New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls indoor track
2005 NYSPHSAA championships

At Carrier Dome, Syracuse

 
Event 1  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
16 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  7.80  3/6/1989    Monifa Taylor, Harry S. Truman              
 Meet Record: *  7.85  1990        Ayo Atterberry, New Rochelle                
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Yvana Hepburn             12 North Rockland            8.54Q  2 
  2 Katelyn Guerriere         11 Sidney                    8.58Q  4 
  3 Charelle Staton           12 Freeport                  8.71Q  1 
  4 Jasemine Montgomery       12 Paul Robeson              8.95Q  3 
  5 Reya Russell              11 North Tonawanda           8.69Q  4 
  6 Alex Russell              11 Archbishop Molloy         8.97Q  1 
  7 Janique James             11 South Shore               9.04Q  2 
  8 Saleena Abdur-Rashed      10 Bishop Loughlin           9.07Q  3 
  9 Wendy Jaglom              12 Bronxville                8.95Q  4 
 10 Emily Coles               12 Bethlehem                 8.98Q  1 
 11 Avery Evans                8 Pine Plains               9.13Q  2 
 12 Sarah Johnson             12 Corning                   9.24Q  3 
 13 Jackie LaRose             12 West Islip                9.08Q  4 
 14 Erica Nixon               10 Cardinal Spellman         9.14Q  2 
 15 Neshay Maxwell            10 Edison Tech               9.25Q  1 
 16 Tasha Dixon               12 Wilson                    9.37Q  3 
 17 Carey Ambrosetti          11 Newburgh                  9.15   4 
 18 Lauren Koppel             12 South Side                9.31   4 
 19 Lan Bui                   12 Proctor                   9.33   2 
 20 Brittany Northrup         11 Shaker                    9.44   3 
 21 Danielle Washington       12 Rome Free                 9.65   3 
 22 Carly Kennedy             12 North Tonawanda           9.70   2 
 23 Alexandra Frugone          9 Convent of the Sacr       9.98   1 
 24 Nicole Smith              11 Canton                   10.14   1 
 25 Brittney Beach            10 South Jefferson          10.26   2 
 26 Katie Macey               12 Saranac Central          10.67   3 
 
Event 1  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  7.80  3/6/1989    Monifa Taylor, Harry S. Truman              
 Meet Record: *  7.85  1990        Ayo Atterberry, New Rochelle                
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Yvana Hepburn             12 North Rockland            8.35Q  1 
  2 Charelle Staton           12 Freeport                  8.65Q  2 
  3 Katelyn Guerriere         11 Sidney                    8.66Q  2 
  4 Erica Nixon               10 Cardinal Spellman         8.86Q  1 
  5 Reya Russell              11 North Tonawanda           8.70Q  2 
  6 Jackie LaRose             12 West Islip                8.91Q  1 
  7 Saleena Abdur-Rashed      10 Bishop Loughlin           8.72Q  2 
  8 Neshay Maxwell            10 Edison Tech               8.96Q  1 
  9 Wendy Jaglom              12 Bronxville                8.81   2 
 10 Tasha Dixon               12 Wilson                    8.88   2 
 11 Avery Evans                8 Pine Plains               9.00   2 
 12 Emily Coles               12 Bethlehem                 9.03   1 
 13 Alex Russell              11 Archbishop Molloy         9.06   1 
 14 Sarah Johnson             12 Corning                   9.09   1 
 15 Janique James             11 South Shore               9.72   2 
 -- Jasemine Montgomery       12 Paul Robeson                DQ   1 
 
Event 1  Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
State Record: #  7.80  3/6/1989    Monifa Taylor, Harry S. Truman              
 Meet Record: *  7.85  1990        Ayo Atterberry, New Rochelle                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Yvana Hepburn             12 North Rockland            8.28    10  
  2 Katelyn Guerriere         11 Sidney                    8.50     8  
  3 Charelle Staton           12 Freeport                  8.52     6  
  4 Reya Russell              11 North Tonawanda           8.75     4  
  5 Erica Nixon               10 Cardinal Spellman         8.76     2  
  6 Saleena Abdur-Rashed      10 Bishop Loughlin           8.82     1  
  7 Neshay Maxwell            10 Edison Tech               8.99  
  8 Jackie LaRose             12 West Islip                9.14  
 
Event 2  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
16 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: *  6.92  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lynne Layne               11 New Rochelle              7.05Q  1 
  2 Lareea Chisholm           10 Baldwinsville             7.28Q  4 
  3 Nickesha Williams         12 Uniondale                 7.28Q  2 
  4 Nene Kamate               12 Townsend Harris           7.31Q  3 
  5 Stacy Gregory             12 Colonie                   7.31Q  3 
  6 Chianne Ashman            12 Middle College            7.34Q  2 
  7 Jessica Clarke            12 Murray Bergtraum          7.38Q  4 
  8 Quante Harris             12 Edison Tech               7.40Q  1 
  9 Brianna Cromartie          8 Franklin                  7.39Q  2 
 10 Octavia Johnston          11 Fowler                    7.42Q  1 
 11 Yves-line Ghislain        11 Holy Trinity              7.53Q  3 
 12 Arsenia Fuentes            8 Wallkill                  7.53Q  4 
 13 Julia Anderson-Lee        11 White Plains              7.39Q  2 
 14 Olinka Crusoe             12 Bishop Loughlin           7.51Q  1 
 15 Fallon Wilks              11 Hempstead                 7.54Q  3 
 16 Tiffany Harris            12 Wilson                    7.64Q  4 
 17 Erica Johnson             11 F.D.R.                    7.42   2 
 18 Hyacinth DeGuzman          9 Brentwood                 7.52   1 
 19 Morgan Billi               9 West Seneca West          7.58   1 
 20 Geneen Dore                9 Indian River              7.63   3 
 21 Natalie Fildes            10 West Seneca East          7.64   3 
 22 Nomi-Kaie Bennett         12 Cobleskill                7.67   4 
 23 Angela Smith              10 Riverhead                 7.70   2 
 24 Ashley Giles              12 St. Peter's Girls         7.71   4 
 25 Katie Woodcock            10 Waverly                   7.74   2 
 26 Julie LaSpina             12 Roslyn                    7.76   1 
 27 Kate Dulmovits            10 Sayville                  7.76   3 
 28 Corinne Becker             8 Saranac Lake              7.82   1 
 29 Aundeah Kearney           11 Horace Mann               7.89   4 
 30 Megan Kennedy             12 Tupper Lake               7.92   4 
 31 Sarah Johnson             12 Corning                   7.94   1 
 32 Kay Kay Richemond         11 Suffern                   8.10   3 
 
