New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys cross country
2009 NYSPHSAA championships

    
At SUNY Plattsburgh

Class AA

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Fayetteville Manlius        48
  2     North Rockland              63
  3     Port Washington            103
  4     Warwick Valley             122
  5     Rush-Henrietta             124
  6     Shenendohowa               141
  7     Ithaca                     156
  8     Sachem East                184
  9     Clarence                   232


   Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1   1   1  150  Nick Hughes-12           North Rockland           15:26.3
  2       2 1173  Quinn Raseman-12         Ward Melville            15:31.5
  3       3  385  Shaun Thompson-11        Baldwinsville            15:37.5
  4       4  387  Steve Houghmaster-12     West Genesee             15:40.2
  5   2   5  825  Marco Bertolotti-12      Port Washington          15:40.5
  6   3   6  301  Brendon Farrell-12       Fayetteville Manlius     15:40.9
  7       7  280  Sam Place-11             Saratoga                 15:43.6
  8       8  386  Chris Buchanan-11        Cicero North Syracuse    15:45.3
  9       9  670  Drew Perilli-12          Lockport                 15:46.0
 10   4  10  257  Dan Harris-12            Shenendohowa             15:47.1
 11   5  11  929  Tim Luthin-11            Warwick Valley           15:48.9
 12   6  12  823  Jacob Levine-12          Port Washington          15:49.2
 13      13  990  Martin Hehir-11          Washingtonville          15:52.8
 14   7  14  303  Paul Merriman-12         Fayetteville Manlius     15:53.8
 15      15  991  Vinny DiSalvo-12         Washingtonville          15:55.0
 16      16  177  James McDonough-11       Mahopac                  15:58.1
 17      17  388  Alex Wilke-12            Liverpool                15:59.6
 18   8  18  408  Andris Goncarovs-12      Ithaca                   16:00.1
 19      19  281  Kyle Wegner-11           Saratoga                 16:00.5
 20   9  20  304  Mark McGurrin-11         Fayetteville Manlius     16:00.9
 21  10  21 1149  Alex Saavedra-11         Sachem East              16:03.3
 22  11  22  151  James Naglieri-11        North Rockland           16:04.2
 23      23  283  Max Groves-12            Ballston Spa             16:06.1
 24  12  24  152  Charlie Lagos-12         North Rockland           16:06.5
 25      25  284  Denis Hurley-12          LaSalle Ins              16:07.0
 26  13  26  547  Colby Burke-10           Rush Henrietta           16:07.5
 27      27 1171  Tyler Murtha-11          Connetquot               16:08.0
 28  14  28  302  Andrew Roache-11         Fayetteville Manlius     16:08.4
 29      29  595  Jared Rousell-11         Webster Thomas           16:10.2
 30  15  30  305  Joe Hartnett-12          Fayetteville Manlius     16:10.8
 31  16  31  650  Taylor Yerrick-12        Clarence                 16:13.0
 32  17  32  409  Matt Johnson-11          Ithaca                   16:13.5
 33      33  282  Erich Voelker-12         Colonie                  16:16.9
 34  18  34  155  Nick Bien Aime-11        North Rockland           16:17.3
 35      35  389  Anthony Brais-12         Liverpool                16:17.7
 36      36  175  Tyler Frigge-11          Suffern                  16:19.2
 37      37  176  Kevin McKenna-12         Suffern                  16:20.4
 38  19  38  543  Brian Hotchkiss-12       Rush Henrietta           16:21.1
 39      39  887  Andrew Valenski-11       Massapequa               16:23.9
 40  20  40  544  Trevor Newton-12         Rush Henrietta           16:24.6
 41  21  41  153  Conor Mallon-12          North Rockland           16:25.1
 42  22  42  827  Sidharth Kakkar-9        Port Washington          16:25.4
 43  23  43  828  Taylor Titcomb-10        Port Washington          16:25.8
 44  24  44  306  Owen Strong-11           Fayetteville Manlius     16:26.1
 45  25  45  933  Dan Paez-11              Warwick Valley           16:28.6
 46      46 1172  Zach Krause-11           Connetquot               16:29.2
 47      47  597  Anthony Piacentini-12    Webster Schroeder        16:29.7
 48      48  672  Lee Swaydis-12           Frontier                 16:30.3
 49  26  49 1144  Matt Fritze-10           Sachem East              16:31.7
 50  27  50  258  Ian Dorset-11            Shenendohowa             16:32.1
 51  28  51  932  Ian Sullivan-11          Warwick Valley           16:32.5
 52  29  52  154  Brett Bernard-10         North Rockland           16:33.0
 53      53  994  Isaiah Miller-12         Middletown               16:34.6
 54      54  671  Savantuay Boyette-12     Jamestown                16:35.0
 55  30  55  259  Mitch Todorov-12         Shenendohowa             16:36.3
 56      56  993  Sean Egan-11             Monroe Woodbury          16:36.6
 57  31  57  935  Grant Parrelli-9         Warwick Valley           16:37.0
 58      58  885  Luke Alber-12            Farmingdale              16:37.5
 59      59 1174  Tim Odin-11              Northport                16:39.0
 60  32  60  307  Ben Thomas-10            Fayetteville Manlius     16:40.5
 61  33  61  934  Ray Farinella-10         Warwick Valley           16:42.0
 62      62  888  Bryan Buttigieg-11       Massapequa               16:43.6
 63      63  178  Justin Decker-12         Arlington                16:44.5
 64  34  64  410  Liam Cody-11             Ithaca                   16:44.9
 65      65  889  Max Segall               Syosset                  16:46.6
 66  35  66  546  Nate Kozyra-10           Rush Henrietta           16:47.9
 67  36  67  260  Sam Kimmey-12            Shenendohowa             16:49.4
 68      68  596  Cole DeClerck-11         Webster Thomas           16:49.8
 69      69  599  Tyler Eustance-11        Hilton                   16:50.6
 70      70 1170  Michael Mauro-12         Bay Shore                16:51.2
 71      71  992  Jake Albino-12           Minisink Valley          16:53.0
 72  37  72  548  Andrew Sweeney-10        Rush Henrietta           16:53.4
 73  38  73  931  James Wu-12              Warwick Valley           16:55.3
 74  39  74  156  Alex Andre-11            North Rockland           16:57.2
 75  40  75  545  Alex Raymond-10          Rush Henrietta           16:58.5
 76  41  76 1148  Mike Richards-12         Sachem East              16:59.0
 77  42  77  549  Bradley Sauln-12         Rush Henrietta           17:00.0
 78  43  78  930  Paddy Grandinali-10      Warwick Valley           17:02.2
 79  44  79  261  Mark Unter-12            Shenendohowa             17:06.3
 80  45  80  262  Gary Soeller-11          Shenendohowa             17:07.8
 81      81  886  Aakaash Pillalamarri-10  Herricks                 17:11.4
 82      82  179  Nick Paolozzi-12         Arlington                17:11.8
 83      83  673  Jared Quinn-12           North Tonawanda          17:17.6
 84  46  84 1147  Phil Rascona-11          Sachem East              17:21.7
 85  47  85  652  Greg Dziuba-12           Clarence                 17:21.9
 86  48  86  411  Ari Lewenstein-10        Ithaca                   17:22.3
 87  49  87  413  Owen Kay-10              Ithaca                   17:23.7
 88      88  493  Alec Bates-12            Corning                  17:24.1
 89  50  89  826  Paolo Bertolotti-10      Port Washington          17:24.6
 90  51  90  412  MacKenzie Cummings-Grady-Ithaca                   17:26.3
 91      91  490  Ryan Carl-11             Corning                  17:30.1
 92      92  494  Jake Kammerman-12        Binghamton               17:31.0
 93  52  93  263  Kevin Liang-12           Shenendohowa             17:36.0
 94  53  94  824  James Gallagher-9        Port Washington          17:42.6
 95  54  95  651  Jeff Schmidt-10          Clarence                 17:43.4
 96  55  96  822  Eddie Grove-12           Port Washington          17:43.9
 97  56  97  414  Justin Marcus-11         Ithaca                   17:44.5
 98  57  98  656  Alex Polino-11           Clarence                 17:45.0
 99  58  99  653  Michael Ballow-12        Clarence                 17:45.6
100  59 100  655  Dusty Perdziak-11        Clarence                 17:46.1
101     101  598  Tyler Gumina-11          Penfield                 17:46.7
102     102  674  Adam Zaczek-12           Niagara Falls            17:48.6
103     103  492  Stephen Rossettie-9      Corning                  17:50.2
104  60 104  654  Alex Eaton-10            Clarence                 17:55.3
105     105  491  Cedric Forbes-12         Corning                  17:59.8
106  61 106 1146  Franklin Perez-10        Sachem East              18:02.9
107  62 107 1145  Ian Kuhn-12              Sachem East              18:05.9
DNF         1143  Joe DiRienzo-10          Sachem East                     

   1    Fayetteville Manlius     
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    3    301      Brendon Farrell-12            15:40.9
  14    7    303      Paul Merriman-12              15:53.8
  20    9    304      Mark McGurrin-11              16:00.9
  28   14    302      Andrew Roache-11              16:08.4
  30   15    305      Joe Hartnett-12               16:10.8
  44   24    306      Owen Strong-11                16:26.1
  60   32    307      Ben Thomas-10                 16:40.5
  Score : 48      Time gap (1 - 5): 0:29.9       Time total (1 - 5): 79:54.8

