10              4) Caroline King 12               
  5 Hilton                                              9:42.83  
     1) Sarah Ritchie 10                2) Shelby Herman 11               
     3) Caroline Schultz 12             4) Allison Sawyer 12              
  6 Fayetteville-Manlius                                9:43.15  
     1) Kathryn Buchan 10               2) Hilary Hooley 12               
     3) Molly Malone 9                  4) Jessica Hauser 12              
  7 Garden City                                         9:43.18  
     1) Brooke Senken 11                2) Maddie Adams 11                
     3) Emily Menges 9                  4) Victoria Chemento 9            
  8 West Seneca West                                    9:58.85  
     1) Jackie Cintron 10               2) Emily Sullivan 10              
     3) Kailey Sullivan 11              4) Alexandra Denzel 10            
  9 Brooklyn Tech                                      10:10.78  
     1) Caroline Kwaten 11              2) Crystal Rivera 12              
     3) Dinnel Roberts 11               4) Mary McCarthy 11               
 10 Elmira                                             10:12.20  
     1) Rebecca Judson 9                2) Stephanie Bristow 11           
     3) Sara Colon 8                    4) Rachel Forrest 12              
 11 Sacred Heart Academy                               10:29.62  
     1) Sheila Croutier 11              2) Nicole Andrews 10              
     3) Kelly Duncan 12                 4) Grace Golden 12                
 12 Franklin Academy                                   10:55.89  
     1) Danielle Dumas 10               2) Jessica Armstrong 8            
     3) Ellen Studlack 9                4) Ashley Lamica 11               
 13 Seton Catholic                                     11:04.67  
     1) Emily Son 12                    2) Genna Hartung 10               
     3) Mary Kate Champagne 11          4) Mary Glynn 8                   
 
Girls Distance Medley
================================================================
 Meet Record: * 10:13.33  2004        Section 2                                
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Section 1                                          10:24.07  
     1) Alexis Easterling 10            2) Noelle Edmunson 12             
     3) Alana Levy 12                   4) Kristine Mun 12                
  2 Section 11                                         10:35.88  
     1) Erin Pardini 11                 2) Emily Frost 10                 
     3) Kate Dulmovits 12               4) Jacqueline Kaste 11            
  3 Section 5                                          10:38.31  
     1) Ellen Muster 12                 2) Jasmine Poles 9                
     3) Laura Varble 11                 4) Melissa Wassink 11             
  4 Section 8                                          10:43.31  
     1) Jasmine Blocker 9               2) Alyssa Graziano 10             
     3) Samantha Rae Beim 10            4) Michelle Duffy 10              
  5 Section 9                                          10:46.05  
     1) Nicole Rozario 11               2) Eve Vega 12                    
     3) Kerry Kwalwasser 12             4) Courtney Boyle 11              
  6 Section 2                                          10:49.45  
     1) Alex Kuhl 11                    2) Kristin Peck 11                
     3) Emma Risler 9                   4) Tierney Risley 11              
  7 Section 3                                          10:52.82  
     1) Stacy Murphy 11                 2) Breonna Espey 11               
     3) Chanelle McWilliams 11          4) Kathryn Fanning 9              
  8 Section 6                                          10:53.40  
     1) Christin Handley 12             2) Zoe Welch 12                   
     3) Brittany Nowak 10               4) Kelsey Fraser 11               
  9 CHSAA                                              10:59.20  
     1) Brittany Giles 10               2) Shanyce Goulding 10            
     3) Sheina Roberts 10               4) Jackie Soto 12                 
 10 PSAL                                               11:06.00  
     1) Jaysona Wright                  2) Juliena McIntosh               
     3) Victoria Pontecorvo             4) Kia Allen 11                   
 11 Section 4                                          11:09.56  
     1) Taylor Jordan 8                 2) Nicole Baxley 12               
     3) Erika Kisel 9                   4) Zoe Anderson 9                 
 
