New York State Sportswriters Association   
    
→ Recent blogs and news
  • 10/19: Canisius rallies late vs. Ohio foe
  • 10/19: Rensselaer-Whitehall game ends early
  • 10/18: Jamestown blanks No. 7 Orchard Park
  • 10/17: Amityville reportedly drops Agostino
  • 10/16: Syracuse.com tracks bad fan behavior
  • 10/13: Iona Prep beats No. 3 St. Anthony's
  • 10/12: F-M sweeps Eastern States crowns
  • 10/12: No. 4 New Rochelle blanks Scarsdale
  • 10/11: Maine-Endwell wins clash of No. 1's
  • 10/10: New math: LeRoy coach loses a win
  • → More content
  • 10/10: Mark Adair's WNY football weekly (PDF)
  • 7/29: Massapequa wins sixth annual Kerr Cup
  • 7/23: 2013-14 NY school sports year in review

  •  
    Search
     
     
    → Rankings
    Links to the lastest on the current season's sports are available on our new rankings page.

    As always, the rankings from previous seasons can be found in our reference section.


     
    → Help us out
       Please consider donating
    to defray our costs.

    Help us via a PayPal payment
       Using PayPal is easy.


     
    → User tools

    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    Baseball
    2012 NYSSWA all-star team
    
    CLASS AA
    
    NYSSWA Coach of the Year: Mike Groppuso (Kingston)
    NYSSWA Player of the Year: Matt Portland (Victor)
    
    First Team
    1   12   P/3B Seth Lamando (Roy C. Ketcham)
    2   12   SS   Zach Remillard (LaSalle)
    3   12   SS   Brett Charbonneau (Baldwinsville)
    3   12   3B   Connor Martin (Baldwinsville)
    5   12   P    Matt Portland (Victor)
    6   11   P    Mark Armstrong (Clarence)
    8   12   P    Ryan McCormick (Massapequa)
    9   12   OF   Zach Chilcott (Kingston)
    9   10   2B   Pat Dorrian (Kingston)
    11  12   1B/P Dalton McCarthy (Eastport/South Manor)
    
    Second Team
    1   12   P/3B Dom Kulbaba (Suffern)
    2   12   OF   Matt Sand (Albany CBA)
    3   12   P    Zach Tucker (Fayetteville-Manlius)
    4   11   P/SS Dylan Manwaring (Horseheads)
    5   11   1B/P Conner Simonetti (Fairport)
    6   12   INF  Dave Crowley (Orchard Park)
    8   12   SS   David Leiderman (Bellmore JFK)
    9   11   SS   Zach Short (Kingston)
    9   11   P    Sam Einhorn (Kingston)
    11  11   SS/P Casey Baker (Connetquot)
    
    Third Team
    1   12   CF/P Bret Viola (Carmel)
    2   12   P    Miles Kelly (Shenendehowa)
    3   12   P    Caleb Bettis (Watertown)
    3   10   P    Scott Blewett (Baldwinsville)
    4   12   OF   Mike Abunzo (Horseheads)
    5   11   2B   Tommy Wagner (Victor)
    9   12   P    Chris Potts (Pine Bush)
    9   11   C    Pat Ortland (Newburgh)
    11  12   P    Dylan Moustakas (Half Hollow Hills West)
    C   11   INF  Jared Baldinelli (Buffalo St. Joseph's)
    
    Fourth Team
    1   12   3B   Matt Mezansky (Mamaroneck)
    2   12   C    David Hoffmann (Niskayuna)
    3   11   C    Gabe Levanti (Baldwinsille)
    3   12   LF   Mike Perry (Fayetteville-Manlius)
    4   12   SS   Anthony Massici (Ithaca)
    5   11   SS   Austin Bovenzi (McQuaid)
    6   10   INF  Ryan Stekl (Lancaster)
    8   12   P    Frank Trimarco (Calhoun)
    9   10   3B   James Karinchak (Valley Central)
    11  10   P    Anthony Kay (Ward Meville)
    