   2    North Rockland           
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    150      Nick Hughes-12                15:26.3
  22   11    151      James Naglieri-11             16:04.2
  24   12    152      Charlie Lagos-12              16:06.5
  34   18    155      Nick Bien Aime-11             16:17.3
  41   21    153      Conor Mallon-12               16:25.1
  52   29    154      Brett Bernard-10              16:33.0
  74   39    156      Alex Andre-11                 16:57.2
  Score : 63      Time gap (1 - 5): 0:58.8       Time total (1 - 5): 80:19.4

   3    Port Washington          
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   5    2    825      Marco Bertolotti-12           15:40.5
  12    6    823      Jacob Levine-12               15:49.2
  42   22    827      Sidharth Kakkar-9             16:25.4
  43   23    828      Taylor Titcomb-10             16:25.8
  89   50    826      Paolo Bertolotti-10           17:24.6
  94   53    824      James Gallagher-9             17:42.6
  96   55    822      Eddie Grove-12                17:43.9
  Score : 103      Time gap (1 - 5): 1:44.1       Time total (1 - 5): 81:45.5

   4   Warwick Valley           
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  11    5    929      Tim Luthin-11                 15:48.9
  45   25    933      Dan Paez-11                   16:28.6
  51   28    932      Ian Sullivan-11               16:32.5
  57   31    935      Grant Parrelli-9              16:37.0
  61   33    934      Ray Farinella-10              16:42.0
  73   38    931      James Wu-12                   16:55.3
  78   43    930      Paddy Grandinali-10           17:02.2
  Score : 122      Time gap (1 - 5): 0:53.1       Time total (1 - 5): 82:09.0

   5    Rush Henrietta           
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  26   13    547      Colby Burke-10                16:07.5
  38   19    543      Brian Hotchkiss-12            16:21.1
  40   20    544      Trevor Newton-12              16:24.6
  66   35    546      Nate Kozyra-10                16:47.9
  72   37    548      Andrew Sweeney-10             16:53.4
  75   40    545      Alex Raymond-10               16:58.5
  77   42    549      Bradley Sauln-12              17:00.0

  Score : 124      Time gap (1 - 5): 0:45.9       Time total (1 - 5): 82:34.5

   6    Shenendohowa             

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  10    4    257      Dan Harris-12                 15:47.1
  50   27    258      Ian Dorset-11                 16:32.1
  55   30    259      Mitch Todorov-12              16:36.3
  67   36    260      Sam Kimmey-12                 16:49.4
  79   44    261      Mark Unter-12                 17:06.3
  80   45    262      Gary Soeller-11               17:07.8
  93   52    263      Kevin Liang-12                17:36.0

  Score : 141      Time gap (1 - 5): 1:19.2       Time total (1 - 5): 82:51.2

  7    Ithaca                   

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  18    8    408      Andris Goncarovs-12           16:00.1
  32   17    409      Matt Johnson-11               16:13.5
  64   34    410      Liam Cody-11                  16:44.9
  86   48    411      Ari Lewenstein-10             17:22.3
  87   49    413      Owen Kay-10                   17:23.7
  90   51    412      MacKenzie Cummings-Grady-     17:26.3
  97   56    414      Justin Marcus-11              17:44.5

  Score : 156      Time gap (1 - 5): 1:23.6       Time total (1 - 5): 83:44.5

   8    Sachem East              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  21   10   1149      Alex Saavedra-11              16:03.3
  49   26   1144      Matt Fritze-10                16:31.7
  76   41   1148      Mike Richards-12              16:59.0
  84   46   1147      Phil Rascona-11               17:21.7
 106   61   1146      Franklin Perez-10             18:02.9
 107   62   1145      Ian Kuhn-12                   18:05.9
    DNF     1143      Joe DiRienzo-10                      

  Score : 184      Time gap (1 - 5): 1:59.6       Time total (1 - 5): 84:58.6

   9    Clarence                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  31   16    650      Taylor Yerrick-12             16:13.0
  85   47    652      Greg Dziuba-12                17:21.9
  95   54    651      Jeff Schmidt-10               17:43.4
  98   57    656      Alex Polino-11                17:45.0
  99   58    653      Michael Ballow-12             17:45.6
 100   59    655      Dusty Perdziak-11             17:46.1
 104   60    654      Alex Eaton-10                 17:55.3

  Score : 232      Time gap (1 - 5): 1:32.6       Time total (1 - 5): 86:48.9


Class A

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Burnt Hills                 38
  2     McQuaid                     57
  3     Calhoun                     78
  4     Brewster                    88
  5     Jamesville DeWitt          132
  6     Vestal                     144
  7     Harborfields               172
  8     Williamsville North        208
  9     Cornwall                   234

    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1   1   1  209  Otis Ubriaco-11          Burnt Hills              15:44.1
  2   2   2  558  Robert Hurlbut-11        McQuaid                  15:51.3
  3   3   3  208  Scott Maughan-12         Burnt Hills              15:53.9
  4       4  180  Manu Kumar-12            Yorktown                 16:00.8
  5       5  184  Kyle Eager-12            Horace Greeley           16:02.0
  6       6  893  Nick Filippazzo-12       Wantagh                  16:03.1
  7   4   7  557  Mike Tripp-12            McQuaid                  16:03.5
  8       8  572  Scotty Smolensky-11      Brighton                 16:04.4
  9       9  574  Lou Lipani-11            Greece Arcadia           16:06.3
 10      10  183  Henry Koster-12          Horace Greeley           16:10.4
 11      11  571  Ricky Looby-12           Irondequoit              16:10.9
 12      12  182  Chris Sacks-12           Fox Lane                 16:11.2
 13   5  13  210  Sean Pezzuco-12          Burnt Hills              16:11.6
 14      14  894  Owen Skeete-11           Westbury                 16:13.9
 15      15  675  Brendan Gregg-12         West Seneca West         16:14.2
 16   6  16  841  Kevin Harvey-12          Calhoun                  16:14.8
 17      17  285  Jon Flint-12             Queensbury               16:18.0
 18   7  18  101  Mike Thomas-12           Brewster                 16:20.9
 19      19  181  Jamie Mitchell-12        Fox Lane                 16:21.2
 20      20  570  Adam VanVleck-12         Pittsford Mendon         16:21.5
 21   8  21  842  Tim Campbell-11          Calhoun                  16:21.8
 22   9  22  319  Bumkoth Jiak-12          Jamesville DeWitt        16:22.1
 23      23  891  Daniel Siegel-11         Great Neck South         16:23.1
 24      24  393  Noah Carroll-12          Fulton                   16:23.4
 25  10  25  211  Chris Fernandez-12       Burnt Hills              16:23.8
 26  11  26  315  Dan Frank-11             Jamesville DeWitt        16:24.2
 27  12  27  102  Charlie Carr-10          Brewster                 16:26.1
 28      28 1177  Joe Livote-12            Kings Park               16:26.5
 29      29  573  Sean Fischer-11          Pittsford Sutherland     16:26.8
 30      30  677  Nick Masiello-11         Grand Island             16:27.1
 31  13  31  839  James Panetta-11         Calhoun                  16:27.5
 32  14  32  559  Wyatt Gouldthorpe-11     McQuaid                  16:29.2
 33  15  33  560  Mike Crawford-12         McQuaid                  16:31.4
 34      34 1175  Joe McNulty-12           Sayville                 16:32.5
 35  16  35  423  Ben Snodgrass-12         Vestal                   16:38.0
 36      36  498  Brian Crimmins-10        Horseheads               16:39.2
 37  17  37  104  Adam McIe-10             Brewster                 16:39.6
 38      38  995  DaveWilbur-12            Monticello               16:40.3
 39      39  890  Angelo Melendez-11       Elmont                   16:41.7
 40      40  679  Zach Ahart-12            Starpoint                16:42.0
 41      41  289  Marshall Pagano-11       Niskayuna                16:42.6
 42      42  676  Anthony George-12        West Seneca West         16:43.1
 43      43  892  Marty Egan-11            Wantagh                  16:43.6
 44      44  287  Aaron Newell-11          Queensbury               16:44.1
 45      45  499  Cory McCarty-9           Elmira Southside         16:44.6
 46      46  288  Will Frielinghaus-11     Queensbury               16:45.2
 47      47  495  Jeremy Anderson-11       Union Endicott           16:45.7
 48  18  48 1163  Patrick Slutter-12       Harborfields             16:46.0
 49  19  49  212  Dan Fernandez-10         Burnt Hills              16:46.3
 50      50  678  Donte Ettipio-12         Hutch Tech               16:48.9
 51      51  286  Nick Underwood-10        Queensbury               16:49.3
 52  20  52  424  Kyle Howerton-11         Vestal                   16:56.0
 53      53 1179  Terence McElhatton-12    Half Hollow Hills West   16:57.9
 54  21  54  213  Kevin Terbush-11         Burnt Hills              16:58.2
 55  22  55  561  Tommy Dunne-12           McQuaid                  16:58.5
 56      56 1178  Zachery Thorne-11        Eastport South Manor     16:58.9
 57      57  390  Pat Lattimore-11         Auburn                   17:01.0
 58      58  391  Matt Lyons-12            East Syracuse Minoa      17:02.1
 59  23  59  106  Neeraj Suryanarayanan-12 Brewster                 17:03.3
 60  24  60  602  Ryan Perry-12            Williamsville North      17:04.9
 61  25  61  838  Casey Bader-11           Calhoun                  17:06.9
 62  26  62  837  Brendan Abrams-11        Calhoun                  17:08.9
 63  27  63 1158  Austin Coneys-10         Harborfields             17:09.9
 64  28  64  422  Cal Michaels-11          Vestal                   17:10.9
 65  29  65  103  John Carr-12             Brewster                 17:11.8
 66      66 1176  Ryan Colabella-10        Hauppauge                17:13.5
 67  30  67  562  Rickey Mesolella-11      McQuaid                  17:14.4
 68  31  68  563  Sam Kernan-12            McQuaid                  17:15.2
 69  32  69  105  Justin Maguire-10        Brewster                 17:16.6
 70  33  70  425  Joe Spivak-10            Vestal                   17:17.2
 71  34  71  316  Jacob Gorke-12           Jamesville DeWitt        17:19.1
 72      72  997  Dylan Simonson-12        Goshen                   17:19.7
 73  35  73  317  Eamon Kissane-12         Jamesville DeWitt        17:20.0
 74  36  74  601  Don Seitz-11             Williamsville North      17:20.4
 75  37  75  949  Dylan Lowry-12           Cornwall                 17:24.0
 76  38  76  943  Sean Casey-11            Cornwall                 17:25.4
 77      77  999  Dylan Barringer-12       Wallkill                 17:27.0
 78  39  78  840  Kenny Woo-11             Calhoun                  17:28.1
 79      79  394  Joe Schoen-12            Whitesboro               17:28.5
 80      80  497  Josh Chilson-12          Union Endicott           17:30.2
 81  40  81  214  Joe Chapman-10           Burnt Hills              17:31.7
 82      82  496  Kyle Gilyard-12          Union Endicott           17:32.1
 83  41  83 1160  Colin Davis-11           Harborfields             17:33.5
 84  42  84 1157  Alec Boccard-12          Harborfields             17:34.9
 85  43  85  318  Tyler Petersen-12        Jamesville DeWitt        17:35.7
 86  44  86 1159  Cameron Coneys-10        Harborfields             17:37.0
 87      87  996  Thomas Gonzalez-12       Monticello               17:37.3
 88  45  88  944  Blake McGready-12        Cornwall                 17:38.1
 89  46  89  603  Nicholas Konotopskyz-10  Williamsville North      17:38.7
 90  47  90  426  Matt Johnson-11          Vestal                   17:41.0
 91  48  91 1162  Connor Murphy-10         Harborfields             17:50.8
 92      92  392  Craig Andrianos-12       East Syracuse Minoa      17:51.0
 93  49  93  605  Brian Dobmeier-10        Williamsville North      17:52.8
 94  50  94  107  Alec Budd-9              Brewster                 17:54.3
 95  51  95  428  Jade Marhaba-10          Vestal                   17:56.1
 96  52  96  427  Nicholas Montesano-11    Vestal                   18:00.8
 97      97  998  Stephen VanDoran-11      Goshen                   18:10.0
 98  53  98  604  Tom Calandra-12          Williamsville North      18:10.3
 99  54  99  836  Bobby McGetrick-12       Calhoun                  18:11.2
100  55 100 1161  Ricardo Gallrgos-11      Harborfields             18:11.9
101  56 101  947  Robert Flitsch-11        Cornwall                 18:15.9
102  57 102  321  Austin Davis-11          Jamesville DeWitt        18:17.1
103  58 103  948  Ryan Gagnon-10           Cornwall                 18:22.5
104  59 104  320  Jack Healy-9             Jamesville DeWitt        18:24.8
105  60 105  607  Carl Copeland-11         Williamsville North      18:30.6
106  61 106  945  Ben Rodd-10              Cornwall                 18:34.1
107  62 107  606  Christian Tjahjadi-8     Williamsville North      18:36.5
108  63 108  946  Sean Moran-12            Cornwall                 18:58.0

