New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly.
See the latest plus the earlier weeks'
updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys basketball
2018-19 NYSSWA rankings (final)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Long Island Lutheran-AIS                        25-2
 2. South Shore-PSAL                                27-5
 3. Christ the King-CHSAA                          20-11
 4. West Genesee-3                                  22-5
 5. Thomas Jefferson-PSAL                           23-8
 6. Niagara Falls-6                                 22-4
 7. Brentwood-11                                    25-3
 8. Kingston-9                                      21-3
 9. Archbishop Stepinac-CHSAA                      14-16
10. Cardinal Hayes-CHSAA                            23-6
11. Bishop Loughlin-CHSAA                           23-4
12. Brooklyn Collegiate-PSAL                        19-9
13. McQuaid-5                                       18-5
14. Saratoga Springs-2                              20-4
15. Half Hollow Hills East-11                       19-5
16. St. Raymond-CHSAA                               20-7
17. Longwood-11                                     21-2
18. Uniondale-8                                     19-4
19. Mount Vernon-1                                  19-5
20. Bethlehem-2                                     19-2
21. Bellport-11                                     20-3
22. Williamsville North-6                           20-3
23. Xaverian-CHSAA                                  20-8
24. Port Washington-8                               17-5
25. Utica Notre Dame-3                              16-7
26. Wings Academy-PSAL                             19-10
27. Mount St. Michael-CHSAA                        19-11
28. John Bowne-PSAL                                 20-8
29. Benjamin Cardozo-PSAL                           22-4
30. Syracuse Corcoran-3                             19-2

  Honorable mention: Albany CBA 16-7, Baldwin 18-2, Bishop Ludden 13-7, Clarks-
town South 18-6, Commack 15-7, Connetquot 14-8, Deer Park 15-6, Eagle Academy-
PSAL 17-11, Elmira 14-7, Fairport 15-7, Farmingdale 17-4, Gates Chili 18-4, 
Hilton 17-4, Abraham Lincoln-PSAL 12-15, Long Beach 13-7, Middletown 16-6, New-
burgh Free Academy 11-9, Northport 14-7, North Babylon 19-3, Rochester Univer-
sity Prep 11-11, Rome Free Academy 18-4, Shenendehowa 15-7, St. Peter-CHSAA 
19-8, Suffern 21-2, Washingtonville 17-5, White Plains 15-7..

Class A

 1. Albany Academy-AIS                              19-3
 2. Park School-MMAA                                25-3
 3. Frederick Douglass-PSAL                         25=7
 4. Poughkeepsie-1                                  23-4
 5. Pittsford Mendon-5                              26-1
 6. Tappan Zee-1                                    23-1
 7. Msgr. Farrell-CHSAA                             22-6
 8. Horace Greeley-1                                20-3
 9. Manhasset-8                                     21-4
10. Troy-2                                          21-5
11. New Dorp-PSAL                                   20-8 
12. Lewiston-Porter-6                               21-4
13. Fordham Prep-CHSAA                              21-6
14. Northstar Christian-5                           19-2
15. Holy Trinity-CHSAA                              19-8
16. Greece Athena-5                                 19-4
17. Nazareth-CHSAA                                  19-7
18. Far Rockaway-PSAL                               20-8
19. Jamesville-DeWitt-3                             19-4
20. Brooklyn Law & Technology-PSAL                  22-5
21. Chaminade-CHSAA                                 17-8
22. New Paltz-9                                     18-5
23. Rochester East-5                                21-2
24. Rye-1                                           19-4
25. Gloversville-2                                  20-3
26. Benjamin Banneker-PSAL                          23-5
27. Lehman-PSAL                                     25-4
28. Mekeel Christian-2                              16-5
29. Canarsie-PSAL                                   22-7
30. Wyandanch-11                                    17-8
 
  Honorable mention: Amherst 19-4, Amityville 14-8, Averill Park 13-8, Beacon-
PSAL 23-3, Bishop Grimes 17-5, Brooklyn Law and Technology-PSAL 22-5, Buffalo 
Health Sciences 14-8, Buffalo St. Joe-MMAA 13-13, Byram Hills 17-5, Canisius-
MMAA 15-11, Carthage 13-6, Central Square 17-4, East Syracuse Minoa 13-7, East-
ridge 12-9, Elmont 16-6, Floral Park 14-6, John Glenn 17-5,  Half Hollow Hills 
West 16-5, Harborfields 15-7, Irondequoit 14-7, Johnson City 13-8, Kings Park 
16-7, Lansingburgh 14-8, Locust Valley 17-4, Lynbrook 20-3, Maine-Endwell 13-7, 
Mepham 13-8, Miller Place 18-4, Mohonasen 16-7, Mount Sinai 17-6, Pittsford 
Sutherland 16-9, Rochester Leadership Academy 12-10, Rochester Monroe 14-7, 
Rochester Northeast Douglass 16-5, Rockville Centre South Side 14-7, Roosevelt-
L.I. 14-6, St. Anthony-CHSAA 17-8, St. Francis-MMAA 13-11, Sewanhaka 14-7, 
Valley Stream South 17-5, Wayne 17-5, West Seneca West 13-12, Whitesboro 18-4.

