New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Congratulations Section 4 soccer

Boys lacrosse
2018 NYSSWA all-star team


All-State certificates are available: 
 -- $5 for one blank certificate, $4 extra for a second, $3 per for each 
after that. Payable to NYSSCOGS, 3350 Rt 28, Herkimer, NY 13350. 

-- Online ordering of certificates with the details already printed can 
be ordered via PayPal or credit card. (Scroll to the bottom of that page.)

2018 NYSSWA boys lacrosse all-state team

Large schools
Co-players of the year: Zach Hobbes (Ward Melville, sr., midfielder)
and Matt Grillo (Ward Melville, sr., attack)

FIRST TEAM
Matt Grillo            Ward Melville-11          Sr.   Attack
Jamison Embury         Yorktown-1                Sr.   Attack
Christian Mule         Half Hollow Hills West-11 Jr.   Attack
Sean Kuttin            Chaminade-CHSAA           Sr.   Midfielder
Peter Fiorini          Baldwinsville-3           Sr.   Midfielder
Zach Hobbes            Ward Melville-11          Sr.   Midfielder
Angelo Petrakis        Massapequa-8              Jr.   Midfielder
Thomas Baker           West Genesee-3            Sr.   Midfielder
Colin Hart             Garden City-8             Jr.   Defender
Brett Makar            Yorktown-1                Sr.   Defender
Alex Mazzone           Ward Melville-11          Sr.   Defender
Chayse Ierlan          Victor-5                  Sr.   Goalie

SECOND TEAM
Brennan O'Neill        St. Anthony's-CHSAA       So.   Attack
Trevor Ford            Webster Thomas-5          Sr.   Attack
Tommy Rooney           St. Dominic-CHSAA         Sr.   Attack
Jack Morin             Auburn-3                  Sr.   Midfielder
Hunter Embury          Yorktown-1                Sr.   Midfielder
Christian Watts        Timon-St. Jude-MMAA       Sr.   Midfielder
Peter LaSalla          Rocky Point-11            Sr.   Midfielder
Max Verch              Syosset-8                 Sr.   Midfielder
Jacob Piseno           Liverpool-3               Jr.   Defender
Tanner Hay             Victor-5                  Sr.   Defender
Danny Ochs             Syosset-8                 Sr.   Defender
Andrew Bonafede        Chaminade-CHSAA           Sr.   Goalie

THIRD TEAM
John Sidorski          East Islip-11             Jr.   Attack
George Wichelns        Connetquot-11             Sr.   Attack
Danny Fitzpatrick      Monroe-Woodbury-9         Sr.   Attack
Tyler Wuchte           Garden City-8             Sr.   Midfielder
Matt Magnan            Fox Lane-1                Sr.   Midfielder
Ryan Sposito           Ithaca-4                  Sr.   Midfielder
Eoghan Sweeney         Niskayuna-2               Sr.   Midfielder
Luke McMahon           Albany CBA-2              Sr.   Midfielder
Tim Hegarty            Farmingdale-8             Sr.   Defender
James Morris           Vestal-4                  Sr.   Defender
Zack Belter            Niagara-Wheatfield-6      Sr.   Defender
Joe Persico            Iona Prep-CHSAA           Sr.   Goalie

FOURTH TEAM
Derrek Madonna         East Syracuse Minoa-3     Sr.   Attack
Luke Julian            Shaker-2                  Sr.   Attack
Kyle Zawadzki          Smithtown West-11         Sr.   Attack
Ryan Smith             West Genesee-3            Sr.   Midfielder
Reese Burek            Fairport-5                Sr.   Midfielder   
Alex Mabbett           Victor-5                  Sr.   Midfielder
Conor Calderone        Smithtown West-11         Jr.   Midfielder
Danny Boccafola        Garden City-8             Jr.   Midfielder
Max Persico            Iona Prep-CHSAA           Sr.   Defender
Brady Keneally         St. Anthony's-CHSAA       Sr.   Defender
Mike Gomez             Half Hollow Hills East-11 Sr.   Defender
Ben Mazur              Lancaster-6               Sr.   Goalie

