New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys cross country
2006 NYSPHSAA championships


    
At Warwick 


Class AA Race

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Shenendehowa                42
  2     Smithtown                   66
  3     Liverpool                   80
  4     Warwick Valley              83
  5     Ithaca                     110
  6     Arlington                  167
  7     Clarence                   169
  8     Fairport                   175
  9     Syosset                    256


Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1      II     173
  2     III     253
  3      IX     387
  4      XI     396
  5       I     479
  6       V     553
  7      VI     605
  8      IV     624
  9    VIII     782


    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1   1   1  250  Steve Murdock-12         Shenendehowa             15:12.5
  2       2  375  Tommy Gruenewald-12      Fayetteville-Manlius     15:20.0
  3       3  376  Geoff King-12            Fayetteville-Manlius     15:29.0
  4   2   4  910  Zack Price-12            Warwick Valley           15:30.1
  5   3   5  909  Terence Prial-12         Warwick Valley           15:37.5
  6   4   6 1102  Giovanni Signoretti-11   Smithtown                15:41.6
  7   5   7  436  Drew Hart-12             Ithaca                   15:49.1
  8       8  280  Brian Rhodes Devey-12    Guilderland              15:49.4
  9   6   9 1103  Brendan Martin-12        Smithtown                15:49.8
 10   7  10  252  Zach Predmore-12         Shenendehowa             15:51.9
 11      11  590  Ryan Bloom-12            Spencerport              15:52.3
 12      12  281  Roland Graves-11         Guilderland              15:52.6
 13      13  191  Jullian Sheinbaum-11     Scarsdale                15:53.3
 14      14  685  John Haenle-12           Lockport                 15:54.8
 15      15  282  Chris Allen-12           Saratoga Springs         15:58.6
 16   8  16  251  Adam Quinn-12            Shenendehowa             15:59.6
 17   9  17 1101  Dan Frost-12             Smithtown                16:00.4
 18  10  18  254  Mike Danaher-10          Shenendehowa             16:01.4
 19      19  284  Matt Bogdan-12           Shaker                   16:02.7
 20      20  190  A.J. Savoia-12           North Rockland           16:03.9
 21  11  21  529  Pat DuPont-11            Fairport                 16:07.4
 22  12  22  347  Colin Heenan-12          Liverpool                16:08.1
 23  13  23  157  Brendan Ceriello-12      Arlington                16:08.4
 24      24  377  Chris Mason-12           Auburn                   16:08.7
 25      25  192  David Carlin-11          Scarsdale                16:09.3
 26      26  379  Brian Lang-12            Baldwinsville            16:10.1
 27      27  883  Richard Schmitz-12       Port Washington          16:15.8
 28  14  28  343  Ethan Hickey-11          Liverpool                16:18.4
 29      29  688  Aaron Foote-12           Niagara Wheatfield       16:20.9
 30      30  977  Bryan Cassidy-11         Monroe-Woodbury          16:21.6
 31  15  31  346  Bryan Picciotto-11       Liverpool                16:22.2
 32      32  979  Greg Laraia-11           Newburgh Free Academy    16:24.0
 33      33  592  Tyler Stachecki-11       Penfield                 16:24.6
 34      34  378  Ben Ludovici-12          Cicero N.Syracuse        16:25.3
 35      35  975  Andy Clyne-12            Washingtonville          16:26.4
 36  16  36  255  Tom Soeller-12           Shenendehowa             16:26.6
 37  17  37  345  Mike Compson-12          Liverpool                16:27.4
 38  18  38  253  Zac Suriano-11           Shenendehowa             16:32.6
 39      39  194  Mike Cirocco-10          Mahopac                  16:34.5
 40  19  40  440  Andris Goncarovs-9       Ithaca                   16:35.5
 41  20  41  256  Mike Wilbur-12           Shenendehowa             16:37.5
 42      42  593  Alex Brimstein-10        Webster Thomas           16:38.4
 43      43 1173  Will Lapp-12             Connetquot               16:38.9
 44  21  44 1104  Brendan Connell-10       Smithtown                16:40.2
 45      45 1174  Evan Bloomberg-10        Northport                16:41.3
 46  22  46  344  Nick Scalione-12         Liverpool                16:42.3
 47      47 1170  Barry Franklin-11        Longwood                 16:43.0
 48      48  193  Michael Dapice-10        White Plains             16:44.1
 49      49  591  Ryan Kaiser-12           Penfield                 16:44.3
 50      50  881  Frankie Dioguardi-11     Massapequa               16:45.3
 51  23  51  626  Andrew Pfeiffer-12       Clarence                 16:45.8
 52  24  52  911  Matt Laroe-11            Warwick Valley           16:46.4
 53  25  53  912  Frank Pfaffenberfer-12   Warwick Valley           16:47.4
 54      54 1171  Matt Temme-12            Longwood                 16:49.1
 55      55  976  Mike Brocks-12           F.D. Roosevelt           16:50.1
 56  26  56 1105  Brian Hufsmith-11        Smithtown                16:50.3
 57  27  57  442  Sharif Younes-10         Ithaca                   16:50.7
 58      58  687  Josh Zubler-12           Frontier                 16:54.2
 59      59  978  Steven Challacombe-10    Newburgh Free Academy    16:55.2
 60      60  495  Vasili Papastrat-10      Binghamton               16:55.5
 61  28  61  439  Paul Kintner-11          Ithaca                   16:55.7
 62  29  62  914  James Hurley-11          Warwick Valley           16:57.3
 63      63  882  David Rothman-12         Oceanside                16:58.0
 64      64  283  Demetri Goutos-10        Saratoga Springs         16:58.5
 65      65  880  Brandan Abasolo-10       Long Beach               16:59.5
 66  30  66  158  Adam Doherty-10          Arlington                17:00.8
 67      67  686  Drew Perilli-9           Lockport                 17:01.9
 68  31  68  438  Dan Craighead-11         Ithaca                   17:03.6
 69  32  69  160  Dan Kane-11              Arlington                17:04.4
 70  33  70  627  Rickard Walter-12        Clarence                 17:04.9
 71  34  71  625  John Inzina-11           Clarence                 17:08.2
 72      72  594  Mark Streb-12            Brockport                17:08.8
 73  35  73  531  Scott Deady-11           Fairport                 17:09.1
 74      74  498  Andy Dunscombe-12        Union Endicott           17:09.6
 75  36  75 1106  Brendan Ward-11          Smithtown                17:10.5
 76  37  76  533  Tyler Dufault-11         Fairport                 17:11.2
 77  38  77  624  Peter Grupp-11           Clarence                 17:12.4
 78      78 1172  Kurt Staudal-12          Longwood                 17:14.4
 79  39  79  349  Dan Szilagyi-11          Liverpool                17:16.5
 80  40  80  913  Alex Leuchanka-10        Warwick Valley           17:17.1
 81      81  499  Mike Boice-12            Union Endicott           17:18.3
 82  41  82  623  Geraint Davies-11        Clarence                 17:20.9
 83  42  83  816  David Frankel-11         Syosset                  17:22.7
 84  43  84  161  Jared Leslie-10          Arlington                17:26.3
 85      85  497  Michael Vrabel-12        Horseheads               17:27.2
 86  44  86  628  Casey Perdziak-11        Clarence                 17:31.3
 87  45  87  534  Dylan Pudiak-12          Fairport                 17:32.0
 88  46  88  622  Guy Berberich-11         Clarence                 17:34.1
 89  47  89  532  Kyle Darey-12            Fairport                 17:36.1
 90  48  90  348  Dan Phoenix-12           Liverpool                17:40.7
 91      91  496  Anthony Gaetani-10       Binghamton               17:44.9
 92  49  92  163  Nyck Lotocky-10          Arlington                17:49.1
 93      93  689  Chris Deptula-12         Williamsville North      17:51.1
 94  50  94  535  Jon Metzger-12           Fairport                 17:56.5
 95  51  95  908  Brad Ackerman-11         Warwick Valley           17:56.6
 96  52  96  820  Nick Vidal-12            Syosset                  18:00.8
 97  53  97  818  Josh Tumen-11            Syosset                  18:01.1
 98  54  98  817  Jeremy Abrams-12         Syosset                  18:08.4
 99  55  99  819  Kevin Wong-12            Syosset                  18:12.1
100  56 100  159  John Muller-10           Arlington                18:16.8
101  57 101 1107  Nick Roertgen-11         Smithtown                18:24.1
102  58 102  530  Andrew Rice-10           Fairport                 18:32.1
103  59 103  441  Robert Holowke-11        Ithaca                   18:33.9
104  60 104  815  Arvind Badhey-12         Syosset                  18:56.3
105  61 105  162  Justin Fyffe-11          Arlington                19:01.2
106  62 106  821  Noah Birnbaum-10         Syosset                  21:58.0
DNF          884  Kevon Carter-11          Valley Stream Central           
DNF          437  Adam Zinder-12           Ithaca                          



   1    Shenendehowa             

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    250      Steve Murdock-12              15:12.5
  10    7    252      Zach Predmore-12              15:51.9
  16    8    251      Adam Quinn-12                 15:59.6
  18   10    254      Mike Danaher-10               16:01.4
  36   16    255      Tom Soeller-12                16:26.6
  38   18    253      Zac Suriano-11                16:32.6
  41   20    256      Mike Wilbur-12                16:37.5

  Score : 42      Time gap (1 - 5): 1:14.1       Time total (1 - 5): 79:32.0

   2    Smithtown                
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    4   1102      Giovanni Signoretti-11        15:41.6
   9    6   1103      Brendan Martin-12             15:49.8
  17    9   1101      Dan Frost-12                  16:00.4
  44   21   1104      Brendan Connell-10            16:40.2
  56   26   1105      Brian Hufsmith-11             16:50.3
  75   36   1106      Brendan Ward-11               17:10.5
 101   57   1107      Nick Roertgen-11              18:24.1

  Score : 66      Time gap (1 - 5): 1:08.7       Time total (1 - 5): 81:02.3

   3    Liverpool                

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  22   12    347      Colin Heenan-12               16:08.1
  28   14    343      Ethan Hickey-11               16:18.4
  31   15    346      Bryan Picciotto-11            16:22.2
  37   17    345      Mike Compson-12               16:27.4
  46   22    344      Nick Scalione-12              16:42.3
  79   39    349      Dan Szilagyi-11               17:16.5
  90   48    348      Dan Phoenix-12                17:40.7

  Score : 80      Time gap (1 - 5): 0:34.2       Time total (1 - 5): 81:58.4

   4    Warwick Valley           

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    2    910      Zack Price-12                 15:30.1
   5    3    909      Terence Prial-12              15:37.5
  52   24    911      Matt Laroe-11                 16:46.4
  53   25    912      Frank Pfaffenberfer-12        16:47.4
  62   29    914      James Hurley-11               16:57.3
  80   40    913      Alex Leuchanka-10             17:17.1
  95   51    908      Brad Ackerman-11              17:56.6

  Score : 83      Time gap (1 - 5): 1:27.2       Time total (1 - 5): 81:38.7

   5    Ithaca                   

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    5    436      Drew Hart-12                  15:49.1
  40   19    440      Andris Goncarovs-9            16:35.5
  57   27    442      Sharif Younes-10              16:50.7
  61   28    439      Paul Kintner-11               16:55.7
  68   31    438      Dan Craighead-11              17:03.6
 103   59    441      Robert Holowke-11             18:33.9
    DNF      437      Adam Zinder-12                       

  Score : 110      Time gap (1 - 5): 1:14.5       Time total (1 - 5): 83:14.6

   6    Arlington                

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  23   13    157      Brendan Ceriello-12           16:08.4
  66   30    158      Adam Doherty-10               17:00.8
  69   32    160      Dan Kane-11                   17:04.4
  84   43    161      Jared Leslie-10               17:26.3
  92   49    163      Nyck Lotocky-10               17:49.1
 100   56    159      John Muller-10                18:16.8
 105   61    162      Justin Fyffe-11               19:01.2

  Score : 167      Time gap (1 - 5): 1:40.7       Time total (1 - 5): 85:29.0

   7    Clarence                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  51   23    626      Andrew Pfeiffer-12            16:45.8
  70   33    627      Rickard Walter-12             17:04.9
  71   34    625      John Inzina-11                17:08.2
  77   38    624      Peter Grupp-11                17:12.4
  82   41    623      Geraint Davies-11             17:20.9
  86   44    628      Casey Perdziak-11             17:31.3
  88   46    622      Guy Berberich-11              17:34.1

  Score : 169      Time gap (1 - 5): 0:35.1       Time total (1 - 5): 85:32.2

   8    Fairport                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  21   11    529      Pat DuPont-11                 16:07.4
  73   35    531      Scott Deady-11                17:09.1
  76   37    533      Tyler Dufault-11              17:11.2
  87   45    534      Dylan Pudiak-12               17:32.0
  89   47    532      Kyle Darey-12                 17:36.1
  94   50    535      Jon Metzger-12                17:56.5
 102   58    530      Andrew Rice-10                18:32.1

  Score : 175      Time gap (1 - 5): 1:28.7       Time total (1 - 5): 85:35.8

   9    Syosset                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  83   42    816      David Frankel-11              17:22.7
  96   52    820      Nick Vidal-12                 18:00.8
  97   53    818      Josh Tumen-11                 18:01.1
  98   54    817      Jeremy Abrams-12              18:08.4
  99   55    819      Kevin Wong-12                 18:12.1
 104   60    815      Arvind Badhey-12              18:56.3
 106   62    821      Noah Birnbaum-10              21:58.0

  Score : 256      Time gap (1 - 5): 0:49.4       Time total (1 - 5): 89:45.1




   1    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    250      Steve Murdock-12              15:12.5
   8    8    280      Brian Rhodes Devey-12         15:49.4
  10   10    252      Zach Predmore-12              15:51.9
  12   12    281      Roland Graves-11              15:52.6
  15   15    282      Chris Allen-12                15:58.6
  16   16    251      Adam Quinn-12                 15:59.6
  18   18    254      Mike Danaher-10               16:01.4
  19   19    284      Matt Bogdan-12                16:02.7
  36   36    255      Tom Soeller-12                16:26.6
  38   38    253      Zac Suriano-11                16:32.6
  41   41    256      Mike Wilbur-12                16:37.5
  64   64    283      Demetri Goutos-10             16:58.5

  Score : 173      Time gap (1 - 10): 1:20.1       Time total (1 - 10): 159:47.9


   2    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    375      Tommy Gruenewald-12           15:20.0
   3    3    376      Geoff King-12                 15:29.0
  22   22    347      Colin Heenan-12               16:08.1
  24   24    377      Chris Mason-12                16:08.7
  26   26    379      Brian Lang-12                 16:10.1
  28   28    343      Ethan Hickey-11               16:18.4
  31   31    346      Bryan Picciotto-11            16:22.2
  34   34    378      Ben Ludovici-12               16:25.3
  37   37    345      Mike Compson-12               16:27.4
  46   46    344      Nick Scalione-12              16:42.3
  79   79    349      Dan Szilagyi-11               17:16.5
  90   90    348      Dan Phoenix-12                17:40.7

  Score : 253      Time gap (1 - 10): 1:22.3       Time total (1 - 10): 161:31.5

   3    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    4    910      Zack Price-12                 15:30.1
   5    5    909      Terence Prial-12              15:37.5
  30   30    977      Bryan Cassidy-11              16:21.6
  32   32    979      Greg Laraia-11                16:24.0
  35   35    975      Andy Clyne-12                 16:26.4
  52   52    911      Matt Laroe-11                 16:46.4
  53   53    912      Frank Pfaffenberfer-12        16:47.4
  55   55    976      Mike Brocks-12                16:50.1
  59   59    978      Steven Challacombe-10         16:55.2
  62   62    914      James Hurley-11               16:57.3
  80   80    913      Alex Leuchanka-10             17:17.1
  95   95    908      Brad Ackerman-11              17:56.6

  Score : 387      Time gap (1 - 10): 1:27.2       Time total (1 - 10): 164:36.0

   4    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    6   1102      Giovanni Signoretti-11        15:41.6
   9    9   1103      Brendan Martin-12             15:49.8
  17   17   1101      Dan Frost-12                  16:00.4
  43   43   1173      Will Lapp-12                  16:38.9
  44   44   1104      Brendan Connell-10            16:40.2
  45   45   1174      Evan Bloomberg-10             16:41.3
  47   47   1170      Barry Franklin-11             16:43.0
  54   54   1171      Matt Temme-12                 16:49.1
  56   56   1105      Brian Hufsmith-11             16:50.3
  75   75   1106      Brendan Ward-11               17:10.5
  78   78   1172      Kurt Staudal-12               17:14.4
 101  101   1107      Nick Roertgen-11              18:24.1

  Score : 396      Time gap (1 - 10): 1:28.9       Time total (1 - 10): 165:05.1

   5    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  13   13    191      Jullian Sheinbaum-11          15:53.3
  20   20    190      A.J. Savoia-12                16:03.9
  23   23    157      Brendan Ceriello-12           16:08.4
  25   25    192      David Carlin-11               16:09.3
  39   39    194      Mike Cirocco-10               16:34.5
  48   48    193      Michael Dapice-10             16:44.1
  66   66    158      Adam Doherty-10               17:00.8
  69   69    160      Dan Kane-11                   17:04.4
  84   84    161      Jared Leslie-10               17:26.3
  92   92    163      Nyck Lotocky-10               17:49.1
 100  100    159      John Muller-10                18:16.8
 105  105    162      Justin Fyffe-11               19:01.2

  Score : 479      Time gap (1 - 10): 1:55.8       Time total (1 - 10): 166:54.1


   6    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  11   11    590      Ryan Bloom-12                 15:52.3
  21   21    529      Pat DuPont-11                 16:07.4
  33   33    592      Tyler Stachecki-11            16:24.6
  42   42    593      Alex Brimstein-10             16:38.4
  49   49    591      Ryan Kaiser-12                16:44.3
  72   72    594      Mark Streb-12                 17:08.8
  73   73    531      Scott Deady-11                17:09.1
  76   76    533      Tyler Dufault-11              17:11.2
  87   87    534      Dylan Pudiak-12               17:32.0
  89   89    532      Kyle Darey-12                 17:36.1
  94   94    535      Jon Metzger-12                17:56.5
 102  102    530      Andrew Rice-10                18:32.1

  Score : 553      Time gap (1 - 10): 1:43.8       Time total (1 - 10): 168:24.2

   7    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  14   14    685      John Haenle-12                15:54.8
  29   29    688      Aaron Foote-12                16:20.9
  51   51    626      Andrew Pfeiffer-12            16:45.8
  58   58    687      Josh Zubler-12                16:54.2
  67   67    686      Drew Perilli-9                17:01.9
  70   70    627      Rickard Walter-12             17:04.9
  71   71    625      John Inzina-11                17:08.2
  77   77    624      Peter Grupp-11                17:12.4
  82   82    623      Geraint Davies-11             17:20.9
  86   86    628      Casey Perdziak-11             17:31.3
  88   88    622      Guy Berberich-11              17:34.1
  93   93    689      Chris Deptula-12              17:51.1

  Score : 605      Time gap (1 - 10): 1:36.5       Time total (1 - 10): 169:15.3

   8    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    7    436      Drew Hart-12                  15:49.1
  40   40    440      Andris Goncarovs-9            16:35.5
  57   57    442      Sharif Younes-10              16:50.7
  60   60    495      Vasili Papastrat-10           16:55.5
  61   61    439      Paul Kintner-11               16:55.7
  68   68    438      Dan Craighead-11              17:03.6
  74   74    498      Andy Dunscombe-12             17:09.6
  81   81    499      Mike Boice-12                 17:18.3
  85   85    497      Michael Vrabel-12             17:27.2
  91   91    496      Anthony Gaetani-10            17:44.9
 103  103    441      Robert Holowke-11             18:33.9
    DNF      437      Adam Zinder-12                       

