New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys cross country
2005 NYSPHSAA championships

At Queensbury


Class AA

Place      School                  Score
----------------------------------------------------------------------------
1     Saratoga Springs            39
2     Fayetteville-Manlius        43
3     Warwick Valley              70
4     Smithtown                  143
5     Penfield                   148
6     Arlington                  162
7     Syosset                    166
8     Ithaca                     168
9     Williamsville North        200


ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
1       1  281  Brian Rhodes Devey-11    Guilderland              15:25.7
2   1   2  222  Steve Murdock-11         Saratoga Springs         15:26.0
3   2   3  223  Greg Kelsey-12           Saratoga Springs         15:31.6
4   3   4  331  Owen Kimple-12           Fayetteville-Manlius     15:33.2
5   4   5  901  Mike Mark-12             Warwick Valley           15:35.5
6   5   6  115  Daniel Cartica-12        Arlington                15:38.2
7   6   7  330  Tommy Gruenewald-11      Fayetteville-Manlius     15:38.7
8       8  284  Kevin Treadway-12        Colonie                  15:39.3
9       9  282  Seth DuBois-12           Guilderland              15:39.7
10   7  10  329  John Heron-12            Fayetteville-Manlius     15:41.0
11      11 1175  Robert Krause-12         Connetquot               15:43.7
12      12  375  Ben White-12             Liverpool                15:47.7
13   8  13  224  Greg Kiley-12            Saratoga Springs         15:48.2
14   9  14  903  Jerry Greenlaw-12        Warwick Valley           15:49.7
15      15  376  Colin Heenan-11          Liverpool                15:50.3
16      16 1176  James Joy-12             Ward Melville            15:53.6
17  10  17  653  Mike Dobmeier-12         Williamsville North      15:55.1
18      18  377  Jake McAndrew-12         Oswego                   15:55.9
19      19  997  Andy Clyne-11            Washingtonville          15:57.6
20      20  565  Matt Deady-12            Fairport                 16:00.1
21  11  21  436  Drew Hart-11             Ithaca                   16:02.6
22  12  22  225  Andy Bangert-12          Saratoga Springs         16:04.3
23      23  893  Richard Schmitz-11       Port Washington          16:07.9
24      24  568  Derek Seber-11           McQuaid                  16:08.4
25  13  25  333  Luke Fitzgibbons-11      Fayetteville-Manlius     16:08.9
26      26  567  Ryan Bloom-11            Spencerport              16:09.2
27  14  27  332  Andrew McCann-12         Fayetteville-Manlius     16:09.6
28      28  283  Matt Shaffer-12          Bethlehem                16:09.8
29  15  29  902  Terence Prial-11         Warwick Valley           16:10.1
30  16  30  226  Chris Allen-11           Saratoga Springs         16:10.4
31  17  31 1129  Brendan Martin-11        Smithtown                16:15.8
32  18  32  543  Craig Coon-12            Penfield                 16:18.1
33  19  33  544  Matt Martina-12          Penfield                 16:20.5
34  20  34  907  Mike Segal-12            Warwick Valley           16:21.5
35  21  35 1130  Dan Frost-11             Smithtown                16:21.8
36      36  995  Kyle O'Brien-12          Monroe Woodbury          16:22.0
37      37  378  Chris Mason-11           Auburn                   16:22.3
38  22  38  906  Zack Price-11            Warwick Valley           16:23.3
39      39  186  A.J. Savoia-11           North Rockland           16:23.6
40  23  40  813  Shuji Kawano-12          Syosset                  16:24.8
41  24  41 1131  Giovanni Signoretti-10   Smithtown                16:25.6
42      42 1178  John Badalato-11         West Islip               16:27.2
43  25  43  812  Pat Malone-12            Syosset                  16:27.6
44      44  379  Tim Gaulrapp-12          Baldwinsville            16:28.6
45  26  45  545  Jon Peffley-12           Penfield                 16:29.3
46      46  999  Scott Dickover-12        Middletown               16:30.2
47      47 1177  Justin Ellison-12        West Islip               16:30.6
48  27  48  904  Louis Tafuto-12          Warwick Valley           16:31.7
49  28  49  116  Zak Elmanakhly-12        Arlington                16:32.8
50      50  470  Chris Gaube-12           Vestal                   16:33.1
51      51  662  Lyle Tolli-12            Lockport                 16:33.9
52      52  566  Pat DuPont-10            Fairport                 16:34.5
53      53  660  Josh Zubler-11           Frontier                 16:35.6
54      54  661  John Haenle-11           Lockport                 16:37.1
55      55  569  Anthony Wind-11          Greece Athena            16:38.7
56      56  894  Kevon Carter-10          Valley Stream            16:39.0
57  29  57  335  Geoff King-10            Fayetteville-Manlius     16:39.3
58      58  188  Tom Daly-12              Mahopac                  16:39.6
59  30  59  814  Zach Polan-12            Syosset                  16:40.0
60      60  891  Tom McAvoy-11            Oceanside                16:42.8
61  31  61  228  Todd Meyer-12            Saratoga Springs         16:43.6
62  32  62  438  Paul Kintner-10          Ithaca                   16:44.0
63  33  63  437  Jack Carroll-12          Ithaca                   16:44.6
64      64  996  Bryan Cassidy-10         Monroe Woodbury          16:45.9
65      65  664  Andrew Pfeiffer-11       Clarence                 16:46.5
66      66  663  Patrick Russell-12       Lockport                 16:49.3
67  34  67  334  Danny Marnell-12         Fayetteville-Manlius     16:51.9
68  35  68  905  Terrence Fox-12          Warwick Valley           16:54.4
69      69  998  Michael Brocks-11        F D R                    16:54.8
70  36  70  546  Tyler Stachecki-10       Penfield                 16:55.8
71  37  71  117  Ali Jamil-12             Arlington                16:56.2
72      72  189  Vinny Modafferi-12       Clarkstown South         16:58.6
73  38  73  810  David Frankel-10         Syosset                  16:59.1
74  39  74  442  Adam Zinder-11           Ithaca                   17:01.1
75      75  890  Tim Kramer-12            Massapequa               17:04.4
76      76  474  Nick Wirz-12             Corning                  17:05.7
77      77  187  Joseph Grimm-12          North Rockland           17:06.1
78      78 1179  Kurt Stavdal-11          Longwood                 17:06.4
79  40  79 1132  Nick Roertgen-10         Smithtown                17:07.8
80  41  80 1133  Dominic Pellegrino-12    Smithtown                17:08.3
81  42  81  227  Demetri Goutos-9         Saratoga Springs         17:09.7
82  43  82  656  Kurt Wende-12            Williamsville North      17:10.2
83  44  83  119  Adam Doherty-9           Arlington                17:10.7
84  45  84 1134  August Oetting-10        Smithtown                17:16.8
85  46  85  651  John Bauman-12           Williamsville North      17:17.5
86  47  86  652  Chris Deptula-11         Williamsville North      17:19.3
87  48  87  118  Brendan Ceriello-11      Arlington                17:20.0
88  49  88  547  Ryan Kaiser-11           Penfield                 17:20.6
89      89  892  Daniel Fishbein-11       Plainview Kennedy        17:24.8
90  50  90  811  Michael Yuan-12          Syosset                  17:25.6
91      91  472  Mike Boice-11            Union Endicott           17:26.6
92  51  92 1135  Brendan Ward-10          Smithtown                17:28.7
93  52  93  809  Dan Lok-12               Syosset                  17:30.5
94      94  185  Zach Maher-12            Carmel                   17:32.6
95  53  95  439  Craig Craighead-10       Ithaca                   17:33.5
96  54  96  650  Jon Adler-11             Williamsville North      17:33.7
97      97  280  Dan McManamon-12         Shenendehowa             17:39.5
98  55  98  548  Eric Vanoverbake-12      Penfield                 17:43.0
99  56  99  441  Nathan Franck-12         Ithaca                   17:45.8
100  57 100  440  Sameer Nair-11           Ithaca                   17:47.1
101  58 101  654  Steve Berus              Williamsville North      17:53.1
102     102  471  Andy Dunscombe-11        Union Endicott           17:58.0
103  59 103  120  Daniel Mecca-12          Arlington                18:00.6
104  60 104  655  Dave Johnson-11          Williamsville North      18:01.2
105  61 105  549  Brian MacPherson-12      Penfield                 18:02.4
106  62 106  121  Cody McCoach-12          Arlington                18:08.2
107     107  473  Zach Gilyard-11          Union Endicott           18:11.4
108  63 108  808  Arvind Badhey-11         Syosset                  18:15.5


1    Saratoga Springs
ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
2    1    222      Steve Murdock-11              15:26.0
3    2    223      Greg Kelsey-12                15:31.6
13    8    224      Greg Kiley-12                 15:48.2
22   12    225      Andy Bangert-12               16:04.3
30   16    226      Chris Allen-11                16:10.4
61   31    228      Todd Meyer-12                 16:43.6
81   42    227      Demetri Goutos-9              17:09.7

