New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys cross country
NYSPHSAA state meet team scores and top 5 individuals, 1950-1959

1950

At Schenectady

Team

   Class A: New Rochelle-1 59, Mont Peasant-2 60, Vestal-4 73, Middletown-9 103, Amherst-6 115, Sewanhaka-8 130, Utica Proctor-3 142.

   Class B: Monticello-9 37, Riverhead-11 56, Pelham-1 73, Waterford-2 87, Delhi-4 105, Silver Creek-6 167, New Hartford-3 209.

Individual (2 miles)

   Class A: 1. Greg Dillow (New Rochelle-1) 11:18; 2. Victor Oliver (Middletown-9) 11:23; 3. Jim Howard (Vestal-4) 11:25; 4. Ed Alger ( Mont Peasant-2) 11:26; 5. Jim Clubb (Vestal-4) 11:27.

   Class B: 1. Tom Denas (Rye-1) 11:23; 2. Pete Bifao (Silver Creek-6) 11:33; 3. Jack Hughes (Watervliet-2) 11:35; 4. Bob Jackson (Waterford-2) 11:36; 5. Tom King (Monticello-9) 11:36.

 

1951

At Schenectady

Team

   Class A: Mont Peasant-2 124, Sewanhaka-8 47, Amherst-6 94, Yonkers Gorton-1 110, Middletown-9 130, Fulton-3 163. Binghamton North-4 (174).

   Class B: Arlington-1 53, Monticello-9 86, Gloversville-2 89, Delaware-4 96, Southampton-11 113, Portville Center-6 114, Baldwinsville-3 114.

Individual (2 miles)

   Class A: Jon Cummings (Bayshore-11) 11:14; 2. R. Creyaufmiller (Sewanhaka-8) 11:15; 3. Robert Sullivan (Sewanhaka-8) 11:16; 4. Robert Linger (Sewanhaka-8) 11:16; 5. Ed Alger ( Mont Peasant-2) 11:19.

   Class B: 1. George Turner (Arlington-1) 11:11; 2. Bruce Spears (Portville Center-6) 11:30; 3. Nanuel Laufente (Walkill-9) 11:40; 4. Bill Allen (Cooperstown-3) 11:42; 5. Ted Kaiser (Arlington-1) 11:43.

 

1952

At Schenectady

Team

   Class A: Watertown-3 40, Mont Peasant-2 45, Sewanhaka-8 72, Vestal-4 88, Olean-6 111, Kingston-9 150.

   Class B: Port Jefferson-11 39, Arlington-1 60, Baldwinsville-3 90, Delaware-4 102. Monticello-9 102, Waterford-2 146, Holland-6 192.

Individual (2 miles)

   Class A: John Parillo (Nott Terrace-2) 11:00; 2. Dave McClane (Watertown-3) 11:07; 3. William Subject (Olean-6) 11:12; 4. Tony Buehl (Baldwin-8) 11:15; 5. Douglas Smith (Hempstead-8) 11:16.

   Class B: Mike Caraftis (Port Jefferson-11) 11:19; 2. Robert Berrky (North Tarrytown-1) 11:10; 3. Russell Palmiter (Arlington-1) 11:15; 4. Eugen Martin (Tappen Zee-9) 11:33; 5. Steve Quantnas (Rye-1) 11:34.

 

1953

At Schenectady

Team

   Class A: Vestal-4 94, Sewanhaka-8 107, Nott Terrace-2 112, Yonkers Gorton-1 182, Olean-6 234, Middletown-9 282, Watertown-3 289.

   Class B: Port Jefferson-11 97, Baldwinsville-3 99, Monticello-9 176, Delaware-4 184, North Tarrytown-1 208, Gloversville-2 250, Cattaraugus-6 320.

Individual (2 miles)

   Class A: 1. Arthur Dunn (Sewanhaka-8) 10:46; 2. Dick Dicasmillo ( Mont Peasant-2) 10:49; 3. Bruce Phillips (Olean-6) 11:07; 4. Bryan Woods (Union-Endicott-4) 11:08; 5. Doug Smith (Hempstead-8) 11:10.

   Class B: 1. Mike Caraftis (Port Jefferson-11) 10:54; 2. Robert Barry (North Tarrytown-1) 10:58; 3, Bill Newell (Fort Edward-2) 11:14; 4. Dick Doback (Baldwinsville-3) 11:17; 5. Vince McKenna (Arlington-1) 11:19.

 

1954

At Schenectady

Team

   Class A: Vestal-4 99, Mont Peasant-2 143, Yonkers Gorton-1 170, Sewanhaka-8 176, Utica Proctor-3 194, Olean-6 197, Newburgh Free Academy-9 317.

   Class B: Tappen Zee-9 102, Garden City-8 104, Baldwinsville-3 182, Delaware-4 184, Gloversville-2 215, North Tarrytown-1 244.

Individual (2.5 miles)

   Class A: 1. Arthur Dunn (Sewanhaka-8) 12:11; 2. John Filmer (Yonkers-1) 12:15; 3. Dave Cotton (Nott Terrace-2) 12:24; 4. Vince McKenna (Arlington-1) 12:26; 5. John McClelland (Middletown-9) 12:27.

   Class B: Eugene Martin Na (Tappen Zee-9) 12:14; 2. Ron Tacchi (Garden City-8) 12:19; 3. Vince Caltellucio (Roslyn-8) 12:28; 4. Gene Louunt (Bayport-11) 12:30; 5. Ron Schapinsky (Marlboro-1) 12:33.

 

1955

At Bear Mountain State Park

Team

   Class A: Vestal-4 54, Sewanhaka-8 92, Nott Terrace-2 111, Watertown-3 174, Olean-6 220, Roosevelt-8 222, Newburgh-9 inc.

   Class B: Baldwinsville-3 134, Gloversville-2 145, riverhead-11 203, Sleepy Hollow-1 212, Monticello-9 213, Delhi-4 352, Portville-6 392.

Individual (2.5 miles)

   Class A: 1. John Flamer (Yonkers-1) 12:14; 2. Ray Berube (Vestal-4) 12:15; 3. Arthur Dunn (Sewanhaka-8) 12:18; 4. Earl Maslin (Vestal-4) 12:19; 5. Dave Cotton (Nott Terrace-2) 12:23.

   Class B: 1. Vincent McKenna (Arlington-1) 12:18; 2. Tom Schapinsky (Marlboro-1) 12:19; 3. Rich  Harrington (Norwich-4) 12:25; 4. Ed Skidmore (Roslyn-8) 12:37; 5. H. Morse (Monticello-9) 12:41.

 

1956

At Baldwinsville High

Team

   Class A: Nott Terrace-2 81, Sewanhaka-8 99, Watertown-3 143, Vestal-4 216, New Rochelle-1 235, Newburgh-9 328.

   Class B: Baldwinsville-3 88, Sleepy Hollow-1 136, Gloversville-2 165, Suffern-9 217, Riverhead-11 218, Cooperstown-3 299.

Individual (2.3 miles)

   Class A: 1. Dick Clemens (Fulton-3) 11:!3; 2. Tony Anness (Union-Endicott-4) 11:35; 3. Don Roberts (Watertown-3) 11:40; 4. Phil Spencer (Nott Terrace-2) 11:41; 5. Nick Marcello (Sewanhaka-8) 11:42.

   Class B: 1. Rock Harrington (Norwich-4) 11:41; 2. Joel Heine (Malverne-8) 11:50; 3. Mike Epanehin (Sea Cliff-8) 11:52; 4. Dennis Martin (Tappen Zee-9) 11:53; 5. John Leonardo (Westbury-8) 12:02.