  Score : 624      Time gap (1 - 10): 1:55.8       Time total (1 - 10): 169:50.1

   9    Section VIII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  27   27    883      Richard Schmitz-12            16:15.8
  50   50    881      Frankie Dioguardi-11          16:45.3
  63   63    882      David Rothman-12              16:58.0
  65   65    880      Brandan Abasolo-10            16:59.5
  83   83    816      David Frankel-11              17:22.7
  96   96    820      Nick Vidal-12                 18:00.8
  97   97    818      Josh Tumen-11                 18:01.1
  98   98    817      Jeremy Abrams-12              18:08.4
  99   99    819      Kevin Wong-12                 18:12.1
 104  104    815      Arvind Badhey-12              18:56.3
 106  106    821      Noah Birnbaum-10              21:58.0
    DNF      884      Kevon Carter-11                      

  Score : 782      Time gap (1 - 10): 2:40.5       Time total (1 - 10): 175:40.0


 

 

Class A Race

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Queensbury                  44
  2     Victor                      59
  3     Sayville                    96
  4     Cornwall                   102
  5     Horace Greeley             125
  6     Wantagh                    139
  7     Whitesboro                 158
  8     Kenmore East               191
  9     Vestal                     240



Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1       V     214
  2      II     243
  3      XI     369
  4    VIII     411
  5      IX     468
  6       I     505
  7      VI     607
  8     III     610
  9      IV     827



    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1   1   1  543  Zach Rivers-11           Victor                   15:37.1
  2   2   2  201  Matt Flint-11            Queensbury               15:38.7
  3   3   3  544  Ben W. Hall-12           Victor                   15:43.8
  4       4  695  Joe Whalen-10            Hamburg                  15:48.6
  5       5 1180  Kyle Merber-11           Half Hollow Hills West   15:51.7
  6       6  891  Charles N. White-11      Garden City              15:52.9
  7       7  893  Brian Riley-11           South Side               15:53.8
  8       8  570  Michael Geary-12         Brighton                 15:57.0
  9       9  296  Drew Houghtalen-12       Burnt Hills-Ballston Lake15:58.8
 10      10  892  Dan Genn-12              Mepham                   16:00.1
 11   4  11  922  Colin Anderson-11        Cornwall                 16:04.6
 12   5  12  923  Ian Clerkin-11           Cornwall                 16:05.7
 13      13  572  Ben Mears-12             Wayne                    16:11.6
 14   6  14  203  Joel Loke-12             Queensbury               16:12.8
 15   7  15 1116  Matt Santoro-12          Sayville                 16:13.2
 16      16  170  Michael Poleski-12       Ossining                 16:15.4
 17      17 1181  Derek Rammelkamp-12      Miller Place             16:18.2
 18      18  574  Bill Juda-12             Irondequoit              16:19.0
 19      19  571  Jon Pinto-12             Brighton                 16:22.5
 20   8  20  202  Kevin Mulcahy-12         Queensbury               16:24.2
 21      21  985  Brendan Devine-11        Monticello               16:26.5
 22   9  22 1115  Casey Barrett-12         Sayville                 16:34.9
 23      23  295  Ryan Pezzulo-12          Burnt Hills-Ballston Lake16:35.5
 24  10  24  831  Arquimedes DelaCruz-10   Wantagh                  16:36.4
 25      25  573  Tim Quinn-12             Pittsford Sutherland     16:37.2
 26      26 1182  Thomas Rammelkamp-12     Miller Place             16:37.6
 27      27  890  Scott Bickard-12         Bethpage                 16:40.0
 28  11  28 1117  Dylan Jung-12            Sayville                 16:41.0
 29      29  696  Jacob Hagen-12           Sweet Home               16:42.8
 30      30  297  Otis Ubriaco-8           Burnt Hills-Ballston Lake16:45.2
 31      31  298  Ryan Madigan-12          Scotia-Glenville         16:46.3
 32  12  32  108  Chris Mezias-11          Horace Greeley           16:47.1
 33      33  986  Matt Koennecke-12        Goshen                   16:47.7
 34  13  34  204  Sheldon Reeves-10        Queensbury               16:49.2
 35  14  35  545  Mike Kurvach-11          Victor                   16:49.6
 36      36  385  Dylan Hardwick-12        Watertown                16:50.7
 37  15  37  207  Brian Gallagher-10       Queensbury               16:52.3
 38  16  38  546  Jake Swain-12            Victor                   16:53.9
 39      39  387  Evan Oustrich-10         Mexico                   16:54.6
 40      40 1183  Dylan Conway-11          Hauppague                16:56.9
 41      41  475  Andrew Brusso-12         Elmira Southside         16:58.7
 42      42  174  Brian Debronsky-12       Beacon                   16:59.2
 43  17  43  206  Sean Gallagher-12        Queensbury               16:59.6
 44  18  44  358  David Rugari-11          Whitesboro               17:00.4
 45      45  171  John Turro-11            Somers                   17:00.6
 46  19  46  636  Zachary Ball-11          Kenmore East             17:00.9
 47  20  47  109  Stephan Tsoucas-11       Horace Greeley           17:01.1
 48  21  48  110  Henry Koster-9           Horace Greeley           17:01.3
 49      49  989  Brian Smith-12           Port Jervis              17:01.5
 50  22  50  829  Adam Clark-12            Wantagh                  17:01.9
 51  23  51  357  Jon Szczesniak-11        Whitesboro               17:02.8
 52  24  52 1119  Colon Culhane-11         Sayville                 17:04.8
 53      53  388  A.J. Russell-12          Jamesville Dewitt        17:07.3
 54  25  54  547  Colin Samoriski-12       Victor                   17:11.6
 55      55  699  William Barclay-11       Starpoint                17:13.8
 56  26  56  642  Daniel Snitzer-12        Kenmore East             17:14.1
 57      57  299  Patrick Murray-12        Mohonasen                17:15.9
 58  27  58  830  Andrew Coelho-10         Wantagh                  17:16.4
 59  28  59  924  Sean Twomey-11           Cornwall                 17:18.4
 60      60  172  Matt Kepler-12           Nyack                    17:19.6
 61  29  61  205  Sean Barber-11           Queensbury               17:21.9
 62      62  386  Nick Lynch-10            Watertown                17:22.4
 63      63  478  Nathan Jacobson-10       Elmira Free Academy      17:22.8
 64      64  697  Ryan Poley-12            Sweet Home               17:23.0
 65  30  65  925  Tim Anzovino-11          Cornwall                 17:23.3
 66  31  66  548  Chris Driscoll-12        Victor                   17:24.3
 67      67  173  Chris Waruch-12          Brewster                 17:25.1
 68  32  68  360  Matt Owens-12            Whitesboro               17:31.3
 69      69  987  Jim McCormack-12         Goshen                   17:34.2
 70      70  894  Pat Duggan-12            South Side               17:35.1
 71  33  71  111  Josh Rosen-12            Horace Greeley           17:37.4
 72  34  72  451  Nate Snodgrass-12        Vestal                   17:37.9
 73  35  73  926  Kris Kolewe-11           Cornwall                 17:39.8
 74  36  74  359  Garrett Parker-11        Whitesboro               17:42.7
 75  37  75  832  Brian Richman-12         Wantagh                  17:44.5
 76  38  76  928  Richard Merino-10        Cornwall                 17:45.5
 77  39  77  113  Joe Breen-11             Horace Greeley           17:47.5
 78      78 1184  Matt Rogers-11           Islip                    17:49.1
 79      79  476  David Dier-11            Elmira Southside         17:49.7
 80      80  698  Ryan Wentz-11            Starpoint                17:52.7
 81  40  81  639  Timothy Mativier-11      Kenmore East             17:53.5
 82  41  82  114  David Thompson-11        Horace Greeley           17:55.1
 83  42  83  112  Jordan Fried-10          Horace Greeley           17:55.7
 84  43  84  834  John Greisheimer-10      Wantagh                  17:56.5
 85  44  85  833  Chris Lewis-10           Wantagh                  17:56.7
 86  45  86 1118  Patrick McNeil-12        Sayville                 17:57.1
 87  46  87  549  Zach Nelson-11           Victor                   18:01.0
 88  47  88  637  Daniel Ferguson-11       Kenmore East             18:02.1
 89  48  89  455  Dan Ng-11                Vestal                   18:05.6
 90      90  988  Matt Dunham-11           Saugerties               18:10.6
 91      91  389  Jeff Sweeney-11          East Syracuse Minoa      18:10.8
 92  49  92  361  Joe Schoen-9             Whitesboro               18:11.1
 93  50  93  456  Ben Snodgrass-9          Vestal                   18:18.6
 94  51  94  362  Matt Gallimo-11          Whitesboro               18:12.8
 95      95  479  Mike Miller-12           Elmira Free Academy      18:18.3
 96  52  96  927  Robert Watson-12         Cornwall                 18:20.6
 97      97  477  Zack Hine-11             Elmira Southside         18:28.0
 98  53  98  452  Kevin Campbell-11        Vestal                   18:34.7
 99  54  99  835  Thomas Clark-10          Wantagh                  18:39.4
100  55 100  450  Jake Gallagher-12        Vestal                   18:42.3
101  56 101  453  Andrew Ciaravino-11      Vestal                   18:44.2
102  57 102  454  Stephen Gaug-11          Vestal                   18:44.6
103  58 103  363  Brian Bishop-12          Whitesboro               18:47.5
104  59 104  640  Alex Patterson-9         Kenmore East             18:56.9
105  60 105 1120  Thomas Barrett-10        Sayville                 19:26.0
106  61 106 1121  John Hunt-10             Sayville                 19:42.2
107  62 107  641  Scott Sciolino-11        Kenmore East             20:24.5
108  63 108  638  Derek Flynn-11           Kenmore East             20:25.6



   1    Queensbury               

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    201      Matt Flint-11                 15:38.7
  14    6    203      Joel Loke-12                  16:12.8
  20    8    202      Kevin Mulcahy-12              16:24.2
  34   13    204      Sheldon Reeves-10             16:49.2
  37   15    207      Brian Gallagher-10            16:52.3
  43   17    206      Sean Gallagher-12             16:59.6
  61   29    205      Sean Barber-11                17:21.9

  Score : 44      Time gap (1 - 5): 1:13.6       Time total (1 - 5): 81:57.2


   2    Victor                   

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    543      Zach Rivers-11                15:37.1
   3    3    544      Ben W. Hall-12                15:43.8
  35   14    545      Mike Kurvach-11               16:49.6
  38   16    546      Jake Swain-12                 16:53.9
  54   25    547      Colin Samoriski-12            17:11.6
  66   31    548      Chris Driscoll-12             17:24.3
  87   46    549      Zach Nelson-11                18:01.0

  Score : 59      Time gap (1 - 5): 1:34.5       Time total (1 - 5): 82:16.0

   3    Sayville                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  15    7   1116      Matt Santoro-12               16:13.2
  22    9   1115      Casey Barrett-12              16:34.9
  28   11   1117      Dylan Jung-12                 16:41.0
  52   24   1119      Colon Culhane-11              17:04.8
  86   45   1118      Patrick McNeil-12             17:57.1
 105   60   1120      Thomas Barrett-10             19:26.0
 106   61   1121      John Hunt-10                  19:42.2

  Score : 96      Time gap (1 - 5): 1:43.9       Time total (1 - 5): 84:31.0

   4    Cornwall                 
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  11    4    922      Colin Anderson-11             16:04.6
  12    5    923      Ian Clerkin-11                16:05.7
  59   28    924      Sean Twomey-11                17:18.4
  65   30    925      Tim Anzovino-11               17:23.3
  73   35    926      Kris Kolewe-11                17:39.8
  76   38    928      Richard Merino-10             17:45.5
  96   52    927      Robert Watson-12              18:20.6

  Score : 102      Time gap (1 - 5): 1:35.2       Time total (1 - 5): 84:31.8

   5    Horace Greeley           

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  32   12    108      Chris Mezias-11               16:47.1
  47   20    109      Stephan Tsoucas-11            17:01.1
  48   21    110      Henry Koster-9                17:01.3
  71   33    111      Josh Rosen-12                 17:37.4
  77   39    113      Joe Breen-11                  17:47.5
  82   41    114      David Thompson-11             17:55.1
  83   42    112      Jordan Fried-10               17:55.7

  Score : 125      Time gap (1 - 5): 1:00.4       Time total (1 - 5): 86:14.4

   6    Wantagh                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  24   10    831      Arquimedes DelaCruz-10        16:36.4
  50   22    829      Adam Clark-12                 17:01.9
  58   27    830      Andrew Coelho-10              17:16.4
  75   37    832      Brian Richman-12              17:44.5
  84   43    834      John Greisheimer-10           17:56.5
  85   44    833      Chris Lewis-10                17:56.7
  99   54    835      Thomas Clark-10               18:39.4

  Score : 139      Time gap (1 - 5): 1:20.1       Time total (1 - 5): 86:35.7


   7    Whitesboro               

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  44   18    358      David Rugari-11               17:00.4
  51   23    357      Jon Szczesniak-11             17:02.8
  68   32    360      Matt Owens-12                 17:31.3
  74   36    359      Garrett Parker-11             17:42.7
  92   49    361      Joe Schoen-9                  18:11.1
  94   51    362      Matt Gallimo-11               18:12.8
 103   58    363      Brian Bishop-12               18:47.5

  Score : 158      Time gap (1 - 5): 1:10.7       Time total (1 - 5): 87:28.3

   8    Kenmore East             

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  46   19    636      Zachary Ball-11               17:00.9
  56   26    642      Daniel Snitzer-12             17:14.1
  81   40    639      Timothy Mativier-11           17:53.5
  88   47    637      Daniel Ferguson-11            18:02.1
 104   59    640      Alex Patterson-9              18:56.9
 107   62    641      Scott Sciolino-11             20:24.5
 108   63    638      Derek Flynn-11                20:25.6

  Score : 191      Time gap (1 - 5): 1:56.0       Time total (1 - 5): 89:07.5


   9    Vestal                   

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  72   34    451      Nate Snodgrass-12             17:37.9
  89   48    455      Dan Ng-11                     18:05.6
  93   50    456      Ben Snodgrass-9               18:18.6
  98   53    452      Kevin Campbell-11             18:34.7
 100   55    450      Jake Gallagher-12             18:42.3
 101   56    453      Andrew Ciaravino-11           18:44.2
 102   57    454      Stephen Gaug-11               18:44.6

  Score : 240      Time gap (1 - 5): 1:04.4       Time total (1 - 5): 91:19.1



   1    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    543      Zach Rivers-11                15:37.1
   3    3    544      Ben W. Hall-12                15:43.8
   8    8    570      Michael Geary-12              15:57.0
  13   13    572      Ben Mears-12                  16:11.6
  18   18    574      Bill Juda-12                  16:19.0
  19   19    571      Jon Pinto-12                  16:22.5
  25   25    573      Tim Quinn-12                  16:37.2
  35   35    545      Mike Kurvach-11               16:49.6
  38   38    546      Jake Swain-12                 16:53.9
  54   54    547      Colin Samoriski-12            17:11.6
  66   66    548      Chris Driscoll-12             17:24.3
  87   87    549      Zach Nelson-11                18:01.0

  Score : 214      Time gap (1 - 10): 1:34.5       Time total (1 - 10): 163:43.3


   2    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    201      Matt Flint-11                 15:38.7
   9    9    296      Drew Houghtalen-12            15:58.8
  14   14    203      Joel Loke-12                  16:12.8
  20   20    202      Kevin Mulcahy-12              16:24.2
  23   23    295      Ryan Pezzulo-12               16:35.5
  30   30    297      Otis Ubriaco-8                16:45.2
  31   31    298      Ryan Madigan-12               16:46.3
  34   34    204      Sheldon Reeves-10             16:49.2
  37   37    207      Brian Gallagher-10            16:52.3
  43   43    206      Sean Gallagher-12             16:59.6
  57   57    299      Patrick Murray-12             17:15.9
  61   61    205      Sean Barber-11                17:21.9

  Score : 243      Time gap (1 - 10): 1:20.9       Time total (1 - 10): 165:02.6


   3    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   5    5   1180      Kyle Merber-11                15:51.7
  15   15   1116      Matt Santoro-12               16:13.2
  17   17   1181      Derek Rammelkamp-12           16:18.2
  22   22   1115      Casey Barrett-12              16:34.9
  26   26   1182      Thomas Rammelkamp-12          16:37.6
  28   28   1117      Dylan Jung-12                 16:41.0
  40   40   1183      Dylan Conway-11               16:56.9
  52   52   1119      Colon Culhane-11              17:04.8
  78   78   1184      Matt Rogers-11                17:49.1
  86   86   1118      Patrick McNeil-12             17:57.1
 105  105   1120      Thomas Barrett-10             19:26.0
 106  106   1121      John Hunt-10                  19:42.2

  Score : 369      Time gap (1 - 10): 2:05.4       Time total (1 - 10): 168:04.5


   4    Section VIII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    6    891      Charles N. White-11           15:52.9
   7    7    893      Brian Riley-11                15:53.8
  10   10    892      Dan Genn-12                   16:00.1
  24   24    831      Arquimedes DelaCruz-10        16:36.4
  27   27    890      Scott Bickard-12              16:40.0
  50   50    829      Adam Clark-12                 17:01.9
  58   58    830      Andrew Coelho-10              17:16.4
  70   70    894      Pat Duggan-12                 17:35.1
  75   75    832      Brian Richman-12              17:44.5
  84   84    834      John Greisheimer-10           17:56.5
  85   85    833      Chris Lewis-10                17:56.7
  99   99    835      Thomas Clark-10               18:39.4

  Score : 411      Time gap (1 - 10): 2:03.6       Time total (1 - 10): 168:37.6

   5    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  11   11    922      Colin Anderson-11             16:04.6
  12   12    923      Ian Clerkin-11                16:05.7
  21   21    985      Brendan Devine-11             16:26.5
  33   33    986      Matt Koennecke-12             16:47.7
  49   49    989      Brian Smith-12                17:01.5
  59   59    924      Sean Twomey-11                17:18.4
  65   65    925      Tim Anzovino-11               17:23.3
  69   69    987      Jim McCormack-12              17:34.2
  73   73    926      Kris Kolewe-11                17:39.8
  76   76    928      Richard Merino-10             17:45.5
  90   90    988      Matt Dunham-11                18:10.6
  96   96    927      Robert Watson-12              18:20.6

  Score : 468      Time gap (1 - 10): 1:40.9       Time total (1 - 10): 170:07.2


   6    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  16   16    170      Michael Poleski-12            16:15.4
  32   32    108      Chris Mezias-11               16:47.1
  42   42    174      Brian Debronsky-12            16:59.2
  45   45    171      John Turro-11                 17:00.6
  47   47    109      Stephan Tsoucas-11            17:01.1
  48   48    110      Henry Koster-9                17:01.3
  60   60    172      Matt Kepler-12                17:19.6
  67   67    173      Chris Waruch-12               17:25.1
  71   71    111      Josh Rosen-12                 17:37.4
  77   77    113      Joe Breen-11                  17:47.5
  82   82    114      David Thompson-11             17:55.1
  83   83    112      Jordan Fried-10               17:55.7

  Score : 505      Time gap (1 - 10): 1:32.1       Time total (1 - 10): 171:14.3

   7    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    4    695      Joe Whalen-10                 15:48.6
  29   29    696      Jacob Hagen-12                16:42.8
  46   46    636      Zachary Ball-11               17:00.9
  55   55    699      William Barclay-11            17:13.8
  56   56    642      Daniel Snitzer-12             17:14.1
  64   64    697      Ryan Poley-12                 17:23.0
  80   80    698      Ryan Wentz-11                 17:52.7
  81   81    639      Timothy Mativier-11           17:53.5
  88   88    637      Daniel Ferguson-11            18:02.1
 104  104    640      Alex Patterson-9              18:56.9
 107  107    641      Scott Sciolino-11             20:24.5
 108  108    638      Derek Flynn-11                20:25.6

  Score : 607      Time gap (1 - 10): 3:08.3       Time total (1 - 10): 174:08.4


   8    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  36   36    385      Dylan Hardwick-12             16:50.7
  39   39    387      Evan Oustrich-10              16:54.6
  44   44    358      David Rugari-11               17:00.4
  51   51    357      Jon Szczesniak-11             17:02.8
  53   53    388      A.J. Russell-12               17:07.3
  62   62    386      Nick Lynch-10                 17:22.4
  68   68    360      Matt Owens-12                 17:31.3
  74   74    359      Garrett Parker-11             17:42.7
  91   91    389      Jeff Sweeney-11               18:10.8
  92   92    361      Joe Schoen-9                  18:11.1
  94   94    362      Matt Gallimo-11               18:12.8
 103  103    363      Brian Bishop-12               18:47.5