Event 2  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: *  6.92  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Lynne Layne               11 New Rochelle              7.10Q  1 
  2 Lareea Chisholm           10 Baldwinsville             7.26Q  2 
  3 Nene Kamate               12 Townsend Harris           7.26Q  1 
  4 Nickesha Williams         12 Uniondale                 7.27Q  2 
  5 Stacy Gregory             12 Colonie                   7.30Q  2 
  6 Jessica Clarke            12 Murray Bergtraum          7.30Q  1 
  7 Chianne Ashman            12 Middle College            7.32Q  2 
  8 Brianna Cromartie          8 Franklin                  7.36Q  1 
  9 Quante Harris             12 Edison Tech               7.35   2 
 10 Octavia Johnston          11 Fowler                    7.42   1 
 11 Yves-line Ghislain        11 Holy Trinity              7.45   2 
 12 Julia Anderson-Lee        11 White Plains              7.51   2 
 13 Olinka Crusoe             12 Bishop Loughlin           7.52   1 
 14 Fallon Wilks              11 Hempstead                 7.52   1 
 15 Arsenia Fuentes            8 Wallkill                  7.58   1 
 16 Tiffany Harris            12 Wilson                    7.61   2 
 
Event 2  Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
State Record: #  6.82  3/9/1997    Keyon Soley, Uniondale                      
 Meet Record: *  6.92  1997        Keyon Soley, Uniondale                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lynne Layne               11 New Rochelle              7.12    10  
  2 Lareea Chisholm           10 Baldwinsville             7.22     8  
  3 Nickesha Williams         12 Uniondale                 7.23     6  
  4 Nene Kamate               12 Townsend Harris           7.27     4  
  5 Jessica Clarke            12 Murray Bergtraum          7.30     2  
  6 Stacy Gregory             12 Colonie                   7.31     1  
  7 Chianne Ashman            12 Middle College            7.33  
  8 Brianna Cromartie          8 Franklin                  7.35  
 
Event 3  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 37.59  2002        Shana Cox, Holy Trinity                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kerry Ann Stewart         12 Middle College           41.01Q  2 
  2 Nene Kamate               12 Townsend Harris          41.02Q  1 
  3 Olinka Crusoe             12 Bishop Loughlin          41.26Q  4 
  4 Shaneka Gordon            12 Harry Truman             41.92Q  3 
  5 Quante Harris             12 Edison Tech              41.08q  1 
  6 Kate Dulmovits            10 Sayville                 42.08q  4 
  7 Tanesha West              12 Lyons                    42.37q  3 
  8 Corrine Stepney              St. Peter's Girls        42.55q  3 
  9 Rene Cousins              10 Hempstead                42.67   1 
 10 Maureen LaClair           12 Center Moriches          42.77   2 
 11 Kamilak McShine           12 Ramapo                   42.88   2 
 12 Nicole Lonszak            11 Hoosic Valley            42.89   3 
 13 Kara Kopp                 12 Southern Cayuga          43.08   4 
 14 Claire Ciabotti           10 Cornwall                 43.29   3 
 15 Vanessa Thompson          10 Uniondale                43.41   4 
 16 Kim Dohn                  10 Williamsville North      43.58   3 
 17 Seri Gordon               10 Shaker                   43.66   4 
 18 Katey Fuller              10 Canton                   43.72   2 
 19 Kerry Kwalwasser          10 Cornwall                 43.75   1 
 20 Emily Callegari           10 Orchard Park             44.26   2 
 21 Katie Mann                11 Waverly                  44.28   1 
 22 Adriane Marellus          11 Sherburne                44.46   4 
 23 Hannah Sporn               9 Saranac Lake             45.10   4 
 24 Kathryn Niedzwiecki       12 Westhill                 45.70   1 
 25 Alexandra Frugone          9 Convent of the Sacr      46.59   4 
 26 Kristin Farley            12 Poly Prep                46.91   2 
 -- Kay Kay Richemond         11 Suffern                     DQ   3 
 -- Jenea Woodson             10 Indian River                DQ   1 
 
Event 3  Girls 300 Meter Dash
=======================================================================
State Record: # 37.59  12/21/2002  Shana Cox, Holy Trinity                     
 Meet Record: * 37.59  2002        Shana Cox, Holy Trinity                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Nene Kamate               12 Townsend Harris          39.89    10  
  2 Kerry Ann Stewart         12 Middle College           40.41     8  
  3 Quante Harris             12 Edison Tech              41.11     6  
  4 Shaneka Gordon            12 Harry Truman             41.17     4  
  5 Olinka Crusoe             12 Bishop Loughlin          41.33     2  
  6 Kate Dulmovits            10 Sayville                 42.32     1  
  7 Tanesha West              12 Lyons                    42.38  
  8 Corrine Stepney              St. Peter's Girls        43.49  
 
