New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Girls basketball
NYSSWA all-state team, 2007

Class AA

1st team

G -- Lorin Dixon, sr., Christ The King-CHSAA

G -- Erica Morrow, sr., Murry Bergtraum-PSAL

C -- Shakeya Leary, jr., Murry Bergtraum-PSAL

G -- Anjale Barrett, sr., St. Michaelís-CHSAA

F -- Shenise Johnson, jr., Rush-Henrietta-5

2nd team

G -- Jori Davis, sr., Greece Athena-5

F -- Chanel Chisholm, sr., North Babylon-11

F -- Shennika Smith, jr., St. Michael's-CHSAA

C -- Christine Huber, soph., St. John Baptist-CHSAA

G -- Samantha Prahalis, jr., Commack-11

3rd team

G -- Megan Shoniker, sr., Greece Arcadia-5

G -- Suzanne Fregosi, sr., Massapequa- 8

F -- Kirsten Jeter, sr., Elmont-8

G -- Eugeneia McPherson, soph., North Babylon-11

G -- Daniella Iervolino, jr., St. John Baptist-CHSAA

4th team

G -- Kim Adams, sr., White Plains-1

G -- Liz Flooks, sr., White Plains-1

G -- Erinne Cunningham, soph., Jamestown-6

G -- Lyndsey Timbrouck, sr., Kingston-9

F -- Tesia Harris, sr., Half Hollow Hills West-11

5th team

G -- Stephanie McBride, sr., Troy Catholic-2

F/C -- Brittany Stahura, jr., Amsterdam-2

G -- Michelle Kirk, sr., Corning West-4

F -- Ashley Dupler, sr., Jamestown-6

G -- Michelle Kurowski, jr., Hicksville-8

6th team

F -- Jackie Alemany, sr., Scarsdale-1

G/F -- Logan Pintka, sr., Colonie-2

F -- Betsy Jacobson, sr., Mercy-5

G -- Megan Vasquez, soph., Calhoun-8

G -- Deonna Gould, sr., Minisink Valley-9

7th team

G -- Bria Jackson, sr., Rush-Henrietta-5

F -- Ashley Caiafa, sr., Massapequa-8

F -- Janine Aldridge, sr., Massapequa- 8

G -- Casey Shevlin, sr., Mary Louis-CHSAA

G -- Tatiyiana McMorris, sr., Bronx JFK-PSAL

8th team

C -- Brianna Peterson, sr., North Rockland-1

G -- Bre OíDell, sr., Shenendehowa-2

C -- Eva Riddick, sr., Rush-Henrietta-5

G -- Courtney Breen, jr., Hicksville-8

F -- Ashley Cox, sr., Manhattan Center-PSAL

9th team

G -- Angelei Aguirre, jr., White Plains-1

G/F -- Brittany Wilson, jr., Fairport-5

F -- Bridget Burke, sr., Lockport-6

G -- Barb Kiliszek, sr., Lancaster-6

G -- Ieasia Walker, soph., Copiague-11

10th team

G -- Tyler Ash, jr., Liverpool-3

G -- Christina Gugliero, sr., Farmingdale-8

G -- Gabrielle Gibson, soph., Copiague-11

F -- Lauren Caggiano, sr., Sachem East-11

G -- Tasha Harris, sr., St. Michaelís-CHSAA

11th team

G/F -- Nadia Duncan, jr., Mount Vernon-1

G -- Jacinda Williams, jr., Lourdes-1

G -- Megan Gaugler, jr., Amsterdam-2

G -- Kiera Schiavetta, sr., Northport-11

G -- China Crosby, soph., Manhattan Center-PSAL

12th team

F -- Katie Hart, jr., Central Square-3

G -- Erica Yohannes, jr., Penfield-5

G -- Rachel Coffey, fr., Kingston-9

G -- Kristen Doherty, fr., Sachem East-11

G -- Amanda Burakoski, soph., Mary Louis-CHSAA

 