   1    Burnt Hills              
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    209      Otis Ubriaco-11               15:44.1
   3    3    208      Scott Maughan-12              15:53.9
  13    5    210      Sean Pezzuco-12               16:11.6
  25   10    211      Chris Fernandez-12            16:23.8
  49   19    212      Dan Fernandez-10              16:46.3
  54   21    213      Kevin Terbush-11              16:58.2
  81   40    214      Joe Chapman-10                17:31.7
  Score : 38      Time gap (1 - 5): 1:02.2       Time total (1 - 5): 80:59.7

   2    McQuaid                  
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    558      Robert Hurlbut-11             15:51.3
   7    4    557      Mike Tripp-12                 16:03.5
  32   14    559      Wyatt Gouldthorpe-11          16:29.2
  33   15    560      Mike Crawford-12              16:31.4
  55   22    561      Tommy Dunne-12                16:58.5
  67   30    562      Rickey Mesolella-11           17:14.4
  68   31    563      Sam Kernan-12                 17:15.2
  Score : 57      Time gap (1 - 5): 1:07.2       Time total (1 - 5): 81:53.9

   3    Calhoun                  
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  16    6    841      Kevin Harvey-12               16:14.8
  21    8    842      Tim Campbell-11               16:21.8
  31   13    839      James Panetta-11              16:27.5
  61   25    838      Casey Bader-11                17:06.9
  62   26    837      Brendan Abrams-11             17:08.9
  78   39    840      Kenny Woo-11                  17:28.1
  99   54    836      Bobby McGetrick-12            18:11.2
  Score : 78      Time gap (1 - 5): 0:54.1       Time total (1 - 5): 83:19.9

   4    Brewster                 
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  18    7    101      Mike Thomas-12                16:20.9
  27   12    102      Charlie Carr-10               16:26.1
  37   17    104      Adam McIe-10                  16:39.6
  59   23    106      Neeraj Suryanarayanan-12      17:03.3
  65   29    103      John Carr-12                  17:11.8
  69   32    105      Justin Maguire-10             17:16.6
  94   50    107      Alec Budd-9                   17:54.3
  Score : 88      Time gap (1 - 5): 0:50.9       Time total (1 - 5): 83:41.7

   5    Jamesville DeWitt        
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  22    9    319      Bumkoth Jiak-12               16:22.1
  26   11    315      Dan Frank-11                  16:24.2
  71   34    316      Jacob Gorke-12                17:19.1
  73   35    317      Eamon Kissane-12              17:20.0
  85   43    318      Tyler Petersen-12             17:35.7
 102   57    321      Austin Davis-11               18:17.1
 104   59    320      Jack Healy-9                  18:24.8

  Score : 132      Time gap (1 - 5): 1:13.6       Time total (1 - 5): 85:01.1

   6    Vestal                   

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  35   16    423      Ben Snodgrass-12              16:38.0
  52   20    424      Kyle Howerton-11              16:56.0
  64   28    422      Cal Michaels-11               17:10.9
  70   33    425      Joe Spivak-10                 17:17.2
  90   47    426      Matt Johnson-11               17:41.0
  95   51    428      Jade Marhaba-10               17:56.1
  96   52    427      Nicholas Montesano-11         18:00.8

  Score : 144      Time gap (1 - 5): 1:03.0       Time total (1 - 5): 85:43.1

   7    Harborfields             

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  48   18   1163      Patrick Slutter-12            16:46.0
  63   27   1158      Austin Coneys-10              17:09.9
  83   41   1160      Colin Davis-11                17:33.5
  84   42   1157      Alec Boccard-12               17:34.9
  86   44   1159      Cameron Coneys-10             17:37.0
  91   48   1162      Connor Murphy-10              17:50.8
 100   55   1161      Ricardo Gallrgos-11           18:11.9

  Score : 172      Time gap (1 - 5): 0:51.0       Time total (1 - 5): 86:41.3

   8    Williamsville North      

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  60   24    602      Ryan Perry-12                 17:04.9
  74   36    601      Don Seitz-11                  17:20.4
  89   46    603      Nicholas Konotopskyz-10       17:38.7
  93   49    605      Brian Dobmeier-10             17:52.8
  98   53    604      Tom Calandra-12               18:10.3
 105   60    607      Carl Copeland-11              18:30.6
 107   62    606      Christian Tjahjadi-8          18:36.5

  Score : 208      Time gap (1 - 5): 1:05.4       Time total (1 - 5): 88:07.1

   9    Cornwall                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  75   37    949      Dylan Lowry-12                17:24.0
  76   38    943      Sean Casey-11                 17:25.4
  88   45    944      Blake McGready-12             17:38.1
 101   56    947      Robert Flitsch-11             18:15.9
 103   58    948      Ryan Gagnon-10                18:22.5
 106   61    945      Ben Rodd-10                   18:34.1
 108   63    946      Sean Moran-12                 18:58.0

  Score : 234      Time gap (1 - 5): 0:58.5       Time total (1 - 5): 89:05.9


 Class B 

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Honeoye Falls Lima          42
  2     Bayport Bluepoint           85
  3     Byram Hills                104
  4     Manhasset                  112
  5     Beekmantown                122
  6     Marcellus                  134
  7     Broadalbin Perth           164
  8     Windsor                    166
  9     New Paltz                  234
 10     East Aurora                235
 11     Canton                     268

