New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Baseball
2009 NYSSWA all-star team

Class AA

 

First team

P/1B -- Sean Hagan, 12, Mamaroneck-1

P/OF -- Nolan Gaige, 12, Columbia-2

CF -- Jeremy Baltz, 12, Vestal-4

OF -- Kyle Hoppy, 12, Orchard Park-6

C -- Camden Maron, 12, Hicksville-8

P/1B -- Steve Matz, 12, Ward Melville-11

SS/P -- Marcus Stroman, 12, Patchogue-Medford-11

SS -- Mike Antonio, 11, George Washington-P

P -- Mariel Checo, 12, Norman Thomas-P

2B/P -- Henry Cartagena, 12, James Monroe-P

 

Second team

OF/P -- Zach Graczyk, 12, Carmel-1

OF/P -- Matt McGovern, 12, Mamaroneck-1

OF/P -- Jim Brennan, 12, Suffern-1

3B/P -- Kyle Charron, 12, La Salle-2

C -- Brian Marotta, 12, Shenendehowa-2

SS -- Aaron Barley, 12, Rush-Henrietta-5

P -- Zach Lauricella, 10, Clarence-6

P/SS -- Andrew Grann, 12, Oceanside-8

P/OF -- Anthony Hajjar, 12, Xaverian-C

P/OF -- Kyle Olsen, 12, North Babylon-11

 

Third team

P -- Michael Hughes, 12, Albany-2

OF -- Mike Fish, 12, Bethlehem-2

C -- Tom Murphy, 12, Central Square-3

SS -- Pat Talbut, 12, Vestal-4

P/INF -- Jake Coleman, 12, Hilton-5

P/OF -- Frankie Vanderka, 11, MacArthur-8

P -- Matt McCormick, 12, Massapequa-8

P -- Matt Petro, 12, Kingston-9

P/1B -- Kevin Courtney, 11, St. John the Baptist-C

C -- Kevin Primm, 12, North Babylon-11

 

Fourth team

SS -- Anthony Iaccomini, 12, John Jay Cross River-1

SS -- Nick Camastro, 12, Arlington-1

SS -- Brandon Cogswell, 10, Shenendehowa-2

P -- Grant Nadeau, 12, Cicero-North Syracuse-3

1B -- Jason Norsen, 12, Frontier-6

P -- John Krause, 12, MacArthur-8

3B/P -- Brandon Martineson, 12, Warwick-9

P -- James Lomangino, 12, Connetquot-11

P -- Jonathan Bobea, 10, Frances Lewis-P

P -- Sal Lisanti, 12, Fordham Prep-C

C – Frank Polino, 12, Canisius-C

 

Fifth team

OF -- Matt Wild, 12, Auburn-3

P -- Steve Sarcone, 11, Utica Proctor-3

P -- Tim Lewis, 12, Vestal-4

P/1B -- Ben Gielow, 12, Webster Schroeder-5

INF -- Adam Neubauer, 11, Jamestown-6

P -- Garrett Cortright, 11, Frontier-6

2B -- Travis Dwyer, 12, Calhoun-8

SS -- Greg Victor, 12, Warwick-9

OF -- James Briggs, 11, Lindenhurst-11

P/SS -- C.J. Ferraggi, 12, Kellenberg-C

 

Sixth team

OF -- Patrick Puentes, 12, Columbia-2

INF -- Mike Weakley, 12, Liverpool-3

C -- Greg Schworm, 12, Churchville-Chili-5

OF -- Marcus Grazen, 12, Clarence-6

SS -- John Pliego, 12, Newburgh FA-9

C -- Chris Rave, 10, Minisink Valley-9

SS/P -- Max Greenough, 12, Half Hollow Hills West-11

P -- Dylan McNamara, 12, Moore-C

P -- Nolan Becker, 12, Stuyvesant-P

P -- Nick Pavia, 11, St. Joseph-by-the-Sea-C

 

