New York State Sportswriters Association   
    
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 1/24: Saratoga's Chmiel wins Gatorade honor
  • 1/23: Sec. 5 will hear 'Concussion' doctor
  • 1/22: $232K pay day for ex-state golf champ
  • 1/21: Coaching great Sr. Maria Pares dies
  • 1/20: Sec. 1 & 9 cooperating on scheduling
  • 1/19: St. Francis rallies past Park in 2 OTs
  • 1/18: One player, one quarter, 28 points!
  • 1/17: Panas junior captures Gatorade honor
  • 1/17: Is 'AA' power headed to Class B?
  • 1/16: L.I. event tackles baseball injuries
  • 1/15: Two No. 1 boys teams knocked off
  • 1/14: 7-foot-7 teen makes basketball debut
  •  
    Search
     
     
    → User tools

    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    Girls basketball
    NYSSWA all-state team, 2010
    
    Class AA
    NYSSCOGS NYS Player of the Year:
    Bria Hartley (North Babylon-11)
    NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
    Matt Brisson (Sachem East-11)
    
    First team
    11 12 G Bria Hartley (North Babylon)
    11 12 G Kristen Doherty (Sachem East)
    C  12 G Bria Smith (Christ The King)
    C 12 F Ariel Edwards (Christ The King)
    P 11 G Cori Coleman (Murry Bergtraum)
    Second team
    03 10 F Breanna Stewart (Cicero-North Syracuse)
    09 12 C Stephanie Dolson (Minisink Valley)
    C 11 G Christine Kline (St. Peter's)
    C 12 G Jennifer O’Neill (St. Michael Academy)
    P 12 G Doris Ortega (Murry Bergtraum)
    Third team
    01 12 G Taylor Palmer (Mount Vernon)
    02 11 G Tehresa Coles (Colonie)
    C 12 F Emma O'Connor (Kellenberg)
    P 12 G C.C. Dixon (Murry Bergtraum)
    C 12 F Kyra Aloizos (Molloy)
    Fourth team
    02 10 G Emily Weber (Shenendehowa)
    04 12 G Jennifer Morabito (Binghamton)
    09 12 G Rachel Coffey (Kingston)
    11 12 F Shneeka Center (Smithtown West)
    P 11 G Karin Robinson (Mary Louis)
    Fifth team
    01 09 G Saniya Chong (Ossining)
    02 12 F Allie Setter (Shenendehowa)
    05 12 F/G Allyson DiMagno (Fairport)
    C 12 G Shannon Flynn (LI St. Mary's)
    P 12 G Alicia Cooper (Thomas Jefferson)
    Sixth team
    03 11 G Coriesha Hickey (Corcoran)
    06 12 F Leah Sobieraski (Lockport)
    11 12 C Sara English (Smithtown West)
    C 11 G Alexis Smith (St. John the Baptist)
    P 12 G Shayra Brown (Bishop Ford)
    Seventh team
    01 12 F Shanyce Stewart (Mount Vernon)
    03 12 G Leenne Ockenden (CBA)
    C 10 C Symone Kelly (LI St. Anthony's)
    C 11 F Katie Cunningham (Kellenberg)
    C 11 F Nia Oden (Christ The King)
    Eighth team
    02 10 F/C Lauren Woods (Shaker)
    05 12 F/G Mary Kate Tierney (Mercy)
    08 12 G Shayna Gatling (Baldwin)
    C 11 F Kamala Thompson (St. John the Baptist)
    C 11 F Samantha Retas (NYC Kearney)
    Ninth team
    02 12 G Marissa Ray (Shenendehowa)
    05 12 G Ashley Zahn (Canandaigua)
    C 10 G Brianna Thomas (LI St. John the Baptist)
    C 10 G Kristen Korzevinski (Holy Trinity)
    C 11 F Taylor Baggs (Moore Catholic)
    Tenth team
    01 11 F Brittany Horne (Carmel)
    09 11 F Shannon Allan (Warwick)
    11 12 C Caitlin Hopkins (Sachem East)
    11 12 F Kaitlyn Carballeira (Ward Melville)
    C 11 F Troi Melton (Cardinal Spellman)
    Eleventh team
    01 12 G Alex Venuto (Ossining)
    04 11 F Alyssa DeRichie (Horseheads)
    11 12 G Georgia Holland (Ward Melville)
    C 12 G Tia Scott (Cardinal Spellman)
    C 12 G Jackie Michel (Christ The King)
    Twelveth team
    01 11 G Taneka Whittaker (Lourdes)
    03 12 F Emily Trapani (Fayetteville-Manlius)
    04 10 G Tiahana Mills (Binghamton)
    05 12 F Samantha Garbacz (Greece Athena)
    08 12 G Ifeanyi Ofili (Uniondale)
    Thirteenth team
    01 12 F Briana Jones (Ketcham)
    02 12 F Maria Foglia (Troy Catholic)
    06 11 G Corrine Genovese (Williamsville North)
    09 12 F Emily Niebour (Monroe-Woodbury)
    P 12 G Sarah Mitchell (Westinghouse)
    Fourteenth team
    01 12 F Tatiana Lewin (Mount Vernon)
    02 12 F QuiEssence Prince (Bishop Maginn)
    04 12 G Anna Wicks (Horseheads)
    06 11 G Caroline Randall (Lockport)
    P 12 F Jennifer Boateng (NYC Grady)
    