Score : 39      Time gap (1 - 5): 0:44.4       Time total (1 - 5): 79:00.5


2    Fayetteville-Manlius
ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
4    3    331      Owen Kimple-12                15:33.2
7    6    330      Tommy Gruenewald-11           15:38.7
10    7    329      John Heron-12                 15:41.0
25   13    333      Luke Fitzgibbons-11           16:08.9
27   14    332      Andrew McCann-12              16:09.6
57   29    335      Geoff King-10                 16:39.3
67   34    334      Danny Marnell-12              16:51.9

Score : 43      Time gap (1 - 5): 0:36.4       Time total (1 - 5): 79:11.4

3    Warwick Valley
ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
5    4    901      Mike Mark-12                  15:35.5
14    9    903      Jerry Greenlaw-12             15:49.7
29   15    902      Terence Prial-11              16:10.1
34   20    907      Mike Segal-12                 16:21.5
38   22    906      Zack Price-11                 16:23.3
48   27    904      Louis Tafuto-12               16:31.7
68   35    905      Terrence Fox-12               16:54.4

Score : 70      Time gap (1 - 5): 0:47.8       Time total (1 - 5): 80:20.1

4    Smithtown
ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
31   17   1129      Brendan Martin-11             16:15.8
35   21   1130      Dan Frost-11                  16:21.8
41   24   1131      Giovanni Signoretti-10        16:25.6
79   40   1132      Nick Roertgen-10              17:07.8
80   41   1133      Dominic Pellegrino-12         17:08.3
84   45   1134      August Oetting-10             17:16.8
92   51   1135      Brendan Ward-10               17:28.7

Score : 143      Time gap (1 - 5): 0:52.5       Time total (1 - 5): 83:19.


5    Penfield
ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
32   18    543      Craig Coon-12                 16:18.1
33   19    544      Matt Martina-12               16:20.5
45   26    545      Jon Peffley-12                16:29.3
70   36    546      Tyler Stachecki-10            16:55.8
88   49    547      Ryan Kaiser-11                17:20.6
98   55    548      Eric Vanoverbake-12           17:43.0
105   61    549      Brian MacPherson-12           18:02.4

Score : 148      Time gap (1 - 5): 1:02.5       Time total (1 - 5): 83:24.


6    Arlington
ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
6    5    115      Daniel Cartica-12             15:38.2
49   28    116      Zak Elmanakhly-12             16:32.8
71   37    117      Ali Jamil-12                  16:56.2
83   44    119      Adam Doherty-9                17:10.7
87   48    118      Brendan Ceriello-11           17:20.0
103   59    120      Daniel Mecca-12               18:00.6
106   62    121      Cody McCoach-12               18:08.2

Score : 162      Time gap (1 - 5): 1:41.8       Time total (1 - 5): 83:37.


7    Syosset
ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
40   23    813      Shuji Kawano-12               16:24.8
43   25    812      Pat Malone-12                 16:27.6
59   30    814      Zach Polan-12                 16:40.0
73   38    810      David Frankel-10              16:59.1
90   50    811      Michael Yuan-12               17:25.6
93   52    809      Dan Lok-12                    17:30.5
108   63    808      Arvind Badhey-11              18:15.5

Score : 166      Time gap (1 - 5): 1:00.8       Time total (1 - 5): 83:57.


8    Ithaca
ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
21   11    436      Drew Hart-11                  16:02.6
62   32    438      Paul Kintner-10               16:44.0
63   33    437      Jack Carroll-12               16:44.6
74   39    442      Adam Zinder-11                17:01.1
95   53    439      Craig Craighead-10            17:33.5
99   56    441      Nathan Franck-12              17:45.8
100   57    440      Sameer Nair-11                17:47.1

Score : 168      Time gap (1 - 5): 1:30.9       Time total (1 - 5): 84:05.


9    Williamsville North
ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
17   10    653      Mike Dobmeier-12              15:55.1
82   43    656      Kurt Wende-12                 17:10.2
85   46    651      John Bauman-12                17:17.5
86   47    652      Chris Deptula-11              17:19.3
96   54    650      Jon Adler-11                  17:33.7
101   58    654      Steve Berus                   17:53.1
104   60    655      Dave Johnson-11               18:01.2

Score : 200      Time gap (1 - 5): 1:38.6       Time total (1 - 5): 85:15.





Class A


Place      School                  Score
----------------------------------------------------------------------------
1     Queensbury                  34
2     Somers                      69
3     Brighton                    80
4     Starpoint                  120
5     Cornwall                   144
6     Lynbrook                   158
7     Elmira Southside           159
8     Sayville                   168
9     Whitesboro                 197



ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
1       1  886  Charles White-10         Garden City              15:44.2
2   1   2  122  Alex Bean-12             Somers                   15:46.5
3       3 1170  Joe Parks-12             Deer Park                16:00.0
4       4  560  Zach Rivers-10           Victor                   16:03.4
5   2   5  908  Colin Anderson-10        Cornwall                 16:12.6
6       6  561  Ben W. Hall-11           Victor                   16:16.1
7   3   7  230  Matt Flint-10            Queensbury               16:16.4
8       8 1171  Zack Williamson-12       Rocky Point              16:16.9
9   4   9  233  Tom Williams-12          Queensbury               16:17.1
10   5  10  603  Mike Gillis-12           Starpoint                16:18.2
11      11  696  Aaron Foote-11           Niagara Wheatfield       16:19.7
12      12  990  Brendan Devine-10        Monticello               16:22.6
13      13  180  Michael Poleski-11       Ossining                 16:27.8
14      14  275  Joel Frost Tift-12       Averill Park             16:29.6
15      15  279  Ryan Pezzulo-11          Burnt Hills              16:32.2
16      16  562  Eric English-11          Pittsford Mendon         16:33.8
17      17  278  Nick Grasso-12           Mohonasen                16:34.1
18      18  695  Joe Whelan-9             Hamburg                  16:34.7
19   6  19  551  Christopher Mui-11       Brighton                 16:34.9
20   7  20  229  Steve Soprano-12         Queensbury               16:35.6
21      21  563  Tim Quinn-11             Pittsford Sutherland     16:37.0
22   8  22  231  Jeremy Beaudette-12      Queensbury               16:39.8
23   9  23  552  Jonathan Pinto-11        Brighton                 16:40.1
24      24  181  Julian Sheinbaum-10      Scarsdale                16:40.4
25      25  885  Mike Sciolto-12          Calhoun                  16:41.7
26  10  26  124  Doug Swiatocha-12        Somers                   16:42.7
27      27  697  Seth Yernye-12           Lake Shore               16:43.0
28      28  564  Bill Phipps-12           Pittsford Sutherland     16:43.9
29  11  29  444  Bridan Sharpe-12         Elmira Southside         16:44.7
30      30  887  Michael Berger-12        J F K Bellmore           16:46.8
31      31  276  Ryan Madigan-11          Scotia-Glenville         16:49.0
32      32 1172  Michael McCristall-12    Hauppauge                16:49.5
33  12  33  234  Jared Newell-12          Queensbury               16:49.8
34  13  34  123  Josh Kneer-12            Somers                   16:50.7
35      35  184  Matt Kepler-11           Nyack                    16:52.6
36  14  36  550  Michael Geary-11         Brighton                 16:53.5
37  15  37  336  Jonathan Szczesniak-10   Whitesboro               16:53.8
38      38  888  Brian Riley-10           South Side               16:54.3
39      39  182  Mike Burke-12            Yorktown                 16:54.4
40  16  40  232  Kevin Mulcahy-11         Queensbury               16:55.6
41      41  277  Brandon Madigan-12       Scotia-Glenville         16:59.8
42      42  465  Carlton Cumbermack-12    Elmira Free              17:02.4
43      43  183  Garrett Armbruster-12    Fox Lane                 17:02.8
44      44  889  Daniel Judge-11          South Side               17:04.4
45      45 1174  Kyle Merber-10           Half Hollow Hills West   17:05.6
46  17  46  235  Joel Loke-11             Queensbury               17:08.6
47  18  47  443  Andrew Brusso-11         Elmira Southside         17:09.4
48  19  48  601  William Barclay-10       Starpoint                17:11.9
49      49 1173  Dylan Conway-10          Hauppauge                17:12.6
50      50  991  Matt Koennecke-11        Goshen                   17:13.5
51  20  51  125  Rich Apgar-11            Somers                   17:14.8
52  21  52 1136  Matt Santoro-11          Sayville                 17:15.3
53  22  53  553  Ruben Land-11            Brighton                 17:15.7
54      54  370  Evan Oustrich-9          Mexico                   17:22.7
55  23  55  910  Tim Anzovin-10           Cornwall                 17:23.4
56  24  56  607  Ryan Wentz-10            Starpoint                17:26.0
57  25  57  126  John Vegliante-12        Somers                   17:27.1
58      58  380  Dylan Hardwick-11        Watertown                17:27.7
59      59  994  Gerhard Schulte-12       Rondout Valley           17:29.0
60  26  60  816  Brendan Brethel-11       Lynbrook                 17:30.1
61  27  61  909  Ian Clerkin-10           Cornwall                 17:30.4
62      62  372  Scott Stevens-12         Fulton                   17:33.3
63      63  699  Zachary Ball-10          Kenmore East             17:36.8
64  28  64 1140  Dillion Jung-11          Sayville                 17:37.1
65  29  65  554  Patrick Menzies-12       Brighton                 17:38.2
66      66  698  Charles Higgins-12       Kenmore East             17:38.7
67      67  371  Jeff Sweeney-10          East Syracuse Minoa      17:39.4
68  30  68  604  Cevin Laderer-11         Starpoint                17:40.0
69  31  69  817  Christopher Glier-12     Lynbrook                 17:40.4
70  32  70  819  Erik Larson-12           Lynbrook                 17:40.7
71  33  71  127  Todd Apgar-10            Somers                   17:41.5
72  34  72  821  Russell Larson-10        Lynbrook                 17:43.3
73      73  373  A J Russell-11           Jamesville DeWitt        17:47.3
74  35  74  818  Eddie Lopez-10           Lynbrook                 17:47.9
75  36  75  445  Sean Donovan-11          Elmira Southside         17:50.4
76  37  76 1141  Tom Rofrano-10           Sayville                 17:50.9
77      77  466  Kevin Cuer-12            Elmira Free              17:51.6
78  38  78  339  Matt Owens-11            Whitesboro               17:52.9
79  39  79 1139  Chris Starr-12           Sayville                 17:54.6
80      80  993  Bryan McDewell-12        Goshen                   17:55.4
81  40  81  911  Sean Twomey-10           Cornwall                 17:56.5
82  41  82  815  Brandon Rosenberg-10     Lynbrook                 17:57.3
83  42  83  606  Bob Ryer-11              Starpoint                17:58.3
84      84  992  Jim McCormack-11         Goshen                   18:01.2
85  43  85 1137  Patrick McNeil-11        Sayville                 18:01.9
86  44  86  342  Matt Gallimo-10          Whitesboro               18:02.5
87  45  87  446  David Dier-10            Elmira Southside         18:08.0
88  46  88  128  Dan Gadigan-11           Somers                   18:09.5
89  47  89  337  Patrick Day-12           Whitesboro               18:11.7
90      90  468  Joe Milkovich-12         Susquehanna Valley       18:12.3
91  48  91  820  Jason Lynch-11           Lynbrook                 18:15.3
92  49  92  447  Zack Hine-10             Elmira Southside         18:20.6
93  50  93  448  Eric Murphy-11           Elmira Southside         18:21.1
94  51  94  602  Brent Bobsein-12         Starpoint                18:21.6
95  52  95  913  Richard Merino-9         Cornwall                 18:22.5
96  53  96  340  Garrett Parker-10        Whitesboro               18:25.7
97  54  97 1142  Charlie Stenzinger-12    Sayville                 18:27.6
98  55  98  555  Jared Green-10           Brighton                 18:30.3
99      99  469  Jim Kachmar-11           Susquehanna Valley       18:32.5
100     100  467  Dave Pecka-10            Elmira Free              18:32.8
101  56 101  338  David Rugari-10          Whitesboro               18:33.1
102  57 102  912  Robert Watson-11         Cornwall                 18:38.9
103  58 103  449  Eric Hine-10             Elmira Southside         18:43.3
104  59 104  556  Dan Goldowitz-12         Brighton                 18:46.4
105  60 105 1138  Casey Barrett-11         Sayville                 18:47.3
106  61 106  341  Brian Bishopp-11         Whitesboro               18:56.8
107  62 107  605  Eric Brocker             Starpoint                19:15.1
108         1075* Josh Barnum              Massena                  19:35.3
109  63 108  914  Kyle Buser-10            Cornwall                 19:36.7


