New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls indoor track
2000 NYSPHSAA championships

At Carrier Dome, Syracuse


                             Girls 55 Meter Dash                              
                                                                               
                      State: 6.92 Keyon Soley-Uniondale 1997                   
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME PTS     
     ===== ========================= == ========================= ==== ====    
         1 Tirana McDermott          11 Jamestown                 7.14  10     
         2 Shirvonne McCarthy        12 A.P. Randolph             7.17   8     
         3 Tahira Wiggins            11 Lincoln                   7.21   6     
         4 Jatoya Moore              12 Uniondale                 7.22   4     
         5 Paula George              12 Wm. H. Taft               7.30   2     
         6 Heather Stevens           10 Fayetteville Manlius      7.34   1     
         7 Rachel Oakes              11 Scotia                    7.37         
         8 Shanae Heary                 Kellenberg                7.54         
                                                                               
                              Girls 300 Meter Dash                             
                                                                               
                     State: 38.88 Lyria Martin-LaGuardia 1996                  
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME  PTS     
    ===== ========================= == ========================= ===== ====    
        1 Tiandra Ponteen            9 Washington Irving         39.93  10     
        2 Shevon Stoddart           11 Uniondale                 40.02   8     
        3 Chinny Offer              10 Half Hollow Hills         40.15   6     
        4 Carl-Ann McBean           12 DeWitt Clinton            40.28   4     
        5 Shana Cox                  9 Holy Trinity              40.47   2     
        6 Tameika Hunter            10 A. Lincoln                40.84   1     
        7 Shayna Staton             10 Bay Shore                 41.06         
        8 Natasha O'Connor          10 Mount Vernon              41.81         
                                                                               
                              Girls 600 Meter Run                              
                                                                               
                    State: 1:32.12 Michelle Brown-Tilden 1990                  
                                                                               
                    **********  2 TURN STAGGER ************                    
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME    HT PTS  
  ===== ========================= == ========================= ======= == ==== 
      1 Neisha Bernard-Thomas     12 Tilden                    1:34.64  4 10   
      2 Nana Hanson-Hall           9 New Rochelle              1:36.16  4  8   
      3 Keziah Fernandez           9 Boys & Girls              1:37.83  4  6   
      4 Terria White              12 Cardinal Spellman         1:37.87  4  4   
      5 Nancy Philemond           12 Bishop Ford               1:38.69  4  2   
      6 Courtney Braun            11 Penfield                  1:38.76  3  1   
      7 Christa Imperiale         12 Longwood                  1:38.87  4      
      8 Anne Hessberg             10 Holy Names                1:39.14  2      .
      9 Stephanie Blake           12 John Jay E. Fishkill      1:39.28  3      
     10 Jessica Walton            12 Fonda                     1:41.12  2      
     11 Jessica Lister             9 South Jefferson           1:41.63  2      
     12 Dorraine Denton           11 Newburgh                  1:41.86  3      
     13 Kristen Ford              12 Lindenhurst               1:41.91  3      
     14 Najda Okanovic            12 Utica Proctor             1:42.03  2      
     15 Carrie Richards           11 Lansing                   1:42.49  2      
     16 Sara Tasber               12 Rush Henrietta            1:42.62  3      
     17 Margaret Allen            12 Kenmore West              1:42.74  1      
     18 Rebecca Rice              12 Elmira Southside          1:42.81  2      
     19 Rebecca Quimby            11 Suffern                   1:43.09  4      
     20 Caitlin Paul              10 Sacred Heart              1:43.11  3      
     21 Kaitlyn Ryan              10 Garden City               1:43.34  1      
     22 Tarynn Knarr              11 Iroquois                  1:43.40  1      
     23 Stephanie Wilkins         10 Tupper Lake               1:43.75  1      
     24 Nicole Muller             12 Monroe-Woodbury           1:46.00  2      
     25 Leilana Garcia            12 Indian River              1:46.57  1      
     26 Alisha Burnett            11 Sewanhaka-N. Hyde Pk      1:48.32  3      
     27 Kelly Acker               12 Fulton                    1:49.25  1      
      - Stacey-Ann Livingston     10 Boys & Girls                   DQ  4      
                                                                               
