New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys cross country
2004 NYSPHSAA championships

At Chenango Valley State Park


Class AA

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Fayetteville-Manlius        32
  2     Lockport                    54
  3     Saratoga Springs            74
  4     Warwick Valley             137
  5     Syosset                    145
  6     Rush-Henrietta             148
  7     North Rockland             157
  8     Ithaca                     181
  9     Smithtown                  194

Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     III     231
  2      VI     300
  3      II     310
  4      XI     424
  5       V     445
  6      IX     536
  7       I     562
  8    VIII     669
  9      IV     705


    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1       1 1185  Ryan Sheridan-10         Walt Whitman             15:44.8
  2   1   2  102  John Martinez-12         North Rockland           15:58.1
  3       3 1186  Kevin Tschirhart-12      Northport                16:03.9
  4       4  290  Brian Rhodes-Davey-10    Guilderland              16:06.5
  5       5  670  Mike Deren-12            Frontier                 16:08.5
  6   2   6  208  Steve Murdock-10         Saratoga Springs         16:09.5
  7   3   7  315  Jared Burdick-12         Fayetteville-Manlius     16:11.1
  8   4   8  317  Owen Kimple-11           Fayetteville-Manlius     16:14.9
  9   5   9  640  Mark Russell-12          Lockport                 16:16.2
 10      10  294  Dan McManamon-11         Shenendehowa             16:18.8
 11      11 1189  Robert Krause-11         Connetquot               16:19.8
 12      12  385  Ben White-11             Liverpool                16:22.7
 13   6  13  318  John Heron-11            Fayetteville-Manlius     16:23.8
 14      14  388  Jake McAndrews-11        Oswego                   16:24.2
 15   7  15  319  Tom Gruenewald-10        Fayetteville-Manlius     16:26.9
 16      16  577  Craig Coon-11            Penfield                 16:28.8
 17      17 1188  Greg Cantwell-12         Ward Melville            16:33.2
 18   8  18  642  Lyle Tolli-11            Lockport                 16:33.9
 19   9  19  101  Carlos Jamieson-12       North Rockland           16:34.5
 20  10  20  641  Patrick Russell-11       Lockport                 16:35.4
 21      21  575  Matt Deady-11            Fairport                 16:35.7
 22  11  22  639  John Haenle-10           Lockport                 16:36.6
 23  12  23  316  Andrew McCann-11         Fayetteville-Manlius     16:38.3
 24  13  24 1115  Brendan Martin-10        Smithtown                16:38.7
 25  14  25  210  Andy Bangert-11          Saratoga Springs         16:43.4
 26  15  26  209  Greg Kelsey-11           Saratoga Springs         16:44.6
 27  16  27  530  Jon Gauthier-12          Rush-Henrietta           16:45.3
 28  17  28  211  Mike Lower-12            Saratoga Springs         16:46.6
 29      29  576  Connor Martin-12         Fairport                 16:47.2
 30  18  30  529  Will Haskell-12          Rush-Henrietta           16:48.8
 31  19  31  531  Brett Dolan-12           Rush-Henrietta           16:49.3
 32      32  672  Andrew Pfeiffer-10       Clarence                 16:49.7
 33  20  33  636  Brett Finnan-12          Lockport                 16:50.9
 34  21  34  901  Mike Mark-11             Warwick Valley           16:53.4
 35      35  199  Zach Maher-11            Carmel-11                16:54.0
 36      36  387  Ben Adams-12             Central Square           16:55.2
 37      37  671  Josh Zubler-10           Frontier                 16:57.2
 38      38  291  Seth DuBois-11           Guilderland              16:58.7
 39      39  480  Tony Rossettie-12        Corning                  16:59.3
 40  22  40  850  Sean Tully-12            Syosset                  17:01.1
 41  23  41  903  Jerry Greenlaw-11        Warwick Valley           17:04.2
 42      42  197  John Kwamya-12           John Jay East Fishkill   17:05.4
 43  24  43  902  Terence Prial-10         Warwick Valley           17:07.4
 44  25  44  852  Farrell Denby-12         Syosset                  17:08.7
 45  26  45  213  Todd Meyer-11            Saratoga Springs         17:10.3
 46      46 1187  Andrew Miller-11         Northport                17:11.5
 47      47  996  Andy Clyne-10            Washingtonville          17:12.1
 48  27  48  425  Drew Hart-10             Ithaca                   17:12.9
 49      49  995  Jason Lakritz-12         Newburgh Free            17:13.2
 50      50  673  Joe Hughes-12            Kenmore West             17:13.5
 51  28  51  321  Geoff King-10            Fayetteville-Manlius     17:13.8
 52  29  52  320  Danny Marnell-11         Fayetteville-Manlius     17:14.4
 53      53  998  Kyle O'Brien-11          Monroe Woodbury          17:14.7
 54  30  54  853  Dan Tully-12             Syosset                  17:15.0
 55  31  55  423  Jack Carroll-11          Ithaca                   17:15.3
 56      56  195  Zak ElManahkly-11        Arlington                17:16.0
 57      57  860  Thomas McAvoy-10         Oceanside                17:18.7
 58      58  999  Scott Dickover-11        Middletown               17:19.0
 59      59  292  Adam Hill-12             Bethlehem                17:19.8
 60      60  389  Chris Mason-10           Auburn                   17:20.9
 61      61  579  Dave Griffith-12         Irondequoit              17:21.9
 62      62  578  Matt Martina-11          Penfield                 17:22.2
 63  32  63  906  Frank Pfaffenberger-10   Warwick Valley           17:22.5
 64  33  64  854  Chris Howell-12          Syosset                  17:23.2
 65  34  65  427  Dylan Knewstub-12        Ithaca                   17:25.4
 66  35  66  851  Zach Polan-11            Syosset                  17:26.1
 67  36  67  532  Charles Ruhland-12       Rush-Henrietta           17:26.4
 68  37  68  907  Anthony Campione-12      Warwick Valley           17:27.0
 69  38  69  212  Chris Allen-10           Saratoga Springs         17:29.1
 70      70  196  Matt Fyffe-12            Arlington                17:29.9
 71  39  71 1117  Dominic Pellegrino-11    Smithtown                17:30.6
 72  40  72 1116  Alex Roertgen-12         Smithtown                17:32.0
 73  41  73  103  Joseph Grimm-11          North Rockland           17:34.8
 74  42  74  637  Todd Fraser-12           Lockport                 17:35.6
 75  43  75  855  Bobby Neundorf-12        Syosset                  17:36.1
 76  44  76  422  Gabe Hoffman-12          Ithaca                   17:36.3
 77  45  77  424  Peter Eschenbrenner-12   Ithaca                   17:38.4
 78      78  674  Travis Prejean-12        Jamestown                17:40.5
 79      79  198  Pat Ambron-12            John Jay East Fishkill   17:41.5
 80  46  80  905  Terrence Fox-11          Warwick Valley           17:43.3
 81  47  81  214  Greg Kiley-11            Saratoga Springs         17:46.6
 82      82  386  Colin Heenan-10          Liverpool                17:47.5
 83      83  482  Nate Ruchames-11         Binghamton               17:49.4
 84  48  84 1118  Giovanni Signoretti-9    Smithtown                17:49.9
 85  49  85  426  Eugene Chang-12          Ithaca                   17:51.2
 86  50  86  428  Adam Zinder-10           Ithaca                   17:51.7
 87      87  862  Jeff Deitel-12           Farmingdale              17:56.0
 88      88  293  Matt Shaffer-11          Bethlehem                18:01.9
 89      89  863  John Grunert-12          Massapequa               18:04.6
 90  51  90  104  Muhammad Qaisar-11       North Rockland           18:05.7
 91      91  483  Derek Dunning-12         Horseheads               18:06.3
 92  52  92  904  Louis Tafuto-11          Warwick Valley           18:07.9
 93      93  861  Michael Landi-12         Farmingdale              18:09.4
 94  53  94  856  Patrick Malone-11        Syosset                  18:10.2
 95  54  95 1119  Anthony Santosus-12      Smithtown                18:15.1
 96  55  96  106  Anthony Savoia-10        North Rockland           18:16.8
 97  56  97  638  Anthony Prabucki-12      Lockport                 18:18.3
 98  57  98  105  Chris DeJesus-10         North Rockland           18:19.0
 99  58  99  107  Andrew Daniels-9         North Rockland           18:19.8
100     100  481  Nick Wirz-11             Corning                  18:21.8
101  59 101  535  Kurt Alvut-12            Rush-Henrietta           18:26.2
102     102  484  Mike Vrabel-10           Horseheads               18:27.6
103     103  864  Richard Schmitz-10       Port Washington          18:31.8
104  60 104  533  Ben DeGeorge-12          Rush-Henrietta           18:32.6
105  61 105  534  Lou Acresti-12           Rush-Henrietta           18:36.4
106  62 106 1121  Nick Lemp                Smithtown                18:39.5
107     107  997  Greg Hosmer-12           Monroe Woodbury          18:41.5
108  63 108 1120  Kazuto Kawamura-12       Smithtown                18:50.6

Race : N.Y.S. X-C  Boys AA--Chenango Valley(IV)

Date : November 13, 2004

   1    Fayetteville-Manlius

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    3    315      Jared Burdick-12              16:11.1
   8    4    317      Owen Kimple-11                16:14.9
  13    6    318      John Heron-11                 16:23.8
  15    7    319      Tom Gruenewald-10             16:26.9
  23   12    316      Andrew McCann-11              16:38.3
  51   28    321      Geoff King-10                 17:13.8
  52   29    320      Danny Marnell-11              17:14.4

  Score : 32      Time gap (1 - 5): 0:27.2       Time total (1 - 5): 81:55.0


   2    Lockport

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   9    5    640      Mark Russell-12               16:16.2
  18    8    642      Lyle Tolli-11                 16:33.9
  20   10    641      Patrick Russell-11            16:35.4
  22   11    639      John Haenle-10                16:36.6
  33   20    636      Brett Finnan-12               16:50.9
  74   42    637      Todd Fraser-12                17:35.6
  97   56    638      Anthony Prabucki-12           18:18.3

  Score : 54      Time gap (1 - 5): 0:34.7       Time total (1 - 5): 82:53.0


   3    Saratoga Springs

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    2    208      Steve Murdock-10              16:09.5
  25   14    210      Andy Bangert-11               16:43.4
  26   15    209      Greg Kelsey-11                16:44.6
  28   17    211      Mike Lower-12                 16:46.6
  45   26    213      Todd Meyer-11                 17:10.3
  69   38    212      Chris Allen-10                17:29.1
  81   47    214      Greg Kiley-11                 17:46.6

  Score : 74      Time gap (1 - 5): 1:00.8       Time total (1 - 5): 83:34.4


   4    Warwick Valley

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  34   21    901      Mike Mark-11                  16:53.4
  41   23    903      Jerry Greenlaw-11             17:04.2
  43   24    902      Terence Prial-10              17:07.4
  63   32    906      Frank Pfaffenberger-10        17:22.5
  68   37    907      Anthony Campione-12           17:27.0
  80   46    905      Terrence Fox-11               17:43.3
  92   52    904      Louis Tafuto-11               18:07.9

  Score : 137      Time gap (1 - 5): 0:33.6       Time total (1 - 5): 85:54.5


   5    Syosset

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  40   22    850      Sean Tully-12                 17:01.1
  44   25    852      Farrell Denby-12              17:08.7
  54   30    853      Dan Tully-12                  17:15.0
  64   33    854      Chris Howell-12               17:23.2
  66   35    851      Zach Polan-11                 17:26.1
  75   43    855      Bobby Neundorf-12             17:36.1
  94   53    856      Patrick Malone-11             18:10.2

  Score : 145      Time gap (1 - 5): 0:25.0       Time total (1 - 5): 86:14.1


   6    Rush-Henrietta

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  27   16    530      Jon Gauthier-12               16:45.3
  30   18    529      Will Haskell-12               16:48.8
  31   19    531      Brett Dolan-12                16:49.3
  67   36    532      Charles Ruhland-12            17:26.4
 101   59    535      Kurt Alvut-12                 18:26.2
 104   60    533      Ben DeGeorge-12               18:32.6
 105   61    534      Lou Acresti-12                18:36.4

  Score : 148      Time gap (1 - 5): 1:40.9       Time total (1 - 5): 86:16.0


   7    North Rockland

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    1    102      John Martinez-12              15:58.1
  19    9    101      Carlos Jamieson-12            16:34.5
  73   41    103      Joseph Grimm-11               17:34.8
  90   51    104      Muhammad Qaisar-11            18:05.7
  96   55    106      Anthony Savoia-10             18:16.8
  98   57    105      Chris DeJesus-10              18:19.0
  99   58    107      Andrew Daniels-9              18:19.8

  Score : 157      Time gap (1 - 5): 2:18.7       Time total (1 - 5): 86:29.9


   8    Ithaca

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  48   27    425      Drew Hart-10                  17:12.9
  55   31    423      Jack Carroll-11               17:15.3
  65   34    427      Dylan Knewstub-12             17:25.4
  76   44    422      Gabe Hoffman-12               17:36.3
  77   45    424      Peter Eschenbrenner-12        17:38.4
  85   49    426      Eugene Chang-12               17:51.2
  86   50    428      Adam Zinder-10                17:51.7

  Score : 181      Time gap (1 - 5): 0:25.5       Time total (1 - 5): 87:08.3


   9    Smithtown

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  24   13   1115      Brendan Martin-10             16:38.7
  71   39   1117      Dominic Pellegrino-11         17:30.6
  72   40   1116      Alex Roertgen-12              17:32.0
  84   48   1118      Giovanni Signoretti-9         17:49.9
  95   54   1119      Anthony Santosus-12           18:15.1
 106   62   1121      Nick Lemp                     18:39.5
 108   63   1120      Kazuto Kawamura-12            18:50.6

  Score : 194      Time gap (1 - 5): 1:36.4       Time total (1 - 5): 87:46.3



   1    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    7    315      Jared Burdick-12              16:11.1
   8    8    317      Owen Kimple-11                16:14.9
  12   12    385      Ben White-11                  16:22.7
  13   13    318      John Heron-11                 16:23.8
  14   14    388      Jake McAndrews-11             16:24.2
  15   15    319      Tom Gruenewald-10             16:26.9
  23   23    316      Andrew McCann-11              16:38.3
  36   36    387      Ben Adams-12                  16:55.2
  51   51    321      Geoff King-10                 17:13.8
  52   52    320      Danny Marnell-11              17:14.4
  60   60    389      Chris Mason-10                17:20.9
  82   82    386      Colin Heenan-10               17:47.5