Girls High Jump
================================================================
State Record: #  6-01  3/7/1987    Alison Smith, Clarence                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dalilah Muhammad          11 Benjamin Cardozo       5-09.00  
  2 Brigetta Barrett          10 RC Ketchum             5-09.00  
  3 Monique Roberts           11 Cicero-NS              5-06.00  
  4 Lauren McGrath            11 Shoreham WR            5-05.00  
  5 Brianna Steel             12 Newfane                5-05.00  
  6 Morgan Wheeler            10 Averill Park           5-05.00  
  7 Priscilla Illarraza       12 Clarkstown North       5-04.00  
  8 Janelle Clayton           10 Suffern                5-02.00  
  9 Michelle Duffy            10 Island Trees           5-02.00  
  9 Renee Mercedes            12 Clarke                 5-02.00  
  9 Sarah Palmer               8 Schuylerville          5-02.00  
 12 Kristen Burpoe            12 Marlboro               5-02.00  
 13 Tiffany Bennett           11 Marlboro               5-02.00  
 14 Talia Cumberbatch         12 Brentwood              5-00.00  
 14 Dinnel Roberts            11 Brooklyn Tech          5-00.00  
 14 Samantha Spaholz          12 Bainbridge-G.A.        5-00.00  
 17 Kristin Raeon             11 Jordan-Elbridge        5-00.00  
 18 Jillian Rubin             12 Wallkill               5-00.00  
 18 Ashley Whitfield          11 Kellenberg             5-00.00  
 18 Heather Klimuszka         11 Greece Athena          5-00.00  
 21 Krista Fazio              10 Holy Trinity           4-10.00  
 22 Audrey Ross                9 Dryden                 4-10.00  
 22 Justine Ward              11 Gouverneur             4-10.00  
 -- Kaitlin Breed             11 Red Jacket                  NH  
 -- Amanda Breymeier           9 Williamsville S.            NH  
 -- Sara Turner               12 Bethlehem                   NH  
 -- Amanda Maynard            11 Plattsburgh                 NH  
 -- Cali Hutchinson           11 South Jefferson             NH  
 -- Samantha Chung            11 Peru                        NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================
State Record: # 14-02  3/13/2005   Mary Saxer, Lancaster                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Stephanie Duffy           12 Washingtonville       12-06.00  
  2 Alyssa Rogers             12 Lancaster             11-03.00  
  3 Michelle Quimby           10 Shenendehowa          11-00.00  
  4 Kelsey Branch             11 Cornwall              11-00.00  
  5 Michelle Quirk            12 Sayville              10-09.00  
  6 Natalie Wetherwax         12 Alexander             10-00.00  
  6 Adrienn LaChance           9 Cornwall              10-00.00  
  6 Andrea Orefice            12 Lockport              10-00.00  
  9 Rebecca Power             11 Arch. Molloy          10-00.00  
 10 Danielle Moriarty         10 Ballston Spa          10-00.00  
 11 Alison Eagan              12 Liverpool             10-00.00  
 12 Kortney Kavanigh          11 Shoreham WR            9-06.00  
 12 Carol Melice              11 Lansing                9-06.00  
 12 Ricki Lepkowski           12 Clarke                 9-06.00  
 12 Gina Allen                12 St. Anthony's          9-06.00  
 12 Krystal Lang              12 Wayne                  9-06.00  
 17 Jennifer Alonzo           12 Middle Country         9-06.00  
 18 Adwoa Hanson-Hall         11 New Rochelle           9-06.00  
 19 Leah Testa                12 Gates-Chili            9-06.00  
 20 Heather Theiss            11 Hewlett                9-06.00  
 21 Patty Horan               11 Niskayuna              9-00.00  
 21 Lori Rendos               11 Clarkstown South       9-00.00  
 21 Kristen Fekete            12 CBA-Syracuse           9-00.00  
 21 Catherine Hursh           11 Waverly                9-00.00  
 21 Megan Devine              10 Syosset                9-00.00  
 26 Angelica Gilsenan         10 Pearl River            9-00.00  
 27 Andesha Abraham           11 Harry Truman           8-00.00  
 28 Beth Terranova            11 Arch. Molloy           7-06.00  
 -- Jessica Gniazdowski       11 Pioneer                     NH  
 -- Alexandra Corey           12 Susan Wagner                NH  
 
Girls Long Jump
================================================================
State Record: # 21-01.25  3/1/1997    Keyon Soley, Uniondale                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ashley Hendrix            11 Uniondale             19-03.50  
  2 Jasmine Simmons           12 Beacon                18-06.25  
  3 Gabriella Baiter          12 John Glenn            18-05.50  
  4 Nicole Castilloux         10 West Seneca West      18-02.00  
  5 Morgan Billi              11 West Seneca West      17-09.50  
  6 Brianna Steel             12 Newfane               17-06.00  
  7 Bianca Fung               12 North Babylon         17-06.00  
  8 Brittany Ewald             9 Baldwinsville         17-03.00  
  9 Megan Frate               11 Webster Schr.         17-02.75  
 10 Ashley Mahlmeister        10 Sidney                17-02.50  
 11 Jewel Moore               11 Middle College        17-00.25  
 12 Diane MacDowell           11 Valley Central        16-11.00  
 13 Kendra Mayers             12 Thomas Jefferson      16-10.75  
 14 Lindsey McCutcheon        12 Dryden                16-09.25  
 15 Jennifer Adams            11 Batavia               16-07.50  
 16 Dana Macaluso             12 Huntington            16-06.50  
 17 Cathleen Green            10 Baldwinsville         16-04.75  
 18 Ashley Graham             10 Minisink Valley       16-04.50  
 19 Devon Lawrence            10 Manhasset             16-01.75  
 20 Aisha Chisholm            11 New Rochelle          16-01.50  
 21 Altagra Vasquez           11 AP Randolph           15-11.00  
 22 Jamiee McCleary           10 Mercy                 15-11.00  
 23 Chantelle Robinson         9 Indian River          15-10.50  
 24 Nicole DiGiuseppe         12 Colonie               15-09.25  
 25 Jessica Hawkins           11 Whitehall             15-08.00  
 26 Hannah Sporn              11 Saranac Lake          15-05.50  
 27 Jena Meaney               12 St. Joseph Hill       15-03.00  
 28 Amelia Cain               12 Canton                14-10.00  
 29 Amanda Maynard            11 Plattsburgh           13-10.25  
 -- Michelle Eberhart         11 Clarkstown South          FOUL  
 -- Laura Halis                9 Horace Mann               FOUL  
 -- Ali Smith                 12 Holy Trinity              FOUL  
 