  Score : 610      Time gap (1 - 10): 1:20.4       Time total (1 - 10): 173:54.1


   9    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  41   41    475      Andrew Brusso-12              16:58.7
  63   63    478      Nathan Jacobson-10            17:22.8
  72   72    451      Nate Snodgrass-12             17:37.9
  79   79    476      David Dier-11                 17:49.7
  89   89    455      Dan Ng-11                     18:05.6
  93   93    456      Ben Snodgrass-9               18:18.6
  95   95    479      Mike Miller-12                18:18.3
  97   97    477      Zack Hine-11                  18:28.0
  98   98    452      Kevin Campbell-11             18:34.7
 100  100    450      Jake Gallagher-12             18:42.3
 101  101    453      Andrew Ciaravino-11           18:44.2
 102  102    454      Stephen Gaug-11               18:44.6

  Score : 827      Time gap (1 - 10): 1:43.6       Time total (1 - 10): 180:16.6


 

 

Class B Race

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Honeoye Falls-Lima          50
  2     Byram Hills                 69
  3     Shoreham-Wading River       79
  4     Windsor                     97
  5     Westhill                   120
  6     Red Hook                   186
  7     Fredonia                   192
  8     Canton                     195
  9     Plattsburgh                216
 10     North Shore                225
 11     Ichabod Crane              277



Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1       I     250
  2       V     295
  3     III     375
  4      IV     418
  5      XI     464
  6      IX     546
  7      VI     578
  8      II     826
  9    VIII     844
 10     VII     875
 11       X     923



    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1       1  970  Cory Reed-12             James I. O'Neill         15:43.6
  2   1   2  415  Stephen Benedict-12      Windsor                  15:52.4
  3       3  690  Ryan O'Connor-12         East Aurora              15:56.8
  4   2   4 1036  Brandon Kenny-12         Canton                   16:02.7
  5   3   5  509  Alex Deir-9              Honeoye Falls-Lima       16:06.7
  6   4   6  323  Andrew Corcoran-11       Westhill                 16:07.1
  7   5   7  144  Gerald McDonald-12       Byram Hills              16:07.9
  8       8  395  Chris Stogsdill-10       Marcellus                16:18.5
  9       9  397  Zach Ornelas-10          South Jefferson          16:20.3
 10   6  10  145  Phil Cawkwell-12         Byram Hills              16:22.3
 11   7  11  510  Steve Mangan-9           Honeoye Falls-Lima       16:24.4
 12   8  12  508  Robert Gardner-12        Honeoye Falls-Lima       16:24.7
 13   9  13  322  Gregg Pallotta-12        Westhill                 16:24.9
 14      14  470  Jeff Martinez-10         Johnson City             16:25.3
 15      15  177  James Alexander-12       Pearl River              16:31.1
 16      16  971  Andrew Ugolino-12        Onteora                  16:32.7
 17      17 1190  Ryan Boyd-11             Bayport-Blue Point       16:33.0
 18      18  179  Jonathan Zupah-11        Putnam Valley            16:33.6
 19  10  19 1129  Dan Franck-12            Shoreham-Wading River    16:33.9
 20  11  20  416  Tyler Quinn-12           Windsor                  16:34.2
 21      21  396  Michael Esposito-12      Marcellus                16:37.3
 22      22  176  Bryan Herbst-12          Pearl River              16:42.6
 23  12  23 1132  Sam Verneuille-11        Shoreham-Wading River    16:43.5
 24      24  398  Brian Hoffman-12         Holland Patent           16:44.4
 25      25  285  Zach Williams-11         Cobleskill-Richmondville 16:46.5
 26      26  585  Jordan Merritt-10        Penn Yan                 16:47.3
 27      27  178  Ryan Pastore-12          Irvington                16:49.0
 28      28  587  Dave MacMahill-12        Livonia                  16:54.6
 29  13  29  143  Max Kasak-12             Byram Hills              16:55.8
 30      30  471  Max Straneva-9           Chenango Valley          16:56.1
 31  14  31  512  Matt Marion-12           Honeoye Falls-Lima       16:57.2
 32      32  972  Nick Mancuso-11          New Paltz                16:58.1
 33      33  175  Michael Hickey-10        Pearl River              16:59.8
 34  15  34 1130  Sean Nurberg-11          Shoreham-Wading River    17:01.4
 35  16  35  324  Pat Hartnett-12          Westhill                 17:02.3
 36  17  36  943  Ian Ellis Jones-11       Red Hook                 17:03.3
 37      37  691  Lyle O'Brien-10          East Aurora              17:03.8
 38  18  38  511  Sean Keyes-12            Honeoye Falls-Lima       17:04.1
 39  19  39 1134  Bobby Andrews-10         Shoreham-Wading River    17:05.0
 40      40  589  Aaron Hoven-10           Midlakes                 17:05.8
 41  20  41  146  Andrew Zahornacky-12     Byram Hills              17:06.1
 42  21  42  758  Brian Ellsworth-11       Plattsburgh              17:08.3
 43  22  43  605  Matt Metzger-11          Fredonia                 17:09.8
 44  23  44 1131  Brian Hoffman-11         Shoreham-Wading River    17:10.9
 45  24  45  417  Chipper Hurd-12          Windsor                  17:12.2
 46      46  692  Nick Pardee-11           Newfane                  17:12.4
 47      47  876  Richard McCarren-12      Seaford                  17:14.0
 48  25  48  147  John Granata-12          Byram Hills              17:15.0
 49      49  586  James Merritt-12         Penn Yan                 17:15.3
 50  26  50  944  Klaus Schmidt-10         Red Hook                 17:18.4
 51      51  973  Mike VanEtten-11         New Paltz                17:19.9
 52      52  694  Joe Woods-12             Alden                    17:20.5
 53      53  474  John Campbell-10         Owego                    17:21.3
 54  27  54  149  Mike Sass-12             Byram Hills              17:22.4
 55      55  588  Dan Sirianni-11          Aquinas                  17:23.1
 56  28  56  421  Mike Buchanan-9          Windsor                  17:24.7
 57  29  57 1038  Joe Beaudette-12         Canton                   17:26.2
 58  30  58  851  Darell Handler-12        North Shore              17:27.4
 59  31  59  606  Darton Wendell-12        Fredonia                 17:28.2
 60  32  60 1133  Brian Nill-10            Shoreham-Wading River    17:28.6
 61  33  61  418  Corey Mix-10             Windsor                  17:29.5
 62  34  62 1135  James Gladysz-10         Shoreham-Wading River    17:31.0
 63      63  878  David Monteiro-11        Valley Stream North      17:32.3
 64      64  288  Andrew Goodspeed-10      Broadalbin-Perth         17:32.6
 65  35  65  601  Wesley Buehler-11        Fredonia                 17:33.3
 66  36  66  759  Eric McCauley-12         Plattsburgh              17:34.2
 67      67  472  Billy Dayton-11          Chenango Valley          17:34.6
 68  37  68  852  David Freiman-12         North Shore              17:34.8
 69  38  69 1037  Kristen Neilson-11       Canton                   17:35.1
 70      70  473  Pat Conklin-12           Maine Endwell            17:35.4
 71      71  781  Bobby Grim-12            Northeastern Clinton     17:35.7
 72      72  286  Matt Curiano-12          Schalmont                17:36.2
 73  39  73  760  David Ellsworth-11       Plattsburgh              17:39.8
 74  40  74  419  David Bates-9            Windsor                  17:40.3
 75  41  75  326  Josh Strough-10          Westhill                 17:42.8
 76      76 1191  Kevin Snyder-11          Bayport-Blue Point       17:45.2
 77  42  77  856  Willie Schefer-11        North Shore              17:46.7
 78  43  78  946  Dan Koehler-12           Red Hook                 17:47.0
 79  44  79  148  Joe Violone-9            Byram Hills              17:49.2
 80      80  287  Alney Tobias-9           Lansingburgh             17:49.5
 81      81  289  Jonathan Aziz-10         Notre Dame-Bishop Gibbons17:50.0
 82  45  82  420  Thomas Rupp-10           Windsor                  17:53.5
 83  46  83  945  Spencer Dalzell-9        Red Hook                 17:54.7
 84  47  84  513  Jim Oleksyn-12           Honeoye Falls-Lima       17:55.0
 85  48  85  607  Danny Wright-11          Fredonia                 17:55.2
 86      86  693  Aaron Vanderbeck-12      Newfane                  17:55.4
 87      87 1095  Troy Cunningham-11       Ogdensburg               17:56.4
 88  49  88  229  Alex Jennings-12         Ichabod Crane            17:56.8
 89  50  89  328  Eric Moore-11            Westhill                 17:57.4
 90      90 1194  Sam Peterson-11          Mt. Sinai                17:57.9
 91  51  91  854  Jacob Tobol-11           North Shore              17:58.3
 92      92 1193  Anthony Izzo             Elwood-John Glenn        18:00.9
 93      93  780  Gregg Castellucci-12     Beekmantown              18:01.1
 94      94 1192  Brian Gravano-12         Southampton              18:01.4
 95      95  399  Robert Gripko-12         Vernon Verona Sherrill   18:02.2
 96  52  96  230  Kalib Failing-10         Ichabod Crane            18:03.5
 97  53  97  757  Matt Holden-11           Plattsburgh              18:04.1
 98  54  98  947  Matt Marquardt-12        Red Hook                 18:06.5
 99  55  99  232  Ryan Gildersleeve-10     Ichabod Crane            18:09.3
100     100  784  Brandon Darrah-12        Saranac                  18:10.7
101     101  974  Mike Cerchia-12          New Paltz                18:15.4
102  56 102  603  Tucker Krauza-11         Fredonia                 18:16.6
103     103  782  Jeffrey Horne-12         Northeastern Clinton     18:17.8
104     104  875  David Knowles-10         Manhasset                18:18.8
105  57 105  602  Steve Green-12           Fredonia                 18:20.5
106  58 106  514  Paxton Smith-12          Honeoye Falls-Lima       18:22.6
107  59 107  327  David Krawczyk-11        Westhill                 18:24.0
108     108  877  Carlo Balbo-11           Valley Stream North      18:24.4
109  60 109  231  Sean Shattenkirk-10      Ichabod Crane            18:26.0
110     110  783  Jonathan Coupal-11       Northeastern Clinton     18:26.9
111     111  879  Steven Carey-11          Valley Stream North      18:31.0
112  61 112  234  Bob Morris-10            Ichabod Crane            18:33.0
113  62 113 1040  Mike McMurray-11         Canton                   18:33.7
114  63 114  604  Tom Malikowski-12        Fredonia                 18:40.4
115     115 1097  Joel Landry-10           Franklin Academy         18:44.0
116  64 116 1042  Adam LaQuien-10          Canton                   18:48.8
117  65 117  853  Glen Gerbush-11          North Shore              18:54.7
118  66 118  233  Aaron George-10          Ichabod Crane            18:56.6
119     119 1096  Tim Armstrong-12         Franklin Academy         19:02.5
120  67 120  761  Jeff Donlan              Plattsburgh              19:09.0
121     121 1098  Justin Marlowe-10        Franklin Academy         19:10.6
122     122 1099  Chris Brooks-12          Franklin Academy         19:11.3
123  68 123  948  Andrew Dwyer-9           Red Hook                 19:14.1
124  69 124  850  Alex Talamo-10           North Shore              19:14.9
125  70 125  855  Matt Wefer-9             North Shore              19:16.3
126  71 126  235  Richard Messineo-12      Ichabod Crane            19:28.2
127  72 127 1041  James Anderson-11        Canton                   19:37.6
128  73 128  949  Sean Oldknow-12          Red Hook                 19:42.5
129  74 129  762  Jesse Toohill            Plattsburgh              19:58.3
DNF         1039  Colin French-11          Canton                          
DNF          763  Pat Bushey-10            Plattsburgh                     
DNF          325  Adam Nicolais-10         Westhill                        



   1    Honeoye Falls-Lima       

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   5    3    509      Alex Deir-9                   16:06.7
  11    7    510      Steve Mangan-9                16:24.4
  12    8    508      Robert Gardner-12             16:24.7
  31   14    512      Matt Marion-12                16:57.2
  38   18    511      Sean Keyes-12                 17:04.1
  84   47    513      Jim Oleksyn-12                17:55.0
 106   58    514      Paxton Smith-12               18:22.6

  Score : 50      Time gap (1 - 5): 0:57.4       Time total (1 - 5): 82:57.1

   2    Byram Hills              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    5    144      Gerald McDonald-12            16:07.9
  10    6    145      Phil Cawkwell-12              16:22.3
  29   13    143      Max Kasak-12                  16:55.8
  41   20    146      Andrew Zahornacky-12          17:06.1
  48   25    147      John Granata-12               17:15.0
  54   27    149      Mike Sass-12                  17:22.4
  79   44    148      Joe Violone-9                 17:49.2

  Score : 69      Time gap (1 - 5): 1:07.1       Time total (1 - 5): 83:47.1

   3    Shoreham-Wading River    

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  19   10   1129      Dan Franck-12                 16:33.9
  23   12   1132      Sam Verneuille-11             16:43.5
  34   15   1130      Sean Nurberg-11               17:01.4
  39   19   1134      Bobby Andrews-10              17:05.0
  44   23   1131      Brian Hoffman-11              17:10.9
  60   32   1133      Brian Nill-10                 17:28.6
  62   34   1135      James Gladysz-10              17:31.0

  Score : 79      Time gap (1 - 5): 0:37.0       Time total (1 - 5): 84:34.7

   4    Windsor                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    1    415      Stephen Benedict-12           15:52.4
  20   11    416      Tyler Quinn-12                16:34.2
  45   24    417      Chipper Hurd-12               17:12.2
  56   28    421      Mike Buchanan-9               17:24.7
  61   33    418      Corey Mix-10                  17:29.5
  74   40    419      David Bates-9                 17:40.3
  82   45    420      Thomas Rupp-10                17:53.5

  Score : 97      Time gap (1 - 5): 1:37.1       Time total (1 - 5): 84:33.0

   5    Westhill                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    4    323      Andrew Corcoran-11            16:07.1
  13    9    322      Gregg Pallotta-12             16:24.9
  35   16    324      Pat Hartnett-12               17:02.3
  75   41    326      Josh Strough-10               17:42.8
  89   50    328      Eric Moore-11                 17:57.4
 107   59    327      David Krawczyk-11             18:24.0
    DNF      325      Adam Nicolais-10                     

  Score : 120      Time gap (1 - 5): 1:50.3       Time total (1 - 5): 85:14.5

   6    Red Hook                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  36   17    943      Ian Ellis Jones-11            17:03.3
  50   26    944      Klaus Schmidt-10              17:18.4
  78   43    946      Dan Koehler-12                17:47.0
  83   46    945      Spencer Dalzell-9             17:54.7
  98   54    947      Matt Marquardt-12             18:06.5
 123   68    948      Andrew Dwyer-9                19:14.1
 128   73    949      Sean Oldknow-12               19:42.5

  Score : 186      Time gap (1 - 5): 1:03.2       Time total (1 - 5): 88:09.9


   7    Fredonia                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  43   22    605      Matt Metzger-11               17:09.8
  59   31    606      Darton Wendell-12             17:28.2
  65   35    601      Wesley Buehler-11             17:33.3
  85   48    607      Danny Wright-11               17:55.2
 102   56    603      Tucker Krauza-11              18:16.6
 105   57    602      Steve Green-12                18:20.5
 114   63    604      Tom Malikowski-12             18:40.4

  Score : 192      Time gap (1 - 5): 1:06.8       Time total (1 - 5): 88:23.1


   8    Canton                   

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    2   1036      Brandon Kenny-12              16:02.7
  57   29   1038      Joe Beaudette-12              17:26.2
  69   38   1037      Kristen Neilson-11            17:35.1
 113   62   1040      Mike McMurray-11              18:33.7
 116   64   1042      Adam LaQuien-10               18:48.8
 127   72   1041      James Anderson-11             19:37.6
    DNF     1039      Colin French-11                      

  Score : 195      Time gap (1 - 5): 2:46.1       Time total (1 - 5): 88:26.5


   9    Plattsburgh              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  42   21    758      Brian Ellsworth-11            17:08.3
  66   36    759      Eric McCauley-12              17:34.2
  73   39    760      David Ellsworth-11            17:39.8
  97   53    757      Matt Holden-11                18:04.1
 120   67    761      Jeff Donlan                   19:09.0
 129   74    762      Jesse Toohill                 19:58.3
    DNF      763      Pat Bushey-10                        

  Score : 216      Time gap (1 - 5): 2:00.7       Time total (1 - 5): 89:35.4


  10    North Shore              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  58   30    851      Darell Handler-12             17:27.4
  68   37    852      David Freiman-12              17:34.8
  77   42    856      Willie Schefer-11             17:46.7
  91   51    854      Jacob Tobol-11                17:58.3
 117   65    853      Glen Gerbush-11               18:54.7
 124   69    850      Alex Talamo-10                19:14.9
 125   70    855      Matt Wefer-9                  19:16.3

  Score : 225      Time gap (1 - 5): 1:27.3       Time total (1 - 5): 89:41.9

  11    Ichabod Crane            

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  88   49    229      Alex Jennings-12              17:56.8
  96   52    230      Kalib Failing-10              18:03.5
  99   55    232      Ryan Gildersleeve-10          18:09.3
 109   60    231      Sean Shattenkirk-10           18:26.0
 112   61    234      Bob Morris-10                 18:33.0
 118   66    233      Aaron George-10               18:56.6
 126   71    235      Richard Messineo-12           19:28.2

  Score : 277      Time gap (1 - 5): 0:36.2       Time total (1 - 5): 91:08.6



   1    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    7    144      Gerald McDonald-12            16:07.9
  10   10    145      Phil Cawkwell-12              16:22.3
  15   15    177      James Alexander-12            16:31.1
  18   18    179      Jonathan Zupah-11             16:33.6
  22   22    176      Bryan Herbst-12               16:42.6
  27   27    178      Ryan Pastore-12               16:49.0
  29   29    143      Max Kasak-12                  16:55.8
  33   33    175      Michael Hickey-10             16:59.8
  41   41    146      Andrew Zahornacky-12          17:06.1
  48   48    147      John Granata-12               17:15.0
  54   54    149      Mike Sass-12                  17:22.4
  79   79    148      Joe Violone-9                 17:49.2

  Score : 250      Time gap (1 - 10): 1:07.1       Time total (1 - 10): 167:23.2


   2    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   5    5    509      Alex Deir-9                   16:06.7
  11   11    510      Steve Mangan-9                16:24.4
  12   12    508      Robert Gardner-12             16:24.7
  26   26    585      Jordan Merritt-10             16:47.3
  28   28    587      Dave MacMahill-12             16:54.6
  31   31    512      Matt Marion-12                16:57.2
  38   38    511      Sean Keyes-12                 17:04.1
  40   40    589      Aaron Hoven-10                17:05.8
  49   49    586      James Merritt-12              17:15.3
  55   55    588      Dan Sirianni-11               17:23.1
  84   84    513      Jim Oleksyn-12                17:55.0
 106  106    514      Paxton Smith-12               18:22.6

  Score : 295      Time gap (1 - 10): 1:16.4       Time total (1 - 10): 168:23.2


   3    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    6    323      Andrew Corcoran-11            16:07.1
   8    8    395      Chris Stogsdill-10            16:18.5
   9    9    397      Zach Ornelas-10               16:20.3
  13   13    322      Gregg Pallotta-12             16:24.9
  21   21    396      Michael Esposito-12           16:37.3
  24   24    398      Brian Hoffman-12              16:44.4
  35   35    324      Pat Hartnett-12               17:02.3
  75   75    326      Josh Strough-10               17:42.8
  89   89    328      Eric Moore-11                 17:57.4
  95   95    399      Robert Gripko-12              18:02.2
 107  107    327      David Krawczyk-11             18:24.0
    DNF      325      Adam Nicolais-10                     