                             Girls 1,000 Meter Run                             
                                                                               
                  State: 2:48.44 Tamieka Grizzle-Washington 1996               
                                                                               
                        ********* 2 TURN BOX **********                        
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME    HT PTS  
  ===== ========================= == ========================= ======= == ==== 
      1 Melissa Stellato          12 Kingston                  2:59.72  3 10   
      2 Anne Hessberg             10 Holy Names                3:00.53  2  8   
      3 Laura Martin              12 Warwick                   3:01.47  3  6   
      4 Christina Roberto         12 Smithtown                 3:01.67  3  4   
      5 Caitlin Tormy             11 Notre Dame                3:01.90  3  2   
      6 Laura Syracuse            12 West Seneca West          3:02.89  2  1   
      7 Jenny Boerner             12 Sweet Home                3:02.96  2      
      8 Carlyne Pradieu           12 Bishop Loughlin           3:03.58  3      
      9 Offeiber Hanson-Hall       8 New Rochelle              3:04.17  2      
     10 Alvina Strong             11 Ramapo                    3:05.38  3      
     11 Leah Cornell              12 Penfield                  3:05.50  2      
     12 Vanita Spagnola           12 Southampton               3:05.67  3      
     13 Alexis Lake               10 Horseheads                3:05.78  2      
     14 Nicole Dumpson            12 Port Washington           3:05.96  2      
     15 Stephanie Cabarcas        11 Pine Bush                 3:06.32  2      .
     16 Malinda Amilca            10 Transit Tech              3:08.14  3      
     17 Shannon Morris            11 West Genesee              3:09.32  1      
     18 Diane Heiser              10 Bayport Blue Point        3:09.38  3      
     19 Thomassina Brown          11 Boys & Girls              3:09.45  3      
     20 Carrie Richards           11 Lansing                   3:09.73  1      
     21 Katie Bubnack             19 West Genesee              3:09.82  1      
     22 Alicia Marini             10 Holy Names                3:09.95  1      
     23 Mary Ann Totino           12 Massapequa                3:10.59  2      
     24 Stephanie Wilkins         10 Tupper Lake               3:11.62  1      
     25 Sheena Garwood            12 Boys & Girls              3:12.37  3      
     26 Lisa Hardy                11 Franklin Academy          3:13.05  1      
     27 Joanna Zieno              12 Fairport                  3:14.59  2      
     28 Samantha Schilling        11 Potsdam                   3:18.53  1      
                                                                               
                             Girls 1,500 Meter Run                             
                                                                               
                     State: 4:29.55 Nnenna Lynch-Hunter 1989                   
                                                                               
                      *********   1 TURN BOX  ***********                      
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME    HT PTS  
  ===== ========================= == ========================= ======= == ==== 
      1 Katie Twarog              11 Colonie                   4:38.37  2 10   
      2 Jen Kramer                12 Colonie                   4:39.14  2  8   
      3 Jennifer Donovan          12 Half Hollow Hills         4:43.31  2  6   
      4 Sarah Coseo               11 Clarence                  4:43.65  2  4   
      5 Danielle Jelly            12 Clarke                    4:46.79  2  2   
      6 Tracey Brauksieck         10 Homer                     4:47.75  2  1   
      7 Laura Martin              12 Warwick                   4:50.43  2      
      8 Elizabeth Moloy            9 Holy Names                4:51.26  2      
      9 Vanessa Everding          11 Skaneateles               4:52.98  1      
     10 Missy Jenkins             11 Valley Central            4:56.02  2      
     11 Ashley Robinson           10 St. Dominic               4:57.22  1      
     12 Jenny Boerner             12 Sweet Home                4:57.55  1      
     13 Kati Hughes               12 Waverly                   4:58.61  1      
     14 Heather Iatauro            8 Tri-Valley                5:01.26  2      
     15 Kristen Coon              10 Webster                   5:02.53  2      
     16 Courtney O'Keefe          11 Pearl River               5:05.46  2      
     17 Catha Mullen               9 Bronxville                5:06.23  1      
     18 Amanda Laytham            12 Unatego                   5:09.29  1      
     19 Kim Wiesner               11 Victor                    5:10.24  1      
     20 Lyndsey Webber            12 Sayville                  5:10.33  2      
     21 Stacie Roberts            11 Beekmantown               5:10.88  1      
     22 Kaitlin Clark             10 St. Anthony               5:13.76  1      .
     23 Maureen Brown             11 McKee Staten Island       5:14.55  1      
     24 Melissa Lister            10 South Jefferson           5:16.80  1      
     25 Shelly-Ann Burke          12 Evander                   5:17.58  1      
     26 Kristi Vancour            12 Indian River              5:17.90  1      
     27 Jen DiDomenico            12 Valley Stream South       5:21.17  1      
     28 Jolene McMahon            11 Arlington                 5:30.06  2      
                                                                               