Girls Triple Jump
================================================================
State Record: # 41-08.50  3/11/2001   Shenae Dawkins, New Rochelle             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gabriella Baiter          12 John Glenn            40-00.25  
  2 Jasmine Simmons           12 Beacon                39-10.00  
  3 Nwamaka Okobi             12 Freeport              38-11.50  
  4 Kendra Mayers             12 Thomas Jefferson      38-02.50  
  5 Michelle Eberhart         11 Clarkstown South      37-10.50  
  6 Danay Spencer             12 St. John The Bap      37-04.50  
  7 Kerriann Borke            12 Cicero-NS             37-04.00  
  8 Megan Frate               11 Webster Schr.         37-00.50  
  9 Chiamaka Opara            12 Central Islip         36-04.00  
 10 Morgan Billi              11 West Seneca West      36-01.75  
 11 Sandy Antenor             12 Suffern               36-01.50  
 12 Stephanie Barnes          10 Bayshore              35-07.50  
 13 Lindsey McCutcheon        12 Dryden                35-00.00  
 14 Patricia McNish           10 Manhasset             34-09.00  
 15 Theresa Kennedy            9 Holy Names            34-07.50  
 16 Sharesa Baldwin           11 Clara Barton          34-05.25  
 17 Chelsea Gallup            10 Trumansburg           34-01.75  
 18 Shawnie Fishell           10 Palmyra-Macedon       34-01.25  
 19 Danielle Pitcher          11 Henninger             34-00.75  
 20 Emily Curry               11 Williamsville N.      33-09.75  
 21 Erica Farron              12 Lansingburgh          33-09.25  
 22 Jenna Marrione            10 Warwick Valley        33-08.75  
 23 Alexandra Jean-Joseph        Arch. Molloy          33-04.25  
 24 Roseanne Morgan           12 Middletown            33-01.00  
 25 Kristie Pageau            11 Saranac Central       32-11.75  
 26 Taylor Kubber             10 Indian River          29-10.75  
 -- Ashley Furtick            11 Indian River              FOUL  
 
Girls Shot Put
================================================================
State Record: # 48-03  3/9/1992    Stacey Schroeder, Grand Island              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Melissa Kurzdorfer         9 Lancaster             44-05.50  
  2 Betty Williams            12 Longwood              41-09.00  
  3 Sommer Cloinger           12 Cicero-NS             41-01.50  
  4 Kadine Johnson            12 New Rochelle          40-08.00  
  5 Krystal Graham            12 New Rochelle          40-03.75  
  6 Ashley Alexander          11 Flushing              39-11.75  
  7 Cynthia Lloyd             12 New Rochelle          39-08.00  
  8 Jillian Lew               12 Roslyn                38-03.75  
  9 Sherne Richardson         12 Columbus              38-03.00  
 10 Jessica Toritto           11 Smithtown             38-00.75  
 11 Erin Miller               11 Lockport              36-07.50  
 12 Shante White              11 Henninger             36-03.50  
 13 Kirstyn Newkirk           11 Fonda                 36-03.00  
 14 Diana Kornberg            12 Monroe-Woodbury       36-00.25  
 15 Ashley Clasen             10 Shoreham WR           35-06.75  
 16 Kaitlyn Staulters         12 Ballston Spa          35-06.00  
 17 Diana Knapp               11 Middletown            34-09.75  
 18 Danay Spencer             12 St. John The Bap      34-03.00  
 19 Michelle Rykojc           12 Webster Thomas        33-05.75  
 20 Elizabeth Knight          11 Bishop Loughlin       33-05.00  
 21 Leanna Poirier            11 South Jefferson       32-06.00  
 22 Abby Oakes                11 Lyndonville           32-04.25  
 23 Amanda Joyce              12 Garden City           32-00.25  
 24 Rachel Tuttle             12 Corning               31-06.00  
 25 Jen Cornwell              10 Moravia               31-04.75  
 26 Ikeyanna Hamlin           11 Beekmantown           30-04.75  
 27 Moriah Neal               12 Indian River          29-03.00  
 28 Justine Bardelcik         11 Peru                  27-02.75  


 


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 5/28: Saturday's baseball, softball action
  • 5/27: 13th no-hitter by Franklinville ace
  • 5/27: Boys lacrosse playoffs scoreboard
  • 5/26: Guilderland grabs Sec. 2 girls title
  • 5/25: Northport girls upset Ward Melville
  • 5/24: B'ville picks up controversial win
  • 5/23: Wappingers wins on goal with :04 left
  • 5/22: FDA wins PSAL boys lacrosse crown
  • 5/21: R-H's Thomas breaks 3 Sec. 5 marks
  • 5/20: Top seeds tumble in Sec. 5 baseball
  • 5/19: POY Bertram heading to Vermont school
  • 5/18: Softball player hits 2 slams in inning
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com