  Score : 375      Time gap (1 - 10): 1:55.1       Time total (1 - 10): 169:17.2


   4    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    415      Stephen Benedict-12           15:52.4
  14   14    470      Jeff Martinez-10              16:25.3
  20   20    416      Tyler Quinn-12                16:34.2
  30   30    471      Max Straneva-9                16:56.1
  45   45    417      Chipper Hurd-12               17:12.2
  53   53    474      John Campbell-10              17:21.3
  56   56    421      Mike Buchanan-9               17:24.7
  61   61    418      Corey Mix-10                  17:29.5
  67   67    472      Billy Dayton-11               17:34.6
  70   70    473      Pat Conklin-12                17:35.4
  74   74    419      David Bates-9                 17:40.3
  82   82    420      Thomas Rupp-10                17:53.5

  Score : 418      Time gap (1 - 10): 1:43.0       Time total (1 - 10): 170:25.7

   5    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  17   17   1190      Ryan Boyd-11                  16:33.0
  19   19   1129      Dan Franck-12                 16:33.9
  23   23   1132      Sam Verneuille-11             16:43.5
  34   34   1130      Sean Nurberg-11               17:01.4
  39   39   1134      Bobby Andrews-10              17:05.0
  44   44   1131      Brian Hoffman-11              17:10.9
  60   60   1133      Brian Nill-10                 17:28.6
  62   62   1135      James Gladysz-10              17:31.0
  76   76   1191      Kevin Snyder-11               17:45.2
  90   90   1194      Sam Peterson-11               17:57.9
  92   92   1193      Anthony Izzo                  18:00.9
  94   94   1192      Brian Gravano-12              18:01.4

  Score : 464      Time gap (1 - 10): 1:24.9       Time total (1 - 10): 171:50.4


   6    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    970      Cory Reed-12                  15:43.6
  16   16    971      Andrew Ugolino-12             16:32.7
  32   32    972      Nick Mancuso-11               16:58.1
  36   36    943      Ian Ellis Jones-11            17:03.3
  50   50    944      Klaus Schmidt-10              17:18.4
  51   51    973      Mike VanEtten-11              17:19.9
  78   78    946      Dan Koehler-12                17:47.0
  83   83    945      Spencer Dalzell-9             17:54.7
  98   98    947      Matt Marquardt-12             18:06.5
 101  101    974      Mike Cerchia-12               18:15.4
 123  123    948      Andrew Dwyer-9                19:14.1
 128  128    949      Sean Oldknow-12               19:42.5

  Score : 546      Time gap (1 - 10): 2:31.8       Time total (1 - 10): 172:59.6

   7    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   3    3    690      Ryan O'Connor-12              15:56.8
  37   37    691      Lyle O'Brien-10               17:03.8
  43   43    605      Matt Metzger-11               17:09.8
  46   46    692      Nick Pardee-11                17:12.4
  52   52    694      Joe Woods-12                  17:20.5
  59   59    606      Darton Wendell-12             17:28.2
  65   65    601      Wesley Buehler-11             17:33.3
  85   85    607      Danny Wright-11               17:55.2
  86   86    693      Aaron Vanderbeck-12           17:55.4
 102  102    603      Tucker Krauza-11              18:16.6
 105  105    602      Steve Green-12                18:20.5
 114  114    604      Tom Malikowski-12             18:40.4

  Score : 578      Time gap (1 - 10): 2:19.8       Time total (1 - 10): 173:52.0


   8    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  25   25    285      Zach Williams-11              16:46.5
  64   64    288      Andrew Goodspeed-10           17:32.6
  72   72    286      Matt Curiano-12               17:36.2
  80   80    287      Alney Tobias-9                17:49.5
  81   81    289      Jonathan Aziz-10              17:50.0
  88   88    229      Alex Jennings-12              17:56.8
  96   96    230      Kalib Failing-10              18:03.5
  99   99    232      Ryan Gildersleeve-10          18:09.3
 109  109    231      Sean Shattenkirk-10           18:26.0
 112  112    234      Bob Morris-10                 18:33.0
 118  118    233      Aaron George-10               18:56.6
 126  126    235      Richard Messineo-12           19:28.2

  Score : 826      Time gap (1 - 10): 1:46.5       Time total (1 - 10): 178:43.4

   9    Section VIII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  47   47    876      Richard McCarren-12           17:14.0
  58   58    851      Darell Handler-12             17:27.4
  63   63    878      David Monteiro-11             17:32.3
  68   68    852      David Freiman-12              17:34.8
  77   77    856      Willie Schefer-11             17:46.7
  91   91    854      Jacob Tobol-11                17:58.3
 104  104    875      David Knowles-10              18:18.8
 108  108    877      Carlo Balbo-11                18:24.4
 111  111    879      Steven Carey-11               18:31.0
 117  117    853      Glen Gerbush-11               18:54.7
 124  124    850      Alex Talamo-10                19:14.9
 125  125    855      Matt Wefer-9                  19:16.3

  Score : 844      Time gap (1 - 10): 1:40.7       Time total (1 - 10): 179:42.4

  10    Section VII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  42   42    758      Brian Ellsworth-11            17:08.3
  66   66    759      Eric McCauley-12              17:34.2
  71   71    781      Bobby Grim-12                 17:35.7
  73   73    760      David Ellsworth-11            17:39.8
  93   93    780      Gregg Castellucci-12          18:01.1
  97   97    757      Matt Holden-11                18:04.1
 100  100    784      Brandon Darrah-12             18:10.7
 103  103    782      Jeffrey Horne-12              18:17.8
 110  110    783      Jonathan Coupal-11            18:26.9
 120  120    761      Jeff Donlan                   19:09.0
 129  129    762      Jesse Toohill                 19:58.3
    DNF      763      Pat Bushey-10                        

  Score : 875      Time gap (1 - 10): 2:00.7       Time total (1 - 10): 180:07.6


  11    Section X
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    4   1036      Brandon Kenny-12              16:02.7
  57   57   1038      Joe Beaudette-12              17:26.2
  69   69   1037      Kristen Neilson-11            17:35.1
  87   87   1095      Troy Cunningham-11            17:56.4
 113  113   1040      Mike McMurray-11              18:33.7
 115  115   1097      Joel Landry-10                18:44.0
 116  116   1042      Adam LaQuien-10               18:48.8
 119  119   1096      Tim Armstrong-12              19:02.5
 121  121   1098      Justin Marlowe-10             19:10.6
 122  122   1099      Chris Brooks-12               19:11.3
 127  127   1041      James Anderson-11             19:37.6
    DNF     1039      Colin French-11                      

  Score : 923      Time gap (1 - 10): 3:08.6       Time total (1 - 10): 182:31.3


 

 

Class C Race

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Tully                       39
  2     Pawling                     78
  3     Newark Valley               87
  4     Wilson                     114
  5     Byron-Bergen               117
  6     Millbrook                  175
  7     Voorheesville              178
  8     Saranac Lake               187
  9     Port Jefferson             200
 10     Wheatley                   270
 11     Gouverneur                 303



Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     III     206
  2       V     342
  3       I     348
  4      VI     402
  5      IV     430
  6      II     498
  7      IX     576
  8      XI     828
  9    VIII     846
 10     VII     951
 11       X    1048



    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1   1   1  619  Tom Reubens-12           Wilson                   15:52.5
  2   2   2  117  Colby DelBene-11         Pawling                  15:57.9
  3       3  195  Zach Borenstein-12       Edgemont                 16:03.7
  4   3   4  338  Mike Heymann-12          Tully                    16:06.1
  5   4   5  336  Scott VanderMolen-12     Tully                    16:15.8
  6       6  575  Corey Robinson-12        Greece Odyssey           16:18.8
  7   5   7  429  Jamie Vavra-11           Newark Valley            16:24.9
  8       8  576  Stephen Hine-11          Dansville                16:25.5
  9       9  270  Jeremy McAllister-12     Fonda-Fultonville        16:25.8
 10      10  381  Sean Curry-10            Bishop Ludden            16:31.8
 11   6  11  337  Chris Burke-11           Tully                    16:39.7
 12   7  12  430  Joe Blazey-10            Newark Valley            16:41.6
 13   8  13  115  Reid McGrath-12          Pawling                  16:44.6
 14   9  14  621  Donald Truesdall-11      Wilson                   16:45.2
 15  10  15  958  Paul Lagno-11            Millbrook                16:49.3
 16      16  485  Jonathon Fazzary-11      Watkins Glen             16:50.3
 17  11  17  339  Sam Ohure-9              Tully                    16:50.6
 18      18  980  Pat Murray-12            Rhinebeck                16:53.1
 19  12  19  708  Josh LeBlanc-12          Saranac Lake             16:55.3
 20  13  20  526  Nick Guarino-12          Byron-Bergen             16:56.3
 21      21  383  Mitch Boise-12           Sherburne Earlville      16:57.7
 22  14  22  957  Andy Strayer-12          Millbrook                17:02.6
 23      23  671  Davidlee Klimchuk-11     Akron                    17:03.8
 24      24  273  Steven Petramale-9       Lake George              17:05.0
 25      25  274  Gabe Sturges-10          Catskill                 17:07.2
 26      26  198  Brad Antes-12            Pleasantville            17:08.4
 27      27  382  Jordan Sirtoli-10        Mt Markham               17:09.3
 28      28  577  Cheyne Hoag-12           Dansville                17:10.0
 29      29  670  Jason Zayac-11           Royalton-Hartland        17:10.8
 30  15  30  342  Marc Stachowski-11       Tully                    17:13.0
 31      31  272  Austin Lane-7            Greenwich                17:13.2
 32  16  32  243  Macky Lloyd-11           Voorheesville            17:15.9
 33      33  579  Clinton Crooker-12       Addison                  17:16.6
 34  17  34  341  Nate Weber-10            Tully                    17:18.9
 35      35  196  Ben Steinberg-11         Edgemont                 17:19.7
 36  18  36  615  Kevin Hanes-8            Wilson                   17:23.9
 37  19  37  522  Chris Martinelli-12      Byron-Bergen             17:26.1
 38  20  38  116  Rafael Stabe-12          Pawling                  17:29.8
 39      39  486  Ben Stamp-12             Watkins Glen             17:30.3
 40  21  40  709  Joe Burpoe-12            Saranac Lake             17:31.1
 41  22  41  432  Marten Peterson-11       Newark Valley            17:31.5
 42      42  674  Trevor Steves-12         Gowanda                  17:33.6
 43      43  983  Nick Denman-11           Tri-Valley               17:33.9
 44      44  673  Ben Nelson-12            Southwestern             17:34.6
 45  23  45  118  Tom Brogan-11            Pawling                  17:35.6
 46  24  46  433  Jesse Payne-10           Newark Valley            17:35.9
 47      47  384  Geoff Hale-12            AltmarParish Williamstown17:36.2
 48      48  578  Jon Tuttle-12            Mynderse                 17:36.4
 49      49  380  Robbie Argentine-10      Canastota                17:37.3
 50  25  50  119  Jon Nash-11              Pawling                  17:38.5
 51  26  51  523  Josh Guarino-12          Byron-Bergen             17:43.0
 52  27  52  524  Adam Martinelli-10       Byron-Bergen             17:43.9
 53      53  672  Spenser Cushing-12       Southwestern             17:44.4
 54  28  54 1143  Joseph Keegan-12         Port Jefferson           17:47.1
 55      55  981  Matt Layman-11           Sullivan West            17:50.3
 56  29  56  431  Karl Peterson-11         Newark Valley            17:53.6
 57  30  57  340  Ethan Lennox-11          Tully                    17:54.9
 58  31  58  618  Tony Kaminski-11         Wilson                   17:56.3
 59  32  59  525  Jason Scott-12           Byron-Bergen             17:56.9
 60      60  899  Joseph Jazwinski-10      Oyster Bay               17:58.4
 61  33  61 1147  Matthew Kahn-11          Port Jefferson           18:00.1
 62  34  62  434  CJ Morgan-10             Newark Valley            18:02.2
 63      63  895  Brendon Reardon-11       Carle Place              18:03.9
 64  35  64  244  Conor Cashin-9           Voorheesville            18:06.8
 65      65  197  Andrew Silverberg-11     Edgemont                 18:08.4
 66      66  982  Brett Cucci-12           Sullivan West            18:10.1
 67  36  67  710  Aidan Bickford-10        Saranac Lake             18:10.7
 68  37  68 1051  Teddy Parsons-11         Gouverneur               18:11.1
 69      69  897  Michael Fuller-11        East Rockaway            18:15.6
 70  38  70  246  Ryan Allison-11          Voorheesville            18:16.5
 71      71  199  Josh Goldenberg-12       Westlake                 18:17.6
 72      72  271  Joel Geniti-12           Fonda-Fultonville        18:18.3
 73      73  487  Lewis Jered-10           Watkins Glen             18:18.8
 74      74 1085  Cory Hoskin-10           Potsdam                  18:19.7
 75      75  896  Anthony Calabrese-12     East Rockaway            18:20.3
 76      76  984  Michael Kaplan-12        Tri-Valley               18:21.5
 77  39  77  121  Dan Piazza-12            Pawling                  18:23.1
 78      78  488  Travis Butts-10          Unatego                  18:26.3
 79  40  79 1144  Michael Lorio-12         Port Jefferson           18:26.5
 80  41  80 1149  Kevin Sullivan-9         Port Jefferson           18:27.0
 81  42  81  959  Benn McLaughlin-12       Millbrook                18:27.6
 82  43  82  807  Stefan Schwarz-10        Wheatley                 18:30.4
 83      83 1179  Tim Hild-12              Babylon                  18:32.5
 84      84 1176  Billy Altran-9           Hampton Bays             18:35.9
 85  44  85  248  Nathan Bub-10            Voorheesville            18:36.2
 86  45  86  247  Tom Pasquali-11          Voorheesville            18:36.4
 87  46  87  801  Chris Carlin-12          Wheatley                 18:39.2
 88  47  88  120  Kyle Dulitz-11           Pawling                  18:40.3
 89      89  898  Eric Castillo-10         Friends Academy          18:44.8
 90      90 1178  Eddie McIntyre-11        Mattituck                18:46.7
 91      91 1177  Nick Troisi-9            Mattituck                18:46.9
 92  48  92  527  Trevor Laurie-10         Byron-Bergen             18:47.4
 93  49  93  711  Greg Bowler-10           Saranac Lake             18:47.9
 94  50  94  960  Chance Wilk-10           Millbrook                18:48.4
 95      95 1086  George Morris-9          Potsdam                  18:48.7
 96  51  96  249  Taylor Treadgold-9       Voorheesville            18:51.4
 97  52  97 1050  Jon Terpstra-12          Gouverneur               18:52.2
 98      98  489  Frank Massi-12           Lansing                  18:53.6
 99  53  99  435  Chris Birch-10           Newark Valley            18:54.4
100  54 100  804  Jon Pfadenhauer-12       Wheatley                 18:55.2
101     101 1175  Robert Guinta-11         Hampton Bays             18:55.9
102  55 102  617  Matt Matson-11           Wilson                   18:56.2
103  56 103  616  Shayne Diez-11           Wilson                   18:59.5
104  57 104  528  Zack Green-10            Byron-Bergen             19:00.0
105  58 105 1146  Gerald Keegan-11         Port Jefferson           19:01.2
106  59 106  962  Steve Estremera-11       Millbrook                19:11.0
107  60 107  620  Eric Bailey-10           Wilson                   19:11.7
108  61 108  245  Ian Powell-10            Voorheesville            19:25.8
109  62 109 1145  Peter Tamuk-12           Port Jefferson           19:29.2
110  63 110  805  Josh Cooper-10           Wheatley                 19:33.6
111  64 111  806  Lakshman Kalasapudi-11   Wheatley                 19:35.0
112     112 1087  Alex Brehm-11            Potsdam                  19:37.9
113  65 113 1148  Matthew Alessio-11       Port Jefferson           19:43.6
114     114 1089  Daniel Brower-10         Potsdam High School      19:44.6
115  66 115 1052  Brennan Hubbard-10       Gouverneur               19:45.1
116     116  790  Brian Wolfe              Saranac Lake Central     19:54.4
117  67 117  961  Joe Deschaine-10         Millbrook                19:58.0
118  68 118  963  Eric Buechele-12         Millbrook                20:01.2
119  69 119  713  Erik Young-9             Saranac Lake             20:04.3
120  70 120  712  Jordan Bryant            Saranac Lake             20:08.6
121  71 121  803  Jason Poblodor-10        Wheatley                 20:10.9
122  72 122  714  Sam Racette-11           Saranac Lake             20:42.7
123  73 123 1055  Josh Aidle-11            Gouverneur               20:44.7
124     124 1088  Alex Carvill-11          Potsdam High School      20:46.5
125  74 125  802  Greg Cutajar Wynne-12    Wheatley                 20:50.0
126  75 126 1053  Chris Dixon-11           Gouverneur               21:02.3
127     127  792  Eamon Kemp               Saranac Lake Central     21:05.3
128     128  791  Peter Frenette           Saranac Lake Central     21:45.3
129     129  793  Alex Beideck-10          Saranac Lake High        21:45.6
130  76 130 1054  Charlie Saidel-11        Gouverneur               21:50.1
131     131  794  Zach Young-11            Saranac Lake High        22:33.0
132  77 132 1056  David Slyman-11          Gouverneur               23:37.2



   1    Tully                    

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    3    338      Mike Heymann-12               16:06.1
   5    4    336      Scott VanderMolen-12          16:15.8
  11    6    337      Chris Burke-11                16:39.7
  17   11    339      Sam Ohure-9                   16:50.6
  30   15    342      Marc Stachowski-11            17:13.0
  34   17    341      Nate Weber-10                 17:18.9
  57   30    340      Ethan Lennox-11               17:54.9

  Score : 39      Time gap (1 - 5): 1:06.9       Time total (1 - 5): 83:05.2

   2    Pawling                  

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    117      Colby DelBene-11              15:57.9
  13    8    115      Reid McGrath-12               16:44.6
  38   20    116      Rafael Stabe-12               17:29.8
  45   23    118      Tom Brogan-11                 17:35.6
  50   25    119      Jon Nash-11                   17:38.5
  77   39    121      Dan Piazza-12                 18:23.1
  88   47    120      Kyle Dulitz-11                18:40.3

  Score : 78      Time gap (1 - 5): 1:40.6       Time total (1 - 5): 85:26.4

   3    Newark Valley            

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    5    429      Jamie Vavra-11                16:24.9
  12    7    430      Joe Blazey-10                 16:41.6
  41   22    432      Marten Peterson-11            17:31.5
  46   24    433      Jesse Payne-10                17:35.9
  56   29    431      Karl Peterson-11              17:53.6
  62   34    434      CJ Morgan-10                  18:02.2
  99   53    435      Chris Birch-10                18:54.4

  Score : 87      Time gap (1 - 5): 1:28.7       Time total (1 - 5): 86:07.5

   4    Wilson                   

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    619      Tom Reubens-12                15:52.5
  14    9    621      Donald Truesdall-11           16:45.2
  36   18    615      Kevin Hanes-8                 17:23.9
  58   31    618      Tony Kaminski-11              17:56.3
 102   55    617      Matt Matson-11                18:56.2
 103   56    616      Shayne Diez-11                18:59.5
 107   60    620      Eric Bailey-10                19:11.7

  Score : 114      Time gap (1 - 5): 3:03.7       Time total (1 - 5): 86:54.1

   5    Byron-Bergen             

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  20   13    526      Nick Guarino-12               16:56.3
  37   19    522      Chris Martinelli-12           17:26.1
  51   26    523      Josh Guarino-12               17:43.0
  52   27    524      Adam Martinelli-10            17:43.9
  59   32    525      Jason Scott-12                17:56.9
  92   48    527      Trevor Laurie-10              18:47.4
 104   57    528      Zack Green-10                 19:00.0

  Score : 117      Time gap (1 - 5): 1:00.6       Time total (1 - 5): 87:46.2

   6    Millbrook                

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  15   10    958      Paul Lagno-11                 16:49.3
  22   14    957      Andy Strayer-12               17:02.6
  81   42    959      Benn McLaughlin-12            18:27.6
  94   50    960      Chance Wilk-10                18:48.4
 106   59    962      Steve Estremera-11            19:11.0
 117   67    961      Joe Deschaine-10              19:58.0
 118   68    963      Eric Buechele-12              20:01.2

