New York State Sportswriters Association   
    
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 1/23: Sec. 5 will hear 'Concussion' doctor
  • 1/22: $232K pay day for ex-state golf champ
  • 1/21: Coaching great Sr. Maria Pares dies
  • 1/20: Sec. 1 & 9 cooperating on scheduling
  • 1/19: St. Francis rallies past Park in 2 OTs
  • 1/18: One player, one quarter, 28 points!
  • 1/17: Panas junior captures Gatorade honor
  • 1/17: Is 'AA' power headed to Class B?
  • 1/16: L.I. event tackles baseball injuries
  • 1/15: Two No. 1 boys teams knocked off
  • 1/14: 7-foot-7 teen makes basketball debut
  • 1/14: Two additions to 2,000-point club
  •  
    Search
     
     
    → User tools

    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    Baseball
    2008 NYSSWA all-star team

    Class AA

     

    First team

    CF -- Matt McGovern, jr., Mamaroneck-1

    SS -- Joe Panik, sr., John Jay East Fishkill-1

    P/3B -- Kyle Charron, jr., LaSalle-2

    P/SS -- Jon Schwind, sr., Hilton-5

    P -- Sebby Bellitto, sr., Jamestown-6

    P -- Jason Lembo, sr., East Meadow-8

    1B -- Mike Morelli, sr., Washingtonville-9

    SS/P -- Marcus Stroman, jr., Patchogue-Medford-11

    C -- Jean Carlos Rodriguez, sr., George Washington-PSAL

    P -- Ed Medina, sr., Moore Catholic-CHS

     

    Second team

    SS -- Anthony Iacomini, jr., John Jay Cross River-1

    SS -- David Balsamo, sr., Shenendehowa-2

    OF -- Rejean Archambeault, sr., Horseheads-4

    P/OF -- Chase Grissom, sr., Greece Athena-5

    OF -- Kyle Hoppy, jr., Orchard Park-6

    P/DH -- Mike Manderino, sr., Massapequa-8

    P -- Chris Phelan, sr., Patchogue-Medford-11

    P -- Ryan Pfaeffle, sr., Commack-11

    C -- Matt Simone, sr., St. John the Baptist-CHS

    P -- Stephen Rivera, sr., Monsignor Farrell-CHS

     

    Third team

    OF -- Dave Ciocchi, sr., John Jay East Fishkill-1

    P -- Dave Roseboom, soph., LaSalle-2

    SS -- Matt Wessinger, sr., Liverpool-3

    P/OF -- Jason Kanzler, sr., Penfield-5

    3B -- Joe Haak, sr., Orchard Park-6

    CF -- Sal Intagliata, sr., Carey-8

    C -- Patrick Cantwell, sr., West Islip-11

    1B/DH -- Anthony Zarella, jr., St. John the Baptist-CHS

    INF -- Mike Giuffre, sr., Tottenvillle-PS

    OF -- Fernando Frias, sr., George Washington-PSAL

     

    Fourth team

    CF -- Joe Gatewood, sr., Arlington-1

    OF -- Mike Fish, jr., Bethlehem-2

    P -- Aaron Schuldt, sr., Liverpool-3

    SS -- Pat Talbut, jr., Vestal-4

    OF/P -- Ryan Kenney, sr., Fairport-5

    3B -- Jon VanRemmen, sr., St. Francis-CHS

    C -- George Heinsman, sr., East Meadow-8

    P -- RoSS -- Hansen, sr., Minisink Valley-9

    P -- Nick Tropeano, sr., West Islip-11

    P -- Anthony Hajjar, jr., Xaverian-CHS

     

    Fifth team

    P -- Robbie Aviles, soph., Suffern-1

    OF -- Gabe Klein, jr., Mamaroneck-1

    C -- Kyle Kalaka, sr., Ketcham-1

    INF -- Ryan Mahoney, sr., Cicero-North Syracuse-3

    P -- Eric Lambe, sr., Vestal-4

    OF -- Matthew Militello, sr., Lancaster-6

    P -- Tyler Savin, sr., MacArthur-8

    1B -- Tom Nagy, sr., Minisink Valley-9

    1B -- Alex Aurrichio, sr., Half Hollow Hills West-11

    INF -- Matt Troisi, sr., Xaverian-CHS

     