                             Girls 3,000 Meter Run                             
                                                                               
                     State: 9:42.20 Chris Curtin-Mepham 1982                   
                                                                               
                           *****   2 TURN BOX   *****                          
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
 PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME     HT PTS  
 ===== ========================= == ========================= ======== == ==== 
     1 Jennifer Donovan          12 Half Hollow Hills         10:02.09  2 10   
     2 Tracey Brauksieck         10 Homer                     10:02.89  2  8   
     3 Michelle Wale             11 Pine Bush                 10:08.70  2  6   
     4 Danielle Jelly            12 Clarke                    10:09.12  2  4   
     5 Danielle Coon             11 Saratoga                  10:12.02  2  2   
     6 Pilar Marin               12 St. Anthony               10:15.89  2  1   
     7 Megan O'Shea              11 Miller Place              10:20.21  2      
     8 Sally Briggs              10 John Jay E. Fishkill      10:31.73  2      
     9 Amy Manwaring             12 JF Kennedy                10:34.40  2      
    10 Leah Folmsbee             11 Burnt Hills               10:35.15  2      
    11 Nicole Boykin             11 White Plains              10:40.78  2      
    12 Amanda Laytham            12 Unatego                   10:40.84  1      
    13 Shannon Greggs             9 Hilton                    10:41.70  1      
    14 Hollie Rhodes             12 Elmira Southside          10:43.63  1      
    15 Jenny Koeppel             11 Amherst                   10:45.15  1      
    16 Lyndsey Webber            12 Sayville                  10:46.79  2      
    17 Nicole Yokum              11 Baldwin                   10:49.83  1      
    18 Heather Iatauro            8 Tri-Valley                10:50.98  2      
    19 Akilah Vargas              9 Boys & Girls              10:55.83  1      
    20 Kelly Flood               10 Holy Trinity              10:56.46  1      
    21 Meredith Godreau          12 Potsdam                   10:56.86  1      
    22 Katie Cargile             10 Skaneateles               11:00.91  1      
    23 Lindsey Jochum            12 Clarence                  11:15.52  1      
    24 Kristi Vancour            12 Indian River              11:19.47  1      
    25 Erin Daly                 10 Newark                    11:19.66  1      
    26 Jasmine Barreto           10 Curtis                    11:19.74  1      
    27 Cassie Alexander          12 Saranac                   11:54.00  1      .
                                                                               
                          Girls 55 Meter High Hurdles                          
                                                                               
                   State: 7.85 Ayo Atterberry-New Rochelle 1990                
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME PTS     
     ===== ========================= == ========================= ==== ====    
         1 Shenae Dawkins            10 New Rochelle              8.16  10     
         2 Nikki Kielszak            12 Webster                   8.20   8     
         3 Andrea Sweet              12 Scotia                    8.33   6     
         4 Amy Linnen                12 Mt. Sinai                 8.46   4     
         5 Sherian Byan              11 Paul Robeson              8.48   2     
         6 Fetima Fields              9 Cicero N. Syracuse        8.72   1     
         7 Flora Sapienza            12 Shoreham WadingRiver      8.89         
         - Fara Kitton               11 JFK Bellmore               DNF         
                                                                               
