New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys soccer
NYSSWA all-state team, 2008 (selected by NYSSWA)

Class AA

 

First team

M --  Jake Keegan, sr. John Jay East Fishkill-1

M/A --  Tony Campagnano, sr. Guilderland-2

G --  Josh Fribush, sr. LaSalle-2

M --  Kyle Rogers, sr. Baldwinsville-3

M/A --  Mike Reidy, sr. Webster Thomas-5

A --  Tyler Hammil, sr. Clarence-6

A --  Joseph Lopez, jr. Brentwood-11

M --  Jimmy Nealis, sr. Massapequa-8

M --  Ahkeel Rodney, sr. Elmont-8

M --  Stefan Carter, sr. HHH West-11

A --  Leo Fernandes, sr. North Babylon-11

Second team

U  -- Ripjeet Chahal, sr. John Jay East Fishkill-1

A --  Cody Farrier, jr. Arlington-1

D --  Kevin Wendth, sr. Bethlehem-2

G --  P.J. Goodwin, sr. Baldwinsville-3

M --  Ben Bouvet-Boisclair, sr. Ithaca-4

A --  Stephen Baker, jr. McQuaid-5

M --  Jake Rinow, jr. Lancaster-6

M --  Alex Bramall, jr. Newburgh-9

A --  Hancel Guevara, jr. Brentwood-11

M --  Andrew Jean-Baptiste, jr. Brentwood-11

M --  Karl Rumph, sr. St. Anthony’s-CHSAA

Third team

U  -- Santiago Rigby, sr. Scarsdale-1

D --  Bobby Buchanan, sr. Shenendehowa-2

M --  Anthony Marois, sr. LaSalle-2

M --  Tyler Pianella, sr. Union-Endicott-4

M --  Ryan Smith, sr. Fairport-5

M --  D.J. Barnhart, sr. Brockport-5

G --  Nate Konitzer, sr. Clarence-6

M --  Tyler Williams, sr. Orchard Park-6

D --  Matt Schroen, sr. Clarence-6

A --  Stephan Brossard, sr. Port Washington-8

M --  Adriano Gabriele, sr. LI St. John the Baptist-CHSAA

Fourth team

U  -- Charlie Pirc, sr. Suffern-1

U  -- Mike daFonte, sr. Ossining-1

M --  Tony Klim, sr. Bethlehem-2

A --  Andrew Caputo, sr. Albany-2

A --  Ryan Evans, sr. Baldwinsville-3

A --  Shane Ramage, sr. Fayetteville-Manlius-3

D --  Adil Omar, sr. Ithaca-4

A --  Tom Keegan, sr. Vestal-4

M --  Alex Kittelberger, sr. Webster Schroeder-5

G --  John Bryant, sr. Valley Central-9

M/A --  Mike Valencia, sr. St. Anthony’s-CHSAA

 

Class A

 

First team

U  -- Greg Shaheen, sr. Byram Hills-1

U  -- Kazumasa Ikenaga, sr. Harrison-1

G --  Dan Krajcir, sr. Gloversville-2

A --  Trey Jasenski, sr. Mohonasen-2

A --  Dani Brkovic, sr. Johnson City-4

A --  Ngwese Ebangwese, sr. Pittsford Sutherland-5

M --  Joe Griffin, sr. Victor-5

A --  Casey Sheehan, sr. Kenmore East-6

A --  Nick Cavalieri, sr. Sweet Home-6

M --  Sean Dougherty, sr. Comsewogue-11

M --  Keith Vigorito, jr. Comsewogue-11

Second team

U  -- Makoto Sano, sr. Harrison-1

G --  Mike Azzaro, sr. Schalmont-2

A --  Adam Rowell, sr. East Syracuse-Minoa-3

D --  Mike McGinnis, sr. Elmira FA-4

A --  Michael Trinidad, sr. Honeoye Falls-Lima-5

M/A --  Jonny Day, sr. Honeoye Falls-Lima-5

M --  Kevin Castine, sr. Williamsville East-6

M --  Cody Rouse, sr. Kenmore East-6

M --  Josh Butzke, jr. Comsewogue-11

M --  Jon Velasquez, sr. Valley Stream South-8

M --  Josh Haberman, sr. Jericho-8

Third team

D --  A.J. Prizkop, sr. Mohonasen-2

A --  Carlo Viscusi, sr. Schalmont-2

D --  Lossing Jellue, jr. Fowler-3

D --  Luke Miller, sr. New Hartford-3

D --  Joe Rucco, sr. Whitesboro-3

A --  Trevor Littler, jr. Fulton-3

A --  Karim Azeb, sr. Maine-Endwell-4

M --  Sean Coots, sr. Johnson City-4

M --  Josh Lavorato, sr. Aquinas-5

A --  Dan Esposito, jr. Goshen-9

A --  Cemil Turan, sr. SI St. Peter’s-C

 

Class B

 

First team

A --  Brian Rogers, sr. Bronxville-1

D --  Rodrigo Amboss, sr. Bronxville-1

A --  Steve Rathbun, sr. Susquehanna Valley-4

A --  Brenton Jones, sr. Windsor-4

G --  Mike Rossi, sr. Bath-5

M --  Matt Kelley, sr. Mynderse-5

A --  Barry Hunt, jr. East Aurora-6

M --  Nate Stern, sr. Newfane-6

A --  Matt Hamilton, sr. Ausable Valley-7

A --  Anthony Balbo, sr. Spackenkill-9

A --  Ryan Bercume, sr. Potsdam-10

Second team

U  -- Justin Orden, sr. Edgemont-1

U  -- Savi Tuber, sr. Hastings-1

A --  Winslow Murdoch, sr. Tamarac-2

M --  Andrew Knight, sr. Chatham-2

M --  Blair Bellamy, sr. Mount Markham-3

A --  Vince Scaravillo, sr. Westhill-3

G --  Chris Hayen, sr. Oneonta-4

A --  Jason Carpenter, sr. Bath-5

D --  Zack Zeller, sr. Greece Odyssey-5

A --  Michael Bennett, sr. Plattsburgh-7

D --  Ryan Reynolds, sr. Spackenkill-9

Third team

G --  D.J. Goyer, sr. Tamarac-2

M --  Chris Borncamp, sr. Marcellus-3

M --  Austin Parker, sr. Skaneateles-3

A --  Cory Rowland, sr. Ilion-3

M --  Mike Spadine, sr. Owego-4

A --  Dan Holland, jr. Dryden-4

M --  Tyler Gill, sr. Chenango Forks-4

A --  Ed Farrell, sr. Bishop Kearney-5

D --  Andrew Fisher, sr. Ogdensburg-10

A --  Dan Gerow, sr. Salmon River-10

A --  Danny Hudson, sr. Mattituck-11

 

Class C

 

First team

U  -- Brian Span, sr. North Salem-1

A --  Steve Wilday, sr. Galway-2

A --  Jaime Schultz, sr. Maple Hill-2

M --  Keith Lindabury, sr. Fabius-Pompey-3

A --  Avery Meehan, sr. Delhi-4

M --  Eli Vitale, sr. Red Creek-5

G --  Travis Swede, sr. Pavilion-5

A --  Dylan Jobson, sr. Honeoye-5

A --  Ryan Fisher, sr. Red Creek-5

A --  Bryan Fish, sr. Chatauqua Lake-6

A --  Matt Ellis, sr. Southold-11

Second team

U  -- P.J. Flynn, sr. Valhalla-1

G --  Nick Papas, sr. Maple Hill-2

M --  Gabe Esposito, sr. Fabius-Pompey-3

A --  Leo Nizzi, sr. Frankfort-Schuyler-3

A --  John LeClair, sr. Mohawk-3

A --  Ryan Taylor, sr. Delhi-4

M --  Tyler Bailey, sr. Spencer-Van Etten-4

A --  Lucas Pachuta, sr. Perry-5

M/A --  Joe Pagano, jr. Holland-6

A --  Jared Tetreault, sr. Northern Adirondack-7

M --  Ryan O’Han, sr. Rhinebeck-9

Third team

G --  Lee Fenner, sr. Voorheesville-2

D --  Brendan Dunn, sr. Lake George-2

M --  R.J. Gallup, sr. Schenectady Christian-2

M --  Mike Last, sr. Faith Heritage-3

A  -- Jake Chase, soph. Cooperstown-3

M --  Matt Shutter, sr. Odessa-Montour-4

A --  Colton Wigsten, sr. Spencer-Van Etten-4

A --  Rigel Johnson, sr. Cattaraugus-Little Valley-6

A --  Joe McNamee, sr. Tuxedo-9

M --  Aaron Cote, sr. Madrid-Waddington-10

A --  Justin Rothman, jr. Southold-11

 

Class D

 

First team

M --  Nathan Steward, sr. Hamilton-3

M --  Brett Darrow, sr. Poland-3

A --  Matthew Broedel, sr. Hamilton-3

G --  Aaron Laing, sr. Laurens-4

M --  Aaron Rygiel, sr. Alfred-Almond-5

A --  Garhett Varin, sr. Wheatland-Chili-5

D --  Ethan Cerne, sr. North Collins-6

A --  Stetson Fields, sr. Chazy-7

M --  Jason Baker, sr. Chazy-7

D --  Nick Ullman, sr. Florida-9

A --  Orlando Lopez, jr. Greenport-11

Second team

A --  Jordan Williams, sr. Northville-2

A --  Richard Hazard, sr. Poland-3

D --  Brendon Meeks, sr. Hamilton-3

M --  Josh Palmatier, sr. South Kortright-4

A --  Ryan Dorosky, sr. South Kortright-4

M --  Derek Holmes, sr. Webster Christian-5

G --  Tony Pipitone, sr. Wheatland-Chili-5

A --  Chris Saxton, sr. Maple Grove-6

A --  Ryan Chevrier, jr. Florida-9

A --  Mark Norman, sr. Parishville-Hopkinton-10

M --  Coal Campbell, sr. Harrisville-10

Third team

G  -- Michael Van Nostrand, jr. Northville-2

A --  Dillon King, jr. Loudonville Christian-2

M --  Marcus Moore, sr. Margaretville-4

A --  Josh Smith, sr. Margaretville-4

A --  Ryan Skipper, sr. Roxbury-4

A --  Jon Peck, sr. Houghton Academy-5

M --  Dylon Dibble, sr. Prattsburgh-5

G --  Steve Goebel, sr. Maple Grove-6

A --  Jake Hooper, sr. Elizabethtown-Lewis-7

D --  Dan Chevrier, sr. Florida-9

A --  Reece Armstrong, sr. Lisbon-10


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 10/17: Vestal soccer tops Ithaca in OT
  • 10/16: Sayville forfeits football victory
  • 10/15: Newark Valley wins battle of No. 1's
  • 10/15: Tuohy demolishes VCP course mark
  • 10/14: Sec. 11 team appealing tourney ban
  • 10/14: Whitesboro coach ties Sec. 3 mark
  • 10/13: Sec. 6 school forfeits its soccer wins
  • 10/13: Latest UPrep classification appeal fails
  • 10/11: Spencerport unbeaten streak hits 38
  • 10/11: Vote coming on Oversight Committee
  • 10/10: Molloy-St. A's showdown ends in tie
  • 10/9: Good writing, reporting last week
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com