    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1   1   1  508  Alex Deir-12             Honeoye Falls Lima       15:41.9
  2   2   2  509  Steve Mangan-12          Honeoye Falls Lima       15:47.5
  3       3  578  Brandon Cowles-12        Newark                   15:48.0
  4       4  185  Max Robinson-12          Rye                      15:48.8
  5   3   5  329  Jesse Garn-11            Marcellus                15:49.3
  6   4   6 1110  Dan Denis-12             Bayport Bluepoint        15:49.8
  7   5   7  510  Kevin Hoose-11           Honeoye Falls Lima       15:51.7
  8       8  575  Colin Kerr-9             Wayne                    15:52.3
  9       9 1180  James Hunt-12            Shoreham Wading River    16:00.4
 10      10  680  Bryan Deibel-12          Albion                   16:09.2
 11   6  11  743  Brendan Courneene-12     Beekmantown              16:13.4
 12   7  12  744  Adam Shearer-12          Beekmantown              16:13.9
 13      13  898  Joseph Lasher-12         Seaford                  16:14.7
 14      14  399  Nicholas Barletta-12     Grimes Ludden            16:15.2
 15      15  292  Alney Tobias-12          Lansingburgh             16:15.5
 16   8  16  852  Joe Nassirian-12         Manhasset                16:16.2
 17      17  290  David Richards-12        Cobleskill Richmondville 16:16.6
 18      18  294  Zach Nelson-12           Albany Academy           16:17.0
 19      19  291  Ben Kraines-11           Scotia Glenville         16:17.3
 20      20  899  Matthew Savino-11        Seaford                  16:17.6
 21   9  21 1001  Matthew Pierce-12        Canton                   16:17.8
 22  10  22  511  Cooper Roach-10          Honeoye Falls Lima       16:20.4
 23      23  682  Nick Orlowski-11         Alden                    16:26.1
 24      24  396  Nate Traynor-11          South Jefferson          16:26.8
 25  11  25  436  Mike Buchanan-12         Windsor                  16:28.7
 26      26  395  Kevin Zych-11            Westhill                 16:29.2
 27  12  27  437  David Bates-12           Windsor                  16:30.4
 28      28  681  Chad Maloy-11            Springville              16:30.6
 29  13  29  116  Chris Cioffoletti-12     Byram Hills              16:30.9
 30  14  30  851  Charlie Morris-10        Manhasset                16:32.1
 31  15  31 1111  Erich Groose-11          Bayport Bluepoint        16:32.9
 32      32 1182  Kevin Sanders-11         Shoreham Wading River    16:33.9
 33  16  33  957  Brian Busby-11           New Paltz                16:34.1
 34      34 1181  John Lee-10              Shoreham Wading River    16:35.4
 35      35  897  Michael Clausen-12       North Shore              16:38.8
 36      36  576  Yanko Panipinto-11       Wayne                    16:39.6
 37  17  37  115  Joe Violone-12           Byram Hills              16:41.1
 38  18  38 1114  Joe Ray-11               Bayport Bluepoint        16:42.2
 39      39  397  Ryan Demers-12           Mexico                   16:43.2
 40      40  398  Aaron Tompkins-11        New Hartford             16:44.0
 41      41  683  Ryan Koch-11             Depew                    16:44.4
 42  19  42 1108  Mario Buscemi-12         Bayport Bluepoint        16:45.0
 43  20  43  117  Jamie Love-12            Byram Hills              16:46.5
 44  21  44  855  Patrick Love-12          Manhasset                16:47.8
 45      45  974  Greg Johnsmeyer-11       Onteora                  16:49.4
 46      46  293  C.J.Sousis-11            Lansingburgh             16:49.7
 47  22  47  118  Marc Violone-10          Byram Hills              16:50.0
 48  23  48  331  Ryan Manahan-9           Marcellus                16:54.3
 49      49  896  Matt Wefer-12            North Shore              16:54.5
 50  24  50  513  Christian Cole-11        Honeoye Falls Lima       16:56.5
 51  25  51  856  Stephen Bourguet-9       Manhasset                16:57.7
 52      52  470  Evan VanOsdol-12         Elmira Free Academy      16:58.0
 53  26  53  745  Josh Turner-12           Beekmantown              16:58.2
 54      54  895  Thomas Garcia-11         Floral Park              16:58.7
 55  27  55  330  Tom Riccardi-12          Marcellus                16:59.1
 56      56  187  Victor Palumbo-11        Eastchester              16:59.5
 57  28  57  222  Justin Ferguson-10       Broadalbin Perth         16:59.8
 58      58  970  Adam Snyder-12           Red Hook                 17:00.1
 59  29  59 1109  Conor Crowley-11         Bayport Bluepoint        17:01.2
 60      60  973  Gavin Gullickson-11      Rondout Valley           17:01.7
 61  30  61  225  Andrew Bogdan-12         Broadalbin Perth         17:02.3
 62  31  62  438  Brian Svoboda-11         Windsor                  17:03.7
 63  32  63  119  Miles Applebaum-11       Byram Hills              17:03.9
 64  33  64  616  Kevin O'Connor-11        East Aurora              17:04.2
 65  34  65  224  James Vainauskas-10      Broadalbin Perth         17:04.6
 66      66  188  Ryan McKallen-12         Pearl River              17:05.0
 67  35  67  223  Adam Rasefske-12         Broadalbin Perth         17:06.0
 68  36  68  512  Tom Ramsdell-11          Honeoye Falls Lima       17:07.0
 69  37  69  226  Austin Becker-10         Broadalbin Perth         17:09.8
 70      70  577  Sean Morgan-11           Wayne                    17:10.1
 71  38  71  332  Mike Quercia-12          Marcellus                17:11.3
 72      72  189  Thomas Lappas-11         Pearl River              17:11.7
 73      73  579  Ethan Dinan-12           Geneva                   17:12.7
 74      74 1075  Corey LaMere-9           Franklin Academy         17:13.6
 75  39  75 1112  Evan Haun-12             Bayport Bluepoint        17:14.7
 76      76 1183  Evan Purdy-9             Shoreham Wading River    17:15.0
 77      77  472  John Salva-12            Susquehanna Valley       17:15.4
 78      78  971  Andrew Dwyer-12          Red Hook                 17:16.8
 79  40  79  958  David Busby-9            New Paltz                17:17.0
 80  41  80  747  Ethan Waite-12           Beekmantown              17:17.3
 81  42  81  746  Justin Collier-11        Beekmantown              17:17.8
 82  43  82  333  Mike Fallon-12           Marcellus                17:19.8
 83      83  791  Austin Waid Jones-11     Peru                     17:22.1
 84  44  84  850  Andrew Choi-12           Manhasset                17:24.5
 85  45  85  617  Tom Neu-12               East Aurora              17:26.9
 86  46  86  514  Joe Brunett-10           Honeoye Falls Lima       17:28.1
 87  47  87  960  Alfredo Mazzuca-9        New Paltz                17:28.9
 88  48  88  618  Sean Phillips-9          East Aurora              17:31.2
 89      89  684  Dakota Spencer-10        Olean                    17:32.7
 90  49  90  227  Trevor McConnell-11      Broadalbin Perth         17:33.7
 91      91  474  Scott Stewart-11         Owego                    17:34.4
 92  50  92  619  Elliott Martynkiewicz-10 East Aurora              17:34.6
 93  51  93 1002  Andy Tupper-11           Canton                   17:34.9
 94      94  186  Mason Curtis-11          Rye                      17:35.4
 95      95  471  Jacob Eaton Hall-12      Elmira Free Academy      17:36.4
 96  52  96  854  Jonathan Thomas-11       Manhasset                17:37.2
 97  53  97  120  Greg Ferraro-12          Byram Hills              17:37.4
 98      98 1184  Craig DeSimone-12        John Glenn               17:38.1
 99  54  99  442  Dennis Travis            Windsor                  17:47.1
100  55 100  228  Austin Reakes-11         Broadalbin Perth         17:47.9
101  56 101  749  Nick Tallon-12           Beekmantown              17:48.5
102  57 102 1113  Pat Kaplan-12            Bayport Bluepoint        17:51.8
103     103  792  Charles Remillard-11     Peru                     17:52.2
104  58 104  439  Ryan McMahon-11          Windsor                  17:53.2
105     105 1076  Morgan Marlow-9          Franklin Academy         17:54.5
106  59 106  615  Alex Weberg-11           East Aurora              17:58.9
107  60 107  334  Nate Heath-11            Marcellus                18:01.0
108  61 108  121  David Taitz-11           Byram Hills              18:03.1
109  62 109  440  Jordan Haviland-11       Windsor                  18:06.7
110  63 110  853  Joe Zahn-12              Manhasset                18:08.0
111     111  793  Doug Osborne-12          Peru                     18:08.7
112  64 112  959  Hunter Bartlett-11       New Paltz                18:10.0
113  65 113  620  Luke Wolfling-11         East Aurora              18:12.0
114  66 114 1003  Zach Kenny-11            Canton                   18:13.6
115  67 115  961  Jeff Rizza-10            New Paltz                18:14.1
116  68 116  335  Owen Dean-11             Marcellus                18:14.7
117  69 117 1006  Dustin Newvine-11        Canton                   18:16.1
118  70 118  621  Dan Egan-11              East Aurora              18:21.1
119  71 119  748  Joey Kwarta-11           Beekmantown              18:28.1
120  72 120  441  Tony Griswald-11         Windsor                  18:28.4
121     121 1079  Reggie Pierce-12         Ogdensburg Free Academy  18:41.9
122  73 122 1004  Matt Corbine-11          Canton                   18:45.7
123     123 1077  Justin Marlow-12         Franklin Academy         18:51.8
124  74 124 1005  Jordan Foster-11         Canton                   18:54.7
125  75 125  962  Paul LaMarche-10         New Paltz                19:05.4
126     126  794  Brandon Bushey-11        Peru                     19:07.7
127     127  473  Jesse Hamway-12          Oneonta                  19:10.9
128     128 1078  Alex Wood-9              Ogdensburg Free Academy  19:12.0
129  76 129  963  Tony Peterle-12          New Paltz                19:24.6
130     130  972  Trevor Kent-12           Red Hook                 19:26.5
131  77 131 1007  Josh Tupper-10           Canton                   19:28.8
132     132  790  James Bishop-11          Beekmantown HS           19:54.0