                            Girls 4x200 Meter Relay                            
                                                                               
                         State: 1:41.35 Paul Robeson 1999                      
                                                                               
                                 3 Turn Stagger                                
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
   PL RELAY AFFILIATION                                          TIME    PTS   
   == ========================================================== ======= ====  
    1 12        PSAL                                             1:42.91  10   
       1) Shirvonne McCarthy 12     2) Monique Junious 11                      
       3) Safiya Fisher 11          4) Desiree Moorer  9                       
    2 8         SECTION VIII                                     1:43.88   8   
       1) Shelly Antoine 12         2) Shevon Stoddart 11                      
       3) Jatoya Moore 12           4) Nicole Machen 12                        
    3 1         SECTION I                                        1:44.50   6   
       1) Sophie Sylvain 12         2) Natasha O'Connor 10                     
       3) Elizabeth Tucker 11       4) Shenesa Findlay  9                      
    4 5         SECTION V                                        1:47.51   4   
       1) Charise Everett 11        2) Laquita Thomas 11                       
       3) Liada Williams 10         4) Sheena Davidson 11                      
    5 11        SECTION XI                                       1:48.14   2   
       1) Danielle Pecorella 10     2) Amanda Cenerelli  9                     
       3) Stephanie Mazzamuto 12    4) Nicole Bridgwood 11                     
    6 13        CHSAA                                            1:48.21   1   
       1) Shana Cox  9              2) Sasheen Hazel 10                        
       3) Kelly Jo Durie 10         4) Caitlin McGinn  9                       
    7 6         SECTION VI                                       1:48.49       
       1) Karen Rzepka 12           2) Jessica McIntosh  9                     
       3) Beth Wahl 12              4) Bridgette Cleary 11                     
    8 2         SECTION II                                       1:48.92       
       1) Keelan King  7            2) Sarah Bentley 10                        
       3) Andrea Sweet 12           4) Rachel Oakes 11                         .
                                                                               
                            Girls 4x400 Meter Relay                            
                                                                               
                            State: 3:52.40 Tilden 1987                         
                                                                               
                                 2 Turn Stagger                                
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
   PL RELAY AFFILIATION                                          TIME    PTS   
   == ========================================================== ======= ====  
    1 12        PSAL                                             3:56.60  10   
       1) Josanne Bridgewater 11    2) Keziah Fernandez  9                     
       3) Meisue Francis 10         4) Thomassina Brown 11                     
    2 13        CHSAA                                            3:59.56   8   
       1) Cherricka Smith 12        2) Tiera Fletcher                          
       3) Shakia Rashed             4) Terria White 12                         
    3 1         SECTION I                                        4:01.82   6   
       1) Melanie Piccolo  9        2) Jen Strysko 11                          
       3) Tracy Estriplet 10        4) Rebecca Quimby 11                       
    4 11        SECTION XI                                       4:06.96   4   
       1) Shayna Staton 10          2) Laurice Walker 12                       
       3) Kellie Castro 10          4) Alethia Ali 12                          
    5 9         SECTION IX                                       4:08.20   2   
       1) Krystal Bukowski 11       2) Jess Kelley 11                          
       3) Kim Presutti 10           4) Christiana LaPerle 10                   
    6 8         SECTION VIII                                     4:08.29   1   
       1) Monet Lee  9              2) Aisha Dixon 12                          
       3) Kellon Mathison 12        4) Natasha Niles 12                        
    7 6         SECTION VI                                       4:15.14       
       1) Allison Jochum 12         2) Rachel Ippolito  9                      
       3) Sarah Coseo 11            4) Jessica Hilton 11                       
    8 3         SECTION III                                      4:19.07       
       1) Renisa Kaigler 12         2) Kim Thompson 10                         
       3) Nicole Walker 11          4) Chaquana Edwards  9                     
                                                                               