    Fifth Team
    1   12   2B   Elbin Martinez (North Rockland)
    1   12   RF/P T.J. Hallock (Fox Lane)
    3   11   P    Ryan O'Neill (Corcoran-Syracuse West)
    3   12   1B   David Nuzzo (Fayetteville-Manlius)
    5   12   C    Evan Harasta (Webster Thomas)
    6   12   INF  Jim Fitzgerald (Orchard Park)
    8   12   OF   Thomas Viverito (Calhoun)
    9   12   OF   Mark Risio (Newburgh Free Academy)
    11  12   P/1B C.J. Schildt (Hauppague)
    11  11   SS/P Matt Vogel (Patchogue/Medford)
    
    Sixth Team
    1   12   C     Andres Larramendi (Horace Greeley)
    2   12   P     Connor Ramon (Columbia)
    3   11   C     Josh Belch (Watertown)
    3   11   2B/3B Avery Brooks (Henninger-Syracuse East)
    5   11   SS    David Vaccaro (Fairport)
    6   12   OF    Joseph DiLaura (Niagara Falls)
    8   12   OF    Will Cheshire (MacArthur)
    9   11   P     Sean Debrosky (Kingston)
    9   12   C     Frank Mayo (Minisink Valley)
    11  11   SS/P  Luke Stampfl (Half Hollow Hills West)
    
    Seventh Team
    1   12   1B    Joe Boland (Arlington)
    2   11   OF    A.J. Maney (Columbia)
    3   12   INF   Kyle Simmons (Watertown)
    5   12   P/SS  Mike Roman (Spencerport)
    8   12   P     Joe Chiaramonte (MacArthur)
    9   10   3B    Chris Saitch (Kingston)
    9   11   OF    Will Marmor (Warwick)
    11  12   C     Mike Napolitano (Hauppague)
    11  10   3B    Mat Annunziata (Eastport/South Manor)
    C   11   P     Matt Matre (Buffalo St. Joseph's)
    
    Eighth Team
    1   12   SS/P  Wardy Polanco (North Rockland)
    1   12   OF    Adam Calabro (John Jay-East Fishkill)
    3   12   OF    Alex Caruso (Liverpool)
    6   11   INF   Tyler Green (Williamsville North)
    8   12   2B/P  Alex Vargas (Calhoun)
    9   12   SS    Joe Ghiloni (Warwick)
    9   11   SS    Tommy Walraven (Pine Bush)
    11   12   P    Ryan Craig (Smithtown East)
    11   12   OF   John Dondero (East Islip)
    11   12   P    Joe Guercio (Kings Park)
    11   12   C    Charles Galiano (Commack)
    
    
    CLASS A
    
    NYSSWA Coach of the Year: Guy Maisonet (Cornwall)
    NYSSWA Player of the Year: Jimmy Patterson (Cornwall)
    
    First Team
    1   12   P/1B   Max Bruckner (Harrison)
    2   12   1B/P   Ryan McGrath (Lansingburgh)
    3   12   C/P    Greg Jasek (Chittenango)
    3   12   2B     Ciro Frontale (Bishop Ludden)
    6   12   P      John McGinty (Grand Island)
    8   12   P/SS   Mike Jeannetti (Island Trees)
    9   12   P/OF   Jimmy Patterson (Cornwall)
    9   12   SS     Tyler Curtis (Marlboro)
    10  11   INF/P  Brandon Welch (Malone)
    11  12   P/INF  Mike O'Reilly (Shoreham-Wading River)
    
    Second Team
    1   12   P/SS   Andrew Slosberg (Byram Hills)
    2   12   SS     Nick McKinney (Glens Falls)
    2   12   P      Zach Milton (Glens Falls)
    3   12   INF/P  Wesley Burghardt (Chittenango)
    4   12   P/1B   Ryan Clark (Johnson City)
    5   12   P/SS   Steven Klimek (Greece Arcadia)
    8   11   3B     Louis Matarazzo (Rockville Centre South Side)
    9   12   1B/P   Quinn Carpenter (Goshen)
    9   12   OF     Casey Kerdesky (Cornwall)
    11  10   1B     Nick Bottari (Shoreham-Wading River)
    