  Score : 231      Time gap (1 - 10): 1:03.3       Time total (1 - 10): 166:05.3


   2    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   5    5    670      Mike Deren-12                 16:08.5
   9    9    640      Mark Russell-12               16:16.2
  18   18    642      Lyle Tolli-11                 16:33.9
  20   20    641      Patrick Russell-11            16:35.4
  22   22    639      John Haenle-10                16:36.6
  32   32    672      Andrew Pfeiffer-10            16:49.7
  33   33    636      Brett Finnan-12               16:50.9
  37   37    671      Josh Zubler-10                16:57.2
  50   50    673      Joe Hughes-12                 17:13.5
  74   74    637      Todd Fraser-12                17:35.6
  78   78    674      Travis Prejean-12             17:40.5
  97   97    638      Anthony Prabucki-12           18:18.3

  Score : 300      Time gap (1 - 10): 1:27.1       Time total (1 - 10): 167:37.5


   3    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    4    290      Brian Rhodes-Davey-10         16:06.5
   6    6    208      Steve Murdock-10              16:09.5
  10   10    294      Dan McManamon-11              16:18.8
  25   25    210      Andy Bangert-11               16:43.4
  26   26    209      Greg Kelsey-11                16:44.6
  28   28    211      Mike Lower-12                 16:46.6
  38   38    291      Seth DuBois-11                16:58.7
  45   45    213      Todd Meyer-11                 17:10.3
  59   59    292      Adam Hill-12                  17:19.8
  69   69    212      Chris Allen-10                17:29.1
  81   81    214      Greg Kiley-11                 17:46.6
  88   88    293      Matt Shaffer-11               18:01.9

  Score : 310      Time gap (1 - 10): 1:22.6       Time total (1 - 10): 167:47.3


   4    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1   1185      Ryan Sheridan-10              15:44.8
   3    3   1186      Kevin Tschirhart-12           16:03.9
  11   11   1189      Robert Krause-11              16:19.8
  17   17   1188      Greg Cantwell-12              16:33.2
  24   24   1115      Brendan Martin-10             16:38.7
  46   46   1187      Andrew Miller-11              17:11.5
  71   71   1117      Dominic Pellegrino-11         17:30.6
  72   72   1116      Alex Roertgen-12              17:32.0
  84   84   1118      Giovanni Signoretti-9         17:49.9
  95   95   1119      Anthony Santosus-12           18:15.1
 106  106   1121      Nick Lemp                     18:39.5
 108  108   1120      Kazuto Kawamura-12            18:50.6

  Score : 424      Time gap (1 - 10): 2:30.3       Time total (1 - 10): 169:39.5


   5    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  16   16    577      Craig Coon-11                 16:28.8
  21   21    575      Matt Deady-11                 16:35.7
  27   27    530      Jon Gauthier-12               16:45.3
  29   29    576      Connor Martin-12              16:47.2
  30   30    529      Will Haskell-12               16:48.8
  31   31    531      Brett Dolan-12                16:49.3
  61   61    579      Dave Griffith-12              17:21.9
  62   62    578      Matt Martina-11               17:22.2
  67   67    532      Charles Ruhland-12            17:26.4
 101  101    535      Kurt Alvut-12                 18:26.2
 104  104    533      Ben DeGeorge-12               18:32.6
 105  105    534      Lou Acresti-12                18:36.4

  Score : 445      Time gap (1 - 10): 1:57.4       Time total (1 - 10): 170:51.8


   6    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  34   34    901      Mike Mark-11                  16:53.4
  41   41    903      Jerry Greenlaw-11             17:04.2
  43   43    902      Terence Prial-10              17:07.4
  47   47    996      Andy Clyne-10                 17:12.1
  49   49    995      Jason Lakritz-12              17:13.2
  53   53    998      Kyle O'Brien-11               17:14.7
  58   58    999      Scott Dickover-11             17:19.0
  63   63    906      Frank Pfaffenberger-10        17:22.5
  68   68    907      Anthony Campione-12           17:27.0
  80   80    905      Terrence Fox-11               17:43.3
  92   92    904      Louis Tafuto-11               18:07.9
 107  107    997      Greg Hosmer-12                18:41.5

  Score : 536      Time gap (1 - 10): 0:49.9       Time total (1 - 10): 172:36.8


   7    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    102      John Martinez-12              15:58.1
  19   19    101      Carlos Jamieson-12            16:34.5
  35   35    199      Zach Maher-11                 16:54.0
  42   42    197      John Kwamya-12                17:05.4
  56   56    195      Zak ElManahkly-11             17:16.0
  70   70    196      Matt Fyffe-12                 17:29.9
  73   73    103      Joseph Grimm-11               17:34.8
  79   79    198      Pat Ambron-12                 17:41.5
  90   90    104      Muhammad Qaisar-11            18:05.7
  96   96    106      Anthony Savoia-10             18:16.8
  98   98    105      Chris DeJesus-10              18:19.0
  99   99    107      Andrew Daniels-9              18:19.8

  Score : 562      Time gap (1 - 10): 2:18.7       Time total (1 - 10): 172:56.7


   8    Section VIII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  40   40    850      Sean Tully-12                 17:01.1
  44   44    852      Farrell Denby-12              17:08.7
  54   54    853      Dan Tully-12                  17:15.0
  57   57    860      Thomas McAvoy-10              17:18.7
  64   64    854      Chris Howell-12               17:23.2
  66   66    851      Zach Polan-11                 17:26.1
  75   75    855      Bobby Neundorf-12             17:36.1
  87   87    862      Jeff Deitel-12                17:56.0
  89   89    863      John Grunert-12               18:04.6
  93   93    861      Michael Landi-12              18:09.4
  94   94    856      Patrick Malone-11             18:10.2
 103  103    864      Richard Schmitz-10            18:31.8

  Score : 669      Time gap (1 - 10): 1:08.3       Time total (1 - 10): 175:18.9


   9    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  39   39    480      Tony Rossettie-12             16:59.3
  48   48    425      Drew Hart-10                  17:12.9
  55   55    423      Jack Carroll-11               17:15.3
  65   65    427      Dylan Knewstub-12             17:25.4
  76   76    422      Gabe Hoffman-12               17:36.3
  77   77    424      Peter Eschenbrenner-12        17:38.4
  83   83    482      Nate Ruchames-11              17:49.4
  85   85    426      Eugene Chang-12               17:51.2
  86   86    428      Adam Zinder-10                17:51.7
  91   91    483      Derek Dunning-12              18:06.3
 100  100    481      Nick Wirz-11                  18:21.8
 102  102    484      Mike Vrabel-10                18:27.6

  Score : 705      Time gap (1 - 10): 1:07.0       Time total (1 - 10): 175:46.2
      
 
Class A 
 

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Burnt Hills-Balston Lake    36
  2     Kenmore East                97
  3     Victor                      99
  4     Tappan Zee                 101
  5     Lynbrook                   135
  6     Corcoran                   149
  7     Sayville                   150
  8     Vestal                     162
  9     Cornwall                   167


Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1      II     161
  2       I     304
  3      VI     400
  4       V     412
  5    VIII     416
  6      XI     540
  7     III     582
  8      IX     665
  9      IV     686


    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1   1   1  215  Ken Little-12            Burnt Hills-Balston Lake 16:24.1
  2       2  895  Charles White-9          Garden City              16:34.0
  3   2   3  216  Shamus Nally-12          Burnt Hills-Balston Lake 16:40.8
  4       4  680  Mike Dobmeier-11         Williamsville North      16:43.1
  5   3   5  108  Tony DeRobertis-12       Tappan Zee               16:48.4
  6   4   6  536  Ben Hall-10              Victor                   16:51.3
  7   5   7  218  John Mueller-12          Burnt Hills-Balston Lake 16:52.8
  8       8  190  Dan Wallace-Periac-12    Nyack                    16:53.3
  9   6   9  429  Chris Gaube-11           Vestal                   16:53.8
 10      10  286  Steve Soprano-11         Queensbury               16:54.4
 11      11  288  Jeremy Beaudette-11      Queensbury               16:55.2
 12   7  12  801  Jonathan Truitt-12       Lynbrook                 16:56.2
 13   8  13 1129  Sean McNulty-12          Sayville                 16:57.5
 14      14  194  Andrew Levy-12           Horace Greeley           16:59.7
 15      15  192  Michael Poleski-10       Ossining                 17:00.1
 16      16  289  Joel Frost-Tift-11       Averill Park             17:00.5
 17      17  897  Tony Kosta-12            Great Neck South         17:01.3
 18      18  287  Kevin Mulcahy-10         Queensbury               17:02.3
 19   9  19  323  Neil Milcarek-Burke-12   Corcoran                 17:04.2
 20      20  191  Jonah Blumstein-12       Scarsdale                17:05.3
 21  10  21  644  Jack Dafgard-12          Kenmore East             17:05.9
 22  11  22  219  Drew Houghtalen-10       Burnt Hills-Balston Lake 17:06.5
 23      23  682  Joe Whelan-9             Hamburg                  17:07.1
 24      24  193  Mathew Perlstein-12      Fox Lane                 17:08.7
 25  12  25  537  Mark Morrell-12          Victor                   17:11.0
 26      26 1180  Ryan Shon-12             Miller Place             17:13.7
 27  13  27  645  Justin Craddock-12       Kenmore East             17:14.3
 28      28  896  Brian MacArthur-11       Great Neck South         17:15.0
 29      29  570  Tim Quinn-10             Pittsford Sutherland     17:17.4
 30  14  30  430  Clark Holdsworth-12      Vestal                   17:18.1
 31  15  31  538  Zach Rivers-9            Victor                   17:19.7
 32      32 1184  Zack Williamson-11       Rocky Point              17:21.1
 33      33  681  Justin Weldon-12         Starpoint                17:21.7
 34      34  285  Brandon Madigan-11       Scotia Glenville         17:22.3
 35  16  35  109  John Alaimo-12           Tappan Zee               17:23.0
 36      36  899  Justin Appel-12          Calhoun                  17:26.5
 37      37  573  Kyle Coulon-10           Webster Thomas           17:27.2
 38      38  382  Robert Cary-12           Nottingham               17:27.8
 39  17  39  217  Alex James-11            Burnt Hills-Balston Lake 17:28.4
 40  18  40  917  Colin Anderson-9         Cornwall                 17:30.5
 41      41 1181  Joe Manchester-12        Miller Place             17:31.2
 42      42  572  Mike Geary-10            Brighton                 17:37.2
 43  19  43  539  Mark Benjamin-1          Victor                   17:38.4
 44      44  898  Tom Ferraro-12           Mepham                   17:40.4
 45      45  992  Scott Derkacz-12         Port Jervis              17:44.7
 46      46  574  Eric English-10          Mendon                   17:46.2
 47      47  990  Matt Koennecke-10        Goshen                   17:46.9
 48      48  384  Peter Gratien-12         East Syracuse Minoa      17:47.5
 49      49 1182  Matthew Reale-12         East Hampton             17:48.3
 50  20  50  322  Jon Copich-12            Corcoran                 17:48.9
 51  21  51  649  Mike Werneiwski-12       Kenmore East             17:51.6
 52  22  52  110  Justin Maturo-11         Tappan Zee               17:53.9
 53  23  53  324  Matt Jordan-12           Corcoran                 17:55.0
 54      54  684  Jeff Ruiz-12             Sweet Home               17:56.1
 55      55  380  Peter Lokai-12           Nottingham               17:57.6
 56      56  477  Andrew Cartwright-12     Elmira Southside         17:58.3
 57  24  57  803  Jason Lynch-10           Lynbrook                 17:59.3
 58  25  58  643  Zack Ball-9              Kenmore East             17:59.9
 59  26  59  916  Zach Chiero-12           Cornwall                 18:00.5
 60      60  571  Scott Longwell-9         Pittsford Sutherland     18:01.8
 61      61  381  Michael Mauro-11         Nottingham               18:02.4
 62  27  62  111  Jason Sullivan-12        Tappan Zee               18:03.1
 63  28  63  648  Dan Snitzer-10           Kenmore East             18:03.8
 64  29  64 1131  Joe White-12             Sayville                 18:04.9
 65      65  475  Alex Shephard-12         Elmira Free              18:06.0
 66  30  66  647  Dave Fleischmann-11      Kenmore East             18:08.0
 67  31  67  915  Tom Casey-12             Cornwall                 18:09.3
 68  32  68  802  Michael Artuso-12        Lynbrook                 18:09.8
 69  33  69  112  Sean Goldrick-10         Tappan Zee               18:10.4
 70      70  478  Bridan Sharpe-11         Elmira Southside         18:10.9
 71  34  71  221  Colin Utz-Meagher-11     Burnt Hills-Balston Lake 18:11.5
 72      72  383  Jonathan Szczesniak-9    Whitesboro               18:12.2
 73      73  991  Jim McCormack-11         Goshen                   18:14.7
 74      74  994  Brian Smith-9            Port Jervis              18:16.4
 75  35  75  806  Brethel Brendan-10       Lynbrook                 18:17.0
 76  36  76 1134  Christopher Starr-11     Sayville                 18:17.8
 77  37  77  805  Erik Larson-11           Lynbrook                 18:18.5
 78  38  78 1130  Casey Barrett-10         Sayville                 18:19.0
 79  39  79 1133  Mike Neglia-12           Sayville                 18:19.8
 80  40  80  919  Matt Kurtulik-12         Cornwall                 18:20.4
 81      81  683  Rick Calzi-11            Williamsville East       18:21.0
 82  41  82 1132  Charlie Stenzinger-11    Sayville                 18:22.0
 83      83  993  Jim Zylstra-11           Port Jervis              18:25.2
 84  42  84  646  Charlie Higgins-11       Kenmore East             18:26.2
 85  43  85  220  David Jones-12           Burnt Hills-Balston Lake 18:29.6
 86      86 1183  Dylan Conway-9           Hauppauge                18:30.8
 87      87  476  Joe Cloke-12             Elmira Southside         18:32.6
 88  44  88  325  Tom Copich-11            Corcoran                 18:38.0
 89  45  89  432  Joe Gallagher-11         Vestal                   18:39.9
 90  46  90 1135  Tom Rofrano-9            Sayville                 18:40.5
 91  47  91  431  Jeff Rurey-11            Vestal                   18:41.9
 92  48  92  114  David Merck              Tappan Zee               18:44.8
 93  49  93  541  Mike Kurvach-9           Victor                   18:45.9
 94      94  479  Ben Pierce-12            Elmira Southside         18:48.3
 95  50  95  433  Kevin Campbell-9         Vestal                   18:50.2
 96  51  96  540  Dennis Zollo-11          Victor                   18:54.6
 97  52  97  921  Dan Gillis-12            Cornwall                 18:55.3
 98  53  98  326  Robert Hillery-11        Corcoran                 19:02.7
 99  54  99  920  Robert Watson-10         Cornwall                 19:04.0
100  55 100  113  Brendan Clift-11         Tappan Zee               19:08.4
101  56 101  807  James Gamrat-12          Lynbrook                 19:19.2
102  57 102  804  Justin Gill-12           Lynbrook                 19:19.9
103  58 103  918  Tim Anzovino-9           Cornwall                 19:20.5
104  59 104  542  Zach Martin-11           Victor                   19:28.7
105  60 105  435  Bill Monteith-12         Vestal                   19:46.9
106  61 106  434  Jon Hall-11              Vestal                   19:58.4
107  62 107  327  Shane Matteson-9         Corcoran                 20:25.5
108  63 108  328  Durrell Reed-11          Corcoran                 20:30.0