    Class A
    NYSSCOGS NYS Player of the Year:
    Katie Duma (Averill Park-2)
    NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
    Sean Organ (Averill Park-2)
    
    First team
    01 12 F Tori Jarosz (Lakeland)
    01 10 G Christa Scognamiglio (Pearl River)
    02 12 G/F Katie Duma (Averill Park)
    05 12 C Naquasha Britton (Greece Arcadia)
    05 12 F Bridget Ryan (Pittsford Sutherland)
    Second team
    02 09 G Cassie Broadhead (Scotia-Glenville)
    04 12 G Megan Touhey (Maine-Endwell)
    06 10 G Callie Banker (Grand Island)
    08 12 F Kristen Costello (Division)
    08 12 F Nicolette Parmese (Division)
    Third team
    02 12 G Brittany O’Shea (Averill Park)
    03 12 G Ashley Roser (Camden)
    03 12 F Courtney Tennant (Cortland)
    08 11 F Barbara Sullivan (Garden City)
    11 12 F Jamie Romano (Kings Park)
    Fourth team
    01 11 F Emily Tapio (Brewster)
    09 12 G Kelsey McDonald (Cornwall)
    10 12 F/G Kelsey Johnson (Malone)
    P 12 G Latasia Ward (NYC Wings)
    11 12 G Samantha Villafranca (Shoreham-Wading River)
    Fifth team
    01 11 F Rachel McNair (Nyack)
    02 11 G Lea McClain (Mohonasen)
    05 11 F/G Shelby Fogarty (Pittsford Sutherland)
    05 10 F/G Nicole Bini (Aquinas)
    08 12 G Diana Leondis (Garden City)
    Sixth team
    01 11 F Jazmin Garcia (Peekskill)
    02 12 F Ashley Tallman (Mohonasen)
    02 12 G Kierra Moore (Holy Names)
    06 12 G Shaquita Smith (Amherst)
    11 12 G Emily Bongiorno (Mount Sinai)
    Seventh team
    03 12 F Sarah Johnson (Carthage)
    04 12 F Kristen Chelak (Maine-Endwell)
    05 12 C Camaryn Buckner (Honeoye Falls-Lima)
    08 12 G Shannon Doody (Lynbrook)
    11 09 F Bridgit Ryan (Harborfields)
    Eighth team
    02 12 G Michaela Ottati (Averill Park)
    05 12 F Jessica Sexton (Greece Arcadia)
    C 12 G Katie Purcell (Buffalo Mt. Mercy)
    08 10 G Brooke Gerstman (Lynbrook)
    09 12 C Sara Bender (Wallkill)
    Ninth team
    01 11 G Lillian McCabe (Rye)
    C 12 G Sarah Pawlak (Buffalo Sacred Heart)
    06 12 G Joelle Pollack (Kenmore East)
    09 12 C Alex Gagliano (Cornwall)
    10 11 G Brittany Marshall (Malone)
    Tenth team
    03 12 F Nikki Works (Nottingham)
    03 12 G Alyssa Gratien (Jamesville-DeWitt)
    04 12 G Stacey Fox (Johnson City)
    06 12 G Ashling Flannery (Pioneer)
    09 12 F Sabrina Eggink (Red Hook)
    