    Third Team
    1   10   P/1B   Tony Romanelli (Beacon)
    3   12   CF-P   Mike Bunal (Whitesboro)
    3   12   P/SS   Ryan O'Kane (Bishop Ludden)
    4   12   SS     Ken Hostrander (Maine-Endwell)
    5   12   P/SS   Dylan Swetman (Honeoye Fall-Lima)
    6   11   C      Christ Conley (Lake Shore)
    8   12   P/SS   Alex Weingarten (Lynbrook)
    9   11   1B     Andrew Morano (Wallkill)
    9   12   P      R.J. Berger (Cornwall)
    11  11   P/INF  Cody McPartland (Miller Place)
    
    Fourth Team
    1   12   P      Alec Eisenberg (Ardsley)
    2   12   1B/P   Mike Harrington (Glens Falls)
    3   11   C      Nate Dietz (Phoenix)
    3   12   1B     Kris Martinelli (New Hartford)
    4   12   SS     Steve Yanchus (Owego Free Academy)
    5   12   P/OF   John Meuchner (Pittsford Sutherland)
    6   12   OF     Tom Kline (Williamsville East)
    8   12   C      Anthony Dedona (Bethpage)
    9   12   2B     Eric Pesavento (New Paltz)
    11  12   INF    Steve Longo (Bayport-Blue Point)
    
    Fifth Team
    1   11   C        Joe Scambia (Somers)
    3   12   P/1B     Tyler Dunsmoor (Bishop Ludden)
    3   11   P/1B/OF  Brian Hughes (Cortland)
    4   12   P        Alec Romanowski (Maine-Endwell)
    5   12   P/OF     B.J. Greathouse (Batavia)
    6   12   OF       Jon Voysey (Grand Island)
    8   12   P        Tyler Manez (Plainedge)
    9   12   2B       Michael Schoonmaker (Marlboro)
    9   12   OF       Brett Gemmell (Marlboro)
    11  12   INF      Matt Hinchy (Miller Place)
    
    Sixth Team
    1   12   3B/P    Erik Bauer (Somers JFK)
    2   09   3B/P/C  Danny Maynard (Burnt Hills-Ballston Lake)
    3   12   P/2B    Matt Yonta (Jamesville-DeWitt)
    5   12   P/SS    Gabe Ortiz (Wayne)
    6   12   INF     Patrick Quinn (Iroquois)
    8   12   SS      Ralph Caccavalle (Plainedge)
    9   11   RF      Brendan Connors (Wallkill)
    10  12   OF      Cullen Baines (Massena)
    10  12   P       Jake Kormanyos (Massena)
    11  11   P/INF   Mike Farley (Bayport-Blue Point)
    
    Seventh Team
    1   11   P       Gjon Ljucovic (Pelham)
    2   12   C       Brad Adams (Catholic Central)
    3   12   3B      Chris Lenish (Jamesville-DeWitt)
    5   10   2B      Ernie Clement (Brighton)
    6   12   OF      Tom Styn (Williamsville East)
    8   12   P/SS    Chris Appell (W.T. Clarke)
    8   11   SS/P    Joe Fusco (W.T. Clarke)
    10  12   INF/OF  Derek Juntunen (Malone)
    10  11   OF      Shawn Mulverhill (Malone)
    11  11   INF/OF  Michael Donadio (Mount Sinai)
    