Event 4  Girls 600 Meter Run
==========================================================================
State Record: # 1:29.69  2/23/2002   Stacey Ann Livingston, Boys & Girls       
 Meet Record: * 1:29.69  2002        Stacey-Ann Livingston, Boys & Girls       
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jeavon Benjamin           12 Hempstead              1:35.14   4   10  
  2 Michelle Seibert          12 Ward Melville          1:35.48   4    8  
  3 Dede Richmond             12 Suffern                1:35.76   4    6  
  4 Sarah McCurdy              9 Bay Shore              1:36.03   4    4  
  5 Cody Newman                9 Benjamin Cardozo       1:37.48   4    2  
  6 Sarah Verdoliva           12 Mexico                 1:38.89   4    1  
  7 Caroline King             10 Scotia Glenville       1:39.46   3 
  8 Jenna Ortman              12 Williamsville South    1:39.98   2 
  9 Alexis Easterling          8 Woodlands              1:40.43   3 
 10 Chelsea Borbolla          10 Greenwich              1:40.48   3 
 11 Kristin Farley            12 Poly Prep              1:40.99   1 
 12 Lauren Lester             11 Mohonasen              1:41.35   3 
 13 Marcy Van Arnam           12 Westhill               1:41.58   3 
 14 Caitlin Wright            11 Lansing                1:41.95   2 
 15 Adrenee Sterrett          11 Boys and Girls         1:42.10   4 
 16 Kylee Jordan              10 Lansing                1:42.16   2 
 17 Erika Somogyi             12 Orchard Park           1:42.26   1 
 18 Noika Branch              11 St. John's Prep        1:43.20   2 
 19 Daniesha Sandford         11 Middletown             1:43.90   2 
 20 Lauren Paffendorf         11 Webster Schroeder      1:43.92   2 
 21 Ishmiel Mantooth          11 Henninger              1:44.75   3 
 22 Idara Otu                 12 Middle College         1:44.81   4 
 23 Gina Dermigny             11 St. Fancis Prep        1:45.34   2 
 24 Katie Weider              12 Bellport               1:45.87   3 
 25 Hannah Sporn               9 Saranac Lake           1:48.24   1 
 26 Jackie Young              12 Warwick                1:49.85   2 
 27 Jen Avadikian             10 Potsdam                1:55.49   1 
 28 Jennifer Nichols          11 Potsdam                1:57.76   1 
 -- Natasha Chance            12 East                       DNF   3 
 
Event 5  Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
State Record: # 2:48.44  3/2/1996    Tameika Grizzle, George Washington        
 Meet Record: * 2:48.44  1996        Tamieka Grizzle, Washington               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Liz McCurdy          12 Bay Shore              2:55.07    10  
  2 Kristin Reese              9 Carmel                 2:58.20     8  
  3 Ellen Dougherty           12 Riverhead              2:58.62     6  
  4 Zandra Walton             12 Skaneateles            2:59.30     4  
  5 Alana Levy                10 Horace Greeley         3:00.07     2  
  6 Christine Sprehe          11 Orchard Park           3:00.51     1  
  7 Maegan Krifchin           11 J F K Bellmore         3:00.58  
  8 Nicole Junod              11 Cicero N. Syracuse     3:01.64  
  9 Liz Montgomery            12 Burnt Hills            3:01.88  
 10 Mary Alice Howard         11 Somers                 3:02.11  
 11 Leah Andrianos            10 East Syracuse          3:02.16  
 12 Libby Babcock             12 Shenendehowa           3:03.05  
 13 Stephanie Mattar          11 St. John the Baptis    3:04.44  
 14 Kristen Kiraly            12 Huntington             3:04.59  
 15 Katie Elliot              12 Penfield               3:05.81  
 16 Kailey Sullivan            9 West Seneca West       3:08.48  
 17 Melissa Mark              12 Warwick                3:08.98  
 18 Corinne Brady             10 Holy Trinity           3:10.12  
 19 Amanda Wheat              12 Monroe Woodbury        3:13.67  
 20 Ellen Muster              10 Marion                 3:14.82  
 21 Caroline Sonnefeld        12 Corning                3:15.19  
 22 Megan Dauchy               9 Horseheads             3:16.57  
 23 Brooke Senken              9 Garden City            3:16.65  
 24 Jess Akins                12 Canton                 3:16.90  
 25 Chanell McGregor          10 Boys and Girls         3:19.06  
 26 Lindsey Hardy             11 Franklin Academy       3:20.32  
 27 Liz Caldon                12 Seton Catholic         3:23.70  
 28 Mary Kate Chamagne         9 Seton Catholic         3:25.69  
 -- Nakisha Bogle             11 Boys and Girls             DNF  
 -- Caitlin Lane               9 Saratoga Springs            DQ  
 
Event 6  Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
State Record: # 4:22.1h  3/10/2002   Molly Huddle, Elmira Notre Dame           
 Meet Record: * 4:29.55  1989        Nenna Lynch, Hunter                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brittany Sheffey          10 Bellport               4:41.23    10  
  2 Amanda Hudson             11 Bronxville             4:41.60     8  
  3 Kara McKenna              11 Suffern                4:41.85     6  
  4 Rolanda Bell              12 Sacred Heart Academ    4:42.95     4  
  5 Jessica Ortman            12 Williamsville South    4:43.12     2  
  6 Kinjal Parikh             12 East Meadow            4:43.58     1  
  7 Theresa Rush              11 Valley Stream North    4:43.87  
  8 Shannon Crane             12 Lancaster              4:44.07  
  9 Danielle Schaub           12 Scotia Glenville       4:48.17  
 10 Emily Malinowski          12 Bethlehem              4:49.49  
 11 Hannah Davidson            9 Saratoga Springs       4:51.33  
 12 Kelsey Malmqist           11 Kellenberg             4:51.96  
 13 Kristen Taylor            11 Fayetteville Manliu    4:52.90  
 14 Meghan Brown               9 Ursuline               4:55.34  
 15 Laura Greene               9 Sachem                 4:56.51  
 16 Melissa Wassink            9 Gates Chili            4:56.61  
 17 Emily Moore                9 Pine Bush              4:57.24  
 18 Julia Meltzer             12 Horace Mann            5:00.03  
 19 Shelby Herman              9 Hilton                 5:00.40  
 20 Joanne Smith              12 Monroe Woodbury        5:02.44  
 21 Devotia Moore             10 Townsend Harris        5:03.43  
 22 Kimberly Provec           12 Whitesboro             5:04.56  
 23 Wendy Pavlus              10 Tupper Lake            5:05.21  
 24 Courtney Kelly             9 Mepham                 5:06.85  
 25 Laura Coogan              12 Stuyvesant             5:09.51  
 26 Sarah Marlow               9 Franklin Academy       5:11.72  
 27 Emily Pierce              10 Canton                 5:12.02  
 28 Megan Crimmins            11 Horseheads             5:22.75  
 29 Kerrin Epstein            11 Moravia                5:23.02  
 