Class A

1st team

G -- Megan Mahoney, sr., St. Peter's-CHSAA

G -- Candice Bellocchio, sr., St. Peter's-CHSAA

G -- Janae Aiken, sr., St. Dominicís-CHSAA

F -- Amy Voelkel, sr., Lakeland-1

G -- Alyssa Fenyn, soph., Newark-5

2nd team

F -- Ashley Olsen, sr., SI Notre Dame-CHSAA

G -- Kaitlyn O'Keefe, sr., Pearl River-1

G -- Marshay White, sr., School of the Arts-5

F/C -- Emma Cannon, sr., School of the Arts-5

C -- Beth Wiggins, sr., Malone-10

3rd team

G -- Amanda Billy, sr., Syracuse CBA-3

G -- Sarah Paulus, jr., Syracuse CBA-3

G -- Jackie Ward, sr., Pittsford Mendon-5

F -- Joelle Connelly, jr., Pioneer-6

F -- Kelly Cavallo, jr., Westhampton-11

4th team

C -- Jaki Goldner, sr., Somers-1

G -- Devon Croll, sr., Vernon-Verona-Sherrill-3

F -- Kendra Brim, sr., Nardin-CHSAA

F -- Hayley Poupore, jr., Malone-10

F -- Jaclyn McKenna, soph., Elwood John Glenn-11

5th team

G -- Sarah Benischek, sr., Lakeland-1

F -- Jessica Walton, jr., Holy Names-2

G -- Kacie Mills, sr., Kenmore East-6

G -- Kerry Hicks, soph., Huntington-11

G -- Jennifer Polan, sr., Westhampton-11

6th team

G -- Kerri Confrey, sr., Pearl River-1

F -- Jessica Harris, sr., Hendrick Hudson-1

G -- Ashley Rath, jr., Victor-5

G -- Megan Galvin, jr., Floral Park-8

F -- Kelly Ryan, jr., Harborfields-11

7th team

G -- Rosemarie Fazio, sr., Lakeland-1

G -- Ally Biordi, jr., Beacon-1

F/G -- Shakista Woolfolk, soph., Newark-5

G -- Colette Lelchuk, sr., Great Neck South-8

F -- Amanda Eggink, sr., Red Hook-9

8th Team

G -- Nicole Capurso, jr., St. John Villa-CHSAA

F -- Kristin Connelly, sr., St. Peter's-CHSAA

G -- Katie Keller, sr., Buffalo Sacred Heart-CHSAA

F -- Michelle Phillips, sr., Maine-Endwell-4

F -- Jamie DiChiara, sr., Kings Park-11

9th team

F -- Chloe Armstrong, jr., Indian River-3

C -- Kate Early, sr., Corning East-4

G -- Brittany Williams, sr., Wilson-5

F -- Krystal Watson, sr., Buffalo Sacred Heart-CHSAA

G -- Sara Vivonetto, sr., Eastport/South Manor-11

10th team

C -- Llauren Williams, sr., Ichabod Crane-2

G -- Nicole Karam, jr., New Hartford-3

F -- Jenna Ruff, jr., Peru-7

G -- Chelsea Einhorn, sr., Wantagh-8

G -- Kate Morrell, sr., Harborfields-11

 

Class B

1st team

C -- Shelly Pierson, sr., Watervliet-2

G -- Danielle Felice, sr., South Jefferson-3

F -- Rachel Sheppard, sr., Waverly-4

F -- Sarah Soroka, sr., East Aurora-6

G -- Kim Brennan, sr., Locust Valley-8

2nd team

G -- Porsha Postell, soph., Woodlands-1

F -- Linsey Niles, jr., South Jefferson-3

G -- Carly Cooper, soph., Westhill-3

F -- Brandy Wangelin, sr., Olean-6

C -- Emily Stallings, jr., Burke Catholic-9

3rd Team

G -- Donnalyn Cross, sr., Chenango Valley-4

G -- Lyndsay Murphy, sr., Hornell-5

G -- Courtney Lincoln, sr., Waterloo-5

F -- Crystal Jones, sr., Wyandanch-11

G -- Amanda Capone, sr., Greenport/Southold-11

4th team

G -- Christine Kemp, sr., Putnam Valley-1

G -- Jen Canale, sr., Albertus Magnus-1

G -- Kelly Woodrow, sr., Schalmont-2

G -- Jessie Tarantino, jr., East Aurora-6

F -- Shannon Nutbrown, jr., Ausable Valley-7

5th team

G -- Natalie Mosconi, sr., Fonda-Fultonville-2

F -- Marquita Pring, jr., Clinton-3

G -- Jessica Nelson, sr., Allegany-Limestone-6

F -- Ashley Gallagher, jr., East Aurora-6

F -- Lucinda Freeman, sr., Wyandanch-11

6th team

F -- Kristen DeCandido, sr., Pleasantville-1

C -- Shelby Coon, sr., Briarcliff-1

G -- Sarah Beck, sr., Southwestern-6

G -- Rachel Coryea, sr., Northeastern Clinton-7

G -- Jasmine Dyson, sr., Southampton-11

7th team

G -- Nora Skrelji, sr., Hastings-1

G -- Bri Dunton, sr., Marcus Whitman-5

G -- Liz Donk, sr., Midlakes-5

C -- Shannon LaFave, sr., Ogdensburg-10

G -- Kelly McCoy, sr., Greenport/Southold-11

 

