New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys indoor track
2005 NYSPHSAA championships

At Carrier Dome, Syracuse

 
Event 21  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
16 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  7.22  3/7/1987    Joe Galeano, Centereach                     
 Meet Record: *  7.22  1987        Joe Galeano, Centerreach                    
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Terrell Gissendanner      12 Edison Tech               7.66Q  1 
  2 Robert Silva              12 North Rockland            7.75Q  4 
  3 Alex Reid                 12 Middletown                7.85Q  2 
  4 Joe Greene                12 Edison Tech               7.89Q  3 
  5 Terry Lunser              12 Springville               7.86Q  4 
  6 Kevin Jackson             12 Schenectady               7.93Q  1 
  7 Josh Louis                12 Ramapo                    8.07Q  3 
  8 Jamal Norward             10 Hamburg                   8.10Q  2 
  9 Luis Arvelo               12 Saunders                  7.96Q  1 
 10 Brendan Burgess           12 Xavier                    8.06Q  4 
 11 D. J. Newkirk             12 Wallkill                  8.19Q  3 
 12 Louis Williams            12 Colonie                   8.25Q  2 
 13 Ed Cullen                 12 Xavier                    8.18Q  1 
 14 Mark Anthony Gilbert      12 Baldwin                   8.27Q  3 
 15 Dan Kelly                 12 Skaneateles               8.32Q  4 
 16 Charles Yim               11 Francis Lewis             8.40Q  2 
 17 Greg Drobot               12 Wallkill                  8.18   1 
 18 Austin Walker             12 Hills West                8.36   3 
 19 T.J. Toro                 12 St. Anthony's             8.41   2 
 20 Chris Hilliard            11 Southern Cayuga           8.44   1 
 21 Dellroy Tait              12 Aviation                  8.44   4 
 22 Wyatt Peterson            12 Ticonderoga               8.46   1 
 23 Adam Moroff               12 Commack                   8.58   4 
 24 Jean Juste                12 Uniondale                 8.59   2 
 25 Sean McDaniel             12 Rome Free                 8.61   3 
 26 Jeff Jessmer              10 Potsdam                   8.74   2 
 27 Kody Kowalowski           12 Saranac Central           8.81   3 
 28 Ken Miller                12 Horseheads                8.95   4 
 29 Bobby Gay                 10 Norwood Norfolk           9.19   4 
 
Event 21  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  7.22  3/7/1987    Joe Galeano, Centereach                     
 Meet Record: *  7.22  1987        Joe Galeano, Centerreach                    
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Terrell Gissendanner      12 Edison Tech               7.59Q  1 
  2 Robert Silva              12 North Rockland            7.69Q  2 
  3 Terry Lunser              12 Springville               7.80Q  2 
  4 Kevin Jackson             12 Schenectady               7.92Q  1 
  5 Alex Reid                 12 Middletown                7.85Q  2 
  6 Luis Arvelo               12 Saunders                  7.98Q  1 
  7 Brendan Burgess           12 Xavier                    8.01Q  1 
  8 Ed Cullen                 12 Xavier                    8.03Q  2 
  9 Joe Greene                12 Edison Tech               8.04   2 
 10 Josh Louis                12 Ramapo                    8.04   1 
 11 Louis Williams            12 Colonie                   8.05   2 
 12 D. J. Newkirk             12 Wallkill                  8.08   1 
 13 Jamal Norward             10 Hamburg                   8.12   1 
 14 Mark Anthony Gilbert      12 Baldwin                   8.14   2 
 15 Dan Kelly                 12 Skaneateles               8.24   1 
 16 Charles Yim               11 Francis Lewis             8.52   2 
 
Event 21  Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
State Record: #  7.22  3/7/1987    Joe Galeano, Centereach                     
 Meet Record: *  7.22  1987        Joe Galeano, Centerreach                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Terrell Gissendanner      12 Edison Tech               7.62    10  
  2 Robert Silva              12 North Rockland            7.65     8  
  3 Terry Lunser              12 Springville               7.68     6  
  4 Alex Reid                 12 Middletown                7.72     4  
  5 Luis Arvelo               12 Saunders                  7.92     2  
  6 Ed Cullen                 12 Xavier                    7.94     1  
  7 Kevin Jackson             12 Schenectady               7.97  
  8 Brendan Burgess           12 Xavier                    8.30  
 
Event 22  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
16 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  6.31  3/4/1995    Jarmeine Holloway, Marshall (Rochester)     
 Meet Record: *  6.31  1995        Jarmeine Holloway, Marshall                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Sean Cuevo                12 Yorktown                  6.54Q  2 
  2 Mike Devereaux            12 Kingston                  6.62Q  3 
  3 Terrius McMillan          11 Newburgh Free             6.64Q  4 
  4 Michael Wright            12 Uniondale                 6.68Q  1 
  5 Daniel Harris             12 Edison Tech               6.58Q  2 
  6 James Massar              12 Johnson City              6.63Q  3 
  7 Chaisen Pettus            12 Roosevelt                 6.67Q  4 
  8 Eric Pettaway             12 Mt. St. Michael's         6.70Q  1 
  9 Dameion Willis            10 Campus Magnet             6.63Q  2 
 10 Kim Williams              12 Erasmus Hall              6.63Q  3 
 11 Torrey Price              12 Sleepy Hollow             6.72Q  4 
 12 Joe Reed                  12 Rome Free                 6.77Q  1 
 13 Gil Callaway              11 Longwood                  6.69Q  2 
 14 Jason Conley              12 Martin Van Buren          6.78Q  4 
 15 Nabil El-Amin             12 Wilson                    6.78Q  1 
 16 Corey Reid                11 Freeport                  6.84Q  3 
 17 Josh Bailey               12 Cheektowaga               6.78   4 
 18 John Spiers               12 Holland Patent            6.84   2 
 19 Carlton Wildman           11 John Glenn                6.84   3 
 20 Nick Estis                10 Clarkstown South          6.86   1 
 21 Frank Mancuso             12 Longwood                  6.86   4 
 22 Kyle White                12 Lansingburgh              6.86   4 
 23 Pat Donoghue              12 St. Peter's               6.87   2 
 24 Vinson Hendrix            11 East                      6.92   4 
 25 Nick Kozack               11 Sidney                    6.93   2 
 26 Brian Bordinger           11 Oneonta                   6.99   1 
 27 Glenn Bird                12 Grand Island              6.99   3 
 28 Shawn McCrea              12 Lancaster                 7.00   2 
 29 John Reilly               10 Niskayuna                 7.05   1 
 30 Trevor Pedrick            12 Wallkill                  7.06   1 
 31 Joe Pomainville           11 Canton                    7.11   1 
 32 Chris O'Hara              12 Ticonderoga               7.25   2 
 33 Josh Stevens              12 Tupper Lake               7.38   4 
 34 Phil Wagschal             10 Norwood Norfolk           7.52   3 
 
Event 22  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
State Record: #  6.31  3/4/1995    Jarmeine Holloway, Marshall (Rochester)     
 Meet Record: *  6.31  1995        Jarmeine Holloway, Marshall                 
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Sean Cuevo                12 Yorktown                  6.48Q  1 
  2 Kim Williams              12 Erasmus Hall              6.52Q  2 
  3 Terrius McMillan          11 Newburgh Free             6.50Q  1 
  4 Daniel Harris             12 Edison Tech               6.52Q  2 
  5 Dameion Willis            10 Campus Magnet             6.55Q  1 
  6 Mike Devereaux            12 Kingston                  6.57Q  2 
  7 Jason Conley              12 Martin Van Buren          6.62Q  1 
  8 Torrey Price              12 Sleepy Hollow             6.64Q  2 
  9 Michael Wright            12 Uniondale                 6.63   1 
 10 Gil Callaway              11 Longwood                  6.68   2 
 11 Joe Reed                  12 Rome Free                 6.69   2 
 12 Eric Pettaway             12 Mt. St. Michael's         6.75   2 
 13 Corey Reid                11 Freeport                  6.75   2 
 14 Nabil El-Amin             12 Wilson                    6.80   1 
 -- Chaisen Pettus            12 Roosevelt                   DQ   1 
 -- James Massar              12 Johnson City                DQ   1 
 
Event 22  Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
State Record: #  6.31  3/4/1995    Jarmeine Holloway, Marshall (Rochester)     
 Meet Record: *  6.31  1995        Jarmeine Holloway, Marshall                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sean Cuevo                12 Yorktown                  6.43    10  
  2 Daniel Harris             12 Edison Tech               6.45     8  
  3 Terrius McMillan          11 Newburgh Free             6.51     6  
  4 Kim Williams              12 Erasmus Hall              6.52     4  
  5 Mike Devereaux            12 Kingston                  6.57     2  
  6 Dameion Willis            10 Campus Magnet             6.61     1  
  7 Torrey Price              12 Sleepy Hollow             6.63  
  8 Jason Conley              12 Martin Van Buren          6.65  
 
Event 23  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 33.27  12/18/1999  Anthony Ewers, Lawrence (Cedarhurst)        
 Meet Record: * 33.28  2004        Elzie Coleman, Newburgh                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Elvis Lewis               12 West Hempstead           35.04Q  1 
  2 Sam Stubbs                12 Newburgh Free            35.76Q  4 
  3 Jake Puusalu              12 Waverly                  35.81Q  2 
  4 Atiba Liverpool           12 Elmont                   36.51Q  3 
  5 Pat Weider                12 Fairport                 35.41q  1 
  6 Gordan McKenzie           12 Holy Cross               35.78q  4 
  7 Kim Williams              12 Erasmus Hall             36.10q  2 
  8 Elliot Luscombe           12 Plattsburgh              36.13q  4 
  9 Ervin Ventura             12 Middletown               36.30   1 
 10 Justin Craddock           12 Kenmore East             36.58   2 
 11 Nick Prosser              12 Webster Schroeder        36.70   4 
 12 Dan Falanga               12 Chaminade                36.82   2 
 13 Rondell Cooper            12 Holy Trinity             36.83   3 
 14 Benton Cory               11 Southampton              36.87   4 
 15 Steve Dearborn            12 East Syr. Minoa          36.95   3 
 16 Rainer Fiala              12 Rye                      36.97   2 
 17 Randy Dawkins             12 Herbert Lehman           37.00   3 
 18 Mike Grobsmith            11 Solvay                   37.07   4 
 19 John Reilly               10 Niskayuna                37.09   1 
 20 Pier Morrison             11 Lockport                 37.13   3 
 21 Alex Tingue               11 Ward Melville            37.17   1 
 22 Andre Pinnock             11 Sheepshead Bay           37.34   1 
 23 Brandon Hill              12 Kingston                 37.58   2 
 24 Donnel Matheson           12 Poly Prep                37.98   1 
 25 Nathan Graber             12 Mohonasen                38.53   4 
 26 Rusty Landon              10 Lansing                  38.58   4 
 27 Sean Cuevo                12 Yorktown                 39.02   3 
 28 David Foy                 11 Berkeley Carroll         39.64   2 
 29 Scott Wilson              11 South Jefferson          39.68   2 
 -- Mike Colby                10 Norwood Norfolk            DNF   3 
 
Event 23  Boys 300 Meter Dash
=======================================================================
State Record: # 33.27  12/18/1999  Anthony Ewers, Lawrence (Cedarhurst)        
 Meet Record: * 33.28  2004        Elzie Coleman, Newburgh                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Elvis Lewis               12 West Hempstead           34.93    10  
  2 Pat Weider                12 Fairport                 34.97     8  
  3 Gordan McKenzie           12 Holy Cross               35.48     6  
  4 Kim Williams              12 Erasmus Hall             36.21     4  
  5 Elliot Luscombe           12 Plattsburgh              36.35     2  
  6 Jake Puusalu              12 Waverly                  36.46     1  
  7 Sam Stubbs                12 Newburgh Free            36.76  
  8 Atiba Liverpool           12 Elmont                   38.07  
 
Event 24  Boys 600 Meter Run
==========================================================================
State Record: # 1:18.80  2/20/2000   Damion Drummond, Paul Robeson             
 Meet Record: * 1:19.56  1989        Brad Sumner, McQuaid                      
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Justin Craddock           12 Kenmore East           1:20.59   4   10  
  2 Joe Greene                12 Edison Tech            1:20.84   4    8  
  3 Sheldon Goffe             12 Erasmus Hall           1:21.80   4    6  
  4 Alie Beauvis              11 Hempstead              1:22.20   4    4  
  5 Rob McRae                 12 Shenendehowa           1:22.77   2    2  
  6 Jemel Williams            12 DeWitt Clinton         1:23.02   4    1  
  7 Brian Kotarski            12 Cheektowaga            1:23.59   2 
  8 Patrick Robak             12 Hills West             1:24.75   3 
  9 Fred Munk                 12 Poly Prep              1:24.97   3 
 10 Sean Quinn                11 Northport              1:25.03   3 
 11 Andre Easton              12 Mt. St. Michael's      1:25.24   4 
 12 Josh Faeger               12 Rocky Point            1:25.46   3 
 13 Jason Sullivan            12 Tappan Zee             1:25.74   3 
 14 Jonathan Williams         12 Elmont                 1:26.23   2 
 15 Devin Dixon               12 Edgemont               1:26.48   3 
 16 Kevin Kieper              12 Williamson             1:27.04   2 
 17 Mike Palange              10 Washingtonville        1:27.09   1 
 18 Coron Espey               12 Henninger              1:27.43   2 
 19 Dan Serfilippi            12 Shenendehowa           1:27.51   1 
 20 Kimathi Cooper            12 Holy Trinity           1:27.68   3 
 21 Shayne Jardine            10 Warwick                1:29.10   1 
 22 Jeremy Blanchard          12 Corning                1:29.37   2 
 23 Tom Vogler                12 Oneonta                1:29.49   1 
 24 Kendall Mandigo           12 Indian River           1:29.64   1 
 25 Josh LaBlanc              10 Saranac Lake           1:29.77   1 
 26 Steve DeLice              12 Sheepshead Bay         1:29.98   4 
 27 Shilah Richardson         11 Auburn                 1:30.23   2 
 28 Taoufik Youbi             11 Franklin Academy       1:37.06   1 
 -- Brian Li-A-Ping           11 Rehis                      DNF   4 
 -- Isiah Johnson             12 Horace Mann                 DQ   3 
 
Event 25  Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
State Record: # 2:24.1h  2/22/1983   Miles Irish, Burnt Hills                  
 Meet Record: * 2:24.1h  1983        Miles Irish, Burnt Hills                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ben White                 11 Liverpool              2:33.65    10  
  2 Luis German               12 Southampton            2:33.94     8  
  3 Jeff Carbonella           11 Msgr. Farrell          2:36.07     6  
  4 Vinny Modaferri           11 Clarkstown South       2:36.64     4  
  5 Aaron Lozier              11 Columbia               2:37.50     2  
  6 Dan Wallace-Periac        12 Nyack                  2:38.69     1  
  7 Edwin Martinez            10 Murray Bergtraum       2:39.18  
  8 Noel Bateman              11 Aquinas                2:39.33  
  9 Jon Barthelemy            12 Hills East             2:39.42  
 10 Clifton Hilario           12 Pine Bush              2:39.95  
 11 Lee Gabler                11 Ticonderoga            2:40.39  
 12 John Meuller              12 Burnt Hills            2:41.34  
 13 John Bradley              11 Fordham Prep           2:43.73  
 14 Sean Babcock              11 Levittown              2:44.44  
 15 Iain Cox                  12 Science Skills         2:44.58  
 16 Chris Winn                12 Kingston               2:44.60  
 17 Jim Niwinski              12 J.F.Kennedy            2:44.67  
 18 Ryan Flaherty             12 Frontier               2:44.97  
 19 Peter McKay               12 Lansing                2:46.23  
 20 Bill Phipps               11 Pittsford Sutherlan    2:46.49  
 21 Chris Joannou             12 Calhoun                2:46.99  
 22 Joe Belokopitsky          12 Shaker                 2:47.30  
 23 Itse Begho                10 Collegiate             2:47.34  
 24 Drew Lambert              12 Corning                2:48.65  
 25 Rob Carey                 12 Nottingham             2:49.40  
 26 Lynde Scott                  Potsdam                2:49.96  
 27 Jared Olson               12 Franklin Academy       3:01.67  
 
Event 26  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
State Record: # 4:07.61  3/16/1986   John Trautmann, Monroe-Woodbury           
 Meet Record: * 4:07.61  1986        John Trautman, Monroe Woodbury            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carlos Jamieson           12 North Rockland         4:19.61    10  
  2 Kevin Tschirhart          12 Northport              4:19.85     8  
  3 Geary Gubbins             12 Southampton            4:22.01     6  
  4 Jason Lakritz             12 Newburgh Free          4:22.86     4  
  5 Owen Kimple               11 Fayetteville Manliu    4:22.88     2  
  6 Brian Rhodes-Davey        10 Guilderland            4:23.82     1  
  7 Charles White              9 Garden City            4:25.27  
  8 Dan Healy                 12 West Seneca West       4:25.70  
  9 Chris Williams            10 Collegiate             4:27.82  
 10 Zach Maher                11 Carmel                 4:27.86  
 11 Andrew Levy               12 Horace Greeley         4:29.31  
 12 Brian P Schmidt           12 Kellenberg             4:29.90  
 13 Greg Kelsey               11 Saratoga Springs       4:30.16  
 14 Matt Kieser               11 Onteora                4:30.77  
 15 Luis German               12 Southampton            4:32.39  
 16 Will Haskell              12 Rush Henrietta         4:33.02  
 17 Andrew Pfeiffer           10 Clarence               4:34.64  
 18 Lee Berube                 9 Ticonderoga            4:37.44  
 19 Ben Adams                 12 Central Square         4:39.50  
 20 John Barnes               11 St. Francis Prep       4:41.28  
 21 Justin Appel              12 Calhoun                4:41.88  
 22 Carlos Techera            12 FrancisLewis           4:42.39  
 23 Justin Holder             12 Collegiate             4:44.23  
 24 Noel Bateman              11 Aquinas                4:46.06  
 25 Tobias Groneveldt         12 DeWitt Clinton         4:47.71  
 26 Phil Abbott               11 Lansing                4:48.47  
 27 Tyler Quinn               10 Windsor                4:49.05  
 28 Shane Lamay               12 Franklin Academy       5:07.61  
 29 Tim Armstrong             10 Franklin Academy       5:07.99  
 
Event 28  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
State Record: # 8:50.40  1/24/2004   Josh McDougal, Home School, Peru          
 Meet Record: * 8:59.44  1986        John Trautman, Monroe Woodbury            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 John Martinez             12 North Rockland         9:19.09    10  
  2 Steve Murdock             10 Saratoga Springs       9:19.88     8  
  3 Kevin McDermott           12 Chaminade              9:21.47     6  
  4 Tommy Gruenewald          10 Fayetteville Manliu    9:21.97     4  
  5 Kevin Treadway            11 Colonie                9:30.84     2  
  6 Dan Lewis                 11 Msgr. Farrell          9:31.24     1  
  7 Mike Dobmeier             11 Williamsville North    9:32.43  
  8 Matt Shaffer              11 Bethlehem              9:36.12  
  9 Dan Martin                12 Commack                9:37.67  
 10 Mike Deren                12 Frontier               9:37.97  
 11 Pat Russell               11 Lockport               9:40.10  
 12 Leo Smith                 12 East Rochester         9:44.16  
 13 Jon Gauthier              12 Rush Henrietta         9:46.05  
 14 Josh Arthur               12 South Lewis            9:46.89  
 15 Gregg Cantwell            12 Ward Melville          9:51.25  
 16 Jesse Berube              11 Ticonderoga            9:51.90  
 17 Girma Segni               12 Brooklyn Internatio    9:51.91  
 18 Niko Viglione             12 Somers                 9:52.49  
 19 Anthony Rossettie         12 Corning                9:56.10  
 20 Dwayne Alexis             10 Collegiate             9:56.72  
 21 Darryll Oliver            10 Brooklyn Technical     9:59.17  
 22 Brian MacArthur           11 Great Neck South       9:59.94  
 23 Ryan McDermott            10 Chaminade             10:01.15  
 24 Peter Vizcarrondo         10 Collegiate            10:04.92  
 25 Jonathan Truitt           12 Lynbrook              10:06.06  
 26 Dan Prahl                 11 Potsdam               10:09.23  
 27 Jerry Greenlaw            11 Warwick               10:15.67  
 28 Terrence Prial            10 Warwick               10:18.33  
 29 Brandon Kenny             10 Canton                10:28.56  
 30 Stephan Benedict          10 Windsor               10:45.84  

Event 30  Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 1:27.67  3/16/2003   Newburgh                                  
                         Mike Riullano, J Pearson, Elzie Coleman, L Pearson
 Meet Record: * 1:28.05  2001        Campus Magnet                             
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Rome Free Academy (3)                               1:32.02Q  2 
     1) Joe Reed 12                     2) Robert Register 12             
     3) Seth Gordon 12                  4) Sean McDaniel 12               
  2 Colonie (2)                                         1:34.54Q  1 
     1) Colin Fredrickson 11            2) Brien Lenge 11                 
     3) Tyler Johnson 10                4) Jim Kehrer 9                   
  3 Uniondale (8)                                       1:34.30Q  2 
     1) Damian Samuel 11                2) Michael Wright 12              
     3) Conte Cuttino 11                4) Jean Juste 12                  
  4 Sheepshead Bay (PSAL)                               1:34.56Q  1 
     1) Donneal Vincent 10              2) Dexter Gilles 10               
     3) Kadaizi Earle 11                4) Jamie Wilson 12                
  5 Bayshore (11)                                       1:34.87q  1 
     1) Anthony Martin 11               2) Rasheem Hunt 11                
     3) Limel Small 11                  4) Greg Millan 12                 
  6 Wallkill (9)                                        1:36.03q  2 
     1) Greg Drobot 12                  2) Aaron Brown 12                 
     3) Tom O'Connor 11                 4) Trevor Pedrick 12              
  7 West Seneca West (6)                                1:36.81q  2 
     1) Nick Cyna 11                    2) Kevin Laskey 12                
     3) Tim Rowley 11                   4) Ryan Tune 12                   
  8 St John the Baptist (CHSAA)                         1:38.05q  1 
     1) P.J. Conte 11                   2) Antonio Ortiz 11               
     3) Ricardo Ortiz 11                4) Jason Lettieri 12              
  9 Corning (4)                                         1:39.14   2 
     1) Jeremy Blanchard 12             2) Sean Marx 11                   
     3) Nate Smith 12                   4) Carl Truesdale 11              
 10 Tupper Lake (7)                                     1:40.17   1 
     1) Josh Stevens 12                 2) Paul Pelno 12                  
     3) Dan Merkle 11                   4) Zach Hockey 11                 
 11 Potsdam (10)                                        1:42.03   1 
     1) Geoff Cary 12                   2) Andy Deon 10                   
     3) Salea Elkahayat 11              4) Jeff Jessmer 10                
 -- Lincoln (1)                                              DQ   1 
     1) Felix Johnson 11                2) Antoine Small 11               
     3) Clement Gyan 11                 4) Darnnel Jacobs 11              
 -- Fairport (5)                                             DQ   2 
     1) Pat Weider 12                   2) Ryan Carter 10                 
     3) Eric Beecher 12                 4) D.J. Hyman 11                  
 
Event 30  Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
State Record: # 1:27.67  3/16/2003   Newburgh                                  
                         Mike Riullano, J Pearson, Elzie Coleman, L Pearson
 Meet Record: * 1:28.05  2001        Campus Magnet                             
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Rome Free Academy (3)                               1:32.41    10  
     1) Joe Reed 12                     2) Robert Register 12             
     3) Seth Gordon 12                  4) Sean McDaniel 12               
  2 Uniondale (8)                                       1:33.60     8  
     1) Damian Samuel 11                2) Michael Wright 12              
     3) Conte Cuttino 11                4) Jean Juste 12                  
  3 Bayshore (11)                                       1:34.54     6  
     1) Anthony Martin 11               2) Rasheem Hunt 11                
     3) Limel Small 11                  4) Greg Millan 12                 
  4 Colonie (2)                                         1:35.36     4  
     1) Colin Fredrickson 11            2) Brien Lenge 11                 
     3) Tyler Johnson 10                4) Jim Kehrer 9                   
  5 Wallkill (9)                                        1:36.18     2  
     1) Greg Drobot 12                  2) Aaron Brown 12                 
     3) Tom O'Connor 11                 4) Trevor Pedrick 12              
  6 West Seneca West (6)                                1:36.94     1  
     1) Nick Cyna 11                    2) Kevin Laskey 12                
     3) Tim Rowley 11                   4) Ryan Tune 12                   
  7 St John the Baptist (CHSAA)                         1:37.66  
     1) P.J. Conte 11                   2) Antonio Ortiz 11               
     3) Ricardo Ortiz 11                4) Garth Joseph 10                
 -- Sheepshead Bay (PSAL)                                    DQ  
     1) Kadaizi Earle 11                2) Jamie Wilson 12                
     3) Lamont Downing 12               4) Andre Pinnock 11               
 
Event 31  Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: # 3:17.49  3/11/2001   South Shore                               
                         C. McKenzie, K. Patrice, D. Victory, A. Jeffrey   
 Meet Record: * 3:18.22  2001        South Shore                               
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Newburgh (9)                                        3:27.91Q  1 
     1) Maurice Little 11               2) Joshua Cleveland 12            
     3) Jarrell Warren 11               4) John Bowden 12                 
  2 Sheepshead Bay (PSAL)                               3:31.12Q  2 
     1) Kirt Lezama 12                  2) Steve DeLice 12                
     3) Eric Rugel 12                   4) Kalif Person 12                
  3 Shaker (2)                                          3:31.49Q  1 
     1) Darren Myers 12                 2) Jared Jupin 12                 
     3) Bob Gibson 12                   4) John Maloy 11                  
  4 Half Hollow Hills West (11)                         3:32.11Q  2 
     1) Patrick Robak 12                2) James Henn 12                  
     3) Ryan Zillman 11                 4) Austin Walker 12               
  5 Elmont (8)                                          3:31.96q  1 
     1) Atiba Liverpool 12              2) Julian Crosswell 11            
     3) Jonathan Williams 12            4) Jyrel Wilford 10               
  6 Kenmore East (6)                                    3:33.00q  1 
     1) Justin Craddock 12              2) John Kreuder 12                
     3) Dave Fleischmann 11             4) Jack Dafgard 12                
  7 New Rochelle (1)                                    3:34.50q  2 
     1) Justin Johnson 12               2) Dwayne Martin 12               
     3) Jerome Jeffrey 11               4) Rahim Bradshaw 12              
  8 St. Peter's (CHSAA)                                 3:36.04q  2 
     1) Pat Donoghue 12                 2) Ronald Plummer 12              
     3) Chris Roldan 12                 4) Yrall Smith 9                  
  9 Aquinas (5)                                         3:39.13   2 
     1) Drew Camelio 12                 2) Mike Roorda 12                 
     3) Tim Calnon 12                   4) Nick Fitts 12                  
 10 Skaneateles (3)                                     3:39.37   1 
     1) Dan Kelly 12                    2) Steve Corsello 12              
     3) Brian Smith 12                  4) Sean Nicholson 12              
 11 Waverly (4)                                         3:41.13   2 
     1) Brad Sherman 12                 2) Kyle Holland 12                
     3) Darren Dragoo 12                4) Jake Puusalu 12                
 12 South Jefferson (10)                                3:52.21   1 
     1) Mitch Farney 12                 2) Dave Porter 10                 
     3) Nate Peyton 12                  4) Scott Wilson 11                
 13 Plattsburgh (7)                                     4:02.26   1 
     1) Matt Holden 9                   2) Mike Monty 12                  
     3) Sean McCollough 12              4) Brian Mehan 12                 
 
Event 31  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
State Record: # 3:17.49  3/11/2001   South Shore                               
                         C. McKenzie, K. Patrice, D. Victory, A. Jeffrey   
 Meet Record: * 3:18.22  2001        South Shore                               
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Newburgh (9)                                        3:24.00    10  
     1) Maurice Little 11               2) Jarrell Warren 11              
     3) Sam Stubbs 12                   4) Ed Jackson 12                  
  2 Sheepshead Bay (PSAL)                               3:25.57     8  
     1) Kirt Lezama 12                  2) Steve DeLice 12                
     3) Eric Rugel 12                   4) Kalif Person 12                
  3 New Rochelle (1)                                    3:27.85     6  
     1) Justin Johnson 12               2) Dwayne Martin 12               
     3) Jerome Jeffrey 11               4) Rahim Bradshaw 12              
  4 Half Hollow Hills West (11)                         3:31.38     4  
     1) Patrick Robak 12                2) James Henn 12                  
     3) Ryan Zillman 11                 4) Austin Walker 12               
  5 Elmont (8)                                          3:31.64     2  
     1) Atiba Liverpool 12              2) Julian Crosswell 11            
     3) Jonathan Williams 12            4) Jyrel Wilford 10               
  6 Kenmore East (6)                                    3:33.64     1  
     1) Justin Craddock 12              2) John Kreuder 12                
     3) Dave Fleischmann 11             4) Jack Dafgard 12                
  7 St. Peter's (CHSAA)                                 3:36.91  
     1) Pat Donoghue 12                 2) Ronald Plummer 12              
     3) Chris Roldan 12                 4) Yrall Smith 9                  
  8 Shaker (2)                                          3:45.86  
     1) Darren Myers 12                 2) Jared Jupin 12                 
     3) Bob Gibson 12                   4) Joe Belokopitsky 12            
 
Event 32  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
State Record: # 7:42.22  2/5/2005    Syosset                                   
                         Adam Lampert, Chris Howell, Sean Tully, Dan Tully 
 Meet Record: * 7:48.98  1992        Bishop Ford                               
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Syosset (8)                                         7:57.29    10  
     1) Adam Lampert 12                 2) Chris Howell 12                
     3) Dan Tully 12                    4) Sean Tully 12                  
  2 Shaker (2)                                          8:00.55     8  
     1) Darren Myers 12                 2) Mike Kippins 11                
     3) John Maloy 11                   4) Joe Belokopitsky 12            
  3 Warwick (9)                                         8:13.45     6  
     1) Mike Mark 11                    2) Don Rock 11                    
     3) Tim Kolesar 10                  4) Tony Campione 12               
  4 ENY Transit Tech (PSAL)                             8:15.12     4  
     1) Dwight Sucre 12                 2) Kirk Brown 11                  
     3) Rashad Nelson 11                4) Matthew Armstrong 11           
  5 Northport (11)                                      8:16.18     2  
     1) John Corrigan 11                2) Jeffrey Johnson 12             
     3) Sean Quinn 11                   4) Kevin Tschirhart 12            
  6 Liverpool (3)                                       8:19.05     1  
     1) Dan McElroy 12                  2) Colin Heenan 10                
     3) Ben White 11                    4) Ryan Sheer 11                  
  7 Kellenberg (CHSAA)                                  8:19.11  
     1) Brian P Schmidt 12              2) Brian W. Schmidt 10            
     3) Chris Voda 12                   4) Conor Shelley 10               
  8 North Rockland (1)                                  8:21.98  
     1) Joseph Grimm 11                 2) Magli Martinez 12              
     3) Carlos Jamieson 12              4) John Martinez 12               
  9 Frontier (6)                                        8:24.25  
     1) Josh Zubler 10                  2) John Diggins 12                
     3) Mike Deren 12                   4) Ryan Flaherty 12               
 10 Penfield (5)                                        8:32.60  
     1) Jon Peffley 11                  2) Carl Phelps 12                 
     3) Craig Coon 11                   4) Matt Martina 11                
 11 Ticonderoga (7)                                     8:45.01  
     1) Lee Gabler 11                   2) Lee Berube 9                   
     3) Jesse Berube 11                 4) Jon Forbes 12                  
 12 Elmira (4)                                          8:50.21  
     1) Ben Pierce 12                   2) Sean Donovan 10                
     3) Drew Cartwright 12              4) Joe Cloke 12                   
 13 Canton (10)                                         9:00.08  
     1) Erik French 11                  2) Nick Basham 11                 
     3) Brandon Kenny 10                4) Joe Newman 9    
 
Event 33  Boys Intersectional Medley
=======================================================================
 Meet Record: * 8:53.71  1998        Section III, Section III                  
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Section II                                          8:57.97    10  
     1) Kyle O'Connor 10                2) Colin Fredrickson 11           
     3) Sam Craven 11                   4) Ken Little 12                  
  2 Section XI                                          9:02.56     8  
     1) Jesse Thompson 10               2) Steven Jones 11                
     3) Kevin Gilroy 12                 4) John Badalato 10               
  3 Section IX                                          9:13.80     6  
     1) Sean Connors 12                 2) Bryan Lasky 12                 
     3) Kevin Flynn 11                  4) Travis Wolfe 12                
  4 Section III                                         9:13.82     4  
     1) Jeff King 10                    2) John Spiers 12                 
     3) Jeff Spenard 12                 4) John Heron 11                  
  5 CHSAA                                               9:14.41     2  
     1) Brian Doherty 11                2) Alex Kalinkos 11               
     3) Martin DeLeon                   4) Connor Hampel                  
  6 Section VIII                                        9:15.78     1  
     1) Will Predun 12                  2) Christopher Schmitt 10         
     3) Craig Alek-Finkelman 11         4) Jeff Deitel 12                 
  7 Section VI                                          9:16.53  
     1) Mike Mortimer 12                2) Shawn McCrea 12                
     3) Josh Durkin 11                  4) Jon Haenle 10                  
  8 Section I                                           9:16.91  
     1) Richard Garnett 12              2) Kevin Winters 11               
     3) Kevin Drummond 12               4) Kevin Gulino 10                
  9 PSAL                                                9:21.14  
     1) Gary Chan 12                    2) DeVaris Jenkins 11             
     3) Ronel Phillip 12                4) Sean Harte 12                  
 10 Section V                                           9:30.33  
     1) Eric English 10                 2) Joe Basile 11                  
     3) Brian Willsey 11                4) Joe Friedman 12                
 11 Section IV                                         10:06.79  
     1) Evan Iacobucci 12               2) Dan Purdy 12                   
     3) Michael Vrabel 10               4) Nate Culver 11                 
 
Event 35  Boys High Jump
=======================================================================
State Record: #  7-04  12/29/2000  Dan Olson, Albany Academy                   
 Meet Record: *  7-04  2000        Dan Olson, Albany Academy                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 James Blocker             12 August Martin          6-10.00    10  
  2 Will Velez                12 St. Peter's            6-06.00     8  
  3 Cory Pixley               11 Pioneer                6-04.00     6  
  4 Pat Simonds               11 Sidney                 6-02.00     3  
  4 Greg Millan               12 Bayshore               6-02.00     3  
  6 Greg Tarshus              11 Horseheads             6-02.00     1  
  7 Roje Robinson             11 Middle College         6-02.00  
  8 Brad Wilson               12 Longwood               6-02.00  
  8 Chris Iannone             12 Washingtonville        6-02.00  
 10 Chernard Williams         12 Fowler                 6-00.00  
 10 Dean Brown                12 August Martin          6-00.00  
 12 Nick Prosser              12 Webster Schroeder      6-00.00  
 12 Melverton McLaren         12 Mt. Vernon             6-00.00  
 12 Mike Ettipio              11 Lancaster              6-00.00  
 12 Keith McElwain            11 Calhoun                6-00.00  
 12 Kevin Easton              12 Tully                  6-00.00  
 12 Joe Gill                  12 Washingtonville        6-00.00  
 18 Michael Goodwin           12 Scarsdale              6-00.00  
 -- T.J. Toro                 12 St. Anthony's               NH  
 -- Mike Robinson             12 Franklin Academy            NH  
 -- Travis Rytell             11 Mechanicville               NH  
 -- Jared Bufaro              12 Mechanicville               NH  
 -- Anthony Rowley            11 Indian River                NH  
 -- Nathaniel King            10 Sewanhaka                   NH  
 -- Kody Kowalowski           12 Saranac Central             NH  
 -- Mike Barnitt              12 Washingtonville             NH  
 -- Brady Wert                11 Wayne                       NH  
 -- Peter Bligh               10 Greece Arcadia              NH  
 
Event 36  Boys Pole Vault
=======================================================================
State Record: # 15-10.50  3/14/2004   Dan Tierney, Medina                      
 Meet Record: * 15-09.25  2004        Ian Cassidy, Molloy                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Casey DiCesare            11 Irvington             15-07.00    10  
  2 Brian Duggan              12 Msgr. Farrell         14-06.00     8  
  3 Ryan Gregory              12 Shenendehowa          14-06.00     6  
  4 Scott DiCesare            11 Irvington             14-06.00     4  
  5 Nick Herman               12 Gates Chili           14-06.00     2  
  6 Mike Dempsey              10 Gates Chili           14-06.00     1  
  7 Jim Townsend              11 Lancaster             14-03.00  
  8 Justin Metzger            12 Shenendehowa          14-00.00  
  9 Nick David                10 Mt. Sinai             13-06.00  
 10 Tyler Nichols             12 Skaneateles           13-00.00  
 11 Tim Marion                12 Warwick               13-00.00  
 12 Jonathan Bednarz          10 Fordham Prep          12-06.00  
 12 Brian McGeever            12 Fordham Prep          12-06.00  
 12 Bryan Getz                12 Monroe Woodbury       12-06.00  
 15 Josh Vale                 10 Shenendehowa          12-06.00  
 16 Dave Dreyer               12 LeRoy                 12-00.00  
 16 Matt Aoun                 11 Lancaster             12-00.00  
 16 Chris Henson              12 Waverly               12-00.00  
 -- Jon Martin                12 Westhill                    NH  
 -- Matt Hertz                11 Syosset                     NH  
 -- Jacob Hebdon              11 Groton                      NH  
 -- Tinashe Makotsi           12 Forest Hills                NH  
 -- Karan Bhardwaj            12 Martin Luther King          NH  
 -- Luke Schoen               11 West Islip                  NH  
 -- Thomas Laserna            12 Farmingdale                 NH  
 
Event 37  Boys Long Jump
=======================================================================
State Record: # 25-07.75  3/1/1993    Marvin Forde, Uniondale                  
 Meet Record: * 25-07.75  1993        Marvin Forde, Uniondale                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Roje Robinson             11 Middle College        21-10.00    10  
  2 Tristan Walker            12 South Shore           21-08.25     8  
  3 Kyle Nadler               11 Colonie               21-06.75     6  
  4 Travis Buttaccio          12 Midlakes              21-04.50     4  
  5 Terrell Gissendanner      12 Edison Tech           21-04.00     2  
  6 Conlon Bonner             10 Fiorello LaGuardia    21-04.00     1  
  7 Brad Wilson               12 Longwood              21-00.00  
  8 James Massar              12 Johnson City          20-11.50  
  9 Mike Colby                10 Norwood Norfolk       20-09.25  
 10 John Kreuder              12 Kenmore East          20-08.50  
 11 Ryan Ahart                11 Mexico                20-06.75  
 12 Celestino Rivera          10 Pine Bush             20-05.50  
 13 Kyle Anthony              11 Eldred                20-03.50  
 14 Kyle Gunnigsmith          12 Trumansburg           20-03.50  
 15 Joe Soblosky              11 Colonie               20-00.00  
 16 Matt Shedd                12 Fayetteville Manliu   19-11.75  
 17 Kevin Amilcar             11 White Plains          19-11.50  
 18 Kyle Thompson             12 Woodlands             19-11.00  
 19 Gary Jones                11 Webster Schroeder     19-09.50  
 20 Ed Cullen                 12 Xavier                19-06.00  
 21 Marcel Williams           12 Uniondale             19-05.25  
 22 Cory Roberts              10 Indian River          19-03.25  
 23 Mike Kozlowski            11 Lancaster             19-01.75  
 24 Jarrod Parker             12 Saranac Lake          19-00.25  
 25 Matt Hertz                11 Syosset               18-09.00  
 26 Chris O'Hara              12 Ticonderoga           18-06.50  
 -- Anthony Oluwanifise       12 St. Francis Prep          FOUL  
 -- Anthony Martin            11 Bayshore                  FOUL  
 
Event 38  Boys Triple Jump
=======================================================================
State Record: # 50-07.25  3/2/1991    Chris Lopez, Archbishop Malloy           
 Meet Record: * 50-07.25  1991        Chris Lopez, Archbishop Molloy           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gersinio Thelismond       12 Nyack                 46-08.25    10  
  2 Steven Ramsey             12 Wilson                45-11.75     8  
  3 Terence Tuller            12 Mt. St. Michael's     44-10.00     6  
  4 Brian Hall                11 Nottingham            44-05.25     4  
  5 Keegan Johnson            12 Longwood              44-03.50     2  
  6 Donovan Haigler           11 White Plains          44-03.00     1  
  7 Mike Kippins              11 Shaker                44-02.25  
  8 Erik Bell                 12 Edison Tech           43-10.25  
  9 Kyle Anthony              11 Eldred                43-08.25  
 10 Kalif Person              12 Sheepshead Bay        43-01.25  
 11 Nasim Siddeeq             11 Goshen                42-08.25  
 12 Jeremy Parris             12 North Babylon         42-04.50  
 13 Cody Germain              12 Bethlehem             42-04.00  
 14 Greg Millan               12 Bayshore              42-03.25  
 15 Oral Hylton               12 DeWitt Clinton        41-10.75  
 15 Anthony Oluwanifise       12 St. Francis Prep      41-10.75  
 17 Mike Colby                10 Norwood Norfolk       41-08.25  
 18 Ti Delc Ductan            12 Martin Luther King    41-02.25  
 19 Danny Hu                  11 Great Neck South      41-01.50  
 20 Terry Lunser              12 Springville           40-10.00  
 21 Jeff Ellis                12 Horseheads            40-09.50  
 22 Ryan McFadden             12 Westhill              40-09.50  
 23 Richard Wong              11 Williamsville North   40-06.25  
 24 James Holman              10 Dryden                39-11.50  
 25 Jarrod Parker             12 Saranac Lake          38-03.00  
 26 Dustin Norton             12 Beekmantown           38-02.50  
 -- Gary Jones                11 Webster Schroeder         FOUL  
 -- Joe Pomainville           11 Canton                    FOUL  
 
Event 39  Boys Shot Put
=======================================================================
State Record: # 64-11.50  3/6/2004    Derek McGuire, IHC (Watertown)           
 Meet Record: * 64-11.50  3/6/2004    Derek McGuire, IHC (Watertown)           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 John Hickey               12 Tappan Zee            63-11.75    10  
  2 Mike Trappen              12 Mt. Sinai             58-00.00     8  
  3 Rashaud Scott             12 Harry Truman          57-08.50     6  
  4 Jake Madonia              12 Rome Free             53-06.00     4  
  5 Ryan Squillachoti         12 Hauppauge             52-06.00     2  
  6 Vincent Krutchick         12 Suffern               51-06.25     1  
  7 Mike Allen                11 Cardinal Hayes        50-04.50  
  8 Alex Veltz                   Batavia               50-02.50  
  9 Alex Demosthenous         12 Calhoun               50-00.25  
 10 Steve Magejewski          12 Lancaster             50-00.00  
 11 Shawn Ortiz               12 St. Peter's           49-09.25  
 12 Adam Rosner               12 Depew                 49-02.00  
 13 Rayquorn Hernandez        12 Henninger             48-07.25  
 14 Matt Kelly                12 Cornwall              48-02.00  
 15 Justin Halleck            12 Lancaster             47-06.00  
 16 Gabe McBrade              11 Mechanicville         47-00.00  
 17 Andy Garigliano           12 Tri Valley            46-08.50  
 18 Josh Barton               12 Averill Park          46-04.25  
 19 Erik Roneker              12 Groton                45-10.50  
 20 Andrew Kerr                  M S I T               45-08.00  
 21 Joseph Tesoriero          11 Port Jefferson        45-02.50  
 22 Erik Williams                Oakfield Alabama      44-01.00  
 23 Eric Geisel               11 Ticonderoga           43-02.50  
 24 Will Anger                12 Oneonta               41-07.00  
 25 Geoff Cary                12 Potsdam               40-00.50  
 26 Kody Kowalowski           12 Saranac Central       38-07.50  
 27 Jon Freeman               11 Indian River          38-07.25  
 -- Russ Brenner              12 Mepham                    FOUL  
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Section I                   87        2) PSAL                       63   
    3) Section XI                  57        4) Section V                  51   
    5) Section II                  49        6) CHSAA                      44   
    7) Section IX                  40        8) Section III                39   
    9) Section VIII                35       10) Section VI                 24   
   11) Section IV                   5       12) Section VII                 2   


 


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 10/17: Vestal soccer tops Ithaca in OT
  • 10/16: Sayville forfeits football victory
  • 10/15: Newark Valley wins battle of No. 1's
  • 10/15: Tuohy demolishes VCP course mark
  • 10/14: Sec. 11 team appealing tourney ban
  • 10/14: Whitesboro coach ties Sec. 3 mark
  • 10/13: Sec. 6 school forfeits its soccer wins
  • 10/13: Latest UPrep classification appeal fails
  • 10/11: Spencerport unbeaten streak hits 38
  • 10/11: Vote coming on Oversight Committee
  • 10/10: Molloy-St. A's showdown ends in tie
  • 10/9: Good writing, reporting last week
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com