Event 7  Girls 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
State Record: # 6:28.20  1998        Lisa Kutzing, Port Jefferson              
 Meet Record: * 6:39.99  2003        Maria Michta, Sachem                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kate Cannon               11 Somers                 7:15.55    10  
  2 Irie Monte                10 Somers                 7:32.37     8  
  3 Jennifer Tinnelly         11 Massapequa             7:34.33     6  
  4 Rachael Gill              12 East Meadow            7:35.81     4  
  5 Jenna Monahan             10 Sachem East            7:41.31     2  
  6 Carly O'Keefe             10 Penfield               7:43.06     1  
  7 Rachel Bauer              11 Batavia                7:51.34  
  8 Julie Steel               11 Newburgh               8:02.84  
  9 Andrea Patterson          12 Horseheads             8:04.31  
 10 Krystal Yernye            10 Lake Shore             8:05.81  
 11 Raven Pilgrim             12 Murry Bergtraum        8:18.47  
 12 Andrea Johnston           11 Newburgh               8:19.58  
 13 Allie MacPherson          12 Elmira                 8:24.37  
 14 Kira Kremer               12 Lockport               8:26.97  
 15 Caitlin Pike              11 Oswego                 8:40.77  
 16 Sarah McTague             11 Niskayuna              8:51.52  
 17 Kyleen King               12 Fayetteville Manliu   10:08.96  
 -- Stephanie DeCelle         12 Mechanicville               DQ  
 -- Jenna Garland             12 East Meadow                 DQ  
 -- Denise Jones              12 DeWitt Clinton              DQ  
 -- Brittany O'Brien          10 Bay Shore                   DQ  
 
Event 8  Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
State Record: # 9:31.97  2/24/2002   Molly Huddle, Elmira Notre Dame           
 Meet Record: * 9:42.2h  1982        Christine Curtin, Mepham                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nicole Blood              11 Saratoga Springs       9:35.40*   10  
  2 Aislinn Ryan              11 Warwick                9:36.26*    8  
  3 Lindsey Ferguson          11 Saratoga Springs       9:58.94     6  
  4 Jillian King               9 Scotia Glenville      10:05.62     4  
  5 Lauren Schmidt            11 Bay Shore             10:11.61     2  
  6 Katie DiCamillo           12 Holy Trinity          10:12.90     1  
  7 Marie Parks               12 Cicero N. Syracuse    10:15.91  
  8 Lynne Mundy               11 Cornwall              10:26.65  
  9 Katie Radzik              12 Mount Sinia           10:27.46  
 10 Caroline Schultz          10 Hilton                10:32.42  
 11 Kelsey Malmqist           11 Kellenberg            10:34.05  
 12 Virginia Connor            9 Bronxville            10:36.52  
 13 Nana Sang Bender          12 Onondaga              10:38.32  
 14 Rachel Forrest            10 Elmira                10:58.52  
 15 Arielle Januszkiewicz     10 Amherst               10:59.41  
 16 Bari Melker               10 Oceanside             11:04.91  
 17 Jessica Nowak             11 Orchard Park          11:08.18  
 18 Rose Kennedy              11 Plainedge             11:08.64  
 19 Alexandria Condell        12 Jamaica               11:09.84  
 20 Chelsea Usack             11 Horseheads            11:09.95  
 21 Molly Burke               11 Hastings              11:09.98  
 22 Katie Bower               11 Pittsford Mendon      11:19.02  
 23 Jewel Wells               12 South Shore           11:41.21  
 24 Avery Klein-Cloud          9 Poly Prep             11:41.23  
 25 Corina Whiteford           9 Canton                11:47.79  
 26 Paige Studlack             8 Franklin Academy      11:58.93  
 27 Brittany McDonald          9 Saranac Central       12:00.79  
 28 Catherine Munn            12 Seton Catholic        12:17.76  

Event 10  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
State Record: # 1:38.39  2/10/2001   AP Randolph                               
                         N. Hastings, D. Moorer, N. Emmanuel, N. O’Connor  
 Meet Record: * 1:38.39  2001        A.P. Randolph                             
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Middle College (PSAL)                               1:44.22Q  1 
     1) Idara Otu 12                    2) Analisa Austin 10              
     3) Kerry Ann Stewart 12            4) Chianne Ashman 12              
  2 Uniondale (8)                                       1:45.06Q  2 
     1) Nickesha Williams 12            2) Heidi Paul 10                  
     3) Vanessa Thompson 10             4) Ashley Hendrix 9               
  3 Colonie (2)                                         1:45.51Q  2 
     1) Marissa Poleto 11               2) Ann Palmer 12                  
     3) Laura Bolognino 11              4) Stacy Gregory 12               
  4 Holy Trinity (CHSAA)                                1:48.94Q  1 
     1) Yves-line Ghislain 11           2) Regine Thervil                 
     3) Amber Tucker                    4) Amora Hibbert                  
  5 Wilson (5)                                          1:47.13q  2 
     1) Shauna Curry 12                 2) Tiffany Aaron 12               
     3) Tiffany Harris 12               4) Tasha Dixon 12                 
  6 Comsawogue (11)                                     1:47.68q  2 
     1) Caprice Johnson 12              2) Rosanna Peralta 12             
     3) Melissa Tassone 9               4) Annie O'Shea 12                
  7 Suffern (1)                                         1:49.36q  1 
     1) Janelle Clayton 8               2) Stacy Samora 12                
     3) Kay Kay Richemond 11            4) Theresa Lardieri 11            
  8 Cicero-North Syracuse (3)                           1:50.27q  1 
     1) Antionette Johnson 8            2) Teresa Newto 10                
     3) Marsha Fiesinger 12             4) Courtney Hall 11               
  9 North Tonawanda (6)                                 1:51.39q  2 
     1) Casey Green 10                  2) Emily Genco 12                 
     3) Bridget Montesanti 10           4) Reya Russell 11                
 10 Potsdam (10)                                        1:51.83   2 
     1) Kristin Shumway 11              2) Jessica Avadikian 10           
     3) Jennifer Nichols 11             4) Kursten Brown 11               
 11 Lansing (4)                                         1:53.63   1 
     1) Kylee Jordan 10                 2) Caitlin Wright 11              
     3) Tiffany Lind 10                 4) Natalie Usack 10               
 12 Newburgh (9)                                        1:54.74   1 
     1) Champane Tisdale 11             2) Brittany Melvin 10             
     3) Kenyetta Stackhouse 10          4) Chameya Kelly 11               
 13 Tupper Lake (7)                                     2:01.27   1 
     1) Megan Kennedy 12                2) Erin Kennedy 11                
     3) Erin Santerre 11                4) Amanda Aldridge 12             
 