   1    Honeoye Falls Lima       

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    508      Alex Deir-12                  15:41.9
   2    2    509      Steve Mangan-12               15:47.5
   7    5    510      Kevin Hoose-11                15:51.7
  22   10    511      Cooper Roach-10               16:20.4
  50   24    513      Christian Cole-11             16:56.5
  68   36    512      Tom Ramsdell-11               17:07.0
  86   46    514      Joe Brunett-10                17:28.1

  Score : 42      Time gap (1 - 5): 1:14.6       Time total (1 - 5): 80:38.0

   2    Bayport Bluepoint        

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    4   1110      Dan Denis-12                  15:49.8
  31   15   1111      Erich Groose-11               16:32.9
  38   18   1114      Joe Ray-11                    16:42.2
  42   19   1108      Mario Buscemi-12              16:45.0
  59   29   1109      Conor Crowley-11              17:01.2
  75   39   1112      Evan Haun-12                  17:14.7
 102   57   1113      Pat Kaplan-12                 17:51.8

  Score : 85      Time gap (1 - 5): 1:11.4       Time total (1 - 5): 82:51.1

   3    Byram Hills              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  29   13    116      Chris Cioffoletti-12          16:30.9
  37   17    115      Joe Violone-12                16:41.1
  43   20    117      Jamie Love-12                 16:46.5
  47   22    118      Marc Violone-10               16:50.0
  63   32    119      Miles Applebaum-11            17:03.9
  97   53    120      Greg Ferraro-12               17:37.4
 108   61    121      David Taitz-11                18:03.1

  Score : 104      Time gap (1 - 5): 0:33.0       Time total (1 - 5): 83:52.4

   4    Manhasset                

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  16    8    852      Joe Nassirian-12              16:16.2
  30   14    851      Charlie Morris-10             16:32.1
  44   21    855      Patrick Love-12               16:47.8
  51   25    856      Stephen Bourguet-9            16:57.7
  84   44    850      Andrew Choi-12                17:24.5
  96   52    854      Jonathan Thomas-11            17:37.2
 110   63    853      Joe Zahn-12                   18:08.0

  Score : 112      Time gap (1 - 5): 1:08.3       Time total (1 - 5): 83:58.3

   5    Beekmantown              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  11    6    743      Brendan Courneene-12          16:13.4
  12    7    744      Adam Shearer-12               16:13.9
  53   26    745      Josh Turner-12                16:58.2
  80   41    747      Ethan Waite-12                17:17.3
  81   42    746      Justin Collier-11             17:17.8
 101   56    749      Nick Tallon-12                17:48.5
 119   71    748      Joey Kwarta-11                18:28.1

  Score : 122      Time gap (1 - 5): 1:04.4       Time total (1 - 5): 84:00.6

   6    Marcellus                

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   5    3    329      Jesse Garn-11                 15:49.3
  48   23    331      Ryan Manahan-9                16:54.3
  55   27    330      Tom Riccardi-12               16:59.1
  71   38    332      Mike Quercia-12               17:11.3
  82   43    333      Mike Fallon-12                17:19.8
 107   60    334      Nate Heath-11                 18:01.0
 116   68    335      Owen Dean-11                  18:14.7

  Score : 134      Time gap (1 - 5): 1:30.5       Time total (1 - 5): 84:13.8

   7    Broadalbin Perth         

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  57   28    222      Justin Ferguson-10            16:59.8
  61   30    225      Andrew Bogdan-12              17:02.3
  65   34    224      James Vainauskas-10           17:04.6
  67   35    223      Adam Rasefske-12              17:06.0
  69   37    226      Austin Becker-10              17:09.8
  90   49    227      Trevor McConnell-11           17:33.7
 100   55    228      Austin Reakes-11              17:47.9

  Score : 164      Time gap (1 - 5): 0:10.0       Time total (1 - 5): 85:22.5

   8    Windsor                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  25   11    436      Mike Buchanan-12              16:28.7
  27   12    437      David Bates-12                16:30.4
  62   31    438      Brian Svoboda-11              17:03.7
  99   54    442      Dennis Travis                 17:47.1
 104   58    439      Ryan McMahon-11               17:53.2
 109   62    440      Jordan Haviland-11            18:06.7
 120   72    441      Tony Griswald-11              18:28.4

  Score : 166      Time gap (1 - 5): 1:24.5       Time total (1 - 5): 85:43.1

   9    New Paltz                

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  33   16    957      Brian Busby-11                16:34.1
  79   40    958      David Busby-9                 17:17.0
  87   47    960      Alfredo Mazzuca-9             17:28.9
 112   64    959      Hunter Bartlett-11            18:10.0
 115   67    961      Jeff Rizza-10                 18:14.1
 125   75    962      Paul LaMarche-10              19:05.4
 129   76    963      Tony Peterle-12               19:24.6

  Score : 234      Time gap (1 - 5): 1:40.0       Time total (1 - 5): 87:44.1

  10    East Aurora              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  64   33    616      Kevin O'Connor-11             17:04.2
  85   45    617      Tom Neu-12                    17:26.9
  88   48    618      Sean Phillips-9               17:31.2
  92   50    619      Elliott Martynkiewicz-10      17:34.6
 106   59    615      Alex Weberg-11                17:58.9
 113   65    620      Luke Wolfling-11              18:12.0
 118   70    621      Dan Egan-11                   18:21.1

  Score : 235      Time gap (1 - 5): 0:54.7       Time total (1 - 5): 87:35.8

  11    Canton                   

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  21    9   1001      Matthew Pierce-12             16:17.8
  93   51   1002      Andy Tupper-11                17:34.9
 114   66   1003      Zach Kenny-11                 18:13.6
 117   69   1006      Dustin Newvine-11             18:16.1
 122   73   1004      Matt Corbine-11               18:45.7
 124   74   1005      Jordan Foster-11              18:54.7
 131   77   1007      Josh Tupper-10                19:28.8

  Score : 268      Time gap (1 - 5): 2:27.9       Time total (1 - 5): 89:08.1

  
Class C

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Holland Patent              40
  2     Pawling                     91
  3     Newark Valley              101
  4     Greece Odyssey             107
  5     James I O'Neill            127
  6     Gowanda                    135
  7     Oyster Bay                 155
  8     Babylon                    189
  9     Fonda Fultonville          214
 10     Potsdam                    250
 11     Plattsburgh                308