1    Queensbury

ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
7    3    230      Matt Flint-10                 16:16.4
9    4    233      Tom Williams-12               16:17.1
20    7    229      Steve Soprano-12              16:35.6
22    8    231      Jeremy Beaudette-12           16:39.8
33   12    234      Jared Newell-12               16:49.8
40   16    232      Kevin Mulcahy-11              16:55.6
46   17    235      Joel Loke-11                  17:08.6

Score : 34      Time gap (1 - 5): 0:33.4       Time total (1 - 5): 82:38.7

2    Somers


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
2    1    122      Alex Bean-12                  15:46.5
26   10    124      Doug Swiatocha-12             16:42.7
34   13    123      Josh Kneer-12                 16:50.7
51   20    125      Rich Apgar-11                 17:14.8
57   25    126      John Vegliante-12             17:27.1
71   33    127      Todd Apgar-10                 17:41.5
88   46    128      Dan Gadigan-11                18:09.5

Score : 69      Time gap (1 - 5): 1:40.6       Time total (1 - 5): 84:01.8


3    Brighton


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
19    6    551      Christopher Mui-11            16:34.9
23    9    552      Jonathan Pinto-11             16:40.1
36   14    550      Michael Geary-11              16:53.5
53   22    553      Ruben Land-11                 17:15.7
65   29    554      Patrick Menzies-12            17:38.2
98   55    555      Jared Green-10                18:30.3
104   59    556      Dan Goldowitz-12              18:46.4

Score : 80      Time gap (1 - 5): 1:03.3       Time total (1 - 5): 85:02.4


4    Starpoint


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
10    5    603      Mike Gillis-12                16:18.2
48   19    601      William Barclay-10            17:11.9
56   24    607      Ryan Wentz-10                 17:26.0
68   30    604      Cevin Laderer-11              17:40.0
83   42    606      Bob Ryer-11                   17:58.3
94   51    602      Brent Bobsein-12              18:21.6
107   62    605      Eric Brocker                  19:15.1

Score : 120      Time gap (1 - 5): 1:40.1       Time total (1 - 5): 86:34.


5    Cornwall


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
5    2    908      Colin Anderson-10             16:12.6
55   23    910      Tim Anzovin-10                17:23.4
61   27    909      Ian Clerkin-10                17:30.4
81   40    911      Sean Twomey-10                17:56.5
95   52    913      Richard Merino-9              18:22.5
102   57    912      Robert Watson-11              18:38.9
109   63    914      Kyle Buser-10                 19:36.7

Score : 144      Time gap (1 - 5): 2:09.9       Time total (1 - 5): 87:25.


6    Lynbrook


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
60   26    816      Brendan Brethel-11            17:30.1
69   31    817      Christopher Glier-12          17:40.4
70   32    819      Erik Larson-12                17:40.7
72   34    821      Russell Larson-10             17:43.3
74   35    818      Eddie Lopez-10                17:47.9
82   41    815      Brandon Rosenberg-10          17:57.3
91   48    820      Jason Lynch-11                18:15.3

Score : 158      Time gap (1 - 5): 0:17.8       Time total (1 - 5): 88:22.


7    Elmira Southside


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
29   11    444      Bridan Sharpe-12              16:44.7
47   18    443      Andrew Brusso-11              17:09.4
75   36    445      Sean Donovan-11               17:50.4
87   45    446      David Dier-10                 18:08.0
92   49    447      Zack Hine-10                  18:20.6
93   50    448      Eric Murphy-11                18:21.1
103   58    449      Eric Hine-10                  18:43.3

Score : 159      Time gap (1 - 5): 1:35.9       Time total (1 - 5): 88:13.


8    Sayville


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
52   21   1136      Matt Santoro-11               17:15.3
64   28   1140      Dillion Jung-11               17:37.1
76   37   1141      Tom Rofrano-10                17:50.9
79   39   1139      Chris Starr-12                17:54.6
85   43   1137      Patrick McNeil-11             18:01.9
97   54   1142      Charlie Stenzinger-12         18:27.6
105   60   1138      Casey Barrett-11              18:47.3

Score : 168      Time gap (1 - 5): 0:46.6       Time total (1 - 5): 88:39.


9    Whitesboro


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
37   15    336      Jonathan Szczesniak-10        16:53.8
78   38    339      Matt Owens-11                 17:52.9
86   44    342      Matt Gallimo-10               18:02.5
89   47    337      Patrick Day-12                18:11.7
96   53    340      Garrett Parker-10             18:25.7
101   56    338      David Rugari-10               18:33.1
106   61    341      Brian Bishopp-11              18:56.8

Score : 197      Time gap (1 - 5): 1:31.9       Time total (1 - 5): 89:26.



Class B


Place      School                  Score
----------------------------------------------------------------------------
1     Pearl River                 67
2     Westhill                    79
3     Shoreham Wading River       94
4     Honeoye Falls-Lima          96
5     Onteroa                    109
6     East Aurora                137
7     Maine Endwell              141
8     Canton                     231
9     Saranac Lake               248
10     Manhasset                  254
11     Ichabod Crane              273


ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
1       1  595  Noel Bateman-12          Aquinas                  15:45.0
2       2  975  Dan Busby-12             New Paltz                15:52.9
3   1   3  929  Matt Kaiser-12           Onteroa                  16:06.2
4   2   4  343  Tim Hartnett-12          Westhill                 16:14.0
5       5  177  Max Kasak-11             Byram Hills              16:14.8
6       6  179  Ryan Diorio-12           Byram Hills              16:15.5
7   3   7  345  Andrew Corcoran-10       Westhill                 16:16.0
8       8  366  Wes Moseman-12           Holland Patent           16:16.7
9       9  178  Phil Cawkwell-11         Byram Hills              16:19.6
10      10  175  Zach Borenstein-11       Edgemont                 16:24.1
11   4  11  129  Bryan Herbst-11          Pearl River              16:27.3
12   5  12  344  Greg Pallotta-11         Westhill                 16:28.8
13      13  977  Corey Reed-11            O'Neill                  16:30.9
14   6  14 1143  Chris Hays-12            Shoreham Wading River    16:33.0
15      15  598  Pete Manktelow-12        Hornell                  16:33.7
16      16  460  Stephen Benedict-11      Windsor                  16:34.2
17   7  17  930  Andrew Ugolino-11        Onteroa                  16:34.7
18      18  979  Matt Marquardt-11        Red Hook                 16:37.8
19      19  368  Mike Esposito-11         Marcellus                16:38.6
20      20  367  Curt Bell-12             Marcellus                16:39.0
21   8  21  611  Ryan O'Connor-11         East Aurora              16:40.1
22   9  22  501  Chris Foss-12            Honeoye Falls-Lima       16:42.1
23  10  23  502  Robert Gardner-11        Honeoye Falls-Lima       16:45.5
24      24  691  Jason Fischer-11         Newfane                  16:47.6
25      25  176  Brian Kaufman-12         Edgemont                 16:48.6
26      26  270  Michael Thornton-11      Cohoes                   16:50.5
27      27  365  Luke Grasmeyer-12        Chittenango              16:51.4
28      28  461  Tyler Quinn-11           Windsor                  16:52.1
29      29  599  Corey Brown              Batavia                  16:53.9
30  11  30  132  James Alexander-11       Pearl River              16:55.7
31  12  31 1144  Bobby Andrews-9          Shoreham Wading River    16:56.8
32  13  32  131  Mike Hickey-9            Pearl River              16:57.1
33      33 1070  Joe Egan-11              Franklin Academy         16:57.4
34  14  34  931  Vasilis Kariolis-12      Onteroa                  16:57.8
35      35  690  Joe Woods-11             Alden                    16:58.8
36  15  36  130  Brad McNiff-12           Pearl River              16:59.2
37  16  37  450  Jason Coyne-12           Maine Endwell            16:59.8
38      38  272  Matt Langan Peck-12      Cobleskill-Richmondville 17:00.5
39  17  39  609  Eric Hill-12             East Aurora              17:08.0
40      40  693  Jessie Schuster-12       Tonawanda                17:11.1
41      41  596  Matt Johnson-12          Newark                   17:11.4
42      42  692  Nick Pardee-10           Newfane                  17:11.8
43  18  43 1036  Brandon Kenny-11         Canton                   17:12.3
44  19  44  608  Chris Smith              East Aurora              17:14.3
45  20  45  826  Matt Brennan-12          Manhasset                17:17.7
46      46  978  Ian Ellis Jones-10       Red Hook                 17:19.2
47      47  597  Seth LaTray-10           Newark                   17:20.6
48      48  788  Brian Ellsworth-10       Plattsburgh              17:22.4
49  21  49  451  Pat Conklin-11           Maine Endwell            17:22.8
50  22  50  507  Jin Oleksyn-11           Honeoye Falls-Lima       17:23.9
51      51  785  James Cruz-12            Northeastern Clinton     17:24.9
52  23  52 1146  Sam Verneuille-10        Shoreham Wading River    17:26.8
53      53  694  Rory Burgstahler-12      Eden                     17:28.5
54  24  54  134  Nick LoRe-10             Pearl River              17:29.1
55  25  55  503  Matt Marion-11           Honeoye Falls-Lima       17:29.6
56      56  271  Zach Williams-10         Cobleskill-Richmondville 17:31.0
57      57  462  Eric Stermer-12          Chenango Forks           17:32.8
58  26  58 1148  Paul Basirico-12         Shoreham Wading River    17:33.4
59  27  59 1149  Dan Franck-11            Shoreham Wading River    17:34.1
60  28  60  452  Mike Potenza-11          Maine Endwell            17:36.7
61  29  61  346  Pat Hartnett-11          Westhill                 17:37.7
62  30  62  504  Kevin Rose-12            Honeoye Falls-Lima       17:38.8
63  31  63 1145  Sean Norberg-10          Shoreham Wading River    17:39.3
64  32  64  506  Thane Clark-12           Honeoye Falls-Lima       17:39.5
65      65  464  Jeff Martinez-9          Johnson City             17:40.5
66  33  66 1147  Kyle Wrightman-9         Shoreham Wading River    17:42.1
67      67  789  David Ellsworth-10       Plattsburgh              17:44.6
68      68  787  Morgan Rollorin-12       Saranac                  17:45.3
69      69 1169  Ryan Boyd-10             Bayport-Blue Point       17:46.4
70      70 1071  Greg Matthews-12         Franklin Academy         17:46.9
71      71  369  Jeff Slaven-12           Vernon Verona Sherrill   17:47.1
72      72  273  Sam Dikeman-11           Bishop Gibbons           17:47.5
73      73  463  Rory Rosenbarker-12      Chenango Forks           17:47.8
74  34  74 1039  Erik French-12           Canton                   17:48.1
75  35  75  932  Brad Olson-11            Onteroa                  17:48.4
76  36  76  720  Joe Burpoe-11            Saranac Lake             17:48.7
77      77  883  Richard McCarren-11      Seaford                  17:49.0
78      78  786  Bobby Grim-11            Northeastern Clinton     17:50.4
79  37  79  455  Travis Long-11           Maine Endwell            17:51.4
80      80  976  Mike VanEtten-11         New Paltz                17:51.9
81  38  81  236  Thomas Knack-12          Ichabod Crane            17:52.3
82  39  82  453  Ben Reynolds-9           Maine Endwell            17:52.6
83  40  83  347  David Riccardi-12        Westhill                 17:53.6
84  41  84  505  Sean Keyes-11            Honeoye Falls-Lima       17:55.4
85      85 1166  Will Kearns-10           Westhampton Beach        18:00.3
86      86  274  Peter Schulte-12         Bishop Gibbons           18:01.9
87  42  87  715  Josh LeBlanc-11          Saranac Lake             18:03.7
88      88 1072  Troy Cunningham-10       Ogdensburg Free          18:05.0
89  43  89  348  Will Pierce-11           Westhill                 18:05.6
90      90 1168  Colin MacDonagh-12       Bayport-Blue Point       18:06.3
91      91 1167  Karl Grunseich-12        Westhampton Beach        18:08.5
92  44  92 1038  James Anderson-10        Canton                   18:08.9
93  45  93  612  Lyle O'Brien-9           East Aurora              18:09.4
94  46  94  454  Tyler Conklin-11         Maine Endwell            18:09.8
95  47  95  824  Erik Lawrence-12         Manhasset                18:10.2
96  48  96  613  Brian Whitney            East Aurora              18:10.6
97  49  97  456  Kevin Weir-12            Maine Endwell            18:11.3
98  50  98  135  Sean Francis-12          Pearl River              18:14.6
99  51  99  133  Danny McKallen-10        Pearl River              18:15.0
100  52 100  933  Zury Oates-12            Onteroa                  18:15.3
101  53 101  716  D J Racette-12           Saranac Lake             18:20.7
102  54 102  827  Richard Parsons-10       Manhasset                18:22.4
103  55 103  238  Alex Jennings-11         Ichabod Crane            18:24.1
104  56 104  614  Barrett Schwalenberg-12  East Aurora              18:25.6
105  57 105  237  Daniel Waheed-9          Ichabod Crane            18:31.6
106     106  881  Sam Brown-10             Cold Spring Harbor       18:32.0
107  58 107  718  Curran Niederhuhl-12     Saranac Lake             18:32.5
108  59 108  717  Aidan Bickford-10        Saranac Lake             18:33.6
109     109  884  Matt Nicolae-10          Valley Stream North      18:34.3
110  60 110  822  Andrew Hayes-8           Manhasset                18:36.5
111  61 111  239  Peter Bowlin-12          Ichabod Crane            18:37.9
112  62 112  240  Aaron George-9           Ichabod Crane            18:43.3
113  63 113  610  Jake Thornley            East Aurora              18:44.0
114  64 114 1037  Colin French-10          Canton                   18:44.3
115  65 115  242  Kenneth Noll-10          Ichabod Crane            18:44.6
116  66 116  719  Greg Bowler-9            Saranac Lake             18:52.2
117  67 117  934  Dave Massee-12           Onteroa                  18:52.8
118  68 118  349  Patrick Niedzwiecki-10   Westhill                 18:56.5
119     119  880  Bart Tomaszewski-12      Cold Spring Harbor       19:01.6
120     120 1073  Matt Rose-10             Ogdensburg Free          19:02.8
121  69 121  241  Richard Messineo-11      Ichabod Crane            19:09.1
122     122 1074  Shawn Ashley-10          Ogdensburg Free          19:15.5
123  70 123  935  Joey Singer-11           Onteroa                  19:46.3
124  71 124 1040  Kelsey Cornwall-10       Canton                   19:54.5
125     125  882  Michael Piombo-12        Seaford                  20:07.9
126  72 126 1041  Will Newcombe-12         Canton                   20:11.8
127  73 127  828  Robert Maisano-9         Manhasset                20:12.3
128  74 128  825  Jon Chiou-12             Manhasset                20:37.6
129  75 129  721  Trevor Sussey-12         Saranac Lake             20:39.2
DNF         1165  Justin Curtis-12         Westhampton Beach
DNF         1042  Nick Basham              Canton

1    Pearl River


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
11    4    129      Bryan Herbst-11               16:27.3
30   11    132      James Alexander-11            16:55.7
32   13    131      Mike Hickey-9                 16:57.1
36   15    130      Brad McNiff-12                16:59.2
54   24    134      Nick LoRe-10                  17:29.1
98   50    135      Sean Francis-12               18:14.6
99   51    133      Danny McKallen-10             18:15.0

Score : 67      Time gap (1 - 5): 1:01.8       Time total (1 - 5): 84:48.4


2    Westhill


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
4    2    343      Tim Hartnett-12               16:14.0
7    3    345      Andrew Corcoran-10            16:16.0
12    5    344      Greg Pallotta-11              16:28.8
61   29    346      Pat Hartnett-11               17:37.7
83   40    347      David Riccardi-12             17:53.6
89   43    348      Will Pierce-11                18:05.6
118   68    349      Patrick Niedzwiecki-10        18:56.5

Score : 79      Time gap (1 - 5): 1:39.6       Time total (1 - 5): 84:30.1


3    Shoreham Wading River


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
14    6   1143      Chris Hays-12                 16:33.0
31   12   1144      Bobby Andrews-9               16:56.8
52   23   1146      Sam Verneuille-10             17:26.8
58   26   1148      Paul Basirico-12              17:33.4
59   27   1149      Dan Franck-11                 17:34.1
63   31   1145      Sean Norberg-10               17:39.3
66   33   1147      Kyle Wrightman-9              17:42.1

Score : 94      Time gap (1 - 5): 1:01.1       Time total (1 - 5): 86:04.1


4    Honeoye Falls-Lima


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
22    9    501      Chris Foss-12                 16:42.1
23   10    502      Robert Gardner-11             16:45.5
50   22    507      Jin Oleksyn-11                17:23.9
55   25    503      Matt Marion-11                17:29.6
62   30    504      Kevin Rose-12                 17:38.8
64   32    506      Thane Clark-12                17:39.5
84   41    505      Sean Keyes-11                 17:55.4

Score : 96      Time gap (1 - 5): 0:56.7       Time total (1 - 5): 85:59.9


5    Onteroa


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
3    1    929      Matt Kaiser-12                16:06.2
17    7    930      Andrew Ugolino-11             16:34.7
34   14    931      Vasilis Kariolis-12           16:57.8
75   35    932      Brad Olson-11                 17:48.4
100   52    933      Zury Oates-12                 18:15.3
117   67    934      Dave Massee-12                18:52.8
123   70    935      Joey Singer-11                19:46.3

Score : 109      Time gap (1 - 5): 2:09.1       Time total (1 - 5): 85:42.


6    East Aurora


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
21    8    611      Ryan O'Connor-11              16:40.1
39   17    609      Eric Hill-12                  17:08.0
44   19    608      Chris Smith                   17:14.3
93   45    612      Lyle O'Brien-9                18:09.4
96   48    613      Brian Whitney                 18:10.6
104   56    614      Barrett Schwalenberg-12       18:25.6
113   63    610      Jake Thornley                 18:44.0

Score : 137      Time gap (1 - 5): 1:30.5       Time total (1 - 5): 87:22.


7    Maine Endwell


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
37   16    450      Jason Coyne-12                16:59.8
49   21    451      Pat Conklin-11                17:22.8
60   28    452      Mike Potenza-11               17:36.7
79   37    455      Travis Long-11                17:51.4
82   39    453      Ben Reynolds-9                17:52.6
94   46    454      Tyler Conklin-11              18:09.8
97   49    456      Kevin Weir-12                 18:11.3

Score : 141      Time gap (1 - 5): 0:52.8       Time total (1 - 5): 87:43.


8    Canton


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
43   18   1036      Brandon Kenny-11              17:12.3
74   34   1039      Erik French-12                17:48.1
92   44   1038      James Anderson-10             18:08.9
114   64   1037      Colin French-10               18:44.3
124   71   1040      Kelsey Cornwall-10            19:54.5
126   72   1041      Will Newcombe-12              20:11.8
DNF        1042      Nick Basham

Score : 231      Time gap (1 - 5): 2:42.2       Time total (1 - 5): 91:48.


9    Saranac Lake


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
76   36    720      Joe Burpoe-11                 17:48.7
87   42    715      Josh LeBlanc-11               18:03.7
101   53    716      D J Racette-12                18:20.7
107   58    718      Curran Niederhuhl-12          18:32.5
108   59    717      Aidan Bickford-10             18:33.6
116   66    719      Greg Bowler-9                 18:52.2
129   75    721      Trevor Sussey-12              20:39.2

Score : 248      Time gap (1 - 5): 0:44.9       Time total (1 - 5): 91:19.


10    Manhasset


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
45   20    826      Matt Brennan-12               17:17.7
95   47    824      Erik Lawrence-12              18:10.2
102   54    827      Richard Parsons-10            18:22.4
110   60    822      Andrew Hayes-8                18:36.5
127   73    828      Robert Maisano-9              20:12.3
128   74    825      Jon Chiou-12                  20:37.6
DNF      823      David Knowles-9

Score : 254      Time gap (1 - 5): 2:54.6       Time total (1 - 5): 92:39.


11    Ichabod Crane


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
81   38    236      Thomas Knack-12               17:52.3
103   55    238      Alex Jennings-11              18:24.1
105   57    237      Daniel Waheed-9               18:31.6
111   61    239      Peter Bowlin-12               18:37.9
112   62    240      Aaron George-9                18:43.3
115   65    242      Kenneth Noll-10               18:44.6
121   69    241      Richard Messineo-11           19:09.1

Score : 273      Time gap (1 - 5): 0:51.0       Time total (1 - 5): 92:09.




Class C


Place      School                  Score
----------------------------------------------------------------------------
1     Fonda-Fultonville           55
2     Canastota                   67
3     Pawling                     77
4     Byron Bergen               100
5     Sullivan West              109
6     Newark Valley              119
7     Southwestern               192
8     Gouverneur                 212
9     Wheatley                   214
10     Babylon                    272



ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
1       1 1065  Dan Prahl-12             Potsdam                  15:42.4
2       2  590  Corey Robinson-11        Greece Odyssey           15:48.2
3   1   3  243  Jeremy McAllister-11     Fonda-Fultonville        16:18.7
4   2   4  244  John Moore-12            Fonda-Fultonville        16:25.7
5   3   5  136  Colby DelBene-10         Pawling                  16:28.2
6       6  170  Chris Miller-11          Westlake                 16:31.0
7   4   7  401  Jamie Vavra-10           Newark Valley            16:31.8
8       8  685  Tom Reubens-11           Wilson                   16:32.8
9   5   9  350  Ryan Wilkinson-12        Canastota                16:33.5
10      10  265  Travis DeRusso-12        Berne Knox               16:35.6
11      11  172  Matt Murphy-12           Bronxville               16:36.6
12      12  495  Josh Schultheis-11       Seton                    16:41.2
13   6  13  245  Joe Geniti-11            Fonda-Fultonville        16:42.3
14      14  361  Mike Heymann-11          Tully                    16:46.4
15      15  970  Derek Smith-12           Tri-Valley               16:49.4
16      16  688  Davidlee Klimchuk-10     Akron                    16:50.8
17   7  17  508  Mike McInally-12         Byron Bergen             16:51.3
18      18  173  Luke Mannion-12          J.F.Kennedy Catholic     16:51.9
19      19  364  Cory White-12            Sauquoit Valley          16:54.9
20      20  591  Cheine Hoag-11           Dansville                16:55.5
21      21  362  Mitch Boise-11           Sherburne Earlville      16:55.9
22      22  592  Stephen Hine-10          Dansville                16:56.9
23   8  23  137  Rafael Stabe-11          Pawling                  16:59.6
24      24  174  Edward Barrett-12        Pleasantville            17:01.3
25   9  25  936  Mike VanWagenen-12       Sullivan West            17:02.6
26  10  26  938  Matthew Gain-12          Sullivan West            17:09.9
27  11  27  353  Aaron Walker-8           Canastota                17:11.1
28      28  269  Alex Brooks-12           Mayfield                 17:12.6
29  12  29  355  Brad Frink-12            Canastota                17:13.3
30      30  363  Sean Curry-9             Bishop Ludden            17:15.4
31  13  31  140  Jeff Ross-12             Pawling                  17:18.6
32      32  687  Jason Zayac-10           Royalton-Hartland        17:22.0
33  14  33  616  Ben  Nelson-11           Southwestern             17:22.7
34  15  34  937  Trevor Kreznar-12        Sullivan West            17:23.8
35      35  497  Phil Abbott-12           Lansing                  17:24.7
36  16  36  402  Joey Blazey-9            Newark Valley            17:25.7
37      37  686  Donald Truesdall-10      Wilson                   17:27.2
38      38  171  Josh Goldenberg-11       Westlake                 17:28.9
39      39  877  Austin Huminski-12       Oyster Bay               17:29.5
40      40  360  Scott VanderMolen-11     Tully                    17:31.7
41      41  594  Jake Sullivan-11         LeRoy                    17:33.6
42  17  42  512  Nick Guarino-11          Byron Bergen             17:34.7
43  18  43  139  Jon Nash-10              Pawling                  17:35.2
44  19  44  354  Eric Argentine-12        Canastota                17:35.9
45  20  45  352  Michael Rice-12          Canastota                17:36.4
46      46  498  Jon Faxxary-10           Watkins Glen             17:36.9
47      47  593  Matt Hussey-11           Marion                   17:38.8
48      48  689  Trevor Steves-11         Gowanda                  17:39.8
49      49  268  Nate Turner-12           Schenectady Christian    17:40.5
50  21  50  510  Chris Martinelli-11      Byron Bergen             17:44.2
51  22  51  246  Jeffrey Dufel-12         Fonda-Fultonville        17:45.0
52      52  266  Jared Finke-10           Berne Knox               17:45.4
53  23  53  511  Steve McInally-12        Byron Bergen             17:45.9
54      54  974  Patrick Murray-11        Rhinebeck                17:46.4
55  24  55  247  E J Givis-12             Fonda-Fultonville        17:48.2
56  25  56  833  Ryan Birnbaum-12         Wheatley                 17:48.8
57      57  972  Michael Kaplan-11        Tri-Valley               17:50.3
58  26  58  615  Spenser Cushing-11       Southwestern             17:51.8
59      59  499  Nate Culver-12           Waverly                  17:52.3
60  27  60  940  Matthew Layman-10        Sullivan West            17:54.7
61      61  879  Steve Celauro-11         Oyster Bay               17:55.3
62  28  62  248  Blake Dwyer-11           Fonda-Fultonville        17:59.2
63  29  63  403  Cody Rosenbarker-12      Newark Valley            18:01.2
64      64  496  Dan Young-9              Seton                    18:02.3
65  30  65 1046  Jef Gallagher-12         Gouverneur               18:02.8
66  31  66  835  Yuting Chiang-12         Wheatley                 18:03.2
67  32  67  509  Josh Guarino-11          Byron Bergen             18:05.2
68  33  68 1045  James Smith-12           Gouverneur               18:06.1
69  34  69  404  Zach Truesdail-12        Newark Valley            18:08.0
70  35  70  138  Reid McGrath-11          Pawling                  18:11.1
71      71  875  Travis Reardon-12        Carle Place              18:11.7
72  36  72  406  Jesse Payne-9            Newark Valley            18:14.1
73  37  73  142  Dan Piazza-11            Pawling                  18:16.0
74  38  74  141  Tom Brogan-10            Pawling                  18:16.5
75  39  75  407  Karl Peterson-10         Newark Valley            18:17.6
76  40  76  405  Marten Peterson-10       Newark Valley            18:22.5
77      77  971  Nicholas Denman-10       Tri-Valley               18:24.6
78      78 1068  Scott Arno-12            Potsdam                  18:27.9
79  41  79  356  Derek Arner-9            Canastota                18:30.8
80  42  80 1043  Jordan Terpstra-12       Gouverneur               18:31.2
81  43  81  514  Adam Martinelli-9        Byron Bergen             18:31.5
82  44  82 1151  Thomas Gargiulo-12       Babylon                  18:32.7
83  45  83 1150  Timothy Hild-11          Babylon                  18:34.7
84  46  84  513  Jason Scott-11           Byron Bergen             18:35.2
85      85  878  Joseph Jazinski-9        Oyster Bay               18:37.6
86  47  86  620  Sean Giritters-10        Southwestern             18:41.4
87  48  87  941  Adam Nebzydoski-12       Sullivan West            18:41.9
88  49  88  829  Christopher Carlin-11    Wheatley                 18:44.9
89      89 1067  Trevor Ellis-12          Potsdam                  18:45.3
90  50  90  617  Nick Mueller-12          Southwestern             18:48.5
91      91  973  Frankie Stortini-11      Rhinebeck                18:53.8
92  51  92  249  Brian Palumbo-11         Fonda-Fultonville        18:57.1
93      93  267  Macky Lloyd-10           Voorheesville            18:57.9
94      94  876  Anthony Calabrese-10     East Rockaway            18:58.4
95      95 1066  Jordan LaValley-12       Potsdam                  18:58.8
96  52  96  832  Jon Pfadenhauser-11      Wheatley                 18:59.5
97  53  97 1049  Brandon Lavack-12        Gouverneur               19:02.5
98  54  98 1044  Tyson Terpstra-12        Gouverneur               19:03.4
99  55  99  619  Josh Nelson-10           Southwestern             19:05.5
100     100 1163  Eddie McIntyre-10        Mattituck                19:09.5
101  56 101 1047  Josh Sergel-12           Gouverneur               19:10.4
102     102 1161  Bill Altman-9            Hampton Bays             19:11.1
103  57 103  834  Stefan Schwarz-9         Wheatley                 19:12.6
104  58 104 1152  Sean Gargiulo-10         Babylon                  19:14.1
105  59 105  618  Grady Gambrel-11         Southwestern             19:17.2
106  60 106  351  Patrick Micaroni-9       Canastota                19:18.9
107  61 107 1153  Donald Werner-10         Babylon                  19:27.5
108  62 108  942  Leland Peterman-9        Sullivan West            19:27.9
109  63 109 1048  Jon Terpstra-11          Gouverneur               19:35.4
110     110 1164  Nick Troisi-8            Mattituck                19:44.3
111  64 111 1155  Justin Maharana-9        Babylon                  19:45.1
112  65 112  621  Ted Mueller              Southwestern             19:54.3
113     113 1160  Robert Guinta-10         Hampton Bays             20:01.6
114  66 114 1156  Ryan Patwell-11          Babylon                  20:03.9
115  67 115  830  Greg Cutajar Wynne-11    Wheatley                 20:08.1
116     116 1162  Tom Maloney-9            Hampton Bays             20:11.3
117  68 117 1154  Andrew Sutherland-12     Babylon                  20:18.4
118  69 118  831  Harriman Lee-12          Wheatley                 20:21.0
DNF          939  Brett Cucci-11           Sullivan West
DNF          780* Chad Hart                Ausable Valley

1    Fonda-Fultonville


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
3    1    243      Jeremy McAllister-11          16:18.7
4    2    244      John Moore-12                 16:25.7
13    6    245      Joe Geniti-11                 16:42.3
51   22    246      Jeffrey Dufel-12              17:45.0
55   24    247      E J Givis-12                  17:48.2
62   28    248      Blake Dwyer-11                17:59.2
92   51    249      Brian Palumbo-11              18:57.1

Score : 55      Time gap (1 - 5): 1:29.5       Time total (1 - 5): 84:59.9


2    Canastota


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
9    5    350      Ryan Wilkinson-12             16:33.5
27   11    353      Aaron Walker-8                17:11.1
29   12    355      Brad Frink-12                 17:13.3
44   19    354      Eric Argentine-12             17:35.9
45   20    352      Michael Rice-12               17:36.4
79   41    356      Derek Arner-9                 18:30.8
106   60    351      Patrick Micaroni-9            19:18.9

Score : 67      Time gap (1 - 5): 1:02.9       Time total (1 - 5): 86:10.2


3    Pawling


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
5    3    136      Colby DelBene-10              16:28.2
23    8    137      Rafael Stabe-11               16:59.6
31   13    140      Jeff Ross-12                  17:18.6
43   18    139      Jon Nash-10                   17:35.2
70   35    138      Reid McGrath-11               18:11.1
73   37    142      Dan Piazza-11                 18:16.0
74   38    141      Tom Brogan-10                 18:16.5

Score : 77      Time gap (1 - 5): 1:42.9       Time total (1 - 5): 86:32.7


4    Byron Bergen


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
17    7    508      Mike McInally-12              16:51.3
42   17    512      Nick Guarino-11               17:34.7
50   21    510      Chris Martinelli-11           17:44.2
53   23    511      Steve McInally-12             17:45.9
67   32    509      Josh Guarino-11               18:05.2
81   43    514      Adam Martinelli-9             18:31.5
84   46    513      Jason Scott-11                18:35.2

Score : 100      Time gap (1 - 5): 1:13.9       Time total (1 - 5): 88:01.


5    Sullivan West


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
25    9    936      Mike VanWagenen-12            17:02.6
26   10    938      Matthew Gain-12               17:09.9
34   15    937      Trevor Kreznar-12             17:23.8
60   27    940      Matthew Layman-10             17:54.7
87   48    941      Adam Nebzydoski-12            18:41.9
108   62    942      Leland Peterman-9             19:27.9
DNF      939      Brett Cucci-11

Score : 109      Time gap (1 - 5): 1:39.3       Time total (1 - 5): 88:12.