    Eighth Team
    1   12   1B/OF  Alex Gallinari (Yonkers)
    1   12   P      Dan Golembiewski (Beacon)
    1   12   C      Dan Stien (Ardsley)
    3   12   DH     Jonathon Prior (Cortland)
    3   12   C      Bryce Wiley (Syracuse CBA)
    5   12   P/OF   Grant Heyman (Pittsford Sutherland)
    8   12   P      Greg Welch (Wantagh)
    8   11   2B     Andrew Hess (Valley Stream South)
    10  11   P      Zack Rusaw (Massena)
    11  11   INF/P  Tyler Piccolo (Rocky Point)
    11  11   C      Mark Donadio (Mount Sinai)   
    
    
    CLASS B
    
    NYSSWA Coach of the Year: Joe Hughes (Oneonta)
    NYSSWA Player of the Year: Ben Moxley (Oneonta)
    
    First Team
    1   11   P/LF  Spencer Kulman (Briarcliff)
    1   12   3B    John Fussell (Briarcliff)
    2   12   3B/C  Tyler Hynes (Albany Academy)
    3   12   P     Alex Godzak (Westhill)
    4   12   P/3B  Ben Moxley (Oneonta)
    4   12   1B/P  Sean Getman (Oneonta)
    4   12   P/1B  Austin Lewis (Chenango Valley)
    5   12   P     Evan Englert (Wayland-Cohocton)
    6   11   INF   Trent Thompson (Fredonia)
    11  12   P/1B  Max Watt (Babylon)
    
    Second Team
    1   12   P/1B Paul Henshaw (Briarcliff)
    3   12   C    Nick Sinay (Marcellus)
    4   11   OF   Chris Pinder (Oneonta)
    4   12   OF   David Wright (Oneonta)
    4   12   C    Zach Pidgeon (Oneonta)
    5   11   P    Nick Anderson (Wellsville)
    6   12   C    Josh Marton (Depew)
    7   12   SS/P Kasey Favreau (Saranac)
    8   12   P    Joe Siringo (Oyster Bay)
    9   11   1B   Hector Morales-Correa (James I. O'Neill)
    
    Third Team
    1   12   SS   Eddie Ritch (Dobbs Ferry)
    2   12   SS/P Cameron Overbaugh (Catskill)
    3   12   C    Collin Laguzza (Vernon-Verona-Sherrill)
    3   12   3B   Brent Quinlan (Homer)
    4   12   2B/P Conor Youngs (Oneonta)
    5   12   P/OF Elliott Eckerson (Penn Yan)
    6   12   INF  Dan Karstedt (Eden)
    7   12   SS/P Luke Weaver (Beekmantown)
    8   12   C    Mike Maloney (Oyster Bay)
    10  12   DH   Andrew Lebeau (Ogdensburg)
    
    Fourth Team
    1   12   P/1B  Kento Suga (Keio)
    2   12   P/INF Mavist Fredrick (Hudson)
    3   11   SS    Juan Carlos Pena (Westhill)
    4   11   P/1B  Pat Bronson (Waverly)
    4   10   C     Brian Colbert (Dryden)
    5   12   2B/SS Arek Olson (Wellsville)
    6   12   OF    Kyle Gallivan (Tonawanda)
    7   12   C/1B  Chris Roenbeck (Plattsburgh)
    8   12   P/1B  Sean O'Neill (Cold Spring Harbor)
    11  12   P/3B  Sanders Shank (Babylon)   
    
    Fifth Team
    1   12   P    Joe Chaisson (Pleasantville)
    2   12   OF   Nick Pascarelli (Schalmont)
    3   12   P    Jesse Whitmeyer (Vernon-Verona-Sherrill)
    3   12   P/1B Rob Hardy (Clinton)
    4   12   P/1B Jeremy Olenski (Whitney Point)
    5   12   1B   Jeff Garrett (Newark)
    6   12   OF   Todd Gardner (Eden)
    7   10   P/C  Tanner Roscoe (Saranac)
    8   11   OF   Josh Brown (Cold Spring Harbor)
    10  11   OF   Matt Ashley (Gouverneur)
    