  Score : 175      Time gap (1 - 5): 2:21.7       Time total (1 - 5): 90:18.9

   7    Voorheesville            

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  32   16    243      Macky Lloyd-11                17:15.9
  64   35    244      Conor Cashin-9                18:06.8
  70   38    246      Ryan Allison-11               18:16.5
  85   44    248      Nathan Bub-10                 18:36.2
  86   45    247      Tom Pasquali-11               18:36.4
  96   51    249      Taylor Treadgold-9            18:51.4
 108   61    245      Ian Powell-10                 19:25.8

  Score : 178      Time gap (1 - 5): 1:20.5       Time total (1 - 5): 90:51.8

   8    Saranac Lake             

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  19   12    708      Josh LeBlanc-12               16:55.3
  40   21    709      Joe Burpoe-12                 17:31.1
  67   36    710      Aidan Bickford-10             18:10.7
  93   49    711      Greg Bowler-10                18:47.9
 119   69    713      Erik Young-9                  20:04.3
 120   70    712      Jordan Bryant                 20:08.6
 122   72    714      Sam Racette-11                20:42.7

  Score : 187      Time gap (1 - 5): 3:09.0       Time total (1 - 5): 91:29.3


   9    Port Jefferson           

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  54   28   1143      Joseph Keegan-12              17:47.1
  61   33   1147      Matthew Kahn-11               18:00.1
  79   40   1144      Michael Lorio-12              18:26.5
  80   41   1149      Kevin Sullivan-9              18:27.0
 105   58   1146      Gerald Keegan-11              19:01.2
 109   62   1145      Peter Tamuk-12                19:29.2
 113   65   1148      Matthew Alessio-11            19:43.6

  Score : 200      Time gap (1 - 5): 1:14.1       Time total (1 - 5): 91:41.9


  10    Wheatley                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  82   43    807      Stefan Schwarz-10             18:30.4
  87   46    801      Chris Carlin-12               18:39.2
 100   54    804      Jon Pfadenhauer-12            18:55.2
 110   63    805      Josh Cooper-10                19:33.6
 111   64    806      Lakshman Kalasapudi-11        19:35.0
 121   71    803      Jason Poblodor-10             20:10.9
 125   74    802      Greg Cutajar Wynne-12         20:50.0

  Score : 270      Time gap (1 - 5): 1:04.6       Time total (1 - 5): 95:13.4

  11    Gouverneur               

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  68   37   1051      Teddy Parsons-11              18:11.1
  97   52   1050      Jon Terpstra-12               18:52.2
 115   66   1052      Brennan Hubbard-10            19:45.1
 123   73   1055      Josh Aidle-11                 20:44.7
 126   75   1053      Chris Dixon-11                21:02.3
 130   76   1054      Charlie Saidel-11             21:50.1
 132   77   1056      David Slyman-11               23:37.2

  Score : 303      Time gap (1 - 5): 2:51.2       Time total (1 - 5): 98:35.4



   1    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    4    338      Mike Heymann-12               16:06.1
   5    5    336      Scott VanderMolen-12          16:15.8
  10   10    381      Sean Curry-10                 16:31.8
  11   11    337      Chris Burke-11                16:39.7
  17   17    339      Sam Ohure-9                   16:50.6
  21   21    383      Mitch Boise-12                16:57.7
  27   27    382      Jordan Sirtoli-10             17:09.3
  30   30    342      Marc Stachowski-11            17:13.0
  34   34    341      Nate Weber-10                 17:18.9
  47   47    384      Geoff Hale-12                 17:36.2
  49   49    380      Robbie Argentine-10           17:37.3
  57   57    340      Ethan Lennox-11               17:54.9

  Score : 206      Time gap (1 - 10): 1:30.1       Time total (1 - 10): 168:39.1


   2    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    6    575      Corey Robinson-12             16:18.8
   8    8    576      Stephen Hine-11               16:25.5
  20   20    526      Nick Guarino-12               16:56.3
  28   28    577      Cheyne Hoag-12                17:10.0
  33   33    579      Clinton Crooker-12            17:16.6
  37   37    522      Chris Martinelli-12           17:26.1
  48   48    578      Jon Tuttle-12                 17:36.4
  51   51    523      Josh Guarino-12               17:43.0
  52   52    524      Adam Martinelli-10            17:43.9
  59   59    525      Jason Scott-12                17:56.9
  92   92    527      Trevor Laurie-10              18:47.4
 104  104    528      Zack Green-10                 19:00.0

  Score : 342      Time gap (1 - 10): 1:38.1       Time total (1 - 10): 172:33.5


   3    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    117      Colby DelBene-11              15:57.9
   3    3    195      Zach Borenstein-12            16:03.7
  13   13    115      Reid McGrath-12               16:44.6
  26   26    198      Brad Antes-12                 17:08.4
  35   35    196      Ben Steinberg-11              17:19.7
  38   38    116      Rafael Stabe-12               17:29.8
  45   45    118      Tom Brogan-11                 17:35.6
  50   50    119      Jon Nash-11                   17:38.5
  65   65    197      Andrew Silverberg-11          18:08.4
  71   71    199      Josh Goldenberg-12            18:17.6
  77   77    121      Dan Piazza-12                 18:23.1
  88   88    120      Kyle Dulitz-11                18:40.3

  Score : 348      Time gap (1 - 10): 2:19.7       Time total (1 - 10): 172:24.2


   4    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    619      Tom Reubens-12                15:52.5
  14   14    621      Donald Truesdall-11           16:45.2
  23   23    671      Davidlee Klimchuk-11          17:03.8
  29   29    670      Jason Zayac-11                17:10.8
  36   36    615      Kevin Hanes-8                 17:23.9
  42   42    674      Trevor Steves-12              17:33.6
  44   44    673      Ben Nelson-12                 17:34.6
  53   53    672      Spenser Cushing-12            17:44.4
  58   58    618      Tony Kaminski-11              17:56.3
 102  102    617      Matt Matson-11                18:56.2
 103  103    616      Shayne Diez-11                18:59.5
 107  107    620      Eric Bailey-10                19:11.7

  Score : 402      Time gap (1 - 10): 3:03.7       Time total (1 - 10): 174:01.3

   5    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    7    429      Jamie Vavra-11                16:24.9
  12   12    430      Joe Blazey-10                 16:41.6
  16   16    485      Jonathon Fazzary-11           16:50.3
  39   39    486      Ben Stamp-12                  17:30.3
  41   41    432      Marten Peterson-11            17:31.5
  46   46    433      Jesse Payne-10                17:35.9
  56   56    431      Karl Peterson-11              17:53.6
  62   62    434      CJ Morgan-10                  18:02.2
  73   73    487      Lewis Jered-10                18:18.8
  78   78    488      Travis Butts-10               18:26.3
  98   98    489      Frank Massi-12                18:53.6
  99   99    435      Chris Birch-10                18:54.4

  Score : 430      Time gap (1 - 10): 2:01.4       Time total (1 - 10): 175:15.4


   6    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   9    9    270      Jeremy McAllister-12          16:25.8
  24   24    273      Steven Petramale-9            17:05.0
  25   25    274      Gabe Sturges-10               17:07.2
  31   31    272      Austin Lane-7                 17:13.2
  32   32    243      Macky Lloyd-11                17:15.9
  64   64    244      Conor Cashin-9                18:06.8
  70   70    246      Ryan Allison-11               18:16.5
  72   72    271      Joel Geniti-12                18:18.3
  85   85    248      Nathan Bub-10                 18:36.2
  86   86    247      Tom Pasquali-11               18:36.4
  96   96    249      Taylor Treadgold-9            18:51.4
 108  108    245      Ian Powell-10                 19:25.8

  Score : 498      Time gap (1 - 10): 2:10.6       Time total (1 - 10): 177:01.3

   7    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  15   15    958      Paul Lagno-11                 16:49.3
  18   18    980      Pat Murray-12                 16:53.1
  22   22    957      Andy Strayer-12               17:02.6
  43   43    983      Nick Denman-11                17:33.9
  55   55    981      Matt Layman-11                17:50.3
  66   66    982      Brett Cucci-12                18:10.1
  76   76    984      Michael Kaplan-12             18:21.5
  81   81    959      Benn McLaughlin-12            18:27.6
  94   94    960      Chance Wilk-10                18:48.4
 106  106    962      Steve Estremera-11            19:11.0
 117  117    961      Joe Deschaine-10              19:58.0
 118  118    963      Eric Buechele-12              20:01.2

  Score : 576      Time gap (1 - 10): 2:21.7       Time total (1 - 10): 179:07.8


   8    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  54   54   1143      Joseph Keegan-12              17:47.1
  61   61   1147      Matthew Kahn-11               18:00.1
  79   79   1144      Michael Lorio-12              18:26.5
  80   80   1149      Kevin Sullivan-9              18:27.0
  83   83   1179      Tim Hild-12                   18:32.5
  84   84   1176      Billy Altran-9                18:35.9
  90   90   1178      Eddie McIntyre-11             18:46.7
  91   91   1177      Nick Troisi-9                 18:46.9
 101  101   1175      Robert Guinta-11              18:55.9
 105  105   1146      Gerald Keegan-11              19:01.2
 109  109   1145      Peter Tamuk-12                19:29.2
 113  113   1148      Matthew Alessio-11            19:43.6

  Score : 828      Time gap (1 - 10): 1:14.1       Time total (1 - 10): 185:19.8

   9    Section VIII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  60   60    899      Joseph Jazwinski-10           17:58.4
  63   63    895      Brendon Reardon-11            18:03.9
  69   69    897      Michael Fuller-11             18:15.6
  75   75    896      Anthony Calabrese-12          18:20.3
  82   82    807      Stefan Schwarz-10             18:30.4
  87   87    801      Chris Carlin-12               18:39.2
  89   89    898      Eric Castillo-10              18:44.8
 100  100    804      Jon Pfadenhauer-12            18:55.2
 110  110    805      Josh Cooper-10                19:33.6
 111  111    806      Lakshman Kalasapudi-11        19:35.0
 121  121    803      Jason Poblodor-10             20:10.9
 125  125    802      Greg Cutajar Wynne-12         20:50.0

  Score : 846      Time gap (1 - 10): 1:36.6       Time total (1 - 10): 186:36.4

  10    Section VII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  19   19    708      Josh LeBlanc-12               16:55.3
  40   40    709      Joe Burpoe-12                 17:31.1
  67   67    710      Aidan Bickford-10             18:10.7
  93   93    711      Greg Bowler-10                18:47.9
 116  116    790      Brian Wolfe                   19:54.4
 119  119    713      Erik Young-9                  20:04.3
 120  120    712      Jordan Bryant                 20:08.6
 122  122    714      Sam Racette-11                20:42.7
 127  127    792      Eamon Kemp                    21:05.3
 128  128    791      Peter Frenette                21:45.3
 129  129    793      Alex Beideck-10               21:45.6
 131  131    794      Zach Young-11                 22:33.0

  Score : 951      Time gap (1 - 10): 4:50.0       Time total (1 - 10): 195:05.6


  11    Section X
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  68   68   1051      Teddy Parsons-11              18:11.1
  74   74   1085      Cory Hoskin-10                18:19.7
  95   95   1086      George Morris-9               18:48.7
  97   97   1050      Jon Terpstra-12               18:52.2
 112  112   1087      Alex Brehm-11                 19:37.9
 114  114   1089      Daniel Brower-10              19:44.6
 115  115   1052      Brennan Hubbard-10            19:45.1
 123  123   1055      Josh Aidle-11                 20:44.7
 124  124   1088      Alex Carvill-11               20:46.5
 126  126   1053      Chris Dixon-11                21:02.3
 130  130   1054      Charlie Saidel-11             21:50.1
 132  132   1056      David Slyman-11               23:37.2

  Score : 1048      Time gap (1 - 10): 2:51.2       Time total (1 - 10): 195:52.8


 

 

Class D Race

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Franklinville               65
  2     Cooperstown                 77
  3     Norwood-Norfolk             85
  4     Oakfield-Alabama           105
  5     North Warren               112
  6     Marathon                   147
  7     Ticonderoga                154
  8     Stony Brook                159
  9     Keio                       232
 10     Chapel Field               262



Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     III     303
  2      IV     332
  3      VI     385
  4       V     389
  5      II     401
  6     VII     472
  7       X     554
  8      XI     599
  9      IX     785



    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1       1  480  Christian Thompson-12    Candor                   15:31.9
  2   1   2  729  Lee Berube-11            Ticonderoga              15:32.6
  3   2   3  414  Erik Van Ingen-12        Marathon                 15:53.6
  4   3   4  301  Stephen Scrafford-12     Cooperstown              16:32.4
  5       5  482  Josh Schultheis-12       Seton Catholic           16:32.9
  6       6  788  Colin Delaney-11         Lake Placid              16:46.4
  7       7  370  Mike Trendell-12         Waterville               16:51.8
  8       8  481  Matt Morales-12          Delhi                    16:53.1
  9       9  484  Jason Phillips-10        Moravia                  17:07.7
 10      10  785  Seth Bombard-10          Seton-Plattsburgh        17:09.1
 11   4  11 1001  Jon Eng-9                Norwood-Norfolk          17:10.0
 12      12  290  Mike Klein-12            Schenectady Christian    17:14.5
 13      13  582  Reid Robbins-12          Clyde-Savannah           17:15.1
 14   5  14  645  Tom Good-12              Franklinville            17:15.9
 15   6  15 1158  Luke Reimer-11           Stony Brook              17:16.7
 16   7  16 1002  Austin Dufresne-11       Norwood-Norfolk          17:17.6
 17      17  292  Danney Bulson-12         Berlin                   17:24.7
 18      18  580  Josh Garrett-11          Pavilion                 17:29.5
 19   8  19  550  Josh Durham-12           Oakfield-Alabama         17:29.9
 20      20  374  Aaron Joyner-12          Oriskany                 17:30.6
 21      21  583  Brian Gowiski-11         Arkport                  17:35.4
 22      22  675  Jeff Rozier-10           Maple Grove              17:37.4
 23      23  483  Matt Davy-12             Afton                    17:42.0
 24   9  24  302  Brian Reis-12            Cooperstown              17:43.4
 25      25  678  Michael Coad-12          DaVinci                  17:45.2
 26      26  786  Michael Champagne-9      Seton-Plattsburgh        17:45.8
 27  10  27  648  Jonathan Spear-12        Franklinville            17:46.9
 28  11  28  208  Greg Turcotte-12         North Warren             17:50.1
 29      29  371  Adam McDevitt-10         Fabius Pompey            17:51.8
 30      30  372  Chris Kimpel-12          Fabius Pompey            17:53.9
 31  12  31  209  Noah Dingman-11          North Warren             17:55.3
 32  13  32 1157  Billy Collins-11         Stony Brook              17:59.1
 33  14  33  644  Max Easton-11            Franklinville            18:00.3
 34  15  34 1003  Gino Bisceglia-12        Norwood-Norfolk          18:01.0
 35  16  35  303  James Jennings-12        Cooperstown              18:01.4
 36      36  581  Justin Richardson-10     Pavilion                 18:02.1
 37  17  37  643  Chris Biela-11           Franklinville            18:04.6
 38      38 1070  Corey Trombley-12        Tupper Lake              18:05.2
 39      39  293  Gregory Cashdollar-12    Duanesburg               18:06.9
 40  18  40  553  Adam Dixson-11           Oakfield-Alabama         18:07.2
 41      41  373  Tyler Ianuzi-11          Fabius Pompey            18:09.4
 42      42  291  Phil Hartshorn-12        Berlin                   18:13.5
 43      43  677  Adam Prentice-12         Frewsburg                18:14.3
 44      44  992  Greg Lewis-10            Livingston Manor         18:15.5
 45      45  294  Bradley Savoy-11         Duanesburg               18:15.9
 46      46 1197  Wade Kotula-11           Shelter Island           18:16.1
 47      47 1195  Mike Hinz-12             Pierson                  18:16.2
 48      48  787  Jared Pellerin-12        Seton-Plattsburgh        18:16.9
 49  19  49  646  Ted Krueger-11           Franklinville            18:17.6
 50  20  50  551  Steve Fitch-12           Oakfield-Alabama         18:18.5
 51  21  51  730  Mike Lonergan-11         Ticonderoga              18:19.3
 52  22  52  212  Andre Wade-12            North Warren             18:23.8
 53      53  994  Matt Farcher-11          John A. Coleman          18:25.8
 54  23  54  306  Ben Resnick-9            Cooperstown              18:26.5
 55      55 1199  Louis Toth-11            Shelter Island           18:27.7
 56      56  679  Joseph Bennes-12         Barker                   18:28.2
 57  24  57  413  Pieter Van Ingen-8       Marathon                 18:29.4
 58  25  58  552  Shaun Brummert-12        Oakfield-Alabama         18:30.1
 59  26  59  305  Will Tirrell-12          Cooperstown              18:31.3
 60  27  60  731  Brendan Carberry-10      Ticonderoga              18:31.7
 61          185* Alex McConville-12       Haldane                  18:32.2
 62  28  61  210  John Mulligan-12         North Warren             18:33.0
 63  29  62 1004  Alex Cotey-11            Norwood-Norfolk          18:42.2
 64  30  63 1006  Dylan Spicer-10          Norwood-Norfolk          18:42.9
 65  31  64  410  Mike Doane-12            Marathon                 18:45.6
 66  32  65  307  Trevor Huntsman-10       Cooperstown              18:51.1
 67      66  584  Dan Knopp-12             East Rochester           18:52.6
 68  33  67  304  Richard Clancy-12        Cooperstown              18:54.9
 69  34  68  556  Casey Boyle-10           Oakfield-Alabama         18:55.9
 70      69  993  Justin Harrington-11     Chester                  18:56.5
 71  35      139* Shuhei Hayashi-11        Keio                     18:57.1
 72  36  70  916  David St. Germain-12     Chapel Field             18:59.9
 73  37  71  554  Kevin Grazioplene-10     Oakfield-Alabama         19:04.4
 74      72 1196  Kai Leo-10               Pierson                  19:06.8
 75  38  73 1007  Justin Woodward-11       Norwood-Norfolk          19:10.8
 76  39  74  211  Ryan Wade-11             North Warren             19:11.8
 77  40  75  409  Adam Cross-12            Marathon                 19:12.5
 78  41  76  555  Casey Call-11            Oakfield-Alabama         19:13.0
 79  42      137* Shunsuke Tanaka-12       Keio                     19:13.5
 80      77 1071  Adam Patry-10            Tupper Lake              19:16.8
 81      78  991  Robby Snyder-10          Eldred                   19:17.4
 82  43  79  649  Ryan Sullivan-12         Franklinville            19:17.8
 83  44  80  917  Lee Wakeman-11           Chapel Field             19:18.4
 84  45  81 1162  Shan Chowdhury-11        Stony Brook              19:19.6
 85  46  82 1160  Thomas Payne-11          Stony Brook              19:22.6
 86      83 1198  Kirby Garrison-11        Shelter Island           19:23.0
 87      84  676  Tayler Moore-11          Maple Grove              19:23.3
 88  47  85 1005  Alex Boak-11             Norwood-Norfolk          19:28.9
 89  48      138* Keita Fukuda-10          Keio                     19:37.2
 90  49  86 1159  David Hickey-11          Stony Brook              19:40.3
 91  50  87  408  David Carlone-12         Marathon                 19:43.4
 92  51  88  734  Jared Best-10            Ticonderoga              19:44.9
 93  52      140* Yoshitaka Imaeda-10      Keio                     19:46.7
 94  53  89  915  Adam St. Germain-10      Chapel Field             19:57.4
 95  54  90  732  Pat Dunn-12              Ticonderoga              20:02.2
 96  55      136* Masaru Yokomura-12       Keio                     20:02.4
 97  56  91  733  Eain Tierney-11          Ticonderoga              20:02.7
 98  57  92  213  Zack Smith-11            North Warren             20:04.5
 99  58  93 1163  Paul Jickeli-12          Stony Brook              20:05.6
100  59  94  412  Justin Morehouse-12      Marathon                 20:09.9
101  60      141* Jun Takevchi-11          Keio                     20:18.9
102      95 1072  Willy Benze-10           Tupper Lake              20:26.5
103  61  96  411  Cody Gaylord-11          Marathon                 20:30.9
104  62  97 1161  Jeffrey Lin-11           Stony Brook              20:36.4
105  63  98  918  Brock Haney-10           Chapel Field             20:44.9
106  64  99  735  Jamian Shapiro-12        Ticonderoga              21:00.4
107  65 100  647  Dan Merkle-10            Franklinville            21:06.1
108  66 101  919  Sam Verderame-12         Chapel Field             21:09.6
109  67      142* Hirohumi Fujii-11        Keio                     21:16.4
110  68 102  214  Peter Aiken-12           North Warren             21:26.3
111          186* Zachariah Parks-11       Haldane                  22:14.0
112  69 103  920  David Young-12           Chapel Field             22:25.9
DNF          990  Max Gunther-12           Eldred                          
DNF          789  Zander McClelland-8      Lake Placid                     



