New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Congratulations Section 4 soccer

Boys basketball
2016-17 NYSSWA rankings (final)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA  

 1. Abraham Lincoln-PSAL                              31-3
 2. Long Island Lutheran-AIS                          23-4
 3. Cardinal Hayes-CHSAA                              21-9
 4. Archbishop Molloy-CHSAA                           21-8
 5. Mount Vernon-1                                    23-5
 6. Fairport-5                                        23-2
 7. Thomas Jefferson-PSAL                            18-12
 8. Bishop Loughlin-CHSAA                             20-7
 9. Wings Academy-PSAL                                24-4
10. University Prep-5                                 18-5
11. Liverpool-3                                       19-6
12. Westbury-8                                        20-4
13. Archbishop Stepinac-CHSAA                        18-11
14. Half Hollow Hills East-11                         21-5
15. Pine Bush-9                                       21-1
16. Bay Shore-11                                      20-4
17. Curtis-PSAL                                       25-6
18. Mount St. Michael-CHSAA                           19-9
19. Christ the King-CHSAA                            18-10
20. Bishop Ludden-3                                   19-3
21. Bethlehem-2                                       21-4
22. Baldwin-8                                         16-5
23. Smithtown West-11                                 21-3
24. Bishop Kearney-5                                  16-7
25. Niagara Falls-6                                   15-9

  Honorable mention: Auburn 13-8, John Bowne-PSAL 23-7, Boys and Girls-PSAL 
13-11, Brentwood 18-5, Burke Catholic 19-4, Calhoun 18-3, Central Islip 15-7, 
Central Square 16-6, Colonie 19-4, High School of Construction-PSAL 17-8, 
Corning 14-7, Eagle Academy-PSAL 19-6, Half Hollow Hills West 17-5, Ithaca 
20-2, Iona Prep-CHSAA 15-13, Lancaster 15-8, LaSalle Institute 16-7, McKee/
Staten Island Tech 17-10, New Rochelle 16-6, Paul Robeson-PSAL 16-10, Roch-
ester Aquinas 15-7, Rochester McQuaid 16-7, Rome Free 17-4, F.D. Roosevelt 
14-5, Rush-Henrietta 14-8, Saratoga Springs 16-6, Scarsdale 18-6, Schenect-
ady 17-6, Shenendehowa 15-5, South Shore-PSAL 18-9, Spring Valley 19-3, 
Springfield Gardens-PSAL 17-7, St. Peter-CHSAA 18-9, Syosset 18-3, Syracuse 
Henninger 14-9, High School of Teaching-PSAL 23-6, Uniondale 18-4, Upper Room-
AIS 16-3, Victor 15-6, Ward Melville 16-6, Washington Heights-PSAL 15-12, West 
Genesee 17-4, Yorktown 17-5.

Class A

 1. Albany Academy-AIS                                17-5
 2. Irondequoit-5                                     25-2
 3. Walton Campus-PSAL                                24-6
 4. Msgr. Farrell-CHSAA                               21-7
 5. Brooklyn Law and Tech-PSAL                        27-5
 6. Jamesville-DeWitt-3                               21-4
 7. Chaminade-CHSAA                                   21-7
 8. Our Lady of Lourdes-1                             20-7
 9. Southampton-11                                    21-4
10. Lansingburgh-2                                    21-4
11. Tappan Zee-1                                      22-2
12. Elmont-8                                          18-5
13. Buffalo Canisius-MMAA                            18-10
14. Byram Hills-1                                     21-2
15. Buffalo St. Francis-MMAA                          20-6
16. Holy Trinity-CHSAA                                19-7
17. Buffalo Park School-MMAA                          17-6
18. Greece Athena-5                                   19-4
19. St. Anthony-CHSAA                                 20-6
20. North Tonawanda-6                                 21-5
21. Williamsville South-6                             19-5
22. Buffalo Timon-St. Jude-MMAA                       18-7
23. Poughkeepsie-9                                    15-8
24. Amherst-6                                         20-5
25. Wayne-5                                           20-4

  Honorable mention: Albertus Magnus 14-9, Amityville 15-6, Ben Banneker-PSAL 
19-2, Batavia 14-8, Bayport-Blue Point 15-7, Bishop Grimes 16-6, Louis Bran-
deis-PSAL 20-3, Brockport 15-7, Buffalo McKinley 15-7, Buffalo South Park 17-5, 
Carthage 15-7, Cold Spring Harbor 19-3, Frederick Douglass-PSAL 17-9, Eagle 
Academy II-PSAL 22-7, East Harlem Pride-PSAL 17-5, Thomas Edison-PSAL 21-5, 
Floral Park 16-5, Fordham Prep-CHSAA 19-8, Friends Academy 17-4, Garden City 
13-7, Glen Cove 17-3, Goshen 14-8, Grady-PSAL 18-5, Harborfields 19-3, Hewlett 
17-5, Homer 14-8, Indian River 16-5, Johnson City 17-5, KIPP Prep-PSAL 18-8, 
Locust Valley 16-4, Lynbrook 16-6, Marlboro 14-7, Morris Campus-PSAL 19-6, Mount 
Sinai 14-8, Msgr. McClancy-CHSAA 21-5, New Paltz 15-4, Olean 19-3, Rochester 
Leadership Academy 16-5, Rochester East 15-7, Rockville Centre South Side 17-5, 
Roosevelt-L.I. 14-7, Roosevelt Campus-PSAL 16-6, Rye 16-6,. Scotia-Glenville 
17-5, Sewanhaka 14-6, Seward Park-PSAL 18-5, Susan Wagner-PSAL 18-11, Syracuse 
Academy of Science 17-7, Utica Notre Dame 18-3, Valley Stream North 18-4, Whites-
boro 14-9, Wyandanch 16-6.