Event 10  Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
State Record: # 1:38.39  2/10/2001   AP Randolph                               
                         N. Hastings, D. Moorer, N. Emmanuel, N. O’Connor  
 Meet Record: * 1:38.39  2001        A.P. Randolph                             
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Middle College (PSAL)                               1:42.60   2   10  
     1) Idara Otu 12                    2) Analisa Austin 10              
     3) Kerry Ann Stewart 12            4) Chianne Ashman 12              
  2 Uniondale (8)                                       1:42.74   2    8  
     1) Nickesha Williams 12            2) Heidi Paul 10                  
     3) Vanessa Thompson 10             4) Ashley Hendrix 9               
  3 Colonie (2)                                         1:46.13   2    6  
     1) Marissa Poleto 11               2) Ann Palmer 12                  
     3) Laura Bolognino 11              4) Stacy Gregory 12               
  4 Comsawogue (11)                                     1:47.73   2    4  
     1) Caprice Johnson 12              2) Rosanna Peralta 12             
     3) Melissa Tassone 9               4) Annie O'Shea 12                
  5 Holy Trinity (CHSAA)                                1:48.47   2    2  
     1) Yves-line Ghislain 11           2) Regine Thervil                 
     3) Amber Tucker                    4) Amora Hibbert                  
  6 Wilson (5)                                          1:48.80   2    1  
     1) Shauna Curry 12                 2) Tiffany Aaron 12               
     3) Tiffany Harris 12               4) Tasha Dixon 12                 
  7 Suffern (1)                                         1:48.97   1 
     1) Janelle Clayton 8               2) Stacy Samora 12                
     3) Kay Kay Richemond 11            4) Theresa Lardieri 11            
  8 Cicero-North Syracuse (3)                           1:50.31   1 
     1) Antionette Johnson 8            2) Teresa Newto 10                
     3) Marsha Fiesinger 12             4) Courtney Hall 11               
  9 North Tonawanda (6)                                 1:52.36   1 
     1) Casey Green 10                  2) Emily Genco 12                 
     3) Bridget Montesanti 10           4) Reya Russell 11                
 
Event 11  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
 Meet Record: * 3:48.23  2001        Boys & Girls                              
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Suffern (1)                                         4:02.53Q  2 
     1) Amanda Cicconeio 10             2) Jackie Lennon 11               
     3) Dede Richmond 12                4) Deanna Vinson 11               
  2 Harry S Truman (PSAL)                               4:02.73Q  1 
     1) Kayleen Watson 11               2) Shaneka Gordon 12              
     3) Jelena Moore 10                 4) Shameka Gordon 12              
  3 Hempstead (8)                                       4:03.10Q  2 
     1) Jeavon Benjamin 12              2) Sayako Daley 11                
     3) Racquel Anderson 11             4) Rene Cousins 10                
  4 Ward Melville (11)                                  4:04.03Q  1 
     1) Suejin Ahn 9                    2) Michelle Seibert 12            
     3) Courtney Bianculli 10           4) Andrea Tingue 11               
  5 Shenendehowa (2)                                    4:05.00q  1 
     1) Julia Urban 10                  2) Leah D'Amboise 12              
     3) Jen Rybak 11                    4) Kate Medford 12                
  6 Rush Henrietta (5)                                  4:05.29q  1 
     1) Fay Francis 11                  2) Nicole Varble 11               
     3) Jessie Wooten 11                4) Stevie Welch 11                
  7 Westhill (3)                                        4:07.40q  1 
     1) Kathryn Niedzwiecki 12          2) Emily Owen 10                  
     3) Renay Tucci 11                  4) Marcy Van Arnam 12             
  8 Williamsville South (6)                             4:09.89q  2 
     1) Alex Galbo 11                   2) Jenna Ortman 12                
     3) Jessica Ortman 12               4) Natalie Gregorski 11           
  9 St. John's Prep (CHSAA)                             4:12.26   2 
     1) Nora Bernard                    2) Clarissa Connor                
     3) Chrystal Hunter                 4) Noika Branch 11                
 10 Newburgh (9)                                        4:13.53   2 
     1) Danielle McHolder 8             2) Carey Ambrosetti 11            
     3) Dawn Harris 12                  4) Jennifer Petrillo 11           
 11 Corning (4)                                         4:17.98   2 
     1) Sarah Johnson 12                2) Laura Dickerson 11             
     3) Becca Marx 9                    4) Caroline Sonnefeld 12          
 12 Saranac Lake (7)                                    4:24.81   1 
     1) Megan White 12                  2) Corinne Becker 8               
     3) Hannah Sporn 9                  4) Brittany Yando 10              
 13 Ogdensburg (10)                                     4:25.64   1 
     1) Brooke Benjamin 7               2) Megan Benjamin 12              
     3) Kareen Bedford 10               4) Lauren Webster 8               
 