    Sixth team

    OF -- Amar Lewis, sr., LaSalle-2

    P -- Eric Conway, sr., Auburn-3

    U -- Austin Straub, sr., Fayetteville-Manlius-3

    OF -- Jeff Harter, sr., Gates Chili-5

    P -- Blake McLimans, sr., Hamburg-6

    2B -- Mike Mauri, jr., Massapequa-8

    C -- Marc Corrado, sr., Newburgh-9

    1B/P -- Andrew English, sr., Smithtown West-11

    DH -- Jared Croce, jr., Susan Wagner-PS

    P -- Kevin Kilpatrick, sr., Holy Cross-CHS

     

    Seventh team

    OF/P -- Nolan Gaige, jr., Columbia-2

    P -- Garrett Baker, sr., Rome Free Academy-3

    OF/P -- Kyle Richardson, sr., Rome Free Academy-3

    OF -- Micah Jackson, sr., Horseheads-4

    C -- Frank Polino, jr., Canisius-CHS

    C -- Greg Famiglietti, sr., Mepham-8

    OF -- Mike Gianlero, sr., Monroe-Woodbury-9

    INF -- Dan Lennon, sr., Warwick-9

    1B -- Rob Griffith, sr., Sachem North-11

    P -- Victor Cosme-James, sr., James Madison-PSAL

    Class A

     

    First team

    P/INF -- Brendan Hourihan, sr., Lakeland-1

    SS -- Alex Ferenti, sr., Whitesboro-3

    P/1B -- Brian Ruby, soph., Maine Endwell-4

    OF -- Charley Thurber, sr., Elmire Free Academy-4

    P/1B -- Kyle Menard, sr., Pittsford Sutherland-5

    C -- Joe Polichetti, sr., Dunkirk-6

    CF/P -- Patrick Chaputian, sr., North Shore-8

    P -- Sean Nolin, sr., Seaford-8

    P/SS -- Chris Burke, sr., Islip-11

    P -- Kyle Hansen, jr., St. Dominicís-CHS

     

    Second team

    P/OF -- Dan Sorine, jr., Eastchester-1

    P -- Dave Fischer, sr., Burnt Hills-2

    P -- Robert Tedesco, jr., Mohonasen-2

    C -- Kody O'Connor, jr., Mexico-3

    1B/P -- Andrew Barbarino, jr., Maine-Endwell-4

    P -- Ray Manioci, sr., Aquinas-5

    P -- Bryant Watts, sr., Dunkirk-6

    P -- Paul Bischoff, sr., Levittown Division-8

    CF/P -- Dave Boisture, sr., Cornwall-9

    P -- Rob Rogers, sr., Islip-11

     

    Third team

    P/INF -- Joey Malouf, sr., Beacon-1

    SS -- Ryan Kramer, jr., Oneida-3

    C -- Mitch Tallen, jr., Maine-Endwell-4

    P -- Eric Povero, sr., Victor-5

    3B -- Dave Darcy, sr., Island Trees-8

    2B -- Paul Merola, sr., Cornwall-9

    P/INF -- Nick Leffler, sr., Malone-10

    P -- Garrett Sharlow, sr., Massena-10

    OF -- Jake Wechsler, sr., Harborfields-11

    RF -- Dan Lackner, sr., St. Dominicís-CHS

     

    Fourth team

    P/CF -- Kiyota Gomi, sr., Ardsley-1

    P/INF -- Josh Ingham, soph., Ichabod Crane-2

    P/2B -- Tyler Greene, sr., South Glens Falls-2

    OF Ė George Hajjar, sr., Whitesboro-3

    SS -- Sean Osterman, sr., Pittsford Sutherland-5

    3B -- Jason Radwan, jr., Lake Shore-6

    P -- Matt Jimenez, sr., Iroquois-6

    P/3B -- Tim Walsh, sr., Plainedge-8

    CF -- Patrick Robinson, sr., Goshen-9

    C -- Lou Volpe, sr., Rocky Point-11

     