    Class B
    NYSSCOGS NYS Player of the Year:
    Lauren Kahn (Nanuet-1)
    NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
    Gina Maher (Irvington-1)
    
    First Team
    01 12 G Lauren Kahn (Nanuet)
    01 12 F  Tara Gabelman (Irvington)
    01 12 G Riley Harrington (Irvington)
    04 11 G/F Sienna Wisse (Oneonta)
    04 11 G Jocelyn Ford (Lansing)
    Second Team
    A 12 G Jacqueline Schoninger (Fieldston)
    01 12 F  K.C. Jentzen (Nanuet)
    01 11 G Savina Reid (Briarcliff)
    03 11 F Maddy Wetterhahn (South Jefferson)
    05 12 G Alyssa Englert (Wayland-Cohocton)
    Third team
    01 09 G Brittani Lai (Edgemont)
    02 09 G Ailayia Demand (Watervliet)
    04 10 F/C Taylor Chaffee (Watkins Glen)
    11 12 G Kim Weathers (Wyandanch)
    A 12 C Jessica DeNicola (Long Island Lutheran)
    Fourth team
    03 10 F Molly Hourigan (Jordan-Elbridge)
    04 12 C Val Ridgeway (Oneonta)
    05 11 G Harley Cleary (Nazareth)
    06 12 F Rachel Bantleman (Olean)
    07 11 F Katrina Garrand (Northeastern Clinton)
    Fifth team
    01 10 F Marley Giddins (Irvington)
    02 12 G/F Paula Egelston (Fonda-Fultonville)
    04 12 G Mikala King (Chenango Valley)
    11 11 F Amber Davis (Center Moriches)
    11 12 G Jessica Bandrowski (Center Moriches)
    Sixth team
    03 11 F Kate Thompson (Clinton)
    04 11 G Brittany Rando (Owego)
    05 11 F/G Julia Crilly (Nazareth)
    09 10 C Monasia Bolduc (Highland)
    10 12 G Megan Morrison (Ogdensburg)
    Seventh team
    01 12 C Jackie Giuliano (Dobbs Ferry)
    02 12 G Tierney McGlynn (Watervliet)
    06 12 C Jessica Curry (Wilson)
    A 11 G Paige Kriftcher (Long Island Lutheran)
    11 12 G Stephenie Pisacano (Mattituck)
    Eighth team
    03 11 G Ashley Cianfriglia (Bishop Ludden)
    04 12 G Erin Wolstenholme (Oneonta)
    06 12 G Lindsay Stoddard (Allegany-Limestone)
    09 11 G Julia Hinchey (Onteora)
    10 11 F Veronica Sapp (Potsdam)
    Ninth team
    07 12 G Megan Bowman (Saranac)
    07 11 F Alexis Coolidge (AuSable Valley)
    08 12 G Alexis Monserrate (Locust Valley)
    09 12 F Cat Thompson (Spackenkill)
    09 12 G Allyssa Ellis (Ellenville)
    
    Class C
    NYSSCOGS NYS Co-Players of the Year:
    Olivia Suhr (Marion-5) and Kara McDuffee (Tioga-4)
    NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
    Tom Nortier (Marion-5)
    