Event 11  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
State Record: # 3:43.63  3/2/2002    Boys & Girls                              
                         M Francis, D Moorer, S.A. Livingston, K Fernandez 
 Meet Record: * 3:48.23  2001        Boys & Girls                              
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Suffern (1)                                         4:00.50    10  
     1) Amanda Cicconeio 10             2) Jackie Lennon 11               
     3) Dede Richmond 12                4) Deanna Vinson 11               
  2 Shenendehowa (2)                                    4:05.20     8  
     1) Leah D'Amboise 12               2) Kate Medford 12                
     3) Leah Zappone 11                 4) Caitlin Walsh 12               
  3 Hempstead (8)                                       4:05.58     6  
     1) Jeavon Benjamin 12              2) Sayako Daley 11                
     3) Racquel Anderson 11             4) Sabrina Budai 12               
  4 Ward Melville (11)                                  4:07.01     4  
     1) Suejin Ahn 9                    2) Michelle Seibert 12            
     3) Courtney Bianculli 10           4) Andrea Tingue 11               
  5 Williamsville South (6)                             4:07.90     2  
     1) Alex Galbo 11                   2) Jenna Ortman 12                
     3) Jessica Ortman 12               4) Natalie Gregorski 11           
  6 Rush Henrietta (5)                                  4:10.17     1  
     1) Fay Francis 11                  2) Nicole Varble 11               
     3) Jessie Wooten 11                4) Stevie Welch 11                
  7 Westhill (3)                                        4:11.90  
     1) Kathryn Niedzwiecki 12          2) Emily Owen 10                  
     3) Renay Tucci 11                  4) Marcy Van Arnam 12             
  8 Harry S Truman (PSAL)                               4:12.06  
     1) Kayleen Watson 11               2) Shaneka Gordon 12              
     3) Jelena Moore 10                 4) Shameka Gordon 12              
 
Event 12  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
State Record: # 8:53.67  3/1/2001    Boys & Girls                              
                         A Vargas, K Fernandez, M Francis, S.A. Livingston 
 Meet Record: * 9:08.18  2003        Bay Shore                                 
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Saratoga Springs (2)                                9:12.37    10  
     1) Nicole Blood 11                 2) Caitlin Lane 9                 
     3) Lindsey Ferguson 11             4) Karyn Delay 12                 
  2 Suffern (1)                                         9:17.85     8  
     1) Mary Rose Consiglio 11          2) Caroline Heidt 11              
     3) Shelby Greany 8                 4) Kara McKenna 11                
  3 Bayshore (11)                                       9:25.50     6  
     1) Sarah McCurdy 9                 2) Mary Liz McCurdy 12            
     3) Beth Sabiston 12                4) Jessica Weigand 12             
  4 Warwick (9)                                         9:38.00     4  
     1) Melissa Mark 12                 2) Amanda Robotti 12              
     3) Aislinn Ryan 11                 4) Kristin Peluso 10              
  5 Lancaster (6)                                       9:42.36     2  
     1) Julia Ruggiero 10               2) Jill Cadby 12                  
     3) Genna Pfeiffer 12               4) Shannon Crane 12               
  6 Fayetteville-Manlius (3)                            9:44.99     1  
     1) Kristen Taylor 11               2) Catie Caputo 10                
     3) Hilary Hooley 10                4) Julie Ondrako 12               
  7 East Meadow (8)                                     9:46.41  
     1) Kinjal Parikh 12                2) Linda Brady 12                 
     3) Krissy Majkowski 10             4) Stephanie Williams 11          
  8 Sacred Heart Academy (CHSAA)                        9:54.68  
     1) Grace Golden 10                 2) Kerri McGovern 12              
     3) Kelly Duncan 10                 4) Rolanda Bell 12                
  9 Fairport (5)                                        9:57.80  
     1) Megan Anderson 12               2) Megan Steenburgh 11            
     3) Megan Goetz 12                  4) Lauren Ferrimani 12            
 10 Elmira (4)                                         10:04.16  
     1) Carly Jordan 10                 2) Heather Wida 12                
     3) Stephanie Bristow 9             4) Rachel Forrest 10              
 11 Franklin Academy (10)                              10:46.48  
     1) Monique Choiniere 11            2) Sarah Haggarty 11              
     3) Elise Bailey 12                 4) Lindsey Hardy 11               
 12 Boys & Girls (PSAL)                                10:47.08  
     1) Natana Jules 12                 2) Samira Sanders 12              
     3) Chanell McGregor 10             4) Nakisha Bogle 11               
 13 Seton Catholic (7)                                 10:48.05  
     1) Eva Mikue 12                    2) Mary Kate Chamagne 9           
     3) Liz Caldon 12                   4) Catherine Munn 12   
 
Event 13  Girls Intersectional Medley
=======================================================================
 Meet Record: * 10:13.33  2004        Section II                               
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Section II                                         10:36.32    10  
     1) Brittney Lane 7                 2) Alex Voight 9                  
     3) Christine O'Leary 12            4) Sarah Rogers 12                
  2 Section XI                                         10:37.35     8  
     1) Colleen Gribbin 12              2) Elizabeth Crowley 10           
     3) Colleen Doyle 10                4) Donna Cheung 10                
  3 Section V                                          10:39.00     6  
     1) Jessica Schultz 12              2) Deaja Reid 10                  
     3) Stevie Welch 11                 4) Kate Cufari 9                  
  4 PSAL                                               10:43.85     4  
     1) Jelena Moore 10                 2) Joy Henry 12                   
     3) Alda Knight 12                  4) Alexandria Condell 12          
  5 Section I                                          10:47.12     2  
     1) Jenna Naglieri 11               2) Andrea Nash 11                 
     3) Assata Cowart 10                4) Erica Planamento 11            
  6 Section VI                                         10:48.52     1  
     1) Gina Adornetto 11               2) Lisa Vonzagorski 12            
     3) Shannon O'Keefe 12              4) Mia Symoniak 11                
  7 Section IX                                         10:59.40  
     1) Arianna Garrison 10             2) Krystal Baird 11               
     3) Sheena Simpkins 10              4) Tori Pennings 9                
  8 CHSAA                                              11:03.15  
     1) Arielle Newman 10               2) Alexandra Charles              
     3) Clarissa Connor                 4) Maureen Wynne 12               
  9 Section III                                        11:04.60  
     1) Kelly Harper 12                 2) Deneja Rabouin 11              
     3) Carissa Jones 12                4) Emily Bome 12                  
 10 Section VIII                                       11:07.98  
     1) Lauren Mobyed 10                2) Jennifer Komblau 10            
     3) Elena Katsikis 12               4) Jackie Pearce 12               
 11 Section IV                                         11:41.70  
     1) Laura Gallup 10                 2) Becca Marx 9                   
     3) Kari Smith 11                   4) Taylor Sandore 12              
 12 Section X                                          11:59.22  
     1) Nadine Longmore 9               2) Kareen Bedford 10              
     3) Terri Tubolino 12               4) Rhonda Fanning 11              
 