    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1   1   1  129  Brandon Freyer-12        Pawling                  15:30.9
  2       2  475  Max Straneva-12          Chenango Valley          15:39.2
  3   2   3  343  Dylan Racha-11           Holland Patent           15:50.3
  4       4  190  Julian Saliani-12        Irvington                15:54.5
  5   3   5  344  Cody Racha-11            Holland Patent           16:01.0
  6       6  295  Conor Cashin-12          Voorheesville            16:14.7
  7   4   7  345  Robert Baird-12          Holland Patent           16:19.4
  8       8  373  Aaron Walker-12          Canastota                16:20.7
  9   5   9  908  Kendall Ward-12          James I O'Neill          16:23.4
 10      10  371  Mike Marrero-12          Jordan Elbridge          16:23.8
 11      11  975  Dylan Nowik-12           Rhinebeck                16:27.0
 12      12  581  Cohen Miles Rath-11      Wayland Cohocton         16:27.9
 13      13  370  Calvin Davis-12          Skaneateles              16:28.1
 14      14  687  Vince Donner-12          Royalton-Hartland        16:30.8
 15      15  580  Paul Schwan-11           LeRoy                    16:31.6
 16   6  16  630  Kevin Brown-11           Gowanda                  16:31.8
 17      17  372  Ohure Sam-12             Tully                    16:32.9
 18   7  18  522  Aaron Hechman-12         Greece Odyssey           16:34.3
 19      19  685  Kevin Hanes-11           Wilson                   16:39.7
 20      20  193  Dayton Flannery-10       Bronxville               16:40.1
 21      21  192  Brendan Wortner-10       Dobbs Ferry              16:40.5
 22      22  191  Patrick Wortner-12       Dobbs Ferry              16:41.3
 23   8  23  629  Cliff Nielson-12         Gowanda                  16:41.5
 24      24  297  Guerin Gagliastri-12     Mechanicville            16:41.9
 25      25  476  Brian Cashman-12         Chenango Valley          16:43.8
 26      26 1185  Nicolas Collazos-11      Southampton              16:44.0
 27      27  976  Zak Wills-12             Rhinebeck                16:47.4
 28   9  28  909  John Baranik-10          James I O'Neill          16:52.0
 29  10  29  523  Tyler Zimmerman-12       Greece Odyssey           16:55.2
 30      30  374  Tom Voorheis-12          CBA-Syracuse             16:56.5
 31      31  479  Jon Cleveland-12         Lansing                  16:57.1
 32  11  32  451  Jordan Stevens-9         Newark Valley            16:59.9
 33      33  194  James Hertzel-11         Putnam Valley            17:00.9
 34  12  34  347  Tyler Evans-12           Holland Patent           17:01.2
 35  13  35  450  Devin Crispell-12        Newark Valley            17:01.8
 36      36  873  Ryan Rossmarin-11        Friends Academy          17:02.6
 37  14  37  452  Chris Friend-11          Newark Valley            17:05.7
 38      38  477  Colin Staiger-11         Chenango Forks           17:07.4
 39  15  39  130  Tim Yu-12                Pawling                  17:12.2
 40      40  298  Nate Clments-11          Mechanicville            17:13.8
 41      41  797  Josh Wade-8              Saranac                  17:14.6
 42      42  299  Tucker Hampson-10        Schuylerville            17:14.8
 43  16  43 1128  Luke Merz-12             Babylon                  17:15.4
 44  17  44  805  Joe LaCorte-11           Oyster Bay               17:16.0
 45      45  689  Richard Allen-12         Falconer                 17:16.9
 46      46  978  Devin DeJoode-10         Pine Plains              17:17.2
 47      47  582  Tim McGowan-10           Dansville                17:20.4
 48      48  478  Josh Barber-12           Lansing                  17:20.6
 49  18  49  131  Bob Swick-11             Pawling                  17:22.4
 50      50  686  Mike Reubens-10          Wilson                   17:22.7
 51      51  583  Adam Mahaney-11          Pembroke                 17:23.7
 52      52  296  Taylor Treadgold-12      Voorheesville            17:24.2
 53      53  799  Dylan Dawson-11          Saranac Lake             17:25.0
 54      54  977  Jon Campbell-12          Millbrook                17:25.6
 55  19  55  348  Steve Lisi-11            Holland Patent           17:25.8
 56  20  56  132  Matt Jorgensen-9         Pawling                  17:26.1
 57      57  870  Brian Spangler           Carle Place              17:27.7
 58      58  584  Zac Ekdahl-11            Marcus Whitman           17:28.0
 59  21  59  910  Jake Kail-11             James I O'Neill          17:28.4
 60  22  60  806  Nicholas Gizmondi-12     Oyster Bay               17:32.6
 61  23  61  346  Eric Stevens-12          Holland Patent           17:32.8
 62  24  62  801  Brian Dillman-12         Oyster Bay               17:33.5
 63  25  63  524  Frank Carroll-11         Greece Odyssey           17:33.9
 64  26  64  527  Nick Budinski-11         Greece Odyssey           17:34.1
 65      65  979  Casey Austin-10          Pine Plains              17:35.4
 66  27  66 1015  George Morris-12         Potsdam                  17:37.4
 67  28  67  911  Patrick Weir-12          James I O'Neill          17:37.7
 68  29  68 1016  Max Romey-10             Potsdam                  17:38.5
 69      69  688  Alex Wills-12            Fredonia                 17:44.1
 70  30  70  236  Zak Godfrey-11           Fonda Fultonville        17:48.4
 71  31  71  453  Ryan Meagher-12          Newark Valley            17:48.7
 72  32  72  455  Zach Herman-12           Newark Valley            17:49.4
 73  33  73  807  Steven Tortora-10        Oyster Bay               17:50.0
 74      74 1187  Nick Troisi-12           Mattituck                17:50.2
 75  34  75  632  Christian Igielinski-11  Gowanda                  17:51.7
 76  35  76  238  Cody Shave-11            Fonda Fultonville        17:52.5
 77  36  77 1126  Ian Mathies-12           Babylon                  17:53.9
 78  37  78  133  Pat Callen-12            Pawling                  17:58.0
 79  38  79  134  Dave Mayette-12          Pawling                  17:59.5
 80      80 1080  Thomas Lauzon-11         Salmon River             18:00.3
 81  39  81  525  Adrian Bubie-12          Greece Odyssey           18:00.6
 82      82  874  Sameer Massand-12        Friends Academy          18:06.5
 83      83  871  Dominick Vulpis-12       East Rockaway            18:07.1
 84  40  84  526  Rich Rizzo-11            Greece Odyssey           18:11.7
 85  41  85  635  Jarred Bogardus-11       Gowanda                  18:13.7
 86  42  86 1127  Tyler McGarvey-9         Babylon                  18:14.0
 87  43  87  349  Todd Stevens-9           Holland Patent           18:14.9
 88  44  88  454  Connor Cleveland-10      Newark Valley            18:16.1
 89  45  89 1123  Matthew Finelli-9        Babylon                  18:20.9
 90  46  90  631  Nick Snow-11             Gowanda                  18:24.2
 91  47  91  240  Ian Chapin-12            Fonda Fultonville        18:24.5
 92      92  872  John Schloth-8           East Rockaway            18:24.8
 93  48  93  633  David Monat-12           Gowanda                  18:25.0
 94      94 1186  Eric Wittenberg-10       Southampton              18:26.9
 95  49  95  241  Cody Russell-11          Fonda Fultonville        18:29.3
 96  50  96 1125  Matthew Masone-11        Babylon                  18:33.0
 97      97 1189  Pawel Golyski-11         Hampton Bays             18:33.3
 98  51  98  634  Brendan Omicioli-12      Gowanda                  18:38.1
 99  52  99  528  Jon Katz-12              Greece Odyssey           18:42.6
100  53 100  242  Kyle Geniti-11           Fonda Fultonville        18:44.8
101  54 101  758  Alistair Russell-11      Plattsburgh              18:46.9
102  55 102  456  Mike Giblin-11           Newark Valley            18:48.9
103  56 103  237  Michael Scott-10         Fonda Fultonville        18:49.1
104  57 104 1124  Matteo Leser-12          Babylon                  18:50.3
105  58 105 1017  Seth Hinman-12           Potsdam                  18:51.6
106  59 106  802  Christopher Kulis-11     Oyster Bay               18:52.5
107  60 107  757  Tejinder Gill-11         Plattsburgh              18:57.1
108  61 108  760  Jeff Donlan-12           Plattsburgh              18:58.7
109  62 109 1122  James Capie-11           Babylon                  19:04.0
110  63 110  135  Ben Nagasing-12          Pawling                  19:07.4
111  64 111  913  Mike Messitt-12          James I O'Neill          19:10.7
112  65 112  759  Paul Laughlin-12         Plattsburgh              19:14.7
113  66 113  239  Matt Hoffman-9           Fonda Fultonville        19:16.9
114     114 1188  Jason Manzo-12           Mattituck                19:18.8
115  67 115 1018  Zach Hunt-11             Potsdam                  19:25.7
116     116  796  Neil Miller-10           Northeastern Clinton     19:28.8
117  68 117  761  Dylan Arvisais Anhalt-9  Plattsburgh              19:29.5
118  69 118 1021  Ethan Kelly-10           Potsdam                  19:32.2
119     119  798  Josh Herron-12           Saranac                  19:33.0
120     120 1081  Josh Hinrichs-12         Gouverneur               19:42.8
121     121 1082  Donovan Adams-12         Gouverneur               19:47.0
122     122  795  Jay Campion-12           Ausable Valley           19:51.0
123  70 123  912  Ty Smith-12              James I O'Neill          19:51.8
124  71 124  763  Eti Beguin-10            Plattsburgh              19:53.5
125  72 125  914  Kurt Weir-10             James I O'Neill          20:08.6
126  73 126 1020  John Bresset-12          Potsdam                  20:23.0
127  74 127  803  Eric Horowitz-10         Oyster Bay               20:26.9
128  75 128 1019  James Merrill-9          Potsdam                  20:31.3
129  76 129  804  Jack Legueloff-10        Oyster Bay               20:39.4
DNF          762  Kagan Trombley-10        Plattsburgh                     

   1    Holland Patent           

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   3    2    343      Dylan Racha-11                15:50.3
   5    3    344      Cody Racha-11                 16:01.0
   7    4    345      Robert Baird-12               16:19.4
  34   12    347      Tyler Evans-12                17:01.2
  55   19    348      Steve Lisi-11                 17:25.8
  61   23    346      Eric Stevens-12               17:32.8
  87   43    349      Todd Stevens-9                18:14.9

  Score : 40      Time gap (1 - 5): 1:35.5       Time total (1 - 5): 82:37.7

   2    Pawling                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    129      Brandon Freyer-12             15:30.9
  39   15    130      Tim Yu-12                     17:12.2
  49   18    131      Bob Swick-11                  17:22.4
  56   20    132      Matt Jorgensen-9              17:26.1
  78   37    133      Pat Callen-12                 17:58.0
  79   38    134      Dave Mayette-12               17:59.5
 110   63    135      Ben Nagasing-12               19:07.4

  Score : 91      Time gap (1 - 5): 2:27.1       Time total (1 - 5): 85:29.6

   3    Newark Valley            

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  32   11    451      Jordan Stevens-9              16:59.9
  35   13    450      Devin Crispell-12             17:01.8
  37   14    452      Chris Friend-11               17:05.7
  71   31    453      Ryan Meagher-12               17:48.7
  72   32    455      Zach Herman-12                17:49.4
  88   44    454      Connor Cleveland-10           18:16.1
 102   55    456      Mike Giblin-11                18:48.9

  Score : 101      Time gap (1 - 5): 0:49.5       Time total (1 - 5): 86:45.5

   4    Greece Odyssey           

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  18    7    522      Aaron Hechman-12              16:34.3
  29   10    523      Tyler Zimmerman-12            16:55.2
  63   25    524      Frank Carroll-11              17:33.9
  64   26    527      Nick Budinski-11              17:34.1
  81   39    525      Adrian Bubie-12               18:00.6
  84   40    526      Rich Rizzo-11                 18:11.7
  99   52    528      Jon Katz-12                   18:42.6

  Score : 107      Time gap (1 - 5): 1:26.3       Time total (1 - 5): 86:38.1

   5    James I O'Neill          

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   9    5    908      Kendall Ward-12               16:23.4
  28    9    909      John Baranik-10               16:52.0
  59   21    910      Jake Kail-11                  17:28.4
  67   28    911      Patrick Weir-12               17:37.7
 111   64    913      Mike Messitt-12               19:10.7
 123   70    912      Ty Smith-12                   19:51.8
 125   72    914      Kurt Weir-10                  20:08.6

