New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly.
See the latest plus the earlier weeks'
updates on our rankings page.

 

 
→ User tools

Rankings
2021 Football (through Nov. 7)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

   The New York State Sportswriters Association's Neil Kerr and Steve Grandin compile the weekly rankings.

         

Class AA

 1. Iona Prep-CHSFL                        8-1
 2. Erasmus Hall-PSAL                      7-0
 3. Walt Whitman-11                        9-0
 4. McQuaid-5                              8-1
 5. Oceanside-8                            8-1
 6. William Floyd-11                       8-1
 7. Carmel-1                               9-0
 8. Curtis-PSAL                            7-1
 9. Newburgh Free-9                        8-1
10. Aquinas-5                              8-2
11. Tottenville-PSAL                       5-2
12. Buffalo Bennett-6                      8-1
13. St. Francis-MMA                        6-3
14. Massapequa-8                           8-1
15. Corning-4                              7-1
16. Canisius-MMA                           6-3
17. Lancaster-6                            9-1
18. St. Anthony-CHSFL                      6-3
19. Bellport-11                            8-1
20. Albany CBA-2                           8-2
21. Cicero-North Syracuse-3                7-2
22. Lindenhurst-11                         8-1
23. Archbishop Stepinac-CHSFL              7-3
24. Farmingdale-8                          7-2
25. Arlington-1                            7-2
26. Monroe-Woodbury-9                      6-3
27. Half Hollow Hills East-11              7-2
28. Syosset-8                              7-2
29. Baldwinsville-3                        7-2
30. Pittsford-5                            7-3

  Honorable mention: Canarsie 6-2, Clarence 7-3, Clarence 7-3, Commack 7-2, Corcoran 
6-3, Elmira 5-3, Freeport 4-5, Guilderland 6-3, Huntington 5-4, Liverpool 6-4, 
Middletown 5-4, Midwood 5-4, Newfield 5-4, New Rochelle 7-3, Northport 6-2, 
Shenendehowa 7-2, Suffern 6-3, Ward Melville 6-3, Warwick Valley 6-4.

Class A

 1. Garden City-8                          9-0
 2. Jamestown-6                           10-0
 3. Canandaigua-5                         10-0
 4. Cornwall-9                             9-0
 5. Plainedge-8                            9-0
 6. Rye-1                                 10-0
 7. James Madison-PSAL                     7-0
 8. Burnt Hills-Ballston Lake-2            7-1
 9. Sayville-11                            9-0
10. Somers-1                               9-0
11. East Islip-11                          8-1
12. Indian River-3                         6-0
13. Msgr. Farrell-CHSFL                    7-2
14. University Prep-5                      9-1
15. Chaminade-CHSFL                        5-3
16. Eagle Academy III-PSAL                 7-1
17. MacArthur-8                            8-1
18. Brighton-5                             9-1
19. Spencerport-5                          8-2
20. Frontier-6                             8-2
21. Bethpage-8                             7-2
22. Mepham-8                               7-2
23. Syracuse CBA-3                         5-3
24. Hamburg-6                              6-3
25. Mahopac-1                              6-3
25. Port Richmond-PSAL                     6-2

  Honorable mention: Amsterdam 6-2, Auburn 4-4, Averill Park 7-3, Beacon 3-3, Carey 
5-4, Deer Park 5-3, Eagle Academy II 6-2, Fayetteville-Manlius 6-2, Floral Park 
5-4, Grand Island 7-2, Horseheads 6-2, Kenmore West 5-4, Kings Park 6-2, KIPP Prep 
6-3, LaSalle Institute 5-4, Mckee/Staen Island Tech 5-3, Miller Place 7-2, Minisink 
Valley 6-3, Moore Catholic 5-3, New Hyde Park 5-4, New Dorp 5-2,  Niskayuna 5-4, 
Queensbury 4-5, Rochester East/WOI 6-3, Rockville Centre South Side 4-5, Smithtown 
West 4-4, St. Joe-Sea 5-5, Sweet Home 6-3, Union-Endicott 7-2, Wallkill 6-3, 
Watertown 5-1, Webster Schroeder 6-3, West Genesee 5-2, West Islip 4-5, 
Williamsville South 7-3.