Event 15  Girls High Jump
=======================================================================
State Record: #  6-01  3/7/1987    Alison Smith, Clarence                      
 Meet Record: *  6-01  1987        Allison Smith, Clarence                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brittany Dexter           11 Burnt Hills            5-08.00    10  
  2 Caitlin Godin             12 Greece Arcadia         5-07.00     8  
  3 Katelyn Kelly             12 Orchard Park           5-05.00     6  
  4 Fatima Hill               12 Lyndonville            5-05.00     3  
  4 Courtney Hall             11 Cicero N. Syracuse     5-05.00     3  
  6 Brianna Steel             11 Newfane                5-04.00     1  
  7 Dailah Muhammad            9 Benjamin Cardozo       5-04.00  
  7 Liz Stevens               11 Columbia               5-04.00  
  9 Carin Knight              11 North Rockland         5-04.00  
 10 Kristin Shumway           11 Potsdam                5-04.00  
 11 Libby Babcock             12 Shenendehowa           5-02.00  
 12 Annie O'Shea              12 Comsewogue             5-02.00  
 13 Marsha Fiesinger          12 Cicero N. Syrause      5-02.00  
 14 Amanda Bialkowski         12 Orchard Park           5-02.00  
 15 Arian Davis               10 F.D.R.                 5-02.00  
 15 Katie Lill                11 Webster Schroeder      5-02.00  
 17 Jacquelyn Chiodo          12 Our Lady of Victory    5-00.00  
 17 Jasemine Montgomery       12 Paul Robeson           5-00.00  
 19 Monique Thompson          12 Sewanhaka              5-00.00  
 20 Mary Ellen Hackett        11 Babylon                5-00.00  
 20 Gina Colonette            12 Mary Lewis Academy     5-00.00  
 20 Shannon Rogers            11 Massapequa             5-00.00  
 23 Kristen Burpoe            10 Marlboro               5-00.00  
 24 Avery Faeth                9 Somers                 5-00.00  
 24 Avery Evans                8 Pine Plains            5-00.00  
 26 Lucy Sammis               11 Ticonderoga            4-10.00  
 27 Dominique Zaino           12 Poly Prep              4-10.00  
 -- Cassie Sanders            10 South Jefferson             NH  
 -- Amanda Knapp              12 Elmira Notre Dame           NH  
 -- Irene Primmer             10 Oneonta                     NH  
 -- Lauren Biscardi           11 Shoreham Wading Riv         NH  
 
Event 16  Girls Pole Vault
=======================================================================
State Record: # 14-00  1/8/2005    Mary Saxer, Lancaster                       
 Meet Record: * 12-06  2004        Tiffany Maskulinski, Iroquois               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Saxer                12 Lancaster             13-05.00*   10  
  2 Kaitlyn Fitzgerald        12 Mount Sinai           11-06.00     8  
  3 Thea Kennerknecht         12 Monroe Woodbury       10-09.00     6  
  4 Ashlee Atwell             11 Niskayuna             10-06.00     4  
  5 Lynn St.Lawrence          12 Goshen                10-06.00     2  
  6 Lindsay Pine              12 Lansing               10-00.00     0.5
  6 Rachel Nemoyer            11 Orchard Park          10-00.00     0.5
  8 Jillian Gold              11 Niskayuna             10-00.00  
  9 Rachel Cassata            11 Somers                10-00.00  
 10 Katie McEvoy              12 Batavia               10-00.00  
 11 Carly Gross               12 Onteora               10-00.00  
 12 Kara Grech                12 Farmingdale            9-06.00  
 13 Jillian Bliss             11 Ursuline               9-06.00  
 14 Sarah Kimball             12 Liverpool              9-00.00  
 14 Christine O'Neal           9 Fairport               9-00.00  
 14 Alysha Rodriguez          12 Bayport Blue Point     9-00.00  
 17 Keiko Akashi              12 Archbishop Molloy      9-00.00  
 18 Alison Eagan              10 Liverpool              9-00.00  
 19 Katrine Dermody           12 Cazenovia              8-00.00  
 19 Nicole Lapin              12 Mineola                8-00.00  
 19 Christine Milone          11 M.S.I.T.               8-00.00  
 22 Kerry Ojeda               11 Middle Country         8-00.00  
 22 Rebecca Power              9 Archbishop Molloy      8-00.00  
 24 Corey Angelo              12 Grand Island           8-00.00  
 24 Candice Houston           12 South Shore            8-00.00  
 -- Kiki Gifft                11 Lansing                     NH  
 
Event 17  Girls Long Jump
=======================================================================
State Record: # 21-01.25  3/1/1997    Keyon Soley, Uniondale                   
 Meet Record: * 21-01.25  1997        Keyon Soley, Uniondale                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Saxer                12 Lancaster             19-02.00    10  
  2 Lynne Layne               11 New Rochelle          18-02.25     8  
  3 Racquel Anderson          11 Hempstead             18-02.00     6  
  4 Jessika Shell             12 Central Islip         17-11.25     4  
  5 Ashley Newbhard           10 St. John Villa        17-09.00     2  
  6 Jennifer Gurrant          12 Batavia               17-09.00     1  
  7 Julie Lundgren            12 Jamestown             17-04.50  
  8 Megan Stuttle             11 Dryden                17-03.50  
  9 Ashley Hendrix             9 Uniondale             17-01.75  
 10 Amanda Westcott           12 Brockport             17-00.50  
 11 Christine Locher          11 St. John the Baptis   16-09.00  
 12 Annie O'Shea              12 Comsewogue            16-08.25  
 13 Katelyn Guerriere         11 Sidney                16-07.50  
 14 Nicole Sosnoski           12 Elmira                16-06.00  
 15 Whitney Ford              11 White Plains          16-03.00  
 16 Idara Otu                 12 Middle College        15-11.75  
 17 Shameka Gordon            12 Harry Truman          15-10.50  
 18 Ashley Lewis              11 Riverhead             15-09.50  
 19 Lindsay Corbetta          12 Port Chester          15-09.50  
 20 Saleena Abdur-Rashed      10 Bishop Loughlin       15-08.75  
 21 Nicole Attanasio          12 Monroe Woodbury       15-04.50  
 22 Meaghan Darling           12 Marlboro              15-04.00  
 23 Renay Tucci               11 Westhill              15-03.75  
 24 Nicole DiGiuseppe         11 Colonie               14-10.00  
 25 Amisha Gomes              12 Shaker                14-09.75  
 26 Corinne Becker             8 Saranac Lake          14-08.00  
 27 Megan Benjamin            12 Ogdensburg Free       14-06.25  
 28 Heidy Thomas              12 Cicero N. Syracuse    14-06.00  
 29 Ashley LaMoy              12 Peru                  14-00.25  
 30 Aundeah Kearney           11 Horace Mann           13-09.00  
 
