New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly.
See the latest plus the earlier weeks'
updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys lacrosse
2019 NYSSWA rankings (Final)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

   The boys lacrosse rankings are compiled by NYSSWA editor Neil Kerr, who welcomes your feedback.


Class A

 1. Massapequa-8                      18-2
 1. St. Anthony's-CHSAA               15-1
 3. Chaminade-CHSAA                   12-2
 4. Mamaroneck-1                      20-2
 5. Fairport-5                        18-3
 6. Niskayuna-2                       19-1
 7. Ward Melville-11                  15-5
 8. Baldwinsville-3                   16-4
 9. Iona Prep-CHSAA                   17-4
10. Smithtown West-11                 16-3
11. Syosset-8                         14-3
12. St. Joseph-MMAA                   19-2
13. Corning-4                         16-2
14. Hilton-5                          14-5
15. Northport-11                      12-6
16. Farmingdale-8                     13-4
17. West Islip-11                     13-5
18. Bethlehem-2                       16-3
19. Bay Shore-11                      13-5
20. West Genesee-3                    12-7
21. Pittsford-5                       12-6
22. Riverhead-11                      13-5
23. Smithtown East-11                 12-6
24. Mahopac-1                         11-8
25. Orchard Park-6                    13-5

  Honorable mention: Canisius-MMAA 10-9, Christopher Columbus-PSAL 7-1, Fred-
erick Douglass-PSAL 8-4, Msgr. Farrell-CHSAA 14-3, Hicksville 10-6, Hunter 
College-PSAL 7-2, Huntington 10-7, Kellenberg Memorial 11-8, Kingston 11-6, 
Lakeland/Panas 9-11, Lancaster 9-7, Liverpool 10-8, James Madison-PSAL 8-1, 
Middle Country 10-6, Minisink Valley 11-7, Monroe-Woodbury 11-4, North Rock-
land 10-7, St. Joseph by-the-Sea-CHSAA 18-2, Scarsdale 13-4, Shenendehowa 
12-7, Tottenville-PSAL 9-3, Wappingers Falls 12-6, Xavier-CHSAA 11-4.

Class B

 1. Victor-5                          17-5
 2. John Jay, Cross River-1           20-3
 3. Manhasset-8                       16-3
 4. Garden City-8                     16-2
 5. Yorktown-1                        13-6
 6. Brighton-5                        14-4
 7. Canandaigua-5                     14-5
 8. Vestal-4                          15-5
 9. Hamburg-6                         15-5
10. Rockville Centre South Side-8     12-5
11. Fayetteville-Manlius-3            15-4
12. Ballston Spa-2                    14-5
13. Harborfields-11                   14-5
14. Calhoun-8                         13-4
15. Williamsville East-6              14-5

  Honorable mention: Auburn 10-8, Burnt Hills-Ballston Lake 10-8, East Islip 
10-8, Fox Lane 12-6, Horace Greeley 10-8, Herricks 10-6, Hewlett 9-7, High-
land/Marlboro 13-4, Horseheads 12-5, Irondequoit 9-9, Jericho 11-5, Niagara-
Wheatfield 9-8, Queensbury 12-5, Rochester McQuaid 11-6, Roslyn 14-2, Warwick 
Valley 14-4, Watertown 11-5, Williamsville North 11-7.

	

	
ADVERTISEMENT

Class C 1. Shoreham-Wading River-11 17-3 2. Jamesville-DeWitt-3 21-2 3. Mount Sinai-11 17-1 4. Cold Spring Harbor-8 14-5 5. Syracuse CBA-3 16-3 6. Rye-1 16-6 7. Westhill-3 12-5 8. East Aurora-6 17-4 9. Locust Valley-8 10-7 10. Geneva-5 14-5 11. Wantagh-8 13-4 12. Bayport-Blue Point-11 11-6 13. Hackley School-AIS 16-2 14. Byram Hills-1 12-7 15. Islip-11 12-6 Honorable mention: Amherst 14-5, Carthage 9-8, Clarke 12-1, East Syracuse Minoa 12-6, John Glenn 13-4, Glens Falls 12-6, Homer 9-8, Indian River 12-4, Iroquois 10-8, Lutheran-AIS 13-3, Nanuet 11-7, New Hartford 11-7, North Shore 11-7, Owego Free 10-7, Plainedge 12-4, Red Hook 15-4, Rye Country Day-AIS 14-7, Troy LaSalle 13-6, Wallkill 13-4, Wayne 13-5, West Seneca East 11-7, Wheatley/Carle Place 9-7. Class D 1. LaFayette/Onondaga-3 16-7 2. Briarcliff-1 18-5 3. Penn Yan-5 14-7 4. Pleasantville-1 13-7 5. Skaneateles-3 14-3 6. Bronxville-1 11-6 7. Palmyra-Macedon-5 15-4 8. Schuylerville-2 16-2 9. Chenango Forks-4 14-5 10. Marcellus-3 14-5 11. Westlake-1 12-6 12. Haldane-1 15-3 13. Irvington-1 14-4 14. Dobbs Ferry-1 13-5 15. Eden-6 12-8 Honorable mention: Akron 11-6, Canton 13-4, Chenango Valley 10-8, Elmira Notre Dame 10-6, General Brown 13-3, Greenwich 10-6, Johnstown 14-3, Mattituck/ Southold 10-9, Midlakes 11-7, Mynderse 9-8, Ogdensburg Free 11-6, James I. O'Neill 8-7, Port Jefferson 10-7, Salmon River 13-5, St. Lawrence 13-5, Salamanca 13-3, Tully 10-7, Voorheesville 13-5, Marcus Whitman 10-8, Whitney Point 12-5.


  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 9/18: Millbrook picks up 2nd forfeit win
  • 9/17: New site picked for boys state golf
  • 9/16: Weekly New York City football recap
  • 9/15: Harrison pulls off double-OT victory
  • 9/14: Five arrests after fights in Rochester
  • 9/14: Spencerport upsets Victor in football
  • 9/13: Fowler stadium project finally underway
  • 9/12: Report: Alkins' H.S. transcript altered
  • 9/11: September recruiting action heats up
  • 9/10: Delaney steps down at Watertown IHC
  • 9/9: Weekly PSAL/CHSFL football update
  • 9/9: NYSPHSAA participation data recap
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2007-19 Abbott Trento Online Media. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com