   1    Franklinville            

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  14    5    645      Tom Good-12                   17:15.9
  27   10    648      Jonathan Spear-12             17:46.9
  33   14    644      Max Easton-11                 18:00.3
  37   17    643      Chris Biela-11                18:04.6
  49   19    646      Ted Krueger-11                18:17.6
  82   43    649      Ryan Sullivan-12              19:17.8
 107   65    647      Dan Merkle-10                 21:06.1

  Score : 65      Time gap (1 - 5): 1:01.7       Time total (1 - 5): 89:25.3

   2    Cooperstown              
    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    3    301      Stephen Scrafford-12          16:32.4
  24    9    302      Brian Reis-12                 17:43.4
  35   16    303      James Jennings-12             18:01.4
  54   23    306      Ben Resnick-9                 18:26.5
  59   26    305      Will Tirrell-12               18:31.3
  66   32    307      Trevor Huntsman-10            18:51.1
  68   33    304      Richard Clancy-12             18:54.9

  Score : 77      Time gap (1 - 5): 1:58.9       Time total (1 - 5): 89:15.0

   3    Norwood-Norfolk          

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  11    4   1001      Jon Eng-9                     17:10.0
  16    7   1002      Austin Dufresne-11            17:17.6
  34   15   1003      Gino Bisceglia-12             18:01.0
  63   29   1004      Alex Cotey-11                 18:42.2
  64   30   1006      Dylan Spicer-10               18:42.9
  75   38   1007      Justin Woodward-11            19:10.8
  88   47   1005      Alex Boak-11                  19:28.9

  Score : 85      Time gap (1 - 5): 1:32.9       Time total (1 - 5): 89:53.7

   4    Oakfield-Alabama         

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  19    8    550      Josh Durham-12                17:29.9
  40   18    553      Adam Dixson-11                18:07.2
  50   20    551      Steve Fitch-12                18:18.5
  58   25    552      Shaun Brummert-12             18:30.1
  69   34    556      Casey Boyle-10                18:55.9
  73   37    554      Kevin Grazioplene-10          19:04.4
  78   41    555      Casey Call-11                 19:13.0

  Score : 105      Time gap (1 - 5): 1:26.0       Time total (1 - 5): 91:21.6


   5    North Warren             

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  28   11    208      Greg Turcotte-12              17:50.1
  31   12    209      Noah Dingman-11               17:55.3
  52   22    212      Andre Wade-12                 18:23.8
  62   28    210      John Mulligan-12              18:33.0
  76   39    211      Ryan Wade-11                  19:11.8
  98   57    213      Zack Smith-11                 20:04.5
 110   68    214      Peter Aiken-12                21:26.3

  Score : 112      Time gap (1 - 5): 1:21.7       Time total (1 - 5): 91:54.0

   6    Marathon                 

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   3    2    414      Erik Van Ingen-12             15:53.6
  57   24    413      Pieter Van Ingen-8            18:29.4
  65   31    410      Mike Doane-12                 18:45.6
  77   40    409      Adam Cross-12                 19:12.5
  91   50    408      David Carlone-12              19:43.4
 100   59    412      Justin Morehouse-12           20:09.9
 103   61    411      Cody Gaylord-11               20:30.9

  Score : 147      Time gap (1 - 5): 3:49.8       Time total (1 - 5): 92:04.5

   7    Ticonderoga              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    1    729      Lee Berube-11                 15:32.6
  51   21    730      Mike Lonergan-11              18:19.3
  60   27    731      Brendan Carberry-10           18:31.7
  92   51    734      Jared Best-10                 19:44.9
  95   54    732      Pat Dunn-12                   20:02.2
  97   56    733      Eain Tierney-11               20:02.7
 106   64    735      Jamian Shapiro-12             21:00.4

  Score : 154      Time gap (1 - 5): 4:29.6       Time total (1 - 5): 92:10.7

   8    Stony Brook              

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  15    6   1158      Luke Reimer-11                17:16.7
  32   13   1157      Billy Collins-11              17:59.1
  84   45   1162      Shan Chowdhury-11             19:19.6
  85   46   1160      Thomas Payne-11               19:22.6
  90   49   1159      David Hickey-11               19:40.3
  99   58   1163      Paul Jickeli-12               20:05.6
 104   62   1161      Jeffrey Lin-11                20:36.4

  Score : 159      Time gap (1 - 5): 2:23.6       Time total (1 - 5): 93:38.3

   9    Keio                     

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  71   35    139      Shuhei Hayashi-11             18:57.1
  79   42    137      Shunsuke Tanaka-12            19:13.5
  89   48    138      Keita Fukuda-10               19:37.2
  93   52    140      Yoshitaka Imaeda-10           19:46.7
  96   55    136      Masaru Yokomura-12            20:02.4
 101   60    141      Jun Takevchi-11               20:18.9
 109   67    142      Hirohumi Fujii-11             21:16.4

  Score : 232      Time gap (1 - 5): 1:05.3       Time total (1 - 5): 97:36.9

  10    Chapel Field             

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  72   36    916      David St. Germain-12          18:59.9
  83   44    917      Lee Wakeman-11                19:18.4
  94   53    915      Adam St. Germain-10           19:57.4
 105   63    918      Brock Haney-10                20:44.9
 108   66    919      Sam Verderame-12              21:09.6
 112   69    920      David Young-12                22:25.9

  Score : 262      Time gap (1 - 5): 2:09.7       Time total (1 - 5): 100:10.2



   1    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    4    301      Stephen Scrafford-12          16:32.4
   7    7    370      Mike Trendell-12              16:51.8
  20   20    374      Aaron Joyner-12               17:30.6
  24   24    302      Brian Reis-12                 17:43.4
  29   29    371      Adam McDevitt-10              17:51.8
  30   30    372      Chris Kimpel-12               17:53.9
  35   35    303      James Jennings-12             18:01.4
  41   41    373      Tyler Ianuzi-11               18:09.4
  54   54    306      Ben Resnick-9                 18:26.5
  59   59    305      Will Tirrell-12               18:31.3
  66   65    307      Trevor Huntsman-10            18:51.1
  68   67    304      Richard Clancy-12             18:54.9

  Score : 303      Time gap (1 - 10): 1:58.9       Time total (1 - 10): 177:32.5

   2    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    480      Christian Thompson-12         15:31.9
   3    3    414      Erik Van Ingen-12             15:53.6
   5    5    482      Josh Schultheis-12            16:32.9
   8    8    481      Matt Morales-12               16:53.1
   9    9    484      Jason Phillips-10             17:07.7
  23   23    483      Matt Davy-12                  17:42.0
  57   57    413      Pieter Van Ingen-8            18:29.4
  65   64    410      Mike Doane-12                 18:45.6
  77   75    409      Adam Cross-12                 19:12.5
  91   87    408      David Carlone-12              19:43.4
 100   94    412      Justin Morehouse-12           20:09.9
 103   96    411      Cody Gaylord-11               20:30.9

  Score : 332      Time gap (1 - 10): 4:11.5       Time total (1 - 10): 175:52.1


   3    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  14   14    645      Tom Good-12                   17:15.9
  22   22    675      Jeff Rozier-10                17:37.4
  25   25    678      Michael Coad-12               17:45.2
  27   27    648      Jonathan Spear-12             17:46.9
  33   33    644      Max Easton-11                 18:00.3
  37   37    643      Chris Biela-11                18:04.6
  43   43    677      Adam Prentice-12              18:14.3
  49   49    646      Ted Krueger-11                18:17.6
  56   56    679      Joseph Bennes-12              18:28.2
  82   79    649      Ryan Sullivan-12              19:17.8
  87   84    676      Tayler Moore-11               19:23.3
 107  100    647      Dan Merkle-10                 21:06.1

  Score : 385      Time gap (1 - 10): 2:01.9       Time total (1 - 10): 180:48.2


   4    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  13   13    582      Reid Robbins-12               17:15.1
  18   18    580      Josh Garrett-11               17:29.5
  19   19    550      Josh Durham-12                17:29.9
  21   21    583      Brian Gowiski-11              17:35.4
  36   36    581      Justin Richardson-10          18:02.1
  40   40    553      Adam Dixson-11                18:07.2
  50   50    551      Steve Fitch-12                18:18.5
  58   58    552      Shaun Brummert-12             18:30.1
  67   66    584      Dan Knopp-12                  18:52.6
  69   68    556      Casey Boyle-10                18:55.9
  73   71    554      Kevin Grazioplene-10          19:04.4
  78   76    555      Casey Call-11                 19:13.0

  Score : 389      Time gap (1 - 10): 1:40.8       Time total (1 - 10): 180:36.3

   5    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  12   12    290      Mike Klein-12                 17:14.5
  17   17    292      Danney Bulson-12              17:24.7
  28   28    208      Greg Turcotte-12              17:50.1
  31   31    209      Noah Dingman-11               17:55.3
  39   39    293      Gregory Cashdollar-12         18:06.9
  42   42    291      Phil Hartshorn-12             18:13.5
  45   45    294      Bradley Savoy-11              18:15.9
  52   52    212      Andre Wade-12                 18:23.8
  62   61    210      John Mulligan-12              18:33.0
  76   74    211      Ryan Wade-11                  19:11.8
  98   92    213      Zack Smith-11                 20:04.5
 110  102    214      Peter Aiken-12                21:26.3

  Score : 401      Time gap (1 - 10): 1:57.3       Time total (1 - 10): 181:09.5

   6    Section VII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    729      Lee Berube-11                 15:32.6
   6    6    788      Colin Delaney-11              16:46.4
  10   10    785      Seth Bombard-10               17:09.1
  26   26    786      Michael Champagne-9           17:45.8
  48   48    787      Jared Pellerin-12             18:16.9
  51   51    730      Mike Lonergan-11              18:19.3
  60   60    731      Brendan Carberry-10           18:31.7
  92   88    734      Jared Best-10                 19:44.9
  95   90    732      Pat Dunn-12                   20:02.2
  97   91    733      Eain Tierney-11               20:02.7
 106   99    735      Jamian Shapiro-12             21:00.4
    DNF      789      Zander McClelland-8                  

  Score : 472      Time gap (1 - 10): 4:30.1       Time total (1 - 10): 182:11.6

   7    Section X
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  11   11   1001      Jon Eng-9                     17:10.0
  16   16   1002      Austin Dufresne-11            17:17.6
  34   34   1003      Gino Bisceglia-12             18:01.0
  38   38   1070      Corey Trombley-12             18:05.2
  63   62   1004      Alex Cotey-11                 18:42.2
  64   63   1006      Dylan Spicer-10               18:42.9
  75   73   1007      Justin Woodward-11            19:10.8
  80   77   1071      Adam Patry-10                 19:16.8
  88   85   1005      Alex Boak-11                  19:28.9
 102   95   1072      Willy Benze-10                20:26.5

  Score : 554      Time gap (1 - 10): 3:16.5       Time total (1 - 10): 186:21.9


   8    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  15   15   1158      Luke Reimer-11                17:16.7
  32   32   1157      Billy Collins-11              17:59.1
  46   46   1197      Wade Kotula-11                18:16.1
  47   47   1195      Mike Hinz-12                  18:16.2
  55   55   1199      Louis Toth-11                 18:27.7
  74   72   1196      Kai Leo-10                    19:06.8
  84   81   1162      Shan Chowdhury-11             19:19.6
  85   82   1160      Thomas Payne-11               19:22.6
  86   83   1198      Kirby Garrison-11             19:23.0
  90   86   1159      David Hickey-11               19:40.3
  99   93   1163      Paul Jickeli-12               20:05.6
 104   97   1161      Jeffrey Lin-11                20:36.4

  Score : 599      Time gap (1 - 10): 2:23.6       Time total (1 - 10): 187:08.1

   9    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  44   44    992      Greg Lewis-10                 18:15.5
  53   53    994      Matt Farcher-11               18:25.8
  70   69    993      Justin Harrington-11          18:56.5
  72   70    916      David St. Germain-12          18:59.9
  81   78    991      Robby Snyder-10               19:17.4
  83   80    917      Lee Wakeman-11                19:18.4
  94   89    915      Adam St. Germain-10           19:57.4
 105   98    918      Brock Haney-10                20:44.9
 108  101    919      Sam Verderame-12              21:09.6
 112  103    920      David Young-12                22:25.9
    DNF      990      Max Gunther-12                       

  Score : 785      Time gap (1 - 10): 4:10.4       Time total (1 - 10): 197:31.3


 

 

Combined Results

Place      School                  Score
--------------------------------------------------------------------------------
  1     Shenendehowa                86
  2     Smithtown                  150
  3     Liverpool                  187
  4     Queensbury                 200
  5     Warwick Valley             202
  6     Victor                     248
  7     Honeoye Falls-Lima         259
  8     Tully                      275
  9     Ithaca                     282
 10     Byram Hills                334
 11     Shoreham-Wading River      375
 12     Sayville                   408
 13     Windsor                    420
 14     Cornwall                   433
 15     Clarence                   469
 16     Arlington                  494
 17     Westhill                   494
 18     Pawling                    504
 19     Fairport                   514
 20     Horace Greeley             539
 21     Newark Valley              553
 22     Wantagh                    587
 23     Wilson                     647
 24     Whitesboro                 670
 25     Byron-Bergen               708
 26     Red Hook                   750
 27     Fredonia                   767
 28     Canton                     798
 29     Kenmore East               832
 30     Cooperstown                870
 31     Plattsburgh                878
 32     Franklinville              892
 33     North Shore                897
 34     Norwood-Norfolk            916
 35     Millbrook                  927
 36     Syosset                    938
 37     Saranac Lake               999
 38     Voorheesville             1025
 39     Oakfield-Alabama          1069
 40     Ichabod Crane             1070
 41     Vestal                    1075
 42     Ticonderoga               1093
 43     Marathon                  1102
 44     Port Jefferson            1103
 45     North Warren              1105
 46     Stony Brook               1202
 47     Wheatley                  1359
 48     Gouverneur                1459
 49     Keio                      1500
 50     Chapel Field              1558