FIFTH TEAM
Bryce Ford             John Jay-1                Jr.   Attack
P.J. Clementi          Harborfields-11           Sr.   Attack
Tom Conley             Mamaroneck-1              Jr.   Attack
Alex Vardaro           Hewlett-8                 Sr.   Midfielder
Griffin King           Niskayuna-2               Jr.   Midfielder
Cian Collins           Corning-4                 Sr.   Midfielder
Nico Mattia            Queensbury-2              Sr.   Midfielder
Nick Licalzi           Rock. Centre South Side-8 So.   Midfielder
Ben Dwyer              Baldwinsville-3           Sr.   Defender
Anthony McGee          Warwick-9                 Jr.   Defender
C.J. Goss              St. Joe's-MMAA            Sr.   Defender
Mike Venezia           Massapequa-8              Sr.   Goalie

SIXTH TEAM
Corey Yunker           Churchville-Chili-5       Sr.   Attack
Kevin Sheehan          West Genesee-3            Sr.   Attack
Dylan Pallonetti       Ward Melville-11          Jr.   Attack
Nick Papa              Fayetteville-Manlius-3    Sr.   Midfielder
Bobby Abshire          Commack-11                Sr.   Midfielder
Jake Bonomi            St. Anthony's-CHSAA       Jr.   Midfielder
Zach VanValkenburg     Fayetteville-Manlius-3    Sr.   Midfielder
Drew Martin            Half Hollow Hills East-11 Sr.   Midfielder
Ed Arnold              Manhasset-8               Sr.   Defender
Isaiah Rust            John Jay-1                Sr.   Defender
Erik Jakobsze          Webster Schroeder-5       Sr.   Defender
Thomas Casuccio        Tottenville-PSAL          Sr.   Goalie

SEVENTH TEAM
Brendyn Hogue          Corning-4                 Jr.   Attack
Aidan Byrnes           Chaminade-CHSAA           Sr.   Attack
Jake Sexton            Chaminade-CHSAA           Sr.   Attack
Thomas Marra           Fordham Prep-CHSAA        Sr.   Attack
Max Rosa               West Genesee-3            Jr.   Midfielder
Brett Beetow           Lancaster-6               Sr.   Midfielder
Quinn Webster          Vestal-4                  Sr.   Midfielder
Dan Boland             East Syracuse Minoa-3     Sr.   Midfielder
Thor Adamec            John Jay-1                Sr.   Midfielder
Bryce Benham           Lancaster-6               Sr.   Defender
Jacob Krause           Fairport-5                Sr.   Defender
Tommy Heller           Comsewogue-11             Jr.   Goalie

EIGHTH TEAM
Brady McDermott        Brighton-5                Sr.   Attack
Louis Perfetto         Manhasset-8               Jr.   Attack
Will Button            Bay Shore-11              Jr.   Attack
Mike Monitto           Half Hollow Hills East-11 Sr.   Midfielder
Richie Lacalandra      Comsewogue-11             Sr.   Midfielder
Sam Swingruber         Ballston Spa-2            Sr.   Midfielder
Drew Turner            Port Washington-8         Sr.   Midfielder
Justin Coppola         Garden City-8             Jr.   Midfielder
C.J. Battaglia         Webster Thomas-5          Sr.   Midfielder
Gabe Smith             Queensbury-2              Sr.   Defender
Jack DiBenedetto       Nichols-MMAA              Jr.   Defender
Parker Hogan           Auburn-3                  Sr.   Goalie
ADVERTISEMENT

Small schools
Player of the year: Owen Hill (Akron, sr., midfielder)

FIRST TEAM
Brian Reda             Pleasantville-1           Sr.   Attack
Kevin Winkoff          Cold Spring Harbor-8      Sr.   Attack
Xavier Arline          Shoreham-Wading River-11  So.   Attack
Owen Hill              Akron-6                   Sr.   Midfielder
Mike Bienkowski        Islip-11                  Jr.   Midfielder
Griffin Cook           Jamesville-DeWitt-3       Sr.   Midfielder
Declan McDermott       Pleasantville-1           Sr.   Midfielder
Ethan Rall             Islip-11                  Sr.   Midfielder
Teddy McLoughlin       Islip-11                  Sr.   Defender
Greg Wells             Syracuse CBA-3            Jr.   Defender
Thomas Urena           Lynbrook-8                Sr.   Defender
Jacob Drennen          Geneva-5                  Sr.   Goalie