6    Newark Valley


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
7    4    401      Jamie Vavra-10                16:31.8
36   16    402      Joey Blazey-9                 17:25.7
63   29    403      Cody Rosenbarker-12           18:01.2
69   34    404      Zach Truesdail-12             18:08.0
72   36    406      Jesse Payne-9                 18:14.1
75   39    407      Karl Peterson-10              18:17.6
76   40    405      Marten Peterson-10            18:22.5

Score : 119      Time gap (1 - 5): 1:42.3       Time total (1 - 5): 88:20.


7    Southwestern


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
33   14    616      Ben  Nelson-11                17:22.7
58   26    615      Spenser Cushing-11            17:51.8
86   47    620      Sean Giritters-10             18:41.4
90   50    617      Nick Mueller-12               18:48.5
99   55    619      Josh Nelson-10                19:05.5
105   59    618      Grady Gambrel-11              19:17.2
112   65    621      Ted Mueller                   19:54.3

Score : 192      Time gap (1 - 5): 1:42.8       Time total (1 - 5): 91:49.


8    Gouverneur


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
65   30   1046      Jef Gallagher-12              18:02.8
68   33   1045      James Smith-12                18:06.1
80   42   1043      Jordan Terpstra-12            18:31.2
97   53   1049      Brandon Lavack-12             19:02.5
98   54   1044      Tyson Terpstra-12             19:03.4
101   56   1047      Josh Sergel-12                19:10.4
109   63   1048      Jon Terpstra-11               19:35.4

Score : 212      Time gap (1 - 5): 1:00.6       Time total (1 - 5): 92:46.


9    Wheatley


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
56   25    833      Ryan Birnbaum-12              17:48.8
66   31    835      Yuting Chiang-12              18:03.2
88   49    829      Christopher Carlin-11         18:44.9
96   52    832      Jon Pfadenhauser-11           18:59.5
103   57    834      Stefan Schwarz-9              19:12.6
115   67    830      Greg Cutajar Wynne-11         20:08.1
118   69    831      Harriman Lee-12               20:21.0

Score : 214      Time gap (1 - 5): 1:23.8       Time total (1 - 5): 92:49.


10    Babylon


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
82   44   1151      Thomas Gargiulo-12            18:32.7
83   45   1150      Timothy Hild-11               18:34.7
104   58   1152      Sean Gargiulo-10              19:14.1
107   61   1153      Donald Werner-10              19:27.5
111   64   1155      Justin Maharana-9             19:45.1
114   66   1156      Ryan Patwell-11               20:03.9
117   68   1154      Andrew Sutherland-12          20:18.4

Score : 272      Time gap (1 - 5): 1:12.4       Time total (1 - 5): 95:34.



Class D 


Place      School                  Score
----------------------------------------------------------------------------
1     Cooperstown                 47
2     Ticonderoga                 79
3     Oakfield-Alabama            96
4     Delhi                       97
5     Port Jefferson             112
6     Lake George                115
7     Tupper Lake                153
8     Franklinville              229
9     Keio Academy               242
10     Millbrook                  296


ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
1       1  490  Christian Thompson-11    Candor                   15:45.3
2   1   2  301  Joshua Edmonds-12        Cooperstown              15:48.4
3   2   3  729  Jesse Berube-12          Ticonderoga              16:06.4
4       4  491  Erik Van Ingen-11        Marathon                 16:15.3
5   3   5  731  Lee Berube-10            Ticonderoga              16:18.0
6       6  586  Bobby Henchen-12         Geneseo                  16:34.2
7       7  588  Brenden Morseman-12      Addison                  16:45.9
8       8  587  Tim Chichester-12        Mt. Morris               16:47.6
9       9  585  John Chambers-12         Cuba-Rushford            16:49.2
10   4  10  730  Lee Gabler-12            Ticonderoga              16:54.0
11   5  11  408  Colin Eustis-11          Delhi                    16:54.4
12   6  12  302  Chris Leon-12            Cooperstown              16:59.8
13   7  13  303  Stephan Scrafford-11     Cooperstown              17:03.2
14      14  680  Christopher Lantinen-12  Barker                   17:03.8
15   8  15 1050  Tom Barton-12            Tupper Lake              17:04.7
16   9  16  515  Ricky Oliveras-12        Oakfield-Alabama         17:11.4
17      17  396  Justin Munger-12         Beaver River             17:14.6
18  10  18 1051  Neil Kriwox-10           Tupper Lake              17:19.2
19      19  589  Steven Jackson-12        H A C                    17:19.6
20      20  493  Jacob Hebdon-12          Groton                   17:21.3
21      21  398  Justin McConnell-11      Pulaski                  17:24.8
22      22  492  Jason Phillips-9         Moravia                  17:25.2
23      23  262  Phil Hartshorn-11        Berlin                   17:25.7
24      24  260  Jonathan Csontos-10      Duanesburg               17:32.5
25      25  395  John Gamela-12           New York Mills           17:33.1
26  11  26  518  Matt DiSalvo-12          Oakfield-Alabama         17:33.7
27  12  27 1104  Joseph Keegan-11         Port Jefferson           17:34.8
28      28  397  Aaron Joyner-11          Oriskany                 17:36.0
29  13  29  304  Brian Reis-11            Cooperstown              17:38.5
30  14  30  410  Matt Morales-11          Delhi                    17:39.4
31      31  965  Max Gunther-11           Eldred                   17:41.3
32  15  32  411  Matt Costello-10         Delhi                    17:42.7
33  16  33  252  Ben Boucher-12           Lake George              17:46.4
34      34  494  Matt Davy-11             Afton                    17:47.8
35  17  35  409  Silas Carey-12           Delhi                    17:78.2
36      36  775  Seth Bombard-9           Seton Catholic           17:51.9
37  18  37  253  Rick Sause-11            Lake George              17:53.3
38  19  38  520  Steve Fitch-11           Oakfield-Alabama         17:54.9
39      39 1195  Luke Reimer-10           Stony Brook              17:55.5
40  20  40  307  Chuck Hollister-12       Cooperstown              17:56.7
41  21  41 1101  Nathan Whalen-12         Port Jefferson           17:57.0
42  22  42  250  Joe Cerrone-12           Lake George              17:57.6
43  23  43 1102  Chris Costanzo-10        Port Jefferson           17:59.7
44  24  44 1103  Matthew Kahn-10          Port Jefferson           18:02.8
45      45  261  Jake D'Acchille-12       Greenwich                18:04.6
46      46  777  Jeremy Coupal-11         Seton Catholic           18:06.8
47  25  47  251  T J Parker-12            Lake George              18:07.3
48      48  399  Adam McDervitt-10        Fabius-Pompey            18:07.9
49  26  49  624  Tom Good-11              Franklinville            18:10.5
50  27  50  306  Richard Clancy-11        Cooperstown              18:11.7
51  28  51  516  Adam Dixson-10           Oakfield-Alabama         18:12.6
52      52  165  Alex McConville-11       Haldane                  18:13.6
53  29  53  517  Shaun Brummert-11        Oakfield-Alabama         18:15.3
54      54  681  Michael Coad-12          DaVinci                  18:15.9
55      55 1197  Wade Kotula-10           Shelter Island           18:16.7
56  30  56  143  Takehide Kodama-12       Keio Academy             18:17.2
57  31  57  732  Mike Lonergan-10         Ticonderoga              18:18.0
58  32  58 1105  Mike Lorio-11            Port Jefferson           18:19.7
59  33  59 1106  Kevin Sullivan-8         Port Jefferson           18:21.6
60      60  776  Mike Champagne-8         Seton Catholic           18:26.4
61  34  61  254  Pat Schulz-11            Lake George              18:29.4
62      62  683  Jeff Rozler-9            Maple Grove              18:32.6
63  35  63  519  Tony Muntz-9             Oakfield-Alabama         18:33.5
64      64 1060  Austin Dufresne-10       Norwood-Norfolk          18:34.9
65  36  65 1052  Corey Trombley-11        Tupper Lake              18:36.4
66  37  66  521  Josh Durham-11           Oakfield-Alabama         18:38.6
67      67  684  Adam Prentice-11         Frewsburg                18:39.7
68  38  68 1107  Matthew Alessio-10       Port Jefferson           18:40.1
69  39  69  735  Pat Dunn-11              Ticonderoga              18:43.8
70  40  70  305  Will Tirrell-11          Cooperstown              18:44.3
71      71  682  Tayler Moore-10          Maple Grove              18:45.0
72      72 1196  Tanenyane Letimela-12    Stony Brook              18:45.8
73      73  263  Greg Turcotte-11         North Warren             18:46.9
74  41  74  627  Jonathan Spear-11        Franklinville            18:47.4
75      75 1199  Mike Hinz-11             Pierson                  18:47.8
76      76 1061  Alex Cotey-10            Norwood-Norfolk          18:48.3
77  42  77  255  Nick Hunsinger-10        Lake George              18:48.8
78      78 1062  Alex Boak-10             Norwood-Norfolk          18:52.3
79  43  79  734  Shawn McBride-12         Ticonderoga              18:53.9
80      80  778  Jared Pellerin-11        Seton Catholic           18:56.2
81      81  966  Kyle Anthony-12          Eldred                   18:58.8
82  44  82  945  Chance Wilk-9            Millbrook                18:59.9
83  45  83  733  Lee Peters-12            Ticonderoga              19:02.2
84  46  84  412  Ben Althaus-11           Delhi                    19:04.6
85  47  85  622  Chris Biela-10           Franklinville            19:07.8
86  48  86  147  Shuhei Hayashi-10        Keio Academy             19:20.0
87  49  87 1055  Adam Patry-9             Tupper Lake              19:23.8
88  50  88 1054  Bryant Lamere-12         Tupper Lake              19:24.2
89  51  89 1056  Kris Moody-12            Tupper Lake              19:26.3
90      90  264  Mike Hume-12             Fort Plain               19:27.3
91  52  91  145  Shunsuke Tanaka-11       Keio Academy             19:30.4
92      92  967  Justin Harrington        Chester                  19:31.5
93  53  93  625  Ted Krueger-10           Franklinville            19:32.7
94      94 1198  Louis Toth-10            Shelter Island           19:38.4
95      95  968  Lee Buelta               S S Seward               19:40.9
96  54  96 1053  Pat Poirier-11           Tupper Lake              19:41.9
97  55  97  148  Makoto Kitaoka-10        Keio Academy             19:42.8
98  56  98  943  Benn McLaughlin-11       Millbrook                19:43.4
99  57  99  146  Yasunori Hirata-11       Keio Academy             19:46.9
100  58 100  256  Cory Martindale-12       Lake George              19:48.6
101     101 1063  Justin Woodward-10       N-Norfolk HS             19:51.7
102  59 102  413  Sean O'Connell-9         Delhi                    19:52.6
103     103  166  Zach Slinskey-10         Haldane                  19:57.1
104     104  969  Adam St. Germain-9       Chapel Field             19:28.4
105     105  169  Jonathan Tenenzapf-12    Blindbrook               20:05.2
106  60 106  144  Masaru Yokomura-11       Keio Academy             20:07.0
107     107 1064  Taylor Yandoh-12         N-Norfolk HS             20:07.4
108  61 108  149  Kyohei Yamaguchi-9       Keio Academy             20:09.7
109  62 109  628  Ryan Sullivan-11         Franklinville            20:10.0
110  63 110  414  Joey Pinney-11           Delhi                    20:12.8
111  64 111  946  Prescott McLaughlin-8    Millbrook                20:16.1
112  65 112  944  David Kelly-121          Millbrook                20:16.8
113     113  167  Matthew Marchese-10      Haldane                  20:46.4
114  66 114  626  Dan Merkle-9             Franklinville            21:24.8
115     115  168  Tyler Gibson-11          Haldane                  21:26.1
116     116  779  Zander McClelland-7      Lake Placid              21:31.7
117  67 117  947  Tim McColgen-11          Millbrook                25:37.5
DNF          623  Max Easton-10            Franklinville