    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1   1   1  250  Steve Murdock-12         Shenendehowa             15:12.5
  2       2  375  Tommy Gruenewald-12      Fayetteville-Manlius     15:20.0
  3       3  376  Geoff King-12            Fayetteville-Manlius     15:29.0
  4   2   4  910  Zack Price-12            Warwick Valley           15:30.1
  5       5  480  Christian Thompson-12    Candor                   15:31.9
  6   3   6  729  Lee Berube-11            Ticonderoga              15:32.6
  7   4   7  543  Zach Rivers-11           Victor                   15:37.1
  8   5   8  909  Terence Prial-12         Warwick Valley           15:37.5
  9   6   9  201  Matt Flint-11            Queensbury               15:38.7
 10   7  10 1102  Giovanni Signoretti-11   Smithtown                15:41.6
 11      11  970  Cory Reed-12             James I. O'Neill         15:43.6
 12   8  12  544  Ben W. Hall-12           Victor                   15:43.8
 13      13  695  Joe Whalen-10            Hamburg                  15:48.6
 14   9  14  436  Drew Hart-12             Ithaca                   15:49.1
 15      15  280  Brian Rhodes Devey-12    Guilderland              15:49.4
 16  10  16 1103  Brendan Martin-12        Smithtown                15:49.8
 17      17 1180  Kyle Merber-11           Half Hollow Hills West   15:51.7
 18  11  18  252  Zach Predmore-12         Shenendehowa             15:51.9
 19      19  590  Ryan Bloom-12            Spencerport              15:52.3
 20  12  20  415  Stephen Benedict-12      Windsor                  15:52.4
 21  13  21  619  Tom Reubens-12           Wilson                   15:52.5
 22      22  281  Roland Graves-11         Guilderland              15:52.6
 23      23  891  Charles N. White-11      Garden City              15:52.9
 24      24  191  Jullian Sheinbaum-11     Scarsdale                15:53.3
 25  14  25  414  Erik Van Ingen-12        Marathon                 15:53.6
 26      26  893  Brian Riley-11           South Side               15:53.8
 27      27  685  John Haenle-12           Lockport                 15:54.8
 28      28  690  Ryan O'Connor-12         East Aurora              15:56.8
 29      29  570  Michael Geary-12         Brighton                 15:57.0
 30  15  30  117  Colby DelBene-11         Pawling                  15:57.9
 31      31  282  Chris Allen-12           Saratoga Springs         15:58.6
 32      32  296  Drew Houghtalen-12       Burnt Hills-Ballston Lake15:58.8
 33  16  33  251  Adam Quinn-12            Shenendehowa             15:59.6
 34      34  892  Dan Genn-12              Mepham                   16:00.1
 35  17  35 1101  Dan Frost-12             Smithtown                16:00.4
 36  18  36  254  Mike Danaher-10          Shenendehowa             16:01.4
 37  19  37 1036  Brandon Kenny-12         Canton                   16:02.7
 37      37  284  Matt Bogdan-12           Shaker                   16:02.7
 39      39  195  Zach Borenstein-12       Edgemont                 16:03.7
 40      40  190  A.J. Savoia-12           North Rockland           16:03.9
 41  20  41  922  Colin Anderson-11        Cornwall                 16:04.6
 42  21  42  923  Ian Clerkin-11           Cornwall                 16:05.7
 43  22  43  338  Mike Heymann-12          Tully                    16:06.1
 44  23  44  509  Alex Deir-9              Honeoye Falls-Lima       16:06.7
 45  24  45  323  Andrew Corcoran-11       Westhill                 16:07.1
 46  25  46  529  Pat DuPont-11            Fairport                 16:07.4
 47  26  47  144  Gerald McDonald-12       Byram Hills              16:07.9
 48  27  48  347  Colin Heenan-12          Liverpool                16:08.1
 49  28  49  157  Brendan Ceriello-12      Arlington                16:08.4
 50      50  377  Chris Mason-12           Auburn                   16:08.7
 51      51  192  David Carlin-11          Scarsdale                16:09.3
 52      52  379  Brian Lang-12            Baldwinsville            16:10.1
 53      53  572  Ben Mears-12             Wayne                    16:11.6
 54  29  54  203  Joel Loke-12             Queensbury               16:12.8
 55  30  55 1116  Matt Santoro-12          Sayville                 16:13.2
 56      56  170  Michael Poleski-12       Ossining                 16:15.4
 57  31  57  336  Scott VanderMolen-12     Tully                    16:15.8
 57      57  883  Richard Schmitz-12       Port Washington          16:15.8
 59      59 1181  Derek Rammelkamp-12      Miller Place             16:18.2
 60  32  60  343  Ethan Hickey-11          Liverpool                16:18.4
 61      61  395  Chris Stogsdill-10       Marcellus                16:18.5
 62      62  575  Corey Robinson-12        Greece Odyssey           16:18.8
 63      63  574  Bill Juda-12             Irondequoit              16:19.0
 64      64  397  Zach Ornelas-10          South Jefferson          16:20.3
 65      65  688  Aaron Foote-12           Niagara Wheatfield       16:20.9
 66      66  977  Bryan Cassidy-11         Monroe-Woodbury          16:21.6
 67  33  67  346  Bryan Picciotto-11       Liverpool                16:22.2
 68  34  68  145  Phil Cawkwell-12         Byram Hills              16:22.3
 69      69  571  Jon Pinto-12             Brighton                 16:22.5
 70      70  979  Greg Laraia-11           Newburgh Free Academy    16:24.0
 71  35  71  202  Kevin Mulcahy-12         Queensbury               16:24.2
 72  36  72  510  Steve Mangan-9           Honeoye Falls-Lima       16:24.4
 73      73  592  Tyler Stachecki-11       Penfield                 16:24.6
 74  37  74  508  Robert Gardner-12        Honeoye Falls-Lima       16:24.7
 75  38  75  429  Jamie Vavra-11           Newark Valley            16:24.9
 75  38  75  322  Gregg Pallotta-12        Westhill                 16:24.9
 77      77  378  Ben Ludovici-12          Cicero N.Syracuse        16:25.3
 77      77  470  Jeff Martinez-10         Johnson City             16:25.3
 79      79  576  Stephen Hine-11          Dansville                16:25.5
 80      80  270  Jeremy McAllister-12     Fonda-Fultonville        16:25.8
 81      81  975  Andy Clyne-12            Washingtonville          16:26.4
 82      82  985  Brendan Devine-11        Monticello               16:26.5
 83  40  83  255  Tom Soeller-12           Shenendehowa             16:26.6
 84  41  84  345  Mike Compson-12          Liverpool                16:27.4
 85      85  177  James Alexander-12       Pearl River              16:31.1
 86      86  381  Sean Curry-10            Bishop Ludden            16:31.8
 87  42  87  301  Stephen Scrafford-12     Cooperstown              16:32.4
 88  43  88  253  Zac Suriano-11           Shenendehowa             16:32.6
 89      89  971  Andrew Ugolino-12        Onteora                  16:32.7
 90      90  482  Josh Schultheis-12       Seton Catholic           16:32.9
 91      91 1190  Ryan Boyd-11             Bayport-Blue Point       16:33.0
 92      92  179  Jonathan Zupah-11        Putnam Valley            16:33.6
 93  44  93 1129  Dan Franck-12            Shoreham-Wading River    16:33.9
 94  45  94  416  Tyler Quinn-12           Windsor                  16:34.2
 95      95  194  Mike Cirocco-10          Mahopac                  16:34.5
 96  46  96 1115  Casey Barrett-12         Sayville                 16:34.9
 97      97  295  Ryan Pezzulo-12          Burnt Hills-Ballston Lake16:35.5
 97  47  97  440  Andris Goncarovs-9       Ithaca                   16:35.5
 99  48  99  831  Arquimedes DelaCruz-10   Wantagh                  16:36.4
100     100  573  Tim Quinn-12             Pittsford Sutherland     16:37.2
101     101  396  Michael Esposito-12      Marcellus                16:37.3
102  49 102  256  Mike Wilbur-12           Shenendehowa             16:37.5
103     103 1182  Thomas Rammelkamp-12     Miller Place             16:37.6
104     104  593  Alex Brimstein-10        Webster Thomas           16:38.4
105     105 1173  Will Lapp-12             Connetquot               16:38.9
106  50 106  337  Chris Burke-11           Tully                    16:39.7
107     107  890  Scott Bickard-12         Bethpage                 16:40.0
108  51 108 1104  Brendan Connell-10       Smithtown                16:40.2
109  52 109 1117  Dylan Jung-12            Sayville                 16:41.0
110     110 1174  Evan Bloomberg-10        Northport                16:41.3
111  53 111  430  Joe Blazey-10            Newark Valley            16:41.6
112  54 112  344  Nick Scalione-12         Liverpool                16:42.3
113     113  176  Bryan Herbst-12          Pearl River              16:42.6
114     114  696  Jacob Hagen-12           Sweet Home               16:42.8
115     115 1170  Barry Franklin-11        Longwood                 16:43.0
116  55 116 1132  Sam Verneuille-11        Shoreham-Wading River    16:43.5
117     117  193  Michael Dapice-10        White Plains             16:44.1
118     118  591  Ryan Kaiser-12           Penfield                 16:44.3
119     119  398  Brian Hoffman-12         Holland Patent           16:44.4
120  56 120  115  Reid McGrath-12          Pawling                  16:44.6
121  57 121  621  Donald Truesdall-11      Wilson                   16:45.2
121     121  297  Otis Ubriaco-8           Burnt Hills-Ballston Lake16:45.2
123     123  881  Frankie Dioguardi-11     Massapequa               16:45.3
124  58 124  626  Andrew Pfeiffer-12       Clarence                 16:45.8
125     125  298  Ryan Madigan-12          Scotia-Glenville         16:46.3
126  59 126  911  Matt Laroe-11            Warwick Valley           16:46.4
126     126  788  Colin Delaney-11         Lake Placid              16:46.4
128     128  285  Zach Williams-11         Cobleskill-Richmondville 16:46.5
129  60 129  108  Chris Mezias-11          Horace Greeley           16:47.1
130     130  585  Jordan Merritt-10        Penn Yan                 16:47.3
131  61 131  912  Frank Pfaffenberfer-12   Warwick Valley           16:47.4
132     132  986  Matt Koennecke-12        Goshen                   16:47.7
133     133  178  Ryan Pastore-12          Irvington                16:49.0
134     134 1171  Matt Temme-12            Longwood                 16:49.1
135  62 135  204  Sheldon Reeves-10        Queensbury               16:49.2
136  63 136  958  Paul Lagno-11            Millbrook                16:49.3
137  64 137  545  Mike Kurvach-11          Victor                   16:49.6
138     138  976  Mike Brocks-12           F.D. Roosevelt           16:50.1
139  65 139 1105  Brian Hufsmith-11        Smithtown                16:50.3
139     139  485  Jonathon Fazzary-11      Watkins Glen             16:50.3
141  66 141  339  Sam Ohure-9              Tully                    16:50.6
142  67 142  442  Sharif Younes-10         Ithaca                   16:50.7
142     142  385  Dylan Hardwick-12        Watertown                16:50.7
144     144  370  Mike Trendell-12         Waterville               16:51.8
145  68 145  207  Brian Gallagher-10       Queensbury               16:52.3
146     146  980  Pat Murray-12            Rhinebeck                16:53.1
146     146  481  Matt Morales-12          Delhi                    16:53.1
148  69 148  546  Jake Swain-12            Victor                   16:53.9
149     149  687  Josh Zubler-12           Frontier                 16:54.2
150     150  387  Evan Oustrich-10         Mexico                   16:54.6
150     150  587  Dave MacMahill-12        Livonia                  16:54.6
152     152  978  Steven Challacombe-10    Newburgh Free Academy    16:55.2
153  70 153  708  Josh LeBlanc-12          Saranac Lake             16:55.3
154     154  495  Vasili Papastrat-10      Binghamton               16:55.5
155  71 155  439  Paul Kintner-11          Ithaca                   16:55.7
156  72 156  143  Max Kasak-12             Byram Hills              16:55.8
157     157  471  Max Straneva-9           Chenango Valley          16:56.1
158  73 158  526  Nick Guarino-12          Byron-Bergen             16:56.3
159     159 1183  Dylan Conway-11          Hauppague                16:56.9
160  74 160  512  Matt Marion-12           Honeoye Falls-Lima       16:57.2
161  75 161  914  James Hurley-11          Warwick Valley           16:57.3
162     162  383  Mitch Boise-12           Sherburne Earlville      16:57.7
163     163  882  David Rothman-12         Oceanside                16:58.0
164     164  972  Nick Mancuso-11          New Paltz                16:58.1
165     165  283  Demetri Goutos-10        Saratoga Springs         16:58.5
166     166  475  Andrew Brusso-12         Elmira Southside         16:58.7
167     167  174  Brian Debronsky-12       Beacon                   16:59.2
168     168  880  Brandan Abasolo-10       Long Beach               16:59.5
169  76 169  206  Sean Gallagher-12        Queensbury               16:59.6
170     170  175  Michael Hickey-10        Pearl River              16:59.8
171  77 171  358  David Rugari-11          Whitesboro               17:00.4
172     172  171  John Turro-11            Somers                   17:00.6
173  78 173  158  Adam Doherty-10          Arlington                17:00.8
174  79 174  636  Zachary Ball-11          Kenmore East             17:00.9
175  80 175  109  Stephan Tsoucas-11       Horace Greeley           17:01.1
176  81 176  110  Henry Koster-9           Horace Greeley           17:01.3
177  82 177 1130  Sean Nurberg-11          Shoreham-Wading River    17:01.4
178     178  989  Brian Smith-12           Port Jervis              17:01.5
179  83 179  829  Adam Clark-12            Wantagh                  17:01.9
179     179  686  Drew Perilli-9           Lockport                 17:01.9
181  84 181  324  Pat Hartnett-12          Westhill                 17:02.3
182  85 182  957  Andy Strayer-12          Millbrook                17:02.6
183  86 183  357  Jon Szczesniak-11        Whitesboro               17:02.8
184  87 184  943  Ian Ellis Jones-11       Red Hook                 17:03.3
185  88 185  438  Dan Craighead-11         Ithaca                   17:03.6
186     186  691  Lyle O'Brien-10          East Aurora              17:03.8
186     186  671  Davidlee Klimchuk-11     Akron                    17:03.8
188  89 188  511  Sean Keyes-12            Honeoye Falls-Lima       17:04.1
189  90 189  160  Dan Kane-11              Arlington                17:04.4
190  91 190 1119  Colon Culhane-11         Sayville                 17:04.8
191  92 191  627  Rickard Walter-12        Clarence                 17:04.9
192  93 192 1134  Bobby Andrews-10         Shoreham-Wading River    17:05.0
192     192  273  Steven Petramale-9       Lake George              17:05.0
194     194  589  Aaron Hoven-10           Midlakes                 17:05.8
195  94 195  146  Andrew Zahornacky-12     Byram Hills              17:06.1
196     196  274  Gabe Sturges-10          Catskill                 17:07.2
197     197  388  A.J. Russell-12          Jamesville Dewitt        17:07.3
198     198  484  Jason Phillips-10        Moravia                  17:07.7
199  95 199  625  John Inzina-11           Clarence                 17:08.2
200  96 200  758  Brian Ellsworth-11       Plattsburgh              17:08.3
201     201  198  Brad Antes-12            Pleasantville            17:08.4
202     202  594  Mark Streb-12            Brockport                17:08.8
203  97 203  531  Scott Deady-11           Fairport                 17:09.1
203     203  785  Seth Bombard-10          Seton-Plattsburgh        17:09.1
205     205  382  Jordan Sirtoli-10        Mt Markham               17:09.3
206     206  498  Andy Dunscombe-12        Union Endicott           17:09.6
207  98 207  605  Matt Metzger-11          Fredonia                 17:09.8
208     208  577  Cheyne Hoag-12           Dansville                17:10.0
208  99 208 1001  Jon Eng-9                Norwood-Norfolk          17:10.0
210 100 210 1106  Brendan Ward-11          Smithtown                17:10.5
211     211  670  Jason Zayac-11           Royalton-Hartland        17:10.8
212 101 212 1131  Brian Hoffman-11         Shoreham-Wading River    17:10.9
213 102 213  533  Tyler Dufault-11         Fairport                 17:11.2
214 103 214  547  Colin Samoriski-12       Victor                   17:11.6
215 104 215  417  Chipper Hurd-12          Windsor                  17:12.2
216 105 216  624  Peter Grupp-11           Clarence                 17:12.4
216     216  692  Nick Pardee-11           Newfane                  17:12.4
218 106 218  342  Marc Stachowski-11       Tully                    17:13.0
219     219  272  Austin Lane-7            Greenwich                17:13.2
220     220  699  William Barclay-11       Starpoint                17:13.8
221     221  876  Richard McCarren-12      Seaford                  17:14.0
222 107 222  642  Daniel Snitzer-12        Kenmore East             17:14.1
223     223 1172  Kurt Staudal-12          Longwood                 17:14.4
224     224  290  Mike Klein-12            Schenectady Christian    17:14.5
225 108 225  147  John Granata-12          Byram Hills              17:15.0
226     226  582  Reid Robbins-12          Clyde-Savannah           17:15.1
227     227  586  James Merritt-12         Penn Yan                 17:15.3
228 109 228  243  Macky Lloyd-11           Voorheesville            17:15.9
228     228  299  Patrick Murray-12        Mohonasen                17:15.9
228 110 228  645  Tom Good-12              Franklinville            17:15.9
231 111 231  830  Andrew Coelho-10         Wantagh                  17:16.4
232 112 232  349  Dan Szilagyi-11          Liverpool                17:16.5
233     233  579  Clinton Crooker-12       Addison                  17:16.6
234 113 234 1158  Luke Reimer-11           Stony Brook              17:16.7
235 114 235  913  Alex Leuchanka-10        Warwick Valley           17:17.1
236 115 236 1002  Austin Dufresne-11       Norwood-Norfolk          17:17.6
237     237  499  Mike Boice-12            Union Endicott           17:18.3
238 116 238  944  Klaus Schmidt-10         Red Hook                 17:18.4
238 116 238  924  Sean Twomey-11           Cornwall                 17:18.4
240 118 240  341  Nate Weber-10            Tully                    17:18.9
241     241  172  Matt Kepler-12           Nyack                    17:19.6
242     242  196  Ben Steinberg-11         Edgemont                 17:19.7
243     243  973  Mike VanEtten-11         New Paltz                17:19.9
244     244  694  Joe Woods-12             Alden                    17:20.5
245 119 245  623  Geraint Davies-11        Clarence                 17:20.9
246     246  474  John Campbell-10         Owego                    17:21.3
247 120 247  205  Sean Barber-11           Queensbury               17:21.9
248 121 248  149  Mike Sass-12             Byram Hills              17:22.4
248     248  386  Nick Lynch-10            Watertown                17:22.4
250 122 250  816  David Frankel-11         Syosset                  17:22.7
251     251  478  Nathan Jacobson-10       Elmira Free Academy      17:22.8
252     252  697  Ryan Poley-12            Sweet Home               17:23.0
253     253  588  Dan Sirianni-11          Aquinas                  17:23.1
254 123 254  925  Tim Anzovino-11          Cornwall                 17:23.3
255 124 255  615  Kevin Hanes-8            Wilson                   17:23.9
256 125 256  548  Chris Driscoll-12        Victor                   17:24.3
257 126 257  421  Mike Buchanan-9          Windsor                  17:24.7
257     257  292  Danney Bulson-12         Berlin                   17:24.7
259     259  173  Chris Waruch-12          Brewster                 17:25.1
260 127 260  522  Chris Martinelli-12      Byron-Bergen             17:26.1
261 128 261 1038  Joe Beaudette-12         Canton                   17:26.2
262 129 262  161  Jared Leslie-10          Arlington                17:26.3
263     263  497  Michael Vrabel-12        Horseheads               17:27.2
264 130 264  851  Darell Handler-12        North Shore              17:27.4
265 131 265  606  Darton Wendell-12        Fredonia                 17:28.2
266 132 266 1133  Brian Nill-10            Shoreham-Wading River    17:28.6
267 133 267  418  Corey Mix-10             Windsor                  17:29.5
267     267  580  Josh Garrett-11          Pavilion                 17:29.5
269 134 269  116  Rafael Stabe-12          Pawling                  17:29.8
270 135 270  550  Josh Durham-12           Oakfield-Alabama         17:29.9
271     271  486  Ben Stamp-12             Watkins Glen             17:30.3
272     272  374  Aaron Joyner-12          Oriskany                 17:30.6
273 136 273 1135  James Gladysz-10         Shoreham-Wading River    17:31.0
274 137 274  709  Joe Burpoe-12            Saranac Lake             17:31.1
275 138 275  628  Casey Perdziak-11        Clarence                 17:31.3
275 138 275  360  Matt Owens-12            Whitesboro               17:31.3
277 140 277  432  Marten Peterson-11       Newark Valley            17:31.5
278 141 278  534  Dylan Pudiak-12          Fairport                 17:32.0
279     279  878  David Monteiro-11        Valley Stream North      17:32.3
280     280  288  Andrew Goodspeed-10      Broadalbin-Perth         17:32.6
281 142 281  601  Wesley Buehler-11        Fredonia                 17:33.3
282     282  674  Trevor Steves-12         Gowanda                  17:33.6
283     283  983  Nick Denman-11           Tri-Valley               17:33.9
284 143 284  622  Guy Berberich-11         Clarence                 17:34.1
285 144 285  759  Eric McCauley-12         Plattsburgh              17:34.2
285     285  987  Jim McCormack-12         Goshen                   17:34.2
287     287  472  Billy Dayton-11          Chenango Valley          17:34.6
287     287  673  Ben Nelson-12            Southwestern             17:34.6
289 145 289  852  David Freiman-12         North Shore              17:34.8
290     290  894  Pat Duggan-12            South Side               17:35.1
290 146 290 1037  Kristen Neilson-11       Canton                   17:35.1
292     292  473  Pat Conklin-12           Maine Endwell            17:35.4
292     292  583  Brian Gowiski-11         Arkport                  17:35.4
294 147 294  118  Tom Brogan-11            Pawling                  17:35.6
295     295  781  Bobby Grim-12            Northeastern Clinton     17:35.7
296 148 296  433  Jesse Payne-10           Newark Valley            17:35.9
297 149 297  532  Kyle Darey-12            Fairport                 17:36.1
298     298  384  Geoff Hale-12            AltmarParish Williamstown17:36.2
298     298  286  Matt Curiano-12          Schalmont                17:36.2
300     300  578  Jon Tuttle-12            Mynderse                 17:36.4
301     301  380  Robbie Argentine-10      Canastota                17:37.3
302 150 302  111  Josh Rosen-12            Horace Greeley           17:37.4
302     302  675  Jeff Rozier-10           Maple Grove              17:37.4
304 151 304  451  Nate Snodgrass-12        Vestal                   17:37.9
305 152 305  119  Jon Nash-11              Pawling                  17:38.5
306 153 306  926  Kris Kolewe-11           Cornwall                 17:39.8
306 153 306  760  David Ellsworth-11       Plattsburgh              17:39.8
308 155 308  419  David Bates-9            Windsor                  17:40.3
309 156 309  348  Dan Phoenix-12           Liverpool                17:40.7
310     310  483  Matt Davy-12             Afton                    17:42.0
311 157 311  359  Garrett Parker-11        Whitesboro               17:42.7
312 158 312  326  Josh Strough-10          Westhill                 17:42.8
313 159 313  523  Josh Guarino-12          Byron-Bergen             17:43.0
314 160 314  302  Brian Reis-12            Cooperstown              17:43.4
315 161 315  524  Adam Martinelli-10       Byron-Bergen             17:43.9
316     316  672  Spenser Cushing-12       Southwestern             17:44.4
317 162 317  832  Brian Richman-12         Wantagh                  17:44.5
318     318  496  Anthony Gaetani-10       Binghamton               17:44.9
319     319 1191  Kevin Snyder-11          Bayport-Blue Point       17:45.2
319     319  678  Michael Coad-12          DaVinci                  17:45.2
321 163 321  928  Richard Merino-10        Cornwall                 17:45.5
322     322  786  Michael Champagne-9      Seton-Plattsburgh        17:45.8
323 164 323  856  Willie Schefer-11        North Shore              17:46.7
324 165 324  648  Jonathan Spear-12        Franklinville            17:46.9
325 166 325  946  Dan Koehler-12           Red Hook                 17:47.0
326 167 326 1143  Joseph Keegan-12         Port Jefferson           17:47.1
327 168 327  113  Joe Breen-11             Horace Greeley           17:47.5
328     328 1184  Matt Rogers-11           Islip                    17:49.1
328 169 328  163  Nyck Lotocky-10          Arlington                17:49.1
330 170 330  148  Joe Violone-9            Byram Hills              17:49.2
331     331  287  Alney Tobias-9           Lansingburgh             17:49.5
332     332  476  David Dier-11            Elmira Southside         17:49.7
333     333  289  Jonathan Aziz-10         Notre Dame-Bishop Gibbons17:50.0
334 171 334  208  Greg Turcotte-12         North Warren             17:50.1
335     335  981  Matt Layman-11           Sullivan West            17:50.3
336     336  689  Chris Deptula-12         Williamsville North      17:51.1
337     337  371  Adam McDevitt-10         Fabius Pompey            17:51.8
338     338  698  Ryan Wentz-11            Starpoint                17:52.7
339 172 339  639  Timothy Mativier-11      Kenmore East             17:53.5
339 172 339  420  Thomas Rupp-10           Windsor                  17:53.5
341 174 341  431  Karl Peterson-11         Newark Valley            17:53.6
342     342  372  Chris Kimpel-12          Fabius Pompey            17:53.9
343 175 343  945  Spencer Dalzell-9        Red Hook                 17:54.7
344 176 344  340  Ethan Lennox-11          Tully                    17:54.9
345 177 345  513  Jim Oleksyn-12           Honeoye Falls-Lima       17:55.0
346 178 346  114  David Thompson-11        Horace Greeley           17:55.1
347 179 347  607  Danny Wright-11          Fredonia                 17:55.2
348 180 348  209  Noah Dingman-11          North Warren             17:55.3
349     349  693  Aaron Vanderbeck-12      Newfane                  17:55.4
350 181 350  112  Jordan Fried-10          Horace Greeley           17:55.7
351 182 351  618  Tony Kaminski-11         Wilson                   17:56.3
352     352 1095  Troy Cunningham-11       Ogdensburg               17:56.4
353 183 353  535  Jon Metzger-12           Fairport                 17:56.5
353 183 353  834  John Greisheimer-10      Wantagh                  17:56.5
355 185 355  908  Brad Ackerman-11         Warwick Valley           17:56.6
356 186 356  833  Chris Lewis-10           Wantagh                  17:56.7
357 187 357  229  Alex Jennings-12         Ichabod Crane            17:56.8
358 188 358  525  Jason Scott-12           Byron-Bergen             17:56.9
359 189 359 1118  Patrick McNeil-12        Sayville                 17:57.1
360 190 360  328  Eric Moore-11            Westhill                 17:57.4
361     361 1194  Sam Peterson-11          Mt. Sinai                17:57.9
362 191 362  854  Jacob Tobol-11           North Shore              17:58.3
363     363  899  Joseph Jazwinski-10      Oyster Bay               17:58.4
364 192 364 1157  Billy Collins-11         Stony Brook              17:59.1
365 193 365 1147  Matthew Kahn-11          Port Jefferson           18:00.1
366 194 366  644  Max Easton-11            Franklinville            18:00.3
367 195 367  820  Nick Vidal-12            Syosset                  18:00.8
368     368 1193  Anthony Izzo             Elwood-John Glenn        18:00.9
369 196 369  549  Zach Nelson-11           Victor                   18:01.0
369 196 369 1003  Gino Bisceglia-12        Norwood-Norfolk          18:01.0
371     371  780  Gregg Castellucci-12     Beekmantown              18:01.1
371 198 371  818  Josh Tumen-11            Syosset                  18:01.1
373     373 1192  Brian Gravano-12         Southampton              18:01.4
373 199 373  303  James Jennings-12        Cooperstown              18:01.4
375 200 375  637  Daniel Ferguson-11       Kenmore East             18:02.1
375     375  581  Justin Richardson-10     Pavilion                 18:02.1
377     377  399  Robert Gripko-12         Vernon Verona Sherrill   18:02.2
377 201 377  434  CJ Morgan-10             Newark Valley            18:02.2
379 202 379  230  Kalib Failing-10         Ichabod Crane            18:03.5
380     380  895  Brendon Reardon-11       Carle Place              18:03.9
381 203 381  757  Matt Holden-11           Plattsburgh              18:04.1
382 204 382  643  Chris Biela-11           Franklinville            18:04.6
383     383 1070  Corey Trombley-12        Tupper Lake              18:05.2
384 205 384  455  Dan Ng-11                Vestal                   18:05.6
385 206 385  947  Matt Marquardt-12        Red Hook                 18:06.5
386 207 386  244  Conor Cashin-9           Voorheesville            18:06.8
387     387  293  Gregory Cashdollar-12    Duanesburg               18:06.9
388 208 388  553  Adam Dixson-11           Oakfield-Alabama         18:07.2
389 209 389  817  Jeremy Abrams-12         Syosset                  18:08.4
389     389  197  Andrew Silverberg-11     Edgemont                 18:08.4
391 210 391  232  Ryan Gildersleeve-10     Ichabod Crane            18:09.3
392     392  373  Tyler Ianuzi-11          Fabius Pompey            18:09.4
393     393  982  Brett Cucci-12           Sullivan West            18:10.1
394     394  988  Matt Dunham-11           Saugerties               18:10.6
395 211 395  710  Aidan Bickford-10        Saranac Lake             18:10.7
395     395  784  Brandon Darrah-12        Saranac                  18:10.7
397     397  389  Jeff Sweeney-11          East Syracuse Minoa      18:10.8
398 212 398 1051  Teddy Parsons-11         Gouverneur               18:11.1
398 212 398  361  Joe Schoen-9             Whitesboro               18:11.1
400 214 400  819  Kevin Wong-12            Syosset                  18:12.1
401 215 401  362  Matt Gallimo-11          Whitesboro               18:12.8
402     402  291  Phil Hartshorn-12        Berlin                   18:13.5
403     403  677  Adam Prentice-12         Frewsburg                18:14.3
404     404  974  Mike Cerchia-12          New Paltz                18:15.4
405     405  992  Greg Lewis-10            Livingston Manor         18:15.5
406     406  897  Michael Fuller-11        East Rockaway            18:15.6
407     407  294  Bradley Savoy-11         Duanesburg               18:15.9
408     408 1197  Wade Kotula-11           Shelter Island           18:16.1
409     409 1195  Mike Hinz-12             Pierson                  18:16.2
410 216 410  246  Ryan Allison-11          Voorheesville            18:16.5
411 217 411  603  Tucker Krauza-11         Fredonia                 18:16.6
412 218 412  159  John Muller-10           Arlington                18:16.8
413     413  787  Jared Pellerin-12        Seton-Plattsburgh        18:16.9
414     414  199  Josh Goldenberg-12       Westlake                 18:17.6
414 219 414  646  Ted Krueger-11           Franklinville            18:17.6
416     416  782  Jeffrey Horne-12         Northeastern Clinton     18:17.8
417     417  271  Joel Geniti-12           Fonda-Fultonville        18:18.3
417     417  479  Mike Miller-12           Elmira Free Academy      18:18.3
419 220 419  551  Steve Fitch-12           Oakfield-Alabama         18:18.5
420 221 420  456  Ben Snodgrass-9          Vestal                   18:18.6
421     421  875  David Knowles-10         Manhasset                18:18.8
421     421  487  Lewis Jered-10           Watkins Glen             18:18.8
423 222 423  730  Mike Lonergan-11         Ticonderoga              18:19.3
424     424 1085  Cory Hoskin-10           Potsdam                  18:19.7
425     425  896  Anthony Calabrese-12     East Rockaway            18:20.3
426 223 426  602  Steve Green-12           Fredonia                 18:20.5
427 224 427  927  Robert Watson-12         Cornwall                 18:20.6
428     428  984  Michael Kaplan-12        Tri-Valley               18:21.5
429 225 429  514  Paxton Smith-12          Honeoye Falls-Lima       18:22.6
430 226 430  121  Dan Piazza-12            Pawling                  18:23.1
431 227 431  212  Andre Wade-12            North Warren             18:23.8
432 228 432  327  David Krawczyk-11        Westhill                 18:24.0
433 229 433 1107  Nick Roertgen-11         Smithtown                18:24.1
434     434  877  Carlo Balbo-11           Valley Stream North      18:24.4
435     435  994  Matt Farcher-11          John A. Coleman          18:25.8
436 230 436  231  Sean Shattenkirk-10      Ichabod Crane            18:26.0
437     437  488  Travis Butts-10          Unatego                  18:26.3
438 231 438 1144  Michael Lorio-12         Port Jefferson           18:26.5
438 231 438  306  Ben Resnick-9            Cooperstown              18:26.5
440     440  783  Jonathan Coupal-11       Northeastern Clinton     18:26.9
441 233 441 1149  Kevin Sullivan-9         Port Jefferson           18:27.0
442 234 442  959  Benn McLaughlin-12       Millbrook                18:27.6
443     443 1199  Louis Toth-11            Shelter Island           18:27.7
444     444  477  Zack Hine-11             Elmira Southside         18:28.0
445     445  679  Joseph Bennes-12         Barker                   18:28.2
446 235 446  413  Pieter Van Ingen-8       Marathon                 18:29.4
447 236 447  552  Shaun Brummert-12        Oakfield-Alabama         18:30.1