  Score : 127      Time gap (1 - 5): 2:47.3       Time total (1 - 5): 87:32.2

   6    Gowanda                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  16    6    630      Kevin Brown-11                16:31.8
  23    8    629      Cliff Nielson-12              16:41.5
  75   34    632      Christian Igielinski-11       17:51.7
  85   41    635      Jarred Bogardus-11            18:13.7
  90   46    631      Nick Snow-11                  18:24.2
  93   48    633      David Monat-12                18:25.0
  98   51    634      Brendan Omicioli-12           18:38.1

  Score : 135      Time gap (1 - 5): 1:52.4       Time total (1 - 5): 87:42.9

   7    Oyster Bay               

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  44   17    805      Joe LaCorte-11                17:16.0
  60   22    806      Nicholas Gizmondi-12          17:32.6
  62   24    801      Brian Dillman-12              17:33.5
  73   33    807      Steven Tortora-10             17:50.0
 106   59    802      Christopher Kulis-11          18:52.5
 127   74    803      Eric Horowitz-10              20:26.9
 129   76    804      Jack Legueloff-10             20:39.4

  Score : 155      Time gap (1 - 5): 1:36.5       Time total (1 - 5): 89:04.6

   8    Babylon                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  43   16   1128      Luke Merz-12                  17:15.4
  77   36   1126      Ian Mathies-12                17:53.9
  86   42   1127      Tyler McGarvey-9              18:14.0
  89   45   1123      Matthew Finelli-9             18:20.9
  96   50   1125      Matthew Masone-11             18:33.0
 104   57   1124      Matteo Leser-12               18:50.3
 109   62   1122      James Capie-11                19:04.0

  Score : 189      Time gap (1 - 5): 1:17.6       Time total (1 - 5): 90:17.2

   9    Fonda Fultonville        

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  70   30    236      Zak Godfrey-11                17:48.4
  76   35    238      Cody Shave-11                 17:52.5
  91   47    240      Ian Chapin-12                 18:24.5
  95   49    241      Cody Russell-11               18:29.3
 100   53    242      Kyle Geniti-11                18:44.8
 103   56    237      Michael Scott-10              18:49.1
 113   66    239      Matt Hoffman-9                19:16.9

  Score : 214      Time gap (1 - 5): 0:56.4       Time total (1 - 5): 91:19.5

  10    Potsdam                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  66   27   1015      George Morris-12              17:37.4
  68   29   1016      Max Romey-10                  17:38.5
 105   58   1017      Seth Hinman-12                18:51.6
 115   67   1018      Zach Hunt-11                  19:25.7
 118   69   1021      Ethan Kelly-10                19:32.2
 126   73   1020      John Bresset-12               20:23.0
 128   75   1019      James Merrill-9               20:31.3

  Score : 250      Time gap (1 - 5): 1:54.8       Time total (1 - 5): 93:05.4

  11    Plattsburgh              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
 101   54    758      Alistair Russell-11           18:46.9
 107   60    757      Tejinder Gill-11              18:57.1
 108   61    760      Jeff Donlan-12                18:58.7
 112   65    759      Paul Laughlin-12              19:14.7
 117   68    761      Dylan Arvisais Anhalt-9       19:29.5
 124   71    763      Eti Beguin-10                 19:53.5
    DNF      762      Kagan Trombley-10                    

  Score : 308      Time gap (1 - 5): 0:42.6       Time total (1 - 5): 95:26.9


Class D

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Barker                      66
  2     Beaver River                76
  3     Seton-Plattsburgh           85
  4     Geneseo                    107
  5     Port Jefferson             123
  6     Berne Knox Westerlo        132
  7     Spencer Van Etten          135
  8     SS Seward                  207
  9     Tupper Lake                221
 10     Haldane                    258

    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1   1   1  708  Mike Champagne-12        Seton-Plattsburgh        15:54.0
  2   2   2  357  Matt Cheney-11           Beaver River             15:59.7
  3       3  985  James Boeding-12         Webutuck                 16:00.3
  4   3   4  536  Ryan Moynihan-11         Geneseo                  16:03.4
  5       5  277  Willie Underwood-11      Lake George              16:07.1
  6       6  380  Caleb Edmonds-12         Cooperstown              16:10.9
  7       7  485  Chris Burnett-12         Bainbridge Guilford      16:15.9
  8       8  275  Austin Lane-10           Greenwich                16:25.7
  9       9  276  Steve Petramale-12       Lake George              16:36.5
 10      10  593  Casey Wellington-10      Arkport                  16:37.0
 11      11  986  Hunter Proscia-10        Eldred                   16:38.2
 12      12 1090  Jon Eng-12               Norwood-Norfolk          16:40.2
 13   4  13  401  Geoffrey Hall-12         Spencer Van Etten        16:40.8
 14   5  14 1140  Andrew Keresztes-10      Port Jefferson           16:44.2
 15   6  15  250  Connor Devine-10         Berne Knox Westerlo      16:45.8
 16      16  381  Sam Anderson-10          South Lewis              16:47.6
 17      17  594  Alex Chcihester-12       Mt Morris                16:52.8
 18   7  18  358  Logan Kempney-10         Beaver River             16:53.0
 19   8  19  359  Ryan Scanlon-12          Beaver River             16:56.5
 20   9  20  645  Michael Lantinen-10      Barker                   17:00.6
 21      21  382  Jake Andrews-11          Fabius Pompey            17:04.9
 22  10  22  643  Erick Bennes-12          Barker                   17:05.8
 23  11  23  644  Tyler Scheving-10        Barker                   17:07.2
 24      24  278  Jake Urys-9              Schenectady Christian    17:08.2
 25  12  25  710  Zach Ziemer-11           Seton-Plattsburgh        17:09.0
 26      26  487  Justin Osorio-12         Edmeston                 17:11.6
 27  13  27  252  Derek Struck-10          Berne Knox Westerlo      17:12.8
 28  14  28  538  Evan Magnussen-11        Geneseo                  17:13.1
 29  15  29  922  Rob Gorski-11            SS Seward                17:13.7
 30      30  383  Peter Donnelly-12        Westmoreland             17:16.4
 31      31  987  Alex Campanella-9        Eldred                   17:18.2
 32      32  279  Thomas Olehaf-10         Hawthorne Valley         17:18.6
 33  16  33  646  Ryan Lamb-12             Barker                   17:19.2
 34  17  34  251  Sean Reynolds-10         Berne Knox Westerlo      17:19.9
 35  18  35  711  Mitchell Ryan-9          Seton-Plattsburgh        17:20.2
 36      36  696  Corey Wefing-8           Maple Grove              17:21.2
 37      37  695  Tyler Sweet-12           Sherman                  17:21.5
 38  19  38  537  Gabe Rodriguez-9         Geneseo                  17:24.1
 39  20  39  647  Jedadiah Platt-10        Barker                   17:25.0
 40      40  592  Neil Grayson-12          Marion                   17:25.6
 41      41  591  Aaron Markowski-12       Red Creek                17:28.4
 42      42  486  Mike Grant-11            Thomas A. Edison         17:28.6
 43  21  43 1029  Charlie Beaudette-12     Tupper Lake              17:28.8
 44      44  590  Sam McCracken-12         Oakfield Alabama         17:36.3
 45  22  45 1142  Sean Swords-11           Port Jefferson           17:38.0
 46  23  46  539  Devon Rodriguez-10       Geneseo                  17:38.9
 47  24  47  709  Jacob DeWitt-12          Seton-Plattsburgh        17:39.3
 48      48 1195  Sal Manno-11             Southold                 17:40.5
 49      49  779  Josh Cook-11             Ticonderoga              17:40.9
 50  25  50 1137  Cole Conte-10            Port Jefferson           17:45.8
 51  26  51  361  Gabe Shepherd-12         Beaver River             17:47.5
 52  27  52  403  Ken Reuter-10            Spencer Van Etten        17:50.2
 53      53  488  Nate Ladue-12            Tioga                    17:53.1
 54      54  699  Brandon Orr-12           Frewsburg                17:55.5
 55  28  55 1139  Carll Johnson-11         Port Jefferson           17:57.1
 56      56 1196  James Jenden-12          Stony Brook              17:57.5
 57      57  697  Nick Zuroski-9           Maple Grove              17:59.2
 58      58  778  Jay Berube-11            Ticonderoga              18:02.9
 59      59  489  Taylor Drake-12          Candor                   18:04.7
 60  29  60  143  Paul Mackey-11           Haldane                  18:05.3 
 61  30  61  713  Barrett Waling-10        Seton-Plattsburgh        18:05.8
 62  31  62  402  Tyler Holmes-12          Spencer Van Etten        18:07.9
 63  32  63 1030  Charlie Bencze-11        Tupper Lake              18:09.2
 64  33  64  360  Josh Purcell-10          Beaver River             18:11.4
 65  34  65  405  John Reuter-10           Spencer Van Etten        18:13.5
 66      66 1092  Josh Eng-10              Norwood-Norfolk          18:14.8
 67      67  384  Connor Luberto-10        Sandy Creek              18:16.4
 68  35  68  712  Justin Bressette-11      Seton-Plattsburgh        18:16.9
 69  36  69  362  Cody Updike-9            Beaver River             18:29.9
 70  37  70  714  Julian Breyette-9        Seton-Plattsburgh        18:31.0
 71  38  71  649  David Poyfair-12         Barker                   18:32.5
 72  39  72  404  Nate Newbury-12          Spencer Van Etten        18:37.6
 73  40  73  648  Matthew Sweeney-12       Barker                   18:40.4
 74      74  775  Matt Saulpaugh-12        Lake Placid              18:43.7
 75  41  75  925  Brian McAteer-12         SS Seward                18:44.7
 76  42  76  923  Kevin O'Neill-9          SS Seward                18:45.4
 77      77  989  Kyle Chambers-12         John A Coleman           18:49.7
 78      78 1091  Kyle Palmer-11           Norwood-Norfolk          18:50.3
 79      79  777  Tyler Grant-11           Seton-Platt              18:52.1
 80  43  80 1136  Mark Butera-12           Port Jefferson           18:52.6
 81  44  81  253  Taylor DellaRocco-10     Berne Knox Westerlo      18:53.1
 82  45  82  406  Matthew Newbury          Spencer Van Etten        18:53.9
 83      83  776  Will Pellerin-10         Seton-Platt              18:56.2
 84  46  84  407  Travis Overly-11         Spencer Van Etten        18:57.7
 85      85 1197  Carlo Masakayan-12       Stony Brook              18:59.3
 86      86  170  Joel Kuruvilla-10        Alexander Hamilton       19:02.3
 87      87  698  Travis Nagle-11          Randolph                 19:05.4
 88  47  88 1138  Colin Flanagan-11        Port Jefferson           19:05.7
 89  48  89  540  Sean Aho-10              Geneseo                  19:06.1
 90  49  90  924  Joe Pawleczak-12         SS Seward                19:06.4
 91  50  91  149  James Olsen-10           Haldane                  19:07.5
 92  51  92  363  Corey Lyndaker-10        Beaver River             19:12.5
 93      93 1198  Joshua Kim-12            Stony Brook              19:16.7
 94  52  94  255  Logan Flavell-10         Berne Knox Westerlo      19:23.4
 95  53  95  256  Ryan Bellinger-10        Berne Knox Westerlo      19:26.9
 96      96  988  Marco DiBella-10         John A Coleman           19:27.6
 97      97  173  Jahman Norris-12         The Children's Village   19:29.3
 98  54  98  145  Luke Harrold-10          Haldane                  19:31.2
 99  55  99 1033  Brian Geiger-10          Tupper Lake              19:31.6
100  56 100 1031  Josh Scranton-12         Tupper Lake              19:34.0
101  57 101 1032  Scott Delair-12          Tupper Lake              19:35.7
102     102 1199  Jeff Zheng-11            Stony Brook              19:38.9
103  58 103 1141  Kevin Sullivan-12        Port Jefferson           19:42.0
104  59 104  254  Jon DeLong-12            Berne Knox Westerlo      19:44.9
105  60 105  926  John Messina-12          SS Seward                19:55.2
106  61 106  541  Sean Rollins-10          Geneseo                  20:05.2
107  62 107  144  Ed Bohl-11               Haldane                  20:06.8
108  63 108  146  Malachy Cleary-11        Haldane                  20:08.3
109     109  171  Jiro Nakano-11           Keio Academy             20:12.2
110     110  172  Yusuke Nakayama-9        Keio Academy             20:14.9
111     111 1093  Ryan Bushey-11           Bruston-Moira            20:18.3
112  64 112  148  Mac Horgan-10            Haldane                  20:22.1
113  65 113  147  James Dain-12            Haldane                  20:22.9
114     114  174  Anthony Trotter-10       The Children's Village   20:47.7
115  66 115  927  Kalen Eriksson-12        SS Seward                21:11.9
116  67 116  542  Riley Miskell-11         Geneseo                  21:18.5
117  68 117  928  Travis McKee-12          SS Seward                22:20.2
118     118 1094  Chaz Blair-9             Bruston-Moira            22:44.1
DNF         1034  Randy Charland-10        Tupper Lake                     