                            Girls 4x800 Meter Relay                            
                                                                               
                         State: 9:09.18 Boys & Girls 1988                      
                                                                               
                       ********  2 TURN BOX ************                       
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
   PL RELAY AFFILIATION                                          TIME    PTS   
   == ========================================================== ======= ====  
    1 2         SECTION II                                       9:19.74  10   
       1) Jen Kramer 12             2) Katie Twarog 11                         
       3) Ashleigh Bondwell  9      4) Nicole Susser 11                        
    2 12        PSAL                                             9:32.54   8   
       1) Kelly Wallace 10          2) Ayana Arnaud 10                         
       3) Jovanna Woodley 10        4) Akilah Bates 10                         .
    3 9         SECTION IX                                       9:41.01   6   
       1) Christine Piascik 10      2) Jessica Prokop 12                       
       3) Mary Gillis 11            4) Julie Gillis 12                         
    4 5         SECTION V                                        9:45.08   4   
       1) Andrea Albergo 12         2) Jennie Donofrio 10                      
       3) Leah Cornell 12           4) Courtney Braun 11                       
    5 11        SECTION XI                                       9:46.14   2   
       1) Daisy Goldstein  8        2) Catherine Cofone 12                     
       3) Kim Caramanica  9         4) Megan O'Shea 11                         
    6 1         SECTION I                                        9:48.80   1   
       1) Stephanie Blake 12        2) Kelly McCloskey 11                      
       3) Kate Hack 12              4) Sally Briggs 10                         
    7 13        CHSAA                                            9:49.04       
       1) Carlyne Pradieu 12        2) Karleen Harris 10                       
       3) Demenia Kilpatrick        4) Regina Williams                         
    8 4         SECTION IV                                       9:51.34       
       1) Hollie Rhodes 12          2) Shannon Semski  8                       
       3) Lindzie Foster  9         4) Rebecca Rice 12                         
    9 8         SECTION VIII                                     9:57.84       
       1) Lauren Gengo 10           2) Alexis Noest 12                         
       3) Jamie Bevilaqua 10        4) Lucie Hayes 10                          
   10 6         SECTION VI                                       9:57.86       
       1) Allison Jochum 12         2) Jaime Varble 12                         
       3) Rachel Ippolito  9        4) Sarah Coseo 11                          
   11 3         SECTION III                                      9:58.30       
       1) Jo Kingson  9             2) Andrea Aris 12                          
       3) Susie Fisher 11           4) Mikelle Huber 12                        
    - 10        SECTION X                                             DQ       
       1) Mariah Casserly 12        2) Katie Marsh 11                          
       3) Melissa Thacker 11        4) Julie teRiele 11                        
                                                                               
                          Girls Distance Medley INTER.                         
                                                                               
                         State: 10:33.52 Section XI 1996                       
                                                                               
                        ********* 2 TURN BOX **********                        
                        1000 - 200 - 600 - 1600                                
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
   PL RELAY AFFILIATION                                          TIME     PTS  
   == ========================================================== ======== ==== 
    1 1         SECTION I                                        10:45.52  10  
       1) Caroline Mullen  9        2) Heather Tassler 11                      
       3) Colleen Jones 12          4) Marisa D'Amore  8                       .
    2 6         SECTION VI                                       10:45.84   8  
       1) Jen Bakula 12             2) Stephanie Burt  9                       
       3) Lauren Truesdell 10       4) Judy Canazzi 10                         
    3 9         SECTION IX                                       10:47.68   6  
       1) Erin Rivelli 12           2) Karen Welby 10                          
       3) Joy Romulus 10            4) Natay Hayes 11                          
    4 3         SECTION III                                      10:49.36   4  
       1) April Wilburn 12          2) Megan Oberst 11                         
       3) Tracy McConnelee 12       4) Morgan Doherty 12                       
    5 5         SECTION V                                        10:50.24   2  
       1) Amanda Leeuwen 12         2) Tiana Rawls 11                          
       3) Anna Yasses 11            4) Christy Ecklund                         
    6 2         SECTION II                                       10:51.86   1  
       1) Chelsea Corr 10           2) Ali Taylor  8                           
       3) Laurie Macander 10        4) Cara O'Toole 12                         
    7 11        SECTION XI                                       10:54.81      
       1) Anika Smith 12            2) Nicole Thompson 12                      
       3) Annie Feldman 12          4) Megan Gubbins 11                        
    8 12        PSAL                                             10:57.39      
       1) Micaela Drummond  9       2) Paula George 12                         
       3) Melanie Hardy 11          4) Delmara Kerr 12                         
    9 13        CHSAA                                            11:03.87      
       1) Lauren Sullivan 12        2) Diane LaSardo 12                        
       3) Danielle Farley 11        4) Suzanne Griffing  9                     
   10 8         SECTION VIII                                     11:04.50      
       1) Katie Dipietro 11         2) Shenita McPhatter 11                    
       3) Jennifer Lee 11           4) Kristen Dunne 12                        
   11 4         SECTION IV                                       11:10.06      
       1) Melissa Usack  8          2) Erica Kyzmir 12                         
       3) Sabrina Turco 12          4) Jen Jezorski 10                         
                                                                               