    Fifth team

    P/CF -- Dan Zlotnick, jr., Somers-1

    P -- Kris Barone, sr., Gloversville-2

    P/OF -- Ryan Poplawski, sr., Bishop Ludden-3

    SS/P -- Anthony Brevetti, sr., Homer-3

    P/1B -- Zack Rudman, sr., Pittsford Mendon-5

    1B -- Jordan Cave, jr., Cheektowaga-6

    P/SS -- John Schilt, jr., Clarke-8

    3B -- Chris Rutigliano, sr., Wantagh-8

    P -- Scott McClennan, sr., Cornwall-9

    P/INF -- Tyler Scott, jr., New Paltz-9

    Class B

     

    First team

    U -- Anthony Corona, sr., Somers JFK-1

    P -- Nick Modico, jr., Somers JFK-1

    P/SS -- Zach Kraham, sr., Chatham-2

    P -- Matt Croglio, sr., Syracuse CBA-3

    P -- Mark Kuzma, sr., Waverly-4

    C -- Brian Stinson, jr., Chenango Valley-4

    P/IF Mike Rossi, jr., Bath -5

    P -- Nick Cummings, sr., Akron-6

    SS -- Aaron Benton, jr., Gowanda-6

    P/OF -- Brian Tardiff, sr., Mattituck-11

     

    Second team

    P -- Jordan Sacks, jr., Briarcliff-1

    P/INF -- Joe Boomhower, jr., Ravena-2

    2B -- Dan Sisto, sr., Syracuse CBA-3

    INF -- Vincent Redmond, sr., Lansing-4

    P -- Dan Pendleton, sr., Chenango Valley-4

    3B/P -- Derek Stupski, sr., Chenango Valley-4

    P/3B -- Jordy Smola, sr., Greece Odyssey-5

    C -- Mark Eggleston, sr., Saranac-7

    P/INF -- Phil Kemp, jr., Spackenkill-9

    U -- Terry Coleman, sr., Potsdam-10

     

    Third team

    SS -- Kyle McElvey, jr., Schalmont-2

    P -- Paul Raymond, sr., Phoenix-3

    C -- Teagen Barressi, sr., Lansing-4

    OF -- Brett Havens, sr., Bath -5

    P -- Tim Eckerson, jr., Penn Yan-5

    P -- Kiernan Harris, sr., Eden-6

    3B -- Alex Hudak, jr., Oyster Bay-8

    P/INF -- Tim Reynolds, sr., Pine Plains-9

    P/SS -- Andrew Ladouceur, sr., Ogdensburg-10

    P/OF -- Kyle Greiner, sr., Bayport-Blue Point-11

     

    Fourth team

    P/SS -- Dan Diaz, jr., Nanuet-1

    OF -- Shane Matthews, jr., Saratoga Catholic-2

    INF -- Mike DeCarr, jr., Westhill-3

    SS -- Pete Clarke, sr., Syracuse CBA-3

    SS -- David Pannucci, sr., Mynderse-5

    2B -- Eric Bermingham, sr., Eden-6

    SS -- Pat Shaughnessy, sr., Plattsburgh-7

    C -- Nick Gattuso, jr., Marlboro-9

    P -- John Commins, sr., Burke-9

    P/SS -- Brad Stone, sr., Canton-10

    P/1B -- Jason Schilling, jr., Center Moriches-11

    Class C

    First team

    P -- Kenta Miyoshi, soph., Keio-1

    OF -- Adam Cutspec, sr., Fort Plain-2

    C -- Phil Pohl, sr., Cooperstown-3

    P -- Ed Gray, sr., Pulaski-3

    P/OF -- Alex Brown, sr., Elmira Heights-4

    P -- Cody Rose, jr., Candor-4

    P/IF -- Marcus Way, sr., Honeoye-5

    P/OF -- Zach Leitten, sr., Alexander-5

    P -- Asa Johnson, soph., Frewsburg-6

    SS -- Schuyler Matteson, sr., Millbrook-9

     