Seventh team

P -- Robbie Aviles, 11, Suffern-1

1B -- Chris Sand, 12, Albany CBA-2

P -- Eric Skutch, 12, Ithaca-4

SS -- Chris Culver, 11, Irondequoit-5

C -- Ryan DiFlavio, 11, West Seneca West-6

2B -- John Adornetto, 12, Commack-11

P -- Vinny Messana, 12, Centereach-11

2B/P -- Anthony Gatto, 10, Smithtown West-11

1B -- Alibay Barkley, 12, George Washington-P

P – Nick Jasinski, 12, St. Francis of Athol Springs-C

P -- Tommy Cardona, 12, Mount St. Michael-C

 

Class A

 

First team

P -- Dan Zlotnik, 12, Somers-1

C -- Kody O’Connor, 12, Mexico-3

P/1B -- Brian Rudy, 11, Maine-Endwell-4

2B -- Ben Bostick, 12, Aquinas-5

SS -- Chris Roeder, 11, Victor-5

INF -- Jason Radwan, 12, Lake Shore-6

OF/P -- Bryan Verbitsky, 11, Island Trees-8

P/3B -- John Schilt, 12, Clarke-8

P/SS -- Kevin Chenicek, 11, Levittown Division-8

C -- Matt Resistetter, 11, Hauppauge-11

 

Second team

SS -- T.J. Olesczuk, 11, Hendrick Hudson-1

P -- Josy Espinal, 11, Beacon-1

P -- Robert Tedesco, 12, Mohonasen-2

C -- Sean McGraw, 11, Syracuse CBA-3

INF/P -- Andrew Barbarino, 12, Maine-Endwell-4

2B -- Brad Kaczka, 10, Pittsford Sutherland-5

P -- Jordan Cave, 12, Cheektowaga-6

SS -- Matt Demitroff, 11, Manhasset-8

2B -- Peter Craig, 12, Rocky Point-11

P/OF -- Mike Massa, 12, John Glenn-11

 

Third team

P/SS -- Joe Arena, 10, Lakeland-1

P -- Mike Swerdloff, 12, Ardsley-1

P/1B -- Jordan Zareski, 12, Lansingburgh-2

P -- Joel Klock, 11, Grand Island-6

OF -- Matthew Corigliano, 12, Iroquois-6

P -- Scott McClennan, 11, Cornwall-9

C -- Taylor Zappia, 12, Massena-10

INF/P -- Casey Warner, 12, Malone-10

P/1B -- Ed Maccaluso, 11, Islip-11

1B/P -- Jimmy Luppens, 11, Shoreham-Wading River-11

 

Fourth team

C -- John Consenza, 12, Lakeland-1

OF -- Jared Teta, 12, Lansingburgh-2

P -- D.J. Forbragd, 12, Camden-3

OF -- Joe Carcone, 12, New Hartford-3

OF -- Nate Reynolds, 11, Maine-Endwell-4

P/OF -- T.J. Rocklein, 12, Eastridge-5

P/3B -- Brian Sundberg, 12, Clarke-8

P/OF -- Trevor Cannella, 12, North Shore-8

P -- Dennis Cohen, 12, Red Hook-9

P/OF -- Thor Miller, 12, Miller Place-11

 

Fifth team

2B -- Matt DeSilva, 12, Hendrick Hudson-1

SS -- Kyle McKelvey, 12, Schalmont-2

P -- Jon Silva, 12, Mexico-3

3B/P -- Nate Mallinder, 11, Oneida-3

P -- Mike Kitts, 11, Syracuse CBA-3

P/3B -- Rich Baird, 12, Batavia-5

C -- Kevin Whitehead, 12, Kenmore East-6

1B -- Brad Rush, 11, Albion-6

CF -- Tyler Bell, 11, Cornwall-9

1B/P -- Chris Catan, 12, Shoreham-Wading River-11

 

Class B

 

First team

P -- Ryan Pennell, 11, Rye Neck-1

U -- Josh Nethaway, 12, Fonda-Fultonville-2

INF -- Mike McMullen, 11, Westhill-3

P/INF -- Mike DeCarr, 12, Westhill-3

C -- Brian Stinson, 12, Chenango Valley-4

P/INF -- Montana Yastremski, 12, Bath-Haverling-5

P -- Robert Nalepa, 12, Dunkirk-6

OF -- Brett Roeske, 12, Cold Spring Harbor-8

P -- Kyle Hansen, 12, St. Dominic-C

SS/P -- J.J. Franco, 12, Poly Prep-A

 