                                Girls High Jump                                
                                                                               
                   State: 6'01.00" Allison Smith-Clarence 1987                 
                                                                               
                       Starting Height 4'9" - 5'0" - 5'2"                      
                       1 Inch till completion                                  
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK         PTS     
     ===== ======================= == =================== ========     ====    
         1 Shauna Byfield          12 Manhasset           5'08.00"     10      
         2 Nichole Brundage        11 Pine Bush           5'06.00"      7      
         2 Toni McDaniels          12 Oneonta             5'06.00"      7      
         4 Katie VanVorst          12 Minisink Valley     5'05.00"      4      .
         5 Catherine Larkin        11 Bronxville          5'04.00"      2      
         6 Alicia Brown            12 A.P. Randolph       5'03.00"      1      
         7 Nichole Clark           12 East Syracuse Minoa 5'03.00"             
         8 Brandi Trapasso         12 North Tonawanda     5'03.00"             
         9 Pamela Pierre           11 Ramapo              5'02.00"             
        10 Lauren Edwards          11 Port Jefferson      5'02.00"             
        11 Renee Foti              10 Washingtonville     5'00.00"             
        11 Jill Cain               10 Victor              5'00.00"             
        11 Jennifer May            10 Lockport            5'00.00"             
        11 Diana Redman            10 Sewanhaka-N. Hyde P 5'00.00"             
        11 Amber Alford            12 South Jefferson     5'00.00"             
        16 Allison Kerber          12 Oceanside           5'00.00"             
        16 Siobhan Fogarty         11 Hudson              5'00.00"             
        16 Micha Simon             11 Paul Robeson        5'00.00"             
        19 Angela VanAlystyne      12 Gloversville        5'00.00"             
        20 Meghan Williams         12 Whitesboro          5'00.00"             
        20 Kim DePrez              10 Fairport            5'00.00"             
        22 Sara Joki               11 Schuylerville       4'09.00"             
        22 Kelly Sisti             10 Horseheads          4'09.00"             
        24 Erin Dunham             11 Plattsburgh         4'09.00"             
        24 Kerry Hannigan          10 Sachem              4'09.00"             
        26 Crystal Stewart         12 St. Anthony         4'09.00"             
         - Shakia Rashed              Cardinal Spellman         NH             
                                                                               
                                Girls Pole Vault                               
                                                                               
                            Starting Height 7'00"                              
                            6" till 9'06"                                      
                            3 Inches till completion                           
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK          PTS     
    ===== ======================= == =================== =========     ====    
        1 Amy Linnen              12 Mt. Sinai           11'00.00"     10      
        2 Lindsay Rosales          9 Washingtonville     10'00.00"      8      
        3 Jamie Stitt             10 Shenendehowa        10'00.00"      6      
        4 Suzie Snyder            12 Averill Park         9'09.00"      4      
        5 Shantell Surewicz       12 Phoenix              9'09.00"      2      
        6 Michelle Lennox         11 Pearl River          9'06.00"      1      
        7 Sarah Bentley           10 Scotia               9'06.00"             
        8 Susan Miedema           12 Minisink Valley      9'00.00"             
        9 Kate Williams           12 Liverpool            9'00.00"             
       10 Amy Leung               11 New Rochelle         9'00.00"             
       11 Laura Olson             12 Lyons                8'06.00"             
       11 Amanda Failing          10 Pearl River          8'06.00"             .
       11 Allison Benson          12 Monticello           8'06.00"             
       14 Dana Sherwood           11 Lockport             8'06.00"             
       14 Heather Brough          11 West Seneca West     8'06.00"             
       14 Heather Peterson        11 Victor               8'06.00"             
       17 Lea Chu                  9 Shoreham WadingRive  8'06.00"             
       18 Myandi Randall          12 Cazenovia            8'00.00"             
       19 Jean Devlin                St. Anthony          8'00.00"             
       20 Beth Costley            10 Lansing              7'06.00"             
       21 Alexandra Smoczkiewcz    8 Farmingdale          7'00.00"             
        - Stephanie Strykowski    10 Elmira Southside           NH             
        - Jennifer Hart           11 Newark                     NH             
        - Kellie Castro           10 Bay Shore                  NH             
                                                                               