1    Cooperstown


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
2    1    301      Joshua Edmonds-12             15:48.4
12    6    302      Chris Leon-12                 16:59.8
13    7    303      Stephan Scrafford-11          17:03.2
29   13    304      Brian Reis-11                 17:38.5
40   20    307      Chuck Hollister-12            17:56.7
50   27    306      Richard Clancy-11             18:11.7
70   40    305      Will Tirrell-11               18:44.3

Score : 47      Time gap (1 - 5): 2:08.3       Time total (1 - 5): 85:26.6


2    Ticonderoga


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
3    2    729      Jesse Berube-12               16:06.4
5    3    731      Lee Berube-10                 16:18.0
10    4    730      Lee Gabler-12                 16:54.0
57   31    732      Mike Lonergan-10              18:18.0
69   39    735      Pat Dunn-11                   18:43.8
79   43    734      Shawn McBride-12              18:53.9
83   45    733      Lee Peters-12                 19:02.2

Score : 79      Time gap (1 - 5): 2:37.4       Time total (1 - 5): 86:20.2


3    Oakfield-Alabama


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
16    9    515      Ricky Oliveras-12             17:11.4
26   11    518      Matt DiSalvo-12               17:33.7
38   19    520      Steve Fitch-11                17:54.9
51   28    516      Adam Dixson-10                18:12.6
53   29    517      Shaun Brummert-11             18:15.3
63   35    519      Tony Muntz-9                  18:33.5
66   37    521      Josh Durham-11                18:38.6

Score : 96      Time gap (1 - 5): 1:03.9       Time total (1 - 5): 89:07.9


4    Delhi


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
11    5    408      Colin Eustis-11               16:54.4
30   14    410      Matt Morales-11               17:39.4
32   15    411      Matt Costello-10              17:42.7
35   17    409      Silas Carey-12                17:78.2
84   46    412      Ben Althaus-11                19:04.6
102   59    413      Sean O'Connell-9              19:52.6
110   63    414      Joey Pinney-11                20:12.8

Score : 97      Time gap (1 - 5): 2:10.2       Time total (1 - 5): 89:39.3


5    Port Jefferson


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
27   12   1104      Joseph Keegan-11              17:34.8
41   21   1101      Nathan Whalen-12              17:57.0
43   23   1102      Chris Costanzo-10             17:59.7
44   24   1103      Matthew Kahn-10               18:02.8
58   32   1105      Mike Lorio-11                 18:19.7
59   33   1106      Kevin Sullivan-8              18:21.6
68   38   1107      Matthew Alessio-10            18:40.1

Score : 112      Time gap (1 - 5): 0:44.9       Time total (1 - 5): 89:54.


6    Lake George


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
33   16    252      Ben Boucher-12                17:46.4
37   18    253      Rick Sause-11                 17:53.3
42   22    250      Joe Cerrone-12                17:57.6
47   25    251      T J Parker-12                 18:07.3
61   34    254      Pat Schulz-11                 18:29.4
77   42    255      Nick Hunsinger-10             18:48.8
100   58    256      Cory Martindale-12            19:48.6

Score : 115      Time gap (1 - 5): 0:43.0       Time total (1 - 5): 90:14.


7    Tupper Lake


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
15    8   1050      Tom Barton-12                 17:04.7
18   10   1051      Neil Kriwox-10                17:19.2
65   36   1052      Corey Trombley-11             18:36.4
87   49   1055      Adam Patry-9                  19:23.8
88   50   1054      Bryant Lamere-12              19:24.2
89   51   1056      Kris Moody-12                 19:26.3
96   54   1053      Pat Poirier-11                19:41.9

Score : 153      Time gap (1 - 5): 2:19.5       Time total (1 - 5): 91:48.


8    Franklinville


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
49   26    624      Tom Good-11                   18:10.5
74   41    627      Jonathan Spear-11             18:47.4
85   47    622      Chris Biela-10                19:07.8
93   53    625      Ted Krueger-10                19:32.7
109   62    628      Ryan Sullivan-11              20:10.0
114   66    626      Dan Merkle-9                  21:24.8
DNF      623      Max Easton-10

Score : 229      Time gap (1 - 5): 1:59.5       Time total (1 - 5): 95:48.


9    Keio Academy


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
56   30    143      Takehide Kodama-12            18:17.2
86   48    147      Shuhei Hayashi-10             19:20.0
91   52    145      Shunsuke Tanaka-11            19:30.4
97   55    148      Makoto Kitaoka-10             19:42.8
99   57    146      Yasunori Hirata-11            19:46.9
106   60    144      Masaru Yokomura-11            20:07.0
108   61    149      Kyohei Yamaguchi-9            20:09.7

Score : 242      Time gap (1 - 5): 1:29.7       Time total (1 - 5): 96:37.


10    Millbrook


ind  team  number    name                         time
------------------------------------------------------------------
82   44    945      Chance Wilk-9                 18:59.9
98   56    943      Benn McLaughlin-11            19:43.4
111   64    946      Prescott McLaughlin-8         20:16.1
112   65    944      David Kelly-121               20:16.8
117   67    947      Tim McColgen-11               25:37.5

Score : 296      Time gap (1 - 5): 6:37.6       Time total (1 - 5): 104:53
 



  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 7/27: Rules tightened on combined teams
  • 7/26: Pearl River reinstates Oliva as coach
  • 7/25: Hockey games will get longer in 2018
  • 7/24: Inaugural boys all-state lacrosse team
  • 7/23: Previewing the NYSPHSAA meeting
  • 7/21: BCANY tweaks tournament roster rules
  • 7/21: Policelli says he'll transfer to LuHi
  • 7/18: Ninth annual Kerr Cup: Shen defends
  • 7/17: Lindenhurst's Ruckert picks Ohio St.
  • 7/15: Timon loses hoops coach, hires Licata
  • 7/14: All-state baseball team announced
  • 7/12: Canisius receiver Woods picks Rutgers
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com