Second team

SS -- Mike Mercurio, 12, Somers JFK-1

OF -- Shane Matthews, 12, Saratoga Catholic-2

P -- Ryan Malley, 12, Westhill-3

SS -- Matt Ford, 12, Lansing-4

SS -- Alex Foster, 12, Wellsville-5

INF -- Aaron Benton, 12, Gowanda-6

P -- Corey King, 12, Fredonia-6

P/SS -- Brad Reimer, 11, Sullivan West-9

P/1B -- Alex Antilety, 12, Southampton-11

SS/P -- Zack Tax, 12, Rye Country Day-A

 

Third team

P -- Sean LaFaye, 11, Dobbs Ferry-1

P -- Dan Diaz, 12, Nanuet-1

P/C -- Brian Gauthier, 12, Chatham-2

P/SS -- Justin Brantley, 12, Hudson-2

OF -- Mike Mascari, 12, Westhill-3

P -- Justin Topa, 12, Chenango Valley-4

P/1B -- Kyle Barkley, 12, Penn Yan-5

INF -- Bo Westling, 11, Dunkirk-6

P -- G.C. Yerry, 12, Onteora-9

1B/P -- Rich Carbone, 12, Poly Prep-A

 

Fourth team

C -- Anthony Corona, 12, Somers JFK-1

P/SS -- Justin Brantley, 12, Hudson-2

U -- John Rooney, 11, Bishop Ludden-3

1B/P -- Brent Gibbs, 12, Wayland-Cohocton-5

OF -- Jeff Dimmer, 12, Fredonia-6

P/OF -- Andrew Price, 12, Beekmantown-7

OF -- Derek Gussaroff, 12, Cold Spring Harbor-8

P -- Allen Lekocevic, 12, Pine Plains-9

P/INF -- Chris Reece, 12, Potsdam-10

P/SS -- Chris Pike, 11, Southampton-11

 

Fifth team

CF -- Ryan Sullivan, 12, Albertus Magnus-1

OF/P -- Joe Boomhower, 12, Ravena-Coeymans-Selkirk-2

C -- A.J. Capone, 12, Lowville-3

INF -- Carter Franz, 12, Cazenovia-3

P -- Matt Colbert, 12, Dryden-4

C -- Danny Potter, 11, East Aurora-6

OF -- Vincent Conti, 12, Fredonia-6

U -- Logan Grishaber, 12, Sullivan West-9

OF -- Gene Bouyer, 11, Ogdensburg-10

P/1B -- Jason Schilling, 12, Center Moriches-11

 

Class C

 

First team

P -- Kenta Miyoshi, 12, Keio-1

C -- Takaho Chubachi, 12, Keio-1

P/SS/CF -- Jaime Schultz, 12, Maple Hill-2

CF/P -- Nick Papas, 12, Maple Hill-2

P -- Cody Rose, 12, Candor-4

3B/P -- Nate Jones, 12, Seton-4

C/P -- A.J. Kehlenbeck, 11, Oakfield-Alabama-5

P -- Asa Johnson, 11, Frewsburg-6

OF/P -- Alex Hudak, 12, Oyster Bay-8

P/SS -- Jake Robinson, 11, Oyster Bay-8

 

Second team

OF/P -- Mark Hanifin, 11, Fort Plain-2

P -- Pat Magoveny, 12, Watertown IHC-3

U -- Tom Curry, 12, Pulaski-3

P/SS -- Pat Matthews, 12, Seton-4

P/1B -- Zach Levanduski, 11, Elmira Heights-4

P/SS -- Caleb Young, 11, Cuba-Rushford-5

INF -- Thad Johnson, 9, Frewsburg-6

P/OF -- Anthony Barnao, 12, Ticonderoga-7

C -- Brandon Zukoski, 10, Tuxedo-9

P/INF -- Justin Supernault, 12, Brushton-Moira-10

OF – Jesse Kelso, 12, Lancaster St. Mary’s-C

 