    Sixth Team
    1   12   C/P    Jackson Conway (Bronxville)
    2   12   SS     Justin Brock (Albany Academy)
    3   12   P      Alex Lynch (Utica Notre Dame)
    3   11   P/SS   Payten Boice (Homer)
    5   10   P/OF   Zack Kolodziejski (Livonia)
    6   12   OF     Nick Hart (Fredonia)
    7   12   C      Ben Weightman (Saranac)
    7   11   3B/C   Austin Brandish (Beekmantown)
    10  11   INF/OF Bryant Wentworth (Canton)
    10  11   OF     Andrew Cole (Ogdensburg)
    
    Seventh Team
    1   12   SS/3B  Christian Conway (Bronxville)
    2   12   P/OF   Kody Shaw (Fonda)
    3   12   P      Josh Webb (Vernon-Verona-Sherrill)
    3   12   P      Tyler Brien (Ilion)
    3   12   INF/P  Jordan Delaney (General Brown)
    4   12   P/OF   Mark Giallanzo (Oneonta)
    4   10   SS     Derek Wilson (Dryden)
    4   10   3B/P   Bruno Bugliosi (Dryden)
    7   12   P/2B   Liam McDonough (Northeastern Clinton)
    10   11   P     Brendan Arsenault (Ogdensburg)
    
    
    CLASS C
    
    NYSSWA Coach of the Year: Stu Dean (Lansing)
    NYSSWA Player of the Year: Sean Streb (Lansing)
    
    First Team
    1   12   P    Dan Kinnaird (Haldane)
    2   12   P/3B Kevin Connolly (Voorheesville)
    3   12   P/1B Aaron LoPiccolo (Sauquoit Valley)
    4   12   P/SS Sean Streb (Lansing)
    4   12   P/1B Benji Parks (Lansing)
    4   11   2B   Ellington Hopkins (Lansing)
    6   12   INF  Thad Johnson (Frewsburg)
    7   11   3B/P Tanner Wright (Ticonderoga)
    9   12   C    Anthony Rico (S.S Seward)
    9   11   P/IF Joe Mickelson (Tri-Valley)
    
    Second Team
    1   11   SS    Matt Forlow (Haldane)
    2   12   2B/SS Kyle Collins (Galway)
    3   12   3B    Mark Martin (Sauquoit Valley)
    4   12   SS    Tyler Underwood (Thomas A. Edison)
    5   12   P/IF  Derick Fera (Lyons)
    6   12   P     Connor Grey (Frewsburg)
    7   11   SS/P  Miles Austin (Ticonderoga)
    8   11   OF    David McClure (East Rockaway)
    9   11   P/1B  Matt Coffey (Chester)
    11  11   P/OF  Coleman Vila (Pierson/Bridgehampton)
    
    Third Team
    1   11   P/OF   Ryan Koval (Haldane)
    2   12   OF/P   Harold Dettmer, Jr. (Fort Plain)
    2   12   1B/P   Chris Hanafin (Fort Plain)
    3   12   P/OF   Bryan McGuire (Herkimer)
    4   11   INF/P  Quinn Barnhart (Unatego)
    5   12   P/SS   Trey Pascazi (East Rochester)
    5   12   C      Taylor Rose (Cuba-Rushford)
    6   12   C      Austin Alonge (Westfield)
    7   12   CF/P   Nate Lenhart (Ticonderoga)
    9   12   P/OF   Anthony Bailey (S.S. Seward)
    
    Fourth Team
    1   12   P/SS  L.J. Gallo (Tuckahoe)
    2   12   C     Mike Chiseri (Voorheesville)
    2   09   P/C   Will Brooking (Rensselear)
    3   12   P/SS  Josh Martin (Little Falls)
    4   12   P     Dan Shelton (Unatego)
    4   11   P     Dylan Powers (Moravia)
    5   12   2B    Jon Cappotelli (Caledonia-Mumford)
    6   12   INF   Colt Lowe (Portville)
    8   11   C     Alek Kucich (Friends Academy)
    9   12   OF    Anthony Gonzalez (S.S Seward)
    
