New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys soccer
NYSPHSAA tournament semifinals and finals, 1978-1993
         
1993
Class A semi Shenendehowa (2) 2-1 Sachem (11)
Class A semi Union-Endicott (4) 3-1 Gates Chili (5)
Class A final SHENENDEHOWA (2) 1-0 UNION-ENDICOTT (4) 1st ot
Class B semi Wantagh (8) 2-1 Scotia-Glenville (2)
Class B semi Somers (1) 4-3 Lewiston-Porter (6)
Class B final WANTAGH (8) 3-1 SOMERS (1)
Class C semi Cold Spring Harbor (8) 1-0 Mount Markham (3)
Class C semi North Rose-Wolcott (5) 3-0 Maple Hill (2)
Class C final COLD SPRING HARBOR (8) 2-1 NORTH ROSE-WOLCOTT (5)
Class D semi North Salem (1) 5-0 Fabius-Pompey (3)
Class D semi Wheatland-Chili (5) 4-? Morristown (10)
Class D final NORTH SALEM (1) 4-1 WHEATLAND-CHILI (5)
 
1992
Class A semi Ward Melville (11) 4-1 Pine Bush (9)
Class A semi Shenendehowa (2) 2-1 Gates Chili (5)
Class A final WARD MELLVILLE (11) 0-0 SHENENDEHOWA (2) Co-Champs
Class B semi Wantagh (8) 1-0 Maine-Endwell (4)
Class B semi East Syracuse Minoa (3) 1-0 Aquinas (5)
Class B final WANTAGH (8) 3-1 EAST SYRACUSE MINOA (3)
Class C semi Westhill (3) 4-0 Bath (5)
Class C semi Cold Spring Harbor (8) 3-0 Voorheesville (2)
Class C final WESTHILL (3) 1-0 COLD SPRING HARBOR (8)
Class D semi Waterford-Halfmoon (2) 3-0 Fallsburg (9)
Class D semi Jasper-Troupsburg (5) 2-1 Worcester (4)
Class D final WATERFORD-HALFMOON (2) 1-0 JASPER-TROUPSBURG (5)
 
1991
Class A semi Syosset (8) 3-1 John Jay East Fishkill (1)
Class A semi Shenendehowa (2) 4-1 Penfield (5)
Class A final SHENENDEHOWA (2) 3-0 SYOSSET (8)
Class B semi Clarke (8) 1-0 Somers (1) ot
Class B semi Pittsford Mendon (5) 1-0 Albany Academy (2)
Class B final PITTSFORD MENDON (5) 3-2 CLARKE (8)
Class C semi Carle Place (8) 4-1 Canton (10)
Class C semi Red Creek (5) 1-0 Cooperstown (3)
Class C final RED CREEK (5) 3-2 CARLE PLACE (8)
Class D semi Eastport (11) 3-1 Madrid-Waddington (10)
Class D semi Holley (5) 4-1 Worcester (4)
Class D final HOLLEY (5) 3-1 EASTPORT (11) 1st ot
 
1990
Class A semi White Plains (1) 3-0 Syosset (8)
Class A semi Shenendehowa (2) 3-0 Penfield (5)
Class A final SHENENDEHOWA (2) 4-1 WHITE PLAINS (1)
Class B semi Chittenango (3) 4-0 Lewiston-Porter (6)
Class B semi John Glenn (11) 2-0 Chenango Forks (4)
Class B final JOHN GLENN (11) 2-1 CHITTENANGO (3) ot
Class C semi Voorheesville (2) 3-1 Center Moriches (11) ot
Class C semi Bath (5) 2-0 Whitney Point (4)
Class C final VOORHEESVILLE (2) 3-0 BATH (5)
Class D semi Southold (11) 2-2 Fort Ann (2) (4-2) pk's
Class D semi Holley (5) 4-0 Roxbury (4)
Class D final HOLLEY (5) 2-1 SOUTHOLD (11) 1st ot
 
1989
Class A semi Brentwood (11) 1-0 Middletown (9)
Class A semi Guilderland (2) 2-1 Penfield (5)
Class A final GUILDERLAND (2) 1-1 BRENTWOOD (11) Co-Champs
Class B semi Somers (1) 1-0 Rocky Point (11)
Class B semi Pittsford Mendon (5) 7-1 South Glen Falls (2)
Class B final PITTSFORD MENDON (5) 2-0 SOMERS (1)
Class C semi Marion (5) 1-0 Skaneateles (3)
Class C semi Pelham (1) 1-0 Waterford-Halfmoon (2)
Class C final MARION (5) 1-0 PELHAM (1)
Class D semi Naples (5) 4-0 Roxbury (4)
Class D semi Southold (11) 1-0 Northville (2)
Class D final NAPLES (5) 1-0 SOUTHOLD (11)
 
ADVERTISEMENT

1988
Class A semi Syosset (8) 2-1 Arlington (1)
Class A semi Shenendehowa (2) 1-0 Penfield (5) 1st ot
Class A final SHENENDEHOWA (2) 2-1 SYOSSET (8)
Class B semi Hewlett (8) 1-0 Hendrick Hudson (1)
Class B semi Greece Arcadia (5) 4-0 Syracuse CBA (3)
Class B final GREECE ARCADIA (5) 0-0 HEWLETT (8) Co-Champs
Class C semi Canton (10) 1-0 Cold Spring Harbor (8)
Class C semi Marion (5) 2-0 Immaculate Heart (3)
Class C final MARION (5) 2-2 CANTON (10) Co-Champs
Class D semi Angelica (5) 1-0 Fabius-Pompey (3)
Class D semi Northville (2) 2-1 Southold (11)
Class D final NORTHVILLE (2) 4-1 ANGELICA (5)
 
1987
Class A semi Garden City (8) 5-1 Shenendehowa (2)
Class A semi Hilton (5) 4-0 Union-Endicott (4)
Class A final HILTON (5) 2-1 GARDEN CITY (8)
Class B semi John Glenn (11) 5-2 Burke Catholic (9)
Class B semi Chittenango (3) 1-0 Pittsford Sutherland (5)
Class B final JOHN GLENN (11) 6-1 CHITTENANGO (3)
Class C semi Highland (9) 4-0 Southold (11)
Class C semi Bath (5) 1-0 Canton (10) ot
Class C final HIGHLAND (9) 2-0 BATH (5)
Class D semi Eastport (11) 2-0 Northville (2)
Class D semi Rushford (5) 1-0 Poland (3)
Class D final EASTPORT (11) 8-0 RUSHFORD (5)
 
1986
Class A semi Vestal (4) 2-1 Gates Chili (5)
Class A semi New Rochelle (1) 0-0 Syosset (8) (2-1) pk's
Class A final NEW ROCHELLE (1) 3-1 VESTAL (4)
Class B semi John Glenn (11) 2-1 Queensbury (2)
Class B semi Greece Arcadia (5) 3-1 Chittenango (3)
Class B final JOHN GLENN (11) 2-0 GREECE ARCADIA (5)
Class B semi Mount Markham (3) 1-0 Holland (6)
Class C semi Cold Spring Harbor (8) 2-1 Highland (9)
Class C final COLD SPRING HARBOR (8) 3-1 MOUNT MARKHAM (3)
Class D semi Fabius-Pompey (3) 5-2 North Collins (6)
Class D semi Eastport (11) 3-0 Northville (2)
Class D final EASTPORT (11) 3-1 FABIUS-POMPEY (3)
 
1985
Class A semi North Babylon (11) 4-0 Middletown (9)
Class A semi Vestal (4) 2-0 Gates Chili (5)
Class A final VESTAL (4) 0-0 NORTH BABYLON (11) Co-Champs
Class B semi Somers (1) 1-0 Washingtonville (9) ot
Class B semi Pittsford Sutherland (5) 3-0 Maine-Endwell (4)
Class B final PITTSFORD SUTHERLAND (5) 4-0 SOMERS (1)
Class C semi Cold Spring Harbor (8) 3-0 James I. O'Neill (9)
Class C semi Red Creek (5) 4-0 Mount Markham (3)
Class C final RED CREEK (5) 1-1 COLD SPRING HARBOR (8) Co-Champs
Class D semi Southold (11) 6-0 Keene Valley (7)
Class D semi Angelica (5) 2-1 Parishville-Hopkington (10)
Class D final SOUTHOLD (11) 9-2 ANGELICA (5)
 
1984
Class A semi Arlington (1) 2-1 North Babylon (11)
Class A semi Greece Arcadia (5) 1-0 Vestal (4)
Class A final ARLINGTON (1) 4-0 GREECE ARCADIA (5)
Class B semi Clarence (6) 8-1 Chenango Forks (4)
Class B semi Rocky Point (11) 2-0 Schalmont (2)
Class B final ROCKY POINT (11) 1-0 CLARENCE (6) SVOT
Class C semi Canton (10) 2-0 Naples (5) ot
Class C semi Highland (9) 2-1 Wheatley (8)
Class C final HIGHLAND (9) 4-1 CANTON (10)
Class D semi Poland (3) 2-1 Milford (4)
Class D semi Southold (11) 2-1 Chazy (7)
Class D final SOUTHOLD (11) 4-1 POLAND (3)
 
1983
Class A semi Cardinal Mooney (5) 2-0 Vestal (4)
Class A semi Arlington (1) 2-0 Hicksville (8)
Class A final CARDINAL MOONEY (5) 1-0 ARLINGTON (1)
Class B semi Pittsford Mendon (5) 5-0 Johnson City (4)
Class B semi Plainview JFK (8) 5-0 Burke Catholic (9)
Class B final PITTSFORD MENDON (5) 0-0 PLAINVIEW JFK (8) Co-Champs
Class C semi Holland (6) 3-1 Union Springs (4)
Class C semi Wheatley (8) 3-0 Chester (9)
Class C final WHEATLEY (8) 2-0 HOLLAND (6)
Class D semi Poland (3) 1-0 Parishville-Hopkington (10)
Class D semi Southold (11) 7-1 Johnsburg (2)
Class D final SOUTHOLD (11) 4-1 POLAND (3)
 
ADVERTISEMENT

1982
Class A semi Vestal (4) 2-0 Webster Thomas (5)
Class A semi Arlington (1) 2-1 Hicksville (8)
Class A final VESTAL (4) 2-1 ARLINGTON (1) ot
Class B semi Pittsford Mendon (5) 3-1 Canton (10)
Class B semi Shoreham-Wading River (11) 1-0 Scotia-Glenville (2)
Class B final PITTSFORD MENDON (5) 3-1 SHOREHAM-WADING RIVER (11)
Class C semi Holland (6) 1-0 Fabius-Pompey (3) 2nd ot
Class C semi Mattituck (11) 2-1 James I. O'Neill (9)
Class C final HOLLAND (6) 1-1 MATTITUCK (11) Co-Champs
Class D semi Roxbury (4) 2-1 Belfast (5)
Class D semi Johnsburg (2) 4-1 Shelter Island (11)
Class D final ROXBURY (4) 1-1 JOHNSBURG (2) Co-Champs
 
1981
Class A semi Greece Arcadia (5) 7-0 Vestal (4)
Class A semi Massapequa (8) 0-0 Arlington (1) (4-3) pk's
Class A final GREECE ARCADIA (5) 2-0 Massapequa (8)
Class B semi Cold Spring Harbor (8) 2-1 Albertus Magnus (9)
Class B semi Skaneatelas (3) 4-1 Pittsford Sutherland (5)
Class B final COLD SPRING HARBOR (8) 4-1 SKANEATELES (3)
Class C semi Bloomfield (5) 2-0 Norwood-Norfolk (10)
Class C semi Cobleskill (2) 2-0 Blind Brook (1)
Class C final BLOOMFIELD (5) 3-1 COBLESKILL (2)
Class D semi Southold (11) 3-1 Chazy (7)
Class D semi Harrisville (10) 1-0 Cincinnatus (4)
Class D final SOUTHOLD (11) 1-0 HARRISVILLE (10)
 
1980
Class A semi Northport (11) 5-1 Guilderland (2)
Class A semi Fayetteville-Manlius (3) 1-0 Orchard Park (6) ot
Class A final NORTHPORT (11) 4-0 FAYETTVILLE-MANLIUS (3)
Class B semi Roslyn (8) 5-0 Goshen (9)
Class B semi Pittsford Sutherland (5) 2-0 Skaneateles (3)
Class B final PITTSFORD SUTHERLAND (5) 1-1 ROSLYN (8) Co-Champs
Class C semi Blind brook (1) 1-0 Burke Catholic (9)
Class C semi Norwood-Norfolk (10) 3-2 Holland (6) ot
Class C final BLIND BROOK (1) 3-0 NORWOOD-NORFOLK (10)
Class D semi Southold (11) 3-2 Johnsburg (2)
Class D semi Chateaugay (10) 4-0 Andover (5)
Class D final SOUTHOLD (11) 7-1 CHATEAUGAY (10)
 
1979
Class A semi Vestal (4) 2-0 Spencerport (5)
Class A semi Hicksville (8) 6-0 John Jay East Fishkill (1)
Class A final HICKSVILLE (8) 2-1 VESTAL (4)
Class B semi Pittsford Mendon (5) 4-1 Chenango Forks (4)
Class B semi Rye (1) 1-0 Half Hollow Hills West (11)
Class B final PITTSFORD MENDON (5) 5-0 RYE (1)
Class C semi Red Creek (5) 3-1 Cairo-Durham (2)
Class C semi Southold (11) 1-0 Briarcliff (1)
Class C final RED CREEK (5) 2-2 SOUTHOLD (11) Co-Champs
No Class D No Class D No Class D
No Class D No Class D No Class D
No Class D No Class D No Class D
 
1978
Class A semi Ithaca (4) 2-1 Spencerport (5)
Class A semi Commack North (11) 3-2 Mount Vernon (1)
Class A final ITHACA (4) 1-0 COMMACK NORTH (11)
Class B semi Roslyn (8) 2-1 Rye (1)
Class B semi Pittsford Mendon (5) 5-0 Ichabod Crane (2)
Class B final ROSLYN (8) 1-0 PITTSFORD MENDON (5)
Class C semi Blind Brook (1) 4-1 Southold (11)
Class C semi Red Creek (5) 4-2 Roxbury (4)
Class C final BLIND BROOK (1) 4-3 RED CREEK (5)
No Class D No Class D No Class D
No Class D No Class D No Class D
No Class D No Class D No Class D

  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 11/21: Spy intrigue in Ohio grid playoffs
  • 11/20: Catching up on recent news and notes
  • 11/20: Weekly NYC football recap & rundown
  • 11/19: Wantagh volleyball wins in 5 sets
  • 11/18: Leach has a game for the ages, again
  • 11/17: Trick play carries Lindenhurst to win
  • 11/17: SU great Green diagnosed with ALS
  • 11/16: Federation cross country canceled
  • 11/14: Weekly NYC football recap & rundown
  • 11/13: MLB adds program for H.S. prospects
  • 11/12: Monroe-Woodbury wins 2 soccer titles
  • 11/11: Oceanside frosh throws for 8 TDs
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2018 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com