Third team

OF -- Rob Magliano, 12, Blind Brook-1

P -- Dan Wiecek, 12, Fort Plain-2

C -- Jake Nelson, 12, Lake George-2

2B-P -- Pat Shepardson, 12, Little Falls-3

C -- Kevin Carroll, 12, Fabius-Pompey-3

P -- Tyler Newman, 12, Unatego-4

P/SS -- Corey Upright, 11, Avon-5

P -- Kyle Grey, 11, Frewsburg-6

OF -- Rigel Johnson, 12, Cattaraugus/Little Valley-6

P/INF -- Adam Stone, 11, Norwood-Norfolk-10

 

Fourth team

U -- Peter Gaibrois, 12, Lake George-2

P -- Ben Smith, 12, Tully-3

C -- Kyle Liner, 12, Cooperstown-3

SS/P -- Luke Burns, 12, Delhi-4

P/INF -- Dylan Ternoois, 12, Lyons-5

1B -- Sean Ancker, 11, Caledonia-Mumford-5

OF -- Luke Hellwig, 12, Portville-6

INF -- B.J. Monacelli, 11, Cassadaga Valley-6

INF -- Trent Unverdorben, 10, Portville-6

C/P -- Casey Crowley, 12, Pierson-11

 

Class D

 

First team

P -- Jordan Doroshenko, 12, Hamilton-3

SS/P -- Tyler White, 12, Hamilton-3

P -- Dan Many, 12, South Kortright-4

P/SS -- Shawn Kerr, 12, Arkport-5

SS -- Ethan Lewis, 11, Arkport-5

P/SS -- Kyle Ingalls, 11, Bolivar-Richburg-5

P -- Brandon Judson, 12, North Collins-6

C -- Casey Bucco, 12, North Collins-6

P -- Travis Renwick, 12, Chapel Field-9

P/SS -- Casey Forkey, 12, Clifton-Fine-10

 

Second team

SS -- Joe Shevy, 12, Fort Ann-2

P -- Jeff Albright, 10, New York Mills-3

INF -- Eric Burns, 12, South Kortright-4

P/SS -- Cody Hall, 12, Gilbertsville-Mt. Upton-4

P/INF -- Brendan Costello, 12, DeSales-5

P/SS -- Ed Marchand, 12, Charles Finney-5

OF -- Joey Tingue, 11, Pine Valley-6

P/INF -- Ethan Tyrrell, 12, Schroon Lake-7

1B/3B -- Shane Kinley, 10, Florida-9

U -- Josh Hartle, 12, Harrisville-10

 

Third team

SS/P -- R.J. Gallup, 12, Schenectady Christian-2

P/INF -- Jordon Williams, 12, Edmeston-4

C -- Victor Coronado, 12, Afton-4

P/SS -- Jake Pagano, 11, Lima Christian-5

C -- Alex Beyea, 11, Wheatland-Chili-5

P -- Bob Peting, 12, Brocton-6

P -- Daniel Burns, 12, Panama-6

P/OF -- Jordan Monthony, 11, Indian Lake/Long Lake-7

P/C -- Ross Abbott, 11, Livingston Manor-9

P/INF -- Kyle Demers, 12, Chateaugay-10

 


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 4/25: Elmira ND wins Sec. 4 softball battle
  • 4/25: Sec. 4 pitcher is absolutely perfect
  • 4/24: Mich. power ends Victor's win streak
  • 4/23: Cold Spring Harbor boys keep rolling
  • 4/22: RCD's Regan nets 13 in lacrosse loss
  • 4/21: Victor boys extend streak to 50 wins
  • 4/20: Fairport laxmen hand Ithaca first loss
  • 4/19: Boys hoops Class AA and A all-state
  • 4/17: Sec. 2 boys tennis team has a twist
  • 4/14: WNBA honor for slain Mt. Vernon teen
  • 4/13: Cooperstown softball ace fans 22
  • 4/12: Boys hoops Class B, C, D all-state
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com