   1    Burnt Hills-Balston Lake

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    215      Ken Little-12                 16:24.1
   3    2    216      Shamus Nally-12               16:40.8
   7    5    218      John Mueller-12               16:52.8
  22   11    219      Drew Houghtalen-10            17:06.5
  39   17    217      Alex James-11                 17:28.4
  71   34    221      Colin Utz-Meagher-11          18:11.5
  85   43    220      David Jones-12                18:29.6

  Score : 36      Time gap (1 - 5): 1:04.3       Time total (1 - 5): 84:32.6


   2    Kenmore East

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  21   10    644      Jack Dafgard-12               17:05.9
  27   13    645      Justin Craddock-12            17:14.3
  51   21    649      Mike Werneiwski-12            17:51.6
  58   25    643      Zack Ball-9                   17:59.9
  63   28    648      Dan Snitzer-10                18:03.8
  66   30    647      Dave Fleischmann-11           18:08.0
  84   42    646      Charlie Higgins-11            18:26.2

  Score : 97      Time gap (1 - 5): 0:57.9       Time total (1 - 5): 88:15.5


   3    Victor

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    4    536      Ben Hall-10                   16:51.3
  25   12    537      Mark Morrell-12               17:11.0
  31   15    538      Zach Rivers-9                 17:19.7
  43   19    539      Mark Benjamin-1               17:38.4
  93   49    541      Mike Kurvach-9                18:45.9
  96   51    540      Dennis Zollo-11               18:54.6
 104   59    542      Zach Martin-11                19:28.7

  Score : 99      Time gap (1 - 5): 1:54.6       Time total (1 - 5): 87:46.3


   4    Tappan Zee

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   5    3    108      Tony DeRobertis-12            16:48.4
  35   16    109      John Alaimo-12                17:23.0
  52   22    110      Justin Maturo-11              17:53.9
  62   27    111      Jason Sullivan-12             18:03.1
  69   33    112      Sean Goldrick-10              18:10.4
  92   48    114      David Merck                   18:44.8
 100   55    113      Brendan Clift-11              19:08.4

  Score : 101      Time gap (1 - 5): 1:22.0       Time total (1 - 5): 88:18.8


   5    Lynbrook

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  12    7    801      Jonathan Truitt-12            16:56.2
  57   24    803      Jason Lynch-10                17:59.3
  68   32    802      Michael Artuso-12             18:09.8
  75   35    806      Brethel Brendan-10            18:17.0
  77   37    805      Erik Larson-11                18:18.5
 101   56    807      James Gamrat-12               19:19.2
 102   57    804      Justin Gill-12                19:19.9

  Score : 135      Time gap (1 - 5): 1:22.3       Time total (1 - 5): 89:40.8


   6    Corcoran

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  19    9    323      Neil Milcarek-Burke-12        17:04.2
  50   20    322      Jon Copich-12                 17:48.9
  53   23    324      Matt Jordan-12                17:55.0
  88   44    325      Tom Copich-11                 18:38.0
  98   53    326      Robert Hillery-11             19:02.7
 107   62    327      Shane Matteson-9              20:25.5
 108   63    328      Durrell Reed-11               20:30.0

  Score : 149      Time gap (1 - 5): 1:58.5       Time total (1 - 5): 90:28.8


   7    Sayville

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  13    8   1129      Sean McNulty-12               16:57.5
  64   29   1131      Joe White-12                  18:04.9
  76   36   1134      Christopher Starr-11          18:17.8
  78   38   1130      Casey Barrett-10              18:19.0
  79   39   1133      Mike Neglia-12                18:19.8
  82   41   1132      Charlie Stenzinger-11         18:22.0
  90   46   1135      Tom Rofrano-9                 18:40.5

  Score : 150      Time gap (1 - 5): 1:22.3       Time total (1 - 5): 89:59.0


   8    Vestal

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   9    6    429      Chris Gaube-11                16:53.8
  30   14    430      Clark Holdsworth-12           17:18.1
  89   45    432      Joe Gallagher-11              18:39.9
  91   47    431      Jeff Rurey-11                 18:41.9
  95   50    433      Kevin Campbell-9              18:50.2
 105   60    435      Bill Monteith-12              19:46.9
 106   61    434      Jon Hall-11                   19:58.4

  Score : 162      Time gap (1 - 5): 1:56.4       Time total (1 - 5): 90:23.9


   9    Cornwall

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  40   18    917      Colin Anderson-9              17:30.5
  59   26    916      Zach Chiero-12                18:00.5
  67   31    915      Tom Casey-12                  18:09.3
  80   40    919      Matt Kurtulik-12              18:20.4
  97   52    921      Dan Gillis-12                 18:55.3
  99   54    920      Robert Watson-10              19:04.0
 103   58    918      Tim Anzovino-9                19:20.5

  Score : 167      Time gap (1 - 5): 1:24.8       Time total (1 - 5): 90:56.0



   1    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    215      Ken Little-12                 16:24.1
   3    3    216      Shamus Nally-12               16:40.8
   7    7    218      John Mueller-12               16:52.8
  10   10    286      Steve Soprano-11              16:54.4
  11   11    288      Jeremy Beaudette-11           16:55.2
  16   16    289      Joel Frost-Tift-11            17:00.5
  18   18    287      Kevin Mulcahy-10              17:02.3
  22   22    219      Drew Houghtalen-10            17:06.5
  34   34    285      Brandon Madigan-11            17:22.3
  39   39    217      Alex James-11                 17:28.4
  71   71    221      Colin Utz-Meagher-11          18:11.5
  85   85    220      David Jones-12                18:29.6

  Score : 161      Time gap (1 - 10): 1:04.3       Time total (1 - 10): 169:47.3


   2    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   5    5    108      Tony DeRobertis-12            16:48.4
   8    8    190      Dan Wallace-Periac-12         16:53.3
  14   14    194      Andrew Levy-12                16:59.7
  15   15    192      Michael Poleski-10            17:00.1
  20   20    191      Jonah Blumstein-12            17:05.3
  24   24    193      Mathew Perlstein-12           17:08.7
  35   35    109      John Alaimo-12                17:23.0
  52   52    110      Justin Maturo-11              17:53.9
  62   62    111      Jason Sullivan-12             18:03.1
  69   69    112      Sean Goldrick-10              18:10.4
  92   92    114      David Merck                   18:44.8
 100  100    113      Brendan Clift-11              19:08.4

  Score : 304      Time gap (1 - 10): 1:22.0       Time total (1 - 10): 173:25.9


   3    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    4    680      Mike Dobmeier-11              16:43.1
  21   21    644      Jack Dafgard-12               17:05.9
  23   23    682      Joe Whelan-9                  17:07.1
  27   27    645      Justin Craddock-12            17:14.3
  33   33    681      Justin Weldon-12              17:21.7
  51   51    649      Mike Werneiwski-12            17:51.6
  54   54    684      Jeff Ruiz-12                  17:56.1
  58   58    643      Zack Ball-9                   17:59.9
  63   63    648      Dan Snitzer-10                18:03.8
  66   66    647      Dave Fleischmann-11           18:08.0
  81   81    683      Rick Calzi-11                 18:21.0
  84   84    646      Charlie Higgins-11            18:26.2

  Score : 400      Time gap (1 - 10): 1:24.9       Time total (1 - 10): 175:31.5


   4    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    6    536      Ben Hall-10                   16:51.3
  25   25    537      Mark Morrell-12               17:11.0
  29   29    570      Tim Quinn-10                  17:17.4
  31   31    538      Zach Rivers-9                 17:19.7
  37   37    573      Kyle Coulon-10                17:27.2
  42   42    572      Mike Geary-10                 17:37.2
  43   43    539      Mark Benjamin-1               17:38.4
  46   46    574      Eric English-10               17:46.2
  60   60    571      Scott Longwell-9              18:01.8
  93   93    541      Mike Kurvach-9                18:45.9
  96   96    540      Dennis Zollo-11               18:54.6
 104  104    542      Zach Martin-11                19:28.7

  Score : 412      Time gap (1 - 10): 1:54.6       Time total (1 - 10): 175:56.1


   5    Section VIII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    895      Charles White-9               16:34.0
  12   12    801      Jonathan Truitt-12            16:56.2
  17   17    897      Tony Kosta-12                 17:01.3
  28   28    896      Brian MacArthur-11            17:15.0
  36   36    899      Justin Appel-12               17:26.5
  44   44    898      Tom Ferraro-12                17:40.4
  57   57    803      Jason Lynch-10                17:59.3
  68   68    802      Michael Artuso-12             18:09.8
  75   75    806      Brethel Brendan-10            18:17.0
  77   77    805      Erik Larson-11                18:18.5
 101  101    807      James Gamrat-12               19:19.2
 102  102    804      Justin Gill-12                19:19.9

  Score : 416      Time gap (1 - 10): 1:44.5       Time total (1 - 10): 175:38.0


   6    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  13   13   1129      Sean McNulty-12               16:57.5
  26   26   1180      Ryan Shon-12                  17:13.7
  32   32   1184      Zack Williamson-11            17:21.1
  41   41   1181      Joe Manchester-12             17:31.2
  49   49   1182      Matthew Reale-12              17:48.3
  64   64   1131      Joe White-12                  18:04.9
  76   76   1134      Christopher Starr-11          18:17.8
  78   78   1130      Casey Barrett-10              18:19.0
  79   79   1133      Mike Neglia-12                18:19.8
  82   82   1132      Charlie Stenzinger-11         18:22.0
  86   86   1183      Dylan Conway-9                18:30.8
  90   90   1135      Tom Rofrano-9                 18:40.5

  Score : 540      Time gap (1 - 10): 1:24.5       Time total (1 - 10): 178:15.3


   7    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  19   19    323      Neil Milcarek-Burke-12        17:04.2
  38   38    382      Robert Cary-12                17:27.8
  48   48    384      Peter Gratien-12              17:47.5
  50   50    322      Jon Copich-12                 17:48.9
  53   53    324      Matt Jordan-12                17:55.0
  55   55    380      Peter Lokai-12                17:57.6
  61   61    381      Michael Mauro-11              18:02.4
  72   72    383      Jonathan Szczesniak-9         18:12.2
  88   88    325      Tom Copich-11                 18:38.0
  98   98    326      Robert Hillery-11             19:02.7
 107  107    327      Shane Matteson-9              20:25.5
 108  108    328      Durrell Reed-11               20:30.0

  Score : 582      Time gap (1 - 10): 1:58.5       Time total (1 - 10): 179:56.3


   8    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  40   40    917      Colin Anderson-9              17:30.5
  45   45    992      Scott Derkacz-12              17:44.7
  47   47    990      Matt Koennecke-10             17:46.9
  59   59    916      Zach Chiero-12                18:00.5
  67   67    915      Tom Casey-12                  18:09.3
  73   73    991      Jim McCormack-11              18:14.7
  74   74    994      Brian Smith-9                 18:16.4
  80   80    919      Matt Kurtulik-12              18:20.4
  83   83    993      Jim Zylstra-11                18:25.2
  97   97    921      Dan Gillis-12                 18:55.3
  99   99    920      Robert Watson-10              19:04.0
 103  103    918      Tim Anzovino-9                19:20.5

  Score : 665      Time gap (1 - 10): 1:24.8       Time total (1 - 10): 181:23.9


   9    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   9    9    429      Chris Gaube-11                16:53.8
  30   30    430      Clark Holdsworth-12           17:18.1
  56   56    477      Andrew Cartwright-12          17:58.3
  65   65    475      Alex Shephard-12              18:06.0
  70   70    478      Bridan Sharpe-11              18:10.9
  87   87    476      Joe Cloke-12                  18:32.6
  89   89    432      Joe Gallagher-11              18:39.9
  91   91    431      Jeff Rurey-11                 18:41.9
  94   94    479      Ben Pierce-12                 18:48.3
  95   95    433      Kevin Campbell-9              18:50.2
 105  105    435      Bill Monteith-12              19:46.9
 106  106    434      Jon Hall-11                   19:58.4

  Score : 686      Time gap (1 - 10): 1:56.4       Time total (1 - 10): 181:60.0
      
 
Class B 
 

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Somers                      42
  2     Shoreham Wading River       82
  3     Holand Patent               88
  4     East Aurora                112
  5     Honeoye Falls Lima         116
  6     Canton                     147
  7     Onteora                    184
  8     Peru                       204
  9     Maine Endwell              205
 10     Cobleskill Richmondville   213
 11     Seaford                    290



Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     III     323
  2       I     338
  3      XI     353
  4       V     372
  5      VI     517
  6      IX     538
  7      IV     648
  8      II     673
  9       X     683
 10     VII     796
 11    VIII    1078


    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1       1  980  Dan Busby-11             New Paltz                15:50.9
  2       2  565  Noel Bateman-11          Aquinas                  16:14.0
  3       3 1170  Geary Gubbins-12         Southampton              16:22.8
  4       4  982  Dave Raucci-12           Red Hook                 16:24.6
  5   1   5  543  Trevor Rundell-12        Honeoye Falls Lima       16:26.2
  6   2   6 1143  Ryan Hays-12             Shoreham Wading River    16:33.7
  7   3   7  115  Alex Bean-11             Somers                   16:35.0
  8       8 1171  Luis German-12           Southampton              16:36.2
  9   4   9  329  Brent Powers-12          Holand Patent            16:45.2
 10      10  470  Stephen Benedict-10      Windsor                  16:51.5
 11      11  378  Ben Jackson-12           Chittenango              16:53.7
 12      12 1173  Justin Curtis-11         Westhampton Beach        16:55.2
 13   5  13 1144  Chris Hays-11            Shoreham Wading River    16:56.1
 14   6  14  116  Niko Viglione-12         Somers                   17:00.7
 15   7  15  117  Doug Swiatocha-11        Somers                   17:01.6
 16      16  375  Michael Femia-12         Vernon Verona Sherrill   17:05.1
 17   8  17  544  Chris Foss-11            Honeoye Falls Lima       17:05.4
 18      18 1075  Mike Ives-12             Ogdensburg               17:06.2
 19   9  19  654  Ryan O'Connor-10         East Aurora              17:08.7
 20      20  566  Peter Manktelow-11       Hornell                  17:10.6
 21      21  376  Josh Henry-12            Homer                    17:17.9
 22      22  186  Ryan Dioro-11            Byram Hills              17:20.9
 23      23  281  Geoff Phalen-12          Ichabod Crane            17:21.7
 24      24  983  Corey Reed-10            O'Neill                  17:22.2
 25      25  185  Chris LoRe-12            Pearl River              17:22.9
 26  10  26  931  Matt Kaiser-11           Onteora                  17:24.8
 27      27  379  Greg Pallotta-10         Westhill                 17:27.9
 28      28  280  Michael Thornton-10      Cohoes                   17:28.2
 29  11  29  330  Wes Moseman-11           Holand Patent            17:28.7
 30      30  567  Eric Molino-12           Wayne                    17:31.7
 31      31  471  Tyler Quinn-10           Windsor                  17:33.3
 32      32  660  Joe Woods-10             Alden                    17:34.6
 33  12  33  119  Josh Kneer-11            Somers                   17:35.6
 34      34  284  Kieran O'Connor-12       Bishop Gibbons           17:36.2
 35  13  35 1036  Brandon Kenny-10         Canton                   17:36.6
 36  14  36  118  Mike Lacko-12            Somers                   17:41.3
 37      37  568  Corey Brown-11           Batavia                  17:42.6
 38  15  38  222  Brett Brimlow-12         Cobleskill Richmondville 17:43.3
 39      39  377  Alex Rotondi-12          Homer                    17:47.4
 40      40  472  Pat Nickerson-12         Susquehanna Valley       17:48.2
 41      41  188  Andrew Dapolite-10       Rye                      17:48.9
 42      42  569  Chris DeFelice-12        Batavia                  17:49.8
 43      43  796  James Cruz-11            Northeastern Clinton     17:53.2
 44  16  44  436  Jason Coyne-11           Maine Endwell            17:53.7
 45  17  45  331  Mike Stockman-11         Holand Patent            17:56.1
 46      46 1172  Billy Miltenberg-11      John Glenn               17:56.4
 47  18  47 1038  Eric Kidwell-10          Canton                   17:57.1
 48      48  661  Jason Fischer-10         Newfane                  17:58.9
 49      49  663  Justin Isaman-12         Olean                    17:59.4
 50  19  50 1146  Justin Queirolo-12       Shoreham Wading River    17:59.9
 51  20  51 1145  Dan Franck-10            Shoreham Wading River    18:00.2
 52  21  52  656  Joe Wynes-12             East Aurora              18:00.5
 53  22  53  929  Andrew Ugolino-10        Onteora                  18:00.9
 54  23  54  653  Eric Mill-11             East Aurora              18:03.5
 55  24  55 1037  Erik French-11           Canton                   18:04.1
 56      56  189  Josh Cabrera-10          Pelham                   18:04.4
 57      57  984  Andrew Spanos-12         John S. Burke            18:05.0
 58      58  664  Rory Burgstahler-11      Eden                     18:05.6
 59  25  59  332  John Michael Ellis-10    Holand Patent            18:06.0
 60  26  60  703  Joe Millett              Peru                     18:06.9
 61  27  61  224  Matt Langen-Peck-11      Cobleskill Richmondville 18:11.0
 62      62  795  Travis Dragoon-12        Northeastern Clinton     18:12.3
 63  28  63 1039  Joe Newman-9             Canton                   18:12.8
 64  29  64  655  Simon Locke-12           East Aurora              18:14.9
 65      65  474  Matt Campbell-11         Owego                    18:15.4
 66  30  66  651  Andy Cocter-12           East Aurora              18:16.7
 67  31  67  335  Kevin Collins-10         Holand Patent            18:17.1
 68  32  68  546  Derrick Day-12           Honeoye Falls Lima       18:18.0
 69  33  69  545  Zach Vojt-10             Honeoye Falls Lima       18:19.2
 70  34  70  223  Zach Williams-9          Cobleskill Richmondville 18:19.7
 71  35  71  701  Matt Jennings            Peru                     18:20.0
 72  36  72 1148  Phil Basirico-11         Shoreham Wading River    18:21.0
 73      73 1078  Shane Lamay-12           Malone                   18:22.1
 74      74  890  Matt Brennan-11          Manhasset                18:26.2
 75  37  75  652  Andy Coulter-12          East Aurora              18:26.7
 76  38  76  333  Rob Noonan-9             Holand Patent            18:27.2
 77      77 1079  Thor Schank-11           Malone                   18:27.6
 78  39  78  439  Kyle Weeks-12            Maine Endwell            18:27.9
 79  40  79  704  Abe Munn                 Peru                     18:28.2
 80      80  662  John Sarratori-12        Newfane                  18:28.8
 81  41  81  702  Alex Elmendorf           Peru                     18:29.3
 82  42  82  547  Nate Basch-12            Honeoye Falls Lima       18:29.9
 83  43  83  650  Chris Smith-11           East Aurora              18:31.8
 84  44  84  930  Julian Palmer-12         Onteora                  18:33.6
 85      85  283  Sam Likeman-10           Bishop Gibbons           18:35.1
 86  45  86  440  Pat Conklin-10           Maine Endwell            18:35.6
 87      87  798  Max Tarantelli-12        Saranac Lake             18:36.2
 88      88  981  Nick Mancuso-9           New Paltz                18:37.7
 89  46  89  121  Andrew Macaluso-12       Somers                   18:39.0
 90      90  282  Jon Wilcox-11            Broadalbin Perth         18:39.9
 91  47  91  548  Mike Carroll-10          Honeoye Falls Lima       18:40.7
 92  48  92 1147  Sean Norberg-9           Shoreham Wading River    18:42.2
 93  49  93  808  D.J. Pawlson-12          Seaford                  18:44.4
 94      94 1077  Greg Matthews-11         Malone                   18:44.7
 95  50  95  442  Tyler Conklin-10         Maine Endwell            18:45.0
 96  51  96  932  Avanti Peters-12         Onteora                  18:45.4
 97      97  473  George Reed-10           Susquehanna Valley       18:46.1
 98      98  797  Bobby Grim-10            Northeastern Clinton     18:46.5
 99  52  99  120  Richard Apgar-10         Somers                   18:49.7
100  53 100  334  Brian Stevens-9          Holand Patent            18:50.1
101  54 101 1149  Gre Bakos-12             Shoreham Wading River    18:50.5
102  55 102  441  Mike Potenza-10          Maine Endwell            18:50.9
103  56 103  809  Rich McCarren-10         Seaford                  18:51.9
104     104  799  Tim Petrashune-10        Saranac                  18:52.6
105  57 105  933  Erik Karatowski-9        Onteora                  18:57.7
106  58 106  934  Vasilis Kariolis-12      Onteora                  18:58.1
107     107 1076  Troy Cunningham-9        Ogdensburg               18:59.7
108  59 108  811  Dan Gorman-12            Seaford                  19:02.5
109  60 109  810  Mike Piombo-11           Seaford                  19:03.0
110  61 110  549  Kevin Rose-11            Honeoye Falls Lima       19:04.7
111  62 111  705  Steve Cook               Peru                     19:06.2
112  63 112  437  Kevin Weir-11            Maine Endwell            19:12.4
113     113 1174  Gary Grunseich-11        Westhampton Beach        19:14.3
114  64 114 1040  Tristan McKnight-12      Canton                   19:17.5
115     115  894  Sam Brown-9              Cold Spring Harbor       19:20.5
116  65 116  707  Eric Schmitt             Peru                     19:23.3
117     117  892  Jeremy Liao-11           Clarke                   19:24.4
118     118  893  Nick Limongelli-10       Cold Spring Harbor       19:28.3
119  66 119  812  John Torres-10           Seaford                  19:37.0
120  67 120  225  Justin Gottlieb-11       Cobleskill Richmondville 19:40.9
121  68 121  438  Mike Buholski-10         Maine Endwell            19:44.1
122     122  891  Michael Gerbush-12       North Shore              19:48.4
123  69 123  813  James Neufeld-12         Seaford                  19:50.5
124  70 124  226  Grant Ostrander-9        Cobleskill Richmondville 19:59.5
125  71 125  935  Zury Oates-11            Onteora                  20:21.8
126  72 126  814  Mike Heinz-12            Seaford                  20:28.4
127  73 127 1042  Nick Basham-11           Canton                   20:29.4
128  74 128 1041  Will Newcombe-11         Canton                   20:33.7
129  75 129  227  Austin Irish-9           Cobleskill Richmondville 22:44.7
130  76 130  706  Nick Cronin              Peru                          DQ
DNF          187  Max Kasak-10             Byram Hills


   1    Somers

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    3    115      Alex Bean-11                  16:35.0
  14    6    116      Niko Viglione-12              17:00.7
  15    7    117      Doug Swiatocha-11             17:01.6
  33   12    119      Josh Kneer-11                 17:35.6
  36   14    118      Mike Lacko-12                 17:41.3
  89   46    121      Andrew Macaluso-12            18:39.0
  99   52    120      Richard Apgar-10              18:49.7

  Score : 42      Time gap (1 - 5): 1:06.3       Time total (1 - 5): 85:54.2


   2    Shoreham Wading River

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    2   1143      Ryan Hays-12                  16:33.7
  13    5   1144      Chris Hays-11                 16:56.1
  50   19   1146      Justin Queirolo-12            17:59.9
  51   20   1145      Dan Franck-10                 18:00.2
  72   36   1148      Phil Basirico-11              18:21.0
  92   48   1147      Sean Norberg-9                18:42.2
 101   54   1149      Gre Bakos-12                  18:50.5

  Score : 82      Time gap (1 - 5): 1:47.3       Time total (1 - 5): 87:50.9


   3    Holand Patent

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   9    4    329      Brent Powers-12               16:45.2
  29   11    330      Wes Moseman-11                17:28.7
  45   17    331      Mike Stockman-11              17:56.1
  59   25    332      John Michael Ellis-10         18:06.0
  67   31    335      Kevin Collins-10              18:17.1
  76   38    333      Rob Noonan-9                  18:27.2
 100   53    334      Brian Stevens-9               18:50.1

  Score : 88      Time gap (1 - 5): 1:31.9       Time total (1 - 5): 88:33.1


   4    East Aurora

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  19    9    654      Ryan O'Connor-10              17:08.7
  52   21    656      Joe Wynes-12                  18:00.5
  54   23    653      Eric Mill-11                  18:03.5
  64   29    655      Simon Locke-12                18:14.9
  66   30    651      Andy Cocter-12                18:16.7
  75   37    652      Andy Coulter-12               18:26.7
  83   43    650      Chris Smith-11                18:31.8

  Score : 112      Time gap (1 - 5): 1:08.0       Time total (1 - 5): 89:44.3


   5    Honeoye Falls Lima

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   5    1    543      Trevor Rundell-12             16:26.2
  17    8    544      Chris Foss-11                 17:05.4
  68   32    546      Derrick Day-12                18:18.0
  69   33    545      Zach Vojt-10                  18:19.2
  82   42    547      Nate Basch-12                 18:29.9
  91   47    548      Mike Carroll-10               18:40.7
 110   61    549      Kevin Rose-11                 19:04.7

  Score : 116      Time gap (1 - 5): 2:03.7       Time total (1 - 5): 88:38.7


   6    Canton

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  35   13   1036      Brandon Kenny-10              17:36.6
  47   18   1038      Eric Kidwell-10               17:57.1
  55   24   1037      Erik French-11                18:04.1
  63   28   1039      Joe Newman-9                  18:12.8
 114   64   1040      Tristan McKnight-12           19:17.5
 127   73   1042      Nick Basham-11                20:29.4
 128   74   1041      Will Newcombe-11              20:33.7

  Score : 147      Time gap (1 - 5): 1:40.9       Time total (1 - 5): 91:08.1


   7    Onteora

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  26   10    931      Matt Kaiser-11                17:24.8
  53   22    929      Andrew Ugolino-10             18:00.9
  84   44    930      Julian Palmer-12              18:33.6
  96   51    932      Avanti Peters-12              18:45.4
 105   57    933      Erik Karatowski-9             18:57.7
 106   58    934      Vasilis Kariolis-12           18:58.1
 125   71    935      Zury Oates-11                 20:21.8

  Score : 184      Time gap (1 - 5): 1:32.9       Time total (1 - 5): 91:42.4


   8    Peru

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  60   26    703      Joe Millett                   18:06.9
  71   35    701      Matt Jennings                 18:20.0
  79   40    704      Abe Munn                      18:28.2
  81   41    702      Alex Elmendorf                18:29.3
 111   62    705      Steve Cook                    19:06.2
 116   65    707      Eric Schmitt                  19:23.3
 130   76    706      Nick Cronin                        DQ

  Score : 204      Time gap (1 - 5): 0:59.3       Time total (1 - 5): 92:30.6


   9    Maine Endwell

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  44   16    436      Jason Coyne-11                17:53.7
  78   39    439      Kyle Weeks-12                 18:27.9
  86   45    440      Pat Conklin-10                18:35.6
  95   50    442      Tyler Conklin-10              18:45.0
 102   55    441      Mike Potenza-10               18:50.9
 112   63    437      Kevin Weir-11                 19:12.4
 121   68    438      Mike Buholski-10              19:44.1

  Score : 205      Time gap (1 - 5): 0:57.2       Time total (1 - 5): 92:33.1


  10    Cobleskill Richmondville

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  38   15    222      Brett Brimlow-12              17:43.3
  61   27    224      Matt Langen-Peck-11           18:11.0
  70   34    223      Zach Williams-9               18:19.7
 120   67    225      Justin Gottlieb-11            19:40.9
 124   70    226      Grant Ostrander-9             19:59.5
 129   75    227      Austin Irish-9                22:44.7

  Score : 213      Time gap (1 - 5): 2:16.2       Time total (1 - 5): 93:54.4


  11    Seaford

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  93   49    808      D.J. Pawlson-12               18:44.4
 103   56    809      Rich McCarren-10              18:51.9
 108   59    811      Dan Gorman-12                 19:02.5
 109   60    810      Mike Piombo-11                19:03.0
 119   66    812      John Torres-10                19:37.0
 123   69    813      James Neufeld-12              19:50.5
 126   72    814      Mike Heinz-12                 20:28.4

  Score : 290      Time gap (1 - 5): 0:52.6       Time total (1 - 5): 95:18.8



   1    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   9    9    329      Brent Powers-12               16:45.2
  11   11    378      Ben Jackson-12                16:53.7
  16   16    375      Michael Femia-12              17:05.1
  21   21    376      Josh Henry-12                 17:17.9
  27   27    379      Greg Pallotta-10              17:27.9
  29   29    330      Wes Moseman-11                17:28.7
  39   39    377      Alex Rotondi-12               17:47.4
  45   45    331      Mike Stockman-11              17:56.1
  59   59    332      John Michael Ellis-10         18:06.0
  67   67    335      Kevin Collins-10              18:17.1
  76   76    333      Rob Noonan-9                  18:27.2
 100  100    334      Brian Stevens-9               18:50.1

  Score : 323      Time gap (1 - 10): 1:31.9       Time total (1 - 10): 175:05.1


   2    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   7    7    115      Alex Bean-11                  16:35.0
  14   14    116      Niko Viglione-12              17:00.7
  15   15    117      Doug Swiatocha-11             17:01.6
  22   22    186      Ryan Dioro-11                 17:20.9
  25   25    185      Chris LoRe-12                 17:22.9
  33   33    119      Josh Kneer-11                 17:35.6
  36   36    118      Mike Lacko-12                 17:41.3
  41   41    188      Andrew Dapolite-10            17:48.9
  56   56    189      Josh Cabrera-10               18:04.4
  89   89    121      Andrew Macaluso-12            18:39.0
  99   99    120      Richard Apgar-10              18:49.7
    DNF      187      Max Kasak-10

  Score : 338      Time gap (1 - 10): 2:04.0       Time total (1 - 10): 175:10.3


   3    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   3    3   1170      Geary Gubbins-12              16:22.8
   6    6   1143      Ryan Hays-12                  16:33.7
   8    8   1171      Luis German-12                16:36.2
  12   12   1173      Justin Curtis-11              16:55.2
  13   13   1144      Chris Hays-11                 16:56.1
  46   46   1172      Billy Miltenberg-11           17:56.4
  50   50   1146      Justin Queirolo-12            17:59.9
  51   51   1145      Dan Franck-10                 18:00.2
  72   72   1148      Phil Basirico-11              18:21.0
  92   92   1147      Sean Norberg-9                18:42.2
 101  101   1149      Gre Bakos-12                  18:50.5
 113  113   1174      Gary Grunseich-11             19:14.3

  Score : 353      Time gap (1 - 10): 2:19.4       Time total (1 - 10): 174:23.7


   4    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    565      Noel Bateman-11               16:14.0
   5    5    543      Trevor Rundell-12             16:26.2
  17   17    544      Chris Foss-11                 17:05.4
  20   20    566      Peter Manktelow-11            17:10.6
  30   30    567      Eric Molino-12                17:31.7
  37   37    568      Corey Brown-11                17:42.6
  42   42    569      Chris DeFelice-12             17:49.8
  68   68    546      Derrick Day-12                18:18.0
  69   69    545      Zach Vojt-10                  18:19.2
  82   82    547      Nate Basch-12                 18:29.9
  91   91    548      Mike Carroll-10               18:40.7
 110  110    549      Kevin Rose-11                 19:04.7

  Score : 372      Time gap (1 - 10): 2:15.9       Time total (1 - 10): 175:07.4


   5    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  19   19    654      Ryan O'Connor-10              17:08.7
  32   32    660      Joe Woods-10                  17:34.6
  48   48    661      Jason Fischer-10              17:58.9
  49   49    663      Justin Isaman-12              17:59.4
  52   52    656      Joe Wynes-12                  18:00.5
  54   54    653      Eric Mill-11                  18:03.5
  58   58    664      Rory Burgstahler-11           18:05.6
  64   64    655      Simon Locke-12                18:14.9
  66   66    651      Andy Cocter-12                18:16.7
  75   75    652      Andy Coulter-12               18:26.7
  80   80    662      John Sarratori-12             18:28.8
  83   83    650      Chris Smith-11                18:31.8

  Score : 517      Time gap (1 - 10): 1:18.0       Time total (1 - 10): 179:49.5


   6    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    980      Dan Busby-11                  15:50.9
   4    4    982      Dave Raucci-12                16:24.6
  24   24    983      Corey Reed-10                 17:22.2
  26   26    931      Matt Kaiser-11                17:24.8
  53   53    929      Andrew Ugolino-10             18:00.9
  57   57    984      Andrew Spanos-12              18:05.0
  84   84    930      Julian Palmer-12              18:33.6
  88   88    981      Nick Mancuso-9                18:37.7
  96   96    932      Avanti Peters-12              18:45.4
 105  105    933      Erik Karatowski-9             18:57.7
 106  106    934      Vasilis Kariolis-12           18:58.1
 125  125    935      Zury Oates-11                 20:21.8

  Score : 538      Time gap (1 - 10): 3:06.8       Time total (1 - 10): 178:02.8


   7    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  10   10    470      Stephen Benedict-10           16:51.5
  31   31    471      Tyler Quinn-10                17:33.3
  40   40    472      Pat Nickerson-12              17:48.2
  44   44    436      Jason Coyne-11                17:53.7
  65   65    474      Matt Campbell-11              18:15.4
  78   78    439      Kyle Weeks-12                 18:27.9
  86   86    440      Pat Conklin-10                18:35.6
  95   95    442      Tyler Conklin-10              18:45.0
  97   97    473      George Reed-10                18:46.1
 102  102    441      Mike Potenza-10               18:50.9
 112  112    437      Kevin Weir-11                 19:12.4
 121  121    438      Mike Buholski-10              19:44.1

  Score : 648      Time gap (1 - 10): 1:59.4       Time total (1 - 10): 181:47.6


   8    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  23   23    281      Geoff Phalen-12               17:21.7
  28   28    280      Michael Thornton-10           17:28.2
  34   34    284      Kieran O'Connor-12            17:36.2
  38   38    222      Brett Brimlow-12              17:43.3
  61   61    224      Matt Langen-Peck-11           18:11.0
  70   70    223      Zach Williams-9               18:19.7
  85   85    283      Sam Likeman-10                18:35.1
  90   90    282      Jon Wilcox-11                 18:39.9
 120  120    225      Justin Gottlieb-11            19:40.9
 124  124    226      Grant Ostrander-9             19:59.5
 129  129    227      Austin Irish-9                22:44.7

  Score : 673      Time gap (1 - 10): 2:37.8       Time total (1 - 10): 183:35.5


   9    Section X
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  18   18   1075      Mike Ives-12                  17:06.2
  35   35   1036      Brandon Kenny-10              17:36.6
  47   47   1038      Eric Kidwell-10               17:57.1
  55   55   1037      Erik French-11                18:04.1
  63   63   1039      Joe Newman-9                  18:12.8
  73   73   1078      Shane Lamay-12                18:22.1
  77   77   1079      Thor Schank-11                18:27.6
  94   94   1077      Greg Matthews-11              18:44.7
 107  107   1076      Troy Cunningham-9             18:59.7
 114  114   1040      Tristan McKnight-12           19:17.5
 127  127   1042      Nick Basham-11                20:29.4
 128  128   1041      Will Newcombe-11              20:33.7

  Score : 683      Time gap (1 - 10): 2:11.3       Time total (1 - 10): 182:48.4


  10    Section VII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  43   43    796      James Cruz-11                 17:53.2
  60   60    703      Joe Millett                   18:06.9
  62   62    795      Travis Dragoon-12             18:12.3
  71   71    701      Matt Jennings                 18:20.0
  79   79    704      Abe Munn                      18:28.2
  81   81    702      Alex Elmendorf                18:29.3
  87   87    798      Max Tarantelli-12             18:36.2
  98   98    797      Bobby Grim-10                 18:46.5
 104  104    799      Tim Petrashune-10             18:52.6
 111  111    705      Steve Cook                    19:06.2
 116  116    707      Eric Schmitt                  19:23.3
 130  130    706      Nick Cronin                        DQ

  Score : 796      Time gap (1 - 10): 1:13.0       Time total (1 - 10): 184:51.4


  11    Section VIII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  74   74    890      Matt Brennan-11               18:26.2
  93   93    808      D.J. Pawlson-12               18:44.4
 103  103    809      Rich McCarren-10              18:51.9
 108  108    811      Dan Gorman-12                 19:02.5
 109  109    810      Mike Piombo-11                19:03.0
 115  115    894      Sam Brown-9                   19:20.5
 117  117    892      Jeremy Liao-11                19:24.4
 118  118    893      Nick Limongelli-10            19:28.3
 119  119    812      John Torres-10                19:37.0
 122  122    891      Michael Gerbush-12            19:48.4
 123  123    813      James Neufeld-12              19:50.5
 126  126    814      Mike Heinz-12                 20:28.4

  Score : 1078      Time gap (1 - 10): 1:22.2       Time total (1 - 10): 191:46.6
      
 
Class C 
 

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Sauquoit Valley             57
  2     Dansville                  107
  3     Ticonderoga                109
  4     Rhinebeck                  123
  5     Pawling                    133
  6     Fonda Fultonville          143
  7     Wheatley                   158
  8     Delhi                      165
  9     Wilson                     167
 10     Potsdam                    229
 11     Mattituck                  327


Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     III     192
  2      IX     340
  3       V     361
  4       I     419
  5      IV     485
  6      II     527
  7      VI     545
  8    VIII     571
  9       X     911
 10      XI     962


    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1       1  560  Corey Robinson-10        Greece Odyssey           16:24.8
  2       2  370  Josh Arthur-12           South Lewis              16:35.3
  3   1   3  336  John Nicotera-12         Sauquoit Valley          16:36.2
  4   2   4 1043  Dan Prahl-11             Potsdam                  16:48.3
  5       5  970  Mike VanWagenen-11       Sullivan West            16:56.7
  6   3   6  230  John Moore-11            Fonda Fultonville        17:02.3
  7       7  971  Travis Wolfe-12          Tri Valley               17:03.8
  8       8  372  Matt Polus-12            Cooperstown              17:05.5
  9   4   9  337  Jason Lomonaco-12        Sauquoit Valley          17:06.7
 10   5      708* Lee Gabler-11            Ticonderoga              17:08.1
 11   6      709* Jesse Berube-11          Ticonderoga              17:08.5
 12   7  10  342  Steven Stedman-12        Sauquoit Valley          17:09.1
 13   8  11  936  Matt O'Connor-12         Rhinebeck                17:09.6
 14      12  561  Jason Burgess-12         North Rose Wolcott       17:10.4
 15      13  374  Ryan Wilkinson-11        Canastota                17:11.6
 16   9      710* Lee Berube-9             Ticonderoga              17:12.6
 17  10  14  443  Jesse Schneider-12       Delhi                    17:13.8
 18      15  972  Derek Smith-11           Tri Valley               17:14.2
 19  11  16  229  Brian Yorkewecz-12       Fonda Fultonville        17:16.7
 20      17  184  Kevin Gulino-10          Nanuet                   17:17.1
 21      18  180  Chris Miller-10          Westlake                 17:17.6
 22  12  19  552  John Wilcox-12           Dansville                17:18.8
 23  13  20  937  Chris Weischsel-12       Rhinebeck                17:22.8
 24      21  695  Jody Cendrowski-11       John F. Kennedy          17:24.7
 25      22  465  Phil Abbott-11           Lansing                  17:25.8
 26      23  885  Brendan Williams-12      Oyster Bay               17:26.9
 27      24  373  Stephen Scrafford-10     Cooperstown              17:28.4
 28      25  181  Zach Borenstein-10       Edgemont                 17:31.2
 29  14  26  605  Dennis Pollow-12         Wilson                   17:33.4
 30      27  469  Jeremy Orshal-12         Waverly                  17:36.2
 31  15  28  551  Cheyne Hoag-10           Dansville                17:37.1
 32      29  275  Tim Corkin-12            Maple Hill               17:37.7
 33  16  30  815  Corey Squire-12          Wheatley                 17:38.1
 34  17  31  122  Brian Fulton-11          Pawling                  17:38.6
 35  18  32  816  Ryan Birnbaum-11         Wheatley                 17:39.2
 36      33  276  Nate Turner-11           Schenectady Christian    17:40.1
 37      34  371  Tommy Meixell-10         Tully                    17:41.0
 38      35  563  Jon Placito-12           Byron Bergen             17:42.4
 39      36  886  Vince Giambanco-12       Oyster Bay               17:43.2
 40      37  466  Colin Carner-12          Seton Catholic           17:44.9
 41  19  38  550  Stevie Hine-9            Dansville                17:46.7
 42  20  39  606  Tom Reubens-10           Wilson                   17:47.0
 43      40  562  Mike McInally-11         Byron Bergen             17:47.4
 44  21  41  338  Cory Getter-11           Sauquoit Valley          17:49.3
 45      42  974  Eric Beckwith-12         Spackenkill              17:53.6
 46  22  43  939  Tom Schnurr-12           Rhinebeck                17:54.8
 47      44  467  Josh Schultheis-10       Seton Catholic           17:56.0
 48  23  45  126  Colby Delbene-9          Pawling                  17:57.3
 49      46  973  Jeremy Mathsen-12        Tri Valley               17:58.3
 50      47  182  Matt Murphy-11           Bronxville               17:59.0
 51  24  48  339  John Parry-11            Sauquoit Valley          17:59.8
 52  25  49  125  Jon Nash-9               Pawling                  18:02.5
 53      50  696  Davidlee Klimchuck-9     Akron                    18:03.1
 54      51  698  Eric Green-12            Falconer                 18:05.2
 55      52  183  Jeff Wisner-12           Bronxville               18:07.0
 56      53  468  Doug Teed-12             Newark Valley            18:17.9
 57  26  54  817  Eric Florio-12           Wheatley                 18:11.1
 58      55 1160  Taylor Mucaria-12        Center Moriches          18:11.6
 59  27  56  445  Colin Eustis-10          Delhi                    18:12.0
 60      57  699  Trevor Steves-10         Gowanda                  18:13.3
 61  28  58  231  Jeff Dufel-11            Fonda Fultonville        18:13.8
 62  29  59  553  Jake Castor-12           Dansville                18:15.7
 63  30  60  340  Cory White-11            Sauquoit Valley          18:17.1
 64      61  277  Jake D'Acchille-11       Greenwich                18:17.7
 65      62  697  Spencer Cushing-10       Southwestern             18:21.8
 66  31  63  444  Silas Carey-11           Delhi                    18:22.3
 67  32  64  554  Ben Smith-10             Dansville                18:22.8
 68      65  564  John Tuttle-10           Mynderse                 18:25.4
 69  33  66  124  Steve McCaffrey-12       Pawling                  18:31.3
 70      67  278  Macky Lloyd-9            Voorheesville            18:31.9
 71  34  68  341  Andrew Matthews-12       Sauquoit Valley          18:35.3
 72  35  69  123  Jeff Ross-11             Pawling                  18:38.4
 73  36  70  128  Rafael Stabe-10          Pawling                  18:39.2
 74      71  889  Travis Reardon-11        Carle Place              18:44.4
 75  37  72  603  Nick Ketch-9             Wilson                   18:45.7
 76  38  73  607  Donald Truesdell-10      Wilson                   18:46.2
 77  39  74  938  Frankie Stortini-10      Rhinebeck                18:52.0
 78      75  887  Austin Huminski-11       Oyster Bay               19:01.2
 79  40  76  446  Matt Morales-10          Delhi                    19:02.3
 80  41  77  941  John Dunne-9             Rhinebeck                19:03.8
 81  42  78  940  Patrick Murray-10        Rhinebeck                19:05.1
 82  43  79  818  Yuting Chiang-11         Wheatley                 19:08.0
 83  44      714* Lee Peters-11            Ticonderoga              19:13.0
 84      80  888  Steve Celauro-10         Oyster Bay               19:15.7
 85  45      713* Andrew Sammis-12         Ticonderoga              19:16.8
 86  46  81  556  Stephen Goins-12         Dansville                19:22.7
 87  47  82  232  E.J. Givis-11            Fonda Fultonville        19:27.5
 88      83 1161  Rudolph Lavazoli-12      Center Moriches          19:28.2
 89  48  84 1044  Kevin Carvill-11         Potsdam                  19:29.9
 90      85  279  Sam Streeter-10          Chatham                  19:42.5
 91      86 1065  Jeff Gallagher-11        Gouverneur               19:45.6
 92  49      711* Mark Barber-11           Ticonderoga              19:47.9
 93  50  87  127  Reid McGrath-10          Pawling                  19:50.6
 94  51      712* Shawn McBride-11         Ticonderoga              19:53.5
 95  52  88  555  Kyle Hoag-9              Dansville                19:54.3
 96  53  89 1150  Joe Cato-12              Mattituck                19:58.8
 97  54  90  234  Kevin Wolff-11           Fonda Fultonville        20:00.2
 98  55  91  819  Chris Carlin-10          Wheatley                 20:02.0
 99  56  92 1045  Andrew Brouwer-12        Potsdam                  20:06.2
100  57  93  447  Ben Althaus-10           Delhi                    20:06.8
101  58  94  602  Shayne Diez-9            Wilson                   20:07.5
102  59  95 1152  Louis Troisi-10          Mattituck                20:08.0
103  60  96  821  Greg Cutajar-Wynne-10    Wheatley                 20:08.8
104      97 1164  William Hughes-12        Hampton Bays             20:14.8
105      98 1162  Michael Healy-9          Center Moriches          20:23.0
106  61  99 1047  Jordan Lavalley-11       Potsdam                  20:24.7
107  62 100 1046  Trevor Ellis-11          Potsdam                  20:33.2
108  63 101  233  Alex Schnackenberg-10    Fonda Fultonville        20:35.9
109  64 102  449  Matt Costello-9          Delhi                    20:39.2
110  65 103  604  Matt Matson-9            Wilson                   20:45.7
111     104 1066  Tyson Terpstra-11        Gouverneur               20:46.5
112  66 105  820  Harrison Lee-11          Wheatley                 20:52.4
113  67 106  235  Brian Palumbo-10         Fonda Fultonville        20:53.8
114          790* George Bourey-12         Ausable Valley           20:59.3
115     107 1163  Thomas Maloney-9         Hampton Bays             21:01.7
116  68 108  942  Tim Simon-9              Rhinebeck                21:02.8
117  69 109 1153  Eddie McIntyre-9         Mattituck                21:07.0
118  70 110  448  Joey Pinney-10           Delhi                    21:07.4
119  71 111  601  Mike Carlo-9             Wilson                   21:21.7
120  72 112 1155  Rich Jernick-11          Mattituck                21:26.0
121     113 1067  Jordan Terpstra-11       Gouverneur               21:58.2
122  73 114 1049  James Gilchrest-9        Potsdam                  22:13.8
123     115 1068  Brandon LaVack-11        Gouverneur HS            22:29.7
124     116 1069  Cody LaVack-11           Gouverneur HS            22:30.3
125  74 117 1154  Esvind Secaida-9         Mattituck                22:49.5
126  75 118 1048  Woody Jiang-12           Potsdam                  23:06.4
127  76 119 1151  Chris Johnson-11         Mattituck                24:39.0
128  77 120 1156  Joe Finora-11            Mattituck                24:39.6


   1    Sauquoit Valley

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   3    1    336      John Nicotera-12              16:36.2
   9    4    337      Jason Lomonaco-12             17:06.7
  12    7    342      Steven Stedman-12             17:09.1
  44   21    338      Cory Getter-11                17:49.3
  51   24    339      John Parry-11                 17:59.8
  63   30    340      Cory White-11                 18:17.1
  71   34    341      Andrew Matthews-12            18:35.3

  Score : 57      Time gap (1 - 5): 1:23.6       Time total (1 - 5): 86:41.1


   2    Dansville

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  22   12    552      John Wilcox-12                17:18.8
  31   15    551      Cheyne Hoag-10                17:37.1
  41   19    550      Stevie Hine-9                 17:46.7
  62   29    553      Jake Castor-12                18:15.7
  67   32    554      Ben Smith-10                  18:22.8
  86   46    556      Stephen Goins-12              19:22.7
  95   52    555      Kyle Hoag-9                   19:54.3

  Score : 107      Time gap (1 - 5): 1:04.0       Time total (1 - 5): 89:21.1


   3    Ticonderoga

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  10    5    708      Lee Gabler-11                 17:08.1
  11    6    709      Jesse Berube-11               17:08.5
  16    9    710      Lee Berube-9                  17:12.6
  83   44    714      Lee Peters-11                 19:13.0
  85   45    713      Andrew Sammis-12              19:16.8
  92   49    711      Mark Barber-11                19:47.9
  94   51    712      Shawn McBride-11              19:53.5

  Score : 109      Time gap (1 - 5): 2:08.7       Time total (1 - 5): 89:59.0


   4    Rhinebeck

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  13    8    936      Matt O'Connor-12              17:09.6
  23   13    937      Chris Weischsel-12            17:22.8
  46   22    939      Tom Schnurr-12                17:54.8
  77   39    938      Frankie Stortini-10           18:52.0
  80   41    941      John Dunne-9                  19:03.8
  81   42    940      Patrick Murray-10             19:05.1
 116   68    942      Tim Simon-9                   21:02.8

  Score : 123      Time gap (1 - 5): 1:54.2       Time total (1 - 5): 90:23.0


   5    Pawling

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  34   17    122      Brian Fulton-11               17:38.6
  48   23    126      Colby Delbene-9               17:57.3
  52   25    125      Jon Nash-9                    18:02.5
  69   33    124      Steve McCaffrey-12            18:31.3
  72   35    123      Jeff Ross-11                  18:38.4
  73   36    128      Rafael Stabe-10               18:39.2
  93   50    127      Reid McGrath-10               19:50.6

  Score : 133      Time gap (1 - 5): 0:59.8       Time total (1 - 5): 90:48.1


   6    Fonda Fultonville

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    3    230      John Moore-11                 17:02.3
  19   11    229      Brian Yorkewecz-12            17:16.7
  61   28    231      Jeff Dufel-11                 18:13.8
  87   47    232      E.J. Givis-11                 19:27.5
  97   54    234      Kevin Wolff-11                20:00.2
 108   63    233      Alex Schnackenberg-10         20:35.9
 113   67    235      Brian Palumbo-10              20:53.8

  Score : 143      Time gap (1 - 5): 2:57.9       Time total (1 - 5): 92:00.5


   7    Wheatley

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  33   16    815      Corey Squire-12               17:38.1
  35   18    816      Ryan Birnbaum-11              17:39.2
  57   26    817      Eric Florio-12                18:11.1
  82   43    818      Yuting Chiang-11              19:08.0
  98   55    819      Chris Carlin-10               20:02.0
 103   60    821      Greg Cutajar-Wynne-10         20:08.8
 112   66    820      Harrison Lee-11               20:52.4

  Score : 158      Time gap (1 - 5): 2:23.9       Time total (1 - 5): 92:38.4


   8    Delhi

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  17   10    443      Jesse Schneider-12            17:13.8
  59   27    445      Colin Eustis-10               18:12.0
  66   31    444      Silas Carey-11                18:22.3
  79   40    446      Matt Morales-10               19:02.3
 100   57    447      Ben Althaus-10                20:06.8
 109   64    449      Matt Costello-9               20:39.2
 118   70    448      Joey Pinney-10                21:07.4

  Score : 165      Time gap (1 - 5): 2:53.0       Time total (1 - 5): 92:57.2


   9    Wilson

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  29   14    605      Dennis Pollow-12              17:33.4
  42   20    606      Tom Reubens-10                17:47.0
  75   37    603      Nick Ketch-9                  18:45.7
  76   38    607      Donald Truesdell-10           18:46.2
 101   58    602      Shayne Diez-9                 20:07.5
 110   65    604      Matt Matson-9                 20:45.7
 119   71    601      Mike Carlo-9                  21:21.7

  Score : 167      Time gap (1 - 5): 2:34.1       Time total (1 - 5): 92:59.8


  10    Potsdam

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    2   1043      Dan Prahl-11                  16:48.3
  89   48   1044      Kevin Carvill-11              19:29.9
  99   56   1045      Andrew Brouwer-12             20:06.2
 106   61   1047      Jordan Lavalley-11            20:24.7
 107   62   1046      Trevor Ellis-11               20:33.2
 122   73   1049      James Gilchrest-9             22:13.8
 126   75   1048      Woody Jiang-12                23:06.4

  Score : 229      Time gap (1 - 5): 3:44.9       Time total (1 - 5): 97:22.3


  11    Mattituck

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  96   53   1150      Joe Cato-12                   19:58.8
 102   59   1152      Louis Troisi-10               20:08.0
 117   69   1153      Eddie McIntyre-9              21:07.0
 120   72   1155      Rich Jernick-11               21:26.0
 125   74   1154      Esvind Secaida-9              22:49.5
 127   76   1151      Chris Johnson-11              24:39.0
 128   77   1156      Joe Finora-11                 24:39.6

  Score : 327      Time gap (1 - 5): 2:50.7       Time total (1 - 5): 105:29.3


   1    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    370      Josh Arthur-12                16:35.3
   3    3    336      John Nicotera-12              16:36.2
   8    8    372      Matt Polus-12                 17:05.5
   9    9    337      Jason Lomonaco-12             17:06.7
  12   10    342      Steven Stedman-12             17:09.1
  15   13    374      Ryan Wilkinson-11             17:11.6
  27   24    373      Stephen Scrafford-10          17:28.4
  37   34    371      Tommy Miexell-10              17:41.0
  44   41    338      Cory Getter-11                17:49.3
  51   48    339      John Parry-11                 17:59.8
  63   60    340      Cory White-11                 18:17.1
  71   68    341      Andrew Matthews-12            18:35.3

  Score : 192      Time gap (1 - 10): 1:24.5       Time total (1 - 10): 172:42.9


   2    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   5    5    970      Mike VanWagenen-11            16:56.7
   7    7    971      Travis Wolfe-12               17:03.8
  13   11    936      Matt O'Connor-12              17:09.6
  18   15    972      Derek Smith-11                17:14.2
  23   20    937      Chris Weischsel-12            17:22.8
  45   42    974      Eric Beckwith-12              17:53.6
  46   43    939      Tom Schnurr-12                17:54.8
  49   46    973      Jeremy Mathsen-12             17:58.3
  77   74    938      Frankie Stortini-10           18:52.0
  80   77    941      John Dunne-9                  19:03.8
  81   78    940      Patrick Murray-10             19:05.1
 116  108    942      Tim Simon-9                   21:02.8

  Score : 340      Time gap (1 - 10): 2:07.1       Time total (1 - 10): 177:29.6


   3    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    560      Corey Robinson-10             16:24.8
  14   12    561      Jason Burgess-12              17:10.4
  22   19    552      John Wilcox-12                17:18.8
  31   28    551      Cheyne Hoag-10                17:37.1
  38   35    563      Jon Placito-12                17:42.4
  41   38    550      Stevie Hine-9                 17:46.7
  43   40    562      Mike McInally-11              17:47.4
  62   59    553      Jake Castor-12                18:15.7
  67   64    554      Ben Smith-10                  18:22.8
  68   65    564      John Tuttle-10                18:25.4
  86   81    556      Stephen Goins-12              19:22.7
  95   88    555      Kyle Hoag-9                   19:54.3

  Score : 361      Time gap (1 - 10): 2:00.6       Time total (1 - 10): 176:51.5


   4    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  20   17    184      Kevin Gulino-10               17:17.1
  21   18    180      Chris Miller-10               17:17.6
  28   25    181      Zach Borenstein-10            17:31.2
  34   31    122      Brian Fulton-11               17:38.6
  48   45    126      Colby Delbene-9               17:57.3
  50   47    182      Matt Murphy-11                17:59.0
  52   49    125      Jon Nash-9                    18:02.5
  55   52    183      Jeff Wisner-12                18:07.0
  69   66    124      Steve McCaffrey-12            18:31.3
  72   69    123      Jeff Ross-11                  18:38.4
  73   70    128      Rafael Stabe-10               18:39.2
  93   87    127      Reid McGrath-10               19:50.6

  Score : 419      Time gap (1 - 10): 1:21.3       Time total (1 - 10): 178:60.0


   5    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  17   14    443      Jesse Schneider-12            17:13.8
  25   22    465      Phil Abbott-11                17:25.8
  30   27    469      Jeremy Orshal-12              17:36.2
  40   37    466      Colin Carner-12               17:44.9
  47   44    467      Josh Schultheis-10            17:56.0
  56   53    468      Doug Teed-12                  18:17.9
  59   56    445      Colin Eustis-10               18:12.0
  66   63    444      Silas Carey-11                18:22.3
  79   76    446      Matt Morales-10               19:02.3
 100   93    447      Ben Althaus-10                20:06.8
 109  102    449      Matt Costello-9               20:39.2
 118  110    448      Joey Pinney-10                21:07.4

  Score : 485      Time gap (1 - 10): 2:53.0       Time total (1 - 10): 181:58.0


   6    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   6    6    230      John Moore-11                 17:02.3
  19   16    229      Brian Yorkewecz-12            17:16.7
  32   29    275      Tim Corkin-12                 17:37.7
  36   33    276      Nate Turner-11                17:40.1
  61   58    231      Jeff Dufel-11                 18:13.8
  64   61    277      Jake D'Acchille-11            18:17.7
  70   67    278      Macky Lloyd-9                 18:31.9
  87   82    232      E.J. Givis-11                 19:27.5
  90   85    279      Sam Streeter-10               19:42.5
  97   90    234      Kevin Wolff-11                20:00.2
 108  101    233      Alex Schnackenberg-10         20:35.9
 113  106    235      Brian Palumbo-10              20:53.8

  Score : 527      Time gap (1 - 10): 2:57.9       Time total (1 - 10): 183:50.4


   7    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  24   21    695      Jody Cendrowski-11            17:24.7
  29   26    605      Dennis Pollow-12              17:33.4
  42   39    606      Tom Reubens-10                17:47.0
  53   50    696      Davidlee Klimchuck-9          18:03.1
  54   51    698      Eric Green-12                 18:05.2
  60   57    699      Trevor Steves-10              18:13.3
  65   62    697      Spencer Cushing-10            18:21.8
  75   72    603      Nick Ketch-9                  18:45.7
  76   73    607      Donald Truesdell-10           18:46.2
 101   94    602      Shayne Diez-9                 20:07.5
 110  103    604      Matt Matson-9                 20:45.7
 119  111    601      Mike Carlo-9                  21:21.7

  Score : 545      Time gap (1 - 10): 2:42.8       Time total (1 - 10): 183:07.9


   8    Section VIII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  26   23    885      Brendan Williams-12           17:26.9
  33   30    815      Corey Squire-12               17:38.1
  35   32    816      Ryan Birnbaum-11              17:39.2
  39   36    886      Vince Giambanco-12            17:43.2
  57   54    817      Eric Florio-12                18:11.1
  74   71    889      Travis Reardon-11             18:44.4
  78   75    887      Austin Huminski-11            19:01.2
  82   79    818      Yuting Chiang-11              19:08.0
  84   80    888      Steve Celauro-10              19:15.7
  98   91    819      Chris Carlin-10               20:02.0
 103   96    821      Greg Cutajar-Wynne-10         20:08.8
 112  105    820      Harrison Lee-11               20:52.4

  Score : 571      Time gap (1 - 10): 2:35.1       Time total (1 - 10): 184:49.8


   9    Section X
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    4   1043      Dan Prahl-11                  16:48.3
  89   84   1044      Kevin Carvill-11              19:29.9
  91   86   1065      Jeff Gallagher-11             19:45.6
  99   92   1045      Andrew Brouwer-12             20:06.2
 106   99   1047      Jordan Lavalley-11            20:24.7
 107  100   1046      Trevor Ellis-11               20:33.2
 111  104   1066      Tyson Terpstra-11             20:46.5
 121  113   1067      Jordan Terpstra-11            21:58.2
 122  114   1049      James Gilchrest-9             22:13.8
 123  115   1068      Brandon LaVack-11             22:29.7
 124  116   1069      Cody LaVack-11                22:30.3
 126  118   1048      Woody Jiang-12                23:06.4

  Score : 911      Time gap (1 - 10): 5:41.4       Time total (1 - 10): 204:36.1


  10    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  58   55   1160      Taylor Mucaria-12             18:11.6
  88   83   1161      Rudolph Lavazoli-12           19:28.2
  96   89   1150      Joe Cato-12                   19:58.8
 102   95   1152      Louis Troisi-10               20:08.0
 104   97   1164      William Hughes-12             20:14.8
 105   98   1162      Michael Healy-9               20:23.0
 115  107   1163      Thomas Maloney-9              21:01.7
 117  109   1153      Eddie McIntyre-9              21:07.0
 120  112   1155      Rich Jernick-11               21:26.0
 125  117   1154      Esvind Secaida-9              22:49.5
 127  119   1151      Chris Johnson-11              24:39.0
 128  120   1156      Joe Finora-11                 24:39.6

  Score : 962      Time gap (1 - 10): 4:37.9       Time total (1 - 10): 204:48.6
      
 
 Class D 
 

Place      School                  Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1     Berne Knox Westerlo         43
  2     Tupper Lake                 56
  3     Oakfield Alabama            86
  4     Beaver River               119
  5     Marathon                   161
  6     Barker                     176
  7     Port Jefferson             180
  8     Norwood Norfolk            199
  9     Keio Academy               203
 10     Eldred                     215
 11     East Rockaway              304


Place  Section   Score
---------------------------------------------------------------------------------
  1      II     178
  2       V     240
  3     VII     373
  4     III     374
  5      IV     396
  6      VI     542
  7      XI     696
  8      IX     711
  9       I     772


    Place
ind team sec number    name                   school
---------------------------------------------------------------------------
  1       1  460  Christian Thompson-10    Candor                   16:36.2
  2       2  595  Leo Smith-12             East Rochester           16:40.9
  3   1   3  454  Erik Van Ingen-10        Marathon                 16:56.9
  4   2   4  236  Kris Geist-12            Berne Knox Westerlo      17:14.4
  5   3   5  237  Travis DeRusso-11        Berne Knox Westerlo      17:17.4
  6       6  598  John Chambers-11         Cuba Rushford            17:23.2
  7       7  270  Adam Karweil-12          Hoosic Valley            17:26.6
  8   4   8  343  Justin Munger-11         Beaver River             17:29.8
  9       9  597  Bobby Henchen-11         Geneseo                  17:30.5
 10      10  272  Craig Levens-12          Berlin                   17:33.7
 11      11  596  Brandon Marlatt-9        Jasper Troupsburg        17:38.3
 12   5  12  611  Chris Lantinen-11        Barker                   17:39.0
 13   6  13  716  Jake Whitman             Tupper Lake              17:39.5
 14      14  271  Ryan Karweil-12          Hoosic Valley            17:40.1
 15      15  461  Mark Nabinger-12         Deposit                  17:40.4
 16      16  366  Justin McConnell-10      Pulaski                  17:42.6
 17   7  17  715  Tom Barton               Tupper Lake              17:45.7
 18      18  273  Alex Brooks-11           Mayfield                 17:49.9
 19      19  785  Stefan Weidlich-11       Seton Plattsburgh        17:51.1
 20      20  690  Josh Lange-12            Frewsburg                17:52.3
 21   8  21  717  Jesse Kriwox             Tupper Lake              17:55.1
 22      22  367  John Gamela-11           New York Mills           17:57.5
 23      23  599  Eddie Smith-12           Honeoye                  17:57.8
 24      24  365  Mark McCaskey-12         Richfield Springs        17:58.5
 25      25  960  Andy Strayer-10          Millbrook                17:58.9
 26   9  26  238  Andrew Godenzi-12        Berne Knox Westerlo      18:02.0
 27      27  274  Nick Wunciak-12          Corinth                  18:02.8
 28  10  28  240  Tim Harrington-12        Berne Knox Westerlo      18:04.1
 29      29  463  Jacob Hebdon-11          Groton                   18:04.8
 30      30  462  Kyle Gallow-12           Groton                   18:05.4
 31  11  31  502  Ricky Oliveras-11        Oakfield Alabama         18:08.0
 32  12  32  344  Daron Mosher-11          Beaver River             18:08.5
 33  13  33  944  Kieran Pierce-12         Eldred                   18:13.6
 34  14  34  129  Kei Hirakawa-11          Keio Academy of NY       18:17.2
 35  15  35  503  Andy Richley-12          Oakfield Alabama         18:19.9
 36  16  36  504  Matt Disalvo-11          Oakfield Alabama         18:26.6
 37  17  37  718  Joe Merrihew             Tupper Lake              18:27.9
 38  18  38  720  Neil Kriwox              Tupper Lake              18:28.4
 39  19  39  239  Dennis Abele-11          Berne Knox Westerlo      18:28.8
 40  20  40  501  Peter Beuler-12          Oakfield Alabama         18:35.0
 41  21  41  943  Max Gunther-10           Eldred                   18:37.3
 42      42  368  Tim Rodriguez-12         West Canada              18:38.4
 43  22  43  609  Ismeal DeJesus-12        Barker                   18:39.9
 44      44  369  Tyler Socash-12          Old Forge                18:44.5
 45  23  45 1102  Christopher Costanzo-9   Port Jefferson           18:44.7
 46      46  787  Jeremy Coupal-10         Seton Plattsburgh        18:45.4
 47  24  47  505  Steve Fitch-10           Oakfield Alabama         18:47.0
 48  25  48  719  Bryant Lamare            Tupper Lake              18:48.3
 49      49  691  Keith Blume-12           Frewsburg                18:49.0
 50  26  50  450  Dan Pestridge-12         Marathon                 18:51.3
 51      51  786  Seth Bombard-8           Seton Plattsburgh        18:54.4
 52      52  464  Matt Davy-10             Afton                    18:55.4
 53  27  53  451  Mike Doane-10            Marathon                 18:56.7
 54      54  694  Chris Murphy-11          Sherman                  18:58.2
 55      55  963  Zach Zucco-10            John A. Coleman          18:59.5
 56  28  56 1105  Michael Lorio-10         Port Jefferson           19:01.5
 57  29     1050* Alex Cotey-9             Norwood Norfolk          19:02.5
 58  30  57  241  Josh Merrill-12          Berne Knox Westerlo      19:06.3
 59  31  58  506  Adam Dixson-9            Oakfield Alabama         19:07.8
 60  32     1055* Austin Dufresne-9        Norwood Norfolk          19:08.4
 61      59 1190  Anthony DePinto-10       Pierson                  19:09.4
 62  33  60  345  Denis Interiano-10       Beaver River             19:10.0
 63      61  692  Tom Good-10              Franklinville            19:10.5
 64  34  62  347  Jake Farney-11           Beaver River             19:12.4
 65  35  63  131  Shohei Ono-12            Keio Academy of NY       19:14.1
 66  36  64  348  Stephen Gagnier-10       Beaver River             19:15.1
 67  37  65 1101  Nathan Whalen-11         Port Jefferson           19:15.6
 68  38  66 1103  Joseph Keegan-10         Port Jefferson           19:18.6
 69      67 1191  Brenden Claven-10        Pierson                  19:20.7
 70  39  68  346  Brian Cheney-9           Beaver River             19:22.5
 71  40      822* Anthony Calabrese-10     East Rockaway            19:23.2
 72  41     1051* Cameron Sloan-12         Norwood Norfolk          19:23.9
 73  42  69  242  Tyler Mesick-10          Berne Knox Westerlo      19:25.3
 74  43  70  613  Scott Matheis-9          Barker                   19:27.8
 75      71  693  Jon Spear-10             Franklinville            19:28.3
 76  44  72  507  Shaun Brummert-10        Oakfield Alabama         19:29.4
 77  45  73  130  Tak Kodama-11            Keio Academy of NY       19:33.0
 78  46  74  612  Andrew Hill              Barker                   19:34.2
 79  47  75  135  Jun Moteki-12            Keio Academy of NY       19:40.3
 80  48     1052* Gino Biscaglia-10        Norwood Norfolk          19:45.3
 81      76  175  Zach Slinskey-9          Haldane                  19:47.3
 82      77 1192  Wade Kotula-9            Shelter Island           19:49.8
 83  49     1053* Randy Garrow-11          Norwood Norfolk          19:50.5
 84  50  78  945  Catlin Sardina-12        Eldred                   19:57.3
 85  51     1054* Alex Boak-9              Norwood Norfolk          19:57.7
 86  52  79  455  Tyler Malmberg-10        Marathon                 19:58.2
 87  53  80  349  Mike Saber-11            Beaver River             20:02.3
 88      81  176  Alex McConville-10       Haldane                  20:05.0
 89  54  82 1104  Matthew Kahn-9           Port Jefferson           20:06.7
 90      83  788  Tony Lin-12              Seton-Plattsburgh HS     20:07.5
 91  55  84  453  Derek Cross-12           Marathon                 20:09.1
 92  56     1056* Justin Woodward-9        Norwood Norfolk          20:14.8
 93  57  85  452  Andrew Alsberge-12       Marathon                 20:15.7
 94      86  177  Keith Donachie-9         Haldane                  20:16.9
 95  58      823* Bart Venza-10            East Rockaway            20:19.2
 96  59  87 1106  Rajjiv Jayadevan-12      Port Jefferson           20:19.7
 97  60  88  608  Joe Bennes-10            Barker                   20:21.7
 98      89  961  Chance Wilk-8            Millbrook                20:23.0
 99  61      824* Kyle Dunning-9           East Rockaway            20:23.4
100  62  90  134  Sho Fujisawa-9           Keio Academy of NY       20:23.8
101  63  91  721  Dan Merkle               Tupper Lake              20:25.1
102      92 1193  Tripp Strawbridge-12     Stony Brook              20:28.1
103  64  93  946  Charles Chandler-12      Eldred                   20:35.9
104      94  179  Matthew Marchese-9       Haldane HS               20:38.0
105  65  95  610  David Hawley             Barker                   20:43.8
106  66  96  614  Jake McGee-9             Barker                   20:47.1
107  67  97  947  James Jennings-10        Eldred                   20:48.6
108      98  964  David St. Germain-10     Chapel Field             20:52.2
109  68  99 1107  Joseph Cawley-12         Port Jefferson           20:55.7
110  69 100  132  Keisuke Oka-12           Keio Academy of NY       21:05.7
111  70 101  133  Masaru Yokomura-10       Keio Academy of NY       21:06.3
112     102  962  Seth Bailey-12           Chapel Field             21:21.5
113     103 1194  Harrison Bushkuhl-12     Stony Brook              21:22.1
114  71      826* Mike Fuller-9            East Rockaway            21:29.6
115  72 104  456  Cody Gaylord-9           Marathon                 21:30.5
116  73 105  948  Coyote Anderson-10       Eldred                   21:35.4
117     106  178  Billy Kivel-11           Haldane HS               21:50.8
118     107  789  Ryan Fessette-12         Seton-Plattsburgh HS     22:00.5
119  74      825* Corey Eschbach-10        East Rockaway            22:30.5
120  75      828* Dominick Guinta-9        East Rockaway            22:57.2
121  76      827* Shen Ming Jiang-11       East Rockaway            23:13.5
122  77 108  949  Chris VanEpps-11         Eldred                   24:25.4