  

	
ADVERTISEMENT

Class B 1. Iroquois-6 10-0 2. Homer-3 8-0 3. Honeoye Falls-Lima-5 9-0 4. Wantagh-8 8-1 5. Batavia-5 8-1 6. New Hartford-3 9-0 7. Maine-Endwell-4 8-1 8. Seaford-8 9-0 9. Holy Trinity-CHSFL 9-0 10. Bayport-Blue Point-11 8-1 11. Port Jervis-9 8-2 12. Shoreham-Wading River-11 8-1 13. A.P. Randolph-PSAL 8-1 14. WNY Maritime-6 8-2 15. St. John Baptist-CHSFL 8-1 16. Pleasantville-1 9-0 17. Mount Sinai-11 7-2 18. DeWitt Clinton-PSAL 8-0 19. Nanuet-1 8-1 20. Ravena-Coeymans-Selkirk-2 8-2 21. Red Hook-9 8-2 22. Glens Falls-2 7-2 23. Ardsley-1 6-3 24. Holy Cross-CHSFL 5-3 25. Marlboro-9 8-2 25. St. Mary-MMA 8-1 25. F.D. Roosevelt-PSAL 7-0 Honorable mention: John Adams 6-2, Albion 6-3, Camden 5-3, Clarke 7-2, Cold Spring Harbor 6-3, Dansville-Wayland-Cohocton 7-3, Gloversville 7-3, Lutheran 7-1, Frank Macchiarola 7-1, Maryvale 5-4, Massena 5-2, North Shore 7-2, Olean 5-4, Peru 6-2, Pioneer 5-4, Poly Prep 6-2, Schalmont 7-2, Vernon-Verona-Sherrill 5-4, Wayne 6-3, West Hempstead 5-4, West Seneca East 7-3, Windsor 5-4. Class C 1. Medina-6 10-0 2. Skaneateles-3 8-0 3. Schuylerville-2 10-0 4. Chenango Forks-4 8-1 5. East Rochester/Gananda-5 10-0 6. Fredonia-6 10-0 7. Waverly-4 10-0 8. James O'Neill-9 7-1 9. Dobbs Ferry-1 9-0 10. General Brown-3 8-0 11. Ogdensburg Free-10 8-1 12. Bath-5 8-1 13. Chester-9 7-2 14. Fonda-Fultonville-2 7-3 15. Hoosick Falls-Tamarac-2 7-2 16. LeRoy-5 8-2 17. Gouverneur-10 6-1 18. Cazenovia-3 7-3 19. Bishop Ludden-3 5-3 20. Salamanca-6 8-2 20. Watkins Glen/Odessa-Montour-4 6-3 Honorable mention: Akron 6-3, Babylon 4-5, Cobleskill-Richmondville 5-4, Depew 6-3, East Rockaway 4-5, Holland Patent 5-2, Lackawanna 5-5, Letchworth/Warsaw/ Perry 5-5, Little Falls 4-3, Livonia 4-4, Malverne 4-5, Norwich 5-5, Southwestern 6-4, Voorheesville 7-2, Watervliet 7-3, Wilson 7-3.
ADVERTISEMENT

Class D 1. Tioga-4 8-0 2. Randolph-6 9-0 3. Oakfield-Alabama/Elba-5 10-0 4. Greenwich-2 9-0 5. Dolgeville-3 9-0 6. Adirondack-3 9-0 7. Avon-5 9-1 8. Tuckahoe-1 7-1 9. Moriah-7 8-0 10. Franklinville-Ellicottville-6 7-2 11. Stillwater-2 7-1 12. Clymer/Sherman/Panama-6 6-3 13. Newark Valley-4 7-2 14. Alexander-5 8-2 15. Cato-Meridian-3 6-2 Honorable mention: Ausable Valley 6-3, Bolivar-Richburg 5-4, Caledonia-Mumford/ Byron-Bergen 4-6, Cambridge-Salem 6-4, Delhi 5-4, Haldane 6-2, Harpursville-Afton 6-2, Port Jefferson 5-4, Portville 4-5, Warrensburg-North Warren 7-3. 8-man 1. Red Jacket-5 8-0 2. Spencer-Van Etten/Candor-4 7-0 3. Morrisville-Eaton-3 9-0 4. Groton-4 8-0 5. Spackenkill-9 6-1 6. Frewsburg-6 7-0 7. West Canada Valley-3 7-1 8. Sullivan West-9 6-1 9. Greene-4 7-1 10. Pembroke-5 6-3 Honorable mention: Lansing 5-3, Moravia 6-4, New York Mills 4-3, Pawling 6-2, Roscoe/Livingston Manor/Downsville 5-4, Trumansburg 4-4, Unatego-Franklin 4-2.


  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 5/27: Football gets approval to add a game
  • 4/29: Officials turning focus toward the fall
  • 4/23: Boys all-state basketball (large schools)
  • 4/22: Westhill hoops star dies in crash
  • 4/16: Boys all-state basketball (small schools)
  • 4/8: LuHi girls coach Slater steps down
  • 3/24: NYSPHSAA ends winter sports season
  • 3/18: Davis, Poole capture BCANY honors
  • 3/18: Weekly NYC boys basketball recap
  • 3/13: Dutchess Co. teams idle until April 30
  • 3/12: A day unlike any other in H.S. sports
  • 3/11: Coronavirus hits hockey, hoops plans
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2007-19 Abbott Trento Online Media. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com