SECOND TEAM
Vincent Basile         Homer-3                   Sr.   Attack
Justin Tiernan         John Glenn-11             Jr.   Attack
Dante Yacavone         Homer-3                   Sr.   Attack
Alston Tarry           Bronxville-1              Sr.   Attack
Rob DiNota             Westlake-1                Sr.   Midfielder
Austin Blumbergs       Penn Yan-5                Sr.   Midfielder
Patrick Hackler        Skaneateles-3             Jr.   Midfielder
Colby Sroda            Eden/Springville-6        Jr.   Midfielder
J.T. Roselle           Cold Spring Harbor-8      Sr.   Midfielder
Jack Schirtzer         Shoreham-Wading River-11  So.   Defender
Jeremy Safford         Red Hook-9                Sr.   Defender
Devin DeGennaro        Islip-11                  Sr.   Goalie

THIRD TEAM
Bryce Johnson          General Brown-3           Jr.   Attack
Nick Conklin           Johnson City-4            Sr.   Attack
Nelson Logan           Akron-6                   Sr.   Attack
Hogan Fox              Glens Falls-2             So.   Attack
Conner Fingar          Penn Yan-5                Jr.   Midfielder
Hudson Miller          Red Hook-9                Sr.   Midfielder
Garrett Ruff           Honeoye Falls-Lima-5      Sr.   Midfielder
Nicholas Barry         Islip-11                  Sr.   Midfielder
Jack Young             Highland-9                Jr.   Midfielder
Weylon Abrams          Akron-6                   Sr.   Defender
Stephen Morley         Ogdensburg-10             So.   Defender
Matt Sageder           Mount Sinai-11            Sr.   Goalie

FOURTH TEAM
Thomas Cecere          Grand Island-6            Sr.   Attack
Thomas Bragg           Cazenovia-3               Sr.   Attack
Sean Wiser             Chenango Forks-4          Sr.   Attack
Billy Chabot           Rye-1                     Sr.   Midfielder
Justin Carte           Schuylerville-2           Jr.   Midfielder
Gabe Van Order         Marcellus-3               Sr.   Midfielder
Seth Benedict          Marcus Whitman-5          So.   Midfielder
Quinlan Crowley        Pelham-1                  Sr.   Midfielder
Will Dodge             Rye Country Day-AIS       Sr.   Midfielder
Trent Birch            Bath-5                    Jr.   Defender
Neil Lingerman         Goshen-9                  Sr.   Defender
Tommy Umano            Seaford-8                 Sr.   Goalie

FIFTH TEAM
Bobby Hite             Hackley-AIS               Sr.   Attack
JoJo Pirreca           Mount Sinai-11            Sr.   Attack
James Lyons            Sayville-11               Sr.   Attack
Austin Fraser          Hendrick Hudson-1         Sr.   Attack
Brett Cunningham       Gananda-5                 Sr.   Attack
Shaun Dolac            West Seneca East-6        Jr.   Midfielder
Jarek Rawl             Rondout Valley-9          Sr.   Midfielder
Jack Howe              Pleasantville-1           Jr.   Midfielder
Jake Gallina           Palmyra-Macedon-5         Jr.   Midfielder
Isaiah Lyon            St. Lawrence-10           Sr.   Midfielder
Joe Camp               Wayne-5                   Jr.   Midfielder
Devin Lee              Clinton-3                 Sr.   Goalie



  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 9/18: Northport volleyball knocks off Connetquot
  • 9/17: Weekly NYC football recap & rundown
  • 9/16: Canisius edges McQuaid soccer in PKs
  • 9/16: Iona Prep pulls out overtime triumph
  • 9/15: Bethlehem soccer 7-0 after OT victory
  • 9/15: Rye's Garr earns 300th football win
  • 9/14: Liverpool boys soccer topples B'ville
  • 9/13: Girls wrestling a step closer in N.J.
  • 9/12: DeLyser breaks Sec. 5 goals record
  • 9/10: Soccer teams pull weekend sweeps
  • 9/9: Fairport wins Eden volleyball tourney
  • 9/8: New Rochelle forfeits Week 1 triumph
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2018 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com