New York State Sportswriters Association   
    
→ Recent blogs and news
  • 9/2: Autopsy on Curtis' Kirkland inconclusive
  • 9/1: PSAL player, 16, dies at football practice
  • 8/31: Paper examines falling football numbers
  • 8/30: Byram Hills to forfeit boys soccer opener
  • 8/28: Calif. lawsuit targets soccer safety
  • 8/26: What's going on with Tuckahoe football?
  • 8/22: Felony charge for JJEF softball coach
  • 8/21: Late change: Holt will enroll at Indiana
  • 8/19: New job for scorned Greece Athena coach
  • 8/14: Tragedy for Georgia football player
  • → More content
  • 7/29: Massapequa wins sixth annual Kerr Cup
  • 7/26: NYSSWA girls cross country preview
  • 7/23: 2013-14 NY school sports year in review

  •  
    Search
     
     
    → Rankings
    Links to the lastest on the current season's sports are available on our new rankings page.

    As always, the rankings from previous seasons can be found in our reference section.


     
    → Help us out
       Please consider donating
    to defray our costs.

    Help us via a PayPal payment
       Using PayPal is easy.


     
    → User tools

    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    Boys cross country
    2008 NYSPHSAA championships
    
        
    At Sunken Meadow State Park 
    
    Class AA
    
    
    Place      School                  Score
    ---------------------------------------------------------------------------------
      1     Shenendehowa                30
      2     Fayetteville Manlius        47
      3     Suffern                    116
      4     Brockport                  131
      5     Warwick Valley             134
      6     Binghamton                 136
      7     Walt Whitman               167
      8     Port Washington            180
      9     Lockport                   188
    
    
    Place  Section   Score
    ---------------------------------------------------------------------------------
      1     III     242
      2      II     262
      3      XI     409
      4       I     409
      5       V     505
      6      IX     545
      7      IV     566
      8      VI     603
      9    VIII     683
    
    
    ind team sec number    name                   school
    ---------------------------------------------------------------------------
      1   1   1  343  Alex Hatz-11             Fayetteville Manlius     15:58.8
      2   2   2  236  Alex Leuchanka-12        Shenendehowa             15:59.1
      3   3   3  344  Paul Merriman-11         Fayetteville Manlius     16:21.3
      4       4 1178  Quinn Raseman-11         Ward Melville            16:22.7
      5       5 1175  Jason Santos-12          Smithtown                16:23.8
      6       6  199  Nick Hughes-11           North Rockland           16:25.1
      7       7  290  Demetri Goutos-12        Saratoga Springs         16:26.2
      8   4   8  237  Dan Harris-11            Shenendehowa             16:27.2
      9   5   9  818  Marco Bertolotti-11      Port Washington          16:28.7
     10      10  575  Greg Redfield-12         Penfield                 16:29.6
     11      11  195  John Muller-12           Arlington                16:30.2
     12      12  196  Adam Doherty-12          Arlington                16:30.8
     13      13 1177  Alex Saavedra-10         Sachem East              16:32.1
     14      14 1179  Frank Fezza-12           Sachem North             16:32.6
     15   6  15  240  Jamie Glover-12          Shenendehowa             16:37.3
     16      16  388  Tim Kavney-10            Central Square           16:38.0
     17   7  17  239  Mike Danaher-12          Shenendehowa             16:39.9
     18      18  480  Andris Goncarous-11      Ithaca                   16:40.3
     19   8  19  607  Drew Perilli-11          Lockport                 16:40.8
     20      20  386  Shaun Thompson-10        Baldwinsville            16:44.1
     21   9  21  450  Vasili Papastrat-12      Binghamton               16:48.2
     22      22  389  Colin Savage-11          Liverpool                16:50.7
     23  10  23  923  Dave Dewan-12            Warwick Valley           16:51.5
     24      24 1176  Brendan Connell-12       Smithtown                16:52.8
     25  11  25  238  Brian Trainor-12         Shenendehowa             16:54.3
     26  12  26  345  Brendon Farrell-11       Fayetteville Manlius     16:54.5
     27      27  893  Andrew Valenski-10       Massapequa               16:58.3
     28      28  293  Craig Weiss-12           Shake                    16:59.3
     29      29  985  Martin Hehir-10          Washingtonville          16:59.9
     30  13  30  557  Jordan Roose-12          Brockport                17:01.1
     31      31  483  Jarred Cornfield-11      Corning                  17:02.5
     32      32  577  Alex Brimstein-12        Webster Thomas           17:02.8
     33  14  33  129  Mike Pereira-12          Suffern                  17:03.8
     34  15  34  346  Andrew Roache-10         Fayetteville Manlius     17:04.2
     35      35  670  Savantuay Boyette-11     Jamestown                17:04.6
     36  16  36  347  John Cico-12             Fayetteville Manlius     17:05.0
     37      37  671  Taylor Yerrick-11        Clarence                 17:09.6
     38      38  387  Chris Buchanan-10        Cicero North Syracuse    17:12.5
     39      39  894  Mike Yang-12             Oceanside                17:12.8
     40  17  40  922  Timothy Luthin-10        Warwick Valley           17:15.8
     41      41  291  Sam Place-10             Saratoga Springs         17:16.5
     42  18  42  451  Anthony Gastani-12       Binghamton               17:17.2
     43  19  43  131  Terrence Galasso-12      Suffern                  17:17.7
     44  20  44  559  Chris Wilbur-12          Brockport                17:19.5
     45      45  673  Mike Thielman-12         Williamsville North      17:22.0
     46  21  46  348  Mark McGurrin-10         Fayetteville Manlius     17:22.8
     47      47  579  Cyril Dunham-12          Spencerport              17:24.5
     48      48  576  Mike Cauwels-12          Penfield                 17:26.2
     49      49  672  Eric Willis-11           Clarence                 17:26.9
     50      50  198  James McDonough-10       Mahopac                  17:27.3
     51      51  986  Vinny DiSalvo-11         Washingtonville          17:28.2
     52      52  989  Kevin Portillo-12        Newburgh                 17:29.1
     53  22  53  133  Johnny Mitchell-11       Suffern                  17:29.6
     54      54  385  Steve Houghmaster-11     West Genesee             17:30.2
     55  23  55  558  Josh Coon-12             Brockport                17:31.1
     56  24  56 1145  Scott Burger-12          Walt Whitman             17:32.2
     57      57  987  Isaiah Miller-10         Middletown               17:33.0
     58  25  58 1143  Jared Levy-12            Walt Whitman             17:33.6
     59      59  294  Yosef Zaid-11            Bethlehem                17:34.4
     60  26  60  242  Brent Pavlick-12         Shenendehowa             17:36.1
     61  27  61  816  Jacob Levine-11          Port Washington          17:37.1
     62  28  62  130  Aidan Galasso-12         Suffern                  17:40.8
     63      63  292  Ryan Egan-11             Shake                    17:42.6
     64  29  64  452  Paul Jensen-12           Binghamton               17:43.8
     65  30  65  925  Paddy Grandinali-9       Warwick Valley           17:47.8
     66  31  66  606  Jeremy Orton-12          Lockport                 17:48.3
     67      67  481  Dylan Marcus-12          Ithaca                   17:51.0
     68  32  68  453  Alex Graves-12           Binghamton               17:51.8
     69      69  197  Jared Leslie-12          Arlington                17:57.6
     70  33  70  132  Kevin McKenna-11         Suffern                  17:58.4
     71  34  71  241  Chris Shartrand-10       Shenendehowa             17:59.1
     72  35  72 1146  Nick Colapinto-12        Walt Whitman             18:00.4
     73      73  988  Sean Egan-10             Monroe-Woodbury          18:02.4
     74  36  74  924  Steve Peterson-12        Warwick Valley           18:03.0
     75  37  75  561  Jesse Jones-10           Brockport                18:03.5
     76      76  482  Zach Montague-12         Ithaca                   18:07.6
     77      77  674  Ryan Perry-11            Williamsville North      18:10.2
     78  38  78  560  Jordan Hill-12           Brockport                18:10.9
     79  39  79  605  Alex Lennert-12          Lockport                 18:11.6
     80  40  80 1147  Justin Sheridan-12       Walt Whitman             18:15.1
     81  41  81  926  James Wu-11              Warwick Valley           18:18.4
     82  42  82  928  Chad Uckermark-10        Warwick Valley           18:19.0
     83  43  83 1144  Dylan DeNuzzo-11         Walt Whitman             18:20.5
     84  44  84 1149  Mike Keegan-12           Walt Whitman             18:21.1
     85      85  891  Luke Alber-11            Farmingdale              18:23.4
     86  45  86  562  Dave Johnson-12          Brockport                18:26.0
     87  46  87  819  Noah Bondy-12            Port Washington          18:27.5
     88      88  484  Cedric Forbes-11         Corning                  18:30.9
     89      89  892  Tom Mastropasqua-11      Farmingdale              18:32.1
     90  47  90  927  Bryan Kelly-11           Warwick Valley           18:33.0
     91  48  91  454  Jake Kammerman-11        Binghamton               18:34.3
     92  49  92  820  Taylor Titcomb-9         Port Washington          18:35.1
     93  50  93  134  Brian Namnum-12          Suffern                  18:36.2
     94  51  94  135  Tyler Frigge-10          Suffern                  18:41.1
     95  52  95  563  Shawn Sweazy-10          Brockport                18:47.8
     96  53  96  815  Dimitri Belkin-12        Port Washington          18:49.5
     97  54  97  602  Nick Dye-12              Lockport                 18:50.8
     98  55  98  817  Jeffrey D'elia-12        Port Washington          18:58.4
     99  56  99  601  Brennon Cain-11          Lockport                 18:59.1
    100  57 100  603  Phil Sutton-12           Lockport                 19:03.1
    101  58 101  349  Joe Hartnett-11          Fayetteville Manlius     19:03.6
    102  59 102  821  Paulo Bertolotti-9       Port Washington          19:18.2
    103     103  890  Joe Morris-12            Farmingdale              19:23.7
    104  60 104  455  Jeff Shevach-12          Binghamton               19:24.0
    105  61 105  604  Bob Fogle-10             Lockport                 19:57.4
    106  62 106 1148  Ben Windisch-11          Walt Whitman             21:03.3
    107  63 107  456  Keith Jensen-9           Binghamton               21:04.7
    DNF          578  Jared Rousell-10         Webster Thomas                  
    