                                Girls Long Jump                                
                                                                               
                   State: 21'01.25" Keyon Soley-Uniondale 1997                 
                                                                               
                                TOP 8 TO FINALS                                
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK          PTS     
    ===== ======================= == =================== =========     ====    
        1 Paula George            12 Wm. H. Taft         19'04.00"     10      
        2 Lindsey Hinsch          10 Sidney              17'11.50"      8      
        3 Kerry Walker            11 Campus Magnet       17'07.75"      6      
        4 Ashley Huffman           9 Ward Melville       17'07.00"      4      
        5 Chinela Davis           11 North Rockland      17'04.50"      2      
        6 Yolanda Malcolm         10 Brentwood           17'03.50"      1      
        7 Dwan Darden             11 East                17'00.50"             
        8 Deanna Finley           11 Brandeis            16'04.75"             
        9 Desiree Battle          12 Henninger           16'03.25"             
       10 Shevon Stoddart         11 Uniondale           16'01.50"             
       11 Danielle Greaney        12 Monroe-Woodbury     15'11.75"             
       11 Cassandra Bryan         10 Aquinas             15'11.75"             
       13 Cherricka Smith         12 Cardinal Spellman   15'11.25"             
       14 Jessica Francis         12 Bishop Loughlin     15'10.50"             
       15 Angie Aubin             11 Ausable Valley      15'09.50"             
       16 Shauna Byfield          12 Manhasset           15'07.50"             
       17 Jennifer Curtis         11 Canastota           15'06.25"             
       18 Allison Elmo            10 Monroe-Woodbury     15'05.50"             
       19 Claudia Scarlett        11 Ramapo              15'05.00"             
       20 Missy Kingsbury         12 Colonie             15'03.75"             
       21 Jessica McIntosh         9 Orchard Park        15'03.25"             
       22 Michelle Kohlhagen      12 Pioneer             15'01.75"             
       23 Nancy Trembley           9 Indian River        15'00.25"             .
       24 Stacey Osborne          12 Poly Prep           14'07.75"             
       25 Kelly Sisti             10 Horseheads          14'03.00"             
       26 Shelby Spriggs          12 Ogdensburg          14'02.75"             
       27 Dana Razzano            12 Shenendehowa        14'00.75"             
                                                                               
                               Girls Triple Jump                               
                                                                               
                 State: 41'01.75" Michelle Hickman-Randolph 1996               
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK          PTS     
    ===== ======================= == =================== =========     ====    
        1 Shenae Dawkins          10 New Rochelle        39'08.00"     10      
        2 Michanne Campbell       12 Mount Vernon        37'04.75"      8      
        3 Desiree Battle          12 Henninger           37'04.00"      6      
        4 Dedria Foster           12 Lyons               37'02.75"      4      
        5 Nicole Dumpson          12 Port Washington     37'02.25"      2      
        6 Tracia Minott           12 Curtis              37'01.25"      1      
        7 Christine Post          11 Valley Central      36'06.50"             
        8 Laurice Walker          12 Bay Shore           36'06.25"             
        9 Katrina Svobada         11 Bayport Blue Point  36'02.25"             
       10 Fetima Fields            9 Cicero N. Syracuse  36'00.00"             
       11 Dwan Darden             11 East                35'10.50"             
       12 Tatiana Warren          11 Clara Barton        35'07.75"             
       13 Caitlin Graham          10 Sidney              35'06.25"             
       14 Nichole Brundage        11 Pine Bush           35'06.00"             
       15 April Pabilonia         11 Clarence            35'06.00"             
       16 Dana Razzano            12 Shenendehowa        33'10.50"             
       17 Lindsey Hinsch          10 Sidney              33'08.75"             
       18 Latonya Louison         11 Freeport            32'11.75"             
       19 Holly Staszak           11 West Seneca West    32'05.00"             
       20 Missy Kingsbury         12 Colonie             32'04.50"             
       21 Erin Sutton             10 Sacred Heart        31'07.25"             
       22 Chantee Paris           10 Poly Prep           31'05.75"             
       22 Beth Jordan             12 Jordan Elbridge     31'05.75"             
       24 Deirdra Hazeley         12 Poly Prep           31'02.00"             
       25 Erin Dunham             11 Plattsburgh         30'11.25"             
       26 Jessica Francis         12 Bishop Loughlin     30'05.75"             
        - Abigale Robbins         10 South Jefferson          FOUL             .
                                                                               