   1    Barker                   
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  20    9    645      Michael Lantinen-10           17:00.6
  22   10    643      Erick Bennes-12               17:05.8
  23   11    644      Tyler Scheving-10             17:07.2
  33   16    646      Ryan Lamb-12                  17:19.2
  39   20    647      Jedadiah Platt-10             17:25.0
  71   38    649      David Poyfair-12              18:32.5
  73   40    648      Matthew Sweeney-12            18:40.4
  Score : 66      Time gap (1 - 5): 0:24.4       Time total (1 - 5): 85:57.8

   2    Beaver River             
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    357      Matt Cheney-11                15:59.7
  18    7    358      Logan Kempney-10              16:53.0
  19    8    359      Ryan Scanlon-12               16:56.5
  51   26    361      Gabe Shepherd-12              17:47.5
  64   33    360      Josh Purcell-10               18:11.4
  69   36    362      Cody Updike-9                 18:29.9
  92   51    363      Corey Lyndaker-10             19:12.5
  Score : 76      Time gap (1 - 5): 2:11.7       Time total (1 - 5): 85:48.1

   3    Seton-Plattsburgh        
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    708      Mike Champagne-12             15:54.0
  25   12    710      Zach Ziemer-11                17:09.0
  35   18    711      Mitchell Ryan-9               17:20.2
  47   24    709      Jacob DeWitt-12               17:39.3
  61   30    713      Barrett Waling-10             18:05.8
  68   35    712      Justin Bressette-11           18:16.9
  70   37    714      Julian Breyette-9             18:31.0
  Score : 85      Time gap (1 - 5): 2:11.8       Time total (1 - 5): 86:08.3

   4    Geneseo                  
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    3    536      Ryan Moynihan-11              16:03.4
  28   14    538      Evan Magnussen-11             17:13.1
  38   19    537      Gabe Rodriguez-9              17:24.1
  46   23    539      Devon Rodriguez-10            17:38.9
  89   48    540      Sean Aho-10                   19:06.1
 106   61    541      Sean Rollins-10               20:05.2
 116   67    542      Riley Miskell-11              21:18.5
  Score : 107      Time gap (1 - 5): 3:02.7       Time total (1 - 5): 87:25.6

   5    Port Jefferson           
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  14    5   1140      Andrew Keresztes-10           16:44.2
  45   22   1142      Sean Swords-11                17:38.0
  50   25   1137      Cole Conte-10                 17:45.8
  55   28   1139      Carll Johnson-11              17:57.1
  80   43   1136      Mark Butera-12                18:52.6
  88   47   1138      Colin Flanagan-11             19:05.7
 103   58   1141      Kevin Sullivan-12             19:42.0

  Score : 123      Time gap (1 - 5): 2:08.4       Time total (1 - 5): 88:57.7

   6    Berne Knox Westerlo      
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  15    6    250      Connor Devine-10              16:45.8
  27   13    252      Derek Struck-10               17:12.8
  34   17    251      Sean Reynolds-10              17:19.9
  81   44    253      Taylor DellaRocco-10          18:53.1
  94   52    255      Logan Flavell-10              19:23.4
  95   53    256      Ryan Bellinger-10             19:26.9
 104   59    254      Jon DeLong-12                 19:44.9
  Score : 132      Time gap (1 - 5): 2:37.6       Time total (1 - 5): 89:35.0

   7    Spencer Van Etten        
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  13    4    401      Geoffrey Hall-12              16:40.8
  52   27    403      Ken Reuter-10                 17:50.2
  62   31    402      Tyler Holmes-12               18:07.9
  65   34    405      John Reuter-10                18:13.5
  72   39    404      Nate Newbury-12               18:37.6
  82   45    406      Matthew Newbury               18:53.9
  84   46    407      Travis Overly-11              18:57.7
  Score : 135      Time gap (1 - 5): 1:56.8       Time total (1 - 5): 89:30.0

   8    SS Seward                
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  29   15    922      Rob Gorski-11                 17:13.7
  75   41    925      Brian McAteer-12              18:44.7
  76   42    923      Kevin O'Neill-9               18:45.4
  90   49    924      Joe Pawleczak-12              19:06.4
 105   60    926      John Messina-12               19:55.2
 115   66    927      Kalen Eriksson-12             21:11.9
 117   68    928      Travis McKee-12               22:20.2
  Score : 207      Time gap (1 - 5): 2:41.5       Time total (1 - 5): 93:45.4

   9    Tupper Lake              
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  43   21   1029      Charlie Beaudette-12          17:28.8
  63   32   1030      Charlie Bencze-11             18:09.2
  99   55   1033      Brian Geiger-10               19:31.6
 100   56   1031      Josh Scranton-12              19:34.0
 101   57   1032      Scott Delair-12               19:35.7
    DNF     1034      Randy Charland-10                    
  Score : 221      Time gap (1 - 5): 2:06.9       Time total (1 - 5): 94:19.3

  10    Haldane                  
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  60   29    143      Paul Mackey-11               18:05.3 
  91   50    149      James Olsen-10                19:07.5
  98   54    145      Luke Harrold-10               19:31.2
 107   62    144      Ed Bohl-11                    20:06.8
 108   63    146      Malachy Cleary-11             20:08.3
 112   64    148      Mac Horgan-10                 20:22.1
 113   65    147      James Dain-12                 20:22.9

  Score : 258      Time gap (1 - 5): 2:03.2       Time total (1 - 5): 96:58.9



  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 2/20: All Hallows shocks Cardinal Hayes
  • 2/19: Lincoln snares Brooklyn hoops title
  • 2/18: McQuaid shootout goal ousts Penfield
  • 2/17: Fifth Suffolk diving crown for Carter
  • 2/16: Mr. Basketball, Miss Basketball finalists
  • 2/16: Ludden AD called upon to coach hoops
  • 2/15: Wrestling wildcard berths announced
  • 2/15: Hoopster benched after assisting rescue
  • 2/14: Talk about your strange injuries ...
  • 2/12: Watson takes down Decker's 800 mark
  • 2/11: Bishop Grimes pulls off wild comeback
  • 2/10: Sec. 3 bringing back 8-man football
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com