    Second team

    P -- Dustin Baker, sr., Fort Plain-2

    OF -- Caleb Gleason, jr., Watervliet-2

    INF -- Lane Warner, sr., Fabius-Pompey-3

    C -- Jake Dale, sr., Keshequa-5

    SS -- Dan Meder, sr., Cassadaga Valley-6

    2B -- Matt Bittner, sr., Lancaster St. Mary's-CHS

    P-OF -- Hunter Denno, sr., Ticonderoga-7

    2B -- Jeremy Harter, sr., Florida-9

    INF/P -- Justin Supernault, sr., Brushton-Moira-10

    OF/P -- Cody Beckel, sr., Port Jefferson-11

     

    Third team

    P/1B -- Mike Tirri, sr., Lake George-2

    U -- Tom Curry, sr., Pulaski-3

    SS -- Steve Sawyer, sr., Elmira Heights-4

    P/IF -- Kameron Konert, sr., Bolivar-Richburg-5

    C -- Jaden Smith, sr., Cattaraugus/Little Valley-6

    P/1B -- Larry Ulip, sr., East Rockaway-8

    P -- Dylan Gaucher, sr., Florida-9

    3B -- Billy Sahler, sr., Tuxedo-9

    INF -- Matt Fregoe, sr., Norwood-Norfolk-10

    SS -- Seth Pileggi, sr., Smithtown Christian-11

     

    Fourth team

    P/SS -- Logan Henderson, sr., Greenwich -2

    P -- Ryan June, sr., Fabius-Pompey-3

    P -- Jim Fort, sr., Cooperstown-3

    IF -- Michael Hackett, sr., Pavilion-5

    1B -- Kyle Grey, soph., Frewsburg-6

    C -- Nick Qualigiana, sr., Westfield-6

    1B -- Anthony Barnao, jr., Ticonderoga-7

    P/OF -- Scott McDonald, sr., Rhinebeck-9

    INF/P -- Justin Poirier, sr., Brushton-Moira-10

    Class D

     

    First team

    P/1B -- Joe Melioris, sr., Rome Catholic-3

    P -- Jake Ross, sr., Rome Catholic-3

    U -- Jordan Williams, jr., Edmeston-4

    P -- Patrick Mancuso, sr., Batavia Notre Dame-5

    P/OF -- David Valle, sr., Northstar Christian-5

    P/SS -- Jacob Spring, sr., Crown Point-7

    C -- Travis Tabor, sr., Crown Point-7

    1B/P -- Travis Renwick, jr., Chapel Field-9

    CF -- Zac Menendez, sr., Chapel Field-9

    P -- Joe Schlegel, sr., Chapel Field-9

     

    Second team

    OF -- Damian Tyler, sr., Fort Edward-2

    SS -- Mike Sreca, sr., Oriskany-3

    P -- Cory Anderson, sr., Deposit-4

    P/1B -- Matt Layman, sr., Edmeston-4

    P/SS -- Joe Wallace, sr., Avoca-5

    OF -- Mike Hogenmiller, sr., West Valley-6

    1B -- Dan Burns, sr., Panama-6

    P/1B -- Jeff Reynolds, sr., Indian Lake-7

    SS -- Matt Pooley, sr., Chapel Field-9

    U -- Brookin Decker, sr., Heuvelton-10

     

    Third team

    P/SS -- Joe Shevy, jr., Fort Ann-2

    P/3B -- Mike Alexander, jr., Fort Ann-2

    U -- Brett Hauber, sr., Deposit-4

    P/1B -- Nick McMichael, sr., Alfred-Almond-5

    P/3B -- Derek Baroody, sr., Hammondsport-5

    P -- Joe Kasper, sr., North Collins-6

    3B -- Rob Lindquist, sr., Pine Valley-6

    2B -- Jeff Potter, sr., Brocton-6

    U -- Josh Lassial, sr., Lisbon-10

    U -- Korey Besaw, sr., Hermon-DeKalb-10

     


     
    → User tools

    Navigation
    HOME | RANKINGS | BLOG | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    This Site
    ©2017 New York State Sportswriters Association.
    All rights reserved. Contact us via e-mail.
    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter