New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Boys basketball
2015-16 NYSSWA rankings (final)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Thomas Jefferson-PSAL                     25-9
 2. Aquinas-5                                 25-4
 3. Shenendehowa-2                            24-1
 4. Long Island Lutheran-AIS                  22-4
 5. Wings Academy-PSAL                        22-4
 6. Middletown-9                              20-5
 7. Baldwin-8                                 22-2
 8. Xaverian-CHSAA                           18-12
 9. Bishop Loughlin-CHSAA                     21-8
10. Archbishop Molloy-CHSAA                   22-6
11. Christ the King-CHSAA                     19-9
12. Abraham Lincoln-PSAL                      23-8
13. George Westinghouse-PSAL                  17-7
14. Cardozo-PSAL                              27-3
15. Fairport-5                                18-4
16. Green Tech-2                              18-5
17. High School for Construction-PSAL         21-6
18. Fox Lane-1                                22-4
19. Half Hollow Hills West-11                 21-2
20. Bishop Ludden-3                           20-4
21. Brentwood-11                              19-3
22. Queens High School of Teaching-PSAL       23-7
23. Mount Vernon-1                            17-6
24. Northport-11                              19-2
25. Westbury-8                                18-4
26. Pine Bush-9                               19-2
27. Rochester East-5                          18-3
28. Rochester Bishop Kearney-5                16-6
29. Niagara Falls-6                           18-6
30. Liverpool-3                               18-5
30. Yonkers Saunders-1                        16-7

  Honorable mention: Albany CBA 16-6, Bay Shore 15-5, Bellport 14-6, Burke Cath-
olic 15-9, Cardinal Hayes-CHSAA 19-8, Central Islip 12-7, Colonie 14-8, Copiague 
13-7, Curtis-PSAL 22-7, Deer Park 13-7,  Freeport 15-7, Guilderland 17-5, James-
town 17-6, Kenmore West 15-6, Kingston 17-5, Lancaster 14-7, Massapequa 16-5, 
Penfield 15-7, Paul Robeson-PSAL 15-10, Rochester Edison 15-7, Rochester McQuaid 
15-7, Rush-Henrietta 14-8, Sachem North 12-7, Smithtown East 12-7, Smithtown West 
16-5, Spring Valley 15-6,. St. Raymond-CHSAA 18-6, Syracuse Corcoran 16-6, Syra-
cuse Henninger 17-5, Uniondale 12-8, Utica Proctor 16-5, Susan Wagner-PSAL 21-6, 
Washington Heights-PSAL 17-11. Webster Schroeder 13-8, West Genesee 13-8, Will-
iamsville North 14-8.

Class A

 1. Albany Academy-AIS                        18-4
 2. Canisius-MMA                              26-3
 3. Elmont-8                                  24-4
 4. Telecommunication Arts & Technology-PSAL  27-4
 5. Msgr. Farrell-CHSAA                       22-6
 6. Buffalo Park School-MMA                   20-5*
 7. Frederick Douglass-PSAL                   28-3
 8. Byram Hills-1                             21-6
 9. Troy-2                                    20-6
10. John Bowne-PSAL                           25-4
11. Kennedy Catholic-CHSAA                    24-3
12. Msgr. Scanlan-CHSAA                       20-6
13. St. Anthony's-CHSAA                       20-7
14. Syracuse CBA-3                            21-4
15. Williamsville South-6                     22-4
16. Batavia-5                                 17-8
17. Amherst-6                                 22-2
18. Pittsford Sutherland-5                    17-6
19. Harborfields-11                           19-5
20. Greece Athena-5                           21-2
21. Brooklyn Law & Tech-PSAL                  20-4
22. Kellenberg-CHSAA                          21-4
23. Chaminade-CHSAA                           19-5
24. Buffalo McKinley-6                        21-2
25. Tappan Zee-1                              21-3
26. Johnson City-4                            17-5
27. Red Hook-9                                18-6
28. Lansingburgh-2                            18-5
29. Our Lady of Lourdes-1                     16-6
30. Scotia-Glenville-2                        18-4
30. Nanuet-1                                  17-6

* - includes one forfeit loss disputed by the school.

  Honorable mention: John Adams-PSAL 22-6, Amsterdam 15-7, Bayport-Blue Point 
13-6, Ben Banneker-PSAL 18-6, Buffalo South Park 15-6, Buffalo Timon-St. Jude 
14-11, East Hampton 18-3, Erasmus Hall-PSAL 19-6, Forest Hills-PSAL 13-6, Fort 
Hamilton-PSAL 18-6, Friends Academy 13-7, Fulton 14-8, Garden City 15-6, Glen 
Cove 14-7, Goshen 14-6, Greece Arcadia 17-5, Holy Trinity-CHSAA 16-9, Honeoye 
Falls-Lima 16-6, Indian River 15-8, Irondequoit 15-7, Island Trees 15-5, James-
ville-DeWitt 15-8, Lawrence 15-5, Lewiston-Porter 16-7, Massena 16-8, Msgr. 
McClancy-CHSAA 14-11, Mount Sinai 12-7, Poughkeepsie 14-7, Rockville Centre 
South Side 18-5, Roosevelt Educational Campus-PSAL 20-5, Roslyn 13-7, Sayville 
12-8, Seaford 14-7, Sewanhaka 14-7, Seward Park-PSAL 20-6, Starpoint 15-7, Transit 
Tech-PSAL 23-7, University Prep 14-6, Utica Notre Dame 16-7, Valley Stream North 
17-4, Watertown 17-6, Whitesboro 14-8, Xavier-CHSAA 16-8.

Class B

 1. Collegiate School-AIS                     26-5
 2. Olean-6                                   28-1
 3. KIPP Prep-PSAL                            27-3
 4. Marlboro-9                                23-4
 5. Hudson-2                                  26-1
 6. Bishop Grimes-3                           23-2
 7. Briarcliff-1                              23-2
 8. Jane Addams-PSAL                          19-6
 9. Fannie Lou Hamer-PSAL                     27-3
10. Norwich-4                                 23-2
11. Mekeel Christian-2                        21-2
12. Fredonia-6                                19-6
13. Putnam Valley-1                           21-3
14. Wellsville-5                              20-5
15. Poly Prep-AIS                             20-5
16. Glens Falls-2                             20-4
17. North Rose-Wolcott-5                      20-2
18. Archbishop Walsh-MMA                      20-5
19. Chenango Valley-4                         16-7
20. Fieldston School-AIS                      20-8
21. Southampton-11                            16-8
22. Dryden-4                                  19-3
23. Lancaster St. Mary-MMA                    19-6
24. Waverly-4                                 19-2
25. Leman-AIS                                 20-6
25. Buffalo Health Sciences-6                 18-4

  Honorable mention: Attica 18-4, Babylon 13-7, Blind Brook 18-4, Broadalbin-
Perth 17-5, Buffalo I-Prep 17-5, Canton 16-6, East Aurora 13-10, Medgar Evers-
PSAL 20-3, Gowanda 17-4, Hoosick Falls 14-8, Hornell 15-6, Ichabod Crane 14-7, 
LaSalle-CHSAA 16-6, Livonia 18-4, Maspeth-PSAL 19-3, Mechanicville 16-5, Medina 
15-9, Mynderse 17-5, New Explorer Science Tech & Math-PSAL 18-2, Newark 15-6, 
New Rochelle Salesian-CHSAA 15-13, Northeastern Clinton 17-6, Ogdensburg Free 
16-9, Oyster Bay 13-10, Pace-PSAL 16-2, Palmyra-Macedon 14-7, Regis-CHSAA 15-11, 
Rhinebeck 14-5, Royalton-Hartland 16-6, Schalmont 16-7, Scholars Academy-PSAL 
21-4, Sherburne-Earlville 15-7, Skaneateles 15-8, South Bronx Prep-PSAL 18-4, 
Spackenkill 15-6, Stillwater 17-5, Syracuse Central Tech 16-7, Syracuse Academy 
of Science 13-10, Uncommon Charter-PSAL 15-2, Voorheesville 15-7, Westhill 15-7, 
Marcus Whitman 13-6, Wyandanch 10-8.