       1    Shenendehowa             
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       2    2    236      Alex Leuchanka-12             15:59.1
       8    4    237      Dan Harris-11                 16:27.2
      15    6    240      Jamie Glover-12               16:37.3
      17    7    239      Mike Danaher-12               16:39.9
      25   11    238      Brian Trainor-12              16:54.3
      60   26    242      Brent Pavlick-12              17:36.1
      71   34    241      Chris Shartrand-10            17:59.1
    
      Score : 30      Time gap (1 - 5): 0:55.2       Time total (1 - 5): 82:37.8
    
       2    Fayetteville Manlius     
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       1    1    343      Alex Hatz-11                  15:58.8
       3    3    344      Paul Merriman-11              16:21.3
      26   12    345      Brendon Farrell-11            16:54.5
      34   15    346      Andrew Roache-10              17:04.2
      36   16    347      John Cico-12                  17:05.0
      46   21    348      Mark McGurrin-10              17:22.8
     101   58    349      Joe Hartnett-11               19:03.6
    
      Score : 47      Time gap (1 - 5): 1:06.2       Time total (1 - 5): 83:23.8
    
       3    Suffern                  
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      33   14    129      Mike Pereira-12               17:03.8
      43   19    131      Terrence Galasso-12           17:17.7
      53   22    133      Johnny Mitchell-11            17:29.6
      62   28    130      Aidan Galasso-12              17:40.8
      70   33    132      Kevin McKenna-11              17:58.4
      93   50    134      Brian Namnum-12               18:36.2
      94   51    135      Tyler Frigge-10               18:41.1
    
      Score : 116      Time gap (1 - 5): 0:54.6       Time total (1 - 5): 87:30.3
    
    
       4    Brockport                
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      30   13    557      Jordan Roose-12               17:01.1
      44   20    559      Chris Wilbur-12               17:19.5
      55   23    558      Josh Coon-12                  17:31.1
      75   37    561      Jesse Jones-10                18:03.5
      78   38    560      Jordan Hill-12                18:10.9
      86   45    562      Dave Johnson-12               18:26.0
      95   52    563      Shawn Sweazy-10               18:47.8
    
      Score : 131      Time gap (1 - 5): 1:09.8       Time total (1 - 5): 88:06.1
    
       5    Warwick Valley           
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      23   10    923      Dave Dewan-12                 16:51.5
      40   17    922      Timothy Luthin-10             17:15.8
      65   30    925      Paddy Grandinali-9            17:47.8
      74   36    924      Steve Peterson-12             18:03.0
      81   41    926      James Wu-11                   18:18.4
      82   42    928      Chad Uckermark-10             18:19.0
      90   47    927      Bryan Kelly-11                18:33.0
    
      Score : 134      Time gap (1 - 5): 1:26.9       Time total (1 - 5): 88:16.5
    
    
       6    Binghamton               
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      21    9    450      Vasili Papastrat-12           16:48.2
      42   18    451      Anthony Gastani-12            17:17.2
      64   29    452      Paul Jensen-12                17:43.8
      68   32    453      Alex Graves-12                17:51.8
      91   48    454      Jake Kammerman-11             18:34.3
     104   60    455      Jeff Shevach-12               19:24.0
     107   63    456      Keith Jensen-9                21:04.7
    
      Score : 136      Time gap (1 - 5): 1:46.1       Time total (1 - 5): 88:15.3
    
       7    Walt Whitman             
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      56   24   1145      Scott Burger-12               17:32.2
      58   25   1143      Jared Levy-12                 17:33.6
      72   35   1146      Nick Colapinto-12             18:00.4
      80   40   1147      Justin Sheridan-12            18:15.1
      83   43   1144      Dylan DeNuzzo-11              18:20.5
      84   44   1149      Mike Keegan-12                18:21.1
     106   62   1148      Ben Windisch-11               21:03.3
    
      Score : 167      Time gap (1 - 5): 0:48.3       Time total (1 - 5): 89:41.8
    
    
       8    Port Washington          
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       9    5    818      Marco Bertolotti-11           16:28.7
      61   27    816      Jacob Levine-11               17:37.1
      87   46    819      Noah Bondy-12                 18:27.5
      92   49    820      Taylor Titcomb-9              18:35.1
      96   53    815      Dimitri Belkin-12             18:49.5
      98   55    817      Jeffrey D'elia-12             18:58.4
     102   59    821      Paulo Bertolotti-9            19:18.2
    
      Score : 180      Time gap (1 - 5): 2:20.8       Time total (1 - 5): 89:57.9
    
    
    
       9    Lockport                 
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      19    8    607      Drew Perilli-11               16:40.8
      66   31    606      Jeremy Orton-12               17:48.3
      79   39    605      Alex Lennert-12               18:11.6
      97   54    602      Nick Dye-12                   18:50.8
      99   56    601      Brennon Cain-11               18:59.1
     100   57    603      Phil Sutton-12                19:03.1
     105   61    604      Bob Fogle-10                  19:57.4
    
      Score : 188      Time gap (1 - 5): 2:18.3       Time total (1 - 5): 90:30.6
    
    
    Class A
    
    Place      School                  Score
    ---------------------------------------------------------------------------------
      1     Burnt Hills-Ballston Spa    51
      2     Pittsford Mendon            69
      3     Wantagh                     74
      4     Jamesville DeWitt           93
      5     Fox Lane                   103
      6     Half Hollow Hills West     125
      7     Maine Endwell              176
      8     Hutch-Tech                 196
      9     Goshen                     223
    
    Place  Section   Score
    ---------------------------------------------------------------------------------
      1      II     218
      2    VIII     295
      3       V     328
      4     III     391
      5       I     482
      6      XI     505
      7      VI     542
      8      IV     638
      9      IX     791
    
    
        Place
    ind team sec number    name                   school
    ---------------------------------------------------------------------------
      1       1  695  Joe Whelan-12            Hamburg                  16:06.3
      2   1   2  243  Otis Ubriaco-10          Burnt Hills-Ballston Spa 16:32.6
      3   2   3  502  Adam VanVleck-11         Pittsford Mendon         16:35.3
      4   3   4  501  Jason Skipper-12         Pittsford Mendon         16:38.2
      5       5  380  Nick Sadlocha-12         East Syracuse Minoa      16:41.3
      6       6  696  Evan Tsembelis-12        Grand Island             16:42.9
      7   4   7 1150  Dominick DeMatteo-12     Half Hollow Hills West   16:43.2
      8   5   8  350  Dan Frank-10             Jamesville DeWitt        16:43.9
      9   6   9  823  Arquimedes DelaCruz-12   Wantagh                  16:45.0
     10      10  889  Christian Altamura-12    MacArthur                16:46.5
     11   7  11  244  Scott Maughan-11         Burnt Hills-Ballston Spa 16:46.8
     12      12  286  Kevin Sprague-12         Queensbury               16:55.8
     13   8  13  245  Kent Harlow-12           Burnt Hills-Ballston Spa 16:56.1
     14      14  190  Manu Kumar-11            Yorktown                 16:56.5
     15      15  475  Nick Madison-12          Oneonta                  16:58.9
     16      16  285  Brian Gallagher-12       Queensbury               16:59.1
     17      17  888  Brandon Abasolo-12       Long Beach               17:00.8
     18   9  18  822  Andrew Coelho-12         Wantagh                  17:04.1
     19      19  287  Chris Taylor-12          Queensbury               17:08.0
     20      20  572  Mike Tripp-11            McQuaid                  17:09.2
     21  10  21  503  Tucker Likly-12          Pittsford Mendon         17:09.6
     22  11  22  827  Nick Filippazzo-11       Wantagh                  17:09.8
     23      23  573  Lou Lipani-10            Greece Arcadia           17:16.0
     24      24  288  Louis Serafini-12        Niskayuna                17:17.3
     25      25  885  Bobby McGetrick-11       Calhoun                  17:17.5
     26  12  26  351  Bumkoth Jiak-11          Jamesville DeWitt        17:19.6
     27      27  383  Evan Oustrich-12         Mexico                   17:20.5
     28      28  382  Nick Lynch-12            Watertown                17:20.8
     29      29  698  Zach Ahart-11            Starpoint                17:21.2
     30      30 1170  Geoff Engel-12           Miller Place             17:27.1
     31  13  31  929  Jeffrey Pennings-12      Goshen                   17:31.2
     32      32  887  Jordan Ashley-12         JFK Bellmore             17:32.5
     33      33  289  Marshall Pagano-10       Niskayuna                17:32.9
     34  14  34  136  Cord Sgaglio-11          Fox Lane                 17:33.1
     35      35  574  Conor Phelan-12          Pittsford Sutherland     17:34.2
     36      36 1173  Jose Malave-12           Bellport                 17:35.6
     37      37  191  Robert Gorecki-11        Somers                   17:37.4
     38      38 1171  Joe Livote-11            Kings Park               17:38.3
     39  15  39  828  Thomas Clark-12          Wantagh                  17:38.9
     40      40  570  David Geary-12           Brighton                 17:40.7
     41  16  41  613  Alex Simon-12            Hutch-Tech               17:42.0
     42      42  476  Ben Snodgrass-11         Vestal                   17:42.3
     43  17  43  246  Sean Pezzulo-11          Burnt Hills-Ballston Spa 17:43.5
     44      44  384  Noah Carroll-11          Fulton                   17:47.3
     45  18  45  248  Matt Rusilas-12          Burnt Hills-Ballston Spa 17:54.8
     46  19  46  142  Chris Sacks-11           Fox Lane                 17:55.2
     47  20  47  356  Danny Dirscoll-10        Jamesville DeWitt        17:55.5
     48      48  980  David Wilbur-11          Monticello               17:55.8
     49      49  697  Nick Masiello-10         Grand Island             17:56.3
     50      50  886  Daniel Siegel-10         Great Neck South         17:56.6
     51  21  51  137  Jamie Mitchell-11        Fox Lane                 18:00.2
     52      52 1172  Joe McNulty-11           Sayville                 18:00.5
     53  22  53  139  Dan Cohn-12              Fox Lane                 18:00.8
     54  23  54 1155  Jordan Murciano-11       Half Hollow Hills West   18:01.2
     55  24  55  458  John Longo-12            Maine Endwell            18:01.5
     56      56  194  Lyle Haywood-12          Nyack                    18:04.2
     57      57  571  Tyler Schwab-12          Brighton                 18:04.5
     58  25  58  504  Drew Zeccola-10          Pittsford Mendon         18:05.3
     59      59  477  Brandon Kinsman-12       Elmira Southside         18:06.7
     60      60  478  Josh Chilson-11          Union Endicott           18:07.7
     61  26  61  352  Max Smith-11             Jamesville DeWitt        18:08.7
     62  27  62  138  Matthew Schwartz-11      Fox Lane                 18:09.8
     63      63  699  Kyle Pilecki-11          West Seneca East         18:10.2
     64      64  193  John Carr-11             Brewster                 18:10.7
     65      65  192  Charlie Carr-9           Brewster                 18:10.9
     66  28  66 1151  Terence McElhatton-11    Half Hollow Hills West   18:16.0
     67  29  67  507  Patrick DeTraglia-12     Pittsford Mendon         18:16.6
     68  30  68  353  Benjamin Kier-12         Jamesville DeWitt        18:17.6
     69      69  981  Thomas Gonzalez-11       Monticello               18:18.0
     70      70 1174  Brian Cotter-12          Huntington               18:09.0
     71  31  71  457  Ben Reynolds-12          Maine Endwell            18:20.0
     72  32  72  506  Billy Hallock-11         Pittsford Mendon         18:20.7
     73  33  73  824  Chris Lewis-12           Wantagh                  18:21.1
     74  34  74 1156  Kyle Fitzgerald-10       Half Hollow Hills West   18:25.9
     75      75  982  Gavin Gullickson-10      Rondout Valley           18:26.7
     76  35  76  608  Donte Ettipio-11         Hutch-Tech               18:27.8
     77      77  381  Matt Lyons-11            East Syracuse Minoa      18:28.2
     78  36  78 1152  Nick Sferrazza-11        Half Hollow Hills West   18:28.5
     79  37  79 1154  John Battistelli-10      Half Hollow Hills West   18:28.8
     80  38  80  614  Dana Walpole-12          Hutch-Tech               18:29.2
     81  39  81  459  Ryan Parks-12            Maine Endwell            18:29.5
     82  40  82  462  David Bohunicky-10       Maine Endwell            18:32.3
     83  41  83  249  Brent Drapeau-12         Burnt Hills-Ballston Spa 18:32.8
     84  42  84  460  Michael Didas-10         Maine Endwell            18:35.1
     85      85  983  Alex Hauserman-12        Cornwall                 18:35.4
     86  43  86  247  Anthony Romeo-12         Burnt Hills-Ballston Spa 18:37.3
     87  44  87  355  Eamon Kissane-11         Jamesville DeWitt        18:42.6
     88  45  88  930  Zach Grieb-12            Goshen                   18:43.3
     89  46  89  461  Andrew Bohunicky-10      Maine Endwell            18:43.8
     90  47  90  505  Daniel Wendel-11         Pittsford Mendon         18:44.2
     91  48  91  825  Ethan Koreff-11          Wantagh                  18:49.0
     92  49  92  354  John Lenish-11           Jamesville DeWitt        18:54.4
     93      93  479  Kyle Gilyard-11          Union Endicott           18:57.3
     94  50  94 1153  Jared Squires-12         Half Hollow Hills West   18:58.5
     95      95  984  Steven Fowler-10         Cornwall                 18:59.5
     96  51  96  463  Matt Didas-12            Maine Endwell            19:00.5
     97  52  97  612  William Serediuk-11      Hutch-Tech               19:02.4
     98  53  98  932  Norman Beauchard-12      Goshen                   19:09.2
     99         1043* Tyler Hayes-12           Massena                  19:17.7
    100  54  99  931  Dylan Simonson-11        Goshen                   19:18.0
    101  55 100  609  Michael McClurkin-12     Hutch-Tech               19:19.7
    102  56 101  141  Keir Alexander-12        Fox Lane                 19:22.2
    103  57 102  826  Luke Milano-12           Wantagh                  19:36.6
    104  58 103  934  James Schnitker-11       Goshen                   19:40.1
    105  59 104  610  Antonio Rockwell-12      Hutch-Tech               19:45.8
    106  60 105  611  Jake Van Every-9         Hutch-Tech               19:57.8
    107  61 106  140  Michael McGarrah-11      Fox Lane                 20:04.9
    108  62 107  935  Jordan McWatt-10         Goshen                   20:06.5
    109  63 108  933  Anthony Cuomo-11         Goshen                   20:07.4
    DNF         1048* Colin Bronchetti-10      Massena                         
    DNF         1047* Dan Barnum-9             Massena                         
    DNF         1046* Mark Phillips-12         Massena                         
    DNF         1045* Robert Rochefort-11      Massena                         
    DNF         1044* Dan Matthews-11          Massena                         
    
    
       1    Burnt Hills-Ballston Spa 
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       2    1    243      Otis Ubriaco-10               16:32.6
      11    7    244      Scott Maughan-11              16:46.8
      13    8    245      Kent Harlow-12                16:56.1
      43   17    246      Sean Pezzulo-11               17:43.5
      45   18    248      Matt Rusilas-12               17:54.8
      83   41    249      Brent Drapeau-12              18:32.8
      86   43    247      Anthony Romeo-12              18:37.3
    
      Score : 51      Time gap (1 - 5): 1:22.2       Time total (1 - 5): 85:53.8
    
       2    Pittsford Mendon         
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       3    2    502      Adam VanVleck-11              16:35.3
       4    3    501      Jason Skipper-12              16:38.2
      21   10    503      Tucker Likly-12               17:09.6
      58   25    504      Drew Zeccola-10               18:05.3
      67   29    507      Patrick DeTraglia-12          18:16.6
      72   32    506      Billy Hallock-11              18:20.7
      90   47    505      Daniel Wendel-11              18:44.2
    
      Score : 69      Time gap (1 - 5): 1:41.3       Time total (1 - 5): 86:45.0
    
    
       3    Wantagh                  
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       9    6    823      Arquimedes DelaCruz-12        16:45.0
      18    9    822      Andrew Coelho-12              17:04.1
      22   11    827      Nick Filippazzo-11            17:09.8
      39   15    828      Thomas Clark-12               17:38.9
      73   33    824      Chris Lewis-12                18:21.1
      91   48    825      Ethan Koreff-11               18:49.0
     103   57    826      Luke Milano-12                19:36.6
    
      Score : 74      Time gap (1 - 5): 1:36.1       Time total (1 - 5): 86:58.9
    
       4    Jamesville DeWitt        
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       8    5    350      Dan Frank-10                  16:43.9
      26   12    351      Bumkoth Jiak-11               17:19.6
      47   20    356      Danny Dirscoll-10             17:55.5
      61   26    352      Max Smith-11                  18:08.7
      68   30    353      Benjamin Kier-12              18:17.6
      87   44    355      Eamon Kissane-11              18:42.6
      92   49    354      John Lenish-11                18:54.4
    
      Score : 93      Time gap (1 - 5): 1:33.7       Time total (1 - 5): 88:25.3
    
       5    Fox Lane                 
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      34   14    136      Cord Sgaglio-11               17:33.1
      46   19    142      Chris Sacks-11                17:55.2
      51   21    137      Jamie Mitchell-11             18:00.2
      53   22    139      Dan Cohn-12                   18:00.8
      62   27    138      Matthew Schwartz-11           18:09.8
     102   56    141      Keir Alexander-12             19:22.2
     107   61    140      Michael McGarrah-11           20:04.9
    
      Score : 103      Time gap (1 - 5): 0:36.7       Time total (1 - 5): 89:39.1
    
    
       6    Half Hollow Hills West   
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       7    4   1150      Dominick DeMatteo-12          16:43.2
      54   23   1155      Jordan Murciano-11            18:01.2
      66   28   1151      Terence McElhatton-11         18:16.0
      74   34   1156      Kyle Fitzgerald-10            18:25.9
      78   36   1152      Nick Sferrazza-11             18:28.5
      79   37   1154      John Battistelli-10           18:28.8
      94   50   1153      Jared Squires-12              18:58.5
    
      Score : 125      Time gap (1 - 5): 1:45.3       Time total (1 - 5): 89:54.8
    
       7    Maine Endwell            
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      55   24    458      John Longo-12                 18:01.5
      71   31    457      Ben Reynolds-12               18:20.0
      81   39    459      Ryan Parks-12                 18:29.5
      82   40    462      David Bohunicky-10            18:32.3
      84   42    460      Michael Didas-10              18:35.1
      89   46    461      Andrew Bohunicky-10           18:43.8
      96   51    463      Matt Didas-12                 19:00.5
    
      Score : 176      Time gap (1 - 5): 0:33.6       Time total (1 - 5): 91:58.4
    
       8    Hutch-Tech               
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      41   16    613      Alex Simon-12                 17:42.0
      76   35    608      Donte Ettipio-11              18:27.8
      80   38    614      Dana Walpole-12               18:29.2
      97   52    612      William Serediuk-11           19:02.4
     101   55    609      Michael McClurkin-12          19:19.7
     105   59    610      Antonio Rockwell-12           19:45.8
     106   60    611      Jake Van Every-9              19:57.8
    
      Score : 196      Time gap (1 - 5): 1:37.7       Time total (1 - 5): 93:01.1
    
    
    
    
       9    Goshen                   
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      31   13    929      Jeffrey Pennings-12           17:31.2
      88   45    930      Zach Grieb-12                 18:43.3
      98   53    932      Norman Beauchard-12           19:09.2
     100   54    931      Dylan Simonson-11             19:18.0
     104   58    934      James Schnitker-11            19:40.1
     108   62    935      Jordan McWatt-10              20:06.5
     109   63    933      Anthony Cuomo-11              20:07.4
    
      Score : 223      Time gap (1 - 5): 2:08.9       Time total (1 - 5): 94:21.8
    
    
    
    Class B
    
    
    Place      School                  Score
    ---------------------------------------------------------------------------------
      1     Honeoye Falls-Lima          41
      2     Shoreham Wading River       45
      3     East Aurora                 91
      4     Windsor                    116
      5     Red Hook                   140
      6     Westhill                   170
      7     Broadalbin-Perth           185
      8     Manhasset                  194
      9     Byram Hills                195
     10     Beekmantown                238
     11     Canton                     281
    
    Place  Section   Score
    ---------------------------------------------------------------------------------
      1       V     254
      2      XI     349
      3     III     374
      4      IV     442
      5      VI     509
      6      II     541
      7       I     549
      8    VIII     646
      9      IX     669
     10     VII     969
     11       X    1045
    
    
        Place
    ind team sec number    name                   school
    ---------------------------------------------------------------------------
      1       1  375  Chris Stogsdill-12       Marcellus                16:11.8
      2   1   2  515  Alex Deir-11             Honeoye Falls-Lima       16:15.6
      3       3  185  Michael Hickey-12        Pearl River              16:19.7
      4   2   4 1101  Bobby Andrews-12         Shoreham Wading River    16:36.4
      5       5  377  Sean Curry-12            Bishop Grimes-Ludden     16:42.5
      6   3   6  517  Ethan Wickus-12          Honeoye Falls-Lima       16:43.0
      7   4   7  624  Lyle O'Brien-12          East Aurora              16:45.3
      8   5   8  516  Steve Mangan-11          Honeoye Falls-Lima       16:53.3
      9   6   9  943  Klaus Schmidt-12         Red Hook                 16:54.3
     10   7  10 1102  Kyle Wightman-12         Shoreham Wading River    16:57.7
     11      11  470  Jeff Martinez-12         Johnson City             16:59.6
     12   8  12 1057  Matt Pierce-11           Canton                   17:00.7
     13      13  376  Jesse Garn-10            Marcellus                17:02.1
     14   9  14 1103  Chris Pohlot-10          Shoreham Wading River    17:03.3
     15      15  881  Joe Lasher               Seaford                  17:04.5
     16      16  378  Nicholas Barletta-11     Bishop Grimes-Ludden     17:04.8
     17      17  471  Nathan Jacobson-12       Elmira Free Academy      17:05.4
     18  10  18  408  Mike Buchanan-11         Windsor                  17:05.9
     19      19  596  Brian Dinan-11           Geneva                   17:06.2
     20  11  20 1104  James Gladysz-12         Shoreham Wading River    17:06.6
     21      21  281  David Richards-11        Cobleskill-Richmandville 17:07.2
     22  12  22  622  Scott Anderson-12        East Aurora              17:09.2
     23  13  23  409  David Bates-11           Windsor                  17:13.3
     24  14  24  518  Kevin Hoose-10           Honeoye Falls-Lima       17:17.8
     25      25  187  Max Robinson-11          Rye                      17:18.4
     26  15  26  847  Joseph Nassirian-11      Manhasset                17:21.1
     27  16  27 1106  James Hunt-11            Shoreham Wading River    17:21.9
     28      28  379  Ryan Millar-12           New Hartford             17:26.3
     29      29  690  Nick Orlowski-10         Alden                    17:28.5
     30  17  30  150  Joe Violone-11           Byram Hills              17:30.9
     31  18  31  519  Chris Baldwin-12         Honeoye Falls-Lima       17:31.6
     32  19  32  257  Andrew Goodspeed-12      Broadalbin-Perth         17:32.9
     33  20  33  301  Chris Moore-12           Westhill                 17:34.0
     34  21  34  151  Chris Cioffoletti-11     Byram Hills              17:34.7
     35      35 1195  Dan Denis-11             Bayport/Bluepoint        17:37.2
     36      36  280  Jonathan Aziz-12         Notre Dame-Bishop Gibbons17:37.6
     37      37  595  Aaron Hoven-12           Midlakes                 17:38.2
     38      38  599  Brandon Cowles-11        Newark                   17:39.1
     39      39  284  Zach Nelson-11           Albany Academy           17:39.8
     40      40  884  Anthony Russello-11      Valley Stream North      17:41.4
     41      41  597  Colin Kerr-8             Wayne                    17:43.1
     42  22  42  411  Thomas Rupp-12           Windsor                  17:44.8
     43  23  43  626  Tom Neu-11               East Aurora              17:45.6
     44      44 1197  Jonathan Hoeg-12         Mount Sinai              17:47.6
     45      45  189  Jim Hertzel-10           Putnam Valley            17:48.2
     46      46  282  Alney Tobias-11          Lansingburg              17:48.6
     47  24  47  302  Kevin Zych-11            Westhill                 17:49.0
     48      48  598  Yanko Panipinto-10       Wayne                    17:49.6
     49  25  49  627  Alex Weberg-10           East Aurora              17:50.0
     50      50  186  Ryan McKallen-11         Pearl River              17:50.6
     51  26  51  945  Spencer Dalzell-11       Red Hook                 17:51.5
     52      52  978  Brian Busby-10           New Paltz                17:54.5
     53  27  53  628  Brad Whitney-12          East Aurora              17:55.6
     54  28  54  730  Adam Shearer-11          Beekmantown              17:57.3
     55  29  55  258  Justin Ferguson-9        Broadalbin-Perth         17:57.9
     56  30  56  944  Andrew Dwyer-11          Red Hook                 17:58.6
     57      57  472  Evan Vanosdol-11         Elmira Free Academy      17:59.3
     58  31  58 1105  Brian Nill-12            Shoreham Wading River    17:59.9
     59      59 1196  Mario Buscemi-11         Bayport/Bluepoint        18:01.6
     60  32  60  303  Vinny Savastano-12       Westhill                 18:02.1
     61  33  61  410  Corey Mix-12             Windsor                  18:04.2
     62      62  693  Alex Gonzalez-10         Dunkirk                  18:05.5
     63      63  283  CJ Sousis-10             Lansingburg              18:06.8
     64  34  64  848  Patrick Love-11          Manhasset                18:07.5
     65  35  65  946  Adam Snyder-11           Red Hook                 18:08.1
     66  36  66  729  Brendan Courneene-11     Beekmantown              18:09.3
     67      67  975  Cory Alvarado-12         Onteora                  18:10.8
     68      68  473  Nick Reynolds-12         Chenango Forks           18:11.8
     69  37  69  625  Kevin O'Connor-10        East Aurora              18:12.7
     70  38  70  412  Brian Svoboda-10         Windsor                  18:14.9
     71  39  71  520  Nico Grecco-12           Honeoye Falls-Lima       18:16.6
     72      72  880  Mike Clausen             North Shore              18:17.2
     73      73  691  Josh Skowronski-10       Alden                    18:17.7
     74      74  883  Nick DiBenedetto-12      Seaford                  18:18.8
     75  40  75  413  Ryan McMahon-10          Windsor                  18:22.6
     76  41  76  521  Tommy Ramsdell-10        Honeoye Falls-Lima       18:23.1
     77  42  77  845  David Knowles-12         Manhasset                18:23.5
     78      78 1198  Alusha Brandt-11         Mount Sinai              18:25.1
     79  43  79  947  Jonathan Byrne-12        Red Hook                 18:27.5
     80  44  80  259  Adam Rasefske-11         Broadalbin-Perth         18:27.8
     81      81 1199  Nicholas Collazos-10     Southampton              18:30.6
     82      82  188  Jeff Bouton-12           Rye                      18:32.4
     83  45  83  304  Josh Strough-12          Westhill                 18:32.9
     84  46  84  260  RJ Reakes-12             Broadalbin-Perth         18:33.7
     85  47  85  263  Trevor McConnell-10      Broadalbin-Perth         18:38.1
     86      86  785  Charles Remillard-10     Peru                     18:41.2
     87  48  87  261  Andrew Bogdan-11         Broadalbin-Perth         18:41.6
     88  49  88  305  Adam Nicolais-12         Westhill                 18:43.6
     89  50  89  844  Charlie Morris-9         Manhasset                18:44.5
     90  51  90  152  Jamie Love-11            Byram Hills              18:45.3
     91      91  474  Steven Spittler-12       Norwich                  18:46.5
     92  52  92  153  Miles Applebaum-10       Byram Hills              18:47.3
     93      93  976  Greg Johnsmeyer-10       Onteora                  18:48.2
     94      94  882  Matt Savino-10           Seaford                  18:48.6
     95  53  95  849  Peter Massey-11          Manhasset                18:49.6
     96      96  787  Doug Osbourne-11         Peru                     18:51.3
     97      97  979  Tyler Cary               Marlboro                 18:51.8
     98  54  98  154  Ed Paniccia-11           Byram Hills              18:52.3
     99  55  99  733  Josh Turner-11           Beekmantown              18:53.8
    100     100  977  Nate DeBoever-11         Onteora                  18:54.7
    101  56 101 1059  Andy Tupper-10           Canton                   18:55.4
    102     102  692  Cody Burns-11            Newfane                  18:56.0
    103     103 1070  Myles Schank-12          Franklin Academy         18:57.4
    104  57 104  843  Andrew Choi-11           Manhasset                18:58.2
    105     105 1072  Jon Bigness-11           Salmon River             19:01.6
    106  58 106  732  Ethan Waite-11           Beekmantown              19:02.4
    107  59 107  846  Jonathan Thomas-10       Manhasset                19:07.8
    108     108  786  John Cordes-10           Peru                     19:09.6
    109     109 1071  Joel Landry-12           Franklin Academy         19:11.7
    110  60 110  623  Jack Wynes-12            East Aurora              19:12.3
    111     111 1073  Thomas Lauzon-10         Salmon River             19:12.9
    112     112  694  Jamie Schwartz-10        Amherst                  19:14.7
    113  61 113  731  Nick Trombley-12         Beekmantown              19:16.8
    114  62 114 1107  Kevin Sanders-10         Shoreham Wading River    19:19.8
    115  63 115  155  Liam Weiland-11          Byram Hills              19:21.6
    116  64 116  262  Aaron Hawkins-12         Broadalbin-Perth         19:22.1
    117  65 117  156  David Taitz-10           Byram Hills              19:23.8
    118  66 118  734  Nick Tallon-11           Beekmantown              19:26.5
    119  67 119  948  Trevor Kent-11           Red Hook                 19:30.1
    120  68 120  414  Tony Griswold-10         Windsor                  19:33.1
    121  69 121 1058  Zach Kenny-10            Canton                   19:40.1
    122  70 122  306  Zach VanOrman-9          Westhill                 19:42.4
    123  71 123  735  Garrett Peterson-12      Beekmantown              19:43.4
    124     124  789  Sam Beguin-12            Plattsburgh              19:54.7
    125  72 125  949  Cory O'Farrell-11        Red Hook                 19:58.8
    126  73 126 1060  Jordan Foster-10         Canton                   20:07.7
    127     127 1074  Jacob Fredericks-12      Ogdenburg Free Academy   20:14.7
    128     128  788  Josh Thomas-12           Peru                     20:16.0
    129  74 129  307  Joe Savastano-11         Westhill                 20:16.8
    130  75 130 1061  Adam LaQuier-12          Canton                   20:29.9
    131  76 131 1062  Matthew Corbine-12       Canton                   20:30.4
    
    
       1    Honeoye Falls-Lima       
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       2    1    515      Alex Deir-11                  16:15.6
       6    3    517      Ethan Wickus-12               16:43.0
       8    5    516      Steve Mangan-11               16:53.3
      24   14    518      Kevin Hoose-10                17:17.8
      31   18    519      Chris Baldwin-12              17:31.6
      71   39    520      Nico Grecco-12                18:16.6
      76   41    521      Tommy Ramsdell-10             18:23.1
    
      Score : 41      Time gap (1 - 5): 1:16.0       Time total (1 - 5): 84:41.3
    
       2    Shoreham Wading River    
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       4    2   1101      Bobby Andrews-12              16:36.4
      10    7   1102      Kyle Wightman-12              16:57.7
      14    9   1103      Chris Pohlot-10               17:03.3
      20   11   1104      James Gladysz-12              17:06.6
      27   16   1106      James Hunt-11                 17:21.9
      58   31   1105      Brian Nill-12                 17:59.9
     114   62   1107      Kevin Sanders-10              19:19.8
    
      Score : 45      Time gap (1 - 5): 0:45.5       Time total (1 - 5): 85:05.9
    
       3    East Aurora              
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       7    4    624      Lyle O'Brien-12               16:45.3
      22   12    622      Scott Anderson-12             17:09.2
      43   23    626      Tom Neu-11                    17:45.6
      49   25    627      Alex Weberg-10                17:50.0
      53   27    628      Brad Whitney-12               17:55.6
      69   37    625      Kevin O'Connor-10             18:12.7
     110   60    623      Jack Wynes-12                 19:12.3
    
      Score : 91      Time gap (1 - 5): 1:10.3       Time total (1 - 5): 87:25.7
    
    
       4    Windsor                  
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      18   10    408      Mike Buchanan-11              17:05.9
      23   13    409      David Bates-11                17:13.3
      42   22    411      Thomas Rupp-12                17:44.8
      61   33    410      Corey Mix-12                  18:04.2
      70   38    412      Brian Svoboda-10              18:14.9
      75   40    413      Ryan McMahon-10               18:22.6
     120   68    414      Tony Griswold-10              19:33.1
    
      Score : 116      Time gap (1 - 5): 1:09.0       Time total (1 - 5): 88:23.1
    
       5    Red Hook                 
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       9    6    943      Klaus Schmidt-12              16:54.3
      51   26    945      Spencer Dalzell-11            17:51.5
      56   30    944      Andrew Dwyer-11               17:58.6
      65   35    946      Adam Snyder-11                18:08.1
      79   43    947      Jonathan Byrne-12             18:27.5
     119   67    948      Trevor Kent-11                19:30.1
     125   72    949      Cory O'Farrell-11             19:58.8
    
      Score : 140      Time gap (1 - 5): 1:33.2       Time total (1 - 5): 89:20.0
    
      6    Westhill                 
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      33   20    301      Chris Moore-12                17:34.0
      47   24    302      Kevin Zych-11                 17:49.0
      60   32    303      Vinny Savastano-12            18:02.1
      83   45    304      Josh Strough-12               18:32.9
      88   49    305      Adam Nicolais-12              18:43.6
     122   70    306      Zach VanOrman-9               19:42.4
     129   74    307      Joe Savastano-11              20:16.8
    
      Score : 170      Time gap (1 - 5): 1:09.6       Time total (1 - 5): 90:41.6
    
    
       7    Broadalbin-Perth         
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      32   19    257      Andrew Goodspeed-12           17:32.9
      55   29    258      Justin Ferguson-9             17:57.9
      80   44    259      Adam Rasefske-11              18:27.8
      84   46    260      RJ Reakes-12                  18:33.7
      85   47    263      Trevor McConnell-10           18:38.1
      87   48    261      Andrew Bogdan-11              18:41.6
     116   64    262      Aaron Hawkins-12              19:22.1
    
      Score : 185      Time gap (1 - 5): 1:05.2       Time total (1 - 5): 91:10.4
    
    
       8    Manhasset                
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      26   15    847      Joseph Nassirian-11           17:21.1
      64   34    848      Patrick Love-11               18:07.5
      77   42    845      David Knowles-12              18:23.5
      89   50    844      Charlie Morris-9              18:44.5
      95   53    849      Peter Massey-11               18:49.6
     104   57    843      Andrew Choi-11                18:58.2
     107   59    846      Jonathan Thomas-10            19:07.8
    
      Score : 194      Time gap (1 - 5): 1:28.5       Time total (1 - 5): 91:26.2
    
    
       9    Byram Hills              
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      30   17    150      Joe Violone-11                17:30.9
      34   21    151      Chris Cioffoletti-11          17:34.7
      90   51    152      Jamie Love-11                 18:45.3
      92   52    153      Miles Applebaum-10            18:47.3
      98   54    154      Ed Paniccia-11                18:52.3
     115   63    155      Liam Weiland-11               19:21.6
     117   65    156      David Taitz-10                19:23.8
    
      Score : 195      Time gap (1 - 5): 1:21.4       Time total (1 - 5): 91:30.5
    
    
      10    Beekmantown              
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      54   28    730      Adam Shearer-11               17:57.3
      66   36    729      Brendan Courneene-11          18:09.3
      99   55    733      Josh Turner-11                18:53.8
     106   58    732      Ethan Waite-11                19:02.4
     113   61    731      Nick Trombley-12              19:16.8
     118   66    734      Nick Tallon-11                19:26.5
     123   71    735      Garrett Peterson-12           19:43.4
    
      Score : 238      Time gap (1 - 5): 1:19.5       Time total (1 - 5): 93:19.6
    
      11    Canton                   
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      12    8   1057      Matt Pierce-11                17:00.7
     101   56   1059      Andy Tupper-10                18:55.4
     121   69   1058      Zach Kenny-10                 19:40.1
     126   73   1060      Jordan Foster-10              20:07.7
     130   75   1061      Adam LaQuier-12               20:29.9
     131   76   1062      Matthew Corbine-12            20:30.4
    
      Score : 281      Time gap (1 - 5): 3:29.2       Time total (1 - 5): 96:13.8
    
    
    
    Class C
    
    Place      School                  Score
    ---------------------------------------------------------------------------------
      1     Newark Valley               62
      2     Holland Patent              63
      3     Irvington                  107
      4     Gowanda                    123
      5     James T. O'Neill           136
      6     Berne-Knox-Westerlo        148
      7     Pembroke                   154
      8     Oyster Bay                 175
      9     Babylon                    231
     10     Potsdam                    254
     11     Saranac Lake               264
    
    
    Place  Section   Score
    ---------------------------------------------------------------------------------
      1     III     191
      2      IV     345
      3       I     391
      4      IX     399
      5       V     490
      6      II     497
      7      VI     507
      8    VIII     702
      9      XI     821
     10     VII    1043
     11       X    1076
    
    
    Race : N.Y.S. X-C Boys C Sunken Meadows(XI)
    Date : November 8, 2008
        Place
    ind team sec number    name                   school
    ---------------------------------------------------------------------------
      1       1  495  Max Straneva-11          Chenango Valley          16:25.2
      2       2  372  Robbie Argentine-12      Canastota                16:59.7
      3       3  970  Colin Seidl-12           Sullivan West            17:01.7
      4       4  277  Steve Petramale-11       Lake George              17:07.1
      5       5  370  Cody Stanton-11          Jordan Elbridge          17:09.7
      6       6  373  Aaron Walker-11          Canastota                17:13.4
      7   1   7  157  Julian Saliani-11        Irvington                17:14.8
      8   2   8  950  Kendall Ward-11          James T. O'Neill         17:17.0
      9   3   9  415  Joe Blazey-12            Newark Valley            17:19.7
     10      10  278  Willie Underwood-10      Lake George              17:22.0
     11      11  374  Ohure Sam-11             Tully                    17:26.4
     12   4  12  158  Ian Mathews-12           Irvington                17:28.4
     13      13  371  Mike Marrero-11          Jordan Elbridge          17:28.9
     14      14  590  Frank Johnson-12         Letchworth               17:31.3
     15   5  15  308  Dylan Racha-10           Holland Patent           17:32.0
     16   6  16  802  Joseph Jazwinski-12      Oyster Bay               17:33.5
     17   7  17  804  Justin Nakrin-12         Oyster Bay               17:34.2
     18      18  685  Kevin Hanes-10           Wilson                   17:34.8
     19      19  686  Vince Donner-11          Royalton-Hartland        17:35.9
     20   8  20  633  Cliff Nielson-11         Gowanda                  17:37.7
     21   9  21  416  Chris Birch-12           Newark Valley            17:38.6
     22  10  22  309  Cody Racha-10            Holland Patent           17:39.5
     23      23  180  Patrick Wortner-11       Dobbs Ferry              17:40.1
     24  11  24  522  Collin Bartholomew-12    Pembroke                 17:40.6
     25      25  973  Dylan Nowik-11           Rhinebeck                17:42.1
     26      26  181  Brendan Wortner-9        Dobbs Ferry              17:44.2
     27      27  971  Zak Wills-11             Rhinebeck                17:45.5
     28  12  28  630  Kevin Brown-9            Gowanda                  17:47.4
     29      29  972  Olaf Lanf-12             Rhinebeck                17:48.7
     30      30  183  Dayton Flannery-9        Bronxville               17:52.7
     31      31  275  Conor Cashin-11          Voorheesville            17:53.2
     32  13  32  417  Chris Friend-10          Newark Valley            17:55.6
     33      33  182  Marco Sammon-12          Croton-Harmon            17:59.0
     34      34  591  Jake Krautwuist-12       LeRoy                    18:00.6
     35  14  35  313  Tyler Evans-11           Holland Patent           18:02.5
     36  15  36  310  Robert Baird-11          Holland Patent           18:03.0
     37      37  497  Josh Barber-11           Lansing                  18:03.4
     38  16  38  419  Devin Crispell-11        Newark Valley            18:04.2
     39      39  974  Jonathan Campbell-11     Millbrook                18:05.8
     40  17  40  951  Clyde Wilson-10          James T. O'Neill         18:06.3
     41  18  41  201  Connor Devine-9          Berne-Knox-Westerlo      18:06.6
     42      42  593  Cohen Miles Rath-10      Wayland Cohocton         18:07.0
     43      43  687  Thomas Conti-12          Fredonia                 18:08.5
     44      44  498  Jon Cleveland-11         Lansing                  18:10.1
     45      45 1190  Kevin Sullivan-11        Port Jefferson           18:11.8
     46  19  46  311  Ben Moe-12               Holland Patent           18:12.8
     47      47  594  Shane Ruddy-12           Mynderse                 18:13.8
     48  20  48  523  Matt Seward-12           Pembroke                 18:15.4
     49  21  49  421  CJ Morgan-12             Newark Valley            18:25.0
     50      50  184  Jack Hutton-12           Bronxville               18:25.6
     51      51  592  Jack Bennett-12          LeRoy                    18:29.3
     52      52  877  Ryan Rosmarin-11         Friends Academy          18:31.0
     53  22  53  312  Stephen Lisi-10          Holland Patent           18:31.4
     54  23  54 1116  Ian Mathies-11           Babylon                  18:31.9
     55      55  499  Cody Scott-10            Trumansburg              18:32.9
     56  24  56  952  John Baranik-9           James T. O'Neill         18:33.4
     57  25  57  159  Matt Menard-12           Irvington                18:34.3
     58  26  58  635  Adam Steves-12           Gowanda                  18:36.7
     59  27  59  418  Jesse Payne-12           Newark Valley            18:37.8
     60  28  60  203  Josh Glick-12            Berne-Knox-Westerlo      18:39.1
     61  29  61  420  Ryan Meagher-11          Newark Valley            18:39.6
     62  30  62  631  Christian Igielinski-10  Gowanda                  18:40.1
     63  31  63 1009  Cory Hosken-12           Potsdam                  18:40.5
     64  32  64 1008  George Morris-11         Potsdam                  18:41.1
     65  33  65  202  Jeff Moller-12           Berne-Knox-Westerlo      18:41.9
     66  34  66  204  Sean Reynolds-9          Berne-Knox-Westerlo      18:50.9
     67      67 1193  Nick Troisi-11           Mattituck                18:52.2
     68  35  68  205  Dave Haverly-12          Berne-Knox-Westerlo      18:53.2
     69  36  69  525  Adam Mahaney-10          Pembroke                 18:53.7
     70  37  70  524  Kyle Maurer-11           Pembroke                 18:54.2
     71      71 1191  Carl Johnson-10          Port Jefferson           18:55.2
     72      72  876  Ben Curran-12            Friends Academy          18:56.0
     73      73  689  Eric Kowalik-12          Akron                    18:59.8
     74      74  279  Sean Kehhler-11          Schuyerville             19:00.7
     75      75  878  Adam Shalit-10           Wheatley                 19:02.9
     76  38  76  162  Sean Lippin-11           Irvington                19:03.9
     77  39  77  160  Sam Lindberg-11          Irvington                19:05.1
     78  40  78  206  Derek Struck-9           Berne-Knox-Westerlo      19:05.8
     79      79  496  William Mullen-11        Waverly                  19:06.3
     80  41  80  314  Eric Stevens-11          Holland Patent           19:06.9
     81  42  81  736  Greg Bowler-12           Saranac Lake             19:08.0
     82  43  82 1115  Luke Merz-11             Babylon                  19:10.5
     83  44  83  737  Dylan Dawson-10          Saranac Lake             19:12.3
     84  45  84  953  Louie Geller-12          James T. O'Neill         19:13.5
     85  46  85  738  Alex Beideck-12          Saranac Lake             19:14.2
     86  47  86  634  Brendan Omicioli-11      Gowanda                  19:15.2
     87      87  276  Ian Powell-12            Voorheesville            19:17.3
     88  48  88  954  Justin Sarat-10          James T. O'Neill         19:19.4
     89      89  875  Dominick Vulpis-11       East Rockaway            19:20.1
     90  49  90  956  Ian Ferrier-9            James T. O'Neill         19:21.4
     91  50  91  527  Mark Riegel-11           Pembroke                 19:26.5
     92  51  92 1118  Justin Maharana-12       Babylon                  19:27.2
     93      93  879  Stefan Schwarz-12        Wheatley                 19:31.0
     94  52  94  801  Brian Dillman-11         Oyster Bay               19:34.4
     95  53  95 1117  Tyler McGarvey-8         Babylon                  19:35.4
     96  54  96  805  Nicholas Gismondi-11     Oyster Bay               19:40.3
     97  55  97 1010  Joseph Skufca-12         Potsdam                  19:41.0
     98  56  98  803  Joseph LaCorte-10        Oyster Bay               19:41.6
     99  57  99  161  Zach Siegel-11           Irvington                19:43.1
    100     100  688  Richard Allen-11         Falconer                 19:45.4
    101  58 101  632  Shane Miller-12          Gowanda                  19:46.9
    102  59 102  955  Patrick Weir-11          James T. O'Neill         19:48.4
    103  60 103  528  Ben Farley-11            Pembroke                 19:49.4
    104     104 1192  Andrew Keresztes-9       Port Jefferson           19:56.1
    105     105 1194  Jason Manzo-11           Mattituck                19:58.6
    106  61 106 1121  Kyle Yantz-12            Babylon                  20:05.5
    107     107  780  Korey Devins-12          Ausable Valley           20:13.1
    108  62 108  526  Ethan Burns-12           Pembroke                 20:13.5
    109     109  783  Chad Piche-11            Northeastern Clinton     20:21.2
    110  63 110 1120  James Capie-10           Babylon                  20:22.5
    111  64 111  739  Rob Woodland-10          Saranac Lake             20:34.5
    112  65 112  807  Tyler Collins-12         Oyster Bay               20:42.3
    113  66 113 1119  Mateo Leser-11           Babylon                  20:47.7
    114     114  784  Eric Stutler-9           Northeastern Clinton     20:53.4
    115  67 115 1014  Max Romey-9              Potsdam                  20:57.7
    116     116  781  Kurt Whitford-11         Ausable Valley           20:58.3
    117  68 117  740  Brian Wolff-12           Saranac Lake             21:03.5
    118  69 118 1012  Ben Greer-11             Potsdam                  21:06.3
    119  70 119 1013  Zachary Hunt-10          Potsdam                  21:06.9
    120     120  782  Zach Hamilton-12         Ausable Valley           21:09.0
    121     121 1095  Donovan Adams-11         Gouverneur               21:09.6
    122  71 122  629  Turner Ashby-9           Gowanda                  21:10.3
    123  72 123  207  Ryan Bellinger-9         Berne-Knox-Westerlo      21:17.5
    124     124 1096  Josh Adle-12             Gouverneur               21:29.7
    125  73 125  742  Bryan LaRoe-12           Saranac Lake             21:49.5
    126  74 126  741  Erik Young-11            Saranac Lake             22:38.8
    127  75 127 1011  John Bresett-11          Potsdam                  23:38.8
    128     128 1097  Dyllan Morrison-11       Gouverneur               29:43.1
    DNF          806  Steven Tortora-9         Oyster Bay                      
    DNF          163  Dennis Montaruli-10      Irvington                       
    
    
       1    Newark Valley            
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       9    3    415      Joe Blazey-12                 17:19.7
      21    9    416      Chris Birch-12                17:38.6
      32   13    417      Chris Friend-10               17:55.6
      38   16    419      Devin Crispell-11             18:04.2
      49   21    421      CJ Morgan-12                  18:25.0
      59   27    418      Jesse Payne-12                18:37.8
      61   29    420      Ryan Meagher-11               18:39.6
    
      Score : 62      Time gap (1 - 5): 1:05.3       Time total (1 - 5): 89:23.1
    
       2    Holland Patent           
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      15    5    308      Dylan Racha-10                17:32.0
      22   10    309      Cody Racha-10                 17:39.5
      35   14    313      Tyler Evans-11                18:02.5
      36   15    310      Robert Baird-11               18:03.0
      46   19    311      Ben Moe-12                    18:12.8
      53   22    312      Stephen Lisi-10               18:31.4
      80   41    314      Eric Stevens-11               19:06.9
    
      Score : 63      Time gap (1 - 5): 0:40.8       Time total (1 - 5): 89:29.8
    
       3    Irvington                
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       7    1    157      Julian Saliani-11             17:14.8
      12    4    158      Ian Mathews-12                17:28.4
      57   25    159      Matt Menard-12                18:34.3
      76   38    162      Sean Lippin-11                19:03.9
      77   39    160      Sam Lindberg-11               19:05.1
      99   57    161      Zach Siegel-11                19:43.1
        DNF      163      Dennis Montaruli-10                  
    
      Score : 107      Time gap (1 - 5): 1:50.3       Time total (1 - 5): 91:26.5
    
       4    Gowanda                  
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      20    8    633      Cliff Nielson-11              17:37.7
      28   12    630      Kevin Brown-9                 17:47.4
      58   26    635      Adam Steves-12                18:36.7
      62   30    631      Christian Igielinski-10       18:40.1
      86   47    634      Brendan Omicioli-11           19:15.2
     101   58    632      Shane Miller-12               19:46.9
     122   71    629      Turner Ashby-9                21:10.3
    
      Score : 123      Time gap (1 - 5): 1:37.5       Time total (1 - 5): 91:57.1
    
    
       5    James T. O'Neill         
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       8    2    950      Kendall Ward-11               17:17.0
      40   17    951      Clyde Wilson-10               18:06.3
      56   24    952      John Baranik-9                18:33.4
      84   45    953      Louie Geller-12               19:13.5
      88   48    954      Justin Sarat-10               19:19.4
      90   49    956      Ian Ferrier-9                 19:21.4
     102   59    955      Patrick Weir-11               19:48.4
    
      Score : 136      Time gap (1 - 5): 2:02.4       Time total (1 - 5): 92:29.6
    
       6    Berne-Knox-Westerlo      
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      41   18    201      Connor Devine-9               18:06.6
      60   28    203      Josh Glick-12                 18:39.1
      65   33    202      Jeff Moller-12                18:41.9
      66   34    204      Sean Reynolds-9               18:50.9
      68   35    205      Dave Haverly-12               18:53.2
      78   40    206      Derek Struck-9                19:05.8
     123   72    207      Ryan Bellinger-9              21:17.5
    
      Score : 148      Time gap (1 - 5): 0:46.6       Time total (1 - 5): 93:11.7
    
       7    Pembroke                 
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      24   11    522      Collin Bartholomew-12         17:40.6
      48   20    523      Matt Seward-12                18:15.4
      69   36    525      Adam Mahaney-10               18:53.7
      70   37    524      Kyle Maurer-11                18:54.2
      91   50    527      Mark Riegel-11                19:26.5
     103   60    528      Ben Farley-11                 19:49.4
     108   62    526      Ethan Burns-12                20:13.5
    
      Score : 154      Time gap (1 - 5): 1:45.9       Time total (1 - 5): 93:10.4
    
    
       8    Oyster Bay               
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      16    6    802      Joseph Jazwinski-12           17:33.5
      17    7    804      Justin Nakrin-12              17:34.2
      94   52    801      Brian Dillman-11              19:34.4
      96   54    805      Nicholas Gismondi-11          19:40.3
      98   56    803      Joseph LaCorte-10             19:41.6
     112   65    807      Tyler Collins-12              20:42.3
        DNF      806      Steven Tortora-9                     
    
      Score : 175      Time gap (1 - 5): 2:08.1       Time total (1 - 5): 94:04.0
    
    
    
    
       9    Babylon                  
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      54   23   1116      Ian Mathies-11                18:31.9
      82   43   1115      Luke Merz-11                  19:10.5
      92   51   1118      Justin Maharana-12            19:27.2
      95   53   1117      Tyler McGarvey-8              19:35.4
     106   61   1121      Kyle Yantz-12                 20:05.5
     110   63   1120      James Capie-10                20:22.5
     113   66   1119      Mateo Leser-11                20:47.7
    
      Score : 231      Time gap (1 - 5): 1:33.6       Time total (1 - 5): 96:50.5
    
    
      10    Potsdam                  
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      63   31   1009      Cory Hosken-12                18:40.5
      64   32   1008      George Morris-11              18:41.1
      97   55   1010      Joseph Skufca-12              19:41.0
     115   67   1014      Max Romey-9                   20:57.7
     118   69   1012      Ben Greer-11                  21:06.3
     119   70   1013      Zachary Hunt-10               21:06.9
     127   75   1011      John Bresett-11               23:38.8
    
      Score : 254      Time gap (1 - 5): 2:25.8       Time total (1 - 5): 99:06.6
    
    
      11    Saranac Lake             
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      81   42    736      Greg Bowler-12                19:08.0
      83   44    737      Dylan Dawson-10               19:12.3
      85   46    738      Alex Beideck-12               19:14.2
     111   64    739      Rob Woodland-10               20:34.5
     117   68    740      Brian Wolff-12                21:03.5
     125   73    742      Bryan LaRoe-12                21:49.5
     126   74    741      Erik Young-11                 22:38.8
    
      Score : 264      Time gap (1 - 5): 1:55.5       Time total (1 - 5): 99:12.5
    
    
    
    Class D
    
    
    Place      School                  Score
    ---------------------------------------------------------------------------------
      1     Beaver River                57
      2     Barker                      81
      3     Notre Dame-Batavia          82
      4     Hawthorne Valley            94
      5     Norwood-Norfolk            101
      6     Seton Plattsburgh          105
      7     Seton Catholic             167
      8     Stony Brook                229
      9     S.S. Seward                261
     10     Haldane                    277
    
    Place  Section   Score
    ---------------------------------------------------------------------------------
      1     III     246
      2       V     261
      3      IV     401
      4      II     403
      5      VI     407
      6       X     508
      7     VII     522
      8      XI     796
      9       I     871
     10      IX     879
    
    
        Place
    ind team sec number    name                   school
    ---------------------------------------------------------------------------
      1   1   1  743  Michael Champagne-11     Seton Plattsburgh        16:51.8
      2   2   2 1015  Jon Eng-11               Norwood-Norfolk          17:19.8
      3       3  270  Casey Gilbert-12         Berlin                   17:22.8
      4   3   4  315  Matt Cheney-10           Beaver River             17:23.3
      5   4   5  422  Dan Young-12             Seton Catholic           17:26.2
      6       6  680  Jeff Rozler-12           Maple Grove              17:28.3
      7       7  395  Chris Martin-12          Onondaga                 17:31.7
      8       8  586  Kevin Grazioplene-12     Oakfield-Alabama         17:35.2
      9       9  490  Geoffrey Hall-11         Spencer Van Etten        17:35.6
     10      10  492  Jason Phillips-12        Moravia                  17:40.3
     11      11  493  Mikhail Kern-12          Groton                   17:40.7
     12   5  12  640  Tyler Scheving-9         Barker                   17:45.0
     13      13  396  Zach Yates-12            Oriskany                 17:47.0
     14      14  585  Casey Wellington-9       Arkport                  17:52.4
     15   6  15  208  Johannes Zygla-12        Hawthorne Valley         17:55.1
     16      16  587  Ben Strickland-12        Geneseo                  18:00.5
     17      17  589  Justin Richardson-12     Pavilion                 18:04.5
     18   7  18  530  Kevin Pawlak-11          Notre Dame-Batavia       18:05.0
     19   8  19  642  Shawn Thompson-12        Barker                   18:05.3
     20   9  20  316  Ryan Scanlon-11          Beaver River             18:05.7
     21      21  397  Peter Donnelly-11        Westmoreland             18:06.1
     22      22  995  Adam St. Germain-12      Chapel Field             18:11.5
     23      23  273  Kyle Galarneau-12        Schenectady Christian    18:12.0
     24  10  24  529  Quin O'Connor-9          Notre Dame-Batavia       18:15.0
     25      25  588  Craig Cicero-12          Perry                    18:16.6
     26      26  491  Chris Burnett-11         Bainbridge Gilford       18:18.0
     27  11  27  744  Zack Ziemer-10           Seton Plattsburgh        18:18.5
     28      28  398  Sam Anderson-9           South Lewis              18:23.3
     29  12  29  209  Tomas Oelhaf-9           Hawthorne Valley         18:24.7
     30      30  683  Peter Oldani-12          Sherman                  18:25.1
     31      31 1090  Charlie Beaudette-11     Tupper Lake              18:25.5
     32  13  32  320  Logan Kempney-9          Beaver River             18:25.8
     33      33  179  Koshiro Matsyoka-12      Keio Academy             18:28.7
     34  14  34  636  Erick Bennes-11          Barker                   18:29.7
     35  15  35  317  Carlos Ruiz-12           Beaver River             18:30.2
     36  16  36  745  Seth Bombard-12          Seton Plattsburgh        18:31.0
     37      37  494  Casey Mohrein-12         Afton                    18:33.4
     38      38 1091  Mike Schram-12           Tupper Lake              18:33.9
     39  17  39  319  Shane Scanlon-11         Beaver River             18:35.5
     40  18  40  531  Eric Shormann-12         Notre Dame-Batavia       18:37.0
     41      41  177  Arnold Lane-12           Alexander Hamilton       18:40.9
     42      42  681  Brendan Green-12         Maple Grove              18:43.0
     43  19  43 1017  Ryan Fisher-10           Norwood-Norfolk          18:44.0
     44  20  44  532  Matt Jackson-12          Notre Dame-Batavia       18:44.4
     45  21  45  639  Michael Lantinen-9       Barker                   18:45.0
     46  22  46  212  Paul Bootheroyd-11       Hawthorne Valley         18:45.7
     47  23  47  318  Gabe Shepherd-11         Beaver River             18:46.6
     48      48  778  Josh Cook-10             Ticonderoga High         18:47.6
     49      49  274  Jesse McNamara-10        Mayfield                 18:48.2
     50      50  775  Brendan Carberry-12      Ticonderoga              18:48.6
     51      51  399  Christian Cobb-11        Port Byron               18:49.2
     52  24  52  211  Martin Holdrege-12       Hawthorne Valley         18:50.2
     53  25  53 1019  Justin Garrow-12         Norwood-Norfolk          18:51.8
     54  26  54 1016  Graham Stone-11          Norwood-Norfolk          18:56.3
     55  27  55  533  Taylor Aleander-12       Notre Dame-Batavia       19:00.7
     56      56 1185  Salvatore Manno-10       Southold                 19:01.2
     57  28  57  321  Seth Hinman-11           Beaver River             19:01.5
     58  29  58 1018  Josh Eng-9               Norwood-Norfolk          19:01.9
     59  30  59  210  Max Ocean-10             Hawthorne Valley         19:06.5
     60  31  60  423  Vince Mariano-12         Seton Catholic           19:11.8
     61      61 1188  Kai Leo-12               Pierson                  19:13.3
     62      62  776  Jay Berube-10            Ticonderoga              19:13.7
     63      63  271  Cody Blain-11            Berlin                   19:17.5
     64  32  64  214  Matthew DeGeyter-12      Hawthorne Valley         19:18.0
     65  33  65  638  Ryan Lamb-11             Barker                   19:21.0
     66  34  66  424  Brad Wierbowski-12       Seton Catholic           19:24.4
     67  35  67 1021  Pat Sassone-11           Norwood-Norfolk          19:25.8
     68  36  68 1122  Carlos Masakayan-11      Stony Brook              19:26.6
     69  37  69  747  Justin Bresette-10       Seton Plattsburgh        19:28.9
     70      70 1186  Gene Thomson-12          Southold                 19:30.3
     71  38  71  534  Nate Flumerfeldt-11      Notre Dame-Batavia       19:30.7
     72  39  72 1020  Dylan Spicer-12          Norwood-Norfolk          19:32.2
     73      73  682  Evan Moore-11            Maple Grove              19:35.2
     74      74  779  Alex Walters-12          Ticonderoga High         19:35.6
     75  40  75  748  Barrett Waling           Seton Plattsburgh        19:36.1
     76  41  76  425  Robbie Miller-10         Seton Catholic           19:37.1
     77  42  77  958  Rob Gorski-10            S.S. Seward              19:38.5
     78      78  178  Keita Fukuda-12          Keio Academy             19:39.1
     79  43  79 1123  Joshua Alvera-11         Stony Brook              19:39.5
     80  44  80  746  Jacob DeWitt-11          Seton Plattsburgh        19:39.8
     81      81  684  Steven Willsie-10        Randolph                 19:42.1
     82  45  82 1125  James Jenden-11          Stony Brook              19:47.0
     83  46  83  213  Leon Wierer-10           Hawthorne Valley         19:53.3
     84  47  84  637  Andrew Carmer-10         Barker                   19:54.3
     85      85  777  Jared Best-12            Ticonderoga              19:54.7
     86      86  998  Alex Campanella-8        Eldred                   19:58.8
     87  48  87  103  Ed Bohl-10               Haldane                  19:59.0
     88  49  88 1124  Aaron Frazier-12         Stony Brook              20:04.9
     89  50  89  959  Joe Pawalczak-11         S.S. Seward              20:12.4
     90      90 1093  Josh Scranton-11         Tupper Lake High         20:14.5
     91  51  91  104  Paul Mackey-10           Haldane                  20:16.7
     92  52  92  957  James Goodrich-12        S.S. Seward              20:18.4
     93  53  93  960  Brian McAteer-11         S.S. Seward              20:20.2
     94      94 1189  Kyle Fletcher-11         Pierson                  20:20.5
     95  54  95  641  Matthew Sweeney-11       Barker                   20:21.1
     96      96  999  Kyle Chambers-11         John A. Coleman          20:35.2
     97      97 1092  Willie Bencze-12         Tupper Lake              20:39.6
     98      98 1187  George Prieto-12         Southold                 20:42.5
     99  55  99  105  Santiago Sandoval-11     Haldane                  20:49.8
    100  56 100 1127  Andrew Kim-10            Stony Brook              20:54.2
    101  57 101  426  Pat Hart-12              Seton Catholic           20:58.2
    102  58 102  427  Mike Puthawala-11        Seton Catholic           21:03.4
    103     103  997  Matt Campanella-12       Eldred                   21:05.3
    104     104 1094  Scott Delair-11          Tupper Lake High         21:05.7
    105  59 105  749  Will Pellerin            Seton Plattsburgh        21:07.2
    106  60 106 1126  Josh Kim-11              Stony Brook              21:09.5
    107  61 107  107  Mac Horgan-9             Haldane                  21:16.2
    108  62 108  106  Aaron Harris-9           Haldane                  21:20.3
    109  63 109  535  Marshall Argenta-9       Notre Dame-Batavia       21:32.4
    110     110  996  Caleb Kaiser             John A. Coleman          21:45.1
    111  64 111  962  John Mythen-11           S.S. Seward              22:24.8
    112  65 112 1128  John Pistell-12          Stony Brook              22:37.2
    113  66 113  102  Max Smith-10             Haldane                  23:02.3
    114  67 114  101  James Dain-11            Haldane                  23:32.2
    115     115  176  Jaime Beltran-11         The Children's Village   23:34.0
    116     116  175  Anthony Trotter-9        The Children's Village   23:34.4
    117  68 117  961  Joe Supenski-10          S.S. Seward              23:38.6
    118  69 118  963  Mark Brandon-9           S.S. Seward              28:28.4
    DNF          272  Austin Lane-9            Greenwich                       
    
    
       1    Beaver River             
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       4    3    315      Matt Cheney-10                17:23.3
      20    9    316      Ryan Scanlon-11               18:05.7
      32   13    320      Logan Kempney-9               18:25.8
      35   15    317      Carlos Ruiz-12                18:30.2
      39   17    319      Shane Scanlon-11              18:35.5
      47   23    318      Gabe Shepherd-11              18:46.6
      57   28    321      Seth Hinman-11                19:01.5
    
      Score : 57      Time gap (1 - 5): 1:12.2       Time total (1 - 5): 91:00.5
    
       2    Barker                   
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      12    5    640      Tyler Scheving-9              17:45.0
      19    8    642      Shawn Thompson-12             18:05.3
      34   14    636      Erick Bennes-11               18:29.7
      45   21    639      Michael Lantinen-9            18:45.0
      65   33    638      Ryan Lamb-11                  19:21.0
      84   47    637      Andrew Carmer-10              19:54.3
      95   54    641      Matthew Sweeney-11            20:21.1
    
      Score : 81      Time gap (1 - 5): 1:36.0       Time total (1 - 5): 92:26.0
    
       3    Notre Dame-Batavia       
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      18    7    530      Kevin Pawlak-11               18:05.0
      24   10    529      Quin O'Connor-9               18:15.0
      40   18    531      Eric Shormann-12              18:37.0
      44   20    532      Matt Jackson-12               18:44.4
      55   27    533      Taylor Aleander-12            19:00.7
      71   38    534      Nate Flumerfeldt-11           19:30.7
     109   63    535      Marshall Argenta-9            21:32.4
    
      Score : 82      Time gap (1 - 5): 0:55.7       Time total (1 - 5): 92:42.1
    
    
       4    Hawthorne Valley         
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      15    6    208      Johannes Zygla-12             17:55.1
      29   12    209      Tomas Oelhaf-9                18:24.7
      46   22    212      Paul Bootheroyd-11            18:45.7
      52   24    211      Martin Holdrege-12            18:50.2
      59   30    210      Max Ocean-10                  19:06.5
      64   32    214      Matthew DeGeyter-12           19:18.0
      83   46    213      Leon Wierer-10                19:53.3
    
      Score : 94      Time gap (1 - 5): 1:11.4       Time total (1 - 5): 93:02.2
    
    
       5    Norwood-Norfolk          
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       2    2   1015      Jon Eng-11                    17:19.8
      43   19   1017      Ryan Fisher-10                18:44.0
      53   25   1019      Justin Garrow-12              18:51.8
      54   26   1016      Graham Stone-11               18:56.3
      58   29   1018      Josh Eng-9                    19:01.9
      67   35   1021      Pat Sassone-11                19:25.8
      72   39   1020      Dylan Spicer-12               19:32.2
    
      Score : 101      Time gap (1 - 5): 1:42.1       Time total (1 - 5): 92:53.8
    
    
       6    Seton Plattsburgh        
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       1    1    743      Michael Champagne-11          16:51.8
      27   11    744      Zack Ziemer-10                18:18.5
      36   16    745      Seth Bombard-12               18:31.0
      69   37    747      Justin Bresette-10            19:28.9
      75   40    748      Barrett Waling                19:36.1
      80   44    746      Jacob DeWitt-11               19:39.8
     105   59    749      Will Pellerin                 21:07.2
    
      Score : 105      Time gap (1 - 5): 2:44.3       Time total (1 - 5): 92:46.3
    
    
       7    Seton Catholic           
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
       5    4    422      Dan Young-12                  17:26.2
      60   31    423      Vince Mariano-12              19:11.8
      66   34    424      Brad Wierbowski-12            19:24.4
      76   41    425      Robbie Miller-10              19:37.1
     101   57    426      Pat Hart-12                   20:58.2
     102   58    427      Mike Puthawala-11             21:03.4
    
      Score : 167      Time gap (1 - 5): 3:32.0       Time total (1 - 5): 96:37.7
    
    
       8    Stony Brook              
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      68   36   1122      Carlos Masakayan-11           19:26.6
      79   43   1123      Joshua Alvera-11              19:39.5
      82   45   1125      James Jenden-11               19:47.0
      88   49   1124      Aaron Frazier-12              20:04.9
     100   56   1127      Andrew Kim-10                 20:54.2
     106   60   1126      Josh Kim-11                   21:09.5
     112   65   1128      John Pistell-12               22:37.2
    
      Score : 229      Time gap (1 - 5): 1:27.6       Time total (1 - 5): 99:52.2
    
    
       9    S.S. Seward              
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      77   42    958      Rob Gorski-10                 19:38.5
      89   50    959      Joe Pawalczak-11              20:12.4
      92   52    957      James Goodrich-12             20:18.4
      93   53    960      Brian McAteer-11              20:20.2
     111   64    962      John Mythen-11                22:24.8
     117   68    961      Joe Supenski-10               23:38.6
     118   69    963      Mark Brandon-9                28:28.4
    
      Score : 261      Time gap (1 - 5): 2:46.3       Time total (1 - 5): 102:54.3
    
      10    Haldane                  
    
        Place
     ind  team  number    name                         time
    -----------------------------------------------------------------
      87   48    103      Ed Bohl-10                    19:59.0
      91   51    104      Paul Mackey-10                20:16.7
      99   55    105      Santiago Sandoval-11          20:49.8
     107   61    107      Mac Horgan-9                  21:16.2
     108   62    106      Aaron Harris-9                21:20.3
     113   66    102      Max Smith-10                  23:02.3
     114   67    101      James Dain-11                 23:32.2
    
      Score : 277      Time gap (1 - 5): 1:21.3       Time total (1 - 5): 103:42.0
    
    
      
    
    


    This Site
    2012 New York State Sportswriters Association.
    All rights reserved. Contact us via e-mail.
     
    → User tools

    Navigation
    → Twitter
       We tweet often during the H.S. sports season as well as when news is happening:

    Follow the NYSSWA on Twitter