Class C

1st team

G -- Margie McKinery, sr., Elmira Notre Dame-4

F -- Lindsay Kimmel, sr., Harpursville-4

G -- Mallory Lawes, jr., Elmira Notre Dame-4

F -- Serena Moore, sr., Bishop Kearney-5

G -- Brittany White, jr., Bloomfield-5

2nd team

G -- Brittany Shields, jr., Haldane-1

G -- Kelly Murphy, jr., Mechanicville-2

C -- Kate Agan, jr., Elmira Notre Dame-4

G -- Stephanie Hudson, sr., Bloomfield-5

F -- Brooke Sharpe, sr., Madrid-Waddington-10

3rd team

F -- Shereen Lightbourne, soph., Alexander Hamilton-1

G -- Karlyn Adler, sr., Blind Brook-1

F -- Brittany McCray, sr., Lyons-5

C/F -- Heidi Norton, sr., Batavia Notre Dame-5

G -- Kristyn Dunleavy, sr., Stony Brook-11

4th team

G -- Sara Borthwick, sr., Schoharie-2

G -- Meghan Pitt, sr., Hoosick Falls-2

G -- Erika Salls, sr., Little Falls-3

G -- Jennifer Patten, sr., Bainbridge-Guilford-4

F -- Jenn Hudson, soph., Bloomfield-5

5th team

G -- Kayla Ryan, jr., Hoosic Valley-2

G -- Meghan Wheeler, sr., Perry-5

G -- Erica Conte, sr., Caledonia-Mumford-5

F -- Samantha Kopp, soph., Franklinville-6

G -- Elizabeth Handy, jr., Friends-8

6th team

F -- Cosima Highman, sr., Poly Prep-AIS

C -- Sarah Child, jr., Schenectady Christian-2

G -- Tricia Hax, sr., Pulaski-3

G -- Gloria Warne, jr., South Seneca-5

G -- Abby Stanton, sr., Avon-5

7th team

G -- Deanna Nortier, sr., Marion-5

G -- Katrina Davenport, jr., Honeoye-5

G -- Sierra Finch, sr., Randolph-6

G -- Kaitlin Donohoe, soph., Nichols-CHSAA

F -- Megan Macarthur, jr., McGann-Mercy-11

 

Class D

1st team

F -- Samantha Szkotak, jr., New York Mills-3

G -- Kristine Gardner, sr., Odessa-Montour-4

F -- Marci Jonathan, sr., Elba-5

C -- Kathleen Folkl, jr., Florida-9

G -- Brittani Kenyon, sr., Hammond-10

2nd team

F -- Madison Slagle, jr., Rome Catholic-3

F -- Kara Schrader, sr., Romulus-5

G -- Shannon Daugherty, sr., Houghton-5

F -- Rachel Ottaway, soph., Sherman-6

F -- Rosie LaBare, sr., Chateaugay-10

3rd team

G -- Liz Unger, jr., Hamilton-3

G -- Katie Wyant, soph., Jasper-Troupsburg-5

G -- Tara Bailey, soph., Clymer-6

G -- Mindy Small, sr., Heuvelton-10

G -- Brittany Whitton, sr., Hermon-DeKalb-10

4th team

G -- Erin Ostrander, sr., Genesee Valley-5

G/F -- Jackie Vincent, sr., Romulus-5

G -- Samantha Eimers, jr., Ripley-6

G -- Haley Meredith, sr., Sherman-6

G -- Riane Fletcher, sr., Lisbon-10

5th team

F -- Kate Boucher, sr., Ft. Edward-2

G -- Samantha Allen, sr., Sackets Harbor-3

G -- Stephanie Shellman, jr., Downsville-4

G -- Taylor Leonard, fr., Coleman Catholic-9

F -- Aubrie Dunn, soph., Hammond-10

6th team

C -- Amie Ballo, sr., Andes-4

G -- Kaylee Sprague, jr., Moriah-7

G -- Vivien Greiser, sr., Florida-9

F -- Cassie Cunningham, soph., Hammond-10

G -- Tina Rando, jr., Shelter Island-11

 


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 4/29: Frewsburg senior homers 4 times
  • 4/28: Lawson wins 3,000 at Penn Relays
  • 4/27: Reprieve for Monroe-Woodbury hockey
  • 4/26: Elmira ND wins Sec. 4 softball battle
  • 4/25: Sec. 4 pitcher is absolutely perfect
  • 4/24: Mich. power ends Victor's win streak
  • 4/23: Cold Spring Harbor boys keep rolling
  • 4/22: RCD's Regan nets 13 in lacrosse loss
  • 4/21: Victor boys extend streak to 50 wins
  • 4/20: Fairport laxmen hand Ithaca first loss
  • 4/19: Boys hoops Class AA and A all-state
  • 4/17: Sec. 2 boys tennis team has a twist
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com