448 237 448  807  Stefan Schwarz-10        Wheatley                 18:30.4
449     449  879  Steven Carey-11          Valley Stream North      18:31.0
450 238 450  305  Will Tirrell-12          Cooperstown              18:31.3
451 239 451  731  Brendan Carberry-10      Ticonderoga              18:31.7
452 240 452  530  Andrew Rice-10           Fairport                 18:32.1
453     453  185  Alex McConville-12       Haldane                  18:32.2
454     454 1179  Tim Hild-12              Babylon                  18:32.5
455 241 455  234  Bob Morris-10            Ichabod Crane            18:33.0
455 241 455  210  John Mulligan-12         North Warren             18:33.0
457 243 457 1040  Mike McMurray-11         Canton                   18:33.7
458 244 458  441  Robert Holowke-11        Ithaca                   18:33.9
459 245 459  452  Kevin Campbell-11        Vestal                   18:34.7
460     460 1176  Billy Altran-9           Hampton Bays             18:35.9
461 246 461  248  Nathan Bub-10            Voorheesville            18:36.2
462 247 462  247  Tom Pasquali-11          Voorheesville            18:36.4
463 248 463  801  Chris Carlin-12          Wheatley                 18:39.2
464 249 464  835  Thomas Clark-10          Wantagh                  18:39.4
465 250 465  120  Kyle Dulitz-11           Pawling                  18:40.3
466 251 466  604  Tom Malikowski-12        Fredonia                 18:40.4
467 252 467 1004  Alex Cotey-11            Norwood-Norfolk          18:42.2
468 253 468  450  Jake Gallagher-12        Vestal                   18:42.3
469 254 469 1006  Dylan Spicer-10          Norwood-Norfolk          18:42.9
470     470 1097  Joel Landry-10           Franklin Academy         18:44.0
471 255 471  453  Andrew Ciaravino-11      Vestal                   18:44.2
472 256 472  454  Stephen Gaug-11          Vestal                   18:44.6
473     473  898  Eric Castillo-10         Friends Academy          18:44.8
474 257 474  410  Mike Doane-12            Marathon                 18:45.6
475     475 1178  Eddie McIntyre-11        Mattituck                18:46.7
476     476 1177  Nick Troisi-9            Mattituck                18:46.9
477 258 477  527  Trevor Laurie-10         Byron-Bergen             18:47.4
478 259 478  363  Brian Bishop-12          Whitesboro               18:47.5
479 260 479  711  Greg Bowler-10           Saranac Lake             18:47.9
480 261 480  960  Chance Wilk-10           Millbrook                18:48.4
481     481 1086  George Morris-9          Potsdam                  18:48.7
482 262 482 1042  Adam LaQuien-10          Canton                   18:48.8
483 263 483  307  Trevor Huntsman-10       Cooperstown              18:51.1
484 264 484  249  Taylor Treadgold-9       Voorheesville            18:51.4
485 265 485 1050  Jon Terpstra-12          Gouverneur               18:52.2
486     486  584  Dan Knopp-12             East Rochester           18:52.6
487     487  489  Frank Massi-12           Lansing                  18:53.6
488 266 488  435  Chris Birch-10           Newark Valley            18:54.4
489 267 489  853  Glen Gerbush-11          North Shore              18:54.7
490 268 490  304  Richard Clancy-12        Cooperstown              18:54.9
491 269 491  804  Jon Pfadenhauer-12       Wheatley                 18:55.2
492     492 1175  Robert Guinta-11         Hampton Bays             18:55.9
492 270 492  556  Casey Boyle-10           Oakfield-Alabama         18:55.9
494 271 494  617  Matt Matson-11           Wilson                   18:56.2
495 272 495  815  Arvind Badhey-12         Syosset                  18:56.3
496     496  993  Justin Harrington-11     Chester                  18:56.5
497 273 497  233  Aaron George-10          Ichabod Crane            18:56.6
498 274 498  640  Alex Patterson-9         Kenmore East             18:56.9
499 275 499  139  Shuhei Hayashi-11        Keio                     18:57.1
500 276 500  616  Shayne Diez-11           Wilson                   18:59.5
501 277 501  916  David St. Germain-12     Chapel Field             18:59.9
502 278 502  528  Zack Green-10            Byron-Bergen             19:00.0
503 279 503  162  Justin Fyffe-11          Arlington                19:01.2
503 279 503 1146  Gerald Keegan-11         Port Jefferson           19:01.2
505     505 1096  Tim Armstrong-12         Franklin Academy         19:02.5
506 281 506  554  Kevin Grazioplene-10     Oakfield-Alabama         19:04.4
507     507 1196  Kai Leo-10               Pierson                  19:06.8
508 282 508  761  Jeff Donlan              Plattsburgh              19:09.0
509     509 1098  Justin Marlowe-10        Franklin Academy         19:10.6
510 283 510 1007  Justin Woodward-11       Norwood-Norfolk          19:10.8
511 284 511  962  Steve Estremera-11       Millbrook                19:11.0
512     512 1099  Chris Brooks-12          Franklin Academy         19:11.3
513 285 513  620  Eric Bailey-10           Wilson                   19:11.7
514 286 514  211  Ryan Wade-11             North Warren             19:11.8
515 287 515  409  Adam Cross-12            Marathon                 19:12.5
516 288 516  555  Casey Call-11            Oakfield-Alabama         19:13.0
517 289 517  137  Shunsuke Tanaka-12       Keio                     19:13.5
518 290 518  948  Andrew Dwyer-9           Red Hook                 19:14.1
519 291 519  850  Alex Talamo-10           North Shore              19:14.9
520 292 520  855  Matt Wefer-9             North Shore              19:16.3
521     521 1071  Adam Patry-10            Tupper Lake              19:16.8
522     522  991  Robby Snyder-10          Eldred                   19:17.4
523 293 523  649  Ryan Sullivan-12         Franklinville            19:17.8
524 294 524  917  Lee Wakeman-11           Chapel Field             19:18.4
525 295 525 1162  Shan Chowdhury-11        Stony Brook              19:19.6
526 296 526 1160  Thomas Payne-11          Stony Brook              19:22.6
527     527 1198  Kirby Garrison-11        Shelter Island           19:23.0
528     528  676  Tayler Moore-11          Maple Grove              19:23.3
529 297 529  245  Ian Powell-10            Voorheesville            19:25.8
530 298 530 1120  Thomas Barrett-10        Sayville                 19:26.0
531 299 531  235  Richard Messineo-12      Ichabod Crane            19:28.2
532 300 532 1005  Alex Boak-11             Norwood-Norfolk          19:28.9
533 301 533 1145  Peter Tamuk-12           Port Jefferson           19:29.2
534 302 534  805  Josh Cooper-10           Wheatley                 19:33.6
535 303 535  806  Lakshman Kalasapudi-11   Wheatley                 19:35.0
536 304 536  138  Keita Fukuda-10          Keio                     19:37.2
537 305 537 1041  James Anderson-11        Canton                   19:37.6
538     538 1087  Alex Brehm-11            Potsdam                  19:37.9
539 306 539 1159  David Hickey-11          Stony Brook              19:40.3
540 307 540 1121  John Hunt-10             Sayville                 19:42.2
541 308 541  949  Sean Oldknow-12          Red Hook                 19:42.5
542 309 542  408  David Carlone-12         Marathon                 19:43.4
543 310 543 1148  Matthew Alessio-11       Port Jefferson           19:43.6
544     544 1089  Daniel Brower-10         Potsdam High School      19:44.6
545 311 545  734  Jared Best-10            Ticonderoga              19:44.9
546 312 546 1052  Brennan Hubbard-10       Gouverneur               19:45.1
547 313 547  140  Yoshitaka Imaeda-10      Keio                     19:46.7
548     548  790  Brian Wolfe              Saranac Lake Central     19:54.4
549 314 549  915  Adam St. Germain-10      Chapel Field             19:57.4
550 315 550  961  Joe Deschaine-10         Millbrook                19:58.0
551 316 551  762  Jesse Toohill            Plattsburgh              19:58.3
552 317 552  963  Eric Buechele-12         Millbrook                20:01.2
553 318 553  732  Pat Dunn-12              Ticonderoga              20:02.2
554 319 554  136  Masaru Yokomura-12       Keio                     20:02.4
555 320 555  733  Eain Tierney-11          Ticonderoga              20:02.7
556 321 556  713  Erik Young-9             Saranac Lake             20:04.3
557 322 557  213  Zack Smith-11            North Warren             20:04.5
558 323 558 1163  Paul Jickeli-12          Stony Brook              20:05.6
559 324 559  712  Jordan Bryant            Saranac Lake             20:08.6
560 325 560  412  Justin Morehouse-12      Marathon                 20:09.9
561 326 561  803  Jason Poblodor-10        Wheatley                 20:10.9
562 327 562  141  Jun Takevchi-11          Keio                     20:18.9
563 328 563  641  Scott Sciolino-11        Kenmore East             20:24.5
564 329 564  638  Derek Flynn-11           Kenmore East             20:25.6
565     565 1072  Willy Benze-10           Tupper Lake              20:26.5
566 330 566  411  Cody Gaylord-11          Marathon                 20:30.9
567 331 567 1161  Jeffrey Lin-11           Stony Brook              20:36.4
568 332 568  714  Sam Racette-11           Saranac Lake             20:42.7
569 333 569 1055  Josh Aidle-11            Gouverneur               20:44.7
570 334 570  918  Brock Haney-10           Chapel Field             20:44.9
571     571 1088  Alex Carvill-11          Potsdam High School      20:46.5
572 335 572  802  Greg Cutajar Wynne-12    Wheatley                 20:50.0
573 336 573  735  Jamian Shapiro-12        Ticonderoga              21:00.4
574 337 574 1053  Chris Dixon-11           Gouverneur               21:02.3
575     575  792  Eamon Kemp               Saranac Lake Central     21:05.3
576 338 576  647  Dan Merkle-10            Franklinville            21:06.1
577 339 577  919  Sam Verderame-12         Chapel Field             21:09.6
578 340 578  142  Hirohumi Fujii-11        Keio                     21:16.4
579 341 579  214  Peter Aiken-12           North Warren             21:26.3
580     580  791  Peter Frenette           Saranac Lake Central     21:45.3
581     581  793  Alex Beideck-10          Saranac Lake High        21:45.6
582 342 582 1054  Charlie Saidel-11        Gouverneur               21:50.1
583 343 583  821  Noah Birnbaum-10         Syosset                  21:58.0
584     584  186  Zachariah Parks-11       Haldane                  22:14.0
585 344 585  920  David Young-12           Chapel Field             22:25.9
586     586  794  Zach Young-11            Saranac Lake High        22:33.0
587 345 587 1056  David Slyman-11          Gouverneur               23:37.2
DNF          990  Max Gunther-12           Eldred                          
DNF          789  Zander McClelland-8      Lake Placid                     
DNF         1039  Colin French-11          Canton                          
DNF          763  Pat Bushey-10            Plattsburgh                     
DNF          325  Adam Nicolais-10         Westhill                        
DNF          884  Kevon Carter-11          Valley Stream Central           
DNF          437  Adam Zinder-12           Ithaca           



  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 4/28: Lawson wins 3,000 at Penn Relays
  • 4/27: Reprieve for Monroe-Woodbury hockey
  • 4/26: Elmira ND wins Sec. 4 softball battle
  • 4/25: Sec. 4 pitcher is absolutely perfect
  • 4/24: Mich. power ends Victor's win streak
  • 4/23: Cold Spring Harbor boys keep rolling
  • 4/22: RCD's Regan nets 13 in lacrosse loss
  • 4/21: Victor boys extend streak to 50 wins
  • 4/20: Fairport laxmen hand Ithaca first loss
  • 4/19: Boys hoops Class AA and A all-state
  • 4/17: Sec. 2 boys tennis team has a twist
  • 4/14: WNBA honor for slain Mt. Vernon teen
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com