    First team
    01 12 C Danielle Fiacco (North Salem)
    04 11 G/F Kara McDuffee (Tioga)
    04 11 F Hannah Kimmel (Harpursville)
    05 11 C Olivia Suhr (Marion)
    C 11 G Raeann Stillwell (Lancaster St. Mary’s)
    Second team
    02 11 C Katie Roth (Maple Hill)
    05 11 F/G Shannon McGinnis (Gananda)
    05 12 F/G Sarah Hart (Bloomfield)
    10 12 F Chenice Russell (Brushton-Moira)
    11 12 G Sadie Singer (Stony Brook)
    Third team
    02 10 G Dani DeGregory (Greenwich)
    03 08 G Emily Durr (Utica Notre Dame)
    04 12 G Maria Thannhauser (Newfield)
    04 11 G Kacie Hoyt (Tioga)
    05 11 F/G Brittani Bove (Marion)
    Fourth team
    01 11 G Liz Milner (Haldane)
    02 12 G Abby Hanehan (Stillwater)
    03 12 F Amanda Marcely (Bishop Grimes)
    05 11 G Raegan Ryan (Canisteo-Greenwood)
    11 11 F Brannon Burke (Stony Brook)
    Fifth team
    02 12 G Jessica Dailey (Maple Hill)
    03 10 G Amelia Heiselman (Bishop Grimes)
    04 11 F Michelle Melanson (Odessa-Montour)
    09 11 G Jaki Pugh (Tri-Valley)
    10 12 F Taylor Keck (Brushton-Moira)
    Sixth team
    02 11 G Kelsey Logan (Fort Plain)
    03 12 G/F Kaitlin Hammersley (Weedsport)
    05 12 G Amie Brooks (Pavilion)
    05 11 G Casi Strait (Dundee)
    06 09 G Shawna Raymond (Frewsburg)
    Seventh team
    02 12 G Jackie Sorensen (Waterford)
    03 12 G Olivia Tooley (Little Falls)
    03 12 G Bit Hall (Thousand Islands)
    06 10 G Emily Foy (Frewsburg)
    A 10 F Bethany Claps (SI Academy)
    Eighth team
    05 11 C Morgan Howe (Keshequa)
    06 12 G Taylor Storer (Cassadaga Valley)
    07 12 F Kate Murnane (Plattsburgh Seton)
    08 12 G/F Alli Pacheco (East Rockaway)
    09 12 F Mary O'Toole (Tuxedo)
    
    Class D
    NYSSCOGS NYS Co-Players of the Year:
    Taylor Szwec (Candor-4) and Sam Meyerhoff (Davenport-4)
    NYSSCOGS NYS Coach of the Year:
    Dennis Hinsdale (Clymer-6)
    
    First team
    04 12 G Taylor Szwec (Candor)
    04 12 F Sam Meyerhoff (Davenport)
    05 12 F/G Kristen Moose (Canaseraga)
    06 12 F Sydney Bennink (Clymer)
    10 12 G/F Krista Lucas (St. Regis Falls)
    Second team
    03 11 G/F Jordan Peterson (Hamilton)
    04 12 F Renee Craft (South Kortright)
    06 12 G Nikole Lundquist (Pine Valley)
    09 12 F Melody O'Connor (Coleman)
    10 12 G/F Patty Coloney (Harrisville)
    Third team
    04 12 G Jackie Gilley (Davenport)
    05 12 G Meghan Wyant (Jasper-Troupsburg)
    05 09 G McKenzie Bezon (Elba)
    06 12 G Andrea Lictus (Clymer)
    10 12 F/G Malynda Jenne (Hammond)
    Fourth team
    02 12 G/F Brittany St. Clair (Whitehall)
    03 11 G Erica Pendrak (New York Mills)
    05 12 C/F Takiya Webb (Finney)
    09 12 G Marissa Diescher (Livingston Manor)
    09 12 F Grace Hodges (Chapel Field)
    Fifth team
    02 12 F Taylor Race (Germantown)
    05 12 G Casey Engle (Elba)
    07 11 F Megan Riley (Lake Placid)
    07 10 F Willa McKinley (Westport)
    10 10 F Brianna Sayer (Hermon-DeKalb)
    Sixth team
    02 09 G Jacquelyn Miller (Argyle)
    03 12 G Amber Butcher (Sackets Harbor)
    04 12 F Chandler Prouty (Milford)
    09 12 G Lauren Carnevali (Coleman)
    10 12 G Katelyn Hart (Harrisville)
    Seventh team
    03 12 G Megan Serley (Oriskany)
    04 08 G Jordan Beers (Franklin)
    04 12 F Chelsea Martin (Jefferson)
    05 11 F/G Brittany Hadley (Jasper-Troupsburg)
    10 11 C Jaclyn Moore (Lisbon)
    
    

     
    → User tools

    Navigation
    HOME | RANKINGS | BLOG | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    This Site
    ©2017 New York State Sportswriters Association.
    All rights reserved. Contact us via e-mail.
    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter