New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys indoor track
2006 NYSPHSAA championships

At Cornell University


 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
16 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  6.31  3/4/1995    Jarmeine Holloway, Marshall (Rochester)     
 Meet Record: *  6.31  1995        Jarmeine Holloway, Marshall                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Spencer Carter            11 Fairport                  6.46Q  3 
  2 Terrius McMillan          12 Newburgh                  6.54Q  1 
  3 Jamal Johnson             10 Fayetteville-Man          6.57Q  2 
  4 Damian Samuel             12 Uniondale                 6.59Q  4 
  5 Dan Kines                 12 Batavia                   6.58Q  1 
  6 Shamel Lewis              11 Riverhead                 6.59Q  2 
  7 Dameion Willis            12 Campus Magnet             6.59Q  3 
  8 Stephen McLean            11 ENY Transit Tech          6.62Q  4 
  9 Charles Kangah            11 Oswego                    6.61Q  1 
 10 Mike Butler               12 Moore Catholic            6.63Q  4 
 11 Joe Scher                 10 H. Frank Carey            6.66Q  3 
 12 Fiifi Johnson             11 Lincoln                   6.77Q  2 
 13 Volter Dalzon             12 Arch. Stepinac            6.68Q  1 
 14 Kyle Corbett              11 Brentwood                 6.69Q  4 
 15 Maurice Roberts           10 Spring Valley             6.70Q  3 
 16 Brian McManious           12 Dewitt Clinton            6.79Q  2 
 17 Mike Fitzgerald           12 St. John The Bap          6.71   3 
 18 Corey Reid                12 Freeport                  6.71   4 
 19 Yannick Prescod           10 McQuaid                   6.72   1 
 20 Randall Wilkes            12 Saratoga Springs          6.75   4 
 21 Anthony Darden            12 Longwood                  6.81   2 
 22 Matt Trevits              11 Dryden                    6.81   2 
 23 JJ Peterson               12 Indian River              6.81   1 
 24 John Orlowski             12 Broadalbin-Perth          6.82   1 
 25 Isaiah Johnson            12 Jamesville-Dew.           6.83   2 
 26 Nick Kozak                12 Sidney                    6.85   3 
 27 Jamal Norward             11 Hamburg                   6.87   4 
 28 Doug MacAlpine            12 Ticonderoga               6.90   3 
 29 Dan Zuch                  12 North Tonawanda           6.92   4 
 30 Tyler Johnson             11 Colonie                   6.94   3 
 31 Zach Ferris               12 South Jefferson           7.01   1 
 32 Pat Hemmelrath            12 Wallkill                  7.05   2 
 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  6.31  3/4/1995    Jarmeine Holloway, Marshall (Rochester)     
 Meet Record: *  6.31  1995        Jarmeine Holloway, Marshall                 
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Spencer Carter            11 Fairport                  6.45Q  1 
  2 Terrius McMillan          12 Newburgh                  6.50Q  2 
  3 Dameion Willis            12 Campus Magnet             6.56Q  1 
  4 Mike Butler               12 Moore Catholic            6.57Q  2 
  5 Dan Kines                 12 Batavia                   6.57Q  2 
  6 Shamel Lewis              11 Riverhead                 6.57Q  1 
  7 Damian Samuel             12 Uniondale                 6.62Q  1 
  8 Jamal Johnson             10 Fayetteville-Man          6.63Q  2 
  9 Stephen McLean            11 ENY Transit Tech          6.66   2 
 10 Maurice Roberts           10 Spring Valley             6.68   1 
 11 Joe Scher                 10 H. Frank Carey            6.70   2 
 12 Charles Kangah            11 Oswego                    6.71   1 
 13 Kyle Corbett              11 Brentwood                 6.74   1 
 14 Volter Dalzon             12 Arch. Stepinac            6.74   2 
 15 Fiifi Johnson             11 Lincoln                   6.87   1 
 16 Brian McManious           12 Dewitt Clinton            7.05   2 
 
Boys 55 Meter Dash
================================================================
State Record: #  6.31  3/4/1995    Jarmeine Holloway, Marshall (Rochester)     
 Meet Record: *  6.31  1995        Jarmeine Holloway, Marshall                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Terrius McMillan          12 Newburgh                  6.43  
  2 Spencer Carter            11 Fairport                  6.44  
  3 Shamel Lewis              11 Riverhead                 6.58  
  4 Dameion Willis            12 Campus Magnet             6.59  
  5 Dan Kines                 12 Batavia                   6.60  
  6 Jamal Johnson             10 Fayetteville-Man          6.61  
  7 Damian Samuel             12 Uniondale                 6.65  
  8 Mike Butler               12 Moore Catholic            6.85  
 
Boys 300 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 33.27  12/18/1999  Anthony Ewers, Lawrence (Cedarhurst)        
 Meet Record: * 33.28  2004        Elzie Coleman, Newburgh                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Andre Pinnock             12 Sheepshead Bay           35.81Q  1 
  2 Michael Grobsmith         12 Solvay                   36.04Q  3 
  3 Eddie Nicolas             12 West Hempstead           36.13Q  4 
  4 Celestino Rivera          11 Pine Bush                36.16Q  2 
  5 Cory Benton               12 Southampton              36.20q  2 
  6 Brandon Ferary            11 Dewitt Clinton           36.35q  3 
  7 Brendan Gaffney           36 Kingston                 36.38q  3 
  8 John Reilly               11 Niskayuna                36.39q  4 
  9 Spencer Carter            11 Fairport                 36.44   1 
 10 Josh Hoffman              12 Hornell                  36.44   3 
 11 Charles Kangah            11 Oswego                   36.44   4 
 12 Conlon Bonner             11 FH LaGuardia             36.58   2 
 13 Dan Zuch                  12 North Tonawanda          36.60   1 
 14 Andre Jackson             12 St. John The Bap         36.65   4 
 15 Mike Colby                11 Norwood-Norfolk          36.80   2 
 16 Robert Carr               11 Ballston Spa             36.86   4 
 17 Adrian Davis              12 Holy Cross               36.89   1 
 18 Stephon Beckford          11 Baldwin                  37.09   1 
 19 Chris Muniz               11 Suffern                  37.20   3 
 20 Dan King                  12 John S Burke             37.28   3 
 21 Chris Lyons               11 Chaminade                37.40   2 
 22 Pat Zelko                 11 Horseheads               37.50   4 
 23 Sean Barrett              11 East Islip               38.30   2 
 24 Alex Banach               11 Beekmantown              38.39   3 
 25 Jerome Jeffrey            12 New Rochelle             38.45   2 
 26 Rusty Landon              11 Lansing                  38.48   1 
 27 Nick Marcuzzo             12 Jamestown                38.57   4 
 28 Randy Garrow              11 Norwood-Norfolk          40.63   4 
 -- Jamal Johnson             10 Fayetteville-Man           SCR   1 
 
Boys 300 Meter Dash
================================================================
State Record: # 33.27  12/18/1999  Anthony Ewers, Lawrence (Cedarhurst)        
 Meet Record: * 33.28  2004        Elzie Coleman, Newburgh                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Michael Grobsmith         12 Solvay                   35.66  
  2 Andre Pinnock             12 Sheepshead Bay           35.86  
  3 Celestino Rivera          11 Pine Bush                35.94  
  4 John Reilly               11 Niskayuna                36.54  
  5 Brandon Ferary            11 Dewitt Clinton           36.72  
  6 Cory Benton               12 Southampton              36.88  
  7 Brendan Gaffney           36 Kingston                 37.05  
 -- Eddie Nicolas             12 West Hempstead              FS  
 
Boys 600 Meter Run
===================================================================
State Record: # 1:18.80  2/20/2000   Damion Drummond, Paul Robeson             
 Meet Record: * 1:19.56  1989        Brad Sumner, McQuaid                      
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Alie Beuavais             12 Hempstead              1:20.21   4 
  2 Lionel Williams           11 St. Peter's            1:20.91   4 
  3 Nicholas Graham           12 South Shore            1:22.97   4 
  4 Danny Harris              12 St. John The Bap       1:23.05   4 
  5 John Bauman               12 Williamsville N.       1:23.87   4 
  6 Gino Bisceglia            11 Norwood-Norfolk        1:24.30   4 
  7 Jeremy McAllister         11 Fonda                  1:24.46   2 
  8 Jon Hall                  12 Mepham                 1:24.56   3 
  9 Ryan Zillmann             12 Hills West             1:24.63   4 
 10 Ryan Diorio               11 Byramhills             1:24.92   3 
 11 Brian Miller              11 Williamson             1:25.00   3 
 12 Casey Martin              10 Scarsdale              1:25.07   3 
 13 Brian Li-A-Ping           12 Regis                  1:25.10   4 
 14 Pete Rowell               11 Scotia                 1:25.70   2 
 15 John Picardo              11 Hilton                 1:25.91   2 
 16 Nicholas Lemp             12 Smithtown              1:25.97   2 
 17 Clement Gyan              11 Lincoln                1:26.58   3 
 18 Jeff Naro                 12 Corning                1:26.89   2 
 19 Andre Orcutt              12 Oneida                 1:27.18   2 
 20 Brian Hilario             11 Pine Bush              1:27.75   3 
 21 Duane Harper              11 Samuel Tilden          1:28.02   3 
 22 Shilah Richardson         12 Auburn                 1:28.06   2 
 23 Mark Bailey               12 Lansing                1:29.50   1 
 24 Kyle Drozenski            12 Marlboro               1:29.99   3 
 25 Justin Capen              11 Ausable Valley         1:30.31   1 
 26 Tim Metivier              10 Kenmore East           1:30.54   1 
 27 Dave Porter               11 South Jefferson        1:30.86   2 
 28 Joseph Myrie              10 Collegiate             1:30.93   1 
 
Boys 1000 Meter Run
================================================================
State Record: # 2:24.1h  2/22/1983   Miles Irish, Burnt Hills                  
 Meet Record: * 2:24.1h  1983        Miles Irish, Burnt Hills                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ben White                 12 Liverpool              2:29.85  
  2 Alex Bean                 12 Somers                 2:30.43  
  3 John Maloy                12 Shaker                 2:31.24  
  4 Aaron Lozier              12 Columbia               2:33.27  
  5 Brian MacArthur           12 Great Neck South       2:33.38  
  6 Brian Doherty             12 Fordham Prep           2:34.33  
  7 Jesse Thompson            11 Bayshore               2:35.29  
  8 Tim Kramer                12 Massapequa             2:35.85  
  9 Kevin Kiley               12 Chaminade              2:36.25  
 10 Jeff Carbonella           12 Msgr. Farrell          2:36.46  
 11 Vinny Modafferi           12 Clarkstown South       2:37.02  
 12 Andrew Ugolino            11 Onteora                2:37.12  
 13 Daniel Frost              11 Smithtown              2:37.20  
 14 Dan McManamon             12 Shenendehowa           2:37.65  
 15 Josh Zubler               11 Frontier               2:38.79  
 16 Eric English              11 Pittsford-Mendon       2:39.24  
 17 Itse Begho                11 Collegiate             2:39.63  
 18 Junior Antoine            12 Midwood                2:40.85  
 19 Ryan Sheer                12 Liverpool              2:41.12  
 20 Rashard Nelson            12 ENY Transit Tech       2:41.25  
 21 Bill Phipps               12 Pitt.-Sutherland       2:41.46  
 22 Kyle O'Brien              12 Monroe-Woodbury        2:41.98  
 23 Zach Bowen                12 Saranac                2:44.26  
 24 Lynde Scott               12 Potsdam                2:44.42  
 25 Josh Durkin               12 Lancaster              2:45.71  
 26 Nate Culver               12 Waverly                2:46.77  
 27 Brian Horowitz            12 Suffern                2:48.27  
 28 Jake Hebdon               12 Groton                 2:48.44  
 29 Ian Gilbert               12 South Jefferson        3:01.37  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================
State Record: # 4:07.61  3/16/1986   John Trautmann, Monroe-Woodbury           
 Meet Record: * 4:07.61  1986        John Trautman, Monroe Woodbury            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gregory Kiley             12 Saratoga Springs       4:16.50  
  2 Owen Kimple               12 Fayetteville-Man       4:17.24  
  3 Charles White             10 Garden City            4:17.74  
  4 Matt Shaffer              12 Bethlehem              4:22.31  
  5 Chris Williams            11 Collegiate             4:22.64  
  6 John Haenle               11 Lockport               4:23.61  
  7 Max Kasak                 10 Byramhills             4:24.01  
  8 Dwayne Alexis             11 Collegiate             4:24.57  
  9 Michael Sainato           12 Albany                 4:24.71  
 10 Rob Fleming               12 St. Anthony's          4:26.93  
 11 Vito Cannavo              12 Msgr. Farrell          4:28.64  
 12 Lee Gabler                12 Ticonderoga            4:28.87  
 13 Justin Curtis             12 Westhampton            4:28.98  
 14 Darryll Oliver            11 Brooklyn Tech          4:29.76  
 15 John Badolato             11 West Islip             4:30.53  
 16 Brad McNiff               12 Pearl River            4:31.73  
 17 Zach Maher                11 Carmel                 4:31.82  
 18 Andrew Pfeiffer           11 Clarence               4:32.19  
 19 Derek Seber               11 McQuaid                4:34.27  
 20 Serge Morrell             12 Stuyvesant             4:36.14  
 21 Terrance Prial            11 Warwick Valley         4:36.45  
 22 Craig Lalonde             11 Clinton                4:38.72  
 23 Ben Hall                  11 Victor                 4:38.77  
 24 Matt Kaiser               12 Onteora                4:39.63  
 25 Dante Davis               12 South Side             4:40.29  
 26 John Barnes               11 St. Francis Prep       4:40.58  
 27 Keith Stapleton           11 Curtis                 4:42.43  
 28 James Joy                 12 Ward Melville          4:46.39  
 29 Mike Vrabel               11 Horseheads             5:00.98  
 30 Jordan Terpstra           12 Gouverneur             5:01.09  
 31 Ryan Sanders              10 South Jefferson        5:03.14  
 -- Andrew Brusso             11 Elmira                     SCR  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
State Record: # 8:50.40  1/24/2004   Josh McDougal, Home School, Peru          
 Meet Record: * 8:59.44  1986        John Trautman, Monroe Woodbury            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Stephen Murdock           12 Saratoga Springs       9:10.33  
  2 Greg Kelsey               12 Saratoga Springs       9:14.70  
  3 Noel Bateman              12 Aquinas                9:21.33  
  4 Dan Lewis                 12 Msgr. Farrell          9:22.26  
  5 Joe Parks                 12 Deer Park              9:23.89  
  6 Ryan McDermott            11 Chaminade              9:24.39  
  7 Lee Berube                10 Ticonderoga            9:24.46  
  8 Dan Cartica               12 Arlington              9:32.99  
  9 John Bradley              12 Fordham Prep           9:33.25  
 10 James Joy                 12 Ward Melville          9:39.40  
 11 Brian Rhodes-Devey        11 Guilderland            9:41.41  
 12 Corey Robinson            11 Greece Odyssey         9:41.65  
 13 Jesse Berube              12 Ticonderoga            9:42.73  
 14 Lyle Tolli                12 Lockport               9:42.80  
 15 Brendan Martin            11 Smithtown              9:43.61  
 16 Pat Russell               12 Lockport               9:44.93  
 17 Richard Schmitz           11 Port Washington        9:45.62  
 18 Mark Streb                11 Brockport              9:46.42  
 19 Rafael Klein-Cloud        11 Brooklyn Tech          9:53.11  
 20 Dylan Trotzuk             10 Collegiate             9:53.39  
 21 Colin Anderson            10 Cornwall               9:53.75  
 22 Tim Hartnett              12 Westhill               9:54.80  
 23 Christopher Mason         11 Auburn                 9:56.05  
 24 Pat Malone                12 Syosset                9:56.55  
 25 Jerry Greenlaw            12 Warwick Valley        10:01.26  
 26 Peter Vizcarrondo         11 Collegiate            10:04.45  
 27 Andrew McCann             12 Fayetteville-Man      10:08.84  
 28 Phil Abbott               12 Lansing               10:11.01  
 29 Zach Elmankhly            12 Arlington             10:11.67  
 30 Zach Ornelas               9 South Jefferson       10:18.60  
 31 Stephen Benedict          11 Windsor               10:23.68  
 32 Luis Hernandez            12 Thomas Jefferson      10:45.21  
 -- Dan Prahl                 12 Potsdam                    SCR  
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
16 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  7.22  3/7/1987    Joe Galeano, Centereach                     
 Meet Record: *  7.22  1987        Joe Galeano, Centerreach                    
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Donovan Haigler           12 White Plains              7.75Q  1 
  2 Austin Archibald          11 Longwood                  7.76Q  2 
  3 Conte Cuttino             12 Uniondale                 7.89Q  3 
  4 Kenyan Hicks              12 Corning                   7.90Q  4 
  5 Jamal Norward             11 Hamburg                   7.78Q  1 
  6 Jim Kehrer                10 Colonie                   7.79Q  2 
  7 Kemar Clarke              11 South Shore               7.91Q  4 
  8 Chris Hilliard            12 Southern Cayuga           8.01Q  3 
  9 Jesse Fuca                11 Warwick Valley            7.84Q  1 
 10 Cedric Crowder            11 Gates-Chili               7.90Q  2 
 11 Howard Powell             12 Boys & Girls              7.94Q  4 
 12 Menelik Lewis             10 New Rochelle              8.17Q  3 
 13 Louis Williams            12 Colonie                   7.99Q  1 
 14 Chris Herbst              11 Riverhead                 8.06Q  2 
 15 Tarem Cannonier           11 Woodlands                 8.13Q  4 
 16 Alex Banach               11 Beekmantown               8.30Q  3 
 17 Ian Fitts                 11 Arch. Molloy              8.04   1 
 18 Ryan Kachmarsky           11 Monroe-Woodbury           8.06   1 
 19 Mike Blenk                12 Lawrence                  8.08   2 
 20 Mike Hall                 12 Cicero-NS                 8.09   2 
 21 Philip Natoli             12 Jamesville-Dew.           8.16   2 
 22 Monaire Thompson          12 ENY Transit Tech          8.17   1 
 23 Chris Parker              10 Mepham                    8.20   4 
 24 Robert Ranieri            12 Regis                     8.33   3 
 25 John Scheller             12 Orchard Park              8.41   4 
 26 Dustin Rabideau           11 Plattsburgh               8.43   4 
 27 Donnell Mosby             12 East                      8.57   3 
 28 JJ Peterson               12 Indian River              8.62   3 
 29 Mike Murphy               11 St Joe's B.T.S            8.81   3 
 30 Bobby Gay                 11 Norwood-Norfolk           9.39   2 
 31 Dan Kines                 12 Batavia                   9.81   4 
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  7.22  3/7/1987    Joe Galeano, Centereach                     
 Meet Record: *  7.22  1987        Joe Galeano, Centerreach                    
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Kemar Clarke              11 South Shore               7.57Q  1 
  2 Jamal Norward             11 Hamburg                   7.76Q  2 
  3 Donovan Haigler           12 White Plains              7.72Q  1 
  4 Conte Cuttino             12 Uniondale                 7.86Q  2 
  5 Jesse Fuca                11 Warwick Valley            7.76Q  1 
  6 Howard Powell             12 Boys & Girls              7.87Q  2 
  7 Kenyan Hicks              12 Corning                   7.80Q  1 
  8 Louis Williams            12 Colonie                   7.90Q  2 
  9 Jim Kehrer                10 Colonie                   7.82   1 
 10 Cedric Crowder            11 Gates-Chili               7.95   2 
 11 Austin Archibald          11 Longwood                  8.01   2 
 12 Chris Herbst              11 Riverhead                 8.17   1 
 13 Menelik Lewis             10 New Rochelle              8.18   1 
 14 Tarem Cannonier           11 Woodlands                 8.24   1 
 15 Alex Banach               11 Beekmantown               8.26   2 
 -- Chris Hilliard            12 Southern Cayuga             DQ   2 
 
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
State Record: #  7.22  3/7/1987    Joe Galeano, Centereach                     
 Meet Record: *  7.22  1987        Joe Galeano, Centerreach                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Kemar Clarke              11 South Shore               7.60  
  2 Donovan Haigler           12 White Plains              7.69  
  3 Conte Cuttino             12 Uniondale                 7.70  
  4 Kenyan Hicks              12 Corning                   7.75  
  5 Howard Powell             12 Boys & Girls              7.76  
  6 Jamal Norward             11 Hamburg                   7.78  
  7 Jesse Fuca                11 Warwick Valley            7.80  
  8 Louis Williams            12 Colonie                   8.10  
 
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 1:27.67  3/16/2003   Newburgh                                  
                         Mike Riullano, J Pearson, Elzie Coleman, L Pearson
 Meet Record: * 1:28.05  2001        Campus Magnet, Campus Magnet              
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Colonie                                             1:31.96Q  1 
     1) Cjiantai Williams 12            2) Colin Frederickson 12          
     3) Tyler Johnson 11                4) Brien Lenge 12                 
  2 Hempstead                                           1:32.49Q  2 
     1) Peter Joseph 12                 2) Chad Allen 10                  
     3) Romel Vanegas 12                4) Alie Beuavais 12               
  3 Dewitt Clinton                                      1:33.52Q  2 
     1) Cevon Carver 12                 2) Brian McManious 12             
     3) George Nwankwo 12               4) Brandon Ferary 11              
  4 Mt. St. Michael's Academy                           1:34.57Q  1 
     1) Brandon Smith 12                2) Brian Agyin 10                 
     3) Jermaine Carter 12              4) Andrew Van Dyke 12             
  5 Ramapo                                              1:33.97q  2 
     1) Kahlil Boatright 11             2) Erwin Cadet 12                 
     3) McJeffrey Malivert 12           4) Vladimir Desamours 11          
  6 Half Hollow Hills West                              1:35.10q  1 
     1) Mark Thomas 11                  2) Ryan Zillmann 12               
     3) Yosero Kim 9                    4) Ryan Hughes 12                 
  7 Corning                                             1:35.56q  2 
     1) Carl Truesdale 12               2) Albert Johnson 10              
     3) Jeff Naro 12                    4) Kenyan Hicks 12                
  8 Pine Bush                                           1:35.85q  1 
     1) Brian Hilario 11                2) Ryan Smith 12                  
     3) Sean Stewart 12                 4) Celestino Rivera 11            
  9 Jamesville-Dewitt                                   1:35.91   1 
     1) Isaiah Johnson 12               2) Jon Boll 11                    
     3) Logan Hall 12                   4) Philip Natoli 12               
 10 Norwood-Norfolk                                     1:36.01   2 
     1) Bobby Gay 11                    2) Mike Colby 11                  
     3) Gino Bisceglia 11               4) Phil Wagschal 11               
 11 Lancaster                                           1:38.01   1 
     1) Kevin Stephan 12                2) Aaron Bapst 10                 
     3) Mike Kozlowski 12               4) Mike Floyd 10                  
 12 Poly Prep                                           1:38.67   2 
     1) Anthony Dinaso 11               2) Tyrone Grant 11                
     3) Sean Scott 10                   4) Henry Rosenwach 11             
 13 Ticonderoga                                         1:41.96   2 
     1) Doug MacAlpine 12               2) Krys Ross 10                   
     3) Daniel Woods 11                 4) Jamian Shapiro 11              
 -- Ben Franklin                                             DQ   1 
     1) Justin McCloud 11               2) Carlton O'Neal 11              
     3) Von McGee 11                    4) Ricky Travers 8                
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
State Record: # 1:27.67  3/16/2003   Newburgh                                  
                         Mike Riullano, J Pearson, Elzie Coleman, L Pearson
 Meet Record: * 1:28.05  2001        Campus Magnet, Campus Magnet              
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Hempstead                                           1:32.45  
     1) Peter Joseph 12                 2) Chad Allen 10                  
     3) Romel Vanegas 12                4) Alie Beuavais 12               
  2 Dewitt Clinton                                      1:32.63  
     1) Cevon Carver 12                 2) Brian McManious 12             
     3) George Nwankwo 12               4) Brandon Ferary 11              
  3 Mt. St. Michael's Academy                           1:33.72  
     1) Brandon Smith 12                2) Brian Agyin 10                 
     3) Jermaine Carter 12              4) Andrew Van Dyke 12             
  4 Pine Bush                                           1:35.84  
     1) Brian Hilario 11                2) Ryan Smith 12                  
     3) Sean Stewart 12                 4) Celestino Rivera 11            
  5 Half Hollow Hills West                              1:35.89  
     1) Mark Thomas 11                  2) Ryan Zillmann 12               
     3) Yosero Kim 9                    4) Ryan Hughes 12                 
  6 Corning                                             1:37.43  
     1) Carl Truesdale 12               2) Albert Johnson 10              
     3) Jeff Naro 12                    4) Kenyan Hicks 12                
  7 Ramapo                                              1:37.44  
     1) Kahlil Boatright 11             2) Erwin Cadet 12                 
     3) McJeffrey Malivert 12           4) Vladimir Desamours 11          
  8 Colonie                                             1:57.31  
     1) Cjiantai Williams 12            2) Colin Frederickson 12          
     3) Tyler Johnson 11                4) Brien Lenge 12                 
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 3:17.49  3/11/2001   South Shore                               
                         C. McKenzie, K. Patrice, D. Victory, A. Jeffrey   
 Meet Record: * 3:18.22  2001        South Shore, South Shore                  
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 ENY Transit Tech                                    3:30.24Q  1 
     1) Giovanni Gillispie 11           2) Deshawn Kirkland 11            
     3) Matthew Armstrong 12            4) Clemore Henry 12               
  2 St. Anthony's                                       3:31.00Q  2 
     1) Rob Malone 12                   2) Rich Waldmann 11               
     3) George Pickel 12                4) Chris Guinta 11                
  3 John Glenn                                          3:31.37Q  1 
     1) Emile Barnett 11                2) Cliff Faulkner 11              
     3) Billy Miltenberg 12             4) Carlton Wildman 12             
  4 Clarkstown South                                    3:31.56Q  2 
     1) Nick Estis 11                   2) Ryan Fay 12                    
     3) Paul Rolston 12                 4) Dylan Shepard 10               
  5 Solvay                                              3:32.96q  2 
     1) Brian Goodrich 12               2) Michael Grobsmith 12           
     3) Geoff Kobuszewski 12            4) Michael May 12                 
  6 Colonie                                             3:33.98q  1 
     1) Kevin Treadway 12               2) Joe Soblosky 12                
     3) Brendan Rowland 12              4) Joe Coleman 12                 
  7 Edison Tech                                         3:36.25q  1 
     1) Brandon Giles 11                2) Anthony McAbrew 12             
     3) Reggie Jones 12                 4) Kyle Abron 11                  
  8 Warwick Valley                                      3:37.26q  2 
     1) Andy Grosso 11                  2) Frank Pfaffenberger 11         
     3) Nick Longfellow 11              4) Brad Ackerman 10               
  9 Iroquois                                            3:37.31   1 
     1) Jason Anderson 11               2) Justin Handley 10              
     3) Alan Stier 11                   4) Brandon Murie 9                
 10 Baldwin                                             3:40.76   1 
     1) Anthony Williams 11             2) Christopher Bryant 12          
     3) Toron Walker 12                 4) Taariq Cayne 12                
 11 Corning                                             3:43.01   2 
     1) Matt Astolfi 11                 2) Asid Qadir 12                  
     3) Sean Marx 12                    4) Brian Alderson 12              
 12 Ticonderoga                                         3:51.92   1 
     1) Lee Peters 12                   2) Daniel Woods 11                
     3) Pat Dunn 11                     4) Krys Ross 10                   
 13 Norwood-Norfolk                                     4:13.67   2 
     1) Bobby Gay 11                    2) Randy Garrow 11                
     3) Gino Bisceglia 11               4) Phil Wagschal 11               
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
State Record: # 3:17.49  3/11/2001   South Shore                               
                         C. McKenzie, K. Patrice, D. Victory, A. Jeffrey   
 Meet Record: * 3:18.22  2001        South Shore, South Shore                  
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 ENY Transit Tech                                    3:28.36  
     1) Stephen McLean 11               2) Deshawn Kirkland 11            
     3) Matthew Armstrong 12            4) Clemore Henry 12               
  2 John Glenn                                          3:29.21  
     1) Emile Barnett 11                2) Cliff Faulkner 11              
     3) Billy Miltenberg 12             4) Carlton Wildman 12             
  3 St. Anthony's                                       3:29.51  
     1) Rob Malone 12                   2) Rich Waldmann 11               
     3) George Pickel 12                4) Chris Guinta 11                
  4 Colonie                                             3:30.27  
     1) Jim Kehrer 10                   2) Joe Soblosky 12                
     3) Brendan Rowland 12              4) Joe Coleman 12                 
  5 Solvay                                              3:36.33  
     1) Brian Goodrich 12               2) Michael Grobsmith 12           
     3) Geoff Kobuszewski 12            4) Michael May 12                 
  6 Edison Tech                                         3:37.98  
     1) Brandon Giles 11                2) Anthony McAbrew 12             
     3) Reggie Jones 12                 4) Kyle Abron 11                  
  7 Clarkstown South                                    3:39.60  
     1) Nick Estis 11                   2) Ryan Fay 12                    
     3) Paul Rolston 12                 4) Vinny Modafferi 12             
  8 Warwick Valley                                      3:55.65  
     1) Andy Grosso 11                  2) Nick Longfellow 11             
     3) Michael Mark 12                 4) Pat Gallagher 12               
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
State Record: # 7:42.22  2/5/2005    Syosset                                   
                         Adam Lampert, Chris Howell, Sean Tully, Dan Tully 
 Meet Record: * 7:48.98  1992        Bishop Ford, Bishop Ford                  
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Warwick Valley                                      7:59.29  
     1) Mike Segal 12                   2) Pat Gallagher 12               
     3) Tim Kolesar 11                  4) Michael Mark 12                
  2 Shaker                                              8:07.24  
     1) Brian Benson 11                 2) RJ Sniffen 10                  
     3) Steve Marthy 12                 4) John Maloy 12                  
  3 Somers                                              8:09.69  
     1) John Vegliante 12               2) Rich Apgar 11                  
     3) Doug Swiatocha 12               4) Alex Bean 12                   
  4 West Islip                                          8:10.57  
     1) John Badolato 11                2) Rod Alzmann 11                 
     3) Chris Randazzo 12               4) Justin Ellison 12              
  5 Msgr. Farrell                                       8:11.58  
     1) Matt Frawley 11                 2) Rob Gordon 12                  
     3) Vito Cannavo 12                 4) Jeff Carbonella 12             
  6 Fayetteville-Manlius                                8:11.90  
     1) John Heron 12                   2) Owen Kimple 12                 
     3) Geoff King 11                   4) Tommy Gruenewald 11            
  7 Lockport                                            8:17.77  
     1) John Haenle 11                  2) Lyle Tolli 12                  
     3) Pat Russell 12                  4) Brandon Milkes 12              
  8 Penfield                                            8:20.08  
     1) Matt Martina 12                 2) Jon Peffley 12                 
     3) Craig Coon 12                   4) Tyler Stachecki 10             
  9 Massapequa                                          8:24.77  
     1) Kevin Valenski 11               2) Jeff Giordano 11               
     3) Frankie Dioguardi 10            4) Tim Kramer 12                  
 10 Ticonderoga                                         8:26.67  
     1) Lee Gabler 12                   2) Jesse Berube 12                
     3) Lee Berube 10                   4) Lee Peters 12                  
 11 South Shore                                         8:31.84  
     1) Corey Calendar 12               2) Gary Knight 12                 
     3) Nicholas Graham 12              4) Tyrone Taylor 11               
 12 Canton                                              8:40.19  
     1) Eric French 12                  2) Colin French 10                
     3) Joe Beaudette 11                4) Brandon Kenny 11               
 13 Elmira                                              8:45.96  
     1) Sean Donovan 11                 2) David Dier 10                  
     3) Bridan Sharpe 12                4) Eric Murphy 11                 
 
Boys Intersectional Medley
================================================================
 Meet Record: * 8:53.71  1998        Section III, Section III                  
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Section 2                                           8:52.28* 
     1) Kyle O'Connor 11                2) David McGuirk 12               
     3) Cody Buell 11                   4) Kevin Treadway 12              
  2 Section 5                                           9:00.68  
     1) Matt Deady 12                   2) Steve Royse 12                 
     3) Dan Wilcox 12                   4) Tim Quinn 11                   
  3 CHSAA                                               9:00.99  
     1) Edouard Boulat 11               2) Nick Costa 11                  
     3) George Arcarola 11              4) Frank Reece 12                 
  4 Section 1                                           9:06.38  
     1) Peter Bruton 11                 2) Mike Burke 12                  
     3) Caleb Duncanson 9               4) Thomas Daly 12                 
  5 Section 3                                           9:06.70  
     1) Ben Ludovici 11                 2) Adam Groesbeck 11              
     3) Sean Bardenett 12               4) Scott VanderMolen 11           
  6 Section 11                                          9:09.23  
     1) Kyle Merber 10                  2) Elmo Lalite 11                 
     3) Alex Tingue 12                  4) Robert Krause 12               
  7 Section 9                                           9:10.89  
     1) Kevin Finnegan 12               2) Mike Palange 11                
     3) Dan Williams 12                 4) Cory Reed 11                   
  8 Section 6                                           9:34.27  
     1) Tim Fargino 11                  2) John Connors 12                
     3) Matt Santarsiero 12             4) Tim Bradley 12                 
  9 PSAL                                                9:35.33  
     1) Jason Johnson 12                2) Lynval Clarke 12               
     3) Warren Lane 11                  4) Justin Celestine 12            
 10 Section 4                                          10:09.25  
     1) Tyler Quinn 11                  2) Chris McConnell 11             
     3) Rob Hornung 12                  4) Steve Harvey 11                
 -- Section 8                                                DQ  
     1) Julian Crosswell 12             2) Christopher Schmitt 11         
     3) John Nulty 12                   4) Jason Zaringhalam 12           
 
Boys High Jump
================================================================
State Record: #  7-04  12/29/2000  Dan Olson, Albany Academy                   
 Meet Record: *  7-04  2000        Dan Olson, Albany Academy                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jon Buice                 12 Elmira- ND             6-06.00  
  2 Peter Bligh               11 Greece Arcadia         6-04.00  
  3 Roje Robinson             12 Middle College         6-04.00  
  4 Eugene Kennedy            12 Troy                   6-04.00  
  5 Cory Pixley               12 Pioneer                6-02.00  
  6 Enbani Moore              10 Suffern                6-02.00  
  7 Mike Schober              11 Webster Schroed.       6-02.00  
  7 Anthony Collica           12 St Joe's B.T.S         6-02.00  
  9 Nathaniel King            11 Sewanhaka              6-02.00  
 10 Richard Wong              12 Williamsville N.       6-02.00  
 11 Travis Rytell             12 Mechanicville          6-00.00  
 12 Tyrik Overton             12 Irvington              6-00.00  
 12 Nick Martin               11 Kingston               6-00.00  
 12 Brian Geslak              11 Ward Melville          6-00.00  
 -- Matt Levac                12 Massena                     NH  
 -- Luke Schoen               12 West Islip                  NH  
 -- Anthony Rawley            12 Indian River                NH  
 -- Ronnie King               12 Mt St Michael's             NH  
 -- Cevon Carver              12 Dewitt Clinton              NH  
 -- Jay Stevens               12 Horseheads                  NH  
 -- Justin Capen              11 Ausable Valley              NH  
 -- Tom Wagner                10 Clinton                     NH  
 -- Charles Kangah            11 Oswego                      NH  
 -- Kevin Lees                11 Goshen                      NH  
 -- Donald Cooper             10 Sullivan West               NH  
 -- Keith McElwain            12 Calhoun                     NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================
State Record: #    16-05  12/27/2005  Casey DiCesare, Irvington                
 Meet Record: * 15-09.25  2004        Ian Cassidy, Molloy                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Casey DiCesare            12 Irvington             15-09.00  
  2 Nick David                11 Mount Sinai           15-06.00  
  3 Mike Dempsey              11 Gates-Chili           15-00.00  
  4 Luke Schoen               12 West Islip            14-09.00  
  5 Scott DiCesare            12 Irvington             14-06.00  
  6 Jake VanAlmelo            12 Groton                14-06.00  
  7 Kris Williams             11 Fairport              14-00.00  
  8 Ryan Daly                 12 Newark                13-09.00  
  9 Kyle Duggan               11 Msgr. Farrell         13-09.00  
 10 Jim Townsend              12 Lancaster             13-06.00  
 11 Jacob Schwartz            12 Liberty               13-06.00  
 11 Jonathan Bednarz          11 Fordham Prep          13-06.00  
 13 Rob Quiller               11 O'Neill               13-06.00  
 14 Jason Pelletier           10 Dryden                13-00.00  
 15 Brian McGovern            10 Mt St Michael's       12-06.00  
 15 Josh Vale                 11 Shenendehowa          12-06.00  
 17 Ben Catanzaro             11 Warwick Valley        12-06.00  
 18 Matt Aoun                 12 Lancaster             12-00.00  
 18 Matt Hertz                12 Syosset               12-00.00  
 -- Chris Wheeler             12 Cazenovia                   NH  
 -- Greg Craft                11 JFK-Buffalo                 NH  
 -- Jason Sector              11 Averill Park                NH  
 -- Jason Mills               12 Baldwinsville               NH  
 -- John Villarosa            12 McKee-SI Tech               NH  
 -- Victor Rubenov            12 Forest Hills                NH  
 -- Joe Bielawski             11 Farmingdale                 NH  
 
Boys Long Jump
================================================================
State Record: # 25-07.75  3/1/1993    Marvin Forde, Uniondale                  
 Meet Record: * 25-07.75  1993        Marvin Forde, Uniondale                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gary Jones                12 Webster Schroed.      23-05.00  
  2 Nasim Siddeeq             12 Goshen                23-04.25  
  3 Dan Kines                 12 Batavia               23-04.00  
  4 Conlon Bonner             11 FH LaGuardia          23-03.00  
  5 Roje Robinson             12 Middle College        23-01.75  
  6 Fred Casimo               11 Shaker                22-06.25  
  7 Kyle Anthony              12 Eldred                22-03.00  
  8 Kevin Ralston             11 Ramapo                22-01.75  
  9 Chris Thomas              11 Gates-Chili           21-10.50  
 10 Jamaal Smith              12 La Salle              21-10.00  
 11 Valete Graham             12 Mt St Michael's       21-06.00  
 12 Mike Colby                11 Norwood-Norfolk       21-03.75  
 13 Kevin Amilcar             12 White Plains          21-02.75  
 14 Corey Roberts             11 Indian River          21-00.75  
 15 Rich Semenick             11 Chaminade             20-00.00  
 16 Trey Monaco               12 Frontier              20-00.00  
 17 Gregory Zielinski         11 Smithtown             19-11.75  
 18 Ryan Ahart                12 Mexico                19-10.50  
 19 Charles Green             12 Hackley               19-08.50  
 20 Brian Hall                12 Nottingham            19-07.75  
 21 Anthony Martin            12 Bayshore              19-06.75  
 22 Matt Hertz                12 Syosset               19-04.50  
 23 Nick Robertson            12 Trumansburg           19-03.50  
 24 Richard Wong              12 Williamsville N.      19-02.75  
 25 Nathaniel King            11 Sewanhaka             18-11.50  
 26 Albert Johnson            10 Corning               18-08.50  
 27 Brian Drollette            9 Beekmantown           18-08.25  
 -- Kyle Nadler               12 Colonie                    SCR  
 
Boys Triple Jump
================================================================
State Record: # 50-07.25  3/2/1991    Chris Lopez, Archbishop Malloy           
 Meet Record: * 50-07.25  1991        Chris Lopez, Archbishop Molloy           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gary Jones                12 Webster Schroed.      50-01.00  
  2 Kyle Anthony              12 Eldred                48-01.75  
  3 Nasim Siddeeq             12 Goshen                46-01.75  
  4 Donovan Haigler           12 White Plains          45-11.25  
  5 Brian Hall                12 Nottingham            45-07.25  
  6 Michael Kippins           12 Shaker                45-04.50  
  7 Kevin O'Riley             11 Gates-Chili           44-10.00  
  8 Russell Morton            11 Abraham Lincoln       44-04.75  
  9 Aaron Steele              12 Newburgh              44-03.75  
 10 Robert Singleton          12 Riverhead             44-02.00  
 11 Jeremy Whyte              11 Scarsdale             43-08.75  
 12 Ray Richardson            11 Auburn                43-08.75  
 13 Kwesy Plunkett            11 Thomas Jefferson      43-07.00  
 14 Forrest Viola             10 Fairport              43-03.50  
 15 Mike Strong               11 Ramapo                43-03.25  
 16 Kurt Johns-Harris         12 Ward Melville         43-03.00  
 17 Jamaal Smith              12 La Salle              42-00.75  
 18 Aldin Gomez               11 Westbury              42-00.00  
 19 Steve Manos               11 Elmira                41-11.00  
 20 Richard Wong              12 Williamsville N.      41-09.50  
 21 Matt Losi                 11 Williamsville N.      41-07.50  
 22 Dustin Rabideau           11 Plattsburgh           41-07.50  
 23 Corey Roberts             11 Indian River          41-04.00  
 24 Chris Smith               12 St. Francis Prep      41-02.75  
 25 Dylan Dombrowski          11 Arch. Molloy          41-01.00  
 26 Danny Hu                  12 Great Neck South      40-03.25  
 27 Nick Robertson            12 Trumansburg           39-11.25  
 28 Brian Drollette            9 Beekmantown           39-07.25  
 -- Tyrone Grant              11 Poly Prep                  SCR  
 -- Kyle Nadler               12 Colonie                    SCR  
 
Boys Shot Put
================================================================
State Record: # 64-11.50  3/6/2004    Derek McGuire, IHC (Watertown)           
 Meet Record: * 64-11.50  3/6/2004    Derek McGuire, IHC (Watertown)           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Walter Henning            11 St. Anthony's         58-00.50  
  2 Joseph Tesoriero          12 Port Jefferson        55-04.00  
  3 Dennis Faherty            11 West Islip            53-09.50  
  4 Drew Graziadei            12 Sweet Home            52-07.25  
  5 Nik Berisha               12 Mt St Michael's       51-10.00  
  6 Trevor Anderson           12 Cobleskill-Rich.      51-09.50  
  7 Anthony Darden            12 Longwood              51-05.50  
  8 Chris Andrews             11 Nottingham            51-02.00  
  9 Emory Parsons             11 Columbia              50-01.00  
 10 Derek Sherman             11 RFA                   49-11.75  
 11 Andy Lockwood             11 Lansing               49-03.75  
 12 Dan Paladino              12 Monroe-Woodbury       49-03.00  
 13 Darius Sileikis           12 Arch. Molloy          48-11.75  
 14 Rob Golabek               11 Frontier              48-08.50  
 15 Milosz Domurad            12 Forest Hills          48-04.50  
 16 Shawn Ross                11 Ticonderoga           48-03.25  
 17 Nick DeBellis             12 Somers                47-02.50  
 18 Tyrell Davis              12 Mount Vernon          46-03.25  
 19 Joseph Cappellino         12 Sewanhaka             46-01.50  
 20 Tim Medlock               12 Indian River          45-10.50  
 21 John O'Sullivan           11 Calhoun               45-00.50  
 22 Eric Geisel               12 Ticonderoga           44-02.25  
 23 Matt Moore                11 Fallsburgh            44-00.25  
 24 Brian Soller              11 Victor                43-02.75  
 25 Andrew Sorrento           12 Webster Schroed.      43-02.00  
 26 Faisil Muhammad           12 Science Skills        42-11.50  
 27 Mike Burpoe               11 Sidney                40-11.00  
 28 Andy Deon                 11 Potsdam               40-01.00  
 -- Charles Green             12 Hackley                    SCR  


 


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 4/27: Monroe-Woodbury hockey gets reprieve
  • 4/26: Elmira ND wins Sec. 4 softball battle
  • 4/25: Sec. 4 pitcher is absolutely perfect
  • 4/24: Mich. power ends Victor's win streak
  • 4/23: Cold Spring Harbor boys keep rolling
  • 4/22: RCD's Regan nets 13 in lacrosse loss
  • 4/21: Victor boys extend streak to 50 wins
  • 4/20: Fairport laxmen hand Ithaca first loss
  • 4/19: Boys hoops Class AA and A all-state
  • 4/17: Sec. 2 boys tennis team has a twist
  • 4/14: WNBA honor for slain Mt. Vernon teen
  • 4/13: Cooperstown softball ace fans 22
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com