                             Girls Shot Put 4 Kilo                             
                                                                               
                      State: 46'00.00" June Reid-Mepham 1982                   
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK          PTS     
    ===== ======================= == =================== =========     ====    
        1 Kelly Hagner            12 Shenendehowa        40'10.75"     10      
        2 Marina Liander          10 Notre Dame          39'11.00"      8      
        3 Kerri Trendowicz        11 Tappan Zee          39'03.00"      6      
        4 Sherry Ott              12 Ticonderoga         38'08.00"      4      
        5 Casey Eidenwell         11 Lindenhurst         38'04.25"      2      
        6 Katrina Hansen          11 Tottenville         37'02.50"      1      
        7 Tara Ferraivolo         12 St. Joseph by Sea   37'01.00"             
        8 Joy Williams            11 New Rochelle        36'09.25"             
        9 Lynn Silane             12 Pelham              36'04.00"             
       10 Lindsay Wachter         12 Longwood            36'02.50"             
       11 Brandy Bradford         11 Lawrence            35'08.00"             
       12 Nataya Simmons          12 A.P. Randolph       35'07.50"             
       13 Vicky Pasche            12 Shenendehowa        35'04.25"             
       14 Sarah Vance             10 Lockport            34'06.25"             
       15 Judy Owens              11 South Shore         34'00.00"             
       16 Anna Shults             11 Hornell             33'06.50"             
       17 Mya Gatewood            11 Henninger           32'09.00"             
       18 Devon Sanderson         12 Rome                32'08.00"             
       19 Jaime Pomponio          12 Garden City         31'10.25"             
       20 Yahaira Merced          11 Indian River        31'09.50"             
       21 Shannon Kinzie          12 Lockport            31'02.75"             
       22 Katie Duffy             12 Monroe-Woodbury     30'10.00"             
       23 Barb Cary               12 Potsdam             29'07.00"             
       24 Tiesha Martin           12 Newburgh            29'06.50"             
       25 Jodie Krmenec           12 Whitney Point       29'01.25"             
       26 Neadria Henderson       10 Edison              28'06.50"             
                                                                               
                          Girls 1,500 Meter Race Walk                          
                                                                               
                     State: 6:33.40 Debbie Iden-Bayport 1993                   
                                                                               
                                   1 Turn Box                                  
                                                                               
                       Finals Results - Saturday 03/04/00                      
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME    HT PTS  
  ===== ========================= == ========================= ======= == ==== 
      1 Andrea Albergo            12 Penfield                  6:45.14  2 10   
      2 Colleen Schmidt           10 Wantagh                   7:05.50  2  8   
      3 Megan Sheehan             11 Pearl River               7:09.98  2  6   
      4 Kirsten Jordan            11 Rye                       7:11.79  2  4   
      5 Theresa Chiarella         10 Sachem                    7:14.12  2  2   
      6 Lindsay Sestanovich       12 Washingtonville           7:16.01  2  1   
      7 Aubrey Gray               12 Connetquot                7:22.79  2      .
      8 Anne Stefano              12 Fairport                  7:30.19  2      
      9 Jean Tinnelly             11 Massapequa                7:39.55  1      
     10 Jackie Hickok             12 Gloversville              7:42.18  1      
     11 Kandace Michelin          12 Monticello                7:46.70  2      
     12 Cindy Barrett             12 Curtis                    7:56.76  1      
     13 Julie Olsen               12 Fayetteville Manlius      8:18.13  1      
     14 Megan Edlund              12 Homer                     8:45.30  1      
     15 Katrina Coons             12 Schuylerville             9:00.95  1      
     16 Cara McKay                10 Lansing                   9:09.52  1      
      - Kristene Guidice          11 Sidney                         DQ  1      
      - Anne Dumas                12 Harborfields                   DQ  2      
      - Chrissy Fina              12 Lancaster                      DQ  2      
      - Christine Tagliaferri     10 Penfield                       DQ  2      
      - Amanda Leverentz          10 Hamburg                        DQ  1      
      - Melissa Yanek             12 Carey                          DQ  1      
      - Alice Tan                 12 M. Bergtraum                   DQ  2      
                                                                               
                                                                               

 

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 7/27: Rules tightened on combined teams
  • 7/26: Pearl River reinstates Oliva as coach
  • 7/25: Hockey games will get longer in 2018
  • 7/24: Inaugural boys all-state lacrosse team
  • 7/23: Previewing the NYSPHSAA meeting
  • 7/21: BCANY tweaks tournament roster rules
  • 7/21: Policelli says he'll transfer to LuHi
  • 7/18: Ninth annual Kerr Cup: Shen defends
  • 7/17: Lindenhurst's Ruckert picks Ohio St.
  • 7/15: Timon loses hoops coach, hires Licata
  • 7/14: All-state baseball team announced
  • 7/12: Canisius receiver Woods picks Rutgers
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com