 

	
ADVERTISEMENT

Class B 1. Glens Falls-2 29-1 2. South Bronx Prep-PSAL 28-4 3. Lowville-3 22-3 4. Cardinal O'Hara-MMAA 26-2 5. Lawrence-Woodmere-AIS 22-5 6. Olean-6 25-1 7. Center Moriches-11 20-6 8. Schalmont-2 22-2 9. Fannie Lou Hamer-PSAL 25-5 10. Uncommon Charter-PSAL 23-3 11. Ogdensburg-10 23-2 12. Cold Spring Harbor-8 19-3 13. Dobbs Ferry-1 21-5 14. Regis-CHSAA 20-6 15. Bronx School of Law-PSAL 21-3 16. Dalton School-AIS 20-5 17. Achievement First-PSAL 23-5 18. Ellenville-9 21-2 19. Summit Academy-PSAL 20-3 20. Knox School-AIS 20-6 21. Greece Odyssey-5 21-4 22. Allegany-Limestone-6 19-4 23. Malverne-8 18-3 24. Owego Free-4 18-4 25. Southwestern-6 18-5 26. Watervliet-2 17-6 27. Wellsville-5 18-6 28. Poly Prep-AIS 17-7 29. Binghamton Seton-4 19-4 30. Brooklyn College Academy-PSAL 20-9 Honorable mention: Blind Brook 20-4, Buffalo City Honors 19-4, Buffalo Nichols-MMAA 14-11, Canton 15-7, Catskill 18-4, Fonda-Fultonville 18-5, General Brown 19-4, Hastings 17-5, Holland Patent 15-4, Hornell 14-7, Marl- boro 15-7, Mattituck 12-10, Newark 18-4, New Rochelle Salesian 15-11, Nor- wich 13-6, Oneonta 15-6, Oyster Bay 13-7, Plattsburgh 18-4, Putnam Valley 18-4, Rye Country Day-AIS 14-11, Sherburne-Earlville 14-6, Skaneateles 19-3, Solvay 13-7, Southampton 14-6, Valhalla 19-4, Westhill 16-5. Class C 1. Cooperstown-3 26-2 2. Greenport-11 21-3 3. Buffalo Middle College-6 22-5 4. Lake George-2 26-1 5. Hoosick Falls-2 21-2 6. Utica Academy of Science-3 20-2 7. C.G. Finney-5 21-5 8. Lyons-5 21-3 9. Caledonia-Mumford-5 21-2 10. Madrid-Waddington-10 19-5 11. Tuckahoe-1 17-7 12. Millbrook-9 16-6 13. Maple Hill-2 19-3 14. Unadilla Valley-4 19-6 15. Buffalo Tapestry-Charter-6 16-7 16. Weedsport-3 21-2 17. Randolph-6 18-6 18. Mayfield-2 18-5 19. Moriah-7 17-7 20. Buffalo East-6 14-8 Honorable mention: Alexander 17-5, Alexander Hamilton 15-7, Avon 17-6, Beaver River 14-6, Brushton-Moira 15-7, Chatham 15-6, Chautauqua Lake 12-10,Delhi 16-6, Gananda 19-3, Granville 15-7, Greene 14-7, LaFayette 17-3, Lansing 16-6, Lyndon- ville 18-3, Moravia 19-4, Newfield 15-9, Northern Adirondack 16-5, Red Jacket 17-6, Southold 12-8, Spencer-Van Etten 15-4, Walton 14-8, Watkins Glen 15-6, West Canada Valley 16-4, Marcus Whitman 20-3.
ADVERTISEMENT

Class D 1. Harrisville-10 21-6 2. Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville-2 22-4 3. Panama-6 18-7 4. Marathon-4 15-10 5. Lyme-3 21-3 6. Belfast-5 19-7 7. Bridgehampton-11 15-10 8. Mount Morris-5 20-4 9. Avoca-5 20-3 10. DeRuyter-3 20-4 11. Prattsburgh-5 19-4 12. Edmeston-4 20-4 13. South Kortright-4 21-2 14. Hamilton-3 18-5 15. McGraw-3 18-5 16. LaFargeville-3 15-5 17. Morris-4 18-4 18. Germantown-2 16-6 19. Elba-5 16-6 20. Roscoe-9 15-8 Honorable mention: Chateaugay 16-7, Copenhagen 13-7, Edwards-Knox 14-6, Fort Ann 16-6, Franklin 14-6, Hunter-Tannersville 14-6, Jefferson 14-6, Livingston Manor 14-5, Milford 15-7, New York Mills 14-6, North Warren 15-8, Old Forge 13-7, Scio 16-6, Wells 17-6, Willsboro 16-7.


  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 10/17: Section 5, hoops refs locked in dispute
  • 10/17: Grand Island's league streak ends
  • 10/16: DeLyser sets U.S. career goals mark
  • 10/15: Pearl River player dies in accident
  • 10/14: Weekly New York City football recap
  • 10/13: F-M girls win again at Manhattan Inv'l
  • 10/13: 50-yard FG lifts Burke Catholic to win
  • 10/12: DeLyser 3 goals from national record
  • 10/12: Orchard Park rallies past Lancaster
  • 10/12: Recap of the NYSPHSAA meeting
  • 10/11: Bethlehem girls storm back to win
  • 10/9: NYSPHSAA quarterly meeting preview
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2007-19 Abbott Trento Online Media. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com