    Fifth Team
    2   12   P/1B  Tim Burek (Rensselaer)
    2   12   OF    Ron Morello (Hoosic Valley)
    3   12   C     A.J. Malone (Fabius-Pompey)
    3   12   2B    Casey Blanck (Fabius-Pompey)
    3   10   P     Tom Tamplin (Pulaski)
    5   12   P/SS  Dylan Steed (Canisteo-Greenwood)
    5   12   SS/1B Caleb Lang (Pembroke)
    6   12   P     Matt Fowler (Maple Grove)
    9   12   C     Anthony Ognibene (Chester)
    10  12   INF   Jordan Lashomb (Norwood-Norfolk) 
    
    
    CLASS D
    
    NYSSWA Coach of the Year: Bob Brinkman (John A. Coleman Catholic)
    NYSSWA Player of the Year: Mike Smithmyer (John A Coleman Catholic)
    
    First Team
    2   11   SS   Joe Foran (Fort Ann)
    2   12   OF/C Jeff Johnson (Fort Ann)
    3   11   P/SS Austin Smith (Oriskany)
    4   11   SS/P Tyler Philips (Hancock)
    6   12   INF  Zack Fancher (Pine Valley)
    6   12   P    Lyle Howard (Pine Valley)
    9   12   P/CF Mike Smithmyer (John A. Coleman Catholic)
    9   10   P/1B Jim Lavalle (John A. Coleman Catholic)
    10  12   P    Geoff Baldwin (Morristown)
    11  12   P/OF Dylan Price (Smithtown Christian)
    
    Second Team
    2   12   C     Kris Payne (Salem)
    2   12   P/INF Nick Burch (Salem)
    3   12   P     Rob Reeder (Stockbridge Valley)
    3   12   P/3B  Jordon Price (Brookfield)
    4   12   2B/P  Zach Boss (Richfield Springs)
    5   11   P     Trevor Coleman (Whitesville)
    6   12   P     Brad Johnson (Brocton)
    7   12   SS/P  Nate Tabor (Crown Point)
    9   12   SS    Kenny Fisk (Livingston Manor)
    10  12   INF   Alex Brock (Madrid-Waddington)
    
    Third Team
    2   11   OF    Ryan Paulsen (Loudonville Christian)
    3   11   3B/P  Cody Beeching (Brookfield)
    4   10   P     Ryan Smith (Hancock)
    4   12   P/1B  Brett Adams (Cherry Valley-Springfield)
    5   12   P     Chris Kemp (Webster Christian)
    6   12   INF   Kyle Sherman (North Collins)
    6   12   INF   Trey Bley (North Collins)
    7   11   CF    Jon Spaulding (Crown Point)
    9   12   P/INF Mike Mills (Livingston Manor)
    10  11   OF    Aaron Cobb (Heuvelton)
    
    Fourth Team
    2   12   OF/P  Tyler Spence (Loudonville Christian)
    3   12   C     Troy Weakley (Poland)
    3   11   INF   Ben Yacavone (Hamilton)
    3   12   UTIL  Sam Hale (Hamilton)
    4   12   P/INF Andrew Bosc (Cherry Valley-Springfield)
    5   12   IB    Brendan Brown (Batavia Notre Dame)
    7   12   P/INF Hunter Mowery (Elizabethtown-Lewis)
    7   11   CF    Jon Spaulding (Crown Point)
    9   12   1B    Joe Fredenburg (Livingston Manor)
    10  10   UTIL  Jacob Mayette (Madrid-Waddington)
    
    
    
    


    This Site
    2012 New York State Sportswriters Association.
    All rights reserved. Contact us via e-mail.
     
    → User tools

    Navigation
    → Twitter
       We tweet often during the H.S. sports season as well as when news is happening:

    Follow the NYSSWA on Twitter