   1    Berne Knox Westerlo

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    2    236      Kris Geist-12                 17:14.4
   5    3    237      Travis DeRusso-11             17:17.4
  26    9    238      Andrew Godenzi-12             18:02.0
  28   10    240      Tim Harrington-12             18:04.1
  39   19    239      Dennis Abele-11               18:28.8
  58   30    241      Josh Merrill-12               19:06.3
  73   42    242      Tyler Mesick-10               19:25.3

  Score : 43      Time gap (1 - 5): 1:14.4       Time total (1 - 5): 89:06.7


   2    Tupper Lake

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  13    6    716      Jake Whitman                  17:39.5
  17    7    715      Tom Barton                    17:45.7
  21    8    717      Jesse Kriwox                  17:55.1
  37   17    718      Joe Merrihew                  18:27.9
  38   18    720      Neil Kriwox                   18:28.4
  48   25    719      Bryant Lamare                 18:48.3
 101   63    721      Dan Merkle                    20:25.1

  Score : 56      Time gap (1 - 5): 0:48.9       Time total (1 - 5): 90:16.6


   3    Oakfield Alabama

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  31   11    502      Ricky Oliveras-11             18:08.0
  35   15    503      Andy Richley-12               18:19.9
  36   16    504      Matt Disalvo-11               18:26.6
  40   20    501      Peter Beuler-12               18:35.0
  47   24    505      Steve Fitch-10                18:47.0
  59   31    506      Adam Dixson-9                 19:07.8
  76   44    507      Shaun Brummert-10             19:29.4

  Score : 86      Time gap (1 - 5): 0:39.0       Time total (1 - 5): 92:16.5


   4    Beaver River

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   8    4    343      Justin Munger-11              17:29.8
  32   12    344      Daron Mosher-11               18:08.5
  62   33    345      Denis Interiano-10            19:10.0
  64   34    347      Jake Farney-11                19:12.4
  66   36    348      Stephen Gagnier-10            19:15.1
  70   39    346      Brian Cheney-9                19:22.5
  87   53    349      Mike Saber-11                 20:02.3

  Score : 119      Time gap (1 - 5): 1:45.3       Time total (1 - 5): 93:15.8


   5    Marathon

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   3    1    454      Erik Van Ingen-10             16:56.9
  50   26    450      Dan Pestridge-12              18:51.3
  53   27    451      Mike Doane-10                 18:56.7
  86   52    455      Tyler Malmberg-10             19:58.2
  91   55    453      Derek Cross-12                20:09.1
  93   57    452      Andrew Alsberge-12            20:15.7
 115   72    456      Cody Gaylord-9                21:30.5

  Score : 161      Time gap (1 - 5): 3:12.2       Time total (1 - 5): 94:52.2


   6    Barker

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  12    5    611      Chris Lantinen-11             17:39.0
  43   22    609      Ismeal DeJesus-12             18:39.9
  74   43    613      Scott Matheis-9               19:27.8
  78   46    612      Andrew Hill                   19:34.2
  97   60    608      Joe Bennes-10                 20:21.7
 105   65    610      David Hawley                  20:43.8
 106   66    614      Jake McGee-9                  20:47.1

  Score : 176      Time gap (1 - 5): 2:42.7       Time total (1 - 5): 95:42.6


   7    Port Jefferson

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  45   23   1102      Christopher Costanzo-9        18:44.7
  56   28   1105      Michael Lorio-10              19:01.5
  67   37   1101      Nathan Whalen-11              19:15.6
  68   38   1103      Joseph Keegan-10              19:18.6
  89   54   1104      Matthew Kahn-9                20:06.7
  96   59   1106      Rajjiv Jayadevan-12           20:19.7
 109   68   1107      Joseph Cawley-12              20:55.7

  Score : 180      Time gap (1 - 5): 1:22.0       Time total (1 - 5): 96:27.1


   8    Norwood Norfolk

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  57   29   1050      Alex Cotey-9                  19:02.5
  60   32   1055      Austin Dufresne-9             19:08.4
  72   41   1051      Cameron Sloan-12              19:23.9
  80   48   1052      Gino Biscaglia-10             19:45.3
  83   49   1053      Randy Garrow-11               19:50.5
  85   51   1054      Alex Boak-9                   19:57.7
  92   56   1056      Justin Woodward-9             20:14.8

  Score : 199      Time gap (1 - 5): 0:48.0       Time total (1 - 5): 97:10.6


   9    Keio Academy of NY

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  34   14    129      Kei Hirakawa-11               18:17.2
  65   35    131      Shohei Ono-12                 19:14.1
  77   45    130      Tak Kodama-11                 19:33.0
  79   47    135      Jun Moteki-12                 19:40.3
 100   62    134      Sho Fujisawa-9                20:23.8
 110   69    132      Keisuke Oka-12                21:05.7
 111   70    133      Masaru Yokomura-10            21:06.3

  Score : 203      Time gap (1 - 5): 2:06.6       Time total (1 - 5): 97:08.4


  10    Eldred

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  33   13    944      Kieran Pierce-12              18:13.6
  41   21    943      Max Gunther-10                18:37.3
  84   50    945      Catlin Sardina-12             19:57.3
 103   64    946      Charles Chandler-12           20:35.9
 107   67    947      James Jennings-10             20:48.6
 116   73    948      Coyote Anderson-10            21:35.4
 122   77    949      Chris VanEpps-11              24:25.4

  Score : 215      Time gap (1 - 5): 2:35.0       Time total (1 - 5): 98:12.7


  11    East Rockaway

    Place
 ind  team  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  71   40    822      Anthony Calabrese-10          19:23.2
  95   58    823      Bart Venza-10                 20:19.2
  99   61    824      Kyle Dunning-9                20:23.4
 114   71    826      Mike Fuller-9                 21:29.6
 119   74    825      Corey Eschbach-10             22:30.5
 120   75    828      Dominick Guinta-9             22:57.2
 121   76    827      Shen Ming Jiang-11            23:13.5

  Score : 304      Time gap (1 - 5): 3:07.3       Time total (1 - 5): 104:05.9



   1    Section II
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   4    4    236      Kris Geist-12                 17:14.4
   5    5    237      Travis DeRusso-11             17:17.4
   7    7    270      Adam Karweil-12               17:26.6
  10   10    272      Craig Levens-12               17:33.7
  14   14    271      Ryan Karweil-12               17:40.1
  18   18    273      Alex Brooks-11                17:49.9
  26   26    238      Andrew Godenzi-12             18:02.0
  27   27    274      Nick Wunciak-12               18:02.8
  28   28    240      Tim Harrington-12             18:04.1
  39   39    239      Dennis Abele-11               18:28.8
  58   57    241      Josh Merrill-12               19:06.3
  73   69    242      Tyler Mesick-10               19:25.3

  Score : 178      Time gap (1 - 10): 1:14.4       Time total (1 - 10): 177:39.8


   2    Section V
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   2    2    595      Leo Smith-12                  16:40.9
   6    6    598      John Chambers-11              17:23.2
   9    9    597      Bobby Henchen-11              17:30.5
  11   11    596      Brandon Marlatt-9             17:38.3
  23   23    599      Eddie Smith-12                17:57.8
  31   31    502      Ricky Oliveras-11             18:08.0
  35   35    503      Andy Richley-12               18:19.9
  36   36    504      Matt Disalvo-11               18:26.6
  40   40    501      Peter Beuler-12               18:35.0
  47   47    505      Steve Fitch-10                18:47.0
  59   58    506      Adam Dixson-9                 19:07.8
  76   72    507      Shaun Brummert-10             19:29.4

  Score : 240      Time gap (1 - 10): 2:06.1       Time total (1 - 10): 179:27.2


   3    Section VII
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  13   13    716      Jake Whitman                  17:39.5
  17   17    715      Tom Barton                    17:45.7
  19   19    785      Stefan Weidlich-11            17:51.1
  21   21    717      Jesse Kriwox                  17:55.1
  37   37    718      Joe Merrihew                  18:27.9
  38   38    720      Neil Kriwox                   18:28.4
  46   46    787      Jeremy Coupal-10              18:45.4
  48   48    719      Bryant Lamare                 18:48.3
  51   51    786      Seth Bombard-8                18:54.4
  90   83    788      Tony Lin-12                   20:07.5
 101   91    721      Dan Merkle                    20:25.1
 118  107    789      Ryan Fessette-12              22:00.5

  Score : 373      Time gap (1 - 10): 2:28.0       Time total (1 - 10): 184:43.3


   4    Section III
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   8    8    343      Justin Munger-11              17:29.8
  16   16    366      Justin McConnell-10           17:42.6
  22   22    367      John Gamela-11                17:57.5
  24   24    365      Mark McCaskey-12              17:58.5
  32   32    344      Daron Mosher-11               18:08.5
  42   42    368      Tim Rodriguez-12              18:38.4
  44   44    369      Tyler Socash-12               18:44.5
  62   60    345      Denis Interiano-10            19:10.0
  64   62    347      Jake Farney-11                19:12.4
  66   64    348      Stephen Gagnier-10            19:15.1
  70   68    346      Brian Cheney-9                19:22.5
  87   80    349      Mike Saber-11                 20:02.3

  Score : 374      Time gap (1 - 10): 1:45.3       Time total (1 - 10): 184:17.3


   5    Section IV
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
   1    1    460      Christian Thompson-10         16:36.2
   3    3    454      Erik Van Ingen-10             16:56.9
  15   15    461      Mark Nabinger-12              17:40.4
  29   29    463      Jacob Hebdon-11               18:04.8
  30   30    462      Kyle Gallow-12                18:05.4
  50   50    450      Dan Pestridge-12              18:51.3
  52   52    464      Matt Davy-10                  18:55.4
  53   53    451      Mike Doane-10                 18:56.7
  86   79    455      Tyler Malmberg-10             19:58.2
  91   84    453      Derek Cross-12                20:09.1
  93   85    452      Andrew Alsberge-12            20:15.7
 115  104    456      Cody Gaylord-9                21:30.5

  Score : 396      Time gap (1 - 10): 3:32.9       Time total (1 - 10): 184:14.4


   6    Section VI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  12   12    611      Chris Lantinen-11             17:39.0
  20   20    690      Josh Lange-12                 17:52.3
  43   43    609      Ismeal DeJesus-12             18:39.9
  49   49    691      Keith Blume-12                18:49.0
  54   54    694      Chris Murphy-11               18:58.2
  63   61    692      Tom Good-10                   19:10.5
  74   70    613      Scott Matheis-9               19:27.8
  75   71    693      Jon Spear-10                  19:28.3
  78   74    612      Andrew Hill                   19:34.2
  97   88    608      Joe Bennes-10                 20:21.7
 105   95    610      David Hawley                  20:43.8
 106   96    614      Jake McGee-9                  20:47.1

  Score : 542      Time gap (1 - 10): 2:42.7       Time total (1 - 10): 190:00.9


   7    Section XI
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  45   45   1102      Christopher Costanzo-9        18:44.7
  56   56   1105      Michael Lorio-10              19:01.5
  61   59   1190      Anthony DePinto-10            19:09.4
  67   65   1101      Nathan Whalen-11              19:15.6
  68   66   1103      Joseph Keegan-10              19:18.6
  69   67   1191      Brenden Claven-10             19:20.7
  82   77   1192      Wade Kotula-9                 19:49.8
  89   82   1104      Matthew Kahn-9                20:06.7
  96   87   1106      Rajjiv Jayadevan-12           20:19.7
 102   92   1193      Tripp Strawbridge-12          20:28.1
 109   99   1107      Joseph Cawley-12              20:55.7
 113  103   1194      Harrison Bushkuhl-12          21:22.1

  Score : 696      Time gap (1 - 10): 1:43.4       Time total (1 - 10): 195:34.8


   8    Section IX
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  25   25    960      Andy Strayer-10               17:58.9
  33   33    944      Kieran Pierce-12              18:13.6
  41   41    943      Max Gunther-10                18:37.3
  55   55    963      Zach Zucco-10                 18:59.5
  84   78    945      Catlin Sardina-12             19:57.3
  98   89    961      Chance Wilk-8                 20:23.0
 103   93    946      Charles Chandler-12           20:35.9
 107   97    947      James Jennings-10             20:48.6
 108   98    964      David St. Germain-10          20:52.2
 112  102    962      Seth Bailey-12                21:21.5
 116  105    948      Coyote Anderson-10            21:35.4
 122  108    949      Chris VanEpps-11              24:25.4

  Score : 711      Time gap (1 - 10): 3:22.6       Time total (1 - 10): 197:47.8


   9    Section I
    Place
 ind  sect  number    name                         time
-----------------------------------------------------------------
  34   34    129      Kei Hirakawa-11               18:17.2
  65   63    131      Shohei Ono-12                 19:14.1
  77   73    130      Tak Kodama-11                 19:33.0
  79   75    135      Jun Moteki-12                 19:40.3
  81   76    175      Zach Slinskey-9               19:47.3
  88   81    176      Alex McConville-10            20:05.0
  94   86    177      Keith Donachie-9              20:16.9
 100   90    134      Sho Fujisawa-9                20:23.8
 104   94    179      Matthew Marchese-9            20:38.0
 110  100    132      Keisuke Oka-12                21:05.7
 111  101    133      Masaru Yokomura-10            21:06.3
 117  106    178      Billy Kivel-11                21:50.8

  Score : 772      Time gap (1 - 10): 2:48.5       Time total (1 - 10): 199:01.3
      
 


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 3/25: Fed recap: A .500 day for L.I. Lutheran
  • 3/23: Ex-Island ace Stroman hero of WBC
  • 3/22: Fired Garden City coach files suit
  • 3/21: St. Ray's guard is Mr. N.Y. Basketball
  • 3/20: Mount Vernon wins 11th state crown
  • 3/19: Boys basketball scoreboard, schedule
  • 3/19: Girls recap: Baldwin ends Ossining's run
  • 3/19: Boys recap: Westhill earns fifth crown
  • 3/18: Armory track visionary Sander dies
  • 3/18: Boys recap: Both Sec. 4 teams win
  • 3/18: Girls recap: Ossining fights off Mercy
  • 3/17: Two share Miss N.Y. Basketball award
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com