Event 18  Girls Triple Jump
=======================================================================
State Record: # 41-08.50  3/11/2001   Shenae Dawkins, New Rochelle             
 Meet Record: * 41-01.75  1996        Michelle Hickman, A.P. Randolph          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kirsten Fields               Mt Vernon             38-10.50    10  
  2 Jennifer Gurrant          12 Batavia               37-10.00     8  
  3 Whitney Ford              11 White Plains          37-07.50     6  
  4 Danay Spencer             10 St. John the Baptis   37-06.00     4  
  5 Amy Onyekada              12 Christopher Columbu   36-09.50     2  
  6 Racquel Anderson          11 Hempstead             36-07.75     1  
  7 Ashley Cummings           11 Horace Mann           36-04.75  
  8 Octavia Johnston          11 Fowler                35-11.25  
  9 Amanda Westcott           12 Brockport             35-08.00  
 10 Julie Lundgren            12 Jamestown             35-08.00  
 11 Gabriela Baiter           10 John Glenn            35-07.00  
 12 Brittani Cotton           12 Bellport              35-04.00  
 13 Heidy Thomas              12 Cicero N. Syracuse    35-03.00  
 14 Jasemine Montgomery       12 Paul Robeson          34-11.75  
 15 Anne Herbert              12 Poly Prep             34-05.25  
 16 Lindsay Maliani           11 Monroe Woodbury       34-04.00  
 17 Megan Stuttle             11 Dryden                34-03.50  
 18 Amisha Gomes              12 Shaker                34-03.00  
 19 Caitlin Wright            11 Lansing               34-02.50  
 20 Alice Buskus              11 Orchard Park          33-11.00  
 21 Nwamaka Okobi             10 Freeport              33-07.00  
 22 Nomi-Kaie Bennett         12 Cobleskill            33-06.25  
 23 Raquel Rodriguez          11 Cornwall              32-10.25  
 24 Lauren Webster             8 Ogdensburg Free       30-06.00  
 25 Ashley LaMoy              12 Peru                  30-04.50  
 26 Sarah Fanning             11 Ogdensburg Free       28-08.50  
 -- Yvana Hepburn             12 North Rockland            FOUL  
 -- Catherine Groene          11 Kellenberg                  DQ  
 
Event 19  Girls Shot Put
=======================================================================
State Record: #    48-03  3/9/1992    Stacey Schroeder, Grand Island           
 Meet Record: * 46-10.50  1998        DeShaya Williams, Saratoga               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alexa Manning             12 Longwood              44-00.50    10  
  2 Alyissa Hasan             12 Williamsville South   42-05.50     8  
  3 Krystena Castro           12 Clakstown South       39-07.25     6  
  4 Deanna Morelli            12 M.S.I.T               39-05.25     4  
  5 Julia Hopson              12 Arlington             39-00.75     2  
  6 Monica Ridgeway           11 Liverpool             38-04.00     1  
  7 Ashley Lewis              11 Riverhead             37-08.00  
  8 Brandice Balschmiter      12 Newark                36-08.25  
  9 Megan Burns               12 Averill Park          36-02.00  
 10 Kadine Johnson            10 New Rochelle          35-08.75  
 11 Melissa Kurzdorfer         7 Lancaster             35-08.00  
 12 Sommer Cloinger           10 Cicero N. Syracuse    35-07.50  
 13 Ritshell Verdier          12 Baldwin               35-07.50  
 14 Michelle Halling          12 Livonia               35-04.25  
 15 Erica Kalber              12 Monticello            35-01.50  
 16 Candice Mann              12 Pine Bush             34-06.25  
 17 Isabella Katsarelis       12 Archbishop Molloy     33-11.50  
 18 Kayla Hines               10 Shenendehowa          33-08.00  
 19 Julie LaSpina             12 Roslyn                33-06.00  
 20 Christa Jeanty            11 Jamaica               33-05.50  
 21 Danay Spencer             10 St. John the Baptis   31-08.75  
 22 Ashley Meade              11 Tupper Lake           31-08.00  
 23 Joie Sams                 11 Elmira                31-02.25  
 24 Karen Uber                12 Lansing               30-04.75  
 25 Jessica Denner            11 Ogdensburg Free       27-07.25  
 26 Cristal Decker            11 Potsdam               27-06.25  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Section I                  120        2) Section XI                 87   
    3) Section II                  69        4) Section VIII               54   
    5) PSAL                        50        6) Section VI                 47.50
    7) Section V                   35        8) Section IX                 20   
    9) CHSAA                       18        9) Section III                18   
   11) Section IV                   8.50                                        



 


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 7/27: Rules tightened on combined teams
  • 7/26: Pearl River reinstates Oliva as coach
  • 7/25: Hockey games will get longer in 2018
  • 7/24: Inaugural boys all-state lacrosse team
  • 7/23: Previewing the NYSPHSAA meeting
  • 7/21: BCANY tweaks tournament roster rules
  • 7/21: Policelli says he'll transfer to LuHi
  • 7/18: Ninth annual Kerr Cup: Shen defends
  • 7/17: Lindenhurst's Ruckert picks Ohio St.
  • 7/15: Timon loses hoops coach, hires Licata
  • 7/14: All-state baseball team announced
  • 7/12: Canisius receiver Woods picks Rutgers
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com