 

1957

At Salisbury Park ( Long Island )

Team

   Class A: Nott Terrace-2 84, Huntington-11 125, Sewanhaka-8 155, Vestal-4 179, Utica Proctor-3 186, White Plains-1 209.

   Class B: Gloversville-2 193, Hannibal-3 198, Ossining-1 207, Tappen Zee-9 266, Riverhead-11 277, Cooperstown-3 285.

Individual (2.5 miles)

   Class A: 1. Allen Chapman (Huntington-11) 12:01; 2. Ray Westendorf (Nott Terrace-2) 12:09; 3. Jim Tucker (Freeport-8) 12:15; 4. John O’Sullivan (Nott Terrace-2) 12:15; 5. Wendy Terry (Vestal-4) 12:16.

   Class B: 1. Robert Cook (Croton-Harmon-1) 12:09; 2. Dennis Martin (Tappen Zee-9) 12:23; 3. Robert Knapp (Hewlett-8) 12:24; 4. Terry O’Connor (Rye-8) 12:28; 5. Bill Straub (Fox Lane-1) 12:29.

 

1958

At Colgate University

Team

   Class A: Mont Peasant-2 115, Port Jefferson-11 141, New Rochelle-1 242, Sewanhaka-8 243, Watertown-3 261, Union-Endicott-4 279, Kingston-9 301.

   Class B: Riverhead-11 193, Hannibal-3 204, Ossining-1 210, Tappen Zee-9 235, Niskayuna-2 236, Carle Place-8 306, Delaware-4 406.

Individual (2.5 miles)

   Class A: 1. Allen Chapman (Huntington-11) 12:01; 2. Robert Lewkowicz ( Mont Peasant-2) 13:11; 3. James Tucker (Freeport-8) 13:13; 4. Steve Killorin (Oceanside-8) 13:13; 5. Mike Schuster (Huntington-11) 13:15.

   Class B: 1. Barney White (Oneonta-4) 13:18; 2. Donald Muffer (Lowville-3) 13:23; 3. Bill Straub (Fox Lane-1) 13:28; 4. Richard Smith (Riverhead-11) 13:30; 5. Jack Dailey (Tappen Zee-9) 13:32.

 

1959

At Colgate University

Team

   Class A: Huntingron-11 136, Union-Endicott-4 144, Sewanhaka-8 154, White Plains-1 183, Schenctady Linton-2 184, Watertown-3 258, Middletown-9 262.

   Class B: Ossining-1 100, Tappen Zee-9 153, Riverhead-11 161, Niskayuna-2 246, Lowville-3 246, Windsor-4 325, Roslyn-8 344.

Individual (2.5 miles)

   Class A: 1. Steve Killorin (Oceanside-8) 13:25; 2. Rob Williams (Ithaca-4) 13:25; 3. Andy Prescia (Sewanhaka-8) 13:38; 4. Mike Meaney (Sewanhaka-8) 13:39; 5. Mike Schuster (Huntington-11) 13:40.

   Class B: 1. Jack Dailey (Tappen Zee-9) 13:18.5; 2. William Schrader (Midddleburgh-2) 13:33; 3. William Lundberg (William Floyd-11) 4. Matee Cucchaira (Riverhead-11) 13:43; 5. Bill Straub (Fox Lane-1) 13:44.

 


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 12/16: Girard scores 60 in Glens Falls win
  • 12/13: Senior scores 21 after near-tragedy
  • 12/12: Hilton bowler breaks U.S. record
  • 12/11: Gatorade honors L.I. star Ruckert
  • 12/10: S-WR's Lee fourth at Foot Locker
  • 12/9: Girls cross country all-state team
  • 12/6: Curtis tops Erasmus Hall in PSAL final
  • 12/4: Report: Foot Locker approached Tuohy
  • 12/3: Tuohy, F-M girls run to NXNs wins
  • 12/2: Girard passes father on scoring list
  • 12/1: Sec. 5 keeps Aquinas hoops in 'AA'
  • 11/28: Section 1 hoops leaving arena home
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com