Class C

 1. Buffalo Middle College-6                  20-7
 2. Rochester Early College-5                 17-9
 3. AuSable Valley-7                          20-4
 4. Haldane-1                                17-10
 5. Moravia-4                                 20-5
 6. Northstar Christian-5                     22-2
 7. Stony Brook-11                            15-6
 8. Cooperstown-3                             18-7
 9. Chester-9                                 16-5
10. East Rochester-5                          21-3
11. S.S. Seward-9                             19-3
12. Buffalo Olmsted-6                         19-5
13. Tully-3                                   18-6
14. Weedsport-3                               21-2
15. Trumansburg-4                             16-7
16. Perry-5                                   17-7
17. Newfield-4                                15-5
18. Brushton-Moira-10                         18-6
19. Packer Collegiate-AIS                     24-5
20. Herkimer-3                                19-4

  Honorable mention: Avon, 17-6, Berne-Knox-Westerlo 16-7, Bloomfield 14-8, Buff-
alo Tapestry Charter 16-6, Campbell-Savona 16-7, Chautauqua Lake 15-8, Cleveland 
Hill 15-6, Clyde-Savannah 16-7, Dundee 15-7, Geneseo 17-6, Greene 18-5, Lake 
George 16-8, Lawrence-Woodmere-AIS 21-6, Plattsburgh Seton 15-4, Portledge 15-6, 
Pulaski 14-8, Saratoga Catholic 13-11, Staten Island Academy 19-6, Unadilla Valley 
13-7, Watertown Immaculate Heart 14-6.

Class D

 1. Oriskany-3                                27-0
 2. Moriah-7                                  26-1
 3. Panama-6                                  23-3
 4. Clark Academy-1                           14-9
 5. South Kortright-4                         22-1
 6. Bridgehampton-11                          18-5
 7. C.G. Finney-5                             18-8
 8. Chateaugay-10                             22-3
 9. Argyle-2                                  20-5
10. Fort Ann-2                                21-1
11. New York Mills-3                          20-4
12. York-5                                    20-3
13. Genesee Valley-5                          21-2
14. Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville-2       19-3
15. Germantown-2                              20-3
16. Madrid-Waddington-10                      19-4
17. Elba-5                                    19-3
18. Harrisville-10                            20-2
19. Stamford-4                                18-6
20. Ellicottville-6                           15-9
20. Franklinville-6                           18-4

  Honorable mention: Avoca 16-7, Cincinnatus 14-5, Delhi 17-5, Fort Edward 15-6, 
Franklin 12-5, Jefferson 14-6, Laurens 16-7, Lima Christian 14-10, Lyndonville 
17-5, Madison 17-6, Morris 16-5, Mount Morris 15-7, Naples 17-6, Prattsburgh 
14-9, Sackets Harbor 17-6, Shelter Island 11-9, Tyburn Academy 12-8, Westport 
17-5, West Canada Valley 15-7, Willsboro 19-4.

 




  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 2/28: Six more reach state hockey tourney
  • 2/27: Ex-Sec. 6 athlete charged for attack
  • 2/26: West Genesee wins title in overtime
  • 2/26: Two Sec. 8 wrestlers win 4th crowns
  • 2/25: Boeheim sparks J-D to win in overtime
  • 2/25: Suffolk places 23 wrestlers in semis
  • 2/24: Plattsburgh hockey wins on late goal
  • 2/23: NFHS OK's new football safety rules
  • 2/23: Loughlin boys win in double overtime
  • 2/20: All Hallows shocks Cardinal Hayes
  • 2/19: Lincoln snares Brooklyn hoops title
  • 2/18: McQuaid shootout goal ousts Penfield
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com