	
ADVERTISEMENT

Class B 1. LaSalle Academy-CHSAA 27-2 2. Westhill-3 26-2 3. Fannie Lou Hamer-PSAL 27-2 4. Canton-10 22-6 5. Lawrence-Woodmere Academy-AIS 26-3 6. South Bronx Prep-PSAL 25-2 7. Glens Falls-2 24-1 8. Center Moriches-11 21-5 9. Mekeel Christian-2 22-1 10. Dwight School-AIS 19-6 11. Adams Street Academy-PSAL 24-5 12. Buffalo Health Sciences-6 22-5 13. Mynderse-5 22-2 14. Sacred Heart-CHSAA 21-5 15. Wingate-PSAL 19-3 16. Spackenkill-9 21-3 17. East Aurora-6 20-5 18. Tilden-PSAL 22-5 19. Pleasantville-1 17-8 20. Voorheesville-2 17-5 21. Rhinebeck-9 19-3 22. Chittenango-3 20-3 23. Newark-5 18-6 24. Norwich-4 17-4 25. Waverly-4 21-2 Honorable mention: Babylon 13-7, Binghamton Seton 16-6, Briarcliff 18-6, Broadalbin-Perth 14-8, Buffalo Middle College 13-9, Buffalo Burgard 12-10, Catskill 14-7, Cazenovia 14-8, Chester 15-6, Community Health Academy of the Heights-PSAL 19-3, Dunkirk 13-10, Eagle Academy III-PSAL 17-5, Ellenville 11-4, Fieldston-AIS 20-4, Hoosick Falls 17-4, Hornell 14-8, Hudson 18-3, Ichabod Crane 18-5, Lackawanna 17-6, Livonia 17-5, Medina 17-5, Newfane 16-7, Ogdens- burg Free 17-5, Packer Collegiate-AIS 24-5, Rochester Early College 15-8, Sherburne-Earlville 14-6, St. Mary-MMAA 18-9, Vernon-Verona-Sherrill 16-7, Woodlands 17-6. Class C 1. Moravia-4 22-4 2. Lake George-2 21-6 3. Northstar Christian-5 21-5 4. Cooperstown-3 21-3 5. Chautauqua Lake-6 22-4 6. Cuba-Rushford-5 20-3 7. Clyde-Savannah-5 18-4 8. Tully-3 20-3 9. Granville-2 20-3 10. Weedsport-3 20-3 11. Perry-5 21-1 12. Stony Brook-11 14-11 13. Stillwater-2 19-5 14. Millbrook-9 17-7 15. North Salem-1 17-7 16. Waterville-3 19-4 17. Trumansburg-4 17-3 18. Randolph-6 19-6 19. Buffalo East-6 15-8 20. Geneseo-5 15-10 21. Ticonderoga-7 17-7 22. Sidney-4 18-4 23. Lyons-5 16-6 24. Caledonia-Mumford-5 17-6 25. Tuckahoe-1 15-6 25. East Rochester-5 16-6 Honorable mention: Alexander 14-8, Cleveland Hill 14-9, Elmira Notre Dame 17-7, Frewsburg 17-5, Gananda 14-10, Greenville 16-5, Greenport 14-8, Groton 15-6, Herkimer 14-8, LeRoy 14-9, Little Falls 16-6, Northern Adirondack 14-8, Oakfield-Alabama 14-8, Onondaga 15-7, Pembroke 16-5, Plattsburgh Seton 18-3, Schoharie 16-6, South Lewis 14-8, Vertus 14-8, Walton 15-6, Marcus Whitman 16-4.
ADVERTISEMENT

Class D 1. Moriah-7 25-1 2. Newfield-4 20-6 3. Harrisville-10 20-8 4. Franklinville-6 20-5 5. Madison-3 24-1 6. C.G. Finney-5 20-6 7. Argyle-2 17-7 8. Elba-5 19-5 9. Fort Ann-2 21-2 10. Prattsburgh-5 21-2 11. South Kortright-4 22-1 12. S.S. Seward-9 19-5 13. Delhi-4 21-3 14. Ellicottville-6 16-4 15. York-5 19-5 16. Bridgehampton-11 14-8 17. Laurens-4 20-3 18. Sherman-6 18-5 19. Chateaugay-10 20-3 20. McGraw-3 18-4 Honorable mention: Andover 15-8, Avoca 18-4, Belfast 17-4, Clymer 15-6, Dun- dee 14-8, Edwards-Knox 13-5, Gilbertsville-Mt. Upton 15-6, Heuvelton 16-7, Lima Christian 14-9, Madrid-Waddington 15-6, Milford 14-6, Mount Morris 15-8, Oppen- heim-Ephratah-St. Johnsville 15-8, Sackets Harbor 16-7, Schroon Lake 15-5, St. Regis Falls 17-5, Whitehall 15-6, Willsboro 17-6.


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 6/19: Softball all-state team announced
  • 6/18: Tuohy breaks U.S. record in the mile
  • 6/17: Girard cuts college list to 6 finalists
  • 6/13: Kingston board opts to retain Felder
  • 6/11: Stauderman wins Federation golf title
  • 6/10: Day 2 of the state track championships
  • 6/10: NYSPHSAA lacrosse title games recap
  • 6/10: NYSPHSAA softball, baseball recaps
  • 6/9: Day 1 of the state track championships
  • 6/8: Girls lacrosse semifinals recap
  • 6/8: Suspension court case winding down
  • 6/7: West Genny, Ward Melville advance
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com