New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys indoor track
2007 NYSPHSAA championships

At Cornell University


 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Record: #  6.31  3/4/1995    Jarmiene Holloway, Marshall (Rochester)     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Shamel Lewis              12 Riverhead                 6.51Q  2 
  2 Spenser Carter            12 Fairport                  6.53Q  1 
  3 Jamal Johnson             11 Fayetteville-Man          6.57Q  3 
  4 Alfonzo Watkins           12 Franklin                  6.60Q  4 
  5 Kirk Anderson             11 Roosevelt                 6.64Q  5 
  6 Nickole Mahlung           11 Bishop Loughlin           6.58Q  2 
  7 Nicholas Guscott          11 Baldwin                   6.61Q  4 
  8 Dameion Willis            12 Campus Magnet             6.61Q  3 
  9 Earnest Waters            11 Edison                    6.64Q  5 
 10 Andre Britton             11 Henninger                 6.66Q  1 
 11 Darrell Carter            11 Poughkeepsie              6.66q  3 
 12 Shaunn Smith              12 Columbus                  6.67q  4 
 13 Charles Kangah            12 Oswego                    6.67q  2 
 14 Anthony Cox               12 James Madison             6.67q  5 
 14 Najee Simmons             11 Holy Trinity              6.67q  2 
 16 Kyle Corbett              12 Brentwood                 6.69q  1 
 17 Miles Peterson            10 Plesaantville             6.76   2 
 18 Tyler Johnson             12 Colonie                   6.76   1 
 19 Terrence Shaw             12 Valley Str. Cent          6.77   3 
 20 Jamal Norward             12 Hamburg                   6.78   5 
 21 Kevin Mayfield            12 Cardinal Hayes            6.78   1 
 22 Samuel Cuffey             12 South Side                6.81   5 
 23 Robert Carr               12 Ballston Spa              6.82   5 
 24 Jerry Liedenfrost         12 Depew                     6.82   1 
 25 Emmanuel Bailey           12 Patchogue-Med.            6.83   4 
 26 Rashiem Graham            11 Albany                    6.87   4 
 27 William Loeb              12 Pine Bush                 6.90   1 
 28 Jonathan Figueroa         12 Sullivan West             6.90   3 
 29 Brian Drollette           10 Beekmantown               7.00   3 
 30 Jake Losey                12 Massena                   7.00   4 
 31 Sean Darlin               12 Bainbridge-G.A.           7.08   2 
 32 Andy Fisher               10 Ogdensburg                7.10   3 
 33 Nick Compton              12 Marathon                  7.12   2 
 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  6.31  3/4/1995    Jarmiene Holloway, Marshall (Rochester)     
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Shamel Lewis              12 Riverhead                 6.46Q  1 
  2 Spenser Carter            12 Fairport                  6.51Q  2 
  3 Anthony Cox               12 James Madison             6.53Q  2 
  4 Earnest Waters            11 Edison                    6.58Q  1 
  5 Jamal Johnson             11 Fayetteville-Man          6.54Q  2 
  6 Alfonzo Watkins           12 Franklin                  6.60Q  1 
  7 Kirk Anderson             11 Roosevelt                 6.61Q  1 
  8 Nicholas Guscott          11 Baldwin                   6.61Q  2  6.608
  9 Andre Britton             11 Henninger                 6.61   2  6.610
 10 Dameion Willis            12 Campus Magnet             6.62   1 
 11 Shaunn Smith              12 Columbus                  6.62   1 
 12 Darrell Carter            11 Poughkeepsie              6.63   2 
 13 Charles Kangah            12 Oswego                    6.64   1 
 14 Nickole Mahlung           11 Bishop Loughlin           6.64   2 
 15 Najee Simmons             11 Holy Trinity              6.70   2 
 16 Kyle Corbett              12 Brentwood                 6.72   1 
 
Boys 55 Meter Dash
================================================================
State Record: #  6.31  3/4/1995    Jarmiene Holloway, Marshall (Rochester)     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Spenser Carter            12 Fairport                  6.37  
  2 Shamel Lewis              12 Riverhead                 6.45  
  3 Jamal Johnson             11 Fayetteville-Man          6.56  
  4 Anthony Cox               12 James Madison             6.57  
  5 Nicholas Guscott          11 Baldwin                   6.60   6.593
  6 Alfonzo Watkins           12 Franklin                  6.60   6.595
  7 Earnest Waters            11 Edison                    6.61  
  8 Kirk Anderson             11 Roosevelt                 6.67  
 
Boys 300 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 33.27  12/18/1999  Anthony Ewers, Lawrence (Cedarhurst)        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Charles Kangah            12 Oswego                   35.54Q  2 
  2 Daine Watson              12 Elmont                   35.98Q  4 
  3 Volter Dalzon             12 Arch. Stepinac           36.06Q  3 
  4 Brandon Giles             12 Edison                   36.14Q  1 
  5 Conlon Bonner             12 FH LaGuardia             35.85q  2 
  6 Andrew Haupt              12 Gates-Chili              35.99q  4 
  7 Celestino Rivera          12 Pine Bush                36.08q  2 
  8 Clifford Faulkner         12 John Glenn               36.12q  3 
  9 Xavier Mateen             12 New Rochelle             36.37   4 
 10 Nestor Aguiar             11 West Hempstead           36.42   3 
 11 Sean Barrett              12 East Islip               36.56   2 
 12 Torshiro Jenkins          12 St. John The Bap         36.56   1 
 13 Zavior Brown              10 Pine Bush                36.76   1 
 14 Amechie Egbe              12 Valley Str. Cent         36.78   3 
 15 Tyler George              12 Pioneer                  36.80   3 
 16 Gregory Spears            10 Henninger                36.83   4 
 17 Alex Banach               12 Beekmantown              36.86   3 
 18 Lawrence Verneige         12 Abraham Lincoln          36.93   1 
 19 Matt Trevits              12 Dryden                   37.04   1 
 20 Gino Bisceglia            12 Norwood-Norfolk          37.06   4 
 21 Dustin Ross               10 Bainbridge-G.A.          37.13   1 
 22 Zach Krebs                12 Dunkirk                  37.14   4 
 23 Joseph Barnes             12 Bishop Loughlin          37.19   3 
 24 Norman Thompson           12 North Rockland           37.21   2 
 25 Kyle Binder               11 Hornell                  37.51   4 
 26 Adam Groesbeck            12 E Syracuse-Minoa         37.60   3 
 27 Donald Cooper             11 Sullivan West            37.75   1 
 28 Jeff Rosenberg            12 Suffern                  37.81   2 
 29 Phil Wagschal             12 Norwood-Norfolk          39.26   2 
 30 Max Oscar                 12 Green Meadow             40.23   1 
 -- Cameron Benidt            11 Saratoga Springs            DQ   4  
 -- Robert Carr               12 Ballston Spa               DNS   2 
 
Boys 300 Meter Dash
================================================================
State Record: # 33.27  12/18/1999  Anthony Ewers, Lawrence (Cedarhurst)        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Brandon Giles             12 Edison                   35.39  
  2 Conlon Bonner             12 FH LaGuardia             35.59  
  3 Andrew Haupt              12 Gates-Chili              35.64  
  4 Charles Kangah            12 Oswego                   35.67  
  5 Daine Watson              12 Elmont                   35.70  
  6 Clifford Faulkner         12 John Glenn               36.23  
  7 Volter Dalzon             12 Arch. Stepinac           36.55  
  8 Celestino Rivera          12 Pine Bush                39.26  
 
Boys 600 Meter Run
===================================================================
State Record: # 1:18.80  2/20/2000   Damion Drummond, Paul Robeson             
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Gino Bisceglia            12 Norwood-Norfolk        1:22.18   4 
  2 Emile Barnett             12 John Glenn             1:22.50   2 
  3 Brian Schmidt             12 Kellenberg             1:22.56   4 
  4 John Reilly               12 Niskayuna              1:22.75   3 
  5 Brian Hilario             12 Pine Bush              1:22.77   4 
  6 Cazal Arnett              12 Christ the King        1:23.50   4 
  7 Matthew Keefer            12 Fordham Prep           1:23.62   4 
  8 Isaiah Mask               11 Baldwin                1:23.95   3 
  9 Elmo Neckles              12 Brentwood              1:24.02   3 
 10 Terrance Livingston       10 Great Neck South       1:24.11   2 
 11 Dennis Scruggs            11 Bellport               1:24.28   3 
 12 Rusty Landon              12 Lansing                1:24.40   2 
 13 Caleb Duncanson           11 Scarsdale              1:24.42   4 
 14 Jason Houghtaling         12 Baldwinsville          1:24.62   2 
 15 Alex Malikian             12 North Salem            1:25.29   4 
 16 Pete Rowell               12 Scotia                 1:25.57   2 
 17 Adam Burns                11 North Tonawanda        1:27.00   2 
 18 Steve Fitch               12 Oakfield-Alabama       1:27.23   2 
 19 Matt Davy                 12 Bainbridge-G.A.        1:27.61   1 
 20 Stephon Beckford          12 Baldwin                1:27.64   4 
 21 Tariq DeVore              12 John Bowne             1:27.92   3 
 22 Joe Krueger               11 Pioneer                1:28.23   1 
 23 Duane Harper              12 Samuel Tilden          1:29.07   3 
 24 Eric LaValley             11 Beekmantown            1:29.63   1 
 25 Mike Sandstrom            12 Green Meadow           1:29.83   1 
 26 Joe Johnson               12 Proctor                1:30.08   2 
 27 Jake Fredericks           10 Ogdensburg             1:31.21   1 
 28 Kris Kolewe               11 Cornwall               1:35.21   3 
 -- Shaun Brummert            12 Oakfield-Alabama            DQ   3  
 -- Josh Leblanc              12 Saranac Lake               DNS   1 
 
Boys 1000 Meter Run
================================================================
State Record: # 2:24.1h  2/22/1983   Miles Irish, Burnt Hills                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Keith Stapleton           12 Curtis                 2:32.56  
  2 Chris Williams            12 Collegiate             2:33.75  
  3 Jeremy McAllister         12 Fonda                  2:34.27  
  4 Dan Frost                 12 Smithtown              2:34.65  
  5 Darryl Oliver             12 Brooklyn Tech          2:34.69  
  6 Kyle O'Connor             12 Niskayuna              2:34.93  
  7 Matt Frawley              12 Msgr. Farrell          2:35.34  
  8 Stephen Benedict          12 Windsor                2:35.65  
  9 Zac Suriano               11 Shenendehowa           2:36.38  
 10 Blaise Rewaka             12 Iona Prep              2:36.99  
 11 Brandon Kenny             12 Canton                 2:37.17  
 12 Josh Zubler               12 Frontier               2:37.34  
 13 Brendan Ceriello          12 Arlington              2:37.61   2:37.605
 14 Richard Garnett           12 Roosevelt              2:37.61   2:37.610
 15 Matt Cain                 11 Brockport              2:38.16  
 16 Jeffrey Weinstein         12 Dalton                 2:38.73  
 17 Jesse Thompson            12 Bayshore               2:38.89  
 18 Aaron Ghobrial            10 Pine Bush              2:39.00  
 19 Darell Handler            12 North Shore            2:39.74  
 20 Joseph McKenna            11 Valley Str. Cent       2:39.94  
 21 Josh Leblanc              12 Saranac Lake           2:40.17  
 22 Brian Hill                12 Regis                  2:41.36  
 23 Tim Fargino               12 Grand Island           2:41.54  
 24 Rafael Ksepka             10 Grover Cleveland       2:41.97  
 25 Eric English              12 Pittsford-Mendon       2:42.23  
 26 Cory Greczyn              11 Baldwinsville          2:42.96  
 27 Chris Jakobson            11 Corning                2:45.51  
 28 Dave Porter               12 South Jefferson        2:45.98  
 29 Joe Mansfield             11 Pine Bush              2:50.87  
 30 Chris Stogsdill           10 Marcellus              2:51.55  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================
State Record: # 4:07.61  3/16/1986   John Trautmann, Monroe-Woodbury           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Geoff King                12 Fayetteville-Man       4:16.35  
  2 Steve Murdock             12 Shenendehowa           4:17.06  
  3 John Badolato             12 West Islip             4:18.15  
  4 Ryan McDermott            12 Chaminade              4:18.54  
  5 Dwayne Alexis             12 Collegiate             4:20.29  
  6 Kyle Merber               11 HH Hills West          4:21.53  
  7 Richard Schmitz           12 Port Washington        4:23.06  
  8 John Haenle               12 Lockport               4:24.92  
  9 Andrew Ugolino            12 Onteora                4:26.25  
 10 Brendan Brethel           12 Lynbrook               4:26.58  
 11 Mark Streb                12 Brockport              4:27.18  
 12 RJ Sniffen                11 Shaker                 4:27.55  
 13 Frankie Dioguardi         11 Massapequa             4:27.59  
 14 Ryan Bloom                12 Spencerport            4:31.76  
 15 John Inzina               11 Clarence               4:32.71  
 16 Drew Houghtalen           12 Burnt Hills            4:33.78  
 17 Kevin D'Emic              11 Xavier                 4:35.64  
 18 Erin Schirm               12 Green Meadow           4:36.52  
 19 Tyler Quinn               12 Windsor                4:36.99  
 20 Darryl Oliver             12 Brooklyn Tech          4:38.19  
 21 Greg Pallotta             12 Westhill               4:38.33  
 22 Tom Zarnoch               11 Monroe-Woodbury        4:38.42  
 23 Andrew Brusso             12 Elmira                 4:39.93  
 24 Bryan Herbst              12 Pearl River            4:42.90  
 25 David Silberberg          12 Stuyvesant             4:43.42  
 26 Brian Debronsky           12 Beacon                 4:43.60  
 27 Jordan Hamm               10 Canisius               4:46.38  
 28 Adam Shearer               9 Beekmantown            4:54.61  
 29 Matt Holden               11 Plattsburgh            4:55.07  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
State Record: # 8:50.40  1/24/2004   Josh McDougal, Home School, Peru          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ben Hall                  12 Victor                 9:22.35  
  2 Zach Borenstein           12 Edgemont               9:24.19  
  3 Lee Berube                11 Ticonderoga            9:24.20  
  4 Julian Sheinbaum          11 Scarsdale              9:24.83  
  5 Brendan Martin            12 Smithtown              9:26.91  
  6 Dylan Trotzuk             11 Collegiate             9:27.30  
  7 Cory Reed                 12 O'Neill                9:33.40  
  8 AJ Savoia                 12 North Rockland         9:37.34  
  9 Brandan Devine            11 Monticello             9:39.69  
 10 Chris Mason               12 Auburn                 9:42.91  
 11 Zach Rivers               11 Victor                 9:43.33  
 12 Zach Ornelas              10 South Jefferson        9:44.18  
 13 Adam Quinn                12 Shenendehowa           9:44.96  
 14 Andrew Pfeiffer           12 Clarence               9:46.15  
 15 Billy Posch               10 Kellenberg             9:46.98  
 16 Zach Predmore             12 Shenendehowa           9:48.40  
 17 Derek Rammelkamp          12 Miller Place           9:48.81  
 18 Dan Genn                  12 Mepham                 9:48.86  
 19 Colin Eustis              12 Delhi                  9:52.32  
 20 Giovanni Signoretti       11 Smithtown             10:01.50  
 21 Peter Vizcarrondo         12 Collegiate            10:02.40  
 22 Matt Bogdan               12 Shaker                10:03.01  
 23 Jeffrey Brannigan         12 Curtis                10:08.39  
 24 Stephen Childs            12 Chaminade             10:10.12  
 25 Andrew Corcoran           11 Westhill              10:11.66  
 26 Joseph Brancale           10 McKee-SI Tech         10:12.07  
 27 David Rothman             12 Oceanside             10:16.45  
 28 Tim Greenberg             12 Oneonta               10:22.00  
 29 Tom Elnick                11 Kellenberg            10:29.47  
 30 Zack Ball                 11 Kenmore East          10:29.67  
 31 Ryan Sanders              11 South Jefferson       10:52.14  
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
16 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  7.22  3/7/1987    Joe Galeano, Centereach                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jamal Norward             12 Hamburg                   7.71Q  2 
  2 Kemar Clarke              12 South Shore               7.72Q  1 
  3 Ryan Kachmarsky           12 Monroe-Woodbury           7.72Q  4 
  4 Chris Parker              11 Mepham                    7.77Q  3 
  5 Jesse Fuca                12 Warwick Valley            7.76Q  2 
  6 Menelik Lewis             11 New Rochelle              7.82Q  3 
  7 Jeremy Ragsdale           12 Elmira                    7.83Q  1 
  8 Adam Bolles               12 Alexander                 7.88Q  4 
  9 Austin Archibald          12 Longwood                  7.86Q  3 
 10 Jared Nilsson             11 Westhampton               7.87Q  1 
 11 Cedric Crowder            12 Gates-Chili               7.89Q  2 
 12 Claudio DelliCarpini      10 Harrison                  7.94Q  4 
 13 Alex Banach               12 Beekmantown               7.89Q  1 
 14 Matt Hynes                12 Webster Schr.             7.98Q  2 
 15 Dustin Rabideau           12 Plattsburgh               7.99Q  4 
 16 Darnell Allen             11 Bishop Loughlin           8.00Q  3 
 17 Sean Potter               12 Msgr. Farrell             7.93   1 
 18 Patrick McLaughlin        10 Oneida                    7.98   2 
 19 Bryan Martinez            12 La Salle                  8.06   3 
 20 Arkil Straker             12 Thomas Jefferson          8.07   3 
 21 Justin Spalik             11 Windsor                   8.07   2 
 22 Kirk Cajou                11 Farmingdale               8.11   4 
 23 Tom Danat                 12 North Tonawanda           8.23   1 
 24 Andy Neumeister           12 Cicero-NS                 8.37   1 
 25 Ryan Peeters              12 Arch. Molloy              8.37   4 
 26 Adam Allen                12 Fonda                     8.47   2 
 27 Jeff Jessmer              12 Potsdam                   8.55   3 
 28 David Jones               12 South Jefferson           8.58   4 
 29 Greg Kim                  12 Collegiate                8.99   4 
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  7.22  3/7/1987    Joe Galeano, Centereach                     
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Kemar Clarke              12 South Shore               7.53Q  2 
  2 Jamal Norward             12 Hamburg                   7.64Q  1 
  3 Ryan Kachmarsky           12 Monroe-Woodbury           7.61Q  2 
  4 Menelik Lewis             11 New Rochelle              7.70Q  1 
  5 Claudio DelliCarpini      10 Harrison                  7.70Q  1 
  6 Jesse Fuca                12 Warwick Valley            7.73Q  2 
  7 Chris Parker              11 Mepham                    7.74Q  1 
  8 Adam Bolles               12 Alexander                 7.95Q  2 
  9 Austin Archibald          12 Longwood                  7.74   1 
 10 Jeremy Ragsdale           12 Elmira                    7.85   1 
 11 Darnell Allen             11 Bishop Loughlin           7.95   2 
 12 Matt Hynes                12 Webster Schr.             7.99   1 
 13 Jared Nilsson             11 Westhampton               8.00   2 
 14 Cedric Crowder            12 Gates-Chili               8.06   2 
 15 Dustin Rabideau           12 Plattsburgh               8.11   1 
 -- Alex Banach               12 Beekmantown                DNF   2 
 
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
State Record: #  7.22  3/7/1987    Joe Galeano, Centereach                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Kemar Clarke              12 South Shore               7.56  
  2 Ryan Kachmarsky           12 Monroe-Woodbury           7.60  
  3 Jamal Norward             12 Hamburg                   7.67  
  4 Menelik Lewis             11 New Rochelle              7.69  
  5 Adam Bolles               12 Alexander                 7.80  
  6 Claudio DelliCarpini      10 Harrison                  7.85  
 -- Chris Parker              11 Mepham                      DQ   
 -- Jesse Fuca                12 Warwick Valley              DQ   
 
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 1:27.67  3/16/2003   Newburgh                                  
                         Mike Riullano, J Pearson, Elzie Coleman, L Pearson
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Pine Bush                                           1:31.29Q  2 
     1) Brian Hilario 12                2) Zavior Brown 10                
     3) Celestino Rivera 12             4) William Loeb 12                
  2 Ramapo                                              1:31.77Q  1 
     1) Kevin Malivert 10               2) Shaquan Belizaire 11           
     3) Mike Abelard 10                 4) Vladimir Desamours 12          
  3 Midwood                                             1:32.64Q  2 
     1) Donald Williams 9               2) Keith Nkrumah 11               
     3) Blake Prince 12                 4) Trevarne Dwyer 11              
  4 Colonie                                             1:33.21Q  1 
     1) Tyler Johnson 12                2) Heath Furbeck 12               
     3) Matt June 11                    4) James Kehrer 11                
  5 Edison Tech                                         1:33.44q  2 
     1) Kyle Abron 12                   2) Earnest Waters 11              
     3) Erick Bermudez 12               4) Shamar Johnson 11              
  6 St. John The Baptist                                1:35.04q  2 
     1) Jake Rachiele 10                2) Garth Joseph 12                
     3) John Reyes 11                   4) Joe Sepe 11                    
  7 Holland                                             1:35.27q  2 
     1) Taylor Kensy 11                 2) Tim Prendergast 10             
     3) Jon Ramsey 11                   4) Spencer Evans 11               
  8 Riverhead                                           1:35.47q  1 
     1) Will Razzano 12                 2) Shamel Lewis 12                
     3) Shawn Pritchard 11              4) Justin Blass 12                
  9 Elmira                                              1:35.49   2 
     1) James Oliver 12                 2) Jeremy Ragsdale 12             
     3) Mitch Armstrong 10              4) Steve Manos 12                 
 10 Rome Free Academy                                   1:36.32   1 
     1) Shawn Carter 11                 2) Tom Brognano 12                
     3) Steve Jeroszko 12               4) Santino Emmanuele 11           
 11 Beekmantown                                         1:38.05   1 
     1) Alex Banach 12                  2) Brian Drollette 10             
     3) Eric LaValley 11                4) Jeff Stitt 11                  
 -- Hempstead                                                DQ   1  
     1) Julius Grayson 11               2) Chad Allen 11                  
     3) Anthony Celestin 11             4) Stefon Wells 10                
 -- Ogdensburg Free Academy                                  DQ   1  
     1) Andy Fisher 10                  2) Jordan Decker 12               
     3) Bill Small 12                   4) Russ Tuttle 10                 
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
State Record: # 1:27.67  3/16/2003   Newburgh                                  
                         Mike Riullano, J Pearson, Elzie Coleman, L Pearson
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Pine Bush                                           1:30.91  
     1) Brian Hilario 12                2) Zavior Brown 10                
     3) Celestino Rivera 12             4) William Loeb 12                
  2 Ramapo                                              1:32.24  
     1) Kevin Malivert 10               2) Shaquan Belizaire 11           
     3) Mike Abelard 10                 4) Vladimir Desamours 12          
  3 Colonie                                             1:32.59  
     1) Tyler Johnson 12                2) Heath Furbeck 12               
     3) Matt June 11                    4) James Kehrer 11                
  4 St. John The Baptist                                1:32.72  
     1) Jake Rachiele 10                2) Garth Joseph 12                
     3) John Reyes 11                   4) Torshiro Jenkins 12            
  5 Midwood                                             1:32.76  
     1) Donald Williams 9               2) Keith Nkrumah 11               
     3) Blake Prince 12                 4) Ramone Griffith 12             
  6 Riverhead                                           1:34.06  
     1) Will Razzano 12                 2) Shamel Lewis 12                
     3) Shawn Pritchard 11              4) Justin Blass 12                
  7 Edison Tech                                         1:34.08  
     1) Kyle Abron 12                   2) Earnest Waters 11              
     3) Shamar Johnson 11               4) Brandon Giles 12               
  8 Holland                                             1:36.50  
     1) Taylor Kensy 11                 2) Tim Prendergast 10             
     3) Jon Ramsey 11                   4) Spencer Evans 11               
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 3:15.72  3/12/2006   Transit Tech                              
                         S. McClean, M. Armstrong, M. Thompson, C. Henry   
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Newburgh Free Academy                               3:27.83Q  1 
     1) Ben Harris 12                   2) Tim Mountain 11                
     3) Fred Locklary 9                 4) Ervin Cooper 11                
  2 Lawrence                                            3:29.95Q  2 
     1) Windell Wallace 12              2) Corey Santos 12                
     3) Mike Perrotta 12                4) Travis Kennedy 11              
  3 Clarkstown South                                    3:28.79Q  1 
     1) Antoine McGill 11               2) Dylan Shepard 11               
     3) Keith Francis 12                4) Nick Estis 12                  
  4 Brentwood                                           3:32.20Q  2 
     1) Lamont Thomas 12                2) Robert Barnes 11               
     3) Randy Medina 11                 4) Lowell Marcus 11               
  5 Hilton                                              3:31.14q  1 
     1) John Picardo 12                 2) Mike Giordano 11               
     3) Eric Fontanez 10                4) Ben Wallace 11                 
  6 South Shore                                         3:32.66q  2 
     1) Rodney Campbell 12              2) Anthony Kearse 10              
     3) Sean Troop 12                   4) Brian Broadbelt 12             
  7 Iona Prep                                           3:32.90q  1 
     1) Sean Fuster 10                  2) Sean Miller 12                 
     3) Edouard Boulat 12               4) Ryan Jenkins 12                
  8 Corning                                             3:34.15q  2 
     1) Matt Astolfi 12                 2) Ryan Daugherty 10              
     3) Chris Jakobson 11               4) Jack Rubin 12                  
  9 Iroquois                                            3:35.10   1 
     1) Jason Anderson 12               2) Dan Razzolini 11               
     3) Justin Handley 11               4) Brandon Muire 10               
 10 Niskayuna                                           3:38.41   2 
     1) Nathan Marsan 12                2) Kyle Moffitt 12                
     3) John Reilly 12                  4) Vince Bergami 11               
 11 Ausable Valley                                      3:41.07   1 
     1) Ryan Slater 12                  2) James Montefusco 9             
     3) Brad Woods 12                   4) Kyle Devins 12                 
 12 Green Meadow                                        3:47.97   2 
     1) Erin Schirm 12                  2) Max Oscar 12                   
     3) Mike Sandstrom 12               4) Greg Owens 12                  
 13 Norwood-Norfolk                                     3:48.45   1 
     1) James Purvis 10                 2) Justin Garrow 9                
     3) Bobby Gay 12                    4) Phil Wagschal 12               
 -- Solvay                                                  DNF   2 
     1) Greg Manning 11                 2) Brendan Holiday 12             
     3) Michael Acchione 11             4) Songtha Cosby 11               
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
State Record: # 3:15.72  3/12/2006   Transit Tech                              
                         S. McClean, M. Armstrong, M. Thompson, C. Henry   
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Newburgh Free Academy                               3:24.54  
     1) Ben Harris 12                   2) Tim Mountain 11                
     3) Previn Pearson 12               4) Akinto Boone 11                
  2 Clarkstown South                                    3:26.78  
     1) Antoine McGill 11               2) Dylan Shepard 11               
     3) Keith Francis 12                4) Nick Estis 12                  
  3 Brentwood                                           3:26.89  
     1) Lamont Thomas 12                2) Robert Barnes 11               
     3) Lowell Marcus 11                4) Elmo Neckles 12                
  4 Lawrence                                            3:27.95  
     1) Windell Wallace 12              2) Corey Santos 12                
     3) Mike Perrotta 12                4) Travis Kennedy 11              
  5 Iona Prep                                           3:29.58  
     1) Sean Fuster 10                  2) Sean Miller 12                 
     3) Edouard Boulat 12               4) Omo Bajulaiye 12               
  6 Hilton                                              3:33.08  
     1) John Picardo 12                 2) Mike Giordano 11               
     3) Eric Fontanez 10                4) Ben Wallace 11                 
  7 Corning                                             3:40.41  
     1) Matt Astolfi 12                 2) Ryan Daugherty 10              
     3) Chris Jakobson 11               4) Jack Rubin 12                  
 -- South Shore                                              DQ   
     1) Rodney Campbell 12              2) Anthony Kearse 10              
     3) Sean Troop 12                   4) Brian Broadbelt 12             
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
State Record: # 7:42.22  2/5/2005    Syosset                                   
                         Adam Lampert, Chris Howell, Sean Tully, Dan Tully 
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Chaminade                                           8:01.19  
     1) Charles Donnelly 11             2) Stephen Donnelly 11            
     3) Michael Schieck 11              4) Ryan McDermott 12              
  2 Byram Hills                                         8:02.95  
     1) Phil Cawkwell 12                2) John Granata 12                
     3) Nick Fasano 11                  4) Mike Sass 12                   
  3 Shenendehowa                                        8:03.38  
     1) Corey Clavet 12                 2) Steve Murdock 12               
     3) Zach Predmore 12                4) Zac Suriano 11                 
  4 Collegiate                                          8:07.85  
     1) Chris Williams 12               2) Itse Begho 12                  
     3) Dwayne Alexis 12                4) Dylan Trotzuk 11               
  5 Longwood                                            8:10.66  
     1) Barry Franklin 11               2) Matt Temme 12                  
     3) James Stavdal 12                4) Kurt Stavdal 12                
  6 Newburgh Free Academy                               8:10.75  
     1) Steve Challachombe 11           2) Chris Babcock 11               
     3) Nelson Mora 10                  4) Andrew Paggioli 12             
  7 Clarence                                            8:12.96  
     1) Mike Plis 10                    2) Casey Perdziak 11              
     3) John Inzina 11                  4) Andrew Pfeiffer 12             
  8 Great Neck South                                    8:20.96  
     1) Jeff Lugo 12                    2) Andre Burnett 12               
     3) Terrance Livingston 10          4) Jordon Holtzman 11             
  9 Liverpool                                           8:21.40  
     1) Bryan Picciotto 11              2) Justin Lambert 12              
     3) Michael Compson 12              4) Colin Heenan 12                
 10 Canton                                              8:28.95  
     1) Brandon Kenny 12                2) Joe Beaudette 12               
     3) Niko Brown 12                   4) Colin French 11                
 11 Curtis                                              8:33.11  
     1) Joe Gentsch 12                  2) Jerome Smith 12                
     3) Mark Hewitt 12                  4) Keith Stapleton 12             
 12 Windsor                                             8:38.71  
     1) Stephen Benedict 12             2) Tyler Quinn 12                 
     3) Corey Mix 10                    4) David Bates 9                  
 13 Victor                                              8:41.33  
     1) Ben Hall 12                     2) Zach Rivers 11                 
     3) Mike Kurvach 11                 4) Zach Nelson 11                 
 14 Beekmantown                                         9:04.59  
     1) Jeff Stitt 11                   2) Brendan Courneene 9            
     3) Eric LaValley 11                4) Greg Castellucci 12            
 
Boys Distance Medley
================================================================
 Meet Record: * 8:52.28  3/4/2006    Section 2                                 
                         K O'Connor, D McGuirk, C Buell, K Treadway        
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Section 5                                           8:58.64  
     1) Brian Miller 12                 2) Khalil Jones 12                
     3) John Picardo 12                 4) Mike Kurvach 11                
  2 CHSAA                                               9:00.23  
     1) Kasey Geller 12                 2) Chris Lyons 12                 
     3) George Arcarola 12              4) Sean Halpin 10                 
  3 Section 11                                          9:04.37  
     1) Robby Caulfield 11              2) Rod Alzmann 12                 
     3) Mark Thomas 12                  4) Brenden Connell 10             
  4 Section 9                                           9:10.57  
     1) Adam Sickler 11                 2) Nick Martin 12                 
     3) Issac Garzon 12                 4) Ian Clerkin 11                 
  5 Section 6                                           9:12.65  
     1) Jacob Hagen 12                  2) Taylor Kensy 11                
     3) Adam Irr 10                     4) Joe Whalen 10                  
  6 Section 2                                           9:12.96  
     1) Drew Rivera 11                  2) Nick Santos 11                 
     3) Louis Serafini 10               4) David Slingerland 11           
  7 Section 8                                           9:13.02  
     1) Terrence Shaw 12                2) Mike Leeb 12                   
     3) Dan Gidasi 12                   4) Marco Bertolotti 9             
  8 Section 1                                           9:13.32  
     1) Odain Smith 11                  2) Kyle Cranston 10               
     3) John Vallo 11                   4) Aki Bajulaiye 10               
  9 Section 3                                           9:19.36  
     1) Alex Hatz 9                     2) Ryan Everett 12                
     3) Peter Zyma 11                   4) Kevin Bronson 11               
 10 PSAL                                                9:29.11  
     1) Christopher Welch 10            2) Tariq DeVore 12                
     3) Jeremy Rosado 12                4) Ivan Gando 11                  
 11 Section 4                                           9:32.55  
     1) Alex Shaut 11                   2) Ben Althaus 12                 
     3) Rusty Landon 12                 4) Mike Vrabel 12                 
 
Boys High Jump
================================================================
State Record: #  7-04  12/29/2000  Dan Olson, Albany Academy                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Andy Kahl                 11 Cicero-NS              6-07.00  
  2 Peter Bligh               12 Greece Arcadia         6-07.00  
  3 Nick Wilson               12 Mynderse               6-06.00  
  4 Nathaniel King            12 Sewanhaka              6-05.00  
  5 Mike Schober              12 Webster Schr.          6-04.00  
  6 Michael Rutherford        12 Brentwood              6-04.00  
  6 Willie Jones              12 Amherst                6-04.00  
  8 Josey Witter              12 Skaneateles            6-04.00  
  9 Tom Wagner                11 Clinton                6-02.00  
 10 Nashon Murreld            12 Sheepshead Bay         6-02.00  
 10 Jared Dixon               12 FH LaGuardia           6-02.00  
 12 Serge Louis               10 Farmingdale            6-02.00  
 12 Nick Martin               12 Kingston               6-02.00  
 12 Mike McManus              12 Bethlehem              6-02.00  
 12 Austin Archibald          12 Longwood               6-02.00  
 16 CJ Bracy                  11 Ogdensburg             6-00.00  
 16 Jourdan White             10 Fordham Prep           6-00.00  
 16 Dominique Henderson       12 Schenectady            6-00.00  
 16 Steve Manos               12 Elmira                 6-00.00  
 16 Claudio DelliCarpini      10 Harrison               6-00.00  
 16 Eric Syty                 12 Clarence               6-00.00  
 16 Matt Waters               11 Washingtonville        6-00.00  
 23 Enbani Moore              12 Suffern                6-00.00  
 24 Daniel Adams              11 Mt St Michael's        6-00.00  
 -- Jarrett Black             12 Bainbridge-G.A.             NH  
 -- Sean Cummings             12 August Martin               NH  
 -- Ryan Turgeon              11 Peru                        NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================
State Record: # 16-05  12/27/2005  Casey DiCesare, Irvington                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nick David                12 Mount Sinai           15-06.00  
  2 Kyle Duggan               12 Msgr. Farrell         15-03.00  
  3 Jonathan Bednarz          12 Fordham Prep          15-03.00  
  4 Kris Williams             12 Fairport              15-00.00  
  5 Drew Fitzgerald           12 Ballston Spa          14-06.00  
  6 Mike Demsey               12 Gates-Chili           14-06.00  
  7 Brian McGovern            11 Mt St Michael's       14-03.00  
  8 Robb Quiller              11 O'Neill               14-03.00  
  9 Patrick Krug              12 Averill Park          14-00.00  
 10 Greg Craft                12 JFK-Cheektowaga       13-06.00  
 11 Ryan Pericozzi            11 Lancaster             13-06.00  
 12 Dan Reynolds              12 Wayland-Cohocton      13-06.00  
 13 Josh Vale                 12 Shenendehowa          13-00.00  
 14 Lou Anastasi              12 North Tonawanda       13-00.00  
 15 Eric Van Aernam           11 Wallkill              13-00.00  
 16 James Gambardella         10 Wallkill              12-06.00  
 16 Jeremy Petak              12 Lansing               12-06.00  
 18 Pat O'Sullivan            12 Clinton               12-06.00  
 19 Yardley Keshinover        10 RC Ketchum            12-00.00  
 20 Miichael Hamilton         12 Trumansburg           12-00.00  
 -- Manny Martinez            11 North Rockland              NH  
 -- Cardel Clemonds           11 South Shore                 NH  
 -- Mitchell Dittmar          12 Farmingdale                 NH  
 -- Matt Wilkens              11 Syosset                     NH  
 -- Eric Thomson              12 Fayetteville-Man            NH  
 -- Chu-Wei Yin               11 Francis Lewis               NH  
 -- Angelo Wong               12 Amityville                  NH  
 
Boys Long Jump
================================================================
State Record: # 25-07.75  3/1/1993    Marvin Forde, Uniondale                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Albert Johnson            11 Corning               23-00.50  
  2 Conlon Bonner             12 FH LaGuardia          22-10.25  
  3 Kurt Vowell               12 Palmyra-Macedon       22-10.00  
  4 Kester Lewis              12 William Grady         22-06.75  
  5 Claudio DelliCarpini      10 Harrison              22-01.50  
  6 Fred Casimo               12 Shaker                22-00.50  
  7 Pete Hamm                 12 Scotia                21-10.75  
  8 James Oliver              12 Elmira                21-09.75  
  9 Qasim Ellis               12 Farmingdale           21-06.00  
 10 Samuel Cuffey             12 South Side            21-02.75  
 11 Mark Thomas               12 HH Hills West         20-11.75  
 12 Dustin Rabideau           12 Plattsburgh           20-11.00  
 13 Tom Danat                 12 North Tonawanda       20-11.00  
 14 Greg Losi                 12 Williamsville N.      20-10.00  
 15 Max Schmidt               11 Beacon                20-09.50  
 16 Kevin O'Riley             12 Gates-Chili           20-09.50  
 17 Steve Crouse              11 Colonie               20-09.00  
 18 Cory Roberts              12 Indian River          20-06.25  
 19 Oraine Pringle            11 Port Richmond         20-05.50  
 20 Matt Wild                 10 Skaneateles           20-03.75  
 21 Elonzo Wilson             11 Fowler                20-03.50  
 22 Dylan Dombrowski          12 Arch. Molloy          20-03.50  
 23 Kris Kolewe               11 Cornwall              19-07.75  
 24 Corey Jones               11 Washingtonville       19-07.50  
 25 Brendan Frodell           12 West Islip            19-07.00  
 26 Jarenn Stewart            11 Arch. Molloy          19-06.50  
 27 Kyle Devins               12 Ausable Valley        19-04.75  
 28 Derek Lalone              12 South Jefferson       19-04.50  
 29 Josey Witter              12 Skaneateles           18-02.50  
 
Boys Triple Jump
================================================================
State Record: # 50-07.25  3/2/1991    Chris Lopez, Archbishop Malloy           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Julian Remouns            12 Washingtonville       47-04.00  
  2 Kester Lewis              12 William Grady         47-02.75  
  3 Jeremy Whyte              12 Scarsdale             46-10.00  
  4 Tom Wagner                11 Clinton               46-06.25  
  5 Albert Johnson            11 Corning               46-04.00  
  6 Odosa Aghayere            11 Rush Henrietta        45-11.25  
  7 Steve Crouse              11 Colonie               45-10.00  
  8 Ray Richardson            12 Auburn                45-09.75  
  9 Menelik Lewis             11 New Rochelle          45-04.00  
 10 Christopher Postell       12 Wilson Magnet         45-03.25  
 11 Amire Solomine            11 St. John The Bap      44-04.50  
 12 Robert Sainvil            12 Bayshore              44-00.00  
 13 Max Schmidt               11 Beacon                43-11.75  
 14 Chandler Brown            12 East Irondequoit      43-10.75  
 15 John Jonasiewicz          11 Kingston              43-09.25  
 16 Russell Morton            12 Abraham Lincoln       43-09.00  
 17 Tyler Riberdy             11 Shenendehowa          43-04.25  
 18 Matt Losi                 12 Williamsville N.      43-02.00  
 19 Qasim Ellis               12 Farmingdale           43-00.00  
 20 Greg Losi                 12 Williamsville N.      42-10.50  
 21 Travis Tomaselli          12 Sherburne             42-09.50  
 22 David Santiago            12 Central Islip         42-08.75  
 23 Steve Manos               12 Elmira                42-06.25  
 24 Aldin Gomez               12 Westbury              42-05.00  
 25 Dustin Rabideau           12 Plattsburgh           42-04.50  
 26 Jeffrey St.Simon          12 Farmingdale           42-01.50  
 27 Andrew Smith              12 Sayville              41-05.50  
 28 Dexter Gillies            12 Sheepshead Bay        41-02.00  
 29 Jeff Stitt                11 Beekmantown           40-05.25  
 30 Sean Scott                11 Poly Prep             40-00.75  
 31 Cory Roberts              12 Indian River          39-09.00  
 32 Jake Fredericks           10 Ogdensburg            38-04.00  
 -- Dylan Dombrowski          12 Arch. Molloy              FOUL  
 -- Sean Miller               12 Iona Prep                 FOUL  
 
Boys Shot Put
================================================================
State Record: # 64-11.50  3/6/2004    Derek McGuire, IHC (Watertown)           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Walter Henning            12 St. Anthony's         59-11.25  
  2 Dennis Faherty            12 West Islip            59-03.50  
  3 Dennis Alliotta           12 Msgr. Farrell         57-04.75  
  4 Rob Golabek               12 Frontier              56-02.75  
  5 Vincenzo Chiarello        11 Msgr. Farrell         55-09.00  
  6 Derek Sherman             12 Rome Free Acad        53-02.00  
  7 Shawn Ross                12 Ticonderoga           52-07.50  
  8 Andy Lockwood             12 Lansing               52-04.25  
  9 David Gross               11 Brockport             51-09.75  
 10 Scott Pezdek              12 Lancaster             50-09.00  
 11 Selwyn McPherson          11 South Shore           50-03.75  
 12 Robert Pope               10 Mount Vernon          49-06.50  
 13 Marlon Brown              11 Valley Str. Cent      48-09.50  
 14 Josh Gallagher            12 Harrison              48-03.00  
 15 John O'Sullivan           12 Calhoun               47-11.00  
 16 Patrick Cawley            12 Port Jefferson        47-10.50  
 17 William Bower             12 Elmira                46-10.00  
 18 Emory Parsons             12 Columbia              46-10.00  
 19 Matt Moore                12 Fallsburgh            46-09.00  
 20 Stephen Johnson           12 Monroe-Woodbury       46-03.25  
 21 Brian Walker              12 Brockport             46-03.00  
 22 Marcus Fuller             12 Thomas Jefferson      46-00.00  
 23 Adam Mika                 12 Nottingham            45-08.50  
 24 James Schwendtner         11 Shenendehowa          45-05.75  
 25 Harold Spetla             11 Tupper Lake           41-04.00  
 26 Casey Dickinson           12 South Jefferson       41-03.50  

 


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 9/24: Lourdes pulls upset of No. 1 Somers
  • 9/23: Pittsford downs Victor in football
  • 9/23: Sec. 5 soph already at 144 career goals
  • 9/22: Schalmont girls win, improve to 9-0
  • 9/21: Lake George boys defeat Fort Ann
  • 9/20: F-M, Scarsdale score soccer upsets
  • 9/19: Victor upsets Churchville in soccer
  • 9/17: 3 schools sweep on state XC course
  • 9/17: Mourning RB shines for Centereach
  • 9/16: Sec. 1 school forfeits homecoming game
  • 9/16: Ossining coach's gamble pays off
  • 9/15: Tupper Lake calls off Week 3 game
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com