New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys lacrosse
NYSPHSAA tournament results, 2011-present

2011

Class A

First Round
Mahopac 17, Pine Bush 1

Quarterfinals
Shenendehowa 8, Mahopac 5
Farmingdale 10, West Islip 9
Ithaca 15, West Genesee 10
Pittsford 6, Clarence 5

Semifinals
Ithaca 6, Pittsford 5
Farmingdale 14, Shenendehowa 10

Championship
Farmingdale 12, Ithaca 11


Class B

First Round
Yorktown 24, Saugerties 5
Jamesville-DeWitt 16, Vestal 4

Quarterfinals
Yorktown 20, Burnt Hills-Ballston Lake 3
Garden City 9, Shoreham-Wading River 4
Jamesville-DeWitt 18, St. Lawrence 4
Irondequoit 20, Niagara-Wheatfield 7

Semifinals
Jamesville-DeWitt 9, Irondequoit 8
Garden City 10, Yorktown 8

Championship
Jamesville-DeWitt 8, Garden City 7


Class C

First Round
Bronxville 15, Red Hook 2
Cazenovia 18, Chenango Forks 3

Quarterfinals
Bronxville 12, Glens Falls 8
Bayport-Blue Point 13, Cold Spring Harbor 6
Cazenovia 14, Salmon River 13
Silver Creek 15, Penn Yan 8

Semifinals
Cazenovia 15, Silver Creek 13
Bayport-Blue Point 9, Bronxville 8

Championship
Cazenovia 14, Bayport-Blue Point 6


2012

Class A

First Round
Niskayuna 19, Minisink Valley 5

Quarterfinals
Ithaca 18, Liverpool 8
Fairport 7, Orchard Park 0
West Islip 11, Syosset 4
Niskayuna 23, Mamaroneck 3

Semifinals
Ithaca 11, Fairport 9
West Islip 9, Niskayuna 6

Final
West Islip 12, Ithaca 7


Class B

First round
Vestal 19, Massena 13
Queensbury 18, Wallkill 3

Quarterfinals
Jamesville-DeWitt 11, Vestal 8
Irondequoit 10, Hamburg 8
Garden City 9, Sayville 2
Yorktown 18, Queensbury 7

Semifinals
Irondequoit 8, Jamesville-DeWitt 5
Garden City 14, Yorktown 4

Finals
Garden City 11, Irondequoit 4


Class C

First round
Salmon River 15, Johnson City 6
Glens Falls 9, Red Hook 7

Quarterfinals
Homer 12, Salmon River 8
Penn Yan 14, Silver Creek 13
Shoreham-Wading RIver 9, Cold Spring Harbor 7
Bronxville 15, Glens Falls 2

Semifinals
Penn Yan 10, Homer 8
Shoreham-Wading RIver 11, Bronxville 2

Final
Shoreham-Wading River 10, Penn Yan 6


2013

Class A

First round
Shenendehowa 13, Mamaorneck 8

Quarterfinals
West Genesee 10, Ithaca 9
Penfield 12, Orchard Park 11 (OT)
Shenendehowa 15, Minisink Valley 9
Ward Melville 12, Massapequa 3

Semifinals
West Genesee 11, Penfield 6
Ward Melville 13, Shenendehowa 6

Final
Ward Melville 16, West Genesee 4


Class B

First round
Jamesville-DeWitt 22, Massena 2
Niskayuna 13, Yorktown-1

Quarterfinals
Jamesville-DeWitt 16, Vestal 7
Hamburg 12, Canandaigua 3
Niskayuna 23, Cornwall 1
Garden City 9, Miller Place 4

Semifinals
Jamesville-DeWitt 18, Hamburg 5
Garden City 10, Niskayuna 9

Final
Garden City 13, Jamesville-DeWitt 8


Class C

First round
Cazenovia 12, Salmon River 8
Bronxville 20, Glens Falls 3

Quarterfinals
Cazenovia 19, Johnson City 8
Penn Yan 11, Silver Creek 6
Bronxville 21, Red Hook 1
Shoreham-Wading River 18, Friends Academy 7

Semifinals
Cazenovia 8, Penn Yan 7
Bronxville 14, Shoreham-Wading River 13

Final
Cazenovia 13, Bronxville 11


2014

Class A

First round
Lakeland/Panas 6, Warwick 5

Quarterfinals
Fayetteville-Manlius 6, Corning 4
Fairport 11, Orchard Park 8
Niskayuna 14, Lakland/Panas 11

Semifinals
Fayetteville-Manlius 10, Fairport 9 (OT)
Massapequa 23, Niskayuna 9

Final
Massapequa 16, Fayetteville-Manlius 2

Class B

First round
Jamesville-DeWitt 22, Vestal 11
Yorktown 23, Cornwall 9

Quarterfinals
Jamesville-DeWitt 18, Massena 4
Victor 10, Hamburg 8
Yorktown 17, Albany Academy 5
Lynbrook 10, Rocky Point 9

Semifinals
Jamesville-DeWitt 17, Victor 13
Yorktown 9, Lynbrook 6

Final
Yorktown 10, Jamesville-DeWitt 9

Class C

First round
Cazenovia 14, Chenango Forks 4
Bronxville 21, Rondout Valley 9

Quarterfinals
Cazenovia 7, Salmon River 4
Penn Yan 19, Akron 4
Bronxville 21, Greenwich 2
Babylon 17, Locust Valley 7

Semifinals
Cazenovia 8, Penn Yan 6
Bronxville 13, Babylon 7

Final
Bronxville 13, Cazenovia 10


2015

Class A

First round
Niskayuna 20, Warwick Valley 4

Quarterfinals
West Genesee 17, Corning 3
Pittsford 16, Orchard Park 12
Niskayuna 16, Mamaroneck 13
Syosset 14, Smithtown East 8

Semifinals
West Genesee 8, Pittsford 7
Niskayuna 14, Syosset 11

Final
Niskayuna 13, West Genesee 10

Class B

First round
Vestal 19, Canton 4
Albany Academy 20, Highland 9

Quarterfinals
Jamesville-DeWitt 20, Vestal 7
Victor 20, Hamburg 9
Yorktown 21, Albany Academy 9
Manhasset 7, Mount Sinai 6

Semifinals
Victor 11, Jamesville-DeWitt 9
Manhasset 10, Yorktown 9

Final
Vistor 17, Manhasset 8

Class C

First round
Salmon River 16, Chenango Forks 7
Rondout Valley 6, Greenwich 2

Quarterfinals
Cazenovia 17, Salmon River 6
Penn Yan 20, Akron 8
Pleasantville 17, Rondout Valley 3
Cold Spring Harbor 15, Babylon 5

Semifinals
Cazenovia 9, Penn Yan 5
Cold Spring Harbor 14, Pleasantville 4

Final

Cold Spring Harbor 9, Cazenovia 8


2016

Class A

First round
Lakeland/Panas 8, Shenendehowa 7

Quarterfinals
Corning 11, Fayetteville-Manlius 10 (ot)
Victor 17, Orchard Park 7
Lakeland/Panas 13, Valley Central 7
Ward Melville 9, Syosset 5

Semifinals
Victor 15, Corning 4
Ward Melville 16, Lakeland/Panas 6

Final
Victor 7, Ward Melville 5

Class B

First round
Jamesville-DeWitt 20, Massena 4
Yorktown 16, Burnt Hills-Ballston Lake 9

Quarterfinals
Jamesville-DeWitt 15, Horseheads 2
Webster Thomas 12, Hamburg 10
Yorktown 17, Highland 3
Shoreham-Wading River 8, Garden City 6

Semifinals
Jamesville-DeWitt 13, Wenster Thomas 9
Yorktown 7, Shoreham-Wading River 6

Final
Jamesville-DeWitt 9, Yorktown 6

Class C

First round
Cazenovia 18, Canton 6
Pleasantville 14, GReenwich 2

Quarterfinals
Cavenovia 16, Maine-Endwell 3
Penn Yan 17, Akron 6
Pleasantville 21, Rondout Valley-5
Cold Spring Harbor 8, Babylon-11

Semifinals
Penn Yan 11, Cazenovia 10 (ot)
Cold Spring Harbor 12, Pleasantville 10

Final
Cold Spring Harbor 15, Penn Yan 4


2017

Class A

First round
Lakeland/Panas 13, Monroe-Woodbury 4

Quarterfinals
Lakeland/Panas 10, Shaker 9
Ward Melville 8, Massapequa 5
Baldwinsville 10, Ithaca 9
Pittsford 20, Orchard Park 6

Semifinals
Ward Melville 9, Lakeland/Panas 6
Pittsford 11, Baldinsville 8

Final
Ward Melville 10, Pittsford 9 (ot)

Class B

First round
Yorktown 19, Minisink Valley 4

Quarterfinals
Yorktown 12, Niskayuna 11
Garden City 14, Eastport-South Manor 4
Vestal 13, East Syracuse Minoa 9
Victor 7, Hamburg 4

Semifinals
Yorktown 5, Garden City 4 (2 ot)
Victor 11, Vestal 5

Final
Victor 9, Yorktown 3

Class C

First round
Pleasantville 17, Highland 6
Jamesville-DeWitt 19, Johnson City 6

Quarterfinals
Pleasantville 13, Glens Falls 5
Cold Spring Harbor 16, Shoreham-Wading River 7
Jamesville-DeWitt 16, Canton 4
Palmyra-Macedon 8, Grand Island 6

Semifinals
Cold Spring Harbor 9, Pleasantville 6
Jamesville-DeWitt 20, Palmyra-Macedon 6

Final
Cold Spring Harbor 11, Jamesville-DeWitt 6

Class D

First round
Westlake 20, James I. O'Neill 3
Syracuse CBA 13, Chenango Forks 4

Quarterfinals
Westlake 12, Greenwich 5
Babylon 13, Oyster Bay 4
Syracuse CBA 23, St. Lawrence 8
Akron 10, Penn Yan 9 (2 ot)

Semifinals
Westlake 11, Babylon 10 (ot)
Syracuse CBA 20, Akron 3

Final
Syracuse CBA 12, Westlake 5



  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 10/17: Vestal soccer tops Ithaca in OT
  • 10/16: Sayville forfeits football victory
  • 10/15: Newark Valley wins battle of No. 1's
  • 10/15: Tuohy demolishes VCP course mark
  • 10/14: Sec. 11 team appealing tourney ban
  • 10/14: Whitesboro coach ties Sec. 3 mark
  • 10/13: Sec. 6 school forfeits its soccer wins
  • 10/13: Latest UPrep classification appeal fails
  • 10/11: Spencerport unbeaten streak hits 38
  • 10/11: Vote coming on Oversight Committee
  • 10/10: Molloy-St. A's showdown ends in tie
